De Stem nan tiet Dart u vmïllw I MÖIl 'idf s gr EEN HEERLÜKE SMAAK/ TANDPASTA, GIBBS 'SM' EMEKGDe STROOP GEDACHTEN H. COURTHS-MAHLER KALKSTEEN- WEREND VRAAG AAN UW GENEESHEER ANKER - Naaimachienen AANBESTEDINGEN IN DEN NEGER WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIJN 'T ROOS KRUIS Br» de visch wil moet de graten willen. ■Betere dingen zijn altijd goed. s Vele lieden en trouwen t lieve Vrouw tje niet, maar 't capelleke. Hij en gaat niet geheel te schande die |»lfwege terug keert. D n slapenden wolf en loopt geen schaap in zijn muile. HIT MANNIKE UIT DE eerst en vooral, niet alleen uit ■lie;maar ook uit volle overtuiging, yensch ik aan mijn dierbare Lezers en ï«zereskens een zalig en gelukkig Paasch- ftest Hoort de klokken hun vreugdetonen gie ten over stad en over dorp! JHallelujah! Christus, ons aller Koning, thans verrezen. Paschen! Paschen! Hooggetij 't Leven van de banden vrij Komt gestegen uit der eerde Zooals Christus wederkeerde Glanzend uit den stillen dood Hallelujah! God is groot. Zoo bezong de dichter Willem Gijsels dit wonderbaar feest! if It: de folklore ook speelt Paschen, zoo als Nieuwjaar en Driekoningen en tal van •ndere feestdagen eene rol. Paschen is ook 't feest der eieren... en dat, in den tijd, "t eten van eieren op den •ersien Paaschdag, algemeen was, getuigt het iiedje der Amsterdamsche studenten, die in de XVI" eeuw reeds, op Paasch- avond, met begeleiding van een oorver- doot '-nd ratelen, van deur tot deur gingen torn- en om Paascheieren te krijgen. Eu 't ging van De dommel demette De Vasten is uyt Kyrie eleison Te Paschen zullen wij eyeren eten Zoo is de Vasten al vergeten Kyrie eleison. Helaas, d'r Is sedertdien ook al veel veranderd op onzen aardbol... de men- ■chen zijn te zeer vooruit gegaan! Zoo noemt men dat ten minste! Or.gelukkigen ZE HEBBEN nu een nief manier uit gevonden om wijn oud te maken. Ze gaan hem daarvoor elektriseeren. Toch kurieus hé! met 't vrouwvolk ls 't juist 't contrarie... als ze die jong willen maken, worden zc ook geëlektriseerd In de lucht hangt er ook veel elektrici teit, en naar de geleerden beweren, zullen we dezen zomer met veel onweêr geplaagd idtten... en daarmeê peins ik op 't weer! We zijn aan den staart Van de maand Maart En 'k hoor de menschen klagen Krijgen we nu zomerdagen Met zonneschijn cn zoele wind En schoone zomernachten Gaan we een regentijd verwachten? Wie is 't die hierop 't antwoord vindt. Ik wil precies de profeet niet spelen, muar naar 't geen z'ons uit d'observato- rlums van gansch de wereld laten weten, sullen w'hie" precies met 't zelfde klodder- weèr als verleden zomer bezegend worden! Regen en nog ne keer regen! Maar enfin! niet te vroeg gewanhoopt, want 't is be wezen dat die mannen ook geenen schrik hebben van d'r lie keer nevens te slaan! 't Is 't geen ik hen voor dezen keer uit gamcher harte toewensch! En daarmeê... enfin 'k wil zeggen nog 'tl dagsken of drl"... zitten w'ln April, die be gint met den eersten... D'r zijn er die dan de menschen om, 't geen ze noemen, Aprilzaad sturen... U niet laten beet nemen. zulle, beste Lezers en alderliefste Lezereskens.want 't zou mij wreedlg spiiten voor U. En als ge 't permitteert, gaan w'hler li gedichteken neerpennen over die wis- tolvallige maand. APRIL April! April! Doet wat hij wil... Hij jaagt de winden Noord en Zuid Steekt 't zonneke in den hemel uit Maar jaagt op 't onverwachte De vrlezeman bij nachte Mei, kwa geweld door 't gansche land April! zoo'n rare klant. April! April! Doet wat hij wil. Hij jaagt de winden Noord en Zuid Ik trok mijn onderbroeksken uit. De Lente is nu gekomen En jubelt in de boomen Die staan vol bloemen fallen kant April! zoo'n rare klant. April! April! Doet wat hij wil. Hij jaagt de winden Noord en Zuid April! heb meêlij met ons fruit... Het is in uwe handen... Zorg gij voor volle manden Houdt gij den vriezeman uit 't land April! gij rare klant. April! April! Doet wat hij wil. Hij jaagt de winden Nocrd en Zuid Naar Oost en West maar als besluit Het weerke is rap gebroken... Toe vrouw-ken lief, aan 't stoken En geef mijn onderbroeksken, want April! zoo'n rare klant!... GIJ ROOKT dus geen pijp? vroeg Mengelwerk van 28 Maart 1937. Nr 7. door Iemand aan een Schot. Neen, was dezes antwoord... Toen mijn vader stierf heeft hij zijn pijp aan mijn broer nagelaten! EEN ITALIAAN VAN ROMEN Is met veel opwinding Met 'n nieuwe uitvinding Voor de pinnen gekomen. Die, wil me verschoonen, Naar allen schijn Slechts van nut zal zijn Voor zeek're categorieën personen. Die vent heeft dus een straal uitgevon den, waardoor hij zich zelf onzichtbaar kan maken. Nu zoekt hij ook nog naar een geluids demper. De uitvinder heeft reeds een karre- vracht brieven ontvangen, uitgaande van zatlappen, die 's nachts laat binnen ko- m:n, en met 'n vrouw zijn geplaagd, aan wie dat systeem niet al te goed aanstaat! Onzichtbaar en gerui chloos binnen te komen! Wat 'n planzier! 