1=1Victoria Wereldgebeurtenissen PRIMO DE OOIEVAAR «FAUST» mm NIEUWS UIT IEPER CINEMA COLISEUM - IEPER Koningin IN 'T BINNENLAND RECHTBANK VAN IEPER Een smulpartij voor de familie! GOEDE STROOP AANKOOP VAN ZILVEREN MUNTSTUKKEN IN ENKELE REGELS BURGERSTAND VAN OPENING WINKEL WEET U MEUBELEN WISSELKOERS DE SYNDIKALE FILMAVONDEN IN HET ARRONDISSEMENT IEPER (VERVOLG) I Naamlooze Vennootschap jChr. Volkshuis, St Jacobsstr., 30. 'lel. 376. ZATERDAG 25 FEBRUARI, te 8 V, uur. SONDAG 26 ri BR..te 1 M.te 5, te 8 u. (AANDAG 27 FEBR. te 5 en te 8 Vi u. ('s Maandags doorlaopend). De reeks nieuwe en groote films wordt voortgezet met de prachtproductie van: ANNA NEAGLE en 1 ADOLPHE WOHLBRUCK h OF «VICTORIA THE GREAT» Pransch gespr. en gedeeltelijk in kleuren. W Aan Herbert Wilcox danken wi] een ieer interessante v,«--'erde levensbeschrlj- K111^ van Koningin Victoria die geduren de 60 lange jaren op den troon van En- Igeland heeft gezeten en wier aandenken ibij de Britten nog steeds in hoog aanzien Kaat. t Niet alleenlijk om zijn filmische hoe- I danigheden, maar ook om zijn rijke aan- i kleeding en zijn menschelijke waarde zal 'de film hier lijk elders een groot succes beleven. De twee hoofdrollen, die van Koningin Victoria en van Prins Albert, worden 'meesterlijk vertolkt door Anna Neagle en Adolphe Wohlbruck. Nu dat de film voor één keer een waar achtige histoie schrijft, kunnen we niet genoeg onze klienteel aanwakkeren die buitenkans niet te missen, i De deelen in kleuren zijn verrukkelijk Voor de oogen. De waarde van dien grootsehe film kan maar beschreven worden door de woor den: Eenig om zien en eenig om hooren. Als bijfilm: Een schoone klucht LE CAROTTIER (PLANTREKKER) en een gekleurde teekenfilm: CHATS ET SOURIS (MUIZEN EN KATTEN). Nieuwsberichten Gaumont KINDEREN ALTIJD TOEGELATEN. Prijzen als naar gewoonte. «oï GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN in handen van betichte hunne stortin gen tot het bekomen van een pensioen. Er werd vastgesteld dat betichte 240 fr. van Vanaecke en 120 fr. van dezes vrouw niet gestort had. De rechtbank veroor deelt den betichte tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang: voorwaardelijk gedu rende 5 jaar. Hij moet de kosten betalen. Botsing. Dequiek Aimé, van leper, die met zijn auto in botsing gekomen was met den auto van Coppée André. werd door de politierechtbank van leper voor 3 '4 verantwoordelijk gesteld en ver oordeeld tot 140 fr. boete of 3 dagen ge vang en tot het betalen aan Coppée van (VERVOLG) VATIKAANSTAD BOEZINGE. Naklank. De leden van het DAVID3FONDS drukken nog steeds hun voldoening uit over de winter- DE LAATSTE L1JICPLECHTIGHEDEN vergaderingen en feestavonden die aan de leden werden gegeven. Het afwisselend programma heeft alle verlangens voldaan, doch de zigeunsters met hun dansen in de laatste vergadering hebben vooral eenen goeden indruk gelaten. Dat is aan moedigend voor de juffers die zich geen 750 fr. schadevergoeding. Coppée. voor I moeite ontzien om de toeschouwers gezel- 1 4 verantwoordelijk, was veroordeeld ge weest tot 70 fr. boete of 2 dagen gevang. Dequiek ging in beroep. Na de partijen gehoord te hebben, vernietigt de recht bank het vonnis waartegen beroep, ver klaart Dequiek slechts voor 1/4 verant woordelijk en veroordeelt hem tot 70 fr. boete of 2 dagen gevang en tot het be talen van 250 fr. schadevergoeding aan Coppée. Deze laatste wordt veroordeeld tot 140 fr. boete of 3 dagen gevang. Inbraak. Beheydt Polydoor, van lige stonden te laten beleven. Wat de kluchtspelen aangaat, heeft de afdeeling van het heerentconeel daar een handje van en Cs aanwezigen te doen lachen en door l._ui handgeklap een tot weder- ziens toe te roepen. Missievoordracht. Al wat nog Iets voelt voor onze Katholieke Missiezusters, komt heden avond naar de Parochiale zaal. Geen feestviering, want 't is Vasten, doch een zeer belangrijke uiteenzetting van 't leven onzer schoonste zielen in de GEVONDEN: Buysse Odiel, Sint Jan: velopomp. Odent Maria, Bruggesteenweg, 22: huis deursleutel. Mevr. Vandenabeele Philippe. Pannen- huisstraat, 30: damesregenscherm. Vanraes Georgette, scholierster, Maarsch. Frenchlaan, 2: paar gele heeren zeem vellen handschoenen Tresy Adrienne, Lindendreef, 19: klein sleuteltje. Degraeve Joseph, kinema Oud leper bruin lederen geldbeugel, kleine som inhoudende- Timperman Jack, Gr. Markt: vijf kaar ten tot prijsvermindering op de Fran- sche Spoorwegen, op naam der Gezus ters Dambricourt, Hallin (P. de Calais). Wullus Henri, L. Torhoutstraat, 15: lin ker bruin lederen kinderhandschoen. Juffr. Anna Legrand, Basculestraat, 7: zeven aspen sayette, grijs en bruin ge vlekt. Craye Marguerite, Dikkebuschsteenweg, 70: nieuwe blauwe alpenmuts. Juffr. Beens Madeleine, Diksmuidesteen- weg, 12: bruin lederen tabakzak. Schilderman Cyriel, Meenensteenweg, 51, Zillebeke: autoplaat nr 385037, alsook plaat met letter B. Marescauw Cyriel, Dikkebuschsteenweg: zwarte lage schoen. Pyncket Jeanne, Waterkasteelstraat, 52: langs de vaart Ieper-Komen, lederen zakje met bruine rozenkrans. VERLOREN: Ternier