M. E. O. A. IN 'T RiVNENLAND GEWELDIGE BRAND TE BEVEREN-ROESELARE OM UWE WEILANDEN KOLONIALE LOTERIJ U M. E. G. A. VrsaH ds Ef©s3 te Kortemurk Een 23 jarige jongeling doodt zijn 53 jarige minnares ALLERHANDE NIEUWS WERELDGEBEURTENISSEN WISSELKOERS (VERVOLG.) SINT JAN-bij-Iener. Af cbeid van E H. Pastoor. Op Donderdag 10 De cember heeft E. H. Van Gheluwe, Pastoor van St Jan, afscheid genomen van zijn parochie. Zijn ellendige gezondheidstoe stand laat hem niet meer toe jammer genoeg den zwaren last van het her derschap te dragen. In afwachting dat een nieuwe Pastor benoemd worde, zal de parochiale dienst waargenomen worder door E. H. Maes, Onderpastor te leper. WUL VERIN G EM - VINK EM. Bond van de Groote Gezinnen. De jaarlijk sche algemeene vergadering van den Bond had plaats op Dinsdag 8 December, bij Heer Remi Vanhoutte, in de Tramstatie te Wulveringem. Spijts het gure winter weder was er eene talrijke opkomst, een gezellig te-samen-zijn der leden in de goed-verwarmde zalen van den Hoed Op het gestelde uur werd de vergadering geopend: de He-eren G. Sohier, voorzitter, en A. Naeyaert, schrijver, spraken den welkomgroet tot de aanwezigen, waaron der in eerste plaats werd opgemerkt de Heer Leon Flyps, de nieuwe Burgemeester van Wulveringem, die eraan gehouden had deze vergadering met zijne tegenwoordig heid te vereeren. Twee boeiende cn gretig aanhoorde toe spraken werden gehouden door Heer In specteur Noliet, en door Mijnheer Bou- cquillon uit Veurne, die beide de groote werking van den Bond wisten uiteen te zetten ten voordeele van de groote gezin nen. De E. H. Haerens, Pastor te Vinkem, voegde er aan toe dat deze Bond een toon beeld was van h'i gezond en kristelijk optimisme, waarmede wij de toekomst mogen beschouwen. De geachte Heer Bur gemeester Flyps sprak een welgevoeld woord van aanmoediging en van steun voor de werking van den Bond. Eene prachtige prljsloting besloot deze welgelukte vergadering, die in de beste stemming is uiteengegaan met den wensch van: «Nogmaals allen bijeen toekomend jaar! LANGEMARK. Kerstboom Kristen W erkersverbond."De Kerstboom die ge geven is voor de kinderen der leden aan gesloten bij het Kristen Werkersverbond (Syndikaat, Ziekengilde, K. A. J„ V. K. A. J., Vrouwengilde, enz.) wordt gehouden op Zondag 27 December, om 2 uur in het lokaal. De kinderen moeten allen op voorhand Ingeschreven zijn. Men schrijft in vanaf Zondag 13 December, van 8 tot 9 uur op het bureel. De laatste Inschrij vingen hebben plaats op Kerstdag zelf. Nadien worden er geen meer aanveerd. Tooneel K. A. J. Op Zondag 20 December geven de Kajotters een prach tig avondfeest det begint om 3 uur. Ge lijk waar de groep opvoeringen heeft ge geven is men meer dan tevreden. Het be looft er prachtig te zijn. Voorwaar het is de eerste maal niet dat deze mannen op de planken komen. Muziek Ste Cecilia. Zondag 13 De cember, viert de muziekmaatschappij haar |»atrones, de H. Cecilia. Te 10 uur Hoogmis; optocht van uit de Muziekzaal, lokaal Klerkenstraat. Na de Mis wandelconcert, 's Middags smakelijk noenmaal bij Vandenbusseh-e Camiel. (Prijs 13 fr. te storten bij de Inschrij ving). Vanaf 3 uur wandeling door het dorp: bezoek bij een paar leden herber giers. 's Avonds te 5 uur, prachtige mu ziek- en zangavond, met medewerking van den befaamden zang-ersgroep uit Beveren. Kostelooze ingang voor de inschrijvers en hun familie. Twee jaren naeen had die gezellige avond veel bijval; dezen keer zal 't nog beter zijn. Verfrisschingen zul len In de zaal te bekomen zijn. Viert allen eendrachtig dit feest. MADONNA (Langemark). Diamanten Jubelfeest. Dinsdag 11., op den Feestdag van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, patrones der parochie en kerk, vierden de jonge dochters der Congregatie het raads lid Jufvrouw Philomena Demeerseman, ter gelegenheid van haar zestigjarig lidmaat schap van de Congregatie. Bij hare blijde intrede in het stemmig roorloopig kerkje, werd haar een bloemtuil aangeboden door de raadsleden der Con gregatie, waaraan ze zeer gevoelig was. Ze werd plechtig Ingehaald door den E. H. Pastoor der parochie en onder 't zin gen van den Veni Creatortot bij het altaar geleid. Volgde de plechtige Mis van dankzeg ging, gezongen door de Congreganisten ter intentie van het gevierd raadslid waar onder algemeene Communie van de Con greganisten. Na de Mis werd het Te Deum. aangeheven en een krachtig lied, O. L. Vrouw ter ee-e, gezongen. Vervolgens onder het dankzeggend lied «Laudate paci Dominum» werd het ge vierde lid naar de feestzaal geleid waar er een smakelijk ontbijt werd opgediend aan al de Congreganisten. Waarna plech tige ontvangst van de geachte Jubilares mei eenige feestnummers, aanspraak door E. H. Pastoor, aanbieding van geschenk en tombola. Om het feest te eindigen heeft men de photo genomen van de feestelinge en al de Congreganisten. Dit diamanten Jubelfeest zal voorzeker een nauweren band smeden tusschen al de Congreganisten en het stichtend voorbeeld der gevierde Jubilarisse zal een beslissende aanmoediging zijn tot getrouwheid aan de Congregatie. VLAMERTINGE. Davidsfonds. Misschien wat laat om onze wintervoor drachten in te zetten, maar daarom wordt de eerste voordracht iets van de bovenste plank. Op Kerstdag, Vrijdag 25 December, om 5.30 uur 's avonds komt de Heer O. Haes een Kerstavond geven. Een heerlijke avond! Zie maar: Voordracht, kerstver telling, opgeluisterd met een 40-tal mooie lichtbeelden en onderlijnd met een 20-tal stemmige kerstliederen. Zulk een avond zal heel zeker in den smaak vallen van alle Davidsfondsers. Ons volk op Vlaamsch en godsdienstig gebied hooger opvoeren is de leuze van het Da- vidsfonds. Op