Betaalde Verlofdagen VERSTOPTEN GRAIN de VALS Juste Crooimelinck Paul Liétar Gezinsvergoeding voor niet - loont rek kenden "NATIONAL.. Fabriek van Landbouwmachines Middenstandsbelangen UIT LANGEMARK maandstonden! *T ROOS KRUIS EEN NIEUWJAARSBRIEF UIT DE MISSIES AANBESTEDINGEN HOENDERTEELT PLECHTIGE AANSTELLING VAN Z. E. H. RENÉ FAICT Regelt zacht de wer king der spijsvertering en der ingewanden MERK Oudenaerde BIJVOEGSEL AAN DE POPERINGENAAItEN DE TALLE VAN ZONDAG 19 FEBRUARI 1939. Kr 8. KT^ We hebben re;ds gemeld dat de Natio nale Hulpkas voor Betaalde verlofdagen ingericht werd en dat ail-e belanghebben den, die werklieden in dienst hebben en voor de toepassing der wet zich niet tot speciale kassen voor betaald verlof moe ten wenden, bij deze Nationale Kas ver- lofkaarten en verlofzegels zullen moeten bestellen. De wet van 20 Augustus 1938 die het be taald verlof heeft veralgemeend, is van toepassing op alle ondernemingen en in richtingen die opgesomd zijn in de wet van 8 Juli 1936, welke het aantal werk lieden weze, dus vanaf één werkman. Vreemde ondernemers en werkgevers, die in België arbeiders te werk stellen moe ten ook de wet toepassen. De vreemde arbeiders in België werkzaam genieten eveneens de voordeslen der wet. VERLOFKAARTEN EN ZEGELS De Nationale Hulpkas voor betaalde verlofdagen geeft voor al de werkgevers maar een enkele soort kaarten uit. Op deze kaart is er een vak per maand voor zien waarin zes zegels kunnen aange bracht worden. Wanneer voor zekere ar beiders dit getal onvoldoende is, dan mo gen er voor denzelfden betrokkene meer dere kaarten gebruikt worden. De verlofkaarten worden tegen 0,15 fr. het stuk verkocht. Er bestaan verlofzegels van 0,50, 1, 2, S, 4, 5, 6, 10 en 15 frank. Voorloopig zullen de verlofzegels wor den gebruikt,"die door het Bestuur der Posterijen tot nu toe verkocht werden aan de werkgevers, welke door de vroc gere wettelijke bepalingen gemachtigd waren verlofzegels te gebruiken om de ver lofbezoldiging van hun arbeiders te vesti gen. VERKOOP VAN DE VERLOFKAARTEN EN -ZEGELS De verlofkaarten en -zegels worden aan de werkgevers door het Bestuur van Pos terijen verkocht. In iedere arrondissementshoofdplaats is er een postkantoor aangewezen voor den rechtstreekschen verkoop van verlofkaar ten en -zegels aan de werkgevers en voor de verzending van deze waarden aan de werkgevers die ze schriftelijk aanvragen. Voor de betaling van hun bestelling voe gen deze laatsten er een biljet bij tot over schrijving van het bedrag op de post- oheckrekening van bedoeld uitreikingskan toor. De bestelbons en de ovsrschrijvings- biljetten mogen onder (ongefrankeerden) omslag gezonden worden naar het kan toor, dat de door den werkgever bewoon de gemeente bedient. De bestelde kaar ten en zegels worden later door den brie venbesteller ten huize van den werkgever afgegeven. GEBRUIK VAN DE VERLCFTAAETEN a) Opmaking. Er moet een verlofkaart opgemaakt worden op naam van iederen arbeider door den eersten werkgever, die in den loop van het beschouwd dienstjaar van zijn diensten gebruik maakt. Bij de aanwerving van een arbeider moet deze zijn verlofkaart tegen ont vangstbewijs aan den werkgever afgeven Ingeval de arbeider niet is voorzien van een verlofkaart van de Nationale Hulpkas, dient de werkgever er een op zijn naam op te maken. De verlofkaart behoort toe aan den ar beider op wiens naam zij werd opgemaakt; zij mag niet afgestaan of aan een ande ren arbeider toegekend worden. b) Bewaring. De verlofkaart wordt door den werk gever bswaard tot op het oogenblik van het verlof of van de afdanking van den arbeider. In geval van afdanking overhandigt de arbeider aan den werkgever een ontvangst bewijs van de kaart. c) Vernieuwing. Het dienstjaar, dat recht geeft op het verlof, neemt aanvang op 1 April en ein digt op 31 Maart van het volgend jaar. De verlofkaart moet dus op 1 April van elk jaar vernieuwd worden. Nochtans be waart de werkgever de vorige kaart tot op het tijdstip dat in paragraaf d) hierna vastgesteld is. In bedrijven waarvoor de paritaire com- mis iën een bijzonder dienstjaar hebben aangenomen, moet de verlofkaart ver nieuwd worden op het einde van dit dienstjaar. d) Aangifte. Ten minste twee weken vóór het tijd stip, dat vastgesteld ls voor het verlof, overhandigt de werkgever de kaart tegen ontvangstbewijs aan den arbeider, nadat hij: 1° het totaal heeft gemaakt van het be drag der aangebrachte zegels; 2° het vak heeft ingevuld, dat ls voor behouden aan de verleening