Kindervoituren Bazar der Galerij ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD Voor uw slechts één adres A« Honcarey-Decante, Gasthuisstr. Poperinge HOPPEKWEEKERS KWALITEIT EN KEUS «IN DE SCHOONE VOET BIJ JOS. MELIS-GERBEH Bijvoegsel aan «de fopebingenaarev «de halle» van zondag 11 april 1937. Nr 15. STAD POPERINGE OP ZATERDAG 3 APRIL 1937, om 5 uur namiddag:. VERSLAG: Te 5 uur wordt de zitting geopend on der voorzitterschap van den Heer Van- dooren. Burgemeester. Zijn afwezig: de HH. Brutsaert, Desmyter en Sansen. Heer Sansen zou enkele minuten later den Raad vervoegen. 1. Aanvaarding van het verslag der laatste zitting. Geen opmerkingen. Algemeen goed gekeurd. 2. Advies nooens het ontwerp der Kerkfabriek van L. Vrouw ter stede, om een cynspacht te verleenen op deel van nr 526 der sektie L. De Kerkfabriek van O. L. Vrouw zou een cynspacht willen verleenen aan Je rome Carron-Declercq, op een oppervlak te van 600 vm., op een perceel grond der Kerkfabriek, gelegen sectie I 526, tus- schen Abeele-Statie en «Sebastopol», mits den pacht van 250 fr. per jaar. In prin ciep is de Kerkfabriek tegen de cynspacht maar oni bijzondere redenen wil ze nu een uitzondering maken. H. VANDOOREN. Wij moeten hier over slechts een advies uitbrengen. Bij algemeenheid van stemmen, behalve iden II. Devos die zich onthoudt, als lid der Kerkfabriek van O. L. Vrouw, wordt dan een gunstig advies uitgebracht over dit punt. 3. Advies nopens het ontwerp der Kerkfabriek van O. L. Vrouw, om eene in schrijving in liet Grootboek der Openbare Schuld te vervreemden, ten einde de kos ten van hersmelten der groote klok te hel pen betalen. De zware klok van de O. L. Vrouwkerk is gebarsten en dient hersmolten, wat groote kosten vergt van de Kerkfabriek van O. L. Vrouw. Om die kosten te dek ken heeft bedoelde Kerkfabriek bij den Koning een verzoek ingediend om een som van 8.500 fr. welke de Kerkfabriek vroeger heeft ingeschreven in het Groot boek der Openbare Schuld, te kunnen vrijmaken om met dit geld de kosten ge deeltelijk te vereffenen. Met algemeenheid van stemmen, be halve de onthouding van den H. Devos, als lid der Kerkfabriek, wordt een gunstig advies over die aanvraag der Kerkfabriek uitgebracht. 4. Inrichting van een zuiveringsbak om de afvalwaters te ontvangen, welke in de riolen gestort zijn, vooraleer deze in de Vleterbeek te ontvangen. Lezing wordt gegeven van een brief van iden Technische Dienst der Openbare Werkérf te leper waarbij bij het Stads bestuur herinnerd wordt dat het water der riolen eerst moet gezuiverd worden voor- Meer in de Vleterbeek te kunnen worden gestort en aangedrongen wordt dat plans van een zuiveringsbak dienen opgestuurd. Nog wordt herinnerd dat geen toelagen worden verleend voor de riolen zoo beer putten erin mogen geloosd worden en de vuile waters dan niet gezuiverd. H. GOMBERT. Die zuiveringsbak is 'ten andere ook voorzien in het bestek tier rioolwerken welke thans worden uit gevoerd. 5. Beslissing te nemen nopens het op maken door het Departement van Open bare Werken van het bestek en uitvoer der werken die ten laste der stad zijn, voor het aanleggen van riooiwerken en voetpaden op staatsbanen. Bij brieven van den Dienst der Bru„ gen en Wegen te Brugge werd aange drongen bij het Stadsbestuur een beslis sing te nemen aangaande de uit te voe ren werken van riolen en voetpaden langs den weg Poperinge-Cassel opdat deu be trokken dienst dan alle plans eu bestek keu zou kunnen opmaken nopens die wer ken die dan zouden uitgevoerd worden samen met de werken aan bedoelden Rijksweg. Deze gemeentelijke werken zou den evenwel in een bijzonderlijk perceel van het bestek worden opgenomen. Deze werken zijn: het aanleggen van riolen in de Gasthuis-, Noord- en Cassel- straten; het aanleggen vaj» voetpaden tus- schen den Keer van deu Ommegang en Zwijnland, alsook te Abeele tusscheu de School en het Belgisch tolkantoor. Dé stad Poperinge moet zich evenwel verbinden aan de uitmonding der riool aan te leggen, den aannemer rechtstreeks te betalen en aan den Staat 2 c/e van de bij de aanneming vastgestelde kosten uit te keeren als vergoeding der gedane stu diekosten. Het toezicht en de verantwoor delijkheid blijven ten laste van de stad. De werken uitgevoerd voor de gemeente zullen ten eeuwigen dage door de ge meente moeten worden onderhouden die ook alle verantwoordelijkheid op zich moet nemen, ook voor schade aan derden welke zou kunnen veroorzaakt worden door de bedoelde werken. H. GOMBERT. De werken aan den Weg Poperinge-Abeele zullen spoedig in aanbesteding worden gegeven daar de plans reeds gereed zijn. Geheel zeker nog dit jaar zal de riolee- ring aangelegd worden te samen met het hcrplavcien