dezen avond zullen we diep kunnen aanvoelen hoe het innige Kerst feest, het Vredefeest bij uitstek, steeds het hart der Vlamingen heeft ontroerd en hoe het bij ons geworden is een volksfeest als geen ander. Deze prachtige Kerstavond is de inzet van ons winterprogramma. In Januari roepen we onze Davidsfonders op voor een schitterenden feestavond, gegeven door het bekende kabaretgezelschap Neg nietuit Vijve St Elooi. Een avond van Vlaamsche lach en leute. Bond dar Kroostrijke Gezinnen. Op Zondag 20 December a. s., om 3 uur namiddag, houdt de B. K. G. een alge meene vergadering in t lokaal De Heili ge Familie De leden die ten volle de voordeelen van hun lidmaatschap willen genieten, zullen er aan houden op al de vergaderingen van den bond tegenwoordig zijn. Verscheidene leden, die verzuimden de voorgaande vergadering bij te wonen, heb ben naderhand ondervonden dat zij hun afwezigheid duur betaald hebben. Ditmaal zullen nog eens belangrijke me dedelingen gedaan worden. Iedereen we- z? dus op post. Nieuwe leden worden ook ingeschreven. De eenige voorwaarde om als werkend lid te kunnen aanvaard worden is: vier kin deren hebben of gehad hebben. BEVEREN-IJzer. Veesyndikaat. Op Donderdag 24 December, te 2 uur, wordt een algemeene vergadering gehou den in het gewoon lokaal bij Jozef Can- daele. Alle leden zullen nog persoonlijk een uitneodigingskaart ontvangen. Doch alle ve: kweekers en belangstellenden zijn er welkom. Een leerrijke voordracht zal er gegeven werden door den Heer éys uit Rceselare. Geen enkel lid blijve afwczigl Mochten er zijn wie het lnteres-eert: op Donderdag 17 dezer wordt te Krombeke bij J. Dcuys ook een voordracht gegeven op het zelfde uur. Kroostrijke Gezinnen. Voor de vernieuwing der Spoorwegkaarten kan men zich wenden tot Geo. Candaeie. WAASTEN. Ons kalm steedje komt in roering. Sint Niklaas. Zaterdag avond, 5 December, deed Sint Niklaas zijn intrede en gewone jaarlijksche wandeling door de straten. Voorop de stadsmueiek, en dan de kindervriend, gezeten op een wit paard, omringd, gevolgd en bewonderd door een talrijke schaar kinderen. Oo den door- j tocht vlogen de deuren open. Vaders en moeders, met kinderen aan de hand tn op den arm, kwamen den prachtig -uit- gedosten heilige begroeten. Minzaam en mild deelde Sint Niklaas rijn lekkernijen uit, en wierp sinaasappelen in 't rond, onder de dankbaar juichende kinderjeugd. Tooneelavond. Zondag avond was de feestzaal van de Rijselstraat bomvol om de vertocming bij te wonen van La Tragédie du Dniester gegeven door Les Compagnons de Saint Jeanmet mede werking van het orkest der Koninklijke Harmonie Het is een machtig drama. De actie speelt rich af in Sovjet-Rusland, en geeft een diep inricht op de droeve gevolgen van het communisme. De uit voering was allerbest. We willen hier gsen namen vooruitzetten, want al de acteurs gaven diepgevoeld al wat ze konden, zoo dat het stuk diep insloeg. Vooral het laatste bedrijf was pakkend. Ademloos, ontroerd, geschokt, volgde het publiek de diep aangrijpende tooneelen. Na de slot scène en onder den geweldigen indruk van het stuk, bracht het volk dankbaar en bij een daverend applaus, een geest driftige, welgemeende cn verdiende ovatie aan de spelers. Heilige Zending. WIJ, Waasten- naars, zullen ook de kans waarnemen, om van 19 tot 29 Dec omber, de heilige zending bij te wonen, die zal gepredikt worden door vier paters Redemptoristen. We wil len den wakkeren oproep beantwoorden, van de ons zoo verkleefde geestelijkheid der parochie, ons eigen rieleleven ten bate. BESEI.ARE. Brand. Dinsdag mor gen rond 8 uur ging de brandklonk aan het lulden; er was brand uitgebroken bij Jerle Vandenbroeke. Onmiddellijk snelden de geburen ter hulp en konden na enkele oogenblikken het vuur uitdooven. Ongeluk. Dinsdag avond was Ro ger Vandenbroeke per moto op de groote baan Ieper-Meenen. Gekomen op het grondgebied van Geluwe heeft hij een cn- gelukkigen val gedaan- Een geneesheer werd entboden die hem de eerste zorgen toebracht en hem naar zijne woning over bracht. Voetbal. Heden Zondag, om 2 uur, plein Kortekeer, groote match Sportkring- Rekkem. Indien Sportkring een weinig ge luk heeft, zijn zij bekwaam beide punten te behouden. ZUIDSCHOTE. Tooneel. We hou den eraan de bezoekers te verwittigen dat we de opvoeringen van De Zwans Bom melbaron op 13, 15 en 20 December, zoo als naar gewoonte stipt te 6 uur beginnen. Wie te laat komt kan enkel na het eerste bedrijf zijn plaats innemen. Er zijn nog voorbehouden plaatsen beschikbaar. De deuren zijn te 5 uur open. Hoerengilde. Wie hovenierszaad, landbouwalmanak, of iets anders begeert te bestellen doe dit aanstonds bij den zaakvoerder H. Thiarssoone, want bij de eerstkomende vergadering zal het te laat zijn. ZONNEBEKE Begraving. Verle den week werd alhier Jules Vyncke, zoon van Omer en Adrienne Vandenbroucke, onder een grooten toeloop van volk begra ven. Hij was sinds 2 maanden soldaat bij het 13* Regiment Artillerie te Brugge, en overleed er in het Krijgshospitaal, na een zeer kortstondige ziekte. Tot hij naar het leger vertrok bleef hij autogeleider bij oen Heer Dokter Van Walleghem. De kerkelijke dienst wera gecelebreerd door den E. H. Legeraalmoezenier bijge staan door de E. H. Onderpastoors der parochie. Een 40-tal soldaten en overhe den van zijn regiment woonden de plech tigheid bij; een achttal soldaten hielden de wacht -bij de lijkbaar gedurende den dienst. Een overgroote menigte volgde het lijk naar het kerkhof alwaar door de overhe den van zijn regiment lijkreden uitge sproken werden welke het volk ten diep ste ontroerden. Wij bieden aan de familie van Jules on ze oprechte gevoelens van innige deelne ming. WESTROOSEBEKE. Davidsfonds. Woensdag 2 December 11., mochten de Davidsfcmdsleden een heerlijken avond over Vlaamsche Cultuurgenieten. Deklamatie, lied en voordracht losten ge past en elkaar aanvullend af. De avond zette in met den Vlaamschen Psalm, kunstig en gevoelvol voorgedragen door Heer Ant. Deplancke. Juf. M.