'n schoonere uitvinding bestaat er niet. Als de dievrn en inbrekers nu ook zijn klanten worden, wordt onzen Italiaan- schen uitvinder zeker schatrijk!... Als die zelfde dieven zijn eigen systeem niet toe paseen... om hem met een bezoeksken te vereeren... 's nachts. IN ENGELAND werd door een school- inspecteur een prijs uitgeloofd voor hem die op 'n verstandige vraag 't snedigste en tegelijk het domste antwoord zou geven. 't Was een Ier die er met den prijs van door ging. Waartoe dienen onze ooren? vroeg de inspecteur. Om te zien, antwoordde Pat. Klinkende onzin! zei de inspecteur. Klinkbare waarheid, antwoordde Pat. Als we geen ooren hadden... om onze klak tegen te houden, zou die over onze oogn schuiven! En hij ging met den prijs strijker Waar gaan we naartoe, waar gaan we naartoe? "N VRAAGSTUK Dat druk Door de geleerden wordt onderzocht En waarvoor veel wordt gewrocht Is dit gewis Hoe kan ne walvisch 'k Verklaar het zonder gekken, Een... champagneflesch aftrekken? Scheldt mij nu uit voor wat gij ook wilt... maar 't feit is daar... de geleerden zijn volop bezig hunnen kop aan 't breken voor de oplossing van 't vraagstuk da'k U kom te bepalen. Bij de kust van Alaska, moet ge weten, was er 'n schip op de klippen geloopen... en dat schip had 'n lading champagne aan boord. Een uur later, als 't schip gezonken was, en de bemanning gered, zag men in een baai, drie walvisschen bezig aan de gekste buitelingen en toeren te maken die men niet gewoon is van zien bij zulke lieve diertjes. De zeereuzen werden ge vangen en tot ieders verstomming werd vastgesteld, dat ze zoo zat waren als 'n snep. Men had de verrassing in hun maag 1773 flesschen aan te treffen... die allen leeggezopen waren... Nu zijn de natuur kundigen aan 't onderzoeken of de wal visschen zelf de kurken van die flesschen hebben afgetrokken, ofwel of deze er van zelf afgesprongen zijn, door de lucht- drukking in de maag dier dieren... Voorwaar... 'n heel gewichtig vraagstuk. PAPA. (na zijn zoontje duchtig onder handen te hebben genomen) De wijze Salomon heeft gezegd: Die zijn zoon b"™;nt, spaart de roede niet! Ja maar. wedervoer de -kleine Bob, dat zei hij r'~' teen hij zoo groot was ais ik!... en csk "og rammel kon krijgen. 'N BIBLIOTHEEK m'n beste vrinden Waar ons moderne koketsen Kunnen putten veel lessen Die is in New York te vinden. De medische faculteit van d'akademle van New York bezit een verzameling van 4.000 boekskens... en geen romannekens zulle, maar enkel werken die de kookkunst behandelen. In deze eigenaardige verzameling bevin den zich werken, die In 27 verschillende talen verschenen zijn. en daaronder zijn vele zeldzame exemplaren. Als grootste zeldzaamheid geldt een Latiinsch manus cript (en geen... keukenlatijn hoor!), een verzameling van kookrecepten naar een Grleksch filosoof, dat afkomstig is uit de derde eeuw na Christus. Daarmede ls bewezen dat de kookkunst tot de oudste onderwerpen behoort, waar mede de menschheid zich heeft bezig ge houden... en dat er in den ouden tijd zoowel smulpapen bestonden als thans... en dan onder de filosofen nog wel. 't Is maar spijtig dat onze moderne vrouwkens daar zooveel belang niet meer In stellen, want die fameuze bibliotheek is er thans toe gedwongen een groote propaganda op touw te zetten, om lezereskens te vinden... en voor de rest zijn de boeken juist goed om er... soeD van te koken! RING! RING ging de bel van den tele foon bij dokter Broebel. Halo! riep de dokter. Hier Brings, riep een stem. ge weet wel Brings van de Hoogstraat. Mijn zoon tje heeft mijn potlood ingeslikt! En wat doet ge nu? vroeg de dokter. Met mijn vulpen schrijven! kwam het antwoord. 'N GEDACHT: Werp de ruwste zorgen buiten Schoon gij dcnk're buien ziet. 