Voor en Tegen de Vaart Wanneer, is een vrouw gelukkig? HE KRACHT IN 'T BINNENLAND VREESELUKE ONGELUK TE VLAMERTINGE ERG VERKEERSONGEVAL TE GELUWE D00DELIJK MOTO ONGEVAL TE DIKKEBUSCH HET WERK DER INWIJKELINGEN TE BRUSSEL oastcckt ucttü tneow^uAt dm de burner oak cjcen clccsij WOONHUIS MET HOF INK0GRAPH WISSELKOERS Davidsfonds- Tentoonstelling te leper 1250 Fr BURGERSTAND VAN HOEDANIGHEID EN HOEVEELHEID SVG (VERVOLG). BESELARE. Naklank Bamis-Kermis! Zondag was het kermis h:er! Keuns en kiektns, hesp en taart. Zingen, kraaien van plezier, Waarlijk, nooit geëvenaard! Permanenten, zwart en blond. Zijn geschilderd, met penseel! Jonge paartjes wand'len rond, liegen en beloven veel!!!... Voetjes triplen, 't rokje zwaait, Step en Wals en Jazz voor dans, En de paardjesmolen draait. 't Maantje lacht in tooverglans! *t Muziek speelt 'n kermisbed! 't Mansvolk kaart of schiet den gaai! Karei, Delfln, Pol en Piet, Alleman is in den draai! Besetare, 3-10-37. Geo. VLAMERTINGE. Kroostrijke Gezin nen. Zondag 17 Oktober, om 3 uur na middag, heeft in het lokaal De H. Fami lie de jaarlijksche vergadering plaats van den plaatselijken Bond der Kroost rijke Gezinnen. Als bijzonderste punt op de dagorde komt voor: Gezinsvergoeding voor de niet-loontrekkenden Door een bevoegd .spreker zal een volledige uiteenzetting ge geven worden van deze kwestie, welke van zoo groot belang is voor cnze kroostrijke 'gezinnen. Uit leder hulsgezin van den bond wordt vader of moeder verwacht. Kroostrijke gezinnen, die nog niet aan gesloten zljt, uw plaats Is In den Bond. Helpt uw belangen verdedigen. Nieuwe le den kunnen zich op de vergadering laten inschrijven. CHICOREI TALPE doet het harte deugd. Wie ze drinkt is steeds verheugd! VLAMERTINGE. Het rechte eind. En waarom zou ik niet gaan luisteren, Door? Och, man, moet gij nu nog leeren hoe ge uw hofstede begaan moet? Aan uw jaren, ge weet genoeg! Hola! Door! Dat is veel gezegd in een's. We volgen getrouw 't oude spoor, 't spoor onzer vaders. Maar, houdt ge re kening met den hedendaagschen vooruit gang? Voelt ge zelf niet, dat die vooruit- gangsstrocm ons meevoert, willens, nil- lens? Wel Fiel, ik zeg: d'oude boeren zijn de beste! t'Akkoord, Door, als er sprake ls van werken en sparen. Ik en wil U niet klei neeren, zulle, maar ge zult toch toegeven dat g'uw beeten vet als ik en dat uw kal vers dezelfde kost krijg: n als de mijne. Bevindt ge er U niet goed mede? Heel goed, gebuur, maar dat zijt ge toch niet gaan afluisteren op zoo'n voor dracht. Die meng:ling van vetten en dat kalverrantsoen, dat komt toch uit uwen bol? Neen, Doortje lief, met alle respect voor mijn bolleke! Neen. Dat is zoo uit den bol van den voordrachtgever in den mijnen overgestort langs den telefoon sans 111 (hij wijst op zijn coren). Wel Fiel, 'k ga mee, met d'eerste ge- leg:nheid. Lang zult ge niet ten wachten heb ben, Door. Meester Deconinck; komt bin nen kort .spreken over Veevoeding en we! op Zondag 17 Oktober, s:ffens na de Hoogmis, In de Smisse bij Hahn. We gaan, ja, we gaan samen, man! t Wil mee met mijn tijd! Erg ongeval. L:a Hollebeke, 25 jaar oud, wonende te Vlamertinge, reed per fiets op den omloop der koers. Maan dagnamiddag. Een renner, die uit tegen overgestelde richting kwam aangehold, botste er met groot geweld op. De renner werd bewusteloos opgenomen en in de buurt binnengedragen. Lea Hollebeke, die met hare keel op het stuur van de fiets van den coureur terecht kwam, werd bij hoogdringendheid naar het O. L. Vrouw Hospitaal van leper overgebracht, waar men een inwendige bloedstorting vaststel de. Haar toestand is erg, doch niet hope loos. Hoendervoeder. HANEKOP Steeds voorop FABRIEKEN VANHOLLEBEKE, Vaart, ROESELARE. Tel. 376. KLERKEN. Examen. De Jonge Heer Verschave René, komt ter Hooge- school te Leuven het examen af te leggen van tweede kandidatuur in artsenijkunde. Aan Mijnheer en Mevrouw Doctor Ver schave en hun Zoon, beste gelukwenschen. ZONNEBEKE. Pijnlijk ongeval. Verleden week Vrijdag heeft er zich al hier een pijnlijk ongeval voorgedaan. Bij de Kinders Priem, landbouwers, ge legen in de Albertstraat, was de genaam de Frans bezig met een koppel paarden het land te bewerken, toen eensklaps een der paarden schrok en woest begon te springen. Koelbloedig greep den jongen naar de teugels, maar ongelukkig voor hem werd hij door het woeste paard ten gronde geworpen en kwam tueschen de paarden en het werktuig terecht. Door het tweede paard kreeg hij dan nog een stamp in de zijde en op de dij. Gelukkig voor den jongen hielden de paarden aanstonds stil. Hierdoor bekwam de jongen geen verder leed. Geneeskundige zorgen en wat rust zullen Frans spoedig weer opknappen. GELUWE. Werkongevallen. R. R„ oud 24 jaar, metselaarsgast, hield zich on ledig met het optrekken van een steiger aan een huis. Hij verloor het evenwicht en stortte van e£n 3 meter hoogte, omlaag. Hij liep inwendige kneuzingen op in de rugstreek en verwondingen aan het ach terhoofd. De 19-jarige Lefèvere Gaspard, was werkzaam in de appretuur van een textiel fabriek en stond aan een machine om stukgoed te dubbelen. Plots gleed zijn rechterhand uit en deze werd gevat tus- -schen de m:talen lat van het werktuig. Hij liep vrij ernstige pletwonden op. VOORMEZELE. Ongeval. M. Os car Vermeulen, 46 jaar oud, gehuwd en wonende alhier, reed Zondag avond per velo huiswaarts. Op zeker oogenblik gleed hij uit en viel zoo ongelukkig dat hij den schouder brak. Een bijgeroepen genees heer deed het slachtoffer naar het gast huis te leper overbrengen. WERVIK. Ongeval. Gaston Ver- eauteren, uit Komen, kwam