®Vtk IEPER U doorgezetsn op de fiets pickhout ieper UURWERKEN JLWEELEN allerhande ZILVERWERK kredietbank voor handel en nijverheid auguste bonte Geziekt kundige nieuwe gebouwen te wege van den openbaren onderstand tandarts 1 Zomer sproeten SPRUTOL kredietbank voor handel en nijverheid Een Operatie vermeden.., BiJroejrsrt -«■ «De Halle* ran 13-8-31. Apothekersdienst - Zondagrust. Is heden Zondag alleen open van 8 tot 12 uur. en var. 1 tot 7 uur, de Apotheek SNOECK, Groote Markt. -«OS- ZIELMISSEN OP ZONDAG 13 JUNI. IN SINT MAARTENS: Te 8 '4 uur voor He:r Robert Millevllle IN SINT PIETERS: Te 8 H uur Zielmis voor de families Homey, Durnez, Derudder. IN SINT JACOBS: Te 7 Vi uur voor Theophile Dekervel. Te 8 Vi uur voor Zoë Beun, huisvrouw Grimmcnprez. co» HET HEILIG IIARTFEEST OP SINT JACOBS Het feest van het H. Hart is het feest van Kristus' Lisfde. 't Is het feest van dé Ware Liefde, die tot 't welzijn van 't verdwaalde menschdom tot den laatsten druppel van zijn duurbaar bloed uit het doorstoken Harte ten beste gaf. Vrijdag, 4 Juni, vierde St Jacobsparo- chie dit groot feest, waardevol. Van in den vroegen morgen wapperden de vaan dels aan de huizen en kwam het volk in grooten getalle tér kerke, om te beant woorden aan het vurig verlangen van Je zus, den Vrijdag na het Octaaf van het H. Sacrament een H. Communie van Eer herstel op te dragen. Er was echte feest stemming. Te 6 uur was een H. Mis ter imentie der beide H. Hartebonden en te 7.30 uur een H. Mis mét offerande van een kaars, 's Avonds te 8 uur Lof met Ge legenheidssermoen. De Goddelijke Dien sten werden druk bijgewoond en de be woners van St Jacohsparochie hebben blijk gegeven van hun liefde en hun gods vrucht tot het H. Hart. We kunnen niet nalaten aan het on langs opgerichte mannenkoor onze geluk- wenschen aan te bieden om de voorbeel dige wijze waarop het in de Mis van 6 uur en het Lof. goed gekozene, twee- en drie stemmige gezangen heeft uitgevoerd. Gaat den Ingeslagen weg voort en help naar uw vermogen mede aan het opluisteren van de kerkelijke plechtigheden. XII FRANCISCAANSCHE MISSIETENTOONSTELLING van 13 tot 20 Juni 1937, ten bate der Ca- pucienen-Misslomirissen, in 't Klooster der Zusters van Maria, II. ïlarteschool Capucienenstraat, £8, leper. Franciscaansche Vrienden, en gij allen, die iets voelt voor de Miss s* luk, 't grootsche en edel werk uwer Zende lingen. Komt allen, en ziet! Alle giften', hoe klein ook, worden in dank aanvaard. P. Atlianaas, Commissaris. HHHTIMT* HIT ff li UTTlfi** Als ge U bij het fietsen hebt door gezeten, of dat de huid van uw ge laat, hais en armen door de zon pijn lijk verbrand is, doe er dan onmiddel lijk Purol op. Dit verzacht tn geneest. Doos 4 en 7,50 fr. In alle Apotheken. NIEUWS VAN ONZE G. S. S Zondag 11. werd de proklamatie gehou den van de tuts lagen bekomen door de leerlingen van onze Gewestelijke Sociale School in telegramstijl de G. S. S. Alle leerlingen waren opgekomen, bui ten een tweetal, weerhouden door solda tendienst. Ook enkele hoofdbestuursleden waren zoo vriendelijk geweest deze zitting luister bij te zetten door hun aanwezig- I heid. Heer Robert De Man, Volksverte genwoordiger, zat voor; nev:ns hem E. H. Socquet, onze geliefde arrondissements- proost; Leo BoIIingier, sekretaris, en Je- room Stubbe, leeraar aan de G. S. S. Na een welkomwoord aan de leerlingen, alsmede aan de hoofdbestuursleden, ver leende Heer Robert De Man het woord aan den sekretaris, die de puntenuitsla- gen aflas te midden de grootste aandacht. Üit de voorlezing blijkt dat alle leerlingen beduidend meer dan de helft der punten hebben bekomen. Alle leerlingen werden hartelijk gelukgewenscht door Heer Ro bert De Man, die hun het diploma over handigde, alsmede een paar nuttige so ciale boeken als beloontng voor hun ijver, Vervolgens behandelde hij in een boeien de causerie het thema: we hebben flinke mannen nocdig. Het blijkt alle dagen meer en meer, aldus de spreker, dat het maar op de menschen aan komt, maar dat ook de moeilijkheid hierin ligt dat geen bekwame menschen genoeg gevon den worden. Is dit waar op ander gebie den, het is vooral waar op het terrein van de organisatie. We hebben flinke krachten noodig, onderlegde bestuursleden. Aan d- leerlingen van het eerste jaar Gew. So ciale School gaf Keer Robert De Man, onder algemeene toejuichingen, volgende richtlijnen mee: kennis verzamelen; een rotsvast kristelijk geloof aar.kweeken: de hoop op de zege behouden; trouw te blij ven aan de organisatie. E. H. Socquet, arrondissementsbsstuur- der, gaf het slotwoord ten beste; Ge hebt vooreerst U zelf een dienst bewezen, zegde hij tot de leerlingen, door uw kennissen te vervolmaken en aldus hebt ge den Heere lof gegeven; maar ook uwen evenmensch hebt ge een dienst bewezen, omdat gij U bekwamer hebt gemaakt om hem te helpen en hem desnoods den goeden weg te wijzen. E. H. Socquet eindigde met een oproep tot de leerlingen, om met nieuwen moed weldra het tweede jaar aan te van gen. Deze gezellige bijeenkomst werd beslo ten met het gebed. t H. J. VAN DEN DRIESSCHE en goed juist DE EERSTE IEPERSCHE ERADERIE had plaats in de Statie- en Tempelstraat tn aoor een praentxg weder begun- sugd. Za.