De Gebeurtenissen in China Het Heilig Bloed-spel te Brugge op 20, 21, 25, 27 en 28 Oogst e. k. bsschrevsn door Hgr SCHOTTE, Missionnaris EXAMENUITSLAGEN VETTE WEIDEN v EN ZAAILANDEN CïUHSVIKC0fDIH6(M VOOR KlfT-LOONTNXKENDBI ZEER GOEDE HOFSTEDE BERICHTEN WINDSOR NESTOR VANDERBEKE SCHOOL VOOR VERPLEEGSTERS GELD, NAAIMACHIENEN FACTEUR-AGENT- 0PK00PER MEUBELPAPIER POULIËN IN DE VIER SEIZOENEN - I MONSEIGNEUR SUHOnE, MISSIONARIS IN CHINA Van Eeno. Pater G. Schotte, af komstig van Jonker shove, in 1933 ver trokken naar China, ontvangen we volgend schrijven. Dit nieuws is van actueel belang gezien de onrusttoestand waarin Chi na nu verkeert, en, zooals Eerw. Poter Schotte zelf schrijft, geldt het ook voor ander Westlanders-Missionaris sen, voor E. P. Rob. Boedts uit Walou, E. P. Rybens uit Nieuwpoort en E. P. Vercruysse uit Veurne. Alle Lezers zullen dit met veel ge noegen lezen en van onzen kant vra gen we hen steeds onze dappere Mis sionarissen in hun opofferings-leven te steunen, meest met gebed, maar ook met geldelijke bijdragen. Wat men aan God leent, wordt ons hon derdvoudig teruggejond En nu wat Eerw. Pater Schotte ons schrijft: bladen, zeiden we aan mekaar dat het er nu zou kunnen bovenarms opzitten. En in derdaad het was zoo, en niemand voor zag toen dat het nu nog niet zou gcciaan zijn. Vanaf dien tijd waren we met de kust afgesneden, en onze post bleef ach ter. Eenige brieven en een paar drukwer ken vonden den omweg en geraakten ter bestemming. Die eenige brieven waren als echte oasen in de woestijn... Intus- schen gingen de evenementen hunnen gang. Nu eens in versneld, dan eens in vertraagd tempo, volgens de omstandig heden van plaats en weer en bijzonder naar gelang den weerstand iets was of niets. Wij hadden onze school op den vastge- stelden dag, 16 Oogst, weer geopend. Op 29 Oogst zagen we dat den aftocht uit het Oosten volop aan den gang was, en om geen responsabiliteit te hebben over een vijftigtal kinders, stuurden we ieder een naar huis. Uit ieder pas van onze Zuiderbergen begonnen heele kolonnen troepen voorbij te trekkeneen kleine helft soldaten, een veel grooteren helft opgeëischte burgers die der soldaten ge weer en huisraad moesten dragen. Waar die voorbij kwamen was het in de dorpen zoo stil en als bij mirakel was al het mansvolk verdwenen... en dat was voor hun eigen soldatenVelen der opgeëisch- ten keerden nooit weer. Acht dagen later passeerden de zelfde soldaten, langs den •zelfden weg, in ruggewaartsche richting. De brave jongens gehoorzaamden aan de bevelen, waren waarlijk moe en moesten echt hun eten langs den weg bedelen. Ge kunt begrijpen. Dagen nog passeerden ge kwetsten aan hun eigen lot overgelaten. Gelukkig voor die sukkelaars als ze een kerk op hun weg voorbijkwamen. Zonder bij ons iets meer van echten oorlog te zien, en nadat we heel in de verte en gedurende slechts een halven dag het kanon gehoord hadden, verna men we dat de steden in het Noorden langs den ijzerweg een voor een geval len waren, en dat zonder slag of rtoot Tatungstad overgenomen was den 13 Sep tember in den voormiddag. We behoor den dus tot een nieuw rijk dat aan het worden was en dat tot op den dag van vandaag nog altijd een kind is zonder naam, om niet te zeggen zonder hoofd... We hadden nog geen uniformen der nieuwe bezetting gezien en in ons dorp zijn ze ook nu nog niet gekomen. Wel kwamen er op het einde van September twee autokamions tot aan de rivier, maar gezien er sedert Christus tijd nog nooit een brug over de rivier gelegen heeft, ziin ze langs den anderen kant gebleven. En dat ze gelijk hadden! We beleefden eenige weken niet alleen rust, maar eerder vervelende kalmte en gedwongen niets doen. Toen begon het opnieuw! Na half.Oktober riskeerde ik mij eens voor een reisje naar Tatungstad, wat zonder incidenten verliep, en bij mijn thuiskomst vond ik het dorp in angstige spanning. Soldaten met zelfbestuur, of als ge ze liever bandieten noemt?, hadden zich aangekondigd, heel beleefd, en zou den tegen den donkeren de koeren be trekken die voor hen moesten ontruimd en gereed gemaakt worden. Het was Za terdag 23 Oktober. Dien avond arriveer den ze inderdaad. Het was stil in het dorp, dien avond, zoo stil, als ik nog nooit een Chinecsch dorp stil geweten heb. Het eten was gereed. Ze installeerden z:ch, plaatsten een gewapende wacht op het dak en een op straat en het bleef zoo echt doodsch stil. Die heeren moesten vooral geweren hebber. Ze eischten er zeventig en vertrokken 's anderdaags avond in den donkeren met vijf. Ze wa ren gemanierd en aten intusschen dien nacht en dien dag op de kosten van de gemeente. Het tekort in de gemeentekas na hun heengaan, beliep ruim honderd vijftig dollars (de noodige opium inbe grepen). Een der onderhoofdmannen der bende was zelf zoo beleefd ons in de residentie een bezoek te brengen, semi- officieel. Hij dronk thee, at druiven en rookte een aantal cigaretten. Daarbij ver telde hij ons sensationeel nieuws over den oorlog; echte veropenbaringen. Als hij weg was waren we overtuigd dat bin nen enkele dagen, zij, het bandietenleger met het andere, de volledige zegepraal zouden behaald hebben over heel de lijn, met vergruizeling van den tegenstander. Ten