RECHTBANK VAN IEPER IN 'T BINNENLAND NASLEEP DER GEBEURTENISSEN IN CENTRAAL EUROPA VIT DE PERS DRIE MIJNWERKERS BEDOLVEN TE FLAWINNE E. R. LATAIRE GEBR. DE IJZERTOREN OPENT MET PASCHEN IN ENKELE REGELS WIELRIJDEN GEZOmt riAAG-LACtim GEZICHT BURGERSTAND VAN STERFGEVAL WISSELKOERS Erg verkeersongeval. Ghekiere Al- het gezicht gekwetst en onderging 31 da gen werkonbekwaamheid: de auto werd beschadigd. Clinckemaillie stelt zich als burgerlijke partij aan en vraagt 3.000 fr. bert. bierhandelaar te Langemark, staal voor moreele schade en 1.460 fr. voor terecht als verantwoordelijke dader van i schadevergoeding aan auto. Zijne vrouw een verkeersongeval te Poelkapelle op i vraagt benevens betaling van genees- en 8 Mei. Betichte kwam in groote snelheid artsenijkundige kosten eene som van 5000 in auto afgereden. Ten gevolge dier snel- frank als moreele schade, alsook eene held reed hij aan den draai der baan j som door de rechtbank te bepalen we- bijna een huis binnen, kwam daarna te- gens schending van gezicht en ook eene recht eerst op eene stootkar, daarna op som wegens werkonbekwaamheid. Na de den aardewerker Walleghem Cyriel van I partijen gehoord te hebben wordt de zaak Zarren, in dienst van het Beheer var. voor uitspraak verschoven op 20 April. Bruggen en V.'egen. Walleghem werd in Slagen. Meernhcut Marcel, van Zon de gracht geslingerd en door zijn werk- nebeke, is beticht van zich op 24 Juli 1938 gezel Dumoulin Georges met gebroken plichtig gemaakt te hebben aan slagen dijbeen (links), breuk aan linkerknoezel i jegens zekere Vanhaele Albert, welke en en aan rechterarm omtrent de elleboog, en een hoofdwonde gevonden. Dumoulin riep op betichte, die bijkwam en ver klaarde... dat de schade aan zijn auto erger was dan de opgeloopen breuken en hoofdwonde van het slachtoffer. Betichte kele dagen werkonbekwaamheid zou or - dergaan hebben. Vanhaele Albert stel: zich als burgerlijke partij aan. 8S4 fr. schadevergoeding vragend. Volgens de verdediging zou Vanhaele zelf een fel op- schroefd verslag over het gebeurde aan weigerde ook zijn slachtoffer naar eene een aantal bladen opgezonden hebben. kliniek over te brengen, aoodat Walle ghem gedurende een uur aan den dijk- kant gelaten werd, schrikkelijke pijnen lijdende. Het slachtoffer werd ten slotte naar de kliniek van Roeselare overge bracht, waar het tot 16 Oogst verbleef. De dokter der verzekeringsmaatschappij moet zelf bekennen dat de blijvende werkonbekwaamheid op 80 dient ge- De verdediging, zich steunend op getui genissen ter rechtbank afgelegd, trekt de aandacht der rechtbank op het feit -dat de daad van Meernhout te wijten is aan een schandalig voorstel hem betrekkelijk zijne vrouw door den aanklager gedaan, die, vervolgt de verdediger, zich dikwijls op ongeoorloofde manier tegenover de vrouwen aanstelt. De rechtbank ver schat. Het slachtoffer vraagt eene totale oordeelt Meernhout tot 210 fr. boete of som van 214.968,90 fr. als schadevergoe- 10 dagen gevang. Aan de burgerlijke par sing. Toen de Heer Prokureur des Ko- tij Vanhaele kent de rechtbank de som nines aan het woord kwam. verklaarde van 50 fr. toe, doch verklaart dat deze t achtbaar orgaan der wet dat nooit oen voor de helft verantwoordelijk dient ge- betichte zoo een afschuwelijke en afstoo- stefd van het gebeurde, zoodat Meern- telijke houding tegenover zijn slachtoffer hout slechts 25 fr. aan Vanhaele betalen gehad heeft dan deze welke door de ge- I moet. tuigen verklaard geweest was. Dat de j Ongeoorloofde afstempeling. Lagrou Overste van het Klooster reeds dikwijls Cyriel, werklooze te Gits, heeft zich plich- bij den Burgemeester van Langemark klacht Ingediend had over de schuwe wijze met welk hij de school voorbijreed: ook andere personen hadden hierover klacht ingediend. De Heer Prokureur des Konings vroeg dan ook aan de recht bank dat de maximum straf zou toege past worden en dat betichte voor altijd het recht zou ontnomen worden nog een motorrijtuig te voeren. De rechtbank, na de verdediging gehoord te hebben, ver oordeelt Ghekiere Albert voor het feit A. tot 6 maanden gevang; voor het feit B tot 8 dagen gevang en 1.400 fr. boete of 2 maanden gevang, en tot de kosten; zon der voorwaarde. Daarbij wordt hem voor altijd het recht tot voeren van een mo torrijtuig ontzegd. Na de uitspraak vraagt de Heer Prokureur des Konings de on middellijke aanhouding van betichte. Na een korte beraadslaging zegt de recht bank dat daartoe niet dient overgegaan te worden. Op 20 April zal de rechtbank uitspraak doen over de burgerlijke var- Verkeersongeval. Vanderheyden Al- bert, van Wervik, staat terecht als ver antwoordelijke dader van een verkeers ongeval te Geluwe op 9 November. Be tichte, die zich in auto bevond, was ten gevolge van een verkeerd manceuver op een paal terechtgekomen. Massy Leon, banketbakkei' te Wervik, werd zwaar ge kwetst en onderging omstreeks 2 maan den werkonbekwaamheid. Hij stelt zich als burgerlijke partij aan 11.977 fr. scha devergoeding vragend. De rechtbank ver oordeelt den betichte voor de feiten A, en B., die zich mengelen, tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang en tot de kosten. Aan de burgerlijke partij moet hij 6.379 fr. betalen en de kosten harer aanstelling. Smaad. Segier Marcel, van Poel kapelle, ls beticht van zich aldaar op 12 December 1938 plichtig gemaakt te hebben aan smaad jegens den wachtmeester Frimout, omdat deze proces-verbaal op maakte tegen betichte, daar zijn rijwiel niet verlicht was zooals het behoorde. De betichte is werkloos. De rechtbank ver oordeelt hem voor het felt A. tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang; voor het feit B. tot 70 fr. boete of 2 dagen gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Verzet tegen vonnis. Verbeke Achiel en zijn broeder Omer, van Beveren-bij- Roeselare, waren bij verstek veroordeeld geweest elk tot 21 boeten van 14 fr. of elk 21 dagen gevang, om 21 werklieden meer dan 8 uren te hebben laten werken. Belde betichten