RAMSKAPELLE M Indrukwekkende epenbare Christus-Koning Hulde te Poperinge Vreeselijke Brandramp te Marseille WERELDGEBEURTENISSEN Inhuldiging van het GetSenkteeken opgericht ter eere van den slag van Ramskapelle op 30 en 31 Oktober 1938 I)E OORLOG IN CHINA Hr Borginon geeft uitleg die geen klaarheid brengt JONGELING GEELECTROCU- TEERD TE BIKSCH0TE TOERISMEVLIEGTUIG STORT TE PLETTER NABIJ BORDEAUX DE KOLONIALE LOTERIJ 5 - tal EEN CIJFER! ALLE ANDERE KANSEN KOLONIALE LOTERIJ VOORBEREIDING Reeds dagen te voren werd dit lief dorp, dat als een pcrel uit haar asch verrees, opgedirkt met masten en festoenen. Een tribuun verheft zich rechtover het monu ment, werk van beeldhouwer Collard van Antwerpen. Dit monument verbeeldt links de Fransche Republiekde fascio met de letters R F met er boven de lauwerskrans en het symbool van de Fransche Jagers, de jachthoorn met het getal 16. Rechts boven de Belgische Leeuw en de lauwer krans prijkt het cijfer 6 van het 6® linie- regiment bekroond door de koninklijke kroon. Tusschen die twee bronzen platen prijkt, op steen gebeeldhouwd, den tekst in 't Fransch en in 't VlaamschDen 31 October 1614 heroverden het 16° Ba taljon Fransche jagers te voet en ons 6e Linieregiment gezamenlijk en op de punt hunner bajonnctten het dorp van Ramskapclle en boden gezamenlijk en als broederlijke gedenkenis dezen opschrift- gtcen aan de bevolking van Ramskapelle, den 30 October 1938. Drie triomfbogen met Fransche en Bel gische kleuren versierd overspanden de drie toegangswegen: naar Nieuwpoort, Diksmuide en het station en droegen op- volgcnlijk deze opschriftenZege en Zegen Honneur et Patrie en Wel kom - Bienvenus VÓÓR DE H. MIS Te 10.10 uur komen de Overheden toe. De Last Postwordt geblazen en bloe men worden neergelegd door Commandant Waringhem van liet 16° Fransche jagers te voet en door Kolonel Godeau van het 6® linieregiment aan den voet van de ge sneuvelden van Ramskapelle, waarop vre dig het H. Hartbeeld zich verheft. Te 10.30 uur komt de muziekkapel van het 16» Fransche jagers met haar vlugge karakteristische stap langs den weg op de Maison Carrée af en wordt opgewacht door de muziekkapel van ons 6® linieregi ment. Men begroet elkaar met klaroen geschal, Marseillaise en Brabangonne. IN DE KERK De Militaire Mis wordt opgedragen doof Monseigneur Dujardijn, hoofdaal- fnoezenier van het Belgisch leger, bijge staan door den E. H. Aalmoezenier Coli- net en E. H. Omez, Fransche aalmoeze nier, E. PL Vanderstraete van Wulpen, E. H. Sanders van St Joris, E. H. Van Beveren Pater Capucien en E. H. Van- deweghe van Ramskapelle als ceremonie meester. Al de altaren alsook het H. Hartbeeld Waren prachtig versierd met witte bloe men. Links op het koor heeft het Ge meentebestuur en rechts de Militaire Qverhcid plaats genomen. Vooraan in de kerk was een catafalk opgesteld met er boven op een Fransche én Belgische helm op lauweren, bewaakt door gewapende Fransche en Belgische Soldaten en omringd door al de vlaggen ■van Oud-Strijders en van enkele regimen ten. De Missa tertiavan flaller wordt prachtig uitgevoerd door het militair koor Van het 6e linie. Monseigneur Dujardijn bestijgt den kansel en doet eerst in 't Fransch uitschij- hen het opperste sacrificie van het leven, gegeven in navolging van onzen Heer Jezus Kristus, op het slagveld. In 't Vlaamsch gedeelte van zijn sermoen hoe Kristus-Ivoning steeds zijn zegen gaf aan ons land en ons volk door ons koningen te schenken als Leopold I en Leopold II. Hij zegende Belgie gedurende den oorlog door ons K Jtiing Albert als leider te ge ven, die ons leger leidde van Luik tot aan den Ijzer en na den oorlog zijn we God dankbaar om den Vorst Leopold III. Toen onder de Consecratie het «Te Vel de» weergalmt in de herrezen kerk bid den allen voor lien die sneuvelden ten einde ons de vrede te brengen. De muziekkapellen doen de Marseillaise en de Brabangonne weergalmen onder de prachtige gotische bogen. ONTHULLING VAN HET MONUMENT Na de Mis stellen de verschillende af- deelingen voetvolk, de oud-strijders, de schoolkinderen en de bevolking zich op, op het groote plein voor de kerk. Links en rechts van de tribune nemen Fran sche en Belgische officieren plaats. Op de otficieele tribune merken we Luitenant-Kolonel Jolly, vertegenwoordi ger des Konings, burgemeester Broucke, Commandant Warringhem van liet 16" Fransche jagers, Colonel Godeau van het 6® linie, Generaal Lebacq, Generaal Six, vleugeladjudant des Konings, Colonel Laurent, Fransche