-L. Daenens, uit Emelgem, zong prachtig: Schoon VlaanderenE. H. Versteele handelde vervolgens over Vlaamsche Cultuur in het verleden en schetste Vlaanderen's hoog staande tijdperk en het geleidelijk verval, om te komen tot de herwordingspogingen. Het dichtstuk Ze Loechen en Klokke Roeland werden voorgedragen met echte kunstvertolking en Mijn Moederspraak zoo gevoeld gezongen. In het tweede deel werd dan over huidig Vlaamsch cultuurleven gehandeld. Vlamingen,zoo besloot de voordracht gever zijn uiteenzetting, weest cultuur- menschenEenige mooie Vlaamsche liederen werden nog gezongen en Heer Deplancke sloot den avond met het zin rijke gebed van Tijl. Echt een deugd doende, aanwakkerende en kunstvolle Davidsfondsavond was 't, die den besten bijval genoot. Dinsdag 15 December, komt Z. E. H. Van Besien, uit Roeselare, met zijn voor dracht: «Moskou en Wij». BESELARE. De Boerengilde viert Sint Elooi! Cm 9 uur solemn-eele Mis met offerande. De Leden zijn talrijk op gekomen. 's Middags gezamenlijk noen maal. Te 3 uur Feestvergadering, waar Senator Muilier spreekt over Landbouw- toestanden. Te 4 uur verslag over de bloeiende peerdenverzekering met haar ernstige werking en haar groot kapitaal. Ze vieren 's avonds Sint Elooi, En jong en oud, t is al op trek! Daarbuiten regen, sneeuw cn dooi. Binnen, bij pot en pijp, gesprek! Tooneelavond door den Vronwelijken Tooneelbond. 1. Vierhanden-ouverture op klawDr; 2. Onze Lieve Vrouwke in 't Bosch» tooneelspel in 4 bedrijven; 3. Juffrouw Schaapklucht In 1 bedrijf. Dat eerste Tconeel-wint erfeest, Was 'n succes op heel de lijn. De feestzaal is te klein geweest. Waarlijk, 't en kon niet beter zijn! KRITIEK! Voor ensceneering en decor, 't Was goed verzorgd en opperbest. Gepast voor ernst als voor humor. Mooi lichteffect, koor en orkest! GEO. BIKSCHOTE. Gemeenteraad. In zitting van 4 December laatstl. is de ge meenteraad overgegaan tot de stemming der nieuwe Commissie van Openbaren On derstand, voor den termijn van 1 Januari 1937 tot 31 December 1942. De stemming gaf volgenden uitslag: Werkende leden: Desmadryl Achille, 5 stemmen; Haghedooren Camille, 4 st.; Parrein Jules, 4 st.; 5. Haghedooren Albe- ric, 4 st.; Borra Charles, 4 st. Plaatsvervangende leden: Lietaert Ri chard, 5 stemmen; ld. 4 st.; Heughebaert Remi, 4 st.; Soenen Firmin, 4 st.; 3. De- pouvre Camille, 4 st. LOKER. Solo-Slim gespeeld door L. Thoris met 9 koekens en een vierden van klaver aas. Medespelers: Vr. Thoris, G. Lenoir en Vrouw. KROMBEKE. Tconeel. Op Zondag 20 December, door de Maatschappij Voor Volk en God een zeer boeiend tooneelspel opgevoerd door de gekende spelers. Een stuk met succes, een brok uit het werke lijk leven van den arbeider, strijdend voor zijn levensbelangen. Prachtige nieu we zaal en nieuwste toon-elschikking. Het orkest zal het publiek met extra nummers verrassen. Begin om 5 li uur zeer stipt. HET BESTUUR. PROVEN. Du; ven bond Recht en Vrede gevestigd bij Henri Vermeulen, In de Reisduif UITSLAG DER TENTOONSTELLING van Zondag 6 December 1936 Oude blauwe duivers: 1. Hossey Fred., Proven; 2. Suffys Juilen. Poperinge; 3. Huyghe VaL, Vlamertinge; Devos André, Poperinge. Oude geschelpte duivers: 1. Leplaedt Leopold, Poperinge; 2. Santy Joaef, Bizet; 3. Suffys J., Poperinge; 4. Suffys J., Pope ringe; 5. Ramon Georges, Wervik; 6. De schrevel Georges, Beveren; Vïaene René, Haringe. Oude alle kleur duivers: 1. Plyson Flor., Wulveringem; 2. Bruneel Sidon, Sta vele; 3. Coulier Cam., Vlamertinge; 4. Ver meulen H, Pr<5ven; Pottillius, Vlamer tinge. Oude blauwe duivinnen: 1. Huyghe Mar., Vlamertinge; 2. Pottilüus, Vlamertinge; Forez Camiel, Stavele. Oude geschelpte duivinnen: 1. Blondeau Mar., Roesbrugge; 2. Deschrevel Georges, Beveren; 3. Wydoodt Maur., Izenberge; 4. Bicndeau Mar., Roesbrugge; 5. Suffys J., Poperinge; Clabau Henri, Poperinge. Oude alle kleur duivinnen: 1. Wydoodt Maurice, Izenberge; 2. Santy Jos., Bizet; 3. Wydoodt Maur., Izenberge; 4. Ver meulen 1Proven; Plyson Flor, Wul veringem. v Jonge blauwe duivers: 1. Hossey Fred., Proven; 2. Huyghe Mar., Vlamertinge; Wydoodt Maurioe, Izenberge. Jonge geschelpte duivers: 1. Leplaedt Leopold, Poperinge; 2. Brtmeel Sidon, Stavele; 3. Deschrevel Georges, Beveren; Struye Henri, Proven. Jonge alle kleur duivers: 1. Pluym H., Vlamertinge; 2. Coulier Cam., Vlamer tinge; 3. Wydoodt Maur, Izenberge; 4. Pottillius, Vlamertinge; Plyson Florent, Wulveringem. Jonge blauwe duivinnen: 1. Huyghe Mar, Vlamertinge; 2. Plyson Flor, Wul veringem; Wydoodt Maur, Izenberge. Jonge geschelpte duivinnen: 1. Bruneel Sid, Stavele; 2. Ryckewaert Val, Proven; 3. Wydoodt Maur, Izenberge; 4. leplaedt L, Poperinge; Coulier Cam., Vlamertinge. Jonge alle kleur duivinnen: 1. Blondeau Mar, Roesbrugge; 2. Coulier C, Vlamer tinge; 3. Coevoet Ach, Haringe; Wydoodt M, Wulveringem. Schoonsten ouden duiver: Hossey Fred, Proven. Schoonste oude duivin: Blondeau Mar, Roasbrugge. Schoonste Jonge duiver: Pluym Henri, Vlamertinge. Schoonste jonge duivin: Bruneel Sidon, Stavele. Prijs voor 't verstkomendeSanty Jozef, Bizet. Prijs voor 't meeste getal: Wydoodt M„ Izenberge. Hartelijk dank aan alle heeren mede dingers, alsook aan de heeren Juryleden, die hunne moeilijke taak op de beste wijz» hebben uitgewerkt. VERMEULEN HENRL WESTOUTER. Bezoek. Ds be ruchte Mistress Simpson heeft alhier ver leden week vertoefd: zij was er