Maandag, rond 17 uur, per fiets naar Wervik gereden langs de groote baan, toen hij in botsing kwam met den wielrijder Emiel Haspe- slags. Beide mannen deden een zwaren val op de straatsteenen en Haspeslags be kwam een vrij ernstige wce.de aan het achterhoofd en verder kwetsuren aan de beenen, wijl Vercauteren enkele tanden uit den mond geruk werden. WAASTEN. Gestolen auto terugge? vonden. De handelsvertegenwoordiger Detack Robert, uit Quesnoy-sur-Deule, had langs den steenweg op Neerwaast:n zijn auto onbeheerd laten staan, wijl hij een kennis bezocht. Tijdens zijn afwezig heid reed een onbekende er van door met den auto. Toen de handelsvertegenwoordi ger buitenkwam en zijn rijtuig niet meer bemerkte, vernam hij dat wat verder een auto in de gracht lag. De handelsvertegen woordiger trof er inderdaad zijn wagen in .'N'havenden toestand aan. Men meent dat ditf, niet genoeg vertrouwd met het sturen, in de gracht reed en het hazenpad koos. STAVEEE. Prijs kaarting. Hier volgt de uitslag van de prijskaarting bij j Leopold Boussemaere. Er waren 32 spe lers: 1. Michel Surgeon, Stavele; 2. Joseph Marchand. Krombeke: 3. Alfons Timper man, Stavele; 4. Gerard Cztteeuw, Stave le; 5. Emile 3u:aye. Stavele: 6. Daniël Vanengelandt. Stavele; 7. Florent Wy- dosdt, Stavele; 8. Emile Wydoodt, Stavele. LANGEMARK (St Juliaan). Heden Zondag, cm 8.30 uur. grccie Oudstrijcir-r:- vergadering in 't Vlaamsch Huis. Joris Dekeyser spreekt, Om 11 uur in De Vrede te Langemark. Alle oudstrijders uitgencodlgd. Komt luisteren naar de zeer belangrijke uiteen- zetting. V. T. B. Maandagavond 18 Okto ber speelt de groep Staf Bruggen te leper VOOR OUTER EN HEERDhet boei end spel waarin Staf Bruggen en M. Hoste meesterlijk zijn. Vertrek om 7 uur. Kaar ten te verkrijgen bij E. Top. GELUWE. Let op de gezondheid uwer hoenders, nu de eiers duur zijn; ge;f hun gedurende den ruiftijd het Poeier 4700 tegen koorts, verkouuheid, darmenon tste» king, enz., enz. Marvol ls het eenige af doende middel tegen 't snot. Gebruikt Arsylol tegen pokken. Te bekomen te Poperinge, leper, Gelu- we en verder in alle Apotheken. Recht streeks Apotheker Bourgois, Avelgem. NïEUWKAPELLE. Tooneelgild». Uitstap van Zondag 26 September 1L Toen we dien Zrmdaxmo-« ui het -vertrek namen voor om sewoon jaarlijksch uitstapje, werden we door een vriendelijk lachend herfstzonnek'- beeroet, dat veel beloofde voor den komr- ien das! Aldra bolden we met onze autn lanjrs de wegen van ons schilderachtige Vlaanderen, met als eerste doel Poperinge! Waar we van Poperinge nit zouden tSrecht komen wist geen mensch zelfs onzen sympalhieken leider Meester Verthé nietl Even stoppen aan de «zeven weien te Vest - vleteren. Pr indruk die ons daar te pakken bad in die stemmige atmosfeer stii ritselende horfstbiaan sereen getamp van een klokje in de verte met over alles heen de stralende zon is onv-Tgeetlijkl Daar ga ik nog weerl De paters van Sint Status hebben we natuurlijk ook niet vergeten! q uur: Pope- ringel Onwillekeurig denken we terug aan het op voeren der operette Van het land van Poperinge en van den Hommeloluk! Schoone hoekjes! Dich terlijke omgeving! We hoorden mis in de Sint Brr- tiouskerk, waar we gelegenheid hadden da* eenig merkwaardïgen predikstoel te bewonderen, die een onbetaalbaar (kunstgewrocht is van houtsnede. Van Poperinge kwamen we nog steeds doelloos terecht op den Zwarten Berg! en,, natuurlijk in den doolhof! We gierden het letterlijk uit van pret bij hst lange zoeken naar de open plek! Bijzonder de oudste van ons groepje, 'n zekere Theodie dacht goed den weg te kennen, doolde wel eckt drie kwartier rond, op zoek naar de makkers! 12.15 uv-: Kemmel. Een smakelijk ontbi.it warht- te ons in de ceté Malegrijs Echt fijn! Van daar den berg op! De ruimte is hier te beperkt om al ons wedervaren te verhalen. Het weze gënoeg als het voor somn.igen onder ons voortleeft in onze herinnoringen! Een ding is zeker: de beklimming is lastig en het afdalen gevaarlijk (bijzonder als je loopen wilt). Het panorama is uiterst aantrekkelijk! 16 uur: Dikkebusch-vijver! Waar we dachten te kunnen roeien, waren we mis. Geen verdrietl Naar Zillebeke! Daar hadden wc het rechte eind, zoodanig dat er een drietal van ons kletsnat terugkeerden! We beleefd-n er nieuwe avonturen te peTsoonliji: om te noemen! -Nog even afgestapt te leper, waar we ons oud medelid Seppe Matten met ziin vronwtj' ontmoetten! Een kort gesprek, een krachtige hand druk en en voïture »1 We warrti dien avond misschien wel doodmoe, maar niet min voldaan! We ziin belust op mooie tafererlen Die wii zoo vaak in 't buitenland gaan zoeken... En achl We kennen van ons eigen Vhander-n Do schoonheid niet die straalt uit alle hoeken1 ANDRP !BBSHB!£8iaSSC9aafgHB3EBEaaaBB UIT IEPER Onze lezers kennen ens standpunt: in-1 Wat de Borinage en Charleroi betreft, dien het toewezen wordt dat de regionale wordt door de bevoegde technlekers nog- belangen van het Iepersche zullen gebaat maals bewezen, dat ze er alle belang bij worden door de vaart Ieper-Komen en de hebben tot Gent te varen, en vandaar af OUDERLING UIT DADIZELE DOOR EIGEN GESPAN VERPLETTERD Maandag namiddag, rond 3 uur, was Jules Coucke, 63 jaar, wonende te Dadi- zele, met een zwaar geladen wagen op de baan van Vlamertinge. Plots schrokken de paarden en sloegen op hol, den geleider meesleurend. Ds ouderling, de dieren niet kunnende volgen, struikelde en kwam. onder de wielen van het voertuig terecht. Een bijgeroepen geneesheer deed den on gelukkige naar het hospitaal van leper overbrengen. Daar werd schedelbreuk vastgesteld; ook beide beenen