Wereldgebeurtenissen In ons Land VLAANDERENS BEDEVAART Een vierkante meter uit mijn heveken of de scherven eener vroegere generatie ngwO.L.V. »w tourdes Nederland's Vorstin op bezoek te Brussel OORLOGSHERINNERING SINKSEN EN DEN IJZERTOREN WE ZENDEN ONS BLAD onder het spelen van het Wilhelmus langzaam het station verliet en naar Brussel toog. Langs den verderen tocht van den Koninklijken trein waren tal rijke gemeenten rijkelijk versierd en bevlagd. Het bezoek van Koningin Wilhelmina aan België was ingezet. GEESTDRIFTIGE ONTVANGST TE BRUSSEL. Reeds lang voor het aangekondigde uur van aankomst had zich een ontzaglijke menigte verzameld op het Rogierplein. Duizenden en duizenden waren er samen- gedrumd. In de straten en lanen langs waar de Koninklijke stoet verder zou doortrekken was de menigte niet minder talrijk en langs den te volgen doortocht stond een reusachtige massa opgesteld. De Noordstatie van Brussel en de stra ten en lanen van den doortocht waren rijkelijk versierd. Overal triomfbogen vaandels, wimpels, bloemen, draperijen en allerlei andere versieringen. Brussel was in feesttooi. In het station was het 9" Linieregiment opgesteld als de eerewaclit, met de mu ziekkapel met paradetrommels en klaroe nen aan den kop. Te 4.20 uur kwam Ko ning Leopold, vergezeld van zijn vleugel adjudant en zijn hofdignitarissen, in het perron toe. Bevelen weerklonken in het Nederlandsch, de soldaten stelden zich in houding, de klaroenen hieven het "Te Velde aan, wijl de muziekkapel het Va- derlandsch lied deed weerklinken. Waren reeds aanwezig: de HH. Max, Burgemeester te Brussel; Baron Houtart, Gouverneur van Brabant, en talrijke an dere hooge personaliteiten. Te 4.30 uur stoomde de Koninklijke trein het station binnen. De lokomotief was versierd met Nederlandsche en Bel gische vlaggen en wapenschilden. Koningin Wilhelmina, dragende een wit-zijden gewaad, blauwen mantel en Idem hoed met blauwe veeren, werd bij het uitstappen van den trein welkom ge- heeten door Koning Leopold UT. Daarna werd Hare Majesteit voorgesteld aan de aanwezige personaliteiten en werden haar bloemenruikers aangeboden, o.m. door af gevaardigden van het Verbond der Ge- Wf n Geïnterneerde Belgische Militairen te 5.20 uur de breede deur op de verdie ping open ging en Koningin Wilhelmina en Koning Leopold op het balkon ver schenen. Na langdurig gejuich trokken beide Vorsten zich dan terug en de volks massa begon langzamerhand de plaats te ontruimen. Wat later werd door den Nederland- schen gezant, in naam van Koningin Wil helmina, een krans neergelegd op het Graf van den Onbekenden Soldaat GALAFEEST IN HET KONINKLIJK PALEIS. Dinsdagavond werd nog op het Ko ninklijk Paleis aan Hare Majesteit Ko ningin Wilhelmina een galafeestmaal aangeboden. Waren verder ojn. aanwe zig: Z. Exc. Mgr Van Roey, Aartsbisschop een open hofkoets, Ingespannen h la Deaumont -. Langs den ganschen door tocht stond een Jubelende menigte opeen gepakt De Koningin droeg deze maal een schitterend kleed in goudbrokaat en een zwarten hoed met gulden versiering. In drie andere koetsen hadden het ge volg van Koningin Wilhelmina en Ko ning Leopold plaats genomen. De Marktplaats te Brussel was heerlijk versierd en bevlagd. De plechtige ont vangst bood dan ook een onvergetelijk schouwspel midden dit prachtig kader. Even geestdriftig bleef de menigte bij de aankomst van Koningin Wilhelmina op de Marktplaats. Onder het klokkengelui en het spelen van het Wilhelmuskwam de Konink lijke koets op de binnenplaats van het stadhuis toe. Heer Burgemeester Max heette de hoo- j ge bezoekster welkom op het stadhuis. In het Nederlandsch sprak de Heer Max zijn welkomrede uit. Hij ook wees op de nau we banden die beide volkeren binden. Hare Majesteit dankte om de welkom- IN EEN WEELDERIGE ZONNE HERLEEFT DE NATUUR van Mechelen; het gevolg van Koningin Wilhelmina, met o.m. den Heer Pattyn, i wenschen en ook om de geestdrift waar- Minister van Buitenlandsche Zaken van I mede zij begroet werd door de Brussel- Nederland; Z. Exc. Mgr Micara, Pauselijk sche bevolking. f i Koningin Wilhelmina is te Brussel aan gekomen. Bij het uitstappen uit den trein v.