ludendorff De Hoppekwestie in Belgie Bij de Zuiderbuur broeit het weer De Nieuwe Wet op de Ouderdomspensioenen Staf Bruggen komtS ««Minna von Barnheim» KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER De Werkloosheid in vt iepersche en de Vaart ieper-Komen ter bespreking in de Kamer -I Koning Leopold doet aan Ski-sport INTERNATIONAAL OVERZICHT Een levenskwestie voor ome Hoppekweekers lersche President naar Londen ZONDAG 23 JANUARI 193S ^'IMIIIIIIIIIIillllllllllllllllWIIIM"""— DE HALLE Katholiek Weekblad van leper Bureel 1 Boterstraat, 58, IEPER. WEEKBLAD: 50 CENTIEMEN 6 JAAR. N A. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) I Binnenland 25.fr. Belgisch Kongo 45.fr. Frankrijk 45.fr. j Alle andere landen 65.fr. H Medewerkersim vctantucerdelifk voor hun artikels. TARIEF VOOR BERICHTEN U Kleine berichten pe* regel 1.fr. i 2 fr. toeL v. ber. m adr. t. bur. i Kleine berichten (minimum) 4.fr Rouwber. en R (min.) 5.fr D rukker-Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Poperinge. Tel. Poperinge Nr 9. Poslcüeckrekening Nr 155.70. Te herhalen aankondigingen: pr'is op aanvraag 1 Annoneen zijn vooraf te betalen en 5 moeten tegen den Woensdag avond J j rich 'en tegen den Donderdag noen ^aRBDHniiiiiiiiiiiuuuiüüiiiiüiimnnuuiitnuiiffiniRttfuniitiiKiutT!] Een foto van Koning Leopold tijdens zijn laatste verblijf te Kitzbuhe!, **et Oosten* rijksche wintersportstadje. Van links n&r.r rechts: ds Kering, Baron Forlach van Amsterdam, Burggravin Berry, cn 's ICcr.ingj ski-leer- ?r, Fra;--: Palauro. !HBB»BaiRBSBHBBBIBHliBafiiaZS33^a=SSS3ZZEl^JZZmaZSSES |ltlli)lllll!llllllllllllllll!llllll!lllllllllllllillllliillllllllllllllUiHllllllillllllllllllll!lllllllil!ll!llllillli!lllllll!ll' De Duitsche generaal Erich Ludendorff. die binst den oorlog' zoo vermaard was en na den oorlog de protagonist van de anii-christelijke en heidensche beweging in zijn land, werd bezorgd in een katho liek hospitaal te Munich. De Kloosterzusters van het Jose- phinumdie dag en nacht aan zijn bedsponde waakten, baden voor den vij and van hun geloof. Is het niet schoon? Dat was het kwaad met goed loonen, het slechte door het goede overwinnen. Hij ondervond aan den lijve dat het katholicisme nog zoo slecht niet is. En wie weet of die man, met Gods genade niet overwonnen werd door hun goedheid en naastenliefde meer dan door argumenten en redeneeringen. Het kruis mocht er blijven hangen. Den haat moet men overwinnen door het geduld, naar Christus' leering en voorbeeld. Het is niet door zijn prediking dat de Heer veel leerlingen gewonnen heeft. Hij kon het nochtans goed zeggen. Wat van zijn sermoenen overbleef in de evangeliën getuigt ervan. Het zijn niet ds tremolo's der wel- spnkendheid die een ir.ensch inwendig ommekeeren. De Heer won de zielen door zijn goed heid, dcor zijn weldaden. Nu ook nog in de missiën, de Vlaamsche missionaris sen (de schoonste exportatie van ons land) bekeeren meer heidenen door hun weldaden, dan door hun predikatie. Ludendorff had den boom der kerk will:n neervellen en hij was nog blij in zijn laatste dagen er de zoete vruchten van te plukken en in zijn schaduw te sterven toen, hij daar zelf neergeveld lag. Groeiden er veel vruchten aan zijn boomen? Veel, zeer veel. En welke vruchten groeiden aan zijn bcomen? Doode. In 1923 poogden Hitier en Ludendorff een putch om aan 't bewind te geraken. Hoe een dubbetlje rollen kan. De naam van den ex-general-quartier-meister heeft den toekomstigen Führer veel suc ces verzekerd, alleszins in die eerste jaren. Maar I .ItlEr kon beter peroreeren en de massa meeslepen, en Ludendorff, die niet gelukt had in den oorlog, mislukte ook in de politiek. MILITAIR GENIE? Is de roem van Ludendorff verdiend? De peerden trekken den wagen en de koetsier trekt het drinkgeld. De slag van Tannsr.berg werd feitelijk gewonnen door den generaal Hoffmann. Ziehier in