hadden verzet beteekend tegen dit vonnis. De zaak werd opnieuw opgeroepen en na de partijen gehoord te hebben, bekwam Verbeke Achiel vrij spraak en het vonnis ten laste van Ver beke Omer werd bekrachtigd, zonder voorwaarde. Diefstal. Caulier Julien en Bogaert Maurits, beiden van Vlamertinge, zijn be ticht zich aldaar plichtig gemaakt te heb ben aan diefstal van een vierhaak en zaag ten nadeele van den landbouwer Henri Coene, bij wie Bogaert werkzaam was. Deze had eerst beweerd dit alaam van zijne moeder gekregen te hebben tig gemaakt aan ongeoorloofde afstem peling van zijne kaart. Hij was aan t erwten trekken, deed zijne kaart afstem pelen, doch werd onmiddellijk geschorst. Lagrou had bekend. De rechtbank ver oordeelt den betichte tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang, voorwaardelijk geduren de 5 jaar. Dierenbescherming. Roose Willem, in dienst van den landbouwer Ampe Aug., van Hooglede, werd aldaar op 22 Septem ber door de eerste wachtmeester Seu- rinck Maurits met een gespan bevonden van 3 paarden, waarvan 2 onder het har nas een wonde hadden; het derde paard had 3 wonden. Proces-verbaal werd te gen den geleider en zijn werkgever op gemaakt. Daar Roose gehandeld had en kel volgens de bevelen van zijn meester Ampe August, wordt hij vrijgesproken. Ampe August wordt veroordeeld tot 182 frank boete of 8 dagen gevang en tot de kosten; zonder voorwaarde. Verzet tegen vonnis. Sieuw Alfons, van Komen, die bij verstek tot 6 maan den gevang en 700 fr. boete of 1 maand gevang veroordeeld werd wegens diefstal van een rijwiel ten nadeele van Pauvers Leon, kwam na de uitspraak de zittings zaal binnen en werd onmiddellijk aange houden. Sieuw teekende verzet aan tegen dit vonnis. Na de getuigen gehoord te hebben, veroordeelt de rechtbank den be tichte nu tot 700 fr. boete of 1 maand ge vang en tot de kosten; zonder voorwaar de. De betichte, die aangehouden was om reden van de straf jegens hem bij verstek uitgesproken, vroeg en bekwam zijne in vrijheidstelling. Smaad aan bediende der belastingen. Sedeyn Jules, uitbater eener danszaal te leper, is beticht van zich op 5 Juni plichtig gemaakt te hebben aan smaad jegens Vandenbussche Edmond, bediende der belastingen, die voor ambtsbezighe den zich bij betichte moest aanbieden. De rechtbank veroordeelt Sedeyn tot 350 frank boete of 15 dagen gevang, en tot de kosten; zonder voorwaarde. Smaad, dronkenschap. Deplanter Jan en Crombez Margriet, beiden van Oostende, bevonden zich op 1 December in dronken toestand in eene herberg der Elverdingesfraat te leper, waar zij ka baal maakten. Toen de agenten Tancrez en Huyghebaert, die ontboden waren ge weest, Deplanter wilden opleiden, werden zij door de 2 betichten gesmaad en De planter bood hevigen weerstand. Deplaii- ter, matroos, is nu op zee. De rechtbank veroordeelt de 2 betichten voor smaad elk tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang; voor dronkenschap elk tot 105 fr. boete of 3 dagen gevang. Deplanter krijgt nog voor weerstand 210 fr. boete of 10 dagen gevang. Voorwaardelijk gedurende 5 jaar voor Deplanter. Zij moeten elk de helft der kosten betalen. Het rijwiel behoorde hem niet. Bril Hector, van Kemmel, had op 5 December aan Pauvers Leon, van Komen, een rij wiel in pand gegeven voor eene som van 250 fr. door hem ontleend. Het bleek ech ter dat dit rijwiel toebehoorue aan c.e later van het voor 20 fr. gekocht te heb- zuster van Bril, de genaamde Alida Bril. ben aan zekeren Gruwier. De rijkswauiii .-auvers werd tot hiertoe niet betaald, had hierover onderzoek ingesteld en die De rechtbank veroordeelt den betichte beweringen werden onwaar bevonden. Caulier, die als onschuldig mag aanzien zijn, bekomt vrijspraak. Voor het feit C. wordt Bogaert veroordeeld tot 350 fr. boe te of 15 dagen gevang en tot de kosten, voorwaardelijk gedurende 5 jaar, uitge nomen voor wat de kosten betreft. Bedriegelijke afstempeling. Vande- wvnckel Gommarius, van leper, werk looze, is beticht van zich plichtig gemaakt te hebben aan bedriegelijke afstempeling van zijne dopkaart. Hif had aldus ten onrechte de som van 1598 fr. vergoeding bekomen. Vandewynckel loochende op onbeschofte wijze het hem ten laste ge legde feit. De rechtbank veroordeelt hem voor de feiten A. en B., die zich mengelen, tot 210 fr. boete of 10 dagen gevang, voorwaardelijk gedurende 5 jaar. Hij moet echter de kosten betalen. Beleedigingen. Leclercq Adrienne, van Neerwaasten, is beticht van beleedi gingen jegens Julien Opsomer en belee digingen en bedreigingen jegens dezes vrouw, Degraeve Bertha. Als burgerlijke partij vragen de echtelingen Opsomer de klassieke frank schadevergoeding. De rechtbank veroordeelt de betichte tot 350 fr. boete of 5 dagen gevang, en tot 2 maal 105 fr. boete of 2 maal 105 fr. boete of 2 maal 3 dagen gevang; voor waardelijk gedurende 5 jaar. Zij moet de gevraagde frank betalen en de kosten der aanstelling. Diefstal. D'Hellem Jozef, van Gelu- veld, is beticht van aldaar op 19 Juni een som van 1.050 fr. en een som van 120 fr. gestolen te hebben ten nadeele van Mau rits Lenoir. Betichte, die doofstom is, werd ter zitting door een leeraar onder vraagd en bekende de feiten. Tot hiertoe werd 200 fr. teruggegeven. De rechtbank veroordeelt den betichte tot 1 maand gevang; voorwaardelijk gedurende 5 jaar. Afgifte door de wet vereischt. