Ons Vrouwenhoekje I HUiS N1ARIEJÜSÊ, 5, H8I1P! SePPliySlÜQll, ÓUolÊiido (QibiJ de Groote Post) Feeë nlianden Spreek en schrijf beschaafd CARLO ERBA GEDACHTEN Bfe'.s twist Is tusschen man en vrouw, Uier een fout van beide kanten. VOOR PLECHTIGE KOMMUNIEKANTEN 18 BUITENGEWONE PRACHTIGE WITTE KLEiOEREN cl&et ll AANBESTEDINGEN HANDELSBELANGEN WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEKKALENDER KATH. UITZENDINGEN ÏVOEGSEU AAN «DE POPERINGEN AAR EN «DE r.ALLE VAN ZONDAG 26 FEBRUARI 1939. Nr 9. Leert verdragen Zonder klagen Wie gij zijt. Die verdraagt Schoon gejaagd Wint den strijd. Elk heeft een aarken Van zijn vaarken. H£T manneke UiT DE A'AAN MADAM LACEY THOMPSON Zoo vernam 'k uit goeie bron Hfreft gestoken d'handen uit de mouwen En Is... onbezonnen 'n Campagne begonnen Tegen de... bridgende vrouwen! sfen dat ge daarvoor nog al haar op uw tanden moet hebben, zult gij, aklerliefste üezereskens, die ook vrouwen zijt, best ■grijpen! Enne... de getrouwde lappen ook Bk)ie madam Thompson dus heeft, in ■ftrerika, den oorlog verklaard aan de moeders, die door het bridgen, hun moe derplichten verwaarloozen. In Voordrach ten en artikelen in de gazetten rekent madam Thompson af met die vrouwen en laat zich zelfs niet weerhouden om deze misdadigsters, zooals zij ze noemt, me' naam en toenaam te vermelden. FjZij vertelt dan, dat b.v. madam zus of zoo op dien of dien dag bij heur buren Was gegaan, om te vragen of ze op haar babywilden passen, omdat ze moest gaan bridge spelen. Een anderen keer vertelde ze van een jonge moeder, die haar wicht van vijf weken zes nachten alleen liet om op een bridgekonkoers uit te komen. Een andere jonge moeder bracht heur kindje alle avonden naar een kindertehuis totdat de bestuurster haar aan 't gedacht bracht, dat dit kin dertehuis er niet was om aan de moeders toe te laten te gaan... bridgen! Madam Thompson heeft duizende en duizende sympathie-betuigingen gekregen voor heur moedige campanje... en ze ver dient ze... R Gelukkig dat bij ons, in onze wereld zoo ne veldtocht niet van doen 'n is... zells nog niet voor de whist... da g'het niet 'n wist! TWEE Amerikaansche vliegers zijn aan 't stoefen: Eens ben ik zoo hoog met mijn toe stel gevlogen, dat ik de Marsbewoners kon zien! zei de eerste. Wat ge zegt! sprak de tweede, mij is onlangs ook een avontuur overkomen. Ik vloog met mijn toestel door den Melk weg... Toen ik landde zaten de vleugels vol boter! 'K VERKLAAR HET U MET SPOED... Marcnta heeft nen nieuwen hoed Gekregen van 't Manneken uit de Maan. Maar hij heeft d'air van haar niet aan te [staan Want ze wil weten, kost wat kost, Wat dat «Bibiken* m'lieeft gekost!... M»ar die chance heb ik... da'k altijd op m'n... pooten val lijk de kat... en ik antwoord dan ook heel beleefd aan m'n liefste wederhelft met 't spreekwoord: een gegeven paard moet men niet in den muil bekijken... z'heeft me dan aanzien met 'n koppel oogen lijk biljartbollen, waaruit 'k begrepen heb dat z'er niks van begrepen had. Begrepen? Enne... opdat zoo iets aan u niet zou overkomen, riderliefste Lezereskens (of misschien is wen man of uw lief beleef der dan uw dienaar) ga 'k u den echten uitleg geven van die spreuk. Ze beteekent namelijk dat men nooit moet vragen naai de waarde van iets dat men kado ge kregen heeft... En aan deze zegswijze ligt een waarheid vilt de natuurlijke historie ten grondslag. Namelijk dat een oud paard niet veel waard is, en dat men naar den toestand waarin zijn gebit verkeert, zijn leeftijd bepalen kan... 'k Ben wel geen paard... maar 'k zal toch ook voor taan goed doen... mijn mond dicht te houden!... Die zegswijze is anders zelf ook van de jongste niet. want d'oude Romeinen gebruikten ze reeds... die zeiden, in 't Romeinsch natuurlijk: Men moet de tan den van een gegeven paard niet tellen! Maar waarom die oude koeien uit... den gracht nu halen? MULLER, de burgemeester van een dorp ergens in Westfalen, was ernstig ziek. Zijn neefje Hans kwam hem bezoeken en fluisterde geheimzinnig: Oom, hebt ge het nieUwsje al ge hoord? 7 Welk nieuwtje? vroeg Muller met een matte stem. Dat de harmonie als ge begraven ZIEHIER, IN VOLLE GELOOF Wat dat ne filosoof Meer dan duizend Jaar geleden Over de vrouwkens dacht... t Is nog waar den dag van heden Dat verklaar 'k uit al mijn macht! Die filosoof was ne Chinees met name Mondze... en 't is onnoodig, alderliefste Lezerskens, d'r u boos om te maken, want de man ls allang dood.en zijn gezegden houden veel waarheid in... nietwaar Ma- renta Hier gaan ze: Een vrouw moet zich nooit met 't ge- I twist van anderen inlaten, want meestal verergert ze een geschil, in stede van t goed te praten... hap la boem! Dansende vrouwen verslijten meer kleederen dan schoenen! Da's diep, zulle! Een verstandige vrouw vertelt heur nachtelijke droomen niet aan heuren man. Op de grillen van een jonge vrouw gaat men in, men vergeeft ze dikwijls aan een vrouw op rijperen leeftijd; een grillige oude vrouw werpt men op straat, 't Is triestig maar 't is zoo! Zure thee, halfgare visch, een domme vrouw: drie afstootelijke dingen. De diepste wijsheid van een vrouw ligt in een gepast zwijgen! VERTEL ME EENS, Sprits, welke zintuigen kan een schutter het minst ont beren? vroeg de korporaal. Weet ik