In ons Land Kamers m ietplaatsen •mtm dergalerij" Blijde leper-Kattefeest Door Etaar kleinzoon mei een hamer doodgeslagen NIEUWE BRUG INGESTORT TE HASSELT Issii 84-jersire ir^eier'von 24 feïsi- c&ren, 801 hmr wsnisig ticsd gevGRden Se tloufem-YeuriiS. Modern gemeubileerde bij ANTOON MONCAREY - DECANTE HET EUCHARISTISCH KONGRES TE BUDAPEST «VITA» VOEDERS VAN M. DE CUYPERE, ROESELARE IEPER-KATTEFEEST VERWIERF ONGEHOORDEN BIJVAL De volksmassa bij de Hallen tijdens hei tiewerpen der Katten n uit het Belfort Het folkloristisch feest werd met een prachtig weder begunstigd en in dm na middag zag men ten allen kante volk toe komen om met de Iepeflingen de herden king der middeleeuwsche geplogenheid te ■vieren, welke sedert 1813 niet meer plaats greep. Van vóór het feest aanvang nam wer den er honderden katten, als borstspeld •vervaardigd, aan de bezoekers verkocht De katjes zijn ln witte celluloid en met een gekleurd lintje aan den hals. Groot en klein, oud en jong, droeg het feest- teekcn. De kattekoers voor Juniors, die uit Gent vertrok, aiover Brugge en welke zijne aankomst hier vóór den Casino, Statie straat te leper, zag, lokte eene groote schare sportliefhebbers uit, welke ge- «samenlijk met de rijders, na afloop dezer prachtig geslaagde wegrit, zich naar de Groote Markt b:gaf. Rond 16 uur vertrok uit het stadhuis De Kattestoetvoorafgegaan door de muziekmaatschappij «Ypriana», gevolgd door de negen eereknapen, welke de ne gen katten droegen, en die van uit den Belforttoren zouden geworpen worden, alsook van de "Nar». Aan den voet van het Belfort werd halt gehouden. Voor aleer de eigenlijk? feestelijkheden zouden aanvangen, werden uitsluitelijk voor de kindsrs beneden de twaalf jaar, honderd kleine katjes van uit de Torregewor pen. Het was een eenig schouwspel, die kleine kleuters onder mekaar de katjes te zien betwisten. Na eer korte tusschenpoos, het gekltn- gel-klangel van den Beiaard en een con cert van thebaansche trompetten, ver scheen de Narop het plankier welke boven op het tweede verdiep van het Belfort uitstak. De katten, voorzien van linten, werden in twee reeksen van drie uit den hoogen toren geworpen. Nu was de strijd voor de volwassenen aan den gang. Eene echte overrompeling en ge harrewar ontstond cm een der linten, waaraan premiën toegekend werden, te bemachtigen. En of er vreugde en Jolijt heerschte onder de omstaanders, hoeft niet gezegd. Maar de feestroes steeg ten top, toen drie katten in stcffe in een valscherm uitgeworpen werden en boven de hoofden der toeschouwers naar be neden dwarrelden. Een 10* kat voor de Rallye, waaraan de hoogste premie vastgehecht was, werd hierna met een ballon de wereld ingezon- dn. Waar ging die naar toe? Dt Groep met de Naren de hofjonkers met hun kallen. HULDEBETOOG AAN DE FOORREIZIGER «ALI-BAI - (VERVOLG) Ter gelegenheid van het Kattefeest Werd op Zondag 13 Maart eene genegen- heidshulde ingericht voor den welbeken den en sympathieken foorreiziger Ali- Baba, die sedert 50 jaar met zijn nougat- kraam naar ie kermissen komt. Om 11 uur werd hij door de muziek maatschappij Ypriana van zijn toon bank afgehaald en eene ronde werd ge maakt op de foor, waarbij alle foorkramers zich aansloten, alsook talrijke leperlin- gen. Vandaar ging het naar het stadhuis, waar Ali-Baba ontvangen werd door Bur gemeester Vanderghote, Schepen Le- mahieu, Heeren Gruwez, Bouquet en Seys De Heer Burgemeester bracht eene korte en welgemeende hulde aan den jubilaris en eindigde met hem de beste gezondheid en vele gelukkige jaren toe te wenschen hss-j T.dei •var-I Hij overhandigde hem eene V medalie en de eerewijn were. De Heer Pamelaere, nar. reizigers, bracht insgelijks hulde aan den gevierden c; na het stadhuis verlaten v. Bij het buitentreden wc?".ha i omringd door zijne zonen, co het vader-j landsch lied onthaald en dcor talrijkei sympathisanten luidruchtig toegejuicht,; De tloemenruikers. welke de jubilaris inl ohtvangst te nemen had, ging hij uit I