0: vergalt Uw dagen IEDEREEN "DE KLEINE WINST Meubelpapier I f Mijnheer HENRI SOBRY PLAN B Uitgifte 25 miljoen Neem een "AKKERTJE" KOENTGES SeWinkei wctsrsn 1,11 LINOLEUM-BALATUM J GUY DE FONTGALLAND De kleine dienaar Goes -1913-1925 a W* m Rijselstraat, 1-5, IEPER SOUDEERPOSTEC Oud-Burgemeester van lener onder machtigen Volkstoeloop ten grave gedragen op Maandag 22 Maart 1937 Verdeeling der Loten Trekking in A pril De Fortuin in ft vooruitzicht voor 50 Fr. BALATUM Laat U niet langer kwellen door die ongenadige Migraine die Uw hersenen doorpriemt, Uw geest verdooft, U het denken belet en werken verhindert en dat ontzenuwend gevoel zal onmiddellijk op trekken als een grauwe mist voor de zon. Heele- maal opgebeurd, voelt Gij U een „ander mensch" worden en vol werk- en levenslust, kunt Ge ein delijk aan Uw arbeid gaan, opgewekt en rustig I Griep, Kou, Spierpijn, Rheumaiiek, Lendenpijn, Pijnlijke Maandstonden, Slapeloosheid, enz. PIJN*-sfillende cachets VERWEN IN ALLE KLEUREN keuze vindt is 160 80 120 35 15 bij Sansen-Vanneste, Gasthuisstraat Poperinge Voor uwe Elektrieke en Autogèn® Jos. VANDAMM* jmt - GUY DE FONTGALLANU Veel onzer lezers zullen wel reeds ge hoord hebben over do kleine Guy de Font- galland, geboren in eene edele Parijsche familie in 1913, en na een voorbeeldig le ven op elfjarigen ouderdom stierf in 1925. De elfjarige Guy leidde een bovenna tuurlijk teven en muntte bijzonderlijk uit door: 1. zijne groote liefde tot Jezus in het Heilig Sacrament; 2. zijne groote liefde tot de Heilige Maagd Maria, mijne Mo:der van den Hemelzooals hij Haar noemde; 3. zijne eerbiedige genegenheid jegens Z. H. da' Paus. Na zijn afsterven werd over hem een boekje geschreven, dat in korten tijd op 100.000 exemplaren v.rspreid werd en In veertien talen vertaald. ZIJNE LEVENSBESCHRIJVING Guy de Fontgalland werd te Parijs ge boren, den eerstan Zondag van den Ad vent, 30 November 1913. Bij zijn geboorte wijdden zijn ouders hun eerste kindje toe aan dl? H. Maagd, en beloofden Haar dat het gedurende 3 jaren haar kleuren, wit en blauw, zou dragen. Op Zondag 7 De cember werd Guy-Pierre-Emmanuel door Mgr dl? Gibergues gedoopt. De kleine Guy groeide dapper op. Heel vroeg reeds kon hij spreken, en zijn eerste woorden waren mama en JézuHij werd een kleine wikte kapoen, woelig, vroolijk, opvliegend en zeer levendig van aard; maar openhartig, rechtzinnig en eerlijk als goud. Niets gebeurde of de kleine Guy was erbij en overal en in alles moest hij het waarom en het hoe weten. Hij groeide zeer rap op, zijn ge laatskleur was blank-rozig, zijn haar bruin, hij had een breed voorhoofd en groote donker-biauwe oogen. Veel hield ihij van zijn vader en moeder en zijn broertje dat in 1915 geboren werd, doch in 't bijzonder ging zijne liefde en zijn achting tot O. L. Vrouwke en tot het Kindje Jezus, alsook tot den H. Vadi:r van Rome, wiens gezag op aarde Guy als onfeilbaar toescheen. Op den ouderdom van zeven jaar leerde zijn moeder hem biechten en op 18 Fe bruari 1921 ging hij voor de eerste maal te biecht in de parochieke.k van St Ho- morius van Eylau te Parijs. Op 18 Mei volgde hij de dricdaagsche geestelijke af zondering, die voor de Eerste-Kommunie- kantj:s in de parochiekerk werd gegeven, zoodat hij op H. Drievuldigheids-Zondag, 22 Mei 1921, voor het eerst ter H. Tafel naderde. Vanaf zijn eerste H. Kommunie naderde Guy om de veertien dagen ter H. Tafel, later lederen Zondag, wat, voor een kind, reeds veel was in dien tijd. Den 4 Oktober 1921 ging <te kleine Guy voor de eerste maal naar school, naar het St Aloysius van Gonzaga's Gesticht in de rue Franklin, kortweg naar het Frank lin De eerste aag;m was hij in klas den diaad kwijt. Toen in 1923 zijn grootvader, Anatole de Fontgalland, overleed, liet Guy zinnen hooren als de volgende; Ik zal hem wel dra vervoegen... in den familiekelder zal ik aan zijn zijde liggen... men schrijft veel over hem... over mij ook zal er na mijn dood geschreven worden! Toen hij in Juli 1924 naar Lourdes reisde, vertrouwde