GRAIN dc VALS Kindervoituren I P n Pm I Bij het "aftreden,, van Maxime Maximovitch Litvinoff Jij ixychl ion di PLECHTIGE AANSTELLING VAN E. H. DEWULF ALS PASTOOR VAN OOSTVLETEREN, OP 7 MEI L.L. WÊÊÊ WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLETIJN PLECHTIGE AANSTELLING VAN E. H. A. BE BRABANDERE ALS PASTOOR TE KLERKEN, OP 7 MEI L.U Sarcn Chssries d'Udekesn d'Acos PRACHTIGE STOET: VREESELIJK ONGELUK OP DEN WEG BRUGGE-KORTRIJK Groote Keus H0PPLANTERS DE PLECHTIGE AANSTELLING VAN Z. E. H. HANNEBOUW ALS PASTOOR TE MEENEN 1| AA*! DEN NIEUWEN HERDER V/ORDT DE HERDERSSTAF AANGEBODEN. Schoone dagen van viering en feest, da gen van Blijheid en vreugde zijn vlug voorbij. Lang moet men ze voorbereiden veel werk er voor leveren, geen lasten mag men ontzien en zich veel moeite getroos ten en in een dag is dit alles weg, is dit r; voorbij. Dit is gewoonlijk de eerste ik na zulk een mooie dag als de „vleternaren er Zondag 11. 7 Mei een g.had hebben. De menschen hebben er hun werk van gemaakt, 't was waarlijk prachtig en bij het slot van dien heerlij ken dag was ook onze indruk: Hoe jam mer dat zoo iets zoo rap voorbij isMaar als men iets doet, moet men het goed doen, iets goed doen vraagt voorbereiding en hoe beter men iets voorbereid, hoe be ter men zal slagen, dat heeft men in Oastvleteren begrepen en gedaan en daar om zal dat prachtig geslaagde feest, die heerlijke dag, alhoewel rap voorbij, lang ons in 't geheugen blijven. Oostvleteren heeft zijnen nieuwen Herder op een waar dige wijze ontvangen. Allen hebben het diep aangevoeld en hij zelf heeft gezien en begrepen. Terecht moet ik schrijven op een waardige wijze en dan bedoel ik vooreerst die versierde straten, wapperen- vlaggen en die blije gelukwenschen en mooie opschriften. Ik bedoel op de tweede plaats die sier lijk omhoogrijzende poorten die nog steeds getuigen van de trouw van ons Vlaamsch Volk aan hun Priesters. Ik bedoel op de derde plaats en niet het minst, die prachtige stoet in den namid dag. die bewezen heeft wat alle menschen op hun opschriften gezegd hadden, dat den Herder Welgekomen was. En tenslotte ik bedoel vooral die eens gezinde werkzaamheid welke onze paro chianen betoond he'oben. Allen hebben aan dit feest eensgezind meegewerkt, ik reg allen, inderdaad alle standen en ver- eenigingen waren er vertegenwoordigd en hebben er op meesterlijke wijze hun rol gespeeld. Nog een bewijs te meer dat hun guila welkom-wenschen gegrond en ge meend waren. Dat die heerlijke dag nu prachtig ge slaagd is. moeten we niet bewijzen, dat ruilen ds honderdtallen vreemdelingen die uit nieuwsgierigheid of wei uit genegen heid en hier denken we aan die groote ichaar afgevaardigden uit Lombardsijde naar de aanstelling van Z. E. H. Dewulf rekomen zijn, wel doen, zonder dat we het rragen. Of zegt men niet: Goe ware prijst z'n zelve Ook hier bij ons is het 't geval geweest. Voegt er nog bij dat mooie weer ganoch den dag door, zelfs zij die er niéts van gezien hebben kunnen reeds aanvoelen dat die Zondag voor ons een Hoogdag was. En tenslotte ik ben blij hier in naam Va i al mijn dorpsgenooten onzen nieu- w i herder nog eens onze hartelijke ge lukwenschen te mogen aanbieden en blij vooral omdat ik in hun aller naam onze vurige gebeden mag beloven voor een ge- ze" end ziblewerk. Hier volgt nog een overzicht en enkele bt houwingen over den stoet. Do veldwachter ging op kop, gevolgd dcor een prachtig uitgedoste ruiter met rijn wapperende wlt-blauwe chirovlag. Do orde van de stoet ken ik zoo maar niet van buiten en ik zal ook enkel maar een overzicht geven en de verschil lends j=pen beschouwen. Wij kregen onder andere een prachtige jockey te zien in mooie blinkende kleeren. in zijn karretje achter zijn lichthuppelend ko rsepaard. Wij zagen ook een flinke groep ruiters die zich ook door allen deden opmerken. Een gansche sliert versierde velos kwa men onze aandacht trekken een we meling van kleuren en bloemen, daarbij ragen we nog een klein bloemenwagentje getrokken door een in bloemengehulde ezel ook dit was een mooie plaats in de stoet. De Muziekmaatschappij Ste Cecilia zorgde ook voor een mooie afwisseling in de stoet en luisterde die op door haar flinke uitvoeringen. Een flink gedacht was ook de Footbal- club in onze stoet te doen meestappen. Het was een mooi elftal dat onder leiding van hun meester flink op stap ging ach ter het muziek. Ook de oud-strijders stapten