niet, antwoordde soldaat Sprits. Weet je t niet? Doe uw oogen open! Wat heb ik rechts en links van mljnl neus? Sproeten, korporaal! Koekskens! ONZE KLEINE IS ZIEK O! D'R ZIJN ER ZOO VELEN Zoo blanken als gelen Zoo rooden als zwarten Die uit ganseh hun harten Onze wereldbol haten En heur graag Nog vandaag Zouden willen verlaten, Naar het heet Voer 'n and're planeet! Uw kindje, gewoonlijk springlevend, blozend van gezondheid, zit nu treurig te kijken, met wateroogjes; het ziet er koort sig uit, plots ziek. Pas op! Overdrijf niet, maar wees niet roekeloos zbo'n toestand kan het begin zijn van allerhande kinderziekten. Vraag den ge neesheer en in afwachting, doe het noo- dige om verdere verwikkelingen te voor komen: zie na hoeveel koorts het heeft: 38°-39°, ernstig dan! De keel van binnen: is ze rood en doet ze zeer bij 't zwelgen? Geef het kind iets warms te drinken: suikerwater met sinaasappelsap of thee en dek het warm in zijn bed. De dokter Ja. das t leste nieuws dat d'Amerl- zal zeggen wat ge verder doen moet. kaansche gazetten ons komen vertellen. Nen brouwer van Santa Monica (Califor- 5 ''f1 v,an het nië) met name Cleve, vraagt medereizl- ?oed het zieke kind van broertjes en zus- gers naar de maan... en 't aantal rood- Uf3 te verwi deren, in een afzonderlijke huiden, negers, Clüneezen en Japneuzen kamer: vert|l1^ de verzetting en spaar u die zich aangeboden hebben is fantastiek, zonder de blanken te vergeten. Het raketvliegtuig is in aanbouw en De ondeugden van den man zijn tien- al in 't begin van Juni starten. De prijs dubbel leelijk, wanneer ze tot de vrouw overgaan... Zou 't dan toch waar zijn dat er niks nieuws is onder de zon, vermits men dat allemaal reeds duizend jaar geleden vast stelde? DE JONGEMAN had met gevaar voor eigen leven een jonge dochter uit het water gered. De vader betuigde hem z'n hartelijken dank. Jongmensch, zei hij plechtig, ge hebt een heldendaad verricht en ge hebt u aan een groot gevaar blootgesteld toen ge mijn dochter redde! Toch niet, meneer, was het antwoord, ik ben al getrouwd! BESTE VRIEND, LIEFSTE VRIENDIN De "Lambic-walk', ligt al den kelder in... Maar hij is al vervangen Door 'n nleve die komt in de rangea En die men noemt, althans De Chamberlain-dans I En s'ukses dat 'm heeft!... 't Is nen dans waardat een vredes- gedachte aan verbonden is... en wat is er vredelievender dan een dansend paar tje?... Als men z'op hun teenen niet 'n trapt! En dien rüeven dans heet dus de Chamberlain en ge moet niet vragen wie d'r peter van is! Enne... d'r komt natuurlijk ne paramplu bij te pas. Op een bal te Bihorel bij Roeaan, werd hij voor 't eerst vertoond door Malzard en Jouas, bezielers van een groep lief hebbers-muzikanten. Terwijl 't orkest ne one-step speelt, wandelt er nen danser midden de dansende paartjes met ne pa ramplu aan zijn rechterarm. De man met den regenscherm heeft 't recht een fa voriete te kiezen, door met de kruk van zijn scherm een masken bij den arm te nemen (daarom dat er geen jaloezerik- ken tusschen 't spel mogen zitten!)... hij vertrekt met zijn... uitverkorene en haar gewezen partner speelt vervolgens de Chamberlain-rol. Naar 't schijnt dus heeft die nieuwe dans veel sukses ofte bijval in Frankrijk, bijzonder onder de paramplu-marsjangs! Allee... zet nu maar 'n plaat op, Fa- raïlde DE DOUPSSMID had een nieuwen leerling aangenomen. De man zeide den eersten morgen tot den stevigen knaap: Ik zal het ijzer uit het vuur trekken en het op het aambeeld leggen, en als ik dan met mijn hoofd knik, geeft gij er 'n harden slag op. De leerling deed zooals hij meende dat hem was voorgehouden, maar 't duurde vier dagen voordat de baas weer bij ken nis kwam. Dat was niet alleenlijk 'n misverstand maar ook 'n gemis aan... verstand! MAG 'K U BESTE GEZELLEN Hier thans 'n vraagsken stellen Dat luidt, 't is moeilijk geen zier, Is de leeuw een schadelijk dier? We spreken hier natuurlijk niet van onze goedlamzakkige vlomsche leeuw, die is nog slechts een schadelijk insect in d'oogen van Walen en franskiljons, die de leste Vlaming uit 't land zouden willen gebannen zien... en die dus fameus over drijven... voor de rest, 'n doorbraaf beest- tje, dat toelaat dat gezegde Walen en franskiljons overal 't hooge, 't hoogste woord voeren, als ge nagaat dat er in de ministeries op 5 algemeene bestuurders 4 Walen zijn, op 25 bestuurders 22 Walen, op 15 onderbestuurders 13 Walen, op 35 bureelhoofden 30 Walen, enz... enz... a part ca, madame la Marquise... plus de rest D'echte leeuw da's nen anderen sjarel en hier komt de theorie van Einstein nog ne keer van pas. want... de schadelijk heid van dat beest is ook relatief. De leeuw maakt jacht op groot wild, het geen de negers veel planzier doet, want een van de slachtoffers van den leeuw, de gazel namelijk, vernietigt 's nachts de vruchten van de negers, en al 't werk van de landbouwers was nutteloos... van nëri anderen kant is de leeuw 'n gevreesde vijand van den mensch en reeds velen vielen als slachtoffers, ook valt hij de koeien, de paarden, de schapen en an dere teeltdieren aan... 