militaire attaché, Ge- neraal-Majoor Glorie, Generaal Mertens, Kolonel Mary, Kolonel Demart, Hootd- aalmoezenier Dujardijn, Hauwelle, voor zitter verbroedering van het 16®, Lolly, ondervoorzitter van de U.F.A.C., Major Marlier, Major Jacqmain, Major De Vyl- der, ^le leden van den Gemeenteraad Schepene Pauwcis, Vandewoude, Vanden- broucke, Maenhout en Claeys, gemeente raadsleden, Duron, secretaris, en Rabau, ontvanger, Aalmoezenier Van Beveren, Hoofdaalmoezenier Colinet, Colonel Car ton, EE. HH. Pastoors van Wiepen en Ramskapclle, Fransche Oflicieren en en kele Dames en Heeren. De plechtigheid wordt geopend door de Thebaansche bazuinen. Daarna betreedt Commandant Warrin ghem van het 16® Fransche jagers het spreekgestoelte. Hij schetst de rol van zijn regiment in den slag van de Marne, zijn aankomst en défilé voor Koning Albert en Maar schalk Joffre te Vcurne, waar het zoo gul hartig toegejuicht en ontvangen werd door de Belgen. Hij schetst daarna den slag van Ramskapelle (zie verder den slag). Sedert draagt zij den naam van Regiment van Ramskapellealhoewel zij sedert zich onderscheiden heeft, bij zonder te Verdun. Ook dragen de offi cieren en soldaten met fierheid het ecre- teeken hen verleend voor hun helden moed tijdens den blocdigen slag in slijk en water van Ramskapclle. Daarna legt hij ten kroon neer in naam van zijn regiment aan den voet van het gedenkteeken terwijl de Fransche muziek kapel den groet speelt. Kolonel Godeau, bevelhebber van het 6® linieregiment, betreedt het spreekge stoelte. Wanneer over eenigen tijd, het 16® bataljon Fransche jagers, ons zijn inzicht te kennen gaf, een gedenkplaat van deelname aan den slag van Ramskapelle, aan de gemeente te schenken, kwam in ons het gedacht op dat dezen gedenk steen slechts kon aangeboden worden in dezelfde voorwaarden, als dit gevecht ge leverd werd op 31 October dit isin gemeenschap. Dit is de reden van ontstaan van dit memoriaal, en deze van ons bezoek aan het slagveld dat, vóór 24 jaar getuige was, der heldendaden van onze twee eenheden. Dien merkwaardigen slag van Ramska pelle is een der groote veldslagen, die te samen den slag van den Ijzer uitmaken. Het stelt een tragisch oogenblik daar De stelling van den Ijzer is doorbroken!... De spoorbaan van Diksmuide naar Nieuw poort overschreden... De weg naar Kales open 1 In dit oogenblik van uiterst gevaar, wanneer de mensch niet meer weet hoe hij tegenover den dood staat; het is dan, dat men over troepen moet beschikken, die de gekende grenzen van opoffering en toewijding kunnen overschrijden. De geschiedenis heeft uitgewezen, dat het 16® Fransche jagers te voet en het 6® linie zulke troepen waren. Ik ga U hier dit gevecht niet verhalen. Anderen die eraan hebben deelgenomen, zullen beter dan ik, het U op het terrein uitleggen. Ten andere het gezamenlijk oprichten van dit memoriaal wil niet zeggen, dat het 16® bataljon Fransche jagers en het 6" linieregiment alleen den roem van den slag van Ramskapelle verworven hebben. Wij weten wel dat links en rechts van ons andere troepen lagen. De juiste beteekenis van dezen gedenk steen is de volgende Ten eerste, dat er twee troepenkorpsen zijn, die officieel in het teeken van dit vermaard gevecht staaneen Fransch, het 16® jagers te voet, dat zich Bataljon Ramskapelle noemt, en een Belgisch het 6® linieregiment, dat de naam Ramskapelle op zijn vaandel draagt. Vervolgens, dat bij dezen aanval, niet alleen het 16® bataljon F'ransche jagers en het 6® linie zijde aan zijde streden, maar dat de compagnies vermengd waren. Deze vermenging jjan eenheden veroorzaakte geenszins verwarring, maar verwekte in tegendeel een geestdriftige samenwerking, spruitende uit het F'ransch-Belgisch wa penbroederschap 1 De plaats van den gedenksteen is zoo gekozen dat hij voor eiken voorbijganger in 't oog valt. Deze plaats zal hem her inneren aan onvergetelijke voorbeelden van opoffering en aan de handhaving van zekere idealen. Heer Burgemeester van Ramskapelle, bezield door deze gedachten en gevoelens, vertrouwen het 16® bataljon Fransche ja gers en het 6® lini. U het behoud toe, van hun memoriaal. De Kolonel legt een kroon neer aan het memoriaal, terwijl de militaire muziek kapel een hymne uitvoert. De Heer Burgemeester Broucke be treedt het verhoog. In naam der bevolking van Ramska pelle en in hoedanigheid van Burgemees ter heb ik de eer bezit te nemen van de zen Fransch-Belgischen gedenksteen. Voor U allen en in naam van al mijn medeburgers neem ik de plechtige