erkentelijkheid nederleggen aar de:, voet van het gedenkteeken der Iep'rsche ye-l sneuvelden, waaronder hij talrijke klan-1 ten telde. Een prachtig noenmaal werd den ju bilaris en genoodfgden opgediend en men hoorde ten allen kante: «Lang leve Ali- Baba! Foorreirigcr ln den stoet, op weg naar het Stadhuis, waar hij officieel werd ontvangen door Heer Burgemeester en Schepenen. «KATTEKOERS» DER JUNIORS GENT-IEPER De overwinnaar, ALOIS DELCHAMBRE wordt in de bloemen gezet door Heer Burgemeester Vanderghote en door Heer Gruwez, Voor zitter van het Feestkomite JUNIORSKOERS «DE DRIE BELFORTSTEDEN» De wielerwedstrijd Gent-Brugge-Ieper, Ingericht door de Iepersche Wielrijders club ter gelegenheid der herinrichting van de Kattefeesten, is op prachtige wijze geslaagd. Al wat reeds eenigszins naam heeft in de kategorie der Juniors, nam aan dezen wedstrijd deel, en niettegen staande de afstand 100 km. bedroeg, werd er van het begin tot het einde hardnek kig gestreden. Deze koers Is tot een grootsche sport gebeurtenis uitgegroeid. De zege is ge gaan naar Alois Delchambre van Waas ten, die de overwinning volkomen ver diend heeft. Hij heeft er immers voor ge streden, hij toonde zich in alle omstan digheden zeer strijdlustig, stond steeds in de vorenste gelederen en op het einde van de koers, minder betrouwend op zijn sprint, trok hij er onweerstaanbaar alleen van door om als groote overwinnaar over de eindmeet te bollen. De Heer Burge meester Van der Ghote was dan ook fier den palm aan een jongen uit de streek te kunnen overhandigen, evenals M. Gru wez, die hem de symbolische kattentrui aantrok. Tweede werd Declcrcq André van Koekelare, gevolgd door den belofte vollen Cnockaert Roger van Desselgem. Lingier van Wijnendale, zoodat het, over het algemeen beschouwd, een glorievoile dag voor de West-Vla&msche Juniors werd. Hebben zich verder onderscheiden: Donze (Hollander) en Vitse van Pope- ringe, die door ongelukken de vruchten niet hebben kunnen plukken in evenre digheid voor het gedane werk. Op sportief gebied was Gent-Brugge- Ieper dus een succes. Wat de publieke belangstelling betrof, deze grenst aan het ongelooflijke. Vanaf het vertrek tot aan de aankomst hebben duizenden en nog duizenden sportliefheb bers dezen wegrit begroet en de massa te leper was ontelbaar. De Inrichters halen eere van hun werk, terwijl het Stadsbestuur, het Feestkomi- teit en M. Holflack van de rijwielen Sal- vator dienen geloofd om hun steun ge schonken voor het verwezenlijken van deze sportgebeurtenis. De Heer Politie- kommissaris er zijne onderdanen dienen eveneens bedankt voor het handhaven der orde, want Zondag met het Kattefeest stond de Politie voor geen gemakkelijke taak. OVERZICHT VAN DE KOERS Te 11.50 uur zette de groep van 51 ren ners zich te Gent in beweging en dit on der geleide van drie agenten van de wiel rijdersbrigade der politie. Om 12.09 uur werd de Brugsche steenweg bereikt, waar dan ook het officieel vertrek gegeven werd. En weg zijn ze Voor Donze gaat het niet rap genoeg en als een bliksem schiet hij weg en te Waarschoot heeft de mo*- Senator Verbist graf eerst uiting van zijn vreugde om de concentratie welke tot stand was geko men te Ronse, concentratie die zijn weer slag hebben zal over gansch het land. Dat Ronse een prikkeling weze voor de ge meenten waar de katholieken nog ver deeld zijn. Spreker herinnerde dan aan de stich ting van de K.V.V. en gaf een overzicht van het programma van K.V.V. Hij had het dan verder over bedrijfsordening. K.V.V. huldigt de verzoening van kapi taal en arbeid. Patroon en arbeiders heb ben elkaar noodig. K.V.V. heeft de be drijfsorganisatie op haar programma ge zet en de huidige regeering houdt zich bezig met het opstellen van een wetsont werp erover. «Rerum Novarum» en <Qua- dragesimo Anno» lnspireeren de politieke bedrijvigheid van K.V.V. De K.V.V. waakt erover dat de Vlaam- sche geest zich kunne ontplooien. Alhoe wel nog jong kan de K.V.V. toch reeds bogen op