Kriterium der Hoppestreek 1938 DE RUITERSCLUB VLAAMSCHE VOETBALBOND NAKLANK VAN DE STIERENKEURING HOLLYWOOD DOOR EEN TORNADO GETEISTERD 5* - 'T ROOS KRUIS UITSLAGEN TAK ZONDAG. Tweede Afdeeling Bevordering. F. C. Rorselaxe F. C. Izpgem ii S. K. Zwevegem S. K. Roeselare 32 Stade Kortrijk R. S. Waregem 102 Waregem Sport W. S. Lauwe 5—O F. C. Wakken S. V. Rumbeke 12 Stad' Moeskroen S. V. Blankenberg» 3o F. C. Heist - C. S. leper 12 Algemeene Rangschikking. 1. Stade Moeskroen 24 20 1 3 94-2 7 43 2. F. C Roeselare 24 18 3 3 62-22 39 3- S. V. Blankenberg 24 16 6 2 85-38 34 4. Stade Kortrijk 24 14 7 3 100-40 31 5. S. K. Foeselarc 24 13 7 4 65-35 i° 6. R. S. Waregem 24 12 7 5 58-55 29 7. S. V. Rumbeke 23 10 9 4 58-49 24 8. Waregem Sport 24 10 12 2 46-54 22 9. F. C. Ize<'em 24 8 it 5 57-65 21 xo. S. K. Zwevegem 23 7 14 2 36-80 16 11. F. C. Wakken 24 7 15 2 49-66 16 12. W. S. Lauwe 24 5 14 5 44-56 15 13. C. 3. lener 24 3 *7 4 44-95 *o 14. F. C. Heist 24 1 21 2 25-ua 4 Tweede Afdeeling Gewestelijk Ac F. C. Poperinïte R. C. Oostkamp X1 R. C. De Panne G. S. Middelkerke 34 S. V. Veurne S. K. VHamertinge 31 S. V. Nieuwooort F. C. Torhout o6 A. V. Oudenburg F. C. Tielt 22 S. V. Ingelmunster E. G. Gistel 21 S. K. Wenduine Ardooie Sport 20 Algemeenr Rangschikking. een te hooge bal onmogelijk in zijn bereik krijgen. Hierna kon Racing haar spel ten volle ontplooien en een overzet van Vercoutter kwam terecht bij den ongedekten Vanloo, die nr x voor De Panne man keerde. Enkele oogenblikken later kopt Van krraei- ren binnen op inzenden van Vanhove en de twee elftallen staan gelijk. De Panne is nu lichtjes de meerdere en bij de rust schiet Vanhove naar doel. Vercoutter komt aangeloopen en geeft Middel kerke'a doelman voor de derde maal het nakijken. Na de rust volgen wederzijdsche aanvallen en bij de 9* minuut mikken de bezoekers onder de lat en de bordjes wijzen 33. Racing trekt nu geweldig ten aanval, doch de kloeke verdediging der Gold Star-mannen houdt vol. Rond bet half uur neemt Middelkerke opnieuw de leiding met een schot in het rechter boekje. De Pannenaars drukken daarna de bezoekers op doel, hun pogingen worden echter niet beloond en de versterkte verdediging van Mid delkerke kan haar voorsprong tot op het einde toe behouden. HEDEN ZONDAG match De Panne-NIcuwpoortl 24 21 9. 1 99-23 43 24 17 2 5 91-33 39 24 15 6 1 76-46 33 24 13 7 81-52 30 23 12 7 4 67-64 28 23 9 9 S 61-66 23 24 10 13 I 58-63 21 24 8 13 3 55-75 19 23 8 13 2 42-52 18 24 7 13 4 53-8o 18 24 7 14 3 52-67 17 24 6 14 4 53-68 x6 23 5 14 4 35-8o 14 24 4 *5 5 20-98 13 1. F. C. Torhout 2. F. C. Poperinge 3. G. S. Middelkerke 4. R. C. De Panne 5. F. C. Ticlt 6. S. K. Wenduine 7. K. O. Gistel 8. Ardooie Sport 9. R. C. Oostkamp 10. S. V. Ingelmunster 11. S. V. Veurne 12. S. K. Vlamertinge 13. S. V. NieowDOort 14. A. V. Oudenburg Tweede Afdeeling Gewestelijk B. U. S. Dottenijs Kuurne Sport 17 B. S. Avelgem Deerlijk Sport 23 F. C. Komen S. V. Kortrijk 13 R. C. Hanlbeke A. A. Moeskroen oo S. C. Le Bizet S. K. Geluwe 3o Wervik Sport Toek. Meenen 72 Algemeene Rangschikking, x. A. A. Moeskroea 23 17 3 3 81-31 37 2. R. C- Harelbeke 22 14 3 5 73-33 33 3. Wervik Sport 22 12 73 59*50 26 4. Kuurne Sport 23 10 9 4 61-54 24 5. S. C. Le Bizet 22 11 9 2 48-54 24 0. U. S. Dottenijs 22 10 9 3 53-4» 23 7. S. K. Geluwe 22 10 10 2 56-46 22 8. Deerlijk Sport 22 895 63-53 21 9. F. C. Komen 22 10 11 1 61-61 21 10. Wevelgrm Sport 23 8 12 3 48-70 19 11. Toek. Meenen 24 7 13 4 48-79 18 12. B. S. Aveleem 21 5 14 2 44-81 12 13. S. V. Kortri'k 22 4 14 4 55-45 10 Derde Afdceling A. Torhout A. V. Oudenburg 7O Derde Afdeeling B U. S. Rollcgem S. C. Moorsele uitg. Moorslede Aalbeke Soort 14 St. Meenen Verbr. Wevelgem 21 Vierde Afdeeling Bijzondere A. Vr. Woumen Mariakerke uitg. Juniors E. C. S. Meenen C. S. leper 5—J VOETBALKRONIEK VOETBALNIEUWS JES De Antwerp-che ploegen gaven zich Zondag de band... Antwerp klopte Daring en liet zoo 't kam pioenschap voor 1937-1938 aan Beerschot. Beerschot is de ploeg die 't ruimschoots verdiende. Heden Zondag staat wéér in het teeken der Internationale ontmoetingen. Te Luxemburg* Lu xemburgBelgie. Te Brussel: Belgisch Leger Fransch Leger. Te Luik: Roode Duivels- Zwa luwen. In eere-afdeeling zijn er cp de 14 ploe.tcn 12 Vlaamsche en 2 Walen!... en steeds wacht Vlaande- ftn op een internationale match in West-Belgiel c PuckVan Heel, kapitein der Hollandsche ploeg kreeg voor de ontmoeting Holland-Belgie van onzen kapitein een mooie pop om aan :t Prinsesje te geven... Van Heel heeft ze Vrijdag 11. ten paleize gedragen. In de Hollandsche middens heeft dit veel plezier teweeggebracht. De sympathieke center-half van Oude God. Vercourt, welke onlangs een beenbreuk opliep en zoo fel gemist wordt in bet militair elftal, is aan de beterhand cn zijn toestand is heelemaal bevre digend n2. Van Iluys, de midden-voor van Club Ronse, die Zondag 11. zoo ongelukkig een been brak, meldt men dat zijn toestand niet zoo erg is dan men het eerst wel meende en dat de genezing niet lang zal uit- blijveh. -- Romain Van Overmeiren (Gantoise) liep Zon dag op Union een erge verstuiking aan den voet oj. Zoowat het zelfde ongeval dat zijn clubmakker on langs overkwam. Gevaarlijk is dit wel niet, maar of hij dit seizoen nog zal kunnen spelen, is sterk te betwijfelen. VOORUITZICHTEN Ilcdcrt Zondag spoelt alleen in West-Vlaanderen, II* Afd. Gewestelijk A. Geen andere matchen gaan door. AFDEELING GEWESTELIJK A. MIDDELKERKE S. K. Wenduine (Gernaey). E. G. Gistel F. C. POPE R INGE (Debrauwer). R. C. Oostkamp F. C. TORHOUT (Emmery). VLAMERTINGE S. V. Ingelmunster (Deleu). ARDOOIE SP. A. V. Oudenburg (Herremans). F. C. TIELT S. V. Veurne (Vandenbussche). De Panne NIEUWPOORT (Van H»nsebrouck). C. S. ltPtK F. C. Hcict 1z Cm S. leper. TWEEDE AFDEELING. Gezien de uitslagen van den laatslcn voctbaldag, mogen de rood-witten op hunne beiile ooren siapeu en met gerust gtmocd hunne twee laatste ontmoetingen te gemoet zien. Zij zelf hebben de laatste hand gelegd aan het ne telig vraagstuk van de afdaling met Heist in eigen veste met 2 1 te verslaan, tiet liep van geen ge makkelijk dakje, want de tegenstrevers verspeelden insgelijks hun laatsten troef, die bij een gebeurlijk." zegepraal, hun nog een kleine kans gat om