SINKSEN NEDERLAND'S VORSTIN OP BEZOEK TE BRUSSEL De internationale Toestand Oranje boven! KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER ^OALS D'OUDEN ZINGEN... .OO PIEPEN DE JONGEN... Koningin Wilhelmina hartelijk verwelkomd door onzen Koning Schitterende ontvangsten. - Grootsche plechtigheden. - Geestdriftig onthaal door de Brusselsche Bevolking. - Bezoek aan de Tentoonstelling te Luik. Aan al onze Lezers en Lezeressen, ZALIGEN HOOGDAG Het Duitsch-ltaliaansch Militair Pact geslo ten. - Een Engelsch-Fransch-Russische over eenkomst bijna bereikt. Ernstige incidenten te Dantzig KOOPT HET BLINDENBLOEMPJE! «DE HALLE» Katholiek Weekblad van leper. Bureel Boterstraat 58, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS voor 1 JAAR (per post): Binnenland 25.Frank Engeland 10.Belgas Frankrijk 9.Belgas Belgisch Kongo 9.Belgas Alle andere landen 13.Belgas Alle Medewetkers rijn verantwoordelijk voor hun artikels. T JAAR. N' 22. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,fr. 2 fr. toe), v.-ber. m. adr. t. bur. Kleine berichten (minimum) 4,fr. Rouwber. en Bedank, (min.) S,fr. Te herhalen aankondigingen prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. ZONDAG 28 MEI 1939. Drukker-Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Poperïnge. 12 BLADZIJDEN: 50 CENTIEM. Tel. Poperïnge Nr 9 Postcheckrekening Nr 155.70. Het gebeurde in den vroegen morgen op den vijftigsten dag na Christus' glorieuse verrijzenis uit den doode. Onder het gedruisch van een storm en in den vorm van vurige tongen daalde de H. Geest over de apostelen neer. De leerlingen van Christus begonnen verschillende talen te «preken en te getuigen van de wonderen Gods. Een menigte stond bereid te gelooven. De Kerk trad voor 't eerst naar buiten, de Apostelen begon nen hun eerste sermoenen. In hun eens zoo wankele harten voelden zij een vuur dat niet meer zou gebluscht worden; leven en dood gingen zij trotseeren. De Helper was in hun midden verschenen, de Helper zou hun voorgaan, overal on r''»p tijde. De Kerk Gods was gesticht. En nu na bijna twee duizend jaar staan wij opnieuw cp dezen eersten Sinksendag te zamen ln de gemeenschap der Kerk. De Heilige Geest, eenmaal over de Kerk gekomen, heeft ze niet meer verlaten en is met haar gebleven tot heden. Hij, de groote Helper. Uit een gezelschap van de tiras'.;. 1 armen b een Kerk gegroeid aks een wereldmacht. Gehaat, vervolgd ten doode toe, gisteren en vandaag, staat Zij nog in onze dagen onoverwinne lijk en onweerstaanbaar. Nog is Zij als een onbluschbaar vuur dat over de wereld gaat, lichtjes brandend als met geweldda dige voeten uitgetrapt, maar altijd en overal weer oplaaiend in ontembare kracht. Als een leger, altijd weer teruggedrongen, maar dat ieder- maal opnieuw triomfeerend voorwaarts rukt. Nieuwe legioenen worden weer aangeworven, nieuwe regi- - menten uitgerust, aangevoerd door helden in het vuur gedoopt van den onweerstaanbaren aanvoerder, den H. Geest, den Geest der Belofte, Die de Kerk tol c"e overwinning zal voeren. De Kerk is nog altijd de stormbrigade, die uittrok op dien eersten Sinksendag, sterk door het vuur der genadekrachten, waarmede Zij door den Heiper wordt uitgerust. De geest van Sinksen. De wereld staat dreigender dan ooit tegenover de Kerk. Uit het strijdende leger v. ijken de laffe deserteurs, massa's van landen en volkeren worden geprest en gedwongen Christus' vlag ontrouw te worden. Maar de Helper blijft, da Helper, dia ens co!; als da Troos ter is gegeven. En 't is deze Trooster, die op dezen nieuwen Sinksendag onze harten weer met sterkende bemoediging vervult. De tijden schijnen zwaar en moe.Iiji:. Ir ondanks de ontrouw van velen, gaat er voor onze verraste cajen een nieuwe verjonging en een blijde opleving door de christenwereld. In de bloeiende missielanden staan de velden wit om over vloedig ta oogsten. Nieuwe geslacnten komen aangestapt in het harnas van een diepe geloofsovertuiging en frisschen strijdensmoed. Op wat vele landen van katholieke actie bezitten, bouwt men de hoopvolle verwachtingen voor can Christel'" .'laving van de ontred derde wereld. Een leger van christen vrc..