in de Casselstfaat, Noord en Gasthuisstraat tot op de Markt. Het voetpad op de Markt zal van een meter verbreed worden en de %teenen er van vervangen door Briques de Gilly en op alle 10 tot 12 meters zal een acacia boom in het nieuw gedeelte van liet voet pad geplant worden Het is ook spijtig dat wegens tekort aan geld in de kas de rioolwerken in de Boeschèpestraat en Bertenplaats samen niet kunnen worden uitgevoerd met deze van de Gasthuis-, Noord- en Casselstraten. H. VANDOOREN. Er is ook spraak riolen aan te leggen in de St Janskruis straat. Enkele leden maken nog opmerkingen nopens den slechten toestand van de vele kleine straten en wegen van Poperinge, bijzonderlijk de Kouterstraat. Met algemeene stemmen wordt dan be sloten opdracht te geven aan den Dienst Voor Bruggen en Wegen de noodige be stekken op te maken voor de werken "Waarvan spraak in dit plint van de dag- Orde. 6. Aankondiging van den verkoop prijs van het Kru. private verlichting en drijfkracht voor het 2» kwartaal 1937. De aangegeven prijs van het Kwu. voor de private verlichting is 1,66 fr. (4 ct. taks inbegrepen) en voor de drijfkracht 1,27 fr. (3 ct. taks inbegrepen). Dus 1 ct. meer dan voor liet voorgaande kwartaal. H. LIETAERT. Zij verhoogen den prijs om steeds grootere winsten te kun nen maken. H, DEVOS. Hoe ver staat het nu met liet aanleggen der elektriciteit te lande H. VANDOOREN. Wij hebben nog maals geschreven. H. QEVOS. Hoe langer er wordt ge wacht hoe duurder liet aanleggen der lei dingen kosten zal. Na een korte bespreking over den prijs der grondstoffen en metalen wordt de aangegeven prijs goedgekeurd. 7. Wijziging te brengen aan de be grooting der C. O. O. voor het dienstjaar 1936. In de begrooting van 1936 werden, ge zien thans de eindrekening werd geslo ten. enkele uitgaven te hoog voorzien en andere te laag. Onder meer werden in de gestichten minder Ouderlingen en Wee zen opgenomen dan eerst voorzien werd. alsook minder zieken in het Gasthuis, wijl andere kosten hooger beliepen. DE UITGAVEN IN MIN ZIJN: Onderhoud van oude mannen en knechtenweezen 4.400, (Onderhoud van oude vrouwen en mcisjesweezen 13.729, (Onderhoud van rieken in het Gasthuis 15.935, {Verpleegkosten in vreemde ge stichten 16.548,90 Aandeel in het Gemeentefond* 3.782,- 't Zij te samen in min 54.395,92 DE UITGAVEN IN MEER ZIJN: Kosten voor behoeftige vrou wen in het Moederhuis 343,50 Herstel van gebouwen 34.417,24 Kleederen van ouderlingen en weezen 6.977,28 Gelddeelingfn aan behoeftigen 12.657. 't Zij te samen in meer 54.395,02 Deze verschillen oefenen dus ook geen invloed op het saldo van die begroeting gezien dit overschot onveranderd blijft op 5.190,14 fr. Deze wijzigingen worden goedgekeurd door 9 der 11 tegenwoordige leden. Heer Gombert heeft zich onthouden als lid der C.O.O. en de H. Lefebvre om de reeds vroeger aangegeven reden (nopens het weigeren van toelage aan de ziekenbon den). 8. Aanvaarding van den staat der on inbare taks op honden van de provin ciale- en gemeentetaks. Dit punt moet in geheime zitting wor den besproken en wordt dan ook verscho ven tot na de mededeelingen. Twee personen hadden die taks niet be taald daar ze als onvermogend aanzien worden, moeten ze niet betalen. Algemeen goedgekeurd. 9. Politieverordening ter gelegenheid van stoeten, betoogingen en Inrichtingen in open lucht. De Heer Sekretaris, op verzoek, geeft lezing van bet bedoeld ontwerp van regle ment waarbij zekere maatregelen worden getroffen om te beletten dat de orde zou gestoord worden ter gelegenheid van stoe ten, betoogingen en meetings in open lucht. Het vervat volgende bepalingen Op het grondgebied der stad mogen geen stoeten of betoogingen noch verga deringen in open lucht worden gehou den zonder voorafgaandelijke schriftelijke machtiging. De personen, komiteiten of vereenigin- gen die wenschen een vergadering van bovengemelden aard in te richten moeten den Burgemeester minstens 48 uur op voorhand verwittigen en bij hem een aan vraag indienenmet opgave van namen der maatschappijen, bonden of groepen die eraan zullen deelnemen en de plaats waar ze zullen gehouden worden. Geen andere groepen of maatschappijen zullen tot die stoeten of vergaderingen toegela ten worden. Regelmatig toegelaten stoeten, betoogin gen of vergaderingen in open lucht mo gen niet gestoord worden door geroep, getier, gezang of door tegenbetoogingen van gelijk welken aard. Het is verboden smaad te brengen aan nationale vlag en lied. De Burgemeester mag, ieder maal de openbare orde of de rust en veiligheid der bewoners zou bedreigd of gestoord worden, alle samenscholing van meer dan 5 personen verbieden en doen uiteendrij ven, dit in de straten en openbare plaat