bbbI Hel Drama van Schillerhorst Ons Vrouwenhoekje \TOMATEN GEDACHTEN )e beste vruchten van Parma Natuurlijke smaak en kleur ALLERHANDE ANKER-NaalmachJenen WEKELJJKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEKKALENDER Wie de vermetelheid heeft luidop te leggen wat anderen In stilte denken, be taalt gewoonlijk de meeste scherven. Wat gij ook van nature zijt, blijf er bij; overschrijdt nooit de grenzen van uw talent. E?n onbegrensde macht ls een macht zonder steunpunt. IIHIIliHIHIHIIIIIIIIimi bET manneke uit DE *K KOM THANS gekropen uU mijn schelp, Kalm. en bedaard als 'n leeuwenwelp. Om U, beste gezellen 't Een en 't and're te vertellen Over \i lekkernij Voor U en mij, Wijd en zijd beroemd En die men oester noemt. Waarlijk, die schelpdieren vormen een lekker hapje op de feesttafel. Vooral de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zijn rijk aan oesters. Ook langs de kus ten van de Noordzee liggen goede oester- banken. De oesters worden met bepaalde werktuigen van de banken losgehaald en in oesterparken met geringer zoutgehalte gezet, waar ze flink gemest worden. In het oude China waren kunstmatige oesterparken reeds 2.500 jaar geleden be kend. Ei- zijn meer dan 100 soorten oesters ge kend, alle met duidelijk verschillende vor men en gewoonten en met verschillende smaken en voedingswaarden. Iedere oester krijgt jaarlijks meer dan een millioen jongen, waarvan de meesten echter niet groot worden. Als de schaal nog niet hard is worden ze door hun eigen soortgenooten en andere visschen opge peuzeld. Men heeft uitgerekend dat de oesters, zonder al deze vijanden, spoedig een ware plaag zouden worden. Na onge veer 200 jaar zouden de kusten geheel met oesters begroeid zijn. Waardevolle parels worden bijna uitsluitend gevonden in de oesters van tropische zeeën... En dat is nog 't spijtigste van 't geval... voor onsl IN NE CHINEESCHE CINEMA had de eigenaar een plakkaat aangebracht, waar op, natuurlijk met Chineesche letters, ge schreven stond: «Niet rooken, denkt aan den grooten brand in Kanton! Den volgenden dag had iemand er on der geschreven: Niet spuwen, denkt aan de overstrooming in Hankau! DEZE VRAAG MOET VAN DE BAAN, Waar komt onze puimsteen vandaan? Onnoodig d'r lang naar te raan, Tc Antwoord, hij komt uit den vulkaan! 't Bovenstaande klinkt wellicht een wei nig eigenaardig doch is het feit, dat wat eenmaal uit het binnenste der vulkanen opbruischte in de huishouding gebruikt wordt, n.l. de puimsteen. Iedere huisvrouw weet dit schuurmiddel op de juiste waarde te schatten en volgt zoodoende het voorbeeld, reeds eeuwen te rug gegeven. Reeds In de grijze oudheid was deze steen door zijn bijzondere eigenschappen bekend en in gebruik als reinigingsmid del; voor de handen wellicht minder, dan wel bij het prepareeren van dierenhuiden en radeeren van letterteekens op perka> ment. Da herkomst van puimsteen is daar te vinden waar vulkanen In werking zijn of waren. In kleine, ronde stukken is het met de lava vermengd, zeer veel vindt men deze voornamelijk op de Soenda- eilanden. Sicilië, Mexico en het Italiaan- schs Schiereiland. Onder uiterst moeilijke omstandigheden worden gangen in de lava gemaakt, waar door men de schuimige steenmassa vindt. De kleur ervan is lichtgrijs, geel of bruin achtig... Ja, ja, 'k zie ons nog allemaal geleerde menschen worden... als we 't allemaal kunnen onthouden. HIJ HAD ZIJN DINER met wat al te IIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIHI Op een drafje van school tot huiswant daar wach ten de smakelijke boter hammen bestreken met ONMISBAAR OP IEDERE T kill lUflaiKHSSBBaMBHiaBaHiBSH Mengelwerk van 12 Juni 1938. Nr 10 oorspronkelijke detective-roman door WILLIAM HOLT Vriend, luister eens. Er logeerde hier op den Eikenhof een familielid van den baron. Zij is helaas in haar geestvermo gens gekrenkt. Zij genoot een betrekke lijke vrijheid, maar stond onder bewaking van een verpleegster. Door een onoplet tendheid van deze is het de arme krank zinnige gisteren gelukt te ontvluchten. Men heefc haar overal gezocht en terwijl men haar zocht, heeft men u gevonden. Maar zij was een zwak meisje. Veronder stel een oogenblik dat men een woesten, gevaarlijken man, die krankzinnig was, gezocht had en men had u gevonden, dan zou men zeker dadelijk verband gezocht hebb.n. Men zou zijn gaan denken, dat gij een slachtoffer waart geworden van dien ontsnapten krankzinnige. Maar die veronderstelling was hier geheel uitgeslo ten. En nu bestaat er misschien toch verband. Want als het meisje gezien heeft, wie u heeft neergeslagen, als zij bij die daad, zooals u zegt, tegenwoordig was, ja dan is degene, die u overviel, misschien ook de oorzaak van haar ver dwijning. Precies, antwoordde de detective, dat meisje moet dus weer opgespoord worden. Natuurlijk, er zijn daarvoor reeds alle middelen in het werk gesteld. Maar laten we er nu niet langer over spreken. Ik heb u zoo volledig ingelicht, als het mij maar mogelijk was. Probeer nu een uurtje te slapen, althans te rusten. Ik zal den baron, die uw gastheer is, onder- tus-chen op de hoogte stellen en ik twij fel niet of hij zal dan gaarne een onder «1 wijn besprenkeld. Na afloop riep hij n taxi aan, werkte er zich moeizaam ln en mompelde zijn adres. Toevallig was het andere deurtje niet goed gesloten en er tegen aan stootend, viel hij aan den anderen kant weer uit de taxi. Langzaam kroop hij overeind en kwam op den chauffeur toe. Dat hebt ge rap afgelapt, chauffeur. Hoeveel ben ik schuldig? TRIESTIG daar die affaire van dien suk kelaar die verliefd was op mooi Roosje. Hé... nog niks van vernomen? Luistert dan... 