FRANKRIJK De laatste Stuiptrekkingen I UAT t r M jKlb IiJ 1,1 JEl i ©iff r@igitf is!| vant Il@k ntholieken De Gelukzalige MARIA MAZZARELLO lil <&ns Lcsrsci Naar een Regeeringscrisis Stort 25 frank KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER Provincieraad van West-Vlaanderen HEER CHAMBERLAIN BEZOEKT DE FRANSCHE NATIE mm CRISIS BLIJKT ONVERMIJDELIJK INTERNATIONAAL OVERZICHT DE H. VADER OVERWINT EEN ZIEKTEAANVAL ZONDAG 1 DECEMBER 1938 9— 10 BLADZIJDEN: 50 CENTIEM. 6" JAAR. N' 49. «DE HALLE Katholiek Weekblad van leper Bureel: Boterstraat, 58, IF.PER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR I JAAR (per post) Binnenland 25 fr. Belgisch Kongo 45.fr. Frankrijk 45.fr. Alle andere landen 65.fr. Medrtvttkeri zifn verantwoordelijk voor hun artikels. I TARIEF VOOR BERICHTEN Kleine berichten pe. regel 1.— fr. 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. Kleine berichten (minimum) 4.fr. Kouwber. en Bedank, (min.) S.fr. Drukker-Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Poperinge. Tel. Poperinge Nr 9. Postcheckrekening Nr 155.70. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. I Arinoncen ziin vooraf te betalen en I moeten tegen den Woensdag avond l ingezonden norden. Kleine be- I richten tegen den Donderdag noen. Wanneer Minister Raynaud aan zijn te genstrevers vraagt: Hebt gij een ander en een beter plan dan het mijne? dan blijven zij het antwoord schuldig. Als een chirurgijn moest Minister Ray naud een operatie doen aan zijn ziek land, zijn patiënt cp dieët zitten en ook meer werk en beweging geven. Vanaf de menagevrouw tot den bankier, iedereen weet dat er moet tering zijn naar nering. Nadat het volksfront het land naar den afgrond geholpen had komt het weer hier op neer: meer werken, meer sparen, min uitgeven. Is de staat geen groot huis houden, is het menage geen ministerie in miniatuur? De vrouw aan 't ministerie van binr.enlandsche zaken, de man bui- tenlandsche en 1" minister. Eens dat Raynaud d« diagnose had vastgesteld was er maar eme therapeutiek mogelijk: Ons programma is er een van nationale verdediging zegt hij, niet van nationaal contort. Maar er zijn al zooveel wetten en dekre ten in Frankrijk geweest dat men er zou kunnen de kalsijde mee leggen. Wat baten dekreten, als de fabrieken bezet worden en de geboorten verminderen? Het is nu te zien of deze operatie zal lukken. De operatie lukt altijd, ook als de zieke erin blijft. Raynaud vraagt drie jaar voor zijn plan. Doch de positie van elk ministerie ginder is altijd in équilibre instable De zitten tusschen twee stoelen. Welke particuliere onderneming, hoeve of fabriek zou kunnen schitterende zaken doen als ze 108 verschillende eigenaars of uitbaters heeft binst 70 jaar. zooals er voor den Franschen Staat binst deze tijdspan ne 108 ministeries elkaar opgevolgd heb ben? Mislukt het plan, het resultaat is krotte en compagnie, en... mogelijks verandering van regiem. Het is kwestie van betrouwen om het geld uit den vreemde en uit de koffers te krijgen. Wie zal 't betrouwen inboezemen? To„ nu toe weigeren de socialisten, ook de oud-strijders stribbelen tegen. In 't jaar '26 had Poincaré verschillende maanden noodig eer het betrouwen weer keerde. Dat reist niet por express. Het vlucht met hst geld psr vliegmachien en 't keert te voste weere. WAT ZEGT PÉTAIN? Te Casalrenoux, gemeente .an 177 inwo ners, werd dezer dagen door een minister een nieuwe schooi ingehuldigd die zes hon derd duizend fr. gekost heeft! Maarschalk Pétain betreurt het feit dat het grootste getal onderwijzers communist zijn en dat ze hun leerlingen slecht oplei den, zoodanig dat het leger veel moeite heeft met de jonge rekruten. Men spreekt an 95.000 onderwijzers cégétistes (socialisten) He1- volk zegt ook: "Men legt ons meer belastingen op, maar waart m laten de ministers zelf en de parlementsleden de helft van hun traktement niet vallen? EEN OPLOSSIN Men zou kunnen met een pennetrek 30 milliard besparingen deen op het budget