anderen de veroveraars zaten leelijk in bet nauw en totaal afgesneden van hun moederland... ze zouden zelf de traditio- neele vierde zijde niet openlaten opdat de vijanden naar hun moeder zouden te rug kunnen 1 ('t Vervolgt.) Catholic Mission T a tungf u - Shansi North China. Tatung-Si Tch'ee Tien, den 7 Mei 1938. Beste Vrienden uit het Westlar.d, Gedurende mijn missieleven en mijn verblijf in de Missiën van China, hebben hier en daar een of andere van die brave en vele vrienden en kennissen uit het Westland, van mij gehoord, zij het recht- streeksch, zij het via mijn thuis en fa- mil.e te Jcnkershove. Hieronder schrijf ik nu enkele regels over de manier en de omstandigheden waarin WIJ HIER in de Tatürig Missie de laatste gebeurtenissen en evenementen hebben doorgemaakt. China is een groot land, en al wat ge over China leest of te hooren krijgt moet ge eerst en vooral in zijn plaatselijk kader zetten. Chmee- sche boerkens zeggen altijd dat het vreem de land Bïigie zoo ver van China is. Wij kunnen dart antwoorden dat hun land China zoo groot is. Hier in ons plekje, zegge ons hoekje van China, zijn we nochtans met eenige Westlanders bij mekaar. Wat ik dus schrijf over den algemeenen toestand, geldt ook voor die westlanders in China, voor P. Rob Boedts uit Watou, voor P. Byfcens uit Nieuwpoort en voor P. Ver- e-tiysse uit Veurne. Wij zijn van de zelfde J/issie, en in die Missie liggen al onze residenties niet ver van mekaar, zoodat iedereen van hen met de zelfde spanning en op sommige oogenblikken met de zelf de angst de gebeurtenissen heeft zien bun nen gang gaan. Mogen deze enkele regels hier-onder. onze vele vrienden in het Westland hun streekgenoten doen gedenken in hun goe de gebeden voor China en de Missiona rissen van dat schoone land. G. SCHOTTE. Laten we nu eens bijna een vol jaar teruggaan, tot het eir.de van verleden Zomer, zoo kunnen we dan eens samen de gebeurtenissen in onze Tatung Missie, en bijzonder in ons Si Tch'ee Tien over de rivier, van dichtbij volgen. Over de toekomst en hetgeen nog kornet, zal, doe ik liefst geen voorspellingen, want niets is gevaarlijker dan nu profeet te spelen in een land wier toekomst er, grenzen afgebakend zijn met vraagteekens. We waren dus einde Juli, en als we de incidenten lazen in de lokale Noord China PROV. MERRIENPRIJSKAMP gehouden te leper op Woensdag 13 Juli 1938. UITSLAG 3-Jarige Merriën. 1° Prijs: 500 fr. met verzilverde me- dalie, aan Steelandt Emiel, Vlamertinge, met Cordula d'Abeelhof 39/10003. 2® Prijs: 400 fr. met bronzen medalie, aan Persoone Gaston, Reninge, met Sa rah Marquise 39/3559. 3® Prijs: 300 fr. met bronzen medalie, aan Lampaert Emiel leper, met Mette de Plonns 39/7995. Merriën van 4 jaar en meer. 1® Prijs: 1000 fr. met verzilverde me dalie, aan Coppin Leon, Waasten, met Flora de Spermalie 37/981. 2® Prijs: 750 fr. roet bronzen medalie, aan Coene Marcel, Dikkebusch, met Auro- re II de Buchon 38/917. 3® Prijs: 400 fr. met bronzen medalie, aan Muytten Henri, leper, met Mina de .Vyver 35/881. Tweede 3® prijs: 400 fr. met bronzen medalie, aan Haspeslagh Cyriel en Rich., Moorslede, met: Mina d'Ardooie 37/3139. Derde 3® prijs: 400 fr. met bronzen me dalie, aan Persoone Gaston, Reninge, met Surprise de Nieuwkerken 39/1239. Teruggeroepen Merriën, 6® GerangschiktQuaghebeur Pierre, Poperinge, met Sarah de Clypet 37/2615. 7® Gerangschikt: Lampaert Emiel, leper, niet Bertha de Profond Rieux 35/3199. Kweekmerriën van 6 jaar en meer hebbende vroeger een 1® of 2® premie be haald in de categorie merriën van 4 jaar en meer, gevolgd van twee afstammelin gen geboren voor 1 Jan. 1938. 1® Prijs: 1500 fr. met verzilverde me dalie, aan Steelandt Emiel, Vlamertinge, met Laura d'Oussel 32/3045. Gevolgd van volgende produkten: Cordula d Abeelhof 39/10003, Gauloise d'Abeelhof 38/7063. Te New-York ging een jonge gek op de hoogte van de 17® verdieping wandelen op esn 35 centimeter breeae rand. Niet tegenstaande alle aanlokkingen, verma ningen en bedrigingen wilde hij niet het venster terug intrekaen. De pontic span de dan netten, beneaen over de straat. Duizenden voorbijgangers bleven de man aanstaren. De man bleef er 11 uur zitten, rook.e steeds cigaretten en nam nu en dan wat water aan. Toen men de man, de 26-jarige John Ward, naar beneder. wilde werpen in de gespannen netten, sprong hij zeil de ruimte in en stortte te pletter op de straatsteenen, op enkele centimeter van de netten. Hij werd op den slag ge dood. Te Toulon was een oorlogsbodem van verre streken teruggekeerd. Officieren hadden een drietal Kgr. uitheemsche ta bak meegebracht maar vanwege de tol- dienst mochten zij er niet mee van boord. Toen deden zij de tabak op het land wer pen door hun vliegtuigen. De zaak lekte uit. Disciplinaire niaatregele zullen te- ten hen getiefien worden. ST-JOZEFS-NORMAALSCHOOL TE TORHOUT Groote onderscheiding: Dsblauwe Al- bert, van Izegsm; Van Coillie Joris, van Pittem; Manait Roiand van Izegem. Onderscheiding: Deconinck Roger, Zwe- vezele Roesbrugge-HaringeiRoe re Fir- min,. Brugge; Mariens Roger, Torhout; Bruggeman Marcel, Harelbeke; Demeyer amier, Aartrijke (Zedelgem)Viaene Jo ris, Oostroczebeke; Vandelano.te Roger, Weveigem; Van Becelaere Jozef, Rekkem; Huyghe Antoon, Zonnebeke (Saint-Pier- re-lez-Eibeuf, Fr.)Vanhuyze Maurits, Meulebeke; Bollengier Albert, Torhout; Bruynooghe Emiel, Moeekroen (Avelgsm) Volcke Albert, Torhout (Zandvoorde-bij- Ocstende)Tavernier Willy, Torhout (Ize gem); Vercruysse Jphn, Roeselare; Ver cruysse Bencit, Rumbeke; Bouttelisier Anetré, Staden (Dczulé, Calvadcs, Fr.) Raas Albert, Harelbeke; Van de Verre Ro ger, Beernem; Vanrespaille Roger, Oote- gem (Wlelsbeke)Dtnturck Adhemar, Houthulst (Rilhac-Rangon, H.