TOMOX BLOKJES Koloniale Loterij MIJN ALLES SNUIF IIM HBS.L80IH Ons Vrouwenhoekje De 2e Sne^e 1938 GROOT LOT GEDACHTEN IS TE KOOP GESTELD Trekking in Februari Altijd de 500 loten van 1 O O O O frank 70.000 andere loten Trekking in Februari WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLET UN if* WEEK-KALENDER Zoo u Iemand scheldt, antwoord niet. Scheldwoorden kunnen onmogelijk vra- De beste schildwacht aan de deur van de deugd is den arbeid. Eerst begonnen en din verzonnen heeft vele dingen doen mislukken. E:n kind, dat geen kind is, loopt ge vaar nooit een waarachtig mensch te worden. Wie groote kracht voelt is zacht. Alle ruwheid of scherpte is zwakheid. HlTAUNNÏKE UIT DE 'N EI... IS EEN EI En geene kei Zoo denken wij En ik als gij: Maar, naar 't schijnt, gewL Zijn we nogmaals mis want, naar we vernemen bij 't lezen van 'n gazette, is dat verkoopen van eieren volgens hunne grootte en dikte, louter be drog! Eieren mogen dik zijn of klein, ze bevatten allemaal dezelfde hoeveelheid voedzame stoffen, namelijk: 50 gram. Waarom laat men dan toe ze te verkoo pen aan 0,60, 0,75 tot ne frank 't stuk? En veel hulsmoeders laten zich bij dit bedrog beetnemen... Al wat ze betalen boven den prijs der kleine elkens... is lucht en water. Tusechen 't eiwit en de schaal bevindt er zich 'n beetje meer lucht... en 't is al waardoor de kleine eieren van de groote verschillen! Dat er een verschil van prijs besta tussehen ver- sche en opgelegde eieren 5, la bonne heu- re... maar volgens de dikte... neen zulle... dan zijn w'er nist meer... des te meer dat... naar het schijnt (nog ne keer) de groothandelaars ze alle aan een eenvor- migen prijs leveren! Vwala, 'k geef 't U voor wat 't waard is... want zelf heb 'k er bitter weinig ver stand van! Deze terechtwijzing om te voorkomen dat zij die in de kwestie thuis zijn van mij zouden zeggen: 't el (uw dienaar) wil nog ne keer wijzer dan de hen! Van ei gesproken: Weet ge wat een eleramateur liever heeft dan een ei? Twee eieren! Flauw hé!? ZIET GE dat meisje daar? Hewel, ik heb haar eens 't leven gered. Hoezoo? Wel, ze zei dat ze liever zou sterven dan met mij te trouwen... en toen heb ik ze laten loopen! Wat 'n held! MET HUN DREIEN Stonden de klappeien Echte babbelwijven Daar te bazelen en te kijven... Om er van te worden tuk Uren aan een stuk... 'k Voeg er bij: terstond 't Vroor steenen uit de grond Zcodat, ge zult het dra gaan hooren De klappeien... waren vastgevroren. Neen! 't gebeurde niet in Amerika, maar bij de marktpomp van een klein dorpje nabij Keulen. Bij een ijskouden dag gin gen drie vrouwen om water... Toen de emmers gevuld waren, geraakten de vrou wen met elkander in zoo een druk ge sprek, dat ze water, weer en kou... en hunnen man vergaten. Urenlang keuvel den ze gezellig door... Toen 't eenmaal tijd werd huiswaarts te keeren, kwamen zij tot de ontstellende ontdekking, dat zij zich niet meer... verplaatsen konden. Haar klompen waren aan den grond vast gevroren en ook de emmers konden niet meer loskomen. De vrouwtjes zagen zich genoodzaakt op haar wollen sokken over de besneeuwd? straten naar huis te gaan... Het is misschien niet waar... maar het kon waar zijn!... VADER EN ZOON zaten in een boemel treintje. Ds locomotief was bovendien nog amechtig en de conducteur erg traag. Eindelijk ging het portier open en de conducteur vroeg slaperig: Kaartjes! De vader stak den man twee kaartjes tea. Hé, zei de conducteur, terwijl hij den zoon van het hoofd tot de voeten op nam, zijt gij nog geen zeven jaar? Ge zijt bijna zoo groot als uw vader! Toen wij in uw boemeltreintje stap ten, bromde d? vader, was hij lang niet zoo groot. Maak nu een beetje voort of hij groeit mij nog boven het hoofd! WELK IS NAAR UW GEDACHT ('t Is geen onoverklauterbare muur) Het bedenkelijkst uur Van den dag of van den nacht? Breekt er uwen kop niet meê, want 'n Duitsche geleerde profester von Heutig heeft het voor ons uitgezocht en zijn ant woord luidt: 4 uur van den namiddag. Geen revolutie is ooit 's ochtends vroeg of op 't middaguur begonnen. Zij begon nen allemaal in den nanoen omstreeks 4 uur. Dezelfde tijd van den dag levert ook de grootste oogst op van familieram pen, echtscheidingen, afgebroken verlovin gen en belangrijke politieke besluiten. De redactie van de News Chronicle heeft eens willen nagaan of zij steun kon vinden voor de beweringen van den ge leerde... maar... z'is er niet in geslaagd. De uitroeping van de Portugeesche Re publiek geschiedde 's nachts, de poging tot revolutie ln 1921 werd ondernomen bij 't aanbreken van den dag. De fascis tische marsch op Rome begon 's avonds en eindigde 's morgens. De revolutie van Hitler in 1923 was 's avonds. De moord op Dolfuss omstreeks het middaguur. Koning Mengelwerk van 23 Januari 1938. Nr 15. dooi H. COURTHS-MAHLER Gelukkig waren er geen ernstige repa raties aan het huis noodig en na enkele dagen rook het frisoh naar zeep en water. Toen waren, zonder zich vooruit aan te kondigen, Lena