m CHINA IN 'T BINNFNLAND UIT POPERINGE GEVRAAGD RECHTBANK VAN IEPER VLAAMSCHE VOETBALBOND ALLERHANDE WISSELKOERS NA DEN MAALTIJD GING HET NIET DE NEGEN M0GENDHEDEN- C0NFERENTIE TE BRUSSEL Staatsgreep lo BmHK WERELDGEBEURTENISSEN BURGERSTAND VAN VERVOLG IN O. L. VROIW GASTHUIS Deze week werd Eerw. Zuster Livina, Overste van het Gesticht van Kuurne, aangesteld tot Algemeene Overste van het O. L. Vrouw Gasthuis ter stede en bij huizen. Wij wenschen de nieuwe Moeder Over ste geluk om haar benoeming en hopen dat zij vele jar:n haar beste diensten moge bewijzen aan haar Klooster, dat zooveel openbare diensten bewijst aan onze stedelijke bevolking. KIEZERSLIJSTEN Het is wel eens belangwekkend na te gaan hoeveel kiezers en kiezeressen onae stad telt. De laatste kiezerslijsten geven ons hierover volgende cijfers: 3.806 man- melijke kiezers voor den gemeenteraad en 4.119 vrouwelijke kiezers. Het vrouwelijk element blijft dus in de meerderheid in onze stad. BRIELEN. Tegen koorts, darmont steking, leverziekten, ch-lera, typhus en alle andere ziekten der hoenders, gebruikt Apotheker Vermandere's Poeier 4200, merk Hanekop. Te bekomen: Poperinge en leper alle Apotheken; Geluwe: Apoth. Demytenare. VLAMERTINGE. Aanranding. Zondag avond, rond 10 Vt uur, kwam August Van Poucke, landwerker, wonende in de Bellestraat, met zijn vrouw huis waarts. Gekomen aan de woning van Ach. Debruyne, langs voornoemde straat, werd Van Poucke door Debruyne aan gerand. Van Poucke kreeg een steek aan den mond met een scherpsnijdend alaam stuk, waardoor hij veel bloed verloor. Van Poucke heeft zich tegen zijn aanvaller verweerd en kon hem het gevaarlijk wa pen ontrukken, dat hij vervolgens aan den veldwachter overhandigde en aan wien hij een klacht over deze nachtelijke aanranding indiende. Rijwiel gevonden. Maandag mor gen werd een rijwiel gevonden in den gracht langs de betonbaan bij 't Oude- Mannenhuis. 't Was het rijwiel van den landbouwer Haeyaert, Brielenstraat, dat 's avonds te voren aan den gevel van de Café Beige weggenomen werd. Reuzen-tombola op Zondag 21 dezer, te 11 uur voormiddag, bij H. Hahn, in «De Smissen. Moest er, och ja, moest er eens een tombola, een reuzen-tombola ge geven worden, uitsluitelijk voor bceren: emmers, vierhaken, spaden, koffieketel, koeketen, paardengebit, enz. Helaas! 't en is voor dezen keer niet: Heer Deconinck komt uitleg verschaffen over de manier van voederrantsoenen samen te stellen. Is 't maar dat? Hoeveel maal moet ken nis niet onderdoen voor 'n stuk alaam? 't Was wel, verleden maand. Waar blij ven de overige 50 boeren? Waar de an dere 95 boerenzonen? WESTOUTER. Door moto gevat. De 8-jarige Pol Delnatte, wonende aan den steenweg op Westouter, stak dezen steen weg over en werd gevat en ten gronde geslingerd door motorijder Oorlynck Fre- derik, uit Winnezele. De knaap werd met zware verwondingen, o. m. een breuk aan het neusbeen en een aan de linkerdij, opgenomen. ZONNEBEKE. Sterfgeval. De fa milie René Verfaillie-Vandermeersch, wo nende Hazeweidestraat, werd pijnlijk ge troffen door het overlijden van het tien jarig zoontje Roger. Het werd verleden week te Sint Juliaan ten grave gedragen door zijn schoolmakkertjes en Kruis- tochters der Gemeenteschool. De moeder was zoo onder den indruk van het ge beurde, dat zij van het kerkhof moest verwijderd en de noodiga zorgen toege diend woTden. Dit voorbeeldig huisgezin heeft op 18 maanden tijds 3 kinderen aan den Heer moeten teruggeven, een vierde stierf 4 jaar geleden. Mochten de overige 6 aan de liefde van hun goede ouders bewaard blijven. Brand. Zaterdag, rond 11 uur, is er brand ontstaan in den stroohangaar van den landbouwer Remi D"Hondt, For- tuinhoek. Dank zij de dienstvaardigheid van e enige moedige mannen en van het brandweerkorps, bleven een derde van den hangaar en het aanpalende vaarzen stal gespaard. De ongeveer 40.000 kgr. er in geborgen stroo werd de prooi der vlammen. Gelukkig Is alles door verzeke ring gedekt. KOMEN. Pijnlijk auto-ongeval. Donderdag avond, 4 November, rond 6 u., greep er aan het Godshuis een pijnlijk ongeval plaats. Een drietal meisjes waren op weg naar boer Braine om melk te ha len. Op zeker oogenblik kwam er een auto aangereden. De autovoerder scheen niet zeker te zijn van zijn stuur, want het voertuig zwenkte van den eenen kant van de straat naar den anderen. Op zeker oogenblik werd een der meisjes, Maria Decroix, wonende Werviksteenweg, gegre pen en ten gronde geworpen. De laffe voerder zette zijn weg voort zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren. Het kind werd onmiddellijk opgeraapt en naar het gasthuis te Wervik gevoerd. Het had verwondingen bekomen aan het hoofd en de armen. Gelukkiglijk is haar leven niet in gevaar. De autovoerder wordt ijverig opgespoord. Afweermiddelen tegen luchtaanval len. Ook Belgisch-Komen had zijn dag van afweermiddelen tegen luchtaanvallen. Op Zondag 7 November hield de Roode Kruisafdeeling een voordracht met licht beelden. Daar werd getoond in de bom volle zaal van den Katholieken Kring hoe een stad kan aangevallen worden en hoe deze aanvallen met vrucht dienen afgeweerd te-worden. Ook hoe de bevol king zich dient te gedragen bij zulke ge beurtenissen. Dit mag een buitengewoon geslaagde avond genoemd worden. Geluk kig gaf de spreker de verzekering dat er voor 't oogenblik geen gevaar was voor oorlog. KOMEN (Fr.). Afweermiddelen te gen luchtaanvallen. Zaterdag' 7 No vember hadden er op de Markt oefenin gen plaats voor het verzorgen van zieken en gekwetsten bij gebeurlijke luchtaan vallen. Te 3 uur stipt begonnen de oefe ningen met het défilé der verplegers en verpleegsters in hun speciaal kostuum en met gasmaskers voor het aangezicht. Daarna ontplofte esn gasbom in een hoek van de plaats. Drie, vier man vielen ten gronde, getTOffen door het gas. De ver pleegsters kwamen toegeloopen om de zieken te verplegen en ze uit de gevaar lijke zone te brengen. De plaats waar de ontploffing plaats greep werd onmiddel lijk ontsmet. Inmiddels ontploften drie bommen in een anderen hoek. Enkele ge kwetsten ploften ten gronde: de eene met een gebroken dij, de andere met een diepe vleeschwonde aan de borst, een derde met een erge wonde aan het hoofd. Deze ook werden oogenblikkelijk verbonden en ver voerd naar den ziekepost gelegen in een anderen hoek van de plaats. Gelukkig waren deze zieken en gekwetsten gaaf en gezond, maar de talrijke toeschouwers hadden een duidelijk beeld gekregen van het goede dat zulke verplegers kunnen doen in tijd van nood. Er werd een war men oproep gedaan onder de menschen opdat ze in groot getal de lessen zouden volgen die vanaf toekomende week zullen gegeven worden. Bij GROOTE FIRMA zijn nog enkele VASTE PLAATSEN open voor werk zame en eerlijke buitenlieden, voor den verkoop van zaucn en zaaigranen bij de landbouwers. 