SPORT Kriterium der Hoppestreek Plechtige Eeremis van E. H. Marcel Dessin te Geluveld DOODELIJK AUTO-ONGEVAL AAN DEN OOSTHOEK TE DE PANNE en Groote Prijs Sigaretten St MICHEL LSGE^ilUWS Plechtige Eeremis van E. H. Michel Delanote te Roesbrugge-Hariage Plechtige Eeremis van E. H. Firmin Derycke in de kerk te Reningelst IN ENKELE REGELS INHALING VAN DEN HEER CAMILLE GODDERIS ALS BURGEMEESTER VAN OOSTNIEUWKERKE MEMLING-TENTOONSTELLING TE BRUGGE BENOEMÏNG VAN BURGEMEESTERS 2e PROEF: WIELRIJDEN KRITERIUM DER HOPPESTREEK 1939 BOKSEN B. J. B. - leven in 't Vlaamsche Land I)e nieuwe priester Sn den stoet, op weg naar de kerk. Op Maandag 5 Juni was Geluveld vol op in feest: heerlijk zomerweder, groote belangstelling, proppensvolle kerk. luis terrijke en aandoenlijke plechtigheid! De nieuwgewijde Priester, begeleid door een tiental geestelijken, omringd van de schoolkinderen, gevolgd van zijne achtba re ouders, familieleden en genoodigden, t'ok door de bevlagde straten van de dorpplaats naar de prachtig versierde kerk. De Mis van O. L. Vrouw werd on berispelijk uitgevoerd door het zangkoor der Meisjesschool onder de kundige lei ding van den Heer V. Ghesquiere van Geluwe. Hoe diep sloeg In de zielen de prachtige kanselrede van Z. E. Pater Clemens der Ongeschoeide Carmelieten, familielid van E. H. Dessein. Aan de offerande kwam bijna geen ein de: 625 gedenkenissen werden uitgedeeld, en het valt op te merken dat de voorstel ling van het printje door den nieuwen priester zelf werd geteekend. De H. Mis werd besloten door een krachtig en jubelend Te Deumen door een gelegenheidslied dat op de aan wezigen een diepen indruk liet. In vriendelijke gezelligheid verliep het feestmaal, waar tafelreden gehouden werden door den Z. E. H. Pastoor van Ge luveld, door Z. E. Pater Clemens, en door den nieuwgewijden priester. Geluveld haalt er eere van, en liet jaar schrift dat boven het kerkportaal aange bracht was, geeft ten volle weder, wat deze dag voor onze parochie was: Looft GoD al.I.e parochianen Van GHeLTIVeEt hULDIgt GoDs nleUWen priester. AUTO RIJDT BETONPAAL AAN TWEE INZIT TENDEN GEKWETST V AARVAN EEN GESTORVEN vond, had geraakt en dat door de'auto een zwenking had ge- ardnor de paal in het rijtuig gedrongen v.erd. Het rijtuig was bestuurd door Zoon Dc- schodt uit Veurne, die in gezelschap van een drietal vrienden een uitstapje naar De Panne deed. De bestuurder en zijn vriend Depuydt konnen aanstonds het rij tuig verlaten zonder noemenswaardig let sel te hebben bekomen. Eailleul integen stapte uit met bloedend wezen, waar- talrijke vlpeschwonden merkbaar wa- Leroy was er het ergst aan toe, zijn i was rond de cléctrische paal gekneld met veel moeite kon men hem toch en toestand bevrijdengevaarlijke iden teckenden zich af en zon- 'r tot het bewustzijn terug te komen trvoerde Dr Casiers hem haastig naar kliniek van Veurne alwaar men zijn fcstan-1 heel onrustwekkend achtte. Dok r Vandaele bracht <Je andere gekwetsten >k naar de voornoemde inrichting. De rijkswacht van De Panne was er eerst bij om het ondèrzoek te doen. ter wijl men het parket van Veurne opbelde, dat^ weldra ter plaats kwam. Voor den garagist Stcrkmans was liet heel moeilijk het ineengedrongen rijtuig van de 'paal los te krijgen. Uit goede bron vernemen we dat de ge wonde Baillcul er met een veertiendaagsch verblijf in de- kliniek zal van af komen, terwijl de toestand van Leroy steeds