van het toe gestaan verlof (derde blad van de ver lofkaart). e) Vereffening. De arbeider moet zijn kaart rechtstreeks naar de Nationale Hulpkas voor betaalde verlofdagen sturen, nadat hij de aanvraag om vereffening, voorkomend op het. dei de blad van de kaart, heeft ingevuld of laten invullen; die aanvraag moet in elk geval, door hem onderteekend of van een kruis voorzien worden. De machtiging tot betaling, die door de Nationale Hulpkas wordt gestuurd naar het adres dat de arbeider in voormelde aanvraag heeft opgegeven, is in alle post kantoren betaalbaar. Het Bestuur der Posterijen houdt van elk mandaat een taks van twee frank voor lijn onkosten af; daarenboven moet de aelanghebbende het fiscaal kwitantie zegel betalen. Deze taksen moeten maar eenmaal be taald worden als dezelfde belanghebbende tegelijkertijd verschillende persoonlijke kaarten aanbiedt. Bij splitsing van het verlof, wordt de De- zoidizing t:r gelegenheid van het hoofd verlof uitgekeerd. BIJZONDERE GEVALLEN Buiten de verlofperiode mogen de ver lofkaarten in de volgende gevallen veref fend worden: 1" Pcnsionneering van een arbeider. De arbeider die op pensioen wordt ge steld mag, wanneer hij ophoudt te arbei den, de onmiddellijke afbetaling vergen van elke verlofbezoldiging verworven ge durende het loopende dienstjaar, en van deze verworven gedurende het verloopen dienstjaar, indien ze liem nog niet werd uitgekeerd; 2° Overlijden van een arbeider. Bij overlijden van een arbeider wordt de verlofkaart tegen ontvangstbewijs ter hand gesteld aan de weduwe, die het be drag er van kan ontvangen tegen overleg ging van een verklaring van overlijden. Als de betrokkene weduwnaar of onge huwd was, wordt de kaart overhandigd aan de erfgenamen of aan een dezer die zich sterk maakt voor de anderen. De erfgenamen kunnen, binnen zes maanden na het overlijden, de terugbeta ling van het bedrag der verlofkaarten be komen. tegen overlegging van een erf- rechtverklaring, die zij bij het gemeente bestuur der verblijfplaats van den overle dene moeten aanvragen. Als de erfgena men terzelfdertijd de afbetaling vervol gens van een spaarboekje of van een lijf renterekening, uitgegeven door de Alge- meene Spaar- en Lijfrentkas, kunnen de overgelegde stukke dienen voor de ver effening van de verlofkaart. ERLOFZEGELS. a) Bedrag van de aan te brengen ver lofzegels. Het koninklijk besluit van 8 December 1938 heeft de bepalingen betreffende de werkgevers-bijdragen vastgesteld als volgt: Art. 4. Ieder werkgever moet op de p verlofkaart zegels aanbrengen ten be- drage van 2 t. h. van het door den be- langhebbende verdiende loon en dit, 't zij bij elke betaling van loon, 't zij min- stens éénmaal per maand en bij het ein- de van de dienstverbintenis indien de o arbeider den werkgever op een ander tijdstip verlaat «Art. 5. Bedoelde 2 t.h. dienen be- rekend op basis van het bruto-loon, in «geld, eventueel vermeerderd met het gelijkwaardige van de aan den arbeider toegekende bezoldiging ln natura. Voor de toepassing van deze beschik- üng worden de door den werkgever verschafte huisvesting en kost geschat als volgt: 1* maaltijd (ontbijt van 's morgens) 1 fr. 2' maaltijd (bijzonderste maaltijd) 3 fr. 3* maaltijd (avondmaal)2 fr. Hulsvesting (per dag): 4 fr. Wat het mej, drinkgeld betaald perso- neel betreft dient de waarde van de aan te brengen zegels minstens 2 t.h. te be- dragen van de minimumbezolcliging door de Diensten voor arbeidsbemiddeling en werkloosheid gevestigd voor de derwijze bezoldigde arbeiders Art. 6. Voor het berekenen van het bedrag der aan te brengen zegels wordt het loon afgerond tot 50 fr. of een meervoud daarvan. De breuken van ge- tal komen niet in aanmerking wanneer ze 25 fr. of minder bedragen en worden aangezien voor 50 fr. wanneer ze 25 fr. overtreffen. Nochtans is het aanbrengen van ze- gels ten beloope van 2 van een loon van 25 fr. verplichtend bij elke afbeta ling waarvan het bedrag gelijk is aan voormeld getal of kleiner Art. 7. Ten einde den arbeider zijn gewowe bezoldiging te verzekeren voor de zes verlofdagen, waarop hij na twaalf maanden dienst kan aanspraak maken, is het aanbrengen van zegels bovendien verplicht in de volgende g vallen niettegenstaande geen normaal loon wordt uitbetaald: a) wanneer de arbeider zich, ingevol- ge een arbeidsongeval, in de onmoge- lijkheid bevindt zijn arbeid voort te zet- ten en dit tot de arbeid wordt hernomen of het ongeval definitief is geconsoli- öeerd. In dit geval worden de 2 berekend