.1 Ge Internationale Bidweek Vlaanderen voor den tweesprong AfSirekesa sust Valencia i© Burgeroorlog Spanfe m OHS LAND XÉ!^ POROL KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER Mgr. DEMOl flafiiinken... Ha den Mosrd op den SeSgischen Dïpiemacsï Hees* do Borghgrave handen iMMa—iHiiminauMwwmmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiP INTERNATIONAAL OVERZICHT HET IS EEN FEIT DAT DE CONCENTRATIE ONAFWENDBAAR IS Acht en twintig belgische vrijwil ligers keeren terug uit Spanje ZONDAG 17 JANUARI 1937. «DE HALLE =j Katholiek Weekblad Tan leper Bureel: M 1 Boterstraat, 17, IEPER. g ABONNEMENTSPRIJS VOOR l JAAR (per post) r innenland 20.fr. M H JSelgisch Kongo 40.fr. 1 Frankrijk 40.- fr. j Alle anJere landen 60.fr. Medewerkers zijn vertmivoerdelijk voer ff hu.it artikels. WEEKBLAD: 40 CENTIEMEN. .5' JAAR. N- 3. TARIEF VOOR BERICHTEN: 1 Drukker-Uitgever: SANSEN-VANNESTE. Poperinge Tel. Poperinge Nr 9 Poatcheckrekening Nr 155.70 MUMKM fg Kleine berichten per regel 1.fr. g§ 5 7 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. 5 Kleine berichte, (minimum) 4.fr. a g| Rouwber. en Bedank, (min.) 7.fr. 1 B j§ Te herhalen aankondigingenjg prijs op aanvraag. f Annoncen rijn vooraf te betalen en g moeten tegen den Woensdag avonds ingezonden worden. Kleine be- g s richten tegen den Donderdag noen g VAN 18 TOT 25 JANUARI Wij, Katholieken, zijn eigenlijk wa re weeldekinderen van Ons Heer. Bij onze geboorte kregen wij de onwaar- deerbaren schat van het H. Geloof mee zonder onze verdienste, zooals e?n* rijkemanskind zonder eenige moeite zijn rijkdom verkrijgt. Maar hoe talloos velen komen ter wereld en blijven hun heele leven beroofd van dit Geloof en zijn dus deernis volle geloofsarmen. Stel U in den geest den aardbol voor oogen. Nog geen derde deel er van kent Jezus-Christus, het Licht der Wereld! Meer dan twee derden van onze medemenschen, die toch onze broeders zijn, verkeeren in droe ve duisternis. Op 1.900.000.000 bewo ners zijn er 1.100 millioen heidenen. Deze allen hebben recht op onzen bij stand zooals een blinde recht heeft geleid te worden door iemand die zien l"nn. Alle apostiolische zielen zullen zich gedrongen gevoelen het schoone bskeertngswerk naar vermogen te be- ve-dereii. Niet eenieder echter is het gegeven door woerd cf daad onmiddellijk mede te werken aan deze verheven apostel- arbeid; maar v :1 kunnen allen dcor gebed medehelpen om overvloedige genade van God af te smeeken. Gods gratie, is zij niet de belangrijkste f?"tor in elke bekeeringsnroces? Tu 1903 h"eft een Arglikaansche gr°rteliike, Frater Paul Francis, het denkbeeld opgevat eene Internatio nale Bidweek te organiseeren, die jaarlijks van 18 tot en met 25 Ja nuari over geheel de wereld zou ge houden worden. Aldus zou het gezamenlijk gebed voor de bekeering der dwalende menschheid zoo krachtig mogelijk warden. Spoedig werd die bidweek overal in voege gebracht. (In 1910 werd Frater Paul Francis met veel gelijksgezinden opgenomen in de Katholieke Kerk.) Z. H. Benediktus 7éV heeft op 25 Februari 1916 de Internationale Bid week goedgekeurd en aan alle deel nemende op den begin- en elnddag een vollen aflaat verleend. Zijne Hei ligheid drukte den wensch uit dat de Bidweek over de geheele wereld moge gehouden worden. Paus Pius XI voegde in 't jaar 1924 persoonlijk zijn gebed bij het gebed der geheele wereld en droeg gedu rende die acht dagen eene H. Mis op voor de intenties der Bidweek. Bijna alle Bisschoppen hebben de Bidweek in hunne Bisdommen voorgeschreven waaronder onze Bisschop van Brugge. Het merkwaardige van dit geza menlijk gebed is wel, dat ook de An- glikaansche Kerk de Bidweek mede- houdt. Zelfs nam het wereldcongres van de Protestantsche en Oostersche Kerken in 1920 de voorgeschreven ge beden voor hunne geloovigen over. Enkele Grieksch-Orthodoxen hebben zich reeds bij deze internationale gebedsactie aangesloten. We staan dus voor het wondere feit dat Protestanten. Schismatieken en Katholieken tegelijkertijd bidden voor éénzelfde doel: de bekeering der hei denen tot het ware «Licht des Le vens Jezus-Christus. Als er ooit hoop, ja zekerheid be staat verhoord te worden dan is het voorzeker: waar er velen bidden om één en dezelfde geestelijke gunst, opdat allen mochten één worden ge lijk Christus één is met den Vader. Om den vollen aflaat te verdienen zijn de volgende gebeden voorgeschre