na hun Vlagge in den stoet, alsook de handboog- maatschappij St Joris. Eveneens gansch het postpersoneel was daar tegenwoordig: dan volgde ook nog de knechteschool en dan kwamen de wagens aan de beurt. De wagen van de Geitenbond opende de reeks, 't was een prachtige wagen en alle menschen wisten ervan te vertellen dat het zoo schoon was in zijn eenvoud maar Juist gepast en aangepast: we mogen geenszins nalaten de voorzitter en allen die meegewerkt hebben, hartelijk proficiat te wenschen. Ook c'e duivewagen kwam opnieuw de stoet opluisteren: de dulvemelkers hebben deze keer allen goed hun best gedaan en ze verdienen een geineenden proficiat. Toen kregen we den Boerenwagen te zien; dit was ook een prachtwagen in zijn soort. Hij toonde ons wat men op een modern boerenhof vandoen heeft. Aan de Inrichters proficiat. Een flinke groep boerinnetjes kwam af gestapt in hun mooie kleedij, opnieuw een mooie schakeering uit de vele en rijke kleuren van onzen stoet. Wat ook ten zeerste opviel was De Vredevan Elzendamme die Elzen- dammenaars zijn rappe gasten en verdie nen een oprechten proficiat voor hun mooie uitvinding, hun mooi schip; ook hun typische kleedij was flink en gansch hun doening op hun schip was juist en raak getypeerd. De ploeg van de veekooplieden was ook heel mooi en verdient een hartelijk pro ficiat, vooral hun kleedij en de twee dikste langs achter maakten dat groepje echt Vlaamsch. De beenhouwers-autowagen was ook een nieuwigheid die op een uitstekende wijze de stoet opluisterde en op een aan gename manier de toeschouwers verzette. Ook aan hen proficiat. Ook de pompiers hebben goed hun me dewerking verleend en een mooie plaats ingenomen in de stoet. Aan de blusschers van het aardsche vier, prpficiat! De wagen van de ambachtslieden werd Insgelijks door allen mooi bevonden en verdiend een hartelijke proficiat. Een drietal autos van de kroostrijke ge zinnen van Oostvleteren namen ook hun welverdiende plaats in, in den stoet. Wat echter meest de aandacht trok en een der mooiste groepen van de stoet vormde: was de kleurige autopeds en de dartele schoolmeisjes. Ze verdienen oen allergrootste proficiat en aller lof. Na de misdienaars met het kruis ntap- ten de studenten van de Katholieke Actie die in hun wit-blauw uniform met hun chirovlagge voorop, hun hulde, hun trou we hulde aan hun nieuwen Herder kwa men betuigen. Na de studenten stapten onder geleide van him vaandel, een heele vertegenwoordiging van den H. Harte- bond. Ook de Congregatie had haar ver tegenwoordiging. Verder kregen we nog een Hozanna-groep en de lange rel der vereerde Heiligen, die de mooie slotscène van die prachtig geschakeerde stoet vormde. Tenslotte kwam onze nieuwe Herder en Z. E. H. Hanssens, Deken van Poperinge, enkele Priesters, de Familie, Kerkraad, Gemeenteraad en Dischraad. 't Was een prachtige stoet vol kleuren pracht en bloemenweelde. Ernst en luim was er harmonisch veresnigd. 't Was een roerende hulde aan onzen nieuwen Herder. Ik zou hier mijn relaas kunnen afsluiten, doch het ware onzin ts schrij ven over de plechtige aanstelling van Z. E. H. Dewulf, zonder te spreken over de aanstelling in de kerk zelf. IN DE KERK Aan de kerkdeur werden aan Z.E.H. Pastoor de sleutels der kerk overhandigd. Bij het binnentreden sloeg ons aanstonds de prachtige kerkversiering in 't oog. De ze was evenals de versiering der banket zaal, uitgevoerd geworden door het huis Reml Lerouge en Zonen, van Ooigem- aan-Leie. De Gc: telijkheid trad verder binnen en ging neerknielen aan het altaar. Daar werd in het latijn den tekst voorgelezen waarbij Z. E. H. Dewulf door Mgr. Lamiroy tot Pastoor van Oostvleteren benoemd werd. Vervolgens werd Z. E. H. Pastoor naar het altaar, biechtstoel, doopvont, klok en predikstoel geleid, waar telkens een korte ceremonie plaats liad. Daarna hield Z. E. H. Deken Hanssens een toe spraak tot de geloovigen. Eerst las hij de ofïicieele tekst der aanstelling in het Vlaamsch voor en dan richtte hij zich tot de christenen. De gewijde redenaar be wees in korte woorden het gezag van de bisschoppen. Bij St Joh., zoo sprak hij, lezen wijKristus trok zich eens voor een nacht terug om te bidden en daarna koos Hij zijne discipelen: de 12 apostelen, en gaf hen de macht en het gezag om zijn zending voort te zetten. De bisschop pen zijn de opvolgers der apostelen en hebben als dusdanig de macht gekregen. De bisschoppen hebben dus