Maskeren in den Gemeenteraad te Seper lepersche Folklore vastengebruik 7T£ It PER In de Pappen ■3. 25.000 fr. Prijzen PACHA CICHOREI T" Prijs 20.000 fr. Kr. Middenstandsbond ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD IDE VERSTOPPING KATTEFEEST 1939 Het Huis SEGERS IEPER Modemagazijn «VOORUITZICHT» - IEPER. AUGUSTE BONTE Gezichtkundige ARRONDISSEMENTS RUBRIEK DER K.A.J. IEPER DENTISTE HUIS AIMÉ GRUWEZ DE XVIe HANDELSFOOR ROUWBERICHTEN Mijnheer Hiiaire Lahaye heeft in onze nieuwe gemeenteraad een pleidooi ge houden voor het maskeren op de Carna- valdagen. Hij had voor zijn maiden speech oprecht een gelukkiger onder werp kunnen, vinden. Het spijt mij ge weldig dat ik niet ben gaan luisteren naar Hiiaire. zijne speech, om te zien of hij toch geen blijk gaf gewaar te zijn dat hij zelf best ware gemaskerd geweest binst zijne alleenspraak. Aan hetgene een mensch op sommige oogenblikken gewaar is, kunt gij zijn gehalte meten; en de gemeenteraadsleden hoe keken die? Bleven ze serieus?... Wellicht omdat ze geen masker hadden! Hiiaire beweert noch min noch meer dat een mensch maar oprecht zich veilig kan overgeven aan hilariteit en leute als hij zijn aangezicht achter een masker geborgen weet. Als 't zoo is zou hij best doen voor zijne achtbare confraters uit onzen gemeenteraad een masker mee te brengen, telkens als hij schikt te spre ken! 't Zou inderdaad de gelaatsuitdruk king onder het luisteren vergemakke lijken. Gij moet durven; en werkelijk alles verdedigd hebben in uw leven om op den hoop toe het middcnstandsprobleem en de nering in onze stad te binden aan het maskeren op de Carnavaldagen. Men kan soms plots te veel bewijzen! Als 't zoo gemakkelijk is, waarom maskeren wij dan niet eiken dag, 't jaar door, en t geld en de leute meteen, stroomen naar onze middeleeuwsche stede en 't wordt een paradijs: het oude leper met de gemas kerde leute! Die man uit Poperinge heeft waarach tig daar nog hooren zeggen dat de Ieper- lingen gaarne lachend door 't leven gaan; en dit is waar! 't Is de zonnigheid van onze stadsgenooten die ons hielp held haftig te dragen al het leed dat jaren lang woog op onze families en goede stede. De verwoeste stad werd alzoo weer de blijde stad van nu! Doch onze Poperingenaar heeft het opgevat als een kleineerend verwijt en komt ons den raad geven dat we 't ge laat moeten dekken om oprecht plezier te maken. En hóe moeten we dan kijken zonder masker? Een beetje verwoest ze ker? We deden dat nog niet in onze ver woeste stad! En gelukkig ook dat we het niet deden! Wij zien er gaarne in leper altiid zoo vriendelijk uit, laten we zeggen, lijk Hi iaire als hij poseert om gefotografeerd te worden nevens een van zijne artikels. Waarom komt hij ons nu raden onze ge- 'aatstrekken te dekken? Hoe schikt hij zelf dan te kijken achter zijn masker? Voorzeker blauw? Overigens er mocht gemaskerd worden dit jaar te Brussel, te Roubaix en te Rij- sel en gij kunt ze haast op uw vingers tellen die ervan hebben gebruik gemaakt: juist diegene die zonder masker alleszins te leelijk waren. Begrijpt die vent dan niet dat er sommige dingen zijn die de finitief uit de mode geraken? Doch dit is nog geen compromis waarop men zich op het Stadhuis misschien zou kunnen akkoord stellen: men heeft vroeger nog eens de schoonheidskoningin Miss Uni- vers aldaar ontvangen; waarom niet vóór den Carnaval de personen gekeurd die vermoeden dat het voor niemand een ongeluk ware dat ze eens een dag een masker droegen: menschen die nu een maal een aangezichte hebben dat gemak kelijk verwisselbaar is tegen een ander, gelijk welkeen? Het ergste en flauwste was nog dat Hi iaire poogde hilariteit te verwekken bij onze «vroede Vaderen»... en dit zonder masker, als hij namelijk meende een geestige vergelijking gevonden te hebben om zijne gedachten (!?j duidelijk te maken. De Katholieke Kerk is ondenkbaar zonder Paus, evenzoo is een Carnaval ondenkbaar zonder masker Het papier, waaron ik schrijf, moge het mij vergeven; de Kerk zou volgens hem voor 't moment ont-maskerd zijn. Bij het vernemen van zulke primaire en goedkoope beschouwingen op het stad huis ten gehoore gebracht, denkt men onwillekeurig op de oude fiere Poorters, die de voorzaten zijn der Heeren die daar nu zetelen, en die verheugd moeten zijn dat zij met ernst. Inzicht en waardigheid de belangen hunner medeburgers hebben behartigd; en anderzijds soms beschaamd zijn als zij moeten zuchten: «O tegen- stel, o vergelijking! Zij waren mannendie spraken het wijze woord; nu hebben onze gemeente raadsleden zitten luisteren naar... een masker Binnen de vestingen waarvan de om trek, volgens meting, ongeveer 4.500 m. bedroeg, werden eertijds de 14 statiën van den kruisweg aangebracht. Ten tijde van den Vasten deed men er nog, volgens oud gebruik, den kruisweg in 1637. Ten jare 1768 bleef er nog, volgens Ramaut, wat