waren ge broken. De ongelukkige Coucke lag in doodslaap. In den nacht van Maandag naar Dins dag is de ongelukkige overleden, na het H. Oliesel ontvangen te hebben. H-et slachtoffer was in dienst van landbouwer Geldhof. TWEE GEKWETSTEN Zondag namiddag, rond 5 uur, had aan de Leiestraat, te Geluwe, een erge aan rijding plaats. De motorijder Maurioe Verhaeghe, wonende te Moeskroen, kwam uit de richting van leper gereden, bol lende naar Meenen. Op de duozitting zat Z.cë Defresne, van Toerkonje. Aan de Lourdesstraat stond de tram stil. Op het oogenblik dat de wielrijder Paul Ghes- kière, wonende te Dadizele, met zijn rij wiel aan de hand, komende uit de Lour desstraat, den tram voorbijging om de straat over te gaan, werd hij door den motorijder gevat en ten gronde geslin gerd, alwaar hij bleef liggen. Onmiddel lijk werd hij opgenomen en in eene na burige woning gedragen, waar een ge neesheer vaststelde dat hij het rechter been op twee plaatsen gebroken was en verscheidene wonden- aan het gelaat be komen had. Zoë Defresne, die van hare zitplaats geworpen was, werd ook erg aan het aangezicht tekwetst. Na geneeskun dige zorgen ontvangen te hebben, kon de vrouw naar hare woning terugkeeren. Gheskière werd naar zijn huis gevoerd. aMBEBBBEBEBHfiBiaBKBaaaMBSS Geen geluk is volledig zonder een goede gezondheid, welke door geene enkele pijn wordt verstoord. Maar welke vrouw lijdt niet soms aan migraine of zenuwpijnen Gelukkig bestaat er echter een best geneesmiddel, de Aspirine tabletten, om de pijnen der vrouw te doen ver zachten en verdrijven, wanneer deze haar geluk komen versto ren. Een tube Aspirine mag dan ook in geen enkel huisgezin ont breken. Vandaag of morgen kunt U ze noodig hebben. (■BSBHEliEKBBBBSSSBnEBBKSBBBBi 't Was Maandag morgen dat enkele ar beiders, die omstreeks 5 14 uur naar leper toe reden, langs de baan Ieper-Dikke- busch, het bewusteloos lichaam zagen lig gen van een man, dicht tegen de tram sporen, terwijl wat verder een -bescha digde moto langs de baan lag. Algauw werd de ongelukkige herkend als zijnde de genaamde Omer Verhoest, wonende herberg Hollebastte Dikkebusch, melkvoerder van beroep. Het slachtoffer had vreeselijke kwetsuren opgelooper, over gansch het lichaam. Hij moet met het hoofd op de tramriggels of op de dwars liggers' terecht gekomen zijn, want dit lichaamsdeel vertoonde slechts één bloe dige, afzichtelijke wonde. Daar men hier in het duister tast naar mogelijke oorzaken, ware het voorbarig hier ééne of andere versie voorop te stel len. Waarschijnlijk echter zal Verhoest het stuur <#-er zijn moto kwijt geraakt zijn, tegen ce borduren der trambaan ge haperd hebben en aldus een geweldigen val gedaan hebben. Het slachtoffer werd met de meeste voorzicht'gheid opgenomen en overge bracht naar het hospitaal van leper, waar men een schedelbreuk vaststelde. Ziin toestand is hopelocs. Heel omzichtig werd zijn echtgenoote van het ongeval op de hoogte gebracht. millioenen welke eraan besteed worden in verhouding staan met het economisch nut én voordeel, dan moet en dan zal de vaart er komen. Wordt echter het tegenovergestelde be wezen door de studiën der technlekers van het Departement der Openbare Wer ker.... dan mogen wij onzen droom een voudig laten varen! Daar ligt heel de kwestie welke thar.s onderzocht wordt door de bijzondere com missie. Het is een kwestie van, cijfers en nlrj van eigenliefde. WAT ZOU DE VAART KOSTEN? We weten niet in hoeverre de ingenieur die een nieuwen tracé voorstelt alles mee rekent wat dient in acht genomen te wor den: houdt hij rekening b.v. mat de noo- dige onteigeningen? In plaats van 75 millloen, mogen wij gerust een 100 millioen voorzien indien alles wel gaat! Een correspondent zond ons ter op name een pleidooi voor de vaart. Hij re deneert alsof het vast en zeker was dat de vaart slechts75 millloen zal kosten, en hij voegt er bij: De 75.000.000 bevatten zeker 45 mil lioenen dagloonen. Dat is minstens een 1.300.000 werkdagen. Zoo de vaartwerken 3 Jaar duren dat is gemiddeld broodwin ning voor 1.300 werklieden per dag; 1.300 werklieden per dag die hun brood winnen is dit niets? Economisch gesproken? In dien de 40 h 45 millioen niet uitgegeven worden aan de werklieden voor te wer ken: dan zullen er 35 millioen uitgegeven worden aan de werklieden voor NIET te werken door den dienst der werkloosheid. Welnu de vaart zou ten slotte kosten niet 75 millloen, maar 75 35, is 40 millioen. r Nog een duwke alhier, nog een duwke aldaar en weldra krijgen we de vaart voor een bagatelleke... Niettemin vinden we de redeneering van onzen correspondent belangwekkend en nog al juist, ln de veronderstelling dat we staan voor 1.300 werkloozen die moe ten onderhouden worden door den Staat. Gaarne voegen wij die beschouwing bij het dossier van de bevoegde Commissie. ECONOMISCH NUT Dezelfde correspondent bespreekt de kwestie van economisch belang. En zijn betoog vat hij samen als volgt: Mijnheer Missiaen beweert dat het economisch belang van leper geen baat zal vinden bij de vaart: wie zegt dat JUIST OMDAT ER DE VAART NIET is leper zich niet economisch ontwikkelt? Omdat nü en ten dage Mijnheer Missiaen geen economisch voordeel ziet: daarom heeft hij het recht niet van te zeggen dat de vaart nooit geen economisch voordeel zal brengen aan leper, heeft hij het recht niet te twijfelen aan een economische ont wikkeling van leper, aan de werkkracht van zijn bevolking. Welk is het antwoord van M. Missiaen? Ziehier: De toevoegde techniekers beweren, en bewijzen dat, als de vaart Ieper-Komen gegraven wordt, geen enkel schip, van Gent