De Kerk der Vlamingen te Parijs Aile Speelgoed IN 'T BINNENLAND STERFGEVALLEN MISSIENIEUWS KINDERVERLAMMING TE RENINGELST WEST0UTER TE L00 RECHTBANK VAN IEPER Vrijen ingang voor Iedereen I BAZAR DER GALERIJ ALLERHANDE TIJDINGEN Is Dyitschlartd tevreden OP ONZE SPOORWEGEN WISSELKOERS (VERVOLG) WESTVLETEREN. Heilige Zending. De dagen van 13 tot 22 November, wa ren schoone heerlijke dagen voor West- vleteren. Niet alleen voor wat het weder aanging, dat schoen, uitnemend schoon was voor November: dat was het elders ook! Maar voor die uitnemende gebeurte nis die een H. Mist ie is op een parochie. En die H. Missie is geslaagd, zoo heerlijk als er in vele jaren te Westvleteren geen missie geslaagd is. Die dagen van genade staan in gulden letters opgeschreven in de geestelijke geschiedenis van Westvleteren en in... den Hemel. Ons Heer bad ons een teste weertje overgezonden, en St Maarten, de patroon or.ser paro hie, had enkele dagen van zijn zomert je overgespaard; de zon bleef wel... achter de mist, maai de warmte was er en de regen bleef achterwege! Voorwaar nie mand moest het voor 't weder laten van te komen! De predikanten, Eerw. Paters L. Lam- mertijn en V. Van loon, Redemptoristen, waren alle twee volksprédikanten van de bovenste plank; die hen eenmaal gehoord had, was veroverd en wilde hun gloeiend begeesterend woord niet meer missen! Men verlangde tot het avond werd, men haastte zich om met het werk klaar te zijn, om zoo tijdig in de kerk te zijn en de groote waarheden van het Evan ;eje te hooren uti den mond van de zoo wel bespraakte predikanten, er, ook wel... om de kluchten te hooren die het groot sermoen vooraf gingen. Ds parochianen kwamen af van heinde en verre, van uit de verste uithoeken der parochie, een lange aanhoudende reek ve- lolichten! Alle d: gen kwamen er nieuwe bij. De ouderen van verre kwamen in auto- kamion! Ook geen wonder dat na een paar avonden alle stoelen bezet waren, dat ban ken moesten uitgehaald worden, en heele benden zelf hun stoel medebrachten. Zoo waren er regel natig meer da:i 600 aan wezigen. De twee morgensermoenen wer den ook heel goed bijgewoond. Bijzonder treffend waren <v Donderdag de eereboete aan het H. Sacrament, met overvloedige verlichting in het koor, en ook den laatsten Maandag de hulde aan O. L. Vrouw. Tot slot van 't sermoen werd, vóór het kunstig versierde en verlichte beeld van O. L. Vrouw van altijddurende bijstand, een schoon spreekkoor en lied voorgedragen door witte maagdekens; vol stemming en pakkend. De Eerw. Zusters haalden eere van hun werk. De hoogtepunten van de Missie waren wel de HH. Communiën die zoo talriik werden uitgedeeld die dagen, vooral den Zondag, en dan de heerlijke processie met het H. Missiekruis, gedragen op een praalbed door 12 jongelingen, voorafge gaan door E. H. Pastoor en gevolgd door de overheidspersonen, 't Was een lange stoet, bijna van aan de kerk tot aan de tramstatie! Wel 700 menschen, ditmaal geen kijkers langs de straat, maar allen opstappend in den stoet, biddend of zin gend van Leve Jezus, leve Zijn Kruis met begeleiding van de Muziekmaatschap pij van Oostvleteren, aan wie hier nog maals dank weze betuigd. Jammer dat het begon te regenen. Zoo kon de plechtigheid in open lucht geen plaats hebben, en moest zij doorgaan in de kerk. 't Was het eenigste dat niet kon geschieden naar wenseh, het eenigste in die 10 schoone dagen! Daarom dank eerst aan God dis ons zijn mildsten zegen gaf en zijn overvloedige genaden in die Missie; dank ook aan de Eerw. Paters predikanten, die zoo de menschen wisten mee te slepen, en zich daarvoor ook niet spaarden, allerminst... hun keel. Dank nog aan allen die door gebeden en medewerking de H. Missie heb ber, voorbereid en helpen welgelukken; dank aan alle parochianen die zoo stich tend de oefeningen hebben gevolgd. Die schoone dagen zijn nu voorbij, maar mochten ze nog lang nawerken in de zie len. Dat geve God. STADEN. Winiersteun. Volgens onderrichtingen van den N. D. A. W. zou er een winterhulp voorzien zijn voor de twee maanden Oktober en November 1338, met dezelfde reglementeering als verleden Jaar. Nochtans is het niet uitgesloten dat deze zou voortbestaan voor Januari en Februari 1939. Hebben dus geen recht op Wintersteun deze die 6 dagen hebben gewerkt in een maand van 4 weken en 8 in een maand van 5 weken. Noch de ongehuwden, we duwnaars of gedlvoroeerden zonder kind, die alleen wonen, alsook deze die slechts recht hebben op de statutaire periode. Het A C. W. van Staden zal der. Win- tersteun uitbetalen den eersten Woensdag na den verloopen maand, 's voormiddags van 8 tot 10 uur. Tooncelnieaws. Door brieven, per telefoon, wordt de Vriendenkring in de laatste weken aanhoudend, lastig geval len door aanvragen om plaatsbewijzen voor de jaarlijksche vertooningen van begin November. Hierdoor laat het bestuur van bedoelde toor.eelgroep en van de Vliifdertjes aan zijn talrijke bezoekers uit de verschillige gemeenten weten, dat bijzondere omstan digheden de gewone opvoeringen hebben doen verschuiven tot einde Januari en be gin Februari. Eenieder weze ervan verze kerd het programma op tijd t: zullen ent- vangen zooals voorheen. Er kan hier bijgevoegd worden dat iets grootsch in voorbereiding is, en dat nie mand erbij zal verliezen, hoezeer het ge duld van velen ook op den proef gesteld wordt. De voorstellingen gaan bepaald door op de 3 volgende Zondagen; 22 en 20 Janua ri, 11 Februari. Niets minder wordt U aangeboden dan het reuzensucces van het seizoen; «GRA VIN MARITZA Michel. PASSCHENDALE. Den schouder ge broken. De 9-jarige Ver< aigne Roger, zoon van Cyriel, wonende nabij Tynecot, speelde stoppertje met zijn kameraden. Plots smakte het knaapje op een grooten steen, waardoor