ver ergerde, zoodat deze jongen Woensdag morgen aan de opgeloopen verwondingen overleed. DANIEL LEROV. het overleden slachtoffer. ZdS.Iv II Zondag namiddag, rond 2 enkele bewoners van den Oosthoek jt't-ji auto. die in de richting van De Panne bolde, met groote snelheid het voetpad oprijden aan den draai van den weg bii liet huis van P. Balanck. Een wolk stof ging op en een vreeselijk gekraak volgde. Men kwam toegesneld en men zag dat een nieuw riituig met de ziide een e'-.'C- trieke paal, die zich in 't midden van het Maandag 5 Juni heeft het bij ons weer om stormklokke vreugde geluld. Voor den tweeden keer in zeven weken een H. Eere mis: deze van E. H. Michel Delanote, zoon van Mr en Mevr. Hektor Delanote-Noliet. Een zeer talrijke stoet van zangers en geestelijken begeleidde om tien uur den nieuw-gcwljden Priester ter kerk, onder liet zingen van den plechtstatigen Veni Creator, terwijl het gouden kruis hoog voorop glansde. Het koor was vol familie leden. De Neomist immers werd in zijn eerste H. Mis op zijn parochie bijgestaan door drie nonkels: de EE. HH. Delanote Emiel, Pastoor te St-Baafs-Vijve; Marcel, Onderpastoor op St-Niklaas te leper; Fe lix, Onderpastoor te Blankenberge. Verder Waren alle bijbedieningen waargenomen door een broer, en talrijke kozijns. Ook de ceremoniemeester, E. H. Leeraar De- Bchrevel, is een ver familielid. Hoe eenig- Bchoon! 't Is nu reeds een 100-tal jaren dat die diep-kristelijke familie Delanote priesters en kloosterlingen levert aan de H Kerk. En 't en legt er niet op aan om hiermee op te houden! Goddank! De Z. E. H. Principaal Verhaeghe pre dikte een aangrijpend sermoen dat de d epste roerselen der ziel deed zinderen. Ou/" -lijnen we eventjes de boeiende be- ScV- ..ving van de vreugde in het leven van den priester en van den vromen kristen. Aan het orgel zat de Heer G. Verhae- Rb" van St-Jan te Poperinge. De Heeren kosters van Stavele en Proven hielpen de gr ingen uitvoeren. Onze kleine zangers zo "-"en om ter best. De geachte Familie mocht talrijke blij ken van genegenheid en kristelijke deel neming in ontvangst nemen: vanwege de vele eerbiedige toeschouwers langs de be vlagde straten; vanwege het overgroot aantel tegemvoordigen in de H. Mis. Zeer tal 'ijk ook waren de toegezonden blijken Van 'kristelijke. deelnemende hoogachting. De Z. E. H. Pastoor D'Hooghe en de Z. E. H. Principaal Verhaeghe hielden beiden aan tafel een pittige toespraak. Kozijns en nichten door zang, dicht en aanspraak deden den maaltijd gedijen tot een gulhertig familiefeest. Een omhaling voor de E. Z. Noliet, Kancnikes-Missio- naris in Indië, bracht 580 fr. op. De jonge priester sprak zeer ontroerd een dank woord uit voor allen die hem hielpen Gods altaar bestijgen. Deze Maandag is dus een parochiale hoogdag vol zielevreugde voor de familie Delanote en ook voor de gansche parochie die meê opgetogen was van tevredenheid. Waarlijk waardig was het en rechtmatig dat we er een Jubelenden Te Deum op zetten. Moge de E. H. Delanote een rijken zie- lenoogst in Gods hemel brengen! Moge de zegen der Eeremis neerkomen over al len; over de kristelijke gezinnen en er geworden tot geestelijke roepingen. En nu vooruit tot in September, als het God belieft, naar de derde Eeremis van dit geestelijk rekoadjaar voor onze kleine parochie. We lezen in 't leven van Pastoor Vor- mezeele, een heilige pastoor van Harin^e uit de 18* eeuw, dat de jonge dochters op een zeker Katrienefeest, zoolange en zoo geweldig de klokken luidden, dat een barstte. Tot,daar... maar als er nu eens een reden is om met vollen zwaai te bei eren, dan is het wel dit jaar om heinde en verre den driedubbelen priesterzegen te verkondigen. 