puin van sommige statiën bewaard, onder andere: bij de Predikheeren (Zaal- hóf), achter 't klooster der Jezuieten (voetvolkskazerne) en noord van de ge dempte Boterpoort. Het schijnt dat vele Ieperlingen tot aan de Fransche Omwenteling aldaar nog met middernacht, tusschen Witten Don derdag en Goeden Vrijdag, den kruisweg deden: te middernacht vielen de toe gestroomde geloovigen op de knieën op de Vandenpeereboomplaats en prevelden een kort gebed, vervolgens stonden ze op en zonder één woord te spreken vertrok ken zij om met veel godvruchtigheid ter plaats van die statiën te bidden. Na die omwenteling hernam dit ge bruik, doch, ongetwijfeld omdat de sta tiën verdwenen waren, hield men nu statie voor de deur der kerken en kapel len, te beginnen en te eindigen vóór deze van St Maartens. Dit gebruik werd omstreeks 1870 door de geestelijkheid afgeschaft om reden van het lawaai veroorzaakt door kwaad willigen, die de biddende menigte achter naliepen. J. C. STAD IEPER. VAN MAANDAG 20 FEBRUARI 1939. De zitting wordt te 18.10 uur geopend onder het voorzitterschap van den Heer Vanderghote, Burgemeester. De Heeren Lemahieu en Pattyn, ziek zijnde, hebben zich laten verontschuldigen. 1. Eedaflegging van een nieuw ver kozen Gemeenteraadslid, De Heer Leuridan, die de eerste zitting van den gemeenteraad niet bijwoonde en dus nog den eed moet afleggen, is thans wegens ziekte opnieuw belet de vergade ring van dezen avond bij te wonen. Hij heeft zich laten verontschuldigen en een geneeskundig getuigschrift gezonden, zoodat de Heer Voorzitter voorstelt, dit als een geldige reden zijner afwezigheid te aanzien, ten einde niet verplicht te zijn hem als ontslaggever te aanzien. De Heer Vrr.derghote kondigt aan dat het Z. M. den Honing behaagd heeft hem als burgemeester van leper te benoemen en dat hij den eed in de handen van den Heer Gouverneur der provincie heeft af gelegd. Hij wenscht de verkozen gemeen teraadsleden geluk en heet ze welkom en drukt den wensch uit samen met offer vaardigheid, verdraagzaamheid en vrij van alle politieke opvattingen te ijveren voor het welzijn der stad. 2. Processen-verbaal der zittingen van 19 en 20 December 1938 en 9 Januari 1939. Deze verslagen worden beurtelings zon der opmerkingen goedgekeurd. Vervolgens geeft de Heer Delahaye, Schepen van den Burgerstand, kennis der beweging van de bevolking in 1938: Gooorten van personen gehuis vest te leper: mannelijke 121 vrouwelijke 106 227 Geboorten van personen in een .andere gemeente geboren maar gehuisvest te leper: mannelijke 3 vrouwelijke 2 5 Geboorten van personen in een andere gemeente gehuisvest: mannelijke 40 vrouwelijke 38 78 Tet.-.al geboorten van personen gehuisvest te leper: mannelijke 124 vrouwelijke 108 232 Huwelijken: 92. Echtscheidingen: 6. Overlijdens van personen wer kelijk gehuisvest te leper: mannen 103 vrouwen 104 207 Overlijdens van personen in een andere gemeente overleden, maar werkelijk gehuisvest te leper: mannen 7 vrouwen 7 14 Overlijdens van personen ge huisvest in een andere gemeen te mannen 49 vrouwen 63 112 Totaal overlijdens van personen werkelijk gehuisvest te leper: mannen 110 vrouwen 111 221 Intredingen door, woonstveran- ileiingtlr mannen 347 vrouwen 499 846 Totaal intredingen: door woonstverandering 846 door geboorte 232 1078 Uittredingen door woonstveran dering: mannen 390 vrouwen 476 866 Totaal uittredingen: door woonstverandering 866 door sterfgeval 221 1087 Er is dus een vermindering van 9 per- sr-wn tusschen 31-12-1937 en 31-12-1938. Bevolking op 31 December 1937: 16.137 Bevolking op 31 December 1938: 16.128. Kiezerslijsten 1938-1940: Parlements- kiazers: 4.712, waaronder 13 vrouwen; Gemeenteraadskiezers: mannen 4.610, vrouwen 5.580, samen: 10.190. Vreemdelingen gehuisvest te leper: Franschen: 249; Britten: 265: Duit- schers: 13: Nederlanders: 18; Tchecko- Slowakken: 3: Amerikanen: 25: Italia nen: 19: Spanjaarden: 8: Hongaren: 11; Luxemburgers: 4; Grieken: 3; Polen: 1; Zwitsers: 10. Samen: 629. 3. Carnaval Politieverordening. De Heer Voorzitter geeft lezing der po litieverordening, waarbij het dragen van het masker verboden werd op Zondag 19 Februari 1939. Hij vraagt aau den ge meenteraad deze verordening goed te keuren en daarna te willen besluiten in dien dit verbod ja dan neen moet ge handhaafd worden voor de volgende car navaldagen. De Heer Lahaye doet, gezien den hul digen moeilijken economischen toestand, een voorstel om het dragen van het mas ker toe te laten. Hij doet hierbij een zeer gewaagde vergelijking, waarop de Heer Notebaert vraagt dat hij in 't vervolg de gevoelens van andersdenkenden zou eer biedigen. De Heer Schepen Delahaye, alsmede de Heeren Missiaen en Notebaert bekam pen dit voorstel, dat na een lange be spreking verworpen wordt met 9 stem men tegen 3. Hierop stelt de Heer Voorzitter voor, het dragen van het masker te verbieden op 21 Februari en op Halfvasten 1939, wat goedgekeurd wordt met 7 stemmen tegen 3 en 2 onthoudingen. 