sen. .Het is ook verboden rond te zwerven in benden in stad, er wanorde te stichten en lawaai te maken. Stokken, wapens, op schriften zullen in beslag genomen wor den. Alle overtredingen zullen met politie- straffen beteugeld worden. Na de lezing wordt een korte bespre king over dit ontwerp ingezet. H. SANSEN. Bestond er dan reeds geen dergelijk reglement. Telkens de Ka tholieke Muziek in stad uitging hebben wij een aanvraag ingediend. H. VANDOOREN. Dit ontwerp van reglement wordt voortgebracht op ver zoek der provinciale overheid te Brugge, waarschijnlijk in verband met mogelijke politieke betoogingen en tegenbetoogin gen. H. DENYS. De bestaande groepen waarvan bet uitgaan regelmatig ingebur gerd is. b.v.b. de processies, moeten die ook dan een aanvraag indienen. H. VANDOOREN. Ja. In leperwerd reeds ook dergelijk reglement goedge keurd door den Gemeenteraad. Met algemeene stemmen wordt dit re glement dan goedgekeurd. 10. Hernieuwing van de gemeentetaks op de honden, welke vervallen is. Er wordt voorgesteld zelfde taks als voorheen te behouden, t.t.z. 10 fr. voor de gewone honden en 20 frank voor de pracht- en jachthonden. Algemeen goedgekeurd. 11. Aankoop van grond tot uitbrei ding der Middelbare School. H. VANDOOREN. De Middelbare School dient uitgebreid en er werden on derhandelingen gevoerd met den H. Van- de Casteele Marcel ter aankoop van een deel van "den grond gelegen achter de Middelbare School om die uitbreiding mo gelijk te maken. Een perceel grond van 12 aren 59 centiaren dient aangekocht. Deze onderhandelingen strekken tot een akkoord op den prijs van 50 fr. de vierkante meter voor een ge deelte van 10 a. 20 ca. of 1.020 vm. 40 fr. de vierkante meter voor een ge deelte van 239 vm. Samen maakt dit een bedrag van 60.560 fra nk. Daarbij komen nog de kosten van den verkoopakt O/l der kosten bij gewone verkoopingen), de kosten van honoraria van notaris en dc stad moet op eigen kos ten een gebouw (een hangaar), dat op dien grond staat, afbreken en verder herop richten. Anderzijds verbindt de H. Vande Cas teele zich een strook grond van 10 m. op 80 m. vrij te houden en een servitude hierop te aanvaarden waar niet zal mogen gebouwd worden om licht te blijven ver zekeren aan de schoollokalen langs die zijde. H. SANSEN. Aan hoeveel wordt ge woonlijk bouwgrond verkocht door de Commissie van Openbaren Onderstand? Me dunkt geschiedde dit aan 25-30 fr. H. VANDOOREN, Burgemeester. Inderdaad. H. SANSEN. En dat is bouwgrond, langs openbare wegen gelegen. Nu wilt ge grond koopen uit een ingesloten weide aan 50 fr. de vnt.. Dat is veel te veel; 20 fr. ware ruim genoeg. H. GOMBERT. Men moest mijn voorstel aanvaard hebben van de grond te onteigenen. Deskundigen van Staat en Stad zouden den grond naar waarde ge schat hebben en het Stadsbestuuur was van alle kritiek vrij. H. DENYS. Die grond ligt achter de gebouwen en heeft geen uitweg. H. VANDOOREN. Het is hier aan zien als industrieele grond en heeft daar door zijn waarde. Als gij voor uw eigen zaken grond noodig hebt zult gij ook steeds gereed zijn het gevraagde bedrag te betalen. H. SANSEN. Het is in ieder geval de helft te veel. H. GOMBERT. Ik ook vind die grond veel te duur en het is de reden dat ik mij bij de stemming zal onthouden. Wanneer wij de eerste maal aan de eige naar der weide een bezoek brachten, vroeg hij ons 75 fr. de vm. Ik persoonlijk, met goedkeuring van het Schepencollege, bood er hem 30 fr. voor. Het was reeds meer dan de waarde, daar Openbaren Onder stand bouwgrond verkocht langs eene Staatsbaau aan 30 frank. H. BURGEMEESTER. Neen, gij hebt veertig franken aangeboden. H. GOMBERT. Dertig franken en niet meer. H. VANDOOREN. Neen, veertig fran ken. H. BOSSAERT. Neen, Heer Burge meester. het was dertig franken. H. VANDOOREN. Het is reeds se dert meer dan een jaar dat onderhande lingen over den prijs werden gevoerd. M. Vande Casteele moet die grond toch niet verkoopen. Wij hebben hem noodig. H. DENYS. Hij heeft het zekef niet noodig. maar dit is geen reden om daar misbruik van te maken. Ik kan moeilijk aagvaatdeti dat de stad, voor wiens finati- tiën gij zoo schermt, daarom te veel moet betalen. H. VANDOOREN. Welke Is uwe bedoeling. F.r zijn andere redens die U zoo doen spreken. H. DENYS. Absoluut niet, M. de Burgemeester, voor de stad ware het veel beter het voorstel van M, Gombert te aanvaaruen. H. GOMBERT. Dat is steeds mijn gedacht geweest en de grond zou dan door deskundigen kunnen worden geschat. H. SANSEN. Die grond is niet meer waard dan 20 fr. de vm. Er wordt te veel geld voor gegeven. H. VANDOOREN. Bedoelt gij hier het doel van den aankoop. H. SANSEN. Neen. volstrekt niet. Alleen den aankoop van dezen grond. Ik