\. aen doet het ideaal van een christelijk huisgezin weer beleven. Een ontroerend Eucharistisch leven hernieuwt de Christen heid en sterkt haar voor den strijd. Midden in een vijandige wereld straalt het licht van caep geloovige Eucharistische Con gressen aiover de verschillende werelddeelen. De wind, de storm van den Ï-T. Geest, waait nog immer waar Hij wil. Op de verbrokkelde pv: i altijd weer de jonge frissche bloesems uit. Een machtig en wonderbaar vertrouwen in de toekomst blijft het onvervreemdbaar deel van het christenvolk. Omdat het weet dat de H. Geest over de Kerk zal waken en Haar met Zijn kracht zal overschaduwen. Omdat het erkent, dat het in zijn geloof en zijn belijdem.s moet blijven het zout en hew geweten dezer wereld. En daarom gaat op dezen Sinksendag ons smeekend gebed tot den H. Geest: -o: Vader van al die arm zijn, om, II Geest, verlicht ons verstand I ISSi.i«.£»..»ÜlkBBB3I.BIlBBBBHBBB:;iBBB8BBBBBB3BBBB3S3BSBBaBBSBBï; ■BBBBBBBBI i.::.udrren was doorheen de gescliiede- r.is liet bij uitstek toegewijde land der Mariavereering en de Mariale plechtig heden beentje Somers, een moederke met 'n bende kinderkes, kende veel zorgen en kommer, niet alleen om in de vele licha melijke behoeften van haar lievelingen te voorzien, maar eerst en meest nog om aan deze ontvankelijke kinderzielkes 'n dwars- door christelijke opleiding te geven. Miel, haar man, wroede hard en wrocht zijn vuisten schier kapot, maar bleet echter voor zijn lievelingen een toonbeeld van 'u rechtgeaard en ongeveinsd christen eciile genoot tn vader!... I11 't vooruitzicht der schoone Meimaand Werden enkele bladen gekleurd zijdepapier aangekocht waarmee Deentje niet hare kinderen aan 't knippen, aan 't vlechten en aan 't vouwen gingen, eiken avond, 11a de klastaak. Miel, met den oudsten, knapte de bloemparkeu op achter het huis waar de bottende tulpen midden geurige cn kleurige hortensias prijkten. Ook de res tende paaschlelics en de eerste jasmijnen werden nagezien en gesneden op dezen schoonen Meiavond... Moeder bad de kleinen beloofd liet Ma riabeeld te mogen versieren 11a de school. Hat een pret voor de kleuters I... Ieder een wou en zou meehelpen!... Marietje zorgde voor het troontje, waarop zij het beeld hare heilige patrones zou plaatsen. Haar naaidoos werd overtrokken niet een sneeuwwit, geborduurd lakentje, waarop zij ook enkele gekleurde roosjes bad ge speld. Joseetje had met z'11 oudste broer Raul een baldekijn opgetimmerd uit enkele plankjes van magarinekistjes vervaardigd. Moeder Lena smukte het ruwe hout op niet geel en blauw zijdepapier waarop en kele zilveren sterren zoo passend glinster den. M idden de schouw werd de troon met baldekijn geplaatst waarop de vader des huizes het Mariabeeld stelde... De gan- sclie familie was druk in de weer om elk bet zijne hij te brengenkransen en fes toenen slingerden 0111 en rond Maria's troon; liet ganschc en geheele schouwblad werd met bloemen en kandelaars volge- zet... Kortom, 't geleek daar op '11 heilig- in dat nederig huizeke te lande... Wat was dat schoon en rijk in z'11 een voud!.., I11 het halfduister van den val avond werden de kaarslichtjes aangesto ken cn daar stond het Lieve Vrotiwke in de volle schittering van dat helle licht. 