ven: ANTIPHOON(Joh. 17,21). Opdat allen één zijn gelijk Gij Vader, in Mij en Ik in U, dat ook zij in Ons één zijn, teneinde de wereld geloof dat Gij Mij gezonden hebt.» VERS: Ik zeg V: Gij zijt Petrus. ANTWOORD: En op deze steenrots zal ik mijne kerk bouicen. LATEN WIJ BIDDEN: Heer Jezus-Christus, die tot Uwe Apostelen gezegd hebt: den vrede laat Ik u, mijn vrede geeft Ik U, sla niet acht op mijne zonden, maar op het Geloof van Uwe Kerk, en verleen Haar genadig volgens Uw wil, vrede en eendracht, die leeft en heerscht, God In alle eeuwen der eeuwen. Amen. Het is teekenend voor de concen tratie-gedachte dat de Kath. Vlaam- sche Landsbond in zijn jaarvergade ring te Leuven ook beroep gedaan heeft op de Vlaamsche Nationalisten, de Rexisten en het Verdinaso. Het was trouwens geen geheim meer dat acht dagen vroeger de ver gadering der Kath. Vlaamsche Volks partij niet aan de verwachtingen be- i antwoordde. Gekende beroepspolitici vormden er de meerderheid en sloten c.idus de zoo vereischte hernieuwing uit. Leuven is echter een schitterend antwoord geweest op de schuchter heid, het gebrek aandurf der K.V.V.- vergadering. Vierhonderd vooraanstaande Vlaam sche personaliteiten zijn er saamge- komen. Ze vertegenwoordigden de meest verscheidene politieke schakee rt-gen. Boven wat hen scheidde, dreef hen v at hen vereenigde. Op de Heer Van Cauwelaert na, kwam geen enkel katholieke mandataris aan het woord. En toch werd er hoofdzakelijk over politiek gesproken. Het was de 16e maal dat de Lands bond samen kwam, doch geen enkele jaarvergadering mocht vergeleken worden bij die van verleden Zondag. Het is waar dat de Kath. Vlaamsche Landsbond aan geen partijpolitiek Maar interessant waren én de toon ér het gezegde. 3e toon klonk resoluut tegen het politiek verleden en de politieke man datarissen. De Heeren Rubbens en Van Cauwelaert moesten persoonlijk ondervinden hoe een groot deel van Vlaanderen over hun hoofd groeide, er hen letterlijk ter plaatse liet. Dit is van verregaande beteekenis. Vlaanderen heeft veel, zeer veel ge duld gehad. En opdat twee klinkende namen uit de Vlaamsche strijd door hun eigen menschen verloochend worden moet de evolutie, de ontwik keling snel zijn. En ze is snel. Doorloopt even de ver slagen der vergadering. Het Vlaamsch- nationale beginsel wordt niet eens meer betwist. Het wordt zonder de minste diskussie vooropgesteld. Ver gelijkt daarbij de taalwetten-politiek van vroeger. En er mag met vreugde vastgesteld worden dat thans het vraagstuk in zijn geheel gesteld is. Waht niet alleen het Vlaamsch-na- tionale beginsel lag aan de basis der vergadering maar ook de korpora- tiéve orde. Verleden week schreven ws hier dat rond die twee polen de concentratie absoluut mogelijk was. Welnu verleden Zondag reeds werden beide doelstellingen zonder de min ste betwisting aanvaard en voorge dragen. Een groote moeilijkheid is over brugd. De tweede is de politieke ver wezenlijking ervan. Er mag immers niet vergeten worden dat de Lands- bonders er niet als politiekers bijeen kwamen, maar als Vlamingen. Edoch met rapporten, wenschen en moties geraken we niet vooruit. De strijd moet politisch omgezet worden. Dit beteekent dat de vergadering van de Landsbond volkomen nutteloos zijn zal, ook al wordt er in zijn schoot geconcentreerd, wanneer de aange nomen beginselen niet daadwerkelijk op het politiek terrein geplaatst wor den. De woorden van den Hèer De Vleeschhauwer laten dit trouwens vermoeden. De Heer De Vleeschhau wer heeft den indruk gegeven dat de maand Februari wel van eenige be teekenis zijn zal. En dit kan niet anders beteekenen dan dat het directorium van de K.V.V. ontslag nemen zal en hoogst waarschijnlijk in andere handen zal overgaan. Alles laat Immers vermoe den dat het huidig directorium zwicht voor de geweldige drang naar con centratie die op de Landsbond tot uiting kwam, concentratie met scherp- afgelijnde doelstellingen, waarvoor het directorium zich niet opgewassen voelt. Aldus zou de K.V.V. een greei-krisis doormaken, waarna ze gezuiverd en principieel sterk haar zware taak de finitief zou aanpakken. Hierin ligt juist het historisch mo ment. Het is geen geheim dat de K. V. V. van verscheidene zijden moeilijkheden ontmoet en nog zal ontmoeten. Het komt er dus op aan dat de K. V. V. deze krisis te boven komt. Ofwel groeit ze uit tot een principieel-zuivere partij, die