de H. Maagd hem, in e:n van zijn her haalde bezoeken bij de Grot van Massa- bielle, een geheim toe: Dra zal ik je ko men halen!... je zult weldra sterven». Na zijn terugkomst van Lourdes werd Guy plots godvruchtiger. Hij bad eiken avond, in zijn bed, een deel van het ro zenhoedje, en sprak v:el meer over Onze Lieve Vrouw. Immer droeg hij zijn pater noster op zak, en bijzonder in de maand Mei vereente hi.' O. L. Vrouw met alles en in alles wat hij kon. In Oktober 1924 kwam Guy, alhoewel nog geen 11 jaar, In de zesde Latijn, en bereidde zich voor tot zijn Plechtige Hei lige Kommunie en het Heilig Vormsel. Ook nu begon hij harder te werken. Later verklaarde een professor: «In 1921 kwam Guy op het College. Zooals alle nieuwelingen was hij het regelmatig wer ken weinig gewoon, doch dikwijls heb ik uit zijn antwoorden kunnen opmaken dat hij zeer begaafd was». Vanaf Oktober 1924 communiceerde Guy om de 2 dagen. Aan enkele jongens verklaarde hij dat hij wel dra niet meer zou schoolgaan, dat hij zou sterven. Iedereen lachte er om, doch Guy ging ex niet verder op ln. En hij werd ziek. Gedurende zijn ziekte vroeg hij herhaal delijk naar zijn grootmoeder van moeders kant, Mevrouw Mathoven, van wie hij veel hield. Op 22 Januari, om 2 ure, kwam deze bij hem van een reis terug: «Air! nu zal ik niet langer meer wachten van sterven, nu ik grootmoe teruggezien hebsprak Guy... en 48 uren daarna ging Guy in Het schoonste woord om aan God te zeggen is: Ja Guy de Fontgalland. kalmte heen naar den hemel. Toen zijn moed r eens klaagde oredat hij zóó onver schillig was voor mooie nlaatsen, ant woordde hij: Mama, eens dat ik dood ben. zul je fier zijn op mij! Op zijn ziek bed verklaarde hij in de armen van zi'n mama het gehrim hem door O. L. Vrouw ke toevertrouwd. Tk wilde het u niet eerder zeggen, stamelde hij, het zou u te v el Terdriet hebben aaneedaanOp zijn stervensuur zegde hij alles wat hij later voor «Jezuke» zou gedaan hebben; hij zou priester worden, rondreizen per vlieg machine om Jezus te doen kennen en be minnen over gansch de wrreld. Onder zijn ziekte leed hij geweldig, tot zim dag, den 24 Januari, aanbrak. Mama, wrat dag ziin we?». Zaterdag, mijn lieve». as i maef ik ste-v-i. v*»"* b~t )- Haar da Hij z:lf vroeg om zijn bkchivade: en zegde dat er spoed bij was. Hij biechtte; slikken kon hij niet meer daar zijn keeltje door de ziekte dichtgegroeid was, en hij kon dus ook niet meer communicee- ren. Met zijn handen drukte hij het koude kruisbeeld op ziin rreds ontkleurde Ho- oen. Plots staarde hij voor zich als naar een verschijning, stamelde zacht: «Je zus... ik bemin U... mama!zonder druk of bangheid gaf hli een lichten zucht en sloot d? oogen... voor altijd. Het was vijf minuten over twaalf. Zijn lijkje werd omkranst met witte ruikers, die van alle kanten toekwamen. De Pauselijke Nuntius en andere vooraan staande Kerkelijke Overheden deelden hun rouwbeklag mede aan de bedroefde ouders, en om 5 uur 's avonds .legde de moeder haar Guy nedar in zijn driedub bel kistje, gevoerd met blank satijn, en laatst van allen en voor het laatst kuste zij 't reine voorhoofd van haar kind en stak het rozenhoedje tussohen de wassen vingeren. Zijn lijkje werd uitgesteld en den Vrijdagmorgen te 11 uur werd de lijk dienst gecelebreerd, waarna Guy in de familiekelder ter eeuwige rust werd gelegd. Veel gunsten zijn den kleinen Guy toe geschreven en uit een brief op 26 Januari laatst door zijne moeder, Gravin de Font galland, gericht aan een persoon onzer streek, drukken we volgende over: Zooals de Eerweerde Kardinaal Ceretti zegde het jaar van zijn dood, vier jaren geleden: ii Wat door de kleine Guy na zijn dood gebeurde overtreft alles wat men tot he den zag: 2.289.890 handteabeningen naar Rome opgestuurd om aan den H. Vader de aan vraag tot Heiligverklaring te. verhaasten; 118 ii Levens van Guy, omgezet in ver schillende talen; 98 vertalingen van De ziel van een Kind 1.0S6 genezingen bewezen, verzekerd en toegekend aan Guy; 963 roepingen toegekend