of daarboven komende, langs die vaart naar leper zou komen. Ze hebben er alle belang bij langs Brugge, Nieuw- poort, Diks-muide te komen, omdat de scheepvaart langs daar veel gemakkelij ker is! De enkele kilometers meer af te leggen weg, worden ruimschoots ingewon nen door het minder getal sassen, en door het sneller te kunnen varen! Dat is het oordeel van alle technlekers. We zegden reeds, dat de vaart leper- Ktanen weinig of niet te rekenen heeft op het kliëntsel van Noord-Frarkrijk. Hoogstens enkele schepen kolen per jaar. Blijft dan over, het Doorniksche en het bekken van de Borinage en Charleroi. laaflazssssE&sssassaBnBsaBE&ssarsssaBssasaggsBaaBflBnBassBS OFFICIEELE BERICHTEN RECHTERLIJKE ORDE Bij koninklijke besluiten van 2 Oktober is, op zijn verzoek, entslag verleend: Aan den heer Brys, R., uit zijn ambt van deurwaarder bij de rechtbank van eersten aanleg te Veurne. UBBBaBBBttlBBaBBBaBBBBBBBBSB den hierboven beschreven weg tot leper te volgen. Alleen het bassljn van Doornik, kalk en cement, zou vc-rdeeliger varen cp het kanaal Ieper-Komen. Wie zal echter durven beweren, dat de enkele schepen kalk en cement die per jaar ln de streek van leper gebruikt wor- dsn, het graven ecner vaart rechtvaar digen? EN DE VAART IEPER-IJZER? We zijn ervan overtuigd dat een goede waterweg den handel en nijverheid kan bevoordeeligen. Maar we citeeren M. Missiaen verliezen we niet uit het oog, dat leper reeds een waterweg heeft, namelijk de vaart Ieper-IJzer. We weten dat hij op dezen oogenblik aan de vereischten niet voldoet, omdat hij zeer dkwijls onbevaarbaar is voor eenigszins geladen schepen. Voegen we daar echter onmiddellijk aan toe, dat de regeering besloten heeft aan die vaart de r.oodige werken te doen uit voeren, om ze ten allen tijde bevaarbaar te maken voor schepen van 300 ton. Dit is geen vage belofte, want alles is gereed om die werken, die ongeveer 12 millioen frank zuilen kosten, te beginnen. De eer ste kredieten zijn in de begrootlng voor zien en zeer in't kort grijpt de eerste aanbesteding plaats.». VERVOER EN ONDERHOUD Ten titel van inlichting willen wij nog aan het contravan M. Missiaen het volgende ontkenen: De statistieken bewijzen, dat het to taal vervoer naar het Iepersche en ervan weggaande, 2 millioen frank per Jaar ver voerkosten aan den ijzerenweg opbrengt Nemen we de uiterst gunstige veron derstelling, dat het vervoer per water, 25 goedkooper komt dan per spoorweg; en nemen we aan, dat niets meer per spoorweg, van, of naar leper vervoerd wordt, en dat alles langs de vaart Ieper- Komen geschiedt, hetgeen in werkelijk heid, uitgesloten is. Welnu, dat ware een besparing voor een vierde van 2 millioen, of een half millioen, voor de streek van lepe: Maar, (en daar zijn AL de Ingenieurs het over eens) als de vaart Ieper-Komen zou gemaakt zijn, zou hij minimum 1 mil lioen frank per jaar kosten, van onder houd en van bediening! Welk ernstig mensch kan nu van de regeering verlangen, dat ze 75 millioen frank kapitaal immobiliseert in een vaart, jaarlijks een millioen uitgeeft voor onder houd, honderdduizenden frank schade be rokkent aan den ijzerenweg, en dat alles om een besparing te doen van een half millioen frank per jaar? Of dit alles juist is durven we niet be weren. Maar 't is goed dat onze lezers no pens de vaartkwestie alzijdig ingelicht worden. Het onderzoek van de Commissie zal weldra, hopen wij, klaarte en zekerheid brengen. DOORDRINGENDE MAATREGELEN In alle geval moeten er van Staatswege, doordringende maatregelen getroffen worden, om nijverheid in het arrondisse ment leper aan te trekken. Aan de wer keloosheid alhier moet paal en perk ge steld worden, op een bestendige wijze. Zooniet zou het Iepersche, met den tijd, een oord van ellende worden, een soort van oasiswaar schier niemand leven kan Toerisme en nijverheid: er moet hand aan 't werk geslagen worden, eensgezind, om leven te geven aan die twee bronnen van welvaart. BEDROEVENDE FEITEN Het Katholiek Vlaamsch Sekretariaat werd onlangs ingelicht, dat een jongen van 18 jaar, komende uit de omstreken van Diest naar Brussel vras verhuisd bij een bakker te Sint-Jans-Molenbeek, om trent half December 1936. Bij bezoek vernamen we van de bak kers vrouw; «Vier gasten van 18 tot 24 jaar, ook een meisje van 18 jaar zijn in onzen dienst Allen komen voort van brave, akristene ouders van den buiten, allen zijn braaf, werklustig, en nooit blijven ze lang uit in hunne vrije uren... maar, »geen enkele gaat nog naar de Mis, niet een denkt nog aan Biecht en H. Com- muuie, en wees maar niet verwonderd, »geen enkele van de vijf wilde nog zijn Paschen houden, ware het niet geweest »dat mijn man hen met ontslag dreigde indien ze aan hun Paaschplichten te kort bleven. Is het niet bedroevend te moeten be- statigen dat die jongen, nauwelijks vier maand te Brussel ingeweken, reeds de weg naar de Kerk had verleerd, zoo diep was gevallen dat hij, lijk de anderen, zonder de bedreiging van zijn patroon, zelfs aan zijn Paasclipiicht zou verzaakt hebben. OORZAKEN Ëen groot aantal jongens en meisjes, nauwelijks den schoolphcht achter den rug, verlaten hun geboortedorp, en trek ken naar de grootstad, in de meeste ge vallen, om als oudste van een kroostrijk gezin, ook iets te kunnen verdienen om den zwaren last welke op vaders ei moe ders schouders drukt wat tc verzachten. Jong en onervaren landen z: aan in de grootstad, met zijn ruim 900.0..) inwoners, door niemand gesteund of goed ingelicht, omdat zij niet gekend zijn. Meestal inge licht door reeds onverschillig geworden of bedorven streekgenooten ondergaan ze, helaas, hetzelfde lot als dezen, MIDDELEN Velen, wier verblijfplaats bijtijds werd overgemaakt aan het Katholiek Vlaam- sche Sekretariaat, werden van den onder gang gered. Deze jongens en meisjes wor den bezocht, in aanraking gebracht met de Geestelijkheid hunner parochie. Hun naam en adres wordt bekend gemaakt aan de K.A.J.