sprekensrecht en waar de bisschop gebied moeten de geloovigen gehoorzamen. Zoo wijst de bisschop van Brugge vandaag een herder voor Oostvleteren aan en de parochianen moeten hem gehoorzamen. Die herder zal in deze parochie een man zijn met god delijk gezag bekleed: hij zal onderwijzen, vermanen, troosten, helpen, de sacramen ten toedienen: hij zal bidden voor zijn parochianen; in een woord: hij zal zijn parochianen volgen van den doop tot het graf. Daarom ook moeten de onderdanen den Pastoor, den priester Gods, den ver- schuldigden eerbied bewijzen, hem helpen en verdedigen zoo 't moet, zooals de ka tholieken steeds moeten staan voor hun ne priesters. Ten slotte deed Z. E. H. De ken een oproep tot de parochianen, op dat ze allen zouden medewerken met hun priesters, bijzonderlijk ouders en meesters en meesteressen tot de opvoeding der kin deren, want zi.1 zijn de toekomst van de parochie. Dat allen bidden voor hun pas toor opdat hij allen moge brengen tot den Heer en hij zijne parochie welvarend zou mogen zien. Na deze korte toespraak werd een Te Deumgezongen om God te bedanken voor dien dag en werd ten slotte den ze gen met het Allerheiligste gegeven. Toen deze mooie, treffende plechtigheid ten einde was, trok de Geestelijkheid naar de Gemeentezaal, waar een namid dag-eetmaal plaats had. ROBUR. De talrijke opschriften zullen we onze lezers a. s. week mededeel ei'. (■■■sssaassBn^flissgBaassasssas DE POKKEN MAKEN 1793 SLACHTOFFERS TE CALCUTrA Sedert het begin van dit Jaar woedt te Calcutta. Britsch-Indië. een pokken epidemie. Totnutoe maakte de ziekte reeds 1793 slachtoffers. Thans schijnt de ziekte wat af to nemen. Reeds 500.000 personen werden ingeënt tegen de ziekte. Het verleden van den Volkscommissaris Litvinoff. alias Meier Moses Wallach, Enoch Finkelstein, Ludwlg Wilhel- movitch Nitz, Gustaaf Graff, Polianski, Felix, bijgenaamd Papacha... De opsomming van de namen die allen taaibelegging zorgen. Hij werd echter op gedragen werden door den heden afge- 18 Januari 1908 in de Noordstatie te Pa treden Volkscommissaris van Buitenland-1 rijs aangehouden met zijn gezellin Far.ny sche Zaken, Litvinoff, duidt er op dat hij i Yanspoiska op het oogenblik dat hij eeni- geen gewone sterveling was. Zijn leven i ge briefjes trachtte uit te wisselen. Toen kende veel hoogten en laagten, en nu hetheette hij echter Wallack-Meer en had waarschijnlijk ten einde is. kan men niet Fransche papieren bij zich. Diezelfde veel goeds van hem vertellen. I bankroover zou in 1934 voor de Volkeren bond verklaren dat hij terreurdaden als EEN DUISTER VERLEDEN j politiek middel verafschuwde. Meier Wallach, zoo luidt zijn eerste naam, is evenals de meeste bolsjevisten geboren uit een Joodsche familie uit het Gedurende de oorlog zat Wallach in Oosten. Zijn ouders wanden waarschijn-Eiland waar hiJ een rijke dame. Ivy lijk in het gheto van Bialystock. Hij had huwde en zich Engelschman liet na- DE STER BEGINT TE SCHIJNEN vijf broers en zusters, die allen een ande re familienaam dragen op dit oogenblik. Zijn oudste broer Leo, woont sinds 1905, datum van de eerste revolutie, in San- Francisco en houdt er een nieuw-was- scherij open. Hij heeft eens verteld dat de ware familienaam Polianski was, maar dat zijn jongste broer om politieke rede nen den naam Meier Wallach had verko zen. Dit belet evenwel niet dat dezelfde Wallach naar Duitsehland gevlucht, Gu> HEER "LlTViNOFF. tave Graff heette, en kort voordien nog den naam Litvinoff gevonden had. dien hij later trouwens terug zou opnemen. Een zuster van hem noemt zicli Esther Finkelstein. maar zij moet geen al te groote liefde koesteren voor haar broer, daar zij eens te Warschau uit haar huis werd gezet en zich toon beklaagde dat haar voorname broer geen hulp wilde bieden om de verschuldigde huishuur te betalen. Een andere zuster Rebecca woon de voor den oorlog in Ierland en hielp Wallach toen de zaken in Engeland voor hem verkeerd liepen. Een tweede broer. Saveli ofwel Salomon, hield zich met geld zaken bezig en deed dit naar het schijnt zoo goed dat hij later de Soviets in Pa rijs mocht vertegenwoordigen. Maar in 1931 verdacht men hem van valsche wis sels en hij werd veroordeeld. Zooals het past liet Litvinoff zich met zijn broer niet meer in. en deze werd verbannen. De der de broer heet Jankei Wallach en is rabijn. ZIJN REVOLUTIONNAIR LEVEN Meier Wallach, alias Litvinoff was reeds vroeg bekend in