het den rechterschouder brak. Dokter Van Wallëgxieaa uit Zonne- beke kwam aanstonds verplegen. WESTROOZEBEKE. Davidsfonds. Woensdag 9 November zette het plaatse lijk Davidsfonds de reeks Wintervoor drachten in met het optreden van Keer Leon van der Hulst, den talentvollen voordrachtkunstenaar uit Gent. Zeer tal rijk waren de leden opgekomen, daar die avond ook de inzet was van de jubelvie ring om het tienjarig bestaan van de af- deeling: 1928-1938. Twee uren en meer heeft de Heer van der Hulst zijn toehoor ders door zijn hoogstaande voordracht kunst geboeid en heeft- ze door zijn rag fijne mimiek en zijn ongeëvenaard mees terschap van toonsehakeering al het diep tragische of het pittig-luimige van de voorgedragen brokstukken uit de werken van Antoon Coolen en Ernest Claes t'.cen aanvoelen en genieten. De fijne scherts en de leuke liedjes die hij ten beste gaf als toemaat, bewezen wel dat Vlaanderen in hem een woordkunstenaar van eerste gehalte rijk is. Mogen vele Davidsfor.ds- afdeelingen zijn veredelende voordracht kunst genieten. Een van der Hulst-avond ls een genot voor oor en oog: echte kunst. Woensdag 16 11. is Heer Karei Dewolf uit Brugge onze leden komen vergasten op een meesterlijken vertelavond over c Bouten BusschaertMet gespannen aandacht hebben wij den zoo raak ge- schetsten bonkigen dompelaar in zijn ruw geweldig cn wrokkig gemoed en gedoe on der de zachte en hartelijke hand van zijn begrijpende Lene zien vervormen tot dien gemoedelijken, zachten, liefdevollen va der, die zijn gevAden levensgeluk uitju belt. Zoo pittig en smakelijk weet Heer Dewolf. in hun eigen midden, zijn volks typen te plaatsen, alles leeft en boeit en in die levensschets liggen zoo mooie lessen vervat en veelt men onder ruwe schors edelen harteklop en kristene deugdelijk heid. In den grond is 't schoon volk. We danken den Geachten Voordrachtge ver om zijn deugddoende volksopvoeding door zija meesterlijke vertelkunst. BESEI.ARE. 1 e Katholieke. Harmonie vi-.l Sinte Ceciüa 1938. Ceciliafeest is weer voorbij! We gingen op den zwier, Zonder één incident, 't en zij, 'n Liefdespel!... Hcrkt hier! Binst d'ofrerar.d» ',an de Mis, O! 't Ging zóó rap en snel, Trok Bien 'n oog.e, ja gewis Naar Mie Bémol!... 't Was wel! I Ook het diner was fijn en goed! Ze aten buik-sta-bij Ik steek 'n pluimpje op den hoed Va:, heel de keu'ienrij! Van Jong en oud en groot en klein, Was 't Spel en Tralala! Des avonds laat klonk in refrein 't Lied van Oecilia! Beselare 1938. Geo. BESELARE. Tooneelfeest. Heden Zondag geeft de vrouwelijke tooneelbond een prachtig avondfeest in de patronage, om 5 uur. LOO. Cabaretavond. De mannen van het alom gekend Brugsch Cabaret Elck wat Wilskomen naar Loo, in het Patronaat, op Donderdag 8 December, te 6 uur. Wie ze hier over een paar jaren heeft zien optreden vóór de Toeristenbond, zal ook deze gelegenheid niet laten voorbij gaan. Kaarten: 1* plaats, voorbehouden, 5 fr 2' plaats, niet voorbehouden, 3 fr. Sinte Cecilia. De Muziekmaat schappij vierde Maandag 28 November haar jaarlijksch Stc Ceciliafeest. 's Mor gens om 9 uur eene plechtige Mis voor afge-terven leden en het welzijn der le venden en der Maatschappij, door alle muziekanten bijgewoond, alsook door een talrijke schaar vrouwen. Na- de Mis werden deze uitgeleide ge daan naar het lokaal voor de koffietafel, terwijl de muziekanten, onder het spelen van opwekkende stapmarschen, een paar ltJen-herberglers bezochten. Om 1 uur lekker noenmaal voor de mu ziekanten en eereleden in hun lokaal St Sebastiaan. Bij een potje kaartspel werd den namiddag rustig gevierd. 's Avonds om 7 uur vergadering der muziekanten bij Wed. Peel, om onder het spelen van een stapmarsch, terug te kee- ren naar het lokaal. Daarna om 7 uur kunstconcert door de muziek onder leiding van Meester Verthé. Om 8 uur liederavond voor een volle zaal. Een 12-tal nummers wisselden elkaar met evenveel bijval. De uitvoeringen waren prachtig, en genoten veel bijval. Om 11 uur eindigde dit goed geslaagd feest. POLLINKHOVE. Bij de duivenmel kers. Donderdag avond 24 November, waren de duivenmelkers in hun gewoon lo kaal, bij Weduwe E. Vaneename, bijeen gekomen om eens lekker te vieren met een souper van wilde keuntjes. Goed verzorgde spijs, die ze zich lekker lieten smaken. Nauwelijks waren de tafels opgeruimd, toen er onverwacht een muziekant bin nenkwam, die zich niet list plagen en en kele deuntjes speelde. De leute kwam er algauw, bij zang en muziek dat wekt op, en jaea begon een dansje te doen... Waar goede vrienden samen zijn mag dat zijn. Is het te verwonderen dat de tijd zoo snel voorbijvloog, 't Was in de kleine uurtjes toen men begon op heengaan te denken. Iedereen was vergenoegd een zoo geestige avond doorgebracht te hebben. Feestviering bij den Wagenmakers- bond. Maandag 5 December viert de Wagenmakensbond het Gildefeest van St Elooi, in hun lokaal bij K. Godderis-AUer- weireldt alhier. Nog zoovele wagenmakers staan afzijdig voor het Bondsleven, en be grijpen het nut der vereeniging niet. Ze wilien niet bijtreden tenzij door wettelijke verplichting, die er eensdaags, wij hopen het, toch komen zal. Waar stielgenooten samen komer, heerscht verbroedering, en één dag van eerlijk verzet na een gansch jaar van noesten arbeid ls toch niet te veel. Ook waar menschen strijden helpt de Heer. Wagenmakers, treedt bij en ge zult het niet beklagen. Door onderlinge besprekin gen is altijd iets nieuws te leeren nopens de stiel. Het lidgeld, slechts 1' fr. per jaar, wordt steeds nuttig besteed. GELUWE. Tooneelgilde «Onder Ons». Verleden Zondag gaf de gemengde too neelgilde Onder Onseen luisterrijk tooneelfeest in de gemeentelijke feestzaal te Geluveld. Twee volgepropte autobussen, brachten de