m om land IN SPANJE Waarover iedereen het eens is? R MEER! GEEN SLECHTE E" BOTERGIST ROBERT H, BOONANTS Apotheker-Specialist, IN 'T BINNENLAND NIEUWS UIT POPERINGE ZILLEBEKE-VIJVER PASTOOR'S FEESTDAG! RECHTBANK VAN IEPER WANNEER IS HET DE BESTE TIJD VOOR DE WEIDEBEMESTING IN DE KAMER IN DEN SENAAT UIT STADEN BEZOEK AAN DE SUIKERFABRIEK-VEURNE 5e VERJARING DER MARIALE VERSCHIJNINGEN Volksvergadering te Moorslede KOLONIALE LOTERIJ WISSELKOERS VERVOLG REX >,-VERGADERING In Palaoe .-feestzaal had Donderdag avond een Volksvergadering plaats inge richt door Rex De vergadering was aangekondigd voor J8 uur en begon om dat uur. Heer Dr Langbeen van Poperinge, «Rex -arrondiseementsleider voor 't leper - ache, leidde de vergadering in. Hij ver klaarde Rexist geworden te zijn omdat d? andere politiexe partijen in den hui dige n warboel niet bestand zijn om doel matig de vrijmetselaars en anti-christe lijke liberalen te bevechten. Het ging er meest om plaatselijke toestanden. Vervolgens namen het woord heer Adolf De Jaeghere, vroeger leider der Christen Werklieden, nu Rexist, die een volksre denaar is; heer Gits, die in Burger stri jd-stijl het had over de belangen van Middenstand en Boeren. Het was 8 uur toen Heer Degrelle toe kwam. Het is niet te betwisten dat het een der beste en knapste volkssprekers is die België heeft. Het ging er weer over het Rexisme, Boerenbond, de verkiezin gen van Brussel, de Nationale Bank. Heer Degrelle spreekt overal en veel en valt onvermijdelijk in herhalingen. Toch is het een genoegen hem te hooren en te zien. Hij behaalde het gewoon succes. Zijn betrachting, naar hij verklaarde, ls samenwerking van alle weldenkt nde lie den om een nieuwen staat op te bcuwen en aan het gezag der Kerkelijke Overheid mag geen minste inbreuk gedaan worden. Heer Van Zeeland zag nogal af. Het was 9 !4 uur toen de vergadering eindigde. Bij het heengaan werd Heer Degrelle wat uitgejouwd door een vijftigtal tegen- betoogers maar de gendarmen brachten rap orde in de zaak. A Hoeveel aanwezigen waren er? Een welingelicht toehoorder zegde ons; Er waren 450 personen beneden, en een honderdtal op het balkon. Op het bal kon waren negen rijen onbezet Van die 550 aanwezigen waren zieker de helft vreemdelingen. ii RexPoperinge is, naar we vernemen, tevreden over den avond. i' Rexheeft tot nu toe een gemakke lijke rol te spelen gehad. Zich niets moeten aantrekken en veel vertellen kan er veel tevreden stellen die steeds onte vreden waren maar nooit zelf veel hielpen om verbetering aan te brengen. De ocgen gaan meer open als men zelf moet handelen. Persoonlijke kwesties steeds op den voorrang brengen heeft reeds veel politieke mannen ten val gebracht. X. co» DIE WAT ZOEKT... Tn al de liberale uitgaven der streek kregen we Zondag een treurzang te lezen van den Heer Hilaire Lahaye, gericht als recht van antwoord aan het rexistisch blad Ter Zege waar de Heer Lahaye sedert eer. ge weken nog al heftig uitgeborsteld wordt. We zul! n in de polemiek liberaal-* Offensief rex'stisch-ic Ter Zege niet tusschenkomen. Elk oor- deele over die schrijverij naar zijn gedacht. Perso nen-politiek moet deftig gevoerd worden, en dat is er te kort. De Heer H. Lahaye's recht van antwoord schijnt geschreven met zijn tranen en toch krijgt hij enkel wat hij heeft gezocht. Zijn schrijven in Offensief over de zoo welge lukte Vlaamsche Kermis was oprecht een gemeen iets. Het was proza een deftig mensch onwaardig. En nu M. H. Lahaye door politieke tegenstrevers met zeflde munt betaald wordt, schreeuwt hij moord en brand van verontwaardiging. En dezelfden dag dat hij per open brief zoo hevig protest aanteekent tegen de manier waarop hij in Ter Zege a behandeld wordt, verschijnt zijn Of fensief »-nummer, dat geen spier beter is dan de E Ter Zege »j>roza, integendeel. Mijnheer H. Lahaye wordt betaald met de munt waarmede hij betaalde! Wat heelt hij te reklameeren? Of wil hij het momopolium van gemeene artikelen genre zijn verslag Vlaamsche Kermis Maanden lang heeft de Heer H. Lahaye aan ge meene personen-politiek gedaan! Hij mocht er hem wel aau verwachten om zijn ruzie betaald te worden. De Heer H. Lahaye schrijft Zondag dat bij aan gijn kristen plichten uiet gefaald heeft. Ook dit lazen wo in De Solidarist het nieuw liberaal or gaan voor onze provincie, waar wekelijks onder rubriek Diksmuide en Alveringem s ploerten-gemeene historietjes verteld worden over onze Priesters, dit met het zienlijk doel alle eerbied voor onze Priesters en ons geloof bij onze vlaamsche menschen weg te nemen. Hoe kan den Heer ff. Lahaye dat samen rijmen? Zoo Heer Lahaye hpt begeert kunnen we hier eenige gemeene uittreksels nit Solidarist overdruk ken. waar hij moet ze wel kennen, gezien hij mede opsteller is van het pliesterhatend blad De Soli darist Wij vragen bier: M. If. Lahaye. keurt Gij die aanvallen tegen priesters in Solidaristgoed of Biet? DE POPERINGEXAAR STAND der WERKLOOSHEID Week van 8 tot 13 November 1937. mannen vrouwen totaal Maandag 283 11 234 Dinsdag 282 11 293 Woensdag 287 11 298 Vrijdag 292 11 3C3 Zaterdag 302 17 319 1446 61 1507 Aanrijding. Woensdag IX, rond 15.30 uur, had aan den Valkenberg een aanrijding plaats tusschen twee auto- camionnetten. Er is gelukkig enkel stof felijke schade. Door de Rijkswacht werd een onderzoek naar de verantwoordelijk heid ingesteld. Ingerekend. Op 25 Oktober 1.1. kreeg boschwachter Meeuw Valère, van Elverdinge, een pak slagen en werd een paar ribben gebroken. Het slachtoffer wees de genaamde Verm. Maur., uit Poperinge, aan als zijnde de dader. Deze loochende. Tot ver der onderzoek werd deze nu naar de ge vangenis overgebracht. Een goede voorzorg! 