Ons Vrouwenhoekje Feeënhanden GEDACHTEN Struisclie Dames TOMATEN WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEK-KALENDER Bijvoegsel aam «de eopertmgemaar» em «de rattEs vam ïömdag deocwser imï. sr»rv Er ls niets pijnlijker te dragen dan een gebroken woord, een geschonden ge lofte. Het schoone moet bevorderd worden, want slechts door weinigen wordt het voortgebracht en voor zeer velen is het een behoefte. Het is al een zeer boos mensch die weldaden weet te ontvangen, maar niet te vergelden. IIBHEBBEBBBBSBBflBBBBHaBBIBflB hetmanneke UIT DE MAAN GOUD! BETOOVEREND WOORD Dat men alle dagen hoort. Goud! M'n beste vrinden, 't Ligt daar maar om vinden. De vraag is maar Van te weten waar?! Ja, m'n beste menschen, 't is een feit: haast overal is er goud in den grond... Maar de vraag is juist waar en in welke hoeveelheid... want goudzoeken is niet al tijd een stieltje dat zijnen interest op brengt, hoor. In Frankrijk bijvoorbeeld zijn er heel wat goudriviertjes, maar 't is er juist meê gesteld zooals met vader Rijn. Een onderwijzer die als proefneming, zijn ver lof aldaar met goudzoeken doorbracht, waschte zeven gram stofgoud in drie we ken. Een eeuw geleden ontdekte de avon turier Hamboursin goud in enkele beken te Doornik. In het Groot Hertogdom Luxemburg vindt men keien met sporen van goud!... De statistiekers en natuurkundigen zijn er van overtuigd dat in de wereld nauwe lijks het dertigste deel van de goudaders uitgebaat zijn... En ze mogen liggen waar ze willen... eens zullen ze toch ontdekt worden, want nen echte goudzoeker schrikt voor geen klein gevaar, zulle!... Want zegt een spreekwoord niet: Als de mensch zeker zal zijn dat er goud op de maan voorhanden is, zal hij de maan be reiken Allee! Alles is nog niet verloren! CORDULLEKEN en Netteken hadden 't over de jongens. 'k Wist niet, zei Coröulleken, dat Baptist zoo ne lomperik was. Ik kwam op den tram die bomvol was. Hij zat daar gemakkelijk en liet me staan. Ge moet het me niet zeggen, kind, zei Netteken, 'k heb er kennis mee gehad, hij is altijd verkeerd. U liet hij staan, en mij liet hij zitten. Zoo nen onbeleefderik! DAT ER GEWIS Vergiffenis is Voor alle zondaars die zich bekeeren Dat komt onlangs nog te loeren Zij die tot Miss Europa werd gekroond En die ons thans 't goede voorbeeld toont! 'k En ken ze niet, maar 't moet pot dorie toch 'n aardig poesken zijn, zulle, vermits ze tot Miss Europaverkozen werd, de Finsche en Eurcpeesche schoon- heidskoninginme Dat zijn me nog al titels, zult ge zeg gen... en speelt ze nog op de cinema niet? Wel, dat meisken is precies 'n beetje slimmer dan heur voorgangsters... die 't allemaal ne keer willen prbbeeren hebben, maar dï al lang van teruggekeerd zijn... Miss Finland, moet ge weten, is 'n stu dentin. Als zie zich r.u op den konkoers de botesaangeboden had, kreeg ze nieuws van de direktie van heur schooi dat ze er niet meer moest terugkeeren als ze heuren titel van Miss Europa niet liet varen... En 't meisken heeft 't begrepen. Zij heeft geen enkel contract willen teekenen om, heur sohoon boenen of heur slanke lijn te laten bewonderen in de music- halls of in de studies der kinemas... Neen... ze is weer de eenvoudige en zedige studentin geworden van vroeger... en ze wordt 'n simpele onderwijzeres... Maar z'is gelukkig!... Da's een die van verre komt... en 't geval is te zeldzaam om 't niet aan te halen! IK HEB mijn geld door hard werken gekregen Maar ik dacht dat ge van een rijken nonkel erfde? Ja, maar ik heb hard moeten werken om het uit de handen der notarissen en advokaten te krijgen!... 'N GEDACHT: Vroeg bijval wordt voor menig talent een... valbijl!... HIER IS HIJ VIJAND Daar is hij vrind Dat hangt af van 't land Dat cp zijn weg hij vindt... Raadt g'het, 'k geef U mijn zegen!... Luistert allen... 't is de regen! En daaraan kunt ge zien dat alles be trekkelijk ofte relatief is, zie! Wij ver doemen hsm uit al ons macht... omdat hij, als 'm ne keer begint te vallen, van geen ophouden meer wil weten, daarvoor bewonen wij ook de gematigde kluoht- streek. Maar d'r zijn andere landen waar 't er alzoo niet meê gesteld is en waar ze te kort hebben wat we hier volgaarne zouden missen. In de kleine Chileensche stad Piradcs hebben ze kort geleden een gedenksteen onthuld, waarop in evergreote letters te leze staat: "Op deze plek viel in 't jaar 1938, voor het eerst sedert 91 jaar regen 91 Jaar zonder 'n druppelken regen... geeft g'er U rekenschap van? Piradios ligt in een regen-arme streek (we hadden 't overigens al gedacht ook!). «BBBaSXBBBSBBBlllBBaaHBBBEa» Mengelwerk v. 4 December 1938. Nr 8. ROMAN van H. COURTHS-MAHLER. Ze namen plaats en Felicltas ging voort: Ik had reeds alle hoop opgegeven, maar het is me gisteren toch gelukt oom over te halen me het geld te geven. Ik heb daarbij een kleine list moeten gebruiken, die oom Karl wel zal hebben doorzien, hoewel hij er niets van gezegd heeft. Ik heb intusschen uit alles den indruk ge kregen, dat het me mettertijd gelukken zal oom met u t: verzoenen met u al leen, mijnheer Wernher want een ver zoening tusechcn oom. en uw ouders is uit gesloten. Is u daar zoo vast van overtuigd? vroeg Richard met een beklemd gevoel. Ze knikte zeer ernstig. Ja. En can een verloren zaak moe ten we gaai. krachten verspillen. Een ver zoening tusschen u en com acht ik echter, na mijn gesprek van gisteren met hem, niet onmogelijk. Voorloopig is althans be reikt, dat ik het geld voor u hier heb. Hier is een chèque voor dertig duizend mark en ik ben blij u te kunnen mededeelen, dat u die som voor vijf jaar rentevrij mag lee- nen. Maar ik maak