-idag morgen, rond, 10 uur, begon in voanne-de straten op de v etpaden alle slag uitvallingen te voorschijn komen, 't Was tcliie batjesdagen iedereen wilde ,neeie\tren om die dagen zoo aan trekkelijk n.ogelijk te maken. Velen gaven tot 10 vermindering op dé te koop ge stelde waren en verschillige personen had den zich ni vreemde kostumen gedosclit dié effenaf prachtig waren. Wé zagen er mooie Spaansche, Andalousen, Holand- sche boerinnetjes en boeren. Alle land streken waren er vertegenwoordigd. Zaterdag avond gaf de Harmonie Ypriana in de St Ssbastiaansstraat, die in de Statiestraat uitgeeft, een puik Concert en aan volk ontbrak het niet. Gélukkig dat het Stadsbestuur alle ver keer in deze straten geschorst had. Zondag 6 Juni ging de verkoop alsook de aantrekkelijkheden voort en te 15 uur had aan de Statieplaats een Gymkhana plaats, door de Iepersche Motcolub inge richt. Dit spel is een soort Amerikaansch motcsport. waarin allerhande waaghalze rijen voorkomen (echt Amerikaansch dus!). En om den Zondag te sluiten had te 20 uur in de Tempelstraat een Volksbal plaats, die grooten bijval genoot. De kas seien die aldaar wat hobbelig zijn, zullen er deugd van gehad hebben. Allerhande spelen hadden gedurende «len Zondag en den Maandag plaats in de herbergen der beide straten. Maandag namiddag werd er een velo- koers gehoud n voor beginneling :n. Veer tien jon-ge kleppers namen, niettegen staande het dreigende weder, het vertrek. Van aan d:n aanzet werd er dapper ge reden. Jammerlijk werd deze kcers door ten ongeluk gekenmerkt: Aan de krui sing der Maloulaan en Elverdingestraat had er e:n botsing plaats met een auto, waarbij twee renners gekwetst werden en eenige andere van het peloton geschei den, waarender Turck, die na 5 ronden jagen de hoofdgroep, uit 5 man bestaan de. kwam aandikken. Zes man boden zich dan ook voor den sprint aan, welke met een paar lengten door Galloo uit Geluwe gewonnen werd, die den weg aflegde in 1 uur 11 minuten 2. Rubben; 3. Mouton; 4 Turck; 5. Knockaert; C. Artois; 7. Le- roy; 8. Logie; 9. Vanhove; 10. Lamote. 's Avonds te 9 uur sloot de Braderie met een accordeon-koncert. gegeven door de Iepersche accordeonisten, welke veel bij val genoot. Eene interessante belegging ia en blijft het Bankboekje bij de 2 Netto, zonder eenigerlei beper king van bet bedrag der belegging. Bij dezen aantrekkelijkcn interest, blijft U het integraal behoud van uw kapitaal en eene bestendige on middellijke beschikking over uw geld verzekerd. K ALFV AART-KERMIS Op Zondag 13 Juni 1937, ter gelegen heid van Kalfva rt-kermis: Te 3 u. Prijs kamp met de karabijn Flobert; 150 fr. prijzen. Te 5 uur groote Velokoers voor beginnelingen -Omloop van de Kalfvaart», 50 Km.; 600 Ir. prijzen en premiën. Te 7 uur, in de herbergen der wijk, Ibij-kampen op den Russischen biljard. Op Maandag. 14 Juni: te 7 uur. Velo koers voor jongelingen beneden de 17 jaar; 25 km.; 120 fr. prijzen. Daarna aller hande vermakelijkheden in de herbergen tier wijk. WIJ REIZEN OM TE LEEREN DOOR HEEL HET LAND! Dinsdag morgen! Heel vroeg reeds we melt het van de talrijke kinderen, die blij en welgezind vertrekkensgereed staan om met den radiotrein naar 't Walenland te stcomen. Vierhonderd in getal zijn ze van uit al de scholen van onze stad leper: van St Michiels- en St Aloysiussehool, van de Maria- en H. Harteschool, van de Stadsjongens- en Stadsmeisjesscholen... Ook waren ze daar zelfs van Dikkebusch, Voormezek en Zillebeke. Wat eer. i%beurtenis! Maanden lang i-eeriis bebbzp gespaard voor die groote reis. Dagen fang hebben ze van niets an ders gesproken dan van al 't mooie dat hun op dien uitstap beloofd werd. Per radiotrein! Muziek brengt hen in de gewenschte stemming, die gansch den dag door zal duren en hen alle vermoeid heid en ja ook zonnehitte zal doen ver geten. 't Is 6.15 uur en hoera! Ze zijn weg! Een spreker maakt hen door den luid spreker opmerkzaam op al 't schoone en 't bezienswaardige langs den reisweg. De reis gaat al over Kortrijk-Moes- kroen-Doornik-Bergen naar Thieu, waar afgestapt wordt om de ophaalbakken aan het kanaal van het Centrum te bezoeken. Hier zien ze hoe een paar schepen versast worden. Zoo 'n reuzenophaalbak vervangt 4 groote sluizen, met een gezamenlijk .ïcogteverschil van 22 meter. En verder stoomt de trein: door het zwarte land, met zijn dampende fabriek- schouwen, hoogovens, metaaifabrieken, koolmijnen met de hooge terrils... langs La Lcuvière en Charleroi naar Tamines en dan Zuidwaarts naar Dinant toe langs de schilderachtige vallei der Molignee, waar zich de vermaarde Abdij van Ma re dsous bevindt. In D.nant gaan de kinderen, op enkele uitzonderingen na, mee naar de prachtige grot La Merveilleuse waar ze ongeveer een uur onder den grond het wondere werk van 't druipend water kunnen be wonderen. Dan de brug over naar de Collegiale kerk... en dan verder langs de beziens waardigheden van Dinant naar de Bayard- rots toe. Te 2.30 uur zijn allen terug. Nu volgt de trein de boorden van den breeden Maasstroom tot Godinne. Hier stappen ze af om een wandeling te maken door 't schoonste deel van de heerlijke streek. Langs hooge rotsen gaat de weg, nu eens klimmend, dan weer dalend. Op de merk waardige rotsen van Frenss wordt halt gemaakt. De zon brandt geweldig op de bloote hoofdjes, de voetjes beginnen pijn te doen, maar de opgewektheid blijft... Alles is ook zoo schoon, zoo heel anders dan in de vlakke streek rond leper. Hier ziet men honderden Kemmelbergen en daar in de diepte zijn de bootjes zoo heel klein op den breeden stroom. Nu gaat het langs een kronkelend steenachtig pad snel naar beneden. Nog eens blijven stilstaan aan de groote steengroeven van Tailfer, waar in het station de radiotrein zal bhi- nenstoomen... t Is 5.45 uur... Nog eens omgekeken en vaarwel! De terugreis vangt aan! Langs Namen naar Tamines... En dan langs denzelfden weg terug naar 't lieve leper... 