MODERN Angel-Saksische Samenwerking Kamer van Ambachten en Neringen van West-Vlaantieren VASTENBRIEF KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER INTERNATIONAAL OVERZICHT GELDINZAMELING TEN V00RDEELE DER UNIVERSITEIT VAN LEUVEN TARIEF VOOR BERICHTEN Kleine berichten per regel I.fr. 2 fr. toel. v ber. m. adr. t. bur. Kleine berichten minimum^ 4.fr. Kouwber. en Bedank, (min.) S.fr. 1 Te herhalen aankondigingen: pr'is op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en I moeten tegen den Woen«''ag avond 1 ingezonden worden. Kleine be- j richten tegen den Donderdag noen. EES Wat de wetenschap al uitvindt, dat ls effenaf bewonderenswaardig. De menschen zeggen het soms: moesten onze grootouders terugkeeren ze her kennen hun eigen parochie niet meer, Dat is ook zoo. De techniek heeft werkelijk wonderen verricht. De tij den waarin we leven gelijken niet meer aan de jaren die ons vooraf gingen. Wat beteekenen nog de af standen? Auto's en expresstreinen verslinden die, en als er iets hapert in de po litieke wereld neemt het Staatshoofd een ticket op het vliegplein en be spreekt enkele uurtjes later de moei lijkheden in een ander land. En de uitrusting voor het leven! Wat werk leggen de machienen niet af en hoe gemakkelijk worden op he den de huizen niet ingericht! Aan de radio wonen we de groote gebeur tenissen mee. of vernemen er terstond het laatste nieuws. De wetenschap heeft bewezen dat ze veel kan; zeer veel. En toch zijn er nog dingen waar aan men zich maar moeilijk verstaan kan: hoe dat de mensch, die nu al de machtige middelen der wetenschap en der techniek ten zijnen dienste heeft staan, nog altijd mensch gelijk is! Naar den schijn zoudt ge oordee- len: een koning, meester over wat bestaat. Feitelijk is hij echter geble ven wat hij was: mensch. Gaan we ons eigen na: hoe dik wijls denken we niet dat we iets ver richt hebben dat de moeite waard is! En toch wat later zien we dat het alles samen niet veel inhield. 'k Heb het dikwijls gedacht: wat moeten de oude giorie's uit de sport wereld die eens dronken waren van succes en meenden de wereld ver overd te hebben, in hun latere jaren niet medelijdend nederblikken op het succes dat smolt als sneeuw voor de zon! Spijts alle schiin-wonderen is de mensch nog altijd het arme schepsel dat zich soms sterk waant, doch aan stonds voelt hoe zwak hij is, dat zich meester waant van alles en dan weer om voelt dat hij schepsel is. Alle techniek ten spijt: we blijven menschen, en, laten we het maar be kennen: tegenover God blijven we wat de menschen steeds waren: schul denaars... Moderne menschen hebben dikwijls den moed niet de waarheid in de oogen te zien, laten we sterk genoeg zijn om de waarheid te erkennen: we zijn zondaars... En spijts alle techniek moet ook de moderne mensch die gezondigd heeft terug geheiligd worden, wil hij 't groote goed van zijn leven niet mis sen. Daarom blijft het waar, en is het nog meer waar voor den modernen mensch: dat schuld moet vergoed worden; dat de zonde moet uitgeboet worden. Daarom past ook de Vasten nergens zoo goed als in onzen modernen tijd. Wij, moderne menschen, die gedu rig trachten door de techniek ons le ven gemakkelijk in te richten, we po gen gedurig ons alle last te sparen en spelen ons zelf het middel uit de hand om te boeten. 