't Is de volle waarheid! Mooi Roosje zat aan t venster Haar naaldwerk in de hand Zes krullen sierden 't hoofdje Ja, drie aan eiken kant! Maar kwam voorbij haar venster Een baardelooze kwant Zes spiertjes krulden zijne lipjes. Ja, drie aan eiken kant! Hij zag mooi Roosje zitten. Daar aan den vensterkant En stuurde haar zes kusjes Ja, drie aan eiken kant! Dat zag papa en daad'lijk Voor 't koelen van den brand Zes schoppen gaf hij 't knaapje Ja, drie aan eiken kant! Pardjaf! De jonge snuiter kan ook het beter weere met een zacht-zoelig-zuider- windje afwachten... 't Zijn in alle geval triestige zaken... en d'r valt nu eenmaal niets aan te ver anderen! Want g'hebt menschen die m#t niets of niemand compassie hebben! ONDERWIJZER: Spreken is zilver en zwijgen is goud. Praat dus niet te veel en vooral praat niet uw mond voorbij. Om te zorgen, dat ge denkt alvorens te spreken, raad ik u aan tot vijftig te tellen, voordat ge iets zegt en als het iets heel belangrijks is, tot honderd. Een paar uur later stond de onderwij zer te spreken met zijn rug naar de ka chel gekeerd. Plotseling zag hij een groot aantal lippen haastig op en neer 'bewegen en eensklaps schreeuwde de heele klas: Acht en negentig, negen en negen tig, honderd. Uw jas staat in brand, me neer! IN 'N TWEEGEVECHT OF 'N DUEL Vechten twee menschen voor hun vel... Maar 't schoonste van de grap, 'k Lach me bijkan slap... En m'n lach wordt moeilijk gestild 't Is zij zelf die den slag hebben gewild! 't Fameus tweegevecht daar tusschen de schrijvers Bernstein en Bourdet, geeft ons de gelegenheid om over de duels in 't algemeen te spreken. In Frankrijk kiest men haast immer als wapen den degen. In Duitschland gaf men vroeger de voorkeur aan den sabel, terwijl in Spanje de vechtersbazen elkaar met dolken te lijf gingen. Er zijn, noch tans duellisten die de voorkeur geven aan wapens waar niemand zou aan denken. In 't jaar 1900 greep te Gates in Texas een tweegevecht plaats tusschen voerlie den. Als wapen diende de rijzweep... Een der vechters werd de beide oogen uit geslagen, terwijl de andere 't linkeroor letterlijk werd afgezweept. 't Schoonste! duel dat ooit plaats vond is wel dit waarbij in 1712 de Engelsche veelvraat Gosworth een Hollander uit daagde, die gekend was voor zijn reusach- tigen eetlust, om zich met hem aan tafel te meten en wel... tot één van beiden er bij doodviel. Dit duel met lepel en vork duurde acht en twintig uren, waarna Gosworth aan een beroerte stierf. De Hollander slikte dan nog vier pond kaas en drie schotels ingelegde peren op... Maar wie was de grootste peer? SISKA was met haar gebuurvrouw Ste- fanie aan den klap en ze hadden het oyer de mannen, Een man is een kruis, zei Siska, de mijne was gisteren weer aan 't grollen omdat d® soep te zout was en vandaag :.pande hij een zaagsken omdat de patat ten aangebrand waren!... Zwijg mij van de mannen, antwoord de Stefanie, ware mijn eerste man niet gestorven, ik had mij geen tweede meer gepakt!... EN NU. M'N BESTE VRIND Gaan w'eventjes zoeken In de geleerde boeken Waardat, ohee, De Middellandsche Zee Haar oorsprong vindt... Niet op aardrijkskundig maar wel op... taal- ofte naamgebied! De oorspronkelijke naam luidde Mare In-te rumdat wil zeggen, de binnen- of omsloten zee, want de zee was alleen met den Atlantischen Oceaan verbonden. Toen de Romeinen echter verder gingen reizen bemerkten ze, dat de zee in 't mid den lag van de wereld, zooals zij die ken den. en veranderden den naam in Medi- ter-Rancum Mare dit is medius (mid den) en terra (aarde). En vwala, daar hebt g'hebt! WAT GE OOK nog weten moogt dat is dat het zegellak in den loop van de XVI* eeuw*door de Portugeezen ingevoerd werd. Portugeesche lak bleef in de gunst tot op het oogenblik, dat de Spanjaarden er in slaagdén lak samen te stellen van allerbeste hoedanigheid. Frankrijk kreeg zijn eerste lakfabriek in 1640, Engeland eerst in 1780! DE FREEK van de dominee had slechts vijf minuten geduurd. Deminee, vroeg een diaken, hoe komt het toch, dat uw preek zoo kort was? Mijn gebit wordt gerepareerd, ant woordde de eerwaarde. Ik kan niet lang spreken zonder tanden in mijn mond. Een week later kwam er aan de preek geen eind. Er waren heel wat geloovigen die zaten te knikkebollen. Men kan het hooren dat de dominee een nieuw gebit heeft, fluisterde een ouderling. houd met u hebben. Misschien kan hij u nog eenige ophelderingen geven. In ieder geval is u hem dankbaarheid ver schuldigd voor de prachtige wijze, waar op hij voor u gezorgd heeft. Ik ben hem dankbaar, antwoordde Rosch. Hij was over de beschikking van den dokter niet ontevreden. Hij voelde zich niet ziek meer, hij achtte het heel niet noodig eerst nog te slapen. Maar een uur rust was voor hem een prachtige gelegen heid zijn wild dooreenwoelende gedach ten te ordenen. HIJ wilde zijn gedachten nog eens rustig laten gaan over alles wat hij vernomen had, hij wilde nadenken over hetgeen hem te doen stond. Het was hem of men een komedie met hem speel de. Dien onverhoedschsn aanval in het park van het kasteel, had hij met de men schen die op het kasteel woonden in ver band gebracht en nu zou hij aan dezen juist zijn redding en verpleging te danken hebben? Hij had het