ver- hintenis aan dezen gedenksteen in eer te houden en hem te doen uitschijnen als een symbool van moed en opofferings geest aan de jongere geslachten en aan de talrijke toeristen die in onze eertijds ver woeste streken nog eenig overblijfsel van het l loed en het offer, te vinden. Het dorp van Ramskapelle was in 1914 getuige van den heldenmoed van talrijke zoowel Fransche als Belgische eenheden van allen behouden wij een innige herin nering; doch op heden herdenken wij vooral het 16® bataljon Fransche jagers te voet en het 6® linieregimentRamska pelle glanst immers in de plooien van uw roemvolle vaandels roem verworven door het bloem en het offer. Dit aandenken hebt gij willen in steen en brons beitelen: de glansrijke woorden erin gebeiteld zullen voortaan de eer uwer beide eenheden uitmaken. Ik breng hulde aan den Heer vertegen woordiger des Konings die ons door zijn tegenwoordigheid zijn welwillende en hooge bescherming verzekert. Ik breng hulde aan de talrijke militaire en burgerlijke overheden hier tegenwoor dig, en in het bijzonder aan den Heer Generaal Six, stafadjudant des Konings, oud - kapitein tijdens den stormaanval in 1914. Ik groet en dank den Kommandant van het 16 bataljon F'ransche jagers te voet die met een talrijke afdceling van het ver afgelegen garnizoen van Toul naar hier gekomen is. Ik groet den Kommandant van het 6® linieregiment van Antwerpen die in hooge mate heeft bijgedragen tot het verwezen lijken van ons ontwerp. In naam van de gansche bevolking var Ramskapelle bedank ik ten zeerste, al deze die hun steun en hun medewerking heb ben verleend tot het oprichten van dezen gedenksteen, en tot liet verstevigen der vriendschap tusschen oude Fransche en Belgische wapenbroeders. Generaal Six klimt op het spreekge stoelte, vraagt een minuut stilte ten einde de gevallen broeders te herdenken. Een salvo geweervuur weerklinkt, de Brabangonne wordt in sourdine gespeeld, Heer Burgemeester Broucke legt een kroon, aangedragen door twee meisjes, neer aan den voet van den gedenksteen. Daarna verhaalt Generaal Six de voor bereiding tot den slag en den slag zelf van Ramskapelle (zie volgend nummer). Daarna wordt ten bloemenhulde ge bracht. Volgende kronen werden neerge legd: het 16® Fransche jagers, het 6® liuie- (Zie vervolg hiernevens.) De welgeslaagde H. Zending, gepredikt in de 3 kerken te Poperinge, door 9 Eerw. Paters Redemptoristen, beleefde haar hoogtepunt Zondag namiddag in een openbare Hulde aan Christus-Koning op de Groote Markt. Uit ieder der 3 kerken trokken de geloovigen zingend en biddend naar de Markt, waar bij het de duizendkoppige menigte die aan deze prooische hulde deelneemt en zijn trouw zweert aan Christus-Koning onder den binden roep: Leve Jezus! Leve zijn Kruis! Wij zweren Hem trouw tot der Dood!». Poperinge leverde een bewijs van zijn diepen godsdienstzin. Mocht deze geest door den ijver der Eerw. Paters Redemptoristen onder de H. Zending zoo vurig aangewakkerd in alle Gezinnen steeds bijblijven! Dit geve God! Heilig Missiekruis een roerende aanspraak werd gehouden door Eerw. Pater Van Linden. Foto hierboven toont rouw zweert aan Christus-Koning onder den blijden roep: Leve Jezus! Leve (VERVOLG) De bijgeroepen brandweer van Mar seille bleek niet opgewassen tegenover der gelijk onheil. Het materiaal was onvol doende en daadwerkelijke l.ulp kon zij niet verleenen. Het bluschmr-.',eriaal bleek erbarmelijk, zoodat de hulp moest inge roepen worden van de brandweer der ste den Toulon, Lyon, Cannes, Nice, en nog andere. Intusschen sloegen de vlammen over naar gebouwen gelegen nevens het Groot warenhuis en naar hotels gelegen aan den overkant van de Canebiè-e. Aldaar werden aldus zwaar geteisterd door de vlammen het ii Hotel de Noaillesen het Grand Hotelalsmede het gebouw van de Air Prancedie in korten tijd een vuurpoel geleken. In deze hotels waren Eerste-Minister Daladier, Minister Bonnet, Hr Herriot en andere kepstukken van de Radikaal-So- cialistische Partij, wier Kongres gehouden werd te Marseille, evenals talrijke journa listen die er hun intrek hadden genomen. Weinig of niets kon gered worden van het reisgoed van al deze gasten. Het bedoeld Kongres werd geschorst en Hr Daladier ging zien naar den brand. D3 bevelhebber van de brandweer van Mar seille was intusschen gekwetst geworden en Veggebracht, de mannen liepen orde loos dooreen, de ordedienst bleek onvol doende, bij zeever dat de Fransche Eerste- Minister ontmoedigd zegde «C'est lamen