IN ONS LAND Dubbele Moord eti Zeifmooit! t® Poperinge Doodelijk ongeval door vrachtauto te Vtamertinge BOEKENNIEUWS c. s. if.per VLAAMSCHE VOETBALBOND VERMAGEREN VOETBAL ONDER ONGUNSTIGE WEERSOMSTANDIGHEDEN len Inndhouwer schiet lijn schoonzuster on dezes dochter neer. - Daarna pleegt hi] zetesrl De aanleiding van de moordzaak —BH Hel lijk van den moordenaar en xclfmoordenaar wordt b uiten,, c bracht. Sedert jaren baatten de gebroeders Maurice en Achiel Vandewynckei een hoeve uit, gelegen irngs de Sint Sixtus- straat, Nr 31, gelegen tusschen de heroer- gen In den Koekoek en In den Nach tegaal Maurioe Vandewynckei stierf over een paar jaar, een weduwe, geboren Augusta Struye, thans 45 jaar, er. een dochter, Maria, thans 19 jaar, achterla tende. Achiel Vandewynckei, de overblijvende broer, 49 jaar oud, was ongehuwd geble ven. Het jong meisje nu had over enkele maanden kennis aangeknoopt met een jongeling, wat niet naar den zin was van den oom. Om alle moeilijkheden te ver mijden hadden beide vrouwen besloten te vertrekken uit <ie hoeve, de zaken onder ling te regelen om de uitbating aan Achiel Vandewynckei over te laten, om dan zelf een huisje dichtbij gelegen te gaan be trekken. Beide vrouwen zouden toch nog gaan helpen op de hoeve. Dat speelde Vandewynckei in het hoofd. DE MOORDPOGINGEN EN DE ZELFMOORD. Twee dooden en een erg gewonde. Wellicht heeft Vandewynckei den gan- schen Woensdag en den volgenden nacht gepiekerd over de voorgehouden scheiding en moet hij wraakplannen hebben ge smeed. Donderdagmorgen, rond 5 uur, was Vandewynckei opgestaan en was het land- bouwwerk begonnen met de paarden te gaan voederen. Dan is hij terug naar de hoeve gegaan, waar hij naar de kamer van zijn schoonzuster is getrokken. Merken wij nog eerst terloops op dat de keuken het midden der hoeve beneemt. Aan de eene zijde van de keuken bevindt zich de kamer van den landbouwer, aan den anderen kant de kamer van de we duwe, met daar juist nevens de kamer van het meisje. Om naar deze kamer te gaan moet men door de kamer der moe der. Toen Vandewynckei de kamer van zijn schoonzuster betrad, was deze nog te bed. De man vroeg eerst wat sterken drank, zeggende niet goed te zijn. Dan heeft hij plots een revolver uitgehaald en een schot gelost naar de vrouw, die getroffen werd in den onderbuik. Dan is de man terug naar zijn kamer gegaan. De gewonde vrouw bleef te bed, maar de dochter, die bedlegerig was, ongesteld, werd bevreesd om wat was gebeurd, trok door de kamer van haar moeder naar de keuken om dan naar touit:n te kunnen vluchten. In de keuken ontmoette zij haar oom, die van uit zijn kamer kwam, steeds gewapend met zijn revolver, en die twee schoten loste naar het meisje, dat een ko gel kreeg tusschen hals en rechterschou der. De kogel doorboorde beide longen en bleef vereer steken in de linkerzijde. De tweede kogel heeft haar nog licht ge schramd aan de borst. Het meisje nam dan de vlucht, dwaalde in nachtgewaad een heelen tijd rond op de velden, om dan terecht te komen op de hofstede van No- ttbaert Jerome, op 400 meters afstand. Vandewynckei is dan terug naar de ka mer gegaan van zijn schoonzuster, loste op haar nog een schot, dat haar licht trof aan de rechterzijde. Daarop is de moor denaar terug naar zijn kamtr gegaan, zeggende: Nu is het mijn toer». De schoonzuster hoorde daarna een schot en nam dan ook de vlucht, naar de hoeve van R;né Cornette, gelegen op een 100 meter daar vandaan. Intusschen werd de Rijkswacht verwit tigd, daar niemand op de hoeve dierf gaan zien. Geneeskundige zorgen werden inge roepen voor de gewonde vrouwen. Spoedig was de Rijkswacht ter plaatse, onder leiding van den bevelhebber der plaatselijke brigade. Een priester werd ge roepen, die aan de gewonde vrouwen de laatste H.H. Sakr amen-ten toediende, daar hun beider toestand zeer erg was. Intusschen trokken de gendarmen de hoeve binnen en vonden er Achiel Vande wynckei dood op zijn bed liggen. De man had zich een kogel door het hoc-fd ge jaagd, juist onder de linkerslaap. De trommelrevolver lag op den grond; vijl kogels waren afgevuurd. De twee vrouwen werden dan Donder dag morgen naar het O. L. Vrouw Gast huis te Poperinge overgebracht. Het meisje ram adem langs de opening van de bekomen wonde en bleek doodsgeraakt gewond. In den avond is zij dan oc-k ge storven. De toestand van de moeder is ook zeer erg. De Rijkswacht deed het onderzoek. Het Parket is niet afgestapt daar de dader dood is. Een Vrouw op hes voeïpad doodgereden De dader rijdt voort Maar werd toch gevonden - A ■v» J Het Parket ter plaatse voor de hersamcnstelling der gebeurtenis. Op Woensdag 12 Januari 1938, rond 9 Vi uur 's avonds, kwamen Emerence Parret, Wed. Vamlromme, 79 jaar oud, en haar docht:r Julia naar hun woning op de Dorpsplaats, nummer 19. Zij droegen een mand «net waschgoed. Deze wening is gelegen midden de dorpsplaats, dicht bij de beek, rechts gaande richting Ieper- Poperinge. Toen de doohter Julia de sleutel in de deur gesteken had, zag zij een auto voor zien van licht in volle snelheid naar het voetpad van de andere zijde der baan gaan om dan plots, met een korte zwen king, naar haar toe te komen. Julia kon zich nog wat op den dorpel der woning intrekken... maar haar moeder, die ne vens haar stond, werd door den vracht auto geraakt door den hoek van den bak en werd tegen de vensterluiken van het naburig huis geslingerd om dan een drie tal meters verder ten gronde te stuiken. Het slachtoffer had vreeselijke wonden aan de rechterkant van 't hoofd en was armen en -beenen gebroken. De dood moet oogenblikkelijk geweest zijn. De autovoerder zette zijn weg voort, Poperingewaarts, zonder ziCh om zijn slachtoffer te bekreunen!. Op 't hulpgeroep der dochter Julia kwa men seffens van alle kanten geburen toe gesneld, die priester, geneesheer en veld wachter verwittigde. Ook werd de poli tie en rijkswacht van Poperinge dadelijk per telefoon op de hoogte gebracht. E. H. Onderpastoor Devynck diende het slachtoffer de H. Olie toe en Dr Criem kon enkel den dood vaststellen. Het slachtoffer werd vervolgens in haar woning gedragen. De veldwachter Soubry maakte een ver slag op van dit doodelijk ongeval. Er werd vastgesteld dat deze vracht auto u.t de richting van leper kwam, link-, de baan eenige meters op t voet pad, b.j de woning van Christine R-ey- naert, gereden he.ft en dan opééns rechts zwitrde en daar ook een vijftigtal meters op dit voetpad reed met het gevolg dat Vrcuw Vandromme-Parret doodgereden wsrd; de vrouw had. als naar gewoonte, den avond doorgebracht lij haar gehuw den zoon Remi Vandrcmme, beenhouwer, insgelijks wonende op de Dorpplaats. De plaats van 't ong:val was goed ver licht doordet er daar een gaslantaarn brandde en daarbij was het maneklaar. Wa3 de auiovoerc'er verstrooid? Was hij 't s uur nie, mee-ter? Het verder on derzo: k n oet dit uitmaken. In aile ge val re;d ci o ied'ge vrachtauto met een zeer groots snelheid. Do rij!:.... .ebt von Pcpcringe was da- d.i aan 1 werk tn 't duurde r.iet lang vco:- do srr. .