1550 Fr. maandelijksch loon en commissie. Wekelijksche betaling ge waarborgd op kontrakt. Verkoop met kon- kurreerende prijzen en uitstel van beta ling aan de landbouwers. Geen vakkennis vereischt. Wordt op de hoogte gebracht door de Firma. Voor voorwaarden schrij ven «DE BELGISCHE OOGST», Meile. Verkeersongeval. Vandenbrigghe Da niel, bakker te Komen, en Joaef Van weyenberg, van Etterbeek, staan terecht wegens een verkeersongeval te Komen, op 2 Juni, rond 10 uur 's morgens. Van- cianbrigghe was per rijwiel brood aan het rondvoeren, toen hij de Vaartstraat wilde inrijden, naar links zwenkend, werd hij aangereden door den auto, gevoerd door Vanweyenberg. Vandenbrigghe onderging 1 maand werkonbekwaamheid, doch werd vergoed door de verzekeringsmaatschappij van Vanweyenberg. Vandenbrigghe stelt zich als burgerlijke partij aan en vraagt 1894,75 fr., waarvan 1500 fr. ais schade vergoeding. Vanweyenberg, insgelijks bur gerlijke partij, vraagt eene totale som van 1984 fr. 75, waarvan 1500 fr. als schade- partijen gehoord te hebben, verschuift de rechtbank cie zaak voor uitspraak op 18 November. Slagen. Leconte Remi en Hauspie Jozef, beide van OcstvJeteren, staan te recht voor wederzijdischs slagen op 4 Juli. Hauspie zou gebeten hebben in de hand van Leconte. Volgens de verklaringen der getuigen, is het Hauspie die Leconte aan gevallen heeft en deze zou zijn aanvaller slechts afgeweerd hebben. De rechtbauk spreekt hierop Leconte vrij en veroor deelt Hauspie bot 1 maand gevang en tot de ko6ten, zonder voorwaarde. Vrijspraak. Merchier Leon, van Ploegsteert, was beticht van slagen toe gebracht be hebben aan Platteeuw Fer- nand en zou deze bedreigd hebben. Na de getuigen gehoord te hebben, verzendt de rechtbank den betichte vrij van het ver volg, zonder kosten. Slagen. Knockaert Julien en God- deris Jules, beide van Komen, worden beticht van op 28 Juni aldaar aan het Godshuis, slagen toegebracht te hebben aan Laevens Jozef, van Wervik, die ge kwetst werd en zich als burgerlijke- partij aanstellend, 386 frank schadevergoeding vroeg. De rechtbank veroordeelt de 2 be tichten ieder tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang en tot elk de helft der gedings- kosten, zonder voorwaarde voor beiden. Daarbij worden zij solidairlijk veroordeeld tot het betalen cener som van 300 fr. als schadevergoeding en tot de kosten der aanstelling. Brutale zoon. Kesterman Julien, van Westouter, die reeds herhaalde malen met het gerecht af te rekenen had, wat Heer Lefebvre, voorzitter, hem doet opmerken, staat terecht om op 6 Juni 11., dronken zijnde, slagen toegebracht te hebben aan zijne moeder Coolzaet Euphrasie en hare dochter Julia, nog minderjarig. Hij zou beide vrouwen bedreigd hebben hen met een kapmes te dooden. Naderhand had hij het kapmes in het bosch geworpen, doch werd dioor de Rijkswacht niet terug gevonden. De betichte verscheen voor de rechtbank, zich onder den invloed van den drank bevindende. De rechtbank ver oordeelt hem voor het feit A. tot 2 maan den gevang; voor het feit B. tot 4 maan den gevang en wegens dronkenschap tot 105 fr. boete of 3 dagen gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Na de uit spraak vroeg de Heer Prokureur des Ro llings de onmiddellijke aanhouding van den betichte. Deze werd door de recht bank bevolen en Kesterman gevankelijk door de Rijkswacht weggeleid. Eerroof. Marysse Jules, van Wervik, Is beticht van zich aldaar op 8 Juni plich- tig gemaakt te hebben aan eerroof jegens Denorme Irma. Na de getuigen gehoord te hebben, wordt het fel-t B te zijnen laste niet weerhouden en bekomt hiervoor vrijspraak. De rechtbank veroordeelt den betichte echter voor het feit A. tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Slagen en belecdiging. Carbon Lucie van Neer-Waasten, is beticht van zich aldaar op 25 Juni plichtig gemaakt te hebben aan slagen jegens de kleine Le- clercq Godelieve, 2 j., en ook van be- leedigingen jegens de moeder. De recht bank veroordeelt den betichte voor het feit A. tot 70 fr. boete of 2 dagen gevang; voor het feit B. tot 4 dagen gevang en 175 fr. boetè of 3 dagen gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Openbare zedenschennis. Durnez Ju lien, van Boeainge, is beticht van op 5 Juli, te Bikschote zich plichtig gemaakt te hebben aan openbare zedenschennis. Vermeulen Bertha, van Elverdinge, staat terecht als medeplichtige. Op gezegden datum werden de 2 betichten op den grachtkant bevonden door den veldwach ter Gaston Haeze-brouck. Op aanvraag van den Heer Prokureur des Konings wordt deze zaak met gesloten deuren be handeld. Na de getuige en partijen, als ook de verdediging gehoord te hebben, veroordeelt de rechtbank den betichte Durnez voor het feit A. tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang, zonder voorwaarde; voor hetzelfde feit wordt de betichte Ver meulen Bertha veroordeeld tot 175 fr. boete of 3 dagen gevang en om niet in bezit te zijn geweest van hare eenzelvig- heidskaart, wordt zij tot 35 fr. .boete of 1 dag gevang veroordeeld, voorwaardelijk gedurende 1 jaar voor de 2 feiten. Beide betichten moeten elk de helft der gedings- kosten betalen. Slagen en eerschennis. Vandenberghe Julien, beenhouwer te Waasten, wordt beticht van op 14 Juni aldaar slagen of verwondingen toegebracht te hebben aan den pasteibakker Gallois Leon en ook van levensmiddelen of eetwaren verkocht te hebben, die als schadelijk dienden aan zien. Gallois Leon is beticht van kwaad aardig de eer gekrenkt te hebben van Vandenberghe Julien. Deze stelt zich als burgerlijks partij aan en vraagt den klas sieken frank schadevergoeding. Na