't Geen ons dus wordt een nieuwen treurmarsch zal j besluit aanzet dat, als de bewoners spelen. j r<5- streek landbouwers zijn, de leeuw een Op dat moment kwam de vader van Hans binnen. Aap van 'n jongen, brulde hij, ter wijl hij hem 'n draai om de ooren gaf, waarom houdt gij uw mond niet? Die treurmarsch had een verrassing moeten blijven ttig dier is, omdat hij de gazel ver- 1 'Mft, clie de vruchten vernielt. Deen de bewoners echter aan veeteelt, dan zal men de leeuw onder de schadelijke dieren moeten rangschikken. Dat allemaal tegen den tijd dat er bij ons echte leeuwen -uilen voorkomën... ge kunt het al vast aan uw kinderen leeren ^J!!lllllllllll!llllllllllllllltlllUlillllllll«;iilillUilUHi!l>l!!lllll!l!Uill!l>llllllil!llili:ill(IIU!!!i!:i!:!H!lll!!ltlillllJ!!lllll!lilill!"lllllll!ll8Jllllllllii!lil!lilill!:iillll|l|imiU!!l:il^ 11 KOSTUUMPJES, MANTELS, enz iIifl!lllll!lllllllllllll1llllllll1llll!!llilH!llllllllllil!ll!:i!:i!lllllllil!"!l!!!llllllll!lll!!llllillll!lllll!!l!lll!!!llll!!!ill!lllliill!!lll!lllllll!l!llllllllllllllllllllllllllll!!!!lllll!lll!lll!lll!ll!llli!!l!|: De dokter drukte haar de oogen dicht en wendde zich met een ernstig gezicht tot de beide heeren: Ze heeft uitgeleden, zei lilj zacht en ging heen om vader en zoon niet in hun verdriet te storen. Ook de zuster trok zich terug, ze bleven alleen met de doode. Geörge Wemher was geheel van streek, het was geen groote, sterke liefde geweest die hem bij het leven aan de doode ge bonden had, maar iets anders had hen vast aaneen geketend: de gemeenschap pelijke schuld. Jaren lang hadden zij bei den getracht die te vergeten, ze wilden uit hun geheugen wisschen dat ze eens het levensgeluk van twee menschen ver woest Wadden en liet was hun ook gelukt. Doch nu, nu zijne vrouw voor hem lag. herinnerde de oude man zich alles weer duidelijk en hij huiverde of hij koorts had. Hulpeloos, als steun zoekend, keek hij zijn zoon aan en Richard haalde zijn vader over om in een leege kamer van het sanatorium een paar uur te gaan lig gen rusten. Hij zou intusschen het noo- dige regelen. Georges Wernher schikte zich willoos in alles wat zijn zoon voorstelde, terwijl Richard alles in orde bracht en besprak. Het kamermeisje en de verpleegster pak ten Intusschen het goed van de over ledene in haar koffers. Richard had juist met den dokter een laatste onderhoud gehad en alles met hem besproken. Hij ging den tuin in om wat frissclie lucht te scheppen en op zijn vader te wachten, die juist was opgestaan. De verpleegster van zijn moeder kwam naar hem toe: Hier zijn de sleutels van de koffers van uw moeder, mijnheer Wernher. Ik heb alles zelf ingepakt. De bijouterieën heb ik in de handtasch gedaan en ook eea gesloten zilveren cassette waarover van den koepon heen en terug ls 25.000 dollar... Maar 't schoonste van al is dat al de Inschrijvers alleen... de heenreis willen betalen... Crisis, oorlogsgevaar, schoonmoeders en andere dictators, werk loosheid, jazz, belastingen, diskoers, con centratiekampen, gazettenzeever, nieuwe ziekten en nog vele andere aardsche... geneugten, zetten hen aan om den loop naar de maan te wagen, zonder wan hoop op terugkeer! Allee! vwor mij allemaal goed... maar als ze denken dat ons Marenta dien invalzal laten geschieden zonder te genstribbelen... da's 'n andere historie... en van d'aardsche dictators heeft ze niets meer te leeren. gelooft me!... JDaar weet 't manneken van mee te spreken! EN HOE GAAT HET met uw zusje? vroeg de bezoeker om iets te zeggen, hebt ge het al leeren spreken? Ja, antwoordde kleine Max, en nu leeren we haar zwijgen. Die vrouwen toch... en nog zoo klein! OM ONS MEMORIE op te frisschen Gaan we hier Met veel planzier Naar enk'le nieuwsjes vlsschen Die, d'r zijn er die 't beweren, Ons 't een en 't and're kunnen leeren! Zoo bijvoorbeeld is 't geenszins een al gemeen gebruikelijke gewoonte, om zich, ten teeken van rouw, In 't zwart te klee- den! De Chineezen trekken in die om standigheid witte kleeren aan, de Abes- siniërs grijze, de Turken blauwe. Aan 't Fransche hof gold violet als rouwkleur. De regeerende vorstinnen echter droegen als rouw bruine toiletten. Een doge van Venetië schreef roode gewaden voor als rouwkleedij. Bij ons is 't zwart geweest en zwart gebleven... om alles nog don kerder te zien zeker! En nu iets om mijn alderliefste Lezeres kens en ons Marenta jaloersch te ma ken... Beul! Merci! De kostbaarste bontmantel ter wereld werd onlangs in een fourrure-zaak te New York tentoongesteld. De jas was maar liefst 120.000 dollar waard. Ze be staat (o! die details... wat 'n pijniging) uit 95 zilverkleurige huiden van den albino-marter, die in zestien jaar bijeen waren gebracht, want dit zeldzaam ras wordt verkregen door een marter met 'n hermelijn te kruisen... Ne mensch vraagt zich af wie zoo iets toch koopt? 120.000 dollar, da's 3 millioen 600.000 ballekens... Oef! mijne kop wag gelt ervan... 