ArbeSdsviering Wanneer gaal liet beter?1 Bemiddelingspogingen! HEMELVAAR? De Politieke iüiifüciiieiiaie ïeestei LEGERNIEUWS XV* CONGRES POPERINGE HL Bloed 9e vermoorde Precessie von het Belgisch Paviljoen op de Wereldtentoonstelling van New-York ingehuldigd DRINGEND BERICHT INTERNATIONAAL OVERZICHT Het Eucharistisch te Al Kong KROOSTRIJKE Qïlmmu SuitscftSaEid en Italië slui pen een militairs alliantie. Koe; geen akkoord be reikt tusscfoen Rusland en Engeland. Heer Chamberlain be paalt duidelijk bet stand punt van eland. lm boodschap van Heer Baladier aan de Frarische Kamer. hield Se Brugge haar jaar- lljksshen Ommegang TARIEF VOOR BERICHTEN Kleine berichten p-r regel 1,fr. j 2 fr. tocL v. ber. m. adr. t bur. Kleine berichten (minimum) 4,fr. i Rouw ber. en Bedank, (min.) 5,fr. Te herhalen aankondigingen prijs op aanvraag. Annoneen zijn vooraf te betalen en I moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. 9CISS «r TOBia1 —mis' «DE HALLE Katholiek Weekblad van leper. Bureel Boterstraat 58, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS voor I JAAR (per post): Binnenland 25.Frank Engeland 18.— Belgas Frankrijk 9.Belgas Belgisch Kongo 9.Belgas Alle andere tanden 13.Belgas Alle Medewerkers tint vrranht-oortfeli/k voer hun artikels. ^en^nnÉstf,KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER Postcheckrekening Nr 155.79. )iiiiKH;ntiiiiiiniKai:H<i»t:ii!iiiii>ti!imKiHini8n)mi(tiim(RMti:iimiuiuiiauuiiuitiiiiuiiuiuuiiiujiiuiuiuutiuiHUttiiiinittm!i!iimnr !4 MEI 19?3. 10 BLADZIJDEN: 50 CENTIEM. T- JAATL N- W. Op 18" dezer herdenkt de Katholieke1 wereld opnieuw de verjaring van Rerum Novarum alsmede van Quadragesimo Annode encyclieken van den arbeid. De eerste sociale encycliek Rerum No varum beteekent ongetwijfeld een hoog tepunt In de geschiedenis van de Kerk, doch het vervat geenzins het eerste wat de socialisten onophoudelijk beweren en laatste woord van alle belangstel ling der Kerk voor het sociaal vraagstuk. Immers tusschen de vele voorloopers, ver noemen we slechts: Mgr. van Ketteler, Decurtius. Manning. Gibbons, De Mun, van der Hoeven, allen, katholieken, die onverschrokken het gewetenloos kapita lisme veroordeelden en dit vóór alle so cialisme was geboren. Overal heeft de oproep der Pausen weerklank gevonden. Indien zelf de socialisten heden de so ciale encyclieken raadplegen, mogen we verklaren dat de christelijke opvatting van het arbeidsvraagstuk gemeengoed ge worden is. En toch. ondanks den inder daad grooten invloed der encyclieken, mo gen wij zeggen dat de wereld ze niet kent, niet voldoende kent, niet geheel begrijpt, niet ten volle aanvaardt. Ook de Katholieke wereld niet. Want als de encyclieken be-repen wa ren, door de Katholieke wereld, begrepen en aanvaard als richtlijn voor ons han delen. als meer dan 250 millioen Katho lieken die toch in die acht en veertig jaar na de verschijning van Rerum No varum den tijd gehad hebben als gehoor zame kinderen van d»n H. Vader aan h°t werk gegaan waren, dan zag het er in de wereld anders uit dan nu, dan was er een internationale macht ontstaan, die eer- Med afdwong in de wereld, dan was er een helder Katholiek-sociaal inzicht, dat hiding gaf in sociale en economische ver houdingen, dan was er een Katholieke arbe'dsgemeenschap. Het maatschappelijk leven van heden, heeft een overwegend belang in goede, innige en vruchtbare samenwerking tus schen alle sociale organisatie's, voorna melijk tusschen werknemers en werkge- ve-s. ""wgeli.ike