Bedelprinsesje GEDACHTEN NIEUWS UIT BRUSSEL Gij ruif beter werken IN DE KAMER IN DEN SENAAT AANBESTEDINGEN WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIJN 'T ROOS KRUIS HUMORADIO De Poperingenaar en De Halle ran Zondag 13 December 1939. Kr 50. kouse rekt naar *t been» Klapspel vliegt snel, maar zelden is 't voor al wel. Velen bouwen kasteelen ln de locht, die jeen boerenschure op 't zand en zouden pinnen zetten. Als schurken malkaar schelden, komt de schande voor den dag. HETMAMNIKE UIT DE LABUS, BAMUS, BIBBER UM, 'k Lach me bijkan krom. En 'k zeg het met een grcm: Ach! wat zijn de menschen d'oml Met duizenden verdringen de menschen jlch voor een gesloten deure, om 'n Zoulou fchoonheidskcaiinginne te gaan bewon deren, dan wanneer er ln ons land zooveel echoone jonge meiskens zijn, die men zelf» niet beziet... omdat ze zich niet als vedette stellen. Ach! wat zijn de menschen dom! Een hoop lieden die er niks van kennen jtaaij 's Zondags op de voetbalpleinen hun jiart uit hunnen buik te huilen en te roepen als wilde beesten en... enerveeren jiun spelers door hen aan te raden dit en dat te doen. Ach! wat zijn de menschen dom! Omdat mijn gebuur nen T. S. F. heeft, jnoet ik ook zoo ne post hebben; omdat bij een auto heeft, wil ik ook de baan op in zoo'n masjien; omdat uw gebuur- vrouw ne pelsmantel heeft, kleedt g'U ook met konijnenvellen! Ach! wat zijn de menschen dom. Verwoede vrijdenkers trouwen en doen zich voor de Kerk begraven, zonder noch tans werkelijk bek-erd te zijn. Men moet doen als alleman, hé! Precies of God het niet weet! Ach! wat zijn de menschen dom! Ouw wijven kijken 's avonds onder hun bed, om te zien of er geen... inbreker onderligt en beven van schrik onder him lakens. Waarom? Wel alvorens in hunnen nest te kruipen, hebben ze nog gretig al de misdaden, diefstallen en moorden uit hun gazette overlezen... D'r stond niks in de gazette vandaag, zelfs nog geen brand. Ach! wat zijn de menschen dom! Op winst beluste landbouwers vergif tigen hunnen grond... en hunnen even naaste, met kunstmeststoffen. De groenten zijn enorm i>, maar 't is puur water! Ach! wat zijn de menschen dom! Door luiheid cf winstbejag gedreven vervangt men de werkkrachten door masjienen en duizenden menschen sterven van den honger. Ach! wat zijn de menschen dom! Een hoop lieden gaan in cle cinema schreeuwen en weenen voor ingebeelde malheuren. Maar ln hun gebuurte zijn er menschen die honger en koude lijden... Krokodillentranen Ach! wat zijn de menschen dom! Als 't onweer dreigt gaan z'aan 't loopen en staan onder 'n boom te schuilen; Is 't beste middel om deodgebliksemd te worden. Ach! wat zijn de menschen dom! De simpele zielen roeien luidruchtig tegen den oorlog... en ln elke familie trek ken ze malkaar 't haar uit den kop. Om den wereldvrede te verwerven willen de pacifisten ten oorlog trekken tegen degenen die oorlog voeren om het land dat zij aanvallen, te nac'fieeren. Hun be grip van de werkelijkheid is zoo klaar als d? zin die voorafgaat. Ach! wat zijn de menschen dom! Dit refrein of dees litanie van alle... duivels, heeft U misschien verwonderd. Van eigens dat wat er in gezegd wordt, niet toepasselijk is op U. maar- wel op uwen gebuur... en daar gij den gebuur zijt van uwen gebuur! Zonder wrok hé! beste Lezers en alder- llefste Lezsre~kens! Maar dat elk er 't Zijne uit hale! VADER, vroeg de zoon van den po litieker, wat noemt men een verrader? Een verrader, jongen, is iemand die onze partij verlaat, om naar een ander over te loopen. En degene die een andere partij ver laat om in de enze te komen, hoe noemt men die dan? Dat is een bekeerde, mijn zoon! Standpunt ALS T IN UW HUISHOUWEN niet 'n Is er een middel, heel kordaat [gaat Om weer op vrije voeten te staan, Ge vraagt simpel d'echtscheidinge aan. Alzoo ten minste redeneeren ze vooral ln Amrika! Bij ons, gelukkig, heeft die plaag nog niet zoo'n grooten omvang ge nomen... want ginder in 't land van over den oceaan, divorseeren ze voor nen neen of nen ja. Niet gelooven?... En pertang 't is 't geval geweest met madam Sharp, die d'Echtscheidinge heeft aangevraagd, om dat heuren man haar te gaarne zag... Dat ziet g'alle dagen niet hé! Meneer Sharp drukte in 'n vlaag van liefde zijn vrouw zoo onstuimig aan 't hart... dat hij haar drie ribben brak. De madam vroeg den divors, en eischte een groote schadevergoeding... voor beur ge breken lijn. Toegestaan, zei de rechter, en voor elke rib krijgt ge duizend dollar, zegge voir de drie; drie duizend dollar. En de man mocht afdokken al zuch tende; o En zeggen dat de vrouw uit één van onze ribber is gemaakt! Mengelwerk v. 13 December 1936. Nr 25. door H. COURTHS-MAHLER Liselotte moest Innerlijk toch een klein U'einag lachen. Wat was zij plotseling voor een g; wichtig personage geworden, dat deze deftige huismeester haar vroeg of zij bog iets te bevelen had? Zij en bevelen? In Bod-nhausen hadden de dienstboden haar brutale antwoorden gegeven, indien zij hun beleefd vroeg om iets voor haar te doen! - Neen dank u ik heb niets noo dig, stotterde zij, zich dwingende tot ten even plechtig gezicht als de huismeester trok. Hij maakte een buiging en vertrok. Daar stond zij nu ln een ruim, hoog vertrek, met prachtige antieke meubels Liselotte keek om zich heen, als kon zij haar oogen niet gelooven. Dit weelderige, kostbaar ingerichte vertrek kon toch onmogelijk hiar kamer zijn. Maar er was nog een tusschendeur naar een andere kamer, en die stond open. Misschien zou dat haar kamer zijn. Zij liep er schoorvoetend heen. En toen zag zij een wondermooie slaap kamer, geheel in rose en wit gehouden, met rose zijden gordijnen en een bedde- hemel van dezelfde kleur en stof. De wit houten stoelen waren met rose zijde damast bekleed en de toilettafel was een droom in rose zijde en kant. Liselotte beschouwde deze pracht met hijna angstige oogen. Bij deze vertrekken Vergeleken, staken de kamers, die Lori in Ecdenhausen bewoonde en door liselotte altijd zoo prachtig gevonden waren, als aeer eenvoudig en bescheiden af. Ach, de huismeester had zich bepaald vergist en haar de verkeerde kamers ge- Vtatui. Menscen... in liefde de maat t Kopke altijd nuchter en recht, 'n Zot abuusken inderdaad Bekomt somtijds slecht. UW BRIEF weegt te veel. sprak de postbediende tot 't boerken dat hem den brief overgereikt had, ge moet er nog ne zegel bijplakken. Awel gij! sprak 't boerken, mij hebt ge zoo gemakkelijk niet liggen weie!... Omdat hij nog meer zou wegen, zeker? 