'k werd nog liever nudist! DE POLITIE had op den straatweg een man gevonden, waarvan het gezicht deer lijk gehavend was. Zijn neus was plat geslagen en zijn kin gebroken. Toen hij weer tot bezinning kwam, was het eerste wat hij tot den dokter zei: Ik zal nooit weer lachen... Onzin! riep de geneesheer uit, den kende dat: de patiënt wanhopig was, om dat zijn gezicht was geschonden. Ik zal nooit weer lachen, herhaalde de patiënt, tenminste niet meer tegen Bet liefje van een bokser! IN DEZEN BARREN TIJD Van allerlei plagen Ontstaat er vast alle dagen Een nieve nijverheid. Alzoo zou d'r in Amerika zijn 'n Splinternief magazijn Waar men, o! mensch, arm schaap Thans handel drijft in: slaap! In den goeden ouden tijd sliep Iedereen en alleman goed... Dat zegt men ten minste... nu! Tegenwoordig slaapt men niet meer op een-twee-drie... onze zenu wen zijn te zeer geschokt door 't moderne dagelij ksch labeur en moeten eerst den tijd hebben om op hun zei ven te komen... zoo zeggen de doktoren... in Amerika nog meer dan bij ons en wie ginder voor slaap zorgt kan geld verdienen! Zoo ontstond natuurlijk in Amerika de eerste slaapwinkel, de onderneming die u slaap levert. De onderneming is ge boren uit eigen slapeloosheid van den uitbater, die zijn slapelooze nachten door bracht met 't verzinnen van zijn systeem. Hij schiep nieuwe slaapkusscns en ma trassen, bedacht 'n nieuwe naclitverlich- ting, bedlessenaartjes, nachttafels, oog bedekking, oorbedekking... al zijn uitvin dingen probeerde hij eerst op zichzelf... Dan geeft hij nog dertig lessen, op den koop toe, om te weten hoe ge u 't best moet leggen om in slaap te geraken, hoe ge moet snurken, enz... Het schijnt dat zeer vele leerlingen de lessen volgen en dat ze veel sukses heb ben... Des te beter voor hem... daarmee zal hij er zijn...' slaap niet moeten om zelve meer last en kommer. De valsche kroep ziet er angstwekkend uit bij kinderen die aanwassen hebben in neus en keelslaapt het kind dan wordt het plots wakker, de ademhaling is las tig, de luchtpijpen piepen, pijnlijke hoest buien komen op. Warme dranken en war me compressen op de keel doen goed. Klaagt het kind over oorpijn: Maak wat glycerine lauw in een kofflelepeltje en laat ze in het oor druppelen; laat het kind op het ander oor rusten tot het vocht goed Ingedrongen is; steek een propje zuiver wat in bet zieke oor. Raad pleeg een oormeester. Stuipen zijn dikwijls het begin van een ernstige ziekte. Maak de kleederen los in afwachting dat de stuiptrekkingen ge daan zijn en buig het hoofd voorover om de slijm te kunnen verwijderen. Duurt de aanval lang, geef dan een bad van 36° en leg koude compressen op het hoofd. Is er vrees voor verstikking, pas de kunstmatige ademhaling toe: leg het kind op den rug, plaats er u achter, neem de voorarmen die ge regelmatig naar ach teren en voren brengt (15 4 16 maal per minuut), telkens op de borst drukkend. Een blindendarmontsteking (appendi citis) kan zich nog al plots voordoen: heeft het kind buikpijn en braakt het, op uw hoede dan! Verwittig onmiddellijk den geneesheer. In afwachting, maakt ge een ijsblaas gereed, gebruik ze nochtans niet alvorens de dokter het kind onderzocht heeft. Gewoon neusbloeden, alhoewel niet ge vaarlijk, is toch onaangenaam. Laat niet het hoofd achterover houden: zoo vloeit het bloed in de neuspijpen. Druk de neus hor waaruit men bloedt met een vinger dicht. Een prop watten gedrenkt in zuur stofwater er in stoppen is ook goed. Een wonde, hoe klein ook, moet ver zorgd worden, wasch ze uit met gekookt lauw water en strijk er dan wat iodium- tinctuur (teinture d'iode) aan. Oude iodi- umtinctuur veroorzaak brandwonden! Pas dus op, dat ge de kwaal die ge genezen wilt, niet verergert Bloedt de wonde voort, doe er een zuivere windel aan. Is een slagader doorgesneden, dan gulpt het bloed er uit: stop het bloeden met een noodverband: breng boven de wonde een band die ge toèknoopt: stéék tusschen tiet verwonde deel en den band een stevig stuk hout (potlood b.v.) en draai rond: de band zal meer en meer aanspannen en 't bloeden ophouden. Ontspan nu en dan om verwikkelingen door bloedopstopping te vermijden. Bij groote brandwonden weet men soms niet wat aanvangen. Probeer niet de kleederen er over te trekken, snij zo onmiddellijk open. Doe op de wonde ge steriliseerde vaseline, en een verband in afwachting dat de dokter beter verzorgt. Het is dus goed altijd zekere producten en voorwerpen bij de hand te hebben, als: zuurstofwater (eau oxigénée), iodlum- tlnctuur, vaseline, watten, winden en sluitspelden. TANDENPOETSEN Het tandenpoetsen is een werkje, dat minstens éénmaal per dag, in ieder geval 's avonds voor het naar bed gaan. moet worden verricht. Juist 's nachts immers krijgen de achtergebleven etenresten de meeste kans te verzuren en een goeden voedingsbodem te vormen voor allerlei bacterieën, die him sloopend werk ver richten. Ook uit aesthetisch oogpunt ls het trouwens van belang, dat het gebit geregeld geborsteld wordt. Wat de tandenborstel betreft: Het bor- stelvlak moet niet geheel glad zijn, maar onregelmatig en eenigzins gewelfd, zoo dat het zich goc1 aanpast aan de vorm van het gebit. Na gebruik moet hij gere geld schoongemaakt worden en daarna In de zon gelegd, waardoor ziektekiemen worden gedood. Koopen we een nieuwe tandenborstel, dan leggen we dien vóór het gebruik een poos in waterstof super- oxyde (3 dat ook een uitstekend mondwater vormt. Het komt er niet precies op aan welke tandpasta en welk mondwater wordt ge bruikt mits we natuurlijk goede kwali teit nemen, maar wel is de wijze van borstelen van groot belang. Niet alleen de buitenkant van het gebit moet worden ge borsteld, maar ook de binnenkant, even als de kauwvlakte, en dat zoowel