IN ONS LAND 3© P@iiii©lcs iia €entrc§^i liirepss Mcnd-& Klauwzeer - Zuivelnijverheid IN SPANJE VLAAMSCHE VOETBALBOND 'T ROOS KRUIS IN DLKAMER IJSELIJKE MOORD TE MEENEN KATH. UITZENDINGEN DE ALK0H0LSM0KKEL TE IEPER EN POPERINGE TJMU» dwsffisr w spoiï UITSLAGEN van zondag Tweede Afdeeling Provinciaal. fc. Roeselare Stade Kortrijk C. Tortiout S. V. Rnmbeke K. Zwevegem a. a. Moeskroen C. Wakken S. V. Blankenberge leper W. S. Lauwe S. Waregem Waregem Sport C. Iaegem F. C. Roeselare algemeens rangschikking Stade Kortrijk S. K. Roeselare A. A. Moeskroen F. C. Izegem F. C. Torhout C. S. leper Waregem Snort F. C. Wakken K. S. Waregem YV. S. Lauwe F. C. Roeselare S. K. Z we vege m S V. Blankenberge S. V. Rumbeke Tweede Afdeeling Gewestelijk A. i2 4—1 5—4 a2 4—3 O<2 4—3 8 8 O 0 29- 9 r6 8 6 X X 27- 9 X3 8 5 X 2 *7-13 12 8 4 2 2 30-15 10 8 5 2 X 24-29 9 8 4 3 X *3-23 9 8 4 3 X 16-19 9 8 3 4 I6-X7 7 8 2 4 2 22-21 6 8 3 5 O 12-19 6 8 2 S I 16-19 5 8 2 6 O 16-39 4 8 X 6 X 10-18 3 8 I 6 X 12-30 3 r, C. Oostkamp F. C. Heist 5o A* V. Oudenburg S. V. ïngelmunster 36 S. V. Nieuwpoort G. S. Middelkerke 14 Ardooie Sport E. G. Gistel 31 v V'. Koksijde R. C. De Panne 45 K. Wenduine F. C. Tielt 34 ALGEMEENE RANGSCHIKKING x F. C. Tielt 2 R. C. De Panne t. G. S. Middelkerke 4. S. V. Veurne 5. S. K. Wenduine 6. S. V. Ingelmunstcr 7Ardooie Sport 8. A. V. Oudenburg 9. S. V. Nieuwpoort 10. R- C. Oostkamp 11. E. G. Gistel 1». V. V. Koksijde r3. F. C. Heist 7 7 O O 35-X3 14 7 5 X I 31-17 11 7 S 2 O 25-15 10 1 4 2 r 16- 7 9 7 4 2 X 27-18 9 7 4 2 1 25-18 9 8 3 3 2 X7-2I 8 7 3 3 X 19-17 7 8 3 4 r 22-21 7 8 3 4 X 22-27 7 7 2 4 X 13-17 8 8 O 8 0 10-37 0 8 0 8 O I-3S 0 Gewestelijk B. K. Gel uwe R. C. Harclbeke B. S. Avelgem F. C. Komen S. C. Le Bizct U. S. Dottenijs F. C. Poperinge F. C. Marke Toek. Meenen Kuurne Sport Wervik Sport S. K Vlamertinge Deerlijk Snort S. V. Kortrijk ALGEMEENE RANGSCHIKKING 3—2 O2 I—I 5—0 8—2 3—3 F. C. Poperinge R. C. HarelU-ke S. K. Gel uwe F. C. Komen Took. Meer.en U. S. Dottenijs Deerlijk Sport S. V. Kortrijk Kuurne Sport S. K. Vlamertinge S. C. Le Bizct Wervik Sport B. S. Avelgem F. C. Markt 31- 6 13 39-14 *2 24*18 12 17-10 11 28-20 :o 16-12 16-17 16-12 14-21 15-28 9-16 15-28 16-32 9-29 Derde Afdeeling Reel s A» Ra verrijde - F. C. Mariakerke St. Koekelare S. C. Diksmuide YV. S. Adinkerke l'. K. Torhout Derde Afdeeling Reeks B. Rekkem Sport R. C. Wervik Verbr. Wevelgem U. S. Herzeeuw S. V. Moroslede G. S. Moorslede F. C. Waasten S. K. Beselare F. C. Meulebeke Aalbeke Sp. Un. Emelgem Eendr. Avelgem Derde Speciaal Reeks A. G. S. Middelkerke V. V. Koksijde R. C. De Panne S. V. Veurne E. G. Gistel S. K. Wenduine F. C. Torhout S. V. Nieuwpoort Derde Speciaal Reeks C. F. C. Poperinge S. K. Zwevegem Kuurne Sport U. D. Dottenijs R. C. Harelbeke C. S. leper W. S. Lauwe Deerlijk Sp. Vierde Speciaal Reeks B. F. C. Komen S. K% Beselare S. V. Moorslede S. C. Le Bizet S. K. Vlamertinge S. K. Geluwe Wervik Sp. F. C. Waasten Juniors Reeks b. S. C. Meenen F. C. Roeselare S. K. Roeselare (A) F. C. Izegera C. S. leper S. K. Roeselare (B) Juniors Reeks C. W. S. Lauwe R. C. Harelbeke Kortrijk Sport F. C. Tielt Deerlijk Sp. Waregem bp. Scholieren Reeks C. R. C. Wervik Stade Moeskroen S. C. Meenen Teek. Meenen 6 11 3—1 4—2 I5 I1 o5 6—2 2—4 6—r- S—i 7—2 21 o4 So 6—2 X—4 S— 0—4 4-0 14—I -4 6—0 SPORTKRING VLAMERTINGE Wervik Sp. 3S. K. Vlamertinge. Met een vollen bus hebben wij nogmaals de ver plaatsing gedaan en dit met verschillende invallers. Van het begin af was het een vlug spel, waarvan de lokalen gebruik maakten om het openingspunt te netten. S. K. antwoordde dadelijk met een tegenpunt; op hunne beurt doelden de beide clubs, maar tien minuten voor het einde werd er een onverdienden strafschop voor de lokalen toegekend, hetwelk de stand bracht op 33. Onze manren hebben zich goed moeten inspannen om gelijk spel af te dwingen, gezien zij ruimen tijd met 9 man gespeeld hebben, daar er 2 gekwetste spelers het plein hebben moeten verlaten. Ten slotte nebben zij één puntje kunnen oogsten. S. K. Vlamertinge 62 S. K. Geluwe. Onze ploeg uit IV* afdeeling heeft nogmaals be wezen dat zij te duchten vallen, en hebben de man netjes uit Geluwe huiswaarts gestuurd met eene zware nederlaag. Als zij zoo voort doen staat het kampioen schap hen te wachten, hetwelk wij hen van harte gunnen. Hallo, Supporters! Voor HEDEN ZONDAG U cr werk op de planken voor de S. K. Vers. 1) Om ro uur, op ons plein: S. K. V. IV tegen Wen-ik Sport IV, kampioenschap IV* Afdeeling. 2) Om 14 uur, op ons plein, S. K. V. I tegon de geduchte ploeg uit Geluwe, die de beide leiders reed. geklopt heeft. Met onze voltallige ploeg zullen zij het niet gemakkelijk de onzen er onder te krijgen op eigen vela. Komt in groot getal de onzen aanmoedigen voor het welzijn der mannen van S. K. V. Wij rekenen op U. Daarna om 5 uur, «In den Clairon groote S. K. V.-vermakelijkheid, met schoone Tombola. In- gangsprijs 2 fr. 50. HET BESTUUR. UITSLAGEN VAN ZONDAG Bekerwedstrijden. IJzerkr. Diksmuide Houthulst Club Woesten E. B. Paterheek S. K. Zillebeke Stormv. Iepe- Prior Langemark Westl. Beselare S. C. Zonnebeke W, S. Passchendale Moorse le Roeselare 2—3 x6 x—3 12 ax S. K. GELUWE Den eenen zijn dood, is den anderen zijn broodZoo sprak Harelbeke enkele weken geleden, toen we hier Poperinge in 't zand deden bijten. Maar 'k weet niet wie er Zondag 11. het meest zou geju beld hebben ora de nederlaag die we Harelbeke heb ben toegediend. Natuurlijk heeft Geluwe die over winning gevierd. Maar de Hoppeplukkers zullen zeker wel gedanst hebben van vreugde, omdat ze door die nederlaag terug aan de leiding zijn gekomen. Ziehier het verloop der match. Te 2.30 uur werpt de Heer Herremans de toss en Harelbeke die het wint. Sportkring start tegen wind en zon, trekt verwoed ten aanval en geeft niet ef vooraleer het eerste doel geboren is, dit aan de vierde minuut. De tribuun davert. Oorverdoovend gejuich van het publiek en het komt slechts dan weder kalm als den bal weder aan 't rollen is, en het publiek met ingehouden adem het verder verloop volgt. De kansen gaan heen en weer eji aan de 13* minuut leidt de thuisclub een schoonen aanval, welke in doel omgezet wordt: 2o. De bezoekers verdedigen zich moedig en laten niets onveriet om zelf het spel in handen te nemen. Geluwe geeft goed de repliek en laat zich niet doen. Nochtans zal het Harelbeke