-ordt zij door Koning Leopold, die haar op het perron opwachtte, welkom gehee- ten. Wa zien Koning Leopold haar hier den hand drukken. in Nederland. Het Wilhelmus weer klonk lntusschen ook onder de gewelven van de statie. Toen Koningin Wilhelmina en.Kening Leopold uit de statie traden om plaats te nemen in een open rijtuig, steeg een on beschrijfelijke ovatie op van uit een on afzienbare menschenzee, die daar bijeen gestroomd was. Tot op de daken toe had den toeschouwers plaats genomen. De schoolkinderen van Sint Joost-ten-Noode wuifden blij met vlaggetjes, al roepende; Leve de Koningin Langzaam zette de Koninklijke stoet den tocht in; voorafgegaan door een es- cadron Rijkswachters, in hun nieuw en mooi uniform, met zwarte laarzen, witte rijbroek en hooge haren pet. Langs den doortocht kwam aan het ge- Juich geen einde. De Koningin beant woordde de toejuichingen met een hand- groet en hoofdbuigingen. Zienlijk bleek zij aangedaan door het geestdriftig ont haal dat haar te beurt viel te Brussel. Bij het voorbijtrekken van de Congres kolom brachten Koningin Wilhelmina en Koning Leopold een groet aan het Graf van den Onbekenden Soldaat. Op het Paleizenplein was ook een ont zaglijke menigte samengestroomd. Hier ook heerschte uitbundige geestdrift bij de aankomst van den Koninklijken stoet. Op het Koninklijk Paleis waren reeds aan wezig: de HH. Van Cauwelaert, Gillon, al de Ministers, Burgemeester Max, enz. Onder aanhoudend gejuich en het spelen van het Wilhelmusstapten Koningin Wilhelmina en Koning Leopold uit hun rijtuig en trokken liet Koninklijk Paleis binnen. De volksmassa kwam dan even tot rust, maar niet voor lang. Weldra kwam er te rug leven in en werd aanhoudend en luid ruchtig geroepen: «Op het balkon», tot Nuntius te Brussel; talrijke Gezanten; de HH. Ministers; de HH. Van Cauwelaert, Gillon, enz. Eerst door Koning Leopold werd een rede gehouden, waarin hij eerstens Konin gin Wilhelmina bedankte om het tegen bezoek dat zij heeft willen brengen, wat een nieuw bewijs is van de levendige vriendschap tusschen Noord en Zuid. Bei de natiën gaan trots op een groot ver leden. Beide vertrouwen op hun instel lingen. Beide ijveren voor den vrede. Bei de eischen dat hun lotsbestemming in eigen handen blijve. Hare Majesteit de Koningin heeft onlangs een oproep ge richt tot haar volk voor een moreele en zedelijke herbewapening. Deze woorden hebben ook hier weerklank gevonden. Het ware zelfs wenschelijk dat deze oproep zou beproefd worden op het internatio naal plan. Waarom zouden de kleine Sta ten, die 100 miilioen inwoners tellen, niet besluiten tot een duurzame eensgezind heid op ekonomisch en zedelijk gebied. Een dusdanige medewerking zou het vre- desideaal dienen. De Koning besloot zijn rede met zijn beste wenschen te sturen aan Koningin Wilhelmina, haar Koninklijke Familie, Nederland en zijn koloniën. Hare Majesteit Koningin Wilhelmina antwoordde op de rede van Koning Leo pold. De Vorstin uitte eerst haar dank voor de woorden door Koning Leopold uitgesproken. Zij dankte meteen om de geestdriftige wijze waarop zij ontvangen werd in de Belgische hoofdstad en wees ook op de nauwe banden die beide volke ren binden. Het zou haar zeer verheugen mochten de woorden die zij gericht heeft tot haar volk, een ruimeren vorm kunnen krijgen. Niets mag verzuimd worden om langs den weg van wederzijdsch begrijpen tot eensgezindheid te geraken op zedelijk en ekonomisch gebied. Hiervoor is Neder land's medewerking verzekerd. Wellicht is hier voor België of voor Nederland een belangrijke taak in gelegen in verband met den sociaal-ekonomischen nood waarin de wereld steeds dieper dreigt te verzinken. Koningin Wilhelmina besloot eveneens haar rede met te drinken op de gezond heid en welzijn van Koning Leopold, van zijn Huis, van het Belgisch Volk van hiel en van over zee. Beide redevoeringen werden uitgespro ken in het Nederlandsch. Na de rede van den Koning werd het Wilhelmusge speeld en na de rede van de Koningin de BrabaiiQonne EEN FOLKLORISTISCHE STOET TE BRUSSEL. In den avond trok een folkloristische stoet door de Brusselsche straten. Groe pen van honderden lieden, scouts, enz., hielden een monstertaptoe. Het werd een grootsche fakkeloptocht. Talrijke vaan dels werden meegedragen. Vliegtuigen hielden een aeronautisch vuurwerk. De Gilles van La Louvière stapten mede en voerden dansen uit