op het basisicon, gebruikt voor de bere- kening van de vergoeding voor tijdelijke en volledige arbeidsonbekwaamheid; b) wanneer de arbeider zijn arbeid moet staken wegens ziekte en dan voor de twintiggfterst verlette arbeidsdagen. In dit geval heeft de werkgever het recht de zegels slechts aan te brengen wanneer hem een geneeskundig getuig- schrift tot vaststelling van de arbeids- onbekwaamheid wordt overgelegd; li c) wanneer de arbeider terug onder de wapens wordt geroepen, behoudens wanneer het een terugroeping om tucht- redenen betreft, en dan voor 42 dagen over één jaar; d) wanneer de arbeider afwezig is in- gevolge een vooraf en regelmatig door den werkgever verleende toelating of wanneer zijn niet vooraf toegelaten af- wezigheid gerechtvaardigd is door over- macht of door een aan zijn wil vreemde oorzaak die hem in de onmogelijkheid bracht vooraf om toelating te verzoe- ■i ken en dit voor 12 dagen afwezigheid per jaar. In de onder littera's b)c) en d) ver- melde gevallen wordt het bedrag oer .1 aan te brengen zegels berekend op het gemiddeld loon verdiend door den ar- beider in den loop van de twee laatste arbeidsweken b) Aanbrengen van de zegels. De verlofzegels moeten op de verlof kaart geplakt worden in het vak voor de maand waarin de loonen uitbetaald wor den. Voor het vaststellen van de stortingen gebruike men het kleinst mogelijk aantal zegels. De zegels worden door den werkgever bij het aanbrengen ongeldig gemaakt. CONTROLEMAATREGELEN. Het koninklijk besluit van 8 December 1938 heeft de controlemaatregelen vastge steld als volgt: Art. 18. De bedrijfshoofden zijn er toe gehouden in een register of op de inschrijvingsflches van het personeel «regelmatig aan te teekenen: 1* den datum waarop de door hen te werk gestelde personen zijn in dienst getreden; 2° het bedrag van de voor betaalde verlofdagen aangebrachte zegels of ge- n dane stortingen; 3° de data waarop ieder der tewerkge- stelde personen verlof heeft genomen alsmede den duur ervan; 4" den datum waarop de dienstver bintenis een einde heeft genomen OVERGANGSBEPALINGEN. Bij uitzondering wordt het eerste dienst jaar beperkt tot de periode loopend van 31 Augustus 1938 tot 31 Maart 1939. De verlofzegels dienen op de loopende kaart te worden aangebracht met terug werkende kracht tot ten minste 31 Augu-.- tus 1938. Te dien einde is ieder werkgever, waarvoor van vermelden datum af arbeid werd verricht, er tos gehouden op de verlofkaart, die hem wordt overgelegd door den betrokken arbeider of door dezes lasthebber, voorzien van een in behoorlij ken vorm gestelde volmacht, verlofzegels aan te brengen ter waarde van 2 van het voor dien arbeid betaalde of verschul digde loon. Ds werkgever mag, nochtans, zegels aanbrengen voor de maanden die 31 Au- gutsus 1938 voorafgaan, derwijze dat de kaart, op 31 Maart 1939, de totale verlof bezoldiging draagt. Het voorafgaande geldt niet voor de bedrijfshoofden die, door middel van ze gels of anderzins, reeds storten bij de voor hun berijf tot stand gebrachte par ticuliere kas. Wat de werkgevers betreft, die vroeger verplicht waren de door het Bestuur der Posterijen te koop gestelde verlofzegels aan te brengen, die mogen verder de vo- I rige reeds loopende kaarten gebruiken; deze moeten maar vervangen worden dooi' kaarten van de Nationale hulpkas te be ginnen met den 1 April 1939. De vroegere kaarten worden zooals voorheen recht streeks door het bestuur der Pesterijen uitbetaald. e Voor West-Vlaandereu ziju volgende postbureelen gelast met verkoop van ver lofkaarten en zegels: Brugge I Diksmuide leper Kortrijk I Oostende I Roeselare Tielt Vt urne P. C. Rekening 551.04 551.80 557.05 551.60 555.09 555.60 556.32 55238 In verband met den diefstal van i edelgesteenten aan boord van de Elisa- bethvillewer d een der stuurlui van het schip aangehouden en een pakje diamant1 ter gewicht van een halve kgr. werd in 1 zijn kajuit aangeslagen. Te Ronse werd een hanengevecht gehouden. Pas was de wedstrijd begonnen of twee gendarmen deden er een inval. De twee rijkswachters wilden proces-ver baal opstellen maar werden afgeranseld. Ten slotte liepen al de toeschouwers ervan door en alleen de waard bleef nog over tegen wie proces-verbaal werd opgesteld. Een haan, nog gewapend met stalen spo ren, werd verbeurd verklaard. GROOTE GEWESTELIJKE VERGADERING VAN HET A. C. V. VAN HET GEWEST LANGEMARK Zondag 5 Febr. H. kwamen te Lange- mark al de leden van het Gewest Lange- mark bijeen om hun jaarlijksche verga dering