4. Stedelijk Kerkhof Grondver- gunningen. Het totaal der vergoedingen, te betalen ten voordeele der armen, wordt voor het 4* kwartaal 1938, vastgesteld op 7.994,35 frank. 5. C.O.O. Ontslaging van pacht. De Commissie heeft besloten ontslag van pacht te verleenen vanaf I Oktober 1939 aan Ollevier Servaes, voor een per ceel zaailand, gelegen te Voormezele, en dit land te voegen bij de hofstede ge bruikt door Lemahieu Hector. 6. C.O.O. Aankoop van land. De Commissie heeft, in openbare ver- kooping van 21 September 1938, 78 a. 90 ca. land te Zillebeke aangekocht, mits de principale koopsom van 15.210 frank. 7. C.O.O. Openbare verpachting van land. Den 11 Oktober 11. werden twee per- ceelen zaailand, gelegen te Zillebeke, openbaar verkocht voor een termijn van 9 jaren aan Donche Kamiel en Leroy Germain. 8. C.O.O. Verkoop van grond. Ten einde de verbeteringswerken aan de vaart Ieper-IJzer toe te laten zal de Commissie een weide van -3 ha. 4 a. 23 ca. gelegen te Zuidschote, aan den Belgi schen Staat afstaan, mits de som van 197.550 fr., alle vergoedingen inbegrepen. 9. C.O.O. - Opbouw van huisjes voor behoeftigen Plannen, bestek, ias- tenkohier. Dit betreft den opbouw, die besloten werd van 12 huisjes voor behoeftigen. Op al deze punten, den Openbaren On derstand betreffende, brengt de Raad een gunstig advies uit. Alleen de Heeren Missiaen en Notebaert, leden der Com missie, onthouden zich telkens. 10. C.O.O. Proces-verbaal van on derzoek der kas 4° kwartaal 1938. Uit dit onderzoek blijkt dat er een ba tig- slot was van 53.119,85 fr., som die juist bevonden werd. 11. Nieuw stati'ingebouw Gewij zigd plan. Het vroeger plan werd door de Natio nale Maatschappij van Spoorwegen, op nieuw een weinig gewijzigd, doch, alhoe wel volgens hem, het eerste plan beter was, stelt de Heer Voorzitter voor het ge wijzigd plan te willen goedkeuren, ten einde den opbouw der nieuwe statie weerom niet op een lange baan te schui ven. De Heer Missiaen vraagt of er daar geen schuilplaatsen voorzien zijn voor de bevolking in geval van luchtaanvallen, en dringt aan opdat er hier te leper, zooals overal elders, ook iets zou gedaan worden om de burgerlijke bekolving in geval van oorlog tegfM het gevaar der vliegmachie- nen te kunnen beschutten. De Heer Voorzitter antwoordt dat een Commissie zich met dit vraagstuk bezig houdt, maar op groote moeilijkheden van financieelen aard stuit, gezien het op richten van schuilplaatsen ongehoord veel geld moet kosten. De Heer Missiaen zegt dat de Regee ring reeds een eerste kredit van 600 mil- lloea stemde eu dat weldra nog een Bijvoegsel aan De Halle van 26-2-39. j tweede krediet van "t zelfde bedrag zal volgen, zoodat het voor de stad misschien mogelijk ware de noodige toelagen te bekomen voor het bouwen van schuil plaatsen. Die kwestie zal verder onderzocht wor den. Ten slotte wordt het plan der statie goedgekeurd zooals voorgesteld werd. Al leen de drie liberale Raadsleden onthou den zich. 12. Jeugdherberg Plannen, las- tenkohier, beschrijving. Dit werk zal volledig door den Staat bekostigd worden, en op een vraag van den Heer Muiier, om zoo mogelijk wat meer lepersche werklieden te gebruiken voor werken hier te leper uitgevoerd, antwoordt de Heer Voorzitter dat dit werk uitgevoerd wordt onder de voor- waarden van het algemeen lastenkohier1 van den staat, terwijl de Heer Missiaen doet opmerken dat het niet toegelaten is dergelijke beperkingen in het lastenko hier te voorzien, gezien dit werk door gansch het land betaald wordt. De voorgestelde plannen en lastenko hier worden eenparig goedgekeurd. 13. Onderhoudswerken aan de grint wegen Nrs 7-8-10-11-17 Openbare aanbesteding Proces-verbaal Goed keuring. Daar het leatste aanbod niet in regel was, wordt het aanbod van Derycke Henri, aannemer te leper, aanvaard mits de som van 21.586,80 fr. Algemeene instemming. 14. Dikkebuschvijver Meerdere werken Bestek en plan. Daar een open afleidingskanaal zich op een lengte van 160 m. In zeer slechten grond bevindt en gedurig met instorting zal bedreigd worden, wat groote onder houdskosten en veel moeilijkheden zou teweeg brengen, wordt voorgesteld dit einde met groote buizen toe te leggen. Het werk, geraamd op ongeveer 150.000 frank en waarop de gewone toelagen mo gen verwacht worden, wordt eenparig besloten. 15. Electrische leiding Kabien Aankoop van grond. Een eigenaar is bereid 21,80 m2 grond af te staan aan de stad, mits de som van 15 fr. de m2, ten einde er een transfor- matie-kabien op te richten om de elec trische leiding op den verloren hoek en in de Roeselarestraat te kunnen uitbrei den. Deze aankoop wordt algemeen aan vaard. 