gevoel, dat het meisje dat hij gesproken had, daar haar vijanden had zitten en het zouden nu niet anders zijn dan liefdevolle bloedverwanten. Maar wie had hem dien vreeselijken slag op het hoofd toegebracht en wat had de aanvaller uit te staan met het meisje? Als zij werkelijk verdwenen was, waar heen had hij haar dan gevoerd? Was zij vrijwillig gevlucht of met geweid mee gevoerd? En dan, hoe stond dit alles in verband met notaris Burton? Want dat er verband bestend tusschen hetgeen hier gebeurd was en de misdaad van Schiller horst, daarvan was de detective vast en zeker overtuigd. Zijn vriend Athur Roger was alieert voor de van Beekum's naar Schillerhorst gekomen en wat had hij dan zoo plot- selig hier op den Eikenhof moeten doen? Maar daarenboven het meisje, zij mocht dan krankzinnig zijn of niet. had dadelijk gesproken over no.aris Barton, ofschoon men haar blijkbaar opzettelijk van di:ns overlijden niets medegedeeld had. En toch had zij direct uitgeroepen, dat Burton C» LIEBIG 't Is heelemaal geen nieuw gebit, fluisterde een andere ouderling terug. Het is 't gebit van zijn vrouw! En 't was het gewoon! ZIJT GE ZIEK Lijdt g'aan rheumatiek? En wflt ge gezond worden als 'n bliek Dan luidt Mijn besluit Neem 'n slangenhuid En, 't is bewezen, Ge zijt voorgoed genezen! Ieder Jaar wanneer in het Londensche dierenpark de slangen vervellen, komen er uit heel Engeland stapels brieven bin nen, waarin om overzending van een stuk slangenvel gevraagd wordt. De vertegen woordigers van de Engelsche natuurge neeskunde beweren namelijk dat t vel van 'n serpent een uitstekend genees middel is. De vraag naar slangenhuid is in den lesten tijd echter zoo enorm groot gewor den. dat de directie van den dierentuin verklaard heeft, dat ze voortaan dergelijke bestellingen niet meer kan aannemen. Men moet zich nu voor het verkrijgen van serpentenvellen met de bewakers van het rep.lelenhuis zelf in verbinding stellen en het met hen zien eens te worden. Met slangenhuid zou men vooral goede resultaten bereiken tegen rheumatiek. Men legt ze als een pleister op de pijnlijke plaatsen en als men de brieven geloo- ven mag hebben er op deze manier ge woonweg wonderbaarlijke genezingen plaats gehad. Allee... ge kunt het ne keer proheeren... maar als ge aan geen slangenhuid kunt geraken, wil dat daarom niet zeggen dat ge... uw vrouw 't vel moet afstreepen!... MADAM, sprak de keukenmeid tot t pas getrouwde vrouwtje, om de eieren vsrsch te bewaren moeten ze op een koele plek gelegd worden! Ja, sprak 't madammeken, hoe zul len we dat de kiekens aan 't verstand brengen! MAAK U TOCH NIET KWAAD M'n beste gezel Voor de t/(rijke vragen Da'k met veel behagen Vandaag U stel! Al handel Tc als een echte feeks Hier hebt g'er nog een van de reeks Ze luidt: Wat is toch een karaat? Een karaat is de eenheid van gewicht bij hst schatten der waarde van diaman ten en edelgesteenten. De karaat komt overeen met 200 milligram. Bij het schatten van goud (14 tot 18 karaat) be teekent karaat het beetje goud dat 1/24 (het vier en twintigste deel) van het totale gewicht uitmaakt. Een gouden pen of ring van 18 karaat bevat dus 18/24 of 3/4, hetzij 75 zuiver goud. Wilt ge de waarde kennen van de dia mant-karaat? In 1750 was hij 200 goudfrank waard; in.1865, 430 goudfrank; in 1870, 570 goud- frank en in 1914, bij het uitbreken van den oorlog, steeg zijn waaide tot 900 goud frank! Wat ze daarop toch allemaal moeten winnen, hé! En daarop 'n gedacht: Hoeveel zuivere winsten zouden... zuivere winsten zijn? TWEE JONGENS stonden voor het raam van een horiogewinkel. Allebei hielden ze de oogen gevestigd op een klok. Plotseling zei de eene: Jef stop! Nu is 't mijnen toer! Jef haalde een stuk kauwgom te voor schijn en stond het af aan zijnen kame raad! ENK'LE GEDACHTEN en nieuwsjes nog Om 't leste blad te vullen Zonder leugen noch bedrog En 'k raap te gaar m'n spullen... Onlangs kon men in een dagblad lezen: Door de uitvinding van de naaimachine is de vrouw thans in staat evenveel naai werk te verrichten als tien vrouwen een eeuw geleden. Een echtgenoot Mi; Ja maar, een vrouw heeft nu zooveel kleeren noodig als tien vrouwen voor honderd jaren, zoodat al les eigenlijk hetzelfde gebleven is! En... we zijn t'akkoord. Een Engelsche dame diende een klacht in tegen ne meneer. Hij had haar gebeten. Ze was in een compartiment op zijn ge bit gaan zitten... De man had het al sla pende uit zijnen mond gaan zitten. Op de kusten van het eiland Kioe-Sioe (Japan) vond men een haai of tenminste wat er van overschoot. Het dier had een torpedo ingeslikt. Toen het door den storm op de klippen geworpen werd, ontplofte de torpedo en meteen de haai! EN DIT ls een staaltje van wat ze noe men... negerhtimor. Ja, lieve broeders, sprak de predikant, zij die zich goed gedragen ontvangen la ter een kroon. Wie krijgt de grootste? Gij, Sambo! Hij die den diksten kop heeft. Mas sa! sprak Sambo. 