't Is dezelfde reisweg als bij het heengaan, doch er is geen spraak van verveling. Er wordt kinderuurtje gehouden in de radio. Verscheidene leerlingen komen beurte lings voor de micro en... bijval dat za hebben! Eerwaarde Heer Pastoor Denys die de reis meemaakt spreekt ook voor de micro, en als oudste medereiziger dankt hij het bestuur voor al de moeite die het gedaan heeft om de reis zoo aangenaam mogelijk te maken; ook dankt hij in 't bijzonder den gids die zoo talentvol de kinderen geleid heeft in het bewonderen der schoon heden van Gods lieve natuur... En de reis loopt ten einde... Ouders, broers en zusters staun aan het station hen op te wachten... Tevreden maar moe trekken ze huiswaarts en velen moeten nog vooraleer in bed. te kruipen aan ge heel 't huisgezin de wederwaardigheden van den dag vertellen... Ware het te h-rdoen, morgen zouden ze opnieuw meegaan! Maar 't zal voor 't naaste jare zijn! In den nacht van Zondag naar Maan dag 7 Juni is te leper schielijk overleden na ontvangen te hebben het H. Oliesel Mijnheer jozef Van den Driessche. echt genoot van Mevrouw Godelieve Schabal lie, geboren te Kortrijk den 5 Oktober 1879, vereerd met het Burgerlijk Eere- teeken van 1- Klas en de HerinneringS' medalie van het Eeuwfeest. M. J. Van d:n Driessche was Onder wijzer in de hoogste klas der Stadsschool. Hij was een figuur in het Iepersch On- derwijzierskorpszeer belezen en onderlegd in alles wat zijn beroep en de opvoeding in het algemeen betrof, en zeer begaafd om methodisch en klaar zijne stof aan ziine leerlingen voor te stellen: dit waren zeker de twee hem zeer eigene gaven. Hij was werkelijk Onderwijzer en Opvoeder met hart en ziel; en 't was voor hem een groote vreugde ock na de schooljaren zijne oud-leerlingen door het leven te vol gen met raad en daad. Vele zijner jongens waren daaraan zeer gevoelig en gingen betrouwvo! dikwijls bii hem te rade. Zijn diep geloof straalde in alles uit en gaf aan zijn woord een accent van oprecht heid fn overtuigingskracht, die zoo na tuurlijk overging in het hart en het ge moed zijner jonge toehoorders. Hij is è.1 te vroeg heengegaan en zi.in heengaan is een verlies, vooral voor de stadsschool, waar hij Onderwijzer en Op voeder was en voor zijne leerlingen heel In het bijzonder. De plechtige Lijkdienst had, Donderdag 10 Juni te 9 uur plaats, onder een grooten volkstceloop, in St Pieterskerk alhier. Eene solemneele H. Mis zal plaats heb ben in de Kapel van Belle's Godshuis, Zondag 20 Juni, te 8 uur. Aan de diepbeproefde Echtoanoote en Familie bieden we onze innige deelne ming in rouw en in gebed. A LIJKREDE uitgesproken door Mijnheer DENAEGEL, de ,o -ausjigensseuoo. Diepbeprocfde Familie, Eei v> ue i-ecrei). Beste collega's, Lieve Leerlingen, Maandagmorgen bij het vernemen van de aroev.ge truing het pictseung af sterven van onzen Colega, van uw onder wijzer was het voor ons diepgrievend etl pijnlijk, want. aanstonds kwa.n heer Josepu Van oen Dritsscne te voorscnijn ui onze ve.bseiaing en zagen we hem m net voile bewustzijn van zijn pachten ais cnristen mensen en ais wa-~u huisvader. heer Van oen Dr.essehe was de nerheia en het geiuk zijner duurbare vrouw en van zijn liefheboend kind; hij dacht ge durig aan nen en voeiqe rnet hem nitae. hoort naar zijn e.gen verzen: In ae rustige avondstonden, vViji daarooiten hunt ae wind, tut ik met mijn auuroaar vrouwtje, hij h;t Wngje van ons kuid! Waar vindt men troost en moed, Een prikkel voor het bloed? In 't lekker tasje zegt papa, Met fijne Chicorei PACHA WEET GE:...? Dat men nu selder en prei plant, alsmede savooi-, bloem- en roode kooien. Men neemt de bloemstengels der sc hor- seneeren tn rhubarber regelmatig weg. Dat de macht en de grootheid van een volk grootelijks in gevaar worden ge bracht, wanneer het zich in zijn oogen- blikken van rust overgeeft aan ontspan ningen die de beginselen kwetsen van eer waardigheid en eerbaarheid en die een gelegenheid van zonde daarstellen. Dat om 1 kgr. uittreksel (essence) van violetten te bekomen, men 33.000 kgr. frissche bloemekens moet bewerken. Dat de kommunist Dimitroff een brochuur heeft geschreven waarin hij pro paganda maakt voor het in brand steken van kerken en kloosters en voor de totale vernietiging van den godsdienst in heel de wereld. k Voel me koning in mijn huisje, it Voex me stent tn olijgezuiü; vv'ans 'k neo 't harte van mijn vrouwtje js.1 net laciije van ons kuid. Ja, voorai zijn joske was nem duurbaar, ras vc-mise vagen vóór zijn ntciigaa,. v.gue iiij ons tocü. zijn zooinje zn.it was; is. aan nnjn k.r.d niet ziea lijtusa, non ik ae pijn van mijn jongen op nnj nemen, zou rne gelukkig gevceien heer Van tten mrsessche was een diep voelend wezen, met een lijdend harte, hij iced veel, aocn morde n.ti, ai voeiae do trouwe vr.fciki wei noe diep het hare kreunae. Alieen te midden z.jn gtzin tn oij zijn leerlingen vergat hij zichzelf, was mj gelukkig. Ais opvoeder bezat hij buiten zijn diep- christeujk geloot, een taaien werkirust, een eder minnend hart dat slechts kropte voor het go:oe en het scnoone. Zal net ons dan verwonderen dat zijn kias voor nem een lusthof was, dat zijn leerlingen m hem een vaaer gevonaen naaaen. noe d-kwijls Zijn we niet in zijn klas geweest om het optimisme in zijn lessen te be wonderen. Met zijn