-min cm don vrauitauto, d: c:: f.'luk veroorzaakt had, te vir.- d. W. d o van Julkn Cherouioro, me .r mar, 29 j„ wonende bij de Tramstatie te Poperinge en t was de eigenaar zelf die dit ongeluk veroorzaakt heeft. Deze psrsoon is in Vlamertinge ge kend om zijn snel rijden. Vóór hij door de Rijkswacht aangehou den werd had hij eerst nog een persoon, een spoorwegarbeider uit Krombeke, die hem vergezelde, naar huis gevoerd. Door de gendarmen werd de auto onderzocht en stukken hersens en bloed kleefden aan de grendels van de rechterzijde van den autobak. Ghescjuiere verklaarde dat hij langs zijn 'weg niets onregelmatigs had tegengekomen. De autccamion werd naar het stadhuis gebracht en de voerder werd den gansdhen nacht bewaakt door de gendarmen op het poiitlebureel. Donderdag, rond 9 uur 's morgens, is 't Parket van leper ter plaats afgestapt om een onderzoek te doen. Ook was Ghes- quiere daar met zijn vrachtauto. Ghes- quiere werd dan in voorloopige hechtenis gehouden. Ds lijkdienst van het ongelukkig slacht offer Emerence Parret, geboren te Brielen, den 21 Juni 1858, weduwe van Jules Van- dromme, gewezen veldwachter van Vla mertinge; zal plaats hebben op Maandag 17 Januari 1938, om 9 uur, in de paro chiale kerk van Vlamertinge. iBHBBBanaaaaaaasaEssEaGsiMH M.E.G.A.'s AGENDA 1938 De S. V. M.E.G.A. doet heel veel aan opvoeding. Ze betracht de algemeene ontwikkeling van hare leden, om beter en zekerder hun maatschappelijke vooruitgang te bevor deren. Hiervan getuigenhaar maandschrift De Elektriekerhaar technische hand leidingen, haar jaarlijksche M.E.G.A.- Agenda's, die onder het publiek een heel groot succes kennen. Deze agenda's, en bijzonder die van 1936 en 1937 beoogden de ontwikkeling van de persoonlijkheid. Ook dit jaar heeft M.E.G.A. weer een agenda uitgegeven. Deze is hoofdzakelijk een technisch agenda en tel meer dan 530 bladzijden. Het technisch gedeelte bevat niet de gewone theorie die men in alle leerboeken ovr electriciteit terugvindt. Het is een verzameling van allerlei prac- tische gegevens, betreffend installatie, drijfkracht, telefonie, electrische verwar ming, verlichting, radio, wenken op han dels- en fiscaal gebied, zelfs interessante gegeven over de publiciteit, enz. Het kalender gedeelte bevat verder een mnigte spreuken en gezegden van groote denkers en vooraanstaande mannen. Deze agenda is dus niet voor het ge wone publiek, maar hijzonder bestemd voor Patroon-Elektrickers en techniekers. De prijs van dit jjp.ek is 35 UITSLAGEN VAN ZONDAG Tweede Afdreline Bevordering. C. S. Ifper Stad® Kortrijk t7 W.ir giM Sp. S. V. Blankenberg? 2t Stade Moeskroen P S. Warmem 99 S. K. Z*fvrtrm F. C. H-ttm 32 F. C. Wakke a W. 5. Lauwe 21 F. C. Heist F. C. Roe*brc 1 S. K. Roesrbte S. V. Rumbeke Kan^s ch ikklr* X. Stade Moeskroen 18 U 1 3 74-14 31 2. F. C. Roeselare ii »5 2 X 4 i-x6 3» J. S. V. Blank.nbrge 18 4 X 70-30 27 4- S. K. Rousr.a.e iS 19 4 4 48-27 14 s. Stade Kirtrl.-: 1^ 13 6 a 78-29 22 6. R. S. W'aregïin 17 9 6 a 44-38 20 7- S. V. Rumbeke 1 i i 8 4 42-5* 1 8. F. C. Izegem 18 47-47 iS 9- F. C. Wakken ii 7 10 l 44-44 15 10. Waregem Sport 17 6 9 a 2 9-43 14 11. YV. S. Lauwe 17 4 XX a 33-61 xo 12. S. K. Zwe\cgem xS 5 13 0 24-60 xo 1.5. C. S. leper 18 X 14 3 31-77 5 H- F. C. Heist 17 1 15 1 19-92 3 Tweede Afdeeling Gewestelijk A. R. C. De Panne R. C. Oostkamp 43 S. V. Ingelmunster A. V'. Oudenburg 61 E. G. Gistel S. V. Veurne 51 G. S. Middeikerke Ardooie Sport 2o S. K. Wenduine F. C. Ticlt 38 S. V. Nieuwpoort S. K, Vlamertinge 21 F. C. Poperinge F. C. Torhout o2 Algemeene Rangschikking. 1. F. C. Torhout iS 15 2 1 62-23 31 2. F. C. Poperinge 18 13 2 3 76-28 29 3. G. S. Middeikerke i3 12 4 2 61-36 26 4. R. C. De Panue iS 10 5 3 62-34 23 5. F. C. Tieit 16 9 5 2 48-46 20 6. E. G. Gistel x8 xo 8 o 48-40 20 7. S. K. Wenduine 18 7 6 5 48-50 19 8. R. C. Oostkamp xS 6 11 1 34-42 13 9. S. V. Ingelmunster 18 5 xo 3 43-58 13 10. S. K. Vlamertinge 17 5 to 2 35-57 12 ix. S. V. Veurne 18 5 11 2 39-43 12 t2. S. V. Nieuwpoort 18 4 ti 3 26-52 11 13. Ardooie Sport 17 4 n 2 40-62 10 14. A. V. Oudenburg 18 2 13 3 27-60 9 Tweede Afdecling Gewestelijk JB. Toek. Meenen B. S. Avelgem 72 Wervik Sport A. A. Moeskroen 25 S. C. Le Bizet Wevelgem Lport gesch. U. S. Dottenijs S. V. Kortrijk 3o R. C. Harelbeke Kuurne Sport 23 F. C. Komen Deerlijk Sport 53 Algemeene Rangschikking. 1. A. A. Moeskroen 17 12 3 2 57-25 26 2. R. C. Harelbeke 1; 11 3 3 60-28 25 3. Wervik Sport 16 9 5 2 44-39 20 4. U. S. Dottenijs 16 7 6 3 43-34 17 5. F. C. Komen 16 8 7 1 49-46 17 6. Deerlijk Sport 17 6 7 4 52-39 16 7. S. C. Le Bizet 15 8 7 o 28-42 16 8. S. K. Geluwe 16 6 7 3 33-32 15 9. Kuurne Sport 17 6 8 3 37-41 15 10. B. S. Avelgem 16 5 9 2 33-66 12 11. Wevelgem Sport 15 4 8 3 32-45 11 12. F. C. Meenen 15 5 9 1 29-36 11 13. S. V. Kortrijk 17 311 3 27-51 9 Derde Afdeeling A. E. G. Gistel S. K. Wenduine 62 V. V. Koksijde S. C. Diksmuide 42 A. V. Oudenburg G. S. Middeikerke 23 S. K. Torhout F. C. Meulcbeke o5 Derde Afdeeling B. St. Meenen Aalbeke Sp. Rekkem Sp. S. K. "Beselare F. C. Marke U. S. Roilegem 11o Verbr. Wevelgem R. C. Wervik 22 S. V. Moorslede G. S. Moorslede 3o U. S. Herzeeuw S. C. Moorsele 52 Derde Afdeeling Bijzondere B. F. C. Komen S. V. Ingelmunster 12 F. C. Tielt C. S. leper 10o Kuurne Sp. S. V. Rumbeke 121 F. C. Poperinge Wervik Sp. ff. 5o F. C. Izegeni S. K. Roeselare 43 F. C. Roes_elare Ardooie Sp. 51 Vierde Afdeeling Bijzonder» A. S. C. Raversijde S. K. Torhout 50 St. Koekelare W. S. Adinkerke 41 Vr. Woumen R. C. De Panne 43 S. V. Veurne F. C. Mariakerke 15 S. V. Nieuwpoort V. V. Koksijde 23 Vierde Afdeeling Bijzondere B. S. K. Geluwe S. C. Moorsele 101 S. K. Vlamertinge Toek. Memen o6 S. C. Le Bizet G. S. Moorslede 2o Juniors F. C. Tielt C. S. leper Scholieren C. S. C. Meenen C. S. leper 7—3 3—3 3—0 -CO>- VOET BALKRONIEK HOE WAKEN DE UITSLAGEN BIJ DE H EEN KON DE Wenduine-Veurne 8-4; Vlamertinge-Poperinge 2-7; De Panne-Oudeaburg 7-0; Nieuwpóort-Omtkamp 3-0; Gistel-Ardooie 9-1; Middelkerke-Tielt 3-2; Ingelmun- ster-forhout 3-5. ONZEN KONKL KRENT VOOR ZONDAG: S. K. VLAMERTINGE. We komen dus heden Zondag uit tegen onze naaste buren, de Vlamertingenaars, en dit op eigen plein. Veel Vlamertingenaars zuilen gewis hun mannen ko men aanmoedigen en mocht het weder wat meeslaan, dan kunnen we bijna vast en zeker een tlinke schaar supporters op ons plein krijgen. Mocht deze derby in een faire derby-atmosfeer be twist worden en dat de beste winnel Laten we even kijken naar de prestaties van onze geburen. Thuis won Vlamertinge 5 matchen en verlo'ren ze er 3. Ze wonnen met 1-0 tegen De Panne, 2-0 tegen Nieuwpoort, 6-1 tegen Oostkamp, 5-0 tegen Veurne en 4-3 tegen Torhout. Ze verloren met 