't Manneken uit de Maan. 4BBBBBBBBBBBBB39BBBBBBBBB9B9 VERLATEN ZlELEii van net vagevuur helpt degenen die mij helpen school en patronaat te 'jouwen. Postcheck 138.485 Pastoor Renson te Xhendclesse. dan vermoord moest zijn. En zij had hem haar eenlgen vriend genoemd. Maar als dit meisje nu krankzinnig was? Dan nog wees er alles op, dat het drama van Schillerhorst en het geheimzinnige wat hier plaats greep met elkaar in verband stond. Het bleef dan echter nog de onop geloste vraag welk verband dit zijn kon. Dat te ontdekken moest zijn taak zijn, en Rosch nam zich voor die taak naar 'be- hooren waar te nemen. Al denkende hierover kwam ondanks hem zelf toch de slaap weer over hem; hij had geen macht er zich tegen te ver zetten. Maar het was een diepe, gezonde slaap, die hem nu de oogen sloot, en toen hij weer ontwaakte, voelde hij hoe deze slaap hem had cpgekwikt. Hij moest lan ger dan een uur geslapen hebben, want de kamer was al bijna geheel donker. Hij richtte zich op en keek eens rond. De zuster, die dien middag bij zijn bed ge zeten had, was nu heengegaan. Klaar blijkelijk achtte de dokter het niet meer r.ocdlg, dat er iemand bij hem bleef. Dat deed hem genoegen. Hij zag zijn kleeren riet, anders zou hij dadelijk opgestaan zijn Maar onder het bereik van zijn hand stond een tafelbel en daarmee belde hij. Dadelijk klonk er een bescheiden tikje op de deur en op zijn: "Binnen» ver toonde zich een oude bediende. Heeft mijnheer gebeld? Ja man, ik zou graag mijn kleeren hebben en als ik ze heb. vraag dan met een aan mijnheer den baron of ik een onderhoud met hem kan hebben. Ik zal mijnheer waarschuwen. De baron is in de kamer met mijnheer Roger. Ze hebben mij gezegd, dadelijk als u wakker werd hen dit te komen zeggen. De bediende had intusschen de gor dijnen dicht getrokken en de kroon aan gestoken. Hij verwijderde zich en geen twee minuten later kwam Athur Roger binnen. Wel kerel, Rosch, riep hij hartelijk, daar btn ik. Dat is me ook een geschie denis. Hoe voelt ge u? De dokter meent POSTZEGELNIEUWS Het Comité der Nationale Basiliek van het H. Hart stelt ter beschikking van het publiek, mits den prijs van 22,50 fr. het stuk, speciale bladen de reEks dragende der 7 'waarden van den zegel der Basiüek, afgestempeld bij middel van een specialen stsrapel: Koekelberg I Juni 1938» (dag van uitgifte). De belanghebbenden moeten htm bestelling doen ten Bureele van den Zegel der Basiliek, 's Lands Rotmlaan te Ganshoren-Brussel (tel. 26.71.15). Het be drag der bestelling zal moeten gestort worden op postcheckrekening Nr 23.759 Zegels der Basiliek - Ganshoren Voor de bestellingen uit het buitenland, moeten de inschrijvers daarenboven de kosten storten van verzending per aange- ttekenden brief. De inschrijving zal gesloten worden op 15 Juni 1938. FHILATELISTISCHE TENTOONSTELLING Ter gelegenheid van de Europeesche Luchtpostconferentie zal er, van 16 tot 25 Juni, in het Postmuseum, Rogierlaan 162 te Brussel, een tentoonstelling van Luchtpostzegels en Luchtpoststukken plaats hebben wélke voor het publiek zal toegankelijk zijn van 9 tot 12 uir en van 14 tot 17 uur. Het Nationaal Comité voor Luchtvaart - propaganda zal in de publiekzaal van het postkantoor Brussel III, belendend aan het Museum, een stand oprichten, die ge durende deze tentoonstelling den verkoop zal verzekeren van bijzondere bladen waarop de 5 zegels der reeks Luchtvaart- propaganda voorkomen, afgestempeld op 16 Juni 1S88 met den officieelen datum stempel van het Postmuseum. Dj prijs dezer bladen is vastgesteld op 10 fr. per stuk. Zij mogen, van nu af en zonder kosten, onderschreven worden bij den zetel van het werk: 213, Louisalaan, postcheckreki ning nr 32297 Luchtpost zegels De bestellingen zullen, volgens ont vangstorde, van af 16 Juni uitgevoerd worden. WEST-VLAAND EREN'S TOONEELBOND Jaarvergadering van den Bond te Ize- gem, Zondag 19 Juni 1938, te 2 uur. Te 2 uur, bijeenkomst in De Broeder liefde Statieplaats, bij Confrater Guill. Ma; ure. Te 2 >1 uur, algemeene zitting in de Stadsfeestzaal. Alle Tooneelliefhebbers zijn er welkom. INGELMUNSTER REKLAAMSTOET Samengaande met de grootsche feeste lijkheden die op Zondag 3 Juli plaats heb ben te Ingelmunster ter huldiging van den flinksn honderdjarige Petrus Elisabeth wordt er een groote reklaamstoet inge richt. Ongetwijfeld zullen alle vooraanstaande flrmas er aan houden deel te nemen met hunne versierde autos en autowagens om zoo aan de enorme volksmassa hun firma beter te doen kennen. Men schrijve dadelijk naar 't Secreta riaat der feesten en reklaamstoet: Statie plaats 32bis, Ingelmunster. FAILLISSEMENTEN IN BELGIE De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie (Afd. Handelsinformaties) te Brussel, deelt ons mede: Er werden over de afgeloopen week ein digende 3-6-38, in België 11 faillissemen ten geregistreerd tegenover 12 voor het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Van 1-1-38 tot 3-6-33, in België 287 faillissementen tegenover 273 voor het zelfde tijdperk van 1937. Dètailbrancligewijze der faillissementen. Gedurende de week Totaal sedert 27-5-"8 tot 3-6-38 1 Januari 1938 8 Diversen 1 Meubelfabrikant 1 Schrijnwerker 1 Tapper 195 9 4 3 CONCORDATEN IN BELGIE Van 1-1-38 tot 3-6-38, in België, 100 aanvragen van een concordaat en 54 be krachtigingen tegenover 73 en 57 voor het zelfde tijdperk van 1937. Van 1-1-33 tot 3-6-38, in België, 3 goed keuringen van gecontroleerd beheer uit gesproken. PROTESTEN IN BELGIE Er werden over de afgeloopen week, eindigende 27-5-'38, in België, 2122 pro testen geregistreerd, tegenover 1174 voor hetzelfde tijdperk van het vorige jaar uitgesproken. Van l-l-'38 tot 27-5-'38, in België, 38734 protesten geregistreerd, tegenover 31359 voor hetzelfde tijdperk van 1937. OUD-LEERLINGENBOND DER TUINBOUWSCHOOL KORTRIJK Algemeens Vergadering en Voordracht in het lokaal der Tuinbouwschool, Filiep van Elzaslaan, Kortrijk, op Zondag 12 Juni 1938, te 8.15 