't Is goed den Heer te loven met wel luidend klokgebeier; 't is beter het te doen, lovend en dankend, in geest en waarheid; 't is nog best, naar goddelijk bevel, den Heer van den oogst, veel en vurig te vragen om den zegen van de roepingen te bestendigen en te vermeer deren. Te Deum laudatnus. Ave Maria Voor de derde maal in een Jaar tijd hebben wij een nieuwen priester mogen Vieren. Ditmaal was het E. H. Firmin De- ryeke. zoon van Hr Maurice Goethals e i Vr. Mathilde Verraes, die voor de eerste nut al voor eigen volk de H. Mis opdroeg. De nieuw gewijde priester werd samen met zijne familieleden door de geestelijk heid plechtig afgehaald uit het klooster en naar de kerk geleid, waar hij zijne Plechtige Eeremis opdroeg. Aan het altaar werd hij bijgestaan door Zeer Eerw. Heer A. Camerlinck, Pastoor-Deken van Kort- rijk en E. H. Marc. Desomer en E. H. Ger. Verdonck, de twee onlangs gewijde pries ters van Reningelst. Verder waren nog aanwezig: E. H. Demarez en de priesters j van Reningelst. E. H. Denys, Onderpas toor op St-Bertinus te Poperinge, pre dikte het gelegenheidssermoen. De bevolking van Reningelst heeft zoo als bij de vorige priesterwijding, eensge zind medegevierd en talrijk de H. Mis bij gewoond. Bijzonder de inwoners van den Ouderdom moeten geluk gewenscht om hsr prachtig versieren hunner huizen. Het is nu de derde priester uit de wijk «Ouderdom,-, want ook Zeer Eerw. Ka nunnik A. Camerlinck en E. H. Firm. Demarez zijn er geboren. Onze beste gelukwenschen aan de fami lie van den nieuw gewijdén priester. AANWERVING VAN SPECIALISTEN Het 2" Genieregiment, in garnizoen te Berchem-Antwerpcn, voor zijn werving, herinnert den oproep van April 1959 aan, de volgende specialisten: Paswerker, pas- werkcr-mekanieker, timmerman, wagen maker, ketelmaker, smid, zeeldraaier, elec- trieker, blikslager, mekanieker voor mo toren, schrijnwerker, modelmaker, gereed- schapmaker, loodgieter, autogcenlasser, kuiper, mandenmaker, vuurwerker, put- graver, schipper, betonwerker, steengroef werker, teekenaar, metser, mijnwerker, kasseier, schilder, steenkapper, kctelsto- ker, machinist en stoker voor locomotie ven.. De militianen der lichting 1940 die oen dezer stielen uitoefenen en hij liet Z« G.e- nieregiment weuschcn ingelijfd té worden, mogen hun aanvraag sturen aan den Be velhebber van het 2" Genieregiment. Ka zerne der Genie, te Berchem-Antwerpen, na voor het Wervingsbureel verschenen te zijn. maar ten laatste tot 5 Juli 1939. Deze aanvraag moet gefrankeerd zijn en naam. voornamen, beroep en juist adres vermelden. Deze oproep betreft slechts de militianen die 12 maand dienst moeten volbrengen en die op het Wervingsbureel den wensch geuit hebben hun onderricht in het Vlaamsch te ontvangen. MILICIENS 1340 VOOR HET 4" LINIEREGIMENT TE BRUGGE Het 4e Linie, te Brugge, meldt den mi liciens 1940 dat er een zeker aantal plaat sen bestemd zijn voor de .volgende specia listen Geleiders van auto's, en van moto's werktuigkundigen voor auto's, moto's en fietsen; auto-electricienpaswerker; auto- geenlasschcrkoetswerkschilder; paarden- smidgareelmakers; wagenmakers; tele fonisten - seiners. Voor deze laatste specialiteit moeten de candidatcn het Nederlandsch op grondige wijze machtig zijn; zij moeten enkele be grippen van de Fransche taal bezitten als ook de grondbeginselen der electriciteit. Een scherp zicht wordt vereischt. De voertaal is het Nederlandsch. De miliciens 1940 die zich willen aan melden als candidaat voor deze speciali teiten, moeten een aanvraag richten tot: Den Bevelhebber van het 46 Linieregi ment, Bureel van Mobilisatie en Werving, Brugge De aanvraag meldt, nevens de voor gestelde specialiteit, de namen, geboorte, woonplaats, algemeene studies en beroeps leergangen, welk Wervingsbureel hem heeft opgeroepen en op welke datum hij voor het bureel is verschenen. \Vorden enkel als geldig aanzien, de aanvragen die vóór 5 Juli e.k. bij den Bevelhebber van het 4® Linie geworden. Niet gefrankeerde brieven worden gewei gerd. Belanghebbenden zullen opgeroepen worden om een proef af te leggen in hun specialiteit of in de aangeduide vak ken, tusschen den 5 en 15 Juli aanstaande. IBHBB'ïWSBSSjaHBti'SBBIEi-SSSigBSB Te Antwerpen is een klein meisje van 5 jaar, hij het spelen, in een oude vestingsgracht gevallen en verdronken. Het. 3-jarig broertje, een moedig ventje, ging ij} het watér om te grijpen naar zijn zusje. Ook het knaapje dreigde onder te gaan tot een zeekapitein, die aldaar voor bijtrok. den keinc kon redden. Bij Luik is de oud-voetbalspcler Jean Rrichaut liet slachtoffer geworden van een auto-ongeval. De man werd zwaar ge wond aan bet hoofd. Te Kwaadmachelen ontstond ruzie tusschen twee broeders die wat herber gen hadden bezocht. Het ging om kleine redenen. Van ruzie geraakten ze handge meen tot de 20-jarige broeder, jonggezel, een mes trok en zijn gehuwden broeder er 5 steken mede toediende. De getroffene zeeg bloedend ineen en gaf weldra den geest. Te Brussel was een zwakzinnige op een buisdak gekropen in de Hektoliter- straat. dit in vollen nacht. Alles werd be proefd om hem naar beneden te krijgen, telkens dreigde hij naar beneden te sprin gen zoo men hem durfde naderen. Tegen den middag begon de man het warm te krijgen, hij speelde -zijn vest uit en gooide de portefeuille die erin stak naar de me nigte die op straat -stond te kijken. Ten slotte poogde eeti moedige kerel het toch op liet dak te klauteren. Na handgemeen werd de zinneloozc overmeesterd en kon hij binnengehaald worden. Te Wulfsen, Duitschland, werd aan een or.bewaakteu overweg, een autobus door een trein vermorzeld. Tien personen voiiden de dood in dit ongeval. Vijftien andere werden gewond. «ftsaaHsaBaaaBasiBBsaaagHiii De inhaling van den nieuwen Burge meester is doorgegaan onder algemeene deelneming. De straten waren feestelijk bevlagd. Op veel plaatsen bevallige op schriften. De groote stoet werd door een menigte nieuwsgierigen bekeken en be wonderd. Inrichters en feestcommissie ha len eer van hun werk. 24 JUN.I 1 OKTOBER 1939 IIANS MEMLING. i Binnen weinige dagen wordt te Brugge, in het Stedelijk Museum de Tentoonstel ling der werken van den grooten Ylaam- schen Schilder HANS MEMLING, ter ge legenheid van zijn vijfde eeuwfeest, ge opend. Het oogenblik is thans niet gekomen om te handelen over de nooit geëvenaar de kunst van den Brugschen Meester, de trots van de Vlaamsche Schilderschool; alleen willen wij mededeelen dat die Ten toonstelling een kunstmanifestatie wordt die de aandacht van de gelieele wereld zal