'k Weet het: het woord «boete» klinkt niet aangenaam in moderne ooren: 't is het zekerste bewijs dat we het noodig hebben. Komt menschen, smijten we eens al onze opgeblazen hoovaardigheid van ons weg en worden we eens weerom de deemoedige kinderen Gods die, sa men met de Kerk, in dezen H. Vas tentijd den moed hebben hun zonden te beweenen en zich zelf last durven opleggen, zich iets durven ontzeggen, om, door de verlossende genado van Christus' dood, vergiffenis te verwer ven. Moderne menschen, laten we moedig zijn. We zien het ijdele in der wereld, doch willen gelukkig zijn; grijpen we moedig naar het eenige middel: Chris tus en met Hem Zijn kruis. Waarlijk: Vasten is modern, het is de moderne remedie voor de ziekte der moderne menschen. eisssaassssaaaBssasaiflEisaaczaaiassEaBsssBaaBZBB&aas-.aaaaaaB Op Woensdag 15 Februari II. liield de Kamer van Ambachten en Neringen van West-Vlaanderen haar eerste Algemeene Vergadering van het jaar 1939. Deze stond heelemaal in het teeken van een versterkte activiteit, en van de nood zakelijkheid, in de eerste maanden, de voorbereiding van de wettelijke beroeps' organisatie van ambachten en neringen ernstig door te zetten. Door de Heer Theo Brouns, rechtskun dig raadgever van de Kamer van Am bachten en Neringen van de provincie Limburg, werd een sterk gedocumenteer de uiteenzetting gegeven over het Vreem delingenvraagstuk gezien van uit het standpunt van de middenstand. Na een historische schets, waarin vreemdeling ongeveer met Joodsamenvalt, zoekt hij de oorzaken op waarop het sociaal en ekonomisch onderscheid berust tus- schen nationalen en vreemdelingen. Na genoeg altijd is het aanvoelen van dit onderscheid een gevolg van wel bepaalde handelingen van de vreemdelingen zelf: zij zijn en houden zich out-siders van de samenleving waarin ze leven, en bouwen heel dikwijls hun bestaan op uitbuiting van de groep. Een onderzoek over den huidigen toe stand en naar de te nemen wettelijke maatregelen volgde. Onze huidige wet geving kan, wanneer ze stipt toegepast wordt, reeds veel verhelpen; verscherpte controle over de toepassing van de be staande reglementen cn vestigingsweige ring zou de toestanden reeds heel wat saneeren. Een radikale oplossing kan al leen gevonden worden door nieuwe maat regelen van wettelijken aard. Vooral tegenover de middenstand dringen zich groote wijzigingen op, die voor een groot deel het gevolg zijn van een begin van ekonomische ordening in de omliggende landen. In Limburg b. v. kent men op dit oogenblik een nieuwe en speciale soort van middenstanders-vreemdelingen, n.L deze die zich in Nederland, door de vestigingswet klein-bedrijf, niet meer in schakelen mogen, en die daarom hun, altijd min oi meer loensche, bedrijvig heid, naar deze zijde van de grens over gebracht hebben. West-Vlaanderen zal in samenwerking met Limburg en de andere Kamers, de actie doorzetten; de aangesloten ver- eenlgingen zullen regelmatig alle mis bruiken door vreemdelingen gepleegd, aan de Kamer signaleeren. Door de Heer C. Vos van de Algemeene Spaar- en Lijfrentekas wordt daarna onderzocht waarom de middenstanders zoo weinig aan een pensioenvorming den ken. Er wordt sterk aangedrongen opdat alle middenstanders zich als vrij-verze- kerden zouden aansluiten. Op beide uiteenzettingen volgde een Interessante gedachtenwisseüng. Vooraleer uiteen te gaan, stemde de vergadering de noodige bijdragen om de werking van de Kamer in de eerste maan den sterk op te voeren, vooral op gebied van beroepsorganisatie, ttf 3aBBSSBB3KS2aiS PREMIELEENING 1933 Zaterdag had in dé Nationale Bank I de 65° trekking plaats van de Lotenlee- ning 1933. Reeks 108306 wint 1 miliioen frank. De volgende 45 loten zijn betaalbaar met 25.G09 frank: 103674 108996 110328 119656 124965 1255861 134489 140988 142083 157073 163704 179341 193808 195602 201159 211177 220948 223900 228029 232067 251190 252420 266883 271034 285262 288363 288947 292080 297204 297536 299060 312230 316076 332253 334727 340650 345617 349627 354693 365460 368077 371700 378741 394558 397874 <BBBBBSaSBSE£iBaS»aBBS3BSia2BBa I TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN 1923 