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak "ten laste van Sedeyn Jules, van leper, die eene danszaal uitbaat, die be ticht was de noodige afgifte en inschrij ving door de wet opgelegd niet gedaan te hebben. De rechtbank veroordeelt den betichte; A. tot 300 fr. boete; B. tot 50 fr. boete of in geval van niet betalen tot een vervangende straf van 15 dagen, en tot de kosten; zonder voorwaarde. Doodsbedreigingen. Dupont Albert, van Ploegsteert, is beticht van zich al daar op 4 September plichtig gemaakt te hebben aan doodsbedreigingen jegens de herbergierster Van Thournout Cecile en van bedreigingen jegens Simoens Jules. Betichte zou de herbergierster met eene hap bedreigd hebben. Deze werd door de Rijkswacht aangeslagen. De rechtbank veroordeelt den betiohte tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang en tot de kosten; zonder voorwaarde. Verkeersongeval. Vandevyver Ge rard, van Rumbeke. staat terecht als ver antwoordelijke dader van een verkeers ongeval op 28 November aan De Povere Leute te Zonnebeke. Betichte kwam per autokamion uit de richting van leper ge reden en volgde een gespan. Hij wilde dit voorsteken toen de auto van Clincke maillie Albert, van Poperinge, die per auto van Zonnebeke afkwam, het gespan wou kruisen. Om een erg ongeval te voor komen was Clinckemaillie verplicht plots naar uiterst rechts te zwenken en kwam aldus op een boom terecht. Anna Demae- rel, vrouw Clinckemaillie, werd erg aan voor het feit A. tot 1 maand gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang; voor het feit B. tot 8 dagen gevang en 1.400 fr. boete of 2 maanden gevang, en tot de kosten; bij verstek, zonder voorwaarde. Onregelmatig gezin. Smalbeen Paul, van Nieuwkerke. is betidht van oversee!. Door de rijkswacht werd op '15 December vastgesteld dat betichte met zijne bijzit onder het echtelijk dak woonde. Uit die betrekkingen zijn twee kinderen geboren. Vannieuwenhuyze Martha, echtgenoote Smalbeen. stelt zich als burgerlijke partij aan, de klassieke frank schadevergoeding vragend. De rechtbank veroordeelt den betichte tot 182 fr. boete of 8 dagen ge vang; voorwaardelijk gedurende 5 jaar. Aan de burgerlijke partij moet hij de ge vraagde frank betalen en de kosten harer aanstelling. Ruzie. Clinckemaillie Jeremie en, Geudens Charles, beiden van Voormezele, hadden aldaar op 14 September ruzie in eene herberg. Van weerszijden werden lichte slagen toegebracht en Geudens be- leedigde zijn tegenstrever. Wegens slagen worden de 2 betichten elk tot -175 fr. boete of 3 dagen gevang veroordeeld; Geudens wegens beleedigingen tot 105 fr. boete of 3 dagen gevang. Zonder voor waarde voor belde betichten, die elk de helft der onkosten moeten betalen. Redetwist. Vandelanoote 'Leo, van Noordschote, en Verbanck Kamiel, van Lamperaisse, hadden zich op 16 Oktober te Noordschote plichtig gemaakt aan be dreigingen door gebaren jegens Delrue Cyriel, een gebrekkëlijke persoon, "tenge volge van een redetwist nopens de stem ming, alwaar Delrue eene buis opgeloo pen had. Delrue stelt zich als burgerlijke partij aan, de klassieke frank schadever goeding vragend. De rechtbank veroor deelt de 2 betichten elk tot '182 fr. boete of 8. dagen gevang en tot de kosten: zon der voorwaarde voor beiden. Aan Delrue moeten zij de gevraagde frank betalen en de kosten zijner aanstelling. Slagen. Pacques Charles, van Neer waasten, was betiCht van slagen aan Lanssens Mathilde, die volgens getuig schrift van Dr Van..., 8 dagen werkon bekwaamheid zou ondergaan. Een drietal dagen nadien stelde de Rijkswacht vast dat de klaagster aan het werk was. Dr Van werd ontboden door de rechtbank om uitteg te geven over het geneeskundig getuigschrift, zoo lichtzinnig afgegeven, en werd hierover berispt. De rechtbank veroordeelt Pacquet tot 140 fr. boete of 3 dagen gevang; voorwaardelijk gedu rende 1 jaar. Werkplaats zonder reglement. Cardi- naal Cesar, van Brugge, eigenaar van het -magazijn De Sterte leper, is beticht van in den winkel geen werkplaatsregle ment en geen uurregeling van het werk uitgehangen te hébben. Dit werd op 6 September door den toeziener Delrue Ri chard vastgesteld. De rechtbank veroor deelt den eigenaar tot 2 maal 70 fr. boete of 2 maal 2 dagen gevang, en tct de kosten. Vuistslag. Pickel Julien, van leper, is beticht van zich op 11 December plich tig gemaakt te hebben aan slagen jegens Coutelle Kamiel. Het was bij het verlaten der herberg Matadidat betichte zon der reden een geweldigen vuistslag aan 'Coutelle toebracht. Ten gevolge van dien slag onstond eene kleine scheur in het trommelvlies van het rechter oor, dat nu genezen is. Coutelle vraagt 260 fr. schadevergoeding. De rechtbank ver oordeelt den betichte, bij verstek, tot 8 dagen gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang en tot de kosten, zonder voor waarde. Aan Coutelle moet hij 260 fr. betalen en de kosten van aanstelling, Slagen. Coulier André en Decroek Jérémie, beiden van Westouter, zijn be ticht van aldaar op 6 December, in de heiberg Rubbrecht op den Zwarten Berg: ten eerste slagen te hebben toegebracht aan Rubbrecht Irma en het bovenkleed van Rubbrecht Jeanne gescheurd te heb ben door Coulier. De 2 betichten van eer roof jegens voornoemde gezusters. Zekere Lefever Achiel, te Boeschepe woonachtig, doch van Westouter afkomstig, als ge urige, legde zulke or> geloofbare verklaring _i dat de rechtbank, op wenk van den Heer Prokureur des Konings, hem opleg de zijne verklaring te teekenen. Het acht baar orgaan der wet deed aan getuige opmerken dat hij wegens valschen eed vervolgd zou kunnen worden, wat eene veroordeeling tot 6 maanden voor gevolg kan hebben. Irma Rubbrecht vraagt 200 frank schadevergoeding en Jeanne 275 fr. De rechtbank veroordeelt Coulier voor de feiten A. en B., die zich mengelen, tot 15 dagen gevang en 850 fr. boete of 15 dagen gevang; voor het feit D. tot 140 fr. boete of 3 dagen gevang. Aan de burger lijke partij Jeanne Rubbrecht moet hij 275 fr. betalen en 200 fr. aan Irma, als ook de kosten hunner aanstelling. Voor het feit C. wordt Decrock veroordeeld tot 8 dagen gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang, zonder voorwaarde voor de 2 betichten, die elk de helft der kosten moeten betalen. Bedreigingen en smaad. Coulier An dré. van Westouter, heeft op 6 December, nadat hij de herberg Rubbrecht verlaten had, zich plichtig gemaakt aan bedrei gingen en smaad jegens Castrique Mau rits, bij wie hij 2 ruiten inwierp en de deur beschadigde. Castrique stelt zich als burgerlijke partij aan en vraagt den klas sieken frank voor zedelijke schade* en 49 'rank schadevergoeding voor beschadiging. De