de revolutionnaire mid dens. Hij deed zijn militairen dienst in een regiment van den Kaukasus dat la ter naar hem genoemd zou worden. Na zijn dier. "tpllcht vervuld te hebben ging hij in een touwfabriek werken. Daar ageerde hij reeds dusdanig dat men hem arresteerde en veroordeelde. Gedurende dat verblijf in de gevangenis leerde hij twee personen kennen: Rosenfield (Ka- meneff) en Radomyliski (Zinoviev) later leden van het politiek bureel, nu echter allebei reeds op traditioneele Russische wijze gestorven Deze mannen leerden hem echter de bolsjevistische leerstellin gen kennen. Tijdens een opstand in de gevangenis kon Wallach vluchten en keerde in zijn midden terug onder een valschen naam. Toen echter een alge- meene amnestiewet afgekondigd werd. kon hij zijn lievelingsnaam weer aannemen en in dienst treden bij een suikerfabriek van baron de Grimbourg, een rasgenoot van hem. Hier kon hij opklimmen tot af- deelingchef met een goed salaris, en nu sprak Litvinoff niet meer van revolutie en andere bloeddorstige zaken. Doch op een goeden dag bevond men dat hij zijn particulier bezit tegoed verdedigde en zijn schaapjes op het droge wilde halen met ongewettigde middelen. Weer gingen de gevangenisdeuren open, en sloten zich achter hem voor 13 maanden. Eenmaal vrij, begon hij rond te zwerven door Duitsehland, Zwitserland en Frankrijk, waar hij Bronstein (Trotsky) en XJIlanoff (Lenin) leerde kennen, en met hen be gon te werken aan het plan van de we reldrevolutie. Later zou hij schatbewaar der worden van een terrortstenbende in Engeland en daar langen tijd verblijven. In deze vooroorlogsehe periode was hij dus terrorist, maar een terrorist zonder moed. Hij regelde aankoop en vervoer van wapens en bepaalde de aanslagen die moesten uitgevoerd zonder daar echter persoonlijk aan deel te nemen. Toen Sta lin in 1907 een aanslag pleegde op een bank van Tiflis, waar 32 mannen den dood vonden, en 250.000 roebels werden buit gemaakt, moest Litvinoff voor de kapi-1 gen heeft. turaliseeren onder den naam Litvinoff, nadat hij zich een paar jaar Finkelstein had genoemd. Na de ineenstorting van het tsarenrijk wordt hij een van de voor naamste agenten van het bolsjevisme. Hij moet de Soviets in de officieele politieke kringen brengen en de regeeringen ertoe aanzetten zich te laten invreten door het kommunisme. In het begin waren de moeilijkheden haast onoverkomelijk. Toen hij b.v. in 1919 eindelijk het vak van handelsrei ziger in kanonnen en bommen verwis selde tegen dat van soviet-diplomaat, en zich naar Denemarken begaf, werd hem hier het verblijf als gevolmachtigd minis ter van de Soviet Unie geweigerd. Enge land had in 1918 zijn benoeming als ge zant ook niet aanvaard. In 1919 werd hij aangehouden. In vrijheid gesteld, vertrok hij als gevolmachtigd minister naar Let land. en eindelijk werd hij onder Tchit- chirine aangesteld als vice-commissaris van Buitenlandsche Zaken. Verschillende malen trachtte hij toen in Engeland te komen, maar het lukte niet. Zelfs toen er in 1924 sprake was hem officieel tot gezant te Londen te benoe men, weigerde Engeland. Zes jaar later veranderde Albion van houding, toen Lit vinoff minister van Biutenlandsche Zaken werd. En zoo gebeurde het dat dezelfde Litvinoff, die men andermaal gevangen genomen had. Eden te Moskou ontving en een toast uitbracht op den koning van Engeland. De moskovieten, die lnm tsaar om het leven gebracht hadden, speelden dien dag plechtig het God save the King Litvinoff zou ook opstappen in den lijkstoet van Koning George, terwijl, o ironie, zijn partijblad van Parijs, l'Hu- manité, dienzeifden dag een infaam ar tikel afdrukte over dien vorst PAPA BEUZELT Zijn verblijf aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken is nu ten einde. De geschiedenis zal uitwijzen hoe Litvinoff zijn kaartspel gespeeld heeft in de we reldpolitiek. Een Engclsche schrijfster, Mevrouw Karmell, heeft eens in een artikel het karakter van dezen man geteekend, en daarin een kiein voorvalletje te berde ge bracht dat zij karakteristiek noemt. Toen zij eens een bezoek bracht aan Zijne Ex cellentie Litvinoff in zijn magnifieke villa bij Moskou, vond zij hem kaartspelend met zijn twee kinderen Michia en Tania. Het spel bestond hierin dat degene die liet best valsch kon spelen zonder het te laten merken, overwinnaar was. Papa was tot op dat oogenblik steeds overwinnaar, en na elk spelletje kon men