-V., Fr.) Huysentruht Antoon, Heuie (Kortrijk); Motns Jozef, Torhout (Zeizate); Vander- zij pe Jozef, Oostroozebeke; Brutsaert Maurits, Watou; Maes André, Schoore (Westkerke); Temmerman Maurits, Sint- Eloois-Vijve; O.-selaere Jozef, Loppem; Bonduelle Albert, Poperinge (Souchez, Deux-Sèvres, Fr.); Beeriandt Kamiel, St- Michiels (Dampierre-en-Burly, Fr.). Op voldoende wijze: Tanghe Gerard, Liciitervelde (Torhout); Persyn Kamiel, Harelbeke (Pittem)Everaert André, Gis tel; Desfel Robrecht, Meenen; Callewaert André, Gits; Vandamme Antoon, Wervik; De Buck Fernand, Brugge (Assebroek); Vandewalle Marcel, Hooglede (Cucq, Pas- de-Calais, Fr.'); Vandsrmarcke Jozef, Zwevegem; Haelewijn Roger, Torhout; Baeckslandt Hector, Meenen; Couvreur Joris, Hooglede (Tielt); Symoen André, Koekelare; Van Overbeke Joris, Aarssle; Missiaen Oscar, Eeraegem; Allaert Me- daxd, Weveigem; Debaveye Juïiaan, Tie- gem; Decostere Antoon, Harelbeke; Ver- vaeke Roger, Waregam; Van Hauter An dré, Brugge; Provoost André, Izegem; trplancke August, Mcere (Eerr.egem); Defoer Albert, Markc-gem (Meulebeke); Devisch Albert, Loo; Govaere Gerard, Ar- dooie; Dutftoit Robrecht, Kortrijk; Vo- lon André, Heule; Driessens Hugo, Gelu- we; Verbandt Gaston, Zedelgem (Brug ge); Deknudt Jan, Zwevegem; Vancaillie Emeric, Zedeigem; Noyen Robrecht, Adin- kerke (Assebrotk); Malfait Joris, Izegem; Decoutere Albert, Kortemark (Maaseik) Lemaitre André, Kortrijk; Vanryckeghem Ar.dré, Torhout; Duponcheel Luciaan Autrijve; Vermeulen Rufin, Oostkamp (Meulebeke); Pecceu Antoon, Nieuwpoort (Cayeux-s-m, Somme, Fr.). IBBDZSBaSBBBBSiBBIiBiSnilBBBBBBB Het Noord-Westen van den Staat Washington, V. S. van Amerika, werd geteisterd door geweldige bo chbranden. Er zouden 3.030 Ha. basschen vernield zijn. Een gansch dorp werd door het vuur verwoest. Er zou misdadigheid in het spel zijn. ws»T ZUl®' LEK WE MET OMZE DOCH TER DOEM.' IMJ3IEM WW HAAR DEM 1 5TICL VAM MAAiSTffl LEER- LEM. DAM ZOO ZU OP HAAR EIGfM Of OP ATELIER ALJ VOLlEDi&E MAAiiTER KOM- MAAR VAAR5 IK WCSDEM SKU - Cfl MAAIltSJtfl OEOfVEM IM HET Wis noovEAurE RUSSEISTR 43 IE PER WAAR IK IHLICHTIMGEM ZAL VRA&ZM. Weinige steden geniettn. als Brugge, het «Venetië van het Noorden», zulke wijde vermaardheid. De talrijke schrijvers hebben het eerst de charme van deze eenig mooie stad, met haar middeleeuwsch uitzicht, in verschei dene talEn bezongen; de duizenden vreem delingen kwamen, en werden gewonnen door zooveel indrukwekkende schoonheid die uitging van het sierlijke belfort, de machtige kathedralen, de oude typische gevels, de stemmige reien, de lieve hotk- jes, de rijke kunstschatten in kerken en musea. Als vruchtbaar zaad werden die indruk ken naar alle landen van Europa mede gevoerd, zoodat Brugge thans een dei- meest gegeerde toeristensteden van West- Europa is. Het roemrijk verleden der vroegere Hanza-stad biedt een onuitputbaren schat aan historische gebeurtenissen, waaraan de Bruggeling, die meer dan wie ook, fier gaat op zijn grootsch ver leden, geheel ln opgaat. Af en toe wordt aldus een dezer histo rische feiten herdacht en niemand beter dan Brugge zelf kan ze aan het huidig geslacht in woord en beeld vertolken. Zoo werden in de jongste 50 jaar en kele grootsche historische stoeten te Brugge op touw gezet die de bewondering van alle vreemdelingen afdwongen; we vermelden: den stoet van Breydel en De Coninok; den stoet van Karei den Goede, den stoet van den Zaligen Idesbaldus, den stoet van hst Gulden Vlies en den Eeuw feeststoet van 1930. Het zal niemand die Brugge, al weze het ook maar oppervlakkig bezoekt, ont gaan zijn dat het, bij de gehechtheid aan het historisch verleden, ook een diepin- gewortelde vereering voor de godsdien stige overleveringen heeft bewaard. Nergens beter dan ln de Jaarlijksche H. Bloed-Prccessie, waar jong en oud, met zelfbewustzijn de hem opgelegde rol ge wetensvol vervult, komt die diepe ge hechtheid aan de godsdienstige tradities tot uiting. De geschiedenis leert immers dat ln 1150, na den tweed:n kruistocht, een deeltje van het kostbaar bloed van O. H. J. Christus door Diederik van den Elzas, Graaf van Vlaanderen, uit Jeruzalem naar Brugge werd medegebracht. Sinds dien dag heeft de Bruggeling voor dit kostbaar erfdeel, dat in den loop der eeuwen, zoo dikwijls en doorheen ontel bare moeilijkheden, moest worden be schermd, een ingeboren vereering. Meer dan ooit zal dit jaar de Brugsche gehechtheid en de groote vereering voor het H. Bloed openbaar worden vertolkt. Door den gelsenden Pater Jozef Boon, C.SS.R., schepper van talrijke tooneel- stukken, werd een massa-openluchtspel in 't leven geroepen, dat onder den. titel van Sanguis Ohristiof H. Bloed-Spel geroepen is om, ten