rechtbank veroordeelt den betichte voor de feiten A. en 'C., die zich men gelen, tot 8 dagen gevang en 359 fr. boe te of 15 dagen gevang; voor het feit B. tot 140 fr. hjete of 3 dagen gevang en tot de kosten. Aan de burgerlijke partij moet hij 1 fr. betalen vaor zedelijke schade en 20 fr. schadevergoeding, alsook de kos ten der aanstelling, verders de gerechts kosten, alles zonder voorwaarde. Onlich ;ng. Volckaert Jules en Vol- ckaert Alfons, beiden van Passchendale, zijn beticht van zich in 1036-37 te Zon nebeke plichtig gemaakt te hebben aan oplichting ten nadeele van Hector Hoflack. De betichten hadden zich bij deze aan geboden om de donderschermen na te zien en te schilderen, bewerend daartoe van zekere firma opdracht ontvangen te hebben, wat onwaar is. De rechtbank veroordeelt de betichten voor het feit A. elk tot 82 fr. boete of 8 dagen gevang; voor het feit B. elk tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang en tot elk de helft der kosten, zonder voorwaarde. Slagen. Logie Henri, van Reningelst, is beticht van zich op 20 September plich tig gemaakt te hebben aan slagen jegens Tilly Remi, die een tand gebroken werd en zich als burgerlijke partij aanstelt, 415 fr. schadevergoeding vragend. De rechtbank veroordeelt den betichte tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Aan de burgerlijke partij moet hij 200 fr. scha devergoeding betalen en de kosten harer aanstelling. Smadend opschrift. Coulier André, van Westouter, die reeds veroordeeld werd om de familie Rubbrecht lastig te hebben gevallen, had op 15 Februari aan den gevel der herberg door hem bewoond, een opschrift gehangen dat als smadend voor die familie diende aanzien. De veld wachter Béhaeghel René had dit bord, waarop het opschrift te lezen was, weg genomen. De rechtbank veroordeelt den betichte uit dien hoofde tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang en tot de kos ten, zonder voorwaarde. Smaad aan de politie. Groenez Geor ges, van Gent, werd op 6 December door den veldwachter Lampaert Albert te Ge- luwe bevonden van deur tot deur leurend. Hij had geen toelating daartoe bekomen en was ook niet in bezit van zijne leur- dersmedalie. Toen de veldwachter hier over proces-verbaal wilde opmaken, werd hij door betichte gesmaad. De rechtbank veroordeelt den betichte, bij verstek, voor het feit A. tot 1 maand gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang: voor het feit B. tot 175 fr. boete of 3 dagen ge vang; voor het felt C. tot 175 fr. boete of 3 dagen gevang en tot de kosten, zon der voorwaarde. Diefstal. Desrumeaux Eloi, van Ko men, die aan zijn proefstuk riiet ls, wordt beticht van aldaar op 21 December een rijwiel gestolen to hebben ten nadeele van zekeren Deville, van Wervik, die dit rijwiel aan den gevel van een huis had laten staan Later werd dit rijwiel door den wachtmeester 'Vierstraete Alidoor niet ver van de woning van betichte op een akker teruggevonden. De rechtbank veroordeelt den betichte, bij verstek, tot 3 maanden gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Eerroof. Deceuninck René, foorkra mer op 9 Maart te leper verblijvend, had zich aldaar in de café Trois Suisses plichtig gemaakt aan eerroof jegens zijn kollega Bossuwe Sylvestre, eigenaar van de Scooter Bossuwe, .die bij de foor kramers een omhaling gedaan had tot liet aankoopen eener krocn om neer te leggen ten sterfhuize van den Heer Sche pen Lemahieu, was door betichte ver weten geweest het gëlü in zijn zak ge stoken te hébben. De rechtbank veroor- delt den betichte tot 210 fr. boste of 10 dagen gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Smaad. Bosch Arthur, van Lange mark. is beticht van zich co 10 Decem ber aldaar plichtig gemaakt te hebben aan aanval en smaad jegens de jacht wachters Asscz Alois en Verschoore Emiél. Hfj staat ook wegens dronkenschap te recht. Na de klagers gehoord te hebben, bekomt de betichte vrijspraak voor het felt A.; hij wordt voor het feit B. tot 350 ~fr. boete of 15 dagen gevang veroor deeld; voor het feit C. tot 105 fr. boete of 3 dagen gevang, voorwaardelijk ge durende 5 jaar. Diefstal. "Priem Adriaan, van Hout hulst, ls beticht van zich in de maand September te Staden plichtig gemaakt te hebben aan diefstal van den weitasch, toebehoorende aan Remi Vandecande- laere. Deze kwam naderhand terug in het bezit van het gestolene. De rechtbank spreekt den betichte vrij voor het feit B. en veroordeelt hem, bij verstek, voor het felt A. tot 2 maanden gevang en 350 fr. boete of 16 dagen gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. '*»H£&*;:d3Sra!»;aHE3BZBCRi;2ZflBBr (VERVOLG) Engeland en Frankrijk zullen Polen bijstaan zoo dit land mocht worden aangerand. De Engelsche Regecring houdt zich nog steeds bezig met het opwerpen van een verdedigingsfront tegen alle verdere ver overingen van Duitschland. Polen werd thans bijzonderlijk in het gedrang gebracht (zie artikel van onzen medewerker Roskam Engeland is niet gezind een Duitsche overheersching over Polen toe te laten en heeft m dien zinne dan ook zekere besluiten en maatregelen getroffen die een geheelen ommekeer brengen in de politiek die Engeland steeds gevoerd heeft tegen over het vasteland. In het Lagerhuis heeft de H. Chamber lain namelijk verklaard dat Engeland, en ook Frankrijk, voortaan Polen zullen bij staan met al hun strijdkrachten mocht dit het slachtoffer worden van een aan randing en zelf weerstand bieden. Deze verklaring is een gebeurtenis van groote beteekenis. H. Chamberlain verklaarde echter daar bij dat Engeland uiet een omsingeling van Duitschland beoogt en dat niet een uit breiding vau üuitseWand's ekonomische expansie wordt tegenwerkt, maar Enge land slechts wil verhinderen dat nog an dere volkeren het slachtoffer -worden van de Duitsche overheerschingszucht. Thans vertoeft Kolonel Beek. de Pool- isclie Minister van Buitenlandsche Zaken, te Londen, die de verdere betrekkingen tusschen Polen en Engeland met de En gelsche Regeering heeft