't Is van al tijd een doos MONOPOEDERS in huis te hebben; want 't is het onfeilbaar ge neesmiddel tegen hoofd-, schele hoofd- pign, rheumatiek, griep. Te verkrijgen Clj 11. Notredame, Groo- te Markt, Poperinge Inbraak. In den nacht van Zater dag op Zondag 1.1. werd, langs de achter zijde ingebroken in de garage Nestor Bat- theu, Ieperstraat. E?n hoeveelheid auto- benoodigheden en allerlei gerief werd er ontstolen. Een onderzoek werd Ingesteld. Velo tegen auto. Aan den draai der Priesterstraat en Bertenplaats werd Maandag noen de velorijder Jerome V. door een auto omvergereden. Het voorwiel van dén velo was dubbel geplooid en anders verliep alles zonder erg. Tel. 86. IEPER Tel. 85. VISSCHERIJ heel het jaar door. Oesters, Paling en Mossel verbruik. VERMAARDE KEUKEN. IIOLLEBEKE. Prachtige vos gescho ten. De H. Jules Accou, geweren be- eedigde jachtwachter aan den H. Gustaaf Degeest te Moorslede en wonende te Hol- lebeke, was Zaterdagnamiddag op jacht uitgetrokken op de landerijen van land bouwer August D'Hems, te Hollebeke. Pas had hij enkele schreden in een uitgestrekt rapenveld gedaan, toen al zijn aandacht werd getrokken door hst zonderlinge ge doe van den jachthond, die woedend, op een dier aanschoot, dat trachtte in de dichtbij gelegen bosschen van het Vodde- kastsel te ontkomen. De H. Accou had al dadelijk gezien dat het een vos was, legde er op aan en velde hem met een raak schot neer. Eenige landwerklieden kwa men al spoedig toegeloopen, die niet stok slagen verder het doodelijk gekwetste dier afmaakten. Het is een bleek roestige vos van het mannelijk geslacht, metende 135 m. Hij weegt 8 kgr Vermoedelijk moet hij de bos.-chen van Zillebeke. Gelu- veld bij de laatste klopjacht zijn ont vlucht. BIKSCHOTE. Er is hier nooit iets te doen, zegt men gemakkelijk, er daar iets van naar. Hewei, de Bocrinner.oond zal :r nu eens voer zorgen dat er iets te doen is, en bovendien, iets dat de moeite waard is en dat voor iedereen, voor alte man, die geeme ne keer een goede avond wil doorbrengen. Ja, op Zondag 28 Novem ber zal het zoo zijn, men zal er hartelijk mogen lachen, ja wel drie uren aan een stuk. Vergeet het dus niet, dte Zondag vrij te hemden. En wat zal het zijn. hoor ik u al vragen! Hewel, ge moet eens goed kijken, ge zult dat kunnen zien; Ja. z'.en! en daarom eens goed rond kijken. Die het eerst ziet, heeft de eerste prijs. Er zullen TWEE vertooningen plaats hebben. De eerste te 3 uur, voor de hin ders alleen, en die betalen 1 frank. De tweede vertooning, te 5 uur; hier zulten de kinders niet toegelaten worden, bij gebrek aan plaats. Bij deze zijn de plaatsen aan 5, 4 en 3 fr. Die lang wacht zijn kaart te nemen, zal geen plaats meer vinden, vast en zeker. Dus opgelet. WAASTEN. Smokkelaars verrast. Maandag morgen, omstreeks 1.30 uur, za gen tolbeambten op het gehucht Car net», langs de baan Deutemont-Waasten, verdachte gedaanten, welke uit de rich ting van de Leie opdaagden. Zij gingen tot den aanval over. Een wat verder ge- stationneerde bestelauto, dragende plaat nummer 33464 M. B. 5, wier bestuurder er van onder poogde te rijden, werd omsin geld. Op de auto lagen reeds vier baten Belgische tabak, terwijl er verder nog een 3-tal gevonden werden, die over de wel den verspreid lagen. De autobestuurder, Pierre Decoutere, afkomstig uit Neer- waasten, werd aangehouden en opgeleid. De aangeslagen tabak heeft een handels waarde van ongeveer 21.000 frank. WOESTEN. Vreest gij het snot bij uw hoenders; gebruikt Apotheker Ver- mandere's Marvol, merk Hanekop. Te bekomen; Poperinge en leper alte Apotheken; Geluwe: Apoth. Demytenare. PROVEN. Veekweeksyndikaat. De stamboekkfuring voor 1938 in 't Syndikaat Proven, zal dees Jaar plaats hebben op: Donderdag 2 December in de gemeenten Oostvleteren plaats, Westvleteren, Krom- beke, Waeienburg, Proven, Haringe, Roes- brugge en Beveren. Zaterdag 4 Dec. OostvleterenTempelare, Eikhoek, Poperinge, St Jan ter Biezen, Watou, Stavele en Elzendamme. De kweekers werden vriendelijk verzocht hunne dieren aan te geven, cun de stand plaatsen en uur te kunnen bepalen, weIke dan de toekomende week zullen ver schijnen. De Secretaris, EM. VANDAELE. GELTJVELD. Ontploffing. In den avond van 10 November werd geheel het gehucht <i De Veldhoek opgeschrikt door een geweldige ontploffing, die voortkwam uit het huis Vaneetvelde Gustaaf, gepen- sionneerde rijkswachter en handelaar in wapens. Toegesnelde geburen beieverden zich om de overal opslaande vlammen te dooven en konden hierin dan ook gelukken. Heer en Vrouw Vaneetvelde werden beiden erg verbrand aan handen en gezicht, zoodat geneeskundige zorg van noode was voor de vrouw; zij verkeeren echter niet in ge vaar. Al de ruiten waren uit het huis ge slagen, de lattestoors hingen aan flarden, de voor- en achtermuur en binnenmuren waren gedeeltelijk gescheurd door het ge weld der ontploffing, die voor een tien dui zendtal franken schade aangericht heeft. De oorzaak der ontploffing is onbekend. PASSCHENDALE. Zware val. De grensarbeider Firmin Xootens, 25 jaar, kwam Maandagavond huiswaarts gefietst langs de baan Beselare-Passchendale, toen ter hoogte van de Keerselaarhoek, plots de naaf van zijn voorwiel brak, waardoor hij viel en hals over kop op den steenweg terechtkwam. De Heer Deleu, handelaar, welke juist per auto een zijstra-at kwam