u er op attent, dat oom Karl niets met de zaak te maken wil hebben. U moogt hem er ook niet voor be danken. Alleen wij beiden onderhandelen daarover. Ik hoop, dat u later nog gele genheid zult hebben om dit alles met oom Karl persoonlijk te bespreken, maar voor loopig is het het beste, dat u net doet, of u niet weet dat dit geld van hem komt. Ik hoop van harte, dat het u geluk zal brengen. Hij bracht haar hand aan zijn lippen. Ik dank u uit den grond van mijn hart, juffrouw Rogga, voor uw hulp. Ik Men beweert zelfs dat het in de Sahara meer regent dan in Pirados, zoodat de zeldzame gebeurtenis inderdaad de moeite van het huldigen waard was. Zouden er zoo veel gedenkteekens komen? Bij ons in alle geval niet. zulle! POPOPO, een negerkoning en kanibaal, had zijn vrouw Lololo hl een vlaag van dolle drift doodgeslagen en daarna op- ge eten. Teen hij hiermede klaar was, kreeg hij wroeging. Sascso, zei hij tot den toover.aar van het dorp, je weet wat er met de arme Lololo is gebeurd, 'k H-cb er spijt van! Weet je wat je dcet? Tatoueer op mijn buik: Hier iigt Lololo begraven; zij ruste in vrede! 'N GEDACHT: Lief en leed steeds met elkander deelen, Samen zijn één hart en ééne ziel;, Zalvend zoet elkanders wanden heelen Juichen saam om 't heil dat elk beviel! KIJK! KIJK! Een, twee. drij, 't Huwelijk Da's een loterij! Waarvan iedereen, m'n beste vrind, Die 't groots lot eens wir.t!... Zich de gelukkigste mensch zeil achten Mocht hij 't na een paar Jaar Terug brengen waar 't hem stond te [wachten! 't Huwelijk is 'n loterij!... in den figuur lijken zin natuurlijk... Maar in Australië heeft er onlangs 'n loterij plaats gehad waardat den eersten prijs bestond uit een huwelijk, of beter, 't voorwerp van 'n huwelijk, nameliik... een vrouw. Die loterij werd gehouden ten bate van een weeshuis en de hoofdprijs was een beeldschoon meisje van 20 jaar. De loten, die natuurlijk slechts aan vrij gezellen ofte jonkmans verkocht konden worden, kostten 30 frank... maar men mocht ook meer betalen. Het inrichtend komiteit zou zorgen voor de vereischte pampieren, het noodige geld voor de huwelijksplechtigheden, vcor de huwelijksreis en zelfs voer den uitzet. Het aantal huwelijkskandidaten was overgroot. Ja, op 't eerste zicht Jijkt zoo'n Australische loterij erg vreemd... maar is elk huwelijk cm zoo te zeggen geen loterij met de vrouw als hoofdprijs. Maar helaas! d'r mankeert toch nog wat aan... want ais de "prijswinnaars» niet tevreden zijn i et hun lot, kunnen z'hur.en pri's niet weer laten verloten'... Dat zou d'r nog moeten bijkomen! EEN BEWONDERAARSTER van den Amerikaanschen schrijver Mark Twain, vroeg hem eens of hij in de liefde geluk cf ongeluk had. Ongeluk! Uitgesproken ongeluk! ant woordde de geestige schrijver. Denkt eens aan... de vrouw die ik "lief heb, is getrouwd Och zei de bewonderaarster mede lijdend. Met wien dan? De schrijver fluisterde: Met mi' 'T DANSEN IS EEN... SPORT Dat deer h:n die 't gaarne doen 3ijze"d-r in 't winterseizoen ""el beoefend wordt. Ce zult ree gr'roven als ik zeg Dat d'Ergelschcn daar hebben 'n handje [van weg En dat er daar elk seizoen, 't is niet ge- [zwansd, Meer dan 90 milUoen pond wordt ver- [danst Een verter-enweerdiger van de Vereeni- ging van Ergeische dansmeesters heeft dit bedrag uitgecijferd: 40 ten honderd zoo zegt hij, van de Engelsohe bevolking is verzot op den dar.,:,», dat wil zeggen ze gaan cp zijn minst één keer per week ne goeie flikker slaan in 'n dansgelegenheid; 40 ten honderd dat rijn zoo maar achttien millioen Engelschen. die volgens de be rekeningen van onzen dansstatistieker iederen Winter vijf pond sterveling per hoofd uitgeven. In deze vijf pond is neg niet begrepen wat fo.n trams en autobus sen uitgegeven wordt, evenmin als de be dragen welke die ddrslustigen vcot tabak; sigaren en sigaretten verteren. Die uitgaven hangen dan pok nog af van 't temperament van den nieuwen seizoendans... en de nieuwe zwanspartij die ze Lambeth-walk hebben gedoopt, en die dees seizoen met al 't jyuksss gaat looper.. zal zeker wel alle retards gaan kleppen! 't Is nc al iets... 90 millioen pondekens! EEN SCHOT had voor zijn oyerieden vrouw een krans moeten kcopen. Op het lint stond: «Eeuwige rouw». Veertien dagen later bracht de Schot een bezoek aan 't kerkhof. In de hand hield hij een potje verf en oen penseel. Vijf minuten later stond er op het lint: Eeuwige rouw. omdat de krans mij vijf shilling heeft gekost»! HIER ENK'LE NIEUWSJES NOG Zonder leugen of bedrog, Om U, lijk op and're keeren 't Een en 't ander bij te Ieeren. D'r komen ook zoo maar 'n Paar Middeltjes bij te pas Die 'k in een scHconhsidsfooekje las M'n Lezsre-skens kunnen er best bij varen Om hun schoonheid te bewaren! 't Is nog ne keer lijk meê alles... sim pel, maar ge moet het weten... Als ge bij voorbeeld ne platneus hebt, eh! wordt dat lichaamsdeel mettertijd smaller, wanneer men het, eiken keer als ge niet in gezel schap zijt, met UchfcEn druk tusschen duim en wijsvinger van boven naar be neden masseert. Probeer maar ne keer! Als uw kin te zwak ontwikkeld of terug- staande is, dan moet ge ze lichter poe deren dan de rest van 't gezicht, alzoo lijkt ze meer vooruitkomend. Staat ze echter te spits en te veel naar voren dan moet ze donkerder gepoederd worden... Dat zijn zoo van die kleine trukjes, zie! EN HIER, als 't U planzier kan doen, vindt ge enkele spreuken... 't zijn wel Chineesche, maar ge zult er toch wijs uit worden. 