16. R. Colaertplaats Openbare hof Plaatsing eener fontein Plan, be stek. Op voorstel van het Schepencollege wordt besloten een fontein in blauw steen, geschat op 11.000 fr., te plaatsen in den openbaren hof der R. Colaert plaats. 17. R. Colaertplaats Openbare hof Aansluiting, plan, bestek. Ten einde de toegestane oorlogsschade, bepaald op 32.000 fr., te hergebruiken, wordt voorgesteld een afsluiting in steen en ijzer rond genoemden hof te plaatsen. Plan en bestek worden eenparig goed gekeurd. 18. Vestingsmuren Herstellings werken Lastenkohier Beschrijvende mclingstaat. Een vierde deel, 't zij 300 m. op een to tale lengte van 1.200 m. van den ves tingsmuur tusschen de Meenenpoort en de Rijselpoort zal hersteld worden. Dit werk is onderverdeeld in drie loten van een respectievelijk bedrag van 107.000 fr., 140.000 fr. en 222.000 fr., en zal door ver- schillige lepersche aannemers uit te voe ren zijn. Het lastenkohier wordt met eenparige stemmen goedgekeurd. Rijkswachtkazerne Esplanade Ruiling van grond. De ruiling gedaan tusschen staat en stad van 1.293,45 m2 grond tegen 1.727,15 m2, zonder toeleg van beide zijden, wordt door den gemeenteraad gestemd. 20. Autobusdienst: a) leper-Veurne- De Panne b) Le Bizet-Ieper. De Raad brengt een gunstig advies uit op de vragen van vergunning ingediend door de Heeren Slosse en Ryon om ge durende de zomermaanden een autobus dienst Ploeg' I yrtLe BizetWaasten leper in te rienten. 21. Politieverordening op het ver keer Aanvulling. Op voorstel van het Schepencollege wordt ook de verplichte eenige richting ingevoerd Oost-West in de Adj. Massche- leinlaan en Noord-Zuid in de Brakke- straat. Het stationneeren van voertuigen wordt verboden in de Goudenpoortstraat en het wordt aan de wielrijders nu ook verbo den van uit de Bellewaerdestraat in de St Jakobsstraat te rijden. Verder wordt nog voorgesteld de ver ordening van 10-12-1934, betreffende het gewicht en snelheid der voertuigen toe passelijk te maken op de Pennestraat en de Adj. Masscheleinlaan. Al deze aanvullingen van het regle ment op het verkeer worden goedgekeurd. 22. Politieverordening op het vis- schen Wijziging. De prijs der vischverloven wordt voor de stadsgrachten verminderd op 5 frank voor de eerste lijn en 7 frank voor de tweede lijn. Eenparige instemming. De Heer Voorzitter geeft vervolgens verslag over het onderhoek der stadskas, waaruit blijkt dat er voor het laatste kwartaal 1938 een overschot was van 416.644,23 frank. 23. Mededeelingen. Lezing wordt gegeven van twee brieven van den Heer Minister van Openbare Werken, waarbij deze laat weten dat het bureel van Bruggen en Wegen te leper niet kan behouden worden, en dat de verbeteringswerken der vaart Ieper-IJzer met meer spoed zullen doorgedreven worden. Vervolgens stellen verscheidene Raads leden nog een aantal vragen, waarna de openbare zitting te 20.10 uur geheven wordt. dl. I Apothekersdlenst. - Zonlagrust. is heden Zondag alleen open van 8 tot 12 uur. <m var. 1 tot 7 uur de Apotheek VAN ROBAEYS. Boterstraat. -<o>- OE BLOEDZUIVERENDE EN LAXEERENOE^^^l»-^ M W"" WEKKEN DE GALOP VOORKOMEN EN GENEZEN 6fr. de doos van 50 pillen STAD IEPER. POLITIEVERORDENING CARNAVAL De Gemeenteraad, Gezien het Gemeentereglement van 19 Oogst 1876, herzien door de beraadslagin gen van den Gemeenteraad van 18 Ja nuari 1913 en 8 Maart 1924; BESLUIT: Het dragen van het masker is verboden op Dinsdag 21 Februari en Zondag 19 Maart 1939. De overtreders zullen vervolgd en ge straft worden met de voorziene politie- straffen. De Politiecommissaris is gelast met de uitvoering van het tegenwoordig be sluit. Gedaan in zitting van 20 Februari 1939. De Secretaris, De Burg.-Voorz., G, Versailles. J. Vanderghote. ZIELMISSEN OP ZONDAG 26 FEBRUARI: IN SINT MAARTENS: Te 8H uur gez. Mis voor Heer Emile Hardy-Poupaert. Te 11 uur voor Heer en Vrouw De- fever-Sennesaele. IN SINT PIETERS: Te 8 >4 uur gez. Mis voor Helena De- vroe, huisvrouw Oscar Grimmelpon. IN SINT JACOBS: Te 8 14 uur voor Georges Volckaert en huisvrouw. IN SINT NICOLAAS: Te 9 uur voor de overleden familiele den van Heer en Vrouw Cesar Motrie- Mahieu. co» K.A.J. SINT JACOBS IEPER Allo, hier de Ka jotters van St Jacobs! Heden Zondag is het Vormingsdag voor onze leiders. Iedereen moet er op post zijn te 9 uur aan het Kristen Volkshuis, 's Namiddags voeren wij de model- Paaschhulde op voor de leiders der af- deelingen. Na den Vormingsdag noodigen wij onze Kajotters uit om naar het Kajottersfeest te trekken van de Kruisstraat. Onze me debroeders gaan we aanmoedigen. Te fr uur begint het feest. Vergeet het niet! «b»- SINT JACOBSKERK VASTENSERMOENEN Alle Zondagen van den Vasten, tus schen Vespers en Lof, sermoen over het Bitter Lijden van Kristus. De wereld is slecht! zeggen klaar ziende en weldenkende menschen. Ze hebben gelijk. Er is maar één redmiddel, één enkel: «Terug naar Kristus en leven volgens zijn leeringWie de maatschap pij redden wil zonder Kristus, zal bedro gen uitkomen. Vroeger