van leger en bewapeningen. Dem zou men niet moeten 40.000 che- minots en bareelwachters afdanken, dc 40 uur we:k afschaffen, enz... Maar er zijn zekere onaangenaamheden aan dit stelsel vast, b. v. dat Hitier zou kunnen een statthalter zenden r.aar Pa rijs, een nieuwe Fransche grondwet ma ken. een eisch stellen tot afstand van ko loniën, met een woord een soort nieuw Tcheko-Slowakie doen ontstaan naar de mode van Munich. Op voorhand antwoordde daarop Gene raal Weygar.d over enkele dagen te Parijs, in de zaal Chopin. Hij die binst den oor log de rechterarm was van Foch verklaar de: «De Duitsche koloniale politiek be oogt geen ekonorr.isch, maar wel een stra tegisch doel. Men moet zich niet laten vangen door Hitler's verklaringen dat deze of gene verovering de laatste zijn zou. Bij al zijn eischen heeft Hitier altijd gezegd; Het is de laatste vraag dis ik doe. Duilschland zou willen een basis hebben in Afrika voor verdere organisaties van luchtvloot, leger enz., ten einde meester te worden in de Middellandsche Zee en ons af te snijden van onze kolonies met hun bevolking van 65 millioen inwoners. Wij moeten neenzegger aan Duitschland Kardinaal Verdier zegt: Geeft ens vele j. ranschen dia goe christenen zijn Dus vele geboorten en goe scholen. Dat is de redding, dat is het plan van meer dan drie jaar. A. B. MaaBaaniasiBiiBHaBsasBiBBB op onze postcheckrekening 15.570 en ons blad wordt U per post gezon den vanaf heden tot einde 1939. Maarschalk Pétair vroeg oniangs aan Raynaud: «De -trategie, dat is gezond verstand. Financiën, is dat ook zoo? 1 ABONNEMENTSPRIJS Hot antwoord was: «Ja». 'van nu tot einde 1939. Maar ziet eens hoe het land bestuurd wordt, is dat ook gezond verstand? Voor het openbaar onderwijs en den strijd tegen de katholieke vrije scholen gooit men 't geld door deuren en vensters. Pierre i'Ermite schreef een artikel: Hoe n en Frankrijk doodten hij haalde fei ten aan van kostelijke gebduwen voor schoollokalen en woonst van onderwijzeis cn onderwijzeressen, die geen andere leer lingen hebben in klas clan hun eigen kin der? of den zoon van den katonnier. i3ssgeaaasz3aaa3S2EassBiBSB8! van nu Voor Frankrijk 47,55 frank. Belgisch Kongo 47,55 frank. Engeland 50,frank. Amerika 68,75 frank. China €8,75 frank. Australië 68,75 frank. Voor het buitenland is het best dit bedrag op te sturenper~ihternationaal post"" mandaat en op keerzijde wel aanduiden: juist adres (duidelijk geschreven) en welk blad Ge begeert: De Poperingenaar «De Halleof «De Toekomst». DE ZITTING VAN DINSDAG Dinsdag voormiddag kwam da Provin cieraad van West-Vlaanderen bijeen in buitengewone zitting. Aan den aanvang der zitting bracht de H. Voorzitter Ronese hulde aan de nagedachten's van den Heer Dokter Brutsaert, oud-voorzitter van den Provincieraad. Vervolgens sloten zich ce KH. David (kath.). De ''avernier (soc.:, S.x (VL nat.), en Meersseman (Rex) en Pauwels (lib.), alsook de H. Gouverneur Baels, aan deze rouwhulde aan. Dokter Brutsaert was op wetenschappelijk en maatschappelijk gebied een groot West- Vlaamsche figuur. De bestendige afvaardiging gaf kennis van eens beslissing door haar genomen met het oog op een rechtsgeding in te spannen tegen zekeren Felix V. H., van Zwevezele, die weigert een ten onrechte ontvangen bouwpremie van r.000 fr. terug te geven. De raad keurt goed. Het tweede punt heeft betrekking op eene toelage van 5.000 fr. ten gunste van de provinciale commissie voor verfraai ing van het landelijk leven. De werking dezer commissie werd stopgezet wanneer het Ministerie van Landbouw ai de toe lagen vereenigd heeft op naam der na tionale commissie voor verfraaiing van het landelijk leven. De toelage die thans gestemd wordt heeft voor doel het teTug in leven roepen der provinciale commissie. Tot slot oezer eerste vergadering wordt neg een krediet van 40.000 fr. gestemd voor het uitgeven van een actueele kaart der provincie West-Vlaanderen. DE ZITTING VAN WOENSDAG Onder vorzitterschap van den Hr Edm. Ron.e, kwam