't Verstand der vrouw is kwikzilver en iBBSSBnassfiiiKaasiSgissazaBHaiSH begrijp wel, dat het niet makkelijk zal zijn geweest, cm dat geld van oom voor mij los ts krijgei Ze glimlachte fchalksch. O, het was heelemaal niet zco moei lijk. In ieder geval heeft u me voor goed tot uw schuldenaar gemaakt. Daar is geen sprak, van, mijnheer Wemher. Het gaat er r.u maar cm, dat u uw plannen kunt uitvoeren en daarmee het geluk van Judith Walberg kunt be vorderen. Hij werd bleek en er »wur. een harde trek om zijn mond. Als u me alleen orq juffrouw Walberg geholpen heeft, moet ik a helaas de chè que teruggeven, juffrouw Rogga, zei hij ernstig. Mijnheer Wemher! riep Felicitas verschrikt. Ze zag hoe het in hem giste. Eerst na een poos gir.g hij voort. Ja, Juffrouw Rogga, Judith Walberg heeft me mijn woord terug gegeven. Toen ik van u hoorde, dat oom me het geld niet wilde geven ben ik met een bezwaard hart naar haar toe gegaan. Ik achtte het mijn plicht om haar onder de gegeven omstan digheden iiaai vrijheid terug te geven. Ik weet, hoe verwend ze is en welk een onze ker lot haar aan mijn zijde zou wachten. Ik beken u eerlijk, dat ik ondanks alles hoopte, dat ze haar woord n et terug zou nemen of ten mms te cp me zou wachten. Het zou me ontzettend gelukkig hebben gemaakt en me moed hebben gegeven cm den strijd om het bestaan cp te r.emen maar ze heeft er geen oogenbiik over ge dacht. Ik kreeg den indruk, alsof ze eigen lijk al verlangend op het oogenbiik had gewacht, waarop ik haar i.aar vrijheid zou teruggeven. Er sprak diep leed uit zijn wooiden. Felicitas had zwijgend geluisterd. Toen hij had uitgesproken zei ze: Ik heb u het geld niet alleen om Ju dith bezorgd, al heb ik daarbij ook haar hart is was. Als mannen bij elkaar zijn, dan hooren ze elkander, vrouwen bezien eikaar. De vreesachtlgste vrouw be zit moed genoeg om kwaad te spreken. Behandel uw gedachten als paarden en uw wenschen als kinderen! Nog al straffen blink eh! 't Is daarom dat 't Chineesch is ook. DE SERGEANT leert de theorie en dan de praktijk. Rechts! Links! Keer om! Rechts! Links! R... Een schacht verlaat de rangen... Waar gaat ge, buldert de kleine overste. 'k Heb er genceg van! Alle seconden verandert ge van gedacht, antwoordt enze schacht, die zeker peinsde dat hij... thuis was! 'K GELOOF dat 'n heken hier niet zal missstaan... en is 't van de plezantste niet, DAT IS PRECIES GEEN' ONGELUK I. De boeren in den oorlogstijd Die hebben onder ons gezeid Veel centjes kunnen maken. En onder on?, 't mag ook gezegd 't Gaat vandaag neg niet te slecht Maar ach! wat droeve zaken. Als ge bij den ontvanger gaat En zonder dralen, Al maakt s'U driftig, gram en kwaad Flink mocgt betalen... Refrein. Dat is precies geen crjeluk Maar 't ligt toch veer de hand Ge raakt er mede van uw stuk Neen... neen... 't is niet plezant! II. Wanneer g'een jaartje zijt getrouwd En alle twee van kindjes hcudt En dus een kind wilt koopen Gebeurt het dat g'op 't onverwachtr Somtijds wel midden in den nacht Met... d'ijzeren hced mocgt loopen Verdraaid! Wat zal 't r.u zijn? Een zoon Om te beginnen? Maar oei... een drieling, fri-Ua en schoon Kcmt voor de pinnen! Refrein. III. Wanneer een knappe lieve meid Sinds jaren met een jengen vrijt Dan hcopt z'er meê te trouwen. Ze maakt zich sierelijk en net Met lint en strikjes opgezet. Dat hoort zoo bij de vrouwen. Maar op haar trouwdag, krijgt ze. och 't Is cm te schrikken [Heer Juist op haar neusjelief e:n zweer... Wel zoo r.en dikken... Refrein. IV. 't Gebeurt ook dat een jonge kwant Wil trouwen met oen cuw matant Natuurlijk, om de duiten, Hij denkt, och God, na weinig tijd Dan is ze toch r.aar d'eeuwigheid En zit ik met de kluiten... Maar zie, matant blijkt wel te pas En taai geschapen... En hij mag, bij die ouw karkas Nog jaren slapen. Refrein. V. Een jongen die een meid bemint Doet alles om dat lieve kind Gedurig te ontmoeten. En als ze 's avonds slapen gaat Gebeurt 't dat hij op schildwacht staat Om haar nog eens te groeten... Hij klautert naar haar kamer op Tikt aan de ruiten... Maar ach... de moeder steekt heur kop Venijnig plots naar huiten. Refrein. En daarmee zie, beste Lezers en alder- liesfte Lezereskens, is 't vat nog ne keer af voor dees weke... en al was 't geene speciaalik hoop toch dat het U zal gesmaakt hebben en... dat 'n ware zeker geen ongeluk!... Ondertussschen wc use h ik U allen een plezante en gezellige Zondag toe. 't Manneken uit de Maan. (BSBEEaajaHEHHBHESBBHaBQEIEB» U VRAAGT?. WIJ ANTWOORDEN! U vraagt ens wat U wenscht te weten in verband met huishouding, recepten, opvoeding, schoonheisdwenken. enz... Wij antwoorden U zoo vlug en zoo goed moge lijk. Op geneeskundige vragen kunnen wij echter geen antwoord verstrekken, daar deze niet tot onze bevoegdheid behocren. Stuurt Uw vragen, raadvcrooe'.ten, onder gesloten omslag aan TANTE BAR BARA adres redaktie van ons blad. Ee- ieefd verzoek er een postzegel van 75 centiemen bij te voegen voor het dekken van de onkosten. U kan in alle vertrouwen Uw vragen en raadverzoeken insturen. Wij antwoorden steeds cr.der beginletters of onder opge- gevene schuilnamen. U vraagt?... Wij antwoorden!... AT. R. vraagt ons: c Wat moet ik doen codat de kous of sok minder gemakkkelijk bij het steppen van den houten padden stoel wegglijde? U kan daaraan ver helpen door met een mesje vlak bij den onderrand van den bol. een gleuf te ma ken. Als u er een elastiekje om doet, kan de kous of sok nooit wegglijden. P. D. vraagt ons: IU heb een jongen van elf jaar die zoowel op school als thuis lievtr lui dan moe is? Voor om het even welk werk voeit hij niets! Maar in het ravotten is hij steeds haantie vooruit? Wat moet ik doen om zijn luiheid den baas te worden, en van mijn jongen een ernstigen student te maken? Allerlei