'N GEDACHT. Al wat recht is gaat te zoek. 't Gulden kalf wordt aangebeden. Enkel nog in 't woordenboek Vindt men eer en i deugd op heden. TC GA U 'N NIEUWSJE OPDISSCHEN Over de visschen En ik er op reken En er maak op staat Dat 't U niet als 'n graat In de keel zal blijven steken... in andere woorden... dat 't licht verteer baar zal zijn. Na uitgecijferd te hebben dat er 60.000 soorten van weekdieren bestaan, hebben de geduldige geleerde statistiekopmakers 120.000 soorten visschen geteld, 'k Ga ze U hier niet overschrijven... en daar is reden toe. Dahk aan die geleerden weten we nu dat de kabeljauw... of stokvisch als hem gedroogd is, per jaar 9 millioen eikens legt, en dat die eikens 'n oppervlakte bedekken van zeven vierkante meter. Tot wat al dat gezeever dienen kan?... Alles heeft zijn nut... dit dan ook, al was 't maar om te bewijzen dat er op onze dagen gelukkig nog mannen bestaan die werken verrichten... zonder winst gevend doel! en dat beteekent lets in onzen tijd van jacht naar 't geld! MENEER DE BARON van Schitte- scholleschuilegem is zoo hcoveerdig als hij groot is, en da's geen klein beetje zeggen, want hij meet ne meter zeven en tachtig. Lest vertelde hij nog dat zijn familie dateert van vóór den zondvloed. Ik heb pertarg nooit hooren zeggen dat een lid van de famiie van de van SchittescIteUesc.huilegem's p"-ats genomen heeft in de Ark van Noë, zei er iemand van ds, kompan jie. De Ark van Noë, zei de baron toen, terwijl hij minachtend de schouders op haalde, leer van mij meneer, dat onze familie immer haar eigen schepen bezeten heeft. 'N GEDACHT; Laat ons niet fier op vaar of oom zijn Ds rechte adel is, zoo wij zelve vroom zijn, 'K WEET NIET WAT ER SCHEELT Is 't werk'lijk of slechts ingebeeld, Maar Marenta doet zoo raar En loopt als 'n duivelinne rond, En we bekijken mekaar Als kat en hond. Dat gebeurt in de bestfe huishoudens... en de kat is Marenta, de hond dat ben ik. In 't algemeen wordt er beweerd dat die twee beesten mekaar niet kunnen zien, zonder dat er 'n gevecht in regel ontstaat. Da's valsch... Moest het van den hond al leen afhangen... 'k zeg niet neen... maar de kat is toch zoo'n goed beestje. 'n Voorbeeld tot staving? Gisteren was 'k met den hond van ne vriend op wandel. Op zeker oogenblik moest ik ergens binnengaan, en daar zie ik mijnen hond, plots woedend geworden, afvaren op de kat des huizes. Hij pakt ze vast, bijt ze in d'ooren, zonder dat de poes niet de minste beweging maakt om zich te verdedigen. Steeds boozer wordend, opent mijnen hond met een klauw, den buik der kat, en verscheurt heur inge wand-en. Geen klacht, zelfs geen miauw vanwege 't lieve poesken! Zeg nu nog ne keer dat de kat 't altijd gedaan heeft! P. S. Om de waarheid te dienen moet ik er bijvoegen dat 't een opgevulde kat was... maar 't had er ook een andere kun nen zijn! En als mijn tante 'n moestache had, zou ze mijn nonkel zijn! Goed gelapt... beste Lezers en alderlief- SUSKEN LIPPEKENS was verliefd op de dochter van een groot zakenman. Ze keren dag trek hij zijn etc ate schoenen aan en ging er naartoe. Meneer, zei Susken, *k heb de eer de hand van uw dochter te vragen. Goed, zei de zakenman, geef uw adres en naam... als er geen beter aanbod komt, is ze Voor U! 5ER inder 't Eene voor en 't ander na Veel droeve streken U ontrollen Precies lijk in de cinema. Ja, beste Lezers en alderliefste Lezeres- kens, 't leven is van tijd zoo planzierig, dat ge van puur planzier zoudt sterven... want te Parijs hebben ze nu in de zaal van den lijkoven, ge weet wel, daar waar z'U ribbekast verbranden, als g'uw keers- ken hebt uitgeblazen, 'n groot orgel gezet, en terwijl ze volop stoken onder uw kno ken, zal nen artist een airkan spalen, en daarna wordt het hoopken asch van den menschelijken overschot, in een schoon klein vazeken gedaan... Daar is nu als niespoeder, maagpoeder, luizenpoeder, schietpoeier en... menschen- poeier, waar ze meê da muziek misschien nog wel danspoeler zullen van maken. 't Is aardig om te verstaan, zou de c Jam petter van Zfcndergem zeggen en hij plakte 't bericht uit; Te kooi, per okkasie, een schoons vlaggestok bij den sjampetter, die vroeger op den kerktoren heeft gestoken...». Ge most toch 't poeier niet uitgevon den hebben om dat te verstaan. EEN BOER die door een bosch ging, zag daar ne man, met 'n koord rond zi jn voeten, aan een boonentak hangen. De man leefde nog. He man, risp de boer, 't is alzoo niet zulle dat men zich ophangt. 