de getuigen en partijen gehoord te hebben, bekomt Gallois v-rijspraak, daar het feit ten zijnen laste niet genoegzaam bewezen is. De rechtbank veroordeelt Vandenberghe voor het feit A. tot 75 fr. boete of 3 dagen gevang; voor het feit B. tot 149 fr. boete of 3 dagen gevang en tot de kosten. Ds eisch der burgerlijke partij wordt als on gegrond afgewezen. Slagen aan zijne vrouw. Dourr.y Henri, van Wervik, is beticht van zich aldaar op 4 Juli plichtig gemaakt te heb ben van slagen aan zijne echtgenoote, Yvonne D:conir.ck. De rechtbank ver oordeelt uit dien hoofde den betichte tot 175 fr. boete of 3 dagen gevang, voor waardelijk gedurende 1 jaar. De betichte most ook de gedingskosten betalen. Woonstschennis. Everaert Cyriel, van Geluveld, staat terecht, beticht van zich aldaar op 28 Juni plichtig gemaakt te hebben aan woonstschennis. Hij zou in de woning van Timperman Marie ge drongen zijn. Deze stelt zich als burger lijke partij aan en vraagt den klassieken frank schadevergoeding. De rechtbank veroordeelt den betichte tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang, voorwaardelijk ge durende 5 jaar. Aan ds burgerlijke partij met hij den gevraagd en frank betalen, daarbij ook de gedingskosten. Verlaten vrouw en kinders. Titeca Jerome, van Isper, nu te Brussel ver blijvend, die op 19 Februari 1937 het ech telijk huis verlaten heeft en in het onder houd van zijne vrouw en kinderen niet voorziet (de kinderen zijn ten laste van den openbaren onderstand) wordt uit dien hoofde tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld en tot de kosten, zonder voor waarde. Ongelukkig huishouden. Vanhaver- beke Elza, van Meenen, te leper wonend, en haar echtgenoot Bennet Ernest, een Engelschman alhier verblijvend, staan te recht voor wederzijdsche slagen op 13 Juni U. Volgens getuigschrift door een geneesheer afgeleverd, waren sporen van slagen op den rug van Bennet zichtbaar, terwijl de vrouw aan de handen lichte schrammen had. De rechtbank, ingaande op de pleidooien der verdedigers van de betichten veroordeelt leder hunner tot 70 fr. boete of 2 dagen gevang, voorwaar delijk gedurende 1 jaar voor beidon, die echter elk de helft der kosten moeten betalen. VARENDE IJZER-IEPER: Donderdag 4 November: De Jeanin (schipper Verheye) mot 96 ton boonen voor M. Vandeputt? te leper. Dinsdag 9 November: Hoop en Ver trouwen (schipper De Bock) met 120 ton potasch voor M. Mouton te Dikkebusch. Leona (schipper Deloz) met 133 ton graan voor de Heeren Blcotacker en Ver- meersch te leper. Julien (schipper Joos) met 267 ton kolen voor M. De Geest te leper. Prosper(schipper Hen- dryekx) met 167 ton graan voor M. Van- deputte te leper. Stad Dilismuide met 20 ton beurtgoed voor verscheidene. VARENDE IEP ER-IJZER: WEINIG OF GEEN VERANDERING In Spanje werden er deze laatste degtn weinig of geen gevechten van belang ge leverd. Hier en daar wat plaatselijke aan vallen en tegenaanvallen die weinig wij zigingen brachten aan het bestaande front. Alleen in Aragon hebben, naar verluidt, de nationalen enkele lichte vorderingen gemaakt. In de laatste dagen werden herhaaldelijk geruchten verspreid over mogelijke ouder handelingen welke de rooden zouden aan- knoopen met de nationalen tot een wa penstilstand of overgave. Deze geruchten werden van roode zijde gelogenstraft. WIELRIJDEN. UITSLAGEN VAN KOERSEN TE VLADSLOO. 8 Vertrekkers: 1. Demeulenaere, Vladsloo, 40 km. in 1 u. 20 mirt.; 2. Vansteenlandt, Torhout; 3. Be- keysex Hen., Tcrtiout; 4. Deoaoen; 5. He- meryck; 6. Dekeyser A.; 7. Degrieck; 8. Dccaestéker. co» VOETBAL. UITSLAGEN VAN ZONDAG Tweede Afdeeling Bevordering. S. K. Zwevegem C. S. leper 21 F. C. Heist S. K. Roesefire 12 F. C. Wakken R. S. Waregem 65 Stade Moeskroen W. S. Lauwe 7—3 F. C. Roeselare S. V. Blankenberg# o2 Stade Kortrijk F. C. ïzeg'm 73 Waregem Sp. S. V. Rumbeke 33 Algremecne Rangschikking. I. Stade Moeskroen IO 7 O 3 39-13 17 2. F. C. Roeselare IO 8 I 1 24- 9 17 3. S. K. Roeselare IO 7 2 X 25-13 15 4- S. V. Blankenberg# IO 7 2 X 38-20 15 5- R. S. Waregem IO 5 3 2 27-17 X2 6. S. V. Rumbek# 10 4 3 3 31-19 XI 7- Stade Kortrijk 10 5 4 I 42-19 II 8. F. C. Izegem IO 5 4 I 24-23 II 9- F. C. Wakken IO 4 0 O 25-24 8 IO. W. S. Lauwe IO 2 6 2 24-08 6 it. S. K. Zwevegem IO 3 7 O 12-33 6 12. Warugem Sport 9 I 6 2 9-28 4 13- C. S. leper IO O 7 3 14-35 3 14. F. C. Heist 9 X 8 0 10-5 x 2 Tweede Afdeeling: Gewestelijk A. A. V. Oudenburg F. C. Torhout 0- S. V. Veurne R. C. Oostkamp 11 S. V. Nieuwpoort F. C. Tieït 34 S. K. Wenduine S. K. Torhout 22 F. C. Poperinge Ardonie Sport 102 R. C. De Panne E. G. Gistel 2- S. V. Ingelmunster G. S. Middelkerke 0- Algemeene Rangschikking. i. F. C. Torhout IO 9 O X 39-17 19 2. F. C. Poperinge IO 7 0 3 45-15 17 3. G. S. Miadelkerkc XO 3 1 28-16 13 4. F. C. Tielt 9 5 2 2 2 7-2 5 12 5. S. K. Wenduine IO 4 3 3 25-22 II 6. R. C. De Panne IO 4 4 2 38-22 IO 7. E. G. Gistel IO 5 5 0 25-16 IO 8. R. C. Oostkamp IO 4 5 X 17-2 5 9 9. S. V. Nieuwpoort IO 3 5 2 16-32 8 10. S. V. Veurne IO 3 6 1 23-2 5 7 11. Ardooie Sport IO 3 7 O 27-48 6 12. S. K. Vlamerringe 9 2 5 2 17-33 6 13. A. V. Oudenburg IO 2 6 2 *7-33 6 14. S. V. Ingelmunster IO 2 7 X 33-36 5 Derde Afdeeling: A. S, K. Torhout V. V. Koksijde x3 E. G. Gistel F. C. Meulebeke 14 A. V. Oudenburg S. C. Diksmuide 51 F. C. Torhout G. S. Middelkerke 55 Derde Afdeeling Bijzondere B. F. C. Komen F. C. Tielt 44 F. C. Izegem Kuurne Sport 3- S. V. Rumbeke S. K. Roeselare o- Wen-ik Sp. F. C. Roes:lare o13 F. C. Poperinge C. S. leper 2o Ardooie Sp. S. V. Ingelmunster 43 Vierde Afdeeling Bijzondere A. St. KoekelareF. C. Mariakerke 13 S. C. Raversijde S. V. Veurne 42 Vr. Woumen W. S. Adinkerke 73 S. V. Nieuwpoort S. K. Torhout 23 Koksijde V. V. R. C. De Panne 25 Vierde Afdeeling Bijzondere B. S. K. Vlamertinge S. V. Moorslede 14—0 S. K. Geluwe Toekomst F. C. Meenen 3- Juniors 33. S. K. Roeselare C. S. leper 82 Scholieren C. C. S. leper S. C. Meenen 15 S05> VOETBALKRONIEK EEN VOETBALCLUB TE ZILLEBEKE Jonge mannen, bezield met den sportgeest, hebben gansch de gemeente op stelten gezet. Op Zillebeke zoowel als elders moest er aan voetbalsport gedaan worden. Eindelijk is de bond tot stand gekomen. Een nieuw plein wordt aangelegd en alles loopt op