omstandigheden zouden nader moeten be licht worden. Maar in elk geval verwijt hem nooit 70or: luiaard! Want een rakker zou zich aan die woorden kunnen aanpas sen, tn als volgt redeneeren: inderdaad, ik ben een luiaard, daar is echter nu eens niets aan te deen, ik ben het en blijf het. Aldus kan men met voortdurend het woordje luiaardnaar het hcofd te slingeren, iemand luiaard maken, die het niet was. Daarotn is het veel verkieaelijker uw zoon vriendelijk toe te spreken, hem aan te moedigen, er hem bij de minste gelegenheid cp wijzen dat hij wel kan als hal maar wil: en u hebt veel kans dat hij zijn schade inhaalt, dat hij flink be gint t-e werken. H. S. Indien u den spiegel in den tegelmuur wilt aanbrengen, moet u er een dunne plaat zink achter plaatsen; indien u den spiegel er vóór wilt bevestigen, kunt u dit doen met behulp van dopjes. Het is best den soi-gel te voren tegen vocht te laten behandelen. Ncllv vraagt ors: Wat moet ik doen cm sneeuwwitte tanden te krijgen? Om mooie sneeuwwitte tanden te beko men. schuiert u ze iederen morgen met gewoon keukenzout en een harden tan denborstel, welke ge nat gemaakt hebt in een glas lauw water waar ge eenige drup pels zuurstofwater hebt in zed aan. Eens op de week neemt ge een doekje dat ge vochtig maakt en dan in zout doopt, waarna ge voor den spiegel van boven naar onder wrijvend, uwe tanden vrij n-aakt van de bruine laag welke op het gla-i'ur dér tanden komt zitten. Voor ge ■sla-Den vaat schuiert ge ze met een goede Dentifrice. DE MAAND DECEMBER Welke visch kunnen wij nu best koo pen? Spiering, steur, panharing, schel- v'sch (in de wintermaanden het best), kabeljauw, scrot, ij'bokking, kanoer, sohol, griet, messeden. oesters, Noordzesgarna- len, zalm, blei, brasem, tong, tarbot. Welk wild en gevogelte kunnen we nu bet kooien? Kin. duif, wilde eend, pa trijzen, kalkoen, fazant, gans, haas, wild konijn, roe, kapoen. Welke groenten en vruchten kunnen wij best kcopen? Bloemkool, selderij, ker vel, peterselie, worteltjes, pestinaken, biet, uien, andoorns, rarr^s, selderijkmollen, savoye-, roods- en wit!» "rooi, prei, spruit jes, raapstelnm, Brus-e'sch lof, winter wortelen, koolrapen, sehesenseren, boeren kool, bananen, meloenen, citroenen, peren, appelen, druiven, noten, mispels, sinaas appelen. Wat kan men het best in deze maand inmaken? Karing en steur. ZOO LEEREN DE MOEDERS HUN KINDEREN LIEGEN!... We lezen in een klein weekbladje vol gend interessant stukje: o Een moeder stapt den tram op met een jongetje van een jaar of zeven. Een kaartje a. u. b. En voor hem? en de ontvanger wijst naar het jongetje. O, 'die is neg maar vijf jaar, hij is groot van was ziet u. Dat is niet waar, mijnheer! riep het ventje, ik ben bijna zeven jaar, ik mag achtereen m'n eerste Communie doen. En tot zijn moeder: Gij hebt gelogen, dat zal ik tegen onze vader zeggen De menschen schaterden... Zoo Ieeren de moeders hun kinderen liegen! besloot wijselijk de ontvanger. GEDURENDE DE GURE MAANDEN MOETEN DE KINDEREN ZICH IN HUIS KUNNEN VERMAKEN! In veel huisgezinnen kunnen de ouders er geen speciale kinderkamer op na houden, waar de kinderen naar hartelust mogen spelen: er dient over het algemeen teveel afgerekend te worden met de be perkt? ruimte. Gedurende de gure wintermaand|en moeten de kinderen toch over een eigen hoekje beschikken, de grootere vinden dit j'iiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifliiiiiiiiiüiiiiiiüiüiiüüiiiniiiiiiiiiüiiiiniiiiiiüiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiüiitiii'üiiiiiiiiiin'ik L. PIERLOT-PIERRET AHe-sur-Semei». Nr 2, speciaal, uiterst licht, 26 fr. de kgr. Nr 4, speciaal voor liefhebbers, 32 fr. de kgr. Franco to i terugbetaling per 2 kgr. 1 Fr. verminde r.ng de kgr. per 4 kgr. Fiir». middelmtiee cn errove snit. iBBBiazEzazaaiBEiBBBBffaasaBBB METALEN FILMS Het vraagstuk van liet brandgevaar in kinemas schijnt eindelijk te zijn opgelost door een uitvinding van de Taylor Sloane Corporation of America. De scheikundigen van deze corporatie zijii er in geslaagd, een nieuw filmmate riaal samen te stellen uit een bijzondere metaai-legeering, die onbrandbaar en on verwoestbaar is en die aan beide kanten kan worden gebruikt. Daar bet nieuwe materiaal ondoorzichtig is, vcreischt bet een overigens niet af te ingewikkelde verandering in de constructie der pro jectietoestellen, door middel van een klei nen spiegel wordt de juiste ^sitie van lichtpunt, filmbeeld en lenzen hersteld. De onbrandbare celluloïdfilm beeft al tijd te kampen gehad met de moeilijkheid, dat de prijs zeer hoog en de kwaliteit zelden onberispelijk was. De prijs van het metalen filmmateriaal, zal slechts één honderdste van den prijs der onbrand bare ceiluioïdfilm behoeven te bedragen. En bovendien heeft de nieuwe substantie bet voordeel, dat zij afgewasschen en daarna opnieuw gebruikt kan worden. MEUBELPAPIFR Gasthuisstraat, 13, POPZRINGE. Sukkelt niet om wel gekleed te zijn. Koopt opgemaakte MAN TELS en KEEDEREN. Altijd de laatste chic, voor alle malen bij 5, Henri SerruysSssgn,, ©csfende (Bij aankoop DOOR DEZE REKLAAM heeft men recht op een Beschenk). SI 3 il!l!l!l!!!llllllill!!l!i!ll!lli!!:li:!!!lilllll!!llliill!!il!l!!llllllllllllllllli!llll!lil!l!llli!lllllllllll!lllllllllllllllllllllllllilliillllillllllilllllilllllliilll!ilillllilllllllllllliil!!llllllllllllllllllll wel aan haar gedacht. Wat u me zegt, klopt heelemaal niet met den indruk, dien ik van Judith heb. Ik heb het gevoel, als of zij iemand is, die met haar heele hart zal vasthouden wat haar lief is geworden. Wie weet, waarom ze haar vrijheid uit uw handen heeft