lukken op corner de bal voor doel te brengen. Onze back stopt den bal. doch de scheidsrechter zag hem achter ae lijn en kent goal toe. Dit doel was voor velen zeer betwistbaar. Het spel is 33 minuten oud en Harelbe ke, aangewakkerd door hun talrijke supporters, dringt geweldig aan doch niets baat en de rust treedt in met 21 in 't voordeel van Geluwe. Na de koffie is Sportkring verrast, want nog geen halve minuut spel en Harebleke stelt gelijk. Nu zien we een tijd lang Harelbeke aan de bovenhand, want Sportkring is er den kop van in en werkt op ont snappingen. Enkele hoekschoppen worden langs beide zijden afgedwongen, welke niets opleveren. Geluwe neemt echter het initiatief over en nu zien we een heelen tijd verdeeld spel. Wordt het en drawn? Al opeens zendt onze back df» bal ver naar voor. Onze middenvoor volgt goed. Harelbeke's back kan echter nog zijn hoofd onder den bal plaatsen en wil aan zijn keeper geven. Deze komt toegelocpen, het leder valt echter over hem op den grond en loopt in dc ledige kooi. Gejubel der Sportkringers, jeremiade der Ratjes. Nog een tiental minuten zijn te spelen en de thuisclub dringt nog verder aan en weet nog een viertal hoekschoppen af te dwingen, die echter niets opleveren en het einde van dezen schoonen en fel betwisten wedstrijd eindigt met eene overwinning van Geluwe's Sportkringers: 32 Goede leiding van den Heer Herremans. Onze overwinning is dus te schooner daar alle drie de kopploegen, Poperinge. Meenen en Harelbeke, nu van hun pluimen hier hebben gelaten. We mogen dan ook gerust zeggen dat tr hier op ons terrein weinig zal te oogsten vallen voor de bezoekers. HEDEN ZONDAG moeten we Vlamertinge gaan bekampen. Indien Geluwe speelt als gewoonte moeten de puntjes mede huiswaarts komen. Doch niet ge zondigd aan te veel zelfvertrouwen, aders komt u met ledige handen terug, want Vlamertinge is gem kat om zonder handschoenen te pakken. Ons 2* elftal is ons weerwraak verschuldigd, want ze kregen Zondag een 62 klopping in Vlamertinge. Jongens, wat scheelt er U? NOÉ. -«O»- OPGELET] Alle officiecle voetbalmatchen van den K. B. V. B. beginnen van he den af niet meer te 2.30 uur maar wel te 2 uur namiddag. C. S. IEPER TWEEDE AFDEELING. N'a de gevoelige ne- deriaag van Torhout komt de 42 overwinning tegen Lauwe de rood-witte familie wederom te verheugen. De thuisspelers hebben een verdienstelijken wedstrijd gespeeld en de twee punten komen hen wel degelijk toe. Van in den aanzet waren de ïeperlingen snel in zwier en aan de 3° minuut teekende Dumalin reeds het eerste doel aan op onvoldoend stoppen van Lau we 's keeper, die een trekker van Beddeleem te ver werken had. Dat doelpunt scheen de rood-witten nog meer aan te wakkeren, want de bezochten hadden het eerste kwart uurs niet veel in den pap te brok ken. Ook benuttigde Godderis een doorzetpas van Beddeleem om via de binnenpaal nummer twee te netten. Lauwe, versterkt door de gebroeders Ameye van Kortrijk Sport en Martens van Stade Moeskroen, trachtte zich verder op te werken en het spel golfde snel op en neer. Voor fout van den rood-witten keeper werd strafschop toestaan, zoodat de stand 21 werd. De bezoekers gingen nu ten aanval over, maar de lokale verdediging was op de hoogte van haar taak en bleef pal. Op persoonlijke poging wist Du malin nogmaa'* via de binnenpaal een derde punt voor leper aan ie schrijven. Doch Lauwe kon voor de rust en op hoekschop de scoor op 32 brengen. Na de herneming drongen de rood-witten zich da delijk op en op inzenden van V'ansevenant kopte Dumalin een vierde doel binnen. De gasten gaven net echter niet op, de drie ex-bevorderingsspelers voor- noeinu, gaven uit alle kracht om maar den achterstel te verminderen. Het Iepersche kamp kende moeilijke oogenblikken, mnar hield evenwel stand. Op het einde van de ontmoeting geraakten de thuisspelers er we derom 'boven op en het einde werd gefloten met een verdiende overwinning. Heden Zondag gaat het tegen Club Roeselare. Een nipte nederlaag is te t voorzien, alhoewel de wit- zwarten het niet te licht zullen mogen opnemen, want een gtlijk spel is altijd mogelijk. DLRDE STECIAAL boekt een 4o zegepraal te Harelbeke en zal misschien Dottenijs ook onder den knie krijgen. DE JUNIORS verliezen met 40 van Roeselare B en zijn heden Zondag bye. F. C. POPERINGE De jongste voetbaldag heeft van onze spelers geen al te groote inspanningen gevergd. Noch Zwevegem, noch Marke waren tegen rood en geel opgewassen. Dit verschil in kracht is misschien ook wel de oorzaak van het minder goed optreden van onze elftallen. Het is inderdaad zeer menschelijk dat een elftal zijn krachten meet aan die der tegenstanders. En waar de tegenpartijen tamelijk licht vielen is het per slot van rekening niet te verwonderen dat onze spelers zich beperkt ebben tot een zekere overwinning zon der meer. lit" Speciaal kon tegen Zwevegem niet bekoren. Wij bezitten een stel zeer verdienstelijke reservespelers en het is onze grootste zorg eerstdaags reserve-krach ten voor ons eerste elftal aan te kweeken. Daarom ook moet het ons van bet hart dat de meesten onder hen hoofdzakelijk balkontrool ontberen. Dit is ver leden Zondag duidelijk gebleken, spijts de 72 over winning. Onze jonge spelers zouaen het zich goed moeten in "t hoofd prenten dat hun training aller eerst op balkontrool hoeft gericht te worden. Snelheid, uithouding en uitstekende balbehandelinz zijn onmisbaar voor alwie de pretentie heeft een goea voetballer te zijn. Dit wezc gezegd zonder in het minst afbreuk te willen doen aan de zeer verdien stelijke resultaten die onze reservespelers dit jaar verwerven. Om eerste elftal heeft tegen Marke een goed kwart flink gevoetbald. Wanneer het hierna bleek dat Marke niets in te brengen had, lieten onze jongens dc teugels losser en werd het een kleurlooze partij di' toch nog op een overtuigende 5o overwinning uitliep. Twee Zondagen naeen heeft ons eerste elftal een zwakke repliek gekregen. Dit heeft hrn aan dc leiding gebracht met het minder aangenaam vooruitzicht van twee zware, na- een volgende matchen. Het is de I wrede maal dat rood en geel op kop staat. En voor de tweede maal staat ons elftal hard weik te wachten. De reis naar Komen stelt ons geen beetje gerust. Kome-i volgt slechts op 2 punten ach ter ons en s hljnt onklopbaar op eigen veld. Het plein telf srhiint erg klein te aijn. Onze kapitein hoeft dus zijn opstelling hieraan