dus in gelukt de dagblad-reporters te verschal ken, die za opzochten langs de banen die naar de Azurenkust voeren. Zij ls ver trokken naar eene onbekende bestemming, maar hetgeen welbekend is, 't is dat zij vertrokken is omdat de wegen alhier te slecht zijn. Ongelukkige val. De genaamde Al- bert Lambrey, 45 jaar oud, gehuwd en wonende te Westouter, begaf zich Woens dag morgen naar het dopbureel per fiets. Ziende dat de wegen te glad waren, plaat ste hij zijn rijwiel aan den Inkom van het dorp tegen een gevel en ging met eenige makkers verder. Pas had hij een drietal stappen gedaan of hij gleed zoo ongeluk kig uit en stuikte achterwaartsover ten gronde. In zijn val brak de ongelukkige zijn rechterarm, juist boven den pols. Dr Desmyter uit Reningelst werd verwittigd en deed den gekwetsten naar het O. L. Vrouw Hospitaal te leper overbrengen om verdere zorgen t® ontvangen. DRANOUTER. Op Zondag 20 en op Kerstdag 25 December voert Dranouter Fanfareop, in haar gewone zaal, HAAR ZEGEeen ontroerend drama uit onze moderne verwarde wereld. Het stuk verloopt ln de volle werkelijkheid van het hedendaagsche leven. Het com munisme wordt er in zijn naaktheid ge toond en het stuk wordt een triomf voor Maria. Het genoot reeds zeer veel bijval en zal dien ongetwijfeld overal oogsten. Wie 't niet gezien heeft, zal het willen zien! Daarna eenige buitengewone lach- nummers. Begin om 5 uw. Landbouwnieuws. Op Zondag 13 December, om S'A uur, onmiddellijk na de eerste mis, zal M. Pattyn een belang rijke voordracht houden in de herberg In de Zonne bij Eeckhout Albert, over Land- en Weide bemesting Al de landbouwers zijn vriendelijk yit- genoodigd. WOESTEN. Feestavond. - Vlaamsche Toeristenbond Woesten. Drie uren schaterlachen 1 Op Zondag 13 December, om 5 uur, in de Tooneelzaal, komt het Cabaretgezelschap Kerlinga ons vergasten op een uiterst gezellige en vroolijke feest avond. Wij krijgen er te hooren, een serie kluchtliederen (alleenzangen en samen- zangen) van de schoonste eerst. Allen op hun post, dus! Het zal de moeite waarde zijn! N. B. De zaal zal goed verwarmd zijn. Kaarten te bekomen in het lokaal. WESTVLETEREN-Paterhock. Eene merkwaardige uitvinding. Hebt ge ln de uitzending van de beruchte N. I. R. het nieuws gehoord nopens de buitengewone uitvinding op den Paterhoek? Neen!... maar wat zouden ze op dien verloren hoek uitvinden? Iets heel merkwaardigs, luis tert. Onze Vlaamsche volksjongens hebben het middel uitgevonden om U enkele uur tjes gezonde Vlaamsche leute te verschaf fen en dat bijna voor niets. Wilt ge ervan genieten, komt dan op 1» of 2* Kerstdag te 5 uur stipt, naar den tooneelavond. Op 't programma: DE ONSCHULDIG VER OORDEELDE door E. P. Wirtz, en als blijspel; «HET WONDERKIND», een nooit geziene klucht. Laohen en nog eens lachen. Komt zien en oordeelt. Tusschen de bedrijven: accordeonmuziek en zang. Tot slot «De Vlaamsche Leeuw». Ingangsprijzen: 4, 3 en 2 fr. Boschkanter. ROESBRUGGE-HARINGE. Bericht. De Heer Hector Vanstraeseele, schrijver der Penslosngilde St Jozef neemt ont slag van deze bediening om gezondheids reden. De H. Marcel Blondeau. wonende Statiestraat 81, Roesbrugge (rechtover het Klooster) zal hem vervangen voor dat ambt. Voortaan stelt hij zich ten dienste van 't volk voor alle1? wat het schrijfwerk, timbers-plakken. Inlichtingen over ouder domspensioenen aangaat. Hij ontvangt de klienten ieder Zondag namiddag. HET BESTUUR. De stiercnkcurlng van 8 December ls allerbest gelukt. Er waren 51 stieren aan geboden, waarvan 30 aanvaard, 19 gewei gerd en 2 uitgesteld. Er rijn 7 stieren ver kocht geweest, waaronder een van De- maeght Garion, St Jan-ter-Blezen-Watou voor het Syndikaat Pervijze voor eenen hoogen prijs. Dat zal een spoorslag zijn voor de kweekers der streek, om zooveel mogelijk hun vee trachten te veredelen. DIKSMUIDE. Autokamion tegen tram. Zaterdagmiddag kwam de auto kamion der Mouterij De Vrienden tce- behoorende aan Jozef De Geeet uit Veurne, de Maria Magdalenastraat te Diksmuide uitgereden, toen hij met groot geweld botste op den voorbijrijdenden tram der lijn Diksmuide-Merkem. De schok was vrij erg zoodanig dat de buffers van den tram werden ingebeukt en dat een rijtuig uit de riggels gelicht werd. De autokamion was deerlijk gehavend aan de motor, de slljkweerders en de carrosserie, doch persoonlijke ongevallen vielen er niet te betreuren. De rijkswacht stelde het gebruikelijke onderzoek ln. Een tal rijke menigte die den geweldigen stoot had gehoord verdrong zich op de plaats van het ongeval. ■BSEBBB - MBWMMM WATOU. Vinkenmaotscbappij «De Vrede Over eenige weken werden we opgeschud door een nieuwe stichting van de Vir.keniersznaatschappiJ, wrat over eenige jaren de bio:m der Maatschappijen werd; immers de "gilde werd bestuurd door zeer genegen Bestuursleden. Op Zondag 6 December werdt er een oproep gedaan tot een tal van vrienden, en we mochten ons verheugen met een talrijke opkomst. We hadden het geluk onzen geachten Heer Burgemeester ln ons midden te zien en een getal van goede vrienden. Eenige verontschuldigingen wer den aangeboden. Dan crpends de vriend der Vinkjes Elie Spillebout de vergadering, en zette met klaarheid de genoegheid der vinken uiteen, wat esn aanlokking werd, want een inschrijving van 16 werkende leden en 14 eere-leden volgde. Tweede punt was nu de kiezing van het bestuur waarin we prachtig slaagden. Eerevoorritter: Dejonghe Georges, Bur gemeester; Voorzitter: Ferscone Jerome; Ondervoorzitter: Dequidt Achiel; Schrij ver: Depuydt Walter; Bestuurleden: Ne- vejean Leen, Van Eecke Albert, Vcrleene Georges. Deze kiering werd onthaald met een ovatie van handgeklap en gejuich. De schrijver bedankte