verwezenlijkingen: oprichting van de cultuurraden, van de Viaamsche academiën, binnen kort van de Viaam sche hoogere raad voor volksopleiding en van een Viaamsche officierenschool. Het Viaamsche volk zal zich thuis ge voelen in België. Dat België zijn volledi- gen plicht begrtjpe tegenover Vlaanderen en Vlaanderen zal zijn plicht doen tegen over België. Omtrent de houding van K.V.V. tegen over Staatsinmenging, uitte de H. Ver bist zich als volgt, na er eerst op gewezen te hebben dar totalitaire machtsaanspra ken leiden tot imperialisme dat op dezen oogenblik Europa in vuur en vlam dreigt te zetten: i Wat denkt de K.V.V. over de bevoegd heid van den Staat? De mensch behoort tot verschillende gemeenschappen. De so ciale banden brengen een rijkdom in zijn leven en verhoogen den kultuursehat der menschen-maatschappij. Wij erkennen de noodwendigheid der Staatsordening in een beschaafde menschengemeenschap. Wij zijn den Staat dankbaar voor de rust, de orde, de veiligheid en den geestesrijk dom dien hij brengt ln het menschelijk bestaan. Maar wij kennen ook de grenzen der Staatsmacht. Wij doen niet mee aan de moderne Staatsverafgoding. Het Staats burgerschap kan niet de volledige be staansreden van den mensch uitputten. De Staat is er om het volk en den enke ling te dier.n en niet omgekeerd. Wij houden hoog: het recht van het vrij initiatief, de majesteit van het ge weten en de waardigheid der mensehe- lijke persoonlijkheid. Wij willen aan Cesar geven wat aan Cesar toekomt, maar wij willen vooral aan God geven wat aan God toekomt! Na nog gewezen te hebben op den groei en den bloei van K.V.V., drukte Senator Verbist de hoop uit dat het voorbeeld van Ronse mocht nagevolgd worden daar waar de Katholieken de eendracht niet hebben ingeluid. Na Heer Verbist kwam Minister Maroik aan het woord. H. Marck wees erop dat de minder heidspositie van de Katholieken in de Regeering de uitwerking van ons katho liek programma belemmert. De taak der Regeering wordt met den dag ook moeilijker. De werkloosheid steeg m zes maanden tijd met 77.000 eenheden. De katholieken mogen de hoogere belan gen van het land niet uit het oog verlie zen voor enkele details. Meer dan ooit moeten de katholieke Ministers nu op hun hoede zijn. - In zake financieele toestand van het land is de geschapen toestand niet te wijten aan de huidige regeering. Niemand kon voorzien dat de werkloosheid zoo zou stijgen, en wie zou de verantwoordelijkheid op zich durven nemen den werkloozen- steun te verminderen; 480 millioen zal deze toestand aan de Regeering kosten, en dit was niet voorzien in het budget. Het indexcijfer is gestegen en de beamb ten moeten worden verhoogd met 5 De Regeering kan hieraan niets doen. Verbeteringen werden gebracht aan de .oonen der onderwijers, de eischen van de oudstrijders kunnen moeilijk afgewe zen worden; nieuwe inkomsten moeten dus gezocht worden om dit alles te be talen. In zake besparingen heeft de Minister gezocht in zijn departement, en hoop en al kon hij aan de som van 4 millioen ge raken, Toch zijn departementen waar zich •HiiHüaHaaiaHiiHHHaiiaiiiasBa dige kerel reeds 23 seconden voorsprong. Intusschen is de groep ook niet stil ge bleven en onder den druk van Vitse, Del chambre en Salomé moet de weglooper begeven, want vóór Eekloo wordt hij in- geloopen. Hier zijn 2 premiën te betwis ten. De eerste is voor Donze en de tweede wordt door Delchambre gewonnen. In vliegende vaart gaat het verder en Mai- degem wordt om 12.48 uur bereikt. Hier valt Vitse plat, echt jammer! De groep blijft steeds gesloten en te Brugge gaat hij om 13.15 uur voorbij. De premiën wor den hier door Remue en Faepe gewon nen. Enkele ontsnappingen van Delcham bre en Donze mislukken en te Torhout, waar Salcmé wegens krampen moet ach terblijven, wordt de premie door Declercq gewonnen. Hier slagen enkele renners er in uit te loopen, het zijn: Remue, Lingier, Staelens, Delchambre, Delmuylle, Cno ckaert en Declercq. De strijd is ingezet en