VERZWAKKING VAN ENGELAND? Er zijn in de laatste jaren opval lende verschijnselen geweest van een verzwakking van de politieke macht van Groot-Britanje. Deze macht van Albion was tot nu. toe hoofdzakelijk gesteund op de passende keuze van zijn bondgenootschappen bij de op lossing van alle vraagstukken waar het belangen te verdedigen of uit te breiden had. In de meeste gevallen kwam het zelf niet rechtstreeks tus- schen. Het hield demonstraties met zijn vloot, die sedert bijna drie eeu wen alle zeeën beheerscht, en het steunde de voor hem strijdende land legers van zijn bondgenooten met goud. Verder trachtte het bij het af sluiten van de vredesverdragen zijn slag te slaan. Zoo is het meer dan eens gebeurd, dat Engeland deelnam aan conferenties bij het eindigen van oorlogen waar het geen partij was geweest en dat het toch met de beste brokken van de te verdeelen kaas wegliep. Het was niet kieskeurig bij het ge bruik van die bondgenooten. Toen het alleen stond tegen Napoleon, wist het dezes macht te breken met de hulp van Duitscliland en van Rusland. Om te beletten dat Rusland Constanti- nopel zou innemen, wat een onge- wenschte concurrentie zou meege bracht hebben in de Middellandschc Zee, tterkte het samen met Frankrijk en Sardinie-Piemont. Voor de ver overing van een deel van Abessynie, stuurde het Italië in den strijd, en toen de Italiaansche legers verslagen werden te Adoea in 1896, liep het zelf niet de minste schade op. Het werd zelf de bondgenoot van Rusland en Frankrijk, toen het de gelegenheid zag om zijn machtigen concurrent op de wereldmarkt, Duitschland, te rem men en te verzwakken. De vijand van gisteren werd de vriend van morgen, en meestal liet het de warme kastanjes door anderen uit het vuur halen. Dit stelsel dat meer dan een eeuw lang met succes toegepast werd schijnt thans in gebreke te blijven. Is Enge- lan dan verzwakt? DE ABESSYNSCHEN OORLOG. HET BEGON MET Ofwel is het falen van Engelands bondgenoot nam, maar de groepee ring van bijna alle landen: de Vol kenbond, waar het sr.men met Frank rijk de leidende rol speelde. Toen het deze instelling gebruikte om te belet ten dat Italië in 1985 Abessynie wil de veroveren, mislukte het doordat Frankrijk, door geheime overeenkom sten met Italië gebonden, alles in het werk stelde om de actie van het in stituut van Genève te doen misluk ken. Er was trouwens in geheel de En- gelsche opzet te veel schijnheiligheid gemoeid, dan dat er veel enthoesias- me te Genève kon heerschen. De hu manitaire gronden, die tegen de actie van Italië aangehaald werden, kon den even goed aangewend worden te gen de koloniale veroveringen van Engeland in het verleden, voor ver scheidene in een nog zeer kort ver leden (Boerenoorlog) Italië is het eerste land dat ooit een belangrijk doeleinde bereikte te gen de hardnekkige wil van Engeland in. Ook Duitschland haalde zijn slag thuis in Oosi enrijfc en in Tsjecho- Slovakije, zonder dat Engeland op een tegenvoordeel kan bogen. In het Verre Oosten haalt Japan geleidelijk gelijk van de Chineezen en meteen van de vreemde mogendhedenwaar van Engeland door den omvang van zijn handel de eerste plaats bekleedt. En ook in Spanje moet het tegen zijn wenschen de Francoregeering erken nen. Engeland had gehoopt in de Volkenbond een gemakkelijk en zeer bruikbaar middel voor zijn politiek te vinden. Het is verkeerd uitgevallen. Daarna heeft het weer naar het oude stelsel van beperkte bondgenootschap pen gegrepen, maar de eenige ern stige kandidaat, Frankrijkheeft door binnenlandsche sociale strijd een groot deel van zijn kracht verloren. DE VEREENIGDE STATEN. Moeilijkheden in Egypte, opstand in Palestina, gisting in Indie. Zou Groot- Britanje werkelijk, na de schitteren de opgang