't Vreezen zal de storm niet stuiten, Angst verdrijft het onweêr niet. NEW YCRK, de stad van de wonderen En alle buitensporigheden Kcmt ons den dag van heden Met 'n nieuwe club te bedonderen, Zeker iets raars 't Is de «club der zelfmoordenaars». Wanneer dat die sotternijen 'n einde zullen nemen? Als de wereld vergaat... en eerder niet! 2VR II i li Het nieuwe kalksteenwerend tandpasta Gibbs S. R. en de borstel Piramid 42. Het tandpasta S.R. bezit twee buitengewone eigenschappen het lost de tandsteen op, verge» makkelijkt ook de borstelmas» sage van het tandvleesch, waardoor het die mooie na tuurlijke rose kleur krijgt die een teeken is van volmaakte gezondheid. De borstel Piramid 42 Gibbs is speciaal bestudeerd om het rationeel poetsen der tanden in 3 tijden, goedgekeurd door de meeste specialisten in tand heelkunde, mogelijk te maken. Bezoek Uw tandarts minstens 2 maal per jaar i zelfs wanneer gij geen pijn hebt. DE DOOR GIBBS AANGERADEN BORSTEL-METHODE IN 3 TIJDEN t 1st» Tijd I VERTIKAAL BORSTELEN. Allee» het vertikaal borstelen kan de ruimte» tusschen de tanden ontlasten van de over blijfsels van spijzen welke er zich ophoopen. Dit borstelen zal gepaard gaan met een masseeren va» het tandvleesch wat onontbeerlijk ls om eene» goeden bloedsomloop te verzekeren. Borstel alleen in ééne richting, van het tandvleesch naar bet vrije eind van de tanden. Ca tienmaal over dezelfde plaats. ids Tijd: BORSTELEN AAN DEN BIN. NENKANT. Zal ik niet liever met u meegaan? Neen, neen, vriendelijk dank. Ik weet, dat je nu in den oogsttijd moeilijk weg kunt. Neem dan tenminste uw kamenier mede. Ja, Lena kan mij in veel van nut zijn. Denkt u lang weg te blijven? O, neen, zoodra de begrafenis heeft plaats gehad en -het allernoodigste ls ge regeld, kem ik terug en breng Annie Sundheim dan meteen mede. Ik ga mij nu dadelijk voor de reis kleeden. Je zorgt ervoor, dat de aut* precies op tijd voor Btaat? Graag, lieve tante. Maar hier is nog een brief voor u van Eckartsbcrge wilt u dien niet eerst lezen? O ja, geef hem mij. Zij maakte hem open, en las hem tege lijkertijd half luid voor. Lieve Eiisa, Als het je schikt breng ik Marianne in het midden van Augustus naar Sasz- neck, zij kan dan, als je het goed vindt tot begin Oktober blijven. Ik moet da delijk terugkeeren, daar ik gedurende den oogsttijd moeilijk weg kan. Maar in September kom ik dan ook een paar we ken en haal Marianne af. Dan zijn graan en vruchten in de schuren geborgen. Ik meld je het bezoek van Marianne bij tijds, opdat Je het tijdig weet. Ik hoor wel met een paar woorden of het je schikt. Verder alles mondeling. Hartelijke groeten aan Jou en Norbert. J» trouwe neef Rolf Hochberg. Toen zij den brief gelezen had, keek zij Norbert onderzoekend aan. Nu, wat zeg je er van, Norbert? Ma rianne en mijn neef Rolf en dan nog An nie Sundheim, het zal vroolijk worden in onze oude woning. Dan heb je twee Jonge meisjes tot gezelschap. Norbert trok een eigenaardig gezicht. Hij wist, welke plannen tante Elisabeth voor hem en Marianne koesterde. En hij wist, dat hij haar moest teleurstellen. Ba rones Marianne beviel hem in het geheel niet, ofschoon zij een heel mooi meisje was. Haar karakter stond hem tegen. Ik geloof, dat juffrouw Sundheim voor uw gezelschap komt. En Marianne nu u weet hoe zij is, zei hij, niet op zijn gemak. Je schijnt je dus niet op haar bezoek te verheugen? Hij keek haar recht in de oogen. Eerlijk gezegd, neen, tante Elisabeth. Het vooruitzicht van dit bezoek is mij zelfs onaangenaam omdat ik weet, dat u bijzondere plannen met het oog op haar en mij smeedt. Mevrouw von Saszneck kleurde een wei nig. Snel reikte zij hem de hand. Wees daarom niet boos op mij, Nor bert. Ik wilde slechts beproeven jou en Marianne dichter tot elkaar te brengen. Je moet toch ééns trouwen. Je bent de laatste Saszneck. Moet het oude geslacht uitsterven, meet het majoraat aan den staat vervallen? Dat niet, tantetje, maar is er dan zoo'n haast. Ik ben toch nog zoo Jong. Nu, als hij twee en dertig jaar oud is, dan is een man toch in staat te trou wen, al ls er dan ook niet direct haast bij, mijn beste Norbert. En je weet, dat Je geen groote keuze hebt. Aan huwbare meisjes die in leeftijd bij Je passen en bewijs van adeldom bezitten, is, zooals je weet, een weinig gebrek. Hij lachte en keek haar scherp aan. Er is toch een jonger geslacht voor handen, tantetje, als ik nog vijf, zes jaar wacht, zijn er weer een groot aantal meis jes zelfstandig geworden. Onder haar, van 898 O*" NENKANT. Do binnenzijde der tanden 'Au* moet even zorgvuldig gereinigd worden als de buitenzijde. Borstel in vertikalen zin en in dezelfde richting de binnenzijde der tanden en, van het tandvleesch. Ca tien maal over de:elfd% plaats. 