die 7 renners verstaan zich wonderwel en gaan in vliegende vaart Ieperwaarts. Te Slijhage moet Remue afstappen om aan zijn ketting te werken. Bij het bin nenkomen van de stad schiet Delchambre zoo geweldig uit dat niemand zijn wiel kan snappen en hij als groote overwin naar en te midden een zee van volk alleen toekomt. ■UITSLAG: I. Delchambre Alois, Waasten, in 2 u. 28 m.; 2. Declercq André, Koekelaere, op 17 Seconden: 3. Cnockaert Roger, Des selgem; 4. Lingier Julien, Wijnendale; 5. Staelens Pierre; 6. Delmuylle Henri, An- zegem, op 300 meter; 7. Knops Jan, Me- chelen; 8. Dick René, Metrelbeke; 9. Pae- pe Albert. Brugge; 10. Ramon Albert, Brugge; 11. Verselder Robert; 12. Schotte Alberic; 13. Remue Michel; 14. Roose Al- bert; 15 Berton Albert; 16. Donze Jan; 17. Schollaert Frans; 18. Vercaigne Gast.; 19. Franco Mich.; 20. Lanssens Rog.; 21. Simoens H.; 22. Van Hoylandt Paul; 23. Rogiers Alb.; 24. Keukeleire M.; 25. Van- coucke Flor.; 26. Vandevivere Marcel; 27. Leersnijder Alb.; 28. Guelton Rob.; 29. Hanssens Alf.; 30. Pollin Alb; 31. Van- boxelaere Edg.; 32. Dekimpe Lucien; 33. Van Herenthals Alb.; 34. Devolder Alb.; 35. Vitse Valère; 36. Salomé Pol; 37. Di- voy Emiel. DE PREMIES WERDEN GEWONNEN DOOR: Mevr. Cannau, Geluveld 5 fr Maurice Van Loo, Moerbeke-Waas 5 fr. René Vandamme, leper 5 fr. Jeanne Hellemans, Waasten 10 fr. Develter André, leper 10 fr Develter André, leper 10 fr Vincart Paul, leper 10 fr. Vincart Paul, leper 10 fr. Daels Maurice, Langemark 10 fr. Latruwe Roger, Elverdinge 10 fr Latruwe Roger, Elverdinge 10 fr Domicent Roger, Waasten 10 fr. Baratto Maurioe, leper 15 fr Baete Louis, leper 15 fr Daels Maurice, Langemark 15 fr Coffyn Hector, leper 20 fr Swertvaegher Marie, leper 20 fr Vanthuyne Daniël, Merkem 25 fr Daels Maurice, Langemark 25 fr Robert Petyt, Voormezele 30 fr Kinders Vanpoppel, Oostvleteren 100 fr Het Inrichtingskomiteit van het Kat tefeest bedankt uit ter harte alwie tot de herinrichting en het welgelukken van dit feest heeft medegeholpen, nl. HH. Buckinx en van Renynghe, die de pers berichten hebben uitgevaardigd, HH. A Donck, A. Gruwez, F. Vandevoorde, E Hoflack en N. Lévy (Alt Baba), die milde premies geschonken hebben. besparingen opdringen en de katholieke Ministers zullen erop waken dat zulks gebeure. Nog verklaarde de H. Minister dat tot vóór den Vrijdag voordien niemand in de Regeering, behalve de H. De Man, op de hoogte was van den slechten flnan cieelen toestand. H. Soudan zal nu moe ten klaren wijn schenken en het bilan van den waren toestand neerleggen. Ten slotte zegde de Minister niet te kunnen zeggen dat geen nieuwe belastin gen zullen komen, maar wel dat de ka tholieke Ministers zich verbinden alleen te handelen naar den geest van het ka tholiek programma en voor het welzijn van gansch het land. Voor de katholieken van Ronse is Zon dag een historische dag geweest. Mocht hij tot voorbeeld strekken! OOK OPRUIMING IN DE BEL- GISCHE KOMMUNISTISCHE PARTIJ? Naar verluidt werd in den schoot van de Belgische KommunMische Partij ook een opruiming in het klein gehouden op de wijze waarop dergelijk werk in het groote geschiedt in Rusland. Het schijnt dat drie Belgische kommu nlstische leiders over enkele maanden naar Mouskou opgeroepen werden en zij nimmer terug zijn gekomen. Later wer den nog andere geroepen; onder hen zou zekere David reeds koudzijn gemaakt, en Mare Willems onder bewaking staan van de Gepeoe. DE NOOD DER GRENSARBEIDERS Zondag 11. werd te Kortrijk een Kon- gres gehouden, onder voorzitterschap van den H. Vereecke, voorzitter van de Chris ten Centrale der Textielbewerkers van België, waar er gehandeld werd over den nood der grensarbeiders. Er wsrd gewezen op de onrustwekkende wijze waarop het aantal grensarbeiders afneemt, vooral onder de mannen bene den de 25 jaar. Op de 36.000 grensarbei ders in 1936 waren er slechts 11,7 man nen beneden de 25 jaar, wijl er 48,8 vrouwen waren onder de 25 jaar, waar van er 60 gehuwd zijn. Dit