en de nooit geëvenaarde machtsontplooiing, nu reeds de weg der decadentie betreden zijn? Groote geleerden en Staatslieden mogen zulks meenen. De Engelschman kan dit niet aannemen! Hij kan wel een flater be- politiek te wijfen aan het feit, dat gaan hebben. Maar 'hij is taai en hij het niet meer één of twee landen tot heeft meer dan een pijl in zijn ko- IBBEBBBBBBBBBBISBSSaBBBBEIB ker. Hij voelt zich nog sterk in zijn Dominions, die in deze moeilijke uren hun belangengemeenschap met het moederland hebben aangevoeld, hoe zwak de politieke band ook moge ge worden zijn en die meer dan eens hun onvoorwaardelijke steun toezeg den. Doch ook van andere zijde kwamen lichtpunten. De Vereenigde Staten, met wie het op economisch gebied jaren lang een verbitterde strijd heeft gevoerd, komt thans de hand reiken en zegt: Wij helpen V doch luister dan ook naar ons. Verbrand U maar niet met Duitschland of Italië. Tijdens de laatste maanden moch ten we tientallen verschijnselen op merken, die wijzen op een steeds in niger samengaan van deze verwante volkeren: twee takken van eenzelfde Angel-Saksische stam, de twee rijk ste en machtigste landen van de we reld. Beide hebben moeilijkheden, beide voelen zich bedreigd door de opkomende macht van de totalitaire Staten, elk afzonderlijk dreigen ze te verzwakken; samen vormen ze met hun circa 600 miliioen inwoners het ontzaglijkste Statenstelsel, dat de mcnschheid ooit gekend heeft. Nog zal bewezen worden wat de democra tie vermag, schijnen de Angelsaksen, reeds de Duitschers en de Italianen en de Japanners toe te roepen. Ds strijd om de katoen en de rub ber, de strijd tusschen pond en dollar, tusschen de City en Wallstraat, zal geregeld worden. Door een handels- accoord van 17 November 1938 heb ben ze mekaar ruime toegevingen ge daan. Nu kan de politieke samenwer king ingezet worden, maar Amerika zal zijn opvatting opdringen. Mun- chen, was verkeerde politiek. Enge land en A:Herika moeten even drei gend optreden als Duitschland en Italië dat deden. Ze zijn er met hun economie en hun financiën veel beter toe in staat. Aldus bereiken ons de echos van het politiek leven over de Noordzee en de Oceaan, naar aanlei ding van verschillende redevoeringen en onderhandelingen uit den laatsten tijd. Wordt het een nieuw evenwicht, of gaat de balans wéér overhellen naar de overwinnaars uit den wereld oorlog? van. zijn Ëxc. Mgr. LAM3ROY Het laciiaristisch Congres te Kortrijk BI ZOHDASHEILIGING HENRICUS AMIROY Doctor in de Wijsbegeerte Doctor cn Meester in de Godgeleerdheid door de barmhartigheid Gods en de genade van den H. Apostolischen Stoel, BISSCHOP VAN BRUGGE. Aan de Geestelijken en de Geloovigen van Ons Bisdom zaligheid en zegen. (Verboden nadruk.) ROSKAM. 52SSBH2BSEI3S332E3a3BfHB3B26BaEEaBffHtI2BaBSB toesf&nd in ©sis Land De Heer PserEoS in zijn opdracht geS^kt DE NIEUWE REGEERIKG GEVORMD 189» TREKKING VAN 20 FEBRUARI 1939 Reeks 232.243 Nr 3 wint 1C0.0O0 fr. Reeks 377.441 Nr 4 wint 100.6G0 fr. Reeks 277.012 Nr 1 wint 59.000 fr. Reeks 388.541 Nr 3 wint 50.000 fr. Reeks 138.423 Nr 3 wint 50.000 fr. Volgende vijftien loten zijn uitkeerbaar met 10.090 frank Van links naar rechts: eerste rij: 1IH. Marck, Pierlot, Soudan en Blanqueert; tweede rij: en Richard; derde rij: HH. De Schrijver, Heenen en Eekeiers. HH. Denis, Gutt, Wauters ZEER LIEVE BROEDERS, Op t einde der aanstaande maand Juli, houden wij, als 't God belieft, ons dioce saan Eucharistisch Congres te Kortrijk. Deze stad, vóór tien jaar, aan 't H. Hart van Jezus toegewijd, houdt er aan deze groote gebeurtenis op bijzondere wijze te herdenken, en Wij noodigen U allen nu reeds uit om deze plechtigheid overtalrijk bij te wonen. Zondag, 30 Juli, moet een triomfdag worden