voor het Koninklijk Paleis, wijl Koningin Wilhelmina en Ko ning Leopold plaats hadden genomen op het balkon van het Paleis. Dertien Brus selsche reuzen voerden ook een dans uit voor het Paleis. lntusschen werd er lustig muziek gemaakt. Dit alles werd besloten door een prachtig vuurwerk. Tienduizenden verdrongen zich om den stoet en den optocht te zien. Er wordt zelfs beweerd dat Brussel nog nooit zoo veel volk te been rag. Het politiecordon op de plaats voor het Koninklijk Paleis werd dan ook doorbroken en kon de op tocht er moeilijk doorgeraken. Toen beide Vorsten op het balkon ver schenen, steeg een oorverdoovend gejuich op; ook wanneer zij zich dan terugtrok ken. Met een Wilhelmus en een Bra- banQonnebeiden uit volle borst door de menigte medegezongen, werd dit folklo ristisch feest besloten. IN DE CRYPTE TE LAKEN. Woensdag voormiddag, vooraleer het officieel vastgesteld programma werd in gezet, begaf Koningin Wilhelmina zich eerst naar de crypte te Laken, waar zij kransen neerlegde op de graven van de overledenen der Belgische Koninklijke Familie en zich enkelen tijd in gebed verdiepte. Dit was een Intieme plechtigheid, zon der eenig officieel vertoon. SCHITTERENDE ONTVANGST OP HET STADHUIS. Koningin Wilhelmina werd dan Woens dagmiddag op schitterende wijze ontvan gen op het Brusselsche stadhuis. Onder een ontzaglijke belangstelling vertrok de Koninklijke Stoet te 11.15 uur van uit het Koninklijk Paleis. Omgeven van de schitterende eerewacht togen bei de Vorsten naar het Stadhuis, gezeten in Bloemen werden Hare Majesteit aan geboden. Daarop had een receptie plaats en teekenden de Vorsten het guldenboek van de stad Brussel. Met zelfde ceremonieel als bij de aan komst, trokken beide Vorsten en hun ge volg dan terug naar het Koninklijk Paleis. In den namiddag had nog een tuinfeest plaats op het kasteel en in de serren te Laken. Koningin Elisabeth deed er een korte verschijning. Koning Leopold was vergezeld van Prinses Josephine-Char lotte en Prins Baudewijn. Talrijk waren de genoodigden. De dames schitterden met hun prachtkleedijen. Werden o.m. nog opgemerkt: de Vlaamsche schrijvers Ernest Claes, Stijn Streuvels en Felix Timmermans. Op het Nederlandsch Gezantschap had Woensdag namiddag ook nog een receptie plaats ter eere van Koningin Wilhelmina. EEN BEZOEK AAN I)E TENTOONSTELLING TE LUIK Geestdriftige ontvangst te Luik. Voor Donderdag was een bezoek aan de Watertentoonstelling te Luik voorzien. Rond den middag stoomde de Konink lijke trein, waarin Koningin Wilhelmina en Koning Leopold gezeten waren, de Guillemin-statie binnen. Aldaar werden de Vorstin bloemen aan- geboden door Mevr. Neujean, gade van den Burgemeester van Luik, en werd een salvo kanonschoten afgevuurd; ook speel de de muziekkapel het Wilhelmusen soldaten boden het wapen. Toen Koningin Wilhelmina, aan den arm van Koning Leopold de statie ver liet, ontvingen zij van wege de aldaar toegestroomde menschenzee een uitbun dige ovatie. De schoolkinderen, die langs den weg opgesteld waren, wuifden steeds met vlaggetjes, wijl het volk maar aan houdend juichte. Na het schouwen van de troepen na men de Vorsten plaats in een open auto. Het ging tot de Frère-Orbaanlaan, waar plaats werd genomen aan boord van het mooie yacht Aloha waarmede naar de tentoonstelling werd gevaren. De boot was rijkelijk versierd. Alvorens aan wal te gaan, gebruikten de Vorsten het ont bijt aan boord van het yacht. Te 2 uur stapten zij aan wal en bega ven zich naar het paleis van den Kom- missaris-Generaal, en van daar verder weg om een bezoek te brengen aan de tentoonstelling. Eerst werd het Neder landsch paviljoen bezocht. Op den gan schen tocht werden belde Vorsten geest driftig toegejuicht. Op de esplanade werd hen een grootsche hulde gebracht. Binst den ganschen rondrit per auto, gedaan in de tentoonstelling, werden zij uitbun dig toegejuicht. Te 15.30 uur vertrokken beide Vorsten dan terug naar Brussel. 