aan Guy; 244 bekeeringen dank zij Guy; 6.205 verschenen artikelen over Guy, dit ln alle talen; 157.480 gunsten toegekend aan Guy; 1.143.875 gevraagde relikwieën; 179.4255 brieven en kaarten ontvangen. ii Gij weet dat de ontgraving plaats had op 25 Maart 1936, en dat men het lichaam van Guy ongeschonden heeft gevonden, met wenkbrauwen, oogvleggers, haar en zijne blauwe oogen O De getuigschriften ter Heiligverk'--;ng van Guy, afgehandeld te Parijs en t a- lencia en verzegedl door denKardina van Parijs, zullen deze week door Mgr Bcaus- sart, hulpbisschop van Parijs, naar de Kerkelijke Rechtbank van Guy verzonden worden, die ze op haar be-urt naar de Congregatie der Kerkelijke diensten zal opsturen... Men is begonnen aan het timmeren eener relikwiekast in notelaren hout en glas, waar Guy in drie schrijnen zal be rusten In de katholieke wereld wordt nu veel gebeden om de Heiligverklaring van den kleinen Guy dra te bekomen. Nopens het Proces ter Heiligverklaring van Guy de Fcntgalland vernemen wij nog het volgende uit «La Croix» van Parijs: Het Proc:s ter inlichting voor de Heilig, verklaring van den jongen dienaar Gods, ii Guy de Fontgallandte Parijs op Paschen 1932 aangevat, werd op 23 Ja nuari 1937 te Parijs geëindigd. Gedurende die 5 jaren hebb:n de Kerkelijke Rechtbank, zetelend in het aartsbisschoppelijk verblijf te Parijs, en het Onderzoekskomiteit, zetelend in het bisschoppelijk verblijf te Valence, een groot aantal getuigen onderhoord en dos siers onderzocht; ook dossiers van ge nezingen toegekend aan den jongen van 11 jaar, wiens naleven alles overtreft wat men tot heden kendezegt de hoog waardige kardinaal Ceretti. Zijn Exc. Mgr Beaussart, bisschop van Elatée, hulpbisschop van Zijn Em, Kar dinaal Verdier, heeft op 2 Februari al de stukken van het Proces, goed verzegeld, naar Rome overgebracht en deze aan de Kerkelijke Congregatie der Riten over gemaakt; het Proces van den dienaar Gcds gaat dus zijn normalen loop. De kardinaal die het Proces op zich n.emt, is Zijn Em. Kardinaal Rossl; de aanvrager is Eerw. Heer Chéramy, priester op St Sulpicius te Parijs. Zoo er personen zijn die wenschen deel te nemen aan de kosten van het Proces van den Franschen jongeling, die otrcr gansch de wereld gekend, aanbeden en bemind wordt, zij kunnen hun giften op sturen naar den Eerw. Heer Aanvrager van het Proces: Abbé Chéramy, 113, Via Quatro Fontane, Rome 125 (Italië). 500.000 biljetten genummerd 100000 tot 599.999. van 1 GROOT LOT van fr. 1.000.000 5 loten van 100.000 fr. fr. 500.000 10 loten van 50.000 fr. fr. 500.000 20 loten van 25.000 fr. fr. 500.000 25 loten van 20.000 fr. fr. 500.000 50 loten van 10.000 fr. fr. 500.000 200 loten van 5.000 fr. fr. 1.000.000 500 loten van 2.500 fr. fr. 1.250.000 500 loten van 1.000 fr. fr. 500.000 5.000 loten van 500 fr. fr. 2.500.000 5.000 loten van 250 fr. fr. 1.250.000 50.000 loten van 100 fr. fr. 5.000.000 61.311 loten in tota. fr. 15.000.000 HEER ADVOKAAT SC^RY, Oud-Burgemeester van leper. Maandag morgen bim-bamden de klok ken zwaar en droevig over de lepersche «tede. Om 11 uur zou de begrafenis plaats hebben in de St Maartenskathedraal van den betreurden cud-burgemeester van leper, Heer Henri Sobry. Eene groote menigte vergezelde het overschot van den aflijvige van zijne woonst naar de kerk waar een nog groo- ter volkstoeloop zich bevond. De rouwdienst werd gecelebreerd door E H. Lrin-rant, bijgestaan door de EE. HH. Onderpastoors Huyghe en De Co- nhick. enz. Onder de aanwezigen bemerkten we Z. Exc. Mgr Lamiroy, Bisrehop van Brugge, die eraan gehouden had in de b;grafenis van dien grooten burger tegenwoordig te zijn. Verder bemerkten we Z. E. H. Kan. Van Waeyenberg, Vice- Rector van de Universiteit te Leuven; Z. E. H, Kan. Quaghebeur, Superior van het Klein Seminarie van Roeselare; den Heer J. Vandenberghe, Voorzitter van de Be stendige Afvaardiging der Provincie; Mijnheer Lommez, Griflier van den Pro vincialen Raad van West-Vlaanderen; de Heer Matton, Voorzitter van het Gerechts