samenwerking is broodnoo- d Voor geen katholiek is het moeili'k juis te beginselen daaromtrent te vinden. Dr.t is in de pauselijke encyclieken, met name in Rerum Novarum cn vooral in Quadragesimo Anno, de aanvulling, het complement van den zendbrief van Leo XIII, de magistrale encycliek van Paus Pius XI. Al de moeilijke vraagstukken hebben in deze pauselijke zendbrieven de richtlijnen gevonden van oplossing, maar indien de directieven werkelijk de oplossing bren gen dan moeten zij overal ijverig worden bestudeerd en alle ledematen der maat schappij doordringen. Dat hieraan nog zeer veel mankeert, zal niemand ontkennen. Ook in de encyclieken zijn de Pausen teruggekomen op de noodzakelijkheid van diepere bestudeering der sociale vraag stukken in het aangeduid kader én ver deren uitbouw der katholieke sociale leer, aangepast aan de plaatselijke omstandig heden en vooruitgang der techniek. Omtrent de interpretatief der encyclie ken, is het niet te verwonderen, dat zich hierbij meeningsverschillen openbaren en zulks is ook niet te betreuren, want door de discussie, waartoe de aangegeven richt lijnen aanleiding geven, wordt een diepe re kennis der waarheid bevorderd. De werkdadige naastenliefde moet alle klassen vroepeering niet nivelleeren, want dit is een utopie verzoenen cm alle samenwerking tusschen kapitaal en arbeid te bevorderen en uit te breiden. Daartoe meer geestdrift en overtuiging In 't beleven van onze christene levens beschouwing. WWWBWJW.UW Ij .mi'.W Met het feest van O. L. H. Hemel vaart vragen we dringend aan alle co-respondenten en berichtgevers te vriilen zorgen dat hunne inzendin gen deze week ons een dag vroeger Hierboven een algemeen zicht op da offic'eele opening van het Belgisch Paviljoen op de Wereldtentoonstelling te New-York. Gedurende de afgeloopen kiescampagne hebben de Katholieken in sommigen ge westen plakbriefjes verspreid waarop te lezen stond: Stemt Katholiek dan wordt het beter! Dat er wel eens geschokschouderd werd om wat men kiesliteratuur noemde zullen wij geenszins betwijfelen. Maar wij leggen er toch den nadruk op dat de leiders der Katholieke Vlaamsche Volkspartij deze bevestiging geenszins als een lolletje beschouwden, doch integen deel overtuigd waren en blijven dat een sterke Katholieke Partij zeer veel kan bij dragen om den toestand, ook op sociaal, economisch en Snantieel gebied te verbe teren. OP SOCIAAL GEBIED Hebt U, vriend-lezer, al eens ernstig kennis genomen van het flink SOCIAAL STATUUT dat door de Katholieke Partij werd opgemaakt? Kent U dit programma dat volledig gegrondvest Is op de pause lijke encyclieken en voornamelijk op die heerlijke lichtbakens die Rerum Nova- rum en Quadragesimo Anno heeten? Waarom zoudt U geen paar uren vrijen tijd besteden aan de studie van deze keure die oplossing brengt aan de zoo talrijke vraagstukken die zich in het hui dige ingewikkelde moderne leven stellen, die verzoening brengt onder de belangen van boer en arbeid, middenstander en burger? Op sociaal gebied kan men ook maar alleen de doctrinale waarde der Katho lieke Partij beoordeelen indien men, zon der vooroordeelen, kennis heeft genomen van de programma's die gedurende het afgeloopen jaar voor de middenstanders en landbouwers werden opgemaakt (1). ge-worden, waarvoor dank. MMMEBHMMMUU«aKnninaaHBmHmBBMBMIM9UUMaS£3HHS8HBnsa&BHSBSHKIESBBUEBHHBBKaB8B9BUHHMUHHHflBMMHHMmBBrna9H»ii Y.'ij hebben tegenwoordig vaart genoeg: Tiaar hemelvaart betrekkelijk weinig! Wij loopen en rijden soms