ce Raad bijeen te 11.15 uur. Na lezing van het Verslag der laatste zitting door H. Secretaris Vandenbou, word: de bespreking geopend. Door Hr De Taeye, cnr. dem., wordt ver slag uitgebracht inzake een voorstel tot goedkeuren van het gecoördineerd provin ciaal reglement op het beroepsonderwijs. Het gaat hier vooral over bouwtoelagen voor dag- en avondscholen voor meisjee- beroepsscholen. Een amendement werd door de katholieken en vL nationalisten dienaangaande ingediend. De Hr d'Artois, Christ, dem. best. afgev. deelt dan een en ander mede over het re giement ingezonden door het Ministene van Opebaar Onderwijs inzake het ge bruik van het Nederlandsch, ten einde de leerlingen beschaafd te ieeren spreken en het dialekt te doen verdwijnen, 't Is een kleine operatie aan het reglement, zoo zegt de Hr d'Artois, die geen bloedverlies 2a, vergen. De Raad, zoo gaat sprexet voort, dient zien te voegen naar de voorschriften van het reglement. De Hr Six, VI. nat., komt terug cp wat in Juni 11. gezegd werd inzake taalregeiing in de vrije onderwijsgesticht*, n en de hou ding van de VI. nat., die :en dam wou werpen tegen de plaag van de verfran- sching. Na «en grondig onderzoek door ons in geheid, hebben we .astgesteld, da. de toe passing van de taalregeiing naar de letter werd aangevangen. Alleen te Roeselare, Izegtm en Sint-Denijs is ,nen ten achter gebleven. We zullen voorloopig ons "mendement inhouden in de hoop dat deze gestichten het voorbeeld zullen volgen van de andere steden. De Hr Majoor, so*.., drukt zijn verwon dering uit over de houding van de VI. nat die geen mannen van de daad zijn en al ken er op uit zijn in de Best* ndige Depu tatie te kunntn blijven. r»a C3H opxtrk.-ig van 't liberale raad.- lic \ai. c. .a,,Qïï, L-in, c._ ür Pc*u, kaïn., tusschiu en is vei woudeed 'er de hou ding van socialist Majoor, cie in de ge meenteraad van Oostende er een ander gedacht en stemming cp nahield. (Ge lach.) Een korte besprek-ng ontsia-t dan tus schen de HH. Six. Porta, Majcor en Van Steenlandt over de toepassing van de taal wetten. De Hr Vandenberghe, kath., best. afgev., bedient de vorige sprekers van antwoord en breekt andermaal een lans voor hst vrij onderwijs. Hij beroept zich op de grond wettelijkheid en het kerkelijk recht en zegt dat de katholieken steeds het woord van de geestelijkheid hebben gevolgd. Voetstappen werden gedaan cm de Vlaam- tche geest in onze vrije gestichten te doen doordringen en te onderhouden. De Vlaamsche- nationalisten en ook wij heböen vrede genomen met den vooruit gang die werd gemaakt en het was ver keerd van den Hr Majoor, sco., deze zaak te gaan kritikeeren. De houding die werd aangenomen is een edele houding, gedaan in de overtuiging tot het gewenschte doel te komen. He; voorstel van het gecoördineerd pro vinciaal reglement op het beroepsonder- wij wordt dan aangenomen met 48 ja te gen 14 onthoudingen (soc.). Dinsdag a. s., opnieuw zitting te 10.30 u. tBBBBaasatiaBBa&BBasiaaBBBaxB)» 1936 - 1938! Frankrijk beleeft weer beroerde da gen, die het aan den rand van een sociale revolutie brengen. De huidige stakingsbeweging over geheel Frank rijk, maar inzonder in de omgeving van Parijs en in het Noorden, ver toont een zekere gelijkenis met de toestand die gevolgd is op de overwin ning van het Front Populaire in Juli 1936. We zeggen een zekere gelijkenis, doch die gelijkenis kan niet ver door getrokken worden. In 1936 kwam de socialist Blum aan het beioind, mid den de grootste stakingsbeweging, die Frankrijk ooit had gekend. Voor het eerst werd een nieuw middel aange wend, dat voor de volksmenners een waar succes toerd: de bezetting van fabrieken door de arbeiders. Deze. volksmenners waren de communisten die de nieuwe strijdmethode van het 7° Congres van het Komintern toe pasten. Het paard van Troye, was on der de vorm van het Volksfront in Frankrijk gedrongen en had er zich van meester gemaakt. Het kwam er nu slechts op aan de strijders uit het reusachtige houten