overstaan van de we reld te getuigen hoe het mystieke Brugge de meest glorieuze bladzijden uit zijn ge schiedenis weet te vertolken. Van Pater Boon weten we dat zijn Openlucht-Spelen de wereld door bekend zijn; zijn Credodat in 1935 te Brussel voor meer dan 150.006 bewonderende toe schouwers werd opgevoerd, werd in 't En- gelsch vertaald en in Auckland (Austra lië) in Maart 1938 opgevoerd, waar het een nooit gekend succes boekte en betiteld werd als Het Grootsche Schouwspel ooit op het tooneel gebracht Aan de zijde van Pater Boon, st.aat de gekende componist Arthur Meulemans, die gedurende meer dan zes maand on denkbaar hard heeft gewerkt om het royale kunstgewrocht van zijn Sanguis Christi «-partituur te componeeren, die niet minder dan 386 blz. beslaat. Daarnaast staat Anton van de Velde, de bekende regisseur, wiens prachtige ver wezenlijkingen sedert lang, vooral in Ne derland, de algemeene bewondering af dwingen. Dit Openlucht-Spel is niet bedoeld als een lokale vertooning; het wordt een grootsch, internationaal gebeuren; het is immers geschreven om gespeeld te wor den op de Markt en het Belfort van Brug ge, waarop de geschiedenis van eeuwen drama's als versteend staan en van waar uit nog het beiaardcantiek jubelt van Brugge's glorie, toen hst nog groot was, maexuig en rijk. Is Brugge niet meer gelijk weleer, de wereldstad, toch leeft de middeleeuwsche geest nog in ds oude stede. Wanneer het er op aankomt iets grootsch te verwezenlijken, dan staan alle Bruggelingen paraat; immers meer dan 2.CO0 ingezetenen, met een zangkoor van I.000 man en een orkest van 112 man, zullen dit grootsche spel uitvoeren. Een 9 m. hoog podium van niet minder dan 500 m2 oppervlakte, dat tegen het Belfort d:rwijze aanleunt, dat het Belfort niets anders meer is dan een geheel met dit tocneel, wordt opgebouwd. Trouwens heel het Belfort met den 80 meter liocgen Halletoren, de kanteelen, gaanderijen, verdiepingen, ramen, alles van boven tot onder wordt meteen het werkelijke en le vende tooneel. Scenes komen er in voor waar het Belfort van boven tot onder be zet zal zijn met een vizioen van gouden EngeUn, die samen met koor en orkest en kleurbtlichting in den nacht, en beiaard en spel, heel de middeleeuwen van gothisk en van stoere kruisvaarders moet;n te voorschijn roepen; scenes waar de volks massa meteen over gansch het tooneel en het belfort los roert tot een koortsig ge beuren in warrelend gewoel cn leven. Heel het belfort, zeggen we, is het tooneel, ook heel de stad zal meeleven in het Spel, wanneer de klokken zullen luiden uit alle kerken en kapellen en begijnhoven en kloosters, de Thebaansche trompetten van op de kroon van a n 80 meter hoogen to ren haar geschal met de zilveren tonen van den beiaard en de machtige stem van de zegeklok mengen. In drie deden zal dit Spel van het H. Bloed gebeuren. Het eerste deel te Jeruzalem op Goeden Vrijdag. Een waanzinnig volk, opgezweept door kwadic verleiders, eischt vóór het pa leis van Pilatus het bloed van Jezus van Nazareth, die ze aan den Romein hebben overgeleverd om hem te vonnissen. En waar de Romein aarzelt, roepen ze Gods bloed tot vloek over zichzelven en over hunne kinderen. Midden die gruwelijke tragedie van een volk dat naar zijn eigen vervloeking vraagt, en naar den onder gang holt, in een krankzinnige verblind heid, komt de Moeder van alle smarten langs de straten en zal trachten het volk te redden en ae in boete den kruisweg lee- ren volgen tot op Calvarië. Boven ep het Belfort staat de Calvarieberg. Hcndiröen engelen komen over gansch het belichte beliort het goddelijk Bloed van Christus aan het kruis opvangen, en ondertusschen is Joz.f van Arimatnea genaderd met den graal: aan hem wordt gegund enkele druppelen van het kostbaar bloed Christi op te vangen. In het tweede deel herleeft het B Ifort met middeleeuwsche wachters en ridders, de muziek zingt e.n stoer Vlaamsen lied voor Brugge en Vlaanderen's weelde, een reusaontige vlag rijst over het Beliort naar ce hoogte: en midden dit middsl- eeuwsc-i vizioen van kruisvaarders en Vlaamsche volkskracht kemt het mystieke Brugge zijn avondgebed bidden: de rijer, van kloosterzusters en begijnen, de we vers en de volders, de goudsmenen en de molenaars, visschers en schilders en ka- thedraalbauwers, een avondgebed waar rond het Salve Regina opklinkt tot Onze Lieve Vrouw van de Haile. In dien laten avond komt een bode: het leger der kruisvaarders is teruggekeerd, staat vóór de poorte aer stad, meebren gend den heerlijken schat van het Heilig Bloed; de Stad wordt één jubel, en dien avond wordt de eerste H. Bioed-prccessie gehouden, en de H. Relikwie wordt door den Graaf aan de geestelijkheid van Brugge geschonken. In het derde deel groeit over het Bel fort het bang-tragische vizioen van den beloken tijd: oorlog cn vervolging. De stad is in nood. De wachter van het bel fort, als een incarnatie van den geest van Brugge's gemeente, is van den toren ge daald; hij zal de stad beschermen. Ter wijl men de reikwie van het H. Bloed ver bergt, bidt het volk met den wachter de litanie ter eere van het H. Bloed die tot een tragedie groeit: de vijand is in de stad, de wachter wordt door vermomde vijanden overvallen en