ln de naam der wer kende leden de Heeren voor hun opkomst en wenschte het nieuw bestuur goed heil ln hun ambt. Verder werden nog eenige punten be; sproken op de toekomst. Een glaasje werd er op de kleztng gele digd, geschonken door onze Eerevoorzit ter, die werd goed onthaald, en onze Voorzitter had ock zijn woordje te praten. Zoo sloot onze vergadering in vriend schap en broederschap. Want Immers on ze leuze is: Vinkeniers goed heil. W. D. ABEELE. Tooneelfeest en Kerstboom. Op Kerstdag, Vrijdag 25 December, Groote Tooneelavond in de Nieuwe Zaal. Programma: 1. Openingsstuk, door de Muziekmaatschappij Ste Cecilia 2. Kerstnacht te Bethleem, door de leerlin gen der Knechtenschool; 3. Groote Feest avond, door den Tooneelgroep Ste Ceci lia van Watou. Deuren open om 5 uur. Goed verwarm de zaal. Gordijn cm 5.30 uur zeer stipt. Genummerde kaarten tegen 5 fr., bij aen Heer Georges Odul, Abeeleplaats. Kaarten tégen 3 fr. aan de deuren der zaal. Gezien er maar één avond gespeeld wordt, zal het voorzichtig zijn, zich op voorhand een kaart aan te schaffen. Op Zondag 27 December, om 2.30 uur zeer stipt, plukken van den Kerstboom door de kinderen. Er rijn er zoo maar 330 Ingeschreven. Ingang vrij voor klein en groot. OPROEP. Gezien de groote kosten dia den Tooneelgroep De Vereenlgde Abeelenaarszich getroost, rekenen wij op een zeer talrijke opkomst op Kerstdag. Hierbij danken wij ook allen, die, ge zien dit edel werk, zoo spontaan en mild hebben geholpen! HET BESTUUR. WOUMEN. Feest. Zondag 11. vier den de Xaverlusgenootschap en Bsrch- mansgilde hun 60-jarig bestaan. Na de algemeene Communiemis werd hen een ontbijt aangeboden, en 's namiddags na de Vespers trokken de Xaverianen en Berch- manszonen stoetsgewijze naar het huis van hun voorzitter, den Heer Romain Vanlerberghe wien het hooge kerkelijk eereteeken Pro Ecclesiae et Fontifice werd op de borst gespeld. In de versierde Patronaatzaal gekomen werd aan zes Xaverianen een eerekruls en eere-diplo- ma overhandigd wegens hun 50-jarig ge trouw lid-zijn van de genootschap. EE. PP. Hugo en Juliaan, Picpussen, vertoon den dan de overbrenging van Pater Da- miaan; na de voordracht over het leven van den natlonaal-gevieTden held werd een omhaling gedaan ten bate van de Damiaan-misrie. Om te eindigen greep een groote koste looze tombola plaats! Hier volgen de namen van de gevier- den: de H.H. IDeroo Odiel, Glorie Rer.é, Hooreïbske Emiel, Thevelin Aloïs, By oen Hcrimcnd, Deconinck Remain. Ad muitos annost - R. V. OOSTVLETEREN". Pretest tegen de militaire dienstverienging. De Bóeren- gilde van Oostvleteren, bestaande ln meer derheid uit kroostrijke gezinnen, in alge meene vergadering van 7 Dec., XL; na met verbijstering kennis genomen te hebben van den vtslag der stemming over diensttijdverlenging, na met mispa-ijzen te hebben moeten bestaügen dat onze eige ne boerenvertegenwoordigers mee den toon aangaven in dat akelig gedoe. Besluiten: Voor allen dis dag in dag uit ons be drogen hebben; Voor allen die mee ons bloed en dat on zer kinderen versjacherd hebben; Voor die komedianten onzen afkeer! Voor die nooit meer! Deze motie zal langs de pers ruchtbaar gemaakt woorden, HET BESTUUR. laaEaaaiaaaBsazraasaBHaüBHBB De «uperheterodijnea F. N. R, Ir Belgie ontworpen en vervaardigd door on>, Belgen, voor om, Beigen, bevestigen de voortreffelijkheid der nationale fabricatie. Het zijn deze toestellen welke, ten toon gesteld op het 8» Radio-Salon te Brussel, de F. N. R. de beste ge- lukwenschen vanwege de Minister van P. T. T. bezorgden. Welk ook het model zij dat U uit kiest, U is er zeker van een kwa- liteits-toestel te hebben, aan den meest voordeeligen prijs geleverd. De Bijzondere kleuren-documenta- tie» over de F. N. R. fabricatie 1937 wordt gratis en zonder verbintenis toegezonden aan de personen die zulj^s aanvragen aan de F. N. R, 141, Louizalaan, te Brussel. De gepanserde Super F. N. R.'s 1937, met edelen klank, kunnen verkregen worden vanaf 39 frank per maand. De toestellen F N R zijn enkel ver krijgbaar bij de patroon-elektriekers aangesloten bij KEMMEL. Davidsfoüds. Op dezen Zondag 13 December, is er vergadering voor de leden van onze plaatselijke afdee- ling. Om 6 uur rtipt. als eerste deel, voor dracht door Esrw. Heer Pastor F. Dewitte; onderwerp: Hoe staat het in Rusland en Duitschland. Het is een boeiend onder werp en overal waar de Eerw. Spreker optrad, oogstte hij grooten bijval, in een tweede deel gaat het over het ongelukkig Spanje. Alle ledsn verwacht. Muziek. Op Maandag a. s. viert de Muziekmaatschappij hare Jaarlijksche Sinte Ceclliafeest. Om 10 uur de Mis voor het welzijn der leden, waarna uitstap en gezellige maaltijd. De talrijke tooneelllef- hebbers verlangen op de beloofde avond feest. KLERKEN. Tooneel. Verleden Jaar bracht onze flinke tooneelgroep, afdeeling der Muziekmaatschappij, stukken op de planken die te moeilijk schenen om voor te dragen. Evenwel werden ze op onberis pelijke wijze vertolkt, tot voldoening van het talrijk publiek. Dit jaar op Zondag 20 December, wor den onder andere twee zeer ingrijpende, doch moeilijke stukken opgevoerd: DE DOODE TE PAARD in 3 bedrijven, door Henri Ghéon en .HET SPREEKUUR VAN DE DOKTER Gezien veel volk verwacht wordt, zal men wijselijk handelen met zijn kaart cp voorhand te bestellen bij Verhoeve Jules te Klerken. Prijzen 4 en 3 fr. Zaal open om 4 uur. Gordijn om 4.30 u. RUMBEKE. Prins MogolHet Kath. Tooneel- en Zanggild De Vlaam sche Zonen uit Rumbelce geeft rijn jaar lijksche vertooning op tweeden en derden Zondag van Januari aanstaande, zijnde 10 en 17 Januari, in de Gemeentelijke Feestzaal te 2.30 uur. Dit jaar is het Prins Mogolvan Audran, operette