HollEmann en haar moe der op een goeien dag in den auto geko- me en waren begonnen Richards huis een beetje gezellig te maken en dat zag er na een paar uur ai heel anders uit. Richard had de dames willen bedanken, doch ze wilden daar niets van hooren. Niet te danken, zoolang u niet zelf een vrouw heeft, zullen wij van tijd tot tijd wel eens komen kijken, anders ver waarloost de boei bij zoo 'n vrijgezel veel te veel! plaagde de vroolijke Lena. Ze deed Richard in vele dingen aan de flinke mevrouw Lind denken en hij kon zijn vriend alleen maar gelukwenschen met zoo 'n levenskameraad. Richard had Lore Darland uit Wal- viöchbaai geschreven en haar verteld van zijn verdere plannen. Het was een lange brief geworden en het gaf hem een heer lijk gevoel dat hij haar alles kon meedee- len. In den loop der volgende maanden ilad hij haar nog een paar keer uitvoerig geschreven ook over Martens' bruiloft. U moet het maar niet kwalijk nemen sclireef hij onder meer, «dat ik met ai mijn kleine genoegens en tegenspoeden bij u kom, maar als ik aan u denk, en dat gebeurt dikwijls, heb ik altijd het gevoel of u mijn beste vriend is waarmee ik alles kan bespreken. Als ik nu ook maar eens eindelijk een levens teeken van u kreeg ik ben soms bang, diat ik u met mijn ge- •ohrijf verveel. Alexander en koningin Draga van Servië werden ln 1903 's nachts vermoord. Ook volgens enkele Engelsche psycho logen is er geen steun voor Heutig's bewe ring. ZIJ achten het ontbljtuur 8 tot 9 uur 's morgens het gevaarlijkst... althans wat de familiebetrekkingen be treft... bijzonder 's Maandags morgens En 't toppunt van alles: 't Manneken ls niet om 4 uur 's namiddags getrouwdil MIJNHEER leerde zijn ietwat zenuw achtig vrouwken per ottermobiel rijden, 't Ging heel goed zelfs, tot op 't oogenblik, dat ze verschrikt uitriep: Plet, rap, neem de volant!... Daar komt een boom aan! T IS ZOO WAAR 'k Wilde maar 'k Verklaar 't U allegaar Da'k ne rajah waar Want, t is klaar "k Zou alras dat leventje gewennen En 'k zou hier dan niet moeten pepnen Om beste vrinden en vrindienen In 't zweet mijns Aanschijns Mijn bete te verdienen. Wat die mannekens hebben ze zitten hoor, de centjes bedoel ik. Engelsch-Indië telt zoo maar 695 vor sten, waarvan 500 Brahma vereeren en een 100-tal Mahomed... en die allen mil- jardairrr! zijn. De rijkste zijn de rajahs van Baroda en van Patiala, die op 10 milliard geschat worden. Da maharajah van Kapurthala, beroemd om zijn fabelachtigen rijkdom, vertoeft bijna voortdurend in Europa. De prolocolaire rang van deze potenta ten wordt vastgesteld door het aantal ka nonschoten dat hen begroet wanneer ze zich naar den tempel te Delhi begeven. Wat zijn d'r toch rijke sjarels in de wereld! DE KOMMISSARIS hoorde een groot lawijd in zijn bureel, waar hij met Nieuw jaarsnacht van dienst was. Boeykens, zei hij tegen een agent, ga eens zien wat dat is! Boeykens greep zijn matrak en liep naar buiten, 'n Mensch kan nooit weten of die niet van pas kan komen. Vijf minuten nadien stond hij er terug. Hewel, Boeykens, —at was dat nu? Niet erg, kommk .ris, een zatte autovoerder die een zijstraat wilde in rijden! En maakt dat zoo'n lawijd? Ja... want daar was namelijk geen zijstraat!... "K GRIJP M'n pijp Om er 'n treksken uit te halen Alvorens U voort te verhalen Over dingens die... Tc zag en las Hoewel 'k er zelf niet bij 'n was. Zoo valt het mij te binnen ('t rooken geeft altijd gedachten ziet ge!...) dat in Canada de electrische familiepljp met verschillende darmen ten behoeve der ge- noodigden een ongewonen bijval schijnt te kennen. Zij is de uitvinding van een geneesheer uit Montreal en bestemd om, zonder gevaar, de rookpassie te voldoen. Door het elsctrlsch branden dezer pijp is de vorming van koolzuur uitgesloten... Het branden kan echter zoo geregeld worden dat de tabaksgeur niets van zijn aangename aandoening verliest, althans voor den rooker zelf, want deze familie- pijp verspreidt, buiten het uiteinde der darmen, geen geur, zoodat de personen die op tabakswolken weinig gesteld zijn er geen hinder van ondervinden. Och arme toch! 't Zou anders spijtig zijn voor 't beestjen... de menschen die daartegen niet 'n kunnen verdienen ken nis te maken met gasbommen... of met nen doorspekten... bocmnfretter! Altijd fatsoen"ik blijven!... is de waar schuwing die Marenta mij toestuurt! Maar... heb ik nu iets miszegd? MAAR MADAM DINGENS tooh, waarom neemt ge uw wicht meê op uwen velo? 