leerlingen sprak nij zooals Kooistra het zoo schoon zegt; Van hart tot hart, van ziel tot ziel". Wat hij eens dichte over een Co neg a is ook toe passelijk op hem: Ge hebt gewerkt, en 't is geweten Dat van ai den eersten stond, Men in U een trouwe leider, Steeds een ware vader vond. Ge hebt geslaafd en 't is gebleken Hoe gij zorgdet voor de jugci Hoe gij werktet, hoe gij zwoegdet, Voor hun he.l en voor hun vreugd. Zijn groote liefde dwong tot wederlief- Een van zijn leerlingen schreef juist na zijn overlijden: «De Meester had een gouden hart en was een man met was kracht. Spijtig, zijn mooie spreuken, zijn zoete, woorden zullen we niet meer hoo- ren! Ook buiten zijn onderwijzersambt wist hij zijn naaste te helpen en bij te staan. Zijn vrijen tijd offerde hij graag den Heer en zijn minderbedeelden, veel avonden ging hij het orgel bespelen in Belle's Godshuis. Zijn goede vrouw zegde ons MaandagmorgenHij heeft Zondag toch zoo schoon gezongen in 't Lof, 't was of hij wist dat het zijn laatste zanggebed zou zijn Hoeveel verzoekschriften heeft hij niet opgemaakt! Hoeveel passende verzen maakte hij niit voor allerhande gelegen heden, openbare- en familiefeesten! Goede Meester, wij, uw collega's, zullen U niet vergeten. En gij, mijn leerlingen, gedenkt de goede lessen, de heilzame vermaningen, de zoo mooie voorbeelden van uw teerge liefden Meester. Hij toonde U den rech ten weg, hij wees U uw christelijke plich ten. Meester, Waardig hebt gij U gekweten Van uw taak met lof en eer. (J. V.d. D.) Dank, hulde en dank voor uw loffelijk pogen en tsreven. Uw heerlijke belooning weze U overvloedig toegesmeten door Hem die ons lierde dat zij die er velen in de gerechtigheid onderwezen hebben, in de eeuwigheid zullen schitteren als sterren. We sturen U een laatste vaarwel toe, maar tevens zeggen we U: tot weerziens hierboven. En we eindigen met de woor den van den grooten Gt2ielie: Rust in vrede, rust in vrede, U nog eens vaarwel gezeid, eer ik weg en thuiswaarts trede, rust... tot in der eeuwigheid, leper, den 10 Juni 1937. G. Denaegel. A Door den Heer Tordeur, Schoolopziener, werd ook een lijkrede uitgesproken als hulde-nagedachtenis aan den duurbaren Overledene. DE STUERSSTRAAT, 27, IEPER Brillen - Glazen in alie modellen. Kosteloos onder zoek der oogen. Trouw Bediend. Binnen kort zal, in den Gemeente raad van leper, ter sprake komen het bouwen van een reeks huisjes voor behoeftige oude gezinnen, en van een gesticht voor betalende ouderlingen. 't Is een kwestie van het hoogste belang. Men voorziet een uitgave van meer dan twee miliioen! O monze lezers toe te laten nader kennis te nemen van dit millioenen- ontwerp, deelen wij hier het verslag mede dat opgemaakt werd, namens de Commissie van den Openbaren On derstand, door den Heer Edgard Mis- siaen. HET PRINCIEP De Commissie van Openbaren Onder stand heett sinds jaren voor stelregel genomen geen verpleegden in hare ouder- ngengestichten op te nemen, waarvan de wederhelft nog in leven is; dit, cm de onmtnschelijke daad niet te moeten stel len, oud.n van jaren, die een gansch menschenleven samen doorgebracht heb ben, in hun laatste levensjaren van elkaar te scheiden. Maar zulks brengt soms uiterst pijnlijke toestanden teweeg: oude gezinnen, die niet meer in staat zijn in nun levensonderhoud te voorzien, en veel al zelfs niet meer in staat zich zelve be- noorlijk te verhelpen, wo-rden daardoor veroordeeld om in uiterst ellendige voor waarden hunne laatste levensdagen te slijten. Die toestand schept de noodzakeljikheid iets voor die ongelukkige gezinnen te doen. De Commissie is niet alleen van oordeel, dat, niet alleen eene behoorlijke huisvesting aan die gezinnen moet ver schaft worden, maar dat zilfs hun hulp wordt verleend, indien zulks noodzakelijk blijkt voor het allernoedigste onderhoud der ouderlingen en van hun huishouden. Daarenboven hebben al diegenen, die zich met maatschappelijke werken bezig houden, zeer dikwijls ondervonden, dat er eene zekere kategorie menschen be staat, die, zonder onder de werkelijke be- hoeftigen te mogen gerekend worden niettemin de ernstige aandacht verdienen van de hulpverstrekkende inrichtingen. Zijn diegenen, die een leven hebben gekend zonder al te grooten kommer, die zelfs, zonder rijk te zijn, aan een zekeren welstand gewoon zijn, en d:ie hl hun levensavond over en klein inkomen be schikken, te klein om behoorlijk voort te leven, te groot om onder de groote be hoeftigen te mogen gerekend worden en van gebrek te moeten sterven. Onder hen kan men rangschikken: de uit het zakenleven teruggetrokken kleine burgers, gewezen beambten of speciale werklieden uit de openbare besturen of private groote inrichtingen, die over een psnsioen be schikken, ouders, die zich gedurende hun leven opgeofferd hebben om hun. e kin d-ren eene hoogere positie te laten be- kleeden en die nu in staat zijn de laatste levensjaren hunner ouders te verzekeren, enz. Deze zeer interessants kategorie van ouderlingen kan voor 'een deel uit zijn ongelukkigen toestand gered worden met hen cp ts nemen m een gesticht, waar ze over een eigen appartement zouden beschikken, waar ze zouden gevoed en opgepast werden, waarvan zij de kosten zelve zouden betalen. Dit zou hun toelaten met geringe middelen, hun maatschap pelijke prestige te blijven behouden, het geen voor hen van groot belang is. 