tijds waren de kerken bomvol voor de VastensermoenenInwoners van St Jacobsparochie, wat uw ouders en voorouders konden, kunt ook gij. Een vast besluit: «Allen naar de Lijdensme ditatiën. Ze worden dit jaar gepredikt door E. H. Dejonghe. Het Lof wordt ge zongen door het volk. ~«o»~ St JOZEFSKERK DER KARMELIETEN BROEDERSCHAP VAN 'T H. KIND JEZUS VAN PRAAG Zondag 26 Februari: Te 7 Yz uur Mis met algemeene Kommunie voor de kin- ders, tot zielelafenis van Elza Pattijn, lid der Broederschap. Te 3 uur, maandelijksche vergadering. Kinders, we verwachten u allen. -H.O*- PASSIESERMOENEN De Indrukwekkende sermoenen over het Bitter Lijden des Heeren zullen in drie parochiekerken gehouden worden, op al de Zondagen varl de Vasten: In St Maartens, door E.' P. Maximin, gardiaan van het klooster der Paters Ca- pucienen. Vespers en Lof te 3 uur. In St Pieters, door Z. E. H. Pastoor Bonte. Vespers en Lof te 2 uur. In St Jacobs, door E. H. De Jonghe, Onderpastoor. Vespers en Lof te 2 Ys u. In St Niklaaskerk zal de predicatie ge houden worden door E. H. Maes, Onder pastoor, voor de schoolgaande kinderen van geheel de stad. Zij allen die de lee ring volgen of hun plechtige Communie gedaan hebben, worden in de St Niklaas kerk verwacht, eiken Zondag van de Vasten, te 3 uur. «os Laat uw PIANOS STEMMEN door J. Delbaere, Gasthuisstraat 39, Poperinge. TOT NAGEDACHTENIS VAN EERW. HEER CESAR GEZELLE Onlangs is godvruchtig overleden, te Moorsele, de verdienstelijke dichter en prozaschrijver E. H. Gesar Gezelle. Vóór den oorlog (vanaf 1 Aug. 1913) Was hij Onderpastoor op St Maartens, en vele Ieperlingen herinneren zich nog zijn boeiende predicatie en Vlaamschè voornaamheid. Aan Iepér was hij gehecht, en zijn teergevoelig hart heeft gebloed bij de dood van leper waaraan hij een roe rend boek wijdde. Het was hem een vreugde, in 1921, naar het herrijzende leper te mogen te- rugkeeren: gedurende een tiental jaren was hij hier de gewaardeerde bestuurder van de H. Familie en godsdienstleeraar aan de Staatsmiddelbare school. Een lastig «niets dopn wegens ziekte, kwelde zijn laatste levensjaren; toen werd hij voor elkeen een voorbeeld van taai geduld om alle menschelijke ellende, zonder ooit te klagen, uit Gods handen te aanvaarden Een plechtige rouwdienst, tot zielelafe nis van E. H. Cesar Gezelle zal in Sint Maartenskerk opgedragen worden van wege de kerkfabriek op Maandag 27 Februari, te 9 uur. Vrienden en kennissen worden er toe uitgenoodigd. «o» K.A.J. KRUISSTRAAT IEPER Avondfeest der Kajotters van de Kruisstraat. Dit feest gaat door he den Zondagavond, te 5 uur stipt, in de Familiekring Dikkebuschsteenweg. Het zal een schoonen avond worden. We verwachten onze ouders, vrienden en kennissen en noodigen allen uit om op dit feest tegenwoordig te zijn. Iedereen neme zijn voorhoede, want het zal er spannen. Aan lach en pret zal het niet te kort komen. Daar zorgen de mannen voor. Wat al? Cabaret - Romenummer tjes - Spreekbeurt - Zang en Klucht. Bestel aanstonds uw kaarten. Te krij gen bij de Kajotters. Plaatselijke algemeene vergadering der Kajotters, Morgen, Maandag, alge meene vergadering voor de Kajotters van de Kruisstraat. Te 8 uur moet iedereen op post zijn. Na ons feest zal het zeker een schoone vergadering zijn. «o» St JOZEFSKERK DER KARMELIETEN- NEGEN WOENSDAGEN VAN St JOZEF. Woensdag aanstaande: te 7 >2 uur: Mis met zang, offerande en algemeene Kom munie voor een der wijken van de stad. 's Avonds té 6 uur: Rozenkrans, Ser moen door den E. P. Hubertus, Aanbeve lingen, Oefeningen, Zegen en Lofzang. Moge de lepersche bevolking opnieuw met ijver en betrouwen die oefeningen bijwonen, ter eere van den H. Jozef, on zen Patroon en Beschermer! Zijt gij dikwijls droefgeestig, moede loos, rap moede? Wees v,p uwe hoede, vriend, geloof toch ondervinding, wacht niet tot het te laat ls, neem seffens eene flesch THEOBROMA; 't ls het beste ge neesmiddel tegen deze i'roeve kwalen. SU the HA Apothekers te Poperinge. HET EERSTE WERK van den landbouwer bij het aanbreken der Lente moet zijn: Het uit strooien der Stikstof-, Fosfoor- en Potaschmesten. Vergemakke lijkt den groei uwer planten door en genoegzame Potasch- toediening. STAD IEPER. ZONDAG 5 MAART: GROOTE VELOKOERS voor JUNIORS Dé Kattekoers G-ent-Brugge-Ieper. Omstreeks 15 uur: aankomst te leper in ds Statiestraat. (Zie bijzondere plak brieven). Te 16 uur: Het KATTEFEEST Vorming van den stoet Kattestoetaan het Stadhuis. Optocht naar het Belfort. Werpen van uit den Belforttoren van tien kunstige katjes, versierd met verscheidene premielintjes. Na het feest, uitbetaling der premies cp het Stadhuis. Opgeluisterd door de Harmonie Ypria- na Miniatuur katjes te verkrijgen op het Stadhuis aan den inkoopprijs van 1 fr. Het Kattefeest wordt dit jaar ingezet den Zaterdag 4 Maart en duurt tot den Zondag 19 Maart. PRACHTIGE FOOR MET