't Arme kind moet er niets van hebben, want 't zit daar te huilen en te schreeuwen als een mager varken. Daarom cok doe ik het. was 't ant woord van Madam Dingens. De velobel is kapot moet ge weten! ACH! WAT IS HET VOCHTIG WEER Sla eventjes uw blikken neêr En bekijk m'n... natte voeten Die per force nu drogen moeten Want anders krijg 'k weer last En heb ik een verkoudheid vast. Want niks zoo gevaarlijk als natte voe ten... voor mij, want, natuurlijk, dan zijn mijn schoenen ook nat, en dan moest ge Marenta hooren!... Maar 'k ken mijn les- ken goed van buiten... en luistert: De sohoenen die doornat zijn mag men niet te dicht bij het vuur laten drogen, want dan loopt men gevaar dat ze krim pen. Na de schoenen uitgetrokken te heb ben, zal men ze met een doek zooveel mogelijk afdoppen. Opvullen met oude lappen of dagbladpapier en de zolen naar omhoog, laten drogen. Wanneer ze goed gedroogd zijn en alvorens ze op te poet sen met schoencreem zal men ze eens evin inwrijven met een weinig vaseline... en vwala, 't is gebakken!... Ja, bij ons is 't nat, maar in Californië is 't schoon droog zomerweer... en de menscben moeten zich ginder nog meer vervelen dan wij hier bij ons want hoort ne keer wat ze ginder moeten uitvinden om zich 'n beetje te vermaken. Aan 't strand ginder richt men koersen in voor... verkens. Ds dames die 't sport beoefenen trekken de verkens... naar ach ter, om ze te doen loopen. Te Walha, Canada, koers met ganzen... Aan de Zuidzeekust, koers met krab ben... Te Acache Junction, in Arizona, met gila's, vergiftigde reptielen... Eva, dat 'n hebt ge nooit van uw doch ters gepeinsd zeker... anders hadt ge r.ooit de zonde bedreven. HIJ WAS DICHTERLIJK aangelegd. Zij was nogal nuchter. En waar heeft uw wieg gestaan, lie ve? vroeg hij. De leste twintig jaar op onzen zol der, was het antwoord. 'K DEEL U THANS MEDE. fier en koen, IHBHaHHHMMHHHHiaB Twee weken geleden heb ik poet uit Duitsc'alar.d gekregen u weet niet hoe blij je daarmee bent hier. Het was een brief van den ouden Friedrich, den be diende van mijn oom, over wien ik u ge sproken heb. Hij berichtte me, dat mijn oom werkelijk zijn testament ten gunste van Karl Sundheim. veranderd heeft. Hij was er nog niet achter kunnen komen, waarom mijn oom opeens zoo woedend op me is geworden en me verstooten heeft. Ik sta nu op het standpunt, dat ik net niet meer als een ongeluk kan beschou wen, dat da oude heer zoo is opgetreden, misschien heeft hij me daardoor voor een groot ongeluk behoed. Maar het spijt me, dat hij denkt dat ik ondankbaar ben. Hij is meer te beklagen dan ik, want hij is nu op zijn ouden dag verbitterd en een zaam, wantrouwig en achterdochtig en dat moet op zijn leeftijd toch dubbel hard zijn. Gelukkig dat ik met een gerust ge weten kan verklaren dat ik er geen schuld aan heb. Kon ik hem maar duidelijk ma ken dat ik heelemaal niet zoo op zijn er fenis gesteld was en dat ik nu veel tevre- dener ben, nu ik voor me zelf kan zorgen. Ik voel me zooveel vrijer ln mijn beschei den zelfstandigheid dan in de luxueuse afhankelijkheid van vroeger. Kimt u dat begxljpen? Ja, dat zult u kunnen begrij pen en u weet nu welk een weldaad u me bewezen hebt, door me in staat te stellen vrij en zelfstandig te worden. Ik heb den heer Helms precies reken schap en verantwoording afgelegd van het gebruik van het geleende kapitaal en ik zal de rente op tijd betalen. Ik heb hem aangeboden om mijn kleine stuk grond en mijn vee als waarborg op zijn naam te laten zetten, doch dat heeft hij geweigerd. Bij is werkelijk edelmoedig voor me en ik ben er zeer dankbaar voor. Als alles zoo blijft gaan als nu, hoop ik aan het eind. van het jaar vijf duizend mark te kunnen af betalen, want alles wat ik uit de farm haal, kan ik hijna uit sluitend gebruiken voor het afdoen van i TT planzier Is niet meer noodig op zee te varen Om ondervinding nopens de... zeeziekte [te vergaren! Want 'n geleerde ran tonden Heeft er 'n ander systeem op gevonden. AU ge dus ooit heimwee mocht gevoelen naar dat.plezant verschijnsel dat gansch uw lichaam en vooral uw arm maagsken door elkaar doét schudden lijk ne zak bloein.,. dan moogt ge ln ingenieur Ekman van Londen uw redder begroeten, want die vent heeft dhans een luidspreker vervaardigd, die tot tien kilometer ln den omtrek kan gehoord worden. Hij overtreft twintig maal al de tot heden bekende stel sels, en ls zoo krachtig dat hij bij de personen die in een kring van honderd meter staan, dezelfde verschijnselen als zeeziekte teweegbrengt! En 't ls niet 't eenige... nut van die uit- vindinge, want voor het geven van alarm seinen, vooral bij gevaar dat uit de lucht dreigt, is hij ongemeen doeltreffend en tot hiertoe onovertroffen. 'k Moet toch ne slimme vent zijn, want hadden ze 't niet gezegd... 