welke omstandigheden: Het 8" Duitsche leger, gecommandeerd door generaal Prittwitz, was in terug tocht den 21 Oogst 1914. tegenover het Russisch leger van Rennenkampf. De stafoverste Waldersee keurde het bsvel goed van zijn overste Prittwitz om aohteruit te trekken. Maar de 1* officier van den Etat-Major. kolonel Hoffmann, keurde dit af en stelde voor het offensief te nemen tegen den Rus Samsonov en hem te verslaan eer Rennenkampf daar zou zijn met zijn troepen om dan na de neerlaag van den eersten, den tweeden aan te vallen en te verpletteren. Dat was moedige takt-iek. Prittwitz durfde zulke stoute beslissing niet nemen. Hoffmann zond een telegram naar generaal Molkte: De generaal Prittwitz en zijn stafoverste hebben den kop verloren en ik vraag u, mij dringend Een anderen bevelhebber te zenden Molkte keurde het plan van Hoffmann goed, zette Prittwitz en Waldersee af en noemde in hunne plaats Hindenburg en Ludendorff, de overwinnaar van Luik. Het presseerde en Hindenburg en Ludendorff hebben niets anders gedaan en niets anders kunnen doen, dan het plan dat Hoffmann opgemaakt had, sef fens uit te voeren. Het lukte. De Rus werd achteruitge- slagen. Al de verdienste kwam Hoffmann toe. Maar, zooals dat gaat in de wereld. Hindenburg en Ludendorff liepen met de eer weg en de glorie. Zij kregen hun standbeeld. De v. are overwinnaar van Tannenberg is dus wel Hoffmann. Later in 1917 maakte Hoffmann een nieuw plan op: het front van Frankrijk verkorten, door vrijwiiligen achteruit gang en een offensief voorbereiden tegen Rusland, het verslaan en verplichten bondgenoot te wordsn. Ludendorff verzette zich ertegen. De gebeurtenissen hebben Hoffmann gelijk gegeven. Foch had een grooter gedacht van Hoffmann dan van Ludendorff als mili tair genie. De waardeering van een Foch heeft gewicht. Het boek van Hoffmann De verloren occasiesis verpletterend voor Luden dorff, die reeds in de legende, maar nog niet in de geschiedenis getreden is. A. B. KI 1)E IIOPPEKWEEK LEVERT GEEN WINST De Hoppekwestie in ons land is eene le venskwestie voor de Landbouwers van 't Poperingsche en 't Aalstersehe. Meest moeten we zeggen voor 't Poperingsche, want de Aalstersehe hop staat gewoonlijk hooger in prijs dan de Poperingsche en laat dus daar dsn landbouwer beter leven dan bij ons. Er is reeds zooveel geredevoerden geredeneerd geweest over den toestand der hop en de middelen om de hoppe- kweek voor den landbouwer eenigszins loonend te maken; wij zullen dus hier zeer beknopt zijn. De toestand is als volgt: Ds Poperingsche landoouwer richt kos telijks hoppevelden op; werkt en zwoegt het heele jaar aan zijn hoppeveld; bouwt moderne hopasten; betaalt plukkers; en als hij kan verkoopen dan komt hij niet toe om zijn onkosten te dekken. Niemand kan dat uithouden; onze hop- boer ook niet. Dat moet dus veranderen of de boer moet ophouden hop te kweeken. De hop pe kweek is ten andere reeds veel vermin derd en vermindert alle jare. WAAR LIGT NU DE OORZAAK VAN DAT KWAAD? De bijzonderste oorzaak is: de groote Belgischs brouwerij wil geen Popering sche hop gebruiken. Zij beweert Duitsche of Tcheko-Slov&aksche hop Hallertau ol Saaz noodig te hebben om te kun nen fijne bieren brouwen. Is dat waar of niet? Misschien was dat vroeger waar. Kenners beweren dat zulks nu volstrekt geen waar meer is. Het onderzoek onzer hop bewijst dat zij in lupuline-gehalte en in al wat zij noodig heeft om de goede smaak aan het bier te geven en dit te be waren, alles bevat wat er noodig is, even veel en meer dan de beste buitenlandsche produkten. (Verder geven we een verge lijkende tabel daarover). WAAROM GEBRUIKEN ONZE BEL GISCHE BROUWERS DAN GEEN POPERINGSCHE HOP? 1. Onze Landbouwers zijn groote wer kers en eerlijke menschen en doen hun best om goede waar te kweeken, maar, onze boeren zijn geen redenaars en geen (Zie vervolg op 2' bladJ KRISIS, KRISIS