Lucie. Kaaistraat, 2: porte-mine, grijs van kleur. Battheu Nestor, Ieperstraat, Poperinge: een deel van de kapo van auto, roode kleur, met opschrift Diamon Vrouw Watteeuw Joseph, Neermarkt, 6: oorring met parel en gouden staafje. Baysen Jean, Adj. Masscheleinlaan, 28: bruine kous met groene vierkanten. Michiels Henri, Ieperstraat. Zonnebeke: machien om haar te snijden. Goussey Roger, bakkersgast, G. de Stuers- straat, 18: stuk geld. Lea Vereist, L. Meerschstraat, leper: een wit zilveren rozenkrans in een bruin lederen zakje. Juffr. Dezegher Marie, Diksmuidestraat: gouden armband. Lesaae Elisabeth, bediende, Meenensteen weg. 69: op het Guido Gezelleplein, een pakje inhoudende gerief voor kerst boom, een blauw kinderkleedje en muts. Varoverberghe Jules. Bruggestraat, 8, Boezinge: bruin lederen geldbeugel, kleine som inhoudende. Maes Achiel, Dikkebuschsteenweg: kope ren hoed van autocamion. V. Sansen-Vanneste. drukker. Gasthuis straat, Poperinge: autoplaat nr 385037 Dupont Adrienne, Priesterstraat, 38, Po peringe: gouden armbandhorloge, acht kantige vorm; belooning aan eerlijken vinder. Aanrijding. Op 30 September had dc taxivoerder Gery Struye, van leper, op den Meenensteenweg de bakkersxar langs achter aangereden van de Wed Vandamme. De dochter Julia en de bak kersgast August Cleenewerck werden ge kwetst en het paard gedood. De recht bank veroordeelt den betichte tot 210 fr, boete of 10 dagen gevang: voorwaarde lijk gedurende 5 jaar. Als burgerlijke partij vraagt de Wed. Vandamme 5.117 fr. schadevergoeding. Julia 420 fr. en Cleenewerck 585 fr. De betichte moet be talen aan de Wed. Vandamme 4.000 fr., aan Julia Vandamme 420 fr. en aan Cleenewerck 585 fr., alsook al de kosten hunner aanstelling. Overspel. Ketels Kamiel, van Wer vik, is beticht van zich aldaar aan over spel plichtig gemaakt te hebben. Het feit werd vastgesteld door den Heer Kcin miisaris Delbeke, aan wie betichte be kende. De rechtbank veroordeelt hem tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang en tot de kosten; zonder voorwaarde. Smokkelwaar. Verbeke Kamiel weid op 7 Januari te Komen bevonden, dra gentle 5 flesschen alkoliol uit Frankrijk binnengesmokkeld. Het feit werd vastge steld door de luitenant der douanen, Verasch, die de flesschen aangeslagen heeft. De rechtbank veroordeelt den be tichte tot 4 maanden gevang; voorwaar delijk voor 5 jaar. Hij moet 2.250 fr. boe te betalen, zijnde 10 maal het bedrag van het geslonken recht en het bedrag van dit recht, 't zij 225 fr. of 15 dagen gevang, daarbij de kosten volgens taks. De dronk wordt verbeurd verklaard. Moto-aanrijding. Vanhaute Henri, van Meenen. had op 27 November met zijn auto te Wervik de moto aangereden gevoerd door Vandenbroecke Marcel van Komen, die 44 dagen werkonbekwaam heid onderging en 3.900 fr. schadevergoe ding vraagt. De rechtbank veroordeelt den betichte tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang en tot de kosten: voorwaardelijk gedurende 5 jaar, uitgenomen voor wat de kosten betreft. Aan de burgerlijke partij moet hij 2.500 fr. betalen en de kosten harer aanstelling. Misbruik van vertrouwen. Moerman Raphael, van Wervik. staat terecht we gens misbruik van vertrouwen ten na deel: van Vanaecke Gustaaf en zijne vrouw Lapiere Leontine. Zij betaalden Passchendale, is beticht van zich op 14 wü(je streken. Twee Zusters der Kanuni- November plichtig gemaakt te hebben lessen van den H. Augustinus, waaron- aan inbraak bij de 75 jarige Dumoulin ^er dochter van Hr en Vr. Cyr. Nut- Louise. Langs een venster was hij in haar huis gedrongen en toen hij het ijlings verliet brak hij eene ruit. De verdediger zegt dat het hier enkel gaat over een sentimenteel avontuur. De rechtbank ver oordeelt den betichte, bij toepassing van art. 339, tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang, voorwaardelijk gedurende 5 jaar. Smokkelwaar. Hollevoet Julien, van Oostende, was op 1 Oogst door den briga dier der douanen Jansoone Gustaaf, te Loker bevonden geweest drager van een kleine revolver door hem uit Frankrijk binnen gesmokkeld. De rechtbank veroor deelt den betichte tot 4 maanden gevang en 50 fr. boete, zijnde 10 maal het be drag van het geslonken recht of 8 dagen gevang. De revolver die aangeslagen was, wordt verbeurd verklaard. Slagen en beleedigingen. Op 16 No vember ontstond te Hooglede twist tus- schen Vertriest Polydoor, zijne vrouw Duivejonck Maria, Vancollie Margriet en Lippeloo Emiel. Enkele slagen werden toegebracht en al de betichten hadden zich aan beleedigingen plichtig gemaakt. De rechtbank veroordeelt Vertriest en zijne vrouw wegens slagen elk tot 175 fr. boete of 3 dagen gevang; Vancollie Mar griet tot 70 fr. boete of 2 dagen gevang: wegens beleedigingen wordt Vantriest veroordeeld tot 2 maal 70 fr. boete of 2 maal 2 dagen gevang. De andere be tichten elk tot 70 fr. boete of 2 dagen gevang. Voorwaardelijk gedurende 1 jaar voor al de betichten. Aanrijding. Sabbe Lucien, van Hooglede, had op 19 November te Gits met zijn auto de wagen aangereden van de Firma Verougstraete van Rceselare, gevoerd door Deblauwe