's Avonds werd door Koningin Wilhel mina een galadiner aangeboden op het Nederlandsch gezantschap te Brussel. TERUG NAAR NEDERLAND. Vrijdag morgen is Koningin Wilhelmi na vertrokken uit Brussel, terug naar haar land en volk. Te 11 uur vertrok de Koningin van uit het Koninklijk Paleis, om in de Noordstatie terug in te stappen in den Koninklijken trein tot Esschen en daar den Nederlandsehen Koninklij ken trein terug tb nemen. Ter Noordstatie werd zij vaarwel ge zegd door Koning Leopold. De terugkeer werd dan op zelfde wijze geregeld als de aankomst. Stellig zal Koningin Wilhelmina een mooi aandenken bewaren van haar be zoek aan ons land. God geve haar nog veel jaren van wijs beleid en vrede en voorspoed voor haar volk. HBaBBBBBBBBBBIHBaBBSBBBBaS DE BRAND VAN DE «PARIS» Er zal 9S miilioen Verzekeringspremie betaald worden. De Engelsche verzekeringsmaatschap pijen, die de Paris verzekerd hadden, zullen de volledige verzekeringsindemni teit uitbetalen, t zij 96 miilioen frank. Zij hebben tevens afgezien van de inbezit neming van het wrak. De Cie Trans- atlantiquezal dus zelf moeten zorgen voor de ontruiming en mogelijks de af braak ervan. De eerste echte zomerdagen, rijkelijk gevuld met warme, deifgddo^hde zonnestra len, hebben onze mooie natuur terug in al haar weelde omvormd. Hoe aangenaam is het niet, voor jong en voor oud, met de vrije Pinkerstdagen even te gaan wandelen in de blakerde zonne om daarna wat van de hitte te bekomen in de frissche schaduw van hoog opgeschoten reuzenberken die op zoovele plaatsen ons mooi Vlaanderen versieren. TWEE PERSONEN VERDRONKEN TE BOUCHAIN Bij het spelen viel Woensdag 11., te Eouchaln (Fr.), het 6-jarig zoontje van een schipper in het water. De vader sprong in de vaart om zijn knaapje te redden, maar beiden werden in een draai kolk gevat en verdronken. iaa HET ONDERTEEKENEN VAN HET MILITAIR ALLIANTIE-PACT TUSSCHEN DUITSCHLAND EN ITALIË In de Rijkskanselei te Berlijn werd deze week zooals onze lezers het cp het eerste hlad onder Eke Internationale Toestand» kunnen lezen het militair Alliantie-Pact tuschen Italië en Duitschland onderteekend. Op foto hierboven zien we Hitler die de beide onderteekenaars (Jinks) Joacim von Ribbentrop, Duitsch Minister van Buitenlandsche Za ken, en (rechts) Graaf Ciano, Italiaansch Minister van Buitenlandsche Zaken, goed in het oog houdt. Achter de tafel staan recht (van rechts naar links) Grootadmiraal Raeder, Generaal Veldmaarschalk Göring. Staatsminister Dr Meiszner en nevens Graaf Ciano, da Italiaansche gezant te Berlijn H. Ottolico. Misschien zullen er lezers glimlachen wanneer zij onderstaande beschouwingen lezen; anderen misschien zeggen: Nogal ver gezochten de jongeren zelfs de snotters van dertien jaar zijn al groote menschentegenwoordig de jongeren zullen het voorzeker niet begrijpen, om dat, zooals Verschaeve het ln zijn heer lijk Verbistdrama zegde; Zij het niet beleefd hebben En toch wil ik het neerschrijven, om dat liet misschien iets kan bijdragen tót het begrip wat oorlog is, wat oorlog ver woest, en het aldus kan bijdragen tot het bevorderen van den Vredeswil der VolkerenV Wij wonen thans op een boogscheut van den stoeren IJzertoren, waarop gansch Vlaanderen terecht fier is. Vóór ons den IJzerstroom, waarvan de meeste vreemde bezoekers telkens verwonderd de vraag stellen: Is dat nu de IJzer, en was die maar zoo breed, en konden zij daar niet over? Zij dat zijn de Duitschers, die vier jaar lang den éénen over bezet hielden, terwijl wij den an deren oever verdedigden. De wegen van 's menschenleven zijn wonderbaar! Ik woon hier nu juist op die plaats, waar wij met die andere piot ten van het 20* Linie, op 20 September 1918 aan het wroeten waren ln de voor ste linie, om 's anderdaags als gegazeer- dete ontwaken in het krijgsgasthuis van Vinkem... Reeds 21 jaar is dat voorbij en in 't milde Meizonnetje kuier ik wat in ons hoveke. De aarde hier is zooals alle aarde, en de planten groeien er zooals elders. Een vierkante meter grond is hier niet grooter... En toch is het niet hetzelfde. Wie onderzoekend wil nagaan vindt er zóóveel in verborgen dat U aan 't mij meren brengt... O ik weet het, de menschen der front streek zijn dat gewoon, en zien het niet eens meer; gansch Biksmuide was één puinhoop en al de hovekens hier zijn ge ëffend geworden met steengruis en aarde. Maar dat steengruis is geen gewone af val van baksteen, daar zit een ziel in die aarde, ik noem ze De laatste scher ven van een voorgaande generatie Ik raap een wit steentje op, de boven rand van een koffietas, met twee groene boordstreepjes. Dat