- en V.K.AJ.-vereeuigingen die huff, best doen om hen in hunne ver- eeniging in te lijven. Reeds mogen we ons verheugen over een niet te versmaden aantal welke reeds zijn lid geworden van deze jeugdvereeni- gingen. Ouders, Katholieke Vlamingen, denkt eens na, wat al goeds kan verricht wor den bij die houderden jongens en meisjes die jaarlijks het leger der inwijkelingen komen versterken. Helpt uw kind, helpt ons de jeugd vrij waren van het verderf en den zedelijken ondergang in de grootstad. Vlaamsch Sekretariaat, 182, Koninklijke straat, te Brussel. - Postcheck 4107.52. Stuurt hun adres aan het Katholiek M iEBHEBBEaSSaSSESEasaHSSEHElIB Studie van den Natoris N. D'HUVETTERE 29, Cartons traat, YPER en den Notaris ELIE VAN CAYZEELE to POPERINGHE. OPENBARE VERKOOPING in eenen enkelen zitdag OP VRIJDAG 15 OCTOBER 1937 om 2 ure stipt namiddag, onder het voorzitterschap van den Heer Vrederechter van het tweede kanton Yper, en ter zijner gehoorzaal, Justitie paleis, Groote Markt, te Yper, van: STAD YPER Steenweg naar Dixmude, 25, SCHOON EN WELGELEGEN groot 450 vkm. Zijnde het sterfhuis van den Heer Jules Talpé. Thans ongebruikt. Zichtbaar den Dinsdag en Donderdag van iedere week van 2 tot 4 ure namiddag. De sleutels be rusten bij Heer Jéröme Maliieu, Dix- mudesteenweg. 8BBBEa&BBBBBBaBEBSBSa3fc3BflBZ laat toe uwe brieven, fakturen, ver slagen en uwe boekhouding met inkt in het DUBBEL te maken. - 75 Fr. Bij SAN5EN-VANNESTE, iBBBiBBawisisiaaasssaazBOBBBXB OP VRIJDAG 8 OCTOBER 1937 103 Fransche franken 67.80 1 Pond Sterling 146.975 1 Dollar 29,675 1 Gulden 16,4025 De Iepersche Afdeellng van het Da- vidsfoiKis heeft hare Win terwerking in gezet met eene tentoonstelling van de werken der twee kunstschilders: de Hee- ren H. Gellynck en E. Van Steenkiste. Hunne werken zijn tentoongesteld van 3 tot 10 Oktober in de bovenzaal van den Katholieken Kring. Bij de opening der tentoonstelling op Zondag 3 Oktober, te 2.30 uur, hebben beide kunstenaars het woord gevoerd over hun eigen werk. Het is tamelijk zeldzaam dat een kunstenaar in 't openbaar spreekt over zijn werk, tenzij een dichter of een prozaschrijver 't is eerder zeldzaam dat die erover zwijgen zij hebben zich zelf overwonnen en over hun kunst ge sproken: gemoedelijk, openhartig en in elk opzicht sympathiek. Het loont overvloedig de moeite die tentoonstelling te gaan zien, vooreerst om het kunstgenot dat zij verschaft en ten tweede cm inzicht te krijgen in de ver schillende opvattingen die elkander heb ben opgevolgd in de schilderkunst. De Heer E. Gellynck is een expres sionist. De expressionisten in de schilder kunst volgen op de impressionisten, maar beide woorden rtagen uitleg natuurlijk. Elke kunstenaar, elke schilder bepaal delijk, beschikt, om te zeggen wat hij te zeggen heeft, over vormen, lijnen en kleu ren. Hij is ten slotte een man die in de ziel aangedaan, ontroerd geweest ls door een warme kleur, het wisselend spel van licht en donker en die zijne aandoening weergeeft op een doek. De impressionisten trachten den in druk, de impressie die zij van buiten in zich hadden opgenomen weer te geven zooals zij ze hadden ontdekt en zooals zij hen had ontroerd in de natuur: zij schil derden licht en lucht en zon en de grooten onder hen lukten daarin prachtig. Zij schilderden niet zooals een fotograaf een portret of een postkaart opneemt, maar zooals iemand onder hen het juist zegde: ik schilder niet koelen, maar lichtvlek ken op de koeien Hoe artistiek dit ook gebeurde, toch lag het accent in die kunstopvatting al te uitsluitend op de visueele kwaliteiten die wij in de dingen rondom ons ontwaren: het was voor velen een hl te ver gaande naturalisme, een te slaafsche weérgave van de natuur. Inderdaad heeft de buitenwereld ook kwaliteiten die wij alleen door middel van de gedachte kunnen ervaren en ook deze kan de artist vertolken: vreugde en leed, goedheid en benauwdheid, versla genheid en rellgieuse vervoering. Als die nu het voorwerp vormen dat behandeld wordt op het doek, noemt men dat eer der: de geestelijke inhoud of het geeste lijk element. De expressionisten nu, wilden weêr den kende menschen zijn die niet slaafsch stonden tegenover de natuur maar de dingen rondom hen alleen maar bekeken voor zooveel zij hen inzicht gaven in hun geestelijken inhoud; dit bracht natuurlijk meê dat hun schilderwerken een heel an der karakter droegen. Vandaar in de voordracht van den Heer Gellynck die zinnen als: «ik schilder niet een haring om iemand appetijt te doen krijgen, en ik schilder geen bloemen op dat de bloemen in de natuur niet meer zouden bekeken worden Om hst kort te zeggen: zijn doeken zullen niet zijn: «gekleurde literatuur» maar «de voorstelling van een ge dachte (woorden van hem). Dat brengt natuurlijk mee een groote soberheid: de dingen die voorgesteld worden zijn ont daan van al het bijkomstige, van alle kleine bijzonderheden: alUen de wezen heid der dingen is weergegeven. De ex pressionisten zien synthetisch ais ik het zoo mag zeggen en niet analystiseh, niet alle onderdeden afzonderlijk en los van mekaar om ze daarna één voor één op het doek te tooveren. Dit is noodig om de kunst van den Heer H. Gellynck te begrijpen en. te genieten. Gaat nu zijn landschappen bewonderen bijv. Liss-ewege en vooral Charleroi. Geen r.