't Is gedreven door die gedachte, dat de Com- misi'le van Openbaren Onderstand, in princiep, aangenomen h^eft een gesticht bouwen voor betalende ouderlingen, DE BEWEEGREDEN Men .zou natuurlijk één van deze beide ntwerpen kunnen verwezenlijken, zonaar net andere. Maar ae commissie neen gemeena een geneel te moeten tos stand mengen om pe volgende redens: Benevens de noouza*.iiijkne.d van het bouwen etner reess huisjes voor behoeft.ge uaé gezninen, tn het nut van ten ge- »wcnt voor betaitnae ouderlingen, heeft de Commissie behoefte aan e.ne derde nsteiling: Sines jaren heeft de Commissie be sloten aan oa benoefiigen soiun in natura te verkenen d.t om verschillige redens, waaronder oe bijzonderst^ Zfjn, dat wij maar al te dikwijls net treurig scnouw- spel heoben bijgewoond, dat hoofden van oehoeftige gezinnen den g;ldelijken steun dien zij ontvingen, aan drana verkwistten, terwijl thins vrouw en kinderen zonder etui zak.n. Eten is de eerste en bijzonder ste behoefte van den mensch, en wanneer wij eten verstrekken, hebban wij de zeker heid aat de gesteunden met van honger zuilen omkomen. Tot hiertoe is de keuken, waar die eet malen bereid worden, voorloopig ingericht ba een onderdak in het Nazareth Maar dis toestand kan niet blijven duren. Wij hebben met alleen een keuken nooaig, maar ook eene groote eetzaal voor ae nkelingen, en zelfs voor de twee-per- on:n-gezinnen, cm ter plaats het ver strekt eetmaal te kunnen gebruiken. Wel nu, in het gebouwenkomplex, dat wij voorzien, is die gemeene keuken en een gemeene eetzaal voor mannen en eene voor vrouwen, voorzien. Het groot voordeel van dit alles in één complex te vereenigen is het volgende De opgedane ondervinding in het bestuur r ouderlingengestichten leert ons, dat men een behoorlijk onderhoud kan bekos tigen met een geringen onderhoudsdag. Maar eene redsljke verhooging van den strikt noodigen prijs van den onderhouds dag, zal toelaten in hetzelfde komplex genoeg personeel aan te stellen om, niet alleen den dienst der betalenden te ver zekeren, maar ook dn dienst van den gemeenen keuken en tevens van 't onder houd der huisjes der behoeftige gezinnen; zoodat de Commissie van Openbaren Onderstand, zonder nieuwe geldelijke las ten voor haar, eene niet te onderschatten uitbreiding aan hare liefdadige werking zal kunnen geven. Wij zijn overtuigd dat het nut dezer instellingen, alsook de bevoegdheid der Commissie van Openbaren Onderstand om dit geheelte verwezenlijken, door niémand zal in twijfel getrokken worden. DE GELDMIDDELEN Er is echter een beweegreden van het allergrootste belang, die ens aanzet on middellijk, en zonder verderen uitstel, tot de verwezenlijking van dit ontwerp over te gaan. 't Is reeds verscheidene jaren dat in de Commissie van Openbaren Onderstand de gedachte opgeworpen werd, deze gebou wen op te trekken. De noodzakelijkheid ervan deed zich zoo sterk gevoelen dat, na zeer korte bespreking, de algemeen heid van stemmen op het princiep uit gebracht wérden. De onmiddellijke ver wezenlijking werd echter onmogelijk ge maakt, daar het noodige kapitaal voor de uitvoering niet beschikbaar was. En wan neer de mogelijkheid zich begon af te eekenen, 't is te zeggen na Voltooiing r andere in gang zijnde werken, dan was de oude Commissie van Openbarén Onderstand aan het einde gekomen van haar mandaat. Het zou in die voorwaar den een gemis aan eerlijkheid zijn ge weest van wege de oude Commissie, de nieuwe te binden, zoowel principieel als geldelijk, voor zoo een belangrijk werk. De oude Commissie heeft zich dan ook bepaald met voorbérefdende studies te doen en de mogelijkheden aer uitvoering nuitbating te bewerken, die in niets de toekomst konden bintdn. Maar zoodra e nieuwe Commissie aangesteld werd, kwam de zaak opnieuw te berde en on middellijk verklaarden de nieuwe leden zich 't akkoord met de oude, om zoo mogelijk, tot de uitvoering der werken over te gaan. Er is daarenboven een zeer gebiedende reden, die ons aanzet, met den meesten spoed te werken aan te vangen: Zooals iédereen weet, werd door de Commissie van Openbaren Onderstand met den Staat een akkoord gesloten be treffende de oorlogsschadevergoeding, die eén bepaalde som ten voor dee le der Com missie van Openbaren Onierstand van leper deed inschrijven in het Grootboek der Belgische Schuld. Het kontrakt in kwestie bepaalt uitdrukkellijk dat de intresten dezer som, d.e nu nog 533.181,60 frank bedragen, in de eerste plaats moe ten dienen om de vernielde gebouwen te herbouwen. In de vaststelling van het voornoemd kapitaal zijn begrepen het zinneloozen- g.sticht voor mannen, een aantal huisjes, aie voor behoeftige ouderlingen konaen oestemd worden, eene gemeenscnappelijke zaal om als refter voor benoeftigen te dienen, enz. Deze instellingen werden tot heden niet hersteld. Maar het kon trakt verplicht ons dit wederbelag te doen. Van een znineloozngr sent voor man nen is er geen spraak ra-er. Wij Meenen net te mogen vervangen door het g sticht voor betalende ouderlingen, die evenmin ais het z-nneloozengesticnt, geen iast voor de Commissie zal uitmaken. Leggen wij er dus nadruk op, dat de termen van het kontrakt der oorlogs- schadevergoeding en de ware noodzak lijkheid der voorgestelde inrichtingen, tot de uitvoering ervan toch zouden ver plicht hebben in min of meer afzienbarén tijd. Maar wij leven in eene periode waarin de Regeering al het mogelijae doet om de werkioazen aan het werk te stellen. Z moedigt daarvoor aan, in de breedste mate, de uitvoering van alle nuttige wer ken door de O per,aars Eesturen besloten. Inlichtingen aan