zegt U niets, beste lezer, maar mij spreekt het van vrede en huiselijk geluk, van eenvoudige boe renlieden hun karige boterhammen etend, hun zwarte koffie drinkend uit de ronde, oude kommekensmet dat groene boordje; het spreekt mij van hard labeur en innerlijken vrede na zware dagtaak: alles met een slag vernield en verstrooid! Daarnevens ligt een scherf van een oude dakpan: hier stond hun huizeken „at ze in de vlucht moesten achterlaten en nooit meer zouden weerzien dan om vormd tot een puinhoop omringd met joriogszakjes en betonversterking. En daar, een beroest, bruin stukje ijzer, en obusscherf. Het projectiel is hier kra kend en vlammend opengedonderd, en wie weet, scheurde het niet een soldaat een stuk uit zijn lijf en sleurt deze op „it oogenblik zijn voor altijd verminkt .vezen in onze beschaafde wereld voort... Me daarnaast ligt een stukje gebeente, het kan wel een menschenbeen zijn, wie ziet er hier nog naar! Ik weet het, op een paar stappen van deze plaats werden vele doode jongens onder den grond ge stopt, wier grafje later verdwenen is bij nerhaalde beschieting van eeuwig 't zelf- ue punt... De oorlog spaart zelfs de doo- cten niet! Daar een beslijkt verroest blikje, neen het is een chargeur waarop eens vijf kogels zaten, door een piot in zijn geweer geduwd en op den vijand afgevuurd. Trof- ien zij soms doel? En werd de getroffene kermend weggedragen of stond kort daar op zijn naam niet te lezen op een der millioenen houten kruiskens... Oorlog verwoesting, dood... Hier nog een stukje verteerde prikkel draad, het breekt als glas in mijn hand... eens werd het met be oioede handen door piotten vloekend en sakkerend vastge haakt als versperring tegen den vipand, .n den donkeren nacnt scheurde men er zijn vleesch en kleeren aan; wie bleef er eens doorzeefd van kogels ln dezen prikkeldraad hangen? Kijk daar nog een oude kopergroene kogelhuls; waarachter er nog een beslijk te kogel op zit een Fransche... Och ja, in October 1914 vochten hier de Fransche mariniers aan de zijde onzer piotten. O kind van het zonnige Zuiden voor wat kwaamt gij hier in Vlaanderens zompige velden sterven?... Een vierkante metertje slechts; 't ligt er waarachtig allemaal in een handvol bijeen. Ik wil dien kantigen, grooten be- roesten nagel niet verder oprapen, en ook niet het brokje opgeroest tafelmes, en dat glinsterend glasscherfje, en dat gebroken vloertegeltje, en die... Och kóm, het wordt eentoonig en mijn geschrijf zal U voorzeker reeds verveeld hebben, want wij leven in een moderne, beschaafde wereld en die onbeduiden de stukjes puin worden thans met de voeten getreden; het leven kan daarbij niet stilstaan. Maar voor ons, oud-strijders uit den laatsten der oorlogen zocals men ons wijsmaakte, zit er in die schamele scher ven der voorgaande generatie iets waar van wij ons niet kunnen ontdoen, iets wat we met geen woorden kunnen uitleggen en misschien ook zelf niet begrijpen; ze zijn de brooze herinneringen uit een be wogen periode van ons jeugdig leven, pe riode die ons met één slag tot oude men schen heeft gemaakt, en een kloof legde tusschen Jeugd en rijpheid. Schamele scherven onzer ontgoochelde jeugd, moget gij aan de menschen de wreedheid herinneren van wat oorlog heet en medehelpen tot het stichten van den vrede des harten, die den vrede der volkeren voorafgaat, opdat de leuze van onzen geliefden IJzertoren Nooit meer oorlogmoge bewaarheid worden. Cl. D. L. Met de komende Sinksendagen zal de IJzertoren weer druk bezocht worden. Reeds hebben talrijke groepen zich aan gemeld voor den Zondag en Maandag van Pinksteren. Inderdaad zijn de Sinksendagen jaarlijks dagen van druk bezoek aan den IJzerto ren. Ook talrijke vreemdelingen komen Diksmuide langs. De IJzertoren is altijd een der glanspunten van hun reis en diep onder den indruk verlaten telkens alle toeristen de tragische plaatsen waar zoo veel bloed en lijden werd geofferd en waar de gebeenten der symbolische figuren in de grafkamers der crypte rusten. Ook het heerlijke vergezicht dat zich op boven op den 50-meter hoogen toren aan het oog ontrolt laat een diepen indruk na, want daar overschouwt men het zon nige IJzerland, dat als een kleurtapijt aan de voeten ligt, en waartusschen de zilve ren IJzerstroom, eens de bloedstroom van Vlaanderen, zich thans yredig kronkelt. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI TRANSATLANTISCHE POST- VLUCHT NEW-YORK—MAR- SEILLE VERWEZENLIJKT DE «YANKEE-CLIPPER» LEGDE DIF.N AFSTAND AF IN 45 UUR 33 MIN. De eerste officleele transatlantische postvlucht tusschen New-York-Marseille werd met welslagen verwezenlijkt. Het Amerikaansch reuzenvliegtuig Yankee- Clipper startte Zaterdagavond te New- York, met 12 leden der bemanning, 2 vertegenwoordigers van de Pan American Airways en 100.000 brieven aan boord. Na tusschenlanding op de Acoren en te Lissabon bereikte het vliegtuig Marseille, 45 u. 33 min. na zijn vertrek uit New- York. Een soortgelijk vliegtuig kan 74 passa giers vervoeren. Een geregelden passa- giersdienst kan slechts tot stand komen nadat 5 returnvluchten met welslagen zijn geschied. Dit wordt ook in het ver schiet gesteld. De Yankee-Clipperls daarna nog naar Southampton gevlogen en vandaar terug naar Marseille, om dan verder naar New-York terug te keeren. IN DEN VOLKENBOND Te Genève kwam de Volkenbondsraad bijeen. Door de afgevaardigde van China werd de toestand in 't Verre Oosten uiteenge zet. De Raad bleek evenwel van meening dat rechtstreeksche hulp niet kan ver leend worden maar alle landen van den Volkenbond werden aangespoord afzon derlijk zooveel mogelijk China te steunen. Meer kan niet worden gedaan. Lord Halifax gaf een uiteenzetting over het Witboek verschenen omtrent de ge beurtenissen in Palestina. De kwestie der herbewapening van de Aaland-eilanden werd eveneens besproken. De Belgische afgevaardigde werd belast met een verslag hierover op te maken. Een protest van H. Benesj tegen de bezetting door Duitschland van Tcheckije werd afgewezen. Een protest van Koning Zogoe werd verwezen tot de algemeenc vergadering van den Volkenbond in Sep tember e. k. Lord Halifax en II. Bonnet legden elk een verklaring af over den huidigen in ternationalen toestand. FRANKRIJK DE FRANSCHE KOMMUNISTEN EISCHEN DICTATUUR. De uitvoerende raad van de Fransche kommunistische partij vergaderde te Pa rijs. De leider Thorez, hield er een rede tijdens dewelke hij de dictatuur van het proletariaat eischte en dat, zooals over 150 jaar, hiervoor desnoods de terreur zal worden gebruikt. SINTE JEANNE D'ARC FEESTEN TE ROUEN. Zondag II. werd te Rouen op plechtige wijze Ste Jeanne D'Arc herdacht. Troe pen defileerden voor den steen die de plaats aanduidt waar de de Heilige ver brand werd en voor het standbeeld al daar voor haar opgericht. Binst de plechtigheid hield de gezant van Amerika een rede waarin hij o. m. verklaardeDe grooten luisterden niet naar de stem van Jeane D'Arc. Thans zijn er ook grooten die niet luisteren naar de vredesstem der volkeren. VOOR DE GELIJKBERECHTIGING DER KLOOSTERLINGEN. Ongeveer 150 Kamerleden hebben een wetsontwerp geteekend waarvan de be weegredenen als volgt eindigen: Om aan al de burgers de gelijkheid voor de wet terug te geven en de repu bliek werkelijk één en onverdeelbaar te maken, stellen wij voor de wetten van 1901 en 1904 op het vereenigingsrecht derwijze te veranderen dat de Fransche kloosterlingen en de godsdienstig? con gregaties in het gemeencrecht terug op genomen worden. DUITSCHLAND HITLER TERUG VAN ZIJN INSPECTIEREIS. Hitier, na de Siegfriedlijn te hebben ge ïnspecteerd, is teruggekeerd naar Berlijn. De Duitsche bladen hebben uitvoerig deze inspectietocht beschreven en allerlei eigenschappen dier lijn doen uitkomen. De Duitsche bladen vonden ze zelfs belang rijker dan de Fransche. DUITSCHE FORTBLOKKEN ONDER WATER. De Opper-Rijn is in den loop dezer laat ste dagen zeer gezwollen, met als gevolg dat laaggelegen fortblokken, gelegen bij Kehl, onder water zijn geloopen en moes ten worden ontruimd. Kr wordt zelfs be weerd dat het water zijpelt door de wan den. De daartegenover liggende Fransche forten liepen niet onder, daar deze hoo- ger gelegen zijn. SOLDATEN DESERTEEREN NAAR POLEN. Naar Poolsche berichten zijn twee groe pen Duitsche soldaten naar Polen over- geloopen. Anderzijds trekken steedj een groot aantal vluchtelingen uit Bohemen en Mo- ravie cjg grens over en zoeken een toe vluchtsoord in Polen. 