aan te passen. Tegenover de leiders zal Komen ongetwijfeld een duwke meer ge ven, roodat rood en geel zich dapper zal moeten we ren. We hebben echter vertrouwen in onze samen- st-Kin: en met net oog op de groote schok tegen Harelbeke zuilen onze boys het nipt halen. Onze Scholieren presenteeren zich aan ons publiek in een duel met Komen. Over de bezoekers weten we niets, terwijl onze spelertjes groote beloften in houden doch natuurlijk routine missen. Voor eigen publiek zullen ze zich hals over kop in den strijd gooien en misschien winnen, als ze verstandig genoeg zijn om langs den grond te spelen en van man tot man. Hun eerste optreden verdient al onze belang stelling. Hl* Speciaal is voor heden op rust. De «spelers kunnen thans zelf eens als toeschouwers fungeeren jn de hoedanigheden en fouten hunner makkers ga- aestaan. opdat ze er het noodige profijt HcdCn Zondag 6 November, te uurt Op ons terrein: F. KOMEN F. C. POP. (Sohol.) t. Komen: F. C. KOMEN F. C. POF, i. Aireis te 12.30 uur. Prij» voor supportert! 7 fr. UIT MEENEN Toek. Meenen 82 Kuurne Sport. Meenen wint den opgooi doch het zijn de bezoekers welke den aanval openen en bij ontsnapping reeds hun eerste doelpunt netten na 30 seconden. Doch nu komen de gastheeren onder stoom en voeren het hoo- ge woord en achtereenvolgens doelen ze aan de 5e, 10e, 30e en 38e min. langs Van Coillie, een bezoe kende achterspeler, Tollenaere en Inslegers. Rust 41. Bij het hernemen gelukt Kuurne een nieuwe ont snapping, welke den stand op 42 brengt, dit door toedoen van den lokalen achterspeler Debevere. Nu neemt Meenen terug de leiding in Banden en zal dan ook achtereenvolgens doelen aan de ioe, 16e, 28e en 39e min., langs Inslegers, Meulebrouck. Lybeer en Tollenaere. Meenen behaalt eene welverdiende over winning met 82. UIT DEERLIJK Deerlijk Sp. 2o 5. V. Kortrijk. Weldra houden beide elftallen er een snel tempo op na. Het spel gaat meerendeels verdeeld door. Bei de elftallen pakken uit met eeft mooi boeiend groot passenspel. De voorlijn van S. V. verknoeit vele mooie kansen. Aan de 3r* min. bij een doorbraak van Deerliik belandt het leder vlug bij den buiten rechts en de center-voor kan den stand openen. Deer lijk zet nu alle zeilen bij en aan de 35* min. doet de buitenrechts voor de 2* maal de netten trillen. Het spel gaat verder nog steeds verdeeld door. Na de koffie poogt Kortrijk de bovenhand te ver werven, doch Deerlijk laat niet begaan. Hieruit vloeit een wat te ruw spel van wege de bezoekers. De bui tenrechts der lokalen moet gekwetst het plein verla ten. De corners aan beide kanten werden telkens bij geluk onschadelijk gemaakt. Deze waardelooze speel- helft schiep een echte verwarde atmospheét en bracht geen verandering in den toestand. SPORTKRING BESELARE S. K. Beselare 3t P. C. Waasten. Zondaz trokken wij op bezoek naar 'Waasten om er het flinke elftal te ontmoeten. Het was 2.30 uur als de scheidsrechter beide elftallen in lijn stelde. Van in den beginne ging het spel rap en na 20 min. opende Sportkring den stand. Waasten deed al het mogelijke om den stand gelijk te brengen, maar niets kon baten en de rust kwam met 10 in het voordeel van Sportkring. Na de rust valt Waasten geweldig aan, doch Sport kring wist alles terug te zenden, meer nog, en nr 2 binnen te zenden. Daarop stelde Waasten alles in het werk en gelukt erin zijn achterstand te verminderen. Nog wat aanvallen van Sportkring en de bordjes wij zen weldra 31 in het voordeel van Sportkring. Zoo eindigde deze aangenaam te volgen match. HEDEN ZONDAG op ons plein, groote match tusschen Sportkring en Moorsele, Begin te 2 uur. WEDSTRIJDEN VOOR HEDEN ZONDAG Aftrap te 2 uur. Eere Afdeeling. White Star La Gantoise. Daring Brussel F. C. Mechelen. Ol. Charleroi C. S. Brugge. Antwerp F. C. Union St Gillis. Standard C. L. Beerschot A. C. F. C. Brugge S. K. Liersche. F. C. Boom S. C. Anderlecht. Eerste Afdeeling Reeks A. Lyra Tubantia. Ukkel Sports A. S. Ronse. F. C. Wilrijk A. S. Oostende. Berchem Sport C. S. Vorst. U. S. Centre S. C. Charleroi. Eendracht Aalst F. C. Kapellen, F. C. Ronse R. C. Brussel. Bevordering Reeks C. V. G. Oostende Kortrijk Sport. S. K. St Niklaas U. S. Doornik. A. E. C. Bergen R. C. Lokeren, S. C. Meenen Exc. St Niklaas. F. C. Knokke S. C. Jette. U. S. Laken Stade Moeskroen. R. O. Doornik Dar. Blankenberg». Tweede Afdeeling Provinciaal. F. C. Roeselare Is per. Gernaey. Blankenberge Izegem. Boehme. Moeskroen Sp. Roeselare. De Caluwé. Lauwe Torhout. Versyp. St. Kortrijk R. Waregem. Hoste. Waregem Sp. Wakken. Baty. Rumbeke Zwevegem. Delcor. Tweede Afdeeling Gewestelijk A. Middelkerke Koksijde. Père. Oudenburg Veurne. Van Gele. Tielt Gistel. Vandenbussche. Heist Wenduine. Ghyoot. De Panne Ardooie. Meesschaert. Ingelmunster Nieuwpoort. Van Honse- brouck. Tweede Afdeeling Gewestelijk B. «PRIOR» LANGEMARK Prior Langemark i3 Westl. Beselare. jongens aan den slag tegen de sterke ploeg van Zondag 11. lagen onze jongens aan den slag met verminkt elftal tegen -de sterke plr t Westl and. De eerste speelhelft was verre de aangenaamste om volgen, van weerszijden werden knappe aanvallen opaebouwd. die echter op de beide vaste verdedigings linies te pletter liepen. Vier, vijf maal was Beselare's doel den val heel nabij; ook aan Prior's vesting werd hevig geschud en op corner nam Westland de kans waar om deri stand te openen. Na de koffie ging 't soel meer door op Prior s ter rein, gelukkig dat onze backs in een goeden dag wa ren en zich weerden en schormden als 'n paar dui veltjes in een wijwatervat. Hoe meer 't einde na derde, hoe slordiger er gespeeld werd de vermoeid heid begon op de spelers te wegen. Beselare won ten slotte met x3. Een paar beschouwingen: Onze spelers misdeden met in de tweede speelhelft gedurig van plaats te veranderen; een verandering kan soms nuttig zifri, doch dit mag niet te passe en ten onpasse geschie den, alleen als 't hoogstnoodig is. Wat het spel betreft: onze verdediging verdient een bloempje. De halflijn is goed in verdediging, doch min in voeding; als onze middenspelers hun voorzet ten aan de voorlijn beter verzorgen, dan zal 't eerste klas zijn. Onze aanvallijn was niet in een te besten dag; meer op hun plaats al voren blijven, beter combineeren, 't positiespel verzorgen, meer met de vleugels werken. Dan zullen de doeltjes niet uit blijven. HEDEN ZONDAG trekt ons eerste elftal naar Diksmuide. Vertrek