3de Tijd HORIZONTAAL BORSTELEN. Borstel Uink de kroon der maaltanden want in hunne groeven hoopen zich de overblijfsels der spijzen op. Ga tien maal over dezelfde plaats. Om te eindigen, borstel lichtje* de buitenzijde in horizontale richting. Dit zal aan de tanden eenen hoogen glans geven. Spoel den mond met lauw water waaraan enkele druppel* Gibbs tandwater zijn toegevoegd. laH&tfw^HMroMaMBe^upneffiaRisaBSESsaBasaassaBMRStocsBFis De acteurs van de hoofdstad der Ver- eenigde Staten hebben het noodzakelijk geoordeeld 't aantal van de komieke clubsmet één te vermeerderen. Er is ginder namelijk een vereeniging gevormd, die den naam draagt van Club der Zelf moordenaars onder de Acteurs De leden van deze instelling zijn min of meer bekende tooneelspelers, die vree zen door de nieve maatregelen van pre sident Roosevelt, werkloos te zullen wor den. Volgens de statuten van die club zijn de leden verplicht zich voor 't huis van den president te New York, een kogelken in d'hersenpan te jagen, wanneer hij door Roosevelt's schuld buiten emplooi is ge raakt. De politie vqn New York hoorde voor 't eerst van 't bestaan van die club, toen 't lijk was gevonden van den 22 jarigen werkloozen acteur Edward Abboth. Zijn collega's beweren dat die kerel, volgens de regelen van de clubstatuten, zelfmoord heeft gepleegd. Voor een keer was 't dus geen komedie die hij gespeeld had... De politie heeft dan ook de club ontbonden. ENKELE JAGERS zijn op een feestje bijeen. Een hunner snoeft geweldig op zijn hond. Dat was pas een dier, en springen dat hij kon, verbeeldt u, laatst was hij bij een jacht, bij 't dorpje A. over de rivier gesprongen! Die snoeverij was toch te sterk, en een der gasten merkt schamper op: «Dat is toch al te kras, de rivier ls daar ruim 20 m. breed Ja, antwoordt de bluffer, mijn hond heeft het toch gedaan, maar... in twee sprongen! VAN TUD TOT TIJD 'n oprecht ge beurde grap vertellen, dat mag ook wel gedaan worden. En dees is geschied ln 'n dorp nevens 't mijne... dat ik U om... diplomatieke redens niet ncemen 'n zal. Juleken en Madeion gingen trouwen. Juleken was achttien jaar Madeion nog wat minder Vijf en dertig bij mekaar Dus kompleet nog kinder. Toen ze bij meneer pastoor kwamen om hun catechismus op te zeggen had de oude man het hoofd geschud en gezegd dat ze nog zoo jong waren. Maar... er was niets aan te doen. Ze wilden en zouden trouwen. 't Was de gewoonte dat meneer pastoor aan de trouwers een klein kadoketi gaf. Juleken en Madeion waren kurieus wat ze zouden krijgen. Onder den feestdisch bracht de koster het geschenk. Het was een schilderijken, schoon in gepakt, en toen ze 't paksken hadden los- «BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBaasaBB wie nu sprake kan zijn, bevalt er mij bo vendien geen enkele. Wees zoo goed en laat mij nog een paar jaar mijn gulden vrijheid. Het is zoo heerlijk leven ender uw zachten schepter. En nietwaar, u bent niet boos op mij, als het Marianne niet kan zijn. Boos ben ik zeker niet op je, Norbert. Als Marianne je beslist onsympathiek is, valt er niets aan te veranderen. In elk geval past zij niet bij mij, wij zijn te groote tegenstellingen. En met de aantrekkingskracht der tegenovergestelde polen, is het in zulke aangelegenheden een zeer netelige zaak. Ik vind, dat Marianne veel beter past bij Fred von Bergen, die haar den vorigen zomer zoo het hof heeft gemaakt en met wien zij beslist zeer co- quetteerde. Ik had sterk het gevoel, dat zij slechts met den heer von Bergen coquetteerde om jou te prikkelen. Hij wierp het hoofd naar achteren. Dan heeft zij zich volkomen vergist. Ik zou nooit een vrouw trouwen, die zoo nulaten wij zeggen zoo lichtzinnig bij andere mannen verwachtingen wekt, alleen omdat ik haar daardoor des te vu riger zou begeeren. Het spijt mij werkelijk voor von Berg»®. Hij schijnt veel van Ma rianne te hounen. Zou hij zich niet zooveel moeite om Marianne geven terwille van haar for tuin? Dat geloof ik niet. Von Bergen is slechts een arme luitenant met een gerin ge toelage zijner ouders, maar hij heeft een door en door fatsoenlijk karakter. Na tuurlijk zou hij niet naar de hand van Marianne dingen als zij arm was. Dan zou hij niet ernstig aan een huwelijk met haar kunnen denken. Maar hij heeft haar werkelijk lief. Heeft hij het Je gezegd? Niet met ronde woorden, maar ik heb het uit alles kunnen opmaken. Hij heeft mij ook onmiddellijk gevraagd, of hij on der mijn duiven schoot, indien hij werk maakte van haar. gemaakt lazen ze op dat schilderijken, door meneer pastoor zelf geschreven: Heer vergeef het hun, want ze weten niet wat ze doen. Had de pastoor geen gelijk? 't Liêken zegt het immers 't Huwelijk O! weet het wel Is verdraaid geen kinderspel! ZIJ BRACHT HAAR MAN naar het schip, dat gereed lag voor een reis naar de Zwarte Zee, en zei bij het afscheid: Piet, ga toch geen bad nemen in de Zwarte Zee, zulle! want ik zou U niet gaarne lijk nen neger zien terugkomen! 