table»; «Het is erbarmelijk»; en verder: Zijn er hier 'geen chefs? Plunderaars maakten van de gelegen heid gebruik om ook aan het werk te gaan terwijl de ordedienst ontredderd bleek. De kantoren van de Air France werden aldus leeggehaald. Het janhagel dat zoo talrijk is in Marseille, liet deze gelegen heid niet voorbijgaan zonder al te stelen wat het maar bereiken kon. In de vlammen deden zich nu en dan ontploffingen hooren en al de plafcnds stortten in, ook een voorgevel kwam neer op de straat. Na den brand bleef van het grootwarenhuis niets ander- meer over dan een gevel, die iret dynamiet moest neergehaald worden, verwrongen staal en een hoop puinen. Een bank gelegen nevens de Nouvel- les Galeries de Pariswerd eveneens zwaar geteisterd. Dat het vuur oversloeg naar den overkant van de Canebière, komt doordat een hevige mistraalwind de vlammen ver deed overslaan en eveneens het vuur geweldig aanwakkerde. Van het Hotel de Noailles zijn de vijfde, zesde en zevende en ook de zolderverdie ping verbrand en van het Grand Hotel de drie bovenste verdiepingen, terwijl ook aan de gebouwen van de Soc. Générale en van de Air Francs groote schade is aan gericht. Van de omliggende huizenblokken tot het vijfde of zesde huis toe, evenals van Hotel Astoria zijn de daken vernield. Bovendien hebben cp greoten afstand de gevels van de huizen veel geleden. Verder ls het Théatre des Variétés», een van de meest bekende schouwburgen van Marseille, grootendeels verwoest. Voorts is de Cinéma de Noailles welke aan het warenhuis grensde, geheel afge brand. Dat er een groot aantal slachtoffers zou den zijn was men zeker, maar omtrent het aantal moest men in het duister tas ten. Eerst werd nagegaan wie onder het personeel was gered of vermist. Het bleek dat bijna het gansche personeel der boek houding dat op het hoogste verdiep werk te, omgekomen is. Daarbij dient gerekend dat veel koopers in het magazijn waren. Men moest dus afwachten tot die mogelijke slachtoffers als vermist werden opgegeven. Werklieden der versieringswerken kwamen ook om. Ten slotte werd uitgemaakt dat een 75- tal personen het leven moeten hebben in geschoten bij dien vreeselijken brand. In de puinen f.erd dan met alle middelen ge zocht naar de lijken der slachtoffers. De met water volgeloopen kelders werden zelfs daartoe leeggepompt. De opzoekingen in de puinen gaan echter gepaard met groote moeilijkheden gezien het verwron gen ijzer en nog rechtstaande gedeelten van muren grcot gevaar opleveren voor degenen die aan het reddingswerk behulp zaam zijn. Tot op Woensdag 11. werden in het ge heel 46 lijkennaar de rouwkapel gebracht. Buiten een vijftal die omkwamen bij het springen of aangetroffen werden in den beginne- van den brand zijn het al ver koolde lijken die onherksnnelijk zijn. Slechts van enkele kon de eenzelvigheid vastgesteld warden bij middel van voor werpen of juweelen gevonden op de ver koolde lichamen. Bij het reddingswerk deed zich een droe vig geval voor. Een moeder wier meisje werkzaam was in de galerijen ging zien en toen zij verminkte lichaamsdeelen zag wegbrengen, zeeg de arme vrouw ineen en stierf. Het meisje, ontkomen aan de brand, ging haar aanmelden, en trof aldus het lijk van haar moeder aan. Wegens de onvoldoende inrichting van de brandweer van Marseille werd de poli- tie-prefekt van die stad afgesteld. Heer Tasso, meier van Marseille, Socialist, zal denkelijk in het gedrang worden gebracht om de vastgestelde/-nalatigheid, daar de brandweer slechts beschikte over ver ouderd materiaal en gescheurde slangen. Brandladders kwamen niet ter plaatse, tot de vreemde korpsen toekwamen. Slechts vier uur na het uitbreken van den brand ken een krachtige waterstraal worden gegeven uit de stadsriolen. De gasten der afgebrande hotels werden ondergebracht op schepen liggende in de haven van Marseille. De schade zou 100 millioen frank be dragen. Maandag zal de begrafenis der slacht offers plaats hebben. Deze ramp heeft groote verslagenheid verwekt te Marseille. Naar de laatste berichten werden ds op- ruimingswerken stopgezet alhoewel nog een 20-tal lijken onder de puinen bedol ven zijn, dit omdat er te groot gevaar be staat voor de opruimers. Het bestuur van de Galerijen zullen het werk op hun eigen kosten thans moeten voortzetten. Het ver keer op de Canebière werd hersteld. Het aantal bekende slachtoffers be draagt nu 715 personen die overleden in het hospitaal; 66 vermisten, waaronder 60 leden van het personeel der Nouvelles Ga leries; de andere waren koopers of werklui. Van de 44 geborgen lijken konden er slechts 7 vereenzelvigd worden. Dertien gewonden liggen nog in het hospitaal. «o» DE GROOTE BRANDRAMPEN IN FRANKRIJK SEDERT EEN HALVE EEUW 25 Mei 1887. Brand van de Opéra Co- mique, te Parijs, tijdens een vertooning van Mignon. De schouwburg wordt ver nield. 