u. door P. De Backer, specialist in Tuinarchitectuur te Brussel, over: Studie der beplanting der tuinen en studie der planten IBBBBBBEriBBBBBIIBBBRBBBBRBBB RÖ6EX ts daarenbovên ook dood». lijk voor ratten en muirerq maar onschadelijk voor huifc dieren en pluimvee. dat het prachtig is afgeloopen en er geen gevaar meer is. O, mij mankeert niets meer, stel je gerust. Maar vertel me eens precies wat er gebeurd is. Moet ik jou dat vertellen? Dat wou ik Jou juist vragen. Wat ik vertellen kan is een bedroefd beetje. Ik wandelde hier in den omtrek, ik werd door een jonge dame aangespro ken en meteen kreeg ik een harden slag op mijn hoofd. Toen ik weer tot bewust zijn kwam, lag ik hier. Dat is alles. Maar nu Jij, Athur, wat weet je er meer van. Wat baron Wijdeveld van Dalen mij verteld heeft, anders niet en dat heeft de dokter je immers al meegedeeld. Ja, ja, maar zeg eens, Athur, vindt ge het niet een zeer vreemde geschiedenis. Ik kan er geen touw aan vastknoopen. Dat geloof ik graag, m'n waarde, het is een vreemde geschiedenis. Waarom ben jij er in gemoeid? Ik, wel ik sta er absoluut buiten. Maar men kende jou hier niet, tot men vernam, dat wij vrienden waren en toen heeft de baron mij getelegrafeerd. Maar ken jij dat meisje? Je bedoelt die krankzinnige bloed verwante van den baron? Ik was gisteren op het kasteel. Toen vernam ik dat zij ontsnapt was en het toeval wilde, dat zij op den terugkeer mij aansprak. Zij zag er meer bedroefd dan kwaadaardig uit en ik heb haar gezegd, dat zij naar huis teruggaan moest. Ik dacht ook dat jij dat gedaan zou hebben, maar gij hebt haar later ontmoet en die ontmoeting is niet zoo onschuldig afgeloopen. De detective had ondanks zich zelve den advocaat en oogenblik gewantrouwd. Maar hij kende hem en hij wist nu, dat als er met dat krankzinnige meisje iets niet in den haak was. dat dan Athur Roger er toch werkelijk niets van wist. Evenmin als de dokter, die zeker ook te goeder trouw was. Dat is dan maar gelukkig, zei hij, dat de boerenjongen ons samen getroffen heeft. HA MCC I Verlangt gij U en uwe meisjes CHIC aan |g y| UcVitICO te kieeden Brengt dan een bezoek aan |i Tel. 1210 Marie-José, HSerruvslaan, n' 5, Oostende. Alle soort toiletten, mantels, kostumen. Alle maten, zelfs, voor zeer struische dames. Keus voor meisjes van 3 tot 14 jaar U VRAAGT?.. WIJ ANTWOORDEN!.. BERTHA K. vraagt ons: c Hoe kan men oud ivoor schoon maken? Wrijft het oude ivoor in met terpentijnolie, en leg het dan te bleeken in een zonnig plekje. U zult verrast zijn over den goeden uitslag. GABRIELLE V. D. vraagt ons: «Wil mij a. u. b. eens schrijven hoe ik eivlek- ken op zilveren lepeltjes kan verwijde ren. Eivlekken op zilveren lepels ver wijdert men door wrijven met roet of vochtig zout. De voorwerpen worden dan nagepoetst met een wollen lapje of met een borsteltje met fijn krijt. HET N. I. R. VOOR DE VROUW HET JEUGDUUR. Naast de gewone wekelijksche rubrieken vermeldt het pro gramma van het Jeugduur op Woensdag 15 Juni, te 17.30 uur, een radiomontage over De Straat De straat met haar kleur, beweging, le ven en drukte is een dankbaar onderwerp voor een klankbeeld waarin krantenver- koopers, auto- en trambestuurders, straat zangers, leurders, en de vele andere per sonages die er het grootste gedeelte van hun leven in doorbrengen, als vanzelf sprekend de hoofdrollen vertolken. Dit klankbeeld, of Symfonie van de Straat werd opgenomen door Martien Beversluis; Pieter Leemans heeft gezorgd voor een passende muziekillustratle en het geheel staat onder leiding van Jozef Contrijn. Verder verlemden wij nog dat Jefke Malheur voor de zooveelste maal de straat optrekt, op zoek naar een nieuw beroep. HET UUR VOOR DE VROUW. In het programma van Het Uur voor de Vrouw van Zaterdag 18 Juni, te 17.30 uur, vestigen wij de bijzondere aandacht der luisteraarsters op het vraaggesprek met Mevrouw Julia Tulkens. Dit vraaggesprek is het tweede ln de reeks Onze jonge Vlaamsche Dichteressen aan het woord. Het babbeltje over Etiquette handelt ditmaal over de beleefdheid inzake be zoeken ontvangen, voorstellen, enz... Vele vrouwen kunnen, op dit gebied nog wel een en ander leeren. Dikwijls immers zijn ze in verlegenheid gebracht omdat ze zich als gastvrouw niet weten voor te deen zooals het hoort. Dus allen op post! MODE-TIPJES ZOMER-JAPONNETJES. De zomer- sche dagen komen en de etalages hangen vol verleidelijke stofjes voor fleurige ja ponnetjes. Als vanzelf komt de wensch bij ons op onze zomer-garderobe met een paar nieuwe eenvoudige jurkjes te ver nieuwen. We wezen echter indachtig dat we deze japonnetjes veelal zelf zullen moeten wasschen cn uitstrijken. Daarom zullen wij voor deze nieuwe japonnetjes waschbare stoffen kiezen, als linnen, pikee, batist of zijden linnen. In geen geval zul len wij Ingewikkelde modellen nemen: geen rokken met tientallen kleine plooi tjes, geen speciale kraagjes, en geen wijde pofmouwen. Onze voorkeur gaat naar een paar van de zoovele eenvoudige bekoor lijke modelletjes met plat oorsage, te midden geknoopt en versierd met een om geslagen kraagje, of met afstekende re vers. We zullen ze garneeren met een ceintuur van de kleur der bloempjes; imet stiksels welke den kraag of de snitvor- men onderlijnen, met knoopen van hel dere tint en één of twee bescheiden zak jes. De mouwen zullen we kort vragen, geheel glad of lichtelijk gekronst, en bij voorkeur afgeboord met een strookje. De rokken