Leeningen aan iedereen... Terug naar de Congo-Missielantiea De H. Hartefeesten te Pervijze op Zendag laatst 6 lanê Een geweldig onweder boven Poperinge en omstreken Ds strijd voor Amnestie (Vervolg) Met de beschrijving van een mijner beelden naar Ons Heeres Boompje te Poperinghe OM RIET DIKKER TE WORGEN Bedevaart van Toewijding aan het H. Hart van de Basiliek van Koekelberg Een Groep Vuurkruisers betoogen tegen Amnestie te Brussel te Onwaardige comedie op het Graf van den Onbekenden Soldaat Een ex-Koning treedt werden door heel de bevolking en talrijke deelnemers uit den omtrek met veel geestdrift gevierd Ook Onweders over gansch het Land ESS in hef huwelijk De toewijding van de Basiliek van Koekelberg Aan H. Hart werd dit jaar nogmaals plechtig hernieuwd. Hier geven vrij •en zicht genomen tijdens die grootsche plechtigheid. In den inzet Mgr. Colle, Aalmoezenier van het Koninklijk Paleis» die de toespraak hield. Maandag namiddag, rond 4 uur, pakten zich zwarte onweerswolken bijeen boven Poperinge en omstreken en weldra door kruisten bliksemflitsen de lucht, gepaard met zware donderslagen. Al spoedig begonnen enkele druppels te vallen. Het regende echter steeds harder en harder en weldra scheen wel een wolkbreuk te zijn losgebroken boven Po peringe en omgeving. Tot na zes uur vie len omzeggens ononderbroken stortvlagen neer, het was niet meer regenen, het was water gieten, wijl het steeds bliksemde en donderde. De bliksem viel op verscheidene plaat sen, o. m. in den hof van H. Denorme, Komstraat, op een boom die licht geraakt werd. Bij de EE. ZZ. Paulinen sloeg de bliksem in wijl de kinderen nog óp school waren; een gat werd In den muur gesla gen wijl al de looden der elektrische lei ding afgeslagen werden. In een huis gele gen bij bedoeld klooster sloeg hij ook neer op de elektrische leiding. Nog in verschei dene andere plaatsen sloeg de bliksem neer, gelukkiglijk zonder veel schade. Het water bracht meer schade. In bijna alle hulzen drong het stroomend water binnen. Overal moesten de bewoners aan hét wérk om het water uit hun woningen te weren. De straten geleken waterloopen. De goten konden nergens het water slik ken en liepen bijna allen over. De velden der omgeving geleken bijna watervlakter De hovekens werden overspoeld en vruch ten en groenten werden deerlijk bescha- dird en met het water meegespoeld. Rons zes uur was het weer over maar de grootste watervloed moest dan nog komen. Het onweer had ook gewoed boven Abeele en de verdere gewesten, naar ver luidt wellicht nog erger dan te Poperinge. Te Abeele sloeg de bliksem in op de fa briek Courroieries du Nord en het wa ter rees tot enkele centimeters in de fa briek. Een stortvloed, hagel en regen door elkander, kwam neer op die streek en op al de velden en hovingen die in den om trek van de beek lagen, verdwenen samen met het water ook de vruchten, de kiekens, ds konijnen en alles wat erop was, en dit alles moest langs Poperinge voorbijkomen. Te Poperinge waren de beken reeds ge weldig gerezen door het water neergeval len in Poperinge en omstreken zelf, zoo dat zij dan nog zwollen onder den stroom van het water kcmeride van de omstreken van den Catsberg. Op verscheidene plaat- De Koeistraat was herschapen in een meer en liel water liep door een dicht bij de beek gelegen huisje. H. Herman Vos, Socialist, verklaart dat de toestanden welke heerschten in Vlaan deren, de schuld zijn van het activisme. De amnestie moet er toe bijdragen