liefhebbers uit Geluwe ter bestemming. Voor een bomvolle zaal werd opgevoerd: Zijn tweede jeugd kluhtspel in drie be drijven door P. Mossenkoff. De gulle, har telijke lach was niet uit de zaal. Het pu bliek was opgetogen. De komische uitlatin gen van Do, die een heele tijd doorging als de zoon van zijn... vrouw, brachten danig plezier te weeg. Het was beslist een ple zante aangename avond. Ter studie voor Kerstdag: 't Verleden Spreektdiep aangrijpend tooneelspel in vier bedrijver, door Jos. Smits. Uitvoerig programma zal volgen. Sinte Cecïlïaviering. Maandag vier de Gemeenteharmonie Ste Cecilia haar patroonfeest. De oude traditie getrouw, weergalmden van in den vroegen morgen ie blijde tonen der orkesten, ter aankondiging van den blijden dag. Te 9 u. solemneele Mi; tot welzijn van de leden, en tot ziele- lafenis van de afgestorvene eereleden. Na de Mis, bezocht de muziek een paar leden-herbergiers. Het slecht weder kon geenszins de blijde stemming der mu ziekanten storen. Er werd aleens een lus tig deuntje gefcpeeld, en bij de bieders was de zot o altijd den hoogsten troef! Te 12 uur: Banket, in de St Jozefszaai, voor de muziekanten, bestuur en inge schreven eere led-en. De spijzen waren lekker bereid, en de bediening geschiedde in volmaakte orde en... vlug, waarvoor kokinnen en bedien- sters een pluimpje verdienen. Tusschenin gaf den Heer Emiel Dries- sens, schrijver der muziekgilde, lezing van het jaarverslag, waarin elkeen kon besta- tigen: de flinke werking van het bestuur, de rijgevigheid en trouw lidmaatschap der eereleden, de goede wil en ijver bij de muziekanten, wat door eendrachtige sa menwerking het muziek naar grooteren bloei brengt. Na het banket kre.-^n de muziekanten een paar Uurtjes vrijaf.' Te 4 uur was alleman weer op post vcor den uitstap. Tromgeroffel cn blijde mu- ziektonen vulden de lucht. Er was geest drift en echte Vlaamsche leute. Te 7 uur, trok de muziek, met ferm aan gedikte rangen eereleden, terug naar de St Józefszaal voor het avondbanket. De hongerige magen deden eer aan de fijn bereide spijzen. Te 8 uur avondfeest, verzorgd door het cabaret-gezelschap De MicRels uit Tor hout. De groot? zaal liep in een oogwenk tot in de hoekjes vol. Hst programma was fijn verzorgd. De uitvoering artistiek! Het publiek was ui terst voldaan en heeft genoten van de mooie liederen en prachtig spel der ver tolkers. De aigemeene wensch wais dan ook: cabaret «De Michels» kom terug! De mooie dag was ten einde... en ieder trok uiterst voldaan huiswaarts. Muziekanten volhardt in de kunst: Sym- phat'esanten der Muziekgilde, sluit aan in de rangen der eereieden en toekomend jaar, als 't God belieft, zingen we weer met geestdrift, het oud-gekende liedje: "damavit, Clamavit, viva Cecilia! SI BEMOL. Varken verdwenen. De genaamde Degrar.de Juies, Und-bou- 'e. alhier, was met een «arken naar Beselare geweest. Toen hij bij zijn terugkomst het varken stallen wilde, was het .ot zijn groote ver wondering cp de kar niet .-.eer te zien. Hij ging aasr.tcr.ds op zoek met e?n anderen makker, doch vruchteloos, het vaiken werd niet teruggevonden. MOND- EN KLAUWZEER: Mijnheer René Lambrecht van Aalter heeft ons la ten weten dat er verleden jaar geen enkel geval van varkensplaag voorgekomen i; hij zijn afnemers van primo varkensmeel. BOEZINGE. Parochiaal Leven. De Advent is begonnen en al onze menschen weten door het kansel en Parochieblad dat het een tijd is van voorbereiding voor Kerstdag. Ons twintigste Kerstfeest sinds den oorlog, iets dat alle geloovige men schen meeleven en meevoelen. Het is dan ook niet te verwonderen dat de oproep d?T priesters beantwoord wordt en dat er veel hier en daar een verstervingske doen. Men zal natuurlijk wel ophalen dat er hier en daar zijn die lachen als er van zoo iets gesproken wordt in onzen moder nen tijd. Maar wie laatst lacht, best lacht, ge zult zien hoe rap ze alles zullen trach ten in orde te brengen als Ons Heere hun lantaarntje uitblaast en hen roept tot de eeuwigheid. Davidsfonds. Heden Zondag derde Wintervergadering In de parochiale zaal te 5H uur, met schoone dagorde: Gebed Verslag - Damestooneel. Opvoering van het beroemd drama Maria's macht te Lourdesen De Witte Vrouwof «Het Spook van Vinkenhof eene ijzelijke ge schiedenis die de toeschouwers zal doen lachen dat ze weenen. Kosteloos voor de leden en hun gezin, nlet-leden 5 fr. en de kinders vergezeld door de ouders, half geld. Lourdesavond. Op Zondag 11 De cember wordt in de parochiale zaal een film afgerold die boeiend is van 't begin tot het einde: «De Maagd der Rots» of De straf eener moederAandoenlijke film, die het verschil laat uitkomen der opvoeding in een godsdienstig en een on godsdienstig gezin. Daarop volgt een kluchtfilm van de bekende Stan Laurel, op jacht in Afrika. Al de Mariacongrega- nisten worden op vertoon der uitnoodi- gingskaart, 'kosteloos toegelaten, hunne huisgenooten betalen 1 fr. en niet-leden 3 fr. per persoon; de kinders door hunne ouders vergezeld, half geld. Korte nieuwsjes. Op het BOE RENFEEST van Sint Eloy werden er 75 peerden voor den zegen aangeboden; door Heer Ingenieur Derycke op de feestver- gadering en onder het feestmaal door Heer Simons, Bestuurder der Onderlinge Kas van Kindertoeslag in den B. B., werden twee prachtige voordrachten gehouden. De maandeiijkeche aigemeene vergadering voor den B.J.B. heeft plaats op Dinsdag 6 December, 's avonds te 6 uur stipt, in de parochiale zaal. De MARIA- CONGREGANISTEN Jonge Dochters en Schoolmeisjes vieren hun Patrones op Donderdag 8 December. De STUDIE KRING voor de bestuursleden van het plaatselijk A.C.W. is gesteld op Maandag 12 December, te 6 uur in de onderpastorij. Weet ge? ...dat de Oudstrijders-In- valieden die nog niet