te houden. Van reeds in den vroe gen morgen kon men bemerken dat Iets aan de hand was: 2 autobussen brachten de leden van de afdeelingen Passchendale, Boezinge, Zuidschote en Bikschote aan. Dezen grootschen dag ving aan met een H. Mis die opgedragen werd tot geestelijk en tijdelijk welzijn van de leden van het Christen Werkersverbond. Aan de offeran de scheen geen einde te rullen komen, de kerk was dees maal bijna te klein. Onmiddellijk na de H. Mis werd de feestvergadering gehouden ln de patro nagezaal. Bij het binnentreden der zaai viel ons een prachtig schouwspel voor oogen: de zaal was smadelijk versierd, met de spandoeken van het A. C. W. en gekende spreuken. Op het podium namen plaats: de Heeren Jeroom Stubbe, Secre taris van het Gewestelijk Vakverbond te leper; André Vandenberghe, Centrale Propagandist der Gemengde Vakken van Roeselare; Eerw. Heer Vergote, Proost van het Gewest Langemark; Léon Pattyn, Voorzitter van het Actiekomiteit van het Gewest Langemark; en Michel Froyman, Secretaris. Voorzitter Leon Pattyn verwelkomde de 500 aanwezigen en geeft vervolgens het woord aan verslaggever Michel Froyman. Verslaggever geeft aan met slaande cij fers dat sedert de laatste jaarlijksche vergadering ons gewest aangegroeid is met 101 leden, wat een prachtlgen voor uitgang is. Het Gewest Langemark omvat 6 gemeenten, namenlijk: Passchendale, Poelkapelle, Langemark, Bikschote, Zuid schote en Boezinge. Ons gewest Ls verte genwoordigd door een afgevaardigde in de Commissie van Reklamatiën en in de Constultatieve Commissie. Wij bezitten ons Inlichtingsbureel, dat onder ander open is eiken Zondag van 8 tot 9 uur, waar de secretaris kan aangesproken wor den, inlichtingen en diensten worden als dan aan de leden verschaft. Dit inlich tingsbureel werkt flink en is door onze le den en ook door andere goed gekend. Verslaggever onderhandelt dan ook nog over den dienst der uitbetaling der werk loosheid, enz. De Voorzitter dankt den Secretaris Mi chel Froyman voor zijn prachtig verslag en verleent het woord aan den Heer An dré Vandenberghe, die het heeft over de belangen der seizoenarbeidersVer schrikkelijke mistoestanden heerschen er zoowel bij diegene die het seizoenwerk doen in het binnenland als bij de uitwij kelingen; mistoestanden op gebied loons voorwaarden, logement en voeding, door eenige samenwerking van de leden on dereen, vertrouwen in de organisatie en in de leiders. Begrijpende toejuichingen onderlijnden deze spreekbeurt. De Voorzitter dankt den Heer André Vandenberghe voor zijne prachtige uit eenzetting en geeft vervolgens het woord aan den Heer Jeroom Stubbe, Secretaris van het Gewestelijk Verbond der Chris telijke Vakvereenigingen, die spreekt over De Arbeiders bedreigd in hun reeds ver overde rechtenReeds hebben wij veel veroverd, aldus spreker, doch hetgeen wij reeds hebben moeten wij trachten te be houden; ten alle kante loert mep op U, wees dus niet zelf de schuld dat U deze rechten ontnomen worden. Wij blijven op ons standpunt: Bescherming van den 8-urenwet, de arbeidsongevallen, de vrij heid van aangesloten te zijn in een werk- loozenkas, bescherming der werkloozen- steun, de familietoeslag. Ons wordt den steen geworpen dat wij op den zelfden voet staan zooals de socialisten enz., maar wij zijn fier over onze organisatie, naar het woord luisteren wij van Z. H. de Paus te Rome, gesteund en gesterkt door de Wereldbrieven Rerum Novarum en Qua- dragesimo Anno, die de plichten en rech ten van arbeider tegenover patroon, en van patroon tegenover arbeider aantoont. Aan hen dus die ons dit verwijt sturen deze wereldbrieven goed te willen lezen. Wij willen geen klassenstrijd, het A. C. V. was en blijft een macht ten goede van de gansche maatschappij. Spreker onderlijnt dan ook nog de fa milietoeslag. Wij willen toeslag zoowel voor het eerste als voor het 10" of 12" kind van het huisgezin. Immers het 1" kind is het begin van het kroostrijk gezin, wij willen dat onze vaders genieten, een toeslag die behoorlijk is en die hen helpt in het onderhoud van hun huisgezin. Een uur lang hebben de aanwezigen met de grootste aandacht geluisterd naar den spreker, die er het passend ac cent wist bij te voegen. Het was niet te verwonderen dat alle aanwezigen geest driftig deze rede met handgeklap en toe juichingen onderlijnden. Leon Pattyn, Voorzitter, bedankt wel gemeend en hartelijk de gewestelijke se cretaris voor deze rede en spoorde meteen de arbeiders aan tot getrouwheid aan de vakorganisatie. MOTIE. Vlgende