uitgereden, kon slechts op enkele centi meters van dsn gevallene stoppen. Hij voerde Lootens, die klaagde van inwen dige pijnen aan de rugstreek, en een arm- óntwrichting bekwam, naar e:n genees heer. Ongeval Zondagavond kwam Remi Verpcort, 24 jaar, wonende te leper, per fiets huiswaarts gereden langs het gehucht MosselmarktAan de verbin ding van den steenweg op het gehucht Wafelmolenstak de wielrijder links over, toen de Heer Vanooteghem, die per auto uit tegenovergestelde richting kwam, wilde doorrijden na getrompt te hebben. Ondanks de pegingen van den automobi list om den wielrijder te mijden, werd deze ten gronde gestooten door het lin kerspatbord en met ontwrichten schou der en verwondingen aan de beenen naar een geneesheer gevoerd. NIEUWKAPELLE. Zwaar ongeval. Op de gemeente is men volop aan het arbeid aan de uitbreidingswerken van het elektrisch net. Dinsdag namiddag nu wa ren werklieden bezig aan het lossen van betonnen palen toen plots wegens een ons onbekende reden reden een paal neer stortte en twee werklieden meesleepte. Een hunner liep een vijfdubbele been breuk cp en moest naar het hospitaal te Brugge worden overgebracht. De tweede werd ook ernstig gewond maar ken na verzorging huiswaarts kceren. MEESEN. In Observatie. Maximi- liaan Denijs, verzekeringsagent te Mee- sen, had op 4 Oktober laatst, bedreigingen geuit tegen den Prokureur dies Kcnuigs van leper. Bij beslissing der raadkamer van de rechtbank van leper, werd Denijs voor 1 maand geplaatst tn de psychiatri sche afdeeling van het gevang, ten einde een onderzoek te doen naar zijne geeste lijke vermogens. Betichte had daartegen beroep aangeteekend. De kamer van in- beschuldigingstell'n.g heeft besloten dat Denijs in observatie zal geplaatst worden. VLAMERTINGE. Reuzen-tombola. Op heden Zondag 21 November 1937, te 11 uur voormiddag, bij H. Hahn, in «De Smisse». Meest $r, och ja, meest er eens een tombola, een reuzen-tombola ge geven worden, uitsluitelijk voor boeren emmers, vierhaken, spaden, koffieketel, koeketen, paardengebit, enz. Helaas! 't en is voor dezen keer niet; Heer Deconinck komt uitleg verschaffen over de manier van voederrantsoenen samen te stelten. Is 't maar dat? Hoeveel maal moet ken nis niet onderdoen voor 'n stuk alaam? 't Was wel, verleden maand. Waar blij ven de overige 50 boeren? Waar de an dere 95 boerenzonen? iiaBiiaiiBassanBSiaszBiSSSsiraDZ Hoog daarboven in den toren Bimbombamt het om ter meest. Want men viert lijk 't jaar te voren, Sint René, Heer Pastoor's feest! 't Muziek speelt zijn mooiste stukken. Al de Vrienden juichen na! D'Overheid gaat d'hand nu drukken! Pastoor Faict, leef lang! Hoera! Ieder dankt hem om zijn streven, Om zijn woord en werk en vlijt 1 Heere! houd hem lang in leven! Hij is zóó zijn Volk gewijd! Beselare, 12 Nov. '37. GEO. l»BE£aSM3afiMHB!l«BBSB!?aB3a ONDERSCHEIDINGEN Werden'benoemd tot Ridder ia de Leo- poklorde: De Wilde, F.-L.-V., prokureur des konings bij de rechtbank van eersten aanleg te Veurne: Pien, C.-D., hoofdgrif fier der rechtbank van eersten aanleg te leper. Wij bieden hen onze beste gelukwen- schen. Slagen en verwondingen. HaHaert Georges, van Staden, is beticht van al daar op 11 Juli, to zijne herberg, slagen en verwondingen toegebracht te hebben aan Vantosber.ghe Cyriel, die 5 demi's be steld had en dese niet kon betalen. Van- insberghe. die 20 dagen werkonbekwaam heid ondergaan heeft, stelt zich als bur gerlijke partij aan, eene totale som van 1.692 fr. schadevergcedtr.g vragend. De rechtbank veroordeelt den herbergier tot 15 dagen gevang en 350 fr. boete of 15 da gen gevang en tot de kosten; zonder voor waarde. Aan de burgerlijke partij wordt 500 fr. toegekend, doch de rechtbank oor deelt dat dez? voor de 9/10 verantwoor delijk dient gesteld, zoodat de betichte slechts 50 fr. schadevergoeding te betalen heeft. Vrijspraak. Levi- Robert, van Wer- vlk, is beticht van aldaar uit de tooglade der herberg van Bor.r.ez Marie eene som van omtrent 5,35 fr. pestolen te hebben. De herbergierster verklaard? gezien te hebben dat betichte de toogled? onend? en er geld uitnam. Daar het feit echter niet genoegzaam beweren is, wordt de be tichte, nadat de getuigen rehoord waren, vrijgesproken zonder kosten. Een aangename thuiskomst. Sinaeve Miaurits, van leper, is beticht van aldaar op 13 Juli. teen hij int de gevangenis van Kortrijk thuis kwam, slagen toegebracht te hebben aan zijne vrouw, zoodot d: op perwachtmeester Smet Edmorni moest tusschenkomen. Nadien zou de betichte nog doodsbedreigingen geuit hebben. De rechtbank vereerd eelt die brutale echt genoot voor het feit A. tot 15 dagen ge vang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang; voor het feit B. wordt 'hij tot 140 fr. boete of 3 dagen gevang veroordeeld en tot de gedingskesten; zonder voorwaarde. Slagen en bedreigingen. Debtrrggrae- ve Ar.dré, van Vlamertinge, is beticht van zich op 11 Juli te Poperinge plichtlg ge maakt te hebben aan slagen en bedrei gingen jegens Vandevccrde Juiien; een mes was aangeslagen geweest. Na de ge tuigen gehoord te hebben, bekomt de be tichte vrijspraak voor de feiten onder A. en B. vermeld; voor het feit C. wordt hij tot 140 fr. boete of 3 dagen gevang ver oordeelt; voor het feit D. tot 1C5 fr. boete of 3 dagen gevang en tot de kosten; zon der voorwaarde. Het aangeslagen mes wordt verbeurd verklaard. Visschen zonder toelating. Dageraad Kam, iel, foorkramer te Aartrijke, werd op 15 Oktober veroordeeld'A. tot 132 fr. boete of 8 dagen