paard te brengen en na een korte strijd de dictatuur van het proletariaat naar Russisch monster te vestigen. Niettegenstaande de onmiddellijke enorme toegevingen van de regeering Blum op sociaal gebied; niettegen staande alles toegestaan werd wat de stakende arbeiders vroegen, bleef de bezetting van de fabrieken nog een heele tijd aanhouden, zonder dat de regeering tusschen kwam om met ze ker gezag de orde te herstellen. Na de eerste proefneming werd dat middeltje nog herhaaldelijk her nieuwd om steeds nieuwe voordeelen van socialen aard af te dingen. De gevolgen konden niet uitblijven. Jaar na jaar werden enorme dejicieten op de begrootingen geboekt, zoodat men in uiterste nood tot tweemaal toe, de frank gevoelige aderlatingen moest doen ondergaan. De Franschen, ook arbeiders, die in 1936 nog met hun 260 Belgische franken voor 100 Fran sche franken, goedkoop kwamen tee- ren langs onze Vlaamsche kust, kon den dit jaar voor hun 100 Fransche franken nauwelijks nog 70 Belgische schijvekens verkrijgen, zoodat ze rus tig thuis mochten blijven, ten nadeelc van de hotelnijverheid aan onze kust. HET COMMUNISTISCHE DOEL. Voor degenen, die de ontreddering zoover geleid hadden kon de toestand I echter niet slecht genoeg worden. Eerst wanneer de toestand onoplos baar zou blijken en de nood zich nij pend zou laten gevoelen, dan eerst zou de groote dag gekomen zijn om de revolutie te doen losbreken en de Sovjet-Republiek te laten uitroepen. Op Vrijdag 25 November 11. had Z. H. de Paus een aanvat van .hartzwakte, ten gevolge van het asthma, coro te maken gehad. Op het oogenolik dat Hij zijn ver trekken verliet om naar Zijn bibliotheek te gaan had Hij een bezwijming. Geneeskundige zorgen seinen Hem on middellijk toegeoiend. Alle audient,es moesten woccen afgelast. In den namiddag was Zijn toestand reeds zeer verbeterd en thans is de Heilige Vader zoo goed ais hersteld en kon Hij reeds Zondag de audiënties hervatten. God geve Hem nog veie jaren. IBBBRBaBtlHBBAaBKBflililiafciSüSJSjH HEER DALADIER de Fransche MiristerprcAdent, die ïn de laatste maanden heel dikwijls op het po litiek voorplan is komen te staan. Dank zij zijn wijs politiek beleid heeft hij al heel wat rampen, en voor Europa, en inzonder voor zijn eigen land, weten te ontkomen. Doch zoover zou het niet komen. Geleidelijk onder de leiding van de radicaal - socialistische partij, eerst met Chautemps, naderhand met Da- ladier zou de weg-terug. aangevangen worden. De eensgezindheid van het Volksfront werd verbroken. De com munisten verdwenen uit de regeering, om over een goede maand openlijk door Daladier aangeklaagd te worden. De internationale moeilijkheden van September l.l. en het besef, dat Frank rijk ellendig verzwakt was, zou de wil tot volledig herstel en tot verwerven van nieuwe macht en gezag op inter nationaal gebied, bij regeering en volk doen zegevieren. Met de communisten kon des te gemakkelijker afgerekend worden daar Sovjet-Rusland door zijn binnenlandsche moeilijkheden, niet gereed scheen om in geval van een internationaal conflict, zijn steke te staan. Dat de wind uit een minder gunstigen hoek was gaan waaien, waren de com munisten intusschen al lang gewaar. Met alle mogelijke middelen hebben ze getracht in September een oorlog uit te lokken tegen Duitschjand. Ze heb ben hiervoor "een ophcinngsc&mpagne op touw gezet, zonder weerga, waarbij ze zelfs de groote telegraafagent- schappen wisten om te koopen. Doch ook daar zijn ze, zooals we weten, gelukkiglijk mislukt! DE WETSBESLUITEN VAN MINISTER RAYNAUD. Na Muenchen, zien we Daladier een wilskrachtiger politiek voeren en de SB&EBBSIB5BBa5iiiliSQ2HlBSB2Bsüai3IS3SEBSSSQEa31SBB9BBBBBBEISB9BBS{ë strijd aanbinden tegen de commu nisten. Het binnenlandsche economi sche herstel, als voorwaarde van een herstel van het buitenlandsch pres tige van Frankrijk, ioordt voorbereid door een stel van 32 wetsbesluiten, opgemaakt door Raynaud, Minister van Financiën. Ze voorzien krachtige en ingrijpende