VISCHBAK NAAR IJSLAND den H.Vader De Regeeringscrisis in ons Land LEERRIJKE REPORTAGE SOLDAAT POETS UW TANDEN door JEF VAN WYNSBERCHE WEL TE RUSTE! Heiligverklaringen door PiusXI Een lange lijst De Militaire overheid en het Roode Kruis zorgen voor betere tand* en mondhygiëne. Bericht can onze Lezers Bij het verscheiden van Z. H. Paus Pius XI (VERVOLG) VERVOLG VAN 1« BLAD) Het ter vereering opgebaard stoffelijk overschot van Z. H. Sacramentskapel van St-Pietersbasiliek, voegend dat zoo bitter weinig menschen iets uit het verleden trachten te leeren. Als bibliothecaris ook, kwam hij In aan raking met de grootste wijsgeeren der wereld die hem leerden hoogschatten. Ook de reizen, die hij van ambtswege on dernam, waren voor hem van groot nut. Hij leerde vreemde talen spreken, een kennis die hem later zeer van pas zou ko men bij het ontvangen van de groote en talrijke bedevaarten. Wanneer Zijne Hei ligheid de geloovigen uit verre landen In hun taal toesprak, maakte dit een gewel- digen indruk op hen. Buiten de vrije uren, die hij aan het uitoefenen van zijn priesterlijk ambt wijdde, voornamelijk aan jeugdwerken, trad hij weinig op in het openbaar. Hij leefde als in een observatiepost, van waar hij de wereld als van uit de hoogte leerde kennen en schatten. Zoodoende werd zijn benoeming tot Apostolisch Visitator van Polen een zware last, omdat Hij zich nu als man van studia en wetenschap met diplomatieke en politieke vraagstukken moest gaan bezighouden. Dit vertrek naar Polen, was voor Achilles Ratti, als zoon ook een zwaar offer. Hij liet in Italië zijn oude moeder ziek achter, en zou ze ten slotte niet meer levend terugzien. Dan volgde het leven zijn loop. Hij werd Nuntius, Kardinaal en Aartsbisschop totdat het conclaaf hem in 1922 tot de pauselijke waardigheid riep. Op 6 Fe bruari verkozen greep de plechtige Paus kroning op 12 Februari 1922 plaats. Het waren zware oogenblikken voor den nieuwen Paus. De wereldoorlog was wel geëindigd, maar de sociale en economi sche gevolgen begonnen zich duchtig te laten gevoelen. En de lijdende mensch- heid keerde zich tot den nieuwen Paus die reeds zooveel blijken van wijsheid en bemiddeling had gegeven. De eerste oogenblikken van Zijn Pausschap wezen trouwens reeds op het ideaal dat Hij zich had gesteld: vrede brengen en doen voortduren in Christus. Zijn drie voorgangers op den troon van Petrus hadden hun eersten zegen gege ven vanaf het binnenbalcon der Sint Pie terskerk, doch Pius XI betrad het buiten- balcon. In een boodschap aan de wereld legde Hij daarna dit nieuw gebeuren uit. Hij wilde zijn zegen schenken, niet alleen aan de personen op het Sint Pietersplein aanwezig, niet alleen aan Rome en Italië, doch aan alle landen en volkeren, met den wensch en de boodschap dat de alge- meene wereldvrede door eenieder zoo vu rig verlangd, zou heerschen. In Zijn Kerstboodschap v<m 1922 ont vouwde Zijne Heiligheid het programma van Zijn Pausschap: Hij wilds de Vrede van Christus in het Rijk van Christus. Gedurende zeventien jaren heeft het zichtbaar opperhoofd van de H. Kerk met een ijzeren wilskracht aan de uitwerking van dit programma gearbeid. De uitwerking van dit programma ge beurde op twee wijzen: Vooreerst herinnerde Hij de stervende volkeren de grondslagen die de vrede en orde moesten brengen in gemeenschap en staat. Zoo verschenen jaar op jaar de Pauselijke Brieven, waarin Hij als grond oorzaak van alle kwaad het laïcisme aan- kloeg, dat de godsdienst trachtte weg te vagen uit de samenleving. De Vader van alle geloovigen toonde aan hoe men de familie, de staat, gemeenschap en econo misch leven weet opnieuw moest door- drenken van geestelijke princiepen, zoo j men de huidige samenleving op een hoo- ger peil wilde brengen. Daar alleen toch, waar Christus en Zijn voorbeelden wor den nagevolgd, kan vrede en eendracht heerschen. Door het sluiten van een reeks concor daten heeft Pius XV ook metterdaad aan het Vredeswerk gearbeid. Want, vrede, orde en ware beschaving werden ook be dreigd door Innerlijke twisten en moei lijkheden in de verschillende landen, door de mentaliteit van Kulturkampfdie heerschte. Concordaten en andere over eenkomsten van geestelijken aard waren de krachtigsté middelen om tot Innerlijke vrede te komen en orde en beschaving te verhoogen. Zoo is bijv. het accoord door Zijne Hei ligheid met