gaande houden. Niettegenstaande sommige toestanden die als onzeker worden bestempeld, is het aan T der toegezegde doeken veel groo- ter dan redelijkerwijze mocht worden verwacht. Vooreerst zullen wij er natuurlijk de talrijke meestei werken kunnen bewonde ren die te Brugge, te Brussel en te Ant werpen worden bewaard. Ook Frankrijk, Engeland, Nederland, Duitschland, Italië, Denemarken en zelfs Amerika hebben niet geaarzeld hunne onschatbare kunst werken aan Brugge toe te vertrouwen. Daarin vinden wij een sterke en goed doende tegenstelling met wat we op ander gebied zagen gebeuren; dit is tevens een vingerwijzing voor diegenen die niets an ders dan aandrijvende onweerswolken aan den internationalen hemel willen zien. 1 Is het de kunstnaam die Bi ugge de we reld door geniet, of is het de vermaard heid die het Venetië van het Noorden ver- worf door het inrichten van vorige groot- sche kunstmanifestaties die de buiten- landsche musea en mecaenaten op bui tengewoon milde wijze tegenover deze stad stemde; of is het misschien eerbied en bewondering voor Memling dat de ge lukkige bezitters zijner kunstwerken er toe deed besluiten de doeken voor één- maai terug te laten keeren naar de plek waar ze werden voortgebracht? We denken veeleer dat het eene en het j andere er voor iets in tusschen zijn. In i elk geval, de kunstliefhebbers van de ge- heele wereld zullen te Brugge worden ver- I gast op een tentoonstelling die hun en we durven er den nadruk op leggen nooit meer nadien zal gegeven zijn, bij te wonen. Doch niet alleen voor den echten kunst kenner, doch ook voor al wie oog en geest wil laten genieten van wat schoon en edel is, zal de Memling-tentoonstelling zeer begrijpelijk zijn. Memling's Madonna's, zijn Engelenfigu ren en zijn legenden zijn van een onge ëvenaarde schoonheid. Hij heeft een vrouwelijke type geschapen, vóór hem on bekend en met hem verdwenen. Uit al zijn doeken straalt de kalmte, de zuiver heid des gemoeds, een edele gelatenheid en een hoogere levensbeschouwing. Duizenden en duizenden vreemdelingen uit alle landen zullen die éénige gebeur tenis bijwonen en zooals de Tentoonstel ling der Primitieven in 1902, waarvan thans nog zoovelen met bewondering en opgetogenheid spreken, den roem van Brugge als kunststad de wereld door ver spreidde, zal de Memling-Tentoonstelling een nieuwe en kostbare parel aan haar kroon hechten. Geen enkel Vlaming die zijn land lief heeft en trotsch gaat op het rijke kunst verleden zijner voorouders, zal zich zelf het onrecht willen aandoen dit grootsche gebeuren te missen. De Memling-Tentoonstelling wordt de waardige tegenhanger van de Rembrandt- Tentoonstelling in 1936 te Amsterdam gehouden. iBaEBaaia&aBBHOBBHBiBsaaaaBa De wagen van Heldenbulde en van d.n Vrede, me» den grooten Vredesapostel Paus Pius XII. DE WELGELUKTE KAJOTTERSWAGEN. Bij koninklijk besluit van 3 Juni 1939, is tot Burgemeester benoemd: Arrondissement leper: YVaastcii; al. Desimpcl P. SPORTPRAATJE Het was, tijdens de voorbije sport-Zon- dag, een snikheet weertje... en niettemin werd overal veel aan sport gedaan. In den 24 menwedstrijd, dat Schaar beek als begin- en eindpunt had, raasden de motors op een 1228 Km. lang parcours. De acht-rlttenwedstrijd voor onafhanke lijken op de fiets bracht de bonte wirwar renners doorheen een warm-trillend land schap. Het koesterend water lokte ma gisch sterk: zwemmers trokken hun baan