2-3 tegen Middeikerke, 2-5 tegen Gistel en 2-7 tegen Poperinge. Weg van huis, wonnen ze nog geen enkele match. Ze speelden drawn tegen Oudenburg (0-0) en Wen duine 2-2) en verloren zeven maal (3-0 Gistel, 5-1 Tielt, 7-2 Middeikerke, 9-1 De Panne, 2-1 Nieuw poort, 7-2 Ardooie en 3-2 Ingelmunster). Hoe staan de pronostieken dus van beide kanten. Vlamertinge noch Poperinge hebben gestrafte spelers voor heden Zondag. De ploegen zullen dus in blok i enover elkaar staan en zoo zien we Poperinge het halen. Wel kan ingebracht worden: Vlamertinge overwon Torhout... en Poperinge werd erdoor ge klopt. Maar dergelijke prestaties door een Vlamertinge verwezenlijkt, zijn eerder voetbalmirakels dan verras singen. We jeunen het onze sportburen en kunnen absoluut hun mooie prestatie niet afbreken, integen deel, zij hebben toch iets gedaan wat Poperinge niet heeft kunnen doen maar we gelooven echter niet dat ze dr.t in l^jperinge zullen kunnen klaar krijgen... Mirakels gebeuren niet alle dagen... verrassingen wel, maar Poperinge moet nu maar zien dat ze die ge beurlijke verrassing dwarsboomen en zoo kunnen we, abjectief beschouwd, niets anders dan een punten- winst voor de Keikoppen voorspellen. Verder kan nog ingebracht dat ook Y'lamertinge, De Panne van een kale reis naar huis zond. Daartegen zijn echter ver zachtende omstandigheden bij gemoeid en Vlamertinge won om twee redenen: 1. ze hadden hun pleinvoor deel, 't bewijs is er dat 't een goeie troef in hun handen is want kijk, in het Algemeen Klassement staan ze gerangschikt met 175102355712. Ze wonnen dus op de r7 matchen er 5 van en die waren allen op hun plein; en 2. De Panne kwam met 11 spelers, inderdaad, maar in ons verslag dat we ver leden week medegedeeld hebben, hebben alle lezers onzer sportrubriek kunnen uitmaken hoe en in welke omstandigheden en bijzonder wie de verdedigers der Pannekleuren waren. Vercoutter, de beste speler van De Panne, ontbrak en met hem nog 3 andere. Spijts dat alles dus blijft onze voorkeur nog on gedeerd voor Poperinge, r.u bijzonder dat Poperinge niets meer verliezen mag, wil het zijn kansen te genover Torhout in den dieperik niet zien vallen. Meer nog, de Keikoppen nemen wraak over hun laatste klopping en vast en zeker moet en zal Vla mertinge die uitboeten. VOETBALNIEUWSJES Zondag namiddag, moest de tweede ploeg van Olympic Halewijn uitkomen tegen het elftal van Ron^nin. Gedurende de tweede helft van 't spel. is de 17-jarige Oscar Gambier, wonende te Kfïewiin, uitgegleden en bleef jammerend liggen op het gladde veld. Hii werd door speelgenooten opgenomen en in de kleedkamer binnengedragen, waar de $portdokter hem kwam verzorgen. Het slachtoffer werd onmid dellijk per ziekenwagen weggehaald, en naar een geneeskundige inrichting vervoerd. Na medisch on derzoek, bleek dat het rechterbeen van den jeugdigen speler op 2 plaatsen gebroken was. Het moet niemand erg verwonderen dat Tielt verleden week met 83 gaan winnen is naar Wen duine. Kijk meer even wat ze meêkregen. Geschorst voor 14 dagen: Jnnckheere J., Wendui ne: slaan; voor 1 maand: Hubert Etienne, Wen duine: bedreiging scheidsrechter; voor 't ganschc seizoen: Fraeys Frans, Wenduine. Nog andere straffen die begonnen sedert 3 Januari: Voor 14 dagen: Theuninck, Oostkamp; Sander A., Tielt: Wulbrecht, Ingelmunster; Claerhoudt M., Veurne. Voor t maa*d: Devooght Oct, Tielt; Martin Rob., Ingelmunster. Verder nog vermaning aan; Kapitein Buvtaert Hcnri en Verslype. terreinafzevaardigde van K. Vlamertjnge; Ganseh de pleeg IV* Speciaal van Vlamertinge. En verscheidene' Vermaning aan gansch de ploeg van F. C. Tielt voor slecht gedrag na de match ven II® Afdeeling v3n 19 December 1937; Waar schuwing aan publiek van S. K. Wenduine om de officieelen met rust te laten, door middel van strooi- briefies op e. k. match en waarvan de tekst aan het P. C. moet onderworpen worden ten minste 5 dagen voor de match; S. V. Nieuwpoort moet zorgen voor politie op terrein; de toegang tot de soeelvelden van den Bor.d is ontzegd aan Beschuit Leon van Nieuwpoort tot einds seizoen. VOORUITZICHTEN AFDEELING BEVORDERING. S. V. RUMBF.KE C. S. leper (Verbiest). AFDEELING GEWESTELIJK. A. S. V. VEURNE S. K. Wenduine (Desramault), POPERINGE Vlamertinge (Van Honsebrouck), A. V. Oudenburg P C. DE PANNE (Père). R. C. OOSTKAMF Nieuwpoort (De Brabander). Ardooie Sp. E. G. GÏSTFX (Courkuyt). F. C. Tielt G. S. MIDDFLKERKE (Herremans). F. C. TORHOUT Ingalmunstex (Geerolf). AFDEELING GEWESTETIJK B. DOTTENTJS Deerlijk Sp. (Verthé). "V B. 9. AvHacm r. c. HARFLBKXE (Depraetefe) SL V. Koruijk - WERVIK SP. (Letienoe). KUURNE SP. - S. K. Geluwe (Bohez). A. A. MOESKROEN F. C. Meenen (De Brauwer). Wevelfcm Sp. F, C. KOMEN (VierstraetO. C. 5. leper M—r Stade Kortrijk. T:iu"van d n j.ni'.tr* .o-tba'xondu: 4 p!of- j «fa 10 !itb. 4 ont aottinsea, 4 dcf'.cijïers: 2 27, of ia andere woorden: cea n^mcr beestje voor Ja nood-w tie kleuren, i TWL DE AFDEELING kreeg een afrossing van belang op eig-n veld van Stade Kortrijk, die een 7-1 luKte nimmer aan de rust de grootste kan- sea voor de rood-witte ploeg gegund werden. Im- 1 mf.s de jonr?as van den H. Seys moesten het tegen paarswiuen tegen den feilen wind opnemen en Vr? zo°. j ,°P-r de L^i-zonen enkel met i-o V IJ s lieden a.s de koffie opgeschonken werd. I lfd*r oprechte voetballiefhebber gat d* thuisspdm gewonnen of voorzag ten mms te h»t gelijke snel. te meer dat de Ieperlingen op hun beurt met bet groot voordeel van den wind zouden optreden. Helaas! arz? hoop werd te niet gedaan door het onsamen hangend spel der rood-wHten. die niet meer te hcr- bennen waren. Hun spelvertoon Mn den eersten s'jee helft was als een kaari-nbu'sje ineengevallen I terwijl een gewijzigde aanvalslijn van de Stade zoo- |dan!? m werking traL dat in geen trd den stand op 4-0 opgevoerd werd. \andamme verliet vervolgens din gekwetst het terrein, zoodat de onvoltallige Ieper- sche ploeg het rog harder te verduren kreeg. Na het half dozijn redde Dehaene de eer voor zijn mede spelers. t-rwijl de ontmoeting op 7-1 eindigde. Ge zien Zwevegem zegepraalde wordt de toes and der rood-wstten hooeloos. Nochtans mag de moed voor de verdere matchen niet ontbreken, daar Bevordering nog de redd ng kan aanbrengen. Te Rumbeke. waar de Ieperlingen zich verplaatsen, dient er gespeeld om tot e*n gelijk soel te geraken. DERDE SPECIAAL zakt van langs on dieper en krijgt van Tielt 10o te slikken.. Tegen Wervik Sport zal het misschien beter gaan. DE JUNIORS worden eveneens te Tielt met 3o geslagen en zijn heden Zondag tot rusten gedwongen tengevolge van d- forfait van Le Bizet in deze reeks. DE SCHOLIEREN worden te Meenen deerlijk afgetroefd met 7-1 en kunnen tegen A. A. Moeskroen w*l de nederlaag van 2-0 der hvenronde gced maken met zelf de gasten met ledige handen naar huis te zenden. F. C. POPERINGE F. C. Poperinge 02 F. C. Torhout. In aanwezigheid van meer dan 1500 toeschouwers heeft rood en geel het onderspit gedolven voor F. C. Torhout. Het is een zware -s.ag geweest voor de spe lers, het bestuur en de honderden trouwe aanhcngirs. Wij ontveinzen het geen oogenblik dat rood en geel vrankweg favoriet vertrok voor de meesten onder cns. Doch we waren nuchter genoeg om het geluk, de kans niet te onderschatten. En in deze zeer belang rijke partij heeft de kans of beter de onkans een grocte rol gespeeld. Er wordt natuurlijk veel gepraat over de oorzaken dezer onverv. ach te neerlaag, in dit koncert van zeer uiteenloopende meeningen willen we even de groote lijnen aanduiden. De oorzaken onzer klopping zijn drieërlei. 