hori zontaal, vertikaal als in draaiende rich ting. De haren van den borstel moeten in alle kleine hoekjes kunnen doordringen en dat gaat niet wanneer men zich zoo maar roef-roef van het werkje afmaakt. Ook hoeft men niet bang te zijn dat het tandvleesch wordt geraakt. Integendeel, dat mag gerust worden meegeborsteld het bevordert de bloedsomloop en is ge zond, als we er maar op letten dat het uitsluitend in vertikale richting gebeurt. Het zal vaak voorkomen, dat het tand vleesch bij het borstelen eenigzins begint te bloeden, wat echter absoluut niet als iets verontrustends moet worden be schouwd. Wel moet er dan eens aandacht aan worden geschonken, of het tandsteen niet moet worden verwijderd, want dit is vaak de oorzaak van het bloeden. Na het borstelen wordt de mond nog eens gespoeld met een goed mondwater, en men kan met een frlsch gevoel in den mond in bed stappen. löiwnjetif Inderdaad1, zijn gebruik ver» mijdt al 'wat vervelend is in de keuken, zooals hei langzaam' bereiden" van vleeschsoep. Met OXO,i bekomt ge in een oogwenk, een heer lijke bouillon, zonder vel, krachtig of Ijcht naar beliefle. Mengelwerk v. 26 Februari 1939. Nr 20. ROMAN van H. COURTHS-MAHLER. Ze ijlt, zei de oude heer tegen Ri chard, maar hij was zeer bleek geworden. Langzaam kropen de uren voorbij. Ri chard zat aan het bed van zijn moeder en staarde peinzend voor zich uit. Zij vader was vermoeid in zijn stoel in slaap gevallen en de verpleegster kwam nu en dan om de temperatuur op te né men en de kussens glad te trekken. De adem van de zieke ging onregelmatig en moeilijk en soms jammerde ze het uit, als werd ze door een hevigen angst ge plaagd. Richard keek met droeve oogen in het steeds meer Invallende gezicht van zijn moeder. Eindelijk begon het dag te wor den. De zuster draalde het electrische licht uit, keek naar de klok én huiverde. '°oen ging ze naar de zieke toe en nam nogmaals de temperatuur op. De koorts was pli.tseling gedaald. Haastig snelde ze naar de electrische bel die in de kamer van den dokter uitkwam. Deze verscheen na een paar minuten: Wat is er zuster? Abnormale daling der temperatuur, zeer zwakke pols, meldde ze. De dokter ging naar het bed toe en onderzocht de zieke, doch hij zag. dat het einde nabij was. Tegen zes uur keek mevrouw Wernher nog éénmaal met een vermoeiden, doch helderen blik om zich heen, herkende man en zoon en wilde iets zeggen, doch de kracht daartoe ontbrak haar, slechts een diepe zucht kwam over haar lippen. Toen strekte ze zich uit ea ra dood. WAT KRIJG IK van manlief, als ik een maand lang voor u kook?! 't Geld van mijn levensverzekering! antwoordde manlief met een grafstem! 't Manneken uit de Maan. 28 FEBR. Te 3 uur, ten Gemeente- huize te KOMEN, aanleggen van riolen, rue Neuve, rue de la Paix en rue du Sen tier. Bestek 119.182,21 fr. Inlicht, ten Ge- meentesccretariaat. Stukken, prijs 15 fr., bij arr.-ing. A. l)c France, 7, Maloulaan, leper (postch. 405663). 6 MAART. Te H uur, vernieuwen van glazen gedeelten der vliegtuigloodsen té WEVEEGEM. Stukken ter inzage (niet te koop) 27, Hooistraat, Brugge, en 16, Loxumstr., Brussel. Inschrijv. 3 Alaart. 13 MAART. Te 3 uur, ten Stadhuize te IEPER, bouwen van de Jeugdherberg «Van Volk tot Volk», op den driehoeki- «en grond tusschen de Diksmuide- en Bruggesteenwegen, en de A. Stoffelotraat. Stukken ten Stadssccretariaat. TOT 15 MAART. Aan den H. Voor zitter van het Inriclitlugscomitcit van het Koning Albertgcdcnklceken aan den Ijzer, 65, Kegentiestraat, Brussel, bouwen der voorpleinen van het Koning Albertge- denkteeken te N1EUWPOORT. Inlicht, hij den leidenden bouwmeester, 33, F. Delhasscstraat, St Gillis-Brussel. Uitslag van Aanbestedingen 16 FEBR. Te 10 uur, ten Gemeente huize te STUIVEKENSKERKK. leggen eener electrische laagspanningslijn over 13,5 kilometer. M. PEEEM AN-DE WACHTER, Vil voorde, 189.230,18; Gebr. Van Briel, Peer, 189.442,39; Van Eccke-Bouquillon. Veur- nc, 193.012,64; Rogiers, Namen 193.940,80; Demacn J. I.okcren 194.279.88 fr. GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE- DENI NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND. ZOO STEUNT GE ONS. - DANK EROM. uw moeder zoo dikwijls heeft geijld in haar koorts. U wilt zeker wel even nazien of alles in orde is? We zullen de hand tasch dan zoolang beneden in het bureau in bewaring geven tot u vertrekt. Richard bedankte de zuster en volgde haar. Toen ze over die cassette sprak had hij opgekeken. Waarom had moeder die cassette mee hierheen genomen? En waarom was ze in haar koortsfantasieën aldoor met die cassette bezig geweest en had ze zoo onophoudelijk naar het gou den sleuteltje gezocht? Boven ln de kamer van zijn moeder gaf de zuster hem de tasch. Hij deed haar werktuigelijk open en keek vluchtig de Juweelen na. Zijn oogen bleven rusten op de zilveren bruidscassette. Hij nam haar er uit en woog ze op de hand. Het was een nauwkeurige copie van degene, die hij thuis op het buffet had zien staan, doch de vreemd gevormde gouden sleutel ontbrak en de cassette was stevig op slot. Het is goed. zuster, lk dank u, zei hij en sloot de tasch af, nadat hij de cas sette er weer in had gelegd. De sleutels stak hij bij zich. Toen telefoneerde hij naar zijn bureau en zei dat hij pas