ZONDER EINDE! «Ik weet niet meer waar mijn hoofd staat...!», sprak Leon Blum bij de laatste kabinetsvorming, en hij moest het opgeven! .llltillllUUlil HET EINDE VAN DE TWEEDE VOLKSFRONTREGEERING. De Zuiderwinden, die tijdens de laatste dagen geheerscht hebben, brachten ons wel een aangename ver zachting van de temperatuur, maar meteen ook onaangename geruchten ot&r nieuwe moeilijkheden in Frank rijk. Een nieuwe financieele crisis is uitgebroken die de frank nog wat meer omlaag drukt en die het Mi nisterie Chautemps uit het zadel gelicht heeft. Een politieke crisis is begonnen, die waarschijnlijk zal leiden naar de vorming van een derde Volksfrontregeering. De afge treden Minister van Finaiiciën, die als eerste kabinetsvormer aangeduid was door President Lebrun, heeft het al moeten opgeven, omdat de socialisten een exclusieve tegen zijn persoon had den gesteld. Dat hebben ze zeker ge leerd van hun Belgische partijgenoo- ten! Nu is Blum, de man van de onza liger eerste Volksfrontregeering, aan het werk getogen. Op het oogenblik dat we deze regelen schrijven, weten we nog niets over de eerste uitslagen. Mogelijk lukt hij, mogelijk gaai het ook niet met hem. Wel worden met tremolo's en prachtige Fransche fra- zen, de programmapunten van het Volksfront herinnerd en de noodza kelijkheid van overeenstemming be klemtoond, maar van een roerende eenheid kan er toch geen sprake zijn. De communisten hebben de socia listen verantwoordelijk gesteld voor de val van de regeering. Zij worden nog min nog meer gescholden voor laffe vaandelvluchtigen. Dat hebben de mannen van Blum zeer kwalijk opgenomen en dan ook heftig gepro testeerd, ten aanschijn van het Fran sche volk en van de weretld. De man nen die de orde willen herstellen en droomen van de voortzetting der Rustpauze en van scheidsgerecht tusschen de werknemers en werkge vers, de radicaal-socialisten, voelen zich de gevangenen van het Volks front en zijn inwendig erg verdeeld. Het eensgezinde verzet tegen de Heer Bonnet, als kabinetsvormer, vanwege de socialisten, zal hen zeker niet geestdriftig stemnien voor een kabi net waarin de leider van de socialis ten aan het hoofd staat, en van een deelneming van de communisten in iiiiiiHiiiiiiiiiiiiüiiiiiüiniiiiiiiiniiaiaBiiitiiiiiifiiUiuHiiHHHUiimiitiiiiiimtnmiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiimiuiminflmiiiuiimtiHmitiiifiüiimmff de nieuwe regeering, zouden liever niet meer hooren. Chautemps heeft het immers goed laten verstaan, dat het onmogelijk is met die kerels te regeeren. Ze werken als ministers mee aan het loerk van de regeering, maar op straat ondermijnen ze er het krediet van door de massas op te hitsen. Alleen het spook van het fascisme waartegen ze de groote massa opge zweept hebben, kan nog eens de verschilende schakeeringen van het Volksfront tot eensgezindheid bren gen en zoo is htmogelijk dat Blum heel spoedig zijn nieuwe regeering zal samen gesteld hebben. DE DRUK VAN DE COMMUNISTEN. Het is bekend hoe op het congres van de Komintern in 1935 de beruch te Dimitrof beweerde dat de verwe zenlijking van de Sovjetstaat buiten Rusland, moest gebeuren door de vor ming van Volksfronten en Volksfront- regeeringen, waarin de communisten stilaan de doorslaggevende invloed moesten gaan uitoefenen. In Spanje waren de comunmisten, nauwelijks 20.000 in getal, erin gelukt geheel het politieke administratieve en econo mische leven te leiden en de collec tivisatie door te voeren in de land bouw en in de industrie. In Frankrijk, hebben ze bij de vorming van de eer ste regeering Blum, met behulp van wilde stakingen en fabriekbezettin- gen, laten voelen dat ze met weini gen, desnoods alle arbeiders, naar hun pijpen konden doen dansen en dus ook de regeering. De eerste re geering Blum, heeft alles toegegeven wat gevraagd werd, heeft het begroo ting sevenwicht en daarmee de waar de van de