Motie werd dan goedgekeurd: 500 Christelijke gesyndikeerde arbei ders van het Gewest LANGEMARK, in Jaarlijksche vergadering bijeen, teekenen georganiseerd verzet aan tegen de actie van allerlei aard, die er op ge richt is de veroverde rechten van den arbeidersstand te kelderen, en die met een voor doel heeft de macht van het christelijk Syr.dikalisme te ondermijnen, betuigen him onverzettelijke wil van gehechtheid en getrouwheid aan de Chris telijke Vakbeweging en dezes leiding, stellen met spijt vast dat steeds meer kontroleurs gevonden worden om de werkloozen te kontroleeren en te straffen, dan toezichters om de overtreders van de sociale wetten. Inzonderheid van de wet op de 8-uren arbeidsdag te knippen, van waaruit verbittering en moedelooshéid vloeit onder de werkloozen, betrouwen op de leiding van het A.C.V. ten einde de belangen en het goed recht der arbeiders verdedigd te zien en alle omstandigheden en op elk gebied; besluiten deze motie over te maken aan het A. C. V. en de katholieke pers. E. H. Gab. Vergote, Proost van het Ge west, houdt het slotwoord. Deze prachtige vergadering werd ge sloten door een kort maar vurig gebed. Elkeen vertrok getroost en gesterkt, elk in zich mededragende de belofte van een goede propagandist te zijn voor de Chris telijke Vakbeweging. Waarom lijden aan HOOFDPIJNEN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEfMATIEJC ZENUWKOORTS PIJN DER lil de Wondarfeara Brain* Poeder» ran der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaas - Waai. IJ aofenbUUKiijk «onder schaddijks tevo'-je* vu de» pljasa >«li«i bevrijden. De éu I peedtri 4 Ir. ét éntémbiult é—e T. H prtiert Ir. Ta verkrijgen ia alle j goede Apotheken of vrachtvrij tegen poitmandaat Gebruikt ze een», U zult nooit geen an- I dirt meer gebruiken. Ve Brussel reed een auto uit Ant werpen tegen een lichtpaal. De vier in zittenden werden erg gewond. Te Orsmaal bij St Truiden werd een 80-jarige ouderling door een auto gevat en gedood. Te Nijvel stortte een militair vlieg tuig te pletter. De piloot bleef op slag dood. De oorzaak van het ongeluk is on bekend. Het K. B. aangaande deze wet verscheen op Zaterdag 11. 4 Februari. De wet werd gestemd op 10 Juni 1937, verscheen in de Moniteur van 13 Juni 1937. De Han delaars en Nertngdcsners. vooral de va ders van kroostrijke gezinnen, verheugden zich om het stemmen van die wet. De mo daliteiten van toepassing moesten door een K. B. geregeld worden en... dat K. B. hebben wij nu eindelijk! Deze die onder toepassing- vallen van dit besluit worden in twee groote katego- riën ingedeeld. 1. De werkgevers: Als werkgever voor deze wet warden al leen beschouwd deze die regelmatig, voor hun werkvolk, verplichtingen hebben te genover een compensatiekas (wet van 4 Oogst 1930). Dus wanneer wij verder spreken van 'werkgevers bedoelen wij al leen deze die voor htm werkvolk verplicht zijn te starten ln een Compensatiekas. 2. Alle buiten dienst verbandstaande arbeiders: Dus neringdo;ners, handelaars, am bachtslieden, landbouwers, welke voor eigen rekening werken en geen volk in dienst hebben. Verscheidene kategoriën worder. met de buiten dienst verbandstaande gelijk ge steld. Hieronder geven wij de bijzon derste: a) De werkgevers die geen verplichtin gen hebben in zake gezinsvergoeding Zoo deze die rechtstreeks voor den ver bruiker weTken, enkel één persoon in dienst hebben met kost en inwoon, enz. b) Vrije beroepen, dus: geneesheeren, veeartsen, advokaten. c) Werkende leden van vennootschap pen. d) De geestelijkheid en kloosterlingen. e) De depothouders die ook voor eigen rekening verkoopen. f) De kerkbediende met eigen zaak. g) Foorkramers. h) Thuiswerkers die ook voor particu lieren werken Ook: a) Gewezen werkgevers. b) Helpers (boven de 21 jaar). Door helpens moet verstaan worden de familie leden: zoons, dochters, broers, zusters, ne ven, enz., die niet verplicht waren te stor ten en ook niet gerechtigd wanen bij d# wet van 1930. Ook de echtgenoote wan neer deze een eigen afzonderlijk beroep uitoefent. Wordt niet aanzien ais hel per: de oudste zoon van een weduwe, de oudste dochter van een weduwnaar, DE BIJDRAGE. De bijdragen worden zesmaandelijks betaald: ook de vergoeding wordt twee maal per Jaar uitgekeerd. Voor de werkgevers is de bijdrage 135 frank; dus 270 fr. per jaar. Voor de buiten dienst verbandstaande: altijd 135 fr. voor: a) De geneesheeren, veeartsen, advo katen. notarissen, enz.; ook de NIET ka tholieke geestelijkheid. b) De