wieltjes. Allo liefhebbers, sluit aan bij onze rangen. Een dracht maakt macht. Wij verwachten veel van U, Zillebekenaren; ook uw geldelijken steun. Voor alle inlichtingen zich wenden bij Bourdeaux Jozef. VOETBALNIEUWS JES. De speler Popener Georges (van Ardooie Sp.) werd verleden week door het Uitvoerend Komiteit van de K. B. V. B. als lid van den bond geschrapt wegens handtastelijkheden op een scheidsrechter. Het zelfde lot onderging Parmentier Gust. van Wevelgem Sport. Internationale matchen voor heden Zondag: te Boedapest: Hongarije-Zwitserland. Moeder Justitia heeft deze laatste weken een oog in 't zeil gehouden... en in sommige pronostiek- kantoren is dit heel duur komen te staan. Verleden week werd vervalsching ontdekt in de Provincie Luik en deze week is er een onregelmatigheid vastgesteld geworden te Hasselt in het Bureel der Limburgsche Pronostieken. Sinds enkele maanden in werking, zou den onregelmatige prijzen toegekend geweest zijn aan gefingeerde personen, welke nog nooit een pronostiek ingezonden hadden, dit was meestal het geval met de hoofdprijzen. Daar de boekhouding op verzoek ter griffie van het Parket werd neergelegd, bleek al spoedig uit een vluchtig onderzoek dat zulks het ge val was. In dit zaakie zouden een 10-tal personen betrokken zijn. Intusschentijd zullen de Limburgsche Pronostieken echter niet meer mgoen verschijnen. Ook in Brussel werden Pronostickmaatschappijen gesloten en uitbaters aangehouden, 't Gaat zelf zoo ver dat de regeering besloten heeft alle Pronostiek- bureelen eens van kop tot teen te onderzoeken... en of er nog niet sommige zullen gevonden worden wie weet? Tegenwoordig is het al pronostiek en pronostiek dat de klokke slaat... niet alleen in Belgie, maar ook in Engeland worden er reusachtig groote sommen aan besteed. Het Engelsche blad The Financial Newsheeft een paar artikels gewijd aan het ongelooflijk succes dat de voetbal-pools in Engeland kennen. Volgens de cijfers door dit blad medegedeeld zou den er niet minder dan twee millioen menschen aan de pronostieken deelnemen. Er zijn niet minder dan 12 groote poolbedrijven en het grootste ervan heeft een personeel van 1500 mannelijke en vrouwelijke bedienden. Er zou in totaal voor 50 milliard per jaar ver speeld worden! Het lijdt geen den minsten twijfel dat de pool bedrijven goede zaken doen. Ze strijken als zuivere winst s t. h. op van de inzetten. Verder brengen ze 15 L h. in rekening voor hun onkosten. Een som van tien milliard gaat dus niet terug naar de deelnemers, waarvan de kansen uiterst gering zijn, even gering als in een of andere Staatsloterij! De eerste prijs in de Engelsche groote voetbalpro- nostieken bedraagt gewoonlijk ongeveer 75 000 pond sterling. In Belgische munt ongeveer 1 millioen. Ee-i heele fortuin dus. Maar de kans om een bulletijn juist in te vullen is niet grooter dan 1 op 500.000. Zoo hebben het wiskundigen uitgerekend. De Roode Duivels hebben tegen Beerschot ge speeld en verloren met 6-2. Beerschot speelde een prachtmatcb spijts het tekort van Braine en beween de Roode Duivels dat ze beter zullen moeten doen willen ze treffelijk figuur slaan in de toekomstige Internationale Matchen. VOORUITZICHTEN AFDEELING BEVORDERING. C. S. leper F. C. HEIST. II* AFDEELING GEWESTELIJK At R. C. Oostkamp F. C. POPERINGE. G. S. MIDDELKERKE R. C. DE PANNE. S. K. VLAMERTINGE S. V. Veurne- F. C. TOXHOUT S. V. Nieuwpoort. F. C. TIELT A. V. Oudenburg. E. G. GISTEL S. V. Ingelmunster. ARDOOIE SPORT S. K. Wenduine* C. S. IEPER S. K. Zwevegem a z C. leper. TWEEDE AFDEELING. Rood-wit heeft voor de zooveelste maal met het oneven doel het onder spit moeten delven. De 2-1 voor Zwevegem kon zoo wel in 't voordeel van leper uitgevallen zijn, maar üct lot heelt het anders gewild. In den eersten speel- helft waren de Ieperlingen bijna gedurig in meerder heid, doch het was Zwevegem die de eer had den stand te openen, zoodat met 1-0 gedraaid werd. Na de rust was het spel meer verdeeld, de bezochten tee kenden een tweede punt aan, waarvan nochtans een reukske van buitenspel te omwaren was, en eindelijk kon anderbauwhede die onverwachts een afwezige Se Ier verving, het eenigc tegenpunt binnenzenden. oor deze nederlaag wordt de toestand van leper hachelijk. Het wordt tijd daaraan te verhelpen. Zal de komst van Heist, andere roode lantaarn, iets aan de rangschikking van de rood-witten veranderen? 't Is te hopen dat de jongens van den H. Seys deze vraag bevestigend zullen beantwoorden en de kustlieden met ledige handen naar huis zenden. DERDE SPECIAAL wordt door Poperinge met 3-0 gevloerd. De doelen werden enkel na de rust aange- teekend. G zien de resewisten voor het oogenblik met een verzwakt elftal moeten optreden, zien wij dan oko Rumbeke met de punten gaan loopen. DE JUNIORS worden stilaan aan de groote scoren gewend daar S. K. Roeselare hen met 8-3 naar leper terug gestuurd heeft. In dezen wedstrijd werden niet min dan vier strafschoppen toegekend. Tegen Mee nen zouden de juniors het wel tot een gelijk spel kunnen brengen. DE SCHOLIEREN konden het tegen Meenen niet bo'.werkea en werden met 5-1 ingemaakt. Bij A. A. Moeskroen nochtans bestaat er mogelijkheid oen helft van den inzet der partij naar huis mede te brengen. SPORTKRING VLAMERTINGE S. K. Wenduine 2 2S. K. Vlamertinge Niettegenstaande al de pronostieken is Sportkring er in geslaagd gelijk spel te gaan afdwingen bij het sterke Wenduine. Zeggen wij maar aanstonds dat dezen uitslag meer dan verdiend is en naar het gele verde spel mochten onze jongens zelfs beide punten veroveren. Sportkring drong van begin af zijn spel op en de bezochten werden zelfs overvleugeld. Onze rood-witten stonden reeds na een twintigtal minuten aan de lei ding met 2-0, langs Johnny en André Veys, nadat zelfs een paar prachtkansen verkeken werden. Wcn duine kon echter op eerder verrassende wijze gelijk stellen voor de rust. Na de koffie zwoegden beide ploegen om den win ningsgoal, het spel werd somtijds hard, doch niette genstaande al de pogingen veranderde de uitslag niet meer. Spijts de schoone uitslag kon onze ploeg toch beter. Aan sommige spelers mist het nog aan durf en be sluitvaardigheid. De geringe afmetingen en den slech ten staat van het terrein