hof; Heer Van Thorentourg, Prokureur des Konings; Heer Van Brussel, Substituut des Konings; de Heeren Rechters en Ad- vckaten van de Balie van leper; Heeren Burgemeester, Schepenen en Gemeente raadsleden van leper; talrijke Burgemees ters van rond het lepersche; Heer Brut- saert. Beheerder van het Sanatorium De Lovie iiHeer Deleu, Voorzitter der K. V. V. van het Arrondissement leper; de ZZ. EE. HH. Pastoors der Dekenij leper; de EE. HH. Principaals der College's van leper, Moeskroen, Meenen en Oostende; Lieut. Colonel F. Higginson, Chief Administra tor, Imperial War Graves Commission; Professoren van de Universiteit te Leu ven: Z. E. H. Kan, Bittremieux; Z. E. H. Kan. Prof. De Racqmaeker, Voorzitter van het Seminarie Leo XIII; Z. E. H. Kan. Prof. Coppens, Voorzitter van het Paus college; E. H. Prof. Dcndeyne; Heeren Professoren Dequeker, Eyskens, Dumon en Vanderschueren; Prof. Van Hecke, Volksvertegenwoordiger Mej. Verstraeten, Bestuurster der Hoo- geschool voor Vrouwen te Antwerpen; Z. E. H. Decoene, Hoofdinspecteur van het lager onderwijs; Z. E. H. Van Esckhoutte, Diocesaan Inspecteur; Z. E. H. Kan. Du bois; een overgroot getal nog EE. HH. Pries ters; Eere-Irspecteur Decock; de Heeren wereldlijke Opzieners Defocrt, Decock, Cnudde, Claus; de Kantonaal-Opziener Tordeur; Vertegenwoordigers van talrijke scholen uit de 6 schoolkantons van het hoofdgebied Kortrijk; Delegaties van Leerkrachten en Leerlingen uit al de scho len der stad leper. In een woord de St Maartenskathedraal was nokvol en aan het offer scheen geen einde te komen. De deelneming der bevol king was algemeen. De absouten wer den door Z. Eerw. Deken Vermaut gezon gen. Eene talrijke volksmenigte verge- zelfde het stoffelijk overschot naar zijne laatste rustplaats. Het baarkleed werd ge houden door de Heer Tack, namens de Kerkraad, door de Heer Devos, namens de Balie, door de Heer Waterbley, namens de Advokatenorde, door Heer Lemahieu, namens het Schepencollege. Op het kerkhof werden drie lijkreden uitgesproken: door de Heer Waterbley, namens de Balie, door de Heer Vander Ghote, Burgemeester, namens het Sche pencollege en Gemeenteraad, door E. H. Verhaeghe, namens het David' fcr.cls. Heer, geef hem de eeuwige rust! -to>- Lijkrede uitgesproken door M. WATER- BLEE, namens de Advokatenorde. Duurbare Meester en Confrater, Wanneer we Ued., vóór een tiental dagen nog, in ons midden als naar ge woonte mochten zien, had voorwaar geen enkele onder ons kunnen gissen dat we vandaag reeds voor Uw open graf zouden staan om onzen afscheidsgroet te bren gen. Het sloeg ons allen zeer diep, toen het bange nieuws van Uw zwaar ziekzijn tot ons kwam. We vernamen met pijnlijke droefheid dat alle hoop vergeefs en geen redding meer te verwachten was, maar het troostte ons tevens te weten dat Ued. een stillen dood zoudt sterven. Uw heengaan is zacht geweest en bange lijden in Uw ouden welgevulden levensdag werd Ued. door God gespaard. Ued. zijt heengegaan in stilte, zonder ophef, zooals Ued. zoovele jaren hebt geleefd als een man vol onkreukbaarheid, die enkel zijn plicht kende en enkel aan zijn God en aan zijn geweten gehoorzaamheid bracht. Als mensch en als advckaat hebt Ued. nooit anders gekend dan de stem van Uw plicht en Uw geweten. En die stem was voor Ued. steeds gebiedend. Tegenover Uw plicht en Uw geweten hebt Ued. nooit een omweg gezocht: het recht door zee, zooals het voor Ued. kwam te staan, bleef steeds Uw leus. In Uw beroepsleven was de rechtvaardigheidszin, die diep gegrift Is in ons binnenste, oneindig veel meer waard dan een koude wettekst, dis soms, DE MUZIEK DER MARSEILLAISE Langen tijd werd aangenomen dat de muziek van de Marseillaise getoondicht werd door Rcuget de l'Isle, indertijd Fransch kapitein van de genie, dit in April 1792 daags nadat Frankrijk den oor log verklaarde aan Oostenrijk. Thans zou door zekere Georges Quertant zijn uitge maakt dat die muziek niet werd gekompo- neerd door Rouget de lTJe maar door de ze zou getrokken zijn uit een sedert lang vergeten