besproken en be handeld. Door de Engelsche Regeering worden thans ook nog onderhandelingen gevoerd omtrent de beveiliging van het lot van Roemenië. Hierover zal de I'.ngelsChe premier later een verklaring afleggen. Hitier cpiiieuw aan het woord. Ter gelegenheid van het tewater laten van den kruiser «van Tirpitz». oorlogs schip van 35.000 ton, te Wilhelmshafen, heeft Hitler op 1 April 11. opnieuw een uitvoerige rede uitgesproken. Hitier vaarde geweldig uit. voor de zoo- veelste maal, tegen de demokratlschc lan den, maar vooral tegen Engeland. De Fuhrer ontkende aan Engeland het recht zich te mengen in Duitsche aangelegenhe den. Aangaande Tcheckije heeft Duitsch land slechts het oud-Duitsch recht hersteld. Duitschland zal voort bewapenen. De as Rome-Berlijn zal altijd en onder alle om standigheden bljjven bestaan. Wee dezen die Duitschland zouden pogen te omsin gelen. De tijd van onderhandelingen is voorhij. Duitschland zal zijn weg gaan, spijts wie ook. Duitschland vreest nie mand. Ten slotte uitte Hitier nog bedrei gingen aan het adres van de kleine lan den die zich zouden willen leenen tot een omsingelingspolitiek van Duitschland. De ze bedreiging uitte hij bijzonderlijk tegen over Polen. Deze rede bracht dus niet veel nieuws. Opnieuw werden door Hitier bedreigingen geuit. Door-de Duitsche pers worden de aan vallen tegen Engeland op bijzonder hef tige wijze voortgezet. Het geschil Hongarije-Slowakije bijgelegd. Het geschil Hongarije-SIowakijc werd bijgelegd. Slowakije heeft een strook grond moeten afstaan aan Hongarije.- Het afgestane gebied heeft een opper vlakte van 1700 vkrn. waarop 64.000 men- schen wonen, waronder 34 lioethenen. Br is geen enkele Hongaar bij. Wordt de onafhankelijkheid van Albanië bedreigd door Italië? In den loop dezer laatste dagen hebben allerlei onrustwekkende geruchten de ron de gedaan, omtrent het lot( van Albanië. Er werd nameiijk'o. m. gemeld dat Italië troepen zou hebben geconcentreerd aan de kust gelegen tegenover Albanië, en het inzicht zou koesteren Albanië onder Ita- liaansch protectoraat te stellen. De eerst volgende dagen zullen hieromtrent opnel- dering brengen. Donderdag 11. waren de berichten om trent de spanning tusschen Italië en Al banië nog steeds onzeker en eeniger mate tegenstrijdig. Italiaansche schepen zouden het anker geworpen hebben voor de Albaneesche haven van Durazzo. De verbindingen tus schen beide landen zijn ten deele verbro ken. De Italianen wonend in Albanië heb ben een schuilplaats gezocht in het Ita- liaaiisch gezantschap. De Albaneezen schijnen "vast 'béiloten zich te verzetten iSSSSEESlES! ROND DE VERKIEZINGEN NUCHTERE BESCHOUWINGEN. De Standaardonder den titel van E~n nuchter woord na de zegepraal doet eerst de volle beteekenis uitkomen van het feit dat de Katholieken weer aan de leiding komen en dat de uitslagen op het Vlaamsche land op merkwaardige wijze de macht van de K.V.V. en het standvastig Vlaamsch nationaal bewust zijn hebben bevestigd. De Liberalen hebben hun winst niet gehaeld in Vlaanderen, maar alleen te Brussel en in Wallonië. In katholiek opzicht zijn de uitslagen buitengewoon verheugend. Toch blijft er nog veel te herwinnen voor de Katholie ken. Van de 17 zetels door de Rexisten verloren is er slechts een deel naar de Katholieken gekomen. Het opzuigen van de Katholieken uit de partij der Vlaam- sche Nationalisten blijkt nog niet, af slechts in geringe mate. te geschieden. Sr is dus nog heel wat werk voor de toekomst. Verder doet het blad uitschijnen dat de Katholieken van hun overwinning een verstandig en vruchtbaar gebruik moeten maken. Karaktervast moet het program ma uitgewerkt worden. Financieele maat regelen als deze genomen in 193S mogen niet meer toegepast wordenhet volk heeft die veroordeeld. De financieele kwestie zal zich opdringen. De Katholie ken zullen moeten zorgen voor een finan cieel herstelprogramma. De strijd voor de cultureele autonomie moet onmiddellijk begonnen worden. -<o>- Het redacht van «DE COURANT» is het volgende en wij zijn er heelemaal mede akkoord: Het schijnt dat de Liberalen, zetelzat, geen weg meer weten met hun eischen! VLAMINGEN, maakt hun met liberale onverzettelijk heid diets wie wij zijn: DE overwinnaars! VLAMINGEN, leert hun met iranskiljonsche verbeten heid wat wij willen: cultuurautonomie en scrupuleuze toepassing aller taalwetten, eerst en vooral te Brussel! HHIBBBRSBilUBSBaiailBSXBaBSBiBliS?. tegen elke militaire bezetting van hun gebied. Intusschen gaan- de onderhande lingen tusschen de Albaneesche en Ita- liaansche afgevaardigden hun gang. Een akkoord geïeekend tusschen Engeland en Polen. Het bezoek door Kolonel Beek, Pool- sche Minister van Buitenlandsche Zaken, heeft geleid tot het sluiten van een ak koord van wederzijd-schen bijstand tus schen Engeland en Polen. Dit beduidt dat zoo een dezer twee landen mocht aange vallen worden het tweede zijn strijdkrach ten ter hulp zal stellen van het aangeval len land. Het akkoord zou "ook een financieele en ekonomische regeling omvatten en een oplossing voorzien van het Joodsche vraag stuk in Polen. Een gelijkaardig akkoord zou gesloten worden tusschen Frankrijk en Polen. Tusschen de Engelsche cn Poo'Ische le gerstaven zullen besprekingen gevoerd worden. Besprekingen tusschen Duitsche en ItaHaausche legerstaven. Te Innsbruck hebben deze week bespre kingen plaats gehad tus-schen de leger staven van het Duitsche en het Italiaan- sche leger. Het doel van deze besprekin gen zou zijn het instellen van een enkel ■commando voor de Duitsch-Italiaansche strijdkrachten in geval van oorlog. Deze besprekingen worden aanzien als een tegenzet van de besprekingen die ge voerd werden tusschen de Engelsche en Fransche legerstaven. DuTsch blad wil Belgie doen door gaan als Engelands bondgenoot. Het Duitsch dagblad «Völkischer Beo- bachter» heeft een artikel opgenomen als zou Belgie den bondgenoot zijn van En geland. Alle Belgische bladen hebben hiertegen protest aangeteckend. Ons land immers