20.000 VLIEGTUIGEN PER JAAR. Zooals men weet heeft Kolonel Ia* berg over enkele maanden een omreis tot de wereld gemaakt om in vcrschille*d| landen de luchtmachtten in te studeer** Thans zou hij te New-York hebben vg- klaard dat de Duitsche industrie 2<K-0 vliegtuigen per jaar kan voortbrengen, maar hij is van oordeel dat de Duitsche luchtmacht geen gevaar kan beteekenea voor de V. S. van Amerika. HANDELSAKKOORD MET LITAUEN GETEEKEND. Tusschen Duitschland cn I.itauen werd een handelsakkoord geteekend. Voorloopig krijgt Litauen twee vrije zones in de ha ven van Memel. Later zal op de kostea van Duitschland in de plaats ervan, een haven worden gebouwd ten Zuiden van Memel vöor I.itauen. PALESTINA STEEDS BLOEDIGE INCIDENTEN. Het F.ngelsch Witboek dat tot doel bad de kwestie van Palestina te regelen heeft zijn doel gemist; noch Arabieren noch Joden stemmen ermede in. Bijzonder lijk de Joden zijn met de voorgehouden regeling ontstemd Bloedige incidenten hieven dan ook niet uit. Te Jeruzalem had een botsing plaat» tusschen Joden en politieagenten. Een agent werd gedood en 11 gewond. Een 100-tal Joden werden gewond. Te Tcl-Aviv vochten de Joden onder elkaar. De eenen omdat zij met het Wit boek instemmen cn de anderen omdat z» er verzet tegen aanteeker.en. In andere middens wil men van de ge stelde regeling niet hooren. De socialisti sche partij in Engeland is er tegen gekant Te New-York betoogden Joden tegen liet Witboek. SPANJE DE OVERWINNINGSPARADE. Op Vrijdag 19 Mei werd eindelijk t< Madrid de ovcrwinningsparade gehouden onder een piassenden regèn. Uren lang defileerden de soldaten voor Generaal Franco en zijn gevolg. Buitenlandsche ge zanten woonden het defilee bij. Vooraan stapten de Italiaansche vrijwil ligerskorpsen. Dan de Spaansche troepen cu ten slotte de-Duitschers die mecgestre-, den hebben. REPUBLIKEINEN TERECHTGESTELD. Gewezen republikeinen, die veroordeeld werden onder beschuldiging" van moord tijdens het rood bewind, werden ter dood veroordeeld. Te Alicante werden er reedl twee terechtgesteld. DUITSCHE EN ITALIAANSCHE VRIJWILLIGERS VERLATEN SPANJE. Italiaansche cargobooten zijn afgevaren naar Cadix om er de Italiaansche vrij willigers die streden in Spanje op te ne men en terug naar Italië over te brengen. Ook de Duitsche vrijwilligers vertrekken, zij hebben reeds afscheid genomen. Van de 7.000 Duitschers die naar ver luidt in Spanje st.redea zijn er 800 gesneu veld. FRANCO OFFERT ZIJN DEGEN AAN GOD. Te Madrid heeft Generaal Franco zijn overwinningsdegen opgedragen aan God. Deze degen heeft hij overgemaakt aan den Kardinaal Primaat van spanje, tijdens een II. Dankmis die gecelebreerd werd in d# Stc-Barbarakerk te Madrid. IBBBBflBBBBBBflBKBBflBBBBBBHflia in Belgie, van nu tot einde jaar, aan wit ons zendt in postzegels of stort op post* checkrekening 155.70 van V. Sansen-Van* neste, Drukker, Poperinge, de som vatt 16 FRANK- Voor het Buitenland zende men ons pef Internationaal Postmandaat: 26,35 Fr. (belg. g.) voor Kongo en Frankr. 38,75 Fr. (belg. g.) voor alle andere landen* DE INWIJDING VAN HET ALBERTKANAAL Door de Regeering werd de datum der inwijding van het Albertkanaal definitief vastgesteld op 31 Juli e.k. Deze plechtig heid zal plaats hebben onder voorzitter schap van den Koning. DE U. F. A. C. f> TREKT VIT DE STATEN-GENERAAL DER OUDSTRIJDERS Naar verluidt willen de mannen van de «U.F.A.C.niet meer zetelen samen met de V.O.Ssen en hebben zij zich terugge trokken uit dit Verbond van Oud-Strij- dersgroepeeringen. Die mannen kunnen de Vlaamsche Actie van V.O.S. niet verdragen. H. HENDRIK DE MAN VERKOZEN TOT VOORZITTER VAN DE B.W. P. Woensdag morgen II. kwam de Alge- meene Raad der Socialistische Partij bij een te Brussel, om tot de verkiezing over te gaan van een voorzitter en een onder voorzitter. Ten slotte werd de H. Hendrik De Man, Senator en Oud-Minister, de opsteller van het zoo fameus «plan van den arbeid», dat spaak liep, verkozen tot voorzitter wijl de H. Delattre, Volksvertegenwoordiger en Oud-Minister, tot onder-voorzitter werd aangesteld. V. N. V.-LANDDAG TE GENT Te Gent had Zondag 11. de 5« Landdag plaats van het V.N.V. Door het stadsbestuur van Gent waren uitgebreide ordemaatregelen getroffen om alle incidenten te vermijden, te meer daar in een andere zijde van zelfde stad een betooging van Oud-Strijders plaats had. Te 11 uur voormiddag nam de optocht een aanvang. Deze duurde meer dan een uur en werd in oogenschouw genomen door den V.N.V.