in 4 bedrijven. Deze opera-bouffe is enkel te zien in de schouwburgen van de groote steden, o. a. de Muntschouwburg te Brussel, enz. De koren, solo's, 'balletten, de groote en goed gedrilde figuratie van de vroeger door hen gespeelde operetten, zooals De Kickken van Corneville Vagebond Ko ning», 't Meisje van Zaventem», enz. zijn voor de liefhebbers een vaste waar borg van een nogmaals degelijke uitvoe ring. De faam van de maatschappij staat hoog, en is ver en bij gekend. Gezien (fit immer groote succes, ware het geraadzaam tijdig uw kaarten te be stellen in 't Oude Stadhuis, bij Mr Hil. Pecceu, tel. 103. Plaatsen: 10-8-6-4 fr. STADEN. Tooneelgild De Vrien denkring DE MASKOTTE in Sta- den. Verleden Zondag werd de eerste opvoering gegeven van De Maskotte het komisch opera van Audran. Het suk- ses was overweldigend. Niettegenstaande het in de lokale weekbladen verscheen dat de zaal uitverkocht was, werden er op den dag der vertooning ifaeer dan 50 kaarten geweigerd. Alle toeschouwers waren in verrukking en konden bijna niet gelooven dat op een gemeente zooiets met eigen krachten mo gelijk is. Alles was tot in de puntjes ver zorgd. Koren en zangen liepen als van een leien dakje; het spel van hoofdrollen, figuratie en koren was volmaakt; kostu meering en grimeering waren zooals in de groote stadsschouwburgen. De bruiloftstoet in het tweede bedrijf en de machtige finalen van ieder akt bo den tooverachtige aanblikken en brachten de toeschouwers in vervoering. Bij het einde der balletten scheen aan het hand geklap geen einde te willen komen. Na de opvoering regende het gelufcwen- sohen aan het adres der gilde, de vertol kers der hoofdrollen en bijzonderlijk aan de kranige en ovsrmoeitoare leiders Omer Vandamme en Jozef Vermeulen. Voor heden Zondag zijn er geen plaats bewijzen meer te bekomen. Voor de Maan- dagavondvertooning zijn er neg eenige. Wie dus den Maandagavond geen verfo ren reis wil doen, gelieve rijn kaarten te lefonisch aan te vragen. Nieuwe Bond. Er is nogmaals een nieuwe bond gesticht op onze gsmeente, nl. de Biebond. Hot lokaal is gevestigd bij Odiel Bekaert in De Vlaamsche Leeuw Deze bond, kent reeds een weinig bijval, want er rijn reeds eenige aangeslotenen. Het kenteeken van lidmaatschap is het ijverig bijtje dat op hun borst prijkt. Als de leden zoo Ijverig zijn als het beestje dat ze op hun borst dragen, dan gaat deze nieuwe bond een waar sukses tegemoet. Wij wenschen de nieuwe vereeniginig goed heil en denken dat ze niet zal in doezolen naast de andere vele bonden die er reeds op onze gemeente bestaan. Iloenderbcnd. Dinsdag 11. vierde de Stadensche hoendierbond. 's Morgens werd er een H. Mis gelezen waarin er veel leden aanwezig waren. Na deze plechtig heid werd er een vergadering op touw gezet waar er veel nuttigs uiteengezet werd. Deze vergadering mag als welgeiukt aanzien worden, daar de toehoorders nog al talrijk opgekomen waren. Een prijslo- ting werd er ook gehouden en er waren schoone prijzen te winnen, 's Middags was er een noenmaal voor de leden. Deze dag mag voor de hoendeibonders als welgelukt aanschouwd worden. Als slot zeggen we dat ailc hoenderkweekers er belang bij hebben zich bij dezen bond aan te sluiten. sazaaEsaBDffiBsasjiBasBMBa^Bsaa In de rakettenfabriek Snauwaert te Beveren-Roeselare is Woensdag morgen brand ontstaan in een afhankelijkheid. Dit gebouw brandde af. De schade is zeer be langrijk. l£UililüSBEifl33B£ilNSB3&&BBBBS3B in goeden en vruchtbaren staat te houden, aarzel niet langer, ze een flinke bemesting toe te dienen, onder vorm van 800 tot 1200 kgr. sylviniet-kaïniet of 300 tot 400 kgr. chloorpotasch per hectare. CBBBBSS»CEEiSaSi3aBaa£SZBBBBQ13 TRAGISCH ONGEVAL IN EEN PORTUGEESCHE SCHOOL EEN PLANKENVLOER STORT IN 40 PERSOEN GEDOOD Te Leira (Portugal), is in een school, waar een katholieke maatschappij een vergadering belegd had, de plankenvloer ingestort. 40 Personen werden gedood «n meer dan 100 gekwetst. iBBBBiBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBH GELIEVE UW BILJETTEN TE HERZIEN Op 20 December a. s. worden de bil jetten van de 20* schijf (roetbruin biljet) ongeldig verklaard. Tot nu toe werden niet aangevraagd 300 loten van 50 frank eindigend op 7 43 100 86 46 250 06 2 500 110 337 2 1.000 >047 5 I) 2.500 3664 3274 1 10.000 i> 8057 t 12.500 9 70344 l 12.500 i >70344 80143 1 25.000 >96695 48186 (SBBSaBBBHBBBSBBBBBBBBBBBBflB TREKKING LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN 1922 Algemeen verdeeler voor het VLAAMSCHE LAND Antwerpen Gent Brugge Kortrijk Hasselt. udpenSring..varenJ SDROTU SDROTU Donderdag had de 173« trekking plaats van de Leening der Verwoeste Gewes ten 1922. R, 164.617 Nr 1 wint 500.000 fr. R. 164.617 Nr 20 wint 100.CC3 fr. Al de andere nummers van deze reeks, alsmede de nummers van reeks 119.155 zijn uitbetaalbaar met 312.50 fr. of met 300 fr, naar gelang zij al dan niet wer den ouigezct. De genaamde Valeer Doom, 23 jaar oud, wonende op het gehucht Helle te Kor- temark, had sedert enkele jaren schande lijke betrekkingen met de vrouw Eulalie Decru, 53 jaar, wonende in, de herberg Het Stroompkegelegen langs den steenweg Kortemark-Handzame. Deze vrouw was gehuwd met den genaamden Oscar Andries, pa ardengeleider bij voer man Vogels te Kortemark. Deze betrekkingen waren ontstaan over enkele jaren toen de jonge Valeer Doom ln een steenbakkerij werkte bij bedoelde heiberg. Sedert kwam hij er voortdurend, zelfs alswanneer over drie Jaar de steen bakkerij gesloten werd. Hij was werkloos geworden en zat nu bijna voortdurend in deze herberg. Denkelijk moet de vrouw nu deze be trekkingen hebben willen doen eindigen en heeft dit waarschijnlijk aan haar. min