ge louterd en verstevigd het ware con centratie-werk aandurven zal. Ofwel wordt ze ondermijnd en dan is ze voor een naaste toekomst veroordeeld. En welke zouden de gevolgen zijn voor de Katholieke Partij? Concentratie heeft geen zin als en kel wat vernis op een oude gevel ge kletst wordt. Concentratie heeft maar zin wanneer ze hardnekkig en dapper de samenwerking beoogt van alle ka tholieke en sympathiseerende krach ten die hetzelfde doel daadwerkelijk nastreven. Vlaanderen staat voor den twee sprong. Door verdeeldheid het natio nale en het katholieke verzwakken ofwel door eendrachtig samenwerken onze volksgemeenschap en ons ge loof beveiligen. De keus is niet moeilijk ten over staan van de gevaren die ons bedrei gen en beloeren. Er dient trouwens volmondig toe gegeven dat ons volk reeds grooten- deels deze moeilijkheid overbrugd heeft. Wars van het jarenlang mis leidende politieke spel, dat verscheurt en verzwakt, is het sinds maanden geconcentreerd. De H. De Vleeschhauwer heeft wel degelijk het wantrouwen en de vijan digheid jegens enkele leiders, die op de vergadering van de Landsbond zoo sterk tot uiting kwamen, aange voeld, toen hij uitriep: «Dat men in Godsnaam in de politiekers niet al tijd kleinzielige menschen beschou- we, die niet dan hun mandaat zien. Als het zoo is, schrapt ze en bouwt opnieuw. Maar de concentratie moet er komen. Daarmee is ook alles gezegd. De K.V.V. heeft thans het woord. Arrondissementsvergaderingen zullen gehouden worden. Daar hoeft duide lijke taal gesproken te worden. De K.V.V. diene van onder uit uitgestip peld te worden, zoodat ze van boven de onvervalschte weerspiegeling is van de kath. Vlaamsche opinie. Indien dit gebeurt is de concen tratie een zekerheid. En er hoeft be paald geen gras op te groeien. Aan staande jaar staan de gemeentever kiezingen voor de deur. En wie zegt dat het nog drie jaar aanloopen zal vooraleer wetgevende verkiezingen uitgeschreven worden. Dit inzien en het oplossen is prak tische politiek. Vóór alles is dit thans hoofdzaak. Onze toekomst hangt er van af. Er moeten geen illussies ge maakt worden. Zelfs dan wanneer alle Vlamingen weer vereenigd zijn, zal onze macht volstrekt niet te groot wezen. En vermits de gemeenschap pelijke grondslag voorhanden ls, ls afbrekerswerk uit den booze. De Mokken hebben er voor geluid in Watou. Ik dacht dat het voor een be graving was», zegt Hij schalks. Hij is de man niet om zich te laten aankondigen en inhalen. Hij wilde er naartoe, gezeten naast de boerinnetjes die van hun nieuw- jaarbezoek terugkwamen met een "vettig zakje vol lukken en naast de werkers met hun koiïiepulle en hun stuitenzak, in de pane, op het huislijk tramtje. Het is Hem echter niet gelukt. Zie 'n keer hoe fijn Hij kijkt: met 'n blik die meer wijsheid heeft opgedaan in zijn omgang met de menschen al waren het ook maar! negers en met zijn ürooten Meester, dan in de boeken. Gij merkt al seffens dat Hij goed is: Hij behandelt U voorkomend en maakt dat gij U ook bij een Monseigneur thuis voelt. En als Hij van zijn negers spreekt, dan is 't met achting en met 'n goedig lachje om hun negergebreken. Is Hij goed, Hij rqpet daarbij toch 'n stalen wil hebben die aanpakt en vol houdt. Luister maar Hij is begonnen met de stichting van de missie der Batetela's, ten Noorden van Lusambo. Stichten, dat is de menschen winnen en bekeeren, en dan... bouwen. «Daar hebben twee soldaten, bekeerlin gen van de Paters Trappisten, ons veel geholpenzegt Hij. Hij steekt het pluimpje nog op een anders hoed. Het was waarschijnlijk omdat die sol daten er zoo 'tl hulp geboden hadden dat Hij opdracht kreeg het centraal-seminarie van Kabwe voor de vier provincies van Scheut te bouwen. Daarvan was Hij architect en steen bakker en ondernemer en later bewoner, want Hij werd er directeur. Hij kon im mers met nog wat anders werken dan met steen en hout. Elk jaar worden er 'n dertig klein-se- minaristen aanvaard, maar natuurlijk hou den die oud-wildemannetjes het moeilijk vol. Toch hebben zij er reeds drie Pries ters opgeleid en vijf zijn er nu in hun proefjaar om daarna als alles goed ver loopt Priester te worden. Als Pater Demol werd aangeduid om hulpbisschop te worden van Monseigneur Declercq met recht van opvolging in het apostolisch vicariaat Valt Oppef-Kasaï, dan wilde hij volstrekt te midden zijner negers gewijd worden. Die waren zijn naaste