frank er voor opgegeven en geleid tot de totale ontreddering van de economische toestand van het land. Chautemps heeft getracht meer on afhankelijkheid te toonen tegenover de communisten, teneinde de econo mische toestand te saneeren en de sociale orde te herstellen. Het zijn weer de communisten die hem dit omogelijk gemaakt hebben door hun ne dubbelzinnig houding in de regee ring en op straat. Zij werken volgens bepaalde direc tieven met enorme kapitalen om hun ne systematische propaganda te voe ren en de communistische Staats greep voor te bereiden. NAAR HET ECONOMISCHE EN FINANCIEELE FALLIET. In twee jaren tijds is de goudwaar- de van de frank op de helft geslon ken. Een nieuwe devaluatiebedreiging staat voor de deur. Dat is de uitslag van twee jaar Volksfrontregeering De loonen zijn verhoogd, de op pen- siocnstelling is vervroegd, de sociale lasten zijn geweldig aangegroeid. Aan de andere zijde zijn de Staatsinkom sten verminderd door opheffing van belastingen en dcor de ontreddering van de productie. De evenwichtsbe- grooting, die hierdoor gestoord wer den, zijn tot tweemaal toe in even wicht gebracht geworden, door een devaluatie waarbij men telkens op een verhooging van de uitvoer en dus van de productie gehoopt heeft. De verwachte resultaten hebljen zich niet voorgedaan. De prijzen in even redigheid gestegen en zoo hebben ook de arbeiders niet veel genoten van de loonsverhoogingen. De misnoegd heid is er slechts door aangegroeid. Wie de schuld? Niemand anders dan de Volks frontregeeringen en hun wanbeleid en de communisten, die zulk een beleid opgedrongen hebben en die niets beters verlangen dan de uiteindelijke failliet van de Fransche Staat, om te kunnen zeggen aan de arbeiders. Zie dat is de schuld van de kapitalisten, die met hun geld naar het buitenland vluchten, en van de fascisten die Frankrijk aan Duitschland en Italië wille overleve ren, de reactionnairen, de cagoulards, die in Frankrijk het voorbeeld van de kindermoordenaar Franco willen na volgen, enz., enz. Dat zal dan het failliet heeten van het kapitalisme, dat plaats zal moeten maken voor het communistische ideaal, dat van Frankrijk het tweede paradijs op de wereld zal maken na Sovjet-Rusland. Arm Frankrijk! Wij gelooven dat het toch eerst de beproeving van het Sovjet-regime zal moeten doormaken voordat zijn bevolking zal bewust worden dat het de verkeerde weg op gegaan is. Maar dan ook vreezen we voor de reactie, waardoor het de weg terug zal willen inslaan. (Verboden nadruk). ROSKAM. IIET VERLEENEN VAN DEN TOESLAG NA ONDERZOEK Werkt de werkman voort na het berei ken van zijn 65 jaar, ofwel is de man als vrije verzekerde aangeschreven, dan wordt er een onderzoek gedaan over de be staansmiddelen van den aanvrager. Maar dan kemen alle bestaansmiddelen in aanmerking. Worden dan als bestaansmiddelen aan zien: de inkomsten van het loon, deze van geld en goed, het invaliditeitspensioen of oorlogspensioen, ook de inkomsten van de kinderen, die mogelijks als welstellend kunnen aanzien worden. Maar dan nog wordt er van zekere in komsten geen rekening gehouden, voor zooverre deze inkomsten geen 2890 fr. per jaar bereiken voor een gehuwd koppel en 1909 fr. voor een ongehuwde. Bereiken deze inkomsten minstens 6009 fr. voor een gehuwd koppel of 4COO fr. per jaar voor esn ongehuwde ouderling, dan kan er in beide gevallen geen koste- loozen toeslag worden verleend. De nieuwe wet voorziet dus dat een ge huwd gezin over 6000 frank inkomsten per jaar moet beschikken, terwijl voor een on gehuwd tnensch 4009 fr. voorzien wordt. En nu worden alle berekeningen op die beide basissen gedaan, zooals zal blijken uit ons verder betoog. HIER ENKELE VOORBEELDEN: 1" Voorbeeld: Een gehuwd man is 65 jaar oud, werkt nog en verdient 2700 fr. per jaar, doch bezit niets anders. Daar zijn inkomen minder ls dan de vrijge stelde som van 2800 fr. krijgt hij heel zijn kosteloozen toeslag van 3200 fr. zoo hij geboren is voor 1870. 