'Kappel, In de Pappen MAISVLOKKEN De Bouquillons te Westvleteren L. B, 1ETTA Wannesr, is een vrouw gelukkig? MAÏSVLOKKEN PAARDEBOONENVLOKKEN BIGGENVLOKKEN 11 RECHTBANK VAN IEPER WÊÊM HUIS AIMS GRUWEZ GEWELDIGE BOTSING [PLECHTIGE COMMUNIE Voetbalkroniek melkkoeien, vetmesten van varkens en hoornvee PICKHOUT IEPER UURWERKEN JUWEELEN ZILVERWERK UURWERKEN GEBR. MASEUS Roeselare T«i. 124 -127 Krachtvoeder voor melkkoeien, paarden, varkens gedood zonder uitzondering I... Raxon is 100 doellrefïend Raxcn is gemakkelijk te gebruiken Raxon isvan onbeperkte bewaring Raxon is onschadelijk voor menschen en huisdieren. TANDARTS 3009 Frank EERSTE PRIJS AUGUSTE BONTE c.«ici,tin,ndi,« GROOTE KEUS VAN BALATUM BIJ SANSEN-VANNESTE L. BARETTA. ZELFPORTRET. L. BARETTA. ECCE HOMO. De naam van kunstschilder L. Baretta wordt langzamerhand in breeder kring be kend. Wat er over hem als mensch ge zegd wordt is even ongewoon als het oor deel dat kenners vellen over zijn kunst. In een net zaaltje van het stadhuis te Veurn?, waar tien jaar na zijn dood, zijn schilderwerk in een tentoonstelling bij eengebracht werd is er gelegenheid wat meer te vernemen over allebei. Bij het binnengaan loopt ge er dadelijk op het werk dat wellicht het meesterstuk als kunstgewrocht van den schilder is, en stellig het meesterlijk getuigenis van diens geestelijke grootheid. Hij zelf zou verklaard hebben enkel dat doek, zijn «Golgotha», als volwaardig te beschouwen waarbij hij de overige oomposities niet durfde te ver gelijken. Die kruisdood heeft in de verste verte niets gemeen met de figureerende gestal ten op onze sanctjes, noch met hetgeen Primitieven, Renaissance of Modernen ons onder dien naam voorstellen. Kristus hangt zielloos aan twee bijeen gebonden jonge boomstammen; het afzich telijk verhakkeld lichaam is ineengezakt waarbij de zijdewonde breed opengerok- ken is; het hoofd schuin naar den grond hellend is onkennelijk, de tong hangt uit den mond; de voeten zijn pijnlijk ver wrongen, na den langen kruisweg en door den druk van het doode lichaam. Bij eindelooze hulpeloosheid en de ver morzeling van deze figuur zijn aangrij pend. Op de plaats van de kruisiging liggen schedels van terdoodgebrachte booswich ten; roofvogels fladderen rond het lijk van Kristus. Een enkel persoon staat nevens het kruis: de heilige maagd die naar den Zaligmaker opziet. Haar gelaat drukt te vens liefde uit, ontzetting en begrijpen. Haar persoon is licht en wazig gekleurd. Daarbuiten is het doek gansch donker rood. Bijna alles wat Baretta uitwerkte is in die kleur. Zulks heeft een symbolische beteekenis; de werken die hij schiep wa ren een gave van het beste wat hij bezat. Zij zijn immers ontstaan dank zij zijn lijden, en daarom schildert hij ze in de kleur van zijn bloed. Deze eerste schilderij geeft reeds over duidelijk te kennen welk mensch L. Baret ta geweest is: een gefolterde, een zwerver op zoek naar de waarheid, die, eenmaal hij haar ontdekte, nog enkel voor haar alleen geleefd heeft. Om aldus Kristus' dood uit te beelden, moet hij hem intens begrepen hebben gelijk het aan ons niet gegeven is het te vermogen. Hier is geen biografie van den artist noodig om zijn kunst te verstaan, integendeel, het aanschouwen der doeken leidt tot het begrijpen van hun schepper. Van bijzondere beteekenis is vervolgens de schilderij:» Be laatste verdedigers van Gods huis», die gemaakt werd vóór den oorlog. De kunstenaar treedt er op als ziener van de toekomst. Onder de gewel ven van de Mechelsche kathedraal laat hij de moderne goddeloosheid onder den vorm van wulpsche figuren triomfeeren over de getrouwen aan God, die onthoofd worden. Het gemijterd hoofd van Kardi naal Mercier werd er na marteling op een ijzeren afstuiting gespitst. Maar als een menschelijke offerande staat Baretta zelf, als groote middenfiguur op het doek afgebeeld. Zijn gelaat is vol energie die hij voedt door O.L.Heer die in zijn borst rust wat ten andere prachtig weergege ven is d;or die groots, onwezenlijke witte H. Hosties die doen denken, Gezelle na zingend,:» die de borst hem aan scherven sloege en hiette d'Hostie derven, nog en hadde hij d' Hostie nietmet een weidsch gebaar, als van een zaaier, gooit hij zijn ingewanden, zijn leven, in hst strijdperk voor zijn ideaal. Als een akte van levendig geloof staat aan zijn voeten de gouden monstrans waar een volk hei ligschennend de H. Hostie doorboort. Haar mirakuleuze bloeding gaat echter nog de lippen laven der gevallen hoofden. Wederom is dat doek indrukwekkend zonder weerga. Bij langer bezien worden de details, die