op één dag, tientallen van wegwijzers en verkeer*- ryenten voorbil. En de heerlijke, rustige hemelwijzers, de vriendelijke kerktorens, zoo tnlrifk H ons gezegend Katholiek W-anderen, die 2ien we niet! Die onbeweeglijke verkeersagenten, die imet een uitgestrekte hand ven steen) in zwij gend kmrhtig gebaar, de vrije baan ten hemel wijzen, ter hemevlaart: die zien we niet! O. als we bij ons levendig ontspannings leven op Zondag, of op onze ingespan nen zakenreizen door de week, bij de vaart van ons voortsnellend rijtuig, eens nu en dan, of liever, dikwijls, voor onzen blik én voor onzen geest, rust zoeken bij die vredige, zegensfralende torens, die vriendelijke rustpunten die veilige vlucht heuvels voor ons hart en voor onze ge dachten. Daar-, nan den voet van die torens, ligt het geluk vastgeankercl, daar alleen, zoo- als nergens elders op aarde. Waarom? Juist daarom, daar zij het geluk van den hemel aftrekken op aarde; en, de aardsche menschep onafgebroken naar den hemel wijzen! C32EaSE35BiE5BSESaBS3SÏS13S23 Esn boodschap van de H. Vader. Het Eucharistisch Kongres te Algiers mag als schitterend geslaagd heeten. Op Donderdag 4 Mei vulden 12.099 kin deren het stadion. Het waren allen kin deren van Noord-Afrika. Allen trokken dien morgen ter H. Tafel. Vanaf 7 uur van den morgen werden in de kerken van Algiers onafgebroken H. Missen opgedragen. In den namiddag trok een luisterrijke historische processie door de straten der Noord-Afrikaansclie stad. Den Vrijdag had een treffende hul de plaats aan de Missionarissen van Noord-Afrika. Generaal Gouraud verte genwoordigde tijdens deze hulde de Fran- che kolonie. Een nachtwake sloot de plechtigheden van den Vrijd?/;. De H. Vader, Paus Pius XII, richtte langs de radio een boodschap, Zondag 11., tot bet Eucharistisch Kongres te Algiers. In deze boodschap drukte de H. Vader zijn verlangen uit dat de Meimaand zou toegewijd worden aan het gebed van de gansche* wereld., opdat door de handen van dc onbevlekte Maagd de vrede moge neerdalen over de menschen van goeden wil en over de volkeren, die huiveren van aanhoudenden angst. i3SS991BXa»a!ZBBai»HBRB»Ba I] KOLONEL BECK, Poclsch Minister v. Buitenlandsche Zaken Is het U geachte lezer, evenzeer als steller dezes, opgevallen hoe va de rede van Hitier en na de repliek van Beek, de diplomaten getuigenis gele verd hebben van een zachtmoediger stemming? Tot over een week o/ meer, klonk nog dreigende taal: zoo Duitschland een land aanvalt, dan zal het af te rekenen hebben met het blok der democratische, vredelieven ds naties. En van Duitsche of Ita- tiaansche zijde, werden eischen met uitroepingsteekens vooropgezet, of werd de krijgstrompet gestooten te genover de omsingelingspolitiek van Engeland en Frankrijkf Tijdens de laatste dagen, waarin omzeggens alleen het Poolsch-Duitseh geschil om Dantzig, nog de spanning op een zeker peil houdt, werden met het oog op dat geschil verschillende bemiddelingspogingen aangekondigd. Zoo werd gesproken over een tus- sclienkomst van Mussolini, van een voorstel van Engeland tot het inrich ten van een scheidsgerecht en ten slotte van stappen gedaan door de Heilige Stoel, te Berlijn en te Parijs. Het is voorbarig alles aan te nemen wat de dagbladen hieromtrent schrij ven, doch er blijft zeker wel een grond vcor die verzoeningspogingen bestaan. Het algsmeene oordcel omtrent dc Poolsch-Duitsche wrijving, is uitdruk kelijk deze, dat het al tc dwaas zon zijn om een oorlog te ontketenen om het vraagstuk