GÉiiiiÉ Derde Ons Vrouwenhoekje VEREENiGING VOOR BESCHAAFDE OMGANGSTAAL LIEBIG BLOKJES GEDACHTEN ketmanneke MAAN SPREEK EN SCHRIJF BESCHAAFD! HANDELSBELANGEN WEEKKALENDER VOOfl 'T4-UURTJË MORGEN,STEL IK U VOOR OM F.ENS THEE TE SCHENKEN-THEE VAN INPIË OF CEYLON, NATUURLIJK. KATH. UITZENDINGEN 60 centiem de 2 tabletten 3 f! het pakje van 5 blokjes OECJSEL AAN .DE POPERINGEN A AR EN .DE FALLEVAN ZONDAG 14 MEI 1939. Nr 29. en nijdig mensch en leugenaar, engt soms de liefde in gevaar. oe grooter heer, hoe meerder zeer, oe grooter huis, hoe meerder kruis. ie darmen geeft, die leent aan God, smaakt daarvan ook 't heilzaam L genot. ugen en bedrog en lagen, ijn des werelds ploeg en plagen. I1HI» UIT 0 BESTE GEZELLEN Opent uw ooren Voor 't geen 'k ga vertellen Over den... toren En dit, naar ge ziet, Op liturgisch gebied. De kerktoren is met liturgische oogmer- gebouwd, zij het uitsluitend om de Sokken een passende plaats te verschaf- jen of om ook nog te midden der wereld Ts een baken Gods omhoog te steken. Men heeft de kerktorens weieens be bouwd als een godsdienstige navolging de bastions en de tinnen der kastee- zij waren het teeken van kracht en felfvertrouwen en hun hoogte was als het are een uitdaging en een verwijzing jrar de eere Gods. N'og is de kerktoren, waaruit het klok je.ui de wereld ran de prediking van het Svar.gelie herinnert, als een zinnebeeld, dat boven de aardsche dingen uitrijst, een machtig ding voor de geloofsverkondiging, f Maar me dunkt dat ook het... moder nisme de huidige bouwmeesters van de Kerken ook heeft aangetast, want op som mige kerken beginnen ze nu ook al de... Korens te vergeten of moet een kleine op- «Sooging ze vervangen... En nochtans... I'!.ebben hun reden van bestaan. I t Is t'hopen dat ze op den ingeslagen Mteg niet voortgaan... en dan pas zal men op hen kunnen... kerken en torens bou- Pwcn t.t.z. dat ze pas dan ons volkomen- st" vertrouwen zullen genieten! lange jef en dikke miel gaan op de leeuwenjacht r Jef zal het bosch in gaan terwijl Miel ln de tent blijft. Plotseling ziet Jef een geweldigen leeuw op hem afkomen. Hij rent met het dier op z'n hielen op de tent toe. Bij den in- -gang laat hij zich plat voorover vallen: de leeuw springt in z'n machtigen zwaai r aver hem heen de tent in. J Jef springt op en loopt weer 't bosch in: T Miel jongen, slacht die alvast maar; Ure-t fcy-wjf ik weer 'n andere. 11 Vil A AG HET U GEZWIND, En 't Is een antwoord waard Wat Is er schooner op ons aard Dan... de moeder met heur kind? Niets! maar de kinderen moeten goed Opgevoed zijn... want anders is de char me er van af. Bijna alles wat een kind doet of zegt b het gevolg van hetgeen het thuis heeft geleerd. Moeders blijven met haar kleinen gebroken in aanraking en dezen da- lijkschen omgang, die in dc kinderziel onuitwischbare sporen nalaat, is dus van iergrootste beteekenis. Opvoeden is dus or de moeder een werk van groote ver antwoordelijkheid.maar het is geen werk van uitgebreide kennis of groote ge leerdheid. De moeder van don Bosco b. v. had heelemaal geen opleiding genoten. Ze kon zelfs niet lezen of schrijven en toch is ze 'n zegen geweest voor haar «gen kinderen en voor duizenden vreem den. 1 De kinderen zijn en blijven steeds zor gen kinderen, in wee gebaard en in «mart groot gebracht, maar... ieder kind is ook een pand der echte lijke liefde, ieder kind brengt zijn zorgen mede, E ieder kind is een nieuwe parel aan moe Iers kroon, I ieder kind is... een ziel. En dichtte Guido Gezelle niét: Hadde lk al de schatten Van de wereld, ik Gaf ze voor een kinderherte Geren, ik! VADER, wat is het verschil tussehen een optimist en 'n pessimist? Dat kan ik u het beste duidelijk ma ken met een practisch voorbeeld, jongen. Stelt u eens een gruyère kaas voor, zoo tentje met van die groote gaten er in. Ziet ge hem voor u? Goed dan, de opti mist ziet alleen de kaas en de pessimist «lleen de gaten. DOOR DEN BAND Heeft ieder land Zijn... specialiteit Om in oorlogstijd, Zooveel mogelijk menschen te vermoorden. Ziehier wat we daarover zoorI hoorden! E In een toekomende slachterij: L Zou Duitschland over de snelste vlieg tuigen beschikken, alsook over de zweven dc luchtbommen die tot op drie honderd kilometer van hun inslagplaats kunnen neirgelaten worden. Ook zou het land van Hitler paraat staan om een bacillen oorlog te voeren. Zou Rusland beschikken over de ge vaarlijkste ramvliegtuigen en zou het nog verder staan dan Duitschland voor den i> bacillenoorlog. Zou Engeland de doodende straal van Matthews tegen zijn vijanden kunnen ge wulken. r 3ou Frankrijk het beste voorbereid zijn toor het voeren van den scheikundigen Oorlog. IE93£2ESSBtR&HBSa«HaESS&SKM Mengelwerk van 14 Mei 1939. Nr 9. oorspronkelijke detcctive-roman door WILLIAM HOLT Na gedineerd te hebben begaf hij zich [Daar het dorp en ging naar het eenige ike hotel, dat Renswoude bezat. Zooals hij wel gehoopt had, trof hij daar een tier speurders aan, die dadelijk na den moord met