'k Weet het wel. zei d'andere. Daar strafs heb ik me willen ophangen, met iBiBiiBiimiiiigiDgiiiiBgea Zij keek angstig om zich heen. En toen zag zij eensklaps in een hoogen spiegel haar eigen beeld. Daar stond zij in haar blauw mantelpakje en keek met groots oogen naar haar evenbeeld, alsof zij vra gen wildeWat doe jij hier? Zij beschouwde zuchtend al die rose- witt-e pracht. Zij liep op haar teenen over het lichtgrijze, zachte tapijt met ross bloemenpatroon naar een andere deur, die naar een derde kamer voerde. Daarin stonden hoogs muurkasten met deuren van spiegelglas alsmede een divan en een hooge spiegel, die op rolletjes van zijn plaats gebracht kon worden. Dit was zeker de kleedkamer van een aanzienlijke dame. Neen zij was hier vast en zeker ver keerd, daar was Liselotte nu van over tuigd. Zij keerde vlug naar het eerste Vertrek terug, waar de huismeester haar binnengelaten had. Zij was juist op het punt om te schellen, toen er op de deur geklopt werd. Liselotte riep: Binnen! En op den drempel stond een aardig, koket meisje met een wit schort over haar nauwsluitend zwart japonnetje, en een wit mutsje op haar blonde haren. ■■Mevrouw de gravin laat vragen of de juffrouw bij het verkleeden soms mijr diensten noodig heeft. Uw bagage zal zoc dadelijk hier gebracht worden,zei zij vriendelijk. Liselote streek met een hand over haar voorhoofd droomde zij? Zijn dit werkelijk mijn kamers is het geen vergissing? vroeg zij benepen. O, ja zeker, dit zijn de kamers van de juffrouw. Dit is uw zitkamer; ginds is de slaapkamer, en daaraan grenst uw kleed kamer,antwoordde het meisje met de grootste minzaamlieid. Liselotte haalde diep adem. Maar zi; nam zich voor, om tegenover het meisje geen verwondering meer te laten blijken. o Da li is het goed. Dank je zeer. Maar ik kan mij wel zonder hulp verkleeden, antwoordde zij. Maar u vindt zeker wel goed, dat ik u help bij het uitpakken? O neen. dank je, dat kan ik ook wel de koord rond mijnen hals... maar 'k vas bijkan gewurgd! Toppunt 'K WIL U HIER THANS, beste gezellen Enkele wetenswaardigheden vertellen Die tot de scientifleke wereld behooren, Dus, Tc wil niet slijpen, Eerder moeilijk om begrijpen Maar, van nen anderen kant Heb 'k betrouwen in uw verstand. Splitst dus maar goed uw ooien. 't Is over de snelheid da 't gaat... en daar ge nogal snel van begrip zijt... 't Licht doorloopt een afstand van 309.500 kilometer per seconde. De aarde legt ln heuren wentelgang, 109.410 km. per uur af. De klank, in de lucht, heeft 'n snelheid van 1.228 km. per uur. De wind, bij stormweder, legt 133 km. per uur af, terwijl 't kalme briesje er slechts 39 doet. De duiven vliegen gemiddeld aan 100 km. in 't uur. Het paard, op stap, doet 11 km. per uur, in galop 23 en in de koersen 60. De snelste wielrijder, Richard, heeft 45 km. 398 in Jt uur afgelegd. En de schildpad... bekend om haar slakkengang, kan tot 2 km. 800 per uur afleggen, als ze fel gepresseerd is! OP T BAL. He wel, waar is nu dat rijk Jong metsken waarmeê ge gaat trouwen. He wel... ziet ge ginder nevens 't or- kerter die schoone felle blonde zitten, met heur pikzwarte oogen? Ja, sapperdepistjes, Jongen, wat 'n schoona vrouw... Hewel! die waar *k mee ga trouwen, is die kleine met heur geel gezicht, daar nevens! ■N GEDACHT: Twee musschen op *n korenaar Maken nooit een vreedzaam paar, T HUWELIJK IS 'N LAST Als 't niet gaat of als 't niet past Maar is van tien toch negen keeren Dat ze de pasmaat niet 'n loeren. Want 't is 'n feit dat zoo vast staat als 'n paal boven water, dat 't huwelijk 'n groot bal is, waar er moet gedanst wor den volgens er wordt geschuifeld! Alleman weet dat! Bij d'eenen is 't vrouwlief die de groote trom slaat, en dat de man al tijd mag ja knikken, op gevaar af als pantoffelheld te worden uitgescholden... Bij d'anderen is 't de man die op zijnen poot speelt, en weê haar, als vrouwlief er een andere meening op na houdt. Hoe zouden anders allemaal die huis houdendrama's uit te leggen zijn... de grootste hoop maakt zich begoochelingen en... Velen peinzen In 't huwelijksreizen Dat 't zevende sacrament Maar 'n speelreis is Maar later zuchten vrouw en vent We waren leelijk mis. EN DAT ER 'N GROOT... 'n overgroot verschil bestaat tusschen...*den droom en 't werkelijke, 't is te zeggen tusschen den vrijagie...tijd en 't getrouwd zijn, wordt ons nog ne keer bewezen door 't volgend lachedingsken, in zoover moppen als be wijsredenen kunnen worden aangehaald... Ja, meneer, zei tfieter triestig, 't is aardig 't verschil tusschen verliefd zijn en getrouwd zijn... Als ik verkeerde met haar die mijn vrouw geworden is, had ik den indruk haar zoodanig lief te hebben dat ik ze zou kunnen opeten hebben... en nu beklaag ik mij dat ik het niet ge daan 'n heb. 'n Beetje straf, hé! 't Manneken uit da Maan. IHHIRBBSSS3aBBSartS>«KHHi ANKF.R-N aaimachienen aan de spits van den vooruitgang. Wonder zig-zag ANKER, naait alles I Geen beter naaimachien dan ANKER... Wel duurder. Vr. inlichting bij Vertegenwoordiger uwer streek: Van Sevenant, Diksmuide; Amery, WoumeiiW' A. Vervaccke, Waregem Lannoo, Koekelare; Verdoene, leper. Of voor 't groot; M. J. Verhaeghe, Steendam, Gent. - Overal voortverkoopers gevraagd. 