Baretta steeds ietwat vaag uitbeeldt veel klaarder, wat leidt tot een beter begrip. Nogmaals gaat de gedachte, van het werk naar den bewerker. Het is een geluk een mensch als Baretta te leeren kennen, zij het dan ook maar uit zijn werk. Zooveel geloof in de H. Eucharistie, en die sublieme daad. het wegwerpen van zijn eigen lichaam in dienst van God moe ten van een warm Godschouwer komen. Doch vooraleer hij daar aanlandde, welke poelen van vertwijfeling heeft hij niet moeten doorwaden? Daarvoor hoeft slechts gezien naar zijn Laatste symfonie van Beethoven», en zijn Baudelaire Beethoven was ook een vorschend en strij dend mensch; over zijn muziek ligt zooveel melancholie gespreid. In eerstgenoemd werk zit hij gebogen over de partituur, zijn laatste symfonie en zooeven heeft hij bloed gespuwd, bloed op zijn fijne hand en bloed op de muziek. Bij die gebeurte nissen schrikt hij op en staart voor zich uit; zijn oogen zijn twee groot vraagtee- kens: de beteekenis van het leven, oor sprong en bestemming van den mensch! Waarvandaan zal de oplossing komen? Heeft ook Baretta dat niet gekend, die folterende vraag, aan dewelke geen ont komen is. naar den zin van het bestaan? Terwijl Beethoven en Baretta de gena de mochten erlangen het antwoord te vin den, zien we Baudelaire afgebeeld in de somberste radeloosheid. Hij heeft zijn be grensd denkvermogen ingespannen gedu rende een ganschen nacht om waarheid te ontdekken, die hem geleiden moet. Hij mocht er niet in gelukken. De gedachte van verslagenheid is op ongeëvenaarde wijze weergegeven in zijn strakke trekken en moedelooze oogen. Een ander groot doek Nooit meer oor log is een document eenig in zijn soort. De hoofdpersoon is andermaal de schil der zelf. Hij staat er midden in een bloed bad zonder weerga, maar wat nogmaals zoo treffend tot uiting komt, is het boven natuurlijke dat de grondslag vormt van 't gansche werk. Meer dan de verhakkel de lijken van vrouwen en kinders spreekt de ontzetting en het medelijden op het gelaat van den kunstenaar. In een vol maakte sohoon-menschelijkheid vermocht hij niet enkel ts stijgen hoog boven de menschen uit, naar God toe, maar hij bleef genoeg wereldllna om het groote wee dat hem trof te begrijpen, beter dan zi„- zelvc-n. Een juweeltje onder de kleinere ta bleaux is »De moord van den Voorlcoper». Op een fijne schaal' ligt het hoofd van Sint Jan de Dooper, met een bloedig vaal- gekleurd gelaat. De wijd opengespalkte oogen zijn in hun starheid een blijvende veroordeeling van zijn moordenaars: in den linkerbovenhoek de wolvin met Re- mus en Romulus die 't gezag verzinne beeldt waarvan Herodes de afhankelijke bondgenoot was, en rechts het wulpsche danseresje Salome. Die beide figuren zijn wazig gehouden, zoodat de schotel met het hoofd in al zijn roode kleurenieven- digheid uitkomt. In hoeverre de kunstenaar zichzelf kende, Leren de menigvuldige zelfpor tretten. Een man met hoekig, scherp ge laat en lange haren. Wat er weergegeven wordt in de groote doordringende ocgsn zal niemand volledig kunnen opmaken. Zulke oogen hebben alleen menschen die gedroomd hebben en ontgoocheld werden, maar gezocht en gevonden hebben, oogen die verder zien dan hst aardsche leven. Zijn verscheidene Ecce Homo »'s ge tuigen andermaal voor het godsdienstig realisme, als dat woord hier mag gebruikt worden, van L. Baretta. De naakte Zalig maker, staat daar als een dwaas, één bloedige wonde, onkennelijk van aange zicht. Dat men zich niet ergere omdat Kristus er zoo afstootelijk wordt afge beeld. Deze voorstelling staat stellig dich ter bij de werkelijkheid dan de zoetsap pige figuur die men zoo dikwijls afbeeldt als zijnde den gegeeselden Zaligmaker. Al de genoemde werken hebben, zooals boven gezegd, hoofdzakelijk het rood als kleur, het rood in al zijn nuances, en de kleurenharmonie is dikwijls wonderbaar. Een paar werken in blauw, onder andere zijn Verrukkingzijn echte sympho- niën in die nieuwe kleur. Het slapend Jezuskindje is een liefelijk werkje waarbij men zich afvraagt hoe de schilder, die steeds met de elementen van strijd en lijden begaan is, zoo 'n wonder stukje kan samenstellen. Het bewijst enkel te meer zijn veelzijdig talent. Echte kunstenaars reiken boven hun tijd. Mystiekers die tevens kunstenaar zijn zullen het hoogst vermogen te .stij gen. Het pogen van Baretta streeft dan, op het bovennatuurlijk plan; zijn vizioen, zijn mystisch begrijpen weergeven in lijn en kleur, dat is zijn doel. Ten andere ieder doek laat duidelijk blijken dat hij niet worstelt met de techniek. En kan hst bovennatuurlijke