de hecrcn van de rechtbank meegekomen waren en het verhoor had bijgewoond. Zij maakten samen een wan deling in de zomersche avondstilte. Wel, vroeg Van Gielen, en hebt ge reeds resultaten bereikt? De ander haalde de schouder* op. Wat men maar zoo noemen wil. *ei hij, de moordenaar moet een uiterst voor zichtig misdadiger zijn. Hij is even on bemerkt verdwenen, als hij gekomen is, ronder spoor achter te laten. Nu ja. we hebben in een boschje heesters een stukje toed gevonden, dat uit iemands kleeren b gescheurd toen hij daar zich verschool, 't Is misschien van den moordenaar. Maar in een boek heeft de politie wel een misdadiger te pakken, als men een draad wol van z'n jas of een knoop van z'n broek vindt, maar in werkelijkheid gaat dat zoo niet. We hebben ook ontdekt, dat er in den avond van den moord meer dere auto's door Renswoude gereden heb ben. Missclilen was eene daarvan die van d'n moordenaar. Maar het brengt ons biet verder. Het is een tamelijk wanhopig teval. Is dat alles wat de onderzoekingen «Plevcrden, vroeg Van Gielen. Hier vonden wij verder niets. Maar keet misschien van de ontdekking die teen in o» woning van Professor Evan fctü? Zou Italië de uitvinding van Marconi uitbaten waarbij vliegtuigen, torpüleurs en zelfs kleine onderzeeëers automatisch, dus zonder piloten, tegen de vijand zou den kunnen optreden. Zou de kunstmatige aardbeving door de Amerikanen kunnen aangewend worden. Zouden de... Belgen het beste afweer geschut van de wereld bezitten, op welke hoogte het vijandelijke vliegtuig beweegt, het wordt ten hoogste na het vijfde schot neergehaald... Allee zulle een Braban- gonne daarop!... In alle geval 't is zeer... bemoedigend! ER WERD GEBELD en het bleek een dame te zijn, die liefdadige bedoelingen had. Meneer, ik kom u vragen of u ons ook iets wilt geven voor 'n tehuis voor ongeneeslijke drankzuchtigen. Natuurlijk, dame. Wat heeft u liever: een flesch cognac of een flesch rhum? THANS BESTE GEZELLEN Zou 'k een antwoord wenschen Op de vraag die Tc hier ga stellen Want velen die d'r zich meê bedrogen: Ze luidt, zijn kinderoogen Grooter dan die der groote menschen? Bedrog! Bedrog! Men is dikwijls van meening dat kin deroogen grooter zijn dan die van vol wassenen. Dit is een... oogenhedrog... ver oorzaakt door 't volgende feit: Oogen groeien over-'t algemeen na het zevende Jaar niet meer. Zooals ze dan zijn heb ben ze de grootte bereikt van die van een normaal mensch en gelijken ze dus in het nog niet volgroeide gezicht grooter dan ze eigenlijk wel zijn. Daarna schijnt het dat ze kleiner wor den, wat echter weer ne keer niet het ge val is. Ze gaan zich aanpassen aan het grooter wordende gelaat. Bovendien be rust het groot of klein schijnen van de oogen op het feit, of de oogholten diep of minder diep liggen en of de oogspleet eng of wijd Is. Hoe enger de oogspleet, des te minder ls er natuurlijk van het oog te zien. en des te kleiner lijkt het oog. En... als g'U oogen open doet, zult ge dat ook allemaal reeds wel vastgesteld hebben... maar wat 'n feit is dat is dat bij de kinderen dikwijls... de oogen groo ter zijn... dan den buik! HET JONGE VROUWTJE, dat vier da gen getrouwd was, huilde tranen met tuiten, toen moeder 's morgens na tienen Kind, wat is er? vroeg de oude me- kwam kijken. O, we hebben zoo'n verschrikkelijke vrouw. ruzie gehad, Piet en lk! snikte het vrouw tje. Zoo, dat dacht ik wel, zei de oude mevrouw, aan haar jongen schoonzoon denkend. En waarom was het? Piet wilde... met alle geweld, dat... dat we het in een zaal zouden v... vieren, en lk... ik wil het th... thuis hebben! snikte ze. W&t in een zaal, w5t thuis? infor meerde mama. On... onze... onze... g... gouden brui loft! jammerde het vrouwtje. Voor 'n vooruitziende menage, dat was 'n vooruitziende menage! MENSCHEN UIT ONS DIERBER LAND, Zet U allen nu van kant, Want, hoe zou 'k 't niet meenen 't Monster is opnieuw verschenen. En 't moet ne kameraad zijn of zelfs 'n familielid van 't fameuze Loch-Ness- monster... G'herinnert U toch nog wel, hé! Hewel, dat nieuw monster nu, veroor zaakt voor 't oogenblik veel vrees in de Pyreneeën (d'oorlog ln Spanje is gedaan... en de anderen is nog niet bezig, dus moes ten de joernalisten toch iets vinden om over te schrijvelen hé!). Verscheidene in woners van het dorp Ossun, nabij Tarbes, berichten dat zij een dier hebben gezien van ongeveer twee meter hoogte met de kop van een hagedis, dat verscholen lag in een donker bosch. Gister... zoo vertelt men, schrokken twee vrouwen, die bezig waren lelietjes van dalen te plukken voor een ruiker, he vig, door de verschijning van dit- vreemde dier. Zij snelden terug naar het dorp om hulp te halen, maar, zooals 't natuurlijk altijd gebeurt in zoo'n omstandigheden: als ze terugkwamen met de... redders! was 't beest de gaten uit. en nu is er een ekspeditie ingericht, die jacht op 't mon ster zal maken... 