om een gezond Belgisch gevoelen te ontwik kelen. In H. Dr Borms ziet hij een eerlijk man. Hij is voorstander van onvoorwaar delijke amnestie, maar hij is geen voor stander zooals de VI. Nationalisten van het alles of nietsdaarom zal hij het ontwerp stemmen. De tusschentijdige ver kiezingen te Brussel hebben de vertroe beling van de atmosfeer bijgebracht. De opgang van Vlaanderen is onafwendbaar. Wanneer de haat uit de harten zal geno men worden, zullen Vlaanderen en Wal lonië hand in hand kunnen samenwerken. Op talrijke banken werd H. Vos toe gejuicht, ook door niet-Socialisten. H. Verbist ging hem de hand drukken om hem te feliciteeren. H. Vermeylen, Socialist, doet beroep op de Walen om de Vlamingen te begrijpen, De vergadering moest voortgezet wor den in nachtzitting .en talrijke sprekers kwamen nog tüsschen, ondér meer HEER VERBIST Katholiek, Voorzitter van K.V.V. H. Verbist verklaart dat degenen dié oorzaak zijn geweest van het activisme thans willen beletten dat er amnestie kome. Spreker betreurt dat het gestelde wetsontwerp een beperking inhoudt. Het nationaal gevoelen van het Vlaamsche volk is sterker geworden. Door de betoo ging van 23 Mei heeft het Vlaamsche volk zijn waardigheid getoond. België verkeert in gevaar zoo Brussel weigert zijn rol tegenover Vlaanderen te vervullen. Hij hoopt dat de Regeering eenmaal volledig» voldoening zal geven op amnestie. De vergadering werd dan nog voort gezet laat in den nacht. aaBBgsasiaBaagBsasa&aiaaaiai] IS E. P. PAUL van MERRIS, op de boot te Antwerpen bij het afreizen Vrijdag 4 Juni laatstleden. BBBBBBBBBEBBEBaiflBBBSBIflBBKB iaL22EEaaB<£32225i232Sa3Saa2S2ia Het H. Hartebee'd Prachtig zicht tijdens de toewijding en Eed van Trouw dat Zondag ingehuldigd werd. aan bet H. Hart. l9HBB9B2BBE3BBBBIBflBBBBBBSBSBB2ZMBBBBB8BBSBBB3)BBS9IEBïa39BBBBKflZ2SBSBSSaBBStg Als te Gembloux, waar het Chris tusbeeld bloedige tranen stortte in het veranderen van plaats, totdat het zijne oude plaats nog eens bekwam, was hier het ontstaan de zer vereering won derbaar. -ECCE HOMO» Aanziet den Mensch Werk van een onbekenden meester; in lindenhout gesneden en eertijds met ver- schillige kleuren beschilderd. Oorsprong: een dorp in het Zuiden van Vlaanderen. Het edel en mager gelaat van den Ver losser, de diepe blik in de ruimte, de duwende doornenkroon op het hoofd en de natuurlijke houding van het lichaam, dragende het teeken van gelatenheid en van smert, maken van dit beeld een onverbeterlijk pronkstuk. Ver het beste, dat ik gezien heb hetzij te Poperinghe, of ln andere plaatsen. Geen mijn kind schoon kind; de oprechte waarheid. Reeds op het einde der jaren 1400, in schilderijen of beeldhouwwerk van hier of uit andere landen, ontwaart men, als afbeelding van De Koning der Joden eenen geboeiden Christus met doornen kroon op het hoofd, eenen mantel op de schouders, een riet als staf in de hand en onder het opschrift van Ecce Homo wordt deze in onze gewesten, zoowel als in den .vreemde, overal rond verspreid. Einde der jaren 1500, of in het begin van 1600. onder den naam van Le Dieu de Gemblouxwas dit beeld vereerd in de kerk der abdij van Gembloux en door de menigvuldige wonderen door dezen Christus daar bekomen, stroomden ben den bedevaarteis naar deze heilige plaats. Dit volgens «De Brabantsche Folklore». Onder den naam van Le Dieu de Giblouxslechte uitspraak van De God van Gemblouxverspreidde weldra de Vereering zich uit in de Waalsche streken Van Brabant en