<aiutieus - afgewerkte bijzonderheden, maar een directe sober-sterke weérgave van den indruk zelf die de artist heeft doorleefd en met ontroering en 'bezieling heeft geborsteld op het doek. En zijn koppen; zijn religieuze kunst: hoe sterk spreken ze: ock daar ziet men hoe de koppen 6terk zijn gebouwd als 't ware en teruggebracht bijna tot twee afmetingen: geen diepte maar een sterk ornamenteel karakter; geen overtollige bijzonderheden, maar eenigszins gasly- leerd: juist door dit alles wint de uit drukking nog aan geestelijke diepte: zie bijv. zijn Johannes; zijn Christus in den Olijfhof; O. L. Vrouw en het Kind; Mo nica en Augustinus. M. II. Gellynck, gij zijt een zoeker: Mochtet gij den moed hebben om al d:n last er*an te dragen, U verder te ontwik kelen en po te lossen voor U zelf de moei lijkheden die U gesteld worden bij uwe verdere ontwikkeling. Ook M. E. Van Steenkiste heeft het woord gevoerd en toont aan de Iepersche bevolking zijne kunstwerken. Hij is een wondere man. Hij is geen expressionist, ook geen impressionist. Volgens sommige is hij de eenige Vlaamsche Romantische schilder. Zijne onderwerpen hebben al tijd iets sprookjesachtigs en soms ook al iets van symbolisme. En toch weer zou men dwalen door den Heer Van Steen kiste te rekenen bij de schildersschool die in de XIX» eeuw aan het impressionisme voorafging. D» Romantiekers van toen waren on gebonden, geweldig, pathetisch: zij wa ren immers de reactie tegen de klassieke richting waartegen zij in opstand waren gekomen: de klassiekers die hun doeken composeerdencn mythologische on derwerpen bij voorkeur behandelden. De Romantiekers namen bij voorkeur his torische onderwerpen en hadden, voor liefde voor geweldige scènes. Bij Van Steenkiste niets van dat alles: hij is stil en diep, niet wild, niet over dadig: rustig; zijn doeken zijn zeer ge bonden en soms zeer symetrisch ge- coniposeerd; maar wat een symphonie van rijke kleuren en wat een geheim zinnigheid» ligt er over die natuurtafe- reelen: de Herfstfee, Romantisch Land schap, De blauwe bloem. Hij ziet niet zoo synthetisch, ls ook geen expressionist: heeft cog voor elk voorwerp afzonderlijk en overstreelt alles en bindt alles samen met die hem eigene wondere kleuren. Uren zou ik kunnen stilstaan voor een doek als Muziekwat een diepte weet hij te suggereeren door een kronkelende weg die helpt om den achtergrond nog geheimzinniger te maken. Dit is de vrucht van het stil aanschou wen van het werk van Van Steenkiste: hst dost een heimwee groeien naar iets dat lang voorbij is en schoon was of naar de kinderjaren met hun zonnige en fris- sche herinneringen: de toover die uitgaat van de sprookjeswereld en waarvoor elk menschenhart altijd ontvankelijk blijft: M. Van Steenkiste noemt dat: die verre herinnering aan het verloren paradijs M. Van Steenkiste. uw werk maakt die herinnering levendiger en daarom maakt uwe kunst een mensch gelukkiger en beter. V. 3E&32 li cmriaRSteunt da TcextLcmxi&z TUyy door. e^bA. FNR.te. 9 SllPtP NATIONAL 38 Vraagt documentatie 1938, en zonder kosten of verbintenis gezonden aan F N R, 141, Louisalaan, Brussel, of aan een der Officieele Verdeelers F N R van uw gewest. POPERINGE, van 1 tot 8 Oktober 1837. Geboorten. Verhaeghe Maria, d. v. René en Baeckcr Martha, Pottestraat. Blanckaert Marie-Thérèse, d. v. Leon en Gouwy Ida, Bruggestraat. Boussemae re Frans, z. v. Maurice en Vandenbussche Maria, Proven. Tommelein Yolande, d. v. Arsène en Bafcop Blanca, Alverin- gem. Rousseeuw Jeannine, d. v. Eduar- dus en Commmne Joanna, Leisele. Werbrouck José, z. v. Roger en Courtens Jeanne, Westvleteren. Meyvaert Mi- cheline, d. v. Marcel en Casal Andrée, Iepersteenweg. Provoost Odette, cl. v. Robert en Ciays Marie, Watou. Note- baert Solange, d. v, André en Vanden- briele Rogette, Elvcrdinge. Marrecau Jacques, z. v. Alfred en Couttenier Ra chel, Noordstraat. Overlijden». D'huysser Euphrasie, 66 jaar, wed. v. Docby Henricus, Boeschepe- straat. Jacob Hector, 51 j., echtg. v. Vitse Maria, Ouderdomsteenweg. Pla- tcvoet Zenobia, 74 j., wed. v, Mareco Henricus, Boeschepesteenweg. Lefevre Josiane, 4 yz maanden, Duinkerke. Fos- saert Achilie, 70 j.. ongeh., Casselstraat. Logie Charles, 87 j„ echtg. v. Catteeuw Rosalia, Provensteenweg. Huwelijk. Cordenier Georges, land bouwer v. Watou, en Vandromme Elvira, z. b. v. Poperinge. Beloften. Dupont Paul, rekenplich- tige v. De Panne, en Gelein Erna, z. b. v. Poperinge. Kerrinckx Albert, kleer maker v. leper, en Benouwt Agncs, z. b. v. Poperinge. IEPER, var, Sï Sept. tot 7 Oktober 1937. Geboorten. Llefoogne Leon, Recollet- tenpoort, van Voormezele. Madou Cla ra, Verlorenhoekstraac, 2. D'haene Pierre, Boomgaardstraafc, 37. Verfaillie Erna, Dehaernestraat,, 36. Verfaillie Diana, Dikebuschsteenweg, 157. De- jonckheere Lucien, Meenensteenweg. Ovcrlijdenn. Ramon Hendrik, 74 j., echtg. v. Verbrugghe Marie, Kemmel- steenweg, 21. Coucke Jules, 60 j., paar- dengeleider, echtg. v. Brughman Maria, Lange Torhoutstraat, 25, van Ledegem. Delvoye Edward, 61 j., z. b., ongehuwd, Hondstraat, 44. Huwelijken. Dombrecht Hector, dienstdoende helner bij de Regie van Te legraaf en Telefoon, en Wuylens Jean- .lette, fabriekwerkster, b. v. leper. Bolle Emiel, paswerker, en Plckel Elisabeth, naaister, b. v. leper. DIKSMUIDE, tot S Oktober 1937. Geboorte. Ceenaeme Bernice-Marie, d. v. Leon en Elisa Dujardin. Huwelijk. Vermandei Albert-Ray- mond-Erans, geboren te Loudun (Fr.) den 5-12-1814, met Delarue Julia, geboren te Diksmuide, den 25-3-1911. STADEN, tot 7 Oktober 1937. Geboorten. Bruggeman