'k Zal U laten weten als ze 't gevangen of afgemaakt hebben!... En zoo'n trunterij willen de joernalisten ons wijs maken... de monsters! DE GEVANGENISDIRECTEUR komt bij den nieuwen veroordeelde in de cel. Deze blijft rustig op zijn stoel zitten. Kunt ge niet opstaan, als ik met u spreek? vraagt de directeur woedend. Neem me niet kwalijk, antwoordt de gevangene, maar ik ben veroordeeld om twee .iaar te zitten en met om te staan. 't Was dus maar logisch ook! 'N DIEP GEDACHT: Voor of na 't Komt weldra Na of voor... 't Is al door! HAD IK EEN... MILJOEN 'k Weet wel wat 'k er meê zou doen!... Maar, eilaas, ik ben 'n arme vent Die geen... centenweelde kent En dat in 'n tijdperk dat er, 'k zeg het [onverveerd Alzoo met miljoenen wordt gejongleerd! 't Geld 'n heeft geen waarde niet meer. allee... behalve als g'er geen 'n hebt... en tegenwoordig, om ne man te zijn, moet ge met millioenen kunnen tellen. Maar zelfs, moest ge ze hebben... zoudt ge bijvoorbeeld een miljoen kunnen be steden aan knoopen, want zooveel is dc verzameling waard van M. Ross Thorn ton. Er zijn gouden, diamanten en knoo pen bij, alhoewel de duurste een houten knoop is die tot den mantel van Sint Maarten zou hebben behoord. Zoudt g'een miljoen kunnen geven aan boeken die alleen handelen over den dui vel, de zwarte tooverkunst en de dooden- IB*HBEBaBES3a0BBSHESBSaH8a«B Neen, welke ontdekking bedoelt ge? We), de justitie heeft beslag gelegd op een flesch met een restant rum. Die rum was vergiftigd en deskundigen heb ben uitgemaakt, dat het geschied is met een vrij zeldzaam vergift, getrokken uit een plant, die in Brazilië voorkomt. Zco- iets geeft ten minste eenige aanwijzing. De beide mannen praatten nog eenigen tijd en toen nam Antoon Van Gielen den terugweg aan naar den Beukenhof Het was intusschen donker geworden en hij stapte flink door. Hij ontmoette niemand op den eenzamen weg, die van Renswoude naar het buiten voerde. Teen hij daar aankwam, vond hij het hek gesloten, maar de portier stond in dc deur van zijn woning een pijp te rooken. Deze opende het hek. Hoor eens mijnheer, zeide hij, u moest niet zoo in het donker alleen hier in den omtrek wandelen. Het lijkt me vrij gevaarlijk. Waarom, vroeg Antoon Van Gielen Wel, men kan nooit weten. De dood van mijnheer Evan geeft toch te denken niet waar. De schurk, die daaraan schul dig is, inocht hier in den omtrek nog eens rondzwerv en. Hij zal wel zoo spoedig mogelijk ge vlucht zijn, denk ik. Ja. dat zal wel, maar men kan toch nooit weten. Om u de waarheid te zeg gen, ik ben daar zoo gerust niet op. Ik heb van nacht nog gedroomd, dat hier iemand om het huis zwierf. Gedioomd, jawel, maar droomen zijn bedrog, lachte Antoon. Niet altijd, mijnheer, antwoordde de man ernstig, ik weet wel dat ik straks Sultan de waakhond van den ketting loslaat. Hij is erg kwaad en ik zou geen vreemde iaden vannacht binnen het hek te komen. Nu dat is misschien een goede maat regel. Maar wacht er mee tot ik binnen ben. Natuurlijk, mijnheer. Ik heb het met den huisbewaarder afgesproken. bezwering! Dit ls de waarde van de bi bliotheek van den Psychic Research Club. Zoudt g'een miljoentje willen afdokken voor... honderd vijf en twintig flesschen... wijn? Voor dezen prijs werden nochtans de laatste flesschen Tokay-wijn uit de kelders van den laatsten Oostenrijkschen keizer verkocht... Enkele dezer fleschen waren honderd jaar oud... maar toch... 8.000 ballekens voor 'n flesch wijn!... Zoudt g'een miljoen kunnen betalen voor een... houten paard? En dit was nochtans volgens een humoristisch statis tieken zou het fameus paard van Troye zooveel gekost hebben! Neen zulle... we zouden er een ander gebruik van maken, hé! beste Lezers en alderliefste Lezerskens.maar we zouden 't eerst moeten hebben! JEP, wat zijt ge toch aan t doen? Ik graaf 'n gracht. Waarvoor graaft ge die gracht? Om geld te verdienen! Wat gaat ge met dat geld doen? Aardappelen en ajuin koopen Waarom doet ge dat? Omdat ge daar sterk van wordt! En waarom wilt ge sterk zijn? Om een gracht te graven... Da's de wereld, zie! DIT ZIJN ('t is reeds lang geleden!) Enk'le wetenswaardigheden Die onder m'n oogen vielen En mij, kwamen bezielen... En die 'k, om U te vermaken, U wel bekend wil maken! In Amerika wordt elke 14 seconden een kind geboren. De doorsnee hulsmoeder werkt minstens 58 uur per week, d. i. 14 uur meer dan de gemiddelde werkman... Nen bravo! a.u.b. Lava is het heetste product die de na tuur te voorschijn brengt. Bij het verla ten van de vulkaan heeft ze een tempera tuur tussehen 2.200 en 3.000 graden Fah renheit. In Syrië is de rouwkleur hemelsblauw, waarmede men te kennen wil geven, dat de overledene de hemel ls binnengegaan. De centrale bibliotheek te Londen bevat 21 millioen boeken. Er zijn op de wereld meer dan vijf dui zend soorten orchideeën. De Zwitsers zijn de grootste kaaseters van de wereld. Zij gebruiken per jaar en per hoofd 23 pond. Volgens Amerikaansche onderzoekers zijn rood-harige menschen over het al gemeen vijftig procent verstandiger dan de rest... Proficiat rosse! Op Java vindt men meer vulkanen dan waar ter wereld ook. De groote rijkdom en vruchtbaarheid dankt dit eiland aan zijn vulcanischen bodem. En daarmee, 'k zeg het graag, zal het volstaan voor vandaag! EEN TEMPER AMENTVOL redenaar te gen hst gebruik van sterken drank, riep in 't vuur van zijn rede uit: En wat, mijne hoorders, zou er gebeuren, wanneer alle kroegen eens op den bodem van de zee mossten zijn? Een stem uit de zaal: Dan zouden er heel wat menschen verdrinken. 