waren zeker een groote handikap voor onze jongens, bij wien een flinke re monte te bespeuren valt. Onze tweede ploeg marcheert opperbest en hunne klinkende overwinning op het reedementair spelend S. V. Moorslede, getuigt genoeg dat zij ernstige aan spraakmakers zijn voor den titel. HEDEN EONDAG ontvangen onze tenors S. V. Veurne, een ploeg die zeker meer waard is dan hunne klasssering het zou laten veronderstellen. Er zal dus dienen opgelet te worden, willen onze rood-witten geen verrassing oploopen en gestuit worden in hun zegereeks. Wij denken nochtans dat Sportkring, ge bruik makend van zijn terreinvoordeel, eene mooie overwinning zal behalen. Onze tweede ploeg reist naar Torhout, waar zij minstens een puntje zullen veroveren. JESKA. SPORT CLUB ZONNEBEKE 5. C. Zonnebcke 8 1 W. S. Houthulst. Het is bij een prachtig zomerweertje en een tame lijk groote belangstelling als de wedstrijd om 2 u. een aanvang neemt. Daar de officieele scheidsrechter niet opkwam, is het een vriend der bezoekers die den wedstrijd leiden zal. Deze liet den opgooi betwisten, die door de lokalen gewonnen werd, echter zonder het minste voordeel. Dadelijk zijn de lokalen ten aanval en stellen menigmaal de verdediging der be zoekers op de proef. Deze echter verplaatsen het spel, maar tot doelen kunnen ze niet geraken. WoudsDort valt verwoed aan en bij een geharrewar voor doel der bezochten, weten ze het openingspunt te netten aan de 20e minuut. Bij deze schermutseling werd er door beide elftallen foul op foul bedreven, en daar de scheidsrechter onmachtig bleek, zoo maak ten de bezoekers van de gelegenheid gebruik om dit eerste doelpunt met de handen binnen te slaan. Het spel vervolgt wat ruw en de Sport Club mannen toonen zich de meerderen. Ze leiden aanval op aanval en in een dezer aanvallen weten ze door schoon samen spel den gelijkmaker te netten aan de 35e min. De rust breekt aan met'gelijke stand en Zonnebeke ten aanval. 11. Bij ds herneming bemerken we alras dat de ploeg der bezoekers fel gewijzigd is. Ook de lokale ploeg heeft een kleine verandering ondergaan en zoo zien we den buiten-links met den links-half verwisselen. Al dadelijk zitten de Ciubmannen in het nest der bezoekers en reeds aan de 2e min. zien we ze hun tweede doel maken, waarop aan de 4e min. een derde volgt. De bezoekers zijn totaal ingedrukt en hiervan maken de Zonnedalers gebruik om hun 4e en 5e doelpunt aan te teekenen. De doelwachter der Woud mannen is mistevreden over de wijziging van zijn pjoeg, en totaal ontmoedigd legt hij niet de minste ijver meer aan den dag. De blauw-witten dringen voort aan en zoo zien we nummer 6, 7, 8. binnen vliegen. Hierop verlaat de doelverdediger der bezoekprs het speelveld, waarop een tweede speler volgt. Het spel verlqopt verder eentoonig en het einde komt met een overwinning voor de lokalen. 81. Voor heden Zondag hebben we den grooten schok. We moeten op verplaatsing naar het sterke Beselare, om er onze eerste derby wedstrijd ta spelen. Dat de beste winne. We vertrekken om r uur bij André Declerq. Woensdag morgen had in de Nationale Bank té Brussel, de 186® trekking plaats van de Leening der Verwoeste Gewes ten 1922. R. 56938 Nr 9 wint 250.900 fr. R. 76647 Nr 3 wint 100.900 fr. De andere titels van beide reeksen zijn betaalbaar met 312.58 fr. of 300 fr. bijal dien zij al dan niet omgevormd werden. asiaaaaHaaasasssaaasaaasiisai 610 KM. IN HET UUR! De Duitsche vlieger Wurster is erin gelukt het snelheidsrecord in rechte lijn neer te halen met 610 km. in het uur. Het vroeger rekord van den Amerikaan Hu- ghues bedroeg 567 km. fiiasBsassaszsssaas^ssaBEaeEU Aan FNR 141, Louisalaan, ERUSSEL, of aan een der Officieele Ver» deelera F N R van uw gewest lïïnin ■■■min mm mm ONZE SCHEEPVAART van Donderdag 4 tot Donderdag 11 Nov. i F. C POPERINGE F. C. Poperinge zo 2 Ardooie Sp. De tiende voetbaldag is meegevallen in zake pun- tenoogst. Zoowel leper als Aroooie werden hier ge slagen, en dit lag wel in de lijn der verwachtingen. Is het spel van ons ecrs;e elftal zeer behoorliik ge weest, van het spel qnzer res: rven is weinig bekoring uitgegaan. Onze jonge spelers spelen doorgaans veel te slordig en vergeten maar al te dikwijls dat zij toch eens opgeroepen kunnen worden voor ons eerste elftaL Tot hiertoe is dit vooruitzicht niet bijster gunstig. Hiervoor dient niet alleen gespeeld te worden om üe pun te.). maar bovenal om vooruit te gaan. Tegen een bal st-.npen is niets, maar inzicht in het spel, balkon- trool en positiespel zijn honderdmaal voornamer. Ver leden Zondag werden tientallen ballen in de voeten van den tegenstander geschot en dit is glad verkeerd. Doorgaans zweeft de bal hoog in de lucht, wanneer het sp 1 langs den grond zoo gemakkelijk en zoo doelmatig is. Onze reserven moeten enorm verbeteren en dat kunnen ze. Dat ze vandaag te Ingelmunster er eens bizondcr op letten geen ballen aan de tegenstrevers af te geven. Het zal reeds een enorme stap vooruit zijn. Eerst een moeilijkheid •verwinnen eu daarna een voor een de volgende. De aanhouder wint. En we gelooven wel dat onze elementen den wil hebben uitstekende voetbalisten te worden. Ons eerste elftal heeft het heel wat beter afgebracht dan tegen lng?lmunster. Alhoewel de tweede spelhelft weeral onder dc zware skoor te lijden had, trad rc<« en geel heel wat vinniger op dau oe vorige week. Er stak kruim in de eerste 45 minuten, en wan neer aan de rust het skoorbord 8-2 aanwees, was dit het juiste resultaat van een flink schietende voorliin. Dat er na de koffie meer loomheid over het spel lag is te wijten aan het enorme krachtsverschil en ook aan het pootig optreden der bezoekers. Ardooie heeft moed te koop, doch dient nog flink geschaafd te worden om stijlvol te voetballen. Wij zouden er echter onze spelers willen op wiizen dat er doorgaans nog te veel aan luchtspel gedaan wordt. Dit is een tijdverlies en bemoeilijkt de kontrool en de juistheid der afwerking. Misschien kon^ er van daag hieraan wel eens gedacht worden. Naar het blijkt is het terrein van Oostkamp klein, en luchtspel kan ons wel poetsen pakken. Zelfs als de bezochten met luchtspel uitpakken, wat wel waarschijnlijk is, dienen wij ons te houden aan ons spel. Wij hebben ons spel op