van Dantzig. Op de tuce partijen wordt heel zeker door de respectievelijke bondgenooten druk uitgeoefend. Zeker heeft Engeland, Polen aangezet om de eischen van Duitschland niet onvoorwaardelijk af te schepen en Mussolini zal zijn goede vriend Hitler ook wel op het hart ge drukt hebben, dat een afrekening niet TEGEN DEN DIENSTPLICHT IN GROOT-BRITTANNIE Zooals men riet gaat niet heel Engeland akkoord met Eet invoeren van den dfeust- plieht. Hier een groep betoogers in dc wijk West-End te Londen, die plaatje» dra den waarop men leest; Ik weiger dienstplicht». de Polen niet zoo gemakkelijk zou ge beuren als dit het geval was met de Tsjechen. Als v:e sommige berichten mogen gelooven, zou de militaire al liantie die verleden week tusschen Duitschland en Italië afgesloten werd, slechts tot stand zijn gekomen onder de uitdrukkelijke Italiaansche voor waarde dat het vraagstuk van Dant zig op vredelievende wijze geregeld wordt. DE REDE VAN BECK. De rede van Hitier op 28 April. heeft een geweldige reactie verwekt in Polen. De dagbladen namen zelfs een bepaald. Duitschvijandige houding aan. Niet alleen kon men geen toege vingen in overweging nemen, macs vcvreoaeiide t^osneischc^ werden ge* fomuleerd. waartoe o. a. behóórden, deze welke de instelling van een Poolsch protectoraat over Dantzig vooropzetten en de inlijving van ge heel Oost-Pruisen, omdat de bewoners dezer streek zoogezegd veel meer tot het Slavische dan wel tot het Cer- maansche ras behooren. Zoo heftig ging het zelf dat de En- gelsche en de Fransche pers het nood zakelijk achtte om Beek te verivitti- gen, voorzichtig te zijn. En Beck is werkelijk voorzichtig ge weest. Zijn rede teas heel goed gecon strueerd en zijn antwoord op vele uit latingen van den Fuehrer zal deze teel in het haar hebben doen krabben, vooral waar Beek beweert dat van de Duitsche voorstellen en de Duitsche bemoeiingen ten aanzien van Polen de meeste nooit op officieele wijze wer den bekend gemaakt. Tegenover de argumenten van Duitschland betref fende de eischen van Dantzig en de Korridor, heeft hij Poolsche geplaatst, die niet minder sprekend zijn. Zoo, de noodzakelijkheid vcor Polen van het behoud van Dantzig als vrijstad, die aan de monding van de grooie Poolsche stroom, de Weichsel gelegen is, waarvoor de Polen zich sedert den oorlog groote kosten getroost hebben en dis in ds-handen van Duitschland een bedreiging van de Poolsche haven Gdingen zou beteeken. De eisch om een Korridor tos te staan dwars door de Poolsche Korri dor is verkeerd gesteld, beweert Beek, omdat er eigenlijk geen sprake kan zijn van een Korridorals dusdanig. De strook van Polen die de twee dec- ten van Duitschland scheidt is Poolsch van bevolking. Slechts weinig Duit- schers bewonen dat gebied zoodat het allerminst als een gang kan be schouwd icorden, die trien kunstmatig door een vreemd volk zou getrokken hebben. Tot nog toe zegt Beek heb ben dc Polen zich beijverd om de ver binding der Duitschers die van het esne deel naar het andere reizen zoo gemakkelijk mogelijk te maken, zon der zelfs paspoorten te eischen of ver velende doeaneformaliteiten op te dringen. Hij heeft geëindigd met te verwij zen op de vredeswil van Poten en op de bereidheid om onderhandelingen te voeren omtrent de eischen van Hitier. De woorden echter dat Polen de vrede niet ten allen prijze xvenscht, zijn de repliek op deze van den Fueh rer. dat als Polen niet onderhandelt er een volgende keer grootere eischen zouden gesteld worden. GEEN