voor Christus-Koning! Menigvul dige steden en gemeenten van ons Bis dom, met Onze Bisschoppelijke Stad aan t hoofd, meer nog, de gansche provincie en geheel het Bisdom zijn officieel aan den Liefde-Koning toegewijd. De slui tingsdag van het Eucharistisch Congres moet dan ook een groote en grootsche be tooging worden, waarop wij Hem zullen openbare hulde brengen en op plechtige wijze onze beloften hernieuwen van trou we ondredanen aan Zijn goddelijke lee ring en Zijn gezag. Drie studiedagen zullen dezen heerlijken feestdag voorafgaan. Wij verwachten er niet enkel Onze geliefde geestelijkheid, maar cok nog de ijveraars van onze tal rijke en bloeiende H. Hartebonden; de leiders en leidsters van onzen vurigen Eucharistischen Kruistocht, en daarbij de leden, zoo velen mogelijk, van onze sterke Katholieke Actie voor jongeren en voor volwassenen. Zij zullen daar de vele vraag stukken der zondagheiliging met broeder lijke eensgezindheid, in bovennatuurlijken geest, onderzoeken en bespreken. Het eerste vraagstuk is dit van het mis- hooren op Zon- en Feestdagen. Het is on getwijfeld, en ongelukkig genoeg, het meest actueele en het meest dringende; het is eveneens ver het voornaamste, want geen zondagmis beteekent praktisch geen onderricht meer in onzen heiligen gods dienst, met den treurigen nasleep van dwaze onwetendheid, lafhartige onver schilligheid en openlijke vijandschap wel dra tegenover Christus en zijn Kerk. Na en naast dit essentieel problema, zouden Wij willen het vraagstuk zien stel len der Hoogmis, die eertijds bij ons ge- loovig volk als een soort familiemis werd beschouwd. Zij is inderdaad de Mis van die groote christelijke familie, die elke pa rochie uitmaakt, en wordt ook voor haar in 't bijzonder opgedragen: geen wonder dus dat vroeger uit ieder huisgezin min stens een lid in de Hoogmis moest tegen woordig zijn. Bij dit onderzoek zal ongetwijfeld reke ning moeten gehouden worden met de godvruchtige gewoonte, die in vele van onze goede families bestaat, namelijk op Zon- en Feestdagen ter H. Tafel te na deren. Dan zal ook het meer algemeen problema moeten worden gesteld van de gansche zondagheiliging: hoe ver staan wij, te lande en in stad. met het bijwonen der Vespers, van het Lof, van de gods dienstige onderrichtingen, bijzonderlijk van de lildens-meditaties gedurende den Vastentijd? Wat mag en kan daaraan veranderd en verbeterd worden, meer aan gepast aan onze tijden, om weerom van den Zondag een dag des Heeren te maken, in den echten zin van het woord? Een schoone taak voorwaar voor deze studiedagen, en waarvan wij veel ver wachten, met des te meerder betrouwen dat deze vraagstukken meest allen, sinds maanden reeds, door onze ijverige Katho lieke Actiegroepen van dichtbij worden onderzocht en nagegaan. Dit werk echter is on de eerste plaats een werk van de goddelijke genade: in Gods zegen is alles gelegen en niet hij die plantzegt de Apostel Paulus, noch hij die besproeit is van tel, maar Hij die wasdom geeft. God alléén Daarom, Z. L. B„ bevelen wij TJ met aandrang deze intentie aan. bij het begin van den H. Vastentijd. Wij rekenen bij zonderlijk op de H. Communie, de offer tjes en de gebeden van de vrome leden van onzen Eucharistischen Kruistocht, meest nog van de kleintjes, die wellicht nog niet alles kunnen begrijpen, maar die alles vermogen bij onzen Lieven Heer. Zij moeten van zijn Goedheid bekomen dat dit Eucharistisch Congres voor gansch het Bisdom Brugge zou worden een rijke bron Z. L. B., Wij hebben U vroeger, in hét heilig Jaar van onze Verlossing, de ver schillende plichten uiteengezet, die het gebod der zondr.g'-eiliglng U oplegt. God zelf heeft, van af 't eerste bestaan van 't menschdom, den wekelljken rustdag