0111 haar beeld heen, waarrond tintelden in zooveel varieerende kleuren de door reine kinderhandjes gevlochten en gewonnen bloemen en wimpels. De ouders en kin deren vielen op de knieën cn vader las het avondgebed vóór wijl de heele familie de gebeden naprevelde Ken Marialied in koor gezongen besloot deze intieme en indruk wekkende plechtigheid, die .eiken avond 'hernieuwd werd!... I11 de buurt stond ook een Grot van O. L. Vrouw van Lourdes, waar lieel liet gebuurte eiken avond bijeenkwam. Onder het zingen van liederen en het bidden van den Rozenkrans werd er gebedevaard en gesmeekt, gedankt en geprezen, de goede Moeder ter ecrel... Ook de familie bo mers was er stee4s voorbeeldig vertegen woordigd. Van kindsbeen af groeide deze kinder schaar op in '11 atmosfeer die wijding, en geloofsuiting keniherkte. Gelukkige kinderen, die zulke voorbeel dige ouders hebbengelukkige ouders die huil christen evenbeeld weerspiegeld zien in elk hunner kinderen!... Zoo d'ouden zingen, zoo piepen de jon gen, was de inzet van ons artikel. Zoo knaap, zoo man 1 zegt het spreekwoord. E11 dat ander: «Jong geleerd, is oud ge daan 1 Ken kind van Maria gaat nooit verloren!»... Ouders, die dit leest onder houdt levendig hij uw kroost de ware godsvrucht tot Maria... opdat uw lieve schatjes langs en door Maria tot Jezus dikwijls gaan kunnen cn vast en zeker uw vreugde wezen in uwen ouden dag en uw kroon in 't ander leven 1... Onze Lieve Vrouwke van Vlaanderen bewaar ons steeds aan U, opdat ons lan- dekc immer de schoonste parel weze aan uw kroon!... Opdat moederweelde en vrouwenadel onder de wijde plooien van uw schutsmantel moge voorts gedijen en gaaf blijven 1... opdat het geslacht van morgen weze zonder treurnis om gebeur lijk ontvallen grootheid en roem in de Mariavcreering. G. O. W.-VL. Begunstigd met een heerlijk zomerweertje, middenin tusschen een zwarte haag van duizenden nieuwsgierigen die luidruch tig de koninklijke genoodigde welkom beeten, trekt de koninklijke landau, getrokken door vier paarden, en waarin Ko ningin Wilhelmina aan de rechterhand van onzen Vorst, Koning Leopold lil, zit, naar het Koninklijk Paleis. Op gansch den weg, van aan het Noordstation, aiover de Kruidtuinlaan en de Koninklijke Straat tot aan den ingang van het Ko ninklijk Paleis, staan soldaten in houding langs den weg. Ook talrijke rijkswachtmannen, voor de eerste maal in nieuw uniform, begeleiden de koninklijke koets. Op den achtergrond zien we de Kruidtuin met de serren. In den inzet: Koning Leopold III met Koningin Wilhelmina in de landau op doortocht door de Koninklijke Straat. KONINGIN WILHELMINA VERLAAT DEN HAAG. De Vorstin van Nederland, Koningin Wilhelmina, bracht deze week het be loofde tegenbezoek aan Brussel en was te gast bij onzen Koning. Dinsdag 11. verliet Hai% Majesteit Ko ningin Wilhelmina rond 14 uur Den Haag om naar Brussel af te reizen. In de buurt van het station had zich al daar reeds een geestdriftige menigte ver zameld, die de Vorstin uitbundig toe juichte vooraleer zij de Koninklijke trein instapte. Talrijke Nederlandsche overheden wa ren aanwezig om de Koningin een goede reis te wenschen. AAN DE GRENS. Enkele minuten na 15 uur kwam Ko ningin Wilhelmina met den Nederland- schen Koninklijken trein toe te Esschen, Belgisch grensstation. Prins Karei, Graaf van Vlaanderen, was reeds voordien te Esschen toegeko men met den Belgischen Koninklijken trein, om Nederland's Vorstin welkom te heeten op Belgischen bodem. Het station van