't Manneken rit de Maan. eaxaS2I8B3BBI&BBBaSESBaSS&2£i3B Een snee brood, een goede laag gemengde stroop, dezoogenaamde Commerciaale Appel gelei en gij hebt een boterham,dieveel beter zal zijn dan om het even welke, daar kunt gezeker van zijn, voor Uw orga nisme.., en voor Uw porte-monnale. COM^lERCfA'ALE'» IN ALLE* KRUIDENIERSWINKELS SBaBBBBDBBBESBBBC&BBBBBBBaBB ONS WEKELIJKSCH RAADSEL Oplossing vorige week: ICALK KLAK LAK. Nieuw raadsel: Het brengt U rap naar boVen, Onthoofd het en 't is rap; Keer om, gij moogt mij wel gelooven Een deel is 't wat een grap! Mevrouw von Saszneck keek peinzend voor zich. Zoo, zoo en je hebt hem natuurlijk gezegd, dat dit niet het geval was. Ja, tante Eilisabeth. Ik moet zeggen, dat ik de rijke en mooie Marianne Hoch berg, van al de vereerders, die haar den vorigen zomer omgaven, het meest gun aan Bergen. En hij zal het ook het best met haar klaarspelen. Hij is energiek en flink en daarbij niet zoo ongelukkig idea listisch aangelegd als ik. Hij vindt haar luimen zelfs bekoorlijk. Dat zei Norbert op zoo'n openhartigen toon, dat zijn tante moest lachen. Dat lijkt je het onbegrijpelijkste. Ja, stellig mij zouden die luimen als ik haar man was tot razernij brengen. Dus het schijnt, dat ik dit volko men hopeloos geval moet opbergen bij stukken, waaraan niets ir.eer te doen is. Maar nu moet ik voortmaken. Wij spre ken later nog wel eens over dit onder- werp. Hiermede liet mevrouw von Saszneck haar neef bij zijn brieven. Norbert las zijn brieven, en ging daarna naar zijn werkkamer, om degene, waar haast bij was, dadelijk te beantwoorden. Intusschen was het tijd geworden, de auto van zijn tante te laten voorrijden. Me vrouw von Saszneck had zich haastig ge reed gemaakt voor de reis, en had ook nog een onderhoud met de huishoudster gehad, podat alles ln haar afwezigheid als gewoonlijk zou gebeuren. Stipt op den aangegeven tijd kwam zij, eenvoudig in het zwart gekleed, gevolgd door haar kamenier, de trap af. Norbert hielp haar met groote zorg bij het Instappen, en nam hartelijk afscheid van haar. Daarna gaf hij den chauffeur het teeken tot vertrekken en deed, terwijl hij nog eens groette, een paar schreden terug. Dadelijk steeg hij te paard om naar de akkers te rijden. Zijn weg leidde hem eerst door de lange kastanjelaan tot het park, daar doorheen, en dan nog een zijn oordeel over de Kandijsuiker! Hij zal U zeggen dat Kandijsuiker een natuurlijk product is en, bij uitmuntendheid, het aan gewezen krachtenherscheppend voedsel sa menstelt. Volstrekt en gewaarborgd zui ver, vereenigt de kandijsuiker, onder een zeer kleinen omvang, het maxima ver sterkende bestanddeelen. Kandijsuiker is zeer gemakkelijk verteerbaar en gansch in voedingsstof omzetbaar, zelfs door een zwakke maag. Door de Kandijsuiker te gebruiken in de voeding van allerhande zieken en her stellenden werden waarlijk verbazende uit slagen bekomen. Daarbij heeft de Kandij suiker een fijne, zeer aangename smaak, wordt hi) gemakkelijk en zuiver gebruikt, en VERMIJDT den dorst. De Kandijsui ker, in brokjes en in brokkelingen, wordt in alle goede kruidenierswinkels verkocht in zakjes van Yi en van 1 kgr., met merk dragende den Waarborgstempel der Koo- peratief der Kandijfabrikanten. GBISSBBBBBBBBEBBBBBBBBBflBBBS EEN MEISJE VAN WEENEN MET EEN ONGEWONE MAAG De geneesheeren van Weenen kennen thans een eigenaardig geval. Een meisje klaagde er steeds over dat zij harde pijn had in de maagstreek em er een groote druk voelde. Als zij lag, had zij steeds honger, en wanneer zij staande of zitten de was, kreeg zij geen d:n minsten eet lust. Men nam dan een Rontgen-foto en de geneesheeren stelden tot hun groote ver bazing vast dat de maag van het meisje zich niet op de gewone plaats bevond. De maag was hooger opgerezen en was ge kneld tusrchen de twee longen. Dit werd nog verergerd doordat de maag onderste boven lag. De afvoer naar het darm stelsel bevond zich aan de bovenzijde. De spe cialisten beraden thans wat zij zullen doen om die maag op hare gewone ligging terug te brengen. tBSBBSBBBBEBBBBBBBBXBBflflBBBB aan de spits van den vooruitgang. Wonder zig-zag ANKER, naait alles! Geen beter naaimachien dan ANKER... Wel duurder. Vr. inlichting bij Vertegenwoordiger uwer streek: Van Sevenant, Diksmuide; Amery, Woumen; W° A. Vervaecke, Waregem; Lannoo, KoekelareVerdoene, leper. Of voor 't groot: M. J. Verhaeghe, Steendam, Gent. - Overal voortverkoopers gevraagd. eind door een prachtig beukenbosch, waarin zich hier en daar een hooge, knoes tige eikeboom verhief. In gedachten verdiept, liet hij zijn paard den vrijen teugel. Het gesprek met zijn tante werkte bij hem na. Zij had vol komen gelijk, dat zij hem wilde overhalen tot een huwelijk te besluiten. Sedert het majoraat van Saszneck aan hem was overgegaan, den laatsten