dan al niet beschreven nog weergegeven worden, in zijn werk kon men het toch vermoeden, meer neg, aan voelen. In een tableau heeft de artist weerge geven welk loon de wereld hem gegeven heeft als vergelding voor hetgeen hij haar ten beste schonk: op een palet ligt zijn bloedig, verminkt hoofd. Inderdaad, het leven is voor den kunstenaar slechts een lange marteling en ellende geweest. De ontbering had hem zóó te pakken dat hij soms niet eens de noodige verf had om te schilderen. Het was nochtans daarom niet dat we hem Luisterend naar de muziek van Beethovenin d? meest matelooze vertwijfeling te zien krijgen, op een zijner doeken. Zijn hoofd zit er verborgen in de handen, maar die handen en de houding der armen schreien wanhopig om de ver latenheid van dien mensch. Nu kent L. Baretta geen verlatenheid meer, hij stierf een heiligen dood. Moch ten de menschen weldra ook dankbaarder zijn, nu. nadat de grootstad hem niet wilde kennen, er reeds bewonderende zie len voor groote kunst, gevofiden worden onder de bezoekers van het Veurnsche museum. .DALE, LORD HALIFAX CP DE GEVOELIGE PLAAT Diefstallen. Decaestecker Norbert en Lahousse Henri, beiden van Reningelst, zijn beticht van volgende diefstallen ge- ple.gd te hebben ten nadeele van den landbouwer Jules Deconinck. bij wie de 17 jarige Decaestecker in dienst is: 30 ijzeren staven, 1 ijzeren as, 30 zakken 5 kilogr. lood, een kop: ren vergaarbak met kraan, 3 oude en 1 jonge duif. Vele van die voorwerpen werden door Lahousse verkocht aan Charles Emile. Deconinck Jules, die zich als burgïrlijke partij tegen Lahousse Henri aanstelt, verklaarde ter zitting dat hij Decaestecker in dienst behouden had omdat deze zich had laten beïnvloed :n door Lahousse, die reeds 2 zijner kinderen door den kinderrechter veroordeeld had; een derde kind moet binnen kort ook voor den kinderrechter verschijnen. Na de getuigen gehoord te 1 heben, waarvan een hunner verklaarde de betichten outmost te hebben met een zak koren, bij Deconinck gestolen, doch bij hem door Decaestecker was terug gebracht geweest, verschuift de rechtbank de zaak voor verdere beraadslagingen op 31 Maart. Overspel. Bondue Jeanine en Cou- ssln Georges, beiden van leper, zijn be ticht van zich aan overspel plichtig te nebben gemaakt. Dit wsrd vastgesteld door den Heer Politiekommissaris Maer- .ens Leopold, aan wie de betichten be kentenissen afgelsgd hebben. De recht bank veroordeelt Bondue Jeanine, wegens overspel en Cousein Georges wegsns mede plichtigheid aan overspel, elk tot 182 fr boete of 8 dagen gevang, voorwaardelijk gedurende 5 jaar voor d: 2 betichten, die I :lk de helft der kosten moeten betalen Slagen, Rappelet Roger, van Pope- ringe, is beticht van op 17 Octob:r 1937 aldaar, in ae herberg De Landingsla gen toegebracht te hebben aan Orbie Alfons, die 5 dagen werkonbekwaamheid ondergaan had en zich als burgerlijke partij aanstelde, 310 fr. schadevergoeding vragende. De rechtbank spreekt den be tichte vrij voor het feit B. en veroordeelt voor het feit A., bij toepassing van art 398, tot 140 fr. boete of 3 dagen gevang, voorwaardelijk gedurende 1 jaar. Aan de burgerlijke partij mo:t hij 50 fr. schade vergoeding betalen en de kosten der aan stelling, daarbij ook de gerechtskosten door hem te betalen. Geen betaald verlof. Carton Julien jl van Reningelst, is beticht van geen be- g taald verlof toegestaan te hebben aang 2 werklieden bij hem 'in dienst tijdens de jaren 1936-37. Werd ook niet in bezit gevonden van een werkregister. De recht bank veroordeelt den betichte voor het feit A. tot 2 maal 70 fr. boet: of 2 maal 2 dagen gevang; voor het feit B. tot 35 fr boete of 1 dag gevang voorwaardelijk ge durende 1 jaar. Hij moet de kosten be talen. Geen aangifte van klauwzeer. Duflo Louis, landbouwer te Wijtschate, is be-* ticht geen aangifte gedaan te hebben van mond en klauwzeer. De rechtbank ver oordeelt den betichte uit dien hoofde tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang en tot de kosten, voorwaardelijk gedurende 5 jaar, uitgenomen voor wat de kosten be treft. Sociale wetten. Deforche Joseph metser te Passchendale, is beticht van in 1936-37 geen betaald verlof toegestaan te hebben aan 4 werklieden bij h:m in dienst, van geen werkregister te bezitten en geen werkreglement uitgehangen te hebben. De rechtbank veroordeelt den betichte voor feit A. tot 4 maai 35 fr boete of 4 maal 1 dag gevang; voor feit B. tot 4 maal 35 fr. boete of 4 maal 1 dag gevang; voor feit C. tot 35 fr, boete of 1 dag gevang; voor feit D. tot 35 fr boete of 1 dag