tjes en roeiers brachten met krachtigen doorhaal den riem door het water. Men zag athleten aan het werk in den club wedstrijd Union-Beerschot te Antwerpen. Union beheerschte vooral de loopnummers waarbij dan Brackman (100 m.), Siroul (200 m.), Geeraert (800 m.), Mostert (1500 m.) en Schroeven (5000 m.) als eersten aantikten, terwijl Beerschot op haar beurt in de springnummers een bijzonder dul delijk overwicht haalde. Met 145 punten tegen 142 punten won Union dit felbe- twist athletiekpartijtje. Verder werd ook gevoetbald. Ja zeker! Het magisch dingetje dat des winters over een drabberfg speelterrein wentelt of over een rotsharden voetbalgrond huppelt, rolde thans op een schroeiende grasmat. Arsenal, de befaamde Londensche club, kwam de Roode Duivels op eigen terrein uitdagen. Er was veel volk. Men wilde dit eerder zeldzaam treffen van dichtbij mee maken. België stelde het elftal in lijn dat, behoudens de wiiziging op de rechtsbin nenplaats, waar Nelis den op rust zijnden Lamoot vervangde, nog onlangs tegen het stugge Polenteam een bevredigend 33 gelijkspel haalde. Betere samenstelling kon België voor het oogenblik bezwaarlijk in lijn brengen. Er werd bijwijlen onhan dig, doorloopend echter bijzonder goed gespeeld. Vooral Deraedt min of meer, Van Calembergh, Van Alphen weer op nieuw, Braine, welke een ontzettend har den kanonkogel op Arsenal's doelmond afvuurde, Nells en niet te vergeten Fievez traden verdienstelijk op. De White-Star - man vocht vinnige duels uit met den ericketkampioen, linksachter Compton. De Brit had het duivels lastig om dezen knappen landgenoot op afstand te hou den. Onze kranige Belg redde dan ook de eer, iets wat vele nationale ploegen te gen Arsenal vergeefs beproeven. De Britten hadden hun beste foot- ball-stars ow the Channelgelaten. Men bracht nieuwe gezichten in het veld. Het waren alle stuk voor stuk breed- uitgegroeide athleten. Zij voelden zich tot goede dingen in staat en dat deden ze dan ook af en toe. Het publiek veerde weieens van zijn plaats en bewonderde het explo sieve spel der Britten: hun doortastend optreden, hun bal- en doelvaardigheid en men had ook al evenveel waardeering en aanmoediging voor het flinke tegenspel van hen, die onze nationale eer verdedig den. In de brandende zomerhitte gaf het voetbalpubliek zijn oogen den goeden kost. Men keek verwonderlijk naar de zware beenenwenteling van deze stuk voor stuk horige, sterk gespierde Noord-Germanen. Hun wijde rusheshun machtig kop- spel, hun krachtig chargeeren en bovenal de dravende ballen welke het spel wijd opengooide deed eenigszins uitheemsch aan. Al de typische trekken van den Brit- schen volksaard weerspiegelde hun speel wijze; ze was vasthoudend, kalm, door drijvend en toch zuiver en fair; ze bezat soepelheid zonder ook iets van het stroeve te missen. Bovenal benijdde men hun gevoel voor het psychologische moment. Kordaat en terstond werd elke fout, door onze achter spelers begaan, met inschieten bestraft. Toen Paverick een mistrap deed was Nel son (buitenspeler) daar bij voorbaat reeds op ingesteld. Hij trapte onverbiddellijk in. Toen Gommers, onze spil, geen stevige voetengreep op het leder kreeg, stond binnenspeler Drury er kalm en gemeten bij om het leder buiten bereik van De raedt te sturen. Op zeker oogenblik trapte onze doel- verdediger den bal voor zich uit in plaats van het met een flinke duikeling, zooals zijn