9SHBHDI3SBHBB3BSBHBBBBE&B8BBB HEB MEDELIJDEN in naam van H. Theresia, van K. J.; helpt mij jeugd in gevaar redden. Dringend noodig om patronaat en school t? bouwen. Post- check 139.485. Pastoer Renson te Xhen- delesse. TOELAGEN AAN DE F.RT YRL JE SCHOLEN. Na tnkeU boterhammen met Appelstroop gege ten te hebben. De ge mengde stroop is, dank sl) de 60 "i suiker, het beste krachtopbouwende voedsel. En bovendltn beet goedkoop. s» SUIKER "IN ALLE KRUIDENIERSWINKELS IBSSBBBBPlIKBHBBnSBBBBBBBSBBS zelf doen. Geef Je geen moeite. Het meisje liet zich evenwel niet af schepen. Mevrouw de gravin heeft bevolen, dat ik uw boeltje moet uitpakken en op zijn plaats bergen. Doe dan maar wat de gravin bevolen heeft,zei Liselotte na kort beraad. De h?gage werd binnengebracht. Het dienstmeisje liet alles in de kleedkamer neerzetten. Terwijl zij uitpakte, verkleedde Liselotte zich vlug, wieech haar gezicht en handen en trok een eenvoudige rok met witte blouse aan. Veel toiletten om te kiezen bezat zij niet. Zij borstelde ook haar haren en maakte ze op, even los en bevallig als zij gewoon was om ze te dragen. En toen zij met alles gereed was, zag zij er ondanks haar eenvoudige kleeding zeer lief en gedistin geerd uit. Het aardige blonde meisje had intus- schen de koffers zoo stil mogelijk uit gepakt en alles opgeborgen. Nu vroeg zij beleefd, of de juffrouw verder nog iets te bevelen had. Liselotte antwoordde ontken nend en bedankte haar vriendelijk. Daar na vertrok het meisje. Nu was Liselotte alleen en liep in haar nieuw domein van het eene meubelstuk naar het andere en bekeek alles met ver baasde oogen. Nu en dan lachte zij in richzelve en schudde haar hoofd, als was dit alles haar een raadsel. Dat er in den .egel voor een juffrouw van gezelschap niet veel omslag gemaakt werd, wist zij lechts al te goed. Zij had zich alles ge heel anders voorgesteld. En vol spanning wachtte zij den verderen loop der dingen af. Na verloop van een uur kwam een lakei haar halen. liselotte verbeeldde zich, dat zi] in haar eentje in het groote slot ver dwaald geraakt zou zijn. Eindelijk bracht de man haar in een helder, tamelijk ruim vertrek, dat in oud-Engelschen stijl ge meubileerd was. In een erker stond een zeer verlokkend gedekte tafel, waarop veel zilver en het fijnste porceleia. In de Gemeenteraad van Brussel kwam de Begrooting voor 1931 ter bespreking. Heer du Bus de Warnaffe diende een amendement in waarbij een krediet van 750.000 fr. zou toegestaan worden voor de verwarming en de verlichting der vrije scholen van Brussel. Dit amendement werd verworpen met 24 stemmen tegen 11. Dit bewijst nogmaals ln hoever de Libe ralen en Socialisten geneigd zijn ds schoolvrede te vestigen en gelijkbe-ech- tiging te verleen en aan de vrije scholen. VEERTIG PROFESSORS VOOR 370 LEERLINGEN In zelfde Gemeenteraad werd door den H. Speeckaert, Kath., opgemerkt dat de stad Brussel, die alles weigert voor de katholieke vrije scholen, zoo mild is voor het Lyceum voor meisjes waar er 40 pro fessors in dienst zijn voor enkel 370 leer lingen. En onder die leerkrachten zijn er dan nog verscheidene die kommunisten zijn. Sprekend. IN DE KAMER. ONTOEREIKENDE LOONEN EN WEDDEN. De zitting van Dinsdag 11. in de Kamer werd eerst besteed aan het bespreken van ontoereikende Iconen en wedden van be dienden en werklieden in verscheidene private bedrijven en ook in zekere dien sten van den Staat. Socialisten, Rexisten en Vlaamsche Na tionalisten mengden zich ln het debat. Heer Delattre, Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, verklaart dat de Regee ring zich bezig houdt met de lotsverbete ring van het Staatspersoneel^dat eerlang een paritaire kommissie zal worden opge richt voor wat betreft het bankpersoneel, ook voor de grootwarenhuizen en de ver zekeringsmaatschappijen en dat de Re geering niet bij machte is de partikuliere bedrijven bepaalde loonen op te leggen. Zij dost al het mogelijke om door hare bemiddeling overeenkomsten te sluiten en de door de paritaire kommissies getroffen beslissingen te doen naleven. De Regee ring, zegt de Minister, heeft al het moge lijke gedaan. DE GRENDELWET OfF DE GROOT-WAREMHUTZEN. Na de Interpellaties over de ontoerei kendheid van zekere wedden en loonen zette de Kamer de bespreking voort van het Regeeringsontwerp van grendelwet inzake de Groot-Warenhuizen H. Bohu, Socialist, verklaarde dat zijn groep zich zou onthouden bij de stem ming. H. Leruitte, Rexist, zegt niet te begrij pen waarom de wet ook niet slaat op de coöperatieven. H. Deumens, VI. Nationalist, verklaart dat zijn groep de wet zal goedkeuren al hoewel zij er niet geestdriftig voor is, daar de-maatregelen die getroffen zij-a niet ver genoeg strekken. Het ontwerp zat evenwel leiden tot een definitieve oplossing. Enkele Liberalen verklaren ook het wetsontwerp te zullen goedkeuren. Mevr. Dageer-Adere, Kommunista, ver klaart dat haar groep tegen de grendel- wet zal stemmen. H. Vindevoghel, verslaggever, verdedigt nogmaals het ontwerp en drukt er zijn spijt over uit dat de Socialisten zich bij de stemming zullen onthouden alswanncer de socialistische leden van de kommissie van ekonomische zaken het ontwerp aan genomen hadden. Da artikelen werden goedgekeurd maar de hoofdstemming zal eerst den volgenden dag plaats hebben. IN DEN SENAAT. DE BEGROOTING VAN OPENBAAR ONDERWIJS. Dinsdag, zette de Senaat de bespreking voort van de Begrooting van het Openbaar Onderwijs. Een dertigtal sprekers waren ingeschreven en allen, kregen maar vijf minuten tijd om humstandpimt uiteen te zetten daar de bespreking anders te ver zou leiden. VOOR HET TECHNISCH ONDERWIJS. Heer Beeckx was een der eerste die het woord nam. Deze Katholiek vroeg betere uitrusting van het technisch onderwijs. De staatstoelagen voor dit onderwijs zijn on toereikend. Hij vraagt gelijkstelling van het pensioen der leeraars van het vakon derwijs met deze van het lager onderwijs. BRUSSEL EN DE DENATIONALISATIE. H. Vermeylen, Soc„ drong aan opruimer toelagen voor de Vlaamsche Letteren. De kredieten voor de tentoonstellingen in het buitenland moeten worden verhoogd. Spreker verklaarde benieuwd te zijn over wat de Minister van Openbaar Onderwijs zou zeggen over de onderwijstoestanden in het Brusselsche. Na nog enkele woorden van den Libë' raai Lerquin hield de HL Hoste, Minister van Openbaar Onderwijs, een redevoering. Wat de Minister verklaarde kunnen wij als volgt samenvatten: Hij werrcht