gevang, voorwaardelijk ge durende 1 Jaar. Hij moet echter de kos ten betalen. Slagen. Deturck Arthur en Dalmag- ne André, beiden van Langemark, staan terecht voor wederzijdsche slagen aldaar op 12 Octob:r 1937, in de herberg van Vanderjeucht Irma. Uit de verklaring der getuigen blijkt dat Dalmagnè slechts uit zelfverdediging handelde. Hij Wordt dan ook vrijgesproken. De rechtbank veroor deelt Deturck voor het feit A. tot 1 "maand gevang en 700 fr.' boete of 1 maand ge vang; voor hst feit C. tot 5 dagen gevang en 140 fr. boete of 3 dagen gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Slagen. Ds rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak ten laste van Dewach- ter Kamiel en Dewachter Theofiel, van leper, beticht van slagen aan de herber gierster Verhaeghe Marie, die zich als burgerlijke partij aanstelt en 5Ö0 fr schadevergoeding vraagt. Nu ter zit ting verzaakt de burgerlijke partij aan haren eisch. Bij toepassing van art. 398 veroordeelt de rechtbank de 2 betichten ieder tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang voorwaardelijk gedurende 5 jaar, alleen voor Dewachter Theofiel. De betichten moeten elk de helft der kosten betalen. Wederzijdsche slagen. Van Uxem Henri, van Dranouter, Werquin Hubert en Gernay Achiel, beiden van Westouter, zijn beticht van wederzijdsche slagen cp 28 Juli 1937. Uit de verklaring der ge tuigen blijkt dat alleen Werquin slagen zou toegebracht hebben. Van Uxem en G:rnay worden vrijgesproken en de recht bank veroordeelt Werquin tot 175 fr. boe te cf 3 dagen gevang en tot de kasten zonder voorwaarde. Verschoven. Sinaeve'Achiel, van Lo- ker, is vervolgd om zich aldaar een drup pel te laten bedienen. De herbergier, om niet vervolgd te zijn, had een overeen komst met het vervolgend beheer getrof fen. Ter zitting verklaart de betichte ook bereid te zijn eene overeenkomst met het beheer aan te gaan. De vertegenwoor diger van het beheer, hiermede t'akkoord zijnde, verschuift de rechtbank de zaak op 24 Maart. Moden-artikelen In 't Groot Kleeritoffen Witgoed, Merreriën, Sajctten, enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. Fourruren - Herstellingen. Tel. 60 leper 2-4, BOTF.RSTR. I C P F R dicht bij de lialle Dinsdag laatst hoorden we hier het ge luid van een geweldige botsing. Ze werd gehoord van uit Hilversum II Ze hield aan vanaf 19.55 u. tot 20.10 u. Het was de botsing tusschen de wereld en Christus. Wat is ze prachtig en ingrijpend die vastenpredikatie in de radio! 't Zijn echt nagels met kopper! Wie eens luis terde, wil ze eiken Dinsdag avond hooren. IIIIIIIIIRIlllllll Geen geluk is volledig zonder een goede gezondheid, welke door geene enkele pijn wordt verstoord. Maar welke vrouw lijdt niet soms aan migraine of zenuwpijnen Gelukkig bestaat er echter een best geneesmiddel, de Aspirine tabletten, om de pijnen der vrouw te doen ver zachten en verdrijven, wanneer deze haar geluk komen versto ren. Een tube Aspirine mag dan ook in geen enkel huisgezin ont breken. Vandaag of morgen kunt U ze noodig hebben. Slagen. Degraeve Maurits, Verkin deren Kamiel en zijn broeder Jules, allen van Langemark, zijn beticht van zich op 11 Juli 1937 te St Juliaan plichtig ge maakt te hebben aan slagen jegens Cou- mans Alois. De rechtbank veroordeelt de 3 betichten elk tot 8 dagen gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gsvang, voor waardelijk gedurende 5 Jaar voor Ver kinderen Kamiel alleen. De betichten moeten elk 1/3 der kosten betalen. Smokkelwaar. Carton Arthur, van Ploegsteert, werd op 24 October 1937 al daar op een niet toegelaten weg bevonden drager van een flesch wijn door hem binnengesmokkeld. Het vervolgend be heer, dat eerst 45 fr. eischte, had deze som naderhand tot 16 fr. verminderd, welke de betichte zegt niet te kunnen betalen, daar hij slechts 160 fr. per week dopgeld bekomt. De rechtbank verschuift de zaak voor uitspraak op 14 dagen. Deze foto werd genomen voor het Foreign Offic- te Londen. Lord Halifax, wiens benoeming bekend was geworden werd aans ds overvallen door de jour nalisten die hem konden overhalen eenige minuten te pozeeren. Goede kliënt. Dewulf Jules, van leper, die volgens verklaringen ter zitting afgelegd, een gosde kient, der rechtbank is, staat terecht, beticht van zich aldaar op 30 December 1937 plichtig gemaakt te heben aan diefstal van een rijwiel plaat ten nadeele van zekeren Maurits Debaillu, van St Jan bij leper. De recht bank veroordeelt zijn trouwen kliënt, bij verstek, tot 1 maand gevang en 350 fr boete of 15 dagen gevang en tot de kos ten, zonder voorwaarde. Verkeersongeval. Vanhoutte