ons in te loopen. an meet af aan gaven de rooJ-witten door en weldra namen zij oen \oorsproong door toe doen van Bcddeleem. Tot de rust bleef de stand 1o in 't voordeel der ieperiingen. Heist gaf na de her neming weldra te kennen aal zij er met den groven borstel gingen doorgaan. Ook gelukten de Noordzee- *^jongens er m gelijk te pellen. Doch met een pracht- doel van Beddeiecm stonden de jongens van den H. Seys wederom voorop. Maar van dit ©ogenblik al bezonoigdcn de Heistenaars zich aan brutaal spel, zoodat de rood-witten het voorzichtig achtten zien verdedigend op te stellen, spelwijze die goed slaagde en meteen de twee punten meebracht. De leperiin- Sen dienen dus geluk gewenscht te worden om hun rarug sund houden, want door de2c zegepraal is het verblijf in reeks A verzekerd. DE JUNIORS, die bij Sporting Meenen op bezoek gingen, kregen het nog al druk en werden met 51 ingemaakt. F. C. POPERINGE F. C. Foperinge R. C, Oostkamp De partij tegen Oostkamp is op gelijk spel uitg-- loopcn. Dit resiutaat zal slechts de bezoekers bevre digd hebben. 2socn het publiek noch ons elftal heb ben reden om voldaan te zijn. Het weer was mild, de belangstelling voldeed, onze spelers hadden goeie wil genoeg. En toch is het een vrij slechte brok voet bal geworden. Hiervoor kunnen natuurlijk redens ingeroep.n wor den. Onze voorlijn kwam gevoelig gewijzigd het veld op. Rood en geel moest tegen de zon starten, die zeer hinderlijk scheen voor onze spelers. Ook de bezoeaers deden zich gelden, veel meer zelfs dan te Oostkamp. Maar voornamelijk kwam hier het vrij slcchu spel van ons elftal op den voorgrond. Spijts veel goeden wil brachten onze spelers er weinig van te recht. En zonder het dapper verweer van onze half- lijn hadden we er gelegen. En toch verliep de eerste helft doorloopend in ons voordeel. Maar voor het doel stonden vijf a zes man der tegenpartij die met man en macht streden. Daar bij was onze voorlijn slechts de schaduw van zich zelf. Na de rust werd cr letterlijk geknoeid, spijts de zeer prijzenswaardige inspanningen om toch maar te winnen. Wij gaan akkoord dat ops elftaal er volstrekt niet in was. Wij gaan niet akkoord met een gedeelte van ons publiek, en vuoral waar het een jonge speier Ongenadig neerhaalde, in plaats van hem te yeuneh. F. C 1 operiftge heeft een slechte partij achter den rug. Dit gebeurt echter in de beste families. En waar het toch jougens geldt die sedert September schitterend presteerden, mag hen den steen riet ge worpen woruen. HEDEN ZONDAG onderneemt rood en geel dv laa ste verplaatsing van hel seizoen. Wij weten niet welke sameustelling de reis doet. Indien ons elftal zich niet herpakt, dan is dj derde neerlaag van het seizoen geen onmogelijkheid. Rood en geci spceidc achtereenvolgeV - :v partijen. Dok tc Gistel kan het resultaat gelijk zijn. KEIKOP. Iledm Zondag 13 Maart, 1 3 uur. le Gistel: E. G. GISTEL F. C. POPERINGE I. Afreis te 1 uur. Prijs voor supporter-. f. S. V. VEURNE S. V. Veurne 31 SK. Vlamertinge. Eindelijk dus is de zwarte reeks nederlagen ver broken geworden en konden onze mannen nun te genstrevers ijdelhands huiswaarts sturen. Het liep nochtans van geen leien dakje, temeer daar Vlamer tinge zich nogal pootig aanstelde, doch toen de onzen met gelijke munt betaalden kwam alles terug op zijn plooi en zonder ongelukken kwam het einde. Het is bij echt lenteweer, op een gedroomd terrein en voor een redelijke opkomst dat Heer Verbist be.de ploegen in lijn stelt. Ons elftal ziet er als volgt uit: David; Devmck en Houbaert; Leroy, Hungenaeri cn Storme; Dufour, Leleu, Heughebaecrt, Mccus en Ronveaux. Louis wint den toss en Vlamertinge start met de zon in 't gezicht. Zij komen echter niet verder dan onze backs, en op tegenaanval ontsnapt hun doel kansrijk aan doorboring op scherp schieten van Du four. Enkele oogenblikken later, als Meeus hard op doel schiet, kunnen de bezoekers nogmaals in extre mis verwerken; de onzen doen het goed en vooral Meeus levert reuzenwerk. Op tegenaanval der be zoekers kan hun linksbinnen met kopstoot de scoor openen na 30 min., dit op misverstand onzer backs. Do onzen zijn verrast door dit onverwacht succes en Vlamertinge komt nogmaals voor Louis. Als hij den bal bemachtigt wordt hi* door de bezoekende midvoor vuil gechargeerd, deze wil den bal uit kee pers handen schoppen en Louis wordt aan de hand gekwetst; toch weet hij te ontzetten. Nu vallen de onzen verwoed aan eu als Meeus de bal toegespeeld krijgt van Ronveaux, chiet hij keihard binnen (1-1). Nogmaals komen de onzen voor de vijandelijke kooi maar het leder wordt ontzet, ons inziens echter achter de lijn, doch de scheidsrechter laat doorspelen en de rust komt mev gelijken stand. Na de rust zijn het nogmaals de onzen die de bo venhand hebben maar ze kunnen de weg der netten niet vinden, tot wannee» Heughebaert met venassend shot van op 20 meter kan voorsprong geven aan de lokalen (2-1). Vlamertinge doet nog enkele aanval len maar onze verdediging is niet te vermurwen en zendt alles terug. Als er nog een kwartier te spelen valt, krijgt Meeus het leder toegespeeld van Leleu en doet voor de derde maal het leder in de kooi van Vlamertinge verdwijnen. Het spel verruwt; toch komt het gelukkig niet tot botsingen zoodat de wedstrijd ■idigt met een 31 overwinning voor onze kleuren, die waarschijnlijk onze redding zal beteekenen voor II* Afdeeling. HEDEN ZONDAG doen onze mannen de gevaar lijke verplaatsing naar Tielt. Wanneer ze zich echter allen ongemeten in den strijd werpen, acht ik ze toch in staat een puntje naar huis te brengen. SUPPORTER. S. V. NIEUWPOORT S. V. Nieuw poort o<5 F. C. Torhout Te midden groote belangstelling en een uitgelezen weertje neemt de wedstrijd der vermoedelijke kam pioenen tegen de voorlaatste der algemcene rang schikking een aanvang. Weldra blijkt het dat de lokalen niet opgewassen zijn tegen het fijner bere kend spel der bezoekers. Aan de 8* min. zijn reeds twee corners tegen Nieuwpoort en een tegen Torhout afgedwongen, doch zonder gevolg. Op inzenden van Torhout kopt Louis jammerlijk in eigen netten (13* min.). Schuchtere aanvallen der lokalen worden in den kiem gesmoord. Foul buiten de backlijn tegen Nieuwpoort wordt in doel omgezet (22® min.). Aan 't half uur brengt de lat ons