trouw te blijven aan de Re- geeringsverklaring die het bestand op schoolgebied huldigt. Hij is tegenstander van elke cumulatie. Alle gevallen werden onderworpen aan het Ministerie en de ergerlijke pevallen moeten verdwijnen. Hst nieuwe leerplan wordt geleidelijk toegepast in de lagere scholen. De Minis ter overweegt de mogelijkheid om de klas sen die 40 tot leerlingen tellen en twee afdeslingen tellen, te ontdubbelen. Het aantal Vlaamseh"> klassen en afdee lingen in het Brusselsche heeft dit jaar merkbaar toegenomen. Vcor 1936-1937 zijn er in deze klassen en afdeelingen 12.919 leerlingen tegenover 12.522 het vorige Jaar. In de Fransche leergangen van het Brus selsche waren er in 1935-1366, 56.183 leer lingen en thans zijn er maar 55.337 meer. De schoolbevolking in de tweetalige klas sen is geslonken van 615 t~t 310. In de kindertuinen is er ee- verminde- IBXZIBGBBtf&BSSflBaSBSB&SaaRS» De gravin liep haar lachende tegemoet. Een lakei rolde den theewagen naar zijn plaats. Vervolgens beduidde de gravin den man met een handgebaar, dat hij vertrekken kon. Hij verdween subiet en onhoorbaar. Ziezoo, kind, nu zijn wij hier onge stoord. Nu moeten je jonge handen mij eens verwennen en netjes bedienen. Schenk mij een kopje thee i» en bedien dan je zelfLiselotte deed het, op haar bevallige ongekunstelde manier. De gravin liet haar met welbehagen begaan. O, wat zal het mij goed doen, om je om me heen te hebben, Liselotte. Het is zoo onbeschrijfelijk somber en eenzaam, wanneer je in zoo'n groot huis altijd al leen bent,zei zij met een zucht van opluchting. Dat kan ik me best voorstellen. Als ik maar in staat ben, om mevrouw de gravin alles naar haar zin te maken, antwoord de LLselctte kleinmoedig. De gravin glimlachte. •■Daar maak ik mij niets ongerust over. Liselotte. Ik heb cp reis al gemerkt, dat je heel aardig je mondje kunt roeren. Ver tel mij nu eens, of je kamers in je smaak gevallen zijn Liselotte wist van verlegenheid niet wat te antwoorden. «O ik ik kon eerst niet gelooven, dat ze werkelijk voor mij bestemd waren. Ik dacht aan een vergis'ing. Mevrouw de gravin verwent mij veel te veel. Ik heb in Bodsnhausen een héél klein, eenvoudig kamertje gehad, met slechts één venster en alleen de allernoodzakelijkste meubels Nu, daar zul je wel aan wennen, kind. In het slot Hochberg zijn zooveel kamers, die niet gebruikt worden. Ik ben blij, dat er nu een paar bewoond worden. Overi gens staan natuurlijk alle kamers in het het slot tct je beschikking, met uitzonde ring van die. welke ik persoonlijk gebruik. Je mag je vrij overal in het slot bewegen, volkomen zooals je verkiest. En het ligt echt in mijn voornemen om Je schrome lijk te verwennen, opdat het je in Hoch berg gced bevalt en ncoit van weggaan ring van 6.4 t. h. in de Fransche klassen en een vermindering van 3,3 t. h. in de Vlaamsche. Talrijke nieuwe Vlaamsche klassen en afdeelingen werden geopend, zoowel bij het officieel als bij het vrij onderwijs. In het Rijks middelbaar onderwijs ln het Brusselsche zijn er ook 10 nieuwe klassen geopend. De taalwet zal toegepast worden. In deze zaak hangt er veel vanaf van den moedwil der schoolbestuurders en van de gemeentebesturen. Het departement onderzoekt de moge lijkheid tot het oprichten van Vlaamsche Academiën. De aanpassing van het tech nisch onderwijs aan de ekonomische' noodwendigheden wordt nagestreefd. VERLENGING VAN DEN SCHOOLPLICHT. Verder zegde de H. Minister Hoste r.og dat het Ministerie de mogelijkheid onder zoekt de schoolplicht met een jaar te ver lengen. Deze hervorming zou slaan op 80.C09 leerlingen. Naast de zedelijke op voeding moet ook aandacht geschonken worden aan de lichamelijke, burgerlijke, technische en maatschappelijke opvoeding. In de namiddagzitting. In de namiddagzitting werd de bespre king van de bovengemelde begrooting voortgezet. H. Gabriel, Kath., wenscht beter onder richt voor de blinden, doofstommen en verminkte kinderen. Mej. JBaers, Kath., vestigde de aandacht van den Minister op de noodzakelijkheid van huishoudelijk onderricht voor de vol wassene vrouwen. Deze hebben doorgaans geen voldoende dergelijke opleiding ont vangen. Er zou meer aandacht moeten worden gegeven aan de volksopvoeding en de naschoolsche werken. H. Demarre, Socialist, deed enkele uit vallen tegen het Godsdienstonderwijs in de offlcieele scholen. Heer de Grunne, Rexist, oefende kritiek uit op de denationalisatie der Vlaamsche kinderen ln het Brusselsche. Het officieel onderwijs moet neutraal zijn maar socia listische en anti-godsdienstige strekkingen mogen er de kinderen niet vergiftigen. Heer Van Dieren zette het standpunt uiteen der Vlaamsche Nationalisten. Zij zijn tegen de onzijdigheid der scholen en eischen godsdienstige opleiding. H. Ohn, Soc., deed een uitval tegen het katholiek vrij onderwijs. Mevr. Marechal. VI. Nat., wil gelijkstel ling van officieel en vrij onderwijs. Er dient meer gedaan voor de blinden, enz. De vreemde talen, bijzonderlijk het Fransch, moeten mot zorg aangeleerd, doch eerst en vooral dient de moedertaf.! voorop te komen. Men besteedt niet ge noeg tijd aan het aanieeren van het be schaafd Nederiandach. Dit is een hoog dringend werk. Ten slotte verklaarde Me vrouw Marechal dat de Vlaamsche Natio nalisten het niet eens zijn met het neu trale standpunt der Rexisten op onder wil"-gebied. H. Mulüe, Kath.. vroeg het invoeren van een academischer, graad in het Hooger Landbouwonderwijs en een volledige be krachtiging van den acadcmischea graad in de veeartsenijscholen. Tenslotte werden een paar amendemen ten voor verhooging van het krediet voor het Bibliotheekwezen en voor verhooging der