2' Voorbeeld: Een gehuwd man werkt nog en verdient 4009 fr. per jaar, heeft geen andere inkomsten. Van die 4900 fr. loon worden hem 2800 fr. vrijgesteld, er blijft dus nog 1"00 fr. over. Hij zal een kosteloozen toeslag krijgen van 3200 1200 2930 fr. per jaar, zoodat zijn ge zamenlijke inkomsten, de 6000 fr. zullen bereiken. 3* Voorbeeld: Een gehuwd werkman heeft opgehouden te werken, doch houdt voort herberg en de inkomsten van z.jn herberg bedragen 4200 fr. per jaar. Daar worden 2809 fr. vrijgesteld, er blijft in dit gsval 4230 2800 - 1400 fr. over, zoo dat hij een kosteloozen tosslag zal beko men van. 3200 1400 1800 fr. 4" Voorbeeld: Een gehuwd werkman be zit zijn eigen huis, met een kadastraal inkomen van 2000 fr.; hij houdt nog win kel en verdient 2400 fr.; hij heeft dus sa men een inkomen van 2000 24C0 44C0 frank; er wordt 2390 fr. vrijgesteld, er blijft dus 4409 2800 1600 fr„ en hij zal een kosteloozen toeslag ontvangen van 3200 1600 1600 fr. per jaar. 5* Voorbeeld: Een gehuwd man heeft een loon van 6000 fr. Hij kan geen koste loozen toeslag ontvangen, omdat hij 6009 fr. inkomen heeft per jaar. 6" Voorbeeld: Een ongehuwd man werkt voort aan 63 jaar, hij verdient 3000 fr. psr jaar; daarvan wordt hem 1900 fr. vrijgesteld. Het overige, he* ij 1100 fr. wordt afgetrokken van het minimumbe drag van 21C0 fr., zoodanig dat hem een kosteloozen toeslag van 1000 fr. wordt verleend, zoo hij geboren is voor 1870. 7* Voorbeeld: Een ongehuwd man werkt en verdient 3000 fr. per jaar, hij heeft daarbij een huis met een kadastraal in komen van 2009 fr. hetzij samen 5000 fr. Die werkman krijgt geen kosteloozen toe slag, omdat zijn gezamenlijk inkomen hooger is dan 4000 fr. per jaar. Bemerking. De ouderling die 65 jaar bereikt en werkman is, zijn e.gen huis bewoont, bijvoorbeeld nog 20.COO fr. spaarpenningen heeft en kinders die wel stellend zijn, kan de kostelooze toeslag verleend worden zonder onderzoek, zoo hij het werk staakt. Ook de bedienden, die in de laatste 5 VERVOLG jaar van hun bezigheid geen 21.090 fr. per jaar verdiend hebben, krijgen dsn kosteloozen toeslag zonder onderzoek, zoo ze hun bezigheid staken. Voor de vrijwillig verzekerden dit is bijvoorbeeld het geval voor de menschen die voor eigen rekening werken is er altijd een onderzoek ever hunne be staansmiddelen. Voorbeeld. Een winkelier of herber gier, gehuwd. 65 jaar oud, die regelmatig gestort heeft, houdt winkel of herberg, verdient daarmede 5009 fr. per jaar. Hem worden 28C9 fr. vrijgesteld, hij zal dus nog 22C9 fr. over hebben en een pensioen van 3209 22C9 1009 fr. ontvangen zoo hij geboren is voor 1870. 2) Een ambachtsman timmerman of schoenmaker gehuwd. 65 jaar oud, ver dient nog 6309 fr. De toeslag wordt ge weigerd. Een goede raad voor de neringdoeners in zake aangifte inkomsten. Jaarlijks moet gij uw aangifte doen van uw inko men bij den Heer Toeziener van Belas tingen. Het gebsurt heel dikwijls dat, als ge eens uw aangifte gedaan hebt en er niet veel veranderingen in uw handel of bedrijf is gekomsn, dat dezelfde aangifte voort méégaat. Maar het gebeurt dat uw handel of uw bedrijf vermindert, dat gij dus minder verdient; dan raden we U aan elk jaar uw aangifte te doen bij den Hser Toeziener van belastingen, want als gij aan uw 65 jaar komt, en gij doet uw aanvraag om uw kosteloozen tosslag, dan wordt uwe aangifte bij den Heer Toezie ner van Belastingen in aanmerking ge nomen om uw inkomen juist te bepalen. Wij hebbsn herhaaldelijk gezegd, dat om te kunnen genieten van den koste loozen toeslag, de menschen in regel moe ten zijn met hun stortingen. De groote kwestie is nu te weten, wanneer de men schen in regel zijn met hun stortingen. We gaan dus verder onderzoeken wan neer de ouderlingen IN REGEL ZIJN MET DE STORTINGEN om den kosteloozen