herhaal het nogmaals, het is veel te veel geld. H. LIETAERT. Ik had ook wel ge meend dat de H. Vande Casteele in een mooie geste tegenover de Middelbare School een lagere prijs zou hebben aan vaard. H. SANSEN (tot den H. Lietaert). Gij zijt dus ook van ons gedacht? H. VANDOOREN. Voor mij is die prijs niet te hoog. Overigens zal de hoo- gere overheid te Brugge daarover nog hebben te beslissen en zoo zij die prijs te hoog vindt den koop verwerpen. H. LIETAERT. Ij er geen middel een beter akkoord te bekomen? H. DENYS. Waarom aanvaardt gij het voorstel niet van H. GombertJ laat die grond onteigenen. H. VANDOOREN. Die grond is zooveel waard er is eene servitude op; zie eens hoeveel deze en deze persoon niet betaald heeft. H. GOMBERT. Dat was grond van kleine uitmeting en was geheel den hof van het aanpalend huis, terwijl het hier slechts een strook van de weide is, en dat die grond nog een meter moet aan gevuld worden. Uit een gesprek tusschen Heeren Gom bert, Bossaert en Lietaert, hooren wij dat het ook hun gedacht is, dat die grond te duur zal aangekocht worden. De leden der minderheid zijn ook eens en bekampen de prijs van deze grond. H. GOMBERT. Ik zal mij dus ont houden. Volgens sommige geruchten wel ke in stad verspreid zijn, zou het mijne schukl zijn dat het bouwen der klassen veel duurder zal kosten. Dat is hoege naamd mis, hadde men mijn voorstel goedgekeurd en de grond onteigend, ge zien het plan sedert meer dan een jaar gereed is, zouden de klassen reeds opge- timmrd zijn geweest. H. BOSSAERT. Ge moet U om die klaps niet bekommerensommige lieden weten altijd iets. H. LIETAERT. De hoogere over heid moet het toch ook nog goed keuren. H. DÉVOS. Zullen zij de ligging van dien grond'kunnen nagaan van in Brugge, om er de waarde van te kunnen schatten? H. GOMBERT. 30 Frank was steeds mijn gedacht. H. LIETAERT. Laat er ons maar liever over stemmen. De stemming wordt gehouden. De le den der meerderheid keuren den aankoop goed behalve de H. Gombert die zich.ont houdt. De leden der minderheid stemmen neen. Dus 6 stemmen voor, 4 tegen eu 1 onthouding. 12.Wegenistaks voor het dienstjaar 1937. Met algemeene stemmen wordt de we genistaks op zelfden voet behouden als in 1936, t.t.z. op 50 op het gebouwd en 25 c/!o op het ongebouwd gedeelte. 13. Bcgrooting der stad voor het dienstjaar 1937. BEGROOTING DIENSTJAAR 1937 GEWONE ONTVANGSTEN I, - Saldo vorig dienstjaar 467.509,41 2. - Aandeelen in de Rijksbe lastingen en in het Fonds der Gemeenten. Aandeel in opbr. taks op autos en dergelijke .Terugbetaling van het Rijk op wegenisuitgaven Aandeel in opbrengst op open bare vertooniugen Aandeel in opbrengst laattijdi ge intresten Aandeel in opbr. in het Fonds der Gemeenten 40.915,- 10.000,- 11.394,- 400,- 394.276,- Sameu 3. - Gemeentebelastingen. Opcentiemen op gronbelasting Idem op mobilierbelasting Idem op bedrijfsbelasting Achterstel cedulaire inkomstbe lastingen Straatbelasting Belasting op paarden en trek dieren Plaatsrechten op markten, jaar markten Standplaatsen autos en voertui gen 456.982,— 242.834,— 5.764, 220.000, 15.000, 240.000,— 12.000,— 125.000,— 18.000,— Samen 878.598, 4. - Opbrengst Gemeentelijk Patrimonium. Huren van stadseigendommen Houthakken Intrest en jaardoódingen van leeningen toegestaan aan Elek triciteitsmaatschappij Dividenden van gemeentekrediet Weegrecht Stadsschaal Idem Hoppeschaal Van buurttramwegen en auto busdiensten Verhuren stedelijke grafkelders Concessies van grond op het kerkhof 13.000,- 155,— 42.000,- 3.200,- 8.000,- 8.000,- 3.000,- 200,- 25-C00,- Samen 99.855,— 6. - Openbare Onderstand en Maatschappelijke Voorzorg. Aandeel der stad in het gemeen schappelijk fonds 7. - Openbare Gezondheid. Terugbetalen ontsmettingskosten Opbrengst vleeschkeuring 72.000,- 160,- 15.000,- Samen 15.160,— 8. - Openb. Werken, Wegen, Gewone subsidie ve j het Rijk 40.000,- Idem Provincie 25000,- Idem Allerlei Samen 65.085,— 10. Openbare Onderwijs. Rijkssubsidies voor wedden van onderwijzers aan lagere ge meente scholen en aangeno men scholen 432.300,- Idem. bewaarscholen 89.000,- Aandeel der provincie in school- behoeften 6.000,- Aandeel Watou in de kosten der school van Abeele 3.000,- Allerlei 2.410,- Samen 532.710,— 13. - Burgerlijke Stand. Identiteitskaarten en kiezerslijs ten 1.100,— 14. - Politie, Veiligheid, Brandweer. Aflevering identiteitskaarten aan vreemdelingen 2.500, Vergoeding door de aangesloten gemeenten voor hulp in geval van brand 4.500, Samen 7.000, 15. - Pensioenen. Afhoudingen voor pensioenen v. bedienden, politieagenten en stadswerkiieden 20.370, 16. Schuld. Inkomsten van oorlogsschade en ia yerbaudstaand* uikomsteji 12.604,59 Kredietoptnlug bij hol Gemeen tekrediet 