OORLOG. I Het blijkt bizonder duidelijk na de rede van Beek. dat er eigenlijk nog niets verloren is, niettegenstaande de opzegging van het Duitsch-Poolsch niet-aanvalverdrag. Er zullen onder handelingen gevoerd worden, wellicht net bemiddelende tuschenkomst van Italië en ran Engeland, en er zal een oplossing gevonden worden, die beide partijen zooniet volledig dan toch ge deeltelijk zal bevredigen. Doch een oorlog komt er zeker niet, Duitsch land is neg altijd de sterkste partij, vooral door de politiek van afzijdig heid van Rusland, die zich niet schijnt te willen aansluiten bij de alliantie- politiek van Engeland. Aan de andere zijde brengt ook het militair verbond tusschen Duitschland en Italië niet veel nieuws. Het beteekent de schrif telijke bekrachtiging van een bestaan de toestand. Dat Japan niet wil aan sluiten is verklaarbaar door. de poli- NOG GEEN DEMOBILISATIE Onder het publick werd het gerucht verspreid als zouden de opgeroepen man schappen binnen kort gedemobiliseerd worden. Uit bevoegde bron worden deze ten zeerste tegengesproken, daar de interna tionale toestand een verslapping van den ingestelden bewakingsdienst nog niet toe laat. Evenwel wordt van hoogerhand de mo gelijkheid ingezien om binnen kort de reservisten die binnengeroepen werden voor de bewaking van bruggen en wegen, te vervangen door militianen van 1929. Anderzijds werd in sommige kazernen beweerd, dat de soldaten van dc lichting 1333, die normaal op 30 Juni mogen af zwaaien, onder de wapens zullen worden gehouden. In. bevoegde kringen verzekert men niet dat deze maatregel niet zal worden toe gepast. doch wel verklaart men dat hij nog niet werd overwogen en dat thans niet toelaat te veronderstellen dat hij zal worden genomen. GftATIS' rO^fTl.UfvF.ER VOOR DE WEDEROPGERCEPENEN Door Minister Marei, Minister ran Verkeerswezen, werd ter kennis van de belanghebbenden gebracht dat de Re geering besloten heeft aan alle militairen die terug onder do wapens geroepen wer den, toe te laten brieven en postkaarten geïllustreerde postkaarten zonder briefwisseling uitgesloten gratis te zen den aan hunne ouders en familieleden, en ook aan hunne vrienden cn kennissen, op voorwaarde dat deze stukken voorzien worden van het zegel van de militaire eenheid, vraar zij aan tcebehooren. Deze maatregel werd toegepast vanaf Donderdag 11. Dit voordeel is niet toepasselijk voor de brieven en postkaarten die aan. deze militairen gezonden worden. OPROEP TOT DE BAZEN EN WERKGEVERS Zooals reeds gemeld zullen in den loop van 1939 de reserve-officieren opgeroepen worden voor een buitengewoon termijn, dit ten einde een merkelijke verbetering van de waarde van de strijdkrachten te bewerken. Deze buitengewone oproeping zal groo ten last medebrengen voor de reserve- officieren. Door de Regeering werd nu een oproep gericht tot de werkgevers, op dat ook zij den last en de opofferingen zouden aanvaarden die aan dergelijke op roeping verband houden, inet o.m. hun ondergeschikten die zouden opgeroepen worden, behulpzaam te zijn bij het ver vullen van hun prostaties en het behoud van hun betrekking te verzekeren. PROVINCIAAL VERBOND DER VAN WESTVLA ANDEREN Hek van Rusland, die zich eveneens onthoudt. Zelfs in geval van de uiterste op lossing, wanneer Duitschland Polen voor het voldongen feit zou stellen door de inlijving van Dantzig, dan nog zal Polen moeten berusten, om dat Frankrijk reeds verklaard heeft, dat het niet vecht voor de Polen en omdat ook bij besprekingen in