Henegouw tot aan Rijsel, In Fransch Vlaanderen kende men en kent men nog Le Chêne du Dieu de Pi- tié den eik van den gepijnigden God van Clairmarais, te midden het bosch van Ri- hoult gaande naar St Omaers en Le Jésus flagellé den gegeeselden Jesus van Oude- zeele vereerd in de kerk, beide plaatsen waar ieder jaar, op sommige dagen een Stroom van volk naartoetrekt. Te Poperinghe ging men bedevaarten naar Ons Heeres Boompje Op zekeren dag, zoo vertelde mij, lang geleden Ro salie Vancayseele, eigenares voor een. zeker gedeelte van. de kapel, nu se dert verschillige ja ren bij den Heer, was ten Westen van Poperinghe, te mid den der bosschen, in eenen struik, een klein, gekroond Christusbeeld gevonden, de schouders bedoken met eenen mantel, de armen geboeid; bloedige strepen over geheel het lichaam. Met grooten eerbied wierd het beeld naar St Janskerk van Poperinghe gedregen, doch 's anderdaags was het weder in den struik. Als een blik sem versrpeidde zich dit wonder door ge heel de streek. Eene kapel van plak en stak wierd gebouwd op de plaats van den struik en Ons Heeres Boompje nam zijne grondvesten te Poperinghe. Naar ge woonte was de kapel met linden en strui ken omringd en laterhand is zij in rood baksteen hernieuwd. Niets merkweerdig. Bouwvallig door de jaren, zijn nu sedert eenige weken de buitenwanden der muren met eene dikke laag harde mortel besrie ken, die zeker de kapel zal verstevigen, maar ook ongelukkiglijk haar uitzien ontaarden. Door de aanroeping van dit beeld wa ren genezingen bekomen. Koortslijdenden kwamen toegesneld of deden bedevaarten; ontellijke stukjes schors wierden en wor den nog van de lindeboomen en struiken afgesneden en medegedregen, waarvan de zieken met vol betrouwen het gekooksel namen. Van daar die dikke, halfgepeelde stammen, die gedurig gekweld en geknoeid door dit gestadig snoeien, in hoogten en fêegten groeien. Voor tal andere kwalen wierd en wordt het Christusbeeld door bedevaarters van alle standen nog aan geroepen. Dit bewijzen hedendaags nog voldoende de menige linten en kleedsels van allen aard, die aam de struiken rond de kapel gebonden of achtergelaten zijn. Het gebruiken van strekken en linten is van denzelfden aard als deze, die ten hul digen dage nog gepleegd is in de Onze Lieve Vrouwe Kerkvan St Omaers, op het steenen graf in den vorm van schrijn der jaren 600 tot 700, van den heiligen Erkembode. Daar voor den oorlog, door eene opening gelijk aan deze van eenen offerblok, waren de linten, de strekken na het ziek lidmaat omwonden te hebben, naar den heiligen man, al binnen geduwd. ONS HEERES BOOMPJETE POPERINGHE, ter plaatse getcekend door H. Adriaen, veearts te Poperinghe. Aan hem gaf men de kwaal en het zeer. Sedert den oorlog is de opening toegemet- seld; maar nog liggen die zinnenbaeldige giften, spruitende uit een vast betrouwen, op het deksel der schrijn verspreid. De tijd van het ontstaan van Ons Heeres Boompjete Poperinghe is duis ter en onbepaald. Van den kant der eige naars der kapel geen geschriften en op dit punt geen overleveringen. Geen gewag ook volgens den heer Fiers, in de oude papieren van de stad. Naar mijn oordeel moet de vereering van dit Christusbeeld wel van de jaren 1600 dagteekenen. De inborst van ons volk kennende is er bij ons geen twijfel,- of deze toeloop moet te Poperinghe, korten tijd het ontstaan van dezen te Gembloux gevolgd hebben. Ten andere het beeld is wel in den trant van dezen tijd; maar hier is