op:ra, genaamd Sargines IflBflflaBBBBBBHflBHBflllBDBSMBHB DE SNELTREIN PARIJS-KEULEN AAN EEN GROOT GEVAAR ONTSNAPT Te Noyon, Frankrijk, werd een boom door den storm ontworteld en viel over de spoorlijn waar de sneltrein Parijs-Keulen wat later moest voorbijstoomen. De trein reed aan zijn hoogste snelheid toen de machinist nog gelukkiglijk de versperren de massa op het spoor kon ontwaren en met groote inspanning den trein tot stil stand brengen kon juist bij den boom. ten gevolge van menschelijke zwakheid, zooveel onrecht kan baren. Het was er Ued. nooit cm te deen, te weten hoe het resultaat moe-t werden behaald, doch wel of het resultaat zelf eerltek en rechtvaar dig was. Heel Uw loopbaan door is deze onkreukbaarheid hoog blijven uitsteken als een kroon die de min-te van Uw levensdaden beheerschte. Fn die inte griteit van Uw heele leven, die als 't ware met Uw wezen vergroeid was, werd ge dragen zonder pose. zonder de minste aanstellerigheid, in schoonen eenvoud, als iets heel natuurlijk' en vanzelfsprekends. Uw diep kristen-zljn, Uw schcone Vla ming-zijn, Uw edel burger-zijn, Uw onge repte beroepsleven stenden in het teeken van het zuiverste plichtbesef. In r*w open baar leven, wanne'r Ued. verantwoorde li'kheid terenover Uw medeburgers moest dragen, hebt Ued. voor tegenstrever zoo wel als vcor Vriend dezelfde minzaamheid aan d°n dag gelegd, zender ooit aan e'nig favoritleme te doen. Favoriiisme bleef U altoos vreemd. Alleen het hooger belang van de heele gemeenschap bleef Uw richt snoer, de supr-ma lex. Als burger waart Ued. steeds een toon beeld van trouw aan Uw ouden Vlaam- schsn grond. Al» mensch hadt Ued. steeds een edelmoedig hart en hebt Ued. ncclt teruggedeinsd het offer van Uw eteen zelf te brengen cm de ellende oo te zo:ken bij de verschoppelingen van het leven, in af gelegen straatjes en steegjes. En boven dit wi'dvertakte Isven stond uw kristenc overtuiging, die alles overstraalde. Uit ons midden is een voorbeeldige Kristen, een schccne Vlaming en een edel mensch verdwenen. Voor zijn vrienden van de balie van. leper zal zijn aandenken bijblijven als dat van een Innig goeden confrater en van een toonbeeld als be- rocpsmensch. De Vlaam-che grond, dien Ued. altoos trouw zijt geweest, omarme in liefde Uw stoffelijk lichaam en Uw God, dien Ued. Uw heele leven hebt gediend, omarme Uwe schoone ziel in de heerlijke eeuwig heid der gelukzaligen. Lijkrede uitgesoroken door M. J. VAN DER GHOTE, Burgemeester. Geachte Familie, Waarde Heeren, De Stad leper heeft met Oud-Burge- mee-ter Hendrik Sobry een harcr verdien stelijkste dienaars, een harer meest voor aanstaande burgers verleren. En het past hier, ter wille van de on telbare en gewaardeerde diensten welke hij gedurende zeer lange jaren aan onze stedelijke gemeenschap heeft weten te be wijzen, dat, bij zijn graf, in naam van Stad en van de bevolking van leper, in naam ook van zijne politieke vrienden, als afscheidsgroet aan zijne heldere ge dachtenis eene genegen _n diep erkente lijke hulde gebracht worde. Gedurende eene lang? en eervolle be stuurlijke loopbaan, heeft de duurbare af gestorvene vanaf 1904 in den Gemeente raad de belangen van zijne stadsg-enooten behartigd en verdedigd. Na den oorlog aarzelde hij gèen ooger.blik, niettegen staande de moeilijke omstandigheden, naar zijne geliefde stad terug te keeren om als schepen en later als burgemeester, met offervaardigheid en onbaatzuchtig heid, met onverdroten toewijding en vlijt, met taaie volharding en ouwrikbaren wil, in den dienst te staan van zijne mede burgers en er zijne groote ervaring en be drijvigheid te wijden aan de onmetelijke taak van de verrijzenis en de herwording van onze vernielde stad. Het langzame werk, dat sinds eeuwen door al de opvolgende geslachten was ver wezenlijkt, moest van den beginne af her vat en doorgedreven. Kuizen en praalge- bouwen moesten, steen bij steen, opgericht en opgebouwd. Straten, wegen en vaarten geschapen en gegraven... In een woord, uit den naoorlogschen chaos