na de begrafenis van zijn moeder weer te rug zou komen. Drie dagen later keerden Richard Wernher en zijn vader naar hius terug. Ze hadden onderweg niet veer gezegd. Richard had de koffers als vrachtgoed laten zenden, doch had de tasch bij zich gehouden. Hij iiad er met zijn vader nog niet over gesproken, dat de tweede cassette in de handtasch zat. Hij wist zelf niet, waarom hij het verzweeg. Ook aan tafel bleef Richard zwijgen. Het viel zijn vader Verder niet op, daar deze met zijn eigen gedachten bezig was. I Toen de oude heer naar bed was ge- Laaaa bleef Richard uo* eea poos uadeu- De Belg. N. V. Van der Graal en Cie (Ajd. Handelsinformaties) te Brussel, deelt ons mede: FAILLISSEMENTEN IN BELGIE Er werden over de week eindigende 17-2-39, in België 12 faillissementen uit gesproken, tegenover 18 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende de week 10-2-39 tot 17-2-39, 7 Diversen. 2 Aannemers. 1 Meubelmaker. 1 Vleeschhouwer. 1 Electricien. In totaal werden er van 1-1-39 tot 17-2-39, in België 95 faillissementen uit gesproken, tegenover 97 over hetzelfde tijdperk van 1938. CONCORDATEN. Van 1-1-39 tot 17-2-39, werden in België 41 aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat en 18 aanvragen gehomologeerd, tegenover resp. 22 en 16 over hetzelfde tijdperk van 1938. PROTESTEN. Over de week eindi gende 17-2-39, werden in België 3185 pro testen geregistreerd, tegenover 2499 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1-1-39 tot 17-2-39, werden in Bel gië 16306 protesten geregistreerd, tegen over 12412 over hetzelfde tijdperk van 1938. «BSKBHHaEHHMUIIIIHH» t>E VROEGE LENTE is in 't zicht! Het landwerk roept! Begun stigt uw werk door het toedie nen van Potaschmesten aan de gronden 1. - GEBRUIK NIET: WEL: Kortelings zal een prachtige film Binnenkort zal een prachtige flli% afgerold worden. afgerold toorden. (Kortelings onlangs, sedert kortziet op het verleden.) Uiteindelijk werden zij het eens de uiteindelijke regeling uitzonderlijke positie uitzonderlijke maatregelen Eindelijk, ten slotte, ten laatsto werden zij het eens de eindregeling bijzondere positie, uitzonderingspo sitie bijzondere maatregelen, uitzonde ringsmaatregelen bij uitzondering iets toestaan een mondeling examen ik heb hem kort te voren nog ge zien nevens de deur zij kwamen derwaarts iemand gerechtelijk vervolgen uitzonderlijk iets toestaan een mondelings examen ik heb hem korts te voren nog gezien neven de deur zij kwamen deruaart iemand gerechterlijk vervolgen II. - LEG UW KLEMTOON ZOOALS IIET HOORT: Uitzondering, door gaans, donkerblauwe, har nas. -voornaamwoord Algemeene Regel: de hoof too i van een woord berust op de eerste lettergreep III, - LET WELZinloos zonder zin: zinlooze praat. Zinneloos die niet kan zinnen, nadenken: een huls voor zinneloozen. 1UI ZONDAG 26 FEBRUARI 1939: Eerste Zondag van de Vasten. De korte tijd van ons aardsche bestaan wordt ons door God geschonken opdat wij, door het beoefenen der deugden, het uitboeten onzer zonden en het trouw ver vullen van onze plichten, ons eeuwig ge luk in het andere leven zouden verze keren. De groote gedachte welke heden de Li turgie, zooals trouwens die van alle Zon dagen van de Vasten beheerscht, kan vol- genderwijze uitgedrukt worden: door strijd en boetveerdigheid, geraken wij tot de bekroning. En daar de goddelijke Heiland ons zoo wel door zijn daden als door zijn woorden heeft willen overtuigen van de noodzake lijkheid der versterving en des geestelij ken strijds, heeft Hij, alvorens de kroon op zijn Verlossingswerk te zetten, een on afgebroken Vasten willen doorstaan van veertig dagen en veertig nachten, waarna Hij den duivel toeliet Hem te bekoren. Hij zegepraalde echter over de listen van den duivel. Zoo ook behoorde bij ons steeds de versterving de bekoring vooraf te gaan; dan zou gewis onze ziel, toege rust met de volle kracht der genade, te gen alle aanvallen bestand zijn en de vij anden zouden tegen haar niets vermogen. Sluiten wij ons daarom in den strijd bij Jezus aan! Hij zij ons toonbeeld, onze aanvoerder. Vluchten wij den omgang met den booze, sluiten wij ons hart voor zijne snoode ingevingen. Laten wij met Jezus zeggen: «Ga heen, Satan, want daar staat geschreven: gij zult den Heer uw God aanbidden en Hem alleen die nen. Nemen wij manhaftig het wapen der versterving en der boetveerdigheid ter hand en wij zullen zegepralen. Wie met Christus en voor Christus zal gestreden hebben, zal ook met Christus overwinnen en verheerlijkt worden. FEBRUARI - SCHRIKKELM. 26 Z l'Zond. Va«t. H. Adeltrudis Evangelie: Jezus door den duivel betoord. 27M H. Alexander 28 D H. Romanus 3 MAART - LENTEMAAND 1 W Quatert. H. Albinus 2 D Z. Karei de Goede, graaf v. Vlaand. 3 V Quatert. H. Cunegundis 4 Z Quatert. H. Casimir van Polen 5 Z 2° Zond. Vaat. IT. Theophilus. leper Kattefeeat 1 MAART: 1553. Dood van den Franschen schrij ver Rabelais. Geboren in 1495. 1792. Dood van Keizer Leopold n van Oostenrijk. De Jacobijnen aan het Be wind. 1830. Parijs ontvangt Lamartine lil de Akademie. 1925. Een aardbeving verwoest da kathedraal van Montreal in Kanada. 1935. De Regeeringsmaclit in het Saargebied wordt aan Duitschland over gedragen. In Saarbriicken hebben groota feesten plaats waarbij Hitler in persoon aanwezig is. Kemel Ataturk wordt op nieuw tot president van de Turksche Re publiek gekozen. 