'k Kan 't gelooven! EN... OM TE SCHEIDEN En goed ons gedacht te vertolken Gaan we thans 'n epistel wijden Aan d'hoogte der wolken En 't is te hopen... halt! Dat g'er maar niet uit 'n valt. De verschillende wolkenlagen stapelen zich in de buurt op tot een hoogte van ongeveer 10.000 meter. De hoogste wolken zijn de Cirrus, welke gelijken aan een pak lichte pluimen en wier verschijning bij helder weder over het algemeen regen of sneeuw voorspelt. De hoogte van de schaapjeswolken verschilt van 8.000 tot 4.000 meter. Do Cumuluswolken hebben hun basis op 1.230 tot 1.500 meter. De Nimbus, breede grijze regenwolken, zwe ven tussehen 1.200 en 1.500 meter. De Stratus, eindelijk, zijn de lage wolken banken, welke soms de aarde schijnen te raken. 'k Zeg niet dat ge met dit epistel zult in de... wolken zijn, maar 't heeft toch ook zijn interressanten kant! EN NU IETS over ER ZIJN MENSCHEN... Er zijn menschen, die men eenmaal bij zich thuis uitnoodigt maar dan daarna ook nooit meer. Dinges is een van die menschen. Giste ren was Dinges bij Dibbes te eten ge vraagd. Na het eten zette mevrouw Dibbes zich aan de piano. Zij begon een paar Schumannliederen te zingen. En terwijl zij zong... Een prachtstem, zei Dinges tegen den gastheer. Dibbes zei niets terug, maar luisterde naar zijn vrouw. 'n Schitterende stem, herhaalde Din ges een beetje luider. Niet praten, fluisterde Dibbes terug. Ik ben een beetje doof. Daar moet ge wat tegen doen, zei Dinges weer. Nee, Dibbes hield den vinger op den mond. Het ergerde hem, dat Dingens zoo babbelde, terwijl zijn vrouw zong. Waarom doet ge niets tegen die doof heid? kletste Düiges verder. Nog meer geëergerd wees Dibbes met zijn duim naar zijn zingende vrouw. Toen gleed er een glimlach van begrij pen over het gezicht van Dinges. Is het 'm dat, zei hij. Ja, dat kan lk me levendig indenken, dan zou ik ook lie ver doof blijven. 't Manneken uit de Maan. DE KINDEREN KOMEN THUIS, Sinds lang reeds spreekt men van over laden schoolprogramma's, te veel werk, enz. Dit onderwerp wil ik hier niet aan raken omdat het behoort aan menschen die in dit vak meer bevoegd zijn, maar ik zou aan de moeders eenige raadgevin gen willen zeggen die hun kinderen van dienst kunnen zijn wanneer ze van school komen met hun stapels huiswerk en les sen die zoo lang zijn cn toch geleerd moe ten worden. Het kind komt thuis na al een flinke studiedag achter de rug te hebben en het moet nog voort doen om nu goed op te slorpen wat men het gedurende den dag uitgelegd heeft. Wanneer uw kinderen dan thuis komen, hetzij veel lastiger dan 's morgens omdat hun zenuwen gespannen staan na een gan- schen dag school, ofwel slapjes en moe omdat dc reactie nu losbreekt van het gansche uren stil zitten, dan moet moe der daar zijn om ze te ontvangen, *zelfs al is dit moeilijk omdat er zooveel werk blijft staan. Wanneer de kinderen thuis komen hebben ze moeder noodig om even uit te rusten onder haar toezicht, om weer wat fit te worden voor het werk dat wacht. Moeder moet eerst mee aan tafel gaan zitten voor het vier uurtje. Dat is trou wens ook voor de moeder een kleine rust, een deugdelijke onderbreking die maakt dat men na deze paar minuten weer vlug ger aan het werk schiet. Dan moet hun studichoekje al op voor hand klaar gemaakt zijn. Alles wat nutte loos of afleidend is, moet weggeruimd zijn, zoodat de kinderen geen gelegenheid krijgen om hun tijd te verliezen met eerst eens even hiermee te spelen of dat op te ruimen. Het is voor hen reeds zoo moei lijk om weer aan het werk te schieten, daarom moet er ineens flink doorgebeten worden en moet men nen geen tijd doen verliezen. Men moet er ook goed op letten dat zij aan het werk blijven. Niet inbeelden dat zij beter werken wanneer zij dan eens vijf minuten studeeren cn dan weer eens even wegloopen of babbelen. Zooveel te eerder gedaan, zooveel te eerder ook kun nen zij rusten en spelen, maar vooral rus ten want een kind dat tot 10 of 11 uur opblijft en rondslentert kan den volgen den morgen niet goed gesteld zijn. En als een goede engelbewaarder zal moeder dan naast hen zitten of dicht bij hen. Dat kunnen de rustige uurtjes van den dag worden zoo moeder wil. De kin deren werken en moeder stilletjes "reiendl Het komt alles tenslotte hier op neer dat men de gewoonte aanneemt om dit regelmatig te doen. En wanneer de kin- derm vroeger klaagden dat zij hun werk niet afkregen of veel te veel hadden, zul len zij nu blij doorwerken en verwonderd staan dat alles zoo