meest het ge marteld en geteisterd leper uit het niet herschapen en in zijne nieuwe en onver wachte noodwendigheden voorzien. En ik wil hier de woorden herhalen die ik, op 29 Januari 1934 ten Stadhuize tot Oud-Burgemeester Sobry richten mccht: De onmetelijkheid van deze gewichtige reuzentaak, het vooruitzicht van de tal rijke moeilijkheden van alle slach die in hst verschiet waren hebben u noch tot aarzelen, noch tot twijfel gedwongen. Uw louter plichtbesef, gesteund en gebouwd op de rots van uwe onbaatzuchtige offer vaardigheid en onvoorwaardelijke liefde tot leper, heeft u den lastigen maar ver dienstelijken weg gewezen: den weg van het Offer, den weg van den Plicht, den weg van den Dienst. Offer... Plicht... en Dienst... Gansch het leven van Oud-Burgemees ter Sobry staat in het teeken van dit heerlijk begrip: zijn leven van gemeente lijk mandataris, zijn eerlijk beroepsleven, zijn leven van vrome Kristen en overtuig de Vlaming, zijn handel en wandel als huisvader en burger, staan in het licht van een gewetensvol en stipt plichtbesef, van eene onvoorwaardelijke en offervaar dige toewijding. Hij stond in den dienst van zijne stad en van hare bevolking, als voorzitter van de 2" Kamer van de Rechtbank voor Oor logsschade van leper, als Sekretaris van het Reschermingscomiteit voor goedkoope woningen van het arrondissement, als Commissaris der Coöperatief voor Oor logsschade leper en Omstreken als be heerder der Samenwerkende maatschappij Eigen Heerd Hij stond in den dienst van zijn Vlaam- sche Volk waarvan hij de belangen en de betrachtingen met hardnekkigheid en vol harding maar ook met minzaamheid en verdraagzaamheid wist t,e verdedigen. Hij stond in den dienst van God en Kerk, in den dienst van de armen die hij in hunne ellende en hun wee wist te hel pen en op te beuren. Zijn eenvoudig en bescheiden maar tcch beteekenisvol leven zal dan ook voor ons allen eene stichtende les en een stichtend voorbeeld wezen. In naam- van de Stad leper, die Hij zoo innig lief had, in naam van de bevolking van leper aan wie hij zooveel voorname diensten bewezen heeft, in naam ook van 'zijne politieke vrienden die Hem zooveel verschuldigd blijven, in naam eindelijk van de Britsche Regeering die Hem in zeer hooge achting hield en die mij daartoe bijzonder opdracht gegeven heeft, bied ik aan zijne treurende kinders en bedroefde familieleden onze zeer innige deelneming. Moge de uitdrukking dezer gevoelens uwe rouw en uw leed in eenige mate le nigen. EEN PASSAGIER SPRINGT UIT EEN VLIEGTUIG BOVEN CALIFORNIE Van uit een vliegtuig van de regelmati ger» dienst San Francisco-Los Angeles, wijl het vliegtuig op een hoogte van 3 500 me ter was, is een passagier er uit gespron gen, dit na een halve flesch wisky te heb ben ledig gedronken. Niemand was getui ge van de wanhoopsdaad. IIBBBBHflBESBBtiHBBaiBIfllflilBSfl TRAGISCHE AUTOBOTSING TE PAMEL Te Pamel zijn Dinsdag avond LL twee heernautos op elkaar gebotst. De auto van den H. Morisson, cigarenfabrikant te Geeraardsbergen, werd gansch verbrijzeld, wijl de H. Morisson ernstig w£rd gewond, evenals een zijner dochtertjes, wijl een ander dochtertje op den slag werd gedood fin half uit den auto hing. De tweede auto nam de vlucht. Hij wordt ijverig opge spoord. bij SANSEN-VANNESTE, Poperinga. Met vroomheid en trots zullen wij voor taan, leden der Ieoeriche Gemeenschap, de heldere gedachtenis van oud-burge meester Sobry, voorname burger van leper, in hooge eere houden, de gedach tenis van een voorzaat en een vriend die, zachties in den Heer cntelarend, op zijn sterfbed, met fierheid op gansch zijne loopbaan heeft mogen terugblikken en sterven in het zalige bewustzijn dat hij, zijn leven door, den goeden strijd gestre den heeft en tot zijn laatsten adem zijn leven aan het Goede heeft gewijd. Uwe ziel, Waarde Vriend, ruste in vrede en geniete Hierboven de belooning der eeuwige gelukzaligheid. Lijkrede uitgesproken door E. H. VER HAEGHE, Principaal van St Vincent os- college te leper. Duurbare Afgestorvene, Het