1. Het vlug sukses van Ter hout. In de allereerste minuten nam Torhout voorsprong. Hieraan draagt onze verdediging schuld. Het is nagenoeg haar éénige fout geweest en ze kostte een doelpunt. Daarmee mocht Torhout ruimer ademen, want wij moesten daardoor 2 maal doelen om te winnen. En Torhout bleef evenveel kansen bewaren a'.s wij om te mar- kecren. 2 De onkans. Onbetwistbaar hebben we tijdens de eerste helft den hoogen toon aangegeven. Indien in voetbal de verdienste tot haar recht kwam, dan mochten we gerust met 21 leiden. Edoch, rcod en geel geraakte aan g«.:n doelpunten. Doel verdediger en achterspelers van Torhout hadden een molk'pootje op zak en waar zij te kort schoten, kwamen ae pa len ter hulp. Deze onkans werkte natuurlijk op de zenuwen. Na de koffie heeft rood en geel de Tor- houtsche veste nog verwoed aangevallen doch zon der resultaat. Toen de stand 2o werd was alle hoop verloren. 3. Dc niet-aanpassing der binnenspelers. Het is een publiek geheim dat hte spel van ons elftal hoofd zakelijk op den middenvoor gericht is. Nu speelde de verdediging van Torhout zoo ge sloten dat onze middenvoor geen kans tot schieten kreeg. Onze binnenspelers hadden hieruit moeten be sluiten dat zij zelf op doelpunten aangewezen wa ren. De minste k'-s diende benut te worden. En dit is niet gebeurd. Zij hebben steeds het spel op den middenvoor gericht. Dit weze een les voor de toekomst. Het spel dient aangepast te worden aan dat der tegenstrevende ver dediging. Kan onze middenvoor niet weg, dan die nen de binnenspelers en ook de hoèkspelers dat da delijk te zien en zelf hun kans gaan% Geven we echter aan Cesar wat Cesar toekomt. Onze jongens hebben zich kranig geweerd, en zonder schitterend te zijn (de zenuwen) hebben ze gegeven wa ze konden. Ze werden met eere verwonnen. Zeggen we terloops dat méér dan 500 Torhout- naars met vlaggetjes op ons terrein stonden en dat de Heeren Silverans en Hubrecht der Hcoge Komi- teiten insgelijks de verplaatsing gedaan hadden. On der de degelijke leiding van den Heer Emmery is de partij vlot en sportief verloopen. Daarmee zijn onze kansen op den titel gevoelig gedaald. Maar kansen zijn er toch nog. Op 8 Zon dagen kan er nog veel gebeuren en rood en geel is vast besloten zich te weren tot het uiterste. Ook Torhout kan nog verrassingen beleven. De moraal onzer spelers is nog volkmaeu gaaf en vandaag zal rood en geel aan zijnYlrouwe aanhangers bewijzen dat het nog immer, n groot elftal is. Er mag natuurlijk niet gedacht worden; Het is maar Y'lamerthlge dat koflU Met verbetenheid moeten onze jongens denken aan de on^lukkige n&til*a£ van Zondag en hierin moeten ze de noodige kracht vinden om ongenadig de Y'lamertingsche vesting neer te Kalen. Thans MAG niet meer veiloren worden. En er ZAL niet meer verloren worden. Men is keikop of men is het nietl Vooruit, jongens! III* Speciaal, die verleden Zondag op rust gesteld werd, om ons terrein voor de big-match gaaf te hou den, trekt naar Tielt. Er zal daar op te passen val len, want Tielt speelt de laatste Zondagen vrij goad. Het zou reeds zeer fatsoenlijk zijn moesten onze re- serven er een puntje opdoen. Het spreekt van zelf dat een overwinning buitengewoon welkom is. Hoogst waarschijnlijk wordt er 's morgens gespeeld en zullen onze jonge spelers vroeg uit de veeren moeten. Doch dat kunnen ze. Vooraleer deze kroniek af te sluiten zouden we al de supporters, spelers en bestuursleden er willen op wijzen dat er herbergkermis is bij Daniël, de beste, trouwste en braafste supporter en zwoeger van F. C. Poperinge. Irtierepn begrijpt (natuurlijk dat hier Daniël Bonduwelle bedoeld wordt. Wie zou er Daniël geen bezoek gunnen? KEIKOP. Heden Zondag 16 Januari: te 10 uur, te Tielt: F. C. TIELT II. F. C. POPERINGE II. te 2 uur, op ons terrein: S. K. VLAMERTINGE I F. C. POPERINGE I. BemerkingAbonnés en fietsers langs de nieuwe poort. Depot van Voetbalpronostieken SPORTING bij FELIX HAUWEN, Goudenhoofdstraat, POPERINGE. EEN STEM UIT TORHOUT NA POPERINGE—TORHOUT. Dtze match die van kapitaal belang was, heeft dus Zondag laatst zijn ont&nooping gehad en dit in het voordeel der bparretelgen. De uitslag luidde: Pppcringe o Torhout 2. Deze cijfers geven volgens mij, cn veel anderen, zoowel door lokale of bezoe kende supporters, hoegenaamd de juiste weergave van het spel niet weer, want een 2-4 ware een juister resultaat geweest, en het is nu gelijk hoe het komen moest, maar Poperinge verdiende toch ten minste de eer te redden. Aan de half time mochten de bordjes gerust 1-1 aangewezen hebben, want het mag niet gezegd dat de Loperingenaars zooveel flauwer hebben gepresteerd dan de uitslag het laat vermoeden. De statistiek n'xhtans, waarmede er beden ten uage zooveel ge schermd wordt, en die nochtans niet altijd de juiste verhouding der zaken weergeeft, zal tcch altijd in de annalen der geschiedejiis volgende cijfers geven: 193 7-ï938, Torhout-Poperinge 1-1 en Poperinge- 'Jorhout o-2, wat maakt dat Torhout drie van de vier te winnen punten heeft behaald, en ze zullen erbij voegen dat Poperinge een puntje cadeau heeft gekregen van een speler van Torhout, zoodat Pope ringe in werkelijkheid geen doelpunten heeft gemaakt. Laat ons niet verder de taal der cijfers volgen, want dat is toch maar betrekkelijk, want zie eens den uitslag Poperinge-Vlamertinge en Torhout-Vla- mertinge, en zeg eens openhartig dat zulks abnor maal is. Kort en goed gezegd, Poperinge heeft Zon dag een zeer goede match gespeeld, en het mag ge rust gezegd worden, ze hebben van de 90 minuten er minstens 55 tot 60 steeds aanvallend op hun ak- tief genomen, iets wat nochtans te verstaan is, ge zien de verrassende eerste goal van Torbout's center- forwards, dit aan de 50" seconde. Poperinge moest de forcing doen, d3t was de goede taktiek, maar ze hebben zich letterlijk afgebeuld in de eerste 25 minuten van de tweede helft. Nochtans ik moet eerlijk bekennen, het heeft hun niet aan aanmoedi gingen gemangeld, maar een der bijzonderste fakto- ren heden ten dage en waarvan er zeker voor een groot deel rekening diene gehouden, is wel de KANS. Neen, Poperinge is zooveel niet flauwer dan Tor bout volgens de taal der cijfers. En