de kinderen hooren juichen: Papa is de beste beuze laar! Deze kleine psychologische studie kan opzichzelf belachelijk schijnen, maar jH ZONDAG 14 MEI: Vijfde Zondag na Paschen. Vreugde, immer vreugde en dankbaar gejubel vervullen het hart van den Chris ten gedurende den Paaschtijd, bij de we- kelijksche herdenking van den verrezen en verheerlijkten Verlosser en van de on schatbare weldaad door Hem aan het menschelijk geslacht bewezen. Wie zal ooit de grootheid afmeten van de wel daad, welke Jezus ons bewees met ons door zijn Lijden en Dood te verlossen van de slavernij des duivels om ons over te plaatsen in de vriendschap Gods, wel ke ons deelachtig maakt aan 's Heilands victorie over den dood en de hel, den duivel, de wereld en de zonde? In het Epistel vermaant ons de IL Apos tel Jacobus, dat zoo wij waarlijk de vreugde der verrijzenis willen smaken, wij niet alleen het licht der waarheid, dat Jezus ons bracht, moeten aanschouwen, maar dat we nauwkeurig daarnaar ons leven behooren te schikken: Weest vol- brengers van het woord, en niet slechts toehoorders, want wie slechts ljdele aan hoorder is van het woord* en zijn leven naar de leer der zaligheid niet regelend, meent vroom te zijn, die bedriegt zich zeiven. De ware vroomheid bestaat in de reinheid van zeden, de bedwinging van de tong en de beoefening van de naas tenliefde. «Daartoe behoeven wij niet al leen onzen eigen goeden wil, maar ook en bijzonder de hulp der genade. Bidden wij daarom tot den hemelsehen Vader en hulp zal ons geworden. Het is tot den hemelschen Vader dat Jezus zijn discipelen leert opblikken in hun gebed. Dikwerf had Hij zijne apostelen en disci pelen onderhouden over de ware manier van te bidden. Edoch, zooals Hij thans getuigt, nooit vroegen zij den Hemelschen Vader iets in zijn naam. Maar nu dat liet uur nadert, waarop Hij tot den Va der wederkeeren en dat de H. Geest zal komen, nu spoort Hij hen aan te bidden in zijn naamHoe troostvol was dit woord van Jezus voor de Apostelen en hoe moest het hunne harten met vertrou wen vervullen; maar ook hoe troostrijk is diezelfde gedachte, diezelfde belofte voor ons, kinderen der Kerk van Christus en hoe moet zij ook onze liefde voor den yerrezen Zaligmaker aanvuren. IBBBBBBBSBflflBSflSBlBEBBBBBBBB De welkomgroet aan den nieuwen Herder Z. E. H. De Brabandere. Regelt zacht de wer king der spijsvertering en der ingewanden De fleseh van 25 korrels, 6 fr. 50 89 korrels, 9 frank In alle apotheken HEER MOLOTOFF. opvolger vca Litvinoff. toch ligt dit voorvalletje in de gedragslijn van Litvinoff. In 1929 durfde dezelfde Litvinoff toch voor den Volkerenbond te verklaren: Gedurende de tien jaar dat de Soviet Unie bestaat heeft zij geen enkele buurstaat aangevallen. De geschiedenis echter schrijft bloedige namen: Polen, Finland, Letland, Estland, Ukrania, Azerbaidjan, Turkestan enz. slachtoffers van de Russische expansie furie. Nu heeft hij uitgediend. Misschien is hij reeds gestorven misschien zal hij nog terugkeeren. In de geschiedenis ech ter zal hij bekend staan ais de eeuwige vagebond die de hoogten en laagten van het politiek leven gekend heelt, en ook als de man die de meeste namen gedra- »-liliiWinilillHfill!HlHWT'll'"''ifi-;;:!iitH'U',WlHWl'»!»"i|lillnilll|i:ii!illlli!ii'i:ii.ni'',PiBHI)lll!'l|ii»iiTTfi':;l""Hli'?»Hb'tn.t;|;i;lii:TUIIHHIiH'.illll||liiliiit(||HIHI!!'ll'!ir Een wagen die veel bijval verwierf was deze hierboven verheeld, opgepint door de Firma F< n'-yne van Woester de Isvdbcu.'/ers s'eeds en ter trouwe groo- teis voorraad zuilen vind-ii van ai d' ouwmaciiienen en -alaam en dit aan d« be»U oor vaarden* GEMEENTE PROVEN van den Heer ALS BURGEMEESTER DER GEMEENTE op mmm ai mi mv FEESTWIJZER Om 10 uur: Plechtige Hoogmis voor de Parochianen, daarna bij het Ge- denkteekenhulde .aan de gesneuvelde soldaten der gemeente. Om 2 1/2 u. namiddag, afhaling aan het Kasteel Couthovevan den Heer Burgemeester door het Schepencollege, begeleid door een groep ruiters en wielrijders. Om 3 uur, vorming van den StoetWagens, Groepen en Muziekmaat schappijen in de Watoustraat en aldaar ontvangst van den Heer Burgemeester door den Gemeenteraad en Overheden. Doortochtde Dorpsplaats tot aan de Krotnbeke kalsijde. VOLGORDE VAN 1. Gendarmen. 2. Vaandrig te paard. 3. Groep ruiters. 4. Groep wielrijders. 5. Harmonie L'Unlon Roesbrugge- 6. Schoolkinders. [Haringe. 7. Schuttersgilde StSebastlaan,Wageiu 8. Ooriogsinvalleden van Proven. 