te dringen. Deze verplaatsing is niet licht op te nemen. Het is mogelijk dat Oostkamp thuis over elementen be schikt die de verplaatsingen gewoonlijk niet meema ken. Tegen ons zal dj sterkste formatie opgeroepen worden. Misschien is het terrein geen biljart en kan het ons fratsen spelen. Er hangt echter zooveel af van een verliespartij dat ons elftal het beste via zich zelf geven zal om den vollediger, inzet mee te nemen. Dit zien we dan ook, tot onz? groote vreugde, gebeuren. KEIKOP. Heden Zondag te 2 uur: te Ingelmunster: INGELMUNSTER - F. C. POP. II. te Ocstkamp: OOSTKAMP - F. C. POPERINGE I. Vertrek te 11 Vz uur zeer stipt voor de twee elftallen. Supporters vertrekken te 12 u. Pr. 7 fr. Het Bestuur van F. C. Poperinge stelt er prijs op al dezen die door hun medewerking of hun aanwe zigheid het dansfeest opluisterden, van harte dank te zeggen. Het is voor rood en geel een voorname avond geworden. Een bizonder hartelijk woord verdient het wakkere orkest dat onvergeld en toch zoo geestdriftig het dansfeest tot een sukses opvoerde. Maar ook de stille, bescheiden begunstigers mogen niet vergeten worden. UITSLAGEN VAN ZONDAG. Tweede Gouwklasse A. W. S. Passchendale Eendracht Moorsele S. C. Zonnebeke W. Houthulst IJzerkr. Diksmuide Roeselare Zwevezele Wineene Stormv. leper Weslland Beselare 2—5 8—1 2—4 02 12 WHITE STAR PASSCHENDALE White Star Passchendale 3 5 Moorse\e. 3 Uur als de match een aanvang neemt met W. S. te naanval. Eendracht's verdediging staat vast en zendt terug. Een mooie aanval van W. S., die omgezet wordt in doel. 1o. Moorsele komt gevaarlijk voor ons doel. De doelman en de backs hebben hun handen vol. Een schot van den rechter vleugel, dat Seppcn wil redden... ten koste van een penalty^ wordt ge nomen en de stand komt op 11. Eenige minuten daarna begaat de achter speler van Eendracht dezelfde fout en daar leiden wij met 21. 't Zal niet lang duren eer Eendracht weer den gelijkmaker net en de rust komt met 2i. De tweede helft is bijlang niet zoo mooi als de eerste en de V/. S. Boys, ontmoedigd door de straf- schot, laten ietwat den moed zakken. Een schot van op den rechter vleugel^ onze doelman begaat een flater van bedied en, jammer van den Jongen, hij geraakte den kluts kwijt. Onze back Vanderhage wordt gekwetst en eenige minuten later onzen centerhalf. Beide moeten het spel staken en zich laten verzorgen. Verder brengt Moorsele den stand op 25, wat ge makkelijk is tegenover een ontredderde ploer*. Zie nu, beste speleis, we zakken regelmatig af, 't mag zoo niet voort gaan hoor. Uw doelman drukt zijn spijt uit lang3 dezen artikel over zijn ongeluk- kigen flater, die u ook een doel koste en hij belooft van voortaan nog meer zijn best te doen. Laat U niet ontmoedigen, spelers en supproters, 't is toch maar den eersten keer op 7 matchen. Tot Zondag in Houthulst. Opgepast jongens, maakt dat ge moogt zingen. laaasEaaEBaHBaüaaafiaBHHiüHsa HF.T VRAAGSTUK DER GRENSARBEIDERS DE HERNIEUWING DER KAARTEN De Belgische grensgemeenten ontvin gen nieuwe richtlijnen aangaande de ver nieuwing d' ;'.arten voor de arbeiders, werkzaam - e steden: Roubaix, Wat- trelos, Croix t n Wasquehall. De vernieuwing der kaarten zal als volgt geschiedenvanaf heden, de grens arbeiders wier namen beginnen van A tot D inbegrepenvan 10 tot 20 November, van E tot P inbegrepen; van 10 tot 20 November voor de namen beginnende met Q tot Z inbegrepen. Dc kaarten die een uitersten datum dra gen van geldigheid dienen aangeboden om te worden vernieuwd, enkele dagen voor dien datum. VAN VRIJDAG 12 NOVEMBER 1937 100 Fransche Franken 99.81875 fr. 1 Pond Sterling 146.90625 fr. 1 Dollar 29.47125 fr. 1 Gulden i 16.30125 fr. OE WARM': i KLEUREN VAN EEN SYMFONIE. üE FijNSTE SCHAKEERiN- GEN WORDEN VOLKOMEN NATUURGE TROUW WEERGEGEVEN OOOR DE MATCHEN VOOR HEDEN DAG Eere-Afdeelin-, L La Gantoise Union Gillis. Antwerp F. C. Daring Brussel S C. Ar.derlecht BeErechot A C. White Star Lyra. Liersche S. K. Ol. C. Charleroi. F. C. Mcchclen Standard C. L. F. C. Brugge R. C. Tienen. Eerste Afdeeling B. Oude God Sport C. S. Schaarbeek. Kapellen. F. C. A. S. Ror.se. F. C. Ronse Berchem Sport. Vilvoorde F. C. R. C. Gent. Tubar.tia A. C. Belgica Edt jem. V. G. Gostende R. C. Mechelen. Eendr. Aalst C. S. Brugge. Bevordering D. Exc. St Niklaas D. Blanker.berga, R. C. Doornik S. K Niklaas. Kortrijk Sport U. S. Doornik. A. E. C. Bergen S. C. Meen:n. Temsche S. K. A. S. Castende. La Louvière Geeraardsbergen, F. C. Kncfcke R. C. Wetteren. Tweede Afdeeling Bevordering. F. O. Izïgem F. C. Rceselare. S. K. Roeselare S. K. Zwevegem. R. S. Waregem St. Kortrijk. W. S. Lauwe Waregem Sp. S. V. Rumbeke F. C. Wakken. Blanken berge St. Mosskroen. C. S. leper F. C. Helst. Tweede Afdeeling Gewestelijk A, R. C. Oostkamp F. C. Poperingt. G. S. Middelkerke De Panne. E. K. Vlamertinge S. V. Veurne, F. C. Torhout S. V. Nieuwpoort. F. C. Tielt A. V. Oudenburg. E. G. Gistel S. V. Ingelmunster. Ardooie Spert S. K. Wenduine. Tweede Afdeeling Gewestelijk B. Kuurne Sp. U. S. Dottenijs. I>eerlij-k Sp. B. S. Avelgem. S. V. Kortrijk F. C. Komen. A. A. Moeskroen R. C. Hareibek®, S. K. Gsluwe S. C. Le Bizet. F. C. Toek. Meenen Wervik Sp. Derde Afdeeling A. S. K. Wenduine S. K. Torhout, S. C. Diksmuide E. G. Gistel. F. C. Meulebeke F. C. Torhout. V. V. Koksijde A. V. Oudenburg, Derde Afdeeling B. S. C. Moorsele U. S. Rollegem Rac. Wervik Rekktm Sp. Stand. Meenen S. K. Beselare. S. V. Moorslede Verbr. Wevelgem. Aalbeke Sp. G. S. Moroslcde. U. S. Herzeeuw F. C. Markt. ■EBEiaaaEascKSXBgsidSissflBü.ai TREKKING VAN DE LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN 1922 KUNSTTENTOONSTELLING J. DANLOS TE ROESELARE Bloemenschilder Jules Danlos, zal zijne laatste werken tentoon stellen in de bo venzaal van het Stadhuis te Roeselare, vanaf 14 tot en met 28 dezer. Warm aanbevolen aan alle kunstliefheb- OUDER.DOMSPENSIOENEN De vernieuwing der kaarten en herken- ningste ekens. De aanvragen om hernieuwing van de kaart en van het herkenningsteaken van leurhandelaar voor het jaar 1938 moeten ingediend werden bij de gemeentebestu ren op de hierna vermelde tijdstippen: 1. Door de l;urhandelaars van vreemde nationaliteit: waar hunne woon- en ver blijfplaats ook moge zijn, voor het einde der maand November 1937. 