per autocar om 1 uur. Getrouwe supporters, doet de reis meê! Prior II speelt om 2 uur, op eigen plein, een vrien denwedstrijd tegen Diksmuide II. E. B. PATERHOEK Club Woesten 23 P.. B. Paterhoek. Om 2.45 uur stipt wordt de bal aan t rollen ge bracht. Onmiddellijk zijn de groen-zwarten ten aan val en brengen de lokale verdediging in moeilijkhe den. Na 12 min. spel doelt E. B. Paterhoek voor de eerste maal. Gedurig nestelen de bezoekers voor het vijandelijk doel en rust treedt in met 1o stand. Na de koffie zijn de Clubmannen ten aanval. Een prachtige doorbraak, keihard schot en... de gelijk maker i3 binnen. Nu wordt de wedstrijd boeiend. Mooie aanvallen van beide kampen. Woesten dringt aan en de 30* min. doelen ze een tweede maal. Op gezweept door hun talrijke supporters vallen de groen zwarten verwoed aan en stellen gelijk aan de 40® minuut. Nieuwe aanval van den Paterhoek, geharre war voor doel en een lokale speler zendt in eigen netten. Eindstand 32 voor E. B. Paterhoek. Goede leiding van den gelegenheidsscheidsrechter. HEDEN ZONDAG trekken wij naar Zuidschote. Vertrek kwart voor één. Allen op post. SUPPORTER. SPORTKRING ZILLEBEKE 5. K. Zillebeke 16 Stormvogels leper. Voor een geringe belangstelling stelt de Heer De graeve beide ploegen in lijn. Iepar wint den toss en Zillebeke trapt af. De Stormvogels nemen seffens de leiding over en ziin bijna voortdurend in meerder heid. Aan de rust leiden ze dan ook met 3o. Na de rust is het hetzelfde spelletje en leper be haalt alzoo een verdiende overwinning. De leiding was perfect. Zulk een scheidsrechter zién we graag terug. HEDEN ZONDAG moeten onze Sportkringers naar Passchendale, om er de White Star te bekampen. Dat alle spelers er hun best doen om iets los te krijgen van de lokalen want dit ware een prachtig resultaat. Nu voor de supporters die de reis naar Diksmuide begeeren mede te maken op 27 November a. s., dat ze zich tijdig aangeven, want gezien du verre ver plaatsing zijn de plaatsen beperkt. ZUIDSCHOTE-PYPEGALE Zuidschote-Pypegale 21 Woumen. Zondag laatst trokken onze Supersnaar Wou men om een vriendenmatch, en 't ging er oprecht vriendelijk. Aan de rust leidde Woumen met r tegen o, doch onze mannen gaven zich niet verloren en weldra stond het 11. Dan kregen we schoon spel, een prachtige corner, gegeven door E. Pecceu, bracht den stand op 12, en hoe er ook gestreden werd, Woumen kon geen doel meer maken, en 't einde kwam met een niet-verwachte overwinning van onze Supers 't i»as een editen vriendenmatch en de talrijke supporters van YVoumen en Zuidschote die op 't plein waren, zullen moeten bekennen dat het onder de supporters ook heel gemoedelijk ging, bijzonder met een kluchtsupporter HEDEN ZONDAG spelen we 00 eigen plein tegen Westvleteren, te 2 uur. 't Zal harde kost zijn, maar loyaal en sportief, we weten dat nog van vroegere matchen tegen de Paterhoek. We verwachten veel volk. JOS. CLUB WOESTEN Club Woesten 23 E. B. Paterhoek. Zondag 11., onder tamelijk groote belangstelling, ging de zoogezegde derby YVoesten-Paterhoek door. Deze eentonige wedstrijd, waar den officieelen scheidsrechter Heer Caliewaert niet opgekomen was, einaigde met een kleine doch niet verdiende over winning van E. B. Paterhoek. Aan de rust leidden de bezoekers met 1o. Kort na de koffie konden de Cluomannen gelijk maken, dit langs A. Dufour, om eenige minuten later nog maals langs A. Dufour voorsprong te nemen. Onge lukkiglijk kan E. B. Paterhoek op een doelworste- ling gelijk stellen. Nu is Woesten volop den baas, Westvleteren is verder zeer ingedrukt, maar even voor •het einde zendt een lokale speler in eigen doel, cn daar is de overwinning voor d - Paterhoek. Zeer spijtig is flet dat wij onzen uitstekenden middenhalf, en onzen uitstekenden rechtshalf misten, en ook zeer spijtig is het dat den officieelen scheids rechter niet opgekomen was. HEDEN ZONDAG naar leper, om er de Storm vogels te ontmoeten. Supporters, wat het vermogen zal zijn tegenover dat elftal zult ge best weten wan neer ge de verplaatsing medemaakt. Vertrek om r uur, in autocar, aan het lokaal. Aan allen hartelijk wel kom. We wenschen onze jongend het beste. CLUB-SUPPORTER BOKSEN WEDSTRIJDEN TE IEPER Te leper werden op Allerheiligen wedstrijden op touw gezet die volgende uitslagen gaven: Liefhebbers: 4x2 minuten. CARLIER (leper) en MOERKAMP (Duinkerke) boksen orfbesl''-4 VERCAUTER (leper) wint op punten van LOUE (Duinkerke). Eerste Beroepskamh. DERAMEAU (Wervik) wint na de tweede ronde op LOUAGE (Duinkerke). Kamp zonder uitslag tusschen Moerkamp (Duin kerke) en Dubart (id.). Tweede Beroeps\}mp: 10 x 2 minuten. CARLIER (leper) wint op punten van HUMETS (Duinkerke). Liefhebbers: 4x2 minuten. DE CONINCK (Moeskijen) wint door opgave in de vierde ronde op ALARICK (Izegem). Beroepskamp 8 x 3 minuten. VARREWAERE (Izegem) bokst onbeslist tegen DESCHUYTERE (Gent). Hoofdkamp 10 x 3 minuten. LAPERE (Kortrijk) winnaar door het stilleggen van den kamp in de tweede ronde wegens hoofdwonde op MAES (Izegem). laHQjaiBBsaaaaisflBBaaasBaaia WIELRIJDEN VEERTIEN BELGEN IN DE AANST. RONDE VAN FRANKRIJK Twee ploegen ran zeven man. Doordat de Italianen afzien van deel name aan de Ronde van Frankrijk, is de inrichter verplicht naar andere middelen te zien, voor het belang van zijn ronde. Daarom heeft hij besloten twee ploegen van 7 Belgen aan te werven. Hierover zul len binnenkort wel bijzonderheden volgen. TOESCHOUWER DOODGEVAL LEN TIJDENS EEN VOETBAL MATCH TE BRUSSEL Kortrijk Meenen. Marke Deerlijk. Dottenijs Avelgem. Vlamertinge Geluwe. Kuurne Wervik Sp. Komen Poperinge. Harelbeke Le Biaet. Blauwe. Van Opstal. Stofferis. Knockaert. Vierstraete. De Brauwer. Lefebvre. Derde Afdeeling Reeks A. Torhout St. Koekelare Bil. Mariakerke Woumen. Debrabander. Diksmuide Adinkerke. Decru. Dinsdag II., tijdens de voetbalmatch Roode Duivels tegen London F. A. (uit slag 1-2), kreeg een toeschouwer «en be roerte. De man zeeg ineen en gaf kort daarop den geest. Waarom lijden HOOFDPIJNEN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER MAANDSTONDEN I als de Wonderbare Bruine Poeder» van der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaas-Waaa. U ©ogenblikkelijk zonder schadelijke gevolgen van deze pijnen zullen bevrijden. De doos v. 8 poeders 4 Jr, de driedubbels doos v SS poeiers 10,00 Jr Te verkrijgen in alle goede Apotheken of vrachtvrij tegen postmandaat