9. Oud-Strijders van Proven. 10. Vreemde Oud-Strijders. 11De Vinkeniers, Wagen. DEN STOET: 12. Jong boerenleven door Boerenjeugd 13. Groep Wagen. [v. Proven. 14. Boerengilde, Vee- en Hopbond. 15. Bond der Kroostrijke Gezinnen. 16. Geiten-, Bie-en Hoenderbond, Wag. 17. Duivenbond 'Recht en Vrede, Wagen. 18. Molenaarswagen. 19. Lustige briekebakkers, Wagen. 20. Pompierskorps, Wagen. 21. Harmonie «De Volksvreugd» Proven. 22. H. Burgemeester en H.H. Overheden. Plechtige ontvangst van den Gevierde op het Gemeentehuis. Om 6 uur op de Markt, LUISTERRIJK CONCERT uitgevoerd door de Muziekmaatschappij L'Unionvan Roesbrugge-Haringe. Om 6 uur stipt in de herberg De Kroon BANKET bij inschrijving, 's Avonds algemeene verlichting en fakkeltocht. De Commissie is niet verantwoordelijk voor allerlei ongevallen aan derde personen, en behoudt alle recht om de goede orde en zedelijkheid in den stoet te handhaven en te beteugelen. Gezien en goedgekeurd in zitting van het Schepencollege te Proven Bij bevelden 3 Mei 1939* De Sekrelaris, De Schepene-Voorzitler, A. MUYSSEN. EM. LERMYTTE. üBEBBBSSCBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Een 16-jarige jongen uit Izegem, die naar de H. Bloedprocessie reed, door auto gedood. Maandag voormiddag, omstreeks 8 uur, was de 16-jarige De Meulemeester J., v/onende Slabaertstraat te Izegem, in ge selschap van zijn vader en broeder per ets op weg naar de H. Bloedprocessie an Brugge. Op grondgebied Ruddervoorde werd de jonge De Meulemeester het slachtoffer I van een auto-ongeval, j Ziehier de omstandigheden waarin dit ongeval gebeurde. De smid Bultynck, uit Gottem, reed vcor de eerste maal met zijn nieuwen auto. Hij had reeds een heelen tijd een rij auto's gevolgd op weg naar Brugge, wanneer een auto hem voorbijstak. Op zijn beurt wou hij een rijtuig voorbijsteken, waarvan de be stuurder, wanneer hij zulks bemerkte, remde. Bultynck remde eveneens, met het gevolg dat zijn rijtuig op het rijwielpad terecht kwam, waar op dit oogenblik het slachtoffer met zijn vader en broeder voorbijfletsten. De ongelukkige Jacques De Meulemeester werd gevat, in de hoog te geworpen om, wanneer op den grond te zijn terecht gekomen, tegen een boom gepletterd te worden. Het slachtoffer werd letterlijk de bil afgerukt en gaf na een paar minuten den geest. Men oordeele over de ontzetting en de smart van den vader en den broeder die het ongeval on der hun oogen zagen gebeuren. Vader en de andere zoon De Meule meester werden bij de aanrijding licht gewond. 'n Vrouw, die toevallig langsdaar reed, liep verwondingen over gansch het li chaam op. en zij moest naar een hospi taal van Brugge gevoerd worden. DRB33!E3BBaRBSBBSBn3BBBBHBBB VREESELIJK VLIEGONGEVAL IN ZUID-AMERIKA VIJF EN TWINTIG PERSONEN VER KOOLD, 5 WONINGEN UITGEBRAND DE SCHADE BELOOPT 6 MILLIOEN FR. In het centrum der stad Guyaquil is het vliegtuig Roode Duivelbestuurd door kapitein Cristobal Dandoval, neer gestort, tijdens eene vlucht Quito-Guya- quil, en schoot in brand. 25 Personen werden verkoold, terwijl vijf woningen uitbrandden. De schade wordt op 200.000 dollars (6 millloen frank) geschat, if 83RBBE£BBBB!3I!B9SS9BBEHBBBEE MEISJE TUSSCHEN MUUR EN AUTO-CAR BEKNELD TE BRUGGE HET SLEUTELBEEN GEBROKEN Maandag avond, rond 7.30 uur, is het meisje Madeleine Traen, wonende steen weg op Blankenberge te Brugge, in de Kaaldenstraat tussclien een auto-car en gevel gekneld geraakt. Het liep een breuk op van het sleutelbeen, benevens verwon dingen over gansch het lichaam. ■"'l|IIIHIIII,'l!ll|l|||l|i:iim!||lllill||l|i|||illUI|llillllllilllllllililllHill|i|ll!llll|IIHI!lllllllllll|lllllllllllll|:illllli:|lllllllllllllilllll I IN ALLE PRIJZEN ANT. MONCAREY-DECANTE BAZAR DER GALERIJ Gasthuisstraat, Poperinge. LOTENLEENING 1938 Zelden of nooit kende een feest in onze gemeente zoo een machtigen volkstoeloop, men kon waarlijk op de hoofden gaan. De parochianen voelden zich innig vol daan over de gedane onkosten en het verrichte opluisteringswerk. Iedereen, van arm tot rijk, had het zijne bijgedragen om den nieuwen Herder wel te ontvan gen, men wete dat de omhaling ten huize gedaan om de onkosten der installatie te dekken bij de 1700 fr. heeft opgebracht. De versiering der huizen tot in de verste wijken was keurig. De stoet, waarvan de samenstelling in ons vorig nummer ver scheen, was effenaf prachtig, de welver zorgde groep: «Sneeuwwitje» trok