trekken omdat ze te laat waren opnieuw hunne aanvraag mogen doen? ...dat Frankrijk rap om zeep zou gaan moest het nog een oorlog voe ren, omdat het geen kinders meer heeft? ...dat men vliegen kan uit de keuken hou den door op de vensterbanken tomatoplan- ten te houden? ...dat aanstaande Kerst dag en Nieuwjaar op een Zondag vallen? BIKSCHOTE. Onze H. Hartebond viert. Onze feestavond gaat door op Zondag 18 December, te 5 uur, en dus niet op Maandag 12 Dec.; er is dan belet door onvoorziene omstandigheden. Al de leden van dsn H. Hartebond, man nen en vrouwen, jongelingen en jonge dochters, en ook al de parochianen worden er verwacht, en zullen zeker die schoone omstandigheid niet laten voorbijgaan, om mede te vieren, fier en preusch dat op onze parochie de H. Hartebond zoo prachtig bloeit en groeit, en een voorbeeld is voor gansch de streek. Dat moet gevierd wor den en dat zal gevierd worden door eene aigemeene vergadering, die terzelfdertijd een prachtig avondfeest zal zijn; een feest dat de moeilijksten zal voldoening schen ken voor hart en ziel, voor oor en oog, een dikgevulde avond van ernst en pret. Dus, die Zondag vrij, en dus ook bijtijds gezorgd voor onze kaarten, wamt daar zal plaats te kort zijn. ZONNEBEKE. Gevat door een ten. De 21-jarige Emiel Joye, wonende Passchendalesteenweg alhier en dienst doende in een hotel, Groote Markt te leper, wou een ton wijn opleggen. Plots slipte de ton langs zijn rechterbeen, waar door dit lichaamsdeel zoodanig gewond werd dat dokterszorgen aanstonds moodig waren. Ongeval. Toen Vanlerberghe Emiel, wonende Albertstraat, aan de sta tie een kar vooruit trok, kwam dit voer tuig te spoedig vcoruit, zoodat hij van den dissel een hevigen slag op het linker been kreeg. Bijzonder de omstreek van 't kniegewricht werd ernstig geraakt, waar door een drietal weken werkonbekwaam heid volgen. Auto-ongeval. Maandag, omstreeks 13 Ys uur, had op het gehucht Frezen- berg een auto-ongeval plaats tusschen de voertuigen van de HH. Clinckemaillie Al- bert van Poperinge, en Vandevivere Al- bert van Rumbeke. De genaamde Demaer:! Anna, echtge- noote van Clinckemaillie Albert, werd in het aangezicht door glasscherven gekwetst. De plaatselijke dokter A. Van Walleghem kwam ter plaats de noodige zorgen toe dienen. De auto van Clinckemaillie werd beschadigd. De Rijkswacht v»n Zonnebeke deed de noodige vaststelihigen. Voet geplet. De 38-jarige Desmedt Gerard, wonende Roeeelare steenweg, en dienstdoende in de cichorekêrogerij Van Walleghem, werd Woensdag voormiddag tijdens de werkzaamheden door een zwaar stuk hout den rechtervoet geplet. MERKEM. Eervolle onderjMjeiding. Wanneer over een paar jaren M. Rsmi Dehaene, brouwer' te Merkem, met zijn bier een eere prijs 'behaalde te Brussel in de tentoonstelling, werd door al zijn vrien den da wensch uitgedrukt dat hij nog dikwijls zou mogen bekroond worden in wedstrijden en tentoonstellingen. Sindsdien behaalde M. Dahaene te Am sterdam en te Parijs, in internationale tentoonstellingen, twee eereprijaen met gelu'kwensehen der jury. Het zal nogmaals aan allen genoegen doen te vernemen dat de Brouwerij De haene-Dequeker in de internationale ten toonstelling te Londen, met zijn Super- Uitzet en zijn Oude Bruine twee Eere- kruisen mocht bekomen, met gelukwen- schen der jury. Vriend Bemi proficiat en van harte X. Davidsfonds. Allen worden vrien delijk uitgenoodigd tot onze eerste Win tervergadering op Donderdag 8 December, te 5 uur, in het patronaat. Op het programma: Zeer leerrijke voor dracht met lichtbeelden over De laatste IJslandvaardersdoor H. Filiaert. Niet-leden betalen 2 fr. Niemand blijve achter. Leden, brengt nieuwe leden aan. IZENBERGE. Wilt U de lange win teravonden leerzaam, nuttig en gezellig overbrengen? Leest dan een mooi boek. In de bibliotheek zijn er meer dan 1000 boeken, van alle slag en soort: romans van Conscience, August en Benier Sr.ie ders, Vermeulen, Streuvels, Louisa Duyc- kers, Oourths-Mahler, Elza Wolf, enz...; levensbeschrijvingen van heiligen en be roemde mannen; vakboeken over kunsten en wetenschappen, landbouw, dierenkweek, gezondheidsleer, ambachten, natuurkunde en scheikunde; kinderboeken, passend van den ouderdom van 6 jaar tot 14, 15 jaar; Fransche boeken, allerhande, waarvan er binnen kort een 50-tal nieuwe worden verwacht. Laatst bijgekomen boeken: Workmsnschen Streuvels. Ergens zong een Vogel Scheirs. De Zwarte Pokken Vermeulen. Haar Man Duyckers. Gahuwd Leven I II id. Het Geheim van. Mariene Laszberg [Courths-Mahler. Maja's Huwelijk De schoone Secretaresse Ket Geheim eener Naanxlooze In stilte Getrouwd Het Goud van Winneton Karei May Van Bagdad naar Stamboul De Boekerij is open 's Zondags te 11 u., seffens na de Hccgmis. Vcor onvoorziene gevallen, iederen dag. OOSTNIEUWKEEKE. Overleden. Adolf Staelens, 67 j., echtg. Louise Val- laey. Radiodag. De Radiodag heeft heel de parochie overeind gezet. In kerk en feestzaal werd over radio gesproken. Er werd gewezen hoe wij de prachtige uitvin ding moeten benuttigen en het onzijdige en vijandelijke uitzendingen, vermijden De werking van de W. V. R. O. is een ver takking van de Katholieke Actie. Er was zeer veel volk in de groote ver gadering van Zondagavond. Veel propa- ganda-boekjes zijn verkocht geweest. MADONNA (Langemark). Wijdings plechtigheid. Zondag 11. werd alhier h?t kerkhof g?wljd. We mogen waarlijk van geluk spreken: 't was immers gunstig we der tusschen twee regendager. Nu, er zijn voorzeker nog al eenige parochianen die voor 't welgelukken dezer eerste plechtige omstandigheid, op de nieuwe parochie, ge beden hebben. De Z. E. H. Deken van leper is geko men, deed het plechtig Lof met assistentie van E. H. Deltour, Pastor der Parochie, en E. H. Godderis, Pastor