'k had het toch al gedacht... en mjn ooren tuiten er al van, alleen van d'r over te spreken... Wordt er maar niet zeeziek bij... is het advies van mijn spottende Marenta. GUISEPPE VERDI (1813-1901) was met zijn Falstaffklaar, toen hij bezoek ontving van een dame, die Verdi reeds vaak had gevraagd een rol in een yan zijn opera's te vertolken. O, meester, riep ze uit, wilt ge eens iets verschrikkelijks hooren? Verdi, die reeds van een uitbarsting van den Vesuvius had gehoord, zei: Hè neen! Nu moet ge niet gaan zin gen! ER VERGAAT BIJNA GEEN WEEK Zonder dat er, naar het bleek in 't land der onbegrensde mogelijkheden Met hun gebruiken en domme zeden Ons iets nieuws wordt geleerd En een nieuwe mode gelanceerd. Ditmaal betreft het nu eens voor 'n ver anderingsken.,. onzichtbare handschoe nen, die door de Amerikanen als leste nieuwigheid op de markt worden gebracht. Een chemische fabriek van New York laat namelijk, vergezeld van een groote reclame een preparaat ln de modemaga zijnen verkoopen dat op de handen wordt aangebracht. Hier droogt het snel op en bedekt de handen met een dun onrlcht baar velletje. De samenstelling van dit product houdt de firma natuurlijk strict geheim... In leder geval houden deze handschoenen de handen schoon en beschermen ze te gen stof en vuil en verfraaien ze buiten dien. Voor de dames wereld is het natuur lijk een bijzondere attractie dat dit mid del ln aüe tinten kan worden vervaar digd Men draagt nu niet slechts meer de nagels, maar zelfs de handen passend bij het kleed! En zeggen dat de wereld toch nog voort blijft draaien! MIJN VORIGE MAARTE vrijde met alle agenten, sprak madam tot heur nieuwe maarte. Ik hoop dat zulks niet met U 't geval zal zjin! Wees gerust, madam, antwoordde deze, ik kan ze niet rieken, d'agenten: mijn vrijer is nen inbreker!... 'N GEDACHT: Een dwerg waant zich groot, de reus acht [zich klein Een blinde kan licht in dwaling zijn. 't Manneken uit de Maan. Beste Engelsche PEPERMINT voorkomt Hoofdpijn Neusverstopping Kortademlng Zenuwverzwakking enz. ent. Te verkrijgen enkel ln de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. Het pakje van 3 TOMOX Blokjes bevat een bon voor Liebig Chromo's Het TOMOX Blokje, (roode en witte verpakking) geelt oogenblikkelijk een halve liter uitmun tenden tomaten-bouillon. Zijne toevoeging aan sausen, soepen, meeldeegen enz..., bezorgt hen een onvergelijkbaren smaak. Werp één of twee tabletten in de kastrol en verpletter ze; meer niet. TOMOX doet het overige, tegen een wel gerin gen prijs 80 centiem slechts het groot blokje (2 tabletten). iiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiitiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiii de van ZE IS GELIJK AAN DE le SNEDE WELKE ZOO PAS UITGELOOT WERD Loten van 100.000, 50.000, 40.000, 20.000 en 12.500 frank aangeduid door de drie laatste cijfers van het biljet en mijn schuld. Het levensonderhoud kost hier bijna niets en gelegenheid om geld uit te geven is er niet. Ik hoop me geheel op te werken. En nu wil ik u niet langer ophouden. Ik greet u hartelijk en blijf, Uw dankbare Richard Sundheim De dagen verliepen voor Richard in af- mattenden doch bevredigenden arbeid. Hij werkte zich hoe langer hoe meer in en het ging best. Elke veertien dagen reed hij Zaterdagsavonds op zijn motorfiets naar Keetmanshoop en ontmoette daar in de club Heinz Martens, die vaak zijn jonge vrouw meebracht. Ook ging hij soms s Zondags met zijn vriend mee naar diens farm. Daar zag het er veel gezelli ger uit dan Ovamba, men merkte dadelijk dat er een vrouw in huis was. Richard liet zich dan een beetje verwennen en ssi Heinz dat hij te benijden was. Wacht maar, ouwe Jongen, over twee, drie jaar ziet het er bij jou ook anders uit, je zult je zoo geleidelijk wat gezelli ger meubelen aanschaffen. Richard schudde beslist het hoofd. Dat komt het laatst, Heinz, eerst moet ik mijn schulden afbetaald hebben en nog meer vee hebben. In huis behelp Ik roe wel, antwoordde hij. Richard had reeds een regentijd achter den rug en had ear zich over verbaasd zoo als de rivier plotseling in één nacht tot een woedenden stroom was aangewassen. Hij had den raad van mevrouw Lind ter harte genomen en de oevers grondig na gegaan. Ze waren over het algemeen sterk genoeg, doch over één plek maakte hij zich ongerust. Daar maakte de rivier een bocht en schijnbaar had zijn voorganger ook reeda getracht die piek te versterken, want er lagen nog een massa steenen en zandzakken. De zakken waren echter ver gaan en vielen uit eikaar toen hij za op nam. Heinz Martens ried hem aan die plaats zoo mogelijk voor het aanbreken van den regentijd te versterken en hij liet dus een honderd nieuwe zakken ko men en roet zand vullen. Deze werden tussehen steenen en kreupelhout opgesta peld en kort voor het begin van den re gentijd was deze beschermende wal ge reed. Hij meende nu alles gedaan te hebben wat hij doen kon en inderdaad hield deze wal het tegen het woeste water uit. Heinz zei hem echter, dat deze regenperiode heel matig was g we est, andere jaren was het water veel hooger gestegen. Daar hij dit maal de wal nog niet bereikt had, meende Richard dat zijn wal sterk genoeg was, doch tüj liet er zijn werkvolk toch als ze tijd hadden, verder aan weiken. Onder de gevaarlijke plek waren grep pels van de rivier afgeleid die het water naar een vijver voerden en van daar uit naar de drinkplaatsen voor het vee. Die greppels werden met een primitieve sluis dichtgemaakt, zoodat het water niet weer naar de rivier terug kon loopen als de regen ophield. De vijver lag dicht bij het woonhuis en Richard kon er na een drukken dag heerlijk ln zwemmen. Zijn lammerenteelt floreerde en de melk van zijn vee