29 Dooden. 4 Mei 1897. Brand van den Bazar de Ia Charitéte Parijs, in de rue Jean- Goujon, 5 uur 's namiddhgs. Paniek: 60 dooden. 25 Sept. 1921. Brand van de Nou- veaux Magasins dn Printemps te Parijs, boulevard Haussmann, te 8 uur 's morgens. 1 Doode, 60 millioen schade. 11-12 Juli 1930. Brand van de Nou velles Galeries de Ia Ménagèreboule vard Bonne Nouvelle, te Parijs, te midder nacht, 1 doode, tientallen millioen schade. Het warenhuis werd niet heropgebouwd. 22 November 1936. Een hecle wijk van Angers wordt door 't vuur vernield. fBBBBESBHBEBflBBB&Bfll&nflBBiaBBB DE JAPANNERS WILLEN NOG VERDER OPRUKKEN Het blijkt dat de Japanners nog niet tevreden zijn met de steden Kanton en Hankau en zij verder Midden-China wil len binnenrukken. Zij willen in ieder geval Maarschalk Tchang-Kai-Shek klein krij gen. Door de Japanners wordt deze als een rebel bejegend en door hun zorgen zal ten nieuwe president der Chineesche Republiek verkozen, worden. Japan wil van China een Staat maken dat onder zijn invloed staat, net als Man- dchoukouo. Maarschalk Tchang-Kai-Shek geeft zich evenwel niet verloren en heeft reeds nieuw verzet aangekondigd. iSBaBBBBBSBBSBBBBflEaQBasaBBB DE BALLON VAN DEMUYTER OP DEN DOOL Bij de betwisting om den Gordon-Ben- nett Beker was de Belgische luchtvaar der Ernest Demuyter neergedaald in Roe menië. De ballon werd dan verzonden om aiover Roethenië, Tchecko-Slowakije en Duitschland, België te bereiken. De ver en totnogtoe is de ballon niet toegekomen zending geschiedde tijdens de laatste ern stige verwikkelingen in Centraal Europa te Brussel en blijft hij onvindbaar. Opzoekingen worden gedaan in Tche cko-Slowakije en Duitschland naar den verdoolden ballon. Donderdagmorgen echter is de ballen en de speciale briefwisseling te Brussel toegekomen. KOLONEL GODEAU LEGDE EEN KROON NEDER BIJ HET GEDENKTEEKEM regiment, de bevolking van Ramskapelle, het 6® e:i 16® B.C.P., de Fransche oud strijders van Belgie, de verbroedering van het.6® linie, hukie aan het 6® linie, aan onze roemrijke wapenbroeders van het 6® en ürhe, het 10® bataljon jagers van Toul. het 6® linie van Antwerpen, de verr uroedering van het 6® linie, amicale O.R.C., de oud-leeriingen der gemeenteschool. hen meisje van de aangenomen meisjes school draagt gevoelvol van op het spreek gestoelte «Ode a Ramskapeilcdoor Zannacois, eud-gediende van het 16® ja gers, voor. Dertig meisjes van dezelfde school bren gen in spreekkoor hulde aan de overleden en regeerende Vorsten van ons land. Om te eindigen brengen een zestal jon gens van de gemeenteschool hulde aan den moed der Belgische en F'ransche sol daten. Daarna brengt men bezoek aan het bij zonderste deel van het slagveld: namelijk den Molenhoek. (Zie verslag volgend nummer.) Majoor De Vvl e geeft volledig verslag van dien aanval. De F'ransche Aalmoezenier Omez ver strekt ook nog uitleg in pittoresque be woording en verhaalt onder meer volgen de historische woorden. De Franschen hadden tot aan de lenden door het water gewaad. «Nos troupes sont bien fraiches», zei een officier op dit koud bad doelend en een ander antwoordOn ira les sé- cher au feu hier doelend op den aanval. Ook Generaal Six herinnert aan den moed der Franschen die zoo mooi kun nen sterven. Dank aan de F'ransche dra gonders redde hij zijn regiment aan het Groote Duin te Nieuwpoort; allen waren gesneuveld maar hadden toch den Duit- schcn aanval gestuit. Een bezoek werd daarna gebracht aan het militair kerkhof waar bloemen neer gelegd werden door Colonel Laurent en Commandant Warringhem. In de Zusterschool wordt daarna een middagmaal opgediend door den H. Van- roose, tafelhouder, Gistel. Tot eer én van de inrichters én van den tafelhouder moet gezegd dat alles vlug, met zorg en warm opgediend werd en ieder uiterst tevreden was over den dienst. Gedurende het diner geven de twee militaire kapellen om de beurt stukken tea beste uit hun reper torium. Aan het gemeentehuis werd door Lui tenant-Kolonel Joly, vleugeladjudant des Konings, eigenhandig het order van Leo pold li op de borst gehecht van E. II. Vanderstracten, in den oorlog pastoor te Booitshoeke en heden Pastoor te Wul