familiezijn kinders, voor God gewonnen. Het heeft de negerbevolking en de seminaristen zoo 'n goed gedaan te zien hoe hun Vader onder alle Congo- leesche plechtigheid met de volheid van het priesterschap werd bekleed. Dat zijn ministerie tot hier toe zoo ge zegend werd door God kan ons niet ver wonderen. Weet gij dat die zelfde Mon seigneur Demol ook stichter is van het eerste Karmelietenklooster in Congo? Dat klooster staat er tusschen de se minariegebouwen, opdat de biddende en boetende Zustertjes zien kunnen waar voor zij te leven hebben. De toekomst van die streek ligt in het seminariein Gods zegen over het seminarie. Daar heeft Monseigneur weer én ruwe steenen én fijne zielen bewerkt. Mag ik U 'n raad geven? Moet gij Monseigneur bezoeken, ga er dan niet in den avond of gij ondervindt hoe de gast vrijheid van Monseigneur en die Hem mogen herbergen een souper half klaar krijgt voor gij buiten geraakt. Gij zult zeker van daar weggaan met den wel- doenden indruk dien een goede, diepe ziel op iemand maken kan en met het besluit de missiewerken van Monseigneur Demol en van zooveel andere Vlaamsche Mon seigneurs te steunente geven, te bid den, te lijden wellicht en te boeten. D. Gr. In de Pers heeft het Kongres van den Kath. Vlaamschen Landsbond veel stof opgejaagd. De liberale en de socialistische per; treurt erbij dat er toch Concentratie komt; ze hadden te vroeg gelachen. In 't algemeen ziet de Vlaamsche pers het als een «Verheugend Kon gres Samenvoeging van de verschil lende leiders van den goeden wil.» Dit is de formule die «HET NIEUWE VAN DEN DAG» aanprijst na de vast stelling: Het is een feit dat de con centratie onafwendbaar is Wij lezen en halen aan: o De wil tot samenwerking op hetzelfde geloof en dezelfde doeleinden is tot uiting gekomen. Laat die wil rijpen en zoeken naar zijn uitgroei, tot effening van oen rechten weg, welke ons eensgezind naar het einddoel zal voeren. Wij zijn overtuigd dat dit wsl in orde komt en wij aanvaarden het praktisch besluit van dit kongres: samenvoeging van de verschillende leiders van den GOEDEN WILin den schoot van het Landsbondbsstuur, waar zij samen zul- len zo. ken naar den RECHTEN WEG. Het is een feit dat de concentratie on- afwendbaar is. Laten wij nu de leiders in kalmte, in rustig overleg, met inacht- raming van alle richtingen cn stroomin- gen beraadslagen op welke manier die concentratie kan verwezenlijkt worden, i Maar geen overhaasting, ook ge:n stok- i ken in de wielen steken. Want, de taak is ontzaglijk moeilijk. Niemand zal dit ontkennen. Laat ons hopen dat de weg, «welke zal gebaand worden, ons Vlaam- se be volk zal leiden naar de ontplooiing van zijn katholiek geloof en naar den uitgroei van zijn eigen volksbestaan, en voegen wij erbij, binnen het raam van 'i hei Belgisch staatsverband en van onze i Grondwet, welk? ruim en breed genoeg zijn om Vlaanderen binnen België zijn volledig recht te laten geworden. DE WETTIGE REGEERING. We hebben hier reeds herhaaldelijk kunnen aanwijzen met tal van argu menten, dat de vroegere regeering van Madrid thans regeering van Valencia, die volgens de marxistische partijen in de democratische landen, de eeni ge wettelijke regeering is in Spanje, niet het minste recht heeft zich deze titel toe te eigen. Ze was niet wettig voor dat de opstand losbrak, omdat ze toen reeds niet bij machte was de orde te handhaven en het leven te be schermen van alle onderdanen, hoog ste plicht van de Staat. Honderden priesters, kloosterlingen, katholieken en aanhangers van rechtsche par tijen waren gevallen door de handen van de straatanarchisten en bolsje- visten toen Caivo Sotelo, de balans opmaakte van de moorden. Enkele dagen later werd deze leider van de royalisten zelf, die de moed had ge toond te durven spreken, daar waar de regeering niet durfde te handelen, vermoord en zijn lijk ijselijk ver minkt. Dat was de reclitstreeksche aanlei ding tot de opstand nadat duizenden zich dagelijks, in machtelooze woede hadden moeten bedwingen. Na het uitbreken van de opstand hebben verschillende regeeringen mekaar op gevolgd, die eigenlijk niets anders dan schijnregeeringen zijn geweest om ten overstaan van het buitenland de indruk te late i, dat er nog steeds een grondwettelijke regeering bleef voortbestaan. Maar in feite is het heft altijd in handen geweest van de anarchistische onmenschen die de straten van