goed vlot. Waarin ligt dat? Omdat moeder bij hen zit, omdat moeder hen helpt, niet zoozeer in het werk maar vooral door haar aanwezigheid die nen soort rust en een soort aanmoediging meebrengt. Veel moeders weten niet wat voor een macht zij op hun kinderen uit oefenen inzake werklust. Zij moeten het maar eens probeeren. PRAKTISCHE ZAKEN. Een vlekkenlijstje. Wij geven hier nog eens een lijstje voor het uitwrijven van vlekken. Dit lijstje kan men gemak kelijk bewaren door het uit te knippen en bijv. aan den binnenkant van de kastdeur te plakken, zoo heeft men het altijd onder bereik als liet noodig is. KOFFIEVLEKKEN. Dadelijk met schoon water afnemen, uitspoelen cn zoo noodig droog wrijven met een schooncn doek. Oude vlekken moet men met geel van ei besmeren, daarna goed uitwasschen. ROESTVLEKKEN. Op kachel of metaaleen papje .naken met wat roet en olijfolie, de vlek inwrijven en na een paar uur met een prop papier verwijderen. Op gewone wijze met kachel- ef metaal glans opwrijven. INKTVLEKKEN. Versche vlekken kan men met citroen verwijderen. Oudere vlekken laat men in melk weeken, daarna wrijft men ze in met een in spiritus ge drenkt lapje. VETVLEKKEN. Op wollen stoffen men legt het kleedingsstuk op de strijk plank, neemt een stuk grauw pakpapier en strijkt met een niet te heet ijzer erover, telkens een schoon plekje van het pap:er nemend, tot bet vet in het papier gedroe gen is. Op kunstzijde: met benzine of nafte. Men zorge dat er geen kringen om staan, door steeds in het ronde te w+ijven zoo zacht mogelijk natuur'ijk FRUITVLEKKEN. Op linnen of katoenen stoffen, tafellakens, enz. Men kookt wat witte boonen, zeel het sap en laat het goed daar een nacht in weeken. Daarna wascht men het op de gewone manier. Op wollen en zijden stoffen men druppelt heet water op de vlek, waar onder men een vierdubbel gevouwen doek heeft geschoven. Telkens een schoon stuk je van den cloek nemen tot de vlek er gansch ingedrongen is. WEL: I. - GEBRUIK NIET: Rubens is een zeer gekend schilder spaar mij de moeite- hij kon met moeite eenig geld voor den ouden dag sparen den wensch uitdrukken Iemand bij zijn woord nemen vermaken II. - GEBRUIK STEEDS HET JUISTE WOORD: is een zeer bekend schilder bespaar mij de moeite hij kon met moeite eenig geld voor den ouden dag uitsparen, den wensch uiten, uitspreken, ie kennen geven, iemand bij zijn woord vatten herstellen. eigenschap: meer van blijvenden aard, hoedanigheid: meer gezegd voor iets dat meer toevallig bij iets komt. geestelijk: geestig: geestrijk: III. - LET WEL: tegenover lichamelijk of wereldlijk, aardig, grappig en fijn (splrituel), r= dat alcohol bevat spiritueux bv. een geestrijke drank, Begaafd met zeer veel levendig vernuft. verergeren: erger maken of worden (naamwoord verergering), ergeren: aanstoot nemen of geven (naamwoord ergernis), TE ZWAAR VOOR DEN SOLDATENDIENST Een jongeling uit Bouvignies, Francois Genol, 19 jaar oud, behcorende tot de lichting van 1240, verscheen voor enkele dagen voor het aanwervingsbureel van Namen en werd niet geschikt voor den dienstbevonden. Dit zal ook niemand verwonderen als men weet dat Genot, die algemeen de kolos wordt geheeten, zoo eventjes 190 kilos weegt. 4s8hhbhs1bshbïüsbhshh083mb1 Van Gielen liep zorgzaam het kiezelpad over, dat naar het huis leidde. Hij had een sleutel meegenomen en opende daar mee de oordeur. In de gang vertoonde zich een bediende. Ik zal meteen de deur maar op nachtslot doen, mijnheer, vroeg hij. Ja, dat is goed, zeide Antoon, en ver volgde Ik geloof dat Jullie nog erg onder den indruk bent. Nu een beetje bang zijn we wel mijnheer, het huis ligt erg afgezonderd. Maar we sluiten deuren en vensters se cuur en u weet, dat de portier den hond loslaat. Was dat dien avond ook maar gebeurd. Sultan vliegt vast iederen in dringer naar de keel. Dan hébben we alle redenen om rustig te slapen, zei Van Gielen. Hij ging naar de huiskamer en zette zich voor den haard, waarin een zacht vuurtje brandde. Dat was anders niet noodig ge weest, want het weer hield zich de laatste dagen schitterend. Al was het ver in den nazomer, het was dien dag beslist warm geweest. Van Gielen staarde peinzend ln het vuur en liet aan zijn geest nog een* voor bijgaan, wat hij de laatste uren ver nomen had. Hij trachtte de verschillende feiten te combineeren. maar hij vond er geen verband tussehen. Bah. zeide hij, of men zich suf peinst en allerlei slimme redeneeringen opzet, het baat heel weinig. Als de schurk die den moord pleegde zich niet opnieuw bloot geeft, geloof ik niet, dat wij hem zullen ontdekken. Op dit oogenblik kwam de huisbewaar der binnen en vroeg of er nog iets van mijnheers verlangen was. Maar Antoon Van Gielen had niets meer noodig. Weineen, zei hij, het beste is, dat we naar bed gaan. Morgen komt er weet een dag. Dan wensch ik mijnheer een goeden nacht. of naaiend oplettend cn rustend meteen. ISBBBBCaflBESBEBBXiaaBBISeX&BaBBIgEEaBBBBMBBMBlBaBMBEIIBBa MEI - BLOEIMAAND 14 Z 5® Zond. na Pasch. H. Pacomius Evanpelie: Vraagt en gij tuit verkrijgen. 