Esschen was feestelijk versierd en talrijke personaliteiten waren er aanwezig. Bij de aankomst van de Koningin juichten de kinderen van Esschen, bij het station verzameld, uitbundig toe. wijl de muziekkapel Te Veldeblaasde. Bij het uitstappen uit den Koninklijken wagen werd Koningin Wilhelmina tegemoet ge treden door Prins Karei. Onder het spe len van het Wilhelmuslied schouwde de Koningin de eerewacht, bestaande uit vier afdeelingen van het 6" Linieregiment, opgesteld in het station. Bloemen werden de hooge bezoekster aangeboden en de aanwezige personali teiten werden haar voorgesteld. Met allen onderhield de Vorstin zich enkele oogen blikken. Deze plechtigheid afgeloopen, stapten Koningin Wilhelmina en Prins Karei, alsmede hun talrijk gevolg, in den Belgi schen Koninklijken trein, die te 15.30 uur, (Vervolg op 2' blad) VNGIN WILHELMINA TEN STADHUIZE ONTVANGEN jConingin Wilhelmina en Koning Leopold op weg naar het Stadhuis van Brussel komen in de open landau op de typische Groote Markt toe. HOOG BEZOEK. Er is een tijd geweest, dat het for malisme, van bezoekende Vorsten of Présidenten, uit den booze werd ge acht; dat men het ondemocratisch en ouderwetsch ging bestempelen, dat men er niets andere meende in te ontwaren als ijdele praal en kapita listische verkwisting. Dergelijke op vattingen kenmerken vooral het eer ste decenium na den oorlog. Thans, dat Hare Majesteit 'Wilhel mina, Koningin van Nederland, het bezoek beantwoord heeft dat Koning Leopold haar bracht in November van vorig jaar, voelt iedereen, dat een dergelijke plechtigheid heel wat meer is dan eenvoudige praal, maar dat in de Vorsten zelf volkeren ge symboliseerd zijn, met hunne geschie denis, hun kuituur en hun karakter. De ontmoeting van de Nederlandsche en Belgische Vorsten is de ontmoe ting van de volkeren die in beide landen wonen, van de Nederlanders, de Vlamingen en de Walen. Voor ons, Vlamingen, beteekent het zelfs veel meer, het Is een contactname met een stamverwant volk, met wie we zoovele geschiedkundige herinnerin gen gemeenschappelijk hebben. De Koningin van Nederland, werd feestelijk ontvangen in eigen taal te Brussel, de stad waar eens haar roem rijke voorzaat, Willem van Oranje, bij de troonafstand van Keizer Karei, zijn arm aanbood om de vermoeide Vorst te steunen. TOENADERING. Dit bezoek is niets anders geweest dan de bevestiging van den wil tot samenwerking op aüe gebied der twee landen, die reeds tot uiting kwam bij hei bezoek van Koning Leopold te Amsterdam en die ingegeven wordt in een gevoel van lotsverbondenheid ten overstaan van de internationale gevaren die eventueel hen zouden kunnen bedreigen. Van deze samenwerking zijn er reeds verschillende uitingen, zooals de bestendige commissie voor Bel gisch-N ederlandsche economische toe nadering, de wederkeerige bezoeken van Nederlandsche en Vlaamsche kunstenaars en geleerden, van Ne derlandsche en Belgische schoolkin deren, enz. In hei bezoek van Koningin Wilhel mina aan Koning Leopold, ligt veel meer dan de praal, die een opper- vlakkig toeschouwer er in zou willen zoeken; men voelt er in de bekom mernis van de kleine volkeren tegen over het imperialisme van de groote mogendheden, het streven naar we- derkeerig begrijpen en de zucht naar nauwere samenwerkingkortom daar wordt men de harteslag van de vol keren gewaar, die wonen in de lage landen aan de zee GEMEENSCH APPELIJKE GESCHIEDENIS. Zestien eeuwen lang, hebben de Ne derlanden (het huidige Nederland en Belgie) roei en wee gedeeld. Samen werden ze gekerstend, samen kenden ze den strijd tegen de wilde Noordzee en moesten ze de offers brengen van bloeiende