werd tot boter en kaas ver-werkt. Deze produc ten werden over de grenzen aan de goud gravers geleverd, die er erg op gesteld waren en er goed voor betaalden. Richard deed ook een poging met vleesch ln bhk, waarvoor hij ook goeden afzet vond. Hij was zeer tevreden over het resultaat van zijn werk en ontving meer geld dan hij verwacht had. Hij kon nu al uitrekenen dat kiJJ aan het eind van het Jaar een dikke zeven of acht duizend mark van zijn schuld zou kunnen afbe talen, terwijl hij zijn veestapel nog had uitgebreid. Als hij later nog meer vee kon koopen, zou het nog vlugger gaan, maar eerst wilde hij uit de schulden zijn. Hij zag nu reeds ln, dat hij hier veel vlugger vooruit kon komen dan ooit in Duttschland mogelijk zou zijn geweest. Het leek wel of alles hem gelukte. De groente die hij verbouwde op zijn eigen stuk grond was eehtsr voorloopig alleen RADIO Het programma van het Uur voor de Vrouw, op Zaterdag 22 Januari, te 1730 uur, brengt weer een interessante nieu wigheid; gedurende deze uitzending zal een aanvang worden gemaakt met een reeks vraaggesprekken onder den algemee- nen titel De Vrouw en de Universitaire Studie In dezen cyclus zullen enkele dames, die een academische vorming hebben ge noten, voor de microfoon optreden. Zij zullen aan de luisteraarsters vertellen wat hen heeft aangezet hoogere studiën aan te vatten en wat hen, als VROUW in hun beroep voornamelijk aangetrokken heeft of opgevallen is. De eerste gestudeerde vrouw die aan de beurt komt is de Vrou welijke Apotheker. Verder krijgen wij een vraaggesprek met Mevrouw Demeurs, bestuurster van het Home der Y.W.C.A. Naast deze intervieuws vermeldt het programma nog het maandelijksche Mo de praatje; het praatje over wetenswaar digheden: Wist ge dat? Alsmede het keu kenpraatje: Wat gaan we deze week klaar maken? RECEPTEN Onze recepten zijn berekend vcor vier volwassen mannen, cok te vervangen door b. v.: man, vrouw, twee kinderen en dienstbode. GEBAKKEN TONG. We maken vier bak tongen schoon, en strcopen het vel ervan af, zoo dit niet reeds door den vischverkooper werd gedaan. We wasschen de visch, zouten ze, wentelen ze door 50 gr. bloem en bakken ze ln een flinke bodem dampende slaolie gaar en knappend (ongeveer 5 minuten). GEKOOKTE TARBOT. We was schen een tarbot van ongeveer anderhalf kilo, en leggen hem op een vlschplaat in ongeveer twee liter kokende water, waarin 40 gram zout is. We laten den visch gedurende 10 15 minuten koken, tot de vinnen gemakkelijk loslaten. We nemen dan den visch op de vlschplaat uit de pan en brengen hem over op een visohschotel. We presenteeren er gekookte aardappelen en een zure elersaus bij. KALFSLAPPEN. We wasschen 500 gram kalfsiappen. We leggen ze daarna minstens 24 uur in 2 deciliter water waar wat citroensap is bijgevoegd, alsook ver schillende krulden (laurierblad, kruid nagelen, wat zout en peper). Daarna maakt men 50 gram vet heet in een ge ëmailleerd ijzeren potje, en men klopt ter wijl de lappen. Men wascht de lappen opnieuw, en wrijft ze in met peper en zout. Dan legt men ze in het heete vet, waarin vooraf een gesnipperde ui is ge bruind. We sluiten den ijzeren pot, en keeren de lappen van tijd tot tijd, om ze langzamerhand gelijkmatig bruin en gaar te laten worden, ongeveer 1.30 uur. We voegen af en toe voor het afmaken van de jus een gedeelte van het vocht waarin de lappen gemarineerd werden. BROODOMELET. We wrijven 200 gr. oud brood zonder korst fijn in een liaive pint warme melk. We vermengen het met 20 gram suiker, 1 theelepeltje kaneel, 3 eierdooiers en het laatst met het stijf geklopte eiwit van de drie eieren. We laten in een koekepan 40 gram boter smelten, en gieten er het deeg in, en bakken het aan een kant licht bruin. We keeren de omelet en bakken ze aan de andere zijde eveneens lichtbruin. We laten ze daarna op een schotel glijden en bestrooien ze met gestampte suiker, ofwel we bestrijken ze met een laagje gestoofde vruchten; ofwel indien we van het deeg twee dun nere koeken bakken in plaats van één dikken, besmeren we den eenen met vruchtenmoes en leggen er den anderen gewoon op. NUTTIGE HANDWERKEN In een lezing over De Nuttige Hand werken welke eenige jaren geleden te 's Hertogenbosch werd gehouden door de leerares E. Van Dijck, kwam ojm. de volgende, nog steeds zeer aktueele pas sus voor, die wij aan alle onderwijzeressen en huismoeders ter overweging geven: Het is niet voldoend, dat een kind bij het verlaten der school een naadje keurig op den draad naaien kan, een mooi vierkant geknipt gaatje netjes kan mazen, een stopje leggen kan; neen, het kind, vrouw, moeder geworden, moet zonder hulp een hemd of boezeroen kunnen knippen, een kinderbroekje kunnen ma ken uit vaders half versleten breek, een kinderrokje uit de nog sterke banen van haar eigen gedragen rok; zij moet nieuwe mouwtjes kunnen zetten in een veelge- dragen jurkje, een eenvoudig kinderkleed je kunnen vervaardigen; zij moet verstel len kunnen; breiwerk verstellen; teenen