2 MAART: 1127. Dood van Karei den Goede. 1820. Multatuli geboren. 1848. Karl Marx uit België verdre ven. 1908. M. Lippmann bekomt fotos die den relief-indruk geven. 1921. Overlijden van den befaamden Vlaamschen Folklorist Alfons De Cock. 1935. De Koning van Siam doet af stand van zijn troon. Zijn elfjarige neef Ananda Dahidol wordt opvolger. In den nacht van 1 op 2 Maart breekt in Griekenland een revolutionaire beweging uit, die onder leiding staat van Generaal Platriras en den vroegeren premier Venl- zelos. 3 MAART: 1793. Brugge en het omliggende wor den door het Fransche Schrikbewind in gepalmd. 1875. Eerste vertooning te Parijs van de Komische Opera Carmen van Blzei 1918. Vrede van Brest-Litowskl Poppenfeest te Japan. 4 MAART: 1437. Filips de Goede, Hertog van Bourgondië, straft de Bruggelingen. 1836. Geboorte te Gent van G. D. Minnaert, schrijver en opvoedkundige. 1827. Overlijden van den Franschen geleerde Laplace. 1929. M. Hoover, president der Ver- eenigde Staten, neemt bezit van zijn nieu we functies. 1935. Venizelos wordt verbannen. P. B. laNBHaiHiMMHBaBflgneaM 26 FEBRUARI: 1076. Moord van Godfried met de Bult. 1650. Dood van Vaugelas, de grondleg ger van de Ej-ansche grammatica. Gebo ren in 1585. Schreef o. a. Remarques sur la langue Franqaise 1802. Geboorte van den Franschen schrijver Victor Hugo. 1810. Geboorte van Honoré Daumler. 1817. Koning Willem I der Neder landen besluit dat voortaan de grondige kennis der beide landstalen in de Belgi sche provincies gevergd zal worden, van alle rechtspersonen. Dit werd een der bij zonderste redens waarom de advokaten mede de revolutie van 1830 uitlokten. 27 FEBRUARI: 1167: Graaf Floris van Holland, wordt te Brugge gevangen genomen, waar hij gedurende drie jaar zal opgesloten blijven. 1827. Jozef Israels geboren. 1846. Franz Mehring geboren. 1854. Lamerinals geboren. Dood van Lamennais. 1929. Overlijden te Nizza van Dr. Os kar De Gruyter, stichter van Het Vlaam- sche Fronttooneel en bestuurder van de Kon. Nederl. Schouwburg te Antwerpen. 1933. Het Rijksdaggebouw te Berlijn wordt «door brand vernield. 1938. Tegen de Nationaal-Socialisten van Gratz neemt de Oostenrijksche Re geering militaire maatregelen. De Duit- sche Dag die op 6 Maart te Linz moest gehouden worden, werd verboden. 28 FEBRUARI: Dag van de Kalevala te Finland. 1261. Dood van Hendrik III, hertog van Brabant. 1533. Geboorte van Montaigne. Over leden in 1592. Van hem zijn vooral zijn Essaisbekend. iS£i. t— De finnr.nirtiia. w-uCTrafiA door de Staat ter beschikking van het Fransch publiek gesteld. 1897. Groote protestbetooging te Brussel, na de verwerping door den Se naat van de Gelijkheidswet 1925. Dood van Fred. Ebert. RADIOBERICHTEN WEEK V. 26 FEBR. TOT 4 MA.1RT 193» Warschau, 26 Febr., 8.15: Kerkdienst. P. Parisien, 2 Maart, 17.40: Voordracht. P. Parisien, 4 Maart, 18.25: Actuallifcèit. Luxemburg, 26 Febr., 11.30: Voordracht. Luxemburg, 2 Maart, 11.15: Lithurg. zang. Toulouse, 26 Febr., 11.45: Voordracht. Straatsburg, 26 Febr., 11.30: Voordracht. Straatsburg, 26 Febr., 19.40: Gramofoon. Parijs Radio, 26 Febr., 11.50: Voordracht. Parijs Radio, 26 Febr., 17.00: Vastenpreek. Parijs Radio, 2 Maart, 8.40: Gramofoon. Brussel VI., 26 Febr., 11.00: Gew. Muziek. Brussel VI., 26 Febr., 19.00: Voordracht. Brussel Fr., 26 Febr., 19.00: Voordracht. Rome-Milaan, 26 Febr., 10.00: H. Mis. iaBa9asax5!5£a?93K2*s?3£-::<Ta:«sa NOG NIEUWE MUNTSTUKKEN Die van 50 frank over een maand gereed; die van één frank en van 0,50 frank voer Mei eerstkomende verwacht- Medegedeeld wordt dat de nieuwe munt stukken van 50; fr. over een maand zullen gereed zijn. Die van 1 fr. en die van 50 centiemen kunnen we reeds over een maand verwachten. De diameter van den frank zal van 23 op 21 millimeter worden gebracht, om de vervvarringsmogelijkbeid met het vijffrankstuk te verminderen, waarvan de diameter 25 millimeter is. De nieuwe vijffrankstukken wegen maar 9 gram meer. De stukke» van 50 centiemen, 1 fr. en 5 fr. werden ontworpen door Ernest Wy- nants, de stukken van 50 fr. door beeld houwer Rau, en de stukken van 5, 10 en 25 centiem door Osker Jespers. «BBBBaSBCBaaBBBaBaKSISRSEr'^Sa kend aan tafel zitten. Als toevallig viel zijn blik op de zilveren cassette, die nog altijd op het buffet stond. Hij stond op en nam liaar mee naar zijn kamer. Daar haalde hij de tasch van zijn moeder uit de kast en deed die open, haalde de zil veren cassette daaruit en zette haar naast de andere op tafel. Ze geleken als twee druppels water op elkaar, er was geen onderscheid te bekennen, alleen dat in de eene de gouden sleutel stak en ln de an dere niet. Als door een inwendige stem ertoe aan gespoord, haalde Richard den gouden sleutel uit het slot van de eene cassette en stak dien in het slot van de andere. Hij wilde probeeren of hij ook op dit slot paste en ja, het sprong zonder moeite open. Langzaam deed Richard het deksel open en keek in de cassette. Hij zag pa pleren. Met bevende vingers nam hij het bovenste er uit. Het was de schuldbeken tenis voor dertig duizend mark van Fe- llcltas F.ogga en daaronder lag een ver zegeld document met het