kredieten dienende voor de Werken van den vrijen tijd voor de arbeiders, ver worpen, Da Katholieken en Vlaamsche Nationalisten stemden voor maar de amendementen werden toch verworpen. to» ZITTING VAN WOENSDAG OPENBARE WERKEN. De Kamerzitting van Woensdag werd grootendeels besteed aan het bespreken der BegTootinig van het Ministerie van Openbare Werken in ons land en van de Buitengewone Begrooting van 1937. H. Blavier, soc., wenschte dat den Staat tusschen kwam bij het verbateren der ge meentewegen. H. Van Hecke pleitte voor het reinigen der rivieren, voor het stichten van een Vlaamsch tijdschrift voor openbare wer ken. De Staat zou ook maatregelen moe ten treffen om de dijken der waterloopen te verbeteren en aldus rampen te voor komen. Nog talrijke sprekers kwamen tusschen over het verbeteren der wegen, der dijken, enz. H. De Lllle vroeg inlichtingen over de autostraden. Gezien de zitting duurde tot na 7 uur trok Minister Merlot ervan door en de zitting moest opgeheven worden. coj ZITTING VAN WOENSDAG DE PARLEMENTAIRE ONVEREENIG- BAARHEDEN. HET N. I. R. Woensdag vergaderde de Senaat ander maal cm de Begrooting van Posterijen, Telegrafen en Telefonen. Tijdens de vergadering werd het wets ontwerp betreffende de parlementaire on- vereenigba ar heden goedgekeurd met 124 stemmen tegen 4 en 9 onthoudingen (deze der Rexisten). Dit ontwerp werd in een vroegere zitting besproken en houdt ver band met de ambten die alle Parlemen tairen niet mogen vervullen, binst of na hun parlementairen zittijd. Grootendeels werd de zitting besteed aan besprekingen over het N. I. R. H. Catteau, liberaal, vond dat de uit zendingen veel te eentonig zijn en niet beantwoorden aan het doel. Hij wil ook alle politiek verbannen uit de Radio. Heer Van Dieren, VI. Nat., vroeg drin gend te interpelleeren over het aange kondigd. ontslag der katholieke leden in hiet N. I. R. Zij zijn het slachtoffer van anti-klerikale samenspanning. Zijn groep is tegen de politiek in c"e Radio, maar niet tegen den Godsd^nst in de Radio, spreker vroeg dat de Minister van PT Heer Bouchery, eenigen uitleg zou ver strekken over de wrijvingen, ontstaan in den Beheerraad van het N. I. R. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■MlBlflBMI zult praten want ik heb je zeer lief ge kregen, Liselotte Het jonge meisje kurte haar hand en keek haar dankbaar aan. «Wist ik slechts, waaraan ik zooveel goedheid verdien De gravin zuchtte diep en streelde Lise- lotte's hand. Neem maar aan, lieve kind, dat jouw aanblik mij aan een. innig geliefd, sedert lang verloren familielid herinnert. Dan zul je het begrijpelijker vinden, dat mijn hart van het begin af naar je uitging Maar ik. mag u toch wel dankbaar zijn, mevrouw de gravin? vroeg Liselotte met een bekoorlijk lachje. De gravin aaide haar wang. Probeer liever een weinig van mij te gaan houden, dat is mij meer waard dan alle dankbaarheid. Wij zullen niet als twee vreemden samenleven, maar in innige verwantschap. Je moet bij mij de plaats van een geliefde dochter innemen. Wil Je? De oogen van Liselotte werden vochtig. Ach, lieve gravin, of ik wil ik zou niet anders kunnen, dan u met mijn ge- heele hart tegemoet te komen. Zooveel goedheid en liefde kan men alleen met liefde vergelden De gravin wischte ln 't geheim met haar kanten zakdoekje een traan weg en nam haar toevlucht tot scherts, om haar aan doening te verbergen. Met je geheele hart? Ei, kindje, nu beloof je vast en zeker te veel. Op je hartje zal toch nog wel menig ander aan spraak maken? Liselotte werd zoo rood als een kreeft. Toen antwoordde zij met bevende stem: Ik heb mij nu zoo volkomen van mijn vroeger leven losgemaakt. En zij, die mij dierbaar geworden zijn, kan ik rog slechts in mijn liefderijke herinnering bewaren. Indien mevrouw de gravin het toestaat cm van haar te houden, is dat voor mij een rijk geschenk Nu ik sta het Je toe. Tegenover mij behoef Je je geen beperkingen cp te -eg- Tijdens de interpellatie van den H. Van Dieren kwam het tot een pijnlijk incident tusschen Z. E, Kan. Broeckx en H. Van Dieren. Minister Bouchery antwoordde dan op de gestelde .ragen. Hij gaf eerst enkelen uitleg over het verslag van den Heer de Spot over de Begrcoting van P. T. T. en hoe het komt dat de uitgaven grooter wa len dan deze van het voorgaande Jaar. Zijn Departement zal waken over de toe passing der taalwetten. De automatisatie van geheel het telefoonnet wordt onder zocht. De Heer Minister weidde ook nog uit over de voorgenomen hervormingen in het N. KR. De vraag der Rexisten tot zendtijd werd niet geweigerd, maar enkel uitgesteld. De politiek in de Radio moet verdwijnen. Het vraagstuk ligt ter studie. Nog bevestigde de Minister dat steeds de beste verstandhouding heeft geheerscht in den beheerraad van het N. I. R. Heer Van Dieren daarop (en terecht) verklaart er niets meer van te begrijpen. De Minister vond de kritiek op het ge sproken dagblad ongewettigd Kom missies werden aangesteld om de objecti viteit der uitgezonden teksten te onder zoeken. Hij betreurt ook dat voor de ra- dioredevoericgen van Eerste Minister Van Zeeland het voorgevallen ls dat socialisti sche propaganda werd gevoerd. Hij ver dedigt nog; het N. I. R. tegen de uitge oefende kritiek. Tijdens de zitting werd ook nog de Be- grooting van het Ministerie van Open baar Onderwijs goedgekeurd met 114 stem men tegen 18 en 2 onthoudingen. VOOR MEER GELIJKHEID OP ONDERWIJSGEBIED De Kamcrkommissia voor het Openbaar Onderwijs vergaderde Woensdag om het wetsvoorstel te bespreken houdende ge lijkstelling in zake pensioenen en inbe- schikbaarstelling van de leden van het onderwijzend, personeel der