Gebruikt te eens, U zult nooit geen an dere meer gebruiken. NAAR EEN BELGISCHE VER TEGEN WOORDIGING TE BURGOS In de Senaatskommissie voor Buiten- landsche Zaken werd door Eerste-Mintster Spaak medegedeeld dat het oogenbük is gekomen om offieieele betrekkingen aan te knoopen met de Spaansch-Nationale Re geering te Burgos. Aan Generaal Franco zou voorgesteld worden een handelsvertegenwoordiger bij zijn Regeering te benoemen, en dat hij den naam zou krijgen van algemeen consulair agent», of «diplomatisch agent». De Socialistische Senators die deel uit maakten van deze Senaatskommissie heb ben pretest aangeteekend tegen het voor stel van den Hr Spaak. Toch heeft de meerderheid het voorstel van de Regeè- ring goedgekeurd en heeft er zelfs op aan gedrongen dat er spoedig een goed ge-clg zou aan gegeven worden. De benoeming van een Belgisch verte genwoordiger bij de Regeering van Burgos is sedert lang gewenscht en geëischt bij de niet-Marxistische middens van ons land De Socialisten hebben er zich bij zonderlijk hard tegen verzet. De oudere Socialisten, m~t Hr Vanderve'de. de Brcu- ckère, enz. aan het hoofd, zijn het meest heftig in dit verzet. Het voorstel van Hr Spaak heeft dan cok veel beroering teweeggebracht in de socialistische middens. Toch mag aange nomen worden dat de Socialisten er zich •bij zullen neerleggen om geen regeerings- crisis uit te lokken, spijts den tegenstand van de patron» en consoorten. Valt nu nog af te wachten of Generaal Franco niet de volledige diplomatische er kenning zal eischen. DE TAALKWESTIE EN DE LICHTING 1939 Steeds is het belangwekkend na te gaan hoe de militieplichtigen hun keuze heb ben uitgebracht omtrent hun inlijving bij Vlaamsch? of Fransche eenheden. In de Vlaamsche gewesten hebben, van hen die 17 maanden moeten dienen, er 8585 Vlaamsche en slechts 554 Fransche eenheden gekozen. Van de militieplichti gen die 12 maand'n dienst moeten doen zijn deze c jfers 11.167 en 417. West-Vlaan- deren, met de Wa-lsche g'meenten uit het Zuiden, gaf het hoogst» aandsel in diegene die frar.schtalige eenheden verko zen, namelijk 311 van de eer te en 231 van de tweede categorie. Te Erussel hebben er. in verhouding van voorgaande jaar, m.er Vlaamsche eenheden aangevraagd. Voor den 17 maandendtenst zijn ce getallen als volgt: 2055 Frar.ich en IC. Vlaamsch. Voor den 12 m.iaanriendienst870 Vlaamsch en 746 Fransen. Aan de kust zijn diegene die Franech- talige eenheden vooegen slechts 3 van het totaal der militiamen. Melden we nog t^, sictie cat er in Wal lonië 143 jongtns een Vlaamsche oplei ding vroegen r.e 287 een Duitsche een heid kozen. VORMING VAN NIEUWE SCHEPENCOLLEGES In verschillende gemeenten zijn reeds onderhandelingen geveerd onder de nieuw verkozen der laatste gemeenteverkiezin gen. Heel waarschijnlijk zal Antwerpen voor aanstaande jaar een drieledig schepencol lege tellen, gevormd door Katholieken, Socialisten en Liberalen. De Socialisten zouden drie schepenzetels krijgen, de Ka tholieken eveneens en de Liberalen twee. De Socialisten zouden een Burgemeester uit hun rangen mogen aanduiden. Een einde wordt in ieder geval gesteld aan de Soeiallstische-Liberale alleenheerschappij. Te Oostende zullen de Socialisten en Li beralen voort blijven samenwerken. WETSVOORSTEL TOT WIJZIGING VAN DE ALKOHOLWET Door Hr Pholien, Minister van Justitie, werd aan de pers een uiteenzetting gege ven van het wetsvoorstel dat door de Re geering bij de wetgevende Kamers zal worden neergelegd, ter herziening van de alkoholwet. De Minister gaf meteen enkele cijfers aangaande het alkoholverbruik in ons land. Het verbruik van gedistilleerde alkohol was per inwoner, vrouwen en kindereu inbegrepen, in 1905, 7,38 liter; in 1911, 6,40 liter; in 1918, 1,10 liter; in 1930, 3.18 liter en in 1937 terug 1,10 liter. Het verbruik van alkohol, verkregen door gisting, is echter meer uitgebreid. Hierover dient eerst aangestipt dat in ons land 174 liter bier gedronken wordt per inwoner en per jaar. Daarbij dienen dan de wijnen en likeuren gevoegd. Zoo men alles berekent dan komt men tot het be sluit dat ieder inwoner aldus 27,74 liter alkohol van 50 drinkt per jaar. Dat 's enorm. Dit ongerekend de wijnen die in gevoerd worden uit Luxemburg en de al kohol die binnengesmokkeld wordt of in geheime stokerijen wordt voortgebracht. De wet van 1919 is ondoeltreffend. Zij wordt ten andere ontzenuwd door de her bergiers die in het geniep sterke dranken slijten, door geheime slijterijen en privare clubs. Be plaag der geheür.e slijterijen heeft een groote uitbreiding genomen. Zoo worden in een enkele gemeenten 47 gehei me slijterijen gekend bij garagisten, schoenmakers, cigarettenwinkels, enz., en er kan niet ingegrepen worden doordat de wet van 1919 elechts huiszoekingen voor ziet in gelegenheden waar gegiste drankea (bier, enz.) worden verbruikt. Van de overtredingen tegen de alkohol wet werden 80 der gevalen vastgesteld in private vertrekken van dsn herbergier, en gewoonlijk voor kleine hoeveelheden. Het was een onrschtvaardigheid tegenover den herbergier geen. alkohol in huis te mogen hebben. De geheime slijterijen zijn daarbij dik wijls nog oord:n van ontucht. De wet moet dus herzien worden. De Regeering heeft dus een streng ge controleerde vrijh;id voorzien. Een proef van drie jaar zal genomen worden. Voortaan zullen, bij het neergelegd wetsvoorstel, alleen sterke dranken mogen verkoopen degenen die een vergunning hebben verkregen. Het aantal vergunnin gen zal beperkt worden r.aar het aantal inwoners per gemeente. Er zal minstens een vergunning p:r gemeente worden toe gestaan. Dit aantal schommelt van 500 tot 1.CO0 inwoners voor 1 vergunning. In centra van toerisme zullen meer vergun ningen verleend wo.den. Aldus zullsn in gansch het land 18.C00 slijterijen van gegiste dranken, sterke dranken mogen verkoopen. De vergunninghouder zal geen ander be roep mogen uitoefenen dan het openhou den van een hotel, restaurant of drank- slijterij. Voor ieder vergunning zal een rtcht dienen betaald, recht dat nog be paald werd. Wat het bijzonderste is in het wetsvoor stel is dat alle herbergiers voortaan alko hol in huis zullen mogen hebben, in hun private vertrekken. De verkoop zal enkel toegelaten worden gedurende 7 H uur per dag en in het ge heel niet den Zaterdag, zoo deze geen feestdag is. In zekere gevallen kan de Regeering, de Gouverneur van Provincie of de Burge meester