vooral de aandacht. In den stoet speelden beur telings de muziekmaatschappijen van Dranouter en Klerken. Op de grenzen van de Gemeente aan de Vijf Huizen werd de E. H. De Bra bandere, die vergezeld was van Z. E. H. Deken van Diksmuide, en van zijn getui gen: Z. E. H. Deken van leper en E. H. Senave, Pastoor te Loker, verwelkomd door den Heer Burgemeester Ed. Parmen- tier en Heer Edg. Alleman begroette den nieuwen Herder met volgende rede: E. II. Pastor, Ik ben fier en vereerd uit naam van de leden der Kerkfabriek en ook uit naam uwer nieuwe Parochianen, U als onzen herder te mogen begroeten en U uit ter harte te mogen geluk wenschen. Wees verzekerd, E. H. Pastor, dat U zult bestatigen dat onze parochie de faam niet verdient, waarmede zij nog hier en daar, ten onrechte bekend staat. Een uwer innige vrienden, onze gewezen Pas tor, Eerw. Heer Claeys, zal U dat reeds wel op het hert gedrukt hebben en Z. E. H. Deken zal getuigen dat Klerken een der beste parochie's zijner dekenij is. De Klerkenaars hebben altijd hun pries ters eerbied en gehoorzaamheid betuigd, dit zult U ook ondervinden, E. H. Pastor. Te Klerken zult U vinden 3 scholen met uitstekende onderwijzeressen en onder wijzers; een bewijs dat het gegeven on derricht vruchten draagt, ligt hierin dat 26 oud-leerlingen hun studie's voortzetten in allerhande onderwijsgestichten. Hier zult U vinden al de soorten ge nootschappen, gilden en bonden, zoo godsdienstige als sociale, in vollen bloei, dank aan hun kleinen, doch noesten lei der of proost E. H. Bruloot. Te Klerken zult U een aangenaam her dersschap kennen, dat wij U wenschen in volle gezondheid, levenslang te mogen uitoefenen. Nogeens, E. H. Pastor, hartelijk welkom in ons midden, en wees verzekerd dat de steun van de Leden der Kerkfabriek U toegezegd is. Langs den Pierkenshoek die fel meê- vierde, trok E. H. Pastor en zijn gevolg tot aan het huis van Wed. Van Damme, waar hij de priestergewaden aantrok en den herdersstaf ontving uit de handen van een knaapje, dat hem een mooi compli mentje toestuurde. Daar werd de mooie stoet, die dorps- waarts optrok, door E. H. Pastor en zijn gevolg in oogenschouiv genomen. Op de dorpplaats gekomen, namen allen plaats op de kiosk om den stoet een tweede maal te zien voorbijtrekken. Het was treffend in den stoet te zien stappen de zoo tal rijke Dranouternaars, die een dankbare hulde kwamen brengen aan hun bemin den Pastor, die zij zoo noode zagen heen gaan. De geestelijke stoet leidde den E. H. Pastor naar de kerk, waar de sleutels hem werden overhandigd door de kleine Deni- se Abeele, die hierbij een diepstichtende aanspraak deed. De kerk was oprecht prachtig versierd. De liturgische aanstelling werd gedaan door Z. E. II. Deken Vanden Abeele. Na de ceremonie in de kerk, die door zeer veel parochianen werden bijgewoond, g]illllllli!!lll!l|li!lllllllil!llllillllllllll!lllil!llllllllllllllllllltlllllilllllil!!ll!lllira. bestrijdt de hopziekten door be- S H sproeiïng met het BELGISCH S g koperpreparaat .werd door E. H. Pastor een vriendenmaal gegund, waaraan een zeventigtal genoo- I digden deelnamen. Tijdens het maal werden heildronken uitgesproken door de ZZ. EE. HH. Deken* van Diksmuide en leper; Heer Abeela» Schoolhoofd, en door den altijd Jeugdigen 84-jarigen E. H. Boucquet. Om zijn pit tigheid en zijn eigenaardigheid laten wil hier zijn aanspraak volgen. BRUSSEL—KLERKEN Men roemt de pracht van Brussel stad, haar grootheid en merkweerdigheden. Men noemt ze een lokkend too vervat» vol allerhande wonderheden, waar heen het volk begeerig loopt om oog en zinnen lust te geven, en vol genot te smaken hoopt in 't duizlend woelend steedsche leven. Maar Klerken dan, dit staat alleen er boven alle wereldsteden, en 't evenaren kan geen één in pracht noch in bekoorlijkheden. Het ligt te midden Vlaanderland van weiden, vlakten gansch beloken. Een heuvel van het IJzerstrand voor volksgewoel er op gedoken. Men roemt haar lanen, breed en lang, haar groote markten, breede straten, met autos, trams en menschendrang, Schijnt geheel de wereld uitgelaten. De sterke lichten uit barnkracht, verzwinden 's avonds 't narre duister, en Brussel schittert dag en nacht, en leeft en roert in vollen luister. Maar Klerken's schoone heuvelbaan door zon of manelicht beschenen, betoovert wie er op mag gaan, en voert het herte verder henen. Het heerlijk vreedzaam landgezicht, wordt niet gestoord