AANTREKKELIJKHEDEN VAN ALLEN AARD. Vastgesteld door het College van Burge meester en Schepenen, op 6 Februari 1939. De Secretaris, De Burgemeester, G. Versailles. J. Vanderghote. «o» BENOEMINGEN We vernemen dat M. Arts, Bestuurder van de Staatsmidelbare School te leper, in dezelfde hoedanigheid is benoemd te Brugge. Tot Bestuurder van de Staatsmiddel bare School te leper werd benoemd, M. Jozef Kesteloot, Regent aan de Staats middelbare School te Brugge. Aan beide Heeren, naar aanleiding van hun welverdiende promotie, onze beste gelukwenschen. heeft de eer het geacht publiek te laten weten dat het vanaf ZONDAG 19 FEBR. 1939 een opent, in de STAT1ESTR. 62, IEPER. Groote keus van MODELHOEDEN voor het aanstaande seizoen. Spoedige bediening en genadige prijzen. VLAAMSCHÈ TOERISTENBOND TAK IEPER Op Kattefeest 5 Maart e.k. heeft de groote V. T. B.-feestavond plaats in den Stadsschouwburg. Heden Zondag kan men zijn kaarten verkrijgen in den Schouwburg, evenals in de andere aan geduide plaatsen (zie affiches). Het is een schoone avond te wege, die het slot zal zijn van het winterseizoen en den inzet van de zomerwerking die dit jaar buitengewoon interessant zal zijn. Wij herhalen nog eens dat het voor naamste gedeelte van den avond door het Fantasia-Orkestwordt gevuld, te samen met het «Vlaamschè Trio», het vroolljk driemanschap, met den leider aan het klavier. Het flink gevulde pro gramma moet eenieder bevredigen en waar kan men zijn Kattefeest aangena mer doorbrengen dan bij succesvolle mu ziek, bij geestdriftige humor en bij lie deren die geheel de wereld veroverden? Wie een mooie plaats wil, neme dade lijk zijn kaarten! Op 19 Maart, met de medewerking van de N. M. B. Spoorwegen richt de V. T. B. een specialen trein in naar Antwerpen! Iedereen wordt In de gelegenheid gesteld den Voetbalwedstrijd België-IIolland of wel een voorstelling van Faustin de Vlaamschè Opera bij te wonen. Men raadplege van heden af reeds de affiches, met de prijzen. Een unieke gelegenheid! Nog een specialen trein naar Rouen en wel op Zondag 21 Mei. Men zette reeds van nu dezen dag vast. Het wordt een succes evenals de groote reis verleden jaar naar Keulen. En Spotgoedkoop! Wie tijdens den oorlog te Rouen of in de om streken verbleef gaat natuurlijk mee. IIHIHIHIIIIIimillllllII WERKLIEDEN en MIDDENSTANDERS Zoekt uw profijt en weest voor- uitziende, verzekert U tegen: ZIEKTE, INVALIDITEIT, STERFTE. Bij den Arrondissementsfamilieziekenbond BEIAARDCONSERT IN EEN TOONEELZAAL Het zal verwondering wekken een beiaardconcert in een toonselzaal aange kondigd te zien. En toch is het zoo! Op Donderdag 2 Maart a.s., te 20 uur stipt, geeft de Heer A. L. Bigelow, stads- beiaardier van Leuven en Laureaat aan de Mechelsche Beiaardschool, een con cert in de feestzaal van het St Vincen- tiuscollege te leper. Ter inleiding, houdt de Heer Bigelow vooraf een korte voordracht overHet ontstaan en de ontwikkeling van Klok en Beiaard, Vlaanderen's nationaal in strument Nadien uitvoering van de mooiste klok- kenmuziek en Volksliederen, op een klokkenspel bestaande uit 42 bronzen klokken, waarvan de bassen even diep zijn als de grootste klokken van het land en de kleinste van een buitengewone klaarheid. In de Vlaamschè Radiogids van Juli 1937 konden we, over deze uitvoering, on der meer het volgende lezen: De Salon-beiaard overtreft alle ver wachting, niet enkel de klokken op zich zelf zijn haarjuist, maar ook de samen klank van verschillende tonen is buiten gewoon aangenaam. Bigelow harmoni seerde dan ook een aantal Vlaamschè liederen op zeer bijzondere wijze voor zijn instrument. Het blijven voortzinde- ren van de klokken bracht hem tot een gansch nieuwe manier van melodiebege leiding. De klankkleuren die wij nu te hooren krijgen, zijn zeer bekoorlijk en brengen ons in een gansch nieuwe klan kensfeer Aldus het oordeel van bevoegde critici. Deze avond brengt weerom al de trouwe leden van het Davidsfonds samen. Het zal er gezellig zijn, zooals in de familie kring. Niet-leden betalen 3 fr. inkomgeld. Le den van andere afdeelingen worden kos teloos toegelaten op vertoon hunner lid- kaart. HET BESTUUR VAN T DAVIDSFONDS. DE STUERSSTRAAT, 27. IEPER Brillen - Glaztn in alle modellen Kosteloos onder- - zoek der oogtn. Trouw Bediend TREFFENDE HULDE AAN KONING ALBERT TE IEPER Ter nagedachtenis van hot tragisch overlijden van Z. M. Koning Albert, werd Zondag 19 Februari té leper een vrome hulde gebracht aan de nagedach tenis van den diepbetreurden Vorst. Om 12 uur vertrok van aen bet stad huis, waar de nationale vlag hal'trp hing, een stoet voorafgegaan van de stads politieagenten, gevolgd door de klaroe- ners en trommelaars van het gewapend Pompie-skorps, het N.V.