de groote steden hebben roodgeverfd met het martelaarsbloed van de katholieke geestelijken en die de kunstschatten van eeuwenlange christelijke beschaving hebben ver brand en vernietigd. Er is zeker geen enkel land dat nog gelooft aan de wettelijkheid van de regeering van Valencia. En toch blijven ze buiten Duitschland en Italië, hunne gezan ten en consuls behouden bij deze re geering van moordenaars en brand stichters. Ofwel doen ze het omdat ze voorloopig internationale verwikke lingen wenschen te vermijden door een te openlijk partij-kiezen, ofwel heulen de vreemde regeeringen mee met Valencia onder de drang van de marxistische partijen. Dit is zeker het geval van Frank rijk en Belgie. DE MOORD OP EEN GEZANT. Ook Belgie h':ej de wettelijkheid van de regeering van Valencia erken nen en behield hare vertegenwoordi gers aan de zijde der rooden. Onder de druk van de socialistische minis ters scheen men hier zelfs zeer tegemoetkomend tegenover de ver nielers van de christelijke bescha ving in Spanje. Wapens en man schappen konden in het land straf feloos gerecupereerd en verzonden worden zonder dat er van wettelijke zijd ooit kordaat opgetreden werd, en dat niettegenstaande de publieke opi nie zich in Belgie van lieverlee tegen de roode Spanjaarden ging stellen. Jonge mannen, die zich met verleide lijke beloften naar het front lieten lokken en die aan de hel konden ont snappen brachten in het vaderland teruggekeerd de ontroerendste getui genissen van het ellendig bestaan, en de gevaren die de vrijwilligers ginder ver te wachten stonden. Toch bleef krachtig optreden van regeerings- wege in ons land uit. Baron de Borchgrave, gehecht aan het Belgisch gezantschap te Madrid, die door de ziekte van de Belgische (■■■BBBBUEmHIBMnaSEBBSSIBBBRagSHaBHBBaHSBHaiSIEIEiaM DE NATION ALEN VOLTREKKEN HET BELEG VAN MADRID LANGS HET NOORD-WESTEN. DE BURGERLIJKE BEVOL KING VAN MADRID MOET DE STAD ONTRUIMEN. VALSCHE GERUCHTEN VERWEKTEN ERNSTIGE SPANNING TUSSCHEN FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. gezant, deze volledig verving en dan ook dezes verantwoordelijkheid over genomen had, kreeg de handen vol om zijn ongelukkige landgenooten die geronseld waren geworden, in Spanje te steunen en naar het eigen land terug te helpen. In dien zin deed hij niets anders dan zijn strikte taak: de Belgen die in het buitenland ver blijven te helpen in hun moeilijkhe den. Baron de Borchgrave werd daar om, om zijn ambtsvervulling dus, door de rooden vermoord en werd zijn lijk volgens de bekende hatelijke metho des vreeselijk verminkt. De Belgische regeering bleef intusschen onver schillig niettegenstaande de schande lijke kaakslag, die het gansche land trof, en niettegenstaande het feit meer en meer ruchtbaar werd. De spreekbuizen van de socialistische ministers, de socialistische dagbla den durfden zelfs de vermoorde ver dacht maken. Eerst wanneer de pu blieke ontstemming te hoog opsloeg icerd ingegrepen, maar dan nog op een wijze, die getuigde van tegenzin, omdat het werkelijk niet anders meer kon. AFBREKEN! Als men het monsterachtige van de moord en de schande daardoor het land en de regeering aangedaan goed beseft, dan valt het moeilijk te be grijpen, waarom na de eerste onvol doende antwoorden van de regeering van Valencia, geen krachtige diplo matieke breuk gevolgd is, het eenig antwoord, dat paste voor een land, dat nog over een beetje fierheid be schikt. Niets daarvan: een eisch van onderzoek aan de Spaansche meinee- dige regeering gesteld en de eischt van een millioen frank schadevergoe ding voor de getroffen familie. Intus schen meent Minister Spaak wellicht dat er voldoende tijd zal verloopen om het geval te doen vergeten en om de gemoederen te bedaren. We vree zen dat het anders zal verloopen. Als het lijk van de Baron de Borchgra ve in het land zal aankomen en de begrafenisplechtigheden zullen uit gevoerd worden, zal de opgeprop te volksverontwaardiging voor goed lucht krijgen en zal wellicht de di plomatieke breuk geëischt worden door de bevolking. Voortaan is het de plicht van alle Katholieken in Belgie om het met klem te doen. Het moest al lang gedaan zijn geworden toen de eerste priester viel. Of hebben wij dan heelemaal geen geloofsfierheid meer? In Nederland, waar ze niet beschik ken over een argument als dat van de moord op een ambassadeur, wordt nu reeds flink geageerd van