Achiel, die nogal erg gekwetst werd, doch volledige ver goeding bekomen had. Sabbe was ver blind geweest door de groote lichten van een auto die uit de tegenovergestelde richting aangehold kwam. De rechtbank veroordeelt den betichte tot 175 fr. boete of 3 dagen gevang en tot de kosten; zon der voorwaarde. Slagen. Vandenberghe Sadi van Loo, en Lecluyse Charles en Bataille Da niël, beiden van Oostvleteren, zijn be ticht van wederzij dsche slagen op 2 Mei te Oostvleteren. Uit de verklaringen der getuigen ter zitting gedaan blijkt dat Vandenberghe, die de andere betichten en verbruikers lastig viel, alleen slagen zou toegebracht hebben; de andere be tichten hadden Vandenberghe helpen buiten zetten. Lecluyse en Bataille be komen vrijspraak. De rechtbank veroor deelt Vandenberghe tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang; voorwaardelijk gedu rende 5 jaar. Hij moet de kost'n betalen. Wederzijdsche slagen. Wijndooghe Albert van Gits en Spruytte Gaston van Hooglede, staan terecht wegens weder- zijdsche slagen op 13 November in de herberg der ouders van Spruytte te Hoog lede. Volgens de verklaring van de ge tuigen zou er een geschil opgerezen zijn wegens een aantal glazen bier door Wij- dooghe en zijne kameraden gedronken. Wijdooghe zou alsdan slagen toegebracht hebben aan Spruytte, die hierop enkel een afwerend gebaar had gemaakt. Spruytte wordt vrijgesproken en de rechtbank veroordeelt Wijdooghe tot 175 frank boete of 3 dagen gevang, voorwaar delijk gedurende 1 jaar. Wet op den arbeidsduur. Verbeke Henri, Achiel en Omer, allen van Beve- ren-bij-Roeselare, zij beticht 21 der ar beiders bij hen in dienst, meer dan 8 uren te hebben laten arbeiden. Dit werd vastgesteld door den toeziener Delrue Ri chard. De rechtbank veroordeelt de 3 betichten elk tot 21 boeten van 14 fr. of tot 21 maal 1 dag gevang, voorwaardelijk gedurende 1 jaar voor Henri Verbeke al leen. Wederzijdsche slagen. Lapere Julien en Vandewalle Kamiel, beiden van Sta- den, worden beticht van wederzijdsche slagen. Volgens de verklaringen ter zit ting gedaan, zou Vandewalle aan Lapère slagen met zijn leizeel toegebracht heb ben omdat deze hem een bemerking maakte. Lapère bekomt vrijspraak en de rechtbank veroordeelt Vandewalle tot 182 frank boete of 8 dagen gevang, voorwaar delijk gedurende 5 jaar. Kontroolboek verwaarloosd. Staelens Alois, beenhouwer te Hooglede, werd be vonden met een kontroolboek dat sedert een aantal weken niet in orde was ge bracht geweest. Dit werd door den Heer Aertsens, toeziener, vastgesteld. De recht bank veroordeelt den betichte voor het feit A. tot 8 maal 35 fr. boete of 8 maal 1 dag gevang; voor het feit B. tot 35 fr. boete of 1 dag gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Aanrijding. Ghillebaert Fernand, van leper, in dienst bij Firmin Petit, had te Poperinge met zijnen auto den ge- naamden Thorez Maurits aangereden. Deze onderging 7 dagen werkonbekwaam heid. Hij had echter schadevergoeding benomen. De rechtbank veroordeelt den betichte tot 350 fr. boete of 15 dagen ge vang, voorwaardelijk gedurende 5 jaar. Firmin Petit wordt burgerlijk verant woordelijk gesteld voor wat de kosten betreft. Niet in regel. Degryse Gilbert, been houwer te Moorslede, werd bevonden met eenn kontroolboek dat sedert 5 weken niet in regel was gebracht geweest. De betichte beweert ongeletterd te zijn en zijn vrouw was ten gevolge van rheuma- tiek te bed. De rechtbank veroordeelt den betichte, met aanneming van verzach tende omstandigheden, tot 5 maal 35 fr. boete of 5 maal 1 dag gevang; voorwaar delijk gedurende 1 jaar. Vrij zender kosten. Vanwijnsberghe Henri, aannemer te Poelkapclle, was be ticht aan een werkman in 1937 geen be taald verlof toegestaan te hebben. Dit werd eerst in Oogst 1938 vastgesteld. Daar er verjaring bestaat, wordt de be tichte van het vervolg verzonden zonder kosten. Verwaarloosd kalk te strooien. Lon- guepee August, landbouwer te Vlamer- zeer aangetast wast, had verwaarloosd tinge, wiens vee door mond- en klauw- kalk te strooien en had zijne hennen in '.Tijheid laten rondloopen. De betichte, die verleden jaar reeds vow soortgelijk feit veroordeeld werd. bevindt zich in hervalling. De rechtbank veroordeelt den betichte voor het feit A. tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang; voor het feit B. tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang en tot de kosten; zonder voorwaarde. tens-Louwage en zuster van Vr. Val. De- coninck-Nuttens komen ons eenige ston den van hun missieleven doen meeleven. De zaal is kosteloos toegankelijk voor iedereen; schoolkinders mogen alleen ko men, als ze vergezeld zijn door hunne ouders. VLAMERTINGE. Syndikale Film avond. Heden Zondag 26 Febr., te 7 u. 