den verkoop van alkohol verbie den. De politie en de Rijkswa ht zal thans ook moeten m:dewerken tot het toepas sen der wet. Die de wet niet toepast zal zijn slijterij of winkelnering kunnen gesloten zien en bovendien een gevangenisstraf opoloopen. De wet op de drokenschap zal ook ver sterkt worden. Het valt te voorzien dat de voorgelegde regeling veel verzet zal uitlokken en nog wel zal herzien worden in. Kamer of Senaat. HEER DE MONT VOORLOOPIG LEIDER VAN REX Naar verluidt is Heer Degrelle cm ge zondheidsredenen in langdurig verlof ver trokken r.aar Frankrijk. Heer Paul Mont vervangt Um voorlocpig als leider van Rex en mag alle door hem noodig ge achte beslis-ingen trefhn. DE GRAAF VAN PARIJS ONTBODEN BIJ DE OPENBARE VEILIGHEID Onze lezers weten reeds dat de Graaf van Parijs, de troonpretendent van Frank rijk. die te Brussel verblijft, over een veer tiental dagen naar Parijs vloog om er een politieke verklaring af te leggen. Thans werd de Graaf ontboden bij de Belgische openbare veiligheid, waar hem werd bsteekend dat een dergelijk feit zich niet meer mag voordoen, ons land geen gastvrijheid kunnende verleenen aan vreemdelingen die zich met politieke vraagstukken inlaten. DE AANVULLENDE BELASTING OP DE INVALIDITEITSPENSIOENEN Afgevaardigden van oudstriidersvereenl- gingen hebben een onderhoud gehad met Eerste-Minister Spaak om meerderen uit leg te vernemen over de geruchten als zouden maatregelen genomen worden ten opzichte van oudstrijders. Heer Spaak zegde dat een voorstel be staat tot toepassing van de aanvullende belasting op de invaliditeitspensioenen van de invalleden, wier inkomsten reeds zelf aan een aanvullende belasting onder worpen zijn. De Heer Spaak heeft er echter aan toe- gevoegd.dat geen maatregelen ten opzich te van de oudstrijders zullen genomen worden zonder akkoord van hunnentwege. De afgevaardigden hebben een antwoord aan den Eersten Minister beloofd voor binnen een tiental dagen. De State-Generaal van de oud-strijders, die gevcrird zijn door de vertegenwoordi gers van alle groepeeringen, komen bijeen om over de zaak te beraadslagen, Maan dag 7 November, om 4 uur. HET KOLONIAAL VRAAGSTUK In de Kamerzitting van Donderdag 11. werd een debat gehouden over onze bui- tenlandsche politiek. De geruchten om trent een gedwongen afstand van een ge deelte van Belgisch Kongo san Buitsch- land werden evtneens te berde gebracht. Hierop antwoordde Hr Spaak, Eerste- Minister, dat reeds verscheidens malen, zoowel van wege Duitschland als van En geland, de verzekering werd gegeven dat de geruchten over een Duitscl.e aanspraak op onze kolonie valsch waren en dat 'beide landen niet zouden te vinden zijn voor een dergelijke afstand. Kongo behoort ons toe, onze rechten zijn onbetwistbaar en we zijn besloten onze kolonie met alle macht te verdedigen. Deze verklaring werd ten zeerste toege juicht. VINNIGE BESPREKINGEN IN DE LANDBOUW COMMISSIE VAN DEN SENAAT OVER DE PRINCIEPSX SSTIE: OM DE BEURT EEN WAAL EN EEN VLAMING ALS VERSLAGGEVER Donderdagmorgen kwam de Landbcuw- commissie van d.n Sen-' bijeen. Het bu reel werd als volgt samengesteld: De H. Mul lie (kath.), voorzitter; de H. Diricken (soc.), ondervoorzitter; ds H. Criquelion (lib.), secretaris. Na de samenstelling van het bureel kwam onniddellijk de kwestie van den verslaggever aan de beurt. Zij werd ver worpen door Senator Eobry (kath.), die, zich steunende op de tweeledigheid van 's lands bevolking, voorstelde om de beurt een Waal en een Vlaming tot verslaggever aan te duiden. Het voorstel werd gesteund door de HH. De Boodt (kath.), Finne (VI. Nat.), De- marrez (soc.) en Gits (Rex). Dit voorstel gaf aanleiding tot een lang durige en vinnige bespreking. De prin ciepskwestie vervat in het voorstel Sobry, stuitte op tegenstand en een oplossing werd niet bereikt. Een transactie-voorstel Demarrez, om de kwestie tot een volgende vergadering te verdagen, en dat stuitte op tegenstand vanwege de H. Sobry, De Boodt, Fir.é en Gits, die aandrongen op een onmiddel lijke oplossing werd aanvaard. De H. Limags werd als verslaggever aan geduid. De princiepskwestie, om de beurt een Waal en een Vlaming als verslaggever zal dus op een volgende vergadering ver der worden besproken. üüiiiitiiuitiiiiüiiiiiiiiKiiiiiiir rug: Neuhausel, Leenz, Lutschenetz, Ka» schau, Uungvar en Munkacs. Na het bekendmaken van de besluiten; der scheidsrechters zijn de Slowaaksch» en Roetheensche afgevaardigden onmid dellijk terug naar hun land afgereisd en de Eerste Ministers van beide landen zon den reeds een protest. Niets zal evenwel baten en Hongarije zal deze dagen de toe gekende gebieden bezetten. In Roethenië werd de gewezen Eerst» Minister, H. Bordy, aangehouden. In zelf de land werden alle politieke partijen ont bonden en hun eigendommen in beslag genomen. m Hier weze even herhaald dat Tchecko- Slowakije thans uit drie bondsstaten be staat, namelijk bet Tcheckenland, Slowa kije en Roethenië. A H. Bordy, de aangehouden gewezen Minister van Subkarpatisch Oekraïne, werd veroordeeld v egens hoogverraad om dat hij 20 jaar in dienst heeft gestaan van een vreemde mogendheid, en al zijn goederen werden in beslag genomen. Slowakije en Subkarpatisch Oekraïnn hebben beide een priester tot Eerste Mi nister. In het eerste land is het E. H. Tiso en in het tweede Mgr Volochine. In Subkarpatisch Oekraïne, herdoo ping van Roethenië, is men ten zeerst» verbitterd omdat de hoofdstad Ushorod: aan Hongarije moet worden afgestaan. Ghust wordt nu de nieuwe hoofdstad. In Slowakije werden de Sokols, d» socialistische turnergroepeeringen, ont bonden. In de gebieden die naar Hongarij« gaan leven 350.000 Tcheken en Slowaken. ISS3E!SBE3SSlBBQEBSBBflBBïSB31Ba3HBBSBBlBBiaBB£lXRSaBHEBEa© HllllllllllllllllllllllHIIIIMIIIIlllllllMIWIIII—IIBIlilBIIIIIWI Italië en Duitschland als scheids rechters. - Zij kennen een grond gebied van 12.490 Km2 toe aan Hongarije. - Slowaaksch verzet. De verminking van Tchecko-Slowakij wordt steeds voortgezet en is bijna vol eindigd. Polen kreeg de geëischte gebieden en een verdere volksstemming zal niet meer gehouden worden. Voor wat betreft de eischen van Hon garije kon tusschen Hongarije en Slo wakije geen akkoord bereikt worden. Aan Duitschland en Italië werd dan door beide landen de zorg toevertrouwd als scheids rechters op te treden en zoowel Honga rije als Slowakije verbonden zich de ge velde uitspraak na te