naar Woensdag morgen, even voor den noen, bekend gemaakt. Hierop moet ruzie ontstaan zijn en Doom heeft dan de vrouw de keel overgesneden met een scheermes. Daarna ging hij zich gevangen geven bij de Rijkswacht waar hij verklaarde een vrouw te hebben vermoord. De gendarmen trokken met den Jeugdi gen moordenaar mede. De deur van de herberg was gesloten en de echtgenoot Andries stond er te wachten, niet weten de waarom zijn vrouw de deur had geslo ten daar het middag was. De Rijkswachters drongen de herberg binnen waar niets veranderd was. In de belendende kleine plaats vonden zij het lijk der vrouw, het hoofd bijna afgeschei den van het lichaam, een diepe snede aan hals en keel, midden een grooten bloed plas. Da dader had het wapen der misdaad bij hem op zak. Het Parket van Brugge stapte af en stelde het noodige onderzoek in. De dader werd langdurig in onderhoud genomen en antwoordde klaar en duide lijk op alle gestelde vragen. Over de oor zaak van den twist wilde hij evenwel niets loslaten. S3B1B3SBE9BBBSBBBB31B1EBB8BSBB VERMINDERING VAN DE KRISISBELASTING Minister Ds Man heeft Woensdag bij de Kamer een wetsontwerp neergelegd tot vermindering van de krisisbelasting. Da opbrengst van deze taks zou met 150 mil- lioen worden ingekrompen. In bedoeld wetsontwerp wordt voorzien: verhooging van het vrijgestelde minimum inkomen; toepassing op het netto in plaats van cp het bruto; sommige inkom sten (invaliditeitsvergoedeingen, enz.) worden vrijgesteld; verlaging van den aanslagvoet met 1/5 procent. «BBBBBBBBBBBSHBBBBSBBHBB BXiSB GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE. DEN! NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN YAN EEN GEBUUR OF VRIEND, ZOO STEUNT GE ONS. DOE HET ZONDER UITSTEL. DANK ER CM! IBBBBBBBBBBEBBBBBBBBBBBBBBBB BE WINSTEN DER DEVALUATIE. WETSONTWERP NEERGELEGD TOT BELASTING DIER WINSTEN. Door H. De Man, Minister van Finan ciën, werd ln de Kamer een wetsvoorstel neergelegd tot vestiging van een speciale belasting op de winsten gemaakt bij de devaluatie. Die belasting wordt vastgesteld op 20 van het bedrag der sommen waarover gaan gedurende het tijdperk van- 1 November 1934 tot en met 29 Maart 1935: Alle ver koop op termijn in België of buitenlands van Belgische franks tegen buitenlandsche deviezen. Alle aankoop in België of buitenlands, contant of op termijn van buitenlandsche deviezen of goud. Deze verrichtingen worden aangemerkt, zonder inachtneming van alle andere han delingen van den belastingplichtige of van derden. Werden van deze taks ontslagen de ver- hoogen vóór 29 Maart 1935, en de buiten landsche deviezen aangeschaft cm te voorzien in beroepsverbintenissen. Alswanneer de gedane verrichtingen geen 100X00 fr. beloopen tusschen het tijdperk van 1 Februari tot 19 Maart 19"5 en geen millioen van 1 Nov. 1934 tot 31 Jan. 1935 kan de belasting ook niet toege past worden. Zoo dergelijke taks moest toegepast worden op personen die overleden zijn moeten de erfgenamen de belasting beta len. De Nationale Bank, de banken, de wis- selagenten en dergelijke zullen verplicht rijn alle Inlichtingen te verstrekken aan de betrokken besturen om deze taks te C'6 LIEB1G De Tbeste vruchten van Parma Natuurlijke smaak en kleur DE GOUD-SMOKKEL IN DE STREEK VAN KOMEN-WERVIK TWEF. SMOKKELAARS IN RUZIE In de streek van Komen-Wervik is de smokkel in goud zeer bedrijvig tn in den laatsten tijd werden reeds een vijftal per sonen voor goudsmokkel aangehouden. Een nieuw geva» van onwettigen handel in goud is nu aan den dag gekomen ten gevolge een twist ontstaan tusschen twee smokkelaars. Een wisselagent uit Komen kocht goud op in de gansche streek, door tusschen- komst van een man die ten zijnen dien ste was en de goudstukken ook over de grens smokkelde. Voor dit gevaarlijk kar weitje kreeg de man natuurlijk een zeker loon. Onlangs kreeg die man vau den wis selagent goud, ter waarde van 25.000 fr. over de grens te brengen. Deze wilde evenwel een hooger kommissieloon af dwingen van zijn opdrachtgever, verstop te het goud in een veld en ging den wis selagent vertellen dat hij het goud nood gedwongen had moeten wegwerpen. De wisselagent beloofde den man een be looning van 12.000 fr. zoo hij het goud terugvond. De wisselagent werd nogal spoedig te rug in het bezit gesteld van het goud en gaf den anderen 10.000 fr. 's Anderen daags moest deze laatste terugkomen om 12.000 fr. Fransch geld te ontvangen in plaats van de 10.000 Belg. fr. Toen de medewerker zich 's anderendaags aanbood werd hij door den wisselagent bedreigd met een revolver cn moest de. 10.000 fr. teruggeven. Ruzie ontstond en de echt- genooten van de twistmakers kwamen ook tusschen. De rijkswacht greep ten slotte in en kwam aldus op de hoogte van de gansche zaak. Een onderzoek werd in gesteld. Beide mannen hadden het goud gaan uitwisselen te leper, VATIKAANSTAD DE GEZONDHEIDSTOESTAND Va* Z. H. DEN PAUS VERWEKTE ONRUST In de laatste dagep heeft de gezond- heidstoestand van Z. H. den Paus veel onrust verwekt. De H. Vader leed aen jicht en een stijging van den aderdruk werd waargenomen. Hij moest het bed houden. Hartzwakte gaf redenen tot on gerustheid. De audiënties van hoogdringende be sprekingen werden evenwel niet afgelast Begin dezer week verbeterde de ge zondheidstoestand van Z. H. de Paus op voldoende wijze en men acht dat tegen woordig alle gevaar is geweken. Hij moet evenwel nog de kamer houden. EEN PAUSELIJK OFFENSIEF TEGEN HET COMMUNISME, HET NIEUW HEIDENDOM EN HET MATERIA LISME Middel: Toepassing van Quadragesima Anno. Naar de Oostenrijksche Reichspost uit Rome verneemt zou het Vatikaan wel- dra een machtig offensief inzetten tegen het communisme, het nieuw