15 M Kruisdag. H. Dymphna van Geel. 16 D Kruisdag. H. Joannes Nepomucenus 17 W Kruisdag. H. Paschalis Baylon 18 D O.H. HEMELVAART. H. Venantius 19 V H. Petrus-Caelestinus 20 Z H. Bernardinus van Senen 21 Z 9® Zond. na Pasch. H. Itisberga De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie, 24 Zelfregeeringstr. te Brussel (afdee ling: Handelsinformaties)deelt ons mede: FAILLISSEMENTEN IN BELGIE. Er werden over de week eindigende 5-5-39, in België 12 faillissementen uitgesproken, tegenover 4 over hetzelfde tijdperk, van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende de week 23-4-39 tot 5-5-39. 8 Diversen, 1 Meubelhandelaar. 1 Hoedenmaakster. 1 Kapper. 1 Wisselagent. In totaal werden er van 1-1-39 tot 5-5-39, in België, 268 faillissementen uit gesproken, tegenover 231 over hetzelfde tijdperk van 1938. CONCORDATEN. Van 1-1-39 tot 5-5-39, werden in België 92 aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat, en 63 aanvragen gehomologeerd, tegenover resp. 80 en 45 over hetzelfde tijdperk van 1938. PROTESTEN. Over de weck ein digende 5-5-39, werden in België 2.131 protesten geregistreerd, tegenover 1.815 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1-1-39 tot 5-5-39, werden ln Bel gië 38.907 protesten geregistreerd, tegen over 32.194 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Gezien de bekendheid van ons Handels inlichtingen-bureau, vertrouwen Banken, Industrieelen en Handelaars meer en meer Het incassceren van hun achterstallige vorderingen toe aan onze Incasso-Dienst, Belg. N. V. VAN DER GRAAF Cie, Zelfregeeringstraat, 24, Brussel-Zuid. Opgericht in 1888. BLIKSEM TREFT SCHAPENKUDDE MEER DAN 200 DIEREN GEDOOD Te Chaoubila, in Oostelijk Servië, sloeg de bliksem in een kudde schapen en richtte een ware slachting aan; 96 scha pen en 130 lammeren werden gedood. IESB9BSSQBBBBB3BRBB33B3BKBBB IPS3»j;^tUS832i£w^a38BBEBseBBaa Van Gielen bleef nog even, toen begaf hij zich naar zijn eigen kamer en lag spoedig te bed. Hij kon evenwel den slaap niet vatten. Hij luisterde scherp en meen de buiten de hond te hooren loopen. Met het idee, dat dit toch maar een uit nemende maatregel was, sliep hij ten slotte in. V, Antoon Van Gielen ontwaakte na eeni ge uren van onrvstigen slaap. Hij wist zelf niet waarom, maar hij ontwaakte met liet gevoel, dat er iets niet in orde was. Hij luisterde scherp, maar hoorde niets. Toen voelde hij naai de electrische zaklantaarn, die hij op een stoel naast zich had neergelegd en drukte op het knopje. Hij liet het licht door de ruime slaapkamer spelen, maar bemerk te absoluut niets verdachts. Toch stelde hem dit maar weinig gerust. Hij sprong z'n bed uit en kleedde zich aan, terwijl hij tevens zi.in revolver klaar legde. Hij kon zelf niet zeggen, wat hij eigenlijk vreesde en waarom hij door de heer- schende stilte zich niet geruststellen liet. Antoon Van Gielen was geen lafaard, maar hem beklemde thans een ongekende angst. Hij stak de lamp op, en wachtte dan of er misschien iets bijzonders ge beuren zou. Evenwel er gebeurde abso- j luut niets. Nadat hij zoo eenigen tijd in spanning had verkeerd, opende hij de deur van zijn kamer en zag in de don kere gang. Ook daar echter was alles rustig. Toen aarzelde lilj. Zou dc schrik mij ook al te pakken hebben, dacht hij, vermoedelijk zou ik i mij zeer bespottelijk maken, indien ik alarm sloeg. Ik zal maar weer naar bed gaan. Evenwel er was iets dat hem daarvan weerhield. Hij zag eens rond en opeens verbeeldde hij zich, dat hij een gedempt geluid hoorde. Toen bleef het weer stil, hoezeer hij alle zenuwen inspande. Zou hij zich dan toch vergist hebben? Het geluid was gekomen uit dc richting HERDENKINGEN 14 MEI: 1610. Moord op Hendrik IV, Koning van Frankrijk, door Francois Ravaillac. Hendrik IV was Koning van Navarra, werd Koning van Frankrijk door de ver moording van Hendrik III, doch eerst in 1593, na zijn overgang tot het catholicis- me algemeen erkend, herstelde door het edict van Nantes in 1598 den godsdienst vrede, bracht door Sully de geldmiddelen in goeden staat, bevorderde landbouw, nijverheid en handel, was op het punt zijn sinds lang voorbereide oorlog tegen Duitschland te beginnen toen hij te Pa rijs vermoord werd. 1643. Dood van Lodewijk XIII, Ko ning van Frankrijk. 1881. Eerste gesprek met electrofoor. tussehen Dover en Kales. 1912. Dood te Stockholm, van Jan August Strindberg, Zweedsch dichter en romanschrijver. 1923. Dood. van Charles de Saulces de Freycinet, Fransch ingenieur en staatsman. 1926. Dood van Serrati. 15 MEI: 1773. Geboorte, te Coblenz, van Clé ment Wenceslas, prins van Metternich- Winneburg, Oostenrijksch staatsman. 1813. Geboorte, te Pesth, van Sta- phen Heller, Hongaarsch pianist en toon dichter. 1832. Dood van Karl-Frlederich Zei ter, Duitsch toondichter, vriend van Goete en stichter van de Liedertafel. 