leven. Duitschland en Italië aanvaardden de opdracht. Graaf Ciano en H. von Ribben- trop kwamen bijeen te Weenen om de zaak te beslechten. Afgevaardigden van Hongarije en van Tchecko-Slowakije-Roethenië waren aan wezig. Woensdag avond werd de uitspraak ge veld. Hongarije krijgt omzeggen 90 van wat het eischte. Slowakije en Roethenië moeten niet min dan 12.400 vierkante kilo meter grondgebied en een bevolking van meer dan 1 millioen zielen afstaan aan Hongarije. Bratislava (Pressburg), blijft nog aan Slowakije, en van een verdeeling van Roethenië om een gemeenschappe lijke grens tusschen Polen en Hongarije tot stand te brengen is ook niets terecht gekomen. Hongarije krijgt de volgende steden te- Man wurgt zijn 18-jarige vrouw. Over een vijftal maanden huwde de 18-jarige Dina Doornaert uit" Meenen, den 22-jarigen Michel Verschure uit Kortrij'k, en beiden gingen zich vestigen te Heule. Het gezin ging niet. Er was steeds ruzie en de vrouw werd mishandeld en over een veertiental dagen trok zij er vandoor en ging wonen in de herberg Het Brou wershofaan de Statie te Meenen. Na enkele dagen aanvaardde zij terug te keeren bij haar echtgenoot, wat ge beurde. Zaterdag 29 Oktober 11. kwam zij samen met haar man terug naar bedoelde herberg om er haar kleederen te halen. Zij schenen goed akkoord en na. wat in de heiberg vertoefd te hebben, ging de vrouw naar de koer. Haar man volgde haar. Daar greep een woordenwisseling plaats. Ten slotte ging de herbergier zien en hij bemerkte daar de jonge vrouw dood ten gronde liggen, wijl de moordenaar over een kleinen muur wilde wegvluchten. De herbergier pakte Verschuere beet en hield hem in bedwang tot de politie hem kwam oppikken. De schurk had zijn vrouw bij de woor denwisseling een vuistslag gegeven De arme vrouw was gevallen, met het hoofd in de modder van het vuilputje. Toen heeft hij haar gegrepen en haar hoofd tegen de steenen van den put geslagen en haar ten slotte gewurgd. BORSTBALSEM A. KESTELIJN verzacht na den eersten dag en ge neest volkomen hoest, griep, bron- chiet en alle ziekten der luchtpijpen en van den borst. Te verkrijgen: Apotheek KESTELYN- DE GRAEVE, Gnsthuiistr., 14, Poperinge. RADIOBERICHTEN WEEK VAN 6 TOT 12 NOVEMBER 1938 KATHOLIEKE ZENDERS: K. V. R. O. - Loksbergen - Kortrijk R. C. B. - K. R. O. Warschau, 6 Nov., 8.15: Kerkdienst. P. Parisien, 12 Nov., 18.10: Kath. Actualit. Parijs Radio, 12 Nov., 20.30: Mors et Vi ta Orotoria, Gounod, id., 6 Nov., 11.30: St Hubertusmis. id., 6 Nov., 12.10: Godsd. Voordracht. Straatsburg, 6 Nov., 11.30: Kath. Voc: :'r. Rijjel, 9 Nov., 16.25: Orgelrecital. Brussel VI., 6 Nov., 18.45: Spreekbeurt. Brussel Fr., 6 Nov., 19: Spreekbeurt. Brussel VI., 11 Nov., 11.05: Pent. Hoogmis. Luxemburg, 6 Nov., 11.30: Godsd. Voordr. Luxemburg, 10 Nov., 11.15: Mis der zieken. Rome-Milaan, 6 Nov., 10: H. Mis. id., 6 Nov., 11: Overweging Evangelie. Munchen, 6 Nov., 7: Morgenwijding. WAT MOET ER NU GEDAAN WORDEN? Het reddingsmiddel is eenvoudig maar een weinig kostelijk. De melk moet ter plaatse bij den boer ontroomd worden en de ontrooming moet onmiddellijk na het melken geschieden. De coöperatieve mel- kerij zal veranderd worden in een coöpe ratieve boterij waar al de aangeslotenen den room in plaats van de volle melk zullen leveren. Beteekent dit dat de ver andering aanstonds moet geschieden? Ze ker niet. Maar daar waar nog niets der gelijks bestaat zal de nieuwe maatschappij als boterij ingericht worden en de aange slotenen zullen hunnen room leveren. De toestand is juist dezelfde als op het gebied der waterverzorging. Vroeger wer den hier en daar, somtijds wel op slecht verkozenc plaatsen, waterpompen ge plaatst. Nu heeft men de waterleiding in huisdit is de vooruitgang op dat gebied. Met de nieuwe organisatie zal iedere boer zijn eigen ontroomer hebben. De op lossing van het vraagstuk ligt in de ver- veelvuldiging der ontroomingscentrums en dan verder in de algemeene invoering van het nieuw stelsel. De lokalen zullen uit- sluitelijk voor de boterbereiding en boter- behandeling ingericht worden. HOE ZAL MEN DE BEZWAR1G- HEDEN OVERKOMEN De aankoop van een ontroomer en van het toebehoor door iederen boer vergt een groote uitgave. Maar toestellen die niets opbrengen, bij voorbeeld radio's, koopt men wel op betaling bij de maand. Kan men dit ook niet doen met ontroomers? Iedere hofstede zal overigens over een goed gecimenteerde plaats beschikken die voor de ontrooming der melk zal dienen en waar de room zal bewaard worden tot dat zij aan de boterij moet geleverd wor den. De bestuurders der samenwerkende mel- kerijen zullen dus de volgende kwestie aan de dagorde brengentrapsgewijze veran dering van het verouderd werkstelsel. Aanvaarding van den room der aangeslo tenen die hun vee van de besmetting wil len vrijwaren en onmiddellijk een ontroo mer willen koopen. De nieuwe inrichting kan overigens trapsgewijze naar mogelijk heid geschieden. VOORDEELEN DER ONTROOMING OP DE HOEVE Deze voordeelen zijn zoo talrijk dat men zich waarlijk verwondert dat de belang hebbenden er niet eerder aan gedacht heb ben dezen weg in te slaan. Men zal hier tegen wel de kwestie van handwerk en tijd aanvoeren. Dit is zeker iets van groot belang maar toch niet uiterst maatgevend indien men van de voordeelen der ont rooming der melk op de hoeve en van de genoten vrijwaring goed bewust is. Al de nieuwe inrichtingen worden heden overi gens op dezen grondslag gelegd. De melk is een uitstekende middelstof voor de vermenigvuldiging van talrijke microben, bijzonder wanneer zij niet on middellijk na het melken ontroomd en af gekoeld wordt De ontroomde melk is dus schadelijk voor de kalveren wanneer zij eerst ver scheidene uren later toegediend wordt. Men zal de melk dus onmiddellijk na het melken ontroomen en de ontroomde melk versch en koewarm aan het jong vee ge ven. Zij bezit dan al haar goede hoeda nigheden en al haar vitaminen. Haar voe dingswaarde is veel grooter en de bestede tijd wordt daardoor goed betaald. Het afkoelen en verwarmen met de ver ouderde stelsels vergt overigens ook veel tijd en onkosten. Een boer die zijn melk op de hoeve ontroomt weet dat het zijn eigen melk is die de kalveren en biggen bekomen en dit is verder ook een groote waarborg tegen de besmetting. Ziehier een geval dat zich onlangs voorgedaan heeft. Een boer ging zekeren avond met zijn melk naar de melkerij om ze te ontroo men. 