redding. Daarop wordt een hard shot van onze mid-voor door de keeper weggewerkt. Corner aan de 32* min. tegén Nieuwpoort levert niets op. Aan de 36* min. teekent Torhout ditmaal op off side zijn derde doelpunt aan. Een nochtans mooie doorbraak der onzen loopt nogmaals op een sisser uit. Waarop rust. De tweede helft is enkel vier minuten oud of daar teekent Torhout nogmaals op off-side hun vierde doelpunt aan. Nieuwpoort kent zooveel geluk niet. Toch zullen de lokalen, daar Torhout ietwat ver moeid schijnt, voor een twintigtal minuten de dans leiden maar van al de aangewende pogingen komt niets in huis, want alles wordt weggewerkt of ne vens gezonden. En zoo gaat de tijd voorbij, totdat Torhout terug in aktie komt en nogmaals ons doel komt bestoken. Aan de 34® min. redt onze keeper z'n kooi voor doorboring met het leder uit de voe ten van Corneille weg te duikelen. Maar uitgesteld is niet verloren want aan de 3öe min. weet Cor neille twee onhoudbare doelen binnen te kogelen. Het spel ondergaat geen veranderingen meer en het einde treedt in met een verdiende zege voor Torhout, alhoewel het getal doelen te groot is en Nieuwpoort een tweetal doelen verdiende op zijn aktief te brengen. HEDEN ZONDAG nogmaals rust, tenzij de uit gestelde wedstrijd TieltNieuwpoort zou doorgaan. F. B. MATCHEN VOOR HEDEN ZONDAG. Aanvang te 3 uur. Tweede Afdeeling: Gewestelijk A. Middelkerke S. K. Wenduine. E. G. Gistel P. C. Poperinge. R. C. Oastkamp F. C. Terhout. S. K. Vlamertinge Ingelmunster. Ardooie Sp. A. V. Oudenburg. F. C. Tielt S. V. Veurne. Ete Panne S. V. Nieuwpoort. UITSLAGEN VAN ZONDAG. Tweede Gouwklasse A. Eendr. Roeselare IJzerkr. Diksmuide 91 Westl. Bcselarc W. S. Passchendale 21 btormv. leper Moorsele 22 SPORT CLUB ZONNEBEKE Zooals we venvacht hadden waren onze jongens Zendag 11. nogmaals op rust, daar het aangevraagde elftal uit leper reeds een wedstrijd had toegezigd, aan hunne vrienden uit Langemark. Hopen we maar dat deze twee weken rust voor ons jongens geen na- deelige gevolgen zal dragen voor de eerstkomende wedstrijd die ze te spelen hebben. Voor Zondag hebben we den groolcn schok van het seizoen en dit als laatste wedstrijd van hot kam pioenschap. Immers, ons jongens krijgen het bezoek van het sterke elftal uit Beseiare, en dit zegt reeds genoeg hoe boeiend en spannend deze wedstrijd zal zijn. De eerste ontmoeting van beide elftallen be zorgde ons jongens een zware nederlaag (6-2;. De ontmoeting is voor ons, beste spelers, van groote waarde en daarom vraagt hgt bestuur van U dat ge U ten volle in den strijd zoudt werpen om toch maar indien het geluk wat mee wil, aen helft van den inzet aan huis te kunnen houden. Naar we verno men hebben vergezelt een machtig leger supporters hunne geliefde spelers. Daarom, beste supporters en sportliefhebbers, doet het bestuur een warme oproep opdat ge zoo talrijk mogelijk zoudt aanwezig zijn 0111 onze iongens aan te moedigen. Welaan dan. sportliefhebbers, zoowel mannen als vrouwen, we re kenen op U en op uwe talrijke opkomst, want onze kerels zijn vast besloten alles of niets te spelen. Ho pen wc maar dat de wedstrijd een fair en sportief verloop kenne, en van de aanwezige liefhebbers vra gen we zoo sportief mogelijk hunne geliefde spelers aan te moedigen. Vooruit jongens, doorgeven van het begin tot het einde en de zege is aan ons, dat wensch ik^ U. Nogmaals, allen wordt ge verwacht en Wees WelkomBegin om 3 uur. SUPPORTER. Volgende opstelling zou kunnen voldoening bren gen: Declercq; Bondue cn Accou; Chaerle J., Mollez en Mestdag; Carroll, Priem, Knockaert, Docny en Segers. Het zal wel menig koersinrichter ver wonderen dat we op zijn aanvraag voor een Kriteriumkoers nog niet geantwoord hebben. Inderdaad, 5 aanvragen kwamen ons reeds toe, die we onbeantwoord lieten omdat er dit jaar bijzondere moeilijkhe den schijnen te zullen gepaard gaan met de Beginnelinekoerssn. Zaterdag 1L waren we op bezoek bij een lid der B. W. B., van wie we de volgende nieuwigheden leerden kennen. Vorige jaren ais er in beginnelingen- kotrsen ongelukken gebeurden vaar ui de assurenties, indien de koers op de be paalde persoon verzekerd was, zou ingrij pen... kwam er daarvan nooit iets in huis en de ongelukkige motst zich maar met eigen centen uit den slag trekken. Op alle affiches stond gedrukt De koersin- richters zijn niet verantwoordelijk voir de gebeurlijk? ongevallen». Viol er een onge val voor, de burgerlijke partij kreeg r.ooit gaan rooien duit, al was het geding ook nog volkomen in zijn voordeel afgeloopen. Thans heeft de B. W. B. daartegen sinds maanden een harde kampagne in gezet en all:s wijst er op aan dat ze zou den slagen in hun werking. Zoo zullen (heel waarschijnlijk) binnen een drietal weken alle burger._eesfcrs der steden en dorpen van gansch het land een brief ont vangen van den gouverneur hunner pro vincie waarvan de inhoud zijn zal: u Dat de koersinrichters niet meer ver antwoordelijk zijn voor alle gebeurlijke ongevallenbestaat niet meer! De bur gemeester, als toelater d?r koers zal als dusdanig als verantwoordelijke partij ko men te staan. Dit geldt alleen voor de koersen die buiten dia reglementen van den B. W. B. geschieden, met renners dus zonder beginnelng-licence B. W. B. Als tweede d'el van dezelfde brief zal verschijnen hoe daartegen opgekomen kan worden. En dit geschiedt volgender wijze: 1. - Laat de koers verzekeren. Om dit te kunnen doen moet de koers onder voor schrift der reglementen van de B. W. B. geloopen werden. Dus met Beginnelin gen B. W. B.Daarvoor moet enkele da gen voor de koers een bulletijn ingevuld, naar de B. W. B.-kantoren afgestuurd en van 50 tot 75 franken gestort worden, al naar gelang de waarde der geldprijzen. Aldus gaat alle verantwoordelijkheid weg der inrichters en komt deze op den rug der verzekering. Maar hier daagt een an dere moeilijkheid op: UI»I11IIIII1IB1BI1B1I11IRIII TE POPERINGE op Donderdag 3 Maart 1933. 