stelt een be langrijk zedelijk probleem. De grensarbeiders zijn den speelbal ge worden van de FransChe nijverheid, die ze aanwerft en afdankt naar willekeur. Daarom moeten de wetten onderzocht aan dewelke de grensarbeide*s onderworpen zijn, opdat maatregelen kunnen getroffen worden om hen te bescherm"n en te hel pen. De werkloosheid is veel grooter in het Moeskroensche dan in het Kortrijk- sche. Werklooze grensarbeiders vinden moei lijk werk in eigen land en kunnen zich moeilijk aanpassen aan dit werk. Kan de produktie, die op bezwaren stuit in Frank rijk, naar hier niet verhuizen? Dit dient in de hand gewerkt. De meening werd uitgedrukt dat hierin verbetering en redding zou kunnen ge bracht worden door o.m. graven van ka naal van Moeskrcen naar de Schelde, van leper naar Komen, door wijzigingen op de spoorwegtarieven, door het geven van uitbreiding aan de fabriek van gezond heidstoestellen te Waasten, door het aan leggen van waterdistributie in Midden- en Zuid-West-Vlaanderen, door het aan wenden van de vijvers van Dikkebusch en Zillebeke voor de kunstzijdenijverheid, het aanleggen van roötwaterleiding op dat de vlasindustrie uitbreiding neme in het Iepersche, enz. Na de uiteenzettingen werden besluiten genomen. A.C.V. zal een sekretariaat voor grensarbeiders inrichten en aandringen bij de Regeering opdat maatregelen voor verbetering van den toestand worden ge troffen. DE NIEUWE BELGISCHE GEZANT BIJ HET VAT IK A AN Eigenhandige brief van onien Koning aan den H. Vader. Dinsdag 11. heeft de nieuwe Belgische Gezant bij den H. Stoel, H. De L'escaille, zijn geloofsbrieven overhandigd aan den H. Vader. De geloofsbrief was een eigen handig geschreven brief van onzen Ko ning Leopold III, waarin onze Vorst zijn verkleefdheid betuigde voor den H. Vader DE INCIDENTEN VAN EDINGEN Interpellatie in den Senaat. Verleden week hebben wij relaas ge geven van de taalincidenten te Eóingen. Sedert werden talrijke aangehoudenen terug in vrijheid gesteld, ook de Waal- sche inbrekers, behalve een drietal Viaamsche V.N.V.ers die deel genomen hadden aan de betooging te Edingen, die besloten werd met een handgemeen worden. In den Senaat werd over de incidenten van Edingen een interpellatie gehouden door de VI. Nat. Senator Van Dieren, Heer Van Dieren haalde de feiten aan, zooals wij ze verleden week hebben mede gedeeld. Spreker protesteerde tegen de tergende aanhoudingen van betoogers en mishandelingen welke zekere aangehou denen hebben moeten lijden vanwege gendarmen. De Minister van Justitie, H. du Bus de Warnaffe, antwoordde op de interpella tie. De Minister verklaarde dat de betoo' gers die naar Edingen zijn gegaan in uni form waren, wat verboden is. Daarbij ga ven zij zich uit in hun strooibriefjes als politieke soldatenZij hadden beant woord aan een mobilisatiebevel van hun partijleiders. Toen te zen betoogers hen uitjouwden, hebben de V.N.V.ers hun gor delriemen losgemaakt en zijn er op los gegaan op de tegenbetoogers. Vier per sonen, waaronder een kind, werden ge wond. Aan de riemen waren looden schijven gehecht. Het ingestelde onder zoek had tot doel de verboden wapens aan te slagen. Aanhoudingen werden gedaan naar gelang de noodwendigheden van het onderzoek. Bijna al de aange houdenen werden terug in vrijheid ge- stsld of zullen het zijn. De autobussen werden weer vrijgesteld. Bij vergissing werd een persoon aangehouden die niets met de zaak te maken had. Ook een on derzoek werd ingesteld omtrent de in braak bij de EE. Broeders. De Parketten zullen er over waken dat de orde niet ver stoord worde. H. SOBRY INTERPELLEERT IN DEN SENAAT OVER DE SCHOOLTOESTANDEN TE DIKSMUIDE In de Senaatszitting van Dinsdag heeft H. Senator Sobry de schooltoestanden te Diksmuide uitvoerig besproken. Spreker teekende krachtdadig protest aan tegen de valsche voorstelling der toe standen en feiten. Alleen de kleine poli tiek wil een rijksmiddelbare school tot stand brengen te Diksmuide. Heer Senator bewees dan dat