dit bedrieglijk, in de jaren 1700 hadden menige beeldsnij ders dezelfde snede van 1600. Tot uitersts toevlucht om den oorsprong te beramen, wend ik mij nog tot de groote linde aan het hoofd der kapel en vraag haar: Hoe oud zijt gij? Haar antwoord staaft niet mijn gezegde; zij is veel jonger. Steunen de op het natuurlijk verdikken van eenen lindeboom min of twee honderd vijftig jaar oud 1 cm. in de ronde van den boom, ieder jaar, op 1.50 m. van den gror.d dan zouden wij geraken aan de jaren 1750. Maar in dit geval zoude het geheel waarschijnelijk zijn, dat bij een der hedendaagsche eigenaars der kapel. Pety of Durand, een ver gedacht zoude overgebleven zijn nopens de betrekkelijk late stichting der eerste kapel. Gelijk ik hierboven zeideal deze zijde geen minste gedacht. Jaren zijn vervlogen, eeuwen zi.fn voor bij en nog is de toeloop naar Ons Hee res Boompjediep geworteld in het volk... En vele jaren zullen nog vervliegen en van Poperinghe en van ver afgelegene streken zal het beeld nog de toevlucht zijn van de ongelukkigen en de diep be proefden; want NOOD ZOEKT TROOST. ADRIAEN Veearts. sen stroomde weldra het water over wel den, velden en wegen. Aan de Leene liep het water over de baan. Het verkeer moest er volledig stil gelegd worden. Op de baan Popcringe- Prov.n, aan De Neerloop drong het wa ter de herberg in de diepte gelegen, bin nen. Gansch het benedenverdiep geraakte onder water tot een vrij groote hoogte en de bewoners moesten naar boven trekken. Aan de Koeistraat stroomde het water eveneens over de baan, dit ever een breedte van ongeveer 50 meter. De alom- liggende weiden waren grootendeels onder water en de hennen die erin waren zaten, de eene op de koeien, de andere op de om heiningen der weiden en nog andere op allerhande houten voorwerpen die door de vloed werden meegesleept. De spoorbaan Poperinge-Adinkerke werd ook erg beschadigd niet ver van de baan naar Abeele. De grond spoelde er van on der weg over een groote breedte en mans hoogte zoodat de rails en dwarsliggers in de lucht bleven hangen. De hofstede bewoond door Ernest Ver- donck-Bollengier, liep geheel onder water. Talrijke landbouwers moesten in der haast hunr ee redden en moesten soms tot vrij diep door het water waden om aan hun dieren te geraken. Naar verluidt zou den zelfs een 5-tal stuks vee verdronken zijn. Wanneer het weder na eenige uren weg getrokken was, bleef op veel veelden een dikke laag zand en modder kleven, wat de weiden voor lange weken ongeschikt maakt voor het vee. Tal van huizen, die gelegen waren langs de beken, geraakten gedeeltelijk onder water. Aan Den Eik bij Westvleteren, beter gekend onder den naam van de Reeke geraakten de weiden en de baan naar Oostvleteren onder water, dit enkel 's an derendaags morgen, rond 4 uur. Het water liep over een groote breedte over de baan en het vee moest in allerhaast van de weiden worden gehaald. Op de Groote Markt te Poperinge waren steeds talrijke nieuwsgierigen die Maan dag avond het stroomend en wassend wa ter stonden na te gaan aan de vaart. Aan den Kom was er'bijna niemand der bewo ners van de barakken aldaar opgetimmerd die in Maandag nacht durfde slapen gaan en een paar barakken liepen zelfs gedeel telijk onder water. Woensdag nammidag II. heeft een groep Vuurkruisers, meestal Walen, ongeveer 250 in getal, een betooging gehouden te gen amnestie, betooging die uitgedraaid is op een onwaardige comedie. Het graf van den Onbekenden Soldaat moest