getroffen. Het wordt een dwaze carmagnole, een satani sche inval van een waanzinnige menigte die binnendringt in de stad, het Belfort bezet en God in het hart wil treffen: maar O. L. Vrouw waakt nog over deze stad van het Bloed van haren duurbaren Zoon; de vijand slaat op de vlucht. De wachter Brugge's sterke geest rijst weer op; het volk en de jeugd en de nieuwe gene raties komen op, de schoone geslachten der nieuwere tijden. Het Belfort wordt een feërie van glorie in nachtbelichting en de muziek en het koor zingen een zin derende apotheose voor het H. Bloed, sa men met de zegeklok van het Belfort en de klokken der kerken. Het eeuwenoud Belfort zal weer ont waken wanneer die meer dan 2.000 uit voerders met de vlam van hun ziel een der roemrijkste bladzijden uit Brugge's geschiedenis zullen te voorschijn roepen en mat him naar de Vlaamsche primitie ven gesneden costumes Brugge die Sohoonezuilen doen herleven. Om dit alles tot zijn volle recht te laten komen was het van bijzonder belang de costumeering der 2.000 uitvoerders aan te passen aan het midden waarin het Spel plaats heeft. Het was absoluut noodzake lijk buiten de traditioneele costumes, ge woonlijk in Passiespelen en processie ge dragen, te gaan. Ten andere, de atmosfeer van Brugge en zijn middeleeuwsch kader vergen een decor en bijbehoorten die sa mengaan met de gebouwen en die in den geest der toeschouwers de herinnering zijner geschiedenis en de kunstprestatlEs zijner vermaarde schilderschool te voor schijn roepen. Vooreerst zullen honderden Engelen om de tinnen en de torentjes van het Belfort heen verschijnen. Het podium zelf zal vol Engelenvleugels en kunstig gedrapeerde gewaden zijn. De 12®, 13®, 14® en 15* eeuwen leveren hier, zooals in het beitel werk en de schilderijen, de noodzakelijke en karakteristieke bestanddeelen. Het eerste gedeelte waar scenes uit het leven van Christus voorkomen, zal samen gesteld zijn uit hevige tegenstellingen. Naast heilige personages, overgenomen uit de doeken van Geeraard David, IJsen- brandt en andere meesters uit de vóór- renaissance, zullen soldaten, zinnebeeldige figuren, meerendeel in Breugheliaanschen stijl, de volksmassa voorgaan waaraan het libretto een voorname rol voorbehoudt. Verder zien wij toonselen die den te rugkeer der kruisvaarders weergeven en waar in gansch de pracht en de macht der middeleeuwen wordt vertoond, toen Brugge als handelsstad machtig rijk was: zijn ridders, zijn ambachtslieden; volders en wevers, smeden en goudsmeden, been houwers en schilders, huidenvetters en cordouaniers, steenhouwers en bakkers, graveerders en pottenbakkers, allen in de kleedij van dien tijd, overeenkomstig de archeologische gegevens. VADER, U HEBT Effl 00ES C-EDACHI C-EHAD nii MAAR DE snij- EU flAAi ItiSCH, DER MOU- VEAl/TE RijSSEl- STRAAT 43 iEPER TE HEBBEK 6E Z0MDEM, WAMT PAMK ZIJ DE BE KOMEN Bi PLO MA wiM IK THANS EEM goed daoloom Vijf opvoeringen van het H. Bloed-Spel, dat in het prachtig middeleeuwsch decor der Groote Markt plaats heeft, zijn voor zien, namelijk op: Zaterdag 20 Augustus 1938, te 21 uur. Zondag 21 Augustus 1938, te 18 uur. Donderdag 25 Augustus 1938, te 21 uur. Zaterdag 27 Augustus 1938, te 21 uur. Zondag 28 Augustus 1938, te 21 uur. Daar 4 avondvertooningen voorzien zijn, zal de feërieke kleurbelichting dit eenig schouwspel tot een fantastisch gebeuren uitwerken. Brugge wil dat de overgroote massa vreemdelingen dit Openluohtspel komen bewonderen om aldus aan de wereld te kunnen toonen dat het nog even goed als in de middeleeuwen daden kan stellen waarop het met trots kan neerzien. Daarom werkt heel de stad mee in het feestgedos; alle wijken worden versierd; speciale beiaardconcerten hebben lederen dag plaats; de zoo stemmige reien van het Venetiëvan het Noordenkunnen 's avonds in sierlijk verlichte bootjes wor den bevaren. Van 20 tot 28 Augustus worden bezoeken aan de zoo interessante stad, onder lei ding van officieels gidsen, die zich koste loos ter beschikking der vreemdelingen stellen, op touw gezet. Houders van toegangskaarten van het H. Bloed-Spel bekomen 50 verminde ring op de toegangsprijzen tot de ver scheidene musea en 25 vermindering voor de vaarttochtjes, 's Namiddags wor den uitstapjes gedaan tegen verminder den prijs naar Zeebrugge-Strand, met bezoek aan de visschershaven en wande ling op den havenmuur. die 1 km. ver ln zee reikt. De toegangsprijzen tot het Spel zsf, werden zoo laag mogelijk gesteld: alle zit plaatsen zijn genummerd: 25, 15 en 10 fr.; 5 fr. voor de staande plaatsen. Voor groepen wordt een vermindering met 20 toegekend wanneer 20 kaarten en meer worden besteld. Men doet best met zich bij voorbaat te verzekeren dat over plaatsen kan worden beschikt. Bij bestelling der kaarten moet worden vermeld voor welken dag de kaarten gewenscht worden. Voor alle inlichtingen en toegangskaar ten: Dienst voor Toerisme, Markt, Brug ge; tel. 328.12; postcheckrekening 4092.73. (Beleefd verzoek zegel voor antwoord bij te voegen). UIT TER HAND TE KOOP 1. - SCHOONE BOUWGROND, 8 meters voorgevel, op den Kouter te POPERINGE. 