ingesteld, en onze Moeder de H. Kerk ver plicht ons, op straf van zware zonde, dien dag het H. Misoffer godvruchtig bij te wo nen. De Mis is inderdaad als het hoogte punt van al onze godsdienstige oefenin gen; het middelpunt van al de plechtig heden in onze wonderschoone liturgie en de onuitputbare bron tevens, waaruit ons al de genaden toevloeien, die Jezus-Chris- tus op zijn kruis voor ons heeft verdiend. Eeuwen nog vóór de komst van den Mes sias, had God het offer van de Nieuwe Wet voorspeld en beschreven, met deze woorden van den profeet: Van het op gaan der zon tol haar ondergaan is mijn Naam grcot onder de volkeren, en overal wordt Mij een zuivere offerande opge dragen Dit offer, zooels de Kerkvaders eensge zind verklaren, is het offer van het vlek keloos Lam, dat op alle uren van den c'ag en van den nacht, op duizende en nog dui- zende altaren wordt geslachtofferd door Jezus zeiven, den eeuwigen Hoogepriester volgens Melchisedech. Het Eucharistisch offer, het Misoffer is, naar de leering der H. Kerk, ds hernieuwing van het Kruis offer en reeds de H. Cyprianus zegde uit drukkelijk: Het offer dat wij (in de Mis) opdragen, is het lijden van onzen Heer Luistert ten andere naar deze zeer dui delijke woorden van het Concilie \an Trente: Het Misoffer is een echt zoenoffer, dat voor levenden en c'ooden wordt opge dragen. Christus zelf, die zich eens slacht offerde op bloedige wijze op het kruis, slachtoffert zich, hier op onbloedige wijze. Hetzelfde offerlam van het kruis, wordt alle dagen, op het altaar, door dc priesters geslachtofferdDit offer verbeeldt en stelt ons het offer van Calvarie voor, het past de verdiensten er van op ons toe, maar het is nochtans niet een enkele en bloote herinnering er aan. Het is wel de zelfde slachtofferande op het kruis en het altaar, herhaalt met nadruk het H. Con cilie: en Hij, die het offer brengt is even eens dezelfde, alhoewel dit op het altaar geschiedt door het ambt van den priester. Alléén de manier van offeren is verschil lend: bloedige slachtofferande op het kruis, onbloedige op het altaar. Zeker is het echter, zooals de H. Paulus leert, dat de verrezen Christus niet meer sterft en de dood over Hem geen macht meer heeftDoor ééne offerande heeft Hij voor altijd volmaaktheid en heiligheid gebracht aan allen», die door zijn godde lijk Bloed zijn vrijgekocht. Niet minder zeker is het dat de mensch den dwingenden nood voeit, en altijd en overal gevoeld heeft, om aan God, Heer en Meester over allen en alles, de hulde te brengen van zijn aanbidding; om Hem zijn dank te betuigen voor de bekomen weldaden en er andere van zijn Goedheid af te smeeken; ook nog om zich te verne deren voor zijn opperste Majesteit, die door de zonde werd miskend. Welnu, zegt de Apostel, al de plechtigste slaohtofieranden samen van het Gade Verbond waren volstrekt onvoldoende om de vlek der zonde uit te wisschen. Daa> om is de Godmensch in de wereld gekc.nen cn Hij heeft de menschen door zijn bloedig offer verlost. Dit ééne offer is voldoende geweest om onze verlossing te voltrekken, doch Christus heeft ook gewild, zegt uit drukkelijk het Concilie van Trente, san zijn Kerk een zichtbaar offer achterlaten, zooals de natuur van de menschen het vergt Dit offer is het offer van het Paasehlam der Nieuwe Wet en Christus zelf heeft dit Paasehlam een eerste maal geslachtofferd, na het laatste Avondmaal; sindsdien ech ter offert Hij zelf nog altijd hetzelfde cp, gedurende de Mis, doch door het ambt an den priester. (Zie vervolg op 2" blad.) «aMaauEXBraBBBaasaaaiaïiiiaisaffa R. 15S.379 Nr 3 R. 229.626 Nr 5 R. 099.588 Nr 5 R. 057.019 Nr 2 R. 343.358 Nr 3 R. 34.3.358 Nr 3 R. 066.580 Nr 2 K. 346.973 Nr 5 R. 067.744 Nr 5 R. 227.680 Nr 1 R. 276.364 