die school absoluut niet noodzakelijk is en slechts een geldverspilling zou bet eekenen. Hij sprak ook ten voordeele van de vrije dia- mantschool en drukte de hoop uit dat die weldra nu tot stand zou kunnen ko men. Minister Hoste was zeer vaag in zijn antwoord en bevestigde slechts dat in de lokalen van de lagere school te Diksmuide een vakschool zal worden Ingericht. TEGEN DE PRONOSTIEK WEDSTRIJD EN Door Kamerlid Baillon werd een wets ontwerp ingediend bij de Kamer strek kende tot verbod van de pronostiekwed-j strijden, 't zij over voetbal, wielrijden,' enz. De Regeering zou evenwel bijzondere toelating kunnen verleenen zoo de ge heelheid van de winsten gestort wordt aan de door haar aan te wijzen mensch- lievende werken. EEN VLAAMSCHE VEROVERING DE KON. VLAAMSCHE AKADEMIE VOOR WETENSCHAPPEN, LETTEREN EN SCHOONE KUNSTEN VAN BELGIE» OPGERICHT. De Koning heeft Woensdag: het besluit onderteekend, houdende oprichting van de Koninklijke Viaamsche Akademie voor Wetenschappen, Letteren en Schoone Kunsten van België. Een nieuwe stap werd ermede gedaan in de vervulling der Viaamsche eischen De Kamers zullen de Akademie moeten begiftigen met een begrooting en een rechtspersoonlijkheid. In het Koninklijk Besluit zijn alle ver dere schikkingen van deze oprichting vervat. Een zichtje op de onlang» nieuwgebouwde brug die losgeknakt bet water imtorttet Een onlangs gebouwde nieuwe brug over het Albertkanaal, brug die doorging als een meesterwerk van techniek, is op enkele minuten tijd, Maandag 11., inge stort te Hasselt, juist nadat een tram in volle vaart nog tijdig was kunnen erover bollen. Gelukkig kwamen geen personen om. De brug brak door in drie deelen en de voetstukken ervan werden eveneens zwaar beschadigd. De brug was in een stuk ge maakt en 70 meter breed. Omtrent de oorzaak is niets bepaalds totnogtoe uit gemaakt. Toch meent men dat de auto- geenlassching niet s'terk genoeg is ge weest om de brug zonder steun langs on der te kunnen dragen. Door de genietroepen werd een nood brug aangelegd. De ingestorte brug heeft 1.750.000 fr. gekost. De waarborgtijd is nog niet ver vallen. Men schat dat deze instorting, die den bouw van een nieuwe brug zal eischen, 4 millioen frank schade zal ver oorzaken. De scheepvaart op het Albertkanaal te Hasselt is gestremd en vier schepen zitten vast te Hasselt voor zes maanden. Deze instorting heeft in ieder geval veel verbazing verwekt. B3BaS3&aBBBaaBBBEEIMHBBBBSia gansch uitgerust en opgemaakt wor den vanaf heden ten toon gesteld in daartoe speciaal geschikte zalen. Dit in de ut, v.gjroays I 5, Gasthuisstraat, Poperinge EBBSKSWt Komt allen zien Gij die er belang bij hebt. Toegang vrijl Kamers en Eetplaatsen naar alle beurzen, naar alle prijzen. MAAR ALLEN EVEN FLINK VERZORGD ER ZAL PLAATS ZIJN VOOR 250 a 280 DUIZEND DEELNEMERS OOK DE EEUWELINGE VAN ARDOOIE IS OVERLEDEN STERFGEVAL Met grooten ijver •wordt thans te Bu dapest gewerkt aan de voorbereidings- werken voor het aanstaande Eucharistisch Kongres. Er werd plaats voorzien voor binst de groote plechtigheden, voor 250 a 280 duizend deelnemers. De Engelsche en Iersche bedevaarders zullen niet over Duitschland naar Buda pest reizen, uit protest wegens de gods dienstvervolging welke in Duitschland heerscht. LOUISE FRAYE GAF DEN GEEST Op een paar weken tijds werden in West-Vlaanderen twee oude vrouwtjes uit ons aardsch midden gerukt, de eerste op haar honderdsten verjaardag en de twee de, Mej. I.ouise Fraye, uit Ardooie, een paar weken voor haar 100 jaar zou wor den gevierd. Deze viering inoest doorgaan op 2 April e. k. Zou al het gedoe omtrent hun honderd- jaar-vicren wel niet deels oorzaak zijn van hun afsterven? ISÏ ONDERSTAANDE FOTO WERD GENOMEN BIJ DEN HEER JULES MALFAIT, LANDBOUWER TE NOORDSCHOTE. De varkens werden door hem tot zijne groote voldoening gekweekt met minder dan 4 kilos meel voor 1 kilo vleesch met de Een zicht op den achterkant van het huisje waar vrouw Amelie Verclyte door haar kleinzoon