Achiel van Kooigem, staat terecht als verant woordelijke dader van een verkeersongeval te Lize rr. e - B xzingeop 29 September 1937. Vanhoutte was aldaar met zijnen auto in botsing gekomen met de kamion- nette van den bierhandelaar Desmedt, van leper, die zich als burgerlijke partij aanstelt, 3730,80 fr. schadevergoeding vra gende. De rechtbank veroordeelt den be tichte tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang en tot de kosten. Daarbij moet hij aan de burgerlijke partij 3629,80 fr. schade vergoeding betalen, alsook de kosten harer aanstelling. Wederzijdsche slagen. Meerseman Maurits en Louf Julien. beiden van Vla- mertinge, staan terecht voor wederzijd sche slagen te Poperinge op 1 Januari 1938 gepleegd. Gezien den lichten aard der zaak. veroordeelt de rechtbank beide betichten tot 70 fr. boete of 2 dagen ge vang, voorwaardelijk gedurende 1 jaar. Zij moeten beide eik de der kosten betalen L:!lllllllllll!l!lll!llll!llllllllllll!ll!lllllllll!!llllllllllll!!!llll!lllllll!i!!ll!i!lll!!l!lllllllll^ Om GOED te koopen, koopt ter TROUWE uw GOUD en DIAMANT bij: g VANLEDE, Goudsmid, Boterstraat, 6, IEPER. Niet in bezit van kontroolboek. De- hollander Marcel, van Wijtschate, die als beenhouwer vervolgd werd om niet in be zit te zijn van kontroolboek en bewijzen van herkomst, wordt vrijgesproken zon der kosten, daar uit de behandeling der zaak gebleken is dat hij niet als been houwer kan aanzien worden. Laster, bedreiging. Sinaeve Maurits van leper, is beticht van zich aldaar op 16 Oogst in de herberg De Molplich tig gemaakt te hebben aan laster en be dreigingen jegens de 19 jarige Depoorter Julien. De betichte had aan Depoorter verweten dat hij betrekkingen had met zijne vrouw, terwijl hij gevangen zat en had bedreigd de .vrouw en haren aan houder dood te schieten. De rechtbank veroordeelt d:n betichte voor het feit A tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang; voor het feit B. tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang en tot de kosten, zonder voor waarde. fV5K53B2B£8BHBaaaHE3a2BSBBS C. S. IEPER Tweede Afdeeling. Na een afbrekend tijdperk in het officieel kampioenschap om de internationale wedstrijden toe te laten, gaan de clubs de laatste ontmoe tingen inzetten. De rood-witten ontvan gen de Gaverbeekzonen als gasten. Te Waregem klopten de Sportkringers de leperlingen met 7-0. Daar de thuisspelers ditmaal van alle dalingskommer ontsle- gen zijn, zullen ze met meer gemak die match kunnen aanvatten, vermits er niets meer bij te winnen of te verliezen valt. Anderzijds is het te voorzien dat de rood- witten het vertrouwen van hunne toe schouwers willen behouden en zij zullen dan ook de volle maat geven om de zege in de wacht te slepen. De Juniors krijgen het bezoek van Ize-] gem, waardoor ze in de heenronde met 10-0 verpletterd werden. Thuis zullen -de Juniors trachten een beteren uitslag te bewerkstelligen. BEKER TE BETWISTEN tusschen C. S. leper en F. C. Poperinge. Naar wij vernemen zijn onderhandelin gen aan gang om twee vrienden wedstrij den op touw te zetten tusschen leper enl Poperinge, waarvan de inzet een beker zou zijn. De matchen zouden op 3 en 10 April betwist worden. VOOR Het is slechts enkele jaren geleder» dat er opzoekingen uitgevoerd werden in Bel gië voor het vervaardigen van GEKOOK TE voederstoffen voor het grootvee. In het buitenland, en voornamelijk in Engeland, had het bereiden van deze voe ders, een buitengewone uitbreiding geno men, en dit sedert een vijftiental jaren. De fabrikatie van deze gekookte voe ders, Vlokken genaamd, vraagt eene in stallatie welke toelaat de granen in hun geheel te weeken zonder gistingte ver wekken en ze daarna met stoom te be handelen. Deze bewerking is nu voJedig op punt gesteld, en het is mogelijk uit bijna alle graangewassen een voev.er te •bereiden dat benevens zijne erkende en bewezene voedingswaarde tevens een gel delijk voordeel brengt aan denveeuit bater. Maïs was de grondstof welke voorname lijk de aandacht trok, daar dit graan se dert altijd de voornaamste plaats ir.r.am in de voeding der huisdieren. Als ruw graan of ruw meel kent elkeen er de voor- en nadeelen van. Als maïsvlokken verliest het de nadselen van ruw graan en de ge kende voordeelen verhoogen in waarde. Welke zijn deze voordeelen: 1. Voedingswaarde: Indien wij als ver gelijkingsbasis de lijnkoek nemen, aan de welke wij een waarde geven van 100 dan heeft het maïsmeel eene voedingswaarde van 105 en de maïsvlokken ruim 114. Deze cijfers zijn klaar te zien uit een schei kundige ontleding op verteerbaarheid. 