Alice, d. v. Cyriel en Depoorter Maria. Van Ins berghe André, z. v. Jules en Bouttelegier Julia. LANGEMARK, maand September 1937. Geboorten. Decapmaker Monica, d. v. Camiel en Uleyn Martha. Smagghe Jeannine, d. v. Hector en Noyelie Ma deleine. Kimpe Frans, z. v. Oscar en Dejonkheere Martha. Maschelein Ma ria, d. v. Maurice en Herman Bernadette. Louagie Andries, z. v. Gerard en Sys- sau Maria-Ludovica. Vandendriessche André, z. v. Albert en Degraeve Mar guerite. Van Eecke Roger, z. v. Hi- larius en Lemahieu Maria. Hooghe Go- delieve, d. v. Valère en Vandewalle Emma. Overlijd:.!!». Pieters Polydoor, 71 j., wed. v. Behaegel Piriomena. Blomme Cyriel, 63 j., echtg. v. Verschoore Emma. Vanacker Beatrice, 5 m., d. v. Henri en Debruyne Magdalena. Huwelijken. Vanterberghe Maurice en Van Tyghem Eiisa, beiden v. Lange mark. Bauwen André v. leper en Bour gois Marguerite v. Langemark. Mar- key Maurice en Vanlauvve Madeleine, bei den v. Langemark. Vandewalle Jerome en Tieren Germaine, beiden v. Langemark. KORTEMARK, tot 7 Oktober 1937. Geboorten. Denys Lea, d. V. André en Verduyn Godelieve. Bossu Albert, z. v. Jerome en Olivier Adriana. Van dewalle Erik, z. v. Maurits en Astaes Jo sephine. Huwelijk. Vereecke Jan en Lamote Julia. BESELARE, maand September 1937. Geboorten. Willy Vanallemeersch, z. v. Jules en Maria Druwé. Nelly-Maria Baslen, d. v. Robert en André Dsnorme. Overlijdens. Jacques Samyn, geb. te leper. Camiel Verschaeye, echtg. v. Em ma De Simpel. Maria-Louisa Soenen, d. v. Henri en Adèle Vannoote. Camiel Nuyifcan, z. v. Fre-derik en Ro:a Verbrug ghe. Huwelijken. Eduard Defour, wed. v. Marie Accou, v. B-aselare, en Flavie Schoutteten, wed. v. Cyriel Desreumaux, v. Geluveld. Jérémie D-m:y, v. Esse- lare, en Laura Del'haye, wed. v. René De smet, v. Geluveld. WIJTSCHATE, maand September 1937. Geboorten. Bondue Jules, z. v. Henri en Angèle Buseyne. Bossaert. Roland, z. v. Lucien en Simone Loridan. Sterfgeval. Goethals Marie, 80 jaar, z. b., wed. v. René Deconinck en Eugène Menu. Huwelijk. Misplon Jerome, landbou wer, met Maria Desomer, z. b., beiden v. Wijtschate. GELUVELD, maand September 1937. Geboorte. Marie-Bernadette Degel, d. v. Louis en Julia Hoorens. Sterfgevallen. Faul-Emiliaan Van- damme, 68 j., echtg. v. Emma Dewitte. Zulma Denorms, 35 j., echtg. v. Henri Coudron. Zoë Mule, 45 j., d. v. Charies- Louis en Rosalie Deleu. Huwelijken. Jozef Desreumaux en Asfcïxie Nsirynck, b. v. Geluveld. Ed ward Defoor v. Beselare en. Flavie Schoüit- teten v. Geluveld. OOSTVLETEREN, 3" kwartaal 1937. Geboorten. Feryn Daniël, z. v. Omer en Kinget Rachel. D:corte Magda, d. v. Marcel en Degraeve Angela. Pauwelyn Hilda, d. v. Gaston en Debergh Maria. Wyffels Jacqueline, d. v. Cyriel en Flahou Maria. Deback Anna, d. v. Georgius en Ded-eurwaerder Elisa. Huwelijken. Dsnneel Albert, land- bouwwerker, en Riem Gabrielle, werkster, b. v. Oostvlefesren. Mahieu André, han delaar v. leper en Devloo Martha, z. b. v. Oostvleteren. Lateuwe Cyriel, land- bouwwerker r. Elverdinge en Lobelle Ma ria, werkstsr v. Oostvleteren. Van Eecke Karei, beenhouwer, en Riem Angela, z. b., b. v. Oostvleteren. Leen Jan, Apo theker v. Gent en Desmet Paula, z. b. v. Oostvleteren. Overlijdens. Taveirne Magdalena, 12 J., d. v. Cyriel en Ooghe Martha. Bamo- lis Emma, 84 j., z. b., wed. v. Poissonnier Petrus. Debuysere Mathilde, 25 J., meid. Platteeuw Eugenie, 70 j., winkelierster, wed. v. De weer dt A. Lievois Emma. 54 j., z. b. Deconinck Marie-Louise, 74 J., landbouwster, echtg. v. Louwagie David. BIKSCHOTE, 2' en 3' Trimester 1937. Geboorten. Lefever André, z. v. Aurel en Rondeié Godelieve. Ncyelle Gilbert, z. v. Cyrilie en Vansteene Irma. Geldof Georges, z. v. Oscar en Castryck Irma. Duplacie Guido, z. v. Gerard en Vander- meersch Irma. Tommelein Jenny, d. v. David en Verstraete Bertha. Beeuw- saert Nelly, d. v. Lucien en Bafcop Made leine. Platteeuw Maria, d. v. Julius en Vanbelleghem Godelieve. Crombez Ro bert, z. v. Odilon en Deblonde Maria. Vanouplines André, z. v. Gaston en Alle- meersch Alice. Huwelijken. Taillieu Jules, vlashan delaar v. Rumbeke en Van Eecke Adrien- ne. landbouwster van Bikschote. Ver faillie Jules, aardewerker, en Degrendele Valentine, werkvrouw, b. v. Bikschote. Overlijdens. Tcmmelein Jenny, 11 d., d. v. David en Verstraete Bertha. Denoo Raphael, 11 m., z. v. Leon en Jacobs Go delieve. Delbeke Romanic, 78 j., huis houdster, echtg. v. Bccarren Benjamin. LOO, maand September 1937, Huwelijksaankondigingen. Camer» lynck Carolus, surnuméraire bij de Re» gistratie, v. Leo, en Mari?-Irène Fcntcyn^ z. b„ v. Antwerpen. Verpianck" llareei. lus, landbouwer v. Leisele en Zulma Roo- ryek, landbouwster v. Leo. Huwelijk. Smaege Georges, dagloon», en Devos Maria, z. b., b. v. Loo. ZONNEBEKE, maand September 1937. Geboorten. Verbeke Lionel, z. v. An- dré en Boddin Zcë. Lenoor Marcsl, z. r, Richard en Santy Anna. Huwelijken. Donck Elias en Santy Maria. Saelens Petrus en Keitelcot Emelie. Pattyn Gerard en Denorms Maria. Overlijdens. Vandeveyvers Maria, 73 j„ wed. v. Lammens Arthur. Wycüiuys Leo, 82 J., echtg. v. Willemyns Maria. ZIIXEBEKE, van 1 Jan. tot 30 Sept. '37. Geboorten. Deleu Roland, z. v. Gas. ton en Martha Feys. Verfaillie Marcel, z. v. Cyrlllus en Emma Garreln. Lenoor Norbsrt, z. v. Camillus «n Martha Decroix. Van Hulle Elodie, d. v. Albertc en Ju. lienne Dezutter. Vandenbrcucke Ar.dré, z. v. Gerard en Maria Dochy. Debeuf Gery, z. v. Simon en Lea Demey. Goe- maere Walther, z. v. Georgius en Anna Muylle. Boudry Willem, z. v. Gaston en Gabriella Vanpeteghem. Huysen- truyt