beheerders van een vennootschap dat miifctens 12 werklieden in dienst heeft. c) De hoofden van een gezin van 4 per sonen of minder die een meid in dienst hebben. d) De hoofde van een gezin van meer dan 4 personen die meer dan een meid of dienstbode in dienst hebben. c) De bezitters van een auto bulten het beroep gebruikt. In algemeene regel worden de bijdragen van de andere buiten dienst verband staande vastgesteld volgens het kadastraal inkomen van het huis door de belangheb bende bewoond In gemeenten van 30 tot 50.000 Inwoners: Bijdrage 135 fr., wanneer het kadastraal inkomen hooger is dan 3.800 fr. 112 Fr. voor kadastraal inkomen van 3.001 tot 3.800 fr. 89 Fr. voor kadastraal inkomen van 2.401 tot 3.000 fr. 66 Frank voor kadastraal Inkomen van 1.901 tot 2.400 fr. 42 Frank voor kadastraal inkomen van 1.401 tot 1.900 fr. 18 Frank voor kadastraal Inkomen van min dan 1.400 fr. In gemeenten van 10 tot 30.000 inwontrs: Bijdrage 135 fr, voor kadastraal Inko men boven de 3.100 fr. 112 Frank voor kadastraal inkomen van 2.501 tot 3.100 fr. 89 Frank voor kadastraal inkomen van 2.001 tot 2.500 fr. 66 Frank voor kadastraal inkomen van 1.601 tot 2.000 fr. 42 Frank voor kadastraal inkomen van 1.201 tot 1.600 fr. 18 Frank voor kadastraal inkomen be neden de 1.200 fr. Gemeenten van 5.000 tot 1.000 inwoners: Bijdrage 135 fr. voor een kadastraal In komen boven de 2500 fr. 112 Frank voor kadastraal inkomen van 2.001 tot 2.500 fr. 89 frank voor kadastraal inkomen van 1.601 tot 2.000 fr. 66 Frank voor kadastraal inkomen van 1.301 tot 1.600 fr. 42 Frank voor kadastraal Inkomen van 1.001 tot 1.300 fr. 18 Frank voor kadastraal inkomen van min dan 1.000 fr. Gemeenten met meer dan 5.000 inwoners: Bijdrage 135 fr. voor een kadastraal in komen boven de 2.000 fr. 112 Frank voor kadastraal inkomen tus- achen 1.601 en 2.000 fr. 89 Frank voor kadastraal Inkomen tus- sohen 1.301 en 1.600 fr. 66 Frank voor kadastraal inkomen tus- schen 1.101 en 1.300 fr. 42 Frank voor kadastraal inkomen tus- 901 en 1.100 fr. 18 Frank voor kadastraal inkomen van min dan 900 fr. ENKELE SPECIALE GEVALLEN. 1. Landbouwers: Bijdrage 135 fr. voor kadastraal inko men boven de 3.600 fr. 112 Frank voor kadastraal inkomen van 1.801 tot 3.600 fr. 89 Frank voor kadastraal inkomen van 1.101 tot 1.800 fr. 06 Frank voor kadastraal inkomen tan 851 tot 1.100 fr. 42 Frank voor kadastraal inkomen van 651 tot 850 fr. 18 Frank voor kadastraal Inkomen van min dan 650 fr. 2. De Geestelijkheid. 135 Frank voor pastoor van 1" klas. 100 Frank voor pastoor met meer dan één onderpastoor en priesters in rijkson- de rui jsgestichten. 60 Frank voor pastoors zonder onder pastoor en voor bestuurders ln kloosters. 36 Frank voor onderpastoors. 30 Frank voor onderwijzende priesters. 8. Kloosterlingen: Onderwijzende mannelijke: 30 fr. Onderwijzende vrouwelijke: 25 fr. Op een andere manier bezoldigd: 50 fr. 4. Helpers: Wanneer de bijdrage van de hoofdper soon 135 fr. te, betaalt de mannelijke hel per 75 fr.; de helpster 45 fr. Voor de hoofdbijdrage 112 fr. zijn de bijdragen 70 of 43 fr. Voor de hoofdbijdrage 89 fr. zijn de bijdragen 63 of 40 fr. Voor de hoofdbijdrage 66 fr. zijn de bijdragen 48 of 36 fr. Voor de hoofdbijdrage 42 fr. zijn de bijdragen 32 of 26 fr. Voor de hoofdbijdrage 18 fr. zijn de bijdragen 13 of 12 fr. 5. Gewezen werkgevers of gewezen buiten dienst verbandstaande: Wanneer de bijdrage 135 fr. was wordt ze 80 fr. Wanneer de bijdrage 112 fr. was wordt ae 65 fr. Wanneer de bijdrage 89 fr. was wordt ze 50 fr. Voor deze die min dan 89 fr. te betalen hadden wordt geen bijdrage meer geïnd. 6. Rustende geestelijkheid: De drie hoogste klassen betalen 80 - 65 of 40 fr. De anderen hebben geen ver plichtingen meer. Bemerkt wel: In sommige gevallen wordt de bijdrage lichtelijk verhoogd, en andere verminderd. Deze speciale gevallen zullen het onderwerp zijn van verdere mededeelingen. De bijdragen zijn verhoogd door een of een vaste bijdrage voor administratie kosten en reservefonds. Er is nooit geen storting verschuldigd voor deze die genieten van de kostelooze ouderdoms toelage. DE TOELAGEN. De toelagen zijn dezelfde als vastgesteld bij de wet van 1930. Wie dus een kind heeft en niet de hoogste bijdrage betaalt, zal reeds meer terugtrekken dan hij te storten, heeft. DE AANSLUITING. Iedereen weet dat de keus der kas vrij is. Nochtans moeten de helpers aansluiten bij de kas waar de hoofdpersoon aange sloten is. De echtgenoote moet aansluiten bij dezelfde kas als haar