gevang; B. tot 182 fr. boet? of 8 dagen gevang, omdat hij te Boezinge door de visschcrijwachter Van- grijsperre Pi-eter aan het visschen bevon den werd zonder toelating en dan een valschen naam aangegeven had; bij von nis, bij verstek; zonder voorwaarde. Be tichte had verzet tegen dit vennis bstee- kend. Na de getuige opnieuw gehoord te hebben, wordt de betichte tot dezelfde straffen veroordeeld, doch voorwaardelijk gedurende 5 jaar. Verordening op het leuren. Dubois Marie, van Brussel, staat terecht, beticht van zich op 20 Juli te Geluwe plichtig ge maakt te hebben aan poging tot omkco- ptog van dsn veldwachter Lampaert. Be tichte was ean het leuren en de veld wachter stelde vast dat zij niet in regel was met de verordening op het leuren en stel-de proces-verbaal tegen haar cp. De 'betichte zegde hierop dat zij nooit met de politie af te rekenen had gehad en wierp de veldwachter 2 karpetten, ter waarde van 75 fr. leder, toe zeggende dat deze voor hem waren indi-sn hii geen ge volg aan ed zaak gaf. De rechtbank ver oordeelt de betichte, bij verstek, voor het' feit A. tot 8 dagen gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang; voor het feit B. tot 79 fr. boete of 2 dagen gevang en tot de gedingskosten; zonder voorwaarde. Smaad. Fi-ey Martha, van Voorme- zele, is" beticht van zich aldaar op 3 Juli plichtig gemaakt te hebben aan smaad jegens de veldwachter Jules Lepla, die haar in overtreding nam omdat zij met haar rijwiel het daartoe bestemd pad niet bereed. Betichte was ook niet in het bezit van hare eenzelvigheidska-art. De recht bank veroordeelt de betichte vcor het feit A. tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang; voor het feit B. tot 70 fr. -boete of 2 dagen ■gevang en voor het feit C. tot 35 fr. boete of 1 dag gevang, en tot de kosten; zonder voorwaarde. Smaad en bedreiging. Bouche Jean, van Neerwaasten, staat ter-echt, beticht var. zich aldaar op 2 én dan weer op 4 Juli plichtig gemaakt te hebbsn aan smaad en bedreigingen jegens d!e veldwachter Dewtó Emiel en ook van dronkenschap. Hij is cck nog beticht van smaad jegens de politieagent Waerembourg Robert van Waasten, op 4 Juli. Volgens verklaring van de a-genten is betichte een onverbe terlijke dronkaard. De rechtbank veroor deelt den betichte voor de feiten, te zij nen laste weerhouden, tot volgende straf fen; vcor het feit A. tot 210 fr. -boe-te of 10 dagen gevang; voor het feit B. tot 70 fr. boete cf 3 dagen gevang; voor het feit C. tot 210 fr. boete of 10 dag-en ge vang; vc-or de feiten D. en H, die zich mengelen, tot 105 fr. boete of 3 dagen gevang; vcor de feiten E„ F. en G, welke zich mengelen, tot 1.400 fr. boete of 2 maanden gevang; voorwaardelijk gedu rende 5 jaar. De betichte moet de geding- kosten betalen. Smaad jegens de veldwachter. Lip- pinois Raymond, van Hollebeke, is beticht van zich aldaar op 9 Juli plichtig gemaakt te hebben aan smaad jegens d-e veldwach ter Ciaerhout Georges; daarbij had hij zich op 13 en 14 Juli. plichtig gemaakt aan slagen en stampen aan den veld wachter toegebracht; alsook aan dron- k-n.sehap. Voor de feiten A., B. en C, welke zich mengelen, wordt de betichte, bij verstek, veroordeeld tot 1 maand ge vang en 350 fr. boete of 15 dagen t vang; voor het feit D. tot 105 fr. boet? cf 3 ei gen gevang; voor het feit E. cp ï3 Juli tot 700 fr. boete of 1 maand gevang; voor het feit F. -tot 105 fr. boete c* 3 dagen gevacg; vcor het feit G. cp 14 Juli tot 700 fr. boete of 1 maand gevang en tot de kosten; z-onder voorwaarde. Wet op den arbeid. Leuridan Henri, melkeri'best-uurdsT te Elverdinge, was in overtreding bevonden geweest van de wet op den 8 uren-arbeid. Het werd vastge steld dat 6 werklied-en der melkerij meer dan 8 uren aan den arbeid waren. De zaak werd opgeroepen den 8 Oktober. Op vraag vr.n de verdediging werd de uitspraak de Or de He~r Voorzitter voor 1 m aand versohoven omdat de verdediging gehooct had dat eon koninklijk besluit aan m-el- kerijen zou toelaten m:er dan 8 uren te laten werken, wat tot heden niet gebeur de. Diensvolgens veroord relt de r.-ohtbank den betichte tot 6 maal 70 fr. boete of 6 maal 2 dagen gevang en tot de kosten; z-orrder voorwaarde. Smaad. D:vys Gabrielte, van Sint Jan-bij-I"por, is beticht van rich op 21 Juli plichtig gemaakt te hebben aan smaad jegens de veldwachter Van Over- berghe Georges, dte opmerkingen gemaakt had aan de 15-jarige dochter van de be tichte ever de wijze woorop deze de vuil nissen dm straat voor het gemeentehuis t'hcope bracht. De rechtbank veroordeelt 1? betichte uit dian hoofde tot 709 fr. boete of 1 maand gevang en tot de kas ten; voorwaardelijk gedurende 5 jaar, uit genomen voor wat de kosten betreft. Ulll!lKfljDi:iiH!flHKntin!l!nRnitlllf!!W3l!!UBin|l)l!inniH!l«ffll!!!imilH!nill1iniHim!!R!n!l!:!i::!!!n!!<!ir HEER P.-E. JANSOV AAN HET WERK. NAAR ZEKERE GERUCHTEN ZOU HIJ FEITELIJK POGINGEN AANWENDEN OM EEN REGEERING SAMEN TE STELLEN. De H. P.