dorpen die thans verzwol gen liggen onder de golven; vrijheid en nering was de gemeenschappelijke leuze van hunne bloeiende gemeenten in de Middeleeuicen. De afzonderlijke graafschappen, hertogdommen, prins bisdommen, die naast mekaar leefden in vasaliteit van Duitschland of van Frankrijk, werden voor het eerst tot een onafhankelijk geheel verbonden onder de Burgondische Hertogen. Toen Keizer Karei dit rijk erfde werden we de onderdanen van de zelfde Vorst die ook in Duitschland, in Spanje en in de overzeesche kolo niën van Spanje heerschte. Na de troonsopvolging van Filips II, werden we beschouwd als een wingewest, be zet en uitgezogen door Spaansche troepen. Toen kwam de opstand, die algemeen was en die moest leiden tot de oprichting van een zelfstandig rijk onder de leiding van Willem van Oranje, de ziel van de beweging. Door de herovering van het Zuide lijke gedeelte door Alexander Farnese scheidde het Noorden zich af, terwijl wij in het Zuiden ondenoorpen ble ven. De Vereenigde Provinciën ken den onder het beleid van hun stad houders, de afstammelingen van Wil lem van Oranje, een tijd van onge kende ontwikkeling en bloei, werden zoo machtig dat ze zelfs Spanje en Engeland wisten te bedwingen. We kunnen ons terecht afvragen wai dat rijk zou geweest zijn was ook het Zuiden erin gelukt het Spaansche juk af te werpen. Drie honderd zestig jaar zijn sedert die afscheiding voorbijgegaan waarin het Noorden een vrije, rijke, ontwik kelde Staat is geweest, maar waarin wij, Vlamingen, niets anders dan ver drukking en iiiden gekend hebbe::.. Na een niemee kortstondige verseni- ging (15 jaar) in 1815, kwam de nieu we scheiding in 1830, die aanleiding was voor de Vlamingen tot een nieu we strijd, die pas honderd jaar later zijn vruchten zou gaan afwerpen. Bizonder verheugend is dat bezoek van de Nederlandsche Koningin aan Brussel geweest omdat het de onbe grijpende Brusselaars en Walen, ge leerd heeft dat de taal der Vlamingen, niet deze is van de achterlijken en mindenvaardigen in Belgie, zooals zij het meenenmaar tevens van een kultureel hoogstaand volk, dat rijk is geworden door zijn handel en zijn arbeid, dat een koloniaal rijk bezit dat de groote landen hem kunnen benijden, dat in alle uitingen van we tenschap en kunst mede met de groot sten aan de spits staat. Voor eens is onze taal aan de eer geweest te Brus sel, zooals nog nooit te voren. BESLUIT. De groeiende toenadering tusschen Noord en Zuid, is ingegeven door veel i gemeenschappelijke belangen. Er is het gevaar van buiten, de nood van onze wederzijdsche economische toe stand die door intenser ruilverkeer gemeenschappelijk kan hersteld wor den, er is de gemeenschappelijke kui tuur, die door wederzijdsche bevruch- tiging, in beide landen nog kan ver heven worden. Wel zijn er ook wrij vingspunten: de naijver tusschen de havens van Rotterdam en Antwerpen, de kanalenstrijd, doch van zoohaast de geest van welivillendheid heerscht, die blijkt uit elke toenadering, schij nen de oplosingen zich nog tamelijk gemakkelijk voor te doen. Wellicht komen er geen accoorden tot stand, noch economische, noch militaire, doch bestendige voeling en samen- iverking kunnen wellicht tot even goede, zooniet betere resultaten lei den. De lage landen aan de zee zijn op mekaar aangeicezen. Er is teel meer dat hen verbindt dan hen scheidt. Moge de samenwerking langdurig en vruchtbaar wezen! (Verboden nadruk.) ROSKAM. PLECHTIGE ONDEKTEEKENING VAN HET DUIT8CH—ITAL1AANSCH BIJSTANDSPACT Door de HH. van Ribbentrop en Graaf Ciano werd Maan dag morgen 11. te Berlijn op plechtige wijze het Duitsch-Ita- liaansch militair