toeslag te verkrijgen, cfwel zonder onderzoek, ofwel na onder zoek omtrent hunne bestaansmiddelen. In regel zijn met de stortingen betee- kent regelmatig elk jaar gestort hebbsn en die stortingen te hebbsn overgemaakt in uw verjarlngsinaand of ten laatste den 25" der maand die daarop volgt. Maar hst gebeurt al eens dat een mensch nalatig is geweest of dat er een missing is begaan in het overmaken van de stortingen. De nieuwe wet voorziet ten gunste van die menschen milderende maatregelen, die echter verschillen naar gelang het gaat om een aanvraag om toeslag zonder of na onderzoek. Wanneer het gaat om een loontrekken de die vraagt om den toeslag zonder on derzoek, zal de belanghebbende beschouwd worden als in regel zijnde, op voorwaar de dat er maar één storting ontbreekt voor de menschen geboren vanaf 1-1-1870 tot 31-12-1879, die dus verjaren tusschen 1935 en 1939. Deze geboren tusschen 1-1- 1875 en 31-12-1879 mogen zelfs twee stor- tingsn te kort hebben en deze geboren na 1-1-1880 mogen zelfs 3 stortingen te kort hebben en worden nog aanzien ais zijnde in regel. Maar een gewichtige bemerking: De stortingen voor de twee laatste jaren, d.i. de stortingen vóór het 64" en 65" jaar moeten altijd gedaan zijn. Voorbeeld. Een mannelijk loontrek kende geboren in 1872. verjaart in 1937. Hij moet gestort hebben van 1926 tot 1931, minstens 72 fr., dan voor elk der volgende jaren 1932, 1933, 1934, 1935, 1936 en 1937, minstens 59 fr. Moest hij. bij voorbeeld, niet gestort hebben in 1934, dan is hij nog in regel om den toeslag zonder onderzoek der bestaansmiddelen te bekomen. Wanneer het gaat om een aanvraag" om den toeslag na onderzoek omtrent de bestaansmiddelen, ingediend 't zij door een vrij-willig-verzekerde, 't zij door een loontrekkende die nog aan den arbeid is of die al de vereischte stortingen niet heeft gedaan, is de toestand als volgt: De mannelijke vrijwillig-verzekerden dienden te storten: 72 fr. voor de verze keringsperiode 1926-1931; 72 fr. voor het jaar 1932 en dan 129 fr. voor elk der vol gende jaren, tot dat waarin de belang hebbende den leeftijd van 65 jaar bereikt. Met de vroegere wet werden de men schen die al die stortingen niet hadden gedaan erg gestraft voor dit verzuim. Nu is er wat verbetering. Voorbeeld: Een gehuwd man geboren in 1867 moest t»vee stortingen gedaan hebben; had hij er maar één gedaan, dan ontving hij in plaats van 3209 fr. koste- loczen toeslag, slechts 1600 fr. Met, de nieuwe wet zal die man maar 300 fr. per jaar meer verliezen en hij zal dus in plaats van 1600 fr. 2909 fr. per jaar ont vangen. Is het een ongehuwde, die één storting tekort gedaan heeft, dan verliest hij 200 frank per jaar en is het een vrouwelijke gehuwde dan verliest ze 159 fr. per jaar. Voor elke ontbrekende storting wordt het aangegeven bedrag afgetrokken, maar wie niet de helft der stortingen heeft ge daan, kan absoluut niets krijgen van kos teloozen toeslag. UIT DE RAADSMAN (Aanstaande week vervolg en slot). STAF BRUGGEN cn de gezellen van het Volkstooneel komen naar IEPER, op Zondag 6 Februari, en zullen te 3 uur in de namiddag in den STADSSCHOUWBURG, optreden met het stuk: Een blijspel van G. E. LESSING, in de vertaling van J. J. VAN HAUWAERT. Waar Staf Bruggen en zijn groep op de planken verschijnen, daar is het feest. Niemand ontbreke! PRIJZEN DER PLAATSEN: 12, 10 EN 8 FRANK. Kaarten verkrijgbaar: TE IEPER: in de volgende lokalen: Katli. Burgerskring, 1. Huis, Volkshuis, Hotel 't ZwcerdTE VLAMERTINGEbij M. O. Lignel en R. Cortier; TE KEMMEL: bij M. B. Baudewijn; TE LANGKMARK: bij M. E. Top; TE ZILLEBEKE' bij M. l.ouis Defieu; TE WAT OU bij AI. C. Berdert; TE GELUWE; bij AI. H. Vervaeke. Eamonn de Valera, premier van Ierland, 1* te Londen aangekomen, vaar Kil Maandag besprekingen gevoerd heeft met de leden der Britsche ipegeering. Ev was zulke reusachtige en geestdriftige