's Anderdaags kon hij bestatigen dat zijn koe geen eetlust meer toonde. Eenige uren later werd vastgesteld dat zij door mond- en klauwzeer aangetast was. Een andere boer die onmiddellijk na den eer sten denzelfden ontroomer benuttigd had rnoest juist negen dagen daarna de on dervinding maken dat zijn kalf, dat de ontroomde melk gedronken had, ook aan gestoken was. dit, zonder twijfel, door de besmette melk van den eersten boer. In de groote melkerijen wordt de melk gepasteuriseerd. Wordt de pasteurisatie goed gedaan dan ondergaat de ontroomde melk stoffelijke veranderingen die de waarde ervan verringeren. Bij gebrekkige pasteurisatie houdt de melk die op de hoeve terug komt meer microben in en zij is dus schadelijker voor de dieren. BESLUIT De samenwerkende melkerijen zullen zonder uitstel de noodige schikkingen tref fen om zich uitsluïtelijk met de bereiding en den verkoop der boter te bezigen en zij zullen de grootste zorgen daaraan be steden. De landbouwers zullen zich inrichten om de melk onmiddellijk na het melken te ontroomen en een bijzondere plaats uitsluitelijk voor de ontrooming cn het be waren van den room benuttigen. De ont roomde melk zal koewarm gevoed worden. Een der bijzonderste oorzaken der ver spreiding van het mond- en klauwzeer zal dan uit den weg geruimd zijn. Nas La Libre Belgique van 24 Sept. 1S38. DE NATION ALEN MAKEN VORDE- RINGEN AAN HET EBROFRONT. DE BROEDER VAN GENERAAL FRANCO VERONGELUKT. Onder leiding van Generaal Franco zelf hebben de nationalen een nieuwen aanval ingezet op het Ebrofront. Zonder artille rievoorbereiding rukten drie kolonnes op, voorafgegaan door enkele tanks. De aan val was zoo plots dat de verdediging der rooden verrast en ontredderd werd. Toch werden bloedige gevechten geleverd met dc bajonnet. De nationalen konden aldus verschillen de km. ver oprukken enkele strategische hoogten bezetten, de weg Mora de Ebro- Pinel afsnijden een paar duizende krijgs gevangenen maken en de rooden gevoe lige verliezen toebrengen. Ramon Franco, de bekende Spaansch» vlieger, die vroeger een oceaanvlucht slaagde, broeder van Generaal Franco, tl tijdens een onweer met een vliegtuig om gekomen in zee, samen met vier ander». Vier der lijken, waaronder dit van H. Ra mon Franco, konden opgehaald worden. Naar een mededeeling uit Salamanca zouden aan de Ebro, sedert 25 Juli 11., niet min dan 130.000 man van weerszijden zija gesneuveld. De verliezen der rooden zou den merkelijk hooger zijn dan deze dat nationalisten. In de Noordzee, niet ver van Norfo!'< in volle zee, heeft een Spaansch national» kruiser een vrachtboot der Spaansche roo den aangevallen en deerlijk gehavend. D» bemanning van de aangevallen boot wertl gered door Engelsche booten. IBB19BBBBBBBBBBBBBBflBBBBBBBBP NADERE BIJZONDERHEDEN Verleden week deelden wij reeds een ea ander mede over de alkohol-smokkelzaate welke te leper en Poperinge ontdekt werj en aanleiding gaf tot de aanhouding van Valère Spetebrooidt uit Poperinge, wijlt Grooten Ons Heer, en van Achiel La Lr», de Stuerastraat, leper. Hier nu nog enkele bijzonderheden: Valère Spetebroodt was den Donderdag morgen 27 Oktober, waarschijnlijk na lont geroken te hebben, met zijn auto ver trokken naar leper. Hij vroeg aldaar zijn auto te mogen zetten hl een. groot maga zijn der Elverdingestraat, magazijn waar hij bekend was, om dan een bezoek t» kunnen brengen aan zijn schoonbroer dl» nevens dit magazijn woont en wiens wo ning hij kon bereiken al door den paar denstal van het stapelhuis. Na buiten dezes weten er zijn fiets ge nomen te hebben, vertrok hij naar Po peringe, waar hij een herberg binnen ging. Hij, was er nog maar enkele oogmblik» ken toen men zijn naam en zijn beroep vroeg. (Douanebeambten in burgerkleedlJ hadden er plaats genomen). Hij werd verzocht zijn eenaelvigheldskaart te too- nen. Spetebroodt haalde zijn geldbeugel te voorschijn, die goed voorzien was vao Fransche bankbiljetten en welke dan ook de aandacht der komiezen trok, gezien de kerel werkloos was. Hij werd verzocht bij hen plaats te nemen. Een der bedien den die de flets tegen den huisgevel be merkt had, nam de nummerplaat op en telefoneerde naar Brugge om den eige naar ervan te kennen. Het was een leper- iing uit de Boezingestraat. Denkende hier door een medeplichtige te ontmaskeren, vertrokken enkele beambten per auto naaf bovengenoemd adres. Deze persoon werd om zijn fiets ge vraagd. Hij staat in den paardenstal zegde hij, en wilde hem te voorschijn ha len. Doch tot zijne groote ontzetting was de fiets verdwenen. De dienaars der wet die hem cp de hielen gevolgd hadden, kregen nu de auto in 't zicht. DE BUIT. Ze doorsnuffelden den kamlon en von den er 500 liter zuiveren alkooi in op fi.es- schen. Men belde aan, aan het bureel vaa het magazijn. De Heer C. D. moest uitleg geven hoe deze vracht hier was binnen geloodst. Hij werd dan ook veTzocht hen te vergezellen naar de Rijkswachtkazerne van leper, waar hij zijne verklaringen aflegde en zegde niets van den inhoud van den wagen te kennen. Spetebroodt werd alsdan naar leper overgebracht. Eerst loochende hij all» plichtigheid, maar in het nauw gedreven en gekonfronteerd met den magazijnier der Elverdingestraat ging hij tot volledig» bekentenissen over en zegde dat C. d, de magazijnier, voor niets in de zaak be trokken was, daar hij hem slechts toe gestaan had zijn auto enkele oogenblik- ken op den koer te plaatsen. Hij bekend» ook dat het de tweede lading was die hl) vervo~y"de. Te Poperinge werden bij hem thuis nog 100 liter alkooi aangeslagen. AANHOUDING VAN ACHIEL LAIRE. Vervolgens werd Ae' 1 Laire, 54 jaar, gehuwd, meubel- en handelaar, wo» nende de Stuersstraat ee leper, in betreli met deze zaak aangehouden. Een huis4 zoeking bij deze deed 140 liter alkohol on® dekken en niet 600 liter zooals werd g® meld. '-o** Ze werden beiden naar het polUi-'oOree» van leper overgebracht, waar ze dea nacht doorbrachten en Vrijdag middag hoorden zij voor den onderzoeksrechter De vos de Molderghem hun aanhouding®* mandaat bekrachtigen. "J In den namiddag werden ze naar df Staatsgevangenis van Kortrijk overge bracht. „F* Intusschen is de accijnsdienst te Po peringe deze week zeer actief geweest en in versohiOende plaatsen werden huiszoe kingen gedaan, maar wij gelooven niel dat verdere overtredingen konden vast gesteld worden.

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 5