pact onderteekend. Talrijke Duitsche en Italiaansche personaliteiten waren op deze plechtigheid aanwezig. (Zie foto 2' blad). Door beide staatslieden werd e<m rede gehouden, waarin zij in ronkende zinnen wezen op liet machtsblok van 150 millioen mwoners, thans door Duitschland en Italië gevormd, macht staande onder de leiding van Hitler en Mussolini en waarmede de wereld rekening zal moeten houden. Het gemeenschappelijk j hoogste doei van beide volkeren is den vrede te bewaren, maar terzelvertijde vast besloten zijnde hun onvervreemdbare rech- ten op leven en ontwikkeling te verdedigen. Het gevormde 1 machtsblok is onoverwinbaar. verklaarde de H. von Ribbentrop. Tusschen Hitler, Mussolini en den Koning van Italië wer- I den om deze onderteekening telegrammen van gelukwenschen 1 gewisseld. Het gesloten pact voorziet een algeheeie samenwerking op 1 gebied van internationale politiek. Beide landen zullen op alle wijze steeds elkaar steunen en elkaar bijspringen, ook in geval van oorlog, onder alle omstandigheden. Het pact is geldig voor tien jaar. Door de Duitsche en Italiaansche bladen werd het sluiten 1 van dit pact ten zeerste opgehemeld. In feite brengt het wei nig verandering in den toestand, gezien beide landen reeds zoo 1 nauw verbonden waren. I NAAR EEN ENGELSCH—FRANSCH—RUSSISCH AKKOORD In den loop dezer laatste dagen schijnt er groote kentering te zijn gekomen omtrent de houding der Engelsche Regeering ten overstaan van de Russische voorstellen tot het sluiten van een defensiepact tegen verdere aanrandingen. Deze kentering spruit voort uit het feit dat in het Lager huis, tijdens een debat over de Engelsche buitenlandsche po litiek, het gebleken is dat de Engelsche openbare meening wenscht dat spoedig een akkoord met Rusland zou gesloten worden in een breederen zin dan door de Engelsche Regeering eerst voor gehouden. Van halve maatregelen wil men niet meer. Anderzijds werkte de Fransche invloed op de Engelsche Re geering om een meerdere tegemoetkoming van Engeland tegen over de Russische voorstellen te bekomen. Frankrijk is immer al gebonden met Rusland door een militair verdrag. Bij zijn reis naar Geneve, om deel te nemen aan den Vol kenbondsraad die aldaar gehouden werd, heeft Lord Halifax besprekingen gevoerd met Fransche Ministers, bij een oponthoud te Parijs. Te Geneve werden de onderhandelingen voortgezet tusschen Lord Halifax en H. Maïski, Russisch gezant te Londen en Russisch afgevaardigde op den Volkenbondsraad. Naar ver luid hebben deze besprekingen geleid tot wezenlijke vorderingen. In het Lagerhuis verklaarde Heer Chamberlain V/oendag 11. dat het sluiten van een overeenkomst met Rusland nakend is. Nog enkele punten dienen geregeld, die geen groote moeilijk heden zulien opleveren. Na het Sinksenverlof hoopt hij een uit voerig relaas te kunnen geven. In de internationale politieke, kringen schijnt men intusschea overtuigd te zijn dat vóór Sinksen een akkoord zal worden bereikt. BBBBBBBBBBBB ZWARE INCIDENTEN TE DANTZIG Intusschen hebben zich een paar zware en betreurenswaardige incidenten voorge daan nabij Dantzig. Het eerste en ernstigste had plaats te Kalthof, dorp bij Dantzig. Een menigte Nazi's in uniform hebben er een Poolsch tolkantoor aangevallen. Enkele schoten werden gelost. De Nazi's drongen den post binnen, verjaagden de Poolsche tolbeamb ten en braken het gebouw af. De Dant- ziger politiekommissaris weigerde hulp te verleenen aan de Polen. Toen het incident door den Poolschen kommissaris bij de Vrijstad bekend werd, besloot deze zijn onder-kommissaris met twee bedienden er naar toe te zenden. De Dantziger politie