aanbreien, hielen inzetten, vooral kousen stoppen, kousen met gaten als vuisten; naaiwerk verstellen: stukken zetten ln de ellebogen en broekzakken van haar jon gens. Zij moet niet peuteren, maar vlug zijn met de naald, vaardig in het knippen, praktisch in liet uitdenken. We moeten de kinderen bij het verlaten der school niet alleen keurig gewerkte lapjes, de trots der handwerkonderwij'zeres, mee geven, maar de kunst het geleerde toe te passen; dit is het doel der nuttige hand werken. De leerlingen met die zelfstan dige bekwaamheid toe te rusten, is het ideaal, waarnaar we moeten streven». TAFELDIENEN Ieder huismoeder die een maaltijd goed tot zijn recht wenscht te doen komen, zal er zioh niet bij bepalen een lekker voedsel op te dienen, maar zal tevens de noodlge aandacht besteden aan de manier waarop het opgediend wordt. In de eerste plaats zal zij er dan over waken dat de tafel goed en zindelijk ge dekt we ze. Voor ieder maaltijd moet er over de tafel een helder wit of gebloemd tafel laken liggen: dit noodt ons vanzelf tot eten. Het glaswerk moet glimmen, de lepels en vorken glanzen, en de messen moeten gepolijst zijn. Het tafellaken moet glad liggen, en alles moet erop ordelijk gerangschikt zijn, zorg voor dragende dat men niets vergeet. Zoo mogelijk zullen wij het geheel op- vroolijken met een tuiltje bloemen of een laag plantje. We zullen u volgende week er eens op wijzen hoe de tafel moet gedekt worden voor een gïoot diner. HUISHOUDELIJKE WENKEN VERLAKTE SCHOENEN moeten koel en droog bewaard worden, anders bederft het verlak. Als ze er dof 'beginnen uit zien, doe dan wat terpentijn op een wol len doek en wrijf de schoenen er mee uit. GEBROKEN EI. Indien de schil van een ei is gebroken, doe het dan in een kopje en giet er koud water over. Aldus blijft het gebroken ei nog eenige dagen versch. BLAUWSEL. Wilt ge voorkomen dat ge blauwe strepen in uw goed hebt na ze door het blauwsel gehaald te hebben, doe dan een stuk soda in het blauwsel. VERSCH BROOD SNIJDEN. Wan neer ge versch brood moet snijden, doop dan eerst het mes in kokend water, ge kunt dan gemakkelijk de dunste sneedjes snijden. i'Udruk Verboden.) TANTE BARBARA. wm Het zekerste middel om het goed humeur terug te brengen Een boter- w tam bedekt met.,?* ZOOGENAAMDE COMMEDCIQOLB - M APPELGELEI 17 ONMISBAAR OP IEDERE TA fit ONS WEKELIJKSCH RAADSEL Oploaiiaf vorig RuJial: PEN - APEN - BROOD - ROOD APENBROOD. Niouw Raadaal: Het eerste is voor den dans, Het eerste is voor den dans, In 't tweede kan men water doen, Het derde is bijkans, Het vierde deel komt van het hoen, Het vijfde wordt bewoond; en 't heel Maakt deel uit van ons werelddeel. IBBBIBBBI DE RAMP MET DE HINDENBURG Het onderzoek over de oorzaak van de ramp van de Duitsche Zeppelin «Hinden burg is geëindigd. Deze oorzaak kon niet met juistheid worden vastgesteld. Denkelijk is gas dat was kunnen ontsnap pen in ontbranding gekomen door een atmosferische ontlading. Van een aanslag werd geen spoor gevonden en zulks zou zelfs uitgesloten zijn. voldoende voor eigen gebruik en voor af en toe een mandje voor mevrouw Martens. Hoe onbezorgder Richard echter de toe. komst te;emoet kon zien, des te zwaarder drukte hem zijn eenzaamheid. Als hij 's avonds alleen op zijn veranda zat en een sigaartje rookte, dwaalden zijn ge dachten altijd weer naar Lore Darland. Hij stelde zich dan voor, hoe het zijn zou als zij als zijm vrouw hier naast hem zou staan. Het was hem dan of ze hem met haar mooie oogen aankeek en hij haar zachte, mollige stem hoorde zeggen: ik heb je liefMaar dan klonk er geen traan in die stem, maar een juichkreet. Ik heb je lief. Lore, ik verlang naar Je». Hij wist nu dat het liefde was wat hij voor haar voelde. Zij had langzamer hand de plaats van Hilde ingenomen. En toen brak de dag aan waarop hij zich afvroeg: Waarom roep je haar niet aan je zijde? Ze had je toch lief waar om trouw Je niet met haar? Hij werd warm bij die gedachte, doch zette doe zuchtend van zich af. Neen, daar mocht hij niet aan denken. Hoe kon hij nu een vrouw aan zich binden, haar een zoo onzeker leven aanbieden, hier in de wildernis overplanten waar ze alle com fort zou moeten ontberen. Neen, hij mocht er niet over denken, het zou al een heel weinig dank zijn voor al haar liefde en goedheid als hij haar hier in zulke ruwe, moeilijke omstandigheden zou overbren gen. Toch schreef hij haar telkens weer, al verried hij ook niets van zijn gevoelens. Doch wel werd zijn verzoek om antwoord op zijn brieven steeds dringender. Hij vermoedde niet, hoe moeilijk het Lore viel om niet te schrijven, doch ze had zichzelf beloofd om hem een vol jaar gelegenheid te geven haar te vergeten. Ze zei tegen zichzelf: Ais hij na en Jaar nog niet ophoudt met schrijven, dan aal ik hem antwoorden. En ze hield woord, hoe veel moeite het haar kostte. 