wat gezegd van de rest. Een Speciale luxetrein met 571 supporters en spelers van Torhout. De kas houder van F. C. Poperinge zal wel in zijn nopjes geweest zijn voorzeker, alswanneer die 6oo kerels aan de kas passeerden, want de statieoverste verze kerde mij dat er aan de drie speciaal geopende in gangen aijn gekontroleerd geworden: 533 kaarten aan 50 c/0 vermindering: 28 houders van kaarten 75 óudstrijders, vuurkaarten, invalieden, en 16 abon- nenten en vrije dienstkaarten. Voeg daarbij nog en kele partikulieren in auto, en we koinen ean dc 6co mannen en vrouwen, want deze laatste kategone was wel vertegenwoordigd. Een eerste woord van dank aan scheidsrechter Sergeant Emmery en zijn twee linesmen die de match goed hebben geleid. Aan de 22 spelers een welgemeend proficiat om hun fair play» en aan de duizcnde supporters een dank woord om hunne korrekte houding. Waarlijk, nie mand heeft zich durven verwachten dat alles zoo in de perfectie zou afloopen, en noteert goed dat de scheidsrechter GEEN ENKELE vermaning heeft moe ten geven. En om te sluiten een bijzonder dankwoord aan het bestuur van F. C. Poperinge, dat de Torhout- naars zoo waardig heeft ontvangen. Rekent altijd op wederliefde, Heeren van Poperinge en we zien elkaar terug. De besten hebben gewonnen en spelers en supporters van Poperinge heboen zich eervol van hun taak gekweten. Dit weze een spoorslag voor hun om de verwezenlijking 11 zien van dien schoo- nen droomHooger Op F. C, Torhout F. C. Poperinge, Hip. Hip, Hoeral EX-KEIKOP. R. C. DE PANNE R. C. De Panne 42 R. C, Oostkamp. Voor deze match moesten onze twee Oscars ver vangen worden, nl. Vanhove, die een week straf op liep voor zijn match in Wenduine, cn Desaever, die niet moest optrec'-m. Hopen we dat het geschil De saever heel spoedig zijn oplossing krijge want, wat men er ook van zegge, deze halfback is een niet te versmaden element, dat sedert veel weken fel opge merkt werd. Van de twee invallers was Lehouck de beste, deze kerel heeft waarlijk moed en nlthoudings- venno^en te koop en toch kan hij ons zijn voorgan ger niet doen vergeten. Y'ital Goderis, die nochtans twee doelpunten aanteekende, schiet nog aan snelheid en noodiee balbehandeling te kort, wat tceh niet belet dat we in dezen speler bionea afzienbaren tijd een flinke aanwinst zien voor De Panne's elftal. De wedstrijd tegen Oostkamp had niet veel om het lijf en heeft de toeschouwers dan ook maar wei nig kunnen boeien. De uitslag 42 mag als nor maal beschouwd worden, daar De Panne meestal zijn tegenstrever» onder den voet hield. In de eerste helft speelde Racing tegen feilen wind waardoor de taak onzer verdediging fel bemoeilijkt werd. 't Was Claus, die met prachtig schot de scoor opende aan de 13* minuut. Een kwartier later stelde Oostkanip bij coiT.cr gelijk. Na enkele prachtkansen verkeken te hebben konden onze Racingers het bij de rust niet verder brengen dan i-x. Daarna beheerschten de Pannenaars het spel en bij de 5* minuut kunnen Goderis en een tegenstrevende back den stand op 2-1 brengen. 10 Minuten later doet Tegethoff er nog een schupje bij en de bordjes wijzen 3-1. Oostknmp. welke zijn verdediging aanhoudend versterkt, waagt enkele gevaarvoile ontsnappingen langs den linker vleugel en bij eene dezer schiet een blauw-zwarte in *igen doel (3-2). Twee minuten voor het einde slaa?t Goderis er in een laatste doelpunt aan te 'eekenen en met 4-2 eindigt deze futlooze partij. Oudenburg, die alhier met 7-0 het onderspit moest delven, wordt heden door onze spelers bezocht We voorzien een overwinning der Panneaars. De res?rven nvesten in Wournen onderdoen met 4-3 en zullen zich dezen namiddac tegen Koksijde in eere herstellen. E. G. GISTEL E. G. Gistel 5t S. V. Veurne. Verleden Zondag was het volle bak te Gistel en w vreugdedag voor rood en wit, want 's voor- middags wonnen onze III* Afdeelingsmaanen van Y\ endume. 's Namiddags kwam Y>urne op bezoek en Gistel *rj j,Jn °08*fiJkkige heenmatch goed te maken en ze deden het ook want S. V. kreeg een 5-1 pil te verslinden. Ons elftal werkte in alle lijnen goed. Ncz wat beier hun plaats leeren innemen, want E. G. trna men een verjongd elftal, een ploeg der toekomst op, want t is hetgeen we vanwege het bestuur reeds ling verwachten: een ploeg te vormen die toekomen de seizoen met succes dè rood-witte kleuren zal kun nen verdedigen. Laat nu a. u. b. steeds dezelfde ploeg spe.en ofwel vervangt een speler eu niet een gansche ploeg. HEDEN ZONDAG verplaatst Gistel zich naar Ardooie. Oppassen hoor jongens, want ge moet tegen een ploeg spelen die zich niet zwicht voor brutaal spel. Onze III* Afdeelingsmannen gaan naar Meulebeke en zullen er weinig in d°n pap te roeren hebben, want Meulebeke is tot heden ongeklopt geweeest op zijn eigen veld. Tracht er zooveel mogelijk eervol uit de slag te komen. E. G.-MAN. SPORTKRING VLAMERTINGE 5. V. Nieuwpoort 21 S. K. Vlamertinge. De verplaatsing naar Nieuwpoort werd eens te meer eene nederlaag en toch hadden wij zeker beter verdiend. Twintig minuten voor het einde werd een gansch onvrijwillige hands met penalty bestraft en de gelijkmaker zat binnen. Toch bleef Sportkring ten aanval, maar twee minuten voor het einde, op vrij schop genomen door een achterspeler van op een zestigtal meter, liet onze keeper zich op onvérklaar- bare wijze verrassen! Het was een zeer weinig interessante partij, waar in Sportkring lichtjes de meerderheid, had, doch op een verdediging botste die zeker een der heel sterkste der afdeeling mag genoemd. Zoo hebben wij dus nogmaals, twee kostbare punten moeten afstaan. Eigenaardig lijkt het wel dat Sportkring op ver plaatsing maar weinig potten breekt; het gemis aan geestdrift is hier zeker wel oorzaak van. Nu HEDEN ZONDAG staan wij terug voor een zware karwei, de groote derby tegen F. C. Poperinge. In de heenronde werden wij met zware cijferes ver slagen door een elftal die onder alle oogpunten veel hooger stond. Het voordeel op eigen plein te mogen optreden, en de wil om weerwraak te nemen over de nederlaag tegen Torhout opgeloopen, zou kunnen doen gelooven dat Poperinge hier een met groote cij fers en gemakkelijke overwinning zal boeken. Wij zijn van een ander oordeel. Indien onze mannen volledig kunnen optreden dan is dc uitslag bijlange nog zoo zeker niet. Het geldt immers een derby, en mogen onze mannen niet bogen op overwinningen op Torhout en De Panne, de ploegen die juist de zegereeks van crtize tegenstrevers van heden wisten te stuiten? Yrerders zullen onze spelers zich goed thuis bevin den want honderden aanhangers van rood-wit zullen zeer spannenden strijd verwachten, daar Poperinge de verplaatsing meemaken. Men mag zich aan een feilen strijd verwachten tegen Poperinge, dat nog verre van uitgeschakeld is voor den titel. Dat alles sportief afloope, en dat de beste winne. JESKA. S, V. VEURNE E. G. Gistel s—~t S. V. Veurne. De