houden we nauwelijks in vorm geknipt, of voorzien van een holle plooi op midden voorstuk. We zullen er een groote, lichts stroohoed bijdragen. AVONDTOILETTEN. Berichten uit Londen melden dat de kleur voor avond toiletten vrij is, aan het Engelsche hof, maar dat men zich in hoofdzaak bepaalt tot pasteltinten en metaal-doorweven lichters weefsels. Wit blijft echter ook dit jaar opnieuw de favoriet van de jon gere garde. SCHOONHEIDSWENKEN TE DROOG HAAR. Wis te droog haar heeft zal baat vinden b.'j brillan tine. Een weinig op een borstel druppelen en daarmede herhaaldelijk het haar be werken. Een harden, schuier nemen en de behandeling vrij kort na elkaar toepassen. MOOIE HANDEN. Mannen zijn niet steeds redelijk. Als is hij nog zoo blij dat zijn vrouw buitengewoon flink is in het huishouden, de sporen daarvan wil hij niet graag op haar handen zisn. Daarom is het aangeraden de handen te verzor gen, en erover te waken dat ze er een bjstj.s teer en meisjesachtig blijven uit zien, door ze 's avonds af en toe ln te wrijven met wat glycerine. Immers gly cerine maakt de huid zacht en jong, en maai t reeds ruw geworden huid weer glad en soepel. MEDISCHE WENKEN In de lucht zweven eencellige kiemen van schimmels die eetwaren bederven en van mikroben, die besmettelijke ziekten en verrotting veroorzaken. De mensch ademt deze gevaarlijke kiemen en mikroben in. Om onze lichaamcellen aan de schadelijke werking der mikroben weerstand te doen bieden, mosten wij ons lichaam verster ken door krachtig voedsel te nemen. We zullen ook de mikroben afweren door steeds zuivere lucht in te ademen, door zindelijkheid in de woning, op het li chaam, de kleederen en de huisbenoodig- heden in acht te nemen. Verbied ten strengste 'het sipuwen op den grond. OPVOEDKUNDIGE WENKEN Vat wij zijn, zijn wij door onze opvoeding. De mensch wordt niet gebo- Oh, antwoordde de advocaat, ik zou toch hierheen gekomen zijn, want vóór ik het telegram van den baron had, was ik ai voornemens hierheen te gaan om naar Jou te zoeken. Hé, wat is dat nu? Wist je dan dat mij iets was overkomen? vroeg Rosch verwonderd. Luister, antwoordde Roger. En hij vertelde zijm vriend van het bezoek van Dora Burton en van het vreemde briefje dat deze had ontvangen. De detective luisterde met de grootste aandacht. Toen vroeg hij: Heb Je dat al aan anderen verteld? Aan baron Wijdeveld? Neen, ik achtte dat niet noodig, ik wist niet of juffrouw Burton dat wel wilde weten. O, prachtig, nu vertel hem er dan ook niets van, het lijkt me raadzaam, dat hij het niet weet. De historie wordt bepaald interessant. Ik waag me op ter rein, waar ik eigenlijk niet komen mag, ik spreek er met iemand die ik niet spreken mag, ik krijg een slag op m'n hoof die wel bestemd leek mij naar de andere wereld te helpen. Degene, van wien men ver onderstelt, dat zij er belang bij heeft, wordt meegedeeld, dat ik gewond ben, ge vangen gehouden word en in gevaar ben. En psr slot van rekening vind ik mij zelf met teedere zorgen omringd. Dat laatste verwondert mij, om u de waarheid te zeggen, het meest. Maar daar is de bediende met mijn kleeren. Ga mijnheer den baron zeggen, dat ik zoo bij hem kom. Een kwartiertje later maakte Rosch zijn intrée in de salon van den Eikenhof. Hij deed het onberispelijk. Hij boog voor baron Wijdeveld van Dalen en dieper voor de oude freule, diens tante, die ook aanwezig was. En in eenige welgekozen woorden dankte hij hen voor hun groote gastvrijheid en de hulp, die hem zoo bij tijds verleend was. De baron wees dien dank af. Het was immers vanzelfsprekend, dat men een ge wond medemensch alle noodige hulp bood. ren, hij wordt gekneed door opvoeding. Noch politiek, noch flnantie. r.och handel en nijverheid, maar opvoeding ln den ruimen en diepen zin van 't woord is de eerste en opperste bekommernis van een vrij volk. De beste vaderlanders zijn noch de partijleiders, noch de grootmees ters der nijverheid, noch de uitvinders, maar wel de leeraars de mannen en vrouwen die leven en werken om zichzelf en al degenen die onder hun invloed ko men op te voeren tot dieper wijsheid, heiligheid en geluk. Dit is het edelste werk. Dat is eer, waardigheid en zege ning. Wanneer de mensch er naar tracht om zijn leven te voeden en te behouden, het te verlengen, het te verrijken en te verruimen, wanneer hij er naar tracht om er bewuster van te worden door weten schap en kunst, of het te doen wortel vat ten in een eeuwige wereld door geloof en liefde, draagt zijn doeleinde en zijn ideaal een opvoedend karakter namelijk het ontvouwen en het verheffen van zijn eigen wezen. Als gij mislukt, zult ge mislukken zooals allen die mislukken, niet door ge brek aan kennis, maar door gebrek aan karakter, want de last die ons ten slotte ten onder brengt ls die van ons plicht verzuim. (Idees van SPALDING). RECEPTEN EEN PAAR KOUDE SAUSEN. Salade-saus met ei. Een hard gekookt el wordt heel fijn gewreven en vermengd met 6 eetlepels olie, wat dragonazijn, 5 A 6 eetlepels gewonen azijn, wat zout en peper. Deze saus kan voor alle saladen gebruikt worden. Groote hoeveelheden van deze saus kunnen gedurende een drietal maanden bewaard worden ln een steenen of glazen pot. Eenvoudige salade-saus. 3 A 4 eetle pels olie worden vermengd met 3 eetlepels azijn, wat zout, peper en mostaard. Toe voeging van fijn gehakte kruiden kan af wisseling in de smaak geven. Vinaigrette-saus. Een hard gekookt el wordt fijn gewreven. 