350,000 game# ^62.604,59 17. Openbare Ontvangsten, Teruggaven en vergoedingen be treffende verzekeringen 1.500,— Verminderingen op de wedde# van het Gemeentepersoneel 10.000, Onvoorziene ontvangsten 7.000, Samen 18.500,— CEWONE UITGAVEN 1. Saldo der vorige dienst jaren 700, 2. Algemeen Bestuur. Wedden burgemeester, schepe nen, hun representatie- en reii- kosten 7.750, Zitpenningen Gemeenteraadsla den 1.500, Wedden gemeenfesekretari* en administratief personeel 87.183, Beëedigde weger en huisbe waarder 14.800, Bureelkosten 15.000, Verwarming en verlichting bu- reclen 15.000, Schoonmaken van lokalen, ver goedingen van licht, en verwar ming aan huisbewaarder stad huis t 2.800, Vergoeding aan toeziener op het bouwen 2.500, Aanplakken openbare berichten 1.000, Houden oorkonden 3.000, Tijdelijke bedienden 8.000, Briefwisseling, telefoon en al lerlei kosten 5.350, Samen 163.885, 3. Inningskosten, Onwaar den en Terugbetalingen. Wedde gemeenteontvanger 25.300, Kasvergoeding idem 676,— Bureelkosten 800, Aankoop boeken en druksel* voor de nieuwe boekhouding 1.000, Allerlei 100, Onwaarden-teruggaaf aan den Staat 25.000, Terugbetaling onrechtmatig ge ïnde straatbelastingen 12.000, Opmaken kohieren en verzen den waarschuwingsuittreksels 4.000, Te betalen aan de Schatkist voor het innen der belastingen 16.000, Kosten innen markttaksen 15.000, Samen 99.876, 4. - Gemeentelijk Patrimonium, Onderhoud stadhuis, stadsge- bouwen, mobilair, kiosk en tri buun voor feestelijkheden Brandverzekering Belastingen op gemeentegoede ren Afmetingen gemeentegoederen Onderh. kerkhorlogie en kerk toren Onderh. materiaal hoppeschaal en knaap idem Aandeel C.O.O. in verkooping be graafplaatsvergunningen Hernieuwen kadastrale plans, 30.000,- 2.500,- 3.000,- 1.500,- 1.500,- 9.000,- 6.500,- 1.070,- Samen 55.070, 6. Openbare Onderstand en Maatschappelijke Voorzorg. Voor zedelijk verlaten kinderen Voor ziekenbonden Voor goedkoope woningen Begravingskosten stadswerkiie den en oorlogsifivalieden Inschrijving Maatschappij «Klei nen Landeigendom» Bijdragen voor gezinsvergoedin gen Toelage aan kroostrijke gezin nen bij nieuwe geboorten Onderhoud belioettigen Aandeel der. gememte in ge meenschappelijk. fonds Terugbetaling aan de Schatkist op toelagen van werkloozen- steun Achterstel 1935 werkloozensteun Aandeel der gemeente van den Nat. Dienst van Arbeidsbemid deling po werkloosheid Allerlei 500,— 7.000,— 5.000, 2.000, 2.000, 8.000,— 3.500,— 8.000,— 72.000,— 22.400.— 55.796,91 21.031,85 4.079,75 Samen _211.308jl 7. Openbare Gezondheid. Vleeschkeuring 15.000, Onderhoud kerkhof 1 -4.000, Reinigingsdienst 45.000, Ontsmetten, inenten, lijkkisten en id. nummers, enz. 3.630, Samen 67.630, 8. - Wegen en Openbare Werken. Onderhoud verkeerswegen 50.000, Idem Buurtwegen 200.000, Onderhoud bestrating, voetpa den, enz. 25.000, Greppels, rooiïngsplannen 4.500, Aanplantingen !w: 5.000, Openbare pompen 4.000, Onteigening grond voor wegenis 10.000, Aanbestedingskosten, arbeidvcr- zekeringen, enz. 5.000, Samen 363.500, 9. - Eeredienst. Jaarmis voor gesneuvelde mede burgers 10. - Openbaar Onderwijs. I.- LAGER ONDEWIJS Wedden door het Rijk te beta len Muzieklessen, enz. Verwarming, verlichting, schoon maak, alsmede onderhoud lo kalen en meubels en klasbenoo- digheden Gemeenteschool en school Abeele Interims Bijdrage aangenomen parochia le scholen Kosten wegens verleng, school plicht Wedden ten laste van het Rijk Verwarming, verlichting, onder houd, benoodighedeu 100,- 432.300,— 5.250,— 38.000,— 5.Ü00, 25.000, 10.000, 89.000,— 11.900,— Samen 616.450, II. - MIDDELB. ONDERWIJS. Verwarming, verlichting, onder houd, benoodigheden 25.000, Kantwerkscholen 1.000, Toelage Universiteit Leuven 500, ALLERHANDE UITGAVEN ONDERWIJS Medisch schooltoeziclit 6.000,- Prijsdeelingen 3.200,- Toelagen College en school Vo geltje 11.500,- Schooleetmalen voor zwakke kinderen 4.000,- Samen 24.700, II. - Kunsten en Wetenschap pen. Propaganda en inlichtingdienst 1.500, Toelagen aan muziekmaatschap pijen 6.500, Stadsteekenschool 7.500, Auteursrechten 300, Samen 15.800,— 12. - Landbouw. Hoptentoonstelling, Ceitenbond, Akker- en Tuiiibond 2.100, Prijskampen en keuringen 8.000, Samen 10.100, 13. Burgerlijke Stand en Verkiezingen, Militie. Wedden 27.520,— Allerhande bureelkosten 7.800,— Kiezerslijsten 9.000, Kosten wegen* miHtiewette# 1.100,— Samen 45.420, 14. Politie, Veiligheid, Brand weer, Openbare Verlichting. Wedden politiepersoneel^ Allerlei kosten en tijdelijke po litieagenten Bureelkosten, verwarming, tele foon, enz. Kleedingskosten brandweer Materiaal en vergoeding pom piers Verzekeringen pompiers, verde re inrichting brandweer en al lerlei kosten Openbare verlichting