teruggenomen. Er waren daarbij zeker geen leelijke gevoelens in het spel. Er speelde een bitter lachje om zijn mond. U behoeft haar niet te verdedigen, dat doet mijn eigen hart al voldoende. Ik zeg dagelijks tegen mezelf, dat het voor haar het beste was, dat ze zich vrij maak te. Ze is niet opgevoed voor den strijd om het bestaan en ik zelf zou er het hardst onder geleden hebben als ze aan mijn zij de iets had moeten ontberen. Daarvoor houd ik te veel van haar. Maar cok de innigste liefde is niet vrij van egoïsme, het heeft me ontzettend veel gekost om haar vrij te laten. Ik zal trachten in mijn werk vergetelheid te vinden. Vol medelijden keek Felicitas hem aan. Ze trachtte zich in te denken in Judiths gedachtenaang en piotreling verhelderde haar gezicht. Weet u wat ik der.k, mijnheer Wern her? Nu? Ik der.k, dat Judith haar woord al leen terug heeft genomen, omdat ze bang was dat een arm meisje u maar tot last zou zijn. Hij schrok even, maar toen schudde hij het hoofd. O r.een, daarvoor kende ze me te goed. Dan weet ik niet, hoe ik Judiths hou ding verklaren moet. Maar als ik u was, zou ik er nu alles op zetten om me om hoog te werken en dan zou ik Judith op nieuw vragen. Er speelde een bitter lachje om zijn mond. Intusrehen zal ze al lang een ander gelukkig hebben gemaakt. Felicitas keek hem. bijna verschrikt aan. Acht u dat heusch mogelijk? Waarom niet, het zal haar niet ont breken aan rijke aanbidders, die haar kunnen aanbieden, wat het noodlot haar ontnomen, heeft. Felicatls schudde het hoofd. Nêen, daar is Judith veel te trotsch voor, ze zal zich nooit verk-oopen, zei ze met overtuiging. Niemand weet beter dan ik, wat een trotsch, hoogstaand schepseltje ze is. Maar ze is nu eenmaal niet opgevoed voor den strijd, ze is verwend en als de nood aan den man komt... Als ik vermoed had, dat ik het geld zoo gauw zou krijgen, dan zou ik... Maar het is nog niet te laat. Wilt u niet nog eens met Judith spreken en haar alles ophelderen? viel Felicitas hem leven dig in de rede. Een harde, trotsche uitdrukking kwam op zijn gezicht. Neen. Nu het eenmaal gebeurd is en ze haar besluit genomen heeft, ls voor mij het laatste woord gesproken. Bedelen wil ik niet. waar ik me eens rijk als een ko ning waande. Felicitas haalde diep adem. Ik vind het alles verschrikkelijk droe vig, mijnheer Wernher. Maar ik hoop van harte, dat alles nog in orde komt tusschen u en juffrouw Walberg. Hij boog dankend het hoofd. Ik ben u zeer erkentelijk, juffrouw Rcgga, en u beschaamt me met uw goed heid. U stapelt vurige kolen cp mijn hoofd. Want ik... Ze liet hem niet uitspreken. U kende me toen niet. En ik zal altijd blijven probeeren oom rechtvaardig voor u te stemmen. U moet niet boos op hem zijn en hem voor onrechtvaardig houden. Uw ouders hebben hem heel veel verdriet gedaan. Hij meende in zijn recht te zijn toen hij u onterfde. Richard keek haar onderzoekend aan. Weet u misschien, wat de werkelijke reden is, dat oom Karl met mijn ouders gebrouilleerd is geraakt? in hun slaapkamer, maar de kleintjes die pas of nog niet naar school gaan. zouden over een speelruimte in de huiskamer moeten beschikken. Laat de kinderen daar naar hartelust spelen. U zult eens zien wanneer u ze laat betijen hoe ze zich daar thuis voelen. Indien mogelijk, hebben zij een gedeelte van de muurkast of anders een andere berggelegenheid, waar zij alle schatten na het spelen persoonlijk moeten opber gen: daaraan moet streng de hand ge houden woden. Daardoor wordt het ron dom slingeren van het speelgoed voor tamen. DE KUNST OM VISCH TE KOOPEN In het kookboek uitgegeven door de Prepagand^.kommissie voor Zeevisch, lezen wij de volgende interessante gegevens: ALs ge het kent om visch te koopen. dan gaat ge niet naar de visehmarkt of bij den vischhandelaar met het vaste ge dacht, deze of ger.e visch te koopen. en ge maakt uw keus niet vooraf, want er is minstens altijd één soort visch, dien dag aan zeer vccrdeeügen prijs te koop ge boden. Daarbij is de visch die het goed koopst verkocht wordt, niet minder voed zaam of niet minder smakelijk dan dure visch. Ten anderen het is veelal een kwestie van mode, en de huisvrouw vraagt luxe visch omdat haar buurvrouw het doet, of wel omdat de handelaar geen goedkoope visch rar...:d(, stelt zij er zich mede te vreden, en geeft veel geld uit Maar rij moet aandringen bij den handelaar dat deze ook de kleine visch zou verkoopen. Als ge het kent om visch te koopen ziet ge dat rij versch is! Zoo niet is het onmogelijk goede visch- gerechten te bereiden. Kenteekens van versch zijn, voor alle vlschscorten Het oog meet blinkend zijn en helder... en niet troebel. De kieuwen moeten rcod rijn... en niet ingevallen. De buik moet goed rond zijn... en niet ingevallen. Het vleesch moet vast zijn... en niet slap. De geur moet aangenaam zijn... en niet naar bederf ruiken. De schubben moeten goed vastzitten.. en riet los. De vinnen moeten in goeden staat zijn... en niet beschadigd. Onthoofde visch is niet te miskennen, daar men in veel gevallen aanraadt slechts onthoofde visch te verzenden, gezien deze beter tegen het vervoer is bestand, en dat den afval ter plaats kan verwerkt worden tot andere doeleinden. Daarbij worden de vervoerkosten ook lager. TAFELLEKKERNIJEN Onder dezen titel heeft de Nationale Oommissie voor Economische Uitbreiding een brochuur uitgegeven met eenige goede reoepten, waarvan we er vanaf eerstvol gend- week regelmatig een paar zullen publiceeren. TANTE BARBARA. 