maatregelen, die de Fransche economie, in een kort tijds bestek kunnen saneeren maar die ook tijdelijke offers vergen. Dc grootheid en de macht van Frankrijk hangen er van af, zoo luidt het. En daarvoor heeft de Franschman een gevoelig oor. Frankrijk is hem alles.' Hier voelen de communisten het gevaar. De wets besluiten vormen een gunstige, wel licht een ultime gelegenheid om de bedreigde positie te redden. Dan nog maar eens met het middel van 1936 herbeginnen. DOCH 1938 IS NIET 1936. In weinige dagen, weten ze buiten de machtige vakvereenigingen om stakingen uit te lokken op verschil lende plaatsen, die weldra een aan zienlijke uitbreiding nemen. Zullen ze lukken? Een oogenblik vreest men. Doch de toestanden zijn veranderd. Het is niet meer de reaeering Blum, die zich door de straat laat leiden. De huidige regeering grijpt in met krachtige hand. De mobiele wachten komen tusschen, onderhandelen en weten stakingen te doen opgeven. De arbeiders weifelen. Het groote vakver bond van Jouhaux, de C. G. T., die zijn leden buiten zijn leiding ziet ge hoorzamen aan communistische op ruiers, kondigt tenslotte zelf een 24 uren staking aan voor 30 November. Daladier geeft niet toe, neemt maat regelen om de openbare diensten, zoo als het vervoer, door gespecialiseerde diensten van het leger te laten uit voeren. Deze krachtdadige handel wijze geeft vertrouwen. Minister Ray naud in een gevoelige radiorede wijst op misverstand, zegt dat het de re geering alleen te doen is om een sterk Frankrijk op te bouwen. Dat maakt een diepe indruk. Op het oogenblik dat we dit schrij ven loeten we nog niet of de C.G.T. toch de aangekondigde staking zal handhaven. We meenen intusschen van niet en zien al Daladier de slag thuis halen. De bevolking is het ex periment van het Volksfront moe, het wordt stilaan bewust, dat de schuld van de financieele ramp niet ligt bij de patroons maar veeleer bij de com munisten. Als we ons niet vergissen zijn de laatste stakingen, eigenlijk dc laatste stuiptrekkingen van het com munisme in Frankrijk, dat zelfs in zijn partij dreigt ontbonden te wor den. (Verboden nadruk.) ROSKAM. Bespreking van verschelende skiueele vraagstukken Zondag had dus te Brussel het nieuw het Blok. Verslaggever stipte de vooruit- Kongres plaats van het Blok der Katho lieken. De oorsprong van dit nieuw Kon- gres lag in het besluit getroffen op den Kongresdag van 22 Oktober om nog een bijzonder, diepgaand, onderzoek te wijden aan den politieken toestand ia verband met de financieele kwestie. Deze finan cieele kwestie verdiende zeker een gron dige ontleding en bespreking van katho lieke zijde, nu iedereen moet erkennen dat het dc weerstand der Katholieken is welke tot nog toe een politiek van uit breiding en verhooging der belastingen heeft tegengehouden. Nevens dc financieele kwestie werden nog andere vraagstukken op de agenda gebracht, o. m. het gewichtig vraagstuk der verplichte verzekering tegen werk loosheid. De Kongresvergadering had Zondag 11. te Brussel plaats. In den morgen werden de studievergaderingen afzonderlijk ge houden voor K.V.V. en P.C.S. De studievergadering van de K.V.V. werd voorgezeten door H. Verbist, Voor zitter van K.V.V. De vergadering mocht zich verheugen om een flinke bijeenkomst. H. Verbist opende de vergadering met het gebed. Onmiddellijk daarop werd het woord verleend aan H. Jan Gruyter die verslag uitbracht over de algemeene politiek van MBB3BaiBBiaaiii«Sk8B£t4iJ£:HSdaie& In de Studievergadcring van de P.C.S. werden o.m. besproken de algemeene po litiek van het Katholiek Blok, de adminis tratieve hervorming, de verplichte verze kering tegen werkloosheid, amnestie, enz. GEMEENSCHAPPELIJKE VERGADERING In den namiddag had de gemeenschap pelijke vergadering van K.V.V. en P.C.S. plaats, onder voorzitterschap van de HH. Verbist, Voorzitter der Katholieke Vlaam sche Volkspartij, en Hoyois, Voorzitter van de Parti Catholique Social. Vooraleer de bespreking aangevat werd, kondigden de