Yerlichtingsinstallaties Kosten inrichting «civiel alarm» 92.050,— 17.000,— 7.000,— 5.000,— 12.000,— 16.740,- 40.000,- 2.000,- 10.000,- Samen 201.7SD,— 15. Pensioenen. Allerlei uitgaven wegens pen sioenen en lijfrente 43370,— 16. Gemeenteschuld. Betaling intresten en annuïtei ten, aangegane leening, terug gave kredietopening gemeente krediet en dergelijke 617.823,95 17. Allerhande Uitgaven, Toelagen voor openbare feeste lijkheden 20.000, Autobusdienst Poperinge-Diks- muide 1.125, Vermeerdering wedden Gemeen- tepersoneel volgens index 10.000, Allerlei onvoorziene uitgaven 17.200, Samen 48.325,— BUITENGEWONE ONTVANGSTEN 2. Gemeente Patrimonium. Verkoop gemeentelijke goede ren 5.000, 4. Wegen en Openbare Werken. Toelagen van Rijk en Provincie herstellen gemeentelijke eigen dommen en gemeentewegen 94.683,60 ld. gezondheidswerkeii en riool werken, 213.526,94 Samen 308.210,54 6. - Openbaar Onderwijs. Toelagen van het Rijk en Pro"- vincie voor bouwen en inrich ten schoollokalen 68.000, Idem meubileeren 1.500, Samen 69500,— 7. Leeningen. Leeningen aan te gaan voor herstel wegen en aanleggen riolen 188.390, 8. - Allerhande Ontvangsten. Onvoorziene 5.000,— BUITENGEWONE UITGAVEN 1. - Saldo vorige dienstjaren. Geraamd tekort op 1 Jan '37, 338.967,62 4. - Wegen en Openbare Werken. Herstel gemeentewegen 44,47,48 157.423,65 Rioolwerken 310.573,66 Onteigening gronden voor we genis 10.C00, Samen J77.J97.31 6. - Openbaar Onderwijs, Aankoop grond voor schoolge bouwen (Middelb. School) 65.000, Bevloering speelplaats school Abeele en jiitbreiding hangaar Gemeenteschool 75.000, Aankoop schoolmeubelen 5.000, 7. - Schuld. Terugbetaling leeningen Samen 145.000, 43.990,— 8. - Allerhande Uitgaven. Begravingsplechtigheden Burge meester Nestor Lahaye a 5.000, Onvoorziene uitgaven 1 5.000, Samen 10.900, ALGEMEENE HERHALING ONTVANGSTEN A. - Gewone. 2. Aandeelen fonds der gemeen ten en Staatsbelastingen 3. Gemeentebelastingen 4. Patrimonium 6. Openb. Onderstand en Maat schappelijke Voorzorg 7. Openbare gezondheid 8. Openbare Werken, Wegen 10. Openbaar Onderwijs 13. Burgerlijke Stand 14. Politie - Veiligheid 15. Pensioenen 16. Schuld 17. Andere Ontvangsten Saldo vorige dienstjaren P-' jM*" 456.982,— 878.598,— 99.855,— 72.000,— 15.100, 65.085, 532.710,— 1.100,— 7.000,— 20.370, 362.604,59 18.500,— 467.509,41 Samen 2.997.474,— B. - Buitengewone. 2. Patrimonium 5.000, 4. Wegen en Openb. Werken 308.210,54 6. Openbaar Onderwijs r>9 snn 7. Leeningen 8. Andere ontvangsten 69.500, 188.390,— 5.000,— Samen J76.100.54 UITGAVEN A. - Gewone. 2. Algemeen Bestuur 163.885, 3. Inningskosten 99.876, 4. Gemeentelijk Patrimonium 55.070, 6. Openb. Onderstand en Maat schappelijke Voorzorg 211.308,51 7. Openbare Gezondheid 67.630, 8. Wegen en Openbare Werken 303.500, 9. Eeredienst 100, 10.-1. Lager Onderwijs 616.450, 2. Middelbaar Onderwijs 25.000, 3. Technisch Onderwijs 1.000, 4. Hooger Onderwijs 500,— 5. Allerhande uitgaven 24.700,— 11. Kunnen en Wetenschappen 15.800, 12. Landbouw 10.100, 13. Burgerlijke Stand 45.430, 14. Politie, Brandweer 'en Open bare Verlichting 201.790,-- 15. Pensioenen 43.370, 16. Schuld 617.823,95 17. Andere uitgaven 48.325,— Saldo vorige dienstjaren 700, Uitgaven 3.567.403,39 Overicbot 6.171,15 Nopen* het bedrag van 65.000 fr. voor aankoop grond vraagt de H. Sansen of er op die grond nieuwe gebouwen komen voor de Middelbare School. H. BURGEMEESTER. Ja. H. SANSEN. Van de onkosten daar voor wordt dus nog geen rekening ge houden. H. BURGEMEESTER. We moeten eerst de grond hebben. Over de 20.000 fr. voor feestelijkheden wordt uitleg gevraagd. H. BURGEMEESTER. Dit is voor toelage aan de Handelsfoor en voor fees ten ter gelegenheid der aanstelling van den Burgemeester. De begrooting wordt goedgekeurd met 7 stemmen en 4 onthoudingen der min derheid wegens de vroeger reeds opge geven redens. 14. Goedkeuring der verpachting van onroerend goed door de C. O. O. Op 30 Maart 1.1. werd door de C.O.O. overgegaan tot de opening der aanbiedin gen voor de pacht van I. Lot I. - 4 Ha. 53 a. 5 ca. land. weide en grond van gebouwen, gelegen sectie K en sectie L. Op die grond staan gebouwen (op cynspacht) van den vroe- geren pachter en die moeten overgeno men worden ten voordeele zijner erfge namen door den nieuwen pachter voor 25.000 fr. 2. I.ot II. - Een perceel hovenier- land, gelegen sectie C, groot 4 a. 22 ca. 3. Lot III. - Een partij land, gele gen te Elverdinge, sectie B, ter grootte van 1 ha. 15 a40 ca. Voor Lot I werden zeven aanbiedingen ingezonden; hoogste aanbod door H. De- kervet Maurice, landbouwer, Poperinge, met 8.076 frank. Voor Lot II kwam een enkel aanbod toe, namelijk van den H. Kestier Félix, handelaar, Poperinge, met 