2. Verteerbaarheid: Hier is het grootste voordeel te' vinden. Maïsvlokken hebben een Ontegensprekelijke betere productie waarde, en eene bijna volledige verteer baarheid. Bij varkens, blijkt het uit proeven, dat slechts 78,4 eiwit van gewoon maïsmeel omgezet wordt en 95,5 van ma'svlok- ken. Voor de koolhydraten 91 »5 legen 97,1 3. Volumen: Van alle gekende voeders hebben maïsvlokken het grootste volu men. Dit is ook een niet te betwisten voordeel, want het laat toe gemakkelijker en betere rantsoenen samen te stellen, bij voorbeeld voor melkkoeien niet hooge melkproductie, kunnen maïsvlokken ge voederd worden in verhouding met da melkopbrengst, en zc '.er gevaar van ver- teeringstroebels te verwekken, zooals dit wel eens het geval is met gewone voeders waar het gehalte aan nuttige opneemba re bestanddeelen te klein Is. Het Ministerie van Landbouw van En geland, meldt in zijn bulletijn rr 48 een advies over maïsvlokken. onder den titel: Ratioenen voor het grootvee De industrieele bewerking, welke be staat in het weeken van maïs, behandelen met stoom, openrollen van het behandel de graan, verhoogt stellig de verteerbaar heid en de voedin/swaarde. Maïsvlokken zijn rijk aan verteerbare koolhydraten en het gebruik ervan in het samenstellen der ratioenen is aan te prijzen voor melk koeien of voor dieren waarvan men d« snelle groei en ontwikkeling wil bevorde ren Het zij ook nog gezegd dat bij varkens het spek vast en wit is, wanneer zij maïs vlokken als krachtvoeder nemen, dit in tegenstelling van rantsoenen rijk aan maïsmeel. Benevens maïs als grondstof, kan de zelfde bewerking ook nog op andere gra nen toegepast worden. Paard eboonvlokken zijn reeds door me nig landbouwer gekend. Het bereiden van mengsels van vlokken, bijzond "ril jk voor jonge varkens is ook ter studie. Deze vlokken varkensvlok- ken, biggenvlokken zullen een natuur lijk en volledig voedsel uitmaken, want zij zullen de gepaste mineralen bevatten, welke bij onze intensieve moderne vee uitbating niet in voldoende verhouding aanwezig zijn. De kooper van zulke voeders ziet ook wat hij betaalt. De grondstoffen in vlok- kenvorm zijn allen duidelijk te erkennen, 't geen onmogelijk is wanneer zij in meel omgezet zijn. Er bestaat geen twijfel of het verorulk van voeders onder den vorm van vlokken zal van nu af een groote uitbreiding ne men. Het zal eenieder na enkele proeven duidelijk zijn, dat het verschil in aan koopprijs ver overtroffen wordt gezien de uitbatingsvoordeelen op het vee. M. D. C. Scheikundig Landbouwingenieur. sierlijk en mooi allerhande en goed juist Vrijspraak. Clauw Eudoxie, van Plosgsteert, die reeds herhaalde malen met de rechtbank kennis gemaakt had is beticht van zich op 23 December 1937 rond 14.30 uur, plichtig gemaakt te heb ben aan laster en bedreigingen jegens zekeren Dewiide Marcel. Volgens dezes verklaring zou zij een mes genomen heb ben om er mede te slaan. Daar uit de verklaringen der getuigen niets met zeker heid kan weerhouden worden, bekomt de betichte vrijspraak. Smaad jegens de politie. Techel Da niel, van Poperinge, staat terecht, be ticht van zich aldaar in den nacht van 1 tot 2 Januari 1.1., rond 1 uur 's nachts plichtig gemaakt te hebbrn aap smaad jegens de politieagenten Loridan J. en Vercruysse O. De rechtbank veroordeelt den b:tichte, met aanneming van ver zachtende omstandigheden, tot 210 fr boste of 10 dagen gevang en tot de kosten, voorwaardelijk gedurende 5 jaar, uitge nomen voor wat de kosten betreft. Aanrijding. Geeraert André, van Brugge, was door de politierechtbank van Hooglede veroordeeld geweest tot 70 fr boete of 2 dagen gevang en tot de kosten, om er mst zijn auto in botsing gekomen te hebben met den vrachtauto, gevoerd door Desloovere Jules, van Wevelgem, die vrijgesproken werd. Geeraert, die zich als burgerlijke partij aangesteld had en 1100 frank schadevergoeding vroeg, zag zijn eisch afgewezen en werd tot de kosten veroordeeld. Tegen dit vonnis gaat hij in b:roep. Na onderzoek der zaak, *erzendt de rechtbank beide betichten vrij van kos ten, doch verklaart zich onbevoegd voor wat den eisch der burgerlijke partij be treft, die tot de kosten Verwezen wordt.. Smaad. Ghekiere Madeleine, van Oekene, is beticht van zich aldaar plich tig gemaakt te hebben aan smaad jegens den veldwachter Deforce Em. Te Oskene evenals te Beveren, speelt de politiek een groote rol. De rechtbank veroordeelt dan ook de betichte met aanneming van ver zachtende omsta ndigh Eden, tot 175 fr boete of 3 dagen gevang voorwaardelijk gedurende 1 jaar. Zij