Nr 1 R. 235.375 Nr 4 R. 392.275 Nr 2 R. 392.275 Nr 2 R. 007.676 Nr 5 R. 374.802 Nr 3 R. 261.036 Nr 1. De obligaties der voornoemde reeksen, niet uitgetrokken met een lot. zijn terug betaalbaar aan 575 of 550 frank, naar DE NIEUWE REGEERING De samenstelling der nieuwe Regeering gevormd door den Hr Pierlot, Katho liek Senator, luidt als volgt: Eerste-Minister en Minister van Landbouw Justitie Openbare Werken en Verkeerswezen Buitenlandsche Zaken Binnenlandsche Zaken en Volksgezondheid Economische Zaken en Middenstand gelang zij wel of niet werden hervormd, irinaiieiën Arbeid en Sociale Voorzorg DE LIJKPLECHTIGHEDEN VAN STAATSMINISTER HENRI JASPAR Hr Hubert PIERLOT (Kath.) Hr DE SCHRIJVER (Kath.) Hr MARCK (Kath.) Hr SOUDAN (Soc.) Hr W. EEKELERS (Soc.) Ilr RICHARD (Kath.) extra parlementair Ilr WAUTERS (Soc.) Hr GttTT (Lib.) extra parlementair Hr BLANCQUAERT (Soc.) extra parlementair, prof. te Gent Generaal DENIS Onafhankelijk extra parlementair Hr G. HEENEN Kol. deskundige. Deze nieuwe Regeering telt dus 11 Ministers waarvan 6 Parlementairen cn 5 extra-parlementairen of deskundigen. Openbaar Onderwijs Landsverdediging Walen en Brusselaars bleken zeer gekant van goddelijke zegeningen tot Zijn meer- tegen een dergelijke Regeering. De meer- dc eer en glorie, tot het heil der zielen derheid van het Katholiek Partijbestuur en tot het geestelijk welvaren van onze ging akkoord om de benoeming van Dr christelijke hulsgezinnen. Martens als een afgedane zaak te be schouwen, als een voldongen feit. Maandag trok Hr Pierlot tot tweemaal toe naar het Koninklijk Paleis om de Vorst op de hoogte te houden van de aangegane besprekingen. In den avond verklaarde Hr Pierlot dat hij 's anderen daags klaar zou zijn met een nieuwe sa menstelling, op voorwaarde nochtans datl Op Donderdag 16 Februari, laat in den er zich geen onvoorziene omstandigheden avondi hcbben gpaansche Nationalisten Op beden Zondag 26 Februari en op den volgenden Zondag zal in al de ker ken en kapellen van liet laud een geld inzameling ten voordeele der Universiteit geschieden. Deze geldinzameling wordt dikw ijls slecht aangekondigdgeloovigen die niet verwittigd werden kunnen niet eens hun bijdrage gereed leggen. F.n toch heeft de Katholieke Universiteit dc vrij gevigheid der Katholieken doodnoodig! DE SPAANSCHE BURGEROORLOG OVERGEBRACHT NAAR BRUSSEL voordeden. Dinsdag morgen werd Hr Pierlot nog maals ontvangen door den Koning. het gebouw van het rood Spaansche ge zantschap te Brussel bezet. De mannen Koloniën Zaterdag 18 Februari II. werd te Brussel, Staatsminister Henri Jaspar plechtig ten grave gedragen. Talrijke hoogstaande personaliteiten en diplomaten woonden de plechtigheid hij. De teraardebestelling had plaats op het kerkhof te Schaarbeek. Onze plaat stelt den lijkstoet voor bij het verlaten van het sterfhuis. HEER PIERLOT HAD TE KAMPEN MET ZWARE MOEILIJKHEDEN Nadat de Hr Pierlot opdracht had ge kregen van dan Koning een nieuwe Re te vormen, stuitte hij onmlddel- op talrijke zware moeilijkheden, poogde het eerst een drieledige Re geering te vormen maar de Liberalen bleven onverzettelijk op hun standpunt dat eerst de benoeming van Dr Martens moest ongedaan worden gemaakt voor aleer zij weerom aan de Regeering zou den willen deelnemenverklaarden zij Daarbij eischten zij nog dat gebeurlijk bij een ontslag van Dr Martens geen com pensaties zouden toegestaan worden, ook nog wilden zij desnoods dr nr«-te waaronder Openbaar Onderwijs, en van een splitsing van bestuursdiensten van het departement van Openbaar Onder wijs wilden zij niet hooren. Deze eischen druischten dus recht streeks in tegen deze der Vlamingen zoo dat de Heer Pierlot voor de onmoge lijkheid werd gesteld een drieledige re