-E. Janscm werd dus officieel gelast door den Koning een onderzoek in te stellen omtrent de mogelijkheden tot het samenstellen van een nieuwe Regee ring. De H. Janson, oud-liberaal, echter zser gematigd en daarbij Staatsminister, toog onmiddellijk aan het werk. Dit deed hij veel meer in stilt:, vergeleken bij de HH. De Man, Pierlot en Spaak die optra den als officieete regeeringsvormers. Gesprekken heeft d? H. Janson ook reeds gevoerd met de leiders der verschil lende regeringspartijen -, ahmede ook nog met enkele niet-parlementaire perso na hteiten'. In zekere kringfn wordt er beweerd dat de H. Janson niet alleen als - Informa teur zou optreden maar feitelijk wel als kabinetsvormer. Mocht het hem gaan dan zal hij een nieuw? Regeeringsploeg voor stellen aan den Koning; mocht het- niet gaan, dan zal hij den Koning slechts op de hoogte moeten breng:n van zijn be vindingen. Vandaar dat hij niet zoozeer in het brandpunt van de algemeene be langstelling kemt te staan. Er werd ook reeds gemeld dat de H. Janson enkele extra-parlementairen zou getoetst hebben of deze al of niet zouden deelnemen aan een nieuwe Rsgesring. On der dezen werden o, m. vernoemd de II. Bskaert, burgemeester van Zwevegem (die zou geweigerd hebbsn), Generaal Tilkens, oud-gouverr.eur van Congo, H. Fredericq, rector te Gent. Naar een librraal blad zou de H. Janson aan den Koning een regeering voorstel len die vcor korten duur zou regeeren en met e:n bsperkt programma. Deze Regee ringsploeg zcu onder leiding staan van den H. Janson, en zou daarbij 5 katholie ken, 5 Sociali'-ten en 3 Liberalen met de L'.bsraal-gezinden Generaal Denis bevat ten. D? Liberalen zouden er dus het leeu wendeel in hebben. Katholieken tn So cialisten zullen dit wel niet goedschiks aanvaarden. Het is begrijpelijk dat allerlei gissingen worden gemaakt omtrent de opdracht en het werk van den H. Janson. Niets zal echter bepaald verklaard worden vóór Vrijdagavond 19 November, datum waar op de H. Janecn verslag zal uitgebracht hebben bij den Koning. DE HEER PAUL-EMILE JANSON NAAR LONDEN Woensdag bleek het dat het den Heer P.-E. Janson het moeilijk had in zijn informatie- of vormingswerk en dat hij wellicht alle hoop cp welslagen zou mosten opgeven. De Socialisten blijken sterk ge kant tegen een Regeering van korten duin en zij blijven hardnekkig vasthouden aan het volledig programma Van Zeeland (1936). Enkele socialistische voormannen zouden zelfs woorden hebben geuit waar in zij te kennen gaven dat zij een combi natie Jansen niet zouden steunen. Bij de Liberalen is ook gemor, daar zij op gee nerlei wijze afstand willen doen van drie portefeuilles en het prijsgeven van de Justitie bekoort hen ook niet. Donderdag tmiddag werd dan door het N. I. R. medegedeeld dat de H. Janson na«r Lon-den zou gaan cm er den Koning op de hoogte te brengen van zijn pogin gen. Het blijkt toch wat zonderling dat hij niet heeft kunnen wachten tot den Koning terug was van zijn reis. HEER JANSON IS TE LONDEN TOEGEKOMEN Don-derdag namiddag is de H. Janson vertrokken naar Londsn en kwam 's avonds to? in de Londensche hoofdstad. Vóór zijn vertrek verklaarde hij onder meer aan de joumalistsn dat hij den in druk had dat de Koning geen uur wilde verliezen, dat hij bij den Koning verslag zal uitbrengen, dat hij hem over het pro gramma en misschien ook óver persona- litaiten zal spreken, dat zijn stappen en informaties ten einde zijn en -dat nu dient afgewacht tot de Koning al of niet beroep op hem zal doen. Het zou op uitdrukkelijk verzoek zijn van d:n Koning dat de H. Janson naar Londen zou zijn afgereisd. 258 gemeenten. 925 haarden; Lnlk, ln 175 gemeenten, 832 haarden; Limburg, in 68 grmeenten, 292 haarden; Luxemburg, in 2 gemeenten, 8 haarden; Namen, in 106 ge meenten, 278 haarden. Totaal: in 1209 gemeenten, 5158 haar den, tegen 4188 haarden van de ziekte in 1074 gemeenten, de vorige week. IN DE MAATSCHAPPIJ DER BELGISCHE SPOORWEGEN De nieuwe statie te leper komt er. In de vergadering van den Raad van B:he?r der Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen werden onlangs talrijke kwesties besproken, zoo onder meer werd besloten een nieuw? statie te bouwen te leper, dit met tusschenkomst van den Staat en van de Stad. Nog werd besloten all? gasverlichting" in de spoorwagens te vervangen door elektri sche verlichting en zekere wijzigingen te brengen aan het tarief voor het vracht vervoer. DE WERKLOOSHEID BIJ DE GRENSARBEIDERS NEEMT TOE In het textielbedrijf van Fransch-Noor- den blijft de crisis heerschen en herhaal delijk werden talrijke grensarbeiders af gedankt, onder ander ook eenige te Hale wijn. De werkloosheid is dan ook sterk toegenomen sedert een drietal maanden, bijzonder te Halewijn, Meenen, Moeskroen, Rekkem, en nader? Belgische grensge meenten. Er wordt gevreesd dat de aanstaahde vernieuwing van de grensarbeiderskaar- ten met talrijke afdankingen zal gepaard gaan. Niet alleen in het textielbedrijf werden werklieden afgedankt maar ock nog in talrijke andere bedrijven. Mooie maar te vens jammerlijke gelegenheid voor onze grensarbeiders om nog eens de weldaden van hst Volksfront te overwegen. UBCaESSBSaBaaSQSaaHBflBBBXBSSB DE ZITTING VAN DINSDAG Spijts de Regiering is afgetreden, toch vergaderde de Kamer op Dinsdag 11. Na de opening der zitting zette de H. Huys- mans uiteen waarom d-s Kamer bijeenge roepen werd niettegenstaande nog geen nieuwe Regeering is aangesteld: de Kamer kan zaken regelen waarbij de ministeri- eele verantwoordelijkheid niet betrokken is. Een debat werd dan geopend om de wenschelijkheid van de parlementaire werkzaamheden al cf niet Voort te zetten, met o. m. de bespreking van de oprichting van een Raad van State, 's Avonds was nog geen beslissing genomen. Deze zou enkel 's anderendaags vallen. KAMERZITTING VAN WOENSDAG Woensdag vergaderde de Kamsr nog maals. De kwestie van de oprichting van den Raad van State werd naar de bijzon dere kommissie verzonden en enkele wets- ontwerpsn werden goedgekeurd, o. m. be treffende de veiligheid en gezondheid der werklieden en het