Julien Bruneel vermoord werd. Het witte pijltje duidt het verster aan van het kamertje waar de 84-jarige vrouw dood aan den voet van den trap gevonden werd. Meel geleverd door den H. J. VANHOUDTSCHACHT te Steenstrate; verkooper der VITA VOEDERS voor Steenstrate en Omliggende. Voor alle inlichtingen betreffende de «VITA» VOEDERS wendt U tot onze Voortverkooper» ofwel rechtitreek» tot onze bureelen te Roe.elare, (Tel. 537 en 1119) Een heldere lentezon had Maandag morgen li. alle landbouwers en werklieden vroeg op de velden aan 't werken ge bracht. Te Houtem bij Veurne, aan de uiterste rand van het kleine dorp, op het gehucht GSlzentap-», liggende tusschen de gemeenten Houtem en Vinkem, staat er langs een aardeweg een klein benepen huisje, zonder verdieping, waar een zekere Verclyte Amelia-Sofie woont. De vrouw is weinig of bijna niet gekend op het dorp, daar ze er nog maar een jaar woonachtig is en haar 84-jarige ouderdom belette alle nadere betrekkingen met de bewoners van het dorp, dat een goed half uur ver afligt. Vrouw Verclyte, geboren te Watou op 24 Juli 1856, was drie maal gehuwd ge weest, eerst met Pieter Bruneel, dan met Alois Vanthournout en een derde maal met Carolus Blanckaert. 24 Kinders spro ten uit die drie huwelijken. Bijna haar gansche leven had ze te Poelkapelle gewoond, maar was, naar we hooger reeds meldden, zich te Houtem komen vestigen omdat een harer zonen uit haar eerste huwelijk, zekere Bruneel, bij wie ze inwoonde, dan te Moere werk zaam was. Sindsdien echter verliet Bru neel te Moere zijn plaats om terug te gaan werken bij een landbouwer van Poel kapelle. Bruneel, bij wie Vrouw Verclyte in woonde, was gehuwd geweest, maar te ver gedreven vriendschapsbanden van den kant zijner vrouw met andere personen hadden het huisgezin onmogelijk ge maakt, zoodat beide gescheiden waren, 't Is dan dat Bruneel teruggekeerd is bij zijn moeder. Samen leefden ze daar op den Elzen- tap en regelmatig alle Maandag, 's mor- genste 4 uur vertrok Bruneel naar Poel kapelle naar zijn werk om er den Zater dag namiddag van terug te keeren. Vrouw Verclyyte had gedurende de week gezelschap van een jongentje van zoowat 15 jaar die Zondag 11. toevallig naar Boezinge was vertrokken op familie bezoek. Maar hun eentonig leven zou worden onderbroken door eene gebeurtenis die het gansche dorp ontstelde. EEN LIJK GEVONDEN Toen Maandag morgen de beide werk lieden bij landbouwer Dekervel in dienst, zekere Cyrille Swaels en Maurice Ver meulen, op het veld rechtover de woning van Vrouw Verclyte aan 't werken waren, viel het hen eigenaardig op dat alle ra men nog gesloten waren en ze nog niet de minste beweging rondom het huisje hadden opgemerkt. Als het zoo reeds meer dan 9 uur geworden was, besloten ze maar eens te gaan zien en het kwam hen zonderling voor dat langs vóór alles gesloten was en langs achter alles open stond. Ze keken even door het venster, gingen binnen en schrikten op toen ze daar vlak voor hen, aan den voet van den trap, het uitgestrekte beweegloos lichaam vonden van Amelie Ze lag op den rug, het hoofd achterover op den grond in een grooten bloedplas, wijl het onderdeel van haar lichaam, de beide beenen, nog op den trap lagen. Alles liet vermoeden dat de vrouw van den zoldertrap gevallen was de valdeur van den zolder stond open en dat die ongelukkige val haar het leven had be nomen. Beide werklieden, onthutst door dit zoo onverwachte schouwspel, venden dat ze niet beter konden doen dan alles met rust te laten en 's middags op de hoeve ge komen deelden ze hun voorval aan de aanwezigen mede. DE RIJKSWACHT VERWITTIGD. In den nanoen werd dan de Rijkswacht van Houtem op de hoogte gebracht, en seffens trok de Kommandant met een zij ner mannen naar voornoemde woning. Ze gingen binnen en bij het optillen van het lijk kwam het hen duidelijk voor dat de vrouw niet aan een val was gestorven, maar wel aan een onnatuurlijken dood temeer daar ze drie 4 vier diepe hoekwon- den op den achterkant