'svcseuBBiaaHSKSFaiüiaü'nzüüBü** DE AFKOMST VAN LEON BLUM In Le Populaireheeft I,éou Blum, de Fransche socialistische leider, verzet aangeteekend tegen de legende als zou Blum niet zijn ware familienaam zijn, cn als zou hij in Bulgarije geboren zijn van BuTgaarschc en Duitsche ouders. Léon Blum bevestigt op 9 April 1872 te Parijs geboren te zijn van een vader uit Westhofen (Elzas), en een moeder van Parijs. Zijn vier grootouders waren Franschen uit Elzas. Zoo ver als zijn afstamming reikt is deze zuiver Fransch. Van sedert de Fransche Israëlieten op den burgerlijken stand ingeschreven wor den, heeft zijn familie den naam Blum gedragen. Eenige jaren geleden heeft een katholiek blad in Elzas opzoeking in ar chieven ondernomen die zulks bevestigen. iBssasHHSMuaaaHBaiBnaEaaa DCWMRR0B&0 I ICfalI 6oon oc C." LIEDi' IIBBEBBS93B9BBHBB9BRSISE8IB9 9 DEOEMBER: 1567. Afscheidsbrief van Margareta van Barma, aan de Staten, na haar ne genjarig bestuur. Na de gewelddaden der Beeldstormers, durfde de lanivoogdes niet langer in de Nederlanden blijven, en zij vernam, met groote vreugde dat haar Broe der Fili-p II, haar vraag tot vertrekken inwilligde. 1642. Séguier yervangt te Parijs Ri chelieu als beschermer der Fransche Aka- demie. 1832. Dood van M. Jacquemont, ge boren in 1831 te Parijs. Reiziger beiast met een zending in Indië. 1884. In Frankrijk schaft een wet de 75 onafzetbare senatoren af, en wijzigt het kiezerskorps voor den Senaat. 1923. Dr Aug. Borms wordt voor de Kamers gekozen. Op de 133.166 geldige stemmen te Antwerpen uitgebracht be komt hij er 83.058. P. B. IB3BSiUBHI>£SK8BBSBSBBBHBBBBBg Ze keek hem met groote ernstige oogen aan. Ja, dat weet ik. Wilt u me niet zeggen wat er inder tijd gebeurd is? Ze schudde het hoofd. Neen, dat kan en wil ik niet. U schijnt ervan overtuigd te zijn, dat alle schuld bij mijn ouders ligt. Ze aarzelde. Toen zei ze zachtjes: Vraag niet verder, ik wil u liever geen pijn doen. Hij streek over zijn voorhoofd. Als ik maar een duidelijk inzicht in deze zaak had. Zoudt u oom Karl er niet toe kunnen bewegen me althans een on derhoud toe te staan? Misschien later. Ik heb nu al een kleine bres in zijn wrok gemaakt. Ik weet, dat u hem vroeger lief is geweest als een zoon u moet niet ongeduldig worden. In ieder geval heb ik al bereikt, dat oom inziet, dat het onrechtvaardig is u verant woordelijk te stelldn voor wat uw ouders gedaan hebben. Geloof toch, <aat uw zaak bij mij in de beste handen is. Dat weet ik Juffrouw Rogga en nog maals innig dank voor uw medewerking. Ik zal het r.ooit vergeten. Ze keek hem vriendelijk aan. Ik hoop nog iets van u te hooren. En ik behcef u wel niet te verzekeren, dat ik hartelijk belang stel in het welslagen van uw plannen. Zijn anders zoo koele, scherpe oogen hadden nu een warme uitdrukking. Als u het me toestaat, zal ik u schrif telijk op de hoogte houden van wat ik be reikt heb. Graag. Ik zal u ook schrijven, als ik u iets belangrijks te zeggen heb. Dat zal me zeer"aangenaam zijn. Ze drukten elkaar tot afscheid hartelijk de hand. Mevrouw Emilie had nauwelijks den te rugkeer van haar zoon kunner. afwachten en onderwierp Richard onder het avond- ZONDAG 4 DECEMBER 1938: Tweede Zondag van den Advent. Voor de komst van 'n hooge bezoeker, is er bezorgdheid om alles in orde te bren gen, alles op zijn best te zetten, opdat al les zijn welkom uitsnreke. In de Liturgie ook. Bereid den weg des Heerenroept de H. Kerk ons in den Advent toe. De Vocrlooper wil de zielen ontvangelijk ma ken, den harden grond breken en gereed leggen voor de komst van Christus. Ma ken we effen de wegen naar het diepste van onze ziel; zonde en slordigheid en na latigheid die den weg versperren, worden weggeruimd, om den hocgen Bezoeker voor Kerstdag te verwelkomen. H. Joan nes de Dooper. kom ons ook voorbereiden! Volk van Sicn, zegt ons Isaïas in den Intreezang, zie de Heer is in aantocht, ter redding der volkeren; uw harten zullen met vreugde vervuld worden bij den blij den klar.k van zijn stem». Spoeden we ons Hem te gemoet, diep overtuigd dat ook in onze wereld, bij ens volk. in onze ziel, Christus moet komen. Ook ik, in de ze dagen, moet denken aan het goddelijk ongeduld van Christus, die zich opnieuw zou willen vertoonen aan de menschheid, die er zoo hevig behoefte aan heeft... En ik, hoe ijl ik het ongeduld van Christus te gemoet? Roep ik Hem bij in mijn hart, deze dorre, donkere aarde?... Reep ik Hem bij in de zielen der bedrukten, tot een nieuv/ licht, tot het beginsel van een leven zonder vlek? Roep ik Hem i.eer naar de landen zor.der geloof; bode van vreugde?... Smeek ik Hem af in de H. Fucharistie als een zaligmakende komst, als een brand van liefde, als een pand van onvergankelijke verwachtingen?(Contardo Ferrini, Kerstnovene, Vertaling Wies Moens). Paulus, Christus' Vocrlooper bij de Hei denen, komt ons melden dat Hij komt om liefde in onze harten te storten... om ons cp te nemen en op te richten ter eere van God... om Gods beloften aan de Oudva- ders gedaan, te vervullen... om in 'n over vloed van barmhartlghied de heidenen bij te halen naar het wcord van Isaïas: Hij zal de vreugde zijn voor het heele vclk We krijgen ook Johannes te zien, den boetedcener en boeteprediker, Gods ge zant die den weg moet bereiden en die ook in het gevang Christus verkondigt. Mochten we ook door boete ons zefl be reiden en de wegen tot Christus bereiden voor anderen.Christus profeteeren de jongelingen door de rustige klaarheid van hun onschuldig oog, de vranke openheid van hun karakter en de overvloedige weg vloeiende liefde van hun hart. Christus profeteeren de leliën die groeien in de schaduw van zijn Kerk; onuitsprekelijke geur van Goddelijke deugd, onloochen baar bewijs voor zijn bovenmenschelijke levende kracht. O, mochi ik ook op een of andere wijze Christus voorspellen... O! de brem die groeit op de rotsachtige kruin der bergen, zij biedt nog hare vrucht aan den dorstigen reiziger; en ik zou ten nutte zijn aan niemand! (Zelfde novene). DECEMBER - WINTERMAAND 4 Z 2e Zondag v. d. Advent. H. Barbara Evangelie: Joannes de Dooper tendt tot Jezus. 