echtgenoot. Voor de kloosters wordt de aansluiting door de overste gedaan in naam van alle klooster lingen. Ook wordt de storting door de overste gedaan. Wij zetten onze lezers ten zeerste aan niet uit te stellen, onmiddellijk aan te sluiten. De keus van kas zal geen moei lijkheid meebrengen. De kristene organi satie van den Middenstand heeft haar eigen kas. De secretarissen staan ten uwen dienste. VERDERE BEPALINGEN IN DE WET. Hierboven leest gij enkele gedachten, enkele cijfers. Het K. B. is een heel lijvig boekdeel, dus kan niet alles in een kort nieuwsbladartikel opgenomen worden. Wij komen er nog wel op terug. Elke groep met de buiten dienst ver bandstaande gelijkgesteld wordt klaar omschreven. Er warden bladzijden gewijd aan ver hooging van bijdrage in verband met het indexcijfer, in verband met mogelijke ge schillen, verjaring, controle, straffen, enz. Verder over rol der verscheidene kassen en het verband tusschen die kassen! De wet heeft haar uitwerking vanaf 1 Januari 1938 voor de werkgevers en van af 1 Januari 1939 voor de anderen. Er is dus haast bij, stelt niet uit. sluit aan bij een katholieke kas! PATER FLORENT EOUDEW1JN Haitaoyirtgze, China 1939. Dierbare Missie vrienden, Eerw. Heer Onderpastoor, Ik zend U mijne beste nieuwjaarsweit- schen uit MANCHUKL'O. Dank zij de milde giften uit Relvie ont vangen hebt ik de nieuwe kerk kunnen voltooien. Gij hebt er veel toe bijgedra gen om dit Missiewerk te reconimandee- ren en bekend te maken, door het ver spreiden in «De Poperingenaar blad gelezen in alle werclddeelen en de verste PATER BOUDEWIJN, uit Reningelst, schrijft onze Lezers: uiteinden van den aardbol. Daarvoor ben ik U dankbaar. Nu staat reeds een nieuw altaar in de kerk en de timmerlieden zijn naarstig aan 't werken aan de communiebanken. Ik mag tevreden zijn dat het werk af t» want alle goederen slaan op in prijs, zijn verdubbeld. Dces jaar is de oogst tegengevallen m er zal armoede geleden worden. Wij zul len, voor zooveel 't mogelijk is, de nood lijdenden bijstaan. Oor eenigen za! bet de weg zijn naar den waren godsdienst, en vandaar naar den hemel. Een groot beletsel voor de bekeering der heidenen is de sterke familiegeest die de inwoners aaneen vastknoopt. Enkelin gen die békeeren kunnen moeilijk op te gen al de anderen. 't Is als eene verloochening van hunne familie en voorouders die vereerd wor den. Om cene gansche familie te overhalen kost het moeite en langen duur, want er zijn altijd tegcnstribbelaars. Gij weet dat die familiegeest de familie leden twee, drie tot vier geslachten bijeen houdt, die onder één hoofd staan en on der één dak wonen. Zoo vindt men fami lies van 50 en meer personen. Om zulke families aan te pakken moet er eene bij zondere genade van hierboven gegeven worden. En daar dat doorgaans welstel lende families zijn en geleerd volk, zijn die nog meer doordrongen van dien geest en van 't confucianisme. Praktisch onmogelijk te bekecren, zon der een mirakel van Gods genade. Laten wij die genade van ons Heer af- smeeken. Zij zijn de leiders van 't volk en zoolang daar niet binnen gedrongen wordt is 't met den hengel dat we hier visschen, en niet met netten zooals in Congo. Binnen kor' komt Monseigneur de kerk wijden. Laten wij bidden voor elkaar. De kerk van Pater Boudewijn nog in opbouw. 16 FEBR. Te 10 uur, ten Gemeente huize te STUIVEKENSKERKE. leggen eener electriache laagspanningslijn over 13,5 km. Stukken ter S. V. West-Vlaam- sche Electriciteitsmaatsch., 13, Kiekenstr., Diksmuide (prijs 75 fr.) op postch. 1450.28, Elisabethlaan 1, Brugge. 27 FEBR. Te 11 uur, bouwen van logeerblokken en W.C.-paviljoenen op het schietplein te LOMBARDS1JDE. Raming 6 millioen frank. Lastkoh. Nr 1148, prijs 25 fr., plans 20 fr., Loxumstr. 16, Brussel. Aanget. inschrijv. 24 Febr. 28 FEBR. Te 3 uur, ten Gemeente- huize te KOMEN, aanleggen van riolen, rue Neuve, rue de la Paix en rue du Sen tter. Bestek 119.182,21 fr. Inlicht, ten Ge meentesecretariaat. Stukken, prijs 15 fr., bij arr.-ing. A. De France, 7, Maloulaan, leper (postch. 405663). 