1847. Dood te Genua van Daniel O'Connel, bevrijder van Ierland. Was advocaat te Dublin, kwam in 1828 ln het Lager Huis en zette in 1829 de staatkun- I dige vrijmaking der katholieken door. Stichtte in 1830 de Repeal Vereenlglng, ter herstelling van een eigen parlement en van de heroproeping van de unie tus sehen Ierland en Engeland. 1855. Opening van de eerste Wereld tentoonstelling te Parijs. 1859. Geboorte, te Parijs, van Pierre Curie, natuur- en scheikundige, die met I behulp van zijn vrouw, het radium en j polonium ontdekte. 1928. Nobile vertrekt naar de Noord- Dool. 13 MEIi 1703. Dood, te Parijs, van Charles I Perault, Fransch schrijver. 1831. Geboorte, te Londen, van Da- vld-Eduard Hughes, Engelsch natuur kundige, uitvinder van de microfoon. 1848. Geboorte van Alexandre Co- quelin, Fransch tooncelspeler. 1857. Geboorte, te Nevers, van Emile ibsbbbb3b3s3bbb&gbbbbrb&ds&b waar de kamer lag in welke de moord gepleegd was. Even aarzelde de jonge man nog. toen sloop hij ln de linkerhand zijn revolver de gang over. Het zal wel verbeelding zijn, sprak hij tot zich zelf, maar ik wil toch zeker heid hebben. Als ei niemand is, wel dan behoef ik me oot. niet bang té maken. De dooden keeren met terug. Plotseling hoorde lnj iemand naderen. Snel als de gedachte knipte hij het licht van zijn eleccrische lantaarn uit en druk te zich in de duisternis vlak tegen den muur. Geen twee tellen later kwam uit een kleine zijgang, iemand met een bla ker in de hand, wiens gelaat spookachtig verlicht werd dooi- de flikkerende kaars vlam. Van Gielen zag dadelijk dat het de oude hulsbewaarder was. De man kwam uit de kamer van den professor, daaraan kon men moeilijk twijfelen. Toen hij vlak bij Van Gielen gekomen was. trad deze naar voren. Zoekt li iets. zei htj. De huisbewaarder onderdrukte met moeite een kreet van schrik. De blaker beefde ln zijn handen. Groote God. mompelde hij, wie is daar, en hij hief de kaars op om beter te kunnen zien. Ti ben het. zei Van Gielen. Wat doet u door het huis te dwalen midden in den nacht. Ik, lk stotterde de man nog nauwe lijks van zijn schrik bekomen, ik meende iets te hooien en ben gaan kijken. Ik heb echter niets bijzonders kunnen vin den. En ben je ook bij de kamer van den professor geweest? Ja, ik vond het wel wat griezelig, maar er ls niets, hebt u ook iets gehoord? Ja, antwoordde de jonge man altijd nog vol wantrouwen, lk verbeeldde het mij tenminste. U hebt me doen schrikken mijnheer. U kunt wel weer naar bed gaan, het ls alles in orde. V.B.O. Bijdragen: Beschermend Lid: fr. 100 of 50; Steunend lid: fr. 25; Gewoon Ijd: fr. 15; Studenten cn inwonende Leden: fr. 5. Postrekening 412.386, V.B.O., Derrnc-Antwerpen. 3BB8BBB08i4irmS88E83a8B8aBl£iI83B8BS8IBE8B888BaSBS8BB8888RB Chenon, Franse .ïistorieker en jurist. 1938. Het Stadhuis van Tel Aviv wordt door Joodsche werkloozen bezet. De gemeenteraad van Antwerpen noemt de Heeren Gilhuys en Cammans tot bestuurders der Koninklijke Neder- lardsche Schouwburg, in vervanging van den Heer Joris Diels. 17 MEI: 178Geboorte, te Parijs, van Hipo- lite Cloquet, Fransch anatomist. 1817. Geboorte, te Edimburg, van Thomas Davidson, kenner van de voor wereldlijke planten en aardkundige. 1845. Geboorte te Fclgarde, van Ja- i cinthe Verdaguer, Catalaansch épisch lichter. 1862. Geboorte, te Parijs, van Féllx Brancour, toondichter. 1865. Internationale overeenkomst voor de tariefregeling der telegrammen, als gevolg van eene bespreking tussehen 17 landen te Parijs. 1886. Geboorte, te Madrid, van Al fonso Xin, ex-koning van' Spanje. 1936. Het plan Young wordt van kracht. 1938. De Heer Huysmans, Burge meester der stad Antwerpen, brengt een bezoek aan Keulen. 18 MEI: 1884. Napoleon wordt keizer. 1938. Te Los Angeles stort een groot transportvliegtuig neer, er zijn negen dooden. 19 MEI: 1593. Geboorte te Antwerpen van Ja cob Jordaens, Vlaamsch schilder. Hij is zoozeer genre schilder, dat zelfs in vele van zijn religeuse tafereelen, de half jo viale, da half satyrische observatie van den kenner en doorgronder van 't volks leven, naast de rijke bonte kleur en het brio van de uitvoering, een gewichtige factor blijft. (De Mont). 1802. Instelling van het Legioen van Eer door Napoleon. 1825. Dcod van Claude de Saint Si mon. stichter van het saint simonisme. 1898. Dood, te Hawarden, van Wil liam Eduard Gladstone, Engelsch staats man. 1498. Vasco de Gama ontdekt den zeeweg naar Indië. 20 MEI: 1799. Geboorte, te Parijs, van Hono- rê de Balzac, beroemd romanschrijver. Hij was een pessimistisch réalist. Schreef vele romans en novellen, waaraan hij den. algemeenen titel Comédie Humaine gaf. 1875. Overeenkomst van Parijs voor de Internationale Eenmaking van het metriek stelsel van maten en gewichten. RADIOBERICHTEN WEEK VAN 14 TOT 20 MEI 1939 Warschau, 14 Mei, 9.15: Kerkdienst. Poste Parisien, 14 Mei, 8.40: Voordracht. Poste Parisien, 18 Mei, 18.10: Voordracht. Poste Parisien, 20 Mei, 18.25: Actualiteit. Toulouse, 14 Mei, 11.45: Voordracht. Luxemburg, 14 Mei, 8.45: Voordracht. Luxemburg, 18 Mei, 11.15: H. Mis. Luxemburg, 18 Mei, 11.50: Voordracht. Straatsburg, 14 Mei, 11.30: Voordracht. Straatsburg, 14 Mei, 20.15: Koncert ge- [wijd aan Jeanne d'Arc. Rljsel, 14 Mei, 10.05: Gramofoon. Parijs-Radio, 14 Mei, 11.50: Voordracht. Parijs-Radio, 14 Mei, 12.10: Orgelconcert. Rijsel, 17 Mei, 16.25: Kerkorgelrecital. Straatsburg, 18 Mei, 11.30: Voordracht. Rijsel, 18 Mei, 10.05: Gramofoon. Parijs-Radio, 18 Mei, 11.50: Voordracht. Rome fe Milaan. 