aangenomen en aanneembare scholen, alsmede van de erkende vrije normale scholen. H. Eckeleera Socverklaarde dat de Social-sten tegen het ontwerp zouden stemmer- omdat de schoolkwestie in zijn gshccl dient opgelost en niet per gedeel ten. F. Fieuliler-, Kath., verklaarde dat het land schoolvrede wenscht. Verscheidene Katholieken verdedigden het ontwerp. Liberalen, Socialisten en Kocunucisicu be kampten het voorstel. Bij de stemming werd het ontwerp goedgekeurd met 10 stemmen tegen 9. Katholieken, VI. Nationalisten en Rexis ten keurden het entwerp goed tegen de Liberalen, Socialisten en Kommunisten. Twee Socialisten en een Liberaal waren afwezig. BBBESKBS3IBBSBSB6BBBBISSBIBBB GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE DEN! NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND, ZOO STEUNT GE ONS. DOE HET ZONDER UITSTEL. DANK EROM. KANDIJSIROOP Het Anker In bokalen met rood-gouden etiketten. Niets overtreft den lekkeren smaalc van dien fijnen kandijsiroop op het brood, in den pap, op de pannekoeken, in de bo termelk, voor gebruik in den keuken. De beste kwaliteit voor den minsten prijs. Vraagt in uwen kruidenierswinkel c ANCHOR s-Kandijsiroop, der Suiker raffinaderij de Hasque, Antwerpen. 17 DEC. Te 11 uur, ten Gemeente huize te SINT-JAN-bij-Ieper, verbete- teringswerken op den steenweg van groot verkeer Ieper-Piikem. Bestek 158.171,75 frank. Stukken ter inzage of te koop, prijs 15 fr., ten Gemeentehuize en bij arr.- ing. A. De France te leper. 18 DEC. Te 10 uur, ten Gemeente huize te WATOU, herstellingswerken aan de daken der parochiekerk «Sint Bavo Bestek 19.717,30 fr., borgt. 10%. Stukken ter inzage van 9 tot 12 en van 2 tot 4 u. ten Gemeentehuize. Aanget. inschrijv. voor 7 Dec. aan den H. Voorzitter der Kerk fabriek. 18 DEC. Te 11 uur voor den Heer .Verscboore, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, Langestraat, 69, Oostende, baggerwerken in den IJzer, tusschen Roesbrugge en Diksmuide. Bestek Nr 342 van 1936 (N.), prijs 5 fr.plan, prijs 35 fr. 18 DEC. Te 11 uur, voor den Heer Verschoore, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, Langestraat, 69, Oostende, herbouwen der Nieuwpoortbrug over bet kanaal van Nieuwpoort naar Duinkerke, te VEURNE. Bestek Nr 329 van 1936. (Ned.), prijs 20 fr.; plan, prijs 45 fr. Uitslag van Aanbestedingen 30 NOV. Te 5 uur 's avonds, ten Gemeentehuize te DIKKEBUSCH, be steenigen van de landbeuwwegen Nrs 2, 3, 33 en 37. Bestek 141.796,82 fr. H. DERYCKE, leper, 164.973,95 fr.; H. Mahicu, leper, 165.709,35H. Vandecas- teele, Bikschote, 166.645,12; A. Menu. Meesen, 170.922,19. 4 DEC. Te 11 uur, voor den Heer Verschoore, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, Langestraat, 69, Oostende, baggerwerken in het kanaal van Nieuw poort naar Duinkerke, tusschen Veurne en Nieuwpoort. A. LEMAHIEU, Brugge, 222.900 fr.; F. Depret, Gent, 404.750; Fr. Crampe, St Andries, 459.393,16; F. Hanssens en Zoon, Brugge, 463.500; Ets B.-B. Kalis, Schaarbeek, 480.000; J.-G. Kalis, Meche- len, 500.000 irank. MM»«a?.*rsRBü»s Fefcsssss&nsa» gen. Ik zal je voor de liefdesbewijzen zeer dankbaar zijn, mijn kind Liselotte kon er nu althans een ver klaring voor vinden, waarom dc gravin zoo goed voor haar was en haar tevens zoo lief gekregen had. Zij geleek misschien veel op een dierbare bloedverwante van de gravin, die zij door den dood verloren had. Dit werd door Liselotte ais een groot geluk beschouwd. En haar hart verlangde er werkelijk naar, cm de goede vrouw alle liefde te bewijzen. Zij voelde zich in erkentelijke liefde tot -.eze aangetrokken, en vermoedde niet, dat het de stem des bloed» was, die in haar binnenste sprak. Na korten tijd merkte de gravin op: Ik heb daarstraks Betty hij je gezonden, om je bij het veTkle:den en uitpakken te hel pen. Doe mij het genoegen, en gebruik Betty voor je persoonlijke bediening. Zij moet je,helpen bij het aankleeden, het kappen, en je in alles de behulpzame hand bieden Liselotte streek over haar voorhoofd, als kreeg zij het nu te benauwd. «O, mevrouw de gravin, ik oen altijd gewoon geweest om mezelve te helpen, en mij in alles alleen te redden. Dat zou ik graag blijven doen. Hoe moet het mij later gaan, indien 2c mij hier zoo laat verwennen? Wanne# mevrouw de gravin mij op een goeden dag r.iet meer noodig heeft, zou het leven mij veel harder toe- -chijnen en ik het niet meer met zooveel gelatenheid dragen kunnen De gravin bemantelde haar ontroering m:t een glimlachje. Praat, je er nu al van. om mij te gaan verlaten? En je bent nog wel pas in Hcch- berg aangekomen! antwoordde zij gek scherend. LisTotte schudde hoar hoofd. Ik zou zeker niet uit eigen beweging uit Hochberg weggaan, maar mevrouw de gravin zou mij kunnen ontslaan Daar zal bij mij nooit sprake van zijn. Mijn woord er op, kind, dat je bij mij zuli blijver., tot je uit eigen beweging weg wit gaan. En nu most je een wensch van mij vervul:n. Ik zou willen, dat je hier geheel en al als dame optrad. Het dienst- PAX DECEMBER - WINTERMAAND 13 Z 3* Zondag <L Advent. H. Lucia, m. en mart., H. Judocus, b. 0 'Er.: Zending der Joden n. Joannes 14 M H. Nicasius, b.-nv, H. Folcianus 15 D H. Eusebitts, b.-m., H. Evrardus, b. 16 W Quatert. Guldenmt». H. Maxitninus 17 D H. Lazarus, biss., H. Wivina, maagd 18 V Quatert. H. Gratiamts, biss. 19 Z Quatert H. Fausta, weduwe ZONDAG 13 DECEMBER 39 Zondag van den Advent, halfdubbef, e Gaudete - Paars of roze..