wil een volledige onafhankelijke poli tiek voeren. Toen ten andere in Septem ber 1936 Engeland en Frankrijk de onaf hankelijkheid van ons land hebben ge waarborgd, heeft Duitschland dit beant woord met een gelijkluidende garantie. Belgie heeft geen andere verplichtingen op zich genomen dan zijn eigen grondge bied te verdedigen tegen gelijk welken aanrander wie hij ook mocht wezen. lS2E32ngHSS2!Sa33n. NA DRIE DAGEN, IN ZORGWEKKENDEN TOESTAND BOVEN GEHAALD Te Flawinne, bij Namen, werden Maan dag drie mijnwerkers, door eene mijn- instorting, van hun kameraden afge scheiden. Vrees ontstond dat zij onder de instorting begraven waren. Reddingswerken werden seffens inge richt, wijl duizenden personen aan de mijn met spanning stonden te wadhten. Donderdag- noen gaven de bedolvenen teekon van leven en met vernieuwden ijver werden de werken voortgezet en 's avonds met goeden uitslag bekroond. De heldhaftige redders werden door Gouverneur Bovesse hartelijk bedankt. De toestand van de geredde mijnwer kers, alhoewel zorgwekkend, is vrij be moedigend; men hoopt dat zij alle drie weldra zullen te been zijn. DE WERKHUIZEN N. V. EEKLOO zullen op Paschen in de Hal.Ie te IEPER ten toon stellen: De vermaarde ontroomers MAXIMA. De elektrische ontroomcr MAXIMA-LA- TAIRE die met zijn roestvrij staal en motor niet duurder is dan een handont- roomer. De waschmachienen LATAIRE met mekanisme zonder riem, kuipen in koper of geëmailleerd staal uit écn stuk. - Vergelijk in uw belang de constructies «LATAIRE» met gelijk welke andere. U zult tevreden zijn. Agent: LEON VERFAILLIE, EIverdinge3traat 51 - IEPER. Zooals telken jare zal de IJzertoren vanaf Paschen dagelijks npeu ziju voor de bezoekers. De crypt van den IJzertoren met hare indrukwekkende grafkamers onzer Vktam- sche IJzer6ymho!en Iaat inderdaad een geweldigen indruk na op den bezoeker. De gansch bijzondere belichting dezer gra ven. die als het ware de geestonzer gesneuvelden oproept, onder de hoede van het symbolische heldenhulde-zerkje, geeft een beklemmend gevoel van ontroering. Aan de ingangspoort leest men de woor den van Dichter Ver scha eve Hier lig gen hun lijken als zaden in 't zand, hoop op den oogst, o Vlaanderland 1terwijl de doorschoten en tragisch front-Kristus van Nieuwpoort. herinnert aan de vree- gelijke oorlog die niets of niemand ont ziet. Aan Zijn verminkte voeten ligt de Vredessteen. op 11 November ingehul digd, de vredeswil der volkeren belijdend, in de herinnering aan de oorlogsgruwel 1914-'18. Eu in de crypt ,cu kruiskop vindt men reeds de eerste duizenden namen van onze Vlaamsche gesneuvelden. Verder de verbrijzelde zerkjes van Heldenhutde, de doornenkronen der "Vlamingen: Auvotirs, Orne, Cézembre. Eresnes en de vrc.ete- "lijke oorlogszichten der frontlinies 'langs dén Ijzer. De pancelen met de ilecoxattes voor Amnestie en Vloek aan den oorlog», enz. De lift brengt U daarna tot aan de klok Kele het hart van Vlaan deren, en verder tot op het hoogste punt, 50 meter hoog, het heerlijkste vergezicht op het oude IJzerslagveld van aan de zee tot de Kemmelberg. vanwaar men meer dan dertig Vlaamsche torens ontwaart. Op de 4 drummers rijzen de reuzen beelden der IJzersvmbolen wier levens- en stervensleuzeIdeaal, Broederliefde. Dienende Kunst en Valksverbondenheid aan ons Vlaamsche Volk als voorbeeld worden gesteld. Rondom den toren zijn parken en ho vingen een lust voor het oog. Honderden toeristen zijn voor Paschen aangekondigd. Komt met duizenden naar het dootlen- schrijn van Vlaanderen als vrome pel grims het sanctuarium van onze dierbar? [Jzerdooden piëteitsvol bezoeken. MEISJE SCHIET JONGEN IN KINEMA NEEK TE IHECE3LEN Een 22-jarig meisje, verloofd met een 24-jarige jongen, ontmoette hem in een kinema met een andere vrouw. Ze schoot hem neer met een kogel in den hals, en werd aangehouden. ZOON VAN POSTMEESTER UIT MECHELEN STEELT 80.090 FRANK Een postmeester stelde vast dat 80.000 fr. uit de brandkast verdwenen waren zonder dat deze het minste spoor van in braak ondergaan had. Vermoedens vielen op den zoon, 19-jarige student, die, als men hem opzoeken wou, met pak en zak het ouderlijk dak verlaten had. Hij was 's avonds blijven voortstudeeren terwijl zijn ouders slapen gingen, maar muisde er met de centen van onder. VIER JONGELINGEN SPELEN OORLOG Een hunner gedood. Te Jumet was een 9-jarige jongen, die met den thuiswacht zat, 3 kameraden gaan halen en ze zouden oorlog spelen. Elk hadden ze een wapen, een ervan ech ter was geladen en trof een jongen in den buik. Hij stierf kort daarop. MLLLIOENENKRAOH TE KOOLSKAMP Een notaris aangehouden. Het Parket uit Brugge stapte te Kools kamp af bij notaris D„ onderzocht de boeken en stelde vast dat hij gelden van klanten ten eigen bate had gebruikt en hij een tekort had van verscheidene mil- Jioenen. Alles werd aangeslagen en hij aangehouden. VAN TOURHOUDT NAAR DE KAMER VAN INBESCHULDIGINGSTELLING Op 18 April zal de Kamer uitspraak doen. Van Tourhoudt, uit Rekkem, werd ver zonden door de raadkamer van Kortrijk naar de Kamer van Inbeschuldigingstel ling te Gent, om te beslissen over zijn verzending naar het Assisenhof. De zaak zal op 18 April worden be handeld. Te Namen reed een vrachtauto met 4000 kgr. zand in de Maas. De voerder, va der van 3 kinderen, kwam om het leven Koningin Geraldine van Albanië heeft het leven geschonken aan een zoon tje. Beiden stellen het heel goed. Te Bom St Vith viel een meisje op een schaar, dat haar de halsslagader doorsneed. Ze stierf eenige minuten later. Te Waregem hadden twee oude echtgenooten voor enkelen tijd, wegens hst oorlogsgevaar en de talrijke diefstal len gepleegd in de omstreken van Ware gem, hun centen, 15.000 fr., weggestopt in flesschen en die begraven op hun koer. Toen zij enkele dagen geleden hun schat wilden ontgraven, bleek die verdwenen Het ingestelde onderzoek maakte uit dat een gebuur het wegstoppen had gade geslagen en op een mooien dag zelf het geld had ontgraven en gestolen. Het geld had hij op een