Saszneck, zooals, tante Elisabeth steeds met nadruk her haalde, had hij niet alleen de rechten, maar ook de plichten daarvan op zich ge nomen. De voor hem moeilijkste plicht was het huwelijk, waarbij hij zijn hart niet mocht laten spreken, zooals hij zou wenschen. Hij had in het geheel geen haast, om met den Almanak de Gotha gewapend uit te gaan om een bruid te zoeken. De meisjes van zijn stand, die hij tot nu toe had leeren kennen, hadden hem dezen dwang slechts zeer onaangenaam gemaakt. Zoo lang zijn neef, Hans von Saszneck, nog leefde, had hij een e-nvoudig, maar zeer tevreden leven als jong luitenant ge leid. Zijn degelijke aard behoedde hem voor groote dwaasheden, maar hij genoot onbezorgd en vroolijk van zijn leven. Toen Hans van Saszneck met een mak ker verdronken was werd het leven plot seling geheel anders voor hem. Zijn oom verlangde, dat hij zijn ontslag uit den dienst nam en zich geheel aan het bestuur van Seszneck wijdde. Met vreugde had hij den zieken, ouden man een deel van den last der plichten van de schouders genomen. En zijn warm hart drong hem, zoo goed het ging bij zijn oom en tante de plaats te vervangen van den gestorven zoon. En toen zijn oom stierf was hij een groote steun vcor zijn tante. Hij koesterde groot liefde en ach ting voor de verstandige, goedhartige vrouw. Het speet hem zeer haar wensch, Marianne Hcchberg te trouwen, niet te kunnen vervullen. Dat tante zelf geen zeer hoogen dunk omtrent barones Hochberg had, dat wist hij: en dat zij niet boos op hem was stel TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN 1923 TREKKING VAN 20 MAART Zaterdag had in de Nationale Bank te Brussel, de 166* trekking plaats van de leening der Verwoeste Gewesten 1923. Reeks 27169 nr 5, wint 500.000 fr. Reeks 355617 nr 3, wint 100.000 fr. Reeksen 155956 nr 3. 43467 nr 1, 268665 nr 4, winnen ieder 50.000 fr. De andere obligatiën van deze reeksen zijn betaalbaar met 575 of 550 fr., al naar gelang zij al dan niet omgevormd werden. Koninklijk Besluit van 11 Mei 1935. HET PROCES VAN DE REXISTISCHE DAGBLAD SCHRIJVERS Zaterdagnamiddag, om 12.30 uur, heeft het Hof van Beroep te Brussel, arrest ge wezen in het proces van de Rexistische re- dakteurs, Max Hodeigne, Daumerie, Mat- thljs en Lynen, vervolgd wegens onder mijning van het staatskrediet. Het arrest, besluit dat de rechtbank van eersten aan leg onbevoegd was. Het eerste vonnis wordt bijgevolg verbroken en de betichten worden vrijgesproken. IBBIBIBIBBIBBBBBBBISIIBIflBia STERFGEVAL IN AMERIKA Te Moline is Emma De Kerschieter, echtgenoote van Richard Van Zuyt, over leden. Zij was afkomstig uit Eesen waar zij op 4 Augustus 1891 werd geboren. Zij vertrok in 1909 naar Amerika, waar zij ln het huwelijk trad. HEB MEDELIJDEN in naam van H. Theresia, van K J.; helpt mij Jeugd in gevaar redden. Dringend noodig om patronaat en school te bouwen. Post- check 139.485. Pastor" Renson te Xhen- delesse. 1 APRIL. Te 11 uur, ten Stadbuize te IEPER, uitbreidingswerken aan de stedelijke zwemkom. Stukken ter inzage ten Stadssekretariaat. 2 APRIL. -Te 11 uur, voor den H. Verschoore, hoofding.-best. van Brug gen en Wegen, Langestr., 69, Oostende, onderhoud van de werken der kust en der havens van Oostende, Nieuwpoort en Blankenberge. Bestek Nr 3 van 1937 (Ne- derl.), prijs 50 fr. 2 APRIL. Te 11 uur, voor den H. Verschoore, hoofding.-best. van Brug gen en Wegen, Langestr., 69, Oostende, afweren van den aanwas op de kielbank van den linkeroever der havengeul van Nieuwpoort en leveren van werkkrachten voor het uitvoeren van spuibewerkingen aan de sluis der vlotkom. Bestek zonder nummer (Ned.). 6 APRIL. Ten Stadhuize te HA- RELBEKE. door de Commissie van Open baren Onderstand, veranderingswerken aan het Oudemannenhuis, omtrek dei- kerk. Bestek: 1) metselwerken, 732.928,44 frank; 2) dekwerken, 91.602,44 fr.3) tim mer- en schrijnwerken, 242,035.96 fr.4) bepleisteringen, 26.123,81 fr.5) bevloe ring, 245.850 fr. In deze sommen is 100.000 frank voor onvoorziene werken begrepen. Stukken ten Stadhuize, bureel der wer ken. Aanget. inschrijv. aan H. P. Vander Mensbrugghe, voorz. der C.O.O., Omtrek der kerk, Harelbeke, of vóór de zitting afgeven. 8 APRIL. Te 10.30 uur, ten Gemeen tehuize te PASSCHENDALE, aanleggen van een betonverharding op den steenweg van groot verkeer Passchenda!e-Moor- slede. Bestek 278.784,21 fr. Stukken ter inzage ten Gemeentehuize cn bij den arr.- ing. te leper. Stukken, prijs 20 fr. TOT 19 APRIL. Aan de Commissie van Openbaren Onderstand te IEPER, aanget. inschrijv. voor uitbreidingswerken aan de waschinrichting in het O. L. Vr.