HH. Verbist en Hoyois aan dat een Bijzondere Kommissie de kwestie der verplichte verzekering tegen werkloos heid zal instudeereu. Door Heer G. Eyskens, Professor aan de Universiteit te Leuven, werd dan ver slag uitgebracht over de begrootingspoli- tiek en het ekonomisch beleid. Spreker stipte aan dat voor de eerste maal sedert verschillende malen de stijgende lijn voor de begrootingen is gebroken. Het even wicht bekomen voor deze begrooting van 1939 is zeer broos, en waakzaamheid blijft geboden. H. Eyskens weidde verder uit over de prijzenpolitiek die moet gevoerd worden en de maatstaf voor onze ekono- mische politiek. VERVOLG OH 2* BLAD. ifiBSSBSBSEBSBBSBSiEssBB&^ëssaaaizsaassaBaasissjas gang aan der K.V.V. in de laatste tijden. In Vlaanderen is er vooruitgang in slem- men. Het zelfvertrouwen is teruggekeerd. Waar K.V.V. zelfstandig optrad boekte zij gunstige uitslagen. K.V.V. moet zelf standig blijven, met haar organisatie, haar programma en haar Katholieke vlag. De samenwerking moet plaats hebben IN de K.V.V. Verder behandelde H. Gruyters de kwestie der tucht in de partij, over de Raad van State, de Cultuur, Jeugdfront, Amnestie, Sociale kwesties, de verplichte verzekering tegen werkloosheid, de alko- holverkoop cn de buitetilandsche politiek. Uit dit overzicht bleek dat de politieke bedrijvigheid in ons land onder den heil- zamen invloed van het Blok staat, en het algemeen welzijn van het land behertigt. Daarop volgde de bespreking, die in gezet werd door de HH. toap en De Schrij ver. Minister Marck deelde vervolgens mede dat Eerste Minister II. Spaak in den Senaat op den volgenden Dinsdag een verklaring zou afleggen over de kwes tie van Burgos, nog dat amnestie zal wor den verleend, o.m. aan Grammens en zijn mcdeschiiders, ter gelegenheid van het ontsnappen aan den oorlog, vroeg dat spoed zou worden gemaakt met de wet op de verzekering tegen werkloosheid, wil men niet dat de Begrooting moet worden herzien. tolaat op groote schaal. De wieg van het groote is dikwijls gering. Om te toonen dat het zijn werk was, koos God de kleinste, de minst geleerde, de armste, maar ook de nederigste en hei ligste. Wat voor gedacht, zei Mgr Scotton aan don Bosco, een onderwijscongregatie te stichten met on ge letterden; gij zult wat tegenkomen.We zullen zien zei don Bosco. GODDELIJKE PEDAGOGIE Maria Mazzarello leerde Itaiiaansch op 35 jarigen ouderdom, zij kende te voren slechts haar dialekt. Zij voelde hare on bekwaamheid en had het niet hooge op. Was het een gediplomeerde onderwijze res of regentes geweest, pédant opgeleid, zou zij het plooibaar en gewillig werktuig geweest zijn om de pedagogie van don Bosco te aanveerden zonder opmerkingen? Zou zij niet gezegd hebben: Dit en dat is niet volgens de regels der methodiek ge leerd op de normaalschool? Blindelings aanvaardde zij de directie ven van den grooten Stichter en voerde alles ponctueel uit. God leerde haar, G-od onderwee- haar wat menschelijke wijsheid niet leert. De gaven van den H. Geest kunnen meer dan een koers van schoolvossen. Maria Mazzarello predikte door haar voorbeeld, dsed de nederigste werken, zij deed de waschte, schelde papatten. Had zij geen boekenverstand ze had ge zond menschen verst and. Het is maar als een mensch erkent dat hij een zéro is in 't cijferen, dat God toont dat Hij alles is en alles kan. Zij vroeg altijd aan haar leerlingen: Weest vooral rechtzinnig. Zij prentte vooral in het hart harer zusters de naas tenliefde en de welgezindheid. Een heilige predikt altijd goed. Tegenwoordig zijn vele van die religieu zen gediplomeerd en sommigen volgden lessen in de hoogeschoal. Maar de geest blijft simpel en goed. Was die stichteres een geleerde geweest met schitterende examens achter den rug, schrijvend groote artikels of geleerde boe ken dan zou ze misschien geworden zijn eene mère de 1'Eglisenu is zij een heilige. De Paus Pius XI heeft lang dit leven overwogen en getuigt: «Deze simpele boe rin, zonder geleerdheid, geeft dikwijls