27 Jan. 1756. Geboorte te Salzburg van den beroemden Oostenrijker musicus Wolfgang Amadeus Mozart. Hij kom- poneerde op 5-jarigen leeftijd klavier- stukken. Op lateren leeftijd komponeerde hij de opera's «Ontvoering uit het Sérail», «Figaro's Huwelijk», «Don Juan«De Tooverfluiten een bekend Requiem. Mo zart wordt na Beethoven als de geniaalste musicus beschouwd. Hij is de schepper van de Duitsche komische opera. Hij over leed te Weenen in 1791. 1915. Het Duitsche Beheer kent, in het bezettingsgebied, aan de Gentsche Hoogleeraren drie vierden van hun wedde toe, vanaf November 1914; mits zij een loyaliteitsverklaring aflegden tegenover de bezetters. 28 Jan. 814. Dood van Karei den Groote. Hij was een roemrijk oorlogsman, een geleerd wetgever en een groot voor stander van het onderwijs. Hij stierf te Aken, in den ouderdom van 72 jaar. Hij werd opgevolgd door zijn zoon Lodewijk de Goedertierene. OM EENS NA TE DENKEN!... Het voorwendsel dat deze of gene geen tijd heeft om zioh te ontwikkelen, zal ophouden te bestaan, zoodra wij zoozeer verlangen naar ontwikkeling, dat wij ons tegenwoordig gebruik van den tijd aan een ernstig onderzoek beginnen te onder werpen(Matthew Arnold). Er is geen zaak of beroep, van wel ken aard ook, welke iemand, die er lust voor heeft, eiken dag niet een weinig tijd kunnen geven voor de studiën zijner Jeugd». (Wittenbach). De eeuwigheid zelf kan het verlies van één minuut niet vergoeden (Oud Dichter). (Nadruk Verboden.) P. B. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Nu was dat jaar om en op zekeren dag hield Richard Lore Darland's eersten brief in de lianden. Het was altijd een evenement voor hem als er post voor hem kwam, maar een brief van Lore dat was een sensatie! Haastig viel hij in een stoel op zijn veran da neer en staarde op den brief voor hij hem open maakte. Hij moest even genie ten van dat gevoel van eindelijke vervul- lin. Een brief van Lore Darland, dat was iets groots em moods voor hem. Hij haaide diep adem en scheurde toen de enveloppe open. Er vielen twee groote, dicht beschreven vellen papier uit. Lore! Hardop riep hij haar naam en toen las hij: Beste mijnheer Sundheim, U heeft me zooveel lieve brieven ge schreven en u zult me wel erg onbeleefd hebben gevonden dat ik u niet geant woord heb. Maar dat ik u niet schreef, had een heel andere reden. Ik was bang, dat u me alleen schreef cmdat u dacht diat aan me verplicht te zijn en ik meen de, dat als ik antwoordde het correspon- deeren een soort dwang voor u zou wor den. Daarom nam ik me voor uw brieven pas na een jaar te beantwoorden. Er is hier intusschen veel veranderd. Mijn zuster is al drie kwart jaar ge trouwd. Vader is zeer lijdend, ik maak me ongerust over hem. Ik tracht hem zooveel mogelijk werk uit handen te nemen en ben blij, dat hij het nu wat makkelijker heeft, want Hilde doet veel voor haar moeder en vader heeft nu niet meer voor haar te zorgen. Maar ik schrijf over Hilde en weet niet of ik u daar geen pijn mee doe. Door toeval heb ik gheoord, dat uw oom zeer ziek is geweest en nu, om op te knap pen, naar het Gardameer ls gegaan. Doch zijn oude bediende zal u dat wel verteld hebben. Ik heb tot mijn verbazing van mijnheer Helms gehoord, dat u nu al na een Jaar, zeven duizend mark heeft kunnen terug ZONDAG 23 JANUARI Derde Zendag na Driekoningen Nadat Jezus op den berg het volk onderwezen had, keerde Hij weder naar Capharnaiim en een groote menigte volg de Hem. Nu zal Hij zijn macht aan die volkenscharen toonen, Hij leerde reeds door woorden dat Hij God is, nu zal Hij het met daden bevestigen. En het volk stond in bewondering voor zijne verheven leer en de mriakelen die Hij verrichtte cin deze leer te bevestigen. Het Evangelie van heden verhaalt ons de genezing van den melaatsche en van den knrcht van den honderdman. Spreken wij alleen van het êerste wonder. De melaatsche waarvan er gesproken wordt en die Jezus' medelijden verwekte, was op zijn knieën gevallen op het oogenblik dat de Verlosser aan de poort van Capharnaiim gekomen was met de scharen die Hem volgden. Het was ech ter aan de melaatschen verboden in de steden te komen en zij zwierven rond de poorten der stad. De melaatscheid is eene kwaal die groote verwoestingen in 's menschen lichaam aanricht. Zij tast spieren en huid aan en veroorzaakt plek ken die langzamerhand de lidmaten af knagen en doen afvallen. Eene gewisse dood volgt een jarenlang lijden, daar de melaatschheid ongeneeslijk is. Deze ziek te is zeer besmettelijk en daarom moes ten de arme zieken de voorbijgangers van hunne aanwezigheid verwittigen. Heer,zegt hij tot Jezus, indien Gij wilt, kunt Gij mij reinigenHij wendt zich met betrouwen en ootmoed tot den Zaligmaker en vraagt Hem met volhar ding zijne genezing, en Jezus, wiens hart mededoogend is, ontfermt Zich over den ongelukkige en raakt hem aan, zeggende: «Ik wil het, wees gereinigd», en terstond was hij van zijne melaatsohheid genezen. Altijd hebben de Kerkvaders in de me laatschheid het zinnebeeld gezien der zonde. Zooals deze ziekte het lichaam verwoest en misvormt, zoo ook schendt de zonde onze ziel op