reis van ons eerste elftal naar Gistel is voor onze mannen op een afgeteekende nederlaag afgeloo- pen, hoewel de einduitslag 5-1 niet de weergave van het spel is daar ze met geweldige onkans af te reke nen hadden. Ons elftal treedt op met twee invallers, en toch vallen ze meer aan dan de thuisspelers, zoo- dat ze na 20 minuten de scoor kunnen openen. En kele minuten., voor de rust krijgt Gistel een straf schop ten geschenke, dien ze in doel omzetten. Aan de rust wijst de stand r-i. Na de herneming wordt Gistel op zijn helft ge drongen en kan aileen op ontsnapping werken, die echter altijd gevaar opleveren. Spijtig dat ons elftal niet ongewijzigd kan blijven en moet Louis, die goed presteerde als halflinks, Walter in het doel ver vangen als de stand reeds 3-1 wijst. En toch blijven de onzen in meerderheid, doch de afwezigheid van Pol laat zich erg gevoelen. De opstelling wordt nog maals gewijzigd, doch niets baat; integendeel, het is de thuisploeg die in buitenspelstand een vierde goal net, om tégen het einde een vijfde en laatste doel aan te teekenen, aldus de zege latende aan Gistel, die hoogstens met een doel verschil de overwinning verdiende. HEDEN ZONDAG ontvangen onze mannen de sterke ploeg van Wenduine, maar als Pol van de partij is en er eendrachtig wordt doorgespeeld, zie ik toch de puntjes in Veurne blijven. Ons tweede elftal ontving de leiders uit Maria kerke en moest tegen, die groote zware kerels men 5-1 onderdoen. Het was de match der penaltys, want 3 doelen werden aldus aangeteekend. Bovendien le verde scheidsrechter Bultinck een archi-slechte par tij, en de talrijke verkeerde beslissingen die hij trof, steeds in ons nadeel, waren precies die van een kwajongen. Daarbij moesten onze jonge mannekens het langen tijd met 10 man opnemen, daar kapitein Marcel van het veld werd gewezen om een reden die de scheidsrechter nog aan het zoeken is. Echter geen moed verloren jongens, er zijn nog onpartijdige scheidsrechters, en heden Zondag tegen Raversijde zal het misschien beter gaan. Geef maar goed door en de overwinning is aan U. SUPPORTER. Heden Zondag 16 January te ro u." Veurne II Raversijde. te 2 u.: Veurne I Wenduine I. MATCHEN VOOR HEDEN ZONDAG. Eere-Afdeeling. Whibe Star Union St Gillis. Daring Brussel S. C. Anderlecht. Antwerp F. C. Standard C. L. La Gamtoise Beerschot A. C. ILiersche S. K. F. C. Brugge. F. C. Mechelen Lyra. OL C. Charleroi R. C. Tienen. Eerste Afdecling B. F. C. Vilvoorde A. S. Ronse. V. G. Oostende Schaarbeek. Esrchem Sp. Kappellen F. C. F. C. Ronse R. G. Gent. C. S. Brugge Belgica Edege-m. Oude God Sp. R. C. Mechelen. Esndr. Aalst Tubantia A. C. Bevcrdering D. S. C. Meenen Dar. Blankenberg©. F. C. Knokke Kortrijk Sp. S. K. St Nikl .as Gsraardsbergec. Temsche Ex. St Niklaas. La Louvière A. S. Oostende. A. E. C. Eergen R. C. Doornik. U. S. Doornik R. C. Wetoeren, Tweede Afdeeling Bevordering. Waregem Sp. R. S. Waregem. F. C. Izegean St. Moeskroen. F. C. Roeselare S. K. Zwevegem. W. S. Lauwe S. K. Roeselare. S. V. Rumbeke C. S. leper. Statie Kortrijk F. C. Wakken. S. V. Blankerberge F. C. Helst. Tweede Afdeeling Gewestelijk A. S. V. Veurne S. K. Wenduine. P. C. Poperinge Vlamertinge. A. V. Oudenburg R. C. De Panne. R. C. Oostkalr-p Nieuwpoort. Ardooie Sp. E. G. Gistel. F. C. Tielt G. S. Middeikerke. F. C. Torhout Ingelmunster. Tweede Afdeeling Gewestelijk B. U. S. Dottenijs Deerlijk Sp. B. S. Avelgem R. C. Harelbeke. 5. V. Ilortrijk Wervik Sp. Kuurne Sp. S. K. Geluwe. A. A. Moe kroen F. C. Meenen. Wevelgem Sp. F. C. Komen. Derde Afdeeling A. V. V. Koksijde S. K. Torhout. F. C. Meulebeke E. G. -Gistel. 6. C. Diksmuide Oudenburg. Derde Afdeeling B. G. S. Moorslede U. S. Roilegem, Aalbeke Sp. S. V. MoorsUde. St. Mrenen Verbr. Wevelgem. Rac. Wervik F. C. Marke. S. C. Moorsele S. K. Beselare. U. S. Herztouw Rekksm Sp. «o» UITSLAGEN VAN ZONDAG. Tweede Gouw klasse A. Eendr. Roeselare YV. S. Passchendale 23 Wingene S. C. Zonnebeke afg. Moorsele YVoudsp. Houthulst i2 Stormv. leper Zwevezele afg. YY'estl. Beselare IJzcrkr. Diksmuide a3 SPORT CLU3 ZONNEBEKE Reeds zagen ons jongens met den lach op de lip pen en de blijheid en moed ijn het harte dea wed strijd Wingene-Zonnebeke te gemoet, toen een on verwacht bericht al hun hoop in duigen kwam slaan. Immers, Zaterdagnamiddag werd het bestuur van Zonnebeke Sporttelefonisch verwittigt uit Win- PLECHTIGE TOEWIJDING VAN HET JAAR AAN HET H. HART Op Vrijdag 7 Januari 11.. eerste Vrijdag van het jaar, had in de Ste Goedelekerk te Brusiel, (te plechtige toewijding plaats van het nieuwe jaar aan het H. Hart van Jezus. De grootsohe plechtigheden hadden plaats afzonderlijk voor de mannen en voor de vrouwen. Het Plechtig Lof werd gezongin door Z. Exc. Mgr. Micara, Pau selijk Nuntius. Het Hof was eveneens verte gemwoordlgd. Het was een grootsche godsdienstige be tooging. HET EINDE VAN JUDKO B ARM AT Judko Barmat, de bijzonderste schuldi gs in de zaak (Barmat en Cie, die door Nederland uitgeleverd werd aan het Bel gisch gerecht, is dus In het gevang te Brussel onverwocht gestorven en door den onderzo: krrechter werd zelfs een lijk schouwing bevolen daar deze dood eerder verdacht voorkwam. Alhoewel de besluiten van dezs lijk schouwing nog niet bekend zijn gemaakt, werd toch verklaard dat Judko Barmat wel degelijk een natuurlijken dood zou gestorven zijn, dat hij niet veinsde zoo hij zeegde ziek te zijn en dat deze ziekte zser zwaar was. Het lijk van Barmat werd na de lijk schouwing overgebracht naar Nederland om er begraven te worden. Over dit afsterven schrijft La Libre Belgique EEN TRAGISCHE LIJST a Met Barmat verdwijnt ook de voor naamste en een der laatste personages uit e:ne zaak die de openbare opinie zoo in opschudding bracht en niet al leen de politiekers maar ook onze eer biedwaardige Bank van Uitgifte met slijk besmeurde. Moeten wij er aan herinne ren, hoe onverwacht ue vorige verdwij ningen zijn geweest? o De H. Tilmont, bestuurder van de Na tionale Bank, stsrft schielijk wanneer men verneemt dat de wissels uit Appsn- zelle valsch zijn. Ofschoon buiten zake gesteld, pleegt generaal Etienne zslfmoord tijdens het proces, daags vóór hij als getuige moest optreden. Heden is het Barmat die de eeuwig heid intreedt. Spoedig geneigd om te veralgemee- nen, laat het groote publiek niet na bij deze drie namen nog deze te voegen van de HH. Anspach-Puissant en Franck, wier overlijden nochtans heel natuurlijk voor kwam, rekening houdende met hun ouderdom. En er zijn er die beweren dat een kwade hand weegt op degenen die in deze geheimzinnige zaak betrokken waren... HET ONDERZOEK TEN LASTE VAN DE NATIONALE BANK Door den onderzoeksrechter welke be last is met het onderzoek ten laste der Nationale Bank, bijzonderlijk aangaande de. belastingsontduiking door leden van het Bestuur der Bank, werden vier exper- ten aangesteld voor de ontleding der