klirfct eenigszins onwaar U aldus toe te spreken.; en 'k heb gedacht, en mis schien velen met mij hebben het gemsend, dat zeiden iemand zich minder had ver wilderd van ons door te sterven. Uw voorname, innemende glimlach rust nog oo ons, Ieperlingen, als toen wij U zoo vaak ontmoetten in onze stad, wat ons soms deed zeggen Mijnheer Sobry kemt daarUw oprechte eenvoud was zóó treffend dat hij uitgegroeid was onder ons tot een stille en sterke aanklacht tegen allen schijn en alle gemaaktheid: bi.i U toch, sterke Man, was schijn en zijn in de kleinste lijk in de grootste uwer da den onwrikbaar één en hetzelfde. Daarom Is Uw heengaan, als 't ware zco'n klein voorval in uw algeheel bestaan. De lijn die gij hebt bewandeld door gansch uw leven loopt dwars door den dood recht naar God, Dien Gij hebt gediend met de fier heid van een middeleeuw-chen Ridder. Uw afsterven is ge-en keerpunt maai- een binnengaan in het huis van uw Vader, in Wien Gij 'geloofd hebt als een kind, en daarom zijt gij gestorven als een heilige: In U is bewaarheid het worod van Uw Za ligmaker: <i Qui vivit et credit in me, ncn morieturdie in mij leeft en in mij ge looft zal niet stervenVandaar dat ge voel dat zich ook hisi1 bij uw graf aan ons opdringt, dat gij niet weggegaan zijt van ons nu gij bij God zijt. In naam van de drie hondera leden van het lepersche Davidsfonds was het een plicht voor mij U een laatste hulde te brengen en een uiting van onze groote ge negenheid. Onze Davidsfondsafdeeling is uw kind: als jonge advokaat in onze stad hebt gij vóór bijna vijftig jaar den E. H. Hugo Vérriest opgezocht de toenmalige prin cipaal van het St Vincentiuskollege en samen hebt gij tot die stichting be-list. De leuze van het David.fonds: Gods dienst, Moedertaal, Vaderland geeft weer 't programma van uw levenen hoe daad werkelijk hebt gij dit programma uitge voerd! Hoe lyrisch de Vlamingen van vóór vijftig jaar hunne liefde uitjubelden voor leuzen die ons thans te algemeen lijken, zien wij bij Gezelle en vooral bij De Bo. Thans zijn wij concreter, meer realistisch geworden en nuchter. Maar vergeten wij niet dat de Vlamingen van Uw geslacht, die zoo romantisch Vlaanderen hebben bezongen en bemind, van hun leven veelal hebben gemaakt een monument van trou we toewijding en nooit versagende dienst baarheid. Zoo was het met U. Gij zijt steeds secretaris gebleven onzer Afdeeling bij alle wisselende besturen, maar in uw oogen was elk ambt, hoe eervol ook, een eenvoudig lidmaatschap verzwaard met bijzondere verplichtingen. En die ver plichtingen zijt gij dan ook nagekomen met een stiptheid die verbaasde tot de laatste dagen van uw leven. Men heeft U gevierd als jubilaris in méér dan een opzicht, maar 'k weet niet of gij naar één jubileum zoo verlangend hebt uitgezien als naar dit van vijftig jaar secretaris en medestichter van het lepersche Davidsfonds». Herhaaldelijk hebt gij daarover gesproken en vreugde vol uw verlangen geuit, gij die overigens karig waart in woorden als het ging over uwe persoonlijke verlangens. Gij hebt lvet niet mogen beleven, maar dat dezen laat- «ten tijd het Davidsfonds een zoo grooten bloei had bereikt als nooit te voren is voor U, meer dan voor gelijk wie, een groote vreugde geweest op den avond van uw le ven. En toen gij toevallig op de laatste vergadering het woord genomen hebt voor de volle zaal, hebt gij achterna met fier heid erop gewezen dat nooit vroeger van af haar ontstaan de afdeeling zooveel toe hoorders had bijeengebracht. Wij huldi gen U nu bij uw open graf en danken U om al het goede van uw voorbeeld als ka tholiek en als Vlaming, en van uw woord dat alleen maar uw leven bezegelde. Voor elke daad hadt gij maar één mo tief cm ze te stellen: omdat die daad uw plicht wa.». Gij kendet geen vierde- en vijfde rang-motieven. Daarom was uw le ven zoo vast en daarom waart gij steeds zoo rustig en deedt gij velen, die met U in aanraking kwamen, heimelijk verlan gen zoo gelukkig te zijn als gij. Uw levens geluk stond gebouwd op zoo'n