afschaffen van afhou- dingen op zeker? pensioenen. ZITTING VAN DINSDAG Ook de Senaat kwam Dinsdag bijeen. De bespreking werd voortgezet van het wetsontwerp op de ouderdomspensioenen. Bij hoogdringendheid diende de H. Van Dieren, VI. Nat., een aanvraag in voor on middellijke interpellatie over de misselijke ontvangst der Nederlandsche schoolkinde ren te Brussel ter gelegenheid van ue Hoogdagen der Vlaamsche Letteren. Fran- sche liederen werden er gezongen, de Bra- bangonne werd er ook in het Fransch ge zongen en de aanspraak van weg? den Minister werd er in het Fransch gehou den. Alhoewel Minister Hoste zich bereid verklaarde te antwoorden op de interpel latie werd door de Senatoren de hoogdrin gendheid ervan verworpen zoodat zij dus niet kon doorgaan. Het voorstel tot afschaffing der afhou ding an 10 op de fronlstreeprente werd verzonden naar d? Kommissie van Fi nanciën. Bij den Ssnaat werd door H. Van Die ren eveneens een wetsvoorstel neergelegd waarbij amnestie voorzien wordt voor overtredingen, weike als protest bedoeld zijn tegen de slechte toepassing der taal wetten. ~co>- MOND- EN KLAUWZEER Van 7 tot 13 November werden haarden van mond- en klauwzeer vastgesteld in de volgende provinciën: Antwerpen, in 61 gemeenten, 172 haar den; Bra'oant, in 191 gemeenten, 873 haar den; West-Vlaanderen, in 137 gemeenten, 754 haarden; Oost-Vlaanderen, in 211 ge meenten, IC24 haarden; Henegouwen, in Deze vraag is reeds dikwijls door onze landbouwers gesteld geweest. Het is om velerlei redenen aan te raden de v/eidebemesting vóór den Winter toe te dienen. In de maand November, wanneer het vee de weide verlaten heeft, kan men tot de onderhoudszorgen der liooi- en gras landen overgaan. Een laattijdige toe diening, 't is te zeggen, na den Winter, kan een zekere vertraging in het her nemen van den wasdom teweegbrengen. En hoe moet men zijn weiden bemesten? Tegenwoordig weten alle landbouwers hoe noodzakelijk het is, de meststoffen in weiden aan te wenden. In sommige ge vallen, mag men, bij het aanleggen eener weide, goed ontbonden stalmest gebrui ken doch nadien, kan deze zeer voor- deelig door kunstmeststoffen vervangen worden. Beter is het stalmest voor het bouwland te bewaren, daar wordt hij in den grond gewerkt, en geeft hij de beste uitslagen. Temeer brengt stalmest in onze akkergronden een groote hoeveelheid humus. Dit is van groot belang voor bijna alle gronden, behalve voor weiden. Na het afgrazen is een besproeiing met op- gelengde ale aan te bevelen. De bemesting moet nochtans vervolledigd worden. Men zal dus zijn toevlucht nemen tot de kunst meststoffen. Men zal zoo vroeg mogelijk de fosfoorzuw- en Potaschmcsten aan wenden. De Potaschbemesting welke vroegtijdig toegepast wordt, zal een opbrengstver meerdering en een hoedanigheidsverbete- ring van bet gras teweeg brengen; mossen, borstelgras, zegge, bloembiezen, boterbloemen, enz. zullen allengskens ver dwijnen, en voedzame vlinderbloemigen j en grassoorten zullen hun plaats innemen. Op weiden verkiest men doorgaans als potaschmest de sylviniet kaïniet boven chloorpotaschdoch beide meststoffen begunstigen den groei op een buiten- gewone wijze. 800 tot 1200 Kgr. sylviniet kaïniet kunnen vervangen worden door 300 tot 400 Kgr. chloorpotasch per Ha. isaaaaES£aaaz3fiBssBBEaxssaBa 11 NOVEMBER TE STADEN Hier op Starten heeft het Verbond V.O.S. en B.V.OB. 11 November waardig herdacht. 's Morgens te 9 uur was er e?n solem neels Mis voo-r d«s nagedachtenis van de gesneuvelde soldaten. Er was veel voik in de kerk en de offerande duurde dan ook heel lang. Na de H. Mis had er een roerende plechtigheid plaats aan het ged-enktee- ken. Er werd een gebed gestort en daarna werd er een prachtige spreekbeurt gehou den door bestuurder. Na de Vlaamsche Leeuw werd er een omwandeling gehou den met de muziek voorop. Te 1 uur hadden er zich 76 V.O.S.sen en B.V.OB.sen aan den feestdisch geplaatst. 's Avonds te 6 uur begon de prachtige tombola, met 100 prijzen. Te 7 uur begon het bal. Of er gedanst werd hoeft niet gezegd. Eenige minuten voor twaalf uur werd de Vlaamsche Leeuw nog eens ge speeld en gezongen. En daarna was de li Novembsrviering ten einde. ALLERLEI NIEUWS Ied-ere en zal reeds zijn programma over de opvoeringen van De Molen van Samscucci operette van Renaat Vere mans ontvangen hebben. De kaarten zijn te verkrijgen van heden af bij Gil bert Van Isacxer, Statiestraat te Staden, aan 6, 7 en 8 fr. Wie zich niet haast komt zeker te laat! Davidsfondsers, verwacht de geld inzamelaar van het Davidsfonds. Houdt 20 fr. gereed voor het lidgeld voor het jaar 1938. Er wordt ook nog een boek thuis gebracht. Allo geen afvalligen. Het Da vidsfonds geeft per jaar 4 of 5 mooie boe ken; er hebben ook mooie vergaderingen plaats. Op 26 November komt de propagan- datrein der Belgische Spoorwegen naar Staden. Hij is te bezichtigen van 11 tot 17 uur. Kosteloos. Een eenige gelegen heid welke niemand mag laten voorbij gaan. Allen op 26 November naar de pro- pa gandatrein. Op Dinsdag 23 November hebben de Ste Ceciliafeasten plaats. H. Mis, wandel- koncerten, gezamenlijk noenmaal en 's avonds feestviering gegeven door de twee Michels uit Torhout. Het klein muziekske zal 's avonds se re naden geven. Zondag worden er in de Katholieke Cinema Patria twee hoofdfilms afge rold. De eerste is Chineesche lampen met Pat O'Brien en met Josephine Hut chinson. De tweede is genaamd Bureel der Menschelijk-e Wrakkenen vertoont Kay Francis en George Brent. IBEEilSaaBBBBBBBSBBBRflllB'BHBnB