Ï., dé N.S.B., F. N. C.. de Verbroedering van het 3* en 23', de Vuurkruisers. de Oorlogsvrijwil liger, de Poii'ts de France het British Legion, en verders hofbouwmaatschappij en, schuttersgilden, enz. Hierna de burgerlijke overheden, onder meer de HH. Clinckemaille, arrondissementskom- missaris: Vanderghote, burgemeester; De lahaye en Biebuyck. schepenen; de ge meenteraadsleden; Maertens, politiekom- missaris; Versailles, stadssekretaris en menige vooraanstaande personaliteiten. De stoet begaf zich tot voor het beeld van Z. M. Koning Albert, welke in eene nis aan den gevel van het Belfort prijkt, aan wiers voet, ter gelegenheid van deze plechtigheid, twee brandende fakkels wa ren aangebracht. De vlaggen der deel nemende maatschappijen plaatsten zich op twee rijen. De klaroenen schalden, de hoofden der omstaanders ontblootten zich, de vlaggen bogen ten gronde. Heer Burgemeester Vanderghote kwam voor uit en legde namens de stad leper eene prachtige kroon neder. Dit gebaar werd opgevolgd door den Heer Isaï Gruwez en een lid der Engelsche Colonie te leper, namens het Verstandhoudingskomiteit der Oudstrijders. Eene minuut stilte werd in acht genomen en deze eenvoudige doch treffende plechtigheid sloot met het bla zen van het Te Veldedoor de klaroe nen der brandweer. Vervolgens werden de overheden stoetsgewijze terug naar het stadhuis geleid, waar de stoet ont bonden werd. Het Tandheelkundig Kabinet van MAD. VANDENDRIESSCHE 7, de Stuersstr., IEPER - Tel- 311 IS OPEN den DONDERDAG, VRIJ DAG en ZATERDAG van iedere week. Bijzonderheid van Kunstgebitten. HANDELS- EN NIJVERHEID SKAMER Alle leden worden uitgenoodigd tot de voordracht welke zal gegeven worden op Zaterdag 4 Maart 1939 te 8 uur 's avonds, Hotel du Sultan door Dr KAREL EN GELBEEN, van Nieuwpoort, Professor aan de Hoogere Technische School van Oostende over: De Haven van Nieuw poort en de verbinding met zijn hinter land De gewichtigheid van het onderwerp en de bevoegdheid van den spreker, doen ons hopen dat Ued. de vergadering met uwe tegenwoordigheid zult vereeren. Namens het Bestuur: De Schrijver, De Voorzitter, Ed. TOUSSAERT. H. VERMEULEN. Moden-artikelen in 't Groot KleerstofTen Witgoed, Mereeriën, Sajetten, enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. Fourruren - Herstellingen. 2-4 BOTERSTR. I F P F R dicht bij dc Halle Tel. 60 leper TE IEPER De uitnoodigingen tot deelname aan de jaarlijksche tentoonstelling zijn tot heden vrijwel beantwoord geworden, en alles laat voorzien dat mank aan plaats ruimte weldra een der bekommernissen van het Bestuur zal uitmaken. Daarom worden de eventueele deelne mers dringend verzocht zonder verwijl hunne toetreding aan het komiteit te la ten geworden, want eens de verdeeling der plaatsen begonnen kan er moeilijk verandering aangebracht worden en eenieder bevredigen is zoo moeilijk als een land besturen: zoo leert ons de ge schiedenis. In de jongste bestuursvergadering werd de lijst der deelnemende muziekmaat schappijen medegedeeld en het kunst minnend publiek zal zijn hart eens ter dege kunnen ophalen. Ten einde een onweerstaanbare aan trekkelijkheid der Foor daar te stellen, heeft het Komiteit besloten een zeer prachtige Tombola en als wij zeggen prachtige, dan is het niet overdreven in te richten. Het getal prijzen zal zeer groot zijn en menige nuttige geschenken zullen aan de winnende nummers toege kend worden. De bezoekers zullen dus gelegenheid hebben het aangename met het nuttige te paren. voor den ln wedstrijd Vraagt de voorwaarden aan uwen winkelier, en antwoordt vóór den 15 Maart. MANNENVERBOND VOOR KATHOLIEKE ACTIE RADIO PAASCHACTIE Alle Zondagen van de Vasten wordt door de zorgen van het Mannenverbond voor Kath. Actie, te 8 uur 's avonds, in Radio Kortrijk (golflengte 202,3 m.) een godsdienstig koncert uitgezonden, en een spreekbeurt gehouden over de Paasch- actie. Luisteraars van leper en Omliggende, eiken Zondagavond, om, 8 uur, afgestemd op Radio Kortrijk. Maak. propaganda bij geburen, vrienden en kennissen. «oï SPOORWEG IEPER—ROESEEARE Senator R. Gits heeft aan den Heer Minister de vraag gesteld wat de uitsla gen geweest zijn der uitbating van den spoorweg Roeselareleper, gedurende de eerste drie maanden der nieuwe dienst regeling op dit spoor. En ziehier het antwoord: Het VERLIES bedraagt: voor Februari 171.740 fr. voor Maart 181.184 fr. voor April 169.375 fr. samen of 3 maand 423.299 fr. En de Minister voegt er bijDeze cijfers zijn slechts BENADEREND als of hij vreesde van de ware cijfers te moe ten opgeven. Alle commentaar is overbodig! •Voortgaande op de cijfers der drie eer ste maanden, zou de spoordienst leper Roeselare een jaarlijksch verlies boeken van bij de twee mllUoenl REUZENTOMBOLA der K.A.J-V.KAJ. over het Arrondissement leper. Iedereen weet er reeds van. Strooi briefjes zijn over gansch het Arrondisse ment leper verspreid. Welaan zal een Kajotter aan uw deur kloppen en lotjes aanbieden van de groote Rome-tombola. Zooals U op het strooibriefje bemerkt hebt, is de