het Lagerhuis gebleken is. dat in een der gelijk geval Engeland niet tusschen- komtj Immers alleen wanneer de zelfstandigheid van Polen op het spel staat zou ingegrepen u-orden en Dantzig behoort eigenlijk niet aan Polen. Verwijzen we tenslotte nog eens naar de bemiddelingspogingen van den H. Vader, niet alleen bij de kib belende politici, dcch ook bij O. L. Vrouw cn naar de hulp die Hij van al de katholieke gcloovigen vraagt door gebeden tijdens deze Meidmaand, voor het behoud va:i dc.i vrede. (Verboden nadrukJ ROSKAM. Esn hasslddelingspoaing ven 2.Ü. de Paus Pius XII EEN TUSSCHENKOMST VAN DE HEILIGE VADER In den loop der laatste dagen werden allerlei geruchten verspreid omtrent een tusschenkomst van Z. H. de Paus Pius XII bij de Regeeringen van Duitschland, Ita lië, Polen. Frankrijk en Engeland om tot een vredelievende oplossing van de huidi ge bestaande geschillen te geraken. Wat deze tusschenkomst behelst werd nog rJet duidelijk bekend gemaakt, even min welke de houding zijn zal der ver schillende betrokken Staten tegenover de ze bemiddelingspogingen. Het staat evenwel vast dat de Pauselij ke Nuntius te Berlijn, Mgr. Orsenigo, op Vrijdag 6 Mei eerder op het onverwacht per vliegtuig naar Berchtesgaden is ver trokken waar hij een onderhoud had met den Fuhrer. Te Parijs had Mgr. Valerio. Pauselijke Nuntius in de Fransche hoofdstad, even eens een onderhoud met den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Heer Bonnet. Te Londen had Mgr Godfrey, aposto lische vertegenwoordiger bij de Engelsche Regeering, een onderhoud met Lord Hali fax en te Warschau werd de Pauselijke Nuntius eveneens ontvangen door den Hr Beek, Poolsch Minister van Buitenland sche Zaken. Uit deze verschillende gesprekken, die omzeggens gelijktijdig werden gevoerd, werd afgeleid dat Z. H. Paus Pius XII een bemiddelingspoging had ingezet om tot een vreedzame oplossing te geraken over de kwestie van Dantzig, en ook over al de andere die Europa verdeelen. Wat feitelijk besproken werd tijdens de onderhouden tusschen de verschillende Pauselijke vertegenwoordigers en de on derscheidene Staatslieden werd niet be kend gemaakt en lekte ook niet uit. Door zekere bladen werd voorgehouden dat de H. Vader zou voorgesteld hebben een vredesconferentie bijeen te roepen op het Vattkaan, waaraan Italië. Duitsch land, Polen, Engeland en Frankrijk zou den deelnemen. Dit bericht werd gelogen straft van uit het Vatikaan zelf. Dat Z. II. Paus Pius XII inderdaad wel een actie had ingezet ten bate van vrede werd bevestigd door volgende mededeeliug verstrekt van uit het Vatikaan zelf. Hier deze mededeeliug: In wel ingelichte Vatikaansche krin gen hecht men geen belang aan het be richt dat de Paus de regeeringsleiders van de betrokken landen zou hebben uit- genoodigd op een conferentie op het Va tikaan ten einde het vraagstuk van Dant zig op vreedzame wijze op te lossen. Heel zeker, zoo verklaart men is de Paus bezorgd om het handhaven van den vrede doch de actie van den Paus en de algemeene richtlijnen die Hij geeft tre den niet buiten het kader van de diplo matieke bedrijvigheid van het Vatikaan. Van dit standpunt moet het contact worden bekeken dat de pauselijke nuntii in de laatste dagen met verscheidene hoofden van regeeringen hebben onder houden. Die Nuntii hebben aan die re- geeringen bekend gemaakt dat Paus Pius XII wynscht dat het vraagstuk van Dantzig zou worden opgelost langs vreed zame wegen en in een geest van weder- zijdsch begrijpen. Doch liet