Zooals reeds gemeld werd in Duitsch- land het wereldsntlheidsrekord per land- vliegtuig verbeterd tot een uursnelheid van 610 Km., dit door Dr Wurster. Het snelheidsrekord voor watervliegtuigen be draagt 709 lórn. STEEDS KALMTE Deze week werden geen belangrijke be wegingen of aanvallen gemeld. Het slech te weder zou alle krijgsverrichtingen ver hinderd hebben. Men blijft steeds in de verwachting van het komend offensief der Nationalen, in Aragon, en de rooden stel len hun stellingen in betere verdediging. De Nationale bevelhebbers die de Nationa len ter zege hebben geleid in Austurië zoutten ook het aanstaand offensief te lei den krijgen. Te Madrid zou Generaal Miaja ver vangen zijn door Generaal Cardenas, die vroeger zijn ondergeschikte was. Vliegtuigen der rooden hebben Pamplu- na beschoten en er talrijke slachtoffers gemaakt. De vliegtuigen zouden van over het Fran=ch gebied zijn komen gevlogen en eens hun doodend werk verricht, langs zelfden weg de vlucht hebben genomen. ALLERLEI BERICHTEN 700.000 Soldaten zullen, naar ver luidt betrokken worden bij het aanstaande offensief der witten in Aragon. Bruno Mussolini, die dienst had ge nomen als vliegenier bij de Nationalen, en wier dood of gevangenneming weieens door de rooden werd medegedeeld, ls thans naar Rome teruggekeerd. Te Mallorca zou hij op zekeren dag ternauwernood ont snapt zijn aan den dood. De rocd'n blijven steeds de speciali teit overhouden van valsche "berichten. Zoo uneldden zij een opstand in Spaansch Marokko en de beschieting van een Engel- sche stoomboot door Nationale vliegtuigen. Beide berichten werden leugenachtig be vonden. Niet alleen Engeland, die reeds zijn eerste handelsagent in Nationaal-Spanje heeft benoemd, zal zijn handelsbetrekkin gen me' Nationaal Spanje regelen, maar ook Zwitserland. Waarop wacht België thans nog? De Spaansche Bisschoppen vergader den met het oog op de herinrichting van de katholieke actie. Een kerkelijk direc torium zal worden opgericht. In het niet-inmengings komiteit heeft Rusland weerom een zwenking ge daan en aanvaardde nu het Engelsch ont werp tot regeling van de niet-inoienging, in zijn geheel, wat Rusland totnogtoe halsstarrig had geweigerd te do?n. Een Spaansche Bisschop, Mgr Valen- tijn Cornelias, heeft enkele van zijn er varingen uit Rocd-Spanje medegedeeld. Hij zelf kon vluchten naar Frankrijk. Hij vertelde o. m. dat op zekeren dag door de rooden een groepje christenen werden neergeschoten. Een hunner was nog niet dood en twee dagen en twee nachten bleef hij er liggen tot een rood? beul bijkwam. De gewonde smeekte om wat water. De rood? beul ging hierop een hoeveelheid houthalen dat hij vond den ongelukkige christen legde en in brand stak. zcodat de gewonde lerend verbrand werd. EEN WONDERBARE GENEZING TE BANNEUX Zuster Lutgardis, van de Zusters van Liefde ts Namen, oud-overste van het Sanatorium der H. Rosalie te Luik, was aangetast door een zware ziekte. Zij 1-eed aan een soort bsend:rverkalking en was 15 centimeter kleiner geworden, zij was van 45 op 35 kir. gewicht gevallen en had immer veel koorts. Intutschen werd uit gemaakt dat d? ziekt-e voortgekomen was van radium-uitstralingen. Als overste van gemeld Sanatorium bewaarde zij eenige miligramm-en radium in een brandkast op haar garner. Verscheidene geleerden hiel den zich met haar geval bezig. Een heel jaar werden nu door ean 30- tal klocstergemeenten novenen gedaan ter eer? van O. L. Vrouw van Banneux oen hare genezing te bekomen. Plots is nu de Zuster beter geworden en heeft noch pijn noch koorts meer. Deze genezing heeft groot opzien ge baard en novenen van dankbaarheid wer den thans gebeden ter eere van O. L. Vr. van Banneux, zonder dat evenwel een oordeel wordt geveld over deze genezing. <SBSBBSBZBBBBaBEB»BBaBESS?Sa DROEVIG LOT VAN EEN JONGETJE TE ROUBAIX SALE CATHOLÏQUE Te Roubaix leefde de kleine 12-jarige André Chopard met zijn mceder. De jon gen ging vroeger nogal dikwijls naar de H. Mis maar daarom werd hij op school lastig gevallen door de schooljongens zoo dat de kleine niet meer naar de kerk durfde gaan. Op 4 November werd hij»nu afgewacht door twee gr-ootere jongens die hem sloegen en stampten wijl zij hem aanwreven een sale catholique te zijn. De jongen kreunde van de ,ijn en moest weldra het bed houden. Naar het hospi taal overgebracht gaf hij er enkele dagen nadien den geest. E:n onderzoek w:rd ingesteld en de twee jongens aangahcudsn, maar de wets dokter besloot eenvoudig dat de jongen een natuurlijken dood was gestorven. De twee schoelies werden weer vrijgelaten en de zaak geklasseerd. Het volksfront heeft hier wellicht schrik gehad voor de waar heid. «BHBaBBEBSBEBSBUaSE&aaBQBSüV GEEN GOEDE WEIDEN zonder de potaschbemesting. Geef in November aan uwe weiden, volgens de omstandigheden 309 tot 409 kgr. chloorpotasch ofwel 809 tot 1200 krg sylviniet-kaïniet per hectare. CBaasBSXBfiissoaaBESBBaBiËZ&iSEia EEN SCHIPBREUK AAN DE OOSTENDSCHE KUST Niet ver van Oostende is het Engelsch schip «Ino», van Bristol, gezonken. De boot had juist een Belgischen loods ge nomen om naar Antwerpen te varen toen het schip begon over te hellen en de op varenden in allerijl met de reddingsboot de zee opmoesten. Een hunner stierf er door schrik en koude. De overigen konden gered worden door de loodsboot 13 en naar Oostende gebracht. iBBaajBSEBBBÜiiilsikiaPiaEBSSBBnSBB GROOTE INTERNATIONALE PRIJSKAMP VOOR ACCORDEONS TE KORTRIJK Ziehier de uitslagen: 1. BEERNAERT ROGER, Kortrijk, eer ste