heidendom het materialisme en alle vormen van god loosheid. Het Vatikaan heeft een nota gezonder aan alle nuntiaturen, vrageade da( zi, zouden aangeven over welke middelen zi in de verscheidene landen beschikken cm het toepassingsveld van de encycliek Quadragesimo Anno» uit te breiden. Zoodra het Vatikaan in het bezit zijn zal van de gevraagde antwoorden zal een omvangrijke actie worden ingezet tegen het communisme en het materialisme, FRANKRIJK DE FRANSCHE BUITENLANDSCHE POLITIEK. DE KOMMUNISTEN ONTHOUDEN ZICH BIJ DE VER. TROUWENSSTEMMING IN DE KAMER De Fransche Kamer behandelde de buitenlandsche politiek der Fransche re geering. Vinnige aanvallen werden ge daan tegen de regeering. Door verschei dene sprekers werd protest geuit tegen over het feit dat duizenden Franschen strijden in de gelederen van het Frente Popular. De komniunist&n verklaarden dat zij zich zouden onthouden bij de vertrou wenskwestie daar zij niet kunnen instem- mefi met de niet-inmengingspolitiek in de Spaansche aangelegenheden, gevoerd dooi de Fransche regeering. De Heer Delbos, Minister van Buiten landsche Zaken, gaf vervolgens uiteen zetting over de buitenlandsche politiek van de FVansche regeering: Frankrijk stelt al zijn strijdkrachten ter beschikking van Engeland en van Belgie zoo een dezer landen of beiden mochten het slachtoffer worden van een niet-uitgelokten aanval; Frankrijk blijft trouw aan de niet-inmen gingspolitiek tegenover Spanje; Frankrijk erkent evenwel geen andere regeering voor Spanje dan deze van Largo Cabal- lero; binnenkort zal aan alle landen een uitnoodiging gezonden worden voor een beperkt plan van ontwapening; bespre kingen zullen gevoerd worden tot toe nadering van alle landen. Door de regeering werd de vertrou wenskwestie gesteld en de regeering kreeg een meerderheid van 350 stemmen te gen 171. De onthouding der kommunisten ver wekte groot opzien en de regeering, niet tegenstaande de bekomen meerderheid, overwoog of zij niet moest aftreden. De regeering Blum oordeelde evenwel dat de huidige omstandigheden te ernstig waren om een regeeringscrisis op te stel len en de Heer Blum en zijn ministers bleven aan. Nadien maakten de kommunisten be kend dat zij de regeering voort zouden blijven steunen. De stemming in de Ka mer heeft evenwel bewezen dat er een scheuring bestaat in het Fransche Volks front DE AGITATIE Stakingen blijver, door gansch het land steeds aan de orde van den dag. In veel plaatsen willen werkwilligen terug aan den arbeid maar dit wordt hen belet door de stakers. Te Boulogne werden drié arbeiders aan gevallen door 30 stakers die ook al het materiaal der fabriek vernielden. Te St-Germain-les-Arpajon verbrijzel den een vijf'igtal kerels een centrale van de openbare verlichting. In een postbu- reel dronge.i de stakers binnen en ran selden de elektriekers af en vernielden het verlichtingsmateriaal. In de werk plaatsen goten de stakers cement in ds stalen leidingen en knipten de elektriek- draden door. Op een vergadering der sta kers werd door de menners verklaard dat het de plicht was van alle stakers dc werkwilligen met matrakken neer t» slaan. Te Aulnoye werd een arbeider die niet in de gratie stond bij de stakers mishan deld en met den dood bedreigd. Men wou hem zelfs in het water werpen maar dt gendarmen konden dit verhinderen. Te Fives hebben stakers een fabriek ge- barrikadeerd opdat de werkwillige; in de fabriek, niet zoude» kunnen. De directeur werd gedood door dc stakers. Te Merville moest de politie ingrijpen om een twist, onstaan tusschen staker: en werkwilligen, ten einde te brengen. De kommunisten hebben bedreigd aan slagen te plegen in Noord-Frankrijk en fabrieken waar er wordt gewerkt in de lucht te doen springen. De kommunisten zouden ook revolvers hebben uitgedeeld aan stakers. DE PERSVRIJHEID BEKNOT Dc Fransche Kamer heeft een regee- ringsontwerp op de persvrijheid goedge keurd. Ieder blad dat ten minste dertig maal per jaar verschijnt moet eigendom zijn van een naamlooze vennootschap dii uitsluitend met dit doel wordt gelast. Be mideelen moeten evenwel op naam zijn De namen van de beheerders moeten ge publiceerd zijn. Elk jaar moet leder blad de namen vermelden van de gebeurlijke geldschieters voor alle inkomsten uit hel buitenland getrokken. De bladen moeten gratis alle rektificaties van de regeering opnemen. Verder weidt de wet uit over de vreemde bladen in Frankrijk cn de Fransche bladen in den vreemde, het pu- bliceeren van valsche berichten, beleedi- gingen van vreemde Staatshoofden, het is verboden verslag uit te brengen over de gedingen inzake eerroof, enz. Door deze wet wordt de persvrijheid erg geknot. NEDERLAND HET RONSELEN VAN MANNEN VOOR DE FRENTE POPULAR Tn Nederland hebben de ronselaars van manschappen voor het Frente Popular hun scbandig werk verricht en talrijke werkloozen zijn reeds vertrokken naar Spanje, via Parijs. De Nederlandsche justitie heeft een on derzoek ingesteld en de schuldigen wor den opgezocht. IKBaaaBHBRBKSBBBBBBBBCaiBIBI DE ZAAK DER MINERVA ■Woensdag 11. heeft de Raadkamer van Antwerpen uitspraak gedaan ln de zaal' Minerva De beschuldigingen wegen-" opmaken van valsche bllans, werden elf'- in aanmerking genomen. De beschuldiging tegen vader M. en zijn schoonzoon S. wegens onrechtvaardig ge bruik van titels werd staande gehouden. De burgerlijke partij teekende beroep aan en de zaak zal nu voort behandeld worden door de Kamer van Inbeschuldi gingstelling van Brussel. IBBBMBBBBSSaaBllflBBflBBiiliJMW VRIJDAG 11 DECEMBER 193» 100 Fransche Franken 137.8625 tt 1 Pond Sterling J44.9875 n 1 Dollar 29.5625 ff JL -1 ri ri- JA 15,0675 ff

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 6