14 Mei, 11.00: H. Mis. Milaan, 16 Mei, 21: Requiem-Mis v. Verdi. Rome, 17 Mei, 21: Passie volgens St Mat- [theus van J. S. Bach. Rome Milaan, 18 Mei, 11: H. Mis. Milaan, 18 Mei, 21: Passie volgens St IMattheus van J. S. Bach. Brussel VI., 14 Mei, 18.45: Voordracht. Brussel Fr., 14 Mei, 19: Voordracht. Brussel Fr., 18 Mei, 10: Hoogmis. Chatelineau, 18 Mei, 13.15: Voordracht. GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE DEN! NA LEZING. SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND. ZOO STEUNT GE ONS. - DANK EROM. (MBBUBKBEBeiBSBBM&aMaBflaflBB Zullen we niet samen nog eens gaan kijken, vroeg Van Gielen, het is toch wei uiterst merkwaardig, dat wij beiden meenden iets gehoord te hebben. We zullen elkaar gehoord hebben? Hm. Maar weet je wel zeker dat alles in orde is. Heel zeker, u kunt gerust naar bed gaan, luidde het antwoord. Antoon Van Gielen bedacht zich nog even. Ja. zeide hij, het zal ook maar beter zijn. Ik denk dat de zenuwen jou en mij een beetje te pakken hebben. Precies mijnheer, dat zal het zijn. Dan zullen we maar gaan. Ze waren pratend teruggcloopen en Van Gielen stond weer voor de deur van zijn kamer. Nu dan, wel te rusten, zei hij. Wel te rusten, mijnheer. De huisbewaarder ging de trap af en de ander stond op zlja kamer. Hij was echter volstrekt niet van plan dadelijk weer naar bed t# gaan. Hij had nu de vaste overtuiging dat er zeker iets niet in orde was. Het gelaat van den huisbewaarder had zoo groote ontsteltenis verraden, dat die ontsteltenis zeker niet alleen door de plotseling schrik der ontmoeting kon te voorschijn zijn geroepen. Zeker, het was verklaarbaar, dat de man op onderzoek uitgegaan geschrokken was, toen hij plot seling een ander, ook op de gang zag. Maar het was Antoon opgevallen, dat de man niets meer scheen te vreezen. dan dat hij te zamen met hem het huls nog eens doorging om te onderzoeken of er iets niet in orde was. Als hij werkelijk iets meende gehoord te hebben en daarom met een kaars naar boven was gegaan, dan had ltij eigenlijk blij moeten zijn, dat de logee ook wakker geworden was om te zamen op onderzoek uit te gaan. Er is iets bijzonders gaande, dacht Van Gielen en ik wil weten, wat dit is. Hij bleef geruimen tijd wah.'-n. Hij had de lamp uitgedraaid en de deur op niets te zoekelï, niets te meten» Pniets te laten koken (één minuut slechts I) 't is klaaf. Een Liebig Blokje, dat slechts 60 centiem kost heeft me een lite» bouillon verschaft. Het is alsof al waf de moestuin schenken kan eruit opdampt en daarbij de aangena me smaak van Liebig Vleeschextract. Heel zeker zal ik er nog gebruik van maken TOILE-CIRÉE, in alle breedten. bij SANSEN-VANNF.STE, Poperin*.. SüBSüSBSBBSBKBVHBBSXSlZSni.lsaB een kier gezet en tuurde naar de trap opening. Want hij wist zelf niet waarom maar hij vermoedde, dat de huisbewaar der als deze meende, dat hij weer sliep, terugkomen zou. Doch hierin vergiste hij zich toch, ofwel de man wachtte uit voor zichtigheid zeer, zeer lang. Reeds was er meer dan een half uur verloopen en nog was hij niet teruggekeerd. Weer stond Van Gielen in twijfel, wat hij doen zou? Naar bed gaan en aan nemen, dat werkelijk slechts de verbeel ding hem parten had gespeeld? Hij kon daartoe niet besluiten. Hij had gezien hoe verlicht de huisbewaarder zich blijk baar gevoelde, toen lüj gedaan had of ltij hem geloofde en of hij van plan was weer naar bad ta gaan. Dit is zeker, dacht hij bij zich zelf, dat de man beslist niet wilde, dat ik mijn onderzoek voortzette. Welnu dan zal ik het toch doen. En censklap vastbesloten sloop hij weer over de gang en begaf zich naar dat deel van de bovenverdieping, waar de kamer van den professor zich bevond. Hij hield weer zi.in revolver stevig in de vuist en liep zachtjes, na iedere schrede even stilstaan, de adem inhoudend en scherp luisterend. Zoo naderde hij de deur van de beruchte kamer en toen hij nog slechts eenige passen daarvan ver wijderd was, hoorde hij duidelijk dat daar iemand bezig was. Neen ditmaal was geen vergissing mogelijk! Er was daar iemand! Wie kon het zijn, die in dit nachtelijk uur zich bezighield op deze kamer, waar voor eenige dagen nog slechts een vrea sel Ijle e moord was gepleegd? En wat zou de onbekende daar uit voeren? Was het toch de huisbewaarder? Be stond er nog een dienstbodentrap mis schien, waarlangs hij weer naar boven gekomen was. Maar wat zou de man ar uitvoeren? (Nadruk verboden)Ft Vervolgt».

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 9