2. - Schoone Welbeplante Fruithof, 9,70 m. voorgevel, met schoor.e gloriette, Bouwgrond, bij het Doolhofte PO PERINGE. Inlichtingen bij CYRIEL HOSDEY, Ieperstraat, 41, POPERINGE. UIT TER HAND TE KOOP VERSCHEIDENE GELEGEN TE LAMPERNISSE. Inlichtingen; 26, IJzerstraat, 26, OOSTENDE. UIT TER HAND TE KOOP !25 i;'» 'kuj IV. Op 17 Juli 11. hebben wij de laatste algemeene beschouwingefi gegeven die bij' deze wet onder 't Oog mosten worden ge nomen. Vandaag gaan wij eens in de soms zoo saaie wettsksten kijkth, om te zien wat er daar zooal voor onze lezers te le eren vale. WIE IS AAN DE WET ONDERWORPEN? Zijn aan deze wet onderworpen: de werkgevers dfè er toe gehouden zijn, cf er toe gehouden waren in uitvoering van de wet van 4 Augustus 1930, aan de leden van hun personeel gezinsvergoedingen te verzekeren. Door het organiek koninklijk besluit kunnen er eveneens aan onderworpen worden: a) de personen die een beroep uitoefe nen of hebben uitgeoefend, zonder door een dienstcontract ce zijn gebonden. b) de werkgevers op wie de wet van 1930 niet van toepassing is. Terloops kunnen wij wel even aanha len wie er niet aan de wet van 1930 on derworpen is: 1°) De personen die enkel huisbedien den in hun dienst hebben; 2°) De ambachtsman die rechtstreeks voor rekening van de verbruikers werkt en die, gewoonlijk maar een enkelen per soon 'bezigt ingevolge een diensicontract, op voorwaarde dat deze bestendig bij hem kost en inwoon geniete en geen eigen nuishoüding hebbe. De ambachtsman die rechstreeks voor rekening van de verbruikers werkt en die gewoonnjk maar wordt bijgestaan inge volge een dienstcontract, ooor hoogstens één of twee aankomelingen van minder dan 18 jaar. De dubbele uitzondering voor den am- baciitsinan die rechtstreeks werkt voor rekening der verbruikers, geldt cok voor den amoachtsman die in zijn woonplaats, arbeidt voor rekening van een of meer bedrijfhoofden, in de hoedanigheid van .verband, staanden ar béide;, niet" door een dienstcontract gebonden alsmede voor de kleinhandelaars, de land- ocuwers, de i eefokkers en de boschont- g'inners die, als werkgevers, zich in de nooger aangehaalde voorwaarden beviu- 3") De personen die slechts bij uitzon dering een of meer arbeiders in dienst aI deze personen voor wie uitzonderin gen voorzien zijn ingevolge de wet van 1930, zijn alleszins onderworpen aan de bepalingen van de wet van 13 Juni 1931. Uit dot overzicht blijkt maar al te dui delijk de algemeenheid waarmede de wet om zoo t€ zeggen doortroKkcn is. Het ligt wel degelijk in de bedoeling van den wet- zevr alle personen die niet onder toe passing der wet van 1930 vallen te doen aansluiten bij een onderlinge kas voor gezinsvergoeding en. Zooals hooger aangehaald zal de toe- na*sing van de nieuwe wet, bovendien, door het organiek koninklijk besluit nauw keurig worcen omschreven. Dit oesluit zal namelijk de beteekenis van de termen ^personen die een beroep uitoefenen of hebben uitgeoefend, zonaer door een dienstcontract te zijn geoonden, t zij ais wfrH^ev=rs 't zij ais arbeidersbepalen. Het zal dé juis.e grens vaststellen tus- fchen de toepassing van de wet van 4 Augustus 1930 en die van deze wet en de regels bepalen weike toepasselijk zullen zijn, namelijk wat de personen betreft, die, hoewel als arbeider door een dienst contract te zijn verbonden, terzeldertijd een ander beroep uitoefenen. Eet zal ge- v«f,?llinren aUmede uitzonderingen of verzachtingen, indien er aanleiding toe bestaat, vaststellen. Deze verschillende punten zijn te kiesch om in een wet waar in alleen de grondbeginselen worden vast gesneld, te kunnen worden verhandeld. Z:*hi'er daarenboven enkele korte aan duidingen betreffende de inzichten van de regeering: Door werkgever dient natuurlijk ver staan de natuurlijke personen. Vermits het gaai om toelagen te verieenen bestemd cm de gezinslasten te verlichten van on der de wet vallende personen, spreekt het van zelf dat er geen sprake kan van zijn rechtspersonen, zooals de handelsvennoot schappen, de vereenigingen zonder winst oogmerken, de beroepsvereenlgngen enz. Wat de buiten dienstverband staande arbeiders betreft, heef? de tekst een vol strekt algemeene beteekenis. Daardoor worden al de personen bedoeld die, zonder loontrekkende arbeiders noch werkgevers te zijn, onverschillig welk een beroep uit oefenen. In de categorie van de personen die een vrij berosp uitoefenen, komen zelfs deze voor, wier beroep met de kunst in verband staat, zooals de kunstschilders, de beeld houwers, de schrijvers, enz. In deze cae. one vallen tevens da per sonen die, zonder bezoldigd te worden door de autoriteit waarbij zij worden be noemd, een openbare functe vervullen, '.e weten de notarissen en de openbare amb tenaren. Met de personen die werkelijk een be roep uitoefenen, dienen de leden van de katholieke, protestantsche en israëlitische geestelijkheid, gelijk gesteld. De leden van de katholieke geestelijkheid blijven, wel is waar, ongehuwd, iraar er dient reke ning gehouden met de eventualiteit dat ze kinderen van een hunner familieleden of van een anderen persoon te hunnen laste zouden nemen. Aangaande de geestelijke vereenigingen dient er een onderscheid gemaakt. De le den van deze die een winstgevende werk zaamheid verrichten, zuiien onder de toe passing van de wet vallen, de leden van de andere zullen er van worden