katho lieke zijde om af te breken met Va lencia. Nederland heeft nog nooit Sovjet-Rusland erkend. Na Duitsch land en Italië wordt het heel zeker het eerste democratisch land, dat de roode regeering in Spanje zal negee- ren. In die handeling zit niets fascis tisch, of anti-democratisch; het is de zuiverste lconsekwentie. Het wordt hoog tijd, dat alle wel denkende regeeringen even konse kwent handelen. Het einde van de Spaansche tragedie zal dan veel spoe diger aangebracht worden, dan met alle mogelijke niet - inmengingsac- coorden, die toch maar op het papier bestaan en geen schijn van toepas sing hebben. Voor ons moet de leuze voortaan wezen: afbreken met de roode regee ring van Valencia en voor de toe komst afbreken met iedere regeering, die niet kan instaan voor het leven van één katholiek priester! (Verboden nadruk.) ROSKAM. ALS HET OORLOGSMONSTER IS LOSGELATEN... In de puinen van Oviedo... het lijkt een ware vlucht naar Egypte! Op het voor plan een vrouw met haar kind op den drempel van wat gister haar huis Was. DE VOORTZETTING VAN HET OF FENSIEF DER NATIONALEN OP HET FRONT VAN MADRID Eind? vorige week en in het begin dezer week hebben de Nationalen hun offensief ten Westen van Madrid voortgezet en konden het beleg van de Spaansche hoofdstad volledig voltrekken langs het Ncord-Westen. Aldus hebben zij Pozuelo en Aravaca bezet, én hebben hun linies gevestigd rond Majadahonda. Hun lijnen loopen in het Noorden van Madrid van aan de Univer- sitritswijk aiover Aravaca, verder langs de taan van Madrid naar Guadaramma ai over Las Rosas, tot tegen El Pardo, en al- over Majadahonda. Hun stellingen warden gebracht op zekere punten tot meer aan 2 km. verder dan bedotlde groote verbin ding; baan. Hierdoor verkrijgen zij uitge- 'ezen vertrekpunten voor verdere aanval len naar El Escorial, Guadaramma en Colmenar. Van aan die baan gaan hun lijn.n dan verder over Valdtmorillo. Aldus hebben zij omzeggens El Escorial en Gua daramma bijna volledig afgesneden; het is enkel langs groote omwegen dat de roo den aldaar in verbinding kunnen kom, n met Madrid. In de laatste twee weken maakten de Nationalen vorderingen over een afstand van 20 km. breedte en 25 km. diepte ten Noord-Westen van Madrid. Hei getal dooden en gewenden zou zeer hoog zijn langs beide zijden. (Zie vervolg op 2blad.) ZIJ VERKEERDEN IN ERBARMELIJKEN TOESTAND EN BE VESTIGDEN DAT ZIJ BEDROGEN WERDEN ALSMEDE PU SCHROMELIJKE TOESTANDEN WELKE HEERSCHEN IN II ROODE SPANJE Een bericht van het, Ministerie van Eui- tenlandsche Zaken maakte op het einde der vorige week bekend dat 28 Belgen, welke streden voor de rooden in Spanje en aldaar te Barcelona en Valencia in het gevang zaten, terug naar ons land keer den. Met een pakefboot werden zij overge bracht van Barcelona naar Marseille, van waar zij verder doorreisden tot Brussel. Meest allen waren uit de streek van Char leroi. Bij hun aankomst te Marseille ver keerden zij in ee nerbarmelijken toestand. Sedert verscheidene dagen hadden zij geen toereikende voeding gehad. To?n zij uit hst gevang mochten, wer den zij eerst verzorgd door het Eeigisch Consulaat te Barcelona of Valencia en deden er hun levendig beklag over de handelwijz; waarmede zij behandeld wer den door de rooden in Spanje. Het was ook dank zij het krachtdadig optreden der Belgische Consuls te Valencia en Bar celona dat de gevangenen vrijgelaten werden. Bij hun aankomst te Brussel werden de terugkomenden ondervraagd door de po litie en ook door talrijke journalisten, die hen opgewacht hadden. Toen zij thuis zijn gekomen hebben die mannen ook nog een en ander losgelaten over hun lotgevallen in Spanje. Al hun verklaringen komen in het kort neer op het volgende: Meest allen waren mijnwerkers. Onder hen bevond zich een vader van acht kin deren en een van drie. De een en werden aangeworven voor het front en anderen als arbeiders. Daarvoor werden zij EE- LOOFD: een soldij van 18 pesetas, t.t.z. 45 fr., per dag, wijl hun vrouw of ouders 18 fr. per dag zouden trekken van het Roode Hulpfonds. Voor de kinderen werd ook 5 fr. per dag beloofd. Eerst werden zij te Parijs samenge bracht, waarna zij naar Marseille trek ken, om vandaar ingescheept te worden naar Valencia, Enkelen onder hen ver trokken naar Spanje langs Pernignan. Bij de heenreis werden zij hun paspoor ten gevraagd en kregen ze niet meer terug. Die langs Perpignan