dienen om meer kracht bij te zetten bij hun be tooging. Deze betoogers handelden onder den invloed van enkele plaatselijke lei ders; naar verluidt zelfs tegen het inzicht van hun voorzitter, H. Cox. Enkele vaandels hadden zij medege bracht. Naar Het Nieuws van den Dag was het vaandel der Vuurkruisers uit Veume daar ook bij. Met opgewondenheid uitten die Vuur kruisers hun misnoegdheid en verzet te genover de amnestie. Velen onder hen wierpen hun oorlogseereteekens op het graf van den Onbekenden Soldaat. Er werd geroepen: Weg met Van Zeeland De verraders ter dood enz. Ook dat: zoo de verraders genade zouden krijgen, zij die lieden zelf zouden neerhalen. Een afvaardiging trok naar Parlement en Senaat. Van wege den Minister van Verkeerswezen zou die afvaardiging, naar de verklaring van haar woordvoerder, da belofte bekomen hebben van 70 afslag op den spoorweg. In de eerste rangen der betoogers be vond zich een man die een pinhelm van een Duitschen soldaat uit den wereld oorlog had opgezet, wijl hij met zwara ketens aan den pols opgeleid was door twee medebetoogers. Ten slotte trokken de betoogers terug naar hun lokaal. VUURKRUISERS VERWEKKEN OPNIEUW HERRIE Donderdagnamiddag hebben een 30-ta| Vuurkruisers opnieuw gepoogd herrie t» stichten in de omgeving van het Parle ment. Zij riepen weeral: De verrader» aan de galg». Spoedig werden zij uiteen» gedreven door de politie. Wat betreft de 403 eereteekens die neer- geworpen werden op het Graf van den Onbekenden Soldaat op Woensdag 11, werden deze naar het poiitiekommssarlaet gebracht. Denkelijk zullen die wel terug, gehaald worden door hun eigenaars. Zooals we aankondigden, is E. P. Paul Merris is 52 jaar oud en sleet zijn leve# van Merris, van Poperinge, Vrijdag 4 Juni in hard werken in Congo. e te Antwerpen alweer ingescheept voor de We wenschen her.i voorspoedige reis ea Missies van Belgisch Congo. E. P. van I vruchtbaar verder Missielevéh. Poperinghe al tijd aan het hoofd in het vereeren van heiligheden en heiligen en tot staving van mijn gezegde beziet de menigvuldige oude beeldenon zer kerken en hedendaags nog de vereering van den Heiligen Pas tor van Ars en deze van de Ge lukzalige Theresia van Lisieux, Pope ringhe, zeg ik, kon aan deze nieuwe godsvruchtigheidi niet weerstaan De aanaarding onder de spoorlijn naar Adinkerke, tij den trijkoven van Mijnteer Sadi Sctatallie, werd doorgespoeld, daaromtrent op mannenhoogte. Niet alleen het gewest Poperinge heeft erg geleden op Maandag 11. onder een gewel dig onweder, maar ook talrijke andere gouwen van gansch België. Moeskroen werd geteisterd door over stroomingen en bliksem en talrijke veld vruchten werden vernield. Te Kerkom sloeg de bliksem in een huis en drie personen die daar aanwezig waren werden erdoor erg verbrand. Te Wervik werden hoogspanningsdraden losgeslagen door den bliksem en schade toegebracht aan talrijke radioapparaten. Te Wervik, Komen en Waasten werd veel schade aangebracht door den regen. Voor Lichtervelde is het onweder een ware ramp geworden. Zware hagels vielen neer die bijna alle vruchten afmaaiden. De schade is onberekenbaar. Te Vlimmeren werden twee vaarzen doodgeslagen door den bliksem. De vlas velden moesten worden omgereden om an dere vruchten ir, te leggen. Te Lovenjoul werd een hoeve in brand gezet door den bliksem. De Antwerp-che Kempen werden even eens zwaar geteisterd door bliksem, regen en overstrooming, alsmede door hagel. Te St Joris-Wingene rukte de bliksem