zulke afschuwelijke wijze dat wij zouden schrikken indien wij ze in dezen staat konden zien. De me laatschheid bracht verwijdering der andera menschen te weeg. Die afzondering be staat ook in zekeren zin voor de dood zonde; indien wij nog vereenigd blijven met de geloovlgen der Kerk door ver scheidene banden, is de bijzonderste toch gebroken: te weten die der liefde. En zoo wij het ongeluk hebben in dezen staat te sterven, dan zullen wij voor eeuwig gescheiden zijn van God en de geluk zaligen van den Hemel. Het Evangelie leert ons nog dat da melaatsche alleen genezen was, wanneer de priester zulks verklaard had. Zoo ook moet de zondaar de absolutie ontvangen van den priester der Nieuwe Wet en hoe dikwijls zal God niet moeten medelijden hebben met onze arme ziel en zijne barmhartige hand verleenen en zeggen door den mond van zijn priester: Ik wil, wordt gezuiverd Mogen de beide verhalen van het Evan gelie ons leeren altijd vol betrouwen tot Jezus te. gaan. Hij is machtig, Hij is goed en Hij wil ons helpen. In al ons moeilijk heden en tegenkantingen, wenden wij oris dus met volharding tot zijn goddelijk en steeds medevoelend hart. -co>- JANUARI - NIEUWJAARM. NAAMDAGEN Z H. Raymundus van Pennafort Evangelie: Jezus geneest een melaatsche. 24 M H. Timotheus. H. Emerantia 25 D Bekeering van den H. Paulus 26 W H. Polycarpus 27 D H. Joannes Chrysostomus 28 V H. Julianus. H. Agnes 29 Z H. Franciscus van Sales 30Z H.Martina -co»- HERDENKINGEN 22 Jan. 1729. Geboorte van den Duitschen schrijver Gotthold Lessing, die in 1781 overleed. Hij wordt als de her vormer der Duitsche literatuur beschouwd. Als criticus schreef hij o.m. Laokoon (1766) en Hamburgische Dramaturgie (1767-1769), waarin hij de Fransche klas sieken van minder waarde oordeelt, dan de groote dramatische kracht van Shake speare. Hij was de schepper van het eerste Duitsche classieke blijspel, en ls de schrijver van het dramatische gedicht «Nathan der Weise(1779), waarin hij zijn godsdienstige princiepen uiteenzet. 23 Jan, 1579. De Noorderprovinciën (Holland, Zeeland, Gelderland, Friesland en Utrecht) sluiten zich bijeen, zweren Koning Filip H af, en vormen het Ge- meenbest der Vereenigde Provinciën, en bieden de kroon aan den hertog van Alen- gon, broeder van den Franschen vorst. 24 Jan. 1732. Geboorte te Parijs van den Franschen schrijver Pierre Beaumar- chais, alwaar hij in 1799 overleed, be roemd door zijn twee tooneelstukkea welke later tot opera omgewerkt werden: Le Barbier de Seville en Le Mariage de Figaro». 25 Jan. 1801. Geboorte te Lier van Kanunnik J. B. David, Vlaamsch strijd makker van J. F. Willems. Hij overleed te Leuven dën 24 Maart 1866. Hij was hoogleeraar in de Vaderlandsche Geschie denis en in de Nederlandsche Letterkunde te Leuven. In 1875 werd het naar hem genoemde Davidsfonds gesticht, dat ten doei heeft de alzijdige ontwikkeling van het Vlaamsche Volk en de bevordering van de Vlaamsche belangen. 1937. In Antwerpen breekt een mas sale havenstaking uit. In het Bois da Boulogne te Parijs, ontdekt men het lijk van den Russischen dagbladschrijver Dimltri Navachin, slachtoffer van een moord. 26 Jan. 1937. Nabij Oran stort het Belgische vliegtuig, terugkeerende uit Kongo, neder. Er zijn twaalf dooden, (Zie vervolg hiernevens.) betalen. Hij laat u zeggen dat u zich niet zoo behoeft te haasten, ais u maar op tijd de rente betaalt kunt u het geld zoo lang houden als u wilt. Ik ben heel biij, dat u zich in Afrika thuis voelt en zelfs al groente teelt op eigen grond. Ik heb met veel 'belangstel ling alles wat u schreef, gelezen en weet nu al den weg op Ovamba. Prettig dat u zulke goede vrienden hebt in mijnheer en mevrouw Martens. Ik wensch u van harte verder alle goeds en ik zal nu voortaan al uw brieven beantwoorden, ais u me maar belooft me niet te sohrijven als u er geen lust meer in heeft. Mochten we elkaar nooit meer terug zien, dan zal ik toch altijd vol vriend schap en belangstelling aan u blijven denken. Met hartelijke groeten, Lore Darland Richard las dezen brief telkens weer en trachtte tussehen de regels door te lezen. Onrustig vroeg hij zich af, of die kalme vriendelijkheid slechts een muur was, waarachter ze haar diepere gevoelens ver borg of dat ze toch nog anders voor hem was gaan voelen. Zou haar liefde voor hem gestorven zijn? Ze was zoo ver van hem en zeker zouden andere mannen haar het hof maken nu ze niet meer door het dwaallicht Hilde ln de schaduw werd ge steld. Zijn hart klopte onrustig bij de gedacht» dat Lore eens een anderen man zou kun nen toebehooren. Elk woord in haar brief onderzocht hij of hij er nog niets van haar vroegere diepe gevoei voor hem in kon terugvinden. Toen sprong hij op, hij wilde haar dadelijk antwoorden. Hij drukte er in dien brief zijn blijdschap over uit, dat ze hem eindelijk had geant woord. Ze mocht geen oogenblik denken dat de correspondentie met haar hem onaangenaam was! (vervolg»)^

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 7