weigerde eenige geleide, zoodat de Polen alleen per auto vertrok ken. Te Kalthof werden zij door Nazi's aangevallen, tot de voerder van den Pool schen auto een revolver uithaalde en een Nazi neerschoot. Van Duitsche zijde wordt het geval heel anders uiteengezet en wordt alle schuld afgewezen. Alle schuld wordt op den chauffeur gelegd. Da Poolsche Regeering heeft op kracht dadige wijze geprotesteerd tegen den aan val op het postkantoor en de Senaat van Dantzig eischt de uitlevering van den schuldigen chauffeur. Van weerszijden worden sancties geëischt. Toch heeft de Senaat van Dantzig besloten de orde te handhaven. Naar het blijkt wenscht de Duitsche Regeering thans niet dat dergelijke inci denten zouden opgedreven worden. De post van Kalthof werd door Pool sche beambten terug bezet. Op nog een andere plaats deden zich ook incidenten voor, maar van lichteren aard. Duitsche vliegtuigen overvlogen Poolsch grondgebied. Een moest landen. Het was een vliegtuig van Tcheckisch model. De vliegenier werd aangehouden en het toe stel aangeslagen. GOEBBELS ZEGT DAT DANTZIG DUITSCH IS Te Keulen hield Minister Goebbels een groote rede, waarin hij o.m. verklaarde dat Dantzig Duitsch is en dat het naar Duitschland wil terugkeeren. De Fuhrer heeft de leiding dier kwestie zelf in han den. Tenslotte stelde Goebbels nogmaals den eisch van koloniën voor Duitschland. WAT HET ENGELSCH-RUSSISCH AKKOORD ZOU BEHELZEN Donderdag was men nog steeds over tuigd van het spoedig sluiten van een overeenkomst tusschen Engeland en Rus land. Naar welingelichte bron zou deze overeenkomst volgende punten bevatten; Engeland, Frankrijk en Rusland zullen een pakt van wederzijdschen steun slui ten dat in voege zou komen in geval van rechtstreekschen aanval op de Europee- sche bezittingen van een dier drie landen. Verder wordt een overenkomst voorzien tot raadpleging ln geval van een aanval op gewaarborgde landen. DUITSCHE MISNOEGDHEID In de Duitsche politieke middens ls men ten zeerste misnoegd om de wending die de besprekingen tusschen Engeland en Rusland genomen hebben. Bedreigin gen werden zelfs geuit in den zin dat Duitschland daartegen op de juiste ma nier zal weten te antwoorden. HITLER EN DANTZIG Naar verluidt heeft de H. Foerster, lei der der Nazis van Dantzig, een onder houd gehad met Hitler. Hitler deed hem zijn beste groeten overmaken aan de be volking van de Vrijstad. Anderzijds meldt een Dantziger blad dat het akkoord door de stad vroeger ge sloten met Polen, niet meer bestaat en eischt het de terugtrekking der Poolsche tolinspecteurs uit Dantzig. Polen moet zich niets meer aantrekken van de stad. !flI!9B5iHSBBBBBB£flfiBBBSIf BS0KBB Vandaag. Sinxen-Zondag, wordt over geheel WEST-VLAANDEKEN, in alle steden en dorpen het kleine, paarse BLOEMPJE verkocht voor de Blinden! Wie zou weigeren zijn frank of half frankske te schenken voor een Werk, dat de belangen behartigt van hen die in de zwarte duisternis den strijd van het leven te voeren hebben. Bij voorbaat dank in naam van onze blinde bescher melingen. «Licht en Liefde voor onze Blinden.» IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBIBBBBBBBBBBBBBBBBBBBklBBBMBa DE SNELTREIN WARSCHAU-GDINGEN NABIJ DANTZIG ONTSPOORD Diclit bij bet station van Dantzig, is in bet spoorwegnet de sneltrein Waarschan- Gdingen, die met groote snelheid d« vrissels overreed, ontspoord. Gelukkig werden weinig reizigers erg gewond, het materiaal, zooals wij op bovengeplaatste feto zien, er slechter aan toe. Een reizigerswagen werd in tweeën getrokken en do lokomotief krntelde gansch om.

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 1