bank geplaatst. Hij werd aangehouden. Te Lensahn (nabij Lübeck), Duitsch land, is Prinses Nixa van Oldenburg, bij een rit te paard verongelukt. Het dier stortte" plots neer en sleurde de prinses in zijn val mee. Zij stierf aan een sche delbreuk. DE EERSTE MINISTER VAN AUSTRALIË OVERLEDEN Vrijdag morgen werd uit Sydney ge seind dat de Eerste-Mioister van Austra lië, Heer Lyons, na een kortbtouüige ziekte, overleden is. -«o»- ITALIE ZET EEN MILITAIRE ACTIE IN TEGEN ALBANIË 400 VLIEGTUIGEN NEMEN ER AAN DEEL De spanning tusschen Italië en Albanië heeft Vrijdag geleid tot ontbranding. Door de Iialiaansche Regeering v;erd een ultimatum gezonden aan Koning Zo- goe en aan de Albaneesche Regeering. Deze, «venals de bijeengeroepen Kamer, hebben het ultimatum met eenparigheid van stemmen afgewezen. Vrijdag morgen heeft de Italiaansche Regeering een militaire actie ingezet te gen Albanië. Vier honderd vliegtuigen vlogen aanhoudend boven Albanië. De steden Vallona en Durrazo werden ge bombardeerd. Op verschillende plaatsen van de kust zijn de Italiaansche troepen ontscheept. 35.000 Soldaten zouden deel nemen aan deze actie. Over den verderen verloop der feiten zijn de berichten tegenstrijdig. Uit Ti rana, hoofdstad van Albanië, wordt ge meld dat de ontscheping van de Italiaan sche troepen te Durrazo afgeslagen werd. Van Italiaansche zijde wordt gemeld dat de ontscheepte troepen zonder veel te genstand het land binnen rukken. Vrijdag middag werd dan geseind dat Albanië tegenvoorstellen zou hebben ge daan, die door Italië zouden aanvaard zijn. Albaneesche onderhandelaars zijn naar Durrazo vertrokken. De Italianen hebben him actie uitgezet van uit hun havens Bari en Brindisi. Albanië is een klein landeke, gelegen aan de oevers van de Adriatische Zee en dat gekneld zit tusschen Zuid-Slavië en Griekenland. In den loop der laatste jaren was de Italiaansche invloed er zeer hoog. 8££!23£Z3&B&BngE£a:il3asiXniaBSUi LOTENLEENING 1338 BOEZINGE. Verdronken. Zondag 11. had Marcel Buyse. 26 jaren oud, zijn ouderlijke woonst verlaten rond 2 uur in den namiddag, en reed per flets omstreeks 2 uur Ieperwaarts. Sindsdien is hfj niet meer gezien geweest. Het werd Maandag, en de ongerustheid der ouders steeg naar mate de tijd verderde, want Marcel had de gewoonte niet zoo lang of zoo onver wachte weg te blijven. Men had zijn fiets gevonden te leper langs den vaart, nabij het Barmstraatje. Woensdag wilden de ouders volstrekt meer weten, en vroegen den annemer Petillion Valère met zijn mannen te willen op zoek gaan in den vaart, omtrent de plaats waar de Velo lag. Woensdag namiddag werd de dren keling gevonden. Maurice Vancoile, Cy riel Dellaert en Camicl Poley, die aan de peilingen hadden meegeholpen, haalden het lijk boven. Het werd door de gendar merie naar het stedelijk hospitaal over gebracht. fV Zie vervolg hiernevens. De ouders werden door een vriend van Marcel, Paul Desrumaux, op de hoogte gebracht. Zoo wordt door dit droevig on geval een eenige zoon, twee broertjes waren reeds vroeger gestorven, aan den ouderlijken haard ontrukt. De plechtige lijkdienst van Marcel Buyse zal plaats hebben ln de Parochiale kerk van Boe- ■inge, op Maandag 10 April, 2« Paasch- dag, te 9 uur. Deze vaart heeft reeds veel slachtoffers gemaakt. GELUVELT). Ongeval. Woensdag namiddag, rond ongeveer 4 uur, kwam een autokamion der Firma Esso te Kort rijk. gevoerd door Declercq G. Op het ge hucht Kruiseecke, groote baan Ieper- Meenen, gereden, toen opeens het stuur brak. De auto bolde naar de drie meter diepe gracht maar de voerder behield zijne koel bloedigheid en gaf volle gaz, waardoor de auto letterlijk over de graoht sprong, en op zijn vier wielen op een partij land te recht kwam, en daar stil viel. De voerder kwam er ongedeerd van af en enkel wat stoffelijke schade aan het voertuig was hiervan het gevolg. ZILLEBEKE. Acïittiender in 't bie den. Verleden Zondag terwijl de kie zers hun plicht vervulden, was Garrein Gustaaf, die tijdens de laatste Gemeen teraadsverkiezing tot schepen van Open bare Werken verkozen werd, lustig een partijtje aan het kaarten, na zelf zijn plicht vervuld te hebben. Als de leiding der partij met 5—21 in handen dei- te genstrevers was, toonde hij plots een achttiender, en ven-beterde daarmee mer kelijk zijn klassement, om daarmee niet tevreden tc zijn en vervolgens uit te spe len. Zijn medespeler was Grouset Cyriel. Tegenstrevers waren: Sercu Marcel en Bourdeaux Leon. Beste gelukwenschcn aan deze koene kaarters. KOMEN. Ongeval. Maandagavond rond 5.30 uur, kwam de vrachtauto van de Brouwerij Dumont door de Statiestraat gereden. Op het oogenblik dat hij den overweg doorreed werd de barreel toege draaid. De vrachtauto werd terzijde gevat en de barreel werd door den schok ge plooid. De barreelwachter heeft van op het seinhuis een slecht uitzicht op de straat en zoo had hij den vrachtauto niet zien aankomen. De barreel is moeten ver vangen worden. Verkiezingen. De verkiezingen hebben hier een kalm verloop gehad. Geen enkel incidentje had er plaats. Iedereen begaf rich kalm naar de kies- bureelen om er zijn kiesplicht te ver vullen. •Uitziekende behandeling van alle aandoeningen der spijsver- teeringsorganen, het MAAG POEDER CALMA vermoeit het organisme niet. Een koffielepel in een glas water ontlast oogenblikkelijk alle ongemakken, kwalen, slechte spiisverteeringen. Oe doos 8.501. in alte apotheken 4 Dépot Sq. Marie-Louise 11 Brussel ZONDAG 16 APRIL 1S39. WESTNIEUWKERKE. Voor alle be ginnelingen; 45 km.; 500 fr. prijzen en 1 premiën. Inschrijving bij Wed. Deschil- dere, Café Tète d'Argenttot 3 V2 uur. iiHBEgasisEisasviBBsnFiBagi&SEiaB» POPERINGE, v. 31 Maart tot 7 April. Geboorten. Dewulf Paul, z. v. Leon en Vermeire Elisabeth, Groote Markt. Warlop Marcel, z. v. Raymond en De- schrevel Maria, Tien Geboden. Pass' schesoone Michel, z. v. Julien en Ges' quiere Zoë, Gapaardstraat. Lefever Henriette, d. v. Albert en DHondt Alice, Casselstraat. Carpentier Marie-Thérè- se, d. v. Remi