's avonds zeer stipt, gaat hier de syndi kale filmavond door in de zaal der H. Familiekapel. De 150 leden van ons syndikaat, alle kristen arbeidersgezinnen en ook alle boe ren, burgers en middenstanders zijn er verwacht. Werklieden en patroons komen er sa men verbroederen voor vrede en sociale orde in de toekomst. Toegang kosteloos voor allen. Pausavond. De Pausavond van Zondag iaatst is werkelijk goed gelukt. De spreker heeft kort en bondig, op een aangename manier, de zaal weten te boeien. De voordracht met filmstrook werd heel aandachtig gevolgd; dat is het beste bewijs dat de toehoorders met veel spanning het leven van Z. H. Pius XI hebben meegeleefd. Buiten allen twijfel heeft die vergadering aan alle aanwezi gen goed gedaan en zal ze zekerlijk veel bijbrengen tot den bloei van katholiek leven op onze gemeente. Wij danken van harte alle aanwezigen, en allen die op gelijk welke manier hebben meege werkt om dezen avond wel te doen sla gen. Mogen dan alle menschen van goe den wil innig samenwerken om het oer oude geloof van ons Vlaamsche volk te bewaren. VOORMEZELE. Bezie ze goed, ze zijn koortsachtig, hun kam is bleek, zij eten bijna niet meer. Wat gedaan met zulke hoenders?? Haast U, 't is tijd, schaf U Apotheker Vermandere's POEIER 4200 aan, dien het toe volgens aanduiding op ieder pak; desnoods in broodkruim ge mengd opsteken. Te verkrijgen: te Poperinge, leper, Ge- luwe en elders in alle Apotheken. ZONNEBEKE. Voetbalspeler breekt een been. Zondag toen de voetbal match Zonnebeke-Langemark pas enkele minuten was aangevangen, heeft de 20- jarige Omer Saelens, uit Langemark, thans soldaat te Oostende bij het 3' Linie, het rechterbeen gebroken. De Heer Fie- rens, veehandelaar, wonende Langemark- straat, bracht het ongelukkig slachtoffer aanstonds naar het O. L. Vrouwhospitaal te leper over. Het is nu de tweede maal dat een Lan- gemarknaar zoo een beenbreuk oploopt. Opdelving van Duitsche geraamten. Tijdens graafwerken van een woning van A. P., langs de Langemarkstraat, werden de geraamten, alsmede de laarzen van twee Duitsche soldaten uit den we reldoorlog opgedolven. Ze werden onmid dellijk naar een gemeenschappelijk kerk hof overgebracht. Davidsfonds. Zondag had de laat ste vergadering van dit winterseizoen plaats. Het talrijk opgekomen publiek mocht zich aan een zeer ofgewisseld en aantrekkelijk programma van cinemaver- tooning vergasten en gaf blijk van innige voldoening. Het zijn inderdaad mooie films die den E. H. Onderpastoor van Zillebeke had af te rollen. De E. H. Onderpastoor Butaye bedank te, namens het bestuur, de geachte toe hoorders om hun groote belangstelling en welwillende medewerking. Gemeenteraad. Op Maandag 27 Februari, om 6 uur, komt de Raad bij een met 6 punten op de dagorde, waar onder dit: Aanstelling van den Heer Bur gemeester. BESELARE. Syndikale Filmavond. Zondag 12 Maart, te 4 uur namiddag, in de patronagezaal, gaat de syndikale filmavond door ingericht door het Ge westelijk Verbond van leper. Alle leden van ons kristen syndikaat, alle kristen arbeidersgezinnen, alle boe ren, burgers en middenstanders die van goeden wil zijn worden er verwacht en zijn op voorhand zeer hartelijk we1 kom. Alle belangstellenden van Geluveld zijn er ook verwacht. Gratis toegang voor iedereen. Autoongeval. Toen Dinsdag voor middag de met hout geladen auto-camion van houthandelaar Lefever, wonende Gentsche steenweg te Kortrijk, de Wer- vikstraat kwam doorgereden, moest hij nabij De Kortekfervoor een ander voertuig afsteken en kwam op een grond- verzakte plaats van den weg terecht, waardoor de camion kantelde en ontlast werd van de gansche lading hout. Arbei ders, te Kortrijk in dienst van Heer Le fever, werden telefonisch opgebeld cm ri les in orde te brengen, hetgeen verschei dene uren in beslag nam. Er is slechts stoffelijke schade. VAN Z. H. PAUS PIUS XI. In tegenwoordigheid van een groot aan tal geloovigen had Maandag 11. d« laatste der negendaagsche plechtigheden plaats welke gecelebreerd worden voor de ziele- rust van Z. H. Paus Pius XI. De H. Mis werd gecelebreerd door Z. H. Em. Kard. Schuster. Aartsbisschop van Milaan. Van op den kansel werd een lijkrede ter nage dachtenis van de overleden H. Vader af gelezen. De absoute ad tumbamwerd ver richt, behalve door den celebrant, ook door Aartsbisschoppen van Philadelphia, Chicago, Lissabon en Bologna. Daarmede waren de rouwplechtigheden in het Vatikaan beëindigd. Nadien werden alle vlaggen die half-top geheschen wa ren, verwijderd Intusschen blijft ook het volk toestroo- men in de crypte waar het lijk van Z. H. Pius XI werd bijgezet, in een eenvoudig houten sarcophaag, naast het graf van Z. H. Paus Pius X. Het graf ligt vol bloemen, aangebracht door groot en klein, wijl de menschen steeds bidden en zwij gend voorbijschuiven. Op alle telegrammen van rouwhulde werd geantwoord, behalve op dit van den Heer Négrin. DE NIEUWE PAUSKEUZE BEGINT OP 2 MAART. Op 1 Maart e.k., in den namiddag, zal het Conclaaf beginnen. Het is dien dag, in den namiddag, dat de Kardinalen die deelnemen aan het Conclaaf, van de bui tenwereld zullen afgezonderd worden. Op 2 Maart zal dan een aanvang ge nomen worden met de Pauskeuze. Met den grootsten ijver werd intus schen in het Vatikaan gewerkt om de appartementen ih gereedheid te brengen en die ter beschikking moeten gesteld worden van de 62 Kardinalen. Alle telefoonverbindingen die aange bracht zijn in het gedeelte van het Vati kaan