eerste prijs een prachtige mo derne slaapkamer, die binnen kort te leper zal te bewonderen zijn. Andere prijzen als naaimachien, waschmachien, clubzetels, velo's, enz., volgen, alles ter waarde van 10.000 frank. De trekking heeft plaats in den loop der maand Juni, waarschijnlijk in de groote stadshal van leper. Alle winnende prijzen zullen tentoon gesteld worden van 14 tot 21 Mei in een groote zaal te leper, St Jacobsstraat. Daarom niet talmen. Aanstonds de lot jes van de Rome-tombola aanschaffen. We wenschen U onder de prijswinnen- VORMINGSDAG op heden Zondag 26 Februari. Gewestelijke vergadering voor alle ac tieve leiders en jongere groepleiders van het Verbond leper. Na onze heerlijke Studiedag komen we heden Zondag weerom bijeen, waar iedereen stipt op post moet zijn. In den namiddag hebben we de model- Paaschhulde. Des te beter voor onze plaatselijke Paaschactie moeten we be grijpen dat we zonder omwegen heden Zondag te 9 uur te leper moeten aan komen. 's Middags deugddoende ontspanning. ALLO! ALLO! ALLO! Wie heeft er al de loten van de Rome- Tombola? Aanstonds koopen hé! want de eerste zijn de beste! -«o»- SAMENWERKENDE MAATSCHAPPIJ EIGEN HEERD IEPER De aandeelhouders worden vriendelijk verzocht de ALGEMEENE VERGADE RING bij te wonen op Zondag 26 Fe bruari, te II uur, in de zaal van het Stadhuis, Groote Markt, leper. DAGORDE 1. Verslag van Bestuur en Toezichtsraad over de werkingen van het Dienstjaar 1938. 2. Voorstelling en goedkeuring van Bilan en Rekening van Winsten en Ver liezen. 3. Ontlasting van Bestuur en Toezichts- leden. 4. Benoeming van drie Bestuursleden en een Toezichtslid. Namens het Bestuur: De Schrijver, De Voorzitter, II. Gillioen. C. D'Huvettere. «o» PROPAGANDA-AVOND VOOR HET VII0 VLAAMSCH NAT. ZANGFEEST op Zondag 12 Maart, te 8 uur, in het Vlaamsch Huis te leper. Concertvoordracht door Willem De Meyer, propagandaleider van het VI. Nat. Zangverbond. Optreden van Louiza Aerts, sopraan. Aanleeren en uitvoeren van liederen met het publiek. Een VI. Nat. Zangfeest in 't klein! Algemeene ingangsprijs: 2 fr.; voorbe houden plaatsen: 0,50 fr. meer. Te beko men in het Vlaamsch Huis. Tei. 379. Liederenbundels voor dezen avond zijn nu reeds verkrijgbaar in het Vlaamsch Huis of bij Boekhandel Vanderghote, de Stuersstraat. Propageer! Propageer! EINDELIJK! Lang genoeg heeft de comedie geduurd, rond de kwestie der twee onvereenigbare mandaten: Commissie van den Openba ren Onderstand en lepersche Gemeente raad. Een besluit van de Bestendige Deputa tie verklaart dat M. Missiaen, volgens de wet, geen recht heeft te zetelen in de Commissie van den Openbaren Onder stand. Hoe vernederend het ook weze voor den alweter M. Missiaen, die zweerde, bij hoog en bij leege, dat hij toch de twee mandaten zou uitoefenen, hij kan niet anders dan zich neerleggen bij het be sluit van de Bestendige Deputatie. Op Vrijdag 24 Februari is de C.O.O. bijeengekomen en M. Missiaen werd niet meer uitgenoodigd tot de vergadering. Zijn plaatsvervanger is M. Albert Van- keersbulck, Socialist en Provinciaal Raadslid. Familie, Vrienden en Kennissen worden vriendelijk uitgenoodigd tot het bijwonen van de ZIELMIS, die zal gezongen wor den op Zondag 5 Maart, te 9 uur, in Sint Niklaaskerk te leper, tot zielelafenis van Heer en Vrouw EMILE DEGROU-CUVELIER. Familie, Vrienden en Kennissen wor den vriendelijk uitgenoodigd tot het bij wonen der ZIELMIS, op Zondag 26 Fe bruari, te 11 Vz uur, in St Maartenskerk te leper, tot zielelafenis van Heer en Vrouw PETRUS DEFEVER—SENNESAEL. STAD IEPER. OPENBARE AANBESTEDING Op Maandag 13 Maart 1939, te 15 uur. zal ten Stadhui ze overgegaan worden tot de opening van de inschrijvingsbrieven voor den opbouw van: DE JEUGDHER BERG VAN VOLK TOT VOLK op té richten op den driehoekigen grond, gele gen tusschen de Diksmuide- en Brugge- steenwegen en de A. StoffeLstraat te leper. Plans, beschrijvende metingsstaat en lastenboek zijn ter inzage op het Stads- secretariaat of kunnen bij tijdige bestel ling aangeschaft worden. leper, den 7 Februari 1939. De Secretaris, De Burgemeester, G. Versailles. J. Vanderghote, «o> STAD IEPER. OPENBARE AANBESTEDING Op Maandag 13 Maart, te 15 uur, zal ten Stadhuize overgegaan worden tot de opening der inschrijvingen voor de werken van de GEDEELTELIJKE HER STELLINGEN VAN DEN VESTINGS MUUR, tusschen de Meenén- en Rijsel poort <3 loten). Plans, lastenboek en beschrijvende metingstaat zijn ter inzage in het Stads- secretariaat en kunnen er bij tijdige be stelling aangeschaft worden. Het werk is de lepersche aannemers voorbehouden. De Secretaris, G. Versailles. De Burgemeester, J. Vanderghote. IEPER OMLIGGENDE Sekr. Lange TorhouUtraat 13, IEPER INLICHTINGSBUREEL: Sociale Wetten Leerlingensekretariaat Inlichtingen van fiskalen aard Ambachtswerktuigen Patronendienst

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 3