passeerden, kregen ■een gezamenlijk paspoort, waarop zij Spaansche namen hadden gekregen. Bij hun aankomst werden zij geestdrif tig begroet, maar degenen die reeds sol daat waren geweest, moesten direct naar het front. De anderen kregen onderricht gedurende enkele weken. Velen die aan geworven waren om te arbeiden moesten ook naar het front en als zij wilden tegen sputteren, werden zij den bak ingedraaid; eenige hunner makkers werden gefusil- jeerd. Op het front moesten zij talrijke ontbe ringen lijden en kregen bijna niets anders dan. boor.en te knabbelen. Doch als zij ten aanval moesten werd hen een goed maal beloofd na den strijd en steeds moes ten de internationale brigademannen voorop tegen den vijand. Wat de soldij betreft, kregen de eenen 50 pesetas en de anderen 22 pesetas binst 6 weken tijds. Gebrek aan tucht heerscht in de gelede ren der soldaten. Toen zij vernamen dat de beloofde ver goedingen voor hun vrouw en kinderen niet werden uitgekeerd in België, vroegen zij om naar hun land terug te keepen. Als antwoord werden zij in het gevang ge stopt. In een kleine cel werden zij met orie man opgesloten en anderen met elk in een zelfde kelder. 22 Dagen hebben zij ver toefd in die gevangenissen. Toen zij de hongerstaking wilden doen werden zij met matrakken afgeranseld. Zij hadden er geen bed, geen lakens, geen plar.ken zelfs en iederen dag kregen zij enkel een stukje droog brood en een telloor slechte so:p. Nimmer kregen zij brieven uit België in handen. Ten slotte konden zij hun lot kenbaar maken aan den Belgischen Con sul, die bij een krachtdadig optreden hun invrijheidstellip c ht bekomen. Ten slotte v.arden die lieden nog dat er nog Belgen itten opgesloten in het gevang en dat ar.der gefusiljeerd werden. En intusschen loopen de ronselaars steeds op vrije voeten. Dat gaat waarlijk over zijn hout. DE BEPERKING VAN DEN ARBEIDSDUUR IN DE MIJNEN WAARSCHIJNLIJK DE 45-TIRENWEEK EN AANWERVING VAN VREEMDE WERKKRACHTEN Zooals reeds gemeld hadden de eccialis- tiscbe mijnwerkers den eischt der 45-uren- arbeidsweek gesteld. Tusschen werkgevers en mijnwerkers kwam het nog tot geen akkoord en de zaak werd voorgelegd aan onze Regeering. De H.H. Van Zeeland, Eerste Minister, Delattre, Minister van Arbeid en Scciale Voorzorg, en Van Isacker, Minister van Economische Zaken, hielden zich bijzon derlijk met de kwestie onledig en bespre kingen werden gehcuden in het kabinet van den Eersten Minister cm een oplos sing te Zoeken. Afgevaardigden van de Werkgevers en van de Werknemers wer den ontvangen door den Heer Minister. Van Regeeringszijde werd dan voorge steld, naar een ontwerp opgesteld cloor Minister Delattre, dat de arbeidsduur zou gebracht worden tot 45 uren per week, marr met zelfde loon als voer 43 uren werk; in geval van scbaarschte aan kolen van znkere mijnen, welke van r.ccde zijn voor zekere nijverheden, zou de 43-uren- arbeidsweak behouden blijven, maar can zouden 51 uren loon uitbetaald worden; de huidige preduktie mag in ieder gr val niet verlagen en verhooging meet zelfs getracht worden, desnoods dcor aanwer ving van vreemde arbeidskrachten. Een speciale kommissie zou de nocdigs afwij kingen vaststellen. Voer de overuren zou een opslag van 25 verstrekt worden. Deze voorstellen werden in beraad ge nomen zoo door werkgevers als door ar beiders. Men heeft de vaste heep dat een overeenkomst zal kunren gevonden wor den ten eind- d- ri-'-'ng te vermijden, wat een grooten weerslag zou hebben op geheel 's lands nijveiheid. Een bureel van aanwerving van arbeidskrachten zal ook opgericht worden. Een definitieve regeling werd verwacht voor Vrijdag 11. DE 45-UREN ARBEIDSWEEK Donderdag was er nog geen akkoord bereikt omtrent den werktijd in de kool mijnen. Werkgevers en werknemers ple gen overleg en men gelooft dat Vrijdag een overeenkomst zou bereikt worden. HET VERBOD VAN INRICHTEN VAN TOMEOLAS D? Kabinetsraad heeft besloten z'jn goedkeuring te hechten aan een voorstri, waarbij het verbod op het inrichten van tombolas wordt verlengd met e:n j?r~. BBBBBBBBB3BBBBBBBBBBBBaBB3BI9BBB3S9Q3E!QBBBELB3£3ü«3aiuH3£GB SLECHTE WIL 31,DE SPAANSCHE ROODE REGEERING Eindelijk werd het lijk van den ver moorden Belgischen diplomaat, Heer Ba ron de Borghgrave, opgegraven te Fuen- carral, in aanwezigheid van afgevaardig den van de Spaansche Regeering van "Va lencia en van Burggraaf Berryer, Belgisch Zaakgelastigde, en