waar het Conclaaf zal gehouden worden, zullen doorgesneden worden. De deelnemende Kardinalen mogen per sonen die in hun dienst staan bij zich houden, dit in beperkt getal, "maar ook deze worden met de Kardinalen inge sloten. Een 250-tal kamers worden in orde ge bracht. Een volledige technische dienst staat ook ten dienste van de deelnemers aan het Conclaaf, namelijk het personeel van de keuken, voor de verwarming, voor de verlichting, enz. In het geheel zullen 272 personen opgesloten worden. Vóór het begin van het Conclaaf moe ten de eetwaren voor al die personen ge reed liggen. De Aartsbisschoppen van Boston, Rio de Janeiro en van Buenos-Aires zullen slechts te Rome toekomen op 28 Februari. Gereedschappen worden ook gemaakt om bij middel van de radio onmiddellijk na het bekendmaken van den naam van den nieuwen Paus, het nieuws te versprei den, zoover mogelijk over de wereld. Groote luidsprekers worden aangebracht op liet St Pietersplein om deze bekend making te verspreiden. In liet afgezonderde gedeelte moeten ook 200 altaren in gereedheid worden ge bracht. Denkelijk zal Kardinaal Poggiani, we gens ziekte, niet in staat zijn het Con claaf bij te wonen. SPANJE NAAR HET EINDE VAN ROOD SPANJE. ENGELAND EN FRANKRIJK ZULLEN WELDRA DE REGEERING VAN FRANCO ERKENNEN. In zake strijdberichten zijn de mede- deelingen dezer laatste dagen eerder schaarsch. De militaire actie heeft zich bepaald tot het bombardeeren. door vlieg tuigen van Generaal Franco, van enkele groote steden in handen der rooden. Ook wordt gemeld d?.t te Madrid vrou wen hebben betoogd .voor overgave aan Generaal Franco niaaf' dat de betooging hardhandig werd uiteengeslagen. Generaal Franco heeft ook het statuut van Catalonie afgeschaft, zoodat dit ge bied alle zelfstandigheid heeft verloren. De Catalaansche taal werd niet langer de officieele taal verklaard, slechts het Spaatisch is de eenige officieele taal in Spanje. Door Frankrijk en Engeland worden steeds pogingen aangewend om een vrede te bewerken tusschen beide partijen. Heer Azana, President der Spaansche republiek, weigert naar Madrid terug te keeren of ontslag te nemen. Flij heeft zelf gedreigd een oproep te doen tot de republikeinen opdat zij zich zouden overgeven. Azana blijft voorstander van de overgave. Van regeeringszijde wordt bijzonder ge tracht uitgebreide clementiemaatregelen te bekomen vooraleer den strijd te willen staken. In Barcelona deed Generaal Franco zijn intrede en hij nam er 50.000 soldaten in oogenscliouw. Voorop stapten de Italiaan- sche legionnairs. De Fransche Oud-Minister Bernard heeft opnieuw besprekingen gevoerd met de regeering van Burgos. Het blijkt wel vast te staan dat na afloop dier bespre kingen de regeeringvan Frankrijk en van Engeland de regeering van Generaal Franco als de eenige wettelijke van Span je zullen erkennen. Turkije, Ierland en Zwitserland gingen hen hierin reeds voor. Een tiental schepen die in Engeland aan de ketting werden gelegd op verzoek van de regeering van rood Spanje werden weer vrijgelaten. Roode officieren en soldaten versche nen wegens diefstal en smokkel voor de rechtbank van Perpignan. Meer dan 70 werden veroordeeld lot gevangenisstraf fen en tot een geldboete van 18 millioen frank soüdairlijk te betalen, dit omdat zij juweelen en goud hadden gestolen in Spanje en het daarna in Frankrijk had- den binnengesmokkeld. Dc roode militianen die naar Frankrijk zijn gevlucht houden er leelijk huis bij siaaaiaasiiBaaiBHEHaHaassas Te Marseille hebben bandieten een herbergier in zijn schenkbank aangeval len. Na hem gebonden te hebben, hebben zij den man dan d'vxlgeslagen met gum mistokken en flesschen. De gansche her berg was bezaaid met scherven van fles schen. Bij Oslo Is een autobas van een brug gestort na eerst de borstwering te heb ben ingedrukt. De car viel te pletter op een spoorlijn. Er zijn een 40-tal gewon den te betreuren. zooverre dat de Volksvertegenwoordigers der Hooge-Pvreneeën aan de Fransche regeering hebben gevraagd of ook geen kampen voor die lieden kunnen opgericht worden in andere gewesten van het land. Voorloopig worden geen rood Spaan sche militianen meer aanvaard in wit Spanje. Te Bergen werd tijdens de afbraak van den stadsschouwburg het geraamte gevonden van een man die moet gestor ven zijn in den sansculottentijd Te Dilbeek werd een mannenlij k aangetroffen in een poel gelegen midden het koersplein. Het lijk moest daar sedert eenigen tijd verblijven en ratten en roof vogels hadden het vreeselijk verminkt, bijna al het vleesch was afgeknaagd. Het ls onmogelijk geweest het lijk te vereenzelvigen. IBBBBBBBBBBBBBBBaBBBBBBEBSBB DRAMA VAN 'T WANGEDRAG TE MOESKROEN Zekere Eugeen Vandevyvere, glaswer ker, geboren te leper in 1912, gescheiden echtgenoot van Vrouw Agnes Baert, wo nende te Moeskroen, drong binnen in de woning van zijn gewezen vriendin Thé- rse Van Meerhaeghe, te Moeskroen, ook een gescheiden vrouw. Vandevyvere was dronken, en sloeg de vrouw. Daags na dien trok de man weer naar zelfde wo ning en bracht de vrouw o{5 het onver wachts een messteek toe in den rug en een in het gezicht. De vrouw nam de vlucht wijl de man dan poogde zich de keel over te snijden. De vrouw is slechts lichtelijk gewond, de man is op het uiterste. 