van den schedel droeg. Ook haar hals vertoonde diepe wonden. Bij dit vaststellen heeft de Kom mandant HET PARKET VAN VEURNE VERWITTIGD dat samengesteld uit Prokureur Soetens en Dokter Barbier, waarbij nog andere heeren, Dinsdag ter plaatse afstapte. Ondertusschen was het iijk overge bracht geworden naar een lokaal in het dorp, waar er overgegaan werd tot de| lijkschouwing, lijkschouwing die wel de gelijk uitmaakte dat Amelia Verclyte niet een natuurlijken dood gestorven was, maar wel door iemand was afgemaakt geworden met hamerslagen, waarvan da sporen zich duidelijk afteekenden. Ze had een schedelbreuk opgeloopen. DE KIJKSWACH OP ZOEK. Onvermijdelijk meende men eerst" la haar zoon, die haar denzelfden morgen te 4 uur verlaten had, den moordenaar te vinden. Doch weldra bleek dit geen waar te zijn en kwam de Rijkswacht op I3ET GOEDE SPOOR wanneer de 15-jarige jongen uit Boezinga teruggekomen was en hij samen met Bru neel (haar zoon bij wie ze woonde) ge tuigden dat er in huis het een en het an der verdwenen was. Geld was het we niet, want in gansch hei huisje was er geen te vinden, alleen een half brood, wat margarine, wat chi- corei en 1 kgr. koffie. Dus een buiten stander stond met de zaak in verband, en ernstige vermoedens vielen aanstonds op Julien Bruneel, zoon van de man (haar zoon) bij wie Vrouw Verclyte inwoonde. Julien Bruneel Is haar eigen kleinzoon 26 jaar oud, gehuwd en woont te Beveren aan IJzer. DE MOORDENAAR GEVONDEN. De Rijkswacht wachtte dan ook niel om aanstonds Julien Bruneel te gaan op zoeken. Deze, die erg van 't mooie leven houdt en 't werken gansch zijn leven lang veel te lastig heeft gevonden, zat thuis aan tafel (te Beveren) bij zijn 18-jarige vrouw Maria Kaekelbergh van Leisele. Huiszoekingen werden gedaan... en een kilogram koffie werd bovengehaald, zoo dat op aanvragen der gendarmen waar hij die was gaan aankoopen het antwoord kwam dat hij ze van Mette'shad mee gebracht. Aanstonds vielen de vermoe dens... en zoo erg werden beide in 't nauw gedreven dat ze tenslotte Woensdagmid dag bekenden den moord te hebben be dreven. HOE GROOTMOEDER VERMOORD WERD. De moordenaar verklaarde verder aan de Rijkswacht hoe alles zich had voor gedaan. Kort na 't vertrek van zijn vader Bruneel, bij wie zijn grootmoeder in woonde was hij en zijn vrouw de wo ning binnengedrongen en troffen er Metteaan die pas alles weggedragen had van tafel waar haar zoon geëten had alvorens te vertrekken. Julien bleef er nog een tijdje ronddraven in huis, terwijl zijn vrouw buiten aan de achterdeur de wacht ging houden. Als Vrouw Amelie dan in den zetel was gaan zitten moeten er zich dan woordenwisselingen hebben voorge daan en plots is hij er met een hamer opgevlogen en heeft haar drie slagen op den achterwand van den schedel gege ven, waardoor ze voorover viel, den sche del gekloven. Verder heeft hij ze opgenomen en aan den voet van den trap gaan leggen net of ze ervan afgevallen zou zijn... om ieder een 't gedacht te geven dat ze doodgeval len was. Daarop hebben ze 't huisje doorsnuis- terd; ze hebben geen geld gevonden en zijn op de vlucht geslagen met de hooger opgenoemde kruidenierswaren. HET MOORDENAARSKOPPEL AANGEHOUDEN. Woensdag namiddag zijn beide aange houden geworden en voorloopig opgeslo ten geworden ln Veurne, om ter beschik king gesteld te worden van het Parket. Het bleek uit het onderzöëk dat Julien Bruneel zijn grootmoeder reeds dikwijls geld gevraagd had, maar dat ze hem geen had willen geven daar hij nooit werk zocht. Uit de verklaringen van het aangehou den kopoel blijkt ook dat zij samen be slist hadden de oude vrouw te vermoor den. DE BEGRAFENIS VAN VROUW VERCLYTE. Donderdag morgen te 8.30 uur had in de parochiale kerk van Houtem de lijk dienst plaats van de vermoorde vrouw. Veel familieleden waren opgekomen en de dienst verliep ln stille ingetogenheid. VRAAG aan uw BRIEFDRAGER EEN POST-ARO^'N^MENT OP DIT BLAD

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 2