85,25 frank. Voor Lot III kwamen drie aanbiedingen toe met als hoogste dit van den H. Bed- deleem Hector, landbouwer, Vlamertinge, met 805,50 frank Er werd dan ook voorgesteld de pacht dier perceelen te verleenen aan voormelde aanbieders. H. DEVOS. Bij de stemming hier over zal ik mij onthouden als protest tegen die verplichting van openbare verpachting. H. GOMBERT. Die verplichting wordt aan de C.O.O. opgelegd door de wet. Deze verplichting brengt evenwel hooge pachtprijzen bij welke een slechten indruk maken. H. LEBBE. Zekere grondeigenaars zouden van die pachtprijzen misbruik kunnen maken om de pachten overmatig op te slaan. H. DENYS. Ik zal mij ook onthou den om protest aan te teekenen tegen het princiep der wet die de verplichte open bare verpachting oplegt. H. SANSEN. Maar hoe zou de ver pachting dan moeten geschieden. Moest die verpachting anders gedaan worden zou dit aanleiding geven tot misbruiken door het in pacht geven aan wie men wil. H. VANCAYZEELE. Op het land van Lot I kon een gezin leven, wat het geval niet meer zal zijn daar de nieuwe pachter die gebouwen op cynspacht niet meer noodig heeft en ze denkelijk zal af trekken om grond te winnen. Hij geeft dus 25.000 fr. voor die gebouwen om ze dus weg te smijten. H. BOSSAERT. Dit gaat toch ook rechtstreeks in tegen het princiep van de politiek van den kleinen landeigendom. Er valt aan de wet evenwel niet te ver anderen en er wordt tot dc stemming overgegaan. De verpachting wordt goed gekeurd met 5 stemmen. De H. Gombert onthoudt zich als lid der C.O.O. wijl de HH. Vancayzeele, Lebbe, Devos, Denys en Sansen zich eveneens onthouden als protest tegen de opgelegde openbare ver pachting eu meest als protest omdat een klein gedoe verdwijnt, dat aan een gezin toeliet te leven. 15. Aanvaarding der oninbare rol der gemeentelijke wegenistaks, opgemaakt voor de dienstjaren 1932-1933-1934. Dit punt wordt besproken in geheime zitting en de noodige schikkingen ge nomen. 16. -jr Medeede'ingen. RIOLEN H. GOMBERT. De aannemer der rioolwerken der Ieperstraat is volgens het bestek verplicht de baan in orde te hou den met het materiaal komende van de baan zelf. Daarmede kan hij de baaa echter niet herstellen zoodat wij verplicht geweest zijn asch ter zijner beschikking te stellen. Anders hadden wij moeten zand koopen. HERSTEL DER BRUGGESTRAAT H. GOMBERT. Maandag wordt er begonnen met het herstel der baan gele gen tusschen «De Ster» en de Proot- straat. De werken zullen uitgevoerd wor den per helft Nadien zal dan de Ieper straat en het overige gedeelte der Brua gestraat hersteld worden. Dien weg moer op een breedte van 3 meter 50 worden gebracht en de grachten zullen gevuld worden. De boomen werden reeds om gehakt Er is voorgesteld dat de stad d# buizen leveren zou voor het afvoer van het water voor het bebouwd gedeelte van die straat en de Staat voor het niet-be- bouwde, bij het vullen der grachten. Maandag moet ik een vergadering heb ben met M. Dumon, Conducteur van Bruggen en Wegen, te leper, nopens deze werken. STRAATNAMEN H. GOMBERT. In het blad van M. Sansen is een artikel verschenen met betrek op de straatnamen in stad. Daarin stond dat men beter*deu naam van Nestor Lahayestraat geven zou aan een nieuwe straat. Madame Lahaye heeft mij even wel getelefoneerd om te zeggen dat zij niet wil dat de naam van haar Echtge noot, den overleden Burgemeester, zou gegeven worden aan een nieuwe straat maar enkel aan de straat langs waar liij gewoond heeft. In bedoeld artikel werd ook gesproken over de Heerlijkheden van het Rekhof en van het Vroenhof. Die Heerlijkheden heb ben echter nooit bestaan. Wel bestond eertijds een Vroenhof, La Cour du Sei gneur», dat gelegen was van aan St Ber- tinuskerk tot aan de Kleine Markt. Het Rekhof was de plaats waar men de laken» rekte. Dit wordt bewezen door de ar chieven. Het veranderen der namen van Meesen straat door Maur. De Wulfstraat en van de Casselstraat door Nestor Lahayestraat heeft hier geen belang, daar de richting door den naam aangeduid, toch altijd klaar zal te lezen zijn op de wegwijzers. H. SANSEN. Ik geloof niet dat d» gegevens van het artikel verschenen in «De Poperingenaarmis zijn daar dit artikel door een zeer bevoegd persoon in dit vak geschreven zijn, maar niettemin zal ik verdere inlichtingen daarover aan hem vragen. H. DENYS. Het is toch jammer dat Rekhofstraatzoo slecht vertaald is In rue du cimetière Ik vind het ook spij tig dat oude straatnamen moeten veran deren. Ten andere de verandering van straatnamen werd overgelaten aan de be voegdheid van het Schepencollege. Enkele woorden worden dan nog ge wisseld nopens het overschilderen van d« Fransche teksten op de straatnaamborden, VERKEER