comptabiliteitstukken. Enkele ambtena ren van de uitgiftebank werden even eens onderhoord, ten titel van infor- mati'S DE VOORLOOPIGE VERHOOGING VAN HET SPOORWEGTARIEF De Kommissie die belast is geweest met de studie der voorloopige verhooging met 5 der tarieven van de Nationale Mij der Belgische Spoorwegen, heeft hare be sluiten genomen. Deze moeten nog be krachtigd worden door den Beheerraad der Mij. Deze besluiten komen beknopt, op het volgende neer: De gewone kaarten, de kaarten met korting, de arbeidersabonnementen, de abonnementen voor 5 of 15 opeenvolgende dagen worden met 5 tjh. verhoogd. De abonnementen voor beperkte af standen en de schoolabcnnementen wor den verhoogd met 10 t.h. voor afstanden van minder dan 25 km.; die verhooging wordt voor de grootere afstanden gelei delijk tot 5 t. h. teruggebracht. De abonnementen voor vijf Zondagen naar keuze of vijf niet-opeenvolgende da gen worden ingetrokken. De kaarten voor tien heen- en terugrei zen in een tijdperk van drie maanden ondergaan een aanzienlijker korting dan voorheen: 25 in plaats van 20 th. De kor ting voor de groepsreizen en kongressis- ten wordt evenwel van 35 op 25 t.h. te ruggebracht. De perronkaarten worden verhoogd van 50 centiemen op 1 fr. De verhooging voor de kleine goederen- vervrachtingen bedraagt 5 til. De korting op het vervoer van produk- ten, die niet bovaard kunnen worden, lasSÏBSr.Ba&Slf&ir'riKGaglBHaS:*!)!* wordt opgeheven. De vaste prijs voor spoorwegpakketten van minder dan 18 kgr. worde gebracht van 140 fr. op 1,30 fr. Het tarief voor de exprespakketten tot 20 kgr. wordt verhoogd van 50 tot 90 cen tiemen. Voor de landbouwpakketten tot 60 kgr. komt er een verhooging met 1 fr., ter wijl de postpakketten met 50 centiemen verhoogd worden. Ook het zware goederenvervoer wordt in het algemeen met 5 tJi. verhoogd, ten zij de eerste acht kategoriën, waaronder steenkolen en ijzererts. Ook voor de klei ne afstanden zal de verhooging zwaarder zijn: 21 t.h. voor minder dan 1 km. om geleidelijk op 5 th. te dalen van den 75:n km. af. Verder is de tarievenkommissie van oordeel dat de algemeene herziening van het spoorwegtarief binr.en de drie maan den moet voorbereid worden. BENOEMINGEN BIJ DE PA RAST ATALE INSTELLINGEN Dinsdag namiddag beeft de Kabinets raad een langdurige vergadering gehou den en hield zich hoofdzakelijk bezig met de benoemingen in verschillende parasta- tale instellingen. Over talrijke kandidaten is men ak koord geraakt en de kandidaturen zullen dan aan den Koning worden voorgesteld. Ook een nieuwe Gouverneur moest worden benoemd voor de Nationale Bank. In zekere bladen en middens werd de Heer Van Zeeland vooruitgezet en werd er be weerd dat er kans bestond dat deze kan didatuur zou worden aangenomen. In bedoelden Kabinetsraad werd, naar verluidt, afgezien van de kandidatuur van den H. Van Zeeland. Zelfs wordt gtmeld dat de oud eerste-minister H. Van Zee land vlakaf zou geweigerd hebben zijn kandidatuur voor gelijk welkdanigen post voor te dragen. H. Van Isacker, Minister, wier benoe ming tot een of ander hoog ambt ver wacht wordt, woonde de Kabinetsraad niet bij. Door de Regeering werden nu volgende namen vooruitgezet om voor te dragen aan den Koning: H. Georges Janssen, Socialist, thans vioe-gouverneur der Nat. Bank, tot Gou verneur derzelfde instelling H. Ingenbleek, thans Gouverneur van Oost-Vlaanderen, Liberaal, tot vice-gou- verneur der Nat. Bank. Een Liberaal zal hem opvolgen als Gouverneur der Pro- vintie; H. Heymans, Katholiek, Bestuurder van de Kredietbank voor Handel en Nijver heid, tot Voorzitter van de Nat. Mij voor rediet aan de Nijverheid. Nog andere kandidaturen werden voor gesteld. ONDERBROKEN VERKEER Brugge: De onderbreking van het ver keer voor voertuigen op den Rijksweg nr 65 in den doortocht leper, tusschen Wegwijzeren Kaai, is verlengd tot 15 Januari 1938. DE WERKLOOSHEID EEN VERHOOGING VAN 14% De nationale dienst voor werkverschaf fing en werkloosheid deelt mede, dat in den loop der week van 3 tot 8 Januari het aantal dagelijkse he gekontroleerd* werkloozen 224.435 gemiddeld bedroeg. De voorgaande week was het gemiddel de 196.994, zoodat de verhooging dus 27.441 eenheden bedraagt of 13,93 Het gemiddelde voor de overeenkom stige weken der jaren 1935, 1936 en 1937 was 291.200, 297.952 en 163.831. MOND- EN KLAUWZEER IN ONS LAND GEVOELIGE VERMINDERING Van 3 Januari tot 9 Januari 1938, wer den vastgesteld: In Antwerpen, 81 gemeenten met 242 haarden: in Brabant, 110 gemeenten met 232 haarden; in West-Vlaanderen, 43 ge meenten met 87 haarden; Oost-Vlaande ren, 161 gemeenten met 473 haarden; He negouwen, 173 gemeenten :net 349 haar den; Luik, 121 gemeenten met 261 haar den; Limburg, 90 gemeenten met 246 haarden; Luxemburg, 57 gemeenten met 201 haarden; Namen, 136 gemeenten met 323 haarden, otaal: 972 gemeenten met 2.4.15 haarden. Tijdens de voorafgaande week, van 26 December tot 2 Januari, woedde de vee- plaag in 1.286 gemeenten met 3.250 haar den. Gezond! Hygiënisch! Draagt een COMPRESSIF 't Is een Corset voor zwaarlijvige Dames. Alleen te verkrijgen in het HUIS GERBER Damesconfectcu - POPERINGE. gene dat de wedstrijd aldaar gespeeld op Zondag L Januari tusschen de elftallen van Wingene eu nnebeke niet zou doorgaan gezien den gezond heidstoestand te wenschen liet en dit op aanraden van den geneesheer. Door deze maatregel waarmede we ten volle instemmen, waren ons jongeps nog maals op gedwongen rust, maar daarom den moed niet verliezen mannen, want uitgesteld is niet verloren. HEDEN ZONDAG staan ons jongens weer voor een zware karwei. YVe krijgen het bezoek van Diks muide, welke Zondag 11. Westland Beselare de ne derlaag in eigen vesting bezorgde. Dit zegt genoeg hoe boeiend eu spannend deze wedstrijd zal zijn, daar ons kerels nogmaals va3t besloten zijn alles cf niet3 te geven om toch maar. indien het mogelijk is en het geluk wat mee wil, ae helft van den inzet aan huis te houden. Aan U, beste supporters en sportliefhebbers, vragen wa zoo talrijk mogelijk op te komen om ons jongens aan te moedigen, want dc wedstrijd belooft hard nekkig tc zullen verloopen. Begin om a uur. Iedereen is welkom. SUPPORTER. WHITE STAR ZRLEBEKE Voor een geringe belangstelling en op een in slech ten toestand verkeerend terrein, greep een ontmoe ting plaats tusschen W. S. Zillebeke en White Star leper. Zillebeke wint den opgooi en kiest windvoor- deel. Seffens zijn ze ten aanval, doch leper's keeper verricht prachtig ziin taak. Toch kan hij niet be letten dat op samenspel tusschen Jos. Bourdeaux en Callewaert, laatstgenoemde equ prachtig doelpunt lukt. dit aan de 15* minuut. Zillebeke blijft baas eu kan dan ook een tweede doelpunt aanteekenen, nogmaals door toedoen van Callewscrt Daarna treedt de rust in met 2-0 voor Zillebeke Na de koffie is leper seffens ten aanval en blijft in meerderheid. Doelen kunnen niet