opschrift: «Mijn testament Richard werd bleek en viel toen kreu nend in zijn stoel neer. Met strakke oogen keek hij voor zich uit. Als een som ber voorgevoel had iets hem gedrukt se dert hij aan het sterfbed van zijn moeder had gestaan, neen, al sedert zijn vader met hem over de tweede gevonden cas sette had gesproken. Hij had dat vage voorgevoel niet willen uitspreken, maar nu wist hij, dat het argwaan was geweest, een argwaan waarover hij zich ge schaamd had en waartegen hij zich had verzet. En nu lag daar voor hem het be wijs, dat zijn moeder de echte cassette met het testament ontvreemd en de val sche er voor in de plaats had gezet, om de groote erfenis voor zich en haar gezin ts veroYëieo. Hoe zou dat alles gebeurd zijn? Hij haalde zich den dag van de testa mentopening weer voor den geest. Zijn moeder was niet bij de begrafenis ge weest en pas op het laatste moment vóór de testament-opening in een auto aan gekomen. Nu begreep hij, hoe alles zich had toe gedragen. Hij sloeg de handen voor het gezicht: Moeder, waarom heeft u dat gedaan? Deedt u het voor mij? Hij bleef lang somber voor zich uit zitten staren. Toen stond hij op. zijn be sluit was genomen. Hij zou morgenoch tend vroeg naar Felicitas gaan en haar de vondst brengen, dan volgde de rest van zelf. Felicitas zat gebogen over haar huis houdboeken in de hulskamer en had Juist secuur uitgaven en inkomsten geboekt, toen ze een auto hoorde stil houden. Ze stond op en toen ze naar het raam ging, zag ze Richard Wernher uitstappen. Ze ging hem in de hall tegemoet en stak hem hartelijk de hand toe. Beste Richard, Je hebt een groot verlies geleden. Mijn hartelijke deel neming, zei ze warm. Hij kuste haar hand: Ik dank je, Felicitas, ik dank je, dat je me als vriend begroet, want juist van daag moet ik een beroep doen op Je vriendschap. Ze keek bezorgd ln zijn bleek gezicht en nam hem mee naar de gezellige huis kamer, waar ze tegenover elkaar plaats namen. Ik kom vandaag met een bezwaard hart tot je, begon hij. Deze tocht is me moeilijk gevallen, zwaarder dan Iets anders. keek hem medelijdeud muu oi PARMA TOMATEN iIJNJSEWAARBORGD. DOOR DE c" Lib BIO Natuurlijk over Judith, dat begrijp ik. Je komt zeker over den laatsten brief spreken dien ik je geschreven heb? Hij streek óver zijn voorhoofd: Dat komt pas in de tweede plaats. Ik heb je wat anders te zeggen, en hoe eerder ik het doe, des te eerder kan ik weer vrij ademen. Om kort te gaan: ik breng je het verdwenen testament van oom Karl. Fee schrok: Het testament? vroeg ze doodsbleek. Ik ben je volkomen eerlijkheid schul dig en het kost me veel, want ik mag daarbij de nagedachtenis van een doode die me heilig moest zijn niet sparen. Fee greep zijn hand en keek hem ern stig aan: De nagedachtenis van Je moeder, nietwaar? HIJ werd bleek en keek haar verwon derd aan: Hoe weet je dat? Ze haalde het kleine, gouden sleu teltje uit haar taschje. Ken je dien sleutel? vroeg zo zacht. Hij staarde een oogenbllk als betooverd naar het sierlijke gouden dingetje en vroeg toen bijna ademloos: Hoe kom jij daaraan, Felicitas"? Ze zweeg een poos alsof ze er over na dacht of ze hem de volle waarheid wel zou zeggen, doch toen richtte ze zich vastberaden op en zei: Ik wil je nu alles vertellen. Ik weet alles wat je me zoudt willen zeggen. Ik heb dezen sleutel op den dag van de testament-opening in de zaal naast de gobelinkamer gevonden. Kort te voren had ik Je moeder uit den tuin van ooms huis zien komen, ze droeg iets zwaars onder een zwarte sjaal. Toen Je moeder later terugkwam ontkende ze, dat ze er al geweest was. Dat verwonderde me wel, doch toen de cassette leeg was, dis toch. zooals ik zeker wist, het testament moest bevatten, kwam er een verdenking in me op, die bewaarheid werd, toen ik de cas sette nauwkeurig onderzocht, want toen ontdekte ik, dat de cassette die voor me stond, niet die van oom Karl was en dus ook niet die, waarin het testament werd bewaard. Op de cassette van com ont braken namelijk in de spreuk twee letters, de ten de a »j en op de cassette die voor me stond, was de spreuk geheel gaaf en ontbrak geen enkele letter. Ik ver moedde dadelijk, dat je moeder de beide cassetten verruild had, terwijl we naar het kerkhof waren en daarbij den gouden sleutel had verloren. Zoo, Richard, nu zie je, dat Je me niets meer behoeft te vertellen. Hij keek verward naar haar op: En je hebt tot nu toe gezwegen? Je hebt met geen woord verraden, dat Je vermoedde waar het testament was? Ik heb om Jou gezwegen. Ik wist uit ervaring hoeveel pijn het doet als een kind zich voor zijn eigen ouders moet schamen. Maar laten we er nu niet meer over spreken. Je weet, dat ik Je altijd als den wettigen erfgenaam van oom Karl heb beschouwd en daarom heb ik alles laten gaan zooals het liep. Hij greep haar hand en hield die ln de zijne. Hoe kan lk Je voor die edelmoedig heid danken, Felicitas? Ze glimlachte met vochtige oogen: Maar dat sprak toch van zelf. Had ik moeten vechten om een erfenis, die toch eigenlijk Jou toekwam? Ik zeg Jou Richard, niet Je ouders. Hij richtte zich op: Wil Je me nu eindelijk zeggen, wat er tusschen oom Karl en mijn ouders Is voorgevallen? (Nadruk verboden? Vervolgt).

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 9