13 MAART. Te 3 uur, ten Stadhuize te IEPER, bouwen van de Jeugdherberg «Van Volk tot Volk», op den driehoeki- gen grond tusschen de Diksmuide- en Bruggesteenwegen, en de A. Stoffelstraat. Stukken ten Stadssecretariaat. (■BBHBflHMHHHBHHaaHaa PLUIMVEE-FILM. On het Pluim- veekongres der Algemeene VI. Pluimvee- houdersvereeniging, op 19 Februari, in het lokaal De Beurste Roeselare, zal de groote Nederlandsche Pluimvee-film wor den geprojecteerd. Deze film toont op boeiende wijze aan wat in Nederland op het gebied van moderne hoender-, mest- kuiken- en eendenteelt werd tot stand ge bracht. Hij is meer dan 700 meter lang (smalfilm) en bestaat uit meer dan 90.000 beeldjes. De film zal van 10.15 tot 11.45 u. worden vertoond. Niet-leden hebben toegang mits beta ling van 5 frank per persoon. VOORDRACHT. Na het afrollen van den film zal de Eerw. Heer Deckjnijn, wetenschappelijk leider van het grootste Franscbe pluimveebedrijf (500 Ha.), spre ken over nieuwe opfokmethoden. GEWEZEN PASTOOR VAN BESELARE, ALS PASTOOR VAN St-ANDRIES, DEN 29 JANUARI 1939 Hoog daarboven in den toren Bimbambomt het om ter meest, Om aan elk te laten hooren: Pastoor Faict is hier! t Is feest! Heel de parochie is bevlagd en versierd! Talrijke opschriften! Het is 'n prachtige stoet! Daarin stappen ook zijn oud-parochia nen van Beselare, met vlaggen aan 't hoofd: H. Hartebond, B. J. B. in uniform en V. B. J. B. Meer dan 100 in getal! Na de liturgische aanstelling in de kerk, volgt het feestmaal. Daar speechen Heer Voorzitter Kerkraad, Burgemeester Ridder Stanislas van Outryve d'Idewalle, Heer Schoolhoofd der katholieke school, allen van Sint Andries. Wat Beselare betreft, om de beurt spre ken hun afscheidsgroet: Heer Bayaert, Meester Duthoy en Heer P. Bruggeman. 4 Mooie en kostbare geschenken werden Pastoor Faict overhandigd, als blijvend aandenken van zijn lieve parochianen, als bewijs van diepe genegenheid, erken telijkheid en verknochtheid! De beminde Heer Pastoor is diep ont roerd!... Hij dankt van herte zijn oud parochianen, die van zoo verre gekomen zijn om hem 'n laatste hulde te brengen! In 't bijzonder dankt hij den Eere-Bur- gemeester Heer Heuri Lameire, om zijn trouwe vriendschap en samenwerking! Hij dankt zijn E. H. Onderpastoor, Jos. Dewaele, die hij zijn vriend noemt, en waarmede hij 7 jaar lang zoo gemoedelijk en broederlijk samenwerkte. Dan heeft hij 'n dankwoord voor de onderwijzers en al de bonden! Hij dankt in t bizonder zijn H. Moe der Maria. Ten slotte gaat zijn dank naar Mon seigneur, die hij den levenden Kristus noemt en wiens weg hij trouw zal volgen ln totale gehoorzaamheid! Aandoenlijk moment!... E. H. Pastoor Faict sluit met: Ik zal den Heer bidden opdat de eendracht op mijn nieuwe pa rochie moge bewaard blijven onder do hoede van Jezus. Z. E. Heer Pastoor Faict! God zegene U op Sint Andries! Als afscheid roepen we U toe; Vaarwel, Heer Pastoor, werk weer blij. Als hiér bij ons! Ge waart nooit moê!... Uw naam en werk gedenken wij, Met Liefde en Dank! Beselare, 29-1-1939. GEO. (Wezens plaatsgebrek moest bovenstaande bijdrage verleden week weggelaten worden). Bij Istres, Frankrijk, zijn twee mi litaire vliegtuigen in botsing gekomen. Men betreurt bij deze ramp 4 dooden en 3 gewonden. Te Marseille hadden tusschentijdige verkiezingen plaats. De Marxisten liepen hierbij een gevoelige nederlaag. Twee Duitsche grenswachters die een uur ver op Zwitsersch grondgebied waren doorgedrongen om een voortvluchtige Oostenrijker gevangen te kunnen nemen, werden aangehouden. Op het vliegveld van Malzervllle, bij Nancy, daalde een militair vliegtuig. Een tweede vliegtuig dat volgde kwam neer op het eerste met het gevolg dat de pi loot van het eerste vliegmachien gedood werd. l)e flesch van 25 korrels, 5 fr. 50 50 korrels, 9 frank In alle apotheken. GEDEPONEERD gekend en gewaardeerd door alle Vlaamsche Landbouwers. SPECIALE CONSTRUCTIE IN GROOTE REEKSEN VAN: HEEREN LANDBOUWERS. Onze nieuwe gebreveteerde uitvindingen zijn zichtbaar bij ons en bij onze Agenten waar U alle inlichtingen kunt bekomen, maar niet in de tentoonstelling, daar ko men t- veel namakers, alsook die ovcr- groote onkosten worden besteed om on verbeterlijk werk aan onze klienteel te kunnen afleveren aan de laagste prijzen en niet de hoogste waarborg. Allen die een «NATIONAL» in gebruik hebben zullen U zeggen, dat zijn toch de beste en koopt geen andere. Alle modellen Wiedmachines dienstig voor alle gebruik, voorzien met onze nieuwe gebreveteerde diepteregcling. Vijf verschillige Aardappeluitroeiers voor alle gronden, voor klein en groot gespan. Een en twee rijïge Aardappeiplanters eeriig in hunne constructie, overtreffen in werking alle be staande. Onze nieuwe machienen NATIONAL zijn de beste, geen betere toch dc goedkoopste. Weigert beslist alle namaaksels en eischt het merk NA TIONAL» het eenigst dat alle voldoening geven kan.

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 9