be wijs van een groot talent, zij bezit mees terlijk de kunst om te besturen.Dat is gesproken. Dus geen beroepsmisvorming. E?n militair die maar militair is, zei Maarschalk Lyauthey is een slechte sol daat, een leeraar die maar leeraar is, is een slecht professor. God openbaart zich aan de kleinen, aan de ootmoedigen. Gcds wegen zijn niet da wegen van de menschen. Per tuas semi- tas door uw wegelk;ns, o Heer, leid or.s. Ja, door uwe kleine wegelkens, niet langs onze autostraden! God is wonderbaar in zijn heiligen. A. B. ;BaaasaaBiiMBisa3aBH3aBB£&BESiEZSKBi»8B2&aasaixsBaaz3saBaBB3aK In 't jaar 1837 werd !n den Piémont (Italië) een meisje geboren bij kleine boertjes. Zij groeide op tot een sterke jon ge dochter die haat steke kon staan in 't werk, thuis en op den akker. Daar was zij zeer godvruchtig en ze verlangde zoo dikwijls mogelijk de H. Communie te ont- vr.nren. Het gebeurde dat ze 's morgens reedt aan het kerkportaal stond te 5 uur, eer de koster opendeed, ook 's winters hl de koude en de sneeuw. Op 23 jarigen ouderdom komt er een keerpunt ;.i haar leven. Een geweldige ty- phusbe'inetting heeischt in haar dorp en zij gaat van huis tot huis om de arme zieken te bezorger,. Ze betrapt zelf de plaag en blijft drie maanden te bed Als ze weer opstond was ze niet meer kennelijk, de kloeke dochter was geheel verflauwd en uitgeput. Heel haar leven, tot aan haar 44* jaar, heeft ze dien. krak gevoeld en is er ook bezweken aan de ge volgen van haar liefdadig werk. IEDERE NAALDSTEEX Een nieuwe wending zal haar leven ne men. Tevoren kon zij met forschen ruk de vork hanteeren om de schoven op den wagen te steken of op den tas in de schuur, nu zal ze zielen naar omhoog steken. Ze begon met rich ten dienste te stellen van de vrouwelijke jeugd in hare streek. Het klein apostelaat voor kleine meisjes die geen school hi.dd.en, groeide verder tot een naaischool voor oudere meisjes, ook een weezenschoo'. en een patronage. Ieder naaldsteek zal een akt van lief de zijnzei ze. DON BOSCO 't Is op dit klein kuddeken dat de aan dacht zal vallen van don Bosco. De Paus had hem gevraagd te doen voor de vrou welijke jeugd wat hij voor de jongens op touw had gezet. In een compartiment van 3* klas, in ge sprek met den heer pastoor Pestarino van Mornese die hem uiteendeed hoe hij een groep jonge meisjes had gevormd met aan hun hoofd zekere Marie Mazzarello, de beste van de bende, was het begin. Don Bosco nam die 15 dochters van Maria aan, gaf hun een reglement, een kleedij en een naam: «dochters van Ma ria, hulp der christenen». Aan hun hoofd stelde hij Maria Mazzarello. Aan die brave landsche meisjes moest hij alles loeren. Op een avond, den 5 Oogst 1872, leerde hij hun welke houding ze moesten aanne men als religieuzen, hoe gaan, hun stap regelen, hun hoofd houden, hoe hun oogen neergeslagen houden, hoe spreken met de leeken, enz. Hij voorzegde hen: Nu zljt gij arm en weinig in getal maar, als gij getrouw blijft aan uwen regel zult gij zooveel leerlingen krijgen dat gij niet zult weten waar steken». Negen jaar later toen Maria Mazzarello stierf, had zij 28 kloosters met 300 zusters. Het was gos jacht. Tegenwoordig zijn er 774 bijhuizen met 9009 leden. Dat Is apos- ESTi Ninsster INax-Le© Gerard headt cie Kamer een ©ohelmekende rede POLITIEKE MOEILIJKHEDEN De crisis die dreigde over een drietal weken schijnt thans werkelijkheid te zul len worden. De Burgoskwestie, de misse lijke actie der Liberalen en bijzonderlijk een rede van den Liberalen Minister van Financiën hebben de spanning nog ver groot, en dit alles stuurde aan op een crisis. Ziehier hoe de zaken 'Jn verlcopen. NAAR DE OPLOSSING DER BURGOSKWESTIE Eerste-Ministcr Spaak kondigt aan in den Senaat dat betrek kingen zullen aangeknoopt wor den met de Regeering van Generaal Franco. Na het Socialistisch Kongres dat over een drietal weken w:rd gehouden, kongres dat geleid had tot het_ alkeuren van het zenden van een hanocsvertegenwoordiger naar Burgos, werd de