uitgeslo ten. Wat de helpers van den persoon die on der toepassing van de wet valt betreft, 't is te zeggen de bloed- en aanverwanten die er zich bij beperken hem in het uit oefenen van zijn beroep bij te staan, zon der te zijnen opzichte door een wezenlijk dienstcontract te zijn gebonden, zal het organiek koninklijk besluit een speciaal regime vast stellen. Ten behoeve van onze lezers willen wij nog een zeer belangrijke vermelding aan halen, die in den schoot van de commis sie der Kamers van Volksvertegenwoordi gers werd besproken. Een lid dezer commissie vroeg welke de toestand zou zijn, onder het kindertoe slagstelsel bij deze wet voorzien, van de personen die de vereischte voorwaarden vervullen om onder de wet te vallen, maar meer dan 65 jaar oud zijn en een ouder domspensioen trekken, ofwel ziekelijk, ge brekkelijk of onvrijwillig werkloos en zón der middelen van bestaan zijn. Ligt het in de bedoeling van de Regeering deze personen te verplichten om jaarlijks de minimumbijdrage van 36 fr. te storten? Het lijdt geen twijfel dat de Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg op deze vraag ontkennend zal antwoorden. Ander zijds, zou het organiek koninklijk besluit ofschoon het hooger bedoelde personen, bij de onder de wet vallende personen op- nomen zou, deze, desnoods, kunnen ont slaan van het storten van om het even welke bijdrage. Zooals onze lezers wellicht reeds begre pen hebben, zullen de personen die zich in een toestand bevinden, als hooger aan gehaald, ontslagen worden van het beta len, der bijdragen. WALTER! IBBBSBlfiBSaaBBBBBBBBBBBBBBBB Een vrouw is gevallen uit den snel trein Parijs-Kales. Het is een Armeen- sche, wonende in Engeland. De vrouw werd levensloos teruggevonden op de sporen. Te Les Sables D'Olonne, Frankrijk, heeft een priester acht kinderen van een vacantie-colonie gered, toen deze kin deren te lang op de rotsen waren blijven spelen en de zee geweldig aan het rijzen was. Nabij Bethune werd een Fransch militair vlieger om een onbekende oor zaak uit zijn zitplaats in het vliegtuig ge heven en viel uit het machien. Zijn val scherm bleef haperen aan het toestel en de ongelukkige kwam dan met een smak tegen den staart terecht en brak de rug- gegraat. Nadien scheurde het valscherm door en stortte de ongelukkige naar be neden, om kort daarop den geest te ge ven. De ongelukkige is zekere P. Leroy, reservevlieger uit RijseL van 48 ha., gelegen te LAMPERNISSE. Inlichtingen bij MM. JOB, 12, rue La- martine, ARRAS (Fr.). IBBBBBBBBBBBBBBR3NBBBBBBBBBB UIT TER HAND TE KOOP ONBEWOOND WOONHUIS met stallingen, dicht gelegen bij de plaats Inlichtingen Veurnestraat, 19, Woe»ten. van WOESTEN. OPENING BEENHOUWERIJ JEREMIE MERLEVEDE - BENOOT, laat hierbij weten dat hij met ZATER DAG 30 JULI zich zal stellen als BEENHOUWER, BRUGGESTRAAT, 25, POPERINGE. Hij verhoopt de gunst van eenieder te genieten en dankt meteen bij voorbaat. BERICHT MAURICE PAREYN-D'HONDT, Cas- selstraat, 1411>is, Poperinge, laat hierbij weten dat hij van heden af zich komt te stellen als TIMMERMAN Spoedige en trouwe bediening. Tempelstraat, 3, IEPER. Het beste Plaatsingsbureel. De beste Tabakken en Rookartikelen. De schoonste keus van Postzegels en aanhoorigheden voor verzamelaars. HUWELIJK Ten onzen bureele berusten nog twee brieven voor D. L. Verzoek die af te halen zooniet zenden wij ze terug naar afzenders. GEMEENTE VLAMERTINGE BERICHT WED. LIEBERT laat hiermede weten dat zij vanaf 31 JULI een Charcuterie en Crêrneriewinkel zal openen, op de Plaats te Vlamertinge. Goede kwaliteit. Trouwe bediening. Zij hoopt met eenieders gunst vereerd te worden en dankt bij voorbaat. BERICHT LIEVEN OSCAR van WATOU, brengt ter kennis dat hij geene schulden erkent noch zal betalen, gemaakt en nog te ma ken door zijne Vrouw MARIA DHOOGE. «IN DE VIER SEIZOENEN» Casselstraat 7 - Poperinge, laat hierbij zijn geachte klanten weten dat hij op Poperinge Markt niet meer staat met zijn kraam. Die ter trouwe willen bediend zijn, aan passen in zijn huis. ELK ZEGGE HET VOORT. IK BEN KOOPER VAN KIEKENS Hennen, 5,75 fr. de kilo. Kiekens, van 700 gr. tot 1 kilo, 8,50 fr. Jonge duiven, 7 fr. de koppel. MICHEL WYBO, leperstraat, 37, Poperinge. Tel. 240. IBBBBBBBBBBBlBBBaSIBBBBaaBillgl Bestuurd Maria Middelares door de Dames van Sint Niklaas Voorstraat, 51, KORTRIJK. Inschrijvingen vóór 1 September. Prospectus en inlichtingen op aanvraag. IBBBBBBBBBBBBSflBHOBBBEBBBBBB VANAF 5% PER JAAR aan Handelaars, Partikulieren, Ambtena ren, Landbouwers, Industrieelen, terugbe taalbaar in 15 of 48 tnaandelijksche stor tingen. KREDIET en BEHEERKAS. POPERINGE, 6, Pottestraat, den Vrij dag van 9 tot 12 u. en van 2 tot 4 uur. KORTRIJK, 13, Oudevestingstraat. 1BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB3B 3 NIEUWE NAAIMACHIENEN merk «SUNBEAM inslaande kop, ronde spoel, licht beschadigd door vervoer, aan factuurprijs. 