geering te vormen. Den Zaterdag 18 Februari nog ging de Hr Pierlot de Koning op de hoogte bren gen van de gevoerde onderhandelingen en van het verzet tot uiting gekomen bij de Liberalen. De Hr Pierlot werd evenwel niet ontslagen van zijn opdracht en in den avond nog werden verschillende po litieke personaliteiten ontboden bij den Koning. Zondag trok de Hr Pierlot opnieuw naar het Koninklijk Paleis. De Koning ver zocht hem zijn pogingen voort te zenden en zoo de Liberalen weigerden mede te werken, een katholiek-socialistisch kabi net trachten te vormen. Hr Pierlot aan vaardde de opdracht. Opnieuw begon hij zijn onderhandelingen. Bij een interview toegestaan aan jour nalisten verklaarde Hr Pierlot dat de nieuwe Regeering welke hij poogde te vormen geen uitstaans zou hebben met de zaak Martens en geen rekening te hou den met dit geval. Andere belangrijker vraagstukken vragen een^grooter aan dacht. De Katholieken bleken niet te zeer in genomen voor het vormen van een twee ledige Regeering. Het Directorium van het Blok der Katholieken vergaderde om den toestand te onderzoeken. De meeningen over de wenschelijkheid van een tv.cU - dige Regeering bleken z::r t c.-.-Ulciid. O »- het republikciiisch Spanje van rood Spanje. In den namiddag kondigde Hr Pierlot I klonken aan cn toen hen werd openge- dan eindelijk aan dat hij in de vervul- daan drongen zij binnen met de revolver ling van zijn opdracht gelukt was en dat 1 n de hand. Onder doodsbedreiging werd een nieuwe Regeeringsploeg was samen- dc administratieve sekretaris verplicht gesteld. oen afstandsverkiaring te teekenen. Het Eerst werd medegedeeld dat Hr Pierlot vaandei van Eerste-Minister zou zijn zonder portefeuil le wijl Landbouw onder de bevoegdheid werd gebracht van den Minister van Eko nomische Zaken en Middenstand. Hiertegen werd groot verzet aangetee- kend van Katholieke zijde daar door de zen steeds een zelfstandig Ministerie van Landbouw werd geëischt. Na overleg met Katholieke Personaliteiten besloot Heer Pierlot dan zelf de belangen van den Landbouw te onttrekken aan de bevoegd heid van den Hr Richard en ze zelf waar te nemen. Voldoening werd hierdoor ge geven aan de Katholieke Landbouwgroe- pen. De Portefeuille van Koloniën werd ook eerst later toegekend. De samenstelling der nieuwe Regeeting geven wij hierboven. Woensdag 11. legden de nieuwe Minis ters reeds den eed af. DE INZICHTEN VAN EERSTE-MINISTER PIERLOT Na de bekendmaking der nieuwe sa-1 menstelling legde de Hr Pierlot een ver klaring af omtrent de inzichten welke hij koestert. Woensdag zouden de nieuwe Ministers I vergaderen om zich akkoord te steilen over de grondslagen van de Regeerings- vcrklaring. Intusschen is gebleken dat dit ukkc-.J fc;.eikt werd. (Zie vervolg op 5* blad.) werd neergehaald eri vervangen door «Pt van Generaal Franco. 's Anderendaags kwam de politic cn rijkswacht tusclien en nam de bezetting gevangen. De bezetters wilden niet open doen zoodat een ladder der brandweer werd bijgehaald en waarmede dan ook op het balkon werd geklommen door dc rijks wacht. Het gebouw werd weer overgedra gen in handen van de vertegenwoordigers to** De bezetters wachten de komst der klimmende gendarmen af, en brengen den gio*C Tel. Poperinge Nr 9. Postcheckrekening Nr 155.70. ZONDAG 26 FEBRUARI 1939 «DE HALLE Katholiek 'Veekblad van leper Bureel Bbterstraat, 58, IEPER. ARr.NNFMrNTSPRI JS VOOR 1 JAAR (jrr post) Binnenland 25-Frank Engeland 10-Belgas Frankrijk 9.—» Belgas Belgisch Kongo 9.Belgas Alle andere landen 13.Belgas Medewerkers sim verantwoordelijk voor hun artikels V JAAR. Nr 9. Drukker-Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Poperinge. EN: 50 CENTIEM.

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 1