-leider Staf Declercq om ringd door talrijke vooraanstaanden van V.N.V. In den namiddag ging de landdagverga dering door in het groot Feestpaleis, zaal die bomvol liep. Na een inleiding door Staf Bruggen en uitvoering van enkele liederen namen opvolgenlijk het woord H. Elias, Mevr. Gravcz, de HH. Tolle- naere, Lehembre, Leuridan, Finné, Ballet en De Backer. Door Staf Declercq werd dan de land dagrede uitgesproken. Spreker verheugde zich om het afnemen der internationale spanning en verklaarde dat Belgie buiten eiken oorlog moet gehouden worden. Het Vlaamsche volk stelt evenwel geen vertrouwen in de Belgische Regeering. V.N.V. wil volstrekte neutraliteit. Voor niemand mag Vlaanderen een doormarsch- Voor deze JUBELBEDEVAART (de vijftigste) zijn drie verschillen de reiswegen voorzien. Inlichtingen: Secretariaat van het diocesaan Comité van de Bedevaar ten (Bisdom Brugge), PLEIN, 13 a, KORTRIJK. vechten voor vreemde belangen, gebied worden. De Vlamingen willen niet Het Vlaamsche Vólk wordt onderdrukt door een karakterloos en Belgisch cen tralistisch apparaat. Het weet dus niet wat het te verdedigen heeft. Zelfregeering dringt zich op. De Belgische Staat moet omgevormd worden in een federalen Staat. V.N.V. wil niet van Vlaanderen een Duitsch protectoraat maken. In zijn ran gen zullen er geen Tisso's noch Hacha'» gevonden worden. Spreker trok dan te velde tegen de ver- sclnlcnde partijen van ons land. om terug te komen op den eisch van zelfregeering vóór Vlaanderen. De landdagvergadering werd besloten met de uitvoering van het «Wilhelmus» en van den Vlaamschen Leeuw door al de deelnemers meegezongen. DE SLUITING DER KOOLMIJNEN VAN FLÊNU. Donderdag 11. gingen in de Kamer de verschillende interpellaties door over (1# sluiting van de koolmijnen van de «Char- bounages des Produits du Levant et du Flénus.. Deze maatschappij sloot het laatste dienstjaar met een verlies van 13 miilioen en heelt besloten te sluiten, zoo niet ze kere voorwaarden daar gesteld door de arbeiders zouden worden aangenomen. Door volgende sprekers werden hierover dan ook een interpellatie gehouden: HH. Delattre, Debersé, Maistriau en Eyskens. H. Sap antwoordde op al de gehouden redevoeringen in volgenden zin: K Het aankondigen van de sluiting vaa bedoelde koolmijn heeft groote beroering gebracht. De eenen zien er een manocuver in om de loonen te doen verlagen, de an deren zien er een gevolg in van de zware lasten van sociale maatregelen in de laat ste jaren genomen. Wij staan echter op een kritiek oogenblik voor de Borinage. Voorloopige oplossingen kunnen echter niet meer helpen. De meeningen over de in te brengen oplossing zijn zeer uitcenloopend. De ver schillende sprekers die iri het debat tus- schenkwamen stelden zelfs verschillende maatregelen voor. Zelfs de vertegenwoor digers der arbeiders verschillen van op vatting over deze kwestie. Het kolen- vraagstuk dient in zijn geheel gesteld. Voor wat de koolmijnen van Flénu aan gaan zijn er daar nog 440 miilioen ion kolen aanwezig, wat een miilioen ton per jaar nog werk zou verschaffen voor 440 jaar. De bestuurders der mijn beweren dat de mijn leefbaar is zoo een gezonde po litiek van normale loonen en gematigde sociale wetten in voege wordt gebracht De mijneigenaars hebben dan ook zekere voorwaarden gesteld aan de arbeiders. Dit voorstel behelst een lichte verminde ring der loonen cn een lichte verhooging van de werkuren. De Minister hoopt dat de arbeiders die voorstellen zullen aan vaarden. Het is niet mogelijk de kolenprijzen op te voeren. De Minister weigert ook l'et stelsel der Staatstoelagen aan te nemeiii dit ware eed te gevaarlijken weg. Er maK ook geen compensatie komen tusschen arme en rijke mijnen, ook niet tot een verplichtend fonds door de winsten door een prijsopslag gevoed. Noodgedwongen moet de sluiting yan dcficitaire mijnen in de pogen gezk" worden. De zwakke ondernemingen di» niet leefbaar zijn moeten verdwijnen. I" syndikaten moeten de arbeiders tri'1" naar de mijn brengen en de verplaat.-ing van de mijnwerkers moet ónder oogen S{" nomen worden.

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 2