6 OKKASIE MACHIENEN in goedgn staat, met 5 jaar waarborg. Open den Zondag tot 6 uur. CASSELSTRAAT, 5, IEPER. IBBBtllSBtIBBBtlSliiBHBIiBflBBiliSIBSIDB wordt in alle streken van het Vlaamsche land gevraagd om den opkoop bij de landbouwers van verscheidene landbouw- produkten. Vaste wedde en percent. Plaats van toekomst voor persoon wat op hoogte van den landbouw, hetzij boerenzoon, koopman, landbouwreiziger of gepension- neerden. Voor alle inlichtingen schrij ven met aanduiding van tegenwoordig of vroeger beroep aan: B.O.P., Nieuwstraat, 36, BRUSSEL. lflBB3dlt22iaKBBIEL3BBBIBBBABBS9 bij SANSEN-VANNESTE, Pop. SPEELKAARTEN bij Samen-Vanne»te. BERICHT HENRI VERHAEGHE, Watou, laat hierbij weten dat hij Dinsdag 2 Oogst GERST ZAL DORSCHEN op zijn hof, aan 10 fr. de 100 schoven. IBBBIBBiHBBBBB.'SBBSIiBBliiBaBiilIB TE KOOP Qntroorner, Rijtuig, Driewielkar, Aalkar» teel, Veereegde, Zaaimachien, alles in goeden staat, wegens vertrek. Bij René Peperstraete, Noordhoek, Loo. ïyjoto F/N350 cm3, in zeer goeden staat, bij Georges Lehouck, Plaats, Loker. j£indervoituur, schoon cn kloek, en Char» rette, zoo goed als nieuw. Genadige prijs. Adres ter drukkerij, 15, Gasthuis straat, Poperinge. golifère (kachel voor kerk, patronaatzaal, enz.), zoo goed als nieuw. 2 Winters gebruikt. Broeders Maristen, Pittem. Twee goede Naaimachienen, dienende voor schoenmaker of kleermaker. Door sterf geval. Casselstraat, 4, Poperinge. 'J'wee honderd vijf en twintig Pouliën, (witte leghorns), extra schoon, bij Fiey Florent, De Klijtte, Reningelst. gakfiets, voor invalied, met twee zitplaat sen, in goeden staat. Bij Cyriel Com- pernolle, Klerkenstraat, 159, Langemark. "J"wee Wagens, draagvermogen 3.000 kgr., en 5.000 kgr., zoo goed als nieuw. Bij Louis Feryn, Zavelhoek, Loo. "JVaamkar, zoo goed als nieuw, aan zeer lage prijs. Te bezien «In de Comper- nolle bij Leon Deberdt, smid, Poperinge, pouliën, Rhodes Islanders, bij Henri Ha- zebrouck, Reninge. GEVRAAGD J^jeid, om in huishouden en café te hel. pen. Te Poperinge. Adres ter druk kerij, 15, Gasthuisstraat, Poperinge. pjalve Beenhouwersgast, Vlaamsch en Fransch sprekend. Veurnestraat, 67a, De Panne. Jjerlijke en goede Meid, goed kunnend# koken. In café-restaurant. Goed loon. Kost en inwoon. Te Brussel. Adres ter drukkerij, 15, Gasthuisstraat, Poperinge. JJerlijk en deftig Meisje, 16 jaar, om in huishouden te helpen te Poperinge. Adres ter drukkerij, 15, Gasthuisstr., Pop j^Jeisje, In de Sportvriendbij Urbain D'Amour, Garenstraat, Poperinge. Qoede Bakkersleerjongen, 15 jaar. Kost en inwoon. Bij J. Denys, 91, Roeselare- straat, Izegem. J^necht, in O. L. Vrouw Gasthuis te Po peringe. Kunnende alle boerenwerk. J/Jeisje, om te keren strijken. Duinkerke straat, 20, Poperinge. VRAAGT PLAATS ■yrouw om te wasschen en te kuischen, alle dagen. Adres ter drukkerij, Gast huisstraat 15, Poperinge. ^midsgast, reeds op stiel-geweest. Mauriti Pauwels, Zevecote, Reningelst. ymuw, om je wasschen en te strijken. Alle dage vrij. Te Poperinge. Adres ter drukkerij, 15, Gasthuisstr., Poperinge. Jongman, bij landbouwer. Kan alle werk en ook goed melken. Vermeersch Jules, Meenensteensteenweg, 113, leper. TE HUREN J^ieuw Huis, gelegen St Jans Kruisstraat, Poperinge. Inlichtingen Ieperstraat, 51, Poperinge. gehoon huis, met hof, dienstig voor her berg of alle handel, met inrijpoort, langs groote baan, omtrek leper. Adres ter drukkerij, 15, Gasthuisstr., Poperinge. gehoon Huis met hof. Ook dienstig voor beenhouwerij. In de Casselstraat, te Poperinge. Inl. 12. Duinkerkestraat, Pop. JJsrherg De Dahliain de Korte Re- ningelstraat, Poperinge. Inl. ter Brou werij Het Zwijuland Abeelesteenweg, Poperinge. "Jwee nieuwgebouwde Winkelhuizen. Zich bevragen bij J. Dumon, 17, Vlaming straat, Poperinge. Café met afhankelijkheden, kunnende die nen voor garage. Dienstig voor vee handelaar. Ook zondër bijgebouwen, naar beliefte van den huurder, inl. bij H. Bus- traen, brouwer, Proven. Herberg De Galgestraatmet stallin gen en een gemet land. Langs de baan Poperinge-Vlamertinge. Inlichtingen: Boeschepestraat, 2, Poperinge. JJerberg De Hoop gelegen langs kapel op den Roodenberg, met lusthof en land. Inl. bij Donck-Vermeulen, Rijsel- straat, leper. gurgershuis, met 14 aren hof, gelegen Poperingesteenweg 12, leper. Vrij met 1 Oktober. Inl. te bevragen aan H. De- cock Schoolopziener, 380, Koeselarestraat, Izegem. |^|uis, midden dorp te Vlamertinge, met inrijpoort, dienstig voor herberg en allen handel. Bijzonder geschikt voor voerman of voor autovervoer. Inl. Boe schepestraat, 2, Poperinge. gurgershuis, voorzien van gas en elektri citeit: dienstig vooi bediende of ren tenier. Veurnestraat, 86, Poperinge. Inl. ter Brouwerij Devos-Feys, Poperinge. van 2 tot 3 maand, «Witte Leghorns» bij FLORENT DELANNOO, Café de Commerce Veurnesteenweg, IEPER. Casselstraat, 7 - POPERINGE GROOTE OKKASIEN VOOR IEDEREEN Damesmantels, alle modekleuren, geheel gevoerd, aan 125, 150 en 175 frank. Zie de uitstalling. Beste Roben met combinaisons aan 175 fr. Zomerroben voor Dames en Juffers. Alle maten. Indemaillable, aan 45, 75, 90 fr. Biouson, wel 50 in getal, aan 25 en 30 fr. Rokken aan 30 en 35 fr. Korte Frakjes in Jtorie en in pluche, aan 75 en 95 fr. Driekwart'#, aan 95 ft Kinderkleedjes, Kindermantels, aan 25, 50 en 75 fr., voor kinderen van 10 tot 15 jaar. Schoone Roben in wol, aan 95 fr. Mantels, uiterst beste, aan 125 fr. Die eens komt zien kan best kie zen en alles goed aanpassen. ELK ZEGGE HET VOORT.

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 6