pen, en het Vuurkruis werd op de borst gespeld van volgende oud-strijders van Ramskapelle; Bouselin Achicl, Couvreur Leon, Declercq Achiel, Devacht August, Devroe Kamiel, Dewaele Maurice, Duron Arthur, Duron Kamiel, Janssoone Jozef, Monteyne Alfons, Bayaert Karei, Ros- seeuw Louis, Slembrouck Alfons, Siesau Leon, Vanbesien Odiel, Van Hee Alberic, Viane Kamiel, Nog ecu groet aan de vaandels van bet 6® linie en het 16® jagers te voet, die in bewaring gesteld worden in het gemeen tehuis en dit merkwaardig feest, dat lang in de geheugenis van de aanwezigen zal blijven, een vlot en ordelijk verloop had cu iedereen keerde welgezind huiswaarts. L. V. II. HET KOLONIAAL VRAAGSTUK Dat koloniën aan Duitschland zullen te ruggegeven worden betwijfelt thans bijna niemand meer, maar hoe dit vraagstuk zal opgelost worden blijft steeds een raad sel. In de vroegere Duitsclie koloniën van Zuid-West Afrika en in Tanganika rijst groot verzet tegen een mogelijk terugkee- ren aan Duitschland. Het valt dan ook buiten twijfel dat de omreis van Hr Pirow, Minister van den Zuid-Afrikaanschen Staat, in verband dient gebracht met het zoeken naar en oplossing van de koloniale kwestie. Aan Hr Pirow wordt het inzicht gegeven te ijveren opdat Portugal en België een deel van hun Afrikaansche kolonies zou den afstaan om Duitschland voldoening te geven opdat dit land dan de teruggave van de vroegere koloniën zou opgeven. Hr Pirow bezocht reeds Lissabon, maar Portugal maakt steeds bekend dat het geenszins bereid is e enige kolonie af te staan. Uit Berlijn werd Intusschen nogmaals bevestigd dat het land geen andere kolo niën wil dan deze van voor den oorlog. Polen ijvert intusschen ook cm kolo niën te krijgen. Hr Pirow is nu te Parijs toegekomen en naar wordt gemeld zal hij ook Brussel be zoeken, waar hij door Hr Spaak, Eerste- Minister, zal ontvangen worden. FRANKRIJK EINDE VAN HET VOLKSFRONT Het Kongres der Radikaal-Socialisten dat gehouden werd te Marseille, heeft ge leid tot het goedkeuren van moties waar in het beleid van den Heer Daladier. zoo wel op buitenlandsch als op binnenlandsch gebied, wordt goedgekeurd, en waarin de aanvallen der Kcmmunistische Partij te gen Hr Daladier worden aangeklaagd en waarin het einde van het Volksfront werd vastgesteld. Eensgezind werd instemming betuigd tot een toenadering tot Duftchland en Italië. Binst het Kongrss was er slechts een af gevaardigde, de verwoede anti-klerikaal Hr Bayet, die het Volksfront nog heeft verdedigd. Zijn stem werd gesmoord door het zingen van de Marseillaise, die aan geheven werd door de andere aanwezigen. HEER PAUL REYNAUD WORDT MINISTER VAN FINANCIEN In den schoot der Fransche Regeering werd een verwisseling van portefeuilles gedaan. Hr Marchandeau is van Financiën naar Justitie gegaan en Hr Paul Reynaud deed het omgekeerde. Hr Paul Reynaud was destijds een groot voorstander van de devaluatie. Sedert werd de Fransche frank herhaalde malen gede valueerd en na zijn aanstelling als Mi nister van Financiën verklaarde hij dat er thans geen sprake meer kan zijn van een nieuwe devaluatie maar dat maatregelen moeten worden genomen om het Natio naal inkomen te verhoogen en aldus het financieel en ekonomisch herstel te beko men. Men verwacht binnen kort een reeks de creten die de financieele en ekonomische maatregelen zullen vaststellen welke de Fransche Regeering zinnens is te nemen, in gevolge de bekemsn financieele vol macht. GENERAAL DEGOUTTE. OUD-BEVEL- IIEBBER VAN DE GEALLIEERDE LE GERS IN RIJNLAND, OVERLEDEN Uit Charnay, in het'Rhone departément wor&t het overlijden gemeld van generaal Degoutte, gewezen bevelhebber van de Fransche troepen in België en van de ge allieerde legers in Rijnland. In 1918 werd hij benoemd tot generaal- m.ajoor in dienst van Koning Albert van België, en tot lid van den oppersten oor logsraad. DE ROODE ZONE ROND PARIJS Uit rood-Spanje zijn tham talrijke le den van de international brigades terug gekeerd, daar de Regeering van rood- Spanje besloten heeft die briagdes van het front te trekken en naar den vreem de terug te zenden. Talrijke van deze lieden hebben zich thans gevestigd in gemeenten rond Parijs waar zij nu him krachten wijden aan kommunistische propaganda en naar men meent de Groote Avondvoorbereiden. Het is te hopen dat de Fransche Regee ring op tijds het gevaar zal inzien en de roods zone zal doen zuiveren van de ongewenschte gasten. GROOT-DUITSCHLAND DE GELOOFSAFVAL IN OOSTENRIJK De geloofsafval h°eft onrustbarend toe genomen. Naar het bureau van den bur gerlijken stand in Salzbu., mededeelt, zijn sinds 14 Oktober (den dag van de rede van Bürckel te Weenen) tot 25 Ok tober alleen in Salzburg al 1219 personen uit de Kerk getreden; 1154 waren katho lieken. 