- Hospitaal. Inlichtingen op het secreta riaat, 38, Rijselstraat, leper. Uitslag van Aanbestedingen 19 MAART. Te 11 u., voor den H. Claeys, hoofdingr-best. van Bruggen" en Wegen, Vrijdagmarkt, 12, Brugge, wer ken en leveringen, in 1937, te verrichten in de Rijksboomkweekerlj te OOST- KERKE. C. MANNAERT, Bornhem34.338,75; A. Van Parijs, Koolkerke: 37.924,56; J. en E. Braet, Damme40.217,55; O. Van Troyen, Ste Kruis43.783,35 fr. 19 MAART. Te 11 u., voor den H. Claeys, hoofdingr-best. van Bruggen en Wegen, Vrijdagmarkt, 12, Brugge, her bouwen van de Spermaliebrug over de Lekevaart, in den Rijksweg nr 67 Nieuw poort - Sluis, vak GISTEL-NIEUW- POORT. C. DEMEYER, Knokke: 328.622,08; J. Soctaert, Oostende: 359.051,45; J. Lau- wers, Oostende400.254,62De Groote en Catrvsse, id.: 422.656,20; A. Casteleyn, Gistel: 429.671,30; Pr. Hendryckx, Veur- ne: 433.632,08; O. Van Troyen, Ste Kruis: 435.134,14 fr. F. BLANCKAERT-VERLEENE (Meesterkleermaker) Gasthuisstraat, 41, Poperinge. Eerste keus Kostumen, Overjassen, Fantazijbroeken. Speciale zwarte stoffen voor ceremonie. Eenige verkooper der «BELGICA»-Regen- mantels. Lederartikelen en spe cialiteit van Lodens, gewaarborgde herkomst van Alsace en Tyrol. UNIFORMEN. de hem gerust. Het was werkelijk zijn ernstig voornemen nog eenige jaren te wachten voordat hij trouwde. Hij meen de, dat hij zich deze jaren van vrijheid mocht gunnen, voordat hij in den zuren appel beet en een huwelijk uit verstande lijke berekening sloot, want iets anders was hem niet beschoren, dat wist hij maar al te goed. In het diepst van zijn ziel was Norbert Saszneck een idealist. A'.s jong luitenant had hij de gewone kleine liaisons gehad en ook later had deze of gene mooie vrouw hem aangetrokken. Maar hetgeen zijn hart in stilte zocht, had hij nog niet gevonden. Zou er eigenlijk wel een vrouw bestaan die aan zijn ideaal beantwoordde? Hij wilde deze gedachte verdrijven. Al bestond er al zulk een ideaal-vrouw, onder haar die met hem gelijk in rang waren zou hij haar toch niet vinden. Zooveel geluk zou hem wel niet ten deel vallen. Hij moest zich niet in zulke droomen ver diepen. Maar toch ging hij aan het droomen. En daar verscheen een bekoorlijk beeld voor zijn geestesoog, een slank, mooi meis je met krullend, donker goudglanzend haar en met beziende dor.ker-blauwe oogen, dat zich barmhartig over een zieke boog en hem beproefde te helper- Hij hoorde den warmen klank van de zachte meisjesstem en zag het zonnig lachje op het jeugdig gelaat. «De Zon», dacht hij bij zichzelf, en nog eens de Zon Als een visioen was ze voor hem ver schenen en weer verdwenen. Maar hij zag haar heel duidelijk voor zich. Wie zou zij zijn, waar zou zij vertoeven? Zoo sprak hij tot zichzelf en beproefde de herinnering aan de Zon van zich af te schuiven. Hij had er in het geheel geen vermoe den van dat deze zon weldra in Saszneck zou opgaan. HOOFDSTUK V. Annie Sundheim had met een bedroefd PAX MAART - LENTEMAAND 28 Z PASCHEN EvangelieJezus' verrijzenis. 29 M Tweede Paaschdag. H. Eustacbiuf 30 D H. Quirinus, H. Vero 31 W H. Benjamin APRIL - GRASMAAND 1 D H. Hugo 2 V H. Franciscus van Paula 3 Z H. Ricbardus ZONDAG 28 MAART Paschen, dubbel, le lel. met bevoorrecht Octaaf, wit. Resurrexi Paschen is het grootste feest van het Kerkelijk Jaar; het wordt .an ook in de Liturgie genoemd het Feest der Fees ten De Kerk schijnt geen woorden ge noeg te vinden om blijk te geven van haar vreugde. De Koorzang brengt ons in de gewenschte stemming tot viering van het feest: «Dit is de dag dien de Heer gemaakt heeft; laten wij daarop jubelen en ons verblijden. Looft den Heer, want Hij goed, want zijn barmhartigheid duurt eeuwig. De Kerk put haar vreugde uit een ge voel van overwinning, vooreerst van de overwinning van haar mystisch hoofd, Christus, op den dood en de helsche mach ten. Ik ben verrezen, zegt Christus in den Intree-zang, en nog bij U, alleluia. Gij hebt op Mij uw hand gelegd, alleluia. Wonderbaar is uw wijsheid, alleluia. Door zijn overwinning heeft Christus «ons den toegang tot de eeuwige zaligheid ont sloten (Oratie), en wij hebben dus de zekerheid, zoo wij in Gods vriendschap volharden, met Hem eeuwig te heerschen. En al de christenen deelen in deze over winning van Christus. Zooals Christus verrezen is, behooren ook zijn volgelin gen te verrijzen en de zonde te overwin nen. Van het graf, waar Christus onze zonden begraven heeft, ging Hij over tot het onsterfelijk leven der verrijzenis. Wij ook behooren het onteerend leven der zonde te verlaten om deel te hebben aan een goddelijk en hemelsch leven. Broeders, indien gij verrezen zijt met Christus, zoekt dan naar de dingen die