2. Door de leurhandelaars van Belgische nationaliteit, wenende cf verblijvende in de provincie West-Vlaanderen, voor het einde der maand Januari 1938. GEEN RUITERIJ MEER IN 'T LEGER Op 15 Maart a. s. zal liet laatste bere den eskadron van de Belgische ruiterij verdwenen zijn. Men weet dat gansch de kavalerie ge motoriseerd wordt. De bereden rijkswacht zal voortaan bij het leger den verkenners- dienst waarnemen. Heel wat stallen in de ruiterijkazernen zijn reeds in autobergplaats herschapen en paardenverzorgers maken voor werk tuigkundigen plaats. Sedert eenigen tijd, worden er geen nieuwe veeartsen meer benoemd. Ingenieurs nemen hun plaats in. In Engeland wordt er voor twee regi menten ruiterij uitzondering gemaakt na melijk voor de dragoon Guards en de Scots Greys, de laatste vooral gekend door hunne uitsluitend grijze paarden. Vrijdag 5 Novembïr: De Stilla Ju- vans (schipper Florijn) met 121 ton beurtgoed (met zorg) voor verscheidene. Zaterdag 6 November 't «Nieuw leper» (schipper Vanden Bossche) met K6 ton cichoreiboonen voor M. L. Depuydt te Lichtervelde. Maandag 8 November: De «Risico» (schipper Medendorp) met 122 ton beeten voor M. Mosrbeke. Woensdag 10 November: «Jeanin» (schipper Verheye) met 107 ton beeten voor M. Moerbeke. Stad Diksmnlde (schipper Steur) met 70 ton beurtgoed voor verschedene. WATERHOOGTE: Benedenpand: 3,03 m.; toegelaten te varen: 1,75 m. iBaaaaiiaaaBaBBBasüaexHBKBaBft Kruachen verbetert zijne spijsverte ring en verdrijft zijne hardlijvighied. Handelsreiziger zijn wanneer men, zoo als de H. J. O., aan hardlijvigheid lijdt, dat lost de zaken niet op! Maaltijden in derhaast genomen, spijzen slecht samen gesteld zijn er niet naar om de spijsver tering te vergemakkelijken. Ook wenscht hij zich geluk de Kruschen Salts te ken nen. «Mijn fleschje volgt mij op al mijne verplaatsingen, schrijft hij. En ik onder vind niet meer, zooals voorheen, deze moe heid van 's morgens, noch dezen pijnlijken indruk, vooral na de maaltijden dat het niet meer ging». Ik ben tegenwoordig vol moed en levenskracht». De «kleine dagelijksche dosis» Kruschen Salts bevat juist al de noodige eigenschap pen om een vermoeide maag te helpen, om trage ingewanden op te wekken. Gij verteert er goed de spijzen mede, gij hebt een goeden stoelgang en, gansch natuur lijk, zijt gij opgeruimd en wel te pas. Alle apothekenflesschen van 7 fr., 12,75 fr. en 22 frank. iBiiBaaaassBaaaBaBaszsEsasggfia EEN NOTA WERD GESTUURD AAN JAPAN De Negen Mogendhedenconferentie ge houden te Brussel heeft besloten een nota te zenden naar Japan en een beperkt Co mité aan te stellen dat zich in verbinding zou stellen met Japan om een oplossing te zoeken van het Japansch-Chineesch geschil. Het opstellen van de nota baarde heel wat zorgen en uren werden eraan besteed door de afgevaardigden om een tekst op te stellen waarmede allen akkoord kon den gaan. Aan Japan wordt gevraagd of dit land bereid zou zijn zich in verbinding te stel len met de Conferentie van Brussel. Zoo ja, dan zou onmiddellijk het bedoeld Co mité aangesteld worden. Dat Japan op dezen wensch zal ingaan blijft evenwel zeer twijfelachtig. Japan, die aan de winnende hand is in China, wil slechts rechtstreeksche besprekingen voeren met China. Vrijdag werd nu gemeld dat Japan ont kennend heeft geantwoord. iBSSaSS2"IS513!aa22:!3SSZE7S!9S2;3B UITGEVOERD DOOR PRESIDENT VARGAS, GESTEUND DOOR LEGER EN VLOOT Nieuwe Grondwet van Corporatieven aard In Brazilië heeft President Vargas een Staatsgreep gedaan. Hij heeft de Kamer en Senaat alsmede de Provincieraden ont bonden en een nieuwe grondwet afge kondigd waarbij Brazilië een corporatieve Staat wordt, naar het model van Italië. President Getullo Vargas houdt het be wind in handen. Leger en vloot steunen den H. Vargas. «EaBXSaaSSSBBBSEBBSSBBSaig&SSB FRANKRIJK HET KONGRES DER FRANSCHE SOCIALISTEN De Fransche socialistische partij heeft ook haar kongres gehouden. Het kongres besloot de samenwerking met de regee ring Chautemps voort te zetten ln het Volksfront te handhaven. Verdere her vormingen zooals de nationalisatie van zekere bedrijven, werden geëischt. DE TENTOONSTELLING VOORT- GEZET IN 1938. De Fransche Ministerraad heeft thans ook zijn goedkeuring gehecht aan de voortzetting van de Parijsche Tentoon stelling, in den loop van 1938. ZWITSERLAND BUITENLANDSCHE DDPOSITOS WORDEN GEWEERD De Zwitsersche Nationale Bank heeft een overeenkomst gesloten met de private banken welke hierop neerkomt dat depo- sitos op zicht van buitenlanders geen ren te zouden verwerven en dat de banken zich niet zullen gelasten buitenlandsch bankpapier te bewaren. SAN DOMINGO 4.000 INWONERS VAN HAITI VER MOORD EN NAAR DE HAAIEN GEWORPEN Het eiland Haïti, gelegen in de Groote Antillen, bestaande in twee gedeelten, na melijk de Republiek Haïti en de Repu bliek San Domingo, door dictator Rafaël Trujillo bestuurd, kende dezer dagen een vrceselijken massamoord. Haïti telt 1.640.000 inwoners en San Domingo 900.000. De eerste Staat heeft geen leger, de tweede wel. In Haïti was de werkloosheid hard ge worden en talrijke werkloozen trokken naar een paar grenssteden van San Do mingo om er werk te zoeken. Zij aan vaardden er werk aan mindere loonen dan de werklieden van San Domingo. Vandaar herrie en ten slotte de massa moord. Een 4.