- 2' Gebed van de H. Lucia; 3" gebed vati het Octaaf van O. L. Vr. Onbevlekt. Geheel de Advent is een voorbereiding tot het Kerstfeest, dat de verjaring van Jezus' eerste komst viert. Op Kerstdag zal Hij de verlossiugsgeoaden, die Hij ons schenken wil, op gausch bijzondere wijze ntededeelen. Ook hooren wij Isaïas in de Communie uitroepen<Zegt aan de klein moedige!!; schept moed en vreest riet: ziet onze God zal komen en onze Ver losser. Met het oog op de tweevoudige komst van Jezus, namelijk uiet Kerstmis en op het einde der tijden, roept de Kerk uit met St Paulus iu den Intreczang en het Epistel van heden: «Verheugt U ten al len tijde in den Heer; ik herhaal het: verheugt u, want de Heer is nabij. En de vrede van God, die alle begrip te bo ven gaat, beware uw harten en uw ge dachten van Christus-Jezus. De Kerk wil dus, dat wij de laatste komst van Christus met dezelfde vreugde te gemoet gaan, waarmee we trachten naar de komst van Jezus op Kerstdag, want beide keeren komt hij als Verlosser. Ook mogen de priesters die zulks ver langen, vandaag de H. Geheimen vieren in rooskleurig gewaad, symbool van de vreugde, die alle geredden in don Hemel zullen smaken. Deze verlossing die ons inet vreugde vervult, werd voorafgebeeld door het volk vaji Israël, dat Tacob eert als een zijner aartsvaders en met onver mengde blijdschap terugkeerde uit dc bal lingschap van Babylonië. «Jacobs gevan genen hebt Gij wedergebrachtUw volk hebt Gij zijn ongerechtigheid vergeven. (Offerzang.) In het Epistel vervolgt de Apostel: Weest over niets bekommerd, doch openbaart door bidden en smeeken met dankzegging, uw begeerten in alles aan God.Ook smeekt de Kerk in de Col lecte, God de duisternissen van onzen Geest te verlichten door de genade van zijn bezoeking», en in de Fostcommunie dat de H. Communie ons van onze zon den zuivere en zoo voorbereide tot de aanstaande feesten. Ook het Evangelie gewaagt van Jezus* tweevoudige komst en bereidt er ons toe. «In dien tijd, zegt St Jan, zonden de Jo den uit Jeruzalem tot Joannes die bij Bethanic over den Jordaan doopte priesters en levieten om hem te vragen «Wie zijt gij?», en hij beleed en loo chende niet. En hij beleedIk ben de Christus niet.». En zij vroegen hem «Wat dan? Zijt gij Elias? En hij zegde: «Ik ben het niet».». De gezanten zeiden hem dan: «Wie zijt gij? Dat wij antwoord kunnen gevet; aan die ons gezonden hebbenWat zegt gij van U zelf?». Hij zei: «Ik ben de stem van een die roept in de wildernis: Maakt recht den weg des Heeren, zooals de pro feet Isaïas gezegd heeft.Joannes had dus voor zending den Christus voor te gaan en de harten op zijne komst te be reiden. Die zending vervult hij nog voor ons in de Advent-liturgie. Joannes zei nog: «Midden onder u staat Hij dien gij niet kent. Hij is gekomen na mij, maar was vóór mij. Zijn schoenriem ben ik niet waardig te ontbinden.Hier legt de Voorloopcr getuigenis af voor den Christus, want na de harten hcrcid te hebben voor Jezus is het nog zijne zen ding hun te toonen wie de Christus, de Verlosser is. Bereiden wij ons dus om in allen ootmoed Jezus te ontvangen wiens hoo«*e wa3rdigh»:d To'ines verkondigt. CBBBBBBS13S!ÜB^BBB^B333BBBEBBB AUTO GESTOTEN GENT TERUGGEVONDEN TE MOESKROEN. Aan een herberg te Gent werd in den namiddag de auto gestolen van zekeren H. Marcel Callant uit Ledeberg. Later werd de auto aangeslagen aan de grens, aan het Belgisch tolkantoor van Ris- quons-Tout, bij Moeskroen, wijl de vier mannen die in den auto zaten beproefd hadden over de grens te gaan met twee radiotoestellen. De vier mannen namen de vlucht. taaBlBBBSSBSSBBlSBSÜiasaS^BBB Waarom lijden aan 3 HOOFDPIJN MIGRAINE TA ND Pi IN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER 'MAANDSTONDEN Jals de Wonderbare Bruine Poedert van] der Apotheek DE POORTERE S int-Niklaas - Wa <*s. U oofenblikkelijk zonder sch*dr Uj'-e ff«ToIf«n j ven deze pijnen zullen bevrijde _Da dooa v. 8 po adert 4 fr De driedubbele dooa 25 poedert 10.00 fr Te verkrijgen in alle! goede Apotheken of j vrachtvrij tegen postmandaat. Gebruikt ze eens, U zult nooit geen an- meer gebruiken.! MBBB2BattaBBB3S2gli£«..alUiiiUüëiiaa personeel heeft bevelen ontvangen, cm je in alles te gehoorzamen. Bovendien het is beslist noodzakelijk, dat je een anderen uitzet krijgt! Je ziet er in je eenvoudige toiletjes weliswaar cm te stelen uit, maar Ik wil je niet anders zien, dan altijd mij heen. Natuurlijk zal ik de kosten van je nieuwen uitzet bestrijden; dat zoa e van je salaris niet kunnen doen. Mijn kamenier zal je later van alles de maat nemen en het noodige voor je bestellen. Ik wi je niet anders zien, dan altijd smaakvol en naar de mode gekleed Liselotte haalde zwaar en moeilijk adem. Hemeltje, het is mij te moede aPof ik in een sprookje leefDe gravin glim lachte aangedaan. Nu, het zal een mooi sprookje worden; een sprookje dat wezenlijkheid worden zal. Laat dat aan mij over, kindlief. Het maakt mij blij, om de Goede Fee over Assche- poetster te kunnen spelen En nu kwam alles wat LPelotte ln het slot Hochberg doorleefde, als een fraai sprookje voor, waarin de gravin de rol van goede fee op zich genomen had. De kamenier van de gravin had Lise lotte de maat genomen en een massa fraaie dingen besteld. Na korten tijd kwa men er allerlei zendingen van groote modemagazijnen met de mooiste costumes, mantëls en hoeden voor Liselotte. Ook sierlijke schoentjes, linnengoed, hand- echoenen en alles, wat een vrouw van aanzien al zoo draagt. Liselotte moest zich al die fraaiigheden door Bebty laten aanpassen en zich er in aan de gravin vertocnen. O, wat was er uit de bedelprinses een elegante jong» dame gegroeid! De oogen van de gravin schitterden van rechtmatigen trots, wan neer ze teeder op haar geliefd kleinkind bleven rusten. <'t Vervolgt). ce veria iigea bij onze <-rcooper*»

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 9