H. Chabot, Consul van België te Madrid. Na de entgraving werd bestatigd dai de vermoorde gedood werd mot drie schoten, etn in den linker bil, een in het schouder blad, van achter afgevuurd, en een in het oor geschoten cn welker kegel geplet stak in het voorhoofd. De twee eerste kogels moeten afgevuurd zijn van op zekeren af stand, de derde van ze;r dicht, wat wel bewijst dat de H. de Borghgrave op laffe wijze vermoord werd. De moord werd bedreven door mannen van de internationale brigade. Het valt buiten twijfel dat zulks is geschied omdat de vermoorde zekere hulp bood of tus- schenkwam ten gunste van de Belgische vrijwilligers die cr bedrogen werden {aan geworven als arbeiders, maar naar het front gestuurd), of die terug naar hun land wilden en opgesloten zaten in de roode gevangenissen. Het lijk werd dan van Madrid naar Alicante gevoerd, waar het aan boord werd gebracht van de Fransche torpedo jager Maillé-Braizewat geschiedde Maandag 11. in tegenwoordigheid van een afgevaardigde van den Spaanschen rooden Minister van Buitenlandsche Zaken, der burgerlijke en militaire overheden van Alicante en van Burggraaf Berryer, Bel gische zaakgelastigde in Spanje. De militaire eer werd dus niet bewezen door de Spaansche roode troepen, zooals onze Regeering had geëischt. Op dit eerste punt reeds toonde de Regeering van Valencia haar slechte wil. Merken wij terloops op dat de Maillé- Braize», een der grootste torpedo-jagers der wereld, welwillend ten dienste werd gesteld door de Fransche Regeering voor net- overbrengen van het lijk van Baron de Borghgrave. Deze boot moest Donder dag of Vrijdag 11. toekomen te Toulon, vanwaar het stoffelijke overschot van den vermoorde naar België zou verzonden worden per spoor. Op den Belgischen eisch, dat de moor denaars zouden gestraft worden, werd ook nog geen voldoening gegeven door de Spaansche roode Regeering, die op dit tweede punt ook haar slechten wil be tuigde. Al wat de Regeering van Valencia gedaan heeft, is dat zij haar beklag heeft gemaakt over het gebeurde, maar verders gaf zij geenerlei voldcening, knibbelt over de gevraagde vergoeding van 1 millioen frank en betwist zelfs het recht op die vergoeding. Onze Regeering heeft dan ook, ten gevolge den slechten wil der Regeering van Valencia, naar deze een nieuwe nota gestuurd om opnieuw aan te dringen om volledige voldcening te bekomen over de gestelde eischen. In deze nieuwe nota werd nogmaals gewezen op de zware ver antwoordelijkheid van de Spaansche Re geering. Totnogtoe gaf de Spaansche roode Re geering geen antwoord welke eenigzins voldoening schenken kon aan de gestelde eischen. Er wordt dan ook terecht op aangedrongen, in bijna alle niet roode bladen van ons land, dat onze Regeering krachtige protestmaatregelen zou treffen tegenover de in gebreke blijvende Re geering en zelfs d-ssnoods alle betrekkin gen zou afbreken. Deze moord heeft in den vreemde ook zoo hooge beroering gebracht, bij zooverre, dat Nederlandsche bladen eischen dat Nederland ook alle betrekkingen zou af breken met de roode Regeering van Spanje. HET LIJK VAN DEN HEER BARON DE BORGHGRAVE AANGEKOMEN TE TOELON Het stoffelijk overschot van den ver moorden Brigiscl.en Diplomaat H. Baron de Borghgrave, is Woensdagavond toege komen te Toulon, waar het aan wal werd gebracht. Een afdreling marinefusiljiers bracht de militaire eer. Donderdag werd de lijkkist op den trein geplaats, om ai over Parijs naar Brussel te worden ver voerd. Donderdag werd te Elsene e;n rouw dienst gecelebreerd tot zeielafenis van uen vermoorde. Be Koning en de Koningin war;n er vertegtnwoordigd, alsmede Zijne Exc. Mgr Van Roey. Waren verders tegen woordig: de Pauselijke Nuntius en talrijke leden van het Diplomatisch Korps, de Mi nisters Van Zeeland. Spaak, De Schrijver en Van Isacker en talrijke hooggeplaatste personaliteiten. De kerk was bomvol. In verband met den moord van den Hesr de Borghgrave heeft bijna de gan sche socialistische pers hatelijke artikels laten verschijnen en schandelijke aantij gingen gepubliceerd tegen het slachtoffer. Le Peupl: stelt de .egsering van Va lencia volkomen in het gelijk als deze weigert voldoening te geven op de eischen gesteld door Minister Spaak tn stelt de marxistische belangen ver boven de Bel gische. genezen vlug met 4 en f .50 fr. In alle ApctKekan

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 1