5 M H. Sabbas 6D H. Nikolaas van Myra 7 W H. Ambrosius 8 D O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen 9V H. Leocadia 10 Z H. Melchiades 11 Z 3e Zond. v. d. Advent. H. Damascus HERDENKINGEN 3 DECEMBER: 1381. Overlijden te Groenendaal, bij Brussel, van den Vlaamschen mystieker en letterkundige Jan Van Ruusbroec, die he den nog in de wereldliteratuur een voor name plaats inneemt. Geboren in 1283. 1592. Farnere Alexander leverde slag tegen den Franschen Koning Hendrik IV, die met de protestanten meeheulde. Hij dwingt hem Rouaan te ontzetten, doch wordt zelf, tijdens den laatsten veldslag, doodelijk gewond en sterft. 1789. Overlijden van den Franschen zeeschilder Joseph Vernet. Hij werd: in 1714 te Avignon geboren. 1812. Geboorte te Antwerpen van den Vlaamschen'romanschrijver Hendrik Conscience, zoon van een Franschen oud marinesoldaat. Hij schreef meer dan 100 boeken. Zijn eersteling Het Wonder jaar is ook de eerste Vlaamsche roman in België geschreven, o De Leeuw van Vlaanderen zijn meesterwerk, is in alle Europeesche talen overgezet. Al is zijn stijl soms opgeschroefd, en zijn taal on zuiver, toch blijft hij een goeden vertel ler, die zijn volk leerde lezen. Hij kreeg te Antwerpen zijn standbeeld terwijl hij nog in leven was. Hij overleed te Brussel op 10 Sept. 1883. 1851. Baudin wordt te Parijs, op *de Barricade van Ste Marguerite, gedood als verdediger van de Republiek. 1865. Overlijden te Parijs van J. M. Quénard. Geboren in 1797. Schreef o. m. Dictionnaire des preudonymes», 15-37. Overlijden van den Belgischen oud-minister Poullet. 4 DECEMBER: 1402. Oprichting van den eersten Schouwburg te Parijs: Charles VI laat de Confrères de la Passiontoe zich te vestigen in het Hópitale de la Trinité». 1642. Overlijden van den Franschen staatsman Armand Jean du Plessis, her tog van Richelieu. In 1585 te Parijs gebo ren, in 1622 kardinaal, in 1624 minister van Lcdewijk XIII. Door het breken van de politieke macht der Hugenoten, wien hij in 1628 La Roehelle ontnam, en van het verzet des adels, bereidde hij het ko ninklijk absolutisme voor, en door zijn deelneming sinds 1635 aan den dertigja rigen oorlog, het overwicht van Frankrijk eten aan een formeel verhoor. Doch tot haar ergernis bleef hij zwijgzaam en gaf slechts een paar ontwijkende antwoorden, zoodat ze het eindelijk op gaf iets uit hem te krijgen. Des te verraster waren beide ouders, toen Richard zich plotseling tot zijn vader wendde en onverwacht voeg: Hoe is het eigenlijk tot die breuk tus schen u en oom Karl gekomen? Een oogenbiik bleef het doodstil in de kamer en Richard zag, dat zijn vader en moeder een snellen blik wisselden. Hoe kom je daar zoo ineens op, Ri chard, vroeg zijn vader ontwijkend. Je weet trouwens toch al lang de reden van dien ouden familietwist. Richard schudde het hoofd en keek rijn ouders onderzoekend aan. Neen, dat is niet waar. U heeft altijd maar heel vage toespelingen daarop ge maakt en ik zou toch zoo graag eens ge heel op de hoogte zijn van deze droevige geschiedenis. Je weet toch wel, dat niemand an ders dan de overleden mevrouw Rogga de schuld van alles is, viel zijn moeder nu in. Dat mensch is er in geslaagd Je vader bij ocm Karl op de ongelooflijkste manier te belasteren en zwart te maken en zoo doende is die vervreemding tusschen ons ontstaan. Kunt u me dat niet eens wat uitvoe riger vertellen? bleef Richard aandringen. Ik weet geen enkele bijzonderheid. Zijn vader maakte een afwerend gebaar. Laat die oude geschiedenis toch rus ten, Richard. Waarom over dingen praten die nu eenmaal niet meer te veranderen zijn? Laten we liever alles begraven en vergeten. In ieder geval is die vrouw er in geslaagd oom Kaal Wernher heelemaal in te palmen. Maar hoe kwam ze daartoe? vroeg Richard verder. Nu, ze heeft natuurlijk gehoopt, dat oom Karl met haar zou trouwen. Hij heoft misschien ook wel een vluchtige genegen heid voor haar gevoeld, maar daarna «in* in Europa. Hij begunstigde kunsten ea letteren: hij stichtte o. m. in 1625 de Fransche Academie. 1679. Overlijden te Hardwich van den Engelschen wijsgeer en materialist Tho mas Hotobes. de gror-dlegger van het sen sualisme. Hij werd in 1588 geboren. Hij schreef o. m. «De Menschelijke Natuur». 1832. S-aijts de Belgen het Verdrag der 24 Ar!'kelen hadden enderteekend, waardoor zij aan Holland een deel van Luxemburg en van Limburg moesten af staan. alsook 8.400.000 gulden tot delging van de Hollardsche schuld, toch weigerde Koning Willem de citadel van Antwerpen, te ontzetten. Ook toen hij daartoe order kreeg van Frankrijk en Engeland. Doch toen kwamen Frankrijk en Engeland ge wapenderhand tusschen, en na 19 dagen besto-mir.g, moesten de Hollanders rich overgeven. Allen, vijf duiz'nd man, wer den in ballingschap naar Frankrijk mee gevoerd. Eerst één jaar later, toen de Schelde voor België heropend werd, kwa men zij vrij. Men herinnere zich dat de vrede tusschen België en Holland eerst in 1839 voor goed werd gesloten. 1882. Overlijden van den physloloog von Blschof, die belangrijke werken le verde over de physiologie van de zoogdie ren. 1904. Overlijden te Antwerpen van Emmanuel Rosseels, dichter en tooneel- schrijver. Geboren op 11 Juli 1818. 