te LangemaxiC. Gedurende het Lof deed de Z. E. H. Deken een omstandigheidssermoen en sprak over de zalige lessen die onze geliefde dooden ons geven. Daarna, in tegenwoordigheid van al de Pastoors van 't omliggende, van menig vuldige Parochianen, zoowel mannen als vrouwen, die waarlijk hun best hebben gedaan om op te komen, de Kerkheeren, de Heeren Schepenen en Michel Froyman van Langemark, wijdde de Z. E. H. Deken plechtig het Kerkhof. Vele huizen waren bevlagd. t En is hier geer. Krottem meer, 't wordt stillekens aan Rijkegem. WATOU. Davidsfonds. Op Maan dag 12 December kemt dus het kunst- en humoristisch gezelschap «Het Vlaamsche Triouit Brugge, ons op een puik en ge zellig avondfeest vergasten. Deze groep is geen alledaagsche kaba- retgezslschap. Het ls iets eenigs in zijn genre. Het Vlaamsche Trio verstaat de kunst cp den weg van humor en muziek, een. opvoedende taak te vervullen bij ons volk. Het lijdt dan ook geen twijfel of al onze leden, en met hen ook vele vrienden en kennissen, zuilen er aan houden onze gasten van dien avondte komen toejui chen. Het optreden zal zooals naar gewoonte, doorgaan in de patronagezaal der Nieuw- straat. Deur open te 7 uur, aanvang om 7.30 uur stipt. De leden worden verzocht hun lid geld voor 1939 aan den schatbewaarder te betalen. Wie zich als nieuw lid voor 1939 laat inschrijven zal van den voordeeligen ingangsprijs van dezen avond genieten. Deze is vastgesteld op 1 frank per per soon voor de leden en 5 frank voor de niet-leden. Propaganda van wege de leden wordt warm aanbevolen. HET BESTUUR. Sinte Ceciliafeest. De Muziekmaat schappij Ste Oeciliavierde verleden Zondag haar jaarlijksch feest, 't Werd naar cude gewoonte ingezet met een H. Mis voor de overledene leder.. Daarna werd den Heer Eere-Voorzitter en den Heer Bestuurder een serenade ge bracht, eenige leden of oud-leden herber giers bezocht, om rond 1 uur aan tafel te gaan. Talrijke eereleden hadden eraan ge houden hierbij tegenwoordig te zijn. Het werd een aangenaam feestmaal. De dag sloot men een deftig bal en iedereen trok huiswaarts met den wensch «tot Zondag». Ja, de tweede dag, de dag van «lach en leute» zooals hij ten anderen van over ouds gekend is. Op heden Zondag 4 De cember wordt een conoert-tooneel de le den en eereleden aangebouen, gespeeld door eigen tooneelkring. 'Dat de Cecilia- mannen het onder hun kunne effentrek- ken bewijst de belangstelling bij ons pu bliek. Opgepast dus, gordijn te 6 uur. Wie een mooie plaats wil, weet tij ondervin ding, wanneer hij moet présent zijn. Tot Zondag avond dus! Of 't wel zal zijn! Meïsjcstooneel. Dat was iets on verwachts! Niet het tooneel, maar de op voering zelf. 't Was boven verwachting! Vooral de klucht was puik, zoowel in op zicht «keuze» als in «opvoering». De Missien&aikring bezit flinke speelsters en een beslagen tooneelleider. We beleven daar ongetwijfeld nog aangename, deugd doende winteravonden aan, en steunen te vens een edel wtrkl HOUTEM (Komen), St Elocisfeest. Donderdag was de hoerengilde in feest ter gelegenheid van haar partroonsfeest. Te 9 uur werd een solemneele mis, door talrijke leden bijgewoond, opgedragen voor de levende en overleden leden van de gil de. Daarna werd de jaarlijksche vergade ring gehouden in het lokaal bij J. Vande- wallc, waar M. Simoens de feestrede uit sprak. Een smakelijk diner besloot de feestviering. Gemeenteraad. Woensdag vergader de de gemeenteraad, om een nieuwen bur gemeester te kiezen in vervanging van J. Leterme, die zich niet meer voorstelde, om reden dat zijn ouderdom hem belet dit ambt voort uit te oefenen. Met algemeen heid van stemmen der twee katholieke lijsten werd Alb. Maes tot burgemeester verkoken. Onze beste gelukwenschen. VLAMERTINGE. Groet Nieuws. t Lot van een millioen? Neen, maar dat er op Zondag 4 December, te 5.30 uur 's avonds, Davidsfonds is. En 't zal de moeite waard zijn! Halla! Ouders, komt af met geheel uw huisgezin, of als Ge mis schien een beetje geplaagd rijt van rhu- matisme, laat dan uw jong volk komen, en zijt maar gerust! We zullen er voor zor gen! Natuurlijk niet voor altijd. Ge zult ze nog denzelfden avond weer krijgen. Een zeer aangenaam en leerrijk pro gramma! Mooie liedjes met gebaren door onze kleinen; een fijne voordracht door Z. E. H. Verhaeghe, Principaal van het College te leper; en eindelijk uitvoering van zeer schoone liederen, ook meerstem mige, door Vlamertingsche zangers. Wij hebben er velen onder hen al dikwijls ge hoord in de kerk, maar dat is in 't latijn en ze zitten daar van achter, en zoo hoo gs Nu zult gij hen zien en hooren zender te moeten emmekijken. Alle leden van het Davidsfonds moeten dat hooren! Zoo niet, ze zullen 't beklagen! t E. H. Van den Hemele, J.C.B., Pas toor op Onze Lieve Vrouw te Kortrijk, is aldaar overleden den 22 November 11., in den ouderdom van 64 jaar en 10 maan den. f E. H, Verraes, Pastor te Ingelmunster, is overleden te Isegem, den 30 November 11., in den ouderdom van 60 jaar. E .H. Verraes was hier te Poperinge On derpastor op St Jan, van Juli 1907 tot Mei 1909. DE H. J. BEYAERT-PONETTE TE BRUGGE OVERLEDEN Niet zonder ontroering vernemen wij het schielijk overlijden, op 54 jarigen leef tijd, van den H. Jan Beyaert-Ponette, uit gever te Brugge. De afgestorvene is bezweken aan een hartcrisis. Niets liet dezen plotsclingen dood voorzien. De H. Jan Beyaert was de zoon van wijlen den bekenden Pauselijkcn uitgever Karei Beyaert, die er bovendien een bloei- enden handel in kerkelijke kunstvoorwer pen op nahield, onderneming welke voort gezet en nog uitgebreid werd door de beide zonen de HH. Louis Beyaert-Car- lier en Jan Beyaert-Ponette. De overledene was vader van een groot gezin. Wij bieden aan de familie Beyaert onze christelijke gevoelens van innige deelne- ding aan. SZaa3SDiBBZS2SaS21M3EEBBDSQB PRIESTERLIJKE BENOEMING Z. Exc. Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge; heeft benoemd tot: Onderpastor te Herzeeuw, E. H. Nys, Onderpastor te Vichte. Onderpartor te Vichte, E. H. Verstraete, priester in het Seminarie, PATER IGODT, Picpus, werkzaam in het bisdom Fall-River. Daar werd een bisschop aangesteld over de katholieken, 2 op 10 ongeveer. Die bis schop had geen priesters, maar kwam naar Leuven waar hij relaties had om priesters voor zijn bisdom te vinden. Hij sloot een akkoord met de PP. Picpussen. Pater Igodt vertrok dan 10 jaar gele den (in 1928), bediende als onderpastoor verschillige parochies, en werd vóór een jaar en half Pastoor te West-Harwich (in 1937). Zijn parochie is zeer arm. Heide en dennebosschen. De menschen bestaan er met moeite. Zij werkten ten grooten deele in de nijverheid en hebben het sinds de crisis heel lastig. Die parochie, bevat een lange strook grond, als een tong inspringend in de zee. 's Zomers is ze sinds enkele jaren bijzonder gezocht om haar goede lucht, als een zomerverblijf en badstad. 's Zo mers warm drukkend klimaat en 's Win ters wat kouder dan hier. Rond Nieuwjaar gaat Pater Igodt naar zijn parochie terug. 2 DOODELIJKE GEVALLEN Te Reningelst en Westouter wérden en- keje kinderen aangetast door de gevreesde ziekte, genaamd kinderverlamming. Twee kinderen zelfs zijn er aan bezweken: te Westouter een jongentje van 6 Jaar en te Ren in gels t een knaapje van 9 jaar oud. De andere kinderfti door de ziekte aan getast zijn aan de beterhand. Gezien er meerdere gevallen te Renin- gelst werden vastgesteld, werden de scho len er gesloten; niet te Westouter. Men meldde or,is dat de scholen reeds zouden heropenen met Maandag 5 De cember. Laat ons hopen dat deze kwaal spoedig van onze gewesten mocht verdwijnen. BIJGEVOEGDE STIERENKEURING Op Dinsdag 13 December 1938, te 10 uur, zal er te Loo, op de Grocte Markt, eens bijgevoegde stierenkeuring plaats hebben. Na de keuring prijskamp voor jonge stieren ingeschreven in het stamboek en geboren na 1 September 1937; 400 frank prijzen. 1B3BSE13IEI9B&8H89QKSE9E9BSS9B ROND EEN PRONOSTIEKWEDSTRIJD De Poolsche mijnwerker won zijn prijs op regelmatige wijze. In verband met het bericht dat in de bladen is verschenen over een Poolschen mijnwerker die een firma van pronostiek- wedstrijden uit Doornijk zou beet geno men hebben, vernemen wij van de zijde der inrichters het volgende Tegenover den winneuden Pool werd geen enkele klacht ingediend en er is nooit sprake geweest hem aan te houden. Hij heeft zijn prijs op de meest regelmatige wijze gewonnen, daar zijn pronostiek af gegeven werd bij een depositaris te Vi- vegnis. Deze beeft zijn bulletijns, waarin begrepen dat van den Pool, aan den alge- meenen agent te Luik in een omslag over gemaakt. Deze omslag is den Zondag voormiddag 23 Oktober, vóór 12 uur, op het bureel toegekomen. Hij werd onder toezicht van den deurwaarder in de kof fers geplaats, welke gesloten en verze geld werden vóór den aanvang der mat chen. Er was dus zooals men ziet, niet de minste onregelmatigheid mee gemoeid en wij geven hiervan volgaarne akte. DUITSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT IN AMERIKA Een Duitsch verkeersvliegtuig dat uit Duitschland vertrokken was voor een proefvlucht, is te Gambia, Afrika, te plet ter gestort, na een palmboom geraakt te hebben. Elf van de inzittenden werden ge dood en de vier overigen gewond. CSaBBSSSBBQEBBBBflBBBBSaBBflBa GRUWELIJKE ONTPLOFFING TE ZELE ZES PERSONEN ERG VERBRAND Te Zele was de zoon De Beule bezig naphte te vergieten wijl zijn zuster lichtte met een petroollantaarn. Op een gegeven ooger.blik vatte de benzine vuur en ont plofte. Al ds leden van het huisgezin, zijn de vader en moedeT, en ds vier kinderen, werden erg verbrand bij deze ontploffing. «BBaSBBiaBBBEQSiBBBBiliSBBaBBaBU BARRIERE DES DOODS De Matin kondigt het volgende tele gram uit Londen Na de doodende straal, welke, naar men weet, nog in het stadium der proefnemin gen verkeert, zou door Engelsche inge nieurs een Barriere des doods s> zijn uit gevonden, welke geen enkel leger op het slagveld zou kunnen passeeren. Een volledige beschrijving van deze ontdekking, welke sensationeel genoemd wordt, en waaromtrent de grootste ge heimhouding betracht wordt, is reeds Don derdag avond aan den minister voor de coördinatie van de defensie, Sir Thomas Inskip, voorgelegd. :BB3GBS» KIND DOOR RAT GEBETEN TE LA LOUVIÈRE Te La Louvière werd een kindje dat in de wieg sliep, vreeselijk gebeten in het aangezicht door een rat. Ds rat zoog het blosd uit het kind. Toen de vader thuis kwam en de rat wilde dooden, sprong de ze van achter een kast waar zij zich ver scholen hield, op den man af, naar zijn keel. Gelukkig kon de vadv het beest met een stok doodslaan. NATIONALE MAATSCHAPPIJ VAN BUURTSPOORWEGEN LIJN: IEPERKEMMEL WAASTENPONT ROUGE Van af 5 December 1938 wordt de Spoorautodienst afgeschaft en vervangen door den Autobusdienst Jean Cousin. (Zie uurtabel) De uurtabel leperWestnieuwkerke—De Seule blijft behouden. De Directie. Erg verkeersongeval. Vrijspraak. Gouwy Marcel, garagist te Reningelst, is beticht van op 21 Juni te Lizerne den dood veroorzaakt te hebben van zijne zuster Hélène Gouwy. De betichte trok met zijnen auto naar Diksmuide met ver scheidene familieleden, waaronder luite nant Gouwy der Rijkswacht te Antwer pen. Te Lizerne (Boezinge) door een tot nu toe onbekende oorzaak, kwam de auto op een boom terecht. Al de inzittenden werden min of meer gekwest en Hélène Gouwy werd dood gevonden te midden de baan. Bij de behandeling van dit on geval voor de rechtbank werd, zoowel door het achtbaar orgaan der wet, als door de verdediging, gewezen op de gelijkenis die bestond tusschen het ongeval waarbij te Kussnacht de volksgeliefde Kcnlngin Astrid het leven verloor en dit van Li zerne. De verdediging hoopte dat de rechtbank zoü vrijspreken. Na eene kerte beraadslaging heeft de rechtbank betichte van het vervolg verzonden vrij zonder kosten. Sjll!lllilll!IIIIIH!ll!lliII!ll!H!!!!l!!!ll!!!l!!lliI;i iiüiimimiiiiüümimiimflTiiimmimnmimimtimim I KOMT ALLEN ZIEN! U IN DEN Alle werkdagen van 8 uur 's morgen» tot 7 u. 