en Cailliau Bertha, Cassel straat. Dumelie Jan, z. v. Etienne en Techcl Gilberte, Provensteenweg. Crousel Nicole, d. v. Georges en Rom- mens Elisabeth, Guido Gezellestraat. Deman Georges, z. v. Maurice en Ver- slype Bertha, Vlamertinge. Beddeleem Nosl, z. v. André en Waeghemaecker Magdalena, Boeschepe (Fr.). Tytgat Godelieve, d. v. Maurice en Govaert Irène, Boezinge. Ingelaere Maria, d. v. Hector en Verfaillie Bertha, Watou. Ooghe Jenny, d. v. Sylvain en Chaerle Alphonsine, Reningelst. Hosten Fran- Qtae, d. v. Joseph en Deschoemaeker Ir ma. Dranouter. Claeys Annie, d. v. Aimé en Lelieur Rachel, Hollebeke. Overlijrlens. Zyde Denise, 5 m., Krombekestraat. Struye Maria, 10 j., Duinkerkestraat. De Crock Julianus, 81 j., echtg. v. Hauspie Maria, Boesche- pestraat. Beloften. Deman Camiel, smid, en Durant Jeanne, winkelierster, b. v. Pop. Zyde Nestor, paardengeleider, en Top Eveline, z. b., b. v. Pop. Verwee Carl, nijveraar v. Kortrijk, en Colaert Jacque line, z. b., v. Pop. Vanexem Cyriel, landbouwer v. Roesbrugge-Haringe, en De Rycke Jeanne, z. b., v. Pop. Vanhee Emile, brouwersgast, en Lefever Georgine, strijkster, b. v. Pop. Room Jerome, voerman v. Pop., en Bulkaen Elisabeth, huishoudster v. Wevelgem. Vanden- berghe Raphael, handelaar van Pop., en Gikiere Margaretha, z. b„ v. leper. Thuylie Oscar, landbouwer v. Pop., en Masschelein Maria, landbouwster van Vlamertinge Reeks 290.776 wint 250.000 franh. Reeks 238.949 wint 250.000 frank. Dertig loten van 25.000 frank 21601.1 282192 223509 111811 190193 236443 170166 191019 125070 146476 118816 171901 180589 129728 102917 270794 170893 265189 131193 146496 139025 116249 132828 141199 195511 199245 193456 134456 114830 199123 Iedere obligatie van voornoemde reeks is uitkeerbaar tegen het tiende van het lot toegekend aan de reeks waarvan het deel uitmaakt. 4S933BHBHBB9BBQBEiii£33!E£i5liSSI2B| OFFICIEELE BERICHTEN RECHTERLIJKE ORDE Bij Koninklijke Besluiten van 1 April: Is aangeduid als Kinderrechter in de Rechtbank van Eersten Aanleg te Veur- ne, gedurende een nieuwen termijn van drie jaren, met ingang van 3 April 1939, de Heer Verougstraete, Rechter in die Rechtbank. Is aangeduid om gedurende een nieu wen termijn van drie jaren, met ingang van 3 April 1939, het ambt van Onder zoeksrechter bij de Rechtbank van Eer sten Aanleg te Veurne waar te nemen, de Heer Soetens, Rechter in die Rechtbank ItiESBB' SSHSSSaSSanBBEalSciui^alD f E. H. SCHOTTEY FLOREHT Pastoor te Oostvieteren. Sedert veertien dagen was Z. E. H. Pas toor lijdend aan griep; daarbij kwam ook een terugkeer van de hartziekte wel ke hij twee jaar geleden te boven kwam. Vrijdagavond 31 Maart werd hij be recht, meenende daarin ook het goede voorbeeld te moeten geven van niet te wachten tot het volstrekt moet, maar wel zoo gauw als het toegelaten is. In zijn eenvoudig Godsbetrouwen zei hij daarna tot de kerkheer die het H. Sacrament vergezeldeIk moet toch ook niet de laatste van al sterven, nietwaar? Dinsdagnacht liet hij zich uit de na volging Christi voorlezen en Woensdag morgen ontsliep hij te 5.15 uur. Hij was een man van plicht, getrouw aan de regels en voorschriften der Heilige Kerk, die hem leidden in buitengewone persoonlijke stiptheid. Deze twee laatste jaren waren als een laatsten heropbloei en oogst in zijn priesterleven. Alles was zijn belangstelling waardig als het gcede er meê in verband stond. En niettegen staande hij soms voor het onvermijde lijke stond van den tijdsgeest, bleef hij rotsvast in den rechten weg. Zijn ver dienste ligt niet zoo zeer in initiatief, dan wel in uitwerken der vaderlijke leiding en steun. De zieken en lijdenden bezocht hij gaarne zoo gauw het kon en vele zijn levende getuige van zijn behulpzame goedhertigheid. In hem was het dage- lijksch priesterwerk het middel voor zijn heiligheid. In stilte volbracht hij een groote taak. Oostvieteren verliest in hem een herder, die zijn geloovigen vooraf ging in deugd en naastenliefde. In zijn onderricht was duidelijk te vernemen hoe het christelijk leven ons grondplich- ten oplegt die onaantastbaar zijn en hoe de H. Kerk ons langs den welgemeten v/eg samen ter eeuwigheid leidt. Wij ver liezen in hem een herder. Daarmee is alles gezegd. God, die onder uw apostolische pries ters uw dienaar Florentin door de pries terlijke waardigheid hebt doen schit teren. verleen hem, smeeken wij, dat hij voor eeuwig in hun gezelschan ooveno- men worde. FIDELIS. Eerw. Heer Schottey was gebcren t,e Houtem (Veurne) den 24 December 1869. De Plechtige Lijkdienst zal plaats heb ben in de parochiale kerk te Oostviete ren, Woensdag 12 April, te 10.30 uur. iaaflBBBBBOBBBB3SB0SSKS!CZSBIB Te Marendenel (Fr.), nabij Bcauvafs, werd een landbouwer door zijn bedron ken knecht Jul. Allosery. een Belg, met den dood bedreigd. Hij vluchtte met zijn gezin in enkele kamers, maar daar de knecht hem steeds volgde en woest te werk ging, nam hij zijn jachtgeweer en schoot hom neer. Daarop ging hij zich onmiddellijk aangeven. Te Schoten viel een man in het Albertkanaal, toen hij bovenkwam en zich redden wilde, werd hij door een voorbijvarende boot aangevaren en op nieuw de diepte ingeslingerd. Zijn lijk werd nog niet gevonden. Te Manderfeld (Belgisch-Duitsche grens) viel een Jodin, die de grens over schreden was en uit Duitschland vluchtte bij het zien van een gendarm neer. Hij snelde toe om haar tc vatten, maar de vrouw was ten gevolge van een te herige hartaandoening gestorven. Te Gent kwam een luxevoituur in botsing met een camion en sloeg over op het gaanpad, waar het drie voorbij gaande scholieren erg toetakelde. Ook een wielrijder werd erdoor met geweld van zijn velo geworpen. Na 3 dagen kliniek konden de drie scholieren huiswaarts keeren. De wielrijder is er het ergst aan toe. (BBBEBBBBBBfllBBBaBBBBBBBBU* VAN VRIJDAG 7 100 Fransche Franken 1 Pond Sterling 1 Dollar 1 Gulden APRIL 1939 7873125 frank. 139,14375 frank 29.7225 frank 15,777 frank

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 4