(XX) lieden van Haïti, zoowel mannen als vrouwen en kinderen, werden er vermoord en hun lijken werden in zee naar de haaien geworpen. Men gelooft dat deze vreeselijke moord op vredelievende wijze zal geregeld wor den tusschen beide regeeringen. Naar andere berichten zoudeij de bot singen aanhouden en zou San Domingo zich voorbereiden Haïti binnen te rukken en te veroveren. EEN VERSCHRIKKELIJKE MIJNINSTORTING IN JAPAN Vijf honderd arbeiders bedolven. Te Nagano, in Midden-Japan, heeft een ontploffing de instorting verwekt van een belangrijke kopermijn. Men vreest dat on geveer 500 arbeiders bedolven werden. DE JAPANNERS VEROVEREN DE HOOFDSTAD VAN SHANS! EN OMSINGELEN SHANGHAI In China zetten de Japanners hun ver overingstocht voort. Shanghai is thans ook zoo goed als in hun handen gevallen. Ten einde de Chi- neezen te verplichten de stad te ontrui men zijn Japansche troepen ontscheept aan de kust, te Hangtsjau, vanwaar zij dan opgerukt zijn Shanghai waarts, tot over Soengkiang. Aldus bedreigden zij de Chineesche linies van Shanghai in den rug en de Chineezen werden aldus ver plicht zich terug te trekken uit de om gevingen van Shanghai om een omsin geling te vermijden. De Chineezen heb ben dus Shanghai en omliggende wijken ontruimd, alleen in Nantao is een «batal jon des doods achtergebleven, naar ver luidt een 10.000 man sterk, dat gansch afgezonderd een wanhopigen tegenstand wil bieden aan de Japanners. Er wordt dus verwoed gevochten te Nantao, gele gen dicht bij de Fransche koncessie. De Japanners zijn dus volledig meester te Shanghai en omstreken, behalve in de Fransche en internationale koncessies en te Nantao waar nog een tegenstand zon der uitkomst geboden wordt. De gevechten zullen thans moeten voort gezet worden aan de Scoutsjaurivier en in de moerassige streken door dewelke deze rivier loopt. In Noord-China maakten de Japanners ook merkeliiken vooruitgang en zij ver overden er Tai Joean, hoofdstad van de provincie Chansi. Door de verovering van Tai Joean wor den de Jaoanneezen meester van vijf pro vinciën: Hopei, Shansi, Suy-Yuan, Chan- tung en Tai Joean. In de Fransche koncessie te Shanghai hebben duizenden vluchtelingen een toe vlucht gezocht. Het Japansche hoofdkwartier publiceer de de verliescijfers van de Japansche troe pen. In Noord-China 4.467 dooden; op het Shanghaifront 5.173 dooden. Volcens Ta- pansche inlichtingen zouden 44.270 Chi neezen gesneuveld zijn in Noord-China en 61.700 op het front van Shanghai. DE JAPANNERS HEBBEN OOK NANTAO BEZET Op bevel van Maarschalk Tchang-Kai- Chek hebben de Chineesche soldaten, die zich verschanst hadden te Nantao, bij Shanghai, den strijd gestaakt en de plaats geruimd zoodat de Japanners thans ook Nantao hebben bezet. De Japanners zijn dus volledig meester rond de stad Shanghai. Door een scherf van een houwitser werd een Engelsch journalist gedood. iBBBaassszEsaaaitaiEisaESBBsa HET ZOMERUUR HEEL HET JAAR DOOR? Door de Belgische Sterrenkundige Maatschappij werd het ontwerp bespro ken en ingestudeerd over het behouden van het Zomeruur het heele jaar door. Naar het schijnt zou het AVinteruur vele nadeelen hebben/terwijl de liefhebebrs van Zomeruur het heele jaar door merkelijk zijn aangegroeid. iBRBnaaBBBaHBiiassBiiBBaciaBigg» POPERINGE, van 5 tot 12 November 1937 Geboorten. Demol Cecile, d. v. Mau- rioe en Delbaere Maria, Beleedstraat. Plarttefève Victor, z. v. Alphcnse en God- deris Bertha, Wijtsehate. Deconinck Gilbert, z. v. Omer en Leterme Felicie, Wijtsehate. Lermyte André, z. v. Mau- rioe en Verhaeghe Alice, Nieuwe Militaire Kerkhofstraat. De Crock Monique, d. v. Marcel en Butaeye Angèle, Roesbrugge. Battheu Bernard, z. v. Julien en Leys Yvonne, Ieperstraat. Dcbeuf Michel, z. v. Omer en Vandenbussche Maria, El verdinge. Debyser Alice, d. v. André en Samyn Julma, Komstraat. Deleu Maria, d. v. Marcel en Boudry Adrienne, Wijtsehate. Dsmaerel Monique, d. v. Marcel en Devos Maria, Proven. Overlijdens. Kesteman Petrus, 83 j., wed. v. Thoris Maria, Boeschepestraat. Denys Renatus, 78 j., echtg. v. Forceville Silvia, Leenestraat. DHondt Ludovica, 68 j,, echtg. v. Lotf.au Emile, Noordstraat. Huwelijken. D'Amour Raphael, steen houwer, en Messiaen Maria, z. b., b. v. Pop. Hillewaere Hieronymus, landbou wer v. Koekelare, en Vermote Marguerite, z. b., v. Pop. IEPER, van 4 tot 10 November 1937. Geboorten. Rassalle Jeanne, Recol- lettenpoort, 5. Castel Freddy, Mter.en- steenweg, 149. De Rubbel Liliane, Re- collettenpoort, 5, van Zonnebeke. Overlijdens. Denys Bertha, 32 j., s. b., ongehuwd, Poperingesteenweg, 8. Win dels dementia, 81 j., z. b., wed. v. Logier Ludovicus, Rijke Klarenstraat, 33. Min ne Eudoxie, 94 j., gepensionneerde, wed. v. Vandenberghe Jules, Sint Jacobsstraat, 65c. Bonneel Charles, 3 j., Poperinge- straat, 10. Wyekaert Valère, 39 j., leur der, echtg. v. Collez Godelieve, Lange Tor houtstraat, 25, van Poperinge. Kno ckaert Maurice, 39 j., metser, echtg. v. Petyt Pharaïlde, Lange Torhoutstraat, 25, van Brielen. Huwelijken. Dewancker Albert, rij wielmaker v. Zonnebeke, en Jacques Ger mans, fabriekwerkster v. leper. De- brauwere Lucianus, autogeleider, en Le conte Blanche, z. b., b. v. leper. Van- delannoote Jules, werktuigkundige v. Zon nebeke, en Gouwy Marguerite, z. b., v. leper. Dssmet Gerard, koster v. Zwe vegem, en Degroote Leonie, z. b., v. leper. BERICHT. Het bureel van den bur gerlijken stand zal open zijn op Maandag 15 November, van 10 tot 11 uur voormid dag, voor de aangiften van geboorten en sterfgevallen. VLAMERTINGE, m. Sept. en Okt. 1937. Geboorten. Gruwier Marcella, d. v. Honoré en Maria Debruyne. Monker- hey Robert, z. v. Jerome en Madeleine Verbieze. Vandemaele Michel, z. v. Ga- briël en Simone Knockaert. Boen Jacqueline, d. v. André en Maria De groote. Overlijden». Iluyghe Remi, 73 j., z. b., wed. v. Francisca Sergier. Gruwier Henri, 73 j., z. b., wed. v. Pype Mathilde, echtg. v. Vandcoren Emma. Ooghe Cvrille, 84 j., z. b. Huwelijken. Alleman Leon, landbou wer v. Poperinge, en Lemenu Bertha, landbouwster. Bouton Julien, hande laar, en Delva Maria, landbouwster Caïn Jhon, schildersgast, en Staelens Maria, werkster. Notredame Amand, landwerker, en Durnez Rachel, fabriek werkster. STADEN, van 4 tot 11 November 1937. Geboorte. Vanmaele Willy, z. v. Mau rice en R06selle Casimire. Overlijden. Dewulf Lucle, 72 j., wed. v. Vandevenne Henri. Beloften. Vergote Stephaan van Roe selare, met Sintubin Estella. Mullier Maurice van Rumbeke, met Deruyttor Yvonne. Geldhof André met Bouttens Alioe. Zie vervolg op bijvoegsel. In September werden bij de Parketten 57 klachten ingediend tsgen werkgevers die niet in orde waren met de wetgeving inzake ouderdomspensioenen voor de ar beiders welke bij hen werkzaam zijn. In zelfde maand werden C38 aanvragen ingediend voor het bekomen van een we- duwenrente. Daarvan konden er 1S5 niet ingewilligd worden omdat er stortingen ontbraken of ontoereikend waren. Wilt ge later van een pensioen genieten, ziet dan dat ge steeds in regel zijt. Eens oud geworden zal het te laat zijn. VOOR DE LEURHANDELAARS

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 4