60 protestanten en 5 oud-katho lieken. Hiervan waren 630 mannen en 589 vrouwen. EEN EN ANDER In Tyrol werd het klooster d?r Paters Servieten, het meest belangrijke van Ty rol, door de Nazis gesloten, onder de be schuldiging van politiek tegen den Staat. Negen monniken en een 30-tal personen uit Innsbruck werden aangehouden. Hr Zierhut, gewezen Sudeten-afge- vaardigde in het Tcheckisch-Slowaaksch Parlement, werd door de Nazis aangehou den en naar het concentratiekamp van Dachau gebracht. VEREENIGDE STATEN PANIEK OM EEN RADIO-UITZENDING In een boek van H, G. Wells wordt een ontzettend verhaal gegeven van een Inval welke de bewoners van Mars wagen op de aarde en waar zij verschrikkeljike ver woestingen aanbrengen. Op dil boek werd een radio-spel gemaakt dat cie verschrik kingen voorstelt. Dit spel werd nu Zon dagavond 11. door een uitzendingspost ge geven. Vele radioluisteraars, die wellicht de voorstelling van dit spel niet hadden ge hoord of gelezen, werden bevangen met paniek bij het aanhooren van het gege ven spel. Velen meenden dat het werke lijkheid was. Personen liepen buiten al roepende dat New-York verwoest was. An deren namen in der haast de vlucht met hun gezinnen cm aan de Martianen te ontkomen. Uit alle dealen van de V. S. van Amerika werd getelefoneerd cm te weten wat er waar was in die uitzending. Anderen riepen dat het einde der wereld gekomen was. Zelf werden zelfmoorden gepleegd uit angst. Dokters en verpleegsters boden zich zelf aan om desnoods hulp te bieden. Het zal aarschijnlijk r.og lang duren vooraleer dit spel nog zal gegeven worden. ENGELAND GROOTE REDE VAN HEER CHAMBERLAIN. Naar het in voege treden van liet Engelsch-Italiaansch Akkoord. Tijdens het debat in het Lagerhuis over de Engelsche buitenlahdsche politiek heeft Hr Chamberlain, Eerste Minister, een nieuwe groote redevoering gehouden. Hr Chamberlain clrong aan op het goed keuren en het in voege brengen van het Engelsch-Italiaansch akkoord. Dit ak koord kan nu in voege worden gebracht gezien Italië een groot gedeelte van zijn troepen in Spanje heeft teruggeroepen. Daarbij, verklaarde de Engelsche premier, is Mussolin bereid alle Italiaansche vrij willigers uit Spanje te roepen zoo het plan der niet-inmengingskommissie wordt toegepast. Te Munchen hebben de HH. Hitler en Mussolini hem verzekerd geen territoriale ambities te hebben in Spanje. Engeland wil alle hangende kwesties op lossen. De overeenkomst van Munchen was geen nederlaag noch voor Engeland noch voor Frankrijk, het was een zaak van h-t recht. Tusschen Duitschland en Engeland zal geen ekonomische oorlog gevoerd wor den. De Britsche bewapening is tegen nie mand gericht. In Duitschland en Italië werd deze rede gunstig onthaald. TCHEKO-SLOWAKIJE EKONOMISCHE ONTREDDERING Tengevolge het afstaan van talrijke nlj- verhsidsgebieden aar. Duitschland heerscht thans in het lar.d een gedeeltelijk ekono mische ontreddering. Te Praag is men omzeggens zor.der ko len. De bruinkoolmijner. is het land kwijt. Te Moravska-Ostrama staan 2.C00 wagons met kolen geladen gereed, maar om Praag te bereiken moeten zij door Duitsch grondgebied, wat thans nog onmogelijk ii. Te Rakonitz zijn de mijnen nog aan Tchecko-Slowakije maar de mijnwerkers zijn bijna allen uit de thans Duitsche ge bieden. Tcheckische glasfabrieken zullen binnen kort moeten sluiten omdat zij geen bruin kolen meer kunnen krijgen. leaBsaiaag&a&KiBBasaflssaisflisisaasiz&saassiiflEsaBEsasssïs&sia DE SCHRIJNEN VOOR DE NIET GEIDENTIFIEERDE SLACHT OFFERS UIT DE BRANDRAMP VAN MARSEILLE. De rede door Heer Adv. Borginon gaat voort met in heel 't land veel stof op te jagen. Heer Staf De Clercq is niet van 't gedacht van Heer Borginon maar zegt het niet opentlijk; hij geeft echter aan de woorden van Heer Borginon uitleg naar zijn zin. Staf De Clercq hlijft de man van het uiteenrukken van Belgie. In Volk en Staatvan Donder dag komt een interview met Heer Borginon, maar de zaken worden er niet klaarder om; integendeel. Heel juist doet «De Courant» op merken: Ware het niet veel eenvoudiger ge weest voor Meester Borginon, indien hij iet* te zeggen had, het op papier te zet ten en aldus al deze rechtzettingen en polemieken te vermijden?». Of moet dubbelzinnigheid steeds het spel