GASTHUISSTRAAT H. LIETAERT. De regeling van het verkeer in de Gasthuisstraat is hoogst noodig. Er werd vroeger reeds gespro ken over reglementeeren ervan maar er is nog niets van gekomen. Het is nu wel gelijk langs welke kant de autos moeten stilstaan als het maar geregeld wordt. H. GOMBERT. Het eenvoudigste ware de autos te doen stilstaan volgens de paar of onpare datums langs de pare of onpare nummers, van aan de Markt tot aan «West-Vlaanderen», met een «S»- seinpaal. WATERSNOOD H. LEFEBVRE vraagt of het Stadsbe stuur van de Provinciale Overheid te Brugge een brief heeft ontvangen in ver band met de schade geleden bij de laatst» overstroomingen en desnoods over de t» verleenen schadevergoeding. Het Stadsbestuur heelt hieromtrent evenwel geen schrijven ontvangen. Die schade hebben geleden zullen dit mogett aangeven. VOETPADEN H. DENYS. Er bestaat een verkeers reglement dat oplegt aan de voetganger» op de voetpaden te gaan maar dit wordt hen dikwijls onmogelijk gemaakt, o. m. door het plaatsen van talrijke velos te gen de gevels van herbergen. H. SANSEN. Er zouden ook maat regelen moeten getroffen worden tegen het belemmeren der voetpaden met ter rassen en dergelijke. Het zou niet mo gen toegelaten worden lieel het voetpad af te zetteh. Heer GOMBERT. Hieraan zou veel verbetering komen met het aanleggen vail breedere voetpaden op de Groote Markt, Voor het oogenblik meer dan verschillende modellen in huis gereed om te kiezen. BELGISCHE HYPOTHEEKMAATSCHAPPIJ SPAARKAS Naamlooze Vennootschap gesticht ln 1903 40, Lange Nieuwstraat, ^NTWERPEN Private onderneming beheerd door het koninklijk besluit van 15 December 1934. Handelsregister: Antwerpen Nr 3800. Kapitaal en Reserven: Fr. 27.500.000. SPAARBOEKJES: Intrest volgens termijn. LEENINGEN OP VASTE GOEDEREN. BEHEERRAAD M. Baron oean Coge.s, 'oorzitter. M. Emile Jacobs, Beheerder. M. Alph. Ullens de Schooten, Beheerder. M. Paul Van den Bosch, Afg.-Beheerder. Om meer Inlichtingen te bekomen gelieve U te wenden tot onze agenten: Krombeke: M* Wed. Denys-Verhaeghe. Beveren a/lJzcr; J. Tahon, Gem.-Secr. Oostvleteren: Mej. Yvonne Van Houtte. Nieunkerke: Cyr. Mahieu, Gem.-Ontv. Meesen: G. Dehem, G. Gratrystr., 41, Brus. Ploegsteert: V. Menet, 109, rue d'Arment. Roesbrugge: G. Delplace, Gem.-Ont. Waasten: Pierre De Simpel, Notaris. Wervik: M. Leon Debcnnet, Leyestr., 28. Westvleteren: M* Wed. J. Quaeghebeur. TOILE CIRÉE en LINDLEUM BIJ SANSEN-VANNESTE Gasthuisstraat, 18, POPERINGE. LOTEN VAN TENTOONSTEL- LING EN VLIEGWEZEN Nieuwe serie nieuwe gegalvaniseerd» platen van allereerste keus. 5.000 gegolfde platen, gegalvaniseerd, nieuw, 1,85 m. en 2,50 m. op 0,70 m., aan 16,50 fr. en 22,50 fr. 't stuk; - 2 m. op 0.85 m., 22,50 fr. 't stuk; - 3 m. op 0,70 nu 25,50 fr. 't stuk. Franco naar alle sta ties, per 25 stuk. REICLAAM500 groote nieuwe gegal vaniseerde tonnen, verkocht aan inkoop prijs; 700 liters, 385 fr.400 liters, 24S frank. - Franco. Aicll wenden60, Nijvelsteenweg, Som. breffe. - Tel. 236. IHIIIIIIII1IUIIIIIMIIIIM Voor het besproeien uwer liopoe, wendt U rechtstreeks tot Wed. Heron Gesquiere, Werfstraat, 8, Poperinge, die zich gelast met het verkoopen van CUPRACTINE, liet beste besproeiïngsmiddel tegen de hop- ziekten. Zij dankt op voorhand. H. POITTIE-DECUYPER, Krombeke. - Tel. 80 Oostvl, Iaat hierbij weten dat hij zooals andere jaren SCHAAPLAMMEREN te verkoopen heeft. Genadige prijzen. Samen 2.552.348,46 B. - Buitengewone. 4. Wegen en Openbare Werken 477.997,31 6. Openbaar Onderwijs 145.000, 7. Schuld 4.5.990,— 8. Andere uitgaven 10.000, Saldo vorige dienstjaren 338.067,62 Samen l.Dl 5.054,93 BALANS Ontvangsten: Gewone 2.997.474,— Buitengewone 576.100,54 Samen 3.573.574,54 Uitgaven: Gewone Buitengcwon» 2.552.348,46 1.015.054,93 Samen 3.567.403,39 'Qntrjnff&a 3iZ^5ZA51 x WAS, IS EN BLIJFT ONZE LEUS Een overgroote en rijkste keus van schoenen. De allerlaatste modellen als laatste modekleuren. Met hooge of lage hielen of schoenen op de voet gemaakt. Voor alle plechtigheden, de laatste nieuwigheden. Een bezoek aan onze uitstalling of magazijn zal U de mooiste en deug- delijkste schoenen laten zien en onze machtige keus zal U verbazen. Wendt U du* in volle vertrouwen naar het wel g end fchoenmagarijm Ook nog te verkrijgen: Alle COIFFEUR-artikeis t zooals reukwerken, haarver ven, bijzondere goede fles- schen tegen het uitvallen van haar, tondeuzen en gewaar borgde scheersen. Kder koo- per van een scheermes mag het acht dagen beproeven en indien het niet voldoet ver wisselen. Men gelast zich ook met het zetten van scheersen. 27, Gasthuisstraat, 27 POPERINGE Alle herstellingen worden nanviiad

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 9