3 uitjes, 3 augurkjes uit het zuur. wat kappertjes, peterselie en bieslook worden zeer fijn gehakt. Met olie, azijn, peper, zout en mostaard wordt al les tot een dik-vloeibare saus aangemaakt. De saus kan met wat bouillon of visch- nat verdund worden. OM EENS NA TE DENKEN... Vertrouw hem weinig, die alles prijsit, hem minder die alles laakt, en hem in 't geheel niet die omtrent alles onver schillig is.(LAVATER). Waar moedeloosheid zegt: een wolk voor de zoni daar zegt het vertrou wen: de zon achter de wolken! O. VAN VLEDDER). Vertrouwen vermag alles, wantrou wen niets. Wantrouwen is als de bliksem afleider, die den bliksem aantrekt. (E. DE GIRARDIN). (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden.) TANTE BARBARA. IBBBBBBBBBBSBBBBBBBBBBBBBBBB MUZIEKALE VERTOONING ZONDER VOORGAANDE TE BRUGGE De Koninklijke Muziekvereeniging van Brugge, onder de hooge bescherming van de Muziekale Stichting Koningin Elisa beth, richt een Concert in zonder voor gaande, m':t de medewerking van de En gelsche Juir'rouw Mary Johnstone, 2* prijs in den internationalen klavierprijskamp Eugène Ysaye 1938. Dit Concert zal gegeven worden op Za terdag 18 Juni, te 20 uur in den Stads schouwburg, ten voordeele van het Fonds Ysaye (Muziekale Stichting Koningin Elisabeth) De Koninklijke Muziekverecruging van Bruggeis gelukkig die buitengewone kans aan te bieden aan hare abonnenten en aan het publick en hoopt dat zij in gTOote getalle zullen afkomen, om eene der bekroonden der grootste klavierkamp- strij-den toe te juichen. De locatie is open bij den Heer Van Hecke, Spanjaardstraat, 1. Prijzen der plaatsen; van 5 tot 25 fr. Voor alle inlichtingen zich wenden tot Mevr. José Storie, 1, Steenhouwerskaai, Brugge. Tel. 323.15. aan de spits van den vooruitgang. Wonder zig-zag ANKER, naait alles! Geen beter naaimachien dan ANKER... Wel duurder Vr. inlichting bij Vertegenwoordiger uwer streek: Van Sevenant, Diksmuide; Amery, Woumen; W* A. Vervaecke, Waregem; Lannoo, Koekelare; Verdoene, leper. Of voor 't groot: M. J. Verhaeghe, Steendam, Gent - Overal voortverkoopers gevraagd. Sint Knud, koning van Denemarken, en van Adela, dochter van Robrecht den Fries. OM EENS NA TE DENKEN!... De waarde der menschen wordt bepaald naar hetgeen zij doen, en niet naar het geen zij bezitten. (Verboden nadruk.) P. B. CBBBEBBBBBBBBBBBBBBBBBBI Wij kenden u natuurlijk niet, zeide hij, maar we zijn te meer blij, dat u er zoo goed zijt afgekomen, nu ons bleek, dat hier mijnheer Roger uw vriend is. En mijnheer de detective, laten we nu verder geheel open kaart met elkander spelen. Ik weet waarom u zich hier ln den omtrek van het kasteel bevond en ook u in het park waagde, dat voor vreemden toch verboden terrein was. Weet u dat? vroeg Rosch. Ja zeker, u is door juffrouw Dora Burton opgedragen alles te doen om klaarheid te brengen omtrent het duistere drama, dat zich voor eenige dagen af speelde. De detective knikte. En u zoekt mijnheer van Beekum, nietwaar? Ja, dat doe ik. Welnu, u hebt een vermoeden ge had, dat de bankier zich hier schuil hield. Hebt u niet? Dat heb lk, antwoordde de detective. Juist en dat was ook zoo, erkende de baron zonder aarzelen. Uw vriend, mijnheer R/ger, weet het en gij moogt het eveneens weten, de voortvluchtige bankier was werkelijk hier. Ik weet, dat de man heelemaal niet handelde, gelijk het behoorde, maar hij is een oud vriend van mij en ik heb hem geen schuilplaats willen weigeren, toen hij zich hier plot seling vertoonde. Hij is nu echter heen gegaan en we kunnen er ongedwongen met elkaar over spreken. Ik zou niet gaarne willen, dat u ten onzen opzichte verder wantrouwen zoudt koesteren en daarom wil ik u gaarne de inlichtingen geven, die u verlangt. De detective luisterde aandachtig. Waarom zou mijnheer wantrouwen koesteren, zoo nam de oude freule eens klaps deel aan het gesprek. GIJ hebt een vriend geherbergd, die door de justitie gezocht wordt, maar mijnheer Rosch zal dat toch niet als een misdaad be schouwen. Volstrekt niet, freule, antwoordde ZONDAG 12 JUNI 1938: Drie vuldigheidszondag. De Paaschjubel is ten einde en de Paaschtijd voorbij. Me' immer stijgende vreugde herdacht de H. Kerk gedurende dien tijd het groote geheim der Verlossing en de verheerlijking van haren goddsllj- ken Bruidegom. En terwijl zij ons wees op zijn lijden en dood, op zijne glorierijke verrijzenis en ten slotte op de zending van den H. Geest, herinnerde zij ons tevens aan hare eigene stichting en bevestiging op aarde. God, haren oppersten Heer en Meester verheerlijken en de geloovigen die broeders van Jezus worden, verlich ten, onderwijzen, geleiden en heiligen, ziedaar het tweevoudig doel van het werk der H. Kerk. En nu dat zij den kring van Jezus' hernieuwde leven onder ons komt te sluiten, moet het geen verwondering baren, dat zij, alvorens in de Liturgie der Zondagen na Pinksteren haar ambt van onderwijzen en heiligmaken aan te van gen, in naam der H. Drievuldigheid, eerst aan hare vreugde en dankbaarheid den vrijen loop geeft, doordien zij in al de ge zangen der H. Mis den lof. de grootheid en de verhevenheid dierzelfde H. Drievul digheid bezingt. Zoo hooren wij den In- treezang inzetten: Gezegend zij de H. Drievuldigheid en de ondeelbare Eenheid! wij loven Haar, omdat Zij ons hare barm hartigheid heeft bewezen. In dezelfde stemming klinkt het Offer torium. Het roemt de barmhartigheid van den Vader, aan Wien de Schepping