blijven van V.N.V.? Heel juist is de opmerking waarme de «De Courant» Vrijdag zijn op«< merkingen sluit: M. Borginon ontbreekt niet de juist heid van het inzicht, noch de helderheid van het verstand. Hij behoort tot deze kategorie menschen die verstand te veel doch wilskracht te weinig hebben en ver oordeeld zijn om ten onder te gaan in een onvruchtbaar dilettantisme. Hij weet, dat zijne beweging op een dwaalspoor is doch hij heeft den moed niet ^pr zich Van lot te rukken en aldus zijn eigen geweten en dat van vele anderen, die hem zouden volgen, gerust te stellen. Hij is een van diegenen waarvan ge- schreven staat: «Luister naar hunne woor den maar ziet niet naar hunne werken!»* Zijn schuld is des te grooter, omdat hij er van bewust is!». «■BBaaaaaBSHBBBQBaBflflaflaiH Donderdagavond werd Bikschote in be roering gebracht door een pijnlijk ongeval. Cloet Maurice, 2o jaar, landbouwer ea zwijnenhandelaar te PilkemStJan, waa te Bikschote toegekomen bij zijn broeder Jozef, eveneens zwijnenhandelaar, met een lading zwijnen. Na het avondmaal gingen zij lossen. Ia een hoek moest een plaats afgezet worden om eenige zwijnenjongen af te zonderen. Maurice nam een ijzeren plaat, die voch tig was, en stuikte ermede tegen den grond. Bij het nederzetten der plaat kwam deze terecht op den draad der elektrieke baladeuse, die ze gebruikten. Het omhul sel van den draad moet hierbij zijn ge kwetst en de plaat cp den koperdraad ge komen. Maurice viel achterwaarts in de armen van zijn broeder, gaf nog eenige zuchten en bleef roerloos liggen, dood- geëlectrocuteerd. De Heer Dr Thibault van Merkem, die seffens bijgeroepen werd, beproefde de kunstmatige ademhaling, maar alles bleef vruchtelocs. De E. H. Cosyn, Pastoor te Bikschote, gaf het slachtoffer het H. Oliesel. Naar oordeel van den Geneesheer moet het slachtoffer op één been staande, da elektrische lading door het lichaam ge kregen hebben en werd het hart lamge slagen. Het slachtoffer, Maurice Clcet, woonda met zijn vader en zuster te Pilkem-St Jan. De Plechtige Lijkdienst zal plaats heb ben te Boszinge, Maandag as., te 9 uur. IflBEBBBBBBBBBBBBBBBBBBEBBIBB ZES INZITTENDEN GEDOOD Donderdagnamiddag is een toerisme® vliegtuig, te Louipiac, nabij Bordeaux, te pletter gestort. De zes inzittenden, allen leden van da zelfde familie, werden op slag gedood. SaBBBBBBSHaBBBaBBBBBBBBBaBaa TREKKING VAN DE 10' SNEDE Zaterdag had in de Stadsschouwburg tc Leuven, onder grooten toeloop van nieuwsgierigen, de trekking plaats van da 10® snede 1938 van de Koloniale Loterij. De loten van 100 frank. Winnen 100 fr. de Nrs eindigend op: 51 31 38 09 62 47 93 52 88 De loten van 200 frank. Winnen 200 fr. de Nrs eindigend opf 52 De leien van 1.000 frank. Winnen 1000 fr. alle Nrs eindigend opf 799 De loten van 2.000 frank. Winnen 2000 fr. de Nrs eindigend opf 527 De loten van 5.000 frank. Winnen 5000 fr. alle Nrs eindigend opf 839 De loten van 10.000 frank. Winnen 10.000 fr. de Nrs eindigend op: 3617 2904 9514 5713 9164 De loten van 20.000 frank. Winnen 20.000 fr. de Nrs eindigend op: 28979 78870 58453 34967 41591 76244 17859 De loten van 50.000 frank. Wiuuen 50.000 fr. de Nrs eindigend op: 56069 56260 De loten van 100.000 frank. Winnen 100.000 fr. de volgende Nrs: 457083 364176 521331 226186 463988 248725 392888 151920 Het lot van één miljoen Wint één miljoen, het nummer: 219832 l li f i ïTn77?T** *immr SSï 1 ZooaL bovengemeld werden slecbt» 7 personen der verkoolde lijken geió^ntifieerd. Hier zien we de in de (kerk te Marseille) opgeslagen rouwkapel met vorenaan de schrijnen waarin de stoffelijke overschotten zullen begraven worden. Laat uw PIANOS HERSTELLEN door, J. Delbaere, Gasthuisstr., 39, Poperinge. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBUBBIflB KOLONIALE LOTERIJ EEN KANS OP TIEN om 100 frank te winnen met behoud van om een lot te winnen van 500 tot 50.000 frank en eveneens van tien loten van honderd duizend frank. Drie loten van twee honderd vijftig duizend frank of het GROOT LOT VAN 1 MILJOEN. 4BHBBBH9IBBBBBB&BBBB8B8BBBBHB GELIEVE UWE BILJETTEN TE HERZIEN Op 20 November a.s. worden de biljet ten van de 5® snede 1938 (oranjekleurige biljetten groene cijfers) ongeldig ver klaard. Tot nu toe werden niet aangevraagd: 204 loten van 100 fr. eindigende'op33, 64. 63, 70, 68, 03, 80, 48, 54 13 loten van 200 fr. eindigende op 63 3 loten van 1.000 fr. 143 3 loten van 5.000 fr. 65> 1 lot van 20.000 fr. 60.274

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 2