belangstelling, dat de Valera zich moeite een weg kon banen door de dic hte menigte, die voor Eustonstatiei® was samen gestroomd. iSEHEsiEazz&BSEagiEflaaiHEtHVEj&EEzaaaBHisiiaiai-iHaaiHi Ter Kamerzitting van Dinsdag 1.1. werd de kwestie' der werkloosheid in het leper- sche en Jiet graven van de vaart Ieper- Komen. ter bespreking gebracht. Om ones Lezers juist in te lichten over wat daar werd gezegd meenen wij best hieronder ever te drukken wat het officieel Kamer verslag er over geeft: INTERPELLATIE De Voorzitter (in 't Fransch). Wij vatten de behandeling aan der interpel latie van den heer Missiaen tot den mi nister van middenstand en economische zaken over den slechten economischen toestand waarin het arrondissement leper zich bevindt, door de steeds scherpere maatregelen welke de Fransche regeering neemt om de grensarbeiders te beletten in Frankrijk te werken, en over de maat regelen die zouden moeten genomen wor den om aan de bevolking dezer streek werk te verschaffen». iDe heer Mundeleer, ondervoorzitter, treedt ter vervanging van den heer Huysmans, als voorzitter op.) De heer Missiaen. Deze interpellatie houd ik niet omdat de toestand in het Iepersche plotseling verergerd zou zijn. De latente crisistoestanden en het angst wekkend probleem van de grensarbeiders duurt sedert 1931. Wij hebben verkregen dat de heer De Meyere aangesteld werd om die kwesties te onderzoeken, maar wij zien ons toch genoodzaakt vast te stellen dat, wat het arrondissement leper betreft, bijna niets werd gedaan. Bij het jongste bezoek van den Koning aan de Zuid-West-Vlaamsche gewesten, heeft men er trouwens wel voor gezorgd het bezoek langs leper om te leiden. Daar zou inderdaad geen heropbeuring waar te nemen, geweest zijn. Op de werkloosheid der grensarbeiders hebbsn wij zeer dik wijls de aandacht gevestigd, en dit in 't bijzonder in een schrijven gericht tot den heer Van Zeeland. Ds toestand is uitzonderlijk erg, en de regesring heeft wel ingegrepen, maar is niet overgegaan tot de passende maat regelen die door de uitzonderlijke toe standen gewettigd zouden zijn. Er kan meer gedaan worden. Het arrondissement leper telt ongeveer 125.009 inwoners. Het grootste deel daar van werkt in het kleine landbouwbedrijf. Er zijn ten hoogste 800 landbcuwarbeiders en slechts 2.500 arbeiders gebruikt in de plaatselijke nijverheid, meestal kleinbe drijven, die aan de groote geen concurren tie kunnen doen. Benevens die arbeiders zijn er velen die in Frankrijk gaan wer ken en wier getal drie maal hooger is dan de ter plaatse arbeidende werklieden. De koninklijke commissaris voor de grensstreek geeft in zijn verslag het aan tal grensarbeiders aan dat in November 1935 nog op 7.000 beraamd kon worden. Welnu in December 1937 was dit aantal op 5.590 geslonken en zal thans nog min der bedragen. Op dit oogenblik heerscht dus in het arrondissement leper een groote blijvende werkloosheid. Wij gelooven niet dat de Fransche regeering op de genomen maat regelen zal terugkomen. In de toekomst zullen in Fransch Noorden nog minder arbeiders noodzakelijk zijn uit hoofde van de moderniseering van de bedrijven. In ons arrondissement, waar geen in dustrie aanwezig is, is geen uitweg voor onze arbeiders, wanneer de Fransche grens gesloten wordt. Die toestand is uitzonderlijk ernstig voor de jongere arbeiders. M. De Meyere stelde vast dat de arbeiders van minder dan 45 jarigen leeftijd, 67 t.h. in getal zijn. Het aantal werklooze arbeiders is wel het dubbele van de officieel opgegeven cijfers, doordat nog vele arbeiders aan elke contróle ontsnappen, ondanks onze syn dicale actie. De oudere arbeiders zijn meestal ge specialiseerde arbeiders, terwijl de jon- iMiïiiiiiBiiiiiiniiiiia» at geren vooral op algemeen werk zijn aan» gewezen. Bij o 'ijn er ongeveer 50 t.h. bouw- arbeide. Door de groote herstellings werken. die na den oorlog uit te