initiatief van den Paus slaat ook op alle andere vraagstukken welke Europa verdeelen. Wat nu de houding zal zijn van de ver schillende landen kan moeilijk worden uitgemaakt. De berichten hierover zijn uitermate verschillend. Naar de eene bron zou Duitschland niet ongeneigd zijn de tusschenkomst van de H. Vader aan te nemen, volgens andere zou Hitier nrn de H. Vader beteekenen dat Hij zich maar moet bezig houden enkel en aileen met dc H. Kerk. Omtrent de houding der andere landen zijn de berichten even verschillend. Best Deze programma's werden door al de afgevaardigden der Katholieke Partij eenparig' aangenomen en binden dan ook al de partijleden. Maar cm dit alles ln werkelijkheid om te zetten, moet de Katholieke Partij machtig zijn en zich geruggesteund voe len door de gansche katholieke bevolking van het land. OP ECONOMISCH GEBIED De Katholieke Partij staat een VER NIEUWDE STEVIGE EKONOMISCKE POLITIEK voor. Zij is tegen elke etatisatie inzake land bouw. nijverheid en handel; zij kent aan den Staat het recht en de plicht toe de voorthrengrt en de distributie te verzeke ren do© de ontwikkeling van binnen- cn buitenlandsche afzetgebieden. Ingesloten midden de groote landen van Europa, dreigt ons land te worden ver pletterd indien er geen ordening komt onder tfe voortbrengers om eensgezind een eigen plaats op de wereldmarkt te vrij waren en te verdedigen. Vanwege den Katholieken Minister van Ekonomische Zaken wordt door het land veel verwacht om nieuw leven te schen ken aan de ontredderde nationale eko- nomie. OP FIN AN TIE EL GEBIED HEER von R1BBENTROP, Duitsch Minister v. Euitenlandscbe Zaken is het dus den verderen verloop ervan te gemoet te zien. Het onderhoud dat Mgr. Micara. Pau selijk Nuntius te Brussel, had met Eerstc- Minister Pierlot, werd eveneens in ver band gebracht met de pogingen door het Vatikaan aangewend tot de oplossing van de Internationale Europeesche geschillen. HOE DE REDE VAN MINISTER BECK ONTHAALD WERD De rede ran den Hr Beek. Poolsch Mi nister van Buitenlandsche Zaken, die op een gematigden toon werd uitgesproken, heeft weinig verandering in den toestand gebracht. Uitvoerig hebben de bladen uitgeweid over deze rede. Dc Duitsche bladen heb ben ze op allerlei wijze ontleed en hebben getracht er talrijke punten ervan te weer leggen. Doorgaans heeft die rede toch een eerder gunstigen indruk nagelaten en wordt erop gewezen dat de mogelijkheid voor onderhandelingen nog steeds open blijft. Onze medewerker Roskamweidt hierover nog verder uit. DE POOLSCHE REGEERING KRIJGT VOLMACHTEN De Poolsche Landdag heeft met alge meene stemmen het wetsontwerp strek kend tot het geven van volmachten aan de Regeering goedgekeurd. Deze volmachten geven aan de Regee ring de macht om alle militaire, ekonomi sche en financieele maatregelen, met uit zondering van deze welke zouden raken aan de stabiliteit van de munt. te treffen. DUITSCHLAND EN ITALIË SLUITEN EEN POLITIEK EN MILITAIR PAKT Op 6 en 7 Mei 11. vergaderden de HH. von Ribbentrop, Duitsch Minister van Buitenlandsche Zaken, en Graaf Ciano, Italië's Minister van Buitenlandsche Za ken. te Milaan. Bij die gelegenheid hebben zij eens te meer de volledige eensgezindheid vastge steld van beide Regcevingen en hebben zij besloten uiting te geven aan de nauwe samenwerking der twee volkeren, door een politiek en militair pakt ven groote draagwijdte te sluiten. (Vervolg op 2' blad) De Katholieke Partij wil EVENWICHT IN DE BEGROOTING als voorwaarde voor het