moet de kosten betalen. der beste merken. «Omega», «Tavannes», Cyma Roskopfenz. Regulateurs, Schouw garni turen, Parquet horloges, Barometers. Prachtige JUWEE LEN, de laatste nieuwigheden. I Mooi ZILVERWERK. Groote keus, matige prijzen, trou we bediening. HUIS H. DONCHE ZONEN Diksmuidestraat - 11 - IEPER. Beroemd huis voor herstellingen. STAD IEPER. ■wratrriwr Bijzonder aanbevolen door de Deskundigen MEVR. VANDENDRIESSCHE de Stuersstraat, 7, IEPER 1 Telefoon 311 Raadplegingen op ALLE dagen. Bijzonderheid van geperfection eerde en gewaarborgde gebitten. ïaHiaBiHBiiiiKiaBaBBBaaaBBt Een Schrijfmachien 7 ppe" moet Ge koopen 'jlGfe" ter trouw en met waarborg OPENBARE AANBESTEDING Op Maandag 21 Maart 1938 zal te 2 uur ten Stadhuize overgegaan worden tot de opening van de inschrijvingen voor het oprichten van een Nieuwe Lavatory in de Muziekschool Plan en lastenboek zijn ter inzage in het Stadssekretariaat. Het werk is voorbehouden aan de Iepersche aannemers. De Sekretaris, De Burgemeeester, G. Versailles. J. Van der Ghote. Prijskamp Cichorei Talpe. Vraag» bulletijn bij de Kruideniers. Goede Vriend, hebt gij hooren spre ken van de THEOBROMA? Ja, niet waar: de geheele stad door spreekt men van dit WONDERBAAR VOLKSMIDDEL om te verkloeken, om ons rood en gezond bloed te geven: de THEOBROMA ver kloekt zoo rap zenuwen: hij kost maar veertien frank en dit is voor 14 dagen goed. Beproef eens. vriend, gij zult er a zoo goed mede bevinden, geloof de on dervinding. Bij alle H.H. Apothekers te Poperinge. kunt Ge verkrijgen bij """Brussel. SANSEN-VANNESTE Gasthuisstraat, 15, Poperinge. GEWOON MODEL 1390 frank. «BBBBBBBBBBBBBBIBBBBBBBB! DE STUERSSTRAAT, 27, IEPER Trouw Bediend. Brillen - Glazen in alle modellen. 1Kosteloos onder- zoek der oogen. IBSBBDBBBBBHSiaaaBBlïBSBBBflSIBBBflBBHBBBBHaBBBBBSBHBBflflBgBa (DERDE BIJDRAGE) -COJ- Korts na den oorlog was de school van de gezusters Bouquillon zeer bevolkt uit oorzaak van het groot aantal vluchtelin gen dat in Westvleteren bleef vertoeven in afwachting van den heropbouw van hun verwoeste haardsteden. In dien tijd moest Jufvrouw Margriet Bouquillon, reeds ver noemd; bijspringen in de klas van haar zuster Hortense en les geven aan de an dere leerlingen. DE TIJD NA DEN OORLOG. De ge zusters Bouquillon waren nog in hun volle levenskracht en dachten aan niets anders dan hun schooltaak naarstig voort te zet ten in de lijn van het rustige vooroorlog- sche verleden. Edoch de naoorlogsche tijd was er een van vernieuwing op alle gebied. De school wet van Mei 1914, die de inrichting van een 4" graad voorzien had voor de leerlin gen, zoo jongens als meisjes, die ten ge volge van de invoering van den leerplicht tot 14 jaar op school moesten blijven, zou r.u in toepassing gebracht worden. In 1320 yerscheen een programma voor den 4" graad, bij wijze van proef, dat geweldi ge eisch: n stelde aan het gewone leer- personeel. Aanvullende normaalleergangen werden ingericht om het in dienst zijnde leerpersoneel op hoogte te stellen. Men schen van leeftijd werden cp een harde proef gesteld. De schoolbesturen zochten naar een oplossing om hun inrichting te houden volgens de eischen van de wet. Alzoo kwam het dat de toenmalige voorzitter van het beschermingscomité over de aangenomen meisjesschool te Westvleteren, E. Pastoor Clayes, in onder handelingen trad met het klooster te Rentnge om een zuster van daar, die het bijzonder getuigschrift tot het geven van onderwijs in den 4" graad had verworven, naar Westvleteren te krijgen, ten einde aldaar het 4" graad onderwijs voor de meisjes in te richten. Deze 4° graad-klas werd geopend op 1-10-19. Zij was eerst zelfstandig, later zou ze terug gehecht worden aan de la gere scljool onder het bestuur van Jw. Hortense Bouquillon, omdat de wet voor zag dat een 4" graad-klas niet anders mocht zijn dan de hoogste klas van de lagere volksschool. Jufvrouw Philomena Bouquillon, onpas selijk geworden, moest op 1-9-21 ziekte verlof aanvragen. Zij werd in haar klas vervangen, eerst door haar zuster Mar griet Bouquillon en later door Eerw. Zus ter Christina (Jw. Decuypere E.) van het klooster te Reninge. Gezien haar gezond heidstoestand, vroeg en bekwam Jw. Phi lomena eervol ontslag uit haar ambt en werd ze met ingang op 1 Oktober 1922 voor goed vervangen door voornoemde geestelijke leerkracht. Middellerwijl was ide lagere jongens school Jw. Feryn Elisa, wijlen Eerw. Moe der Eugenie te Westvleteren. als onder wijzeres in^dienst getreden. Aldus hadden de zusters van Reninge hier ongemerkt vasten voet gekregen en het was te zien