1BBBB9BBBEBB3BE9II33BBBBBBBB3 VREESELIJKE SPOORWEG RAMP IN FRANCO-SPANJE Meer dan 100 dooden. Een ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gehad in de provincie Saragossa, op het traject naar Ariza. Twee militaire treinen vlogen in volle vaart op elkaar. Reeds werden meer dan Ijpnderd dooden uit de puinen geborgen. IBBSBBBBEBBBBBBBBBaaEBSHBBSB MET MEUBELS GELADEN GOE DERENWAGEN ONTSPOORD TE BESELARE Dinsdag namiddag had de mazouttram van de lijn Ieper-Geluwe pas Beselare- statie verlaten, toen nabij het gehucht De Kortekeereen volgeladen goede renwagen uit de sporen wipte. Een EO-tal meter werd zoo de wagen voortgetrokken toen de koppeling afknapte en met onge woon geweld kwam de wagen in den nabij gelegen gracht op zijn zijde terecht. De nabij wonende menschen, door den ge weldigen slag opgeschrikt, kwamen spoe dig toegeloopen om te zien wat er gaande was. De wagen is volgeladen met meubels die Donderdag namiddag te leper bij openbaar opbod moesten verkocht wor den. De schade is vrij aanzienlijk. Het mag wonder heeten dat de personen wagen niet medegerukt werd in den gracht er zouden ongetwijfeld ongeluk ken te betreuren zijn geweest. IBBBBBBBBBBGIBBBBBBBBBBBBBaS AMBTENAAR VAN 107 JAAR VRAAGT ONTSLAG Bij de Regeering van Athene, Grieken land, is een aanvraag toegekomen om pensioen vanwege een 107 jarige man, die reeds 77 jaar dienst heeffc gedaan bij de rechtbank van het stadje Anaproia. AAN HET ALTAAR GESTORVEN TE BRUGGE In de H. Mis van 8.30 uur, Zondag morgen, in de St Jozefskerk te Brugge, is de E. H. Depoorter, tijdens den preek, onpasselijk geworden en kort nadien ge storven. nadat hem in extremis het Heilig Oliesel werd toegediend. De aflijvige woonde te Brugge in de Molenmeersch, was stadsbibliothecaris en droeg ruim dertig jaren de 11.30 uur Mis op, des Zondags in de Ste Madeleinekerk. Het stoffelijk overschot van den priester werd naar zijn woning overgebracht. MBBBBSBBB3B3BflESBE3aSBSSB3a GASBOM ONTPLOFT IN FRANKRIJK Een inwoner van Inchy-Beaumont had een Duitsche bom gekocht van een ijzer handelaar en wilde e- een tuinrolletje van maken. Toen de man het tuig wilde doorboren ontsnapte de gas en de man werd erdoor zwaar getroffen aan de lon gen. De omliggende huizen moesten alle ontruimd worden. TERWIJL MEN KAARTTE, EN DE RADIO SPEELDE, TE DOT- TENIJS... WERDEN DE STAVEN VAN HET VENSTER DER SLAAPKAMER DOORGEZAAGD Terwijl de huisgenooten van landbou wer Cyriri Vandenhemel 's avonds aan het kaaitspelen waren, hebben onbeken den de stoutmoedigheid gehad de ijzeren staven, die het venster der slaapkamer afsloten, door te zagen, binnen te drin gen en 10.000 frank, die verstopt waren onder een bedmatras, te stelen. De inwoners hebben niet het minste ge rucht gehoord, de radio was opengedraaid. De booswichten waren goed op de hoogte van de bergplaats, want niet het minste meubelstuk werd opengedaan. IBBEBBBflEBBEIHHBBBBEBBBBEBBB OFFICIEELE BERICHTEN RECHTERLIJKE ORDE Bij koninklijk besluit van 17 Februari wordt aan den H. Reynaert L., ontslag gegeven uit zijn ambt van pleitbezorger bij de rechtbank van eersten aanleg te leper. MBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB BORSTBALSEM A. KESTELIJN verzacht na den eersten dag en ge neest volkomen hoest, griep, bron- chiet en alle ziekten der luchtpijpen en van den borst. Te verkrijgen: Apotheek KESTELYN- DE GRAEVE. Gasthuiistr., 14, Poperinge. IBBBBBBBEBBIBBBBBBBBBBSBBEiaa Zie eens hoe verrukt zij kijken... Boterhammen besmeerd met een flinke laag Ze gaan ze vlug binnen spelen. Gezond, lekker, voedzaam dank zij de 60 suiker, en ZEER goedkoop, dat is van 5, 2, 1 en 0,50 fr., respectieve lijk aan 7,50 en 1,30 fr. per fr. TE IEPER: bij Arthur Pattyn, Maar schalk Fochlaan 18, bij de Statie, telefoon 550. TE POPERINGEbij Charles Degroote, «In de Fontein», Groote Markt, den Vrijdag van 9 tot 12 uur. TE VEURNEbij P. Vandedrynck-Van- develde, «Café de l'Espérance», Groote Markt, iederen Woensdag van 9 tot 12 uur. IEEEIHSBSBEIBBB3BIEIB UIT TER HAND TE KOOP Brouwer Louis uit Westroozebeke, die Zondag 11. 19 Februari met enkele kennis sen naar de voetbalmatch Cercle Brugge-Bceiichot per auto reed, kwam tenge volge der gladheid der ciment baan, in de lichte bocht aan DeRuiter, op grond gebied Moorslede, op een betonnen paal terecht. Een persoon, Albert Deschrijver uit Poperinge, werd ernstig gewond aan het aangezicht en liep een hersenschud ding op. De andere 3 inzittenden bleven ongedeerd. Hierboven foto van den 'gehavenden auto. SCHOON BURGERSHUIS met inrijpoort en werkhuis, voorzien van elektriciteit, licht en drijfkracht, gelegen Patteelstraat, 4. IEPER. Voor alle inlichtingen zich wenden bij F. Valentin, Bruggesteenweg, 91, leper. In Centraal Amerika, bij Managua, werden 12 personen gedood en 20 andere gewond bij een treinbotsing. De Engelsche soldaat Edward Tho mas, die het eerste schot loste op Belgi sche bodem in den grooten oorlog, ls