zekere bron genomen, laten ons toe, zeer breede toelagen te venvachten voor de uitvoering der ont werpen inrichtingen. Het Ministerie van Openbare Gezondheid bevordert, door het toekénnen van toelagen, het bouwen van huisjes voor behoeftige samenwonende ouderlingen. Ook voor het stichten van inrichtingen in dien aard van deze, die wij beoogen, kan er toelagen verkregen worden. De OREC heeft in princiep het toekennen van toelagen voor de voor genomen werken aang.nomen. Het Pro vinciaal Bestuur, van zijn kant, voorziet in zijn begrooting ook belangrijke toe^ lagen voor het maken va:, onderdak voor oude menschen. Al déze toelagen samen genomen laten ons toe te verhopen dat wij van 60 tot 70 toelagen zullen ver krijgen en dat de Commissie van Open baren Onderstand voo-r de inrichting van deze zoo noodzakelijke als nuttige instel- ligen enkel van 30 tot 4C zal tusschen te kamén hebben van haar eigen geld; tusschenkomst die natuurlijk zal bestreden worden met de opbrengst der intresten van het kapitaal der oorlogsschadever- goïding. Naar onze meening, zal het vol staan gedurende 3 of 4 jaar een deel dezer intresten te gebruiken om al de kosten van inrichting, meubcleering inbegrepen, te dekken. Maar het herleven der ekonomische bedrijvigheid in het land maakt de tus schenkomst van de OREC dagelijks min der noodzakelijk. De gewone private nijverheid slorpt door haar zelve meer en me: r de werkloosheid op, zoodanig dat de OREC reeds een besluit genomen heeft, de omvang harer tusschenkomsten te verminderen. Op dit oogenblik reeds komt deze instelling maar in zeer buiten gewone omstandigheden, bij middel van toelagen, meer tusschen. Maar aan gezien in onze streek het heropleven der ekonomische 'bedrijvigheid veel minder hare uitwerking doet gevoelen dan in andere deelen van het land, wettijt zich nog ten volle het toekennen van de volle toelagen voor de ontworpen werken. Er mag echter geen tijd meer verloren worden. Het oogenblik zal komen dat de ORE'C zal verdwijnen en terzeivertijde het toekénnen der toelagen. De OREC verleent enkel zijne tusschenkomst wan neer de ontworpen werken door de be voegde Ministeries goedgekeurd zijn. Het komt er dus op aan, als wij van het voordeel van de OREC willen ge nieten, dat wij zoohaast mogelijk gereed zijn met plans en bestekken, ten einde deze te zien goedkeuren door de Bevoegde Overheid, voor dat de OREC zijne taak geëindigd heeft. WIJ LEGGEN ER HIER NADRUK OP, DAT MOEST ONS EEN OF MEER DER VERWACHTE TOELAGEN GE WEIGERD WORDEN, HET VRAAG STUK OPNIEUW IN ZIJN GEHEEL ZOU MOETEN ONDERZOCHT WOR DEN EN EENE NIEUWE BESLISSING GENOMEN OF DE IN HET VOORUIT ZICHT GESTELDE WERKEN TOCH OF NIET ZULLEN UITGEVOERD WOR DEN. DE UITBATING Wij zegden het reeds, dat de uitbating van die inrichtingen geen zware lasten voor de Commissie van Openbaren Onder stand zal teweegbrengen. Intrest en docdlng van het belegde kapitaal zullen tot zeer redelijke bedragen herleid worden door het feit dat het grootste deel (het deel van de toelagen voorkomende) als verloren kapitaal zal mogen aanzien worden. Voor hét overige zal het mogelijk zijn die geldelijke lasten te begrijpen in den onderhoudsdag der betalende ouderlingen. Wat de huisvesting en voeding der be hoeftige oude gezinnen betreft, zelfs wan neer die niet op de eene of andere manier zouden kunnen gerecupereerd worden, dan nog zou de Commissie voor plicht hebben die huisjes te bouwen, om een einde te stellen aan een toestand die onverdedigbaar is, namelijk: meer doen voor de alleenstaande ouderlingen dan voor de samenwonende behoeftigen. Het bénelden der eetmalen voor behoef- tigen bestaat reeds. Alleen moet het in betere voorwaarden geschieden, waaruit, in elk geval, nieuwe inrichtingskostén zouden voortspruiten. Koffie drinken! 's Vrouws genoegen. Rookenl Wellust voor den man. 's Middags, na het morgenzwoegen Wacht de geurige koffiekan, Flink bereid, maar er moet bij: F. C. JACOBS CHICOREI. ontruimen een half uur na hun inbezit neming. De ingangsprijs is bspaalj op 1,50 fr. Schoolkinderen in groep ender toezicht van leéraar of bewaker bétalen slechts 0,53 fr. 's Zaterdags vanaf 15 uur en 's Zondags van 7 tot 1» uur verminderde ingangs prijs van 0,53 fr. (mannen alleen toeg laten). Persoonlijke abonnementskaarten: 40 frank voor hét badseizoen. Abcn:mentsk3art voor schoolkinderen 20 fr. voor het tijdstip van het schoolver- lof. Familie kaarten120 fr. voor het bad seizoen. OP 25 JUNI 1937 TREKKING DER SNEDE 1S37 van de Plan B. koloniale loterij KOOPT UW ROOD B'LJET! Voor alle nadere inlichtinaen /ie plakbrieven. BENOEMING In hare zitting van Dinsdag 1.1. heeft de Commissie van den Openbaren Onder stand haren nieuwen nieuwen Secretaris bénoemd, in vervanging van den ver- dienstvollen Heer Juies Van Raes, die ontslag nemen zal op 1 Augustus. Volgens een vroegéxe beslissing zou die plaats van Secretaris toegekend worden aan een Doctor in de Rechten. Slechts twee kandidaten hebben zich aangeboden en de keus van de Commis sie is gevallen op den jongen advokaat Heer Antoine Hebbelynck, afkomstig van Geluwe. Aan den nieuwen Secretaris, over wie veel goeds gezegd wordt, oieüen wij onz: beste gelukwenschen aan. MEVR. VANDENDRIESSCHE Diksmuidestraat, 49, IEPER Telefoon 311 Raadplegingen op ALLE dagen. Bijzonderheid van geperfectlon- neerde en gewaarborgde gebitten. DE KASEMATTEN Tegenwoordig is men druk bezig om de Kasemattenwelke gedurende den oor log groote diensten hebben bewezen