Regeering slecnts gered naaat Kr Spaak, Eerste-Ministsr, uitstel had gevraagd in den Senaat tot einde Novemoer cm deze zaak te regelen. Dit gebeurae nadat de Regeering werd geïnterpelleerd coor oe HH. Senatoren ivouioniD, de Dorlaaot en Van Dieren. Dmscag 11. vergaderde de Senaat op nieuw en ce voortzetting dier interpella ties stond op de dagorde. Na de opening aer zitting nam Hr Spaak het woord. Reecs twee jaar, verklaarde hij, houden wij ons 'pez-g n et de kwestie idl£S3Ê28BfiaBBBBiiaiC338Bl 123311*1 e lezers verleden week medegedeeld en kori verslsg gegeven over het bezoek van Lord Halifax en Sir Neuville Chamberlain aan de Fransche Natie. Hier volgen nu een paar foto's van eerste foto bemerken we Sir Chamberlain die, bij zijn aankomst te Parijs, in hot station welkom geheeten wordt door Heer Daladier. Op de tweede foto zien w-e de 4 Staatsmannen We hebben onze in' de"°Quai^d'Or'say. Vaa links'"naar recht»Heer Bonnet cn Lord Halifax, respectievelijk Fransche cn Engelsche Minister van Buitenlandsche Zaken. Nevens hem Heer Daladier, Eerste Minister van Frankrijk en Sir Chamberlain, Ministerpresident van Engelt. J van Burgos, en deze moet nu -m oplossing krijgen. Ieder moet zijn verantwoorde lijkheid nemen. Het belang van ons lar.d eirchi dat een handelsvertegenwoordiger benoemd wordt bij de Nationale Regee ring van .S-panje. De Regeering oordeelt dus dat. moet ondeihandeld worden tot terugtrekking van ons land uit ce niei- inmengingkommissie. Ons land zal even wel de met-inmenging blijve eerbiedigen. Het tweede besluit van de Regeerlng is dat onze belangen in gansch Spanje moe ten behartigd worden en dat onder aade- lingen met Burgos moeten worden aange knoopt. Hei besluit der Regeering staat vast, aan niemand zal neg raad gevraagd worden, vanaf den volgenden dag zal een begi worden gemaakt met het aanknoo pten van handelsbetrekkingen met Burgos. Een vertegenwoordiger zal onmiddellijk worden benoemd Na de verklaring van den Hr Spaak werd de zitting gescho: opdat de groe pen zouden kunnen beraadslagen. Na de herneming trokken verschillende Socialisten en Kommunisten te velde tegen den H. Spaak. Ten slotte werden drie dag orden ingediend. De eenvoudige dagord.ingediend dooi de Katholieken »n de Liberalen, bepalende dat de Senaat kxoord gaat met de Re- geerng, werd met 88 stemmen goedge keurd tegen 13 en 50 onthoudingsn. Katholieken, Liberalen, Rexisten en Vlaamsch Nationalisten stemden allen voor. 4 Komm l isten en 9 Socialisten sternden tegen, v/ijl al de overige Socia listen zich onthielden. Hiermede heeft Hr Spaak zijn fout her steld toen hij raad ging vragen bij het Socialistisch Kongres. De Btrrgoskwestie heeft nu eindelijk zijn oplossing gekregen en er werd aan ce Ka- tnoiieken voldoening gegeven. Na België zijn nog slechts een drietal Europeescne Staten die da Regeering van Generaal Franco niet hebben erkend. DE SOCIALISTEN EN DIT BESLUIT Da Socialisten wordan aus door Heer Spaak voor een voldongen feit gesteld. Mat het Social.stisch KongTesbeUuit heeft hij geen rekening meer gehouden. Wat de reactie eer Socialisten zal zijn kan moeilijk worden bepaald. Maandag c iitk. houdan zij een nieuw 'ongres waar de kwestie zal te berde werden ge- orrcht. Intusschen vergaderde de Socialistische Partijraad reeds Wotnsdag li. Hr Vandcr- veide bleef ten zeerste geka,..pc tegen het zeucen van een handalsvertegenwoordiger naar Burgos. Minister Balthazar verklaarde in naam zijner Collegas uit de Regeering, dat van de beslissing van her aanstaande Kongres zal afhangen of zij ja dan neen in de Rsgeering zullen bi.jven. Zoo ce Socialis ed gesn handelsverteger.woerd.ger willen te Burgos dan mceten zij ook alle betrek kingen met andere totalitaire Staten wil len afbreken. In ieder geval zullen de So- cialistieche Ministers zich neerleggen bij het besluit van het aanstaands Kongres. Intusschen deden zich nog andere lei ten voor. (Zie vervolg op 5* bladj

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 1