's avonds. - Niet 's Zondags. Geen verplichting te koopen. BIJ A. MONCAREY-DECANTE Gasthuisstraat, 18, Poperinge. g Alleenverkooper van de «MECCANO» en van de gezelschapspelcn tSPEAR». GROOTE KEUS GROOT ea KLEIN. p Komt binnen en ge zult U kunnen overtuigen van onze groote keus en a onze voordeelige prijzen. Bij ons vindt ge wat ge zoekt. De oorlogsbedreigingen eentje weken ge leden herinneren ons de droevige jaren gedurende d "welke een getal Ieperlingen te Parijs gevlucht waren. Onder deze wa ren er die tijd genoeg vonden om andere kerken te bezoeken dan de naaste hunner woonst, waar zij hnune christelijke plich ten uitoefenden. De kunstminnaars be wonderden de majesteit van Onze Lieve Vrouwkerk en de pracht der marmeren der Madeleine, maar zij vonden zich bij zonderlijk aangetrokken door een veel ne deriger kerk, deze der Vlamingen, waar zij alle jare, niet zonder diepe ontroering den Te Deum op 21 Juli bijwoonden. Van oucs staan de Vlamingen als rei zigers bekendTasso heeft ze bezongen, en te Rome hebben zij sedert eeuwen hunne kerk, deze van Sint Juliaan der Vlamin gen. Het groot Parijs heeft altijd Vlamingen aangetrokken, onder dewelke schrijnwer kers, schoenmakers en timmerlieden, en voor het meerendeel bewoonden die de «Faubourg Saint Antoine». Over lange jaren noemde men die Klein Vlaande ren Hoeveel zielen van Vlamingen gingen daar verloren voor dat men begon werken om ze Vlaming-en te doen blijven. Maar twee Vlaamsche Bisschoppen, Mgr. Malou en Mgr. Delebecque, waren getroffen bij 't nadenken ven den ellendigen staat waarin hunne geliefde Vlamingen daar verkeerden, en zij hebben een man gevon den wiens herte laaide van liefde tot zij nen evenmensch en die hem wilde slacht offeren om voor zijn broeders te zorgen Die man was: Pastoor Beyaert, Hij had een kapelleke in de Rue de Bouletsen wconde ievers cp een vijfd' verdiep. Al de bisschoppen van ons lanc hebben tesamen gewerkt en Vlamingen er V. alen hebben hunne beurze geopend oir de hedsndaagsche kerk n et pastorij klooster en school te doen opbouwen. De Ieperlingen die tijdens den oorlo: een hoekje van hun christelijk Vlaande ren wilden hervinden, wendden zich t'etn- de de Rus de Charonnewaar een ge bouw de aandacht opwekt. Gebouwd in den zuiventen Oothischer trant, is dit gebouw waarvan het mid den-paviljoen twee verdiepen heeft en het hoekpaviljoen slechts een, het eenige in zijne soort onder de gebouwen van het moderne Parijs. De kerk, die gebouwd is in den zelfden stijl als de woonst, heeft drie beuken; tien pilaren ondersteuner het hoog gewelf en het dak is bekroono met met een spitsig nauldeken in dei aard van het torreken der Ste Chapelle. De bouwmeester van die wondere wer ken was M. Verhaeghen-Lammens var Gent. God gave dat de Vlamingen zich in die kerke altijd mochten thuis gevoelen, er. dat hunne kinderen in die schole naar dei. Vlaamschen aard geschoold, in geloove er. de goede zeden opgebracht worden er meer den weg leeren kennen die naar de kerk leidt. PYRÈS. EBBBBB5BBBB9BBBBBBaBBS3SlBEiBBBBBESaSSaaBBEaSBSB3BBE13BaaE scheurbladen en is verkrijgbaar, tegen den prijs van 2 frank, hetzij bij de brie venbestellers op ronde of bij de winket bedienden der postkantoren, hetzij mifc storting van 2 frank op de pcstcheckre- kening Nr 9380 van het Bestuur der Pos terijen (Directie E, Postkalender) te Brussel. Twaalf dezer scheurbladen vertooner. afbeeldingen der werken van gekende kunstschilder, de twee overige behelaer. inlichtingen van algemeenen aard aan gaande de diensten der posterijen (tarie ven, hoogst gewicht, grootste afmetingen en.). De eventueele winst der uitgifte van den kalender zal ten volle afgestaan wor den aan de maatschappelijke werken van het personeel der Posterijen. Wij zetten dan ook onze lezers aan zich deze hoogst nuttige publicatie aan te schaffen en, zoodoende, hun genegenheü te betuigen voor nederige dienaars var den Staat. De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie (Afd. Handelsinformaties) te Brussel, deelt ons mede: Faillissementen in Belgie. Er werden over de week, eindigende 25-ll-'38, in Belgie, 23 faillissementen uitgesproken, te genover 12 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende de week 18-11 -*38 tot 25-ll-'38 2 Caféhouders. 1 Schrijnwerker 1 Lootgieter. 1 Stoffenhandelaar. 18 Diversen. In totaal werden er van l-l-'38 tot 25-ll-'38, in Belgie, 573 faillissementen uitgesproken, tegenover 500 over hetzelf de tijdperk van 1937. Concordaten. Van l-l-'38 tot 25-11-'38 werden in Belgie 203 aanvragen ingediend tot het bekomen van een concordaat en 115 aanvragen gehomologeerd, tegenover respectievelijk 152 en 99 over hetzelfde tijdperk van 1937. Protesten. Over de weck, eindigende 25-11-'38 werden in Belgie 2927 protesten geregistreerd tegenover 1225 over hetzelf de tijdperk van 1937. Van l-l-'38 tot 25-ll-'38 werden in Bel gie 90844 protesten geregistreerd tegen over 71451 over hetzelfde tijdperk van '37. «o» PAKETBOOTEN OOSTENDE-DOVER Uurtabel der afvaarten voor de week van 5 tot 11 December 1938. VAN OOSTENDE NAAR DOVER, afvaarten te 10.50 uur en te 15.20 uur. VAN DOVER NAAR OOSTENDE afvaarten te 11.55 uur en te 15.55 uur. Op 23 en 24 December, ter gelegenheid