te Brighton op 56-jarigen ouderdom over leden. Zijn historische daad gebeurde tij dens een patroelje uitgevoerd op den weg Bergen-Charleroi, den 22 Oogst 1914. Te Bohain. Noord-Frankrijk, was er karnaval gevierd. Twee muzikanten had den een leeuwenvel aangetrokken en waren opgesloten in een kooi waar zij werkten op commando van den temmer. Plots schoot het papier der valsche kooi in brand, door de vonk van een bomme tje en de valsche leeuwen stonden weldra midden laaiende vlammen. Hun leeuwen vellen brandden ook en beide mannen rolden zich ten gronde om de vlammen te dooven. Beide liepen erge brandwonden op. INWONER UIT WERVIK AANGEVALLEN TE ROUBAIX In de rue de Longues-Haies te Rou- baix werd een Verviknaar, zekere Marcel Vandeputte, 35 jaar oud, vlashandelaar, wonende Steenweg op Meenen te Wervik, door drie bandieten aangevallen, gesla gen en beroofd. De man diende klacht in bij de politie en na een onderzoek kon een der aanranders aangehouden worden. Vandeputte werd ontlast van 170 fr. IBBBBBBBSBBBIBBBBIiaBflBIBBBMH POPERINGE, van 17 tot 24 Februari 1939. Geboorten. Gesquiere Christiane, d. v. Remi en Durant Elisabeth, Duinkerke straat. De Gruyter Joseph, z. v. Achille en Gelein Jeanne, St Jorisstraat. Van- houcke Bernard, z. v. André en Leclercq Jeanne, Gasthuisstraat. Kesteman Emiel, z. v. Albert en De- cnop Joanna, Watou. Bossaert Luc, z. v. Michel en Lamerant Horinda, Re- ningelst. Blomme Joseph, z. v. Mau rice en Gevaert Julia, Sint Rijkers. Tant Norbert, z. v. Robert en Berquin Julia, Roesbrugge-Haringe. Moerman Willy, z. v. Joseph en Bruneel Maria, Woesten. Delrue Claude, z. v. Jules en Cailliez Rachel, Houtem-Ieper. Overlijdens. Geirnaert Maria, 34 j., ongehuwd, Ieperstraat. Boury Carolus, 78 j., wed. v. Lamey Augusta, Boeschepe- straat. Houwen Maurice, 56 j., echtg. van Billiau Emma, Noordstraat. Don- deyne Eugène, 60 j., echtg. v. Gesquiere Helena, Ieperstraat. Lobeau Maria, 77 jaar, wed. v. Meersseman Pieter, Brugge straat. Saesen Henri, 80 j., echtg. v. Lampaert Maria, Westvleteren. Chaer- le Rachel, 62 j., wed. v. Papegaey Aloïsius, Abeelesteenweg. Gouwy Hector, 45 j., echtg. v. Logie Gabrielle, Boeschepe- straat. Lobeau Julianus, 83 j., wed. v. Sohier Justina, Beleedstraat. Savoye Odilon, 79 j., wed. v. Crupelant Melanie, Gasthuisstraat. Pauwels Alida, 51 j., echtg. v. Simoen Maurice, Pottestraat. Huwelijken. Laheye Albert, fabriek werker, en Vandevoorde Yvonne, z. b., b. v. Pop. Milleville Jerome, tabakbe werker, en Bryon Elisabeth, inpakster, b. v. Pop. Vanrobaeys André, fabriek werker, en Elslander Maria, z. b., b. v. Poperinge. Wed. A. VERHAEGHE-TOP, Poperinge, heeft de eer het geacht publiek kenbaar te maken dat zij met 1 MAART, een SCHOONE WINKEL IN KRUIDENIERSWAREN zal openen, waar alles naar keus zal te vinden zijn. Dank bij voorbaat. Dus allen welkom: «IN DE KLEINE WINST Koeistraat 27 - Poperinge. IEPER, van 17 tot 23 Februari 1939. Geboorten. Dehem Agnes, Recollet- tenpoort, 5, van Zandvoorde-leper. Philips Eric, D'Hondtstraat, 27. Cour- tens Godelieve, Recollettenpoort, 5, van Langemark. Chapelle André, Water kasteelstraat, 16. Overlijdens. Bonte Simonr.e, 17 j., fabriekwerkster, ongehuwd, Watering- straat, 24. Deweer Pelagie, 81 j., wed. v. Bories Joseph, St Jans Hospitaalstraat, 1. Desmedt Roger, 14 dagen, Diksmui- desteenweg, 61b. Souxdorf Celine, 64 j„ herbergierster, Boterstraat, 16. Wit- douck Hendrik, 57 j., schoenmaker, echtg, v. Vandermeersch Irma, Diksmuide straat, 85. Teneur René, 65 j., schoen maker, echtg. v. Leroy Maurice, Beluik straat, 14, Huwelijken. Bories Luciaan, kleer maker, en Desmadryl Yvonne, dienst meid, b. v. leper. Jacques Raymond, tolbeambte v. Wervik, en Catteeuw Chris tina, naaister v. leper. Declercq René, bode bij den dienst van Bruggen en We gen te Oostende, en Dedeurwaerder Ju liana, naaister v. leper. Notredame Georges, postklerk, en Verstraete Ger- mana, z. b., b. v. leper. dat meubelenbeddenmatrassen zetels vrachtvrij thuisgebracht worden door De Ooievaar Kilometers ver brengt De Ooie vaar alles ten uwent aan bij zonder voordeelige prijzen en betaling naar Keus, Voor naar 21, Ooievaarstraat, WERVIK BIJ DE IBBEBBBBlHBiaBBIBBBBBflBIBSHB VAN VRIJDAG 24 FEBRUARI 1939 100 Fransche franken 78,7375 frank. 1 Pond Sterling 1 Dollar 1 Gulden 139,3625 frank. 29,71875 frank. 15,80625 frank. NOG 15 RITTEN VOLGEN... Wat 'n bijval de vijf eerste ritten dezer ronde overal oogstten kan men slechts ge- looven na het gezien te hebben. Reeds meer dan 1200 toeschouwers werden bereikt. Wat een orde en tucht overal. Prachtig versierde zaal en tot in de puntjes verzorgde dagorde. Onze men schen leven mee wat ze zien en hooren. 