wordt toegekend; de barmhartigheid van dea Zoon, die onze Verlossing bewerkte; en d» barmhartigheid van den H. Geest, van wien wij onze heiligmaking verwachten. Ja eeuwig en boven alles dient Gods barmhartigheid geprezen en geloofd, de wijl zij zonder maat en zonder aanzien zich aan ons mededeelt en dewijl zij als de kroon is van al de eigenschappen Gods, stralend boven alle en alles in den zach- ten glans barer zoets aantrekkelijkheid omsluitend. Vooral echter in de Commu nie, waar wij door het nuttigen van Je zus* levend Lichaam, dat onafscheidelijk met de Godheid ia vereen!gd, tevens aaa de H. Drievuldigheid deelachtig worden gemaakt, vooral in de H, Communis is 't dat Gods barmhartigheid zich op ds schitterendste wijze openbaart. Geen won der dat de H. Kerk nogmaals dlezelfdS barmhartigheid ln den Ccmmuniezauf verheerlijkt. co» JUNI - ZOMERMAAND 12 Z I* Zondag na Sinksen. H. Drievulo/#» heid. H. Joannes van Saba Ev.: Wees barmhartig li)h uw hemelsein Yhighs 13 M H. Antonius van Padua 14 D H. Basilius 15 W H. Guido 16 D H. Sakram.-dag. H. Joan. Fr. Regit 17 V H. Adelina 18 Z HH. Marcus en Marcellianus 19 Z 2e Zondag na Sinksen. Plechtigk. T. K. H. Sakram. H. Juliana van Falconieri coi - J HERDENKINGEN 11 Juni 1924. Overlijden te 's Graveiv» hage van den grooten Staatsman Jhr. Dr. de Savornin-Lohman, die Voorzitter was in 1916-1917 van het NederlandschS Steunkomlteit voor Volksopbeuringt* zamen met Mgr. Van de Wetering en Ba ron Rengers. 1932. In Den Haag overlijdt de vurig* Vlamingenvriend, Dr. Leo Simons, stich ter van de befaamde 'Wereldbibliotheek». 12 Juni 1815. Napoleon verlaat Parij* voor den vermaarden slag bij Waterloo; Napoleon had 170.000 man en 350 kanon nen. In België stonden er echter reed* 45.000 Engelschen en 117.000 Pruisen, on der kommando van dén grijzen maar schalk Blucher. 1932. De aktivistiïche Dichter Ren* De Tercq, overlijdt plots op 51-Jarigea leeftijd te Maartensdijk (Utrecht, Hol land). 1937. Te Moskou worden maarschalk Toechatjewsky en 7 generaals terechtge steld. 13 Juni 1909. Majoor Aelbrecht vaa de Antwerpsche Burgerwacht brengt een sabelhouw toe aan een burger dis hem tot naleving der taalwet terugriep. Ds ma joor werd lichtelijk veroordeeld en... dan gedekoreerd. 14 Juni 1825. Willem I, Koning der Nederlanden, schaft de vrijheid van on derwijs af. Dit had tengevolge dat de Col leges, wier oversten het protestantisms binnen hun gestichten niet wilden laten dringen, de deuren sloten. Een menigte jongelingen verlieten toen hun Vaderland en gingen hun studies in Frankrijk voort zetten. 15 Juni 1917. Opening der Waalscht Ministeries te Namen, 16 Juni 1937. Koningin Johanna van Bulgarië schenkt het leven aan een zoon. Te Hollywood treden de filmartisten Jeannette Mac Donald en Gene Raymond in het huwelijk. 17 Juni 1119. Dood van Boudewijn VII, ook nog bijgenaamd Boudewijn Hap* ken of Boudewijn met de bijl. Hij was d« zoon en opvolger van Robrecht II, gezegd van Jerusalem, en de kleinzoon van Ro brecht den Fries. Men noemt hem Hap- ken, omdat hij bijna altijd een hap (soort bijl) aan de zijde droeg, waarvan hij zich somtijds bediende om kwaaddoeners ts straffen. Boudewijn VII stelde de Vred# van leper in: dit was een strenge wet om de kasteelheeren te straffen, die zich over leverden aan plundering en zelfs aaa moord op de voorbijreizende kooplieden. Alvorens te sterven, riep Boudewijn, die geen kinderen had, de grooten van het graafschap bijeen en deed hun als opvol ger erkennen zijn neef Karei, zoon vaa "7BO Zie vervolg hiernevens.) IBBflBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB de detective, ik vind zoo iets heel na tuurlijk. Ja, maar tante, zeide de baron nu, mijnheer Rosch heeft andere redenen tot wantrouwen. U moet niet vergeten, dat hij op onzen grond overvallen is. De idee moet wel bij hem hebben postgevat, dat het hier alles geen zuiver spel is. Hij zocht iemand, die zich hier verborg: hij werd hier bijna vermoord onder heel ge heimzinnige omtandigheden. Dat geefl hem werkelijk het recht ons te wan trouwen. Kom, zei Roger nu, mijn vriend ls wel wijeer, hij weet dat ik ook aan ds zijde der van Beekum's stond, maar daar om. ziet hij in mij nog geen schurk. Neen, natuurlijk niet, antwoordds de detective, en ik ben blij, dat deze ge schiedenis mij althans gelegenheid geeft met de freule en den baron kennis ts maken. Ik weet nu. dat men hier even min als ik, weet wie mij eigenlijk heeft aangevallen. Maar lk zou u t.ch willen vragen, mijnheer de baron, heeft u ook geenerlel vermoeden daaromtrent? Hoe zouden wij, riep de freule, of het moest de een of andere strooper geweest zijn. Hm, neen, dat geloof ik toch niet. Ik heb zoo de gedachte, dat ik minder neergeslagen ban om mij zelf dan wel om dat krankzinnige familielid van u. Een van tweeën; óf men wilde mij beletten inet haar te spreken, óf men wilde haar laten vluchten of meevoeren en dacht dat ik dit zou willen beletten. Nu het meisje verdwenen is, zou ik werkelijk het laatst» gaan denken. Ja, gaf de baron toe. men zou haast moeten aannemen dat degene, die u zco onverwachts overviel, haar medegevoerd heeft. Maar dat is een onderstelling, die tamelijk ongerijmd heeten mag. Wie zou een krankzinnige meevoeren, wat voor deel heeft hij er aan? Als een misdadiger iets dergelijks doet, moet hij er toch een bedoeling mee hebben. ('t Vervolgt.)

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 7