ambtsgenoot aan de overzijde er her haaldelijk demonstreerde, te stoppen. De Britsche midvoor Lewis bestrafte deze fout met een netbal. Zoo zag men de Britten spelen, zoo zag men de Belgen riposteeren. Arsenal speelde goed. Doch het kan nog heel anders uit den hoek komen. Om zich daarvan te overtuigen zou men goed doen het Kanaal over te steken en een van die Saturday-derbies mee te leven. Toch was een 51 zege betrekkelijk ge vleid voor onze gasten. Betrekkelijk schrijven we; want de Roode Duivels mis ten het secuur afwerken, dat het spel der Britten de grootste productiviteit bezorg de. Was dit nu wel Arsenal on his best De kwaliteit der 11 spelers was effenaf uitstekend, de hoedanigheid van de Elf als team echter was minder goed en dan toch ook weer niet kwaad. Was het on derbrengen van nieuwe figuren in de ploeg de oorzaak? Of was dit nu een pro- fessioneele truc? Het laatste overweegt bij mij. Want een Britsch voetballer is nu eenmal zoo athletisch uitgebouwd dat hij een heen en weer draven over de volle lengte van het voetbalterrein niet behoeft na te laten uit vrees dat een tekort aan reserve hem op slot van zaken teleur zou stellen. Hij tracht derhave zooveel moge lijk aan de bewaking der tegenpartij te ontkomen door uit de eigen helft telkens weer de vijandelijke doelmond te benade ren en omgekeerd. Dit wekt bij het eerste zicht een indruk van slordigheid en toch is het zoo niet. Want de partners weten elkander maar ai te best staan op het terrein. Scheidsrechter Baert, welke de interna tionale partij leidde, was goed. Zeker hij zag een en ander over het hoofd vooral daar waar het een tamelijke ruwe charge (daarom allerminst foul-play) gold. En zulke handelwijze was alleszins niet mis plaatst. Men weet inderdaad dat een Brit op gebied van chargeeren een ruim be grip heeft. En waarom niet. Voethalspel moet ook lichaamskracht primeeren. Dat is trouwens Engeland's voornaamste fac tor in hun internationale ontmoetingen. Het zelfde stadion, dat Zondag jl. een ruim aantal kijklustigen bergde, noo ligt vandaag 11 Juni het publiek voor een in ternationale athletiekmeeting uit. Zal het sportvolk andermaal talrijk optrekken naar den Heizei? Of moet de athletiek- sport nog langer verdrukt blijven? Dit zijn kiesche vragen. In wezen is ons volk te zeer gehecht aan sportsensatie om nog voldoende be langstelling voor de zuivere sporten <ath- letiek, zwemmen) over te hebben. Het definitief programma is nog niet opgemaakt. Het is vrijwel zeker dat di verse buitenlandsche krachten uit Hol land, Frankrijk en Duitschland zullen deelnemen. SINT-JAN-TER-BIEZEN op MAANDAG 19 JUNI, te 4 uur. - (Zie veder onder rubriek Sport). Opgelet, niet den Zondag zoo» als op aanplakbrieven, maar wel den Maandag! lil!jSiHIilUIIllltlli'iil11II!iM!iI'1tiIr IIIUIIIIIIUIIIIHIIIIIIUIIIUI van het jaar, zal kunnen getuigen dat de uitdrukking vriend inderdaad hier ten volle tot zijn recht komt. Gaston is de vriend van de sportlief hebbers van onze streek. Maar die vriend schap is tot nu toe altijd bij vriendschap gebleven, zonder meer. Het is natuurlijk een sterken moreelen steun voor een ren ner op de sympathie van een talrijke vriendenschaar te kunnen rekenen. Maar... nevens den moreelen steun komt thans ook den financieelen steun, want, als er geen zaad in 't baksken is dan krijgt men als renner onmiddellijk den genadeklop en mag men zijn koersen vaarwel zeggen