van Kerstmis, en op 30 en 31 December, ter gelegenheid van Nieu..jaar, uit gifte van uitstapkaartjes tegen vermin derde prijzen, naar Dover en Londen, geL dig 17 -dagen. Eijzondere dagelijksche vervoerdienst voor autos met de gewone passagiersboo ten. Afvaarten uit Oostende te 10.50 u. en te 15.20 u.; uit Dover te 11.55 en te 15.55 u. -«o»- TALENPROBLEEM Nu de politieke toestand in Europa eenigszins opgeklaard is, hoort men aller wegen bedenkingen cn beoordcelingen over de gebeurtenissen welke ons tot op den rand van eenen nieuwen wereldoorlog gebracht hebben. Een punt nochtans, al hoewel stellig een der voornaamste, blijft als met opzet onaangeroerd in de pers, namelijk dit der diplomatieke taal. Zoo verscheen het bericht dat Cham berlain en Hitier persoonlijk contact zoch ten, doch dat zij de hulp noodig hadden van een vertaler, gezien zij elkaar niet verstonden. Dan kwam de conferentie der vier bijeen, en weer vernamen wij, dat niet één der vier, de taal van den andere ver stond; het was eene moderne herhaling der spraakverwarring uit den tijd van den Babeltoren. Nu alles, gelukkiglijk, tot een goed einde gekomen is, dienen wij dit geval te over wegen, en bedenken wij, wat had kunnen gebeuren ten gevolge van verkeerd begrip of misverstand. Vrede of oorlog, het leven of de dood van miljoenen, de mogelijke vernietiging van Europa, lagen in de hand van enkele vertalers. Stel U voor, geachte lezers, hoe het moet toegaan in eene ver gadering, waar discussie gevoerd wordt in vier gansch verschillende talenHoeveel tijd wordt niet verloren met alles vier maal te herhalen en te vertalen? Het is dan ook niet te verwonderen dat zulke con ferenties uren en uren duren. De laatste jaren hebben Esperanto ge plaatst tusschen de gebeurtenissen van wercldbeteekenisopnieuw hebben de fei ten bewezen dat eene internationale hulp taal, zooals Esperanto, onschatbare dien sten had kunnen bewijzen. Volgens de laatste statistieken zijn er over den aardbol 2.796 talen gesproken, waaronder 869 van de bijzonderste zijn. De rol welke Esperanto wil vervullen, be staat hierin van een algemeen hulpmiddel te zijn tusschen deze verschillende talen, en eene proef van 50 jaar heeft bewezen dat Esperanto hiervoor werkelijk kan die nen, zooals nog verleden maand bleek in een internationaal Esperanto-kongres, ge houden te Londen, waar ruim 2.000 per sonen uit 28 verschillige landen bijeen kwamen, en die elkaar allen om ter best konden verstaan, zonder dat er vertalers noodig waren. Hoe verder de wereld evolueert, des te meer dringt zich de noodzakelijkheid van Esperanto op. ïassGaii Als gevolg van de gruwelijke anti-Jood- sche gewelddaden heeft de Verecnigd« Staten zijn gezant Wilson uit Berlijn te ruggeroepen. Berlijn, gekwetst in zijn na tionale fierheid, heeft eveneens zijn ge zant Diechkoff verplicht de Vereenigdc Staten te verlaten, Intusschen breidt zich het verzet der Amerikanen steeds uit en wordt het boy- cotteeren van Duitsche goederen flink ge organiseerd. In de laatste dagen heeft men in alle landen een feilen afkeer tegen het nazis me kunnen waarnemen, en aldus hebben de gebeurtenissen in Duitschland een heel slechte uitwerking voor internationals sa menwerking met het dictatoriaal Duitsch land. Chamberlain heeft zijn verzoeningspo litiek moeten stop zetten door de publieke opinie van zijn land, die opspringt tegen de barbaarsche Duitsche overtredingen van het hoogste menschelijk recht. Dit neemt Duitschland nog kwalijk, daar het een zuiver binnenlandsche aangele genheid is! Dat is juist het droevige, het ontstel lende: de Duitsche dictators hebben waar lijk geen gevoel meer voor recht-schen- ding; de geweldsgedachte heeft hen totaal in haar greep. Zij kunnen zich zelfs niet meer voorsteilen, dat de publieke opinie of weten ze misschien ook niet meer wat dit is? in het buitenland zich nog om rechtkan bekommeren. Moet men dan met zulke menschen gaan samenwerken tot opbouw van de wereld vrede. Alhoewel het overbekend is, dat in na genoeg alle landen der wereld Joden mede de leiding hadden wanneer er tegen de katholieken werd gehandeld of mishan deld (men denke bijv. aan Weenen), en dat Joden juist een overwegende rol heb ben gespeeld in communisme en bolsje wisme, zijn zulke maatregelen de moord te Parijs was niet de oorzaak, maar slechts de gelegenheid voor het Nazir ne volle dig en krachtdadig af te keuren, omdat ze niet menschelijk, nog minder christe lijk zijn. De aigemeene internationale stemming is opgestoken van wantrouwen, maar bo venal van afkeer en walging. Ziedaar de sympathie voor het nieuw Duitsche regiem in het buitenland. BB33BBBBB9BB9BaBBBBBH9ilflBBll BRAND TE HOLLYWOOD Brand is ontstaan in de boeschen rond Hollywood. De boschbrand breidde zich uit over een breedte van 50 Km, Talrijke villas van filmstars zijn hierdoor afge- b-and, o. m. deze van Madeleine Carroll. Talrijke huizen brandden af. Vier duizend personen weiden dakloos. Ill BESTUUR EN MENSCHLIEVENDHEXD Het Bestuur der Pesterijen heeft voor 1939 een geïllustreerden kalender uitge geven. P9zq verzorgde publicatie bevat 14 HET TREINBOEK ZAL VOORTAAN MAAR TWEEMAAL 'S JAARS MEER VERSCHIJNEN Van af volgend jaar zal het treinboek maar tweemaal 's jaars meer verschijnen, te weten bij den aanvang van het zomer uur, alsmede bij deze van het winteruur. Het eerste nieuwe treinboek voor 1939 zal aldus eerst op 16 April a.s. warden uit gegeven. De huidige dienstregeling blijft diens- volger, s in voege tot met voornoemden datum. flSQBBEBBBBBBBaaiaZZIBatiBlIia VAN VRIJDAG 2 DECEMBER 1938 100 Fransche Franken 1 Pond Sterling 1 Dollar 1 CuldSil. 78.075 frank. 138.8125 frank- 29,70 frank lótii fW*.

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 4