prijs met de grootste enderscheiding; 2. Van Gheluwe Kamiel, Harelbeke; 3. Van Dorpe Jacques, Frankrijk; 5. Van Meerhaeghe Roger, Kortrijk; 5. Dillio Silveer, leper; 6. Ducate Roger, Herzeeuw; 7. Panninck Robert, Tielt. Het Bestuur der Suikerfabriek vaa Veurne heeft toelating gegeven om liaar installaties te laten bezoeken door de landbouwers van Hoogstade, Alveringem en omliggende, dit op Zondag 21 dezer, te 13 3/4 uur. Dit bezoek zal plaats hebben onder ge leide en alle begeerde uitleg zal verstrekt worden. Vergadering vóór de fabriek te 13.30 uur. MARC. SENNF.SAEI.. BEAURAING TRIDUUM gepreekt door E. P. MAES, C. S. S. R. ZATERDAG 27 NOVEMBER: Hoogmis te 10 uur. Lof te S '/i u. ZONDAG 28 NOVEMBER: Leesmissen: 6 yï u.. 8 u. en 11(4 u. Hoogmis te 10 u. Vespers te 2 u. Lof te 5 y2 uur. MAANDAG 29 NOVEMBER GROOTE BEDEVAART Intentie: Om door het algemeen ge. bed de Officieele Erkenning der Fei. ten van Beauraing te bekomen. Communiemissen: 6% tl.. 7 u. en 7 14 u. Plechtige Hoogmis te 10 Yt in den bof van het Pensionaat. Leesmis, Vlaamsch Sermoen te 11 u. Lof en Vlaamsch Sermoen te 2 ]/i u. Plech tig Lof te 5 Yi uur. Heel het jaar door wordt de Rozenkrans gebeden bij den Hagedoorn te 6.30 uur door de kinderen. COMITÉ «PRO MARIA». BIBBBUBflBEaBiaBBEBSiaaBBSSSIia Door het MAIINF.NVERBOND VOOR KATH. AKTIE distrikt Moorslede, wordt op Donderdag 25 November, te 7 uur 's avonds, ln de Patronagezaal, eer.e groote Volksvergadering gehouden. Als sprekers zullen optreden: Heer Ad- vokaat Michiel Tanghe en Z. E. H. Kan. Karei Dubois. Onderwerp: DE KERK IN DE BRAN DING Alle inwoners van Moorslede en omlig gende parochies worden er verwacht. saeS3XSQS33ZiEE£3&E2BaS3Ea&r3a 12e SNEDE 1937. Oïiif-groene biljetten Plan vai 70.580 loten. 530 Loten van IC 300 frank aangeduid door de drie !?a"ste cijfers van het biljet. Ta'riike loten van 12.500, 20.000, 40.300, 50.300 en 100.000 frank. GROOT LOT: EEN MILJOEN. 9BB3SBBS&BBaaB3S;2E!a£li;23Sfi3a& ZWARE AANRIJDINGEN TE GELUWE-BIJ-MEENEN Dinsdag avond, had op den Icperschcn steenweg, aan het gehucht «Kappelleken», aan de grensscheiding Meenen-Geluwe. een driedubbele aanrijding plaats. De Engelschman, James W.. bestuur der van de militaire begraafplaatsen in Belgie, kwam rond 4.30 ure. per auto van Meenen, eveneens in aantocht was. Op het groote baan, toen ter hoogte van gemel de wijk, twee autos uit de andere richting o 'aagden, wijl de goederentram Geluwe- Mcene, eveneens in aantocht was. Op het oogenblik dat de tram de kruisende autos voorbijreed, werden de drie autobestuur ders fel gehinderd door de geloste damp- uitlatingen van de stoomtram. Een onder linge aanrijding was het gevolg daarvan en de auto van den Engelschman kantelde om, wijl de bestuurder er gelukkig met enkele schrammen en den schrik vanaf kwam. Erger was het gesteld met Heer Alb. Steverlinck, uit Poperinge, welke den Engelschman vergezelde, en vrij zware verwondingen opliep aan de schouders en 't gelaat. De gewonde, die de zorgen ont ving van Dr Maddens, werd per zieken auto overgebracht naar een heelkundig gesticht te Meenen. De bestuurders der twee andere autos, D. V., uit Kortrijk. en S. D., uit leper, kwamen er met lichte schrammen vanaf en werden ter plaatse verpleegd. De stoffelijke schade aan de rijtuigen is aanzienlijk. De toestand van H. Steverlinck, die naar een kliniek te Meenen overgebracht werd, is geruststellend. uaESBBüissosaaiHasiBasiasBS^Sff WAT ER VAN HET GEMOBILI SEERDE LEGER OVERBLIJF-:" Van 1914 tot en met 1S13 werden ln België cr.g-eveer 400.000 jongelingen gemo biliseerd. Veertig duizend manschappen onderofficieren en officieren zijn gesneu veld. Negentien jaar na den wapenstilstand zijn er siog 200.000 oud-gemebiüseerden in leven. De andere helft is dood en be graven. 9aE2saflsu3Hsaasx;sE£:;.2 r.-zasa Over welk onderwerp het ook gaat in een samenspraak, vaak is men verschillend van op vatting. Maar wanneer men over pharmaceutische producten spreekt en meer speciaal over Aspirine, dan zal zonder uitzon dering eenieder de groote kwa liteiten roemen van dit vooraan staande product, tegen alle pijnen, hoofdpijn, zenuwpijnen, rheumatiek, enzHare vlugge en afdoende werking, haar abso lute onschadelijkheid en haar goede verdraagzaamheid door groot en klein, hebben aan Aspi rine een wereldroem geschon ken, welke niet de minste tegenspraak ondervindt. VAN VRIJDAG 19 NOVEMBER 1937 100 Fransche Franken 1 Pond Sterling 1 Dollar 1 Gulden 99.88125 fr. 147,0375 fr. 29.40 fr. 16.3025 ir. iEiHs:cas::saBB^£BiiBsaEas3zsaBaxHB»»BBassBiaBR3nK.i2:xsiSi29 'T GEHEIM DER MELKERIJEN om Boter te bekomen zonder Loof, Raap of andere onaangename smaken en de sterkte der boter te beletten, dESTAAT IN HET GEBRUIK VAIJ EEN FLESCH Waardoor men zal bekomen: Groot gemak van kernen; - Boter van zeer lange bewaring; - Boter van eerste hoedanigheid; - De hoogste prijzen. Met BOTERGIST ROBERT moet men niet meer pasteurisceren1 BOTF.RGIST ROBF.RT wordt verkocht in flesschen van 10 fr. en 25 fr. prijs die U door de fijne koopwaar zelf 3 tot 4 maal wordt terugbetaald. Zoekt dus uw profijt en komt of schrijft naar de VEEARTSCHE APOTHEEK «HET NEERHOF» Roeselarestraat (bij de Marlet) STADEN. Tel. 35. De Apotheek is open in de iceek van 7 u. tot 19 u.; op Zon- en Feestdagen van 7 uur tot 11 uur. BOTERGIÜT ROpERT is ook verkrijbaar in de volgende Apothekenl Te Poperiaga: H. Notredame; Te leper: P. Snoeck. Te Vcurati« iX Kinget; Te Diksmuide: G. Hauspie.

De Halle (1925-1940) | 1937 | | pagina 4