dat zij hier te Westvleteren, het school werk van de Jufvrouwen Bouquillon zou den voortzetten. Jw. Hortense Bouquillon, schoolhoofd van de aangenomen lagere meisjesschool te Westvleteren-dorp, gedurende bijna 40 jaren, trad uit dienst op 31-1-24. Jw. Julia Bouquillon, haar zuster, zou in de bewaarklas met de nieuwe bestuur ster van de schooi en de andere brave zusters van het klooster voort medewer ken tot einde September 1937, dag waarop ze 37 jaar en één maand onderwijsdienst zou kunnen laten gelden. TWEE GESLACHTEN BOUQUILLON zijn te Westvleteren voorbijgegaan al goed doende aan de Jeugd. Velen hebben zij er onderwezen; daarom, volgens het bijbel woord, zullen hun namen als sterren staan. Hun loon zullen ze ontvangen. De oude meesteressen PHILOMENA, RCCALIE en JULIE zijn reeds heenge gaan. Schoolvrouwen van den ouden stem pel, eenvoudige, brave lieden, gedreven door de liefde voor het kind, vrome werk sters van het eerste uur, U groeten we en herdenken we eerbiedig. De jufvrouwen HORTENSE, PHILOME NA en JULIA BOUQUILLON zijn nog ia leven en genieten nu van de rust na den arbeid te Merkem. Zij werden van Staats wege vereerd met het burgerlijk eere- teeken van lange jaren trouwen dienst in het onderwijs van de volkskinderen. AANHANGSEL over het beschavingswerk van da oude Jufvrouwen Bouquillon van Merkem-Melane, te Houthulst en Jonkershove. Toen grootvader Bouquillon Pieter, Ja cobus, omstreeks 1831 van Zonnebeke te Merkem-Melane aankwam met zijn ben de kinderen, was de gansche streek waar nu Houthulst en Jonkershove oprijzen, nog een uitgestrektheid bosch: het vrij boschgenaamd. In kleine, donkere hut jes leefden die boschkanters een armoe dig leven: tafels en stoelen bezaten ze nht; in den grond van hun hut graafden ze een ondiepen breeden kuil, waarvan de boorden moesten dienen tot zitplaats. Hun familienaam kenden ze niet; ze ga ven mekaar lapnamen of gebruikten lan ge reesems voornamen om iemand te be noemen. Ze verkeerden in een staat vaa halve wildheid. Wanneer, bij den verkoop van de 516 ifectaren vrij bosch, toebehoorend aan den Belgischen Staat, Mijnheer en Me vrouw Casier eigenaars werden van een groot deel van deze streek ging stilletjes aan het beschavingstiöht op voor deze verlaten bewoners. Dat was rond de jaren 1840, de tijd van de aardappelplaag en een tijd van hongersnood in Vlaanderen. Mevrouw Casier deed beroep op de dochters van grootvader Bouquillon aan de Melane. Julie, Clemence en later ook Theresia Bouquillon trokken iederen Zon dag op naar 't kasteel van de goede me vrouw Casier, namen daar het noenmaal en hielden in den namiddag Zondag school in een daartoe ingericht zaaltje. Toen in 1864 de kerk van Houthulst ge bouwd was, zullen zij ook medestichters geweest zijn van de congregatie voor jonge dochters. Mijnheer Vandamme, grootvader langs moederlijke zijde van den Heer Arron dissementscommissaris Maes, nu te Veur- ne, en die op aanraden van grootvader Bouquillon, ook kooper werd van een aan- zienljk deel boschland, vatte de gedach te op aan de Melane een kantwerkschool te stichten, om de meisjes van die arme boschbewoners aan een bezigheid en een kleine geldwinning te helpen. Theresia Bouquillon, dochter van voornoemden Pieter, Jacobus, leidde deze dagschool welke door knechten en meisjes bezocht werd. Dat moet in de jaren '50 gebeurd zijn. Jw. Theresia was geboren den 14-9-31, dus teen ongeveer 20 jaren oud. Onder het spellewerkenleerde zij de kinderen hun gebeden, hun catechismus en de eerste beginselen van het lezen en het schrijven. Toen latsrtijd, cp 2 km. ongeveer van de Melane, op een kwartier afstand van de plaats waar' nu de kerk van Jonkershove staat, Petrus Bouquillon, de oude, oom van den huidigen heer Bouquillon, met denzelfden naam, thans wonend te Veur- ne, een weefschool oprichtte, namen de oude Jufvrouwen Bouquillon, daar alweer de gelegenheid te baat om hun drift naar onderwijs geven, te voldoen. Zij leerden er aan de jongens en ook aan de meisjes die er kwamen, den godsdienst, het lezen, het rekenen en het schrijven. Eerw. Pas toor Costenoble van Jonkershove kwam deze school gaarne bezoeken en had er achting voor. Ook de familie Baron de Coninck van Merkem deelde aan de kin deren van dit schooltje' gunsten uit. Met het ontstaan van twee scholen, één voor jongens en één voor meisjes, te Hout hulst in 1874 en het opkomen van de Sint Pietersschool te Merkem-Aschhoop, ver viel het weef-leerschooltjs en meteen het leeraarschap van Jw. Theresia Bouquillon.

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 11