2. - Alle beginnelingen moeten een li cence hebben. Daarvoor betalen ze Ck geloof tusschen 15 en 20 fr.) per jaar en daardoor zijn ze verzekerd voor hem zelf, en voor de ongelukken die ze gebeur lijk kunnen veroorzaken. Alleen renners B. W. B. mogen in de door de B. W. B. verzekerde koersen rij den, en geen enkele renner B. W. B. mag in een ander koers aanzetten op straf van verbeurdverklaring zijner verzekering en licence. DE SPORT KAV ER NTF.TS ANDERS DAN BIJ WINNEN Want: 1. - Zoo zullen alle renners geklasseerd j worden, en zullen enkel bij de begirne- i T lingen mogen rijden van 't jaar waarin i De SA N DIK AA r-stier van SIM JAN- ze 18 jaar worden tot aan hun 23 jaar. TER-BIEZEN die de bewarmgspremie Na de 23 Jaar moeten ze ofwel ophouden (daar ze geen licence voor beginneling meer* zullen krijgen), ofwel Junior wor den. 2. - Jongens die er zich met hart en j ziel op toeleggen om goeie renners te war- i den zullen niet meer voor 't geval komrr. te staan dat ouderen die van hcoger klas- j sen afkomen, hun de centjes voor de reus j wegkap"n... Want aan de eerst gewonnen zure centen ligt bij velen de moed voor later verbonden! 3. - En gebeurt er met hen een onge val... ee zijn verzekerd. Breken ze armen of beenen, ze worden den geneesheer, hun werkophoud en alles vereffend. behaalde 3° annuïteit. Hieronder drie zijner afstammelingen. We weten het, velen zullen ceptisch staan tegenover de licence, ze zijn er al len bang voor, maar vroeg of laat komt ze toch door en de sport zal er oneindig veel aan sportiviteit bij winnen. Jonge renners, we kunnen er niet genoeg op aandringen, neemt allen aanstonds ee.i li cence, we wrten het, de ouderen zullen het U afraden, dit om hun voordeel en uw verlies. Maar werkt er U van los, koerst alleen jong tegen jong, de strijd zal des ts spannender en eerlijk zijn. Voorwaar een mooie troef in uw knart. We kunnen ook niet anders dan de HH. Koersinrichters erop attent maken, de sport op een hooger peil te brengen. Zij kunnen er geweldig veel bij toedragen om gemakkelijker en mooier koersen te laten loopen door hun jonge renners, aan te sporen een licence B. W. B. te nemen. TANDWIEL. IIIBIBBIIIRIBI1I 't hooge woord aan leper. Na de rust is het weer leper die 't spel in de voeten neemt en de stand op 31 brengt. Dan ge raken de Priormanncn onder doom, buitenlinks Oskar krijgt een pasje, rent langs zijn lijn en zendt van ver in het doel. Langemarlc geeft goed door, alhoewel slechts met tien man spelend, doch verschillende prachtkansen worden verkeken en de scheidsrechter fluit af. HEDEN ZONDAG komt Houthulst op ons plein. Priorjongens, houdt u kant en klaar voor een flinke partij J CLUB WOESTEN Club Wocsten 5o Westvleteren. Zondag 11. bij" mooi weder, voor een groote massa volk, en met een halve reserveploeg traden we tus schen de krijtlijnen. Het was nl. tegen den pasgestichten club van Westvletcren dat wij het moesten opnemen. Woesten wint den toss en gaat dadelijk ten aan val, n.aar de vijandelijke achterhoede kan haar kamp vrijzetten. Na een dapper verweer der bezoekers kan Woesten erin gelukken het openingspunt te doelen. Dit aan de 40" minuut. Even daarna krijgen we de rust met 1o stand voor de lokalèn. Na de koffie is het wederom de thuisploeg die aan de bovenhand is. Bij een schermutseling vóór doel wijzen de bordjes 2o. Mooie schoten naar doel, worden onschadelijk gemaakt. Na eenige minu ten middenveldspel kan de lokale middenvoor erin gelukken er 3o van te maken. De bezoekers stellèn alles in het werk om een tegenpunt te doelen, maar de lokale verdediging is op haar hoede. Verder ge lukken de Clubmannen erin nog twee maal te scoo- ren. En met Westvleteren ten aantal, fluit den scheidsrechter het eindsignaal. Proficiat Club. doe zoo voort en ge zult er komen. HEDEN ZONDAG spelen we nogmaals op eigen terrein, en dit nl. tegen S. K. Zillebeke. Supporters, het geldt hier voor het kampioenschap der pracht- beker, die te betwisten valt onder Woesten, Zillebeke, leper en Langemark. Een prachtige match in het verschiet. Dus sportliefhebbers, allen op post. Begin om 2 uur. CLUB-SUPPORTER. E.B.K. PATERHOEK Club Woesten 50 E. B. K. Paterhock. Dat het op een nederlaag voor de groen-zwarten zou afloopen, had iedereen voorspeld. Slechts twee Zondagen oefening en reeds gaan spelen naar Woesten 1 De eerste helft had een boeiend verloop: slechts aan de 43° minuut gelukte het Woesten het eerste doelpunt aan te teekenen, zoodat de rust in trad met den stand 1o. Na de koffie waren de rood-witten, die mooi spel leverden, gedurig ten aanval en wisten nog vier maal te doelen. Onze keeper leverde prachtwerk. Had de voorlijn durven aanvallen, dan ware de uitslag zeker geen 50 geweest, hoewel een 0 stand een juistere weergave ware geweest. De leiding was heel goed. Vooruit jongensl Wat meer oefening, durf en stielkennis, en de volgende wedstrijd wordt U een zege. Goed Heil I SUPPORTER. EEN GEWESTELIJK TORNOOI Op voorstel van de Voetbalclub van Langemark, werd er Zondag 11. in het Christen Volksnuis te leper, een vergadering belegd met het doel eea voetbaltornooi in te richten tusschen Club Woesten, White Star leper, Sportkring Zillebeke en Prior Langemark. Na een korte gedachtenwisseling verze kerde ieder club zijn vaste deelneming. Het klasse ment wordt opgemaakt bij optelling van punten, en een beker, geschonken door den Heer Georges Van Eecke, brouwer te Langemark, zal aan den winnende club overhandigd worden. Het kalender der matchen werd als volgt opge steld 23-3 WoestenZillebeke 2 uur. 20-3 WoestenLangemark 3 uur. Zillebekeleper 2 Vx uur, 27-3 Woestenleper 3 uur. LangemarkZüllebeke 3 V\ uur* 3-4 Ieper-ljingemark 3 x'ur. ZillebekeWoesten 3 uur. 10-4 leperZillebeke 3 uur. Langemark—Woesten 3 V\ tiur. 24-4 leperWoesten 3 uur. ZillebekeLangemark 3 uur. 1-5 Langemarkleper 2 uur. R. C. DE PANNE R. C. De Tante 34 G5. Middelkerke. Tegen alle verwachtingen in, ontnam MidJcikerke ons ae twee punten. Keeper Leroy bnd van uit Keu len zijn kat gezonden en Syiv. Recour moest diens volgens plaats nemen tusschen de palen. Deze jongen leverde prachtig werk bij lage ballen, doch wegens zijn kleine gestalte vermocht hij niets tegen de hooge ballen, welke Middelkerke onder de lat of :n de hoeken binnenzond. Tegethoff werd door de jonge Vanloo vervangen; deze laatste teekende een schoon doelpunt aan, maar kon zich nog" maar moeilijk •ain het spel der II* Afd. gewennen. Midden hall Timmerman was heelemaal kuiten form en samen met den keeper waren zij oorzaak van De Panne's nedcilaag. Scheidsrechter Vandenberghe hebben we vroeger beter zien