Raphael, z. v. Gentil en Augusta Dej-onghe. Carrein Jcël, z. v. Achilles en Julia Lewyllie. Grou-et Jacqueline, c'. v. Eric en Hcnrica Haeck. Sercu Acnes, d. v. Maroel en Marie Huysentruyt. Van de Steene Gerard, z. v. Joseph en Maria Hoste. Philips Folie ien. z. v. Emile en Rachel Ghekiere. Bourgois Rrigina, d. v. Leopoldus en Germaine Be- kaert. Van Dam-me Daniël, z. v. Maroel en Rachel Dovos. Degraeve Esther, d. v. Jerome en Zoë Gillebert. Braem De- nlse. d. v. Remlgius en Godelis ve Hooghe. Provoost Gabriel, z. v. Paulus en Maria Cordonny. Robbe Lena, d. v. Ludovlcus en Julia Feys. Vanoudendycke Yvette, d. v. Oscar en Maria Delbecque. Mahieu Robert, z. v. Maroel en Rachel Caooen. Titeca Annle, d. v. Daniël en Maria Dewilde. De fever Yvette, d. v. René en Maria Beun. Huwelijken. Debocsere Carolus. bak ker, en Devoldere Irma, z. b., b. v. Züh-be- ke. Carlier Henri, brouwersgast v. Dik- ksbu°ch, en Jeanne Platteau, fabriekwerk, ster v. Zillebeke. Gouwy Leo, grond werker, en Balduyck Irma. wed. v. Car rein Achilles, huishoudster, b. v. Zillebeke, Willem Germain, landbouwer v. Ar- dooie en Masscheiin Cyrilla, z. b. v. Zille beke. Vanc.omperaolle Hector, land bouwer v. Ardoole en Masscheiin Maria, z. b. v. Zillebeke. Deput Michel, land- bouw:r v. Etelfav (Somme) en Verfaillie Maria, z. b. v. Zillebeke. Lerereq Jules, fabriekwerker v. Houtem en Forret Slmo- na, huishoudster v. Zillebeke. Vermeu len Gerard, vlas werker v. Beselare en Leire Helena, z. b. v. Zillebeke. Blan- chaert Achiel, aardewerker, en Lefieuw Suzanne, wed. v. Garreyn Achillus, fa briek werkster. b. v. Zillebeke. Verfaillie Paul, mekanieker v. Ieoer en Deroo Eer- tha, wed. v. Cannie Alidcr. huishoudster v, Zillebeke. Deleye Jerome, fabriekv.er- ksr en Lenla Juliette, fabriekwerkster, b. v. Zillebeke. Overlnöcns. Deberdt Eveline. 66 echtg. Boudin Emile-Cyrilie. Mouton René, z. v. Jooris en B'anrkaert Yvonne, Everaet Maria, d. v. Cvrillu». en Martha Debacker. Vanrass Hilaire. 67 J„ ongeh. Taipe Achilie, 57 j.. echt-epoot Turck Rachel. Leroy Camillus, 56 i., wed. v, Duthoo Lecoia. Leire Achillus, 36 ongeh. Fcret Henricus, 77 J, wed. v. Titeca Sidcnia. Vanoud-endicke Lucia, 77 j„ wed. v. Platteeuw Carolus. Acke Maurice, 22 J„ ongeh., (overl. te Brugge), BULSKAMP. Huwelijken. Devos Adrien, landbou wer v. Houtem en Cottry Helena, z. b. v. Hulskamp. Van de wou de Karei, land- bouwer, en Franchois Irma, z. b, b, v. Sulskamp. RSEi&r/aBBSSEasaisssasa?^:?;;» Deze twee kenmerken: hoeveelheid en hoedanigheid, zijn wel de eigenschappen van doelmatig bemeste wintergranen. Dank aan een toediening van een vol doende Potaschbemesting wordt de op brengst der graangewassen merkelijk ver hoogd. In de goede gronden, schommelt deze opbrengstvermeerdering tusschgn 4 en 8 zakken per hectare. In slechte en bijzonder in lichte gronden kan het ver schil in opbrengst nog aanzienlijker zijn. De graankorrels zijn vaster en hijge volg zwaarder: zij zijn meelrijker, glad en blinkend; hun broodwaarde is merkelijk hooger. Veie gevallen wijzen erop. dat de pot aschbemesting dik en goed bestand strooi geeft, met goudgele kleur en een ideal» rijpheid. Ook mag de aandacht even getrokken worden op het feit, dat de Potasch ook doelmatig aangewend wordt om de graan gewassen te beschermen tegen het lege ren en om het onkruid uit te roeien. Het is een uitgemaakt feit, dat. waar de potaschbemesting toegediend werd, d« grond na den oogst zuiverder is, en d« stoppelen dikker en geler zijn. De landbouwers die de noodzakelijkheid der potaschbemesting op graangewassen nog niet ondervonden hebben, hebben zich slechts eens de moeite te geven, een voldoende potaschbemesting te gebruiken op een gedeelte van hun grond, en het stoppeliand na den oogst eens goed te bekijken. Zij zullen onmiddellijk opmer ken dat de grond veel zuiverder is. en dat de stoppels dikker en geler zijn daar waar zij Potasch gestrooid hadden. Om een doeltreffende uitwerking der potaschbemesting te bekomen, zal men deze meststof zoo vroeg mogelijk toe dienen. Op stoppeliand toegediend, geeft bet de beste uitwerking. Priesterlijke Benoemingen Z. Exc. Mgr. Lamiroy, Bisschop van Brugge, heeft benoemd tot Pastoor te Ardooie, E. H. Coghe, Pas toor te Watou. Pastoor te Oudenburg, E. H. Lauvvers, Pastoor op St Jozef te Meenen, in ver vanging van E. H. Devaere, die zijn ont slag genomen heeft. Pastoor te Westvleteren, E. H. D'Hai- icwein, Pastoor te Wardamme, in vervan ging van E. H. Masure die zijn ontslag genomen heeft. Pastoor te Watou. E. H. Devisschcre, Aalmoezenier aan het Rijksopvoedingsge sticht te Ruisclede. Pastoor te Meenen (St Jozef), E. H. Matthys, Pastoor te Neerwaasten. Pastoor te Neerwaasten, E. H. Plovicr, Onderpastoor te Waasten. Pastoor te Wardamme, E. H. Vanden Bossche, Onderpastoor op St Gillis te Brugge. Kapelaan te Zwankendamme (Zeebrug- ge), H. De Bel, Onderpastoor te Wou- men. (iBiMBEiBaasanaBcaBiiiaiHl EXAMENS 2° Jaar Advokaat. Met voldoening: V3tt Hce Jos., Veurne; Vandcvoorde A., Lop- pem. 3» Jaar Advokaat. Met voldoening: De- hem Albert, leper; Camcrlynck Ed., Roe- selare. Advokaat-Uitgangsexamen. Met voldoe ning: Verfaillie Jos., Poperinge; Treffl- mery Herre, Meenen. 2» .'/aar Apotheker. Met vetósen'1'®' George Albert, Poperinge. 2° Jaar Geneeiheer (Kandidatuur), Mjjj voldoeningRyon M., ProvenPauweW Osc., VlamertingeDenys Fr., Roeselar'l Marichal Herb., Roeselare; Xaveer ?N PasschendaleSamyn Georg, RoesbrBr ge; Verschaeve R., Klerken. 2° Jaar Veeart». Met voldoening! CTf peerdt A^ Roeselare.

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 4