uitblijven, niet tegenstaande het goede werk van onzen keeper. leper kan dan ook gelijk stellen. Ze w'iilen nog meer en lukken er dan ook in voorsprong te nemen (2-3). Zillebeke komt nu gevaarlijk opzetten. Ze willen kost wat kost gelijk stellen, waarin ze dan ook lukken 5 min. voor het einae, door toedoen van A. Vanhove. Einde komt dan ook met gelijk spel, dat beide ploe gen kan bevredigen. HEDEN ZONDAG treden wij nogmaals op te leper, en dit op het plein van het College. Y'oetbal, ja zelfs goed voetbal, is raogei ik op al lerlei terreinen en onder geheel uiteenloopence wee - omstandigheden. Het spelen van een wedstrijd op een gelijk gerold, kort geschoren grasveld, in ccn prettige temperatuur, bij een bewolkte hemel, zoodat men van de zon geen last kaa hebben en bij vrijwel blad stil weer. is voöt velen het ideaal. En inderdaad, indien dan^ ook dc tegenstanders goede sportlui zijn. die behoorlijk voetbal spelen, kan zoo n wedstrijd een bijzonder genot zijn. Zijn voetbai-uitrusting moet er op berekend zijn, dat hij op allerlei terreinen zal hebben te spelen. Zoo zal het b. v. aanbeveling verdienen op harde terreinen en bij groote koude, zooveel mogelijk met bedekte knieën te spelen, waartoe men eenvoudige wollen kniekousen kan gebruiken. Dat is een voor behoedmiddel tegen de kou en bovendien tegen het oploopen van verwondingen bij en val. Bij het spelen op dergelijke terzinen moet men de dopjes onder de schoenen verwijderen en die vervangen door strookjes zacht gutta-percha of iets dergelijks, waardoor men een steviger houvast heeft. Knge'sche sporthandelaren brengen wel speciale zooibedekkingen voor hard be vroren velden in de handel. Daar het spelen op hard bevroren terreinen in ons land slechts uiterst zelden voorkomt, loont het zich niet, zich daarvoor speciale schoenen aan te schaffen. Men kan voor zoon enkele maal wel tot eenvoudige hulpmiddelen z'n toevlucht nemen. Ik he.) het zeifs wel meegemaakt, dat de spelers zich wisten te behelpen door onder hun voetbal schoenen een z. g. bierviltje te spijkeren, wat een stevig houvast gaf. Bij het spelen op harde terreinen is het, indien men daar tenminste tegen kan. raadzaam, onder het gewone voetbalcostuum een flinke wollen trui te dragen, wat bij een val de aanraking met de gron4 ecnigzins verzacht. Vooral voor doel verdedigers is het raadzaam, ziek bij koud weer goed tegen de koude te beschermen. Een paar wollen truien, met wat kranten er tusschefiy is vaak een probaat middel. Op modderige velden is het de hoofdzaak, dat men stevig staat. Men doet dan liefst nieuwe doppen onder de schoenen. Teneinde het vastkleven van modder of van zware klei te voorkomen, kan men de schoenen geheel met kachelpotlood of ook wel met gioene zeep, insmeren. Heeft men de zolen en de randen van de zolen flink ingewreven, dan zal de modder er niet gemakkelijk aan blijven plakken. Regent het bovendien, dan moet men steeds in het tweede gedeelte van de wedstrijd droog goed aan trekken. Daar regen in elke weedstrijd kan komen, moet elke voetballer een dubbele uitrusting bij ziek hebben. Hierop kan eigenlijk niet genoeg de aan dacht worden gevestigd. Willem II heeft eenige jarell terug een wedstrijd tegen Go-Ahead kort na de pauze opgegeven, alleen omdat de spelers in de tweede helft met een door de regen geheel doorweekt hemd weer in het veld moesten. Iets dergelijks kan men gemak kelijk voorkomen door steeds een extra pak mee te nemen. Dat spelen in slecht weder nadeelige gevol gen voor de gezondheid heeft, is niet bewezen. Her haaldelijk heeft men, na wedstrijden in buitengewoon ongunstig weer gespeeld, aan de spelers gevraagd cf ze er ook nadeeligo gevolgen van hadden ondervon den, waarop vrij', cl steeds een ontkennend antwooio is ingekomen. Een warm bad, waarna men zich krachtig afdroogt, doet spoedig de onaangename indrukken verdwijnen. In ons land wordt vrijwel nooit od besneeuwde velden gespeeld, doch in de Midden-Europeesche lan den komt dat herhaaldelijk voor. Is het droge poeder sneeuw, dan zal men de bal door de lucht iu plaats van langs de grond, moeten aangeven, daar in der gelijke sneeuw de bal blijft steken. Zijn het vlokken, dan heeft men vaak het bezwaar, dat de sneeuw zich aan de schoenen hecht, waardoor men ten slotte bijna niet kan loopen. Door de schoenen met een flinke laag vaseline in te smeren, (waarmede men ook de bal moet behandelen, daar anders de sneeuw ook aan de bal blijft zitten), voorkomt men, dat zich sneeuw korsten onder de schoenen vormen. Op besneeuwde velden, tenminste indien de sneeuw niet stevig is ingerold, wat men b. v. in Oostenrijk doet, zal men ook voor flinke doppen onder de schoenen moeten zorgen. Is de sneeuw ingerold of ingeloopen, zoodat de oppervlakte hard is, dan neemt men dezelfde voorbehoedsmaatregelen als voor een hard bevroren terrein, derhalve worden de dopjes van de schoenen verwijderd en wordt er gutta-percha of iets van dici aard, voor in de plaats gebracht. Bij winderig weer moet inen natuurlijk met de richting van de wind rekening hcuden. Y'ooral bij het nemen van hoekschoppen 13 dat van belang. Staat een stevige wind dwars over het veld, dan moet men de bal zooveel mogelijk houden op 'He vleugel, van waar men met de wind mee m het doel kan schieten. De bal krijgt daardoor vaak groota snelheid, waar door het schot lastig te stoppen 1». Voor aanvallers is het vaak pre makkelijker met de wind in het gezicht te spelen dan met wind achter. De bal is daa gemakkelijker in bedwang te houden. Intusschen is dat niet bij iedereen gelijk; en er zijn ook wel ploegen, die liever met wind mee spelen. De aanvoerder zal zich daarvan op de hoogte moe ten stellen, om in verband daarmede, zijn keuze te bepalen, indien hij de toss mocht winnen. Met win derig weer is het niet raadzaam veel open spel te geven, daar de bal dan een flink stuk door tie lucht verplaatst moet worden en zuiver plaatsen door de wind zeer wordt bemoeilijkt. Of men bij zeer warm weer zijn beste spel kan geven, zal vrijwel geheel afbangen van de lichame lijke conditie. Een goed geoefend speler, zal ook bij warm weer wel ziin gewone spel kunnen geven. Ten einde niet te vee! te tmnspirecren, is het wel raad zaam dan zooveel mogelijk het gebruik van verkoe lende dranken te beperken: nog beter is het dat ge heel te vermijden. Het gebruik van sappige vruchten is daarentegen aan te raden. Ik heb het bij wedstrijden in groote hitte wel mee gemaakt, dat men hier en daar lar.53 de lijnen em mers water had staan, waarin zoo af cn toe de spelers even het hoofd staken, om zich W3t te ver- frisschen. Sneeuw en mist zijn eigenlijk de eenige weersom standigheden, waarte ;m de voetballer z'ch n*ct vol doende kan wapenen. Dat ziin dan ook vrijwel de eenige Omstandigheden, die het doorgaaa vu toss weedstrijd kunnen beletten.

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 5