ekonomlsch en sociaal leven der natie. Dit overwicht moet worden nagestreefd, en dit zonder dat aan de sociale wetge ving wordt getornd, door: de verwezenlijking van alle moge lijke besparingen, bijv. door de afschaffing der misbruiken inzake cumulatie: het opsporen der belastingontdui kers; het uitschakelen der onproductieve weiken voorzien in de buitengewone begroot big. In den Staat moet. evenals in het fa milie-huishouden, de tering naar de ne ring worden gesteld. Niet meer uitgaven dan de inkomsten het toelaten. Op 2 April kwam de K. V. V. zegevie rend uit den strijd. De bevolking van ons land weet dat de Katholieke Partij een programma heeft dat voor geen enkel ander moet onder doen. De bevolking' weet insgelijks dat dit programma nog niet volledig kon wor den verwezenlijkt omdat de Katholieken in de openbare besturen geen volstrekte meerderheid hebben. Maar zij rekent dan ook vol vertrou wen op de beginselvastheid en op de krachtdadigheid der Katholieke Ministers en der Katholieke Parlementsleden op dat het beter worde J. B. (l) De politiek, van het Bink der Katholieken» 2oo h!z. Priic tien frank. (K. V. V., Broek straat ï.t. Brosse!.) Begunstigd door het weder en onder een enormen volkstoeloop, had S'vondag te Brugge de rondgang van de ver maarde H. Bloedprocessie plaats, waar van den oorsprong tot het jaar 1143 te ruggaat en ctie telkenjare op den eersten Maandag na den tweeden Mei door de straten van het bekoorlijke oude Brugge uitgaat. Vanaf den vroegen morgen brachten de tallooze treinen, de meesten speciaal in gelegd voor deze gelegenheid, de geloovi- gen en belangstellenden naar de nieuwe statie. Ook langs den weg kwamen zij met duizenden en duizenden per autobus, per auto, per fiets en zelfs te voet uit het om liggende. Voor den eersten keer waren benken en verhoogen opgetimmerd aan do voor naamste kruispunten, eer.e nieuwitbcid die fel op prijs werd gesteld door cle gc loovigen cn de toeristen. Om 9 uur werd de H. Relikwie naar de kathedraal overgebracht en vrsrd c'oor Mgr Meyers., coadjutor van dm r rtsbi.:- schop van Westminster, eene H. Mis op gedragen, met Dontificale assistentie van Mgr L&miroy, bisschop van Brugge. Het liep naar 11 uur wanneer de pro cessie zich in beweging steld?. De H. Relikwie was omringd van Mgj Lainiroy, Mgr Meyers, de gemijterde ab ten van Steenbrugge, Wcstvleteren er Zevenkerken, de burgerlijke overheden, waaronder gouverneur Baels en burge meester Van Hoestenbergr, en de leden van de Broederschap van bet II. Eloed. De ommegang duurde tot bij 2 uur en werd besloten met de zegening die op de stampvolle Burchtplaats gegeven werd door Mgr Lamiroy. DE BEWEGING OP n. ELOL'DUAG Naar we vernemen hebben 30.CO) per sonen op Heilig Bloeiidag, de reis per spoor naar Brugge gedaan. Dit is e-ne vermindering met 10 ten honderd verge leken met 1938. Daarentegen zijn tallooze autocars naar Brugge gekomen en wel veel meer als vorig jaar. Er wordt geschat dat 100.000 vreemden naar Brugge zijn gekomen, wat hetzelfde cijfer uitmaakt als in 1338. »»caM8asa?*Bi DE HEILIGE BLOEDPROCESSIE IS IN AANTOCHT Op dï eerettftmn onydimmti bij de Hoofdkerk, weckt de Geestelijke en We reldlijke Ove-heid op de H. Bk - jprocessie. In *t Midden Z. Exc. M-r Lxmiroy en Weïed. Heer Gouverneur Baels; links Mgr E. M yers, Hulpbisschop vs^ Westminster^ rechts: Dom Th. Nève, Abt van Zevenkerken, en Dom F. -w - - naventura De Groote, Abt van Westvleteren.

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 1