aan de Engelsche soldaten, te herstellen. Dees week heeft men zoowat 5G0 oude fietsen uitgehaald, alsook een lijk, welke vereen zelvigd werd als dit van een Engelsche soldaat, door het feit dat hij bij zich een geldbeugel had met 2 Engelsche munt stukken; ook werden naderhand zijn pa pieren ontdekt, welke zullen toelaten hem te vereenzelvigen. Hij werd begraven op het kerkhof. Een oorlogsmuseum is er ook reeds ingericht, welke het bezoeken over waard is. Deze is gelégen aan de Rijsel- poort. Men denkt dat de gaanderijen leiden tot aan de Meenenpoort. VEREENIGING VOOR VREEMDELINGENVERKEER TE IEPER REGLEMENT VAN DEN FOTOWEDSTRIJD INGE RICHT DOOR DE IEPERSCHE V.V.V. Apothekersdienst - Zondagrust, Heden Zondag alle Apotheken open tot den middag; 's namiddags alleen de Apo theek KESTELEYN, Gasthuisstraat. BESLUIT: In zijn geheel genomen dus, is het oogenblik allergunstigst om tot de op richting dezer gebouwen over te gaan, daar wij, zonder nieuwe lasten voor de Oommissie van Openbaren Onderstand, zeer gewaardeerde vérbetering zullen kunnen brengen in den toestand van deze menschen, die geroepen zijn van de ont- worpene verwezenlijking te genieten. Wij hopen dan cok dat al wie eenig- zims in staat is aan Ue uitvoering ervan mede te helpen, of deze te verhaasten, al het mogelijke zal do:n om in den kortst mogelijken tijd het beoogde doel te be reiken. Dit zal daarenboven ook eene zeer wel gekomen gelegenheid zijn om een aantal bouwarbeiders, gedurende een geruimen tijd, werk te verschaffen. De alom geprezene BORSTBALSEM A. KESTELIJN verzacht 11a den eersten dag en ge neest volkomen hoest, griep, bron- chiet en alle ziekten der luchtpijpen en van den borst. Te verkrijgen: Apotheek KESTELYN- DE GRAEVE, Gasthuisstr., 14, Poperinge. OPENINGSUREN DER ZWEMKOM De zwemkom Is open tusschen 15 Mei en 15 September, van 7 tot 13 uur en van 15 uur tot zonsondergang. De baden zijn gemengd, t.t.z. dat man nen en vrouwen tegelijkertijd toegelaten worden, uitgenomen op de hiernavolgende voorbehouden uren: Maandag: Van 9 '4 tot 10 14 uur: Wee- zenschool; van 10 li tot 11 uur: Stadsjon- gensschool. Dinsdag: Van 9 44 tct 10 'j uur: Me morial School; van 19 uur tot zonsonder gang: Ypres Swimming Club. Woensdag: Van 1014 tot 11 uur: Sint Vinccntiuscollege; van 15 tot 16 uur: Da mes alleen en meisjes Middelbare School. Donderdag: Van tot 11 uur: M'd- delbare School (jongens)van 19 uur tot zonsondergang: Yptös Swimming Club. Vrijdag: Van 10 Vi tot 11 uur: Beroeps- school. Zaterdag: Vanaf 15 uur: Mannen al leen (verminderde ingangsprijs: 0,50 fr.). Zondag: Van 7 tot 10 uur: Mannen al leen (verminderde ingangsprijs: 0,50 fr.). De baders zijn verplicht hun kab.'en t; Artikel L De Iepersche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer richt een foto-f wedstrijd in. Deze foto's m-oeten dienen tot illustratie van propagandadrukwerk, uit te geven door de V.V.V., alsook tot. iliustrat-e van artikels, te schrijven door binnen- en buiienlandsche journalisten over leper en de omgeving. Zij zullen der halve kunstwaarde moeten bezitten en aan zekere toeristische voorwaarden moe ten voldoen. Artikel 2. Alleen foto's welke klaa: zijn, een artistiek karakter bezitten, on uitgegeven zdjn, zullen toegelaten worden tot den wedstrijd. Ondérwerpen welke reeds vroeger op prentkaarten werden be handeld zullen geweigerd worden. Artikel 3. Voorbeelden van onderwer pen zijn: a) Artistieke gebouwen uit leper, alsook deelen dezer gebouwen; b) Gedenk- teekens uit de Iepersche omgeving; c) Oorlogskerkhoven; Engelsche, Duitsche, Fransche, Belgische; dj De Vrijvers van Dikkebusch en Zillebeke; e) Andere oor logsherinneringen: onderstanden, mijn- trechters, loopgrachten; f) Zichten uit de West-Vlaamsche Bergen. Aitikel 4. Elke deelnemer mag zoo veel foto's inzenden als hij wil. Aritkel 5. De foto's zullen ten minste het formaat 6x9 hebben en ten hoogste 13x18; zij zul'en op glanzend papier zijn afgedrukt. Zoowel contactafdrukken als vergrootingen zijn tcegelate-n. Artikel 6. De selectie zal geschieden door een jury aangesteld door de V.V.V. Deze behoudt zich het recht voor de on bekroonde foto's te behouden mits aan koop van de cliché, ten prijs van 20 fr. Artikel 7. Een som van 500 fr. is be schikbaar. Er zullen 8 prijzen worden ver leend: a) een eerste prijs van 150 fr.; t) een tweede prijs van 100 fr.; c) een derde prijs van 75 fr.; d) tw:e vierde prijzen van 50 fr. elk; e) drie vijfde prij zen van 25 fr. elk. Artikel 8. Bij onvoldoende deelne ming is de jury vrij sommige prijzen niet toe te kennen. Artikel 9. De foto's zallen onder ge sloten omslag, uiterlijk op 15 September ingezonden worden aan de Iepersche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer», Stadhuis, leper. Zij zullen ingediend wor den onder een kenspreuk; deze kenspreuk zal herhaald worden op een tweeden om slag. welke bij de foto's dient gevoegd en waarin naam, voornaam, bediening en adres van den deelnemer zullen steken. Elke ingezonden foto zal duidelijk het on derwerp moeten vermelden. Artikel 10. De bekroonde mededingers zullen persoonlijk verwittigd worden. De onbekroonde foto's zullen alken terugge zonden worSen als de mededingers het aanvragen bij hunne inzending. Wij verzoeken de personen welke bij gelegenheid als gids voor leper en de om streken zouden kunnen dienst doen, zich aan te melden bij de V.V.V. der stad leper, inlicntingsbureau Stadhuis waar zij kunnen vernemen in welke voorwaar