voeren, waren in de verwoeste gewesten, voelden de jonge arbeiders zich vooral tot dit vak aangetrokken, zij vooral worden uit Frankrijk geweerd. Ter plaatse zelf is er geen werk meer. De toekomst ziet er ook niet rooskleurig uit. De daling van het geboortecijfer zal bovendien de vraag raar de woongelegen- heden doen verminderen Wat daartegen gedaan'' Kritiek is niet voldoende. De koninklijke commissaris werd daarvoor aangeduid. Welnu, voor stellen staan in zijn verslag niet, wat betreft het arror dissentent leper. Ik deed zelf enkele pracilsche voorstellen bij den minister, vooral met het oog op de plaat selijke nijverheid. Ten eerste, in den aard van wat er gedaan werd tot aanmoediging van het bouwen van arbeiderswoningen, zou men elke nieuwe nijverheid, die zich in het Iepersche vestigt, gedurende tien jaar van belastingen moeten ontslaan. Men zou later ruimschoots voordeel daaruit trekken. Een tweede voorstel. Het arrondissement leper is ver afgelegen van de zeehavens en van de nijverheidscentra, zoodat het de nijveraars zal afschrikken, om zich in dit arrondissement te komen vestigen. Om dit te verhinderen zouden speciale vervoertarieven moeten verzekerd worden aan al de nijveraars die zich in het arron dissement leper zouden willen komen vestigen. Tenslotte wijs tk er nog op, dat in gelijk welke nijverheid, er gespeciali seerde arbeiders moeten zijn Welnu, over die arbeiders beschikken, wij niet en nog minder over vakscholen om die arbeiders op te leiden die in ge specialiseerde nijverheden souden noodig zijn. Moesten mijn voorstellen kunnen, uitgevoerd worden, dan sa!, zulks voor El de gespecialiseerde nijverheden een aan- trek'kingspunt zijn. De regeering zal waarschijnlijk achten dat mijn voorstellen moeilijk uit te voe ren 2ijn. Wellicht zijn er andere oplos singen. In dit geval zouden wij ook ge rust gesteld zijn. Van het grootste belang is inderdaad dat, welke ook de maatrege len mogen wezen, de resultaten voldoe ning zullen geven door een doelmatige op. lossing te brengen. Ik heb niet de gewoonte gevoelsargu menten te gebruiken. Nochtans wil ik h:er herinneren aan den langen lijdensweg van onze bevolking, eerst door den oorlog', later door de gevolgen van den corlcg en van de economische crisis. De tc .and van die bevolking is van ssuUtcr. aar.' dat, indien hij nog tien jaren aanhoud., onze menschen zich verplicht zullen zien naar betere oorden uit te wijken Ik hoep dat gi.i dit zult weten te verhinderen. (Zeer wel! op de socialistische banken). De heer Van Isacker, minister var mid denstand en economische zaken. ik zal in 't kort aanwoorden op de opmerkingen van M. Missiaen. M. De Mieyere heeft zeer speciaal de oorzaken van den toestana in de grensstreek onderzocht. Inderdaad, waren de gevoten van den oorlog zeer noodlottig voor de arbeiders uit die grensstreek, vooral wanneer Frank rijk contingenteeringsmaatregelen geno men heeft. Zou het juist zijn te beweren dat de werkloosheid het meest verspreid 2011 zijn in het Iepersche? Ik hob hier cijfers vóór mij liggen waaruit blijkt dat het Iepev- .sohe er beter aan toe is dan meer bepaald de grensstreek, het gansche land, de pro vinciën Antwerpen en Oost-Vlaanderen. (De heer Van Hoeck, ondervoorzitter, vervangt den Heer Mundeleer als voorzitter.) Gedurende al de gecontroleerde perio den is steeds in Oost-Vlaanderen en in (Zie vervolg verder in dit blad). IN VOORBEREIDING TOT DE KONINKLIJKS GEBOORTE De schooljeugd van Baarn, solidair vereenigd tot de viering van de nakende ge boorte van de opvolger van de Nederlandsche kroon, is druk in de weer me| het op touw aetten der feesten die bij de bijde aankondiging zullen plaats grij pen, Hier zien we ze door de straten van stad defileeren, in paraderaarsch» ia voorbereiding tot de Koninkijke Baby zijn intrede doei in do wtre*4i

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 1