't Is al geestdrift-onder de aanwezigen. De leuze moet zijn excelsiorsteeds hooger, steeds beter. De film is iets eenigs, zoowel voor kunstkenners als voor de massa van ons menschen die fier zijn over hun organi satie. Er hangt een piëteitsvolle stemming in de zaal bij het gezamenlijk bidden van ons arbeldersgebed. Het enthousiasme groeit naarmate de aanwezigen beter lee- ren zingen. En zeggen dat men niet ge looft i" d» kunst van onze oudere Vlaam sche arbeiders. Het succes van dezen film over ons Ju- belkongres bewijst dat de christene ar beiders ook met wat anders gediend zijn dan met 'n bloedis drama of 'n drakerige klucht. Ze bewonderen er 'n stuk eigen werk, ee™ sti,v -*v Voor de volgende 15 ritten moeten in de afdeelingen alle krachten gemobili seerd worden tct de propaganda. Al de gezinnen uit alle verschillende standen van de gemeente moeten uitge- noodigd of bezocht worden. Deze syndikale filmavonden moeten een verbroedering worden van alle stan den en den inzet tot intenser werking en propaganda in de afdeelingen. HIER VOLGEN DE 15 RITTEN! Reningelst: Zondag 26 Februari, te 4 a Voor Westouter, Loker en Reningelst. Vlamertinge: Zondag 26 Februari, te 7 a Passchendale: Maandag 27 Febr., te 7 a Poperinge: Donderdag 2 Maart, te 8 uur. Wijtschate: Zondag 5 Maart, te 4 uur. Voor Meesen, Wijtschate en Voormezele. Westnieuwkerke: Zondag 5 Maart, te 7 a Voor Dranouter, Kemmel, Wulvergem en Westnieuwkerke. Beselare: Zondag 12 Maart, te 4 uur. Voor Geluveld en Beselare. Zillebeke: Zondag 12 Maart, te 7 uur. Voor Hollebeke en Zülebeke. Wervik: Maandag 13 Maart, te 8 uur. Voor Wervik en Kfuiseik. Komen: Dinsdag 14 Maart, te 8 uur. Voor Ten Brielen, Houtem en Komen. Le Bizet: Woensdag 15 Maart, te 8 uur. Voor Ploegsteert en Le Bizet. Waasten: Donderdag 16 Maart, te 8 uur. Voor Neerwaasten en Waasten. Watou: Zondag 19 Maart, te 3 uur. Roesbrugge: Zondag 19 Maart, te 6 a Voor Beveren, Proven, Krombeke en Roesbrugge-Haringe. Langemark: Zondag 26 Maart, te 6 uur. «aBHHBaBaHsgaEZBBaHssiuiaisaMsaB STAD IEPER UITSLAGEN DER PAARDENPRIJSKAMPEN van Asch-Woensdag 22 Febr. 1939 ingericht door het Landbouw-Comice Ieper-Kemmel. I. - Hengste Veulens van een jaar (14 inschrijvingen) 1. ***en60fr.: W' Vandamme, St Jan. 2. **en50fr.: Coene M., Dikkebusch. 3. en 40 fr.Lefevre Hector, Beselare. 4. *en25fr.: Obijn Jules, Reninge. 5. en 25 fr.Ca tteau Omer, Brielen. 6. *en25fr.: Wijbouw A., Wijtschate. 7. *en20fr.: VanEecke I„ Zuidschote. 8. *en20fr.: Verplancke K., Boezinge. 9. en 20 fr.: Coene M., Dikkebusch. 10. *en20fr.: Pijck Gebr., Poelkapelle. II. - Hengsten van twee jaar (4 inschrijvingen) 1. en 100 fr.Coene M., Dikkebusch. 2. **en75fr.: Verplancke K., Boezinge. 3. *en50fr.: Desmijtter R.,Voormezele III. - Merriën van een jaar (18 inschrijvingen) 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. en 60 fr.: Deraedt A., Dikkebusch. en 50 fr.Loones Corn., Watou. *en40fr.: Vermeersch E., Vlamert. en 25 fr.De Meulemeester Od„ Westvleteren. *en25fr.: Caenepeel N., Boezinge. *en25fr.: Nuytten R., Vlamertinge. *en20fr.: Nuytten Robert, leper. en 20 fr,Desmijtter R.,Voormezele en20 fr.VanEecke I„ Zuidschote. en 20 fr.Desmijtter R.,Voormezele IV. Merriën van twee jaar (8 inschrijvingen) 1. en 80 fr.: Deraedt A., Dikkebusch. 2. **en60fr.: Desmijtter R..Voormezele 3. *en50fr.: Deraedt A., Dikkebusch. 4. *en25fr.: Nuytten R., Vlamertinge. 5. *en25fr.: De Meulemeester Od., Westvleteren. 6. en 25 fr.Desmijtter R.,Voormezele 7. en 20 fr.Dezaaier D., Oostvleteren. 8. *en20fr.: Geldhof C„ Brielen. V. - Merriën van drie jaar (7 inschrijvingen) 1. en 80 fr.: D'Halluin P., Vlamertin. 2. **en75fr.: Coene Ose., Dikkebusch. 3. *en60fr.: Del va Maurice, Reninge. 4. "'en25fr.: Verheerst E„ Elverdinge. 5. *en25fr.: Desmijtter A., Dikkeb. 7. *en25fr.: Verbeke H., Ploegsteert. VI. - Merriën (11 1. en 2. 3. 100 fr. en 80 fr.: en 60 fr.: en 25 fr.: 5. en 25 fr.: 6. en 25 fr. 7. *en20fr.: 7bis en 20 fr. 8. en 20 fr.: van 4 jaar en daarboven inschrijvingen) :Lampaert Emiel, leper. Coene M., Dikkebusch. Nuytten R„ Vlamertinge. Persoone G., Reninge. Masschelein C., Langem. Persoone G., Reninge. Desmijtter R.,Voormezele Ollivier J., W.-Nieuwker. De Jonckheere G., Elvcrd. verguld Eeremetaal. Zilveren Eeremetaal. Bronzen Eeremetaal. Nat. Maatsch. der Belg. Spoorwegen. BIJ VOLDOENDE DEELNAME EXTRATREIN naar ANTWERPEN OP ZONDAG 19 MAART 1939 opvoering van in de Kon. Vlaamsche Opera. 0.18 0,05 20.46 genummerde UURREGELING Poperinge V. 7.03 A. leper 7.21 Antwerpen (C.) 10.43 PRIJZEN (trein en operakaarten. Vervoer 40 fr. - Midden balkon (2e rang), 51 fr. - Parterre (zij loge C en D), 54 fr. - Zijbalkon (le rang), Zijloge (1° rang), 56,50 fr. - Stalle, 58,50 fr. - Orkestzetel, 1» Middenbalkon, le Mid- denloge, 60,50 fr. Voor Wervik, Mee nen, Wevelgem en Kortrijk zie aanplak- brieven in Station. Het aantal plaatsen is strikt beperkt. Inschrijvingen worden van nu af opge nomen, zoolang er plaatsen beschikbaar blijven en ten laatste tot en met 12 Maart. Liefhebbers die den Voetbalwedstrijd BELGIE-NEDERLAND wenschen bij te wonen, kunnen biljetten met 50 c/o prijsvermindering bekomen, op voorwaarde de speciale trein te benutti gen zoowel bij de heen- als bij de terug reis. Toegangskaarten tot bet stadion tegen den prijs van 10 frank worden ter beschikking gesteld van de deelnemers. Zij zijn alleen verkrijgbaar bij aankoop van een spoorkaart tot en met 12 .\laart.

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 4