daarboven zijn, waar Christus aan Gods rechterhand zetelt; neemt smaak aan de dingen die daarboven zijn, niet in die van de aarde. Afgestorven zijt gij immers, en uw leven is met Christus verborgen in God. Wanneer Christus, uw leven, zal ver schijnen, dan zult ook gij met Hem ver schijnen in heerlijkheid.». (Epistel van Paasch-Zaterdag.) Bij het doopsel ving voor ieder van on» dit heerlijk leven aan; de Paaschbiecht en de Paaschcommunie zullen dit leven in ons meer en meer bevestigen. En de re gelmatige biecht en communie zullen dit leven steeds in ons onderhouden. Met Paschen moet voor eenieder van ons een nieuw leven beginnen. Een leven van innige vereeniging met Christus, waardoor wij de Wacht zullen bezitten om weerstand te bieden aan een leven vol gevaren en moeilijkheden. Dit vernieuwd Christi-levcn stelt ons in de mogelijkheid, indien wij trouw blijven aan Christus, zijn triomf in onze zielen en die van den naaste uit te breiden. En dit heerlijk leven, nu reeds een on uitputtelijke bron van levensvreugde, zal eens in den hemel gekroond worden. De Paaschliturgie. meer dan welke andere tijd van het Kerkelijk Jaar ook, staat on der den invloed van de Zegepralende Kerk. Men voelt dat de Kerk nu reedt jubelt om den eeuwigen triomf der chris tenen in bet andere leven. Houden wij dus onze oogen steeds ge vestigd op onzen verrezen Heiland en Meester en wij zullen in oris een onge kende kracht voelen en niets zal ons van zijn liefde, kunnen scheiden. In dezen geest wenschen wij de lezer| van dit bulletijn een zalig Paaschfeest. H. FRANCISCUS A PAULO (Woensdag 2 April.) De H. Franciscus a Paulo werd in het jaar 1446 geboren te Paulo, in Italië. Dertien jaar oud verliet hij ailes om een schat in den Hemel te verdienen. Tal rijke volgelingen kwamen zich rond hem scharen, aangetrokken door het heilig le ven dat hij in de woestijn leidde.^ Hij stichtte alsdan een orde, wq^raan hij uit nederigheid den naam gaf van miniemen, wat wil zeggen de kleinsten in het huis God. God die de nederigen verheft, maak te den H. Franciscus beroemd door de gave der mirakelen en profetieën. De H. Franciscus stierf in het jaar 1507 in den ouderdom van 91 jaar. Waarom lijden HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK 71NUWK00RTS PIJN DER MAJINDSTONDEN Bals de Wonderbars Bruine Poeders van| der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaa*-W*m*. oogenblikkelijk zonder •chadr iyLf ferplfw I tp n deze pijnen zullen be rrijden. 1 __D* doos v. 8 posder t 4 fr*m De driedubbele doos 2S posders 10. OO fr Te verkrijgen in alle goede Apotb.eken of| vrachtvrij tegen postman daat. Gebruikt ze eens, U I zult nooit geen an-l dere meer gebruiken.1 hart de noodzakelijkste schikkingen ge troffen. Steeds weer ging zij schreiend naar de lieve gestorvene en kuste haar bleeke, verstijfde handen. Wat de overledene voor haar was ge weest, kon zij nu pas geheel beseffen, en nu ze van haar was weggenomen. Zij was werkelijk een moeder voor haar geweest, had haar nooit laten voelen, dat zij het kind van een vreemde was. En toen zij haar dit had meegedeeld, in die moeilijke dagen, toen alles rondom haar ln puin scheen te vallen, had Annie toch gevoeld, dat zij nooit een andere vrouw moeder zou kunnen noemen dan haar, die zij tot nu toe onder dien naam had liefgehad. Bijna inniger (jan te voren had zij zich aan haar pleegmoeder gehecht, aan wie zij alles te danken had. En nu trof haar dood haar tot in het diepst van haar hart. Nu stond zij geheel alleen en verlaten in de wereld. Er was geen mensch, die haar behoorde. Nadat het allernoodzakelijkste geschied was, nam zij plaats naast de laatste legerstede van haar moeder. Steeds weer streelden haar zachte handen de koude, verstijfde vingers alsof zij ze warm. konden maken en weer leven geven. Met doffe oogen keek zij in het strakke ge laat. waarvan docr den dood elke lijdens trek was weggenomen die het leven er in had gegroefd. Er lag een verheffende, plechtige vrede op. Moedertje, mijn lief moedertjesteeds weer zeide Annie deze woorden vol liefde en teederheid bij zich zelf, alsof zij de gestorvene daarmede nog iets kon bewijzen. In de kleine keuken zat de huishoudster, die gedurende deze dagen bij Anr.ie wilde blijven. Zij deed zich te goed aan koffie en boterhammen, en keek telkens vol mede lijden naar het jonge meisje binnen. Steeds weer spoorde zij haar zacht aan toch wat te gebruiken. Annie schudde slechts het hoofd. Nu kwam juffrouw Lehmann weer met een vastbesloten uitdrukking op haar dil^ rood gezicht binnen. VERBODEN NADRUK, ('t Vervolgt).

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 7