1935. De Italiaansche schrijver Luigl Pirandello offert zijn Nobelprijsmedaille aan de smeltkroes, ten voordeele van de Italiaansche overweldiging van Abessinië. Overweldiging die nu reeds ock door En geland en Frankrijk is erkend geworden. 1937. Het vertrek van Koning Leo pold, Koningin-moeder Elisabeth en Prins Karei naar Engeland, geven aanleiding tot geruchten over een huwelijk, geruchten die onmiddellijk door het Hof met kracht geloocherstraft worden. 5 DECEMBER: 1384. Te Doornik heeft een onderhan deling plaats tusschen Filip den Stouts met zijn gemalin, en twaalf Gentsche af gevaardigden. Filip wilde, om tot oprechts overeenkomst te geraken, dat de Gente naars, naar het gebruik van dien tijd, den knieval deden en vergiffenis vroegen. Maar de fiere Gentenaars wilden zich daartoe niet vernederen. De hertog was daarover vertoornd, en men zou in ruzie scheiden, toen de hertogin van Brabant, en Marga reta van Male zich op de knieën wierpen en barmhartigheid voor de Vlamingen af smeekten. Aan deze tranen kon Filip niet weerstaan, en hij schonk den vrede aan de Gentenaren. 1789. Eir.de van den Boerenkrijg. Na een hardnekkig strijden moesten de Boe ren uit Hasselt vluchten. De Franschen achtervolgden ze en schoten allen dood die een blauwen kiel droegen Ruim zeven honderd lijken werden op den grond ge vonden. Daarmede was de Boerenkrijg uitgestreden en bleven de Franschen meester. 1815. Zegerijke terugkomst te Ant werpen van de kunstschatten, welke tij dens de Fransche Revoultie in 1794 naar Parijs ontvoerd werden. 1870. Overlijden van den Franschen romanschrijver Vader Alexander Dumas. Hij werd in 1803 te Parijs geboren, alwaar hij ook stierf. Hij schreef o. a. het drama Henri III et sa Cour(1823), en de his torische romans Les trois Mousquetai- res Vingt ans après Monte Chris- to 1811. Overlijden te tonden van Tho mas Carlyle, Engelsch geschiedkundige die in 1795 geboren werd. De Fransche Om wenteling is één zijner hoofdwerken. 6 DECEMBER: 1874. Overlijden van den Vlaamschen kunstschilder Gustaaf Wappers te Parijs, Werd 23 Augustus 1803 te Antwerpen ge boren. Was vriend van Hendrik Conscien ce, conservator aan het museum zijner stad. Schilderde romantische tafereelen, o. a. Het offer van den Leidenschen bur gemeester van der WerfDe Belgischs Omwenteling 1883. Brand te Brussel van het Na tiepaleis. 1935. In Frankrijk verklaren d# Croix du Feuzich bereid hun strijd organisaties te ontbinden. 7 DECEMBER: 1708. Nadat de bondger.ooten de le gerbenden van Lodewijk XIV te Ouden aarde verslagen hadden, liepen zij naar Rijsel, dat op 7 Dec. 1708 door hen inge nomen, werd. Ook Gent en Brugge vielen dan in hun handen. 1815. De Fransche maarschalk Michel Ney, hertog van Elchingen, prins van de Moskowa, onderscheidde zich in den Rus sisch-Franschen Oorlog, en werd in den Zesden Ooalitieoorlog 1813 bij Dennewita verslagen. Hij liep in 1815 tot Napoleon over, en streed met hem in den Zevenden Coalitieoorlog bij Qautrebras en Waterloo. Daarom werd hij op 7 Dec. 1815 te Parij» doodgeschoten. 1883. Aan de Gentsche Hoogeschool worden Vlaamsche normale afdeelingen ingericht, in de Fakulteit van Wijsbegeer te en Letteren. 8 DECEMBER: 1792. Einde van de Fransche inpal ming: Dumouriez kon met alle gemak de roemrijke prinselijke stad Luik innemen. Inderdaad, zij stond open voor hem: de prins-Bisschop was naar Dusseldorf ge vlucht, zoodat den 8 December het Fran sche Leger te Aken zijn winterkwartier mocht opslaan. Heropening op papier! van de Scheldevaart, volgens Dekreet der Con ventie van 25 Nov. 1830. Dood van Benjan.in Constant; geboren in 1767 te Lausarina. Publicist cn romanschrijver. 1935. De regeering Ohapaprieta in Spanje treedt af. Ophefmakende rede van Mussolinf bij de opening der Kamer. (Zie vervolg onderaan 5* kolom). IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBiaBafia hij op reis en toen hij niets meer van zich liet hooren trouwde ze met een ander. Het moet een heel ongelukkig huwelijk zijn geweest en de vrouw moet ten slotte haar man den dood in gejaagd hebben. Toen oom Karl na jaren weer terug kwam, is het haar gelukt weer met hem in contact te komen en zijn medelijden op te wekken. Welke middelen ze aangewend heeft en op welke manieren ze ons belasterd heeft, wordt wel het beste bewezen door het feit, dat Karl Wernher allen omgang met ens afbrak en na den dood van Maria Rogga, haar dochter als zijn eigen kind aannam, die erfsnisjaagster... George Wernher .kon den rin niet voltooien, want zijn zoon was plotseling opg-staan en had zijn bord terug gescho ven. iZijn voorhoofd was rood en zijn stem had een bijna dreigenden klank toen hij zei: U vergist zich. Felicitas Rogga is geen erfenisjaagster. Ik verzoek u dringned om in mijn tegenwoordigheid dergelijke uit drukkingen niet te gebruiken, want ik acht haar zeer hoog. Zijn ouders keken hem een oogenbiik in stomme verbazing aan. Mevrouw Emi lie was bleek geworden. Ken je dan die juffrouw Rogga, dat je haar op zoo'n toon verdedigt? vroeg zijn vader na een oogenbiik. Ja, ik ken haar en heb haar persoon lijk veel te danken en daarom zal ik ook niet meer dulden, dat ze in mijn tegen woordigheid beleedigd wordt. Ken je haar en heb je haar veel t* danken? herhaalde zijn moeder. Ja, moeder, ze heeft me een onschat- baren dienst bewezen. En als u zoo graag wilt weten van welke jonge dame de brie ven konlen, die lk de laatste dagen gekre gen heb die waren van Felicitas Roggfc (Nadruk verboden). ('t Vervolgt), iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vraag aan uw Briefdrager Een abonnement as dit blaik

De Halle (1925-1940) | 1938 | | pagina 9