een wiek af van een molen. Te Herne sloeg de bliksem op een hof stede een koe, een hen en een duif dood en beschadigde erg het waschgoed dat te drogen hing in de weide. Te Meenen sloeg de biksem neer op het Bisschoppelijk College en ook op de elek trische leiding die gedurende ruimen tijd onklaar bleef. Te Izegem werd een mrisje door den bliksem getroffen. Het meisje heeft een soort verlamming opgeloopen. Te Waarschoot viel de regen neer bij stroomen en in zekere straten stond het water 30 cm. hoog. Te Bellegem brandde een werkmanswo ning af tengevolge brandstichting door den bliksem. Te Hamont verden 2 koeien doodge- bliksemd. Noord-Frankrijk werd eveneens fel ge teisterd door het onweder, bijzonderlijk de streken gelegen aan den Catsberg, aan den Casselberg en bij Rijsel. Overal werd groote schade gebracht aan vruchten door plassende regen, hagel en overstroo mingen. DONDERDAGAVOND rond 9 uur, kwam opeens weer de storm wind opgestoken; zware bliksemslagen doorflitsten den hemel zonder tusschen- poos. Het onweder loeide geweldig over de kust, rond Veurne tot Duinkerke. Te Wulveringem werd eene hofstede door den bliksem in brand gestoken. (Zie ver der meer daarover). Hu spoedig bruin worden Want een blanke huid wordt rood en pijnlijk door de zon. Gebruik daarom tijdig AMILDA-zonnebruincrême, die uw huid beschermt tegen vervellen en zonnebrand en U tevens snel mooi bruint, óók bij weinig of geen zon. Flacon 15 fr. Tube 12 fr. Doos 5 fr. Is het noodig dat de lever normaal werkt en de verbranding van de vetweefsels verzekert. Om deze goede werking te waarborgen, neme men een GRAIN DE VALS bij het avond maal die de vetstoffen verwijdert en de spijsvertering regelt. De flesch van 25 korrels, fr. 5.50; 50 korrels, fr. 8.50. In alle apotheken. Ex-Koning Edward VIII is dus jj»k Donderdag 3 Juni 1937 in 't huwe- lijk getreden met Mrs Simpson, jpi op het kasteel van Candé bij Tours in Frankrijk. Hier ziet men de gehuwden bij SS de huwelijksplechtigheden. Filmopnemers hadden de plech- IB tigheid opgenomen, maar met al- |E gemeen akkoord onder de film- EB uitbaters werd de beslissing ge- rS nomen deze film in Engeland niet gpg te Vertoonen. Dit om de gemoede- jzS ren onder de Engelsche bevolking IS niet meer op te jagen. De Hertog van Windsor heeft DM de wensch uitgedrukt dat men hem» voortaan wat meer met rust zou f laten; hij begeert zijn nieuw le- ||p ven te slijten vrij zooals de gaan- de man. swime. j •aiegrrs- a vrew Tr v-awy-i -.-la-rr -Tpyr g-g gr Maatschappij «SECURITY», de machtigste Belgische Lceningsmaatschappij. heeft in deze laatste maanden meer dan een anderhalf millioen frank lecnin- gen gedaan op materiaal, meubelen, inventaris, veestukken, machienen, enz... Vanaf 2.000 frank tot gelijk welk bedrag. Sluit U aan om het geld dat ge noodig hebt te bekomen en welke ge terugbetaalt in 4 jaar. Bijvoorbeeld een leening van 5000 frank wordt terug betaald door een maandelijksche afkor ting van 120 frank. Kostelooze inlichtingen. DIRECTIE VOOR VLAANDEREN Kortrijkschestraat, 12, GENT. - Telefoon 131.08. Bureel van 3 tot 7 uur den Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag. KORTRIJK: 66, Albertstraat. Telefoon 1608. Bureel: Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 9 tot 8 uur; Zondag van 9 tot 12 uur. Bij «De Lsene». De Hofstede H. Era. Verdonck-Bollengier, en het omliggende hof"oed liep geheel onder water.

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 2