Italië"gesloten van zeer groot belang, zoowel van uit geestelijk als po litiek standpunt bezien. De moeilijkheden tusschen Kerk en Staat gerezen, sinds de Pauselijke staten aan de Kerk ontnomen waren, werden zoo opgelost en de Itali- aansche katholieken zagen hun gewetens vrijheid door den Italiaanschen staat ge waarborgd. De overeenkomsten van La- teranen waren een groote stap vooruit tot het bevestigen van den vrede. Het Romeinsch vraagstuk toch, had aan de Katholieke Kerk in Italië zware slagen CASTI CONNUBIIvan 31 Dec. 1930, over het rein huwelijk; QUADRAGESIMO ANNO» van 15 Mei 1931, over de Sociale Orde; «LUX VERITATIS» van 25 Dec. 1931, over het Concilie van Ephese en de Moeder Gods; AD CATHOLICI SACERDOTII van 20 Dec. 1935, over het Priesterschap; «VIGILANTI CURA» van 29 Juni 1936, over de zedelijke verheffing der film. co» We laten hier thans de voornaamste uitspraken van Z. H. den Paus volgen: In 1923 werden o. m. Zalig verklaard: De H. Theresia van het Kindje Jezus en Robertus Bellarminus, S. J.; In 1924 werden geen Zalig- of Heilig verklaringen uitgesproken. Op 17 Mei 1925 volgde de Heiligverkla ring van de Gelukzalige Theresia van het Kindje Jezus. Op 21 Mei 1925: Heiligverklaring van Petrus Canisius, S. J. Op 31 Mei 1925 Heiligverklaring van den Gelukzaligen J. M. Vianney, pastoor van Ars. Op denzelfden dag volgde de Heilig verklaring van den Gelukzaligen Joan nes Eudes, alsmede van Bernadette Sou- birous. Op 22 Juli: Zaligverklaring van Jul. Eymard, stiefhter der Paters van hety H. Sacrament. Op 16 Mei 1926: Zaligverklaring van And. Hub. Fournet. Op 2 Juni 1929: Zaligverklaring van Don Bosco. Op 16 Juni 1929: Zaligverklaring van Claude de la Colombière, S. J. Op 15 Juni 1930: Zaligverklaring van Conrad van Parzham. Op 29 Juni volgde de Heiligvrklaring van den Gelukzaligen Robertus Bellar minus, S. J. Op 16 Dcember 1931 werd de H. Alber- tus de Groote, O. P., tot de eer der altaren verheven. Op 14 Mei 1933: Zaligverklaring van Gemma Galgani. Op 8 December 1933: Heiligverklaring van Bernadette Soubirous. Van de heiligverklaringen in 1934 ver melden we nog: De heiligverklaring van Don Bosco en van Koenraad van Parzham. In 1935 (19 Mei)volgde de Heiligver klaring van John Fisher en van Thomas More, terwijl op Paaschdag van het vorig jaar drie nieuwe heiligen tot de eer der altaren werden verheven, nl.: een Marte laar uit Polen, de H. Andreas Bobola, S. J., die op 17 Mei 1657 door de Kozak ken op allerwreedaardigste wijze om het leven werd gebracht. Verder werden op Paaschdag van het vorig jaar heilig verklaard een Minder broeder uit Spanje: de Horta en de H. Joannes Leonardi, de stichter van een kloostercongregatie die op 19 Oktober 1609 te Rome is overleden. Een tandenborstel en een tube tandpasta worden thans uitgereikt aan eiken soldaat. (Beslissing van do militaire overheden en het Roode Kruis van België). Een prachtig bewijs van de kwaliteit van Colgate-tandpasta, die bij deze offieieele uitdecling behoort! Wij bieden U een kosteloos staal aan van de Colgate-tand pasta, welke thans aan de soldaten wordt uitgereikt, liet Is voldoende ons uw naam en adres op te geven, met bij voeging van 0,50 fr. in postzegels voor verzendingskosten, liet staal zal II kosteloos toegezonden worden. Het adres voor de aanvraag is: Colgate, Cantersteen, 47, Dienst N" 48, te Brussel. toegebracht, maar dat niet alleen, gansch de wereld leed in zekere mate onder deze voortdurende vijandigheid. Onder de regeering van Paus Pius XI verhoogde ook het aantal diplomatieke vertegenwoordigingen van het Vaticaan van 28 tot 37. De toekomst zal uitwijzen wat groote voordeelen dit verduurzamen van de betrekkingen tusschen Vaticaan en groote en kleine mogendheden heeft meegebracht. Pius XI was de Paus van de verzoening. Verzoening met de afgescheurde kerken, door overal toe te geven waar het moge lijk was, alleen onverzettelijk op gebied van beginselen. Verzoening tusschen de standen door Zijn Encycliek Quadragesimo Anno-, Verzoening door Zijn Vaderlijke tus- schenkomst in innerlijk verscheurde lan den. Hij was ook de onvermoeibare strijder van Christus. Geen priester heeft zooveel gepredikt als Zijne Heiligheid. Hij wees de geloovi gen op het groote nut van de moderne wetenschap en haar toepassingen om de

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 7