vaste basis dat het niet aan een menreh noch aan een gebeurtenis gegeven was die basis te beroeren. Juist dit heeft van U gemaakt een «vir Justus», een «rechtschapen man», een man naar Gods hart. Daarmee zijn alle troostwoorden aan de zeer geachte Familie Sobry overbodig. Juist deze woorden over hun hooggeach- ten Vader zijn hun troost. Sterker nog is de troost voor hen te weten dat hun duur bare Vader zijn in-goede Echtgenoote is gaan vervoegen met die rotsvaste zeker heid bij leven en bij dtnd, dat Hij aan elkeen zijner kinderen méér gegeven had dan een goeden raad of een vaderlijke vermaning, maar wel zijn eisren diepste ziindat was Gods wil volbrengen in 't leven». En nu duurbare Heer Advokaat Sobry, op de plaats waar alleen nog uw lichaam ru't, uw lichaam dat eens temcel was uwer schoone ziel en tempel van den hei- liven Geest, misschien was het toch ver keerd van mi.i erop te wijzen dat uw af sterven geen groot voorval was ln uw al- eeheel bestaan, maar alleen het doortrek ken eener rechte liln; laat ik daarom be ter eindigen met dm dichter Guldo Ge valle en met het vers dat Gij zoo goed kendet: het sterven is niet. Niet, als 't uitgaan der slan-nde lichten Als weer de Zon in de renbane schiet Uw geloof is opengebloeid in het za lig en zonnig aanschouwen waar GIJ op ons wacht, en wij U weêr ontmoeten. JAPAN5CHE VISSCHERSVLOOT DOOR STORM UITEENGESLAGEN Een gansche vloot van Japansche parel- visschers werd door den storm verrast en uiteengeslagen. Na den storm vermistte men 30 schepen en 270 man. Opzoekingen worden gedaan. <BBB9BB9BBBBBBS:aBBX3BKBBBBBB ENGELSCH VLIEGTUIG NEERGEPLOFT BIJ KEULEN DRIE DOODEN Een Engelsch postvliegtuig van de «Im perial Airways» dat dienst deed tussohen Londen en Keulen ls Dinsdagmorgen na bij Keulen te pletter gevallen en in brand gevlogen. De drie inzittenden werden ge dood. ■BB9923B83Bfl«BBBGESaBEI!aBiIflB GROOTE BRANDRAMP TE MANILLA Te Manilla, Philippijnen, is een groote fabriek van vuurwerk afgebrand. Reeds werden 28 lijken gehaald uit de pulnen wijl nog een veertigtal bedienden en ar beiders worden vermist. Scheie hoofdpijn De zeer nieuwe samenstelling van "AKKERTJES", gevonden door Apotheker Dumont, munt uit door algeheele onscha delijkheid. Ze veroorzaken dan ook nooit maagsloornissen. "AKKERTJES" hebben bovendien de voordeelen van den cachet-vorm. Zij ziin dus smaak* loos, aangenaam in te nemen, glijden vanzelf door de keel. Ze veroorzaken NOOIT maag» pijnen en zijn geheel onschadelijk, zelfs voc gevoelige personen. Ge went er niet aan* "AKKERTJES" zijn ongeëvenaard door hun snelle pijnstil lende en koortswerende werking bij aandoeningen, als AKKERTJES Ï-* dooi van 12 stuki fr. 9.50, par dooi van 6 stnki fr. 5.—. Verkrijgbaar bij a'-la ApotWfeA I STOOMVERWERIJ NIEU WWAS SCHERIJ DROOGKUISCHERM van BRUGGE. Nieuwwasschen van allerlei stoffen, opgemaakte en niet opgemaakte kleedffigstukken, zonder losdoen. Meubelstoffen, btnnenversierffig. Verzorgd Werk Spoedige Bediening BIJZONDER ZWART VOOR ROUW IN 24 UREN BIJHUIZEN VOOR: POPERINGE: M. A. Vandermeersche, 15, Maur. Devvulfstraat. DIKSMUIDE: Mad. Pil, Groote Markt, 9. IEPE?ï: Mej. Bomicent, 21, Korte Torhoutstraat» MEENEN: Mej. Ckombar, 22, Rijsselsche straai. ROESELARE: M. A. Depoorter, 40, Zuidstraat. VEURNE: M. J. Nowé, 10, Nieuwstraat. NIEUWPOORT: Mej. Hendrycks, Marktstraat, 12. GROOTSTE EN SCHOONSTE KEUS VAN LAATSTE MODEKOSTU1MEN vanaf FR. PLECHTIGE COMMUNIEKOSTUIMEN vanaf FR. JONGELINGSKOSTUIMEN vanaf FR. KINDERKOSTUIMEN vanaf FR. FANTASIEBROEKEN vanaf FR. WERKKLEEDEREN naar heus!... IW NOOIT GESLOTEN LEDEREN VESTEN vanaf 22# Tr. REGENMANTELS vanaf 7#:r, GABARDINEN in alle modellen. GOLFBROEKEN naar keus. RIJBROEKEN, naar keus. SCHORTEN voor groot cn klein. I ROUW IN 12 UUR. ALLES WORDT TEN HUIZE GEMAAKT EN NAAR MAAT. Groote Keus Voordeelige Prijzen llllllllllllll!llII!l!tlimtlDfBMB3 wendt U tot Fochlaan, 30 ÏEP^ Grachtstraat, 2 Tel. S1' Proef zonder verbintt"''

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 10