door vreemd geruchten, noch oog noch eer door iets ontsticht, de ziele smaakt er rein genuchten. Men roemt nog Brussel's sierlijkheid van huizen, winkels, ruime zalen, waar hooge kunst en nijverheid, met werk en meesterstukken pralen. Waar treur-, muziek-, komediespel met groot vertoon wordt vóórgedregea, en zinsgenot, alleen van tel, tot wereldridder wordt geslegen. Maar Klerken's dorp zijn prachtvertoOB trekt boven all' aantrekkingskrachten, 't Ligt in natuur en eigen schoon en mollige akkers, stille groenten. Daar klinkt en schalt het vrije lied van leeuwerik en nachtegalen, 't Is Vlaamsch. en valschheid kent het nii% geen valschheid ooit in aard noch talen. Men roemt nog Brusseel's fijne kant, zijn kleederdracht en zijn juweelen, van zilver, goud en diamant, bekend door al de werelddeelen; zijn haaropzet en pelsenwerk, en al d'artikels van de moden, als vond men Brussel't eenig merit waarmee men 't menschdom kan vergoden Maar Klerken's dorp dit glimt en glanst van eêlgesteenten en robijnen, met blaren, vlas errond bekroond, een kelk gelijk, met hemelwijnen, door kwistend hand tot boord gevuld een kelk uit gulden erts gedreven, in zuiver blauw gewaad omhuld, met pinklend stergestraal doorweven. u 4- r-S' v o. i 25 li 59 koper. Voor verdere Inlichtingen: N. V. PROTEX Eierenmarkt 43, Antwerpen. Waarin staat Brussel nog vermaard? Om ongebonden losse zeden: 't geen echte liefde en kent noch baart, maar twist, en tweedracht weet te smeden en onrecht, ontrouw, misdaad zaait: met bruisend drink- en slempgelagen; de ziel en 't herte, ten doode maait, en dat de mensch tot dier verlagen. Maar Kierxenaarens schoonste merk is ware liefde nooit verbroken, en hou en trouw aan God en Kerk, door Gods genade in 't herte ontloken. Ja Klerken's dorp het staat alleen, ver boven alle wereldsteden; en 't evenaren kan geen één in pracht noch in bekoorlijkheden 1 Eindelijk bedankte E. H. Pastor alien die deelgenomen hadden aan zijn aan stelling, die meewerkten aan liet welge- lukken van het feest en vooral E. H. Bru loot. Onderpastor, die zich 14 dagen afge beuld had, om alles te schikken en te doen lukken. Om 7 uur gaf de Fanfare van Kler ken een inooi concert, dat veel bijval ge noot. En het welgelukt feest besloot met een prachtig vuurwerk, waarvan Heer Derie- maecker van Ardooie veel eer haalt. En nu een heilzaam en vruchtbaar be stuur aan onzen nieuwen Herder. IBBBBBBBBBBBBBaBaBBBBBBBSSai Zondag had onder groote belangstelling de plechtige aanstelling plaats van Z.E.H. Hannebouw, als Pastoor van de St Jozefs parochie te Meenen. Reeds lang voor den gestelden tijd wordt er een dikke haag gevormd van nieuwsgierigen langs beide kanten der straat. Iets voor 3.30 uur komt de nieuwe Pas toor aangestapt, omringd van de twee getuigen: Z. E. H. van Mends, Pastoor van Westroozebeke en Z. E. H. Boone, principaal van Poperinge, Z. E. H. Deken Vroman en de twee onderpastoors van den nieuwen Pastoor, EE. HH. Vanrolle- ghem en Foulon. Bij het betreden van het verhoog wordt de herdersstaf overhandigd, waarna de schepen H. Benoit Pyke, voorzitter van den Kerkraad, een verwelkomrede houdt. Op het verhoog zien wij de katholieke schepenen, gemeenteraadsleden, kerkraad en geestelijkheid. De prachtige stoet met zijn twintigtal groepen wordt in oogenschouw genomen op de eeretribuun aan de Grot van O. L. Vrouw van Lourdes. Na afloop van den stoet, kwam de nieu we Pastoor aan de St Franciscuskerk aan, waar de vergulde sleutel werd overhan digd door een meisje. De nieuwe Pastoor trad daarop de kerk binnen, gevolgd van al de geloovigen, waarna de liturgische plechtigheid plaats grijpt. Daarna had een intiem feestje plaats voor de genoodigden. ZEVENDE TREKKING Reeks 261.903 wint 2.000.000 frank, 30 Loten uitkeerbaar met 25.000 fr. Reeksen 101.035 263.555 264.644 168.308 164.777 139.550 131.986 296.365 277.345 170.044 213.659 287.757 208.422 227.741 226.933 235.650 143.028 127.051 201.853 291.555 133.843 160.965 180.423 201.361 190.687 221.719 246.566 299.863 150.321 246.882 Elke obligatie der bovengemelde reek sen is uitkecrlraar met het tiende van het lot toegekend aan de reeks waartoe zij behoort. Z. E. H. Hannebouw is ais nieuwe Herder der St-Franciscusparocbie te Me-ne» ten uiterste welkom. Men ziet hem hier, den herdersstaf in de handen, tijden* het verwelkomen door de Burgerlijke Overheid.

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 7