den zij dezen zomer als gids zouden kun nen optreden. Aanrijdingen. De genaamde Ver- savel Roger kwam Vrjdag met zijn auto Uit de Studentenstraat naar de Mond- straat tóe gereden. Uit de Onze Lieve Vrouwstraat kwam de auto van Arthur Vanstaan uit Zarren. insgelijks naar de Mondstraat toe, zoodat ze in botsing kwa men. Alles bepaalde zich tot stoffelijke schade. Zaterdag, te 14 uur, kwam Uleyn Ro bert van Nieuwxerke, per auto uit de Sinte Elisabethstraat naar de Rijselstraat ge reden, toen Malbrancke Hector uit Pope ringe, van de Groote Markt naar de Rij- selpoort toog. Eene aanrijding ontstond. Stoffelijke schade was aan de voertuigen aangebracht. Zondag, te 16 uur. kwam de autobus uitbater Lust met zijn voertuig van de Groote Markt de Bo^erstraat ingereden, toen uit de Réiomgaardstraat de auto van Dsnys Victor uit Moeskroen, erop bolde. Insgelijks stoffelijke scnade voor beide. Erge val. De genaamde Emik Griffon, 55 jaar, herbergier, wenende in de Statiestraat, deed Maandag namiddag tijdens de Braderie zulk een erg.n val van 't gaanpad dat hij den schouder ge broken werd. llllllllIlIMIIIIlIHlIlliH verdwijnen spoedig/ door een pot In alle Apotheken. BERICHT Het College van Burgemeester en Sche penen laat weten aan de bevolking dat, tén gevolge der verbeteringswerken aan openbare gezondheid dat geen ongekookt stadswater gedronken worde. Eene intere»»*nto belegging ia en blijft bet Bankboekje bij de 2 Netto, eonder eenigerlei beper king van het bedrag dar belegging. Bij dezen aantrekkelijkcn interest, blijft U bet integraal behoud van uw kapitaal en eene bestendige on middellijke beschikking over uw geld verzekerd. STAD IEPER NATIONALE MILITIE LICHTIING 1938 Wcrvirigsbureel. Vergaderingen, BERICHT Het College van Burgemeester en Schepenen van leper brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het wervings bureel te leper vergadering zal houden dsn II Juni 1937 te 14 uur, den 16 Juni 1937 te 9.30 en te 14 uur en den 18 Juni 1937 te 9.30 uur, in de Nijverheidsschool. De niet uitgestelde miliciens der lich ting 1938, die geen oproepingsbrief moch ten ontvangen hebben, moeten zich onver wijld tot het Gemeentebestuur wenden. Te leper, den 27 Mei 1937. Op bevel: De Secretaris, De Burgemeester, (■Sliaa&lkiHHlSMBKBiSSaBIHIsa DE GROOTE KLOK VAN ONZE LIEVE VROUWKERK TE POPERINGE We meldden reeds dat men in den toren van O. L. Vrouwkerk bezig is met het aan leggen der noodige elektrische drijfkracht om de klokken te luiden. De groote klok was gebarsten en over eenige weken werd ze neergelaten en ter herstelling gezonden naar het Huis Mi chiels te Doornik. De oude groote klok werd gegoten in 1807; vroeger begaven zich de klokkengie ters ter plaatse en de groote klok werd dan gegoten te Poperinge zelf, op eene landing bij Middelburg door het Huis Gamier en Les Drouot. Donderdag noen kwam de groote klok terug per autoeamion. Als afbeeldsel is er in gegoten: de naam der klok: MARIA DOMINICUS; een Kruis; het Heilig Hert; O. L. Wouw met den H. Dominicus; de H. Moeder Anna met O. L. Vr. als kind. Als opschrift staat er op: Gebarsten en hergoten met honderd kilos nieuwe klok- kenspijs door het huis Michiels van Door- nijk onder Pastoor Joye, n 1937. Vrijdag morgen om 9 uur werd zij ge wijd door Z. E. H. Deken Vervaecke en dan naar boven getrokken van waar zs binnen eenige weken alle wel en wee de inwoners zal aankondigen. Paardenkoersen. De jaarlijksche paardenkcersen van Kermis-Dinsdag gaan dit jaar door op Dinsdag 6 Juli e. k. 15.000 Frank prijzen. MET KERMIS worden volgende reizen aangeboden door Kosmos-Toerisme th MONT ST MICHEL 5 dazen ("55 fr. 4/7 »n 7/7 PARIJS 3 dazen 42s fr. 4/7 VERDUN 4 dagen 550 fr. 4/7 en 8/7 GROTTEN v. HAN - dagen 280 fr. 6/7 PARIJS 2 dagen 295 fr. 7/7 R1 INBOORDEN 5 dage 695 fr. 8/7 LrXFMBURG 4 dagen 495 fr. 9/7 ZWITSERLAND 10 dagen 1395 fr. 9/7 LOURDES 9 dagen 1295 (r. Nog verdere reizen op volgende dagen. Inl. zonder verbintenis bij Paul Van Bruwaene, 16, Noordstraat, Poperinge. SEDERT MEER DAN 3 JAAR GE MARTELD DOOR EEN VERZWE RING AAN DE MAAG. KAN DEZE ZIEKE DANK AAN DE PLAN TEN NA ENKELE WEKEN ZIJN WERK HERNEMEN Sedert drie jaar, schrijft hij. leed ik aan een verzwering aan de maag, Ik had vruchteloos alle remedies be proefd. Ik begon wanhopig te werden, toen men mij uw behandeling mei planten aanraadde. Ik heb het genoegen U te melden dat na verloop van een maand ik mijn werk heb kunnen hernemen... FRANQOIS B 30, rue des Goujons, Anderlecht. Talrijke genezingen bekomen sedert meer dan veertig jaar, alsook deze die wij voortgaan dagelijks te boeken, laten ons toe te bevestigen dat een operatie dikwijls kan vermedei. worden door de Behande ling van Vader Benoit. Deze behandeling werkt vlug en radi- kaal. Ze vormt een inwendig verband op de zieke deelen der maag en der darmen; zij regelt de funktie van den lever, doet het zuur verd-'i.inen en stelt een einde aan moeilijke spijsvertering. Voor dezen die vruchteloos alles beproef den beteekent de Behandeling van Vader Benoit de redplank! Wat ook uw géval wezen, schrijft naar den Geneeskundigen Dienst, legt in ver- rouwen uw toestand uit en gij zult koste loos alle noodige inlichtingen ontvangen. Labor. E Bénoit. Société des Marques Benoit, SéTvice médical, B. P. 19 - Paris: 108, Avenue Wagram 17ème (France). (De Behandeling met planten van VadT Benoit van Amiens, worden verkocht (n alle apotheken). Sd

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 3