leiden, hij leed dezen keer ge weldig aan de off-side-ziekte, tot groot genoegen der bezoekers. Bij den aanvang was Middelkerke volop in meer derheid ca gedurende een twintigtal minuten kreeg onze verdediging het geweldig druk. Bij een vrij- |chop werd de scoor door de bezoekers geopend aan de 20* minuut één minuut later kon Sylvain SPORTKRING ZILLEBEKE Sportkring Zillebeke 13 Woud sport Houthulst Deze vriendenwedstrijd werd met een prachtig we der begunstigd en een ruime belangsteiiir.g. De partij ging in het begin geiijie op en beide ploegen vertoonden een mooi spel. Houthulst dwong eenige corners ai, doch .om de beurt kreeg Zillebeke er ook een tweetal te nemen. De partij wa* ongeveer een half uur aan de gang als Woudsport zijn eerst- doel lukt, om 5 minuten later er een tweede te net ten. Zillebeke komt nu gevaarlijk opzetten, doch de backs en keeper ontzetten telkens, tot wanneer 30 seconden voor de time, Zillebeke plots gevaarlijk doorbreekt en onze midvoor met een onhoudbaar j schot ons achterstel vermindert. Dit was het puikste I doel der partij, de keeper was machteloos di bal te I houden. Na de rust werd er terug opgezet met even veel moed en het spel verliep verder verdeeld. De be zoekers kregen dan twee penaitys te nemen, die ze echter sportief zacht naar de keeper zonden. Wcud- sport viei dan enkele malen gevaarlijk aan en hun moeite werd dan ook met een derde doel beloond. Dit was net sein voor Zillebeke om goed aan te vallen, doch niets mocht baten, de kans was aan hunne zijde niet, en de wedstrijd liep dan ook ten einde zonder dat er nog gedoeld werd. De partij werd zeer sportief betwist ea we dienen alle spelers geluk te wenschen om hun spel. De leiding was heel streng en goed. Nu, voor HEDEN ZONDAG moeten onze spelers op verplaatsing naar Woesten om er daar een wed strijd te betwisten. De reis geschiedt per autobus. Prijs per man: 3 fr. Vertrek om 1.20 uur. Supporters, doet allen de ver- Slaatsing mede, om onze raaanrn aan te wakkeren; oe meer volk, hoe meer plezier. In geval van te veel supporters voor één auto, zullen we er een tweede bijnemen, dus wees niet bang van geen plaats te hebben. WORSTELEN. WORSTELMEETING TE IEPER ingericht door Kracht en Eendrachtvan Alverin- gem, met de medewerking van kortrijksche Wor- stelciub en Vercenigdc Krachtmetersvan Gent, onder de leiding van Heer Billiet, bestuurslid van de Belgische Worsftd Bond. Deze meeting ging door voor een bevredigeende op komst Zaterdag 5 Maart, te zo uur. UITSLAGEN. Eerste reeks: Grieksch-Romcinschen stijlttece her nemingen van £Q minuten. Van Landuyt, K. W., 51 kgr., vloert De Ruytcr, K. E.( 49 kgr., met een baskuuigreep, in z m. iz sec. Masselus, K. \V., 54 kgr., vloert Coutereel Marcel, K. E., 57 kgr., met een baskuulgreep, in 3 m. 44 sec. Deschuymer, K. VV\, 56 kgr., vloert Deham, V. K., 56 kgr., met een brugindrukking, in 51 sec. i'attou Gerard, K. E.. 65 kgr., vloert Denys, K. W., 7a kgr,, met een armrolling, in 1 min. 36 sec- Dimantne, K. E., 65 kgr., vloert Depaepe, V. K., 68 kgr., door zelivloering, in 3 min. 43 sec. Debul, K. W.f 69 kgr., vloert Coulereel Isidoor, K. E., 68 kgr., met een dubbel armgreep, in 1 m. 27 s. Nuyttin, K. W., 68 kgr., vloert Coutereel Maurice, k. E-, 70 kgr., met een enkel armgreep, in I m. 11 s. Baert, V. K., 70 kgr., vloert .D Haene, K. W., 70 kgr., met een zwaaigrecp, in 2 min. 48 sec. Hoojdkamp: Vandeleene, K. W.kampioen der beide Vlaanderen vrije stijl, 86 kgr., vloert Etienne, V, k., 86 kgr., met een enkel ibhoudergreep, in 4 min. 33 ec. Tweede reeks. Van Landuyt, K. W., 51 kgr., vloert De Ruytcr, K. E., 49 kgr., met een enkel achoudergreep, in 1 min. oz sec. Masselus, K. \V., 54 kgr., vloert Cotitureel Marcel, K. E.. 57 kgr., met een brugindrukking, in 34 sec. Deham, V. K., 56 kgr., wint op Deschuymer, K W., 56 kgr., door fgigave, in 4 mm. 34 sec. Éattou, K. E., 65 kgr., vloert Denys, K. W., 74 kgr., met armrolling, in 23 sec. Dimailche, K. I. 65 kgr., vloert Depaepe, V, K., 68 kgr., met brugindrukking, na 6 min. 23 sec. Nuyttin, K. \V., 68 kgr., vloert Coutureel Maurice, K. E., 70 kgr., met brugindrukking, in 1 m. 19 sec. Debul, K. W., 69 kgr., vioert Coutureel Isidoor, 68 kgr., k. E., met brugindrukking, in 4 min. D Haene K. W., 70 kgr., en Baert, V. K., 70 kgr., eindigen onbeslist. Vandeleene, K. W., 86 kgr., vloert Etienne, V. K., 86 kgr., met een zwaaigreep. Beker der Centrale Brouwerij van leper gewonnen door Kortrijksche Worstelclub. 1. Salomé Paul. Irper; 2. Vitse Valère, Poperinge; 3. Dekimpe, Lucien, Mee.aen; 4. Tielens Gerard, Lanklaar; 5. Delcnam- bre Alois; 6. Kooy, Rotterdam; 7. Guel- ton Rob., Moeskroen; 8. Paulin Alb., id.; 9. Paepe Albert, Brugge; 10. Vanloo M., Moerbeke-Waas; 11. Remue Mich., Dik- kelvenne; 12. Declercq André, Koekeiare; 13. Ramon Alb., Brugge; 14. Desmet M., Ruisselede; 15. Allaert André, Wielsbeke; 16. Koopman. Desselgem; 17. Knockaert Rog., id.; 18. Berton Albert, Woumen; 19. Divoy Emile, Houplines; 20. Dyck René, Merelbeke; 21. Vandevijver Marcel, Gent- brugge; 22. Simoens Henri", Gent; 23. Verscheuren Marcel, Gentbrugge; 24. Hanssens Alfons, St Amandsberg; 25. Vandemeerschaut O., Melsen; 26. Schap- peman Leop., St Amandsberg; 27. Si moens Robert, D?inze; 28. Vercaigne Gas ton, Gommes (Pr.)29. Lingier Julien, Wijnendale; 30. Colpaert Albert, Adegem; 31. Delmuyle Henri, Amsgem; 32. Lans- sens Roger, Moeskroen; 33, Rogiers Al- bert. Kortrjk; 34. Knops Jan, Mechelen; 35. Franis Michel, Brugge; 36. Bonheure Robert, id.; 37. Brysse Omer, id.; 38. Van Herenthals Albert, id.; 39. Roose Alt>ert, id.; 40. Rosseel Marcel, Lauwe; 41. Van Bowelaere Edgard, Lokeren; 42. Quertin- mont Maurice, Solre-sur-Sambre; 43. Borgniet Robert, Thirimont; 44. Decandt René, Erquelines; 45. Leersnijder Albert, Harelbeke. Deze inschrijvingen, gelden slechts als eerste lijst en mag reeds besluiten dat ze een flinke schaar renners bevat, waarin verschillende gekende ramen in voorko men, en die de 2100 fr. prijzen en pre- micn flink zullen betwisten. Indien, het weder van de partij is, dan wordt ds eer ste kattekoers een overweldigend suc ces. -<o>— DE GROOTE PRIJS EMILE DECROIX heeft Zondag laatst een overgroot succes gekend. Schoon weder, veel belangstelling en 58 renners bij het vertrek. Waarlijk, de neringdoeners van de Haiglaan en omlig gende straten inogen op een mooie koers bogen en al was de omloop niet al te groot, toch werd de wedstrijd vinnig betwist. Na de eerste ronde had D'Alleine van Pope ringe al met de onkans af te rekentu en moest den strijd staken. De ronden werden aan een gemiddelte van zes minuten afge draaid en na de vijfde ronde begon Divoy van Waasten er zoo geweldig aan te sleu ren dat de groep vaneen scheurde en er zeven renners voorop lagen. De pogingen van Knockaert, Degraeve en Vandenberghe bleven vruchteloos en de wegloopers be hielden hunnen voorsprong. Dssimpelaere wist in de laatste ronde zijn maten, De- gryse en Divoy in den steek te laten, om zegevierend en mat een voorsprong van 500 meters de eindmeet over te bollen. Uitslag: 1. Desimpelaere, Ledegam, in 1 u. 48 min.; 2. Degryse, Ledegem; 3. Di voy, Waasten; 4. Depuydt, De Panne; 5. Boone A., Meenen; 6. Verschuere J., Mee nen; 7. Vandenberghe, Roeselare; 8. De graeve, leper; 9. Colpaert, Ruddervocrde; 10. Vandorpa, Diksmuide; 11. Knockaert, Rekkem; 12. Vercaigne, Komen; 13. Rog- ghe. Torhout. De premiën werden gewonnen door; Degryse (4), Desimpelaere (3), Divoy (2), Degraeve, Rogghe en Depuydt (1). EEN 100-TAL DOODEN ENMILLIOENEN DOLLAR SCHADE Tweeiaarsche stier tcebehoorer.de aan H. CAMlLT.n Pr.AXCKR, WATOU; behaalde de bevvaringspremie le annuïteit. Dekt aan 50 frank. Brandweermannen roeken in de brandende ineengeztorte woningen naar dooden. Hollywood, de bekende filmstad in Ca- 10.900 vierkante kilometer grond onder lifornië, V. S. van Amerika, werd op vree- selijke wijze geteisterd door een tornado. Overvloedige regens kwamen neer over de streek en talrijke in hout opgetimmerde huizen werden door het water meege sleurd en dreven af door de straten of stortten in. Naar verluidt moestsn meer dan 10.000 huizen worden ontruimd, evenals alle stu dio's. Het meerendeel der filmsterren moesten de vlucht nemsnen moesten zelfs gered worden. Talrijke woningen stortten in; 12.500 gezinnen zouden zon der dak zijn gevallen. Spoorweg-, tele foon en telegraaflijnen werden verbroken. Boomen werden door den wind omverge- rukt en bruggen met pijlers er. al werden vernield. Naar schatting werden ruim water gezet. 25.000 Menschen zijn zonder dak, 144 dooden zijn te betreuren en 107 lieden zijn vermist. Aldus luidt het bilan van de ramp. Daarbij zijn nog de rotsen van een na bijgelegen berg in beweging gekomen en bedreigen gansche wijken. Talrijke wo ningen moesten voor dit gevaar ook reeda ontruimd worden. Het water is thans reeds gedaald maar oneindig veel schade valt te herstellen. Dieven zijn er ook op uit geweest om te plunderen, maar de politie hield goed oog In 't zeil en plunderaars werden door haar reeds neergeschoten. De typhus bedreigt ook nog de bewo ners van rond de East-River daar geen drinkbaar water voorhanden is. Jaarlingstier toebehoorende aan HEER GASTON VAN DROM M F„ WATOU: be haalde de J8 prijs. Dekt aan 50 fr. Taarlingstier toebehoorende aan HEER CAMILEE PLANCKE, WATOU; be haalde de 48 prijs. GEKEURDE STIEREN Hieronder geven wij de lijst der ge keurde stieren, ingevolge de Sticrenkeu- ring welke te Poperinge plaats heeft ge had op Donderdag 3 Maart 1938. Het is in het belang der landbouwers lhunne koeien slechts te laten bedienen van stie ren die gekeurd zijn geweest. Verders wij zen wij erop dat een strsng toezicht zal gehouden worden om te beletten dat nlet- gekeurde stieren voor den openbaren dienst gebruikt worden. Zij die dit verbod overtreden, en de gene die hunne koeien van afgekeurde stieren laten bedienen, stellen zich bloot aan zware straffen. TE POPERINGE. Stieren op grondgebied Poperinge: Coe ne Maurice; Decreck Jeroom; Dekervel Karei; Delalleau Wed. Remi (2); Deque cker Achille; Derycke Hilaire; Dereckx Achille; Desmyter André; Dessein Hen ri; Heyman Benoni; Huyghe Jeroom; Lebbe Gerard; Lebbe Marcel; Mahieu Je room; Notebaert Jeroom; Quaghebeur Henri; Sohler Achille; Syndikaat Pope ringe; Vancayseele Maurice (2)Vanden Bruwaene Julien; Verdonck fcamille; Ver- faillie Victor. TE RENINGELST. Stieren op grondgebied Reningclst: Lamerant Gaston; Pil Jules; Vandrcmme Jerome; Verhack Charles; Vrammout Henri. TE WATOU. Stieren op grondgebied Watou: Igodt Georges; Plancke Canaille (2); Syndikaat Watou; Syndikaat Sint-Jan-ter-Biezen; Vandromme Gaston; Vermeulen Henri. TE WESTOUTER. Stieren op grondgebied Westouter: De- buysere Achille; Debuysere Michel; Eon- teyne Romain (2); Lermyte Henri. Waarom lijden aan HOOFDPIJNEN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER MAANDSTONDENI als de Wonderbare Bruine Poeder» van der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaas-Waas. V «ogenblikkelijk zender schadelijke gevolgen van deze pijnen zullen bevrijden. De doos v. J poeders 4 jr. de driedubbele doos v. zj poeders 10,00 jr. Te verkrijgen in alle goede Apotheken of vrachtvrij tegen postmandaat Gebruikt ze eens, U I zult nooit geen an- dere meer gebruiken. AANGEKONDIGDE KOERSEN JUNIORSKOERS TE IEPER Op ZONDAG 13 MAART 1938 richt de leper- sche Wielrijdersclublokaal Café Casinobij Beddeleem Faul, Statiestraat, leper, een juniorskoer* in genaamd De drie Belfortsteden De koers loop' van Gent over Eekloo, Brugge, Torhout naar leper, zijnde xoo Km. Er zijn 2100 fr. prijzen en premien te winnen, die als volgt verdeeld worden: 400 fr. cn palm, 325, 250, 200, 175, 150^ 125. 100, 75, 75. 50, 50, 50, 50 en 25 fr. Daarbij wordt door het Ko- miteit de Folklorisch^ Kattefeesten aan den over winnaar een symbolische kattentrui geschonken. Een premie van 50 fr» wordt aan den overwinnaar, die meer dan een minuut voorsprong neemt, toegekend; twee premiën van 20 fr. worden te Eekloo door de HH. Devos en Yereecke geschonken, terwijl 25 fr. door Brugge Sport ten beste gegeven wordt. Daar deze koers als eerste proef voor het Kriterium van West-V'laanderen voor Juniors in aanmerking komt, verwacht men een talrijke schaar jonge renners, die het beste hunner krachten zullen in den strijd werpen om zegevierend de eindmeet over te bollen. WESTNIEUWKERKE: 20 MAART, 3 u.: Beginnel.; 450 fr. pr.; 45 km., beste baan. Inschr., van x tot 2.30 u. A la tete d'Argent»; daar ook ver trek en aankomst. iBaBiMüttaHSSBHaiaBuaHaHSKiiKZSKaHasEJafiaaa&iijafla&jsa SPORTIEVE ONEERLIJKHEID? HELDHAFTIGE DOOD VAN EEN FRANCISKAAN Sedert 1930 leefde Pater Poissonicr, een Fransche Franciskaan, in de kluis van Tazert, aan den boord van bet Atlas gebergte, Afrika. Hij studeerde vroeger in de geneeskunde en wijdde zijn beste zorgen aan de inlandsche bevolking. Bij het verplegen van typhuslijders heeft hij nu zelf de ziekte opgedaan en is ervan gestorven. IBaBBBBBBaaBHBBBBBBBBBaBBBBBBaUaaBBBaaBBBaaBBBaaBBBBBBm «PRIOR» LANGEMARK Door een groote schaar supporters vergezeld» fiets ten onze spelers Zondag 11. naar leper, om er de White btar-mannen te bekampen. Een blij weertje, een droog en vlak plein, 't hielp alles mee om een schocne partij voetbal te spelen. Langemark loopt geweldig van sUpel en onze mid denvoor, na een prachtige rush door de verdediging, net een prachtige goal. Onze keeper net dan een doeltje voor leper en als de White-Starmannen er dan nog een onhoudbaar binnenzenden, laten de Lange marknaren voor de rest van den eersten time W1ELRIJDEN. DE JUNIORSKOERS <t DE DRIE BELFORTSTEDEN» gaat een reuzjnsucces te gemoet. Vaa al le zijden vindt men er belangstelling in en de bijval van dit eerste Kriterium van West-Vlaanderen mag van nu af reeds als verzekerd beschouwd te worden. Zoo- als aangekondigd gaat het vertrek te Gent om 11 uur stipt gegeven worden, dit om toe te laten dat de ver wonende renners nog dcnzelMen dag thuis zouden geraken. Men voorziet de eerste aankom sten rond 3 uur en de Stat.estraat zal ge heel zeker te klein zijn om al de kijkiusti- gen een plaatsje te gunnen, die hun de gelegenheid zou moeten geven den eind sprint in volle machtsontplooiing bij te wonen. Tot nog toe lieten de volgende renners zich inschrijven; In den bok»match op het einde der verleden week, te Berlijn gehouden, bokt- match tusschen Orno Kölbin (Duit.ch)en Heinz Lazek (Oo.tenrijker) die be»!i*- len zou in het kampioenschap van Europa zwaargewicht, heeft Kölbin Lazelt zoo een ongelukkige diep.lagtoegebracht dat de Oostenrijk.che kampioen uit den ring moest gedragen worden. De hierboven «taande foto werd genomen onmiddel lijk na den slag toen Lazek op den grond gevallen was. 't Spreekt van zelf dat Kölbin uitge»loten en Lazek als overwinnaar verklaard werd. 't Is een. feit; de belangstelling voor het paardrijden stijgt met den dag. Opper vlakkig gezien zijn de faktoren die daar toe bijdragen de volgende: ons volk heeft altijd veel liefhebberij voor het paard ln het algemeen gekend. In de beide Vlaan ders vooral stellen we vast dat de draver sport hoogtij viert en dat dusdanige koer sen een ware volkstoeloop teweeg bren gen. Zoo hadden we op Dinsdag 1 Maart de groote Winterprijs van Dilbeek met internationale deelname. Koers die kan vergeleken worden aan Vincenn.es en Ber lijn. Telken jare hebben we de oververma ar de vluchtkoersen die tienduizenden lief hebbers naar Waregem brengen. In het zware trekras hebben we een Internationale faam. Spijtig dat de moei lijke uitvoer daaraan zekere perken heeft gebracht. Wat betreft het paardrijden zelf door boer en burger, dit is wat Uit de mode geraakt. Dit is spijtig. Thans hcoren we nog vertellen van de vooroorlogsche ge bruiken, toen op elk dorp 's Zondags na middags heele groepen jonge kerels er op uit trokken. Men vertelt ons van de volks spelen, pastoorsinhuldigingen, ringstekin- gen. enz... Na den oorlog is dit bijna verdwenen. Doch schijnbaar komt er een kentering. Als gevolg van de verregaande mechani satie, en de soms zeer onsportieve en verlagende ontspanning, zoekt men naar betere vormen, naar stijl, naar ontspan ning, die wortelt ln de natuur, die een mensch verheft en gezonder en beter maakt. We meenen dat de ruitersport een on ontgonnen veld Is op dat terrein, en dat vele van onze boeren en burgers daarin een uitstekende vorm van hoogstaand ge zelschapsleven en schoon vermaak zouden kunnen vinden. Waarom dan geen poging doen in dien zin en enkele mannen ver eenigen en clubs stichten. Ten andere het Is bewezen dit initiatief lukt volledig. Op verschillende plaatsen reeds Is men ermee begonnen, en met veel succes. Zoo in Waregem en omstreken, Bcezinge, Ma ter, Kortrijk, de B. J. B. te Wingene. Inderdaad, een ruitersclub heeft veel goede kanten. UIT SOCIAAL OOGTUNT BESCHOUWD Tusschen onze boerenzoons onder me kaar eerst en vooral. En ook tusschen landbouwer, middenstander en hoogere burgerij bestaat veel te weinig kontakt. Het kontakt onder jonge menschen moet niet altijd gezocht langs vergaderingen en studiedagen om. Onze jongens moeten ook mekaar kunnen ontmoeten in het gewone vrije leven. En daarin ligt een heele opvoeding van stijl, wellevendheid, houding, aangenamen omgang. Tenslotte smeedt dit kontakt vriendschapsbanden, bereidwilligheid, waardeering en vertrou wen. In een woord de werkelijke volks verbondenheid waarvan zoo dikwijls wordt gesproken. Zooals de stadsmensch terug gaat naar Gods blije natuur, zoo gaat de buiten- mensch terug naar de oude vormen van vermaak en vertoon. Tenslotte is het paard geea overdreven luxeartikel. Zeer velen hebben er het jaar door dienst van en kunnen het als sup plement gemakkelijker gebruiken om 's Zondags wat te toeren. Zeer velen tevens kunnen zich zonder groote uitgaven er een aanschaffen. OP HET TERREIN VAN DE ONTSPANNING Iedereen zal bekennen dat het paard rijden een perfecte uiting is van de volle sport. Een oefening waaraan geheel het lichaam medewerkt. Men zegt wel paard rijden Is lastig en vermoeiend, maar het hangt ervan af hoe men het doet. Want gewoonlijk beschouwen de menschen dat als Hardrijden, rap rijdenDoch iemand die op de hoogte Is zal wel weten dat het paardrijden een techniek en een kunst is op zich zelf, dat het een ont spanning is die uitrust. Het is bekend, er zijn zeer veel figuren die het paardrijden als een geliefkoosde sport beoefenen in het belang van hun gezondheid, omdat het aangenaam Is, en omdat de ruiter door alle tijden heen een schoone ver schijning is geweest. OVER DE TECHNIr.lv VAN HET PAARDRIJDEN Inderdaad, het meerendeel onder ons rijden maar goed kome 't uit, losweg. Doch de ruiterij is een kunst. Eerst en vooral een paard kan zooveel vormen van macht en sierlijkheid en snelheid ontplooien. In onze streken en bij onze landbouwers voelt men het eerst voor het draven en drafkoersen. Maar als men in groep uitrijdt is dit maar een onderdeel. Benevens het draven hebben wij het vluchten. Dit is zeKer gemak kelijker dan draven. Maar in het vluchten hebben we de groote vlucht en korte vlucht of jachtvlucht. Dit is al een ge- heele kunst om aan te leeren, zoodanig dat men vastzit in het zadel en gemak kelijk en zeker rijdt. Verder hebben we het springen over een gracht b. v. en voor meer gevorderden over een kleine hindernis, een haag of een lat. Een eenta ruiter moet dit toch allemaal kunnen. Wa moeben toch zooveel mogelijk uit ona paard weten te halen. Daarbij dit Is juist het verrassend aangename: de afwis seling, de verschillende toeren en vormen die men kan aanwenden bij een uitstap. Tenslotte het paardrijden zelf, vergt eerst en vooral groote oefening en laat ons maar zeggen veel oplettendheid. Da manier om de hielen en de kuiten te hou den, de lengte van de stijgbeugels, da juiste manier om zoo handig mogelijk da teugels vast te nemen met onderscheid als men op stap is of in den draf. Het werken met de hielen om een paard rap per te doen stappen of te doen loopen. Want een ruiter mag niet spreken tot zijn paard. Daar is zoo oneindig veel waaraan men een flink ruiter herkennen kan. Maar juist die kunst te kennen geeft de grootste voldoening. Dit alles moeten we met groote vriendschap aan mekaar leeren in de club. Ook dit Is interessant. Ten slotte hoevelen onder ons kennen de juiste benamingen van het materiaal dat 2e gebruiken? OM ONZE STREEK TE LEEREN KENNEN Hoevelen onder ons kennen hun eigen streek? 't Zijn weiden als wiegende zeeën... Dat is maar één land... dat mijn land kan zijn... We zijn gewoon de groote banen van onze streek te volgen. Niets is ons nieuw, we kijken verveeld naar alles wat we zien. Maar met een paard doorkruist men al les, de kleinste hoekjes en kantjes, en w« moeten bekennen, hoe schoon die bosch wegels, die kronkelpaden door de velden, de breede heirweg, die slingerende grint- banen. Hoe heerlijk dit land! Hoe ver rukkelijk door de bosschen overal rond in de streek te zwerven! Neen, we kennen onze streek niet. We willen nieuwe hori zonten ontdekken. Het zal ons aangenaam verrassen. Daarom moeten we telkens een anderen uitstap doen. En telkens zal een andere ritmeester ons den weg toonen en vooraf een onderzoek doen in zijn streek. Het kan heerlijk worden! RUITERSCLUB VAN LEIE, GAVERE EN MANDEL Dit is een club, ingericht voor Waregem en omstreken. Reeds vroeger waren er losse groepjes van drie vier man die eiken Zondag een uitstap deden, en we besloten daar een vaste groepeering van te ma ken. Zonder veel formaliteiten zijn we van wal gestoken. Heer notaris Neve heeft het eerevoorzitterschap willen aan vaarden. We hebben veel uitnoodigingen gestuurd die met geestdrift werden be antwoord. We groeiden. De eerste maal met 15. De tweede maal met 20. De derde maal met 25. Alles laat voorzien dat we nog regelmatig sterk zullen aangroeien. In onze streek bestaat ook nog een jacht- groep die thans zijn negentigste jaar hl- gaat. Zij steunen ons openlijk en ver schillende onder hen zijn lid van ona» club en rijden regelmatig mee. We zijn van plan jaarlijks een uitdruk king te geven van onze kunde en ona» organisatie door een volksfeest. Benevens de klassieke draf- en vluchtkoersen ls er op het koersplein van Waregem plaats voor een volksch ruitersfeest.. Dit jaar zal dit doorgaan in Oktober. Andere ruiters- groepeeringeii zullen worden uitgenood!gd o.a. ook uit Brussel. Gebeurlijk zullen w» ons programma koppelen aan een ver tooning van de paarde jacht: Rallye Wa regem. Tevens zal een monsteroptocht plaats grijpen. Beste Lezer, U bemerkt dat we met geestdrift ons plan voordragen en verde digen. We zijn onmiddellijk bereid tot samenwerking. We kunnen en moeten mekaar helpen, steunen en laad geven. Het ls noodig dat we ons allen groepeeren. Stiel U hi betrekking met ons. op het adres van het sekretariaat: A. De Clerck, Zulte. Wie neemt het op zich elk in zijn streek een ruitersclub op te richten. De Sekretaris van de ruitersclub Leie-Gavere-Mandel, A.DE CLERCK. 5000 WERKLOOZEN te MEENEN De toestand der grensarbeiders wordt al slechter en slechter in het Meenensche. De Fransche fabrieken lijden aan groot gebrek aan orders cn de eersten die thans worden afgedankt zijn de Belgische grens arbeiders. Zoo heeft nu ook de bekende firma Gratry, te Halcwijn, wier personeel be stond uit 60% Belgen, velen barer grens arbeiders afgedankt. Het zijn meestal vrouwen. Verscheidene onder hen werk ten sedert jaren in die fabriek. Zoo worden de rangen der werkloozen steeds aangedikt. Het totaal werkloozen bedraagt aldaar reeds, naar verluidt, 5.000 koppen of ongeveer 90 van de te Ha- lewiju werkende grensbevolking. ZWAAR VERKEERSONGEVAL TE WAASTEN DRIE GEWONDEN Zondag, tegen valavond, had op de baan naar Le Touquet-Waastcn, een zwaar ver keersongeval plaats. De Heer Emiel Destailleur, wonende te Komen, kwain per motorfiets uit de rich ting van de grens gereden, toen hij moest uitwijken voor een stilstaauden auto. Hierdoor kwam hij in botsing met een fiets met hulpmotor, die bereden was door den Heer Sufïly C., wonende in de grens gemeente Ouesnoy. De botsing was bui tengewoon hevig, zoodat de berijders ten gronde geslingerd werden. Dcstaillcur had een diepe hoofdwonde opgeloopcn en verschillige verwondingen over het gansche lichaam. Zijn echtge- nootc, welke op het duozadel had plaats genomen, werd ook gewond aan het hoofd, wijl de Heer Suffly kwetsuren over het gansche lichaam bekwam. De drie gewon den werden per ziekenauto naar een kli niek gebracht. IB1 EEN OUDE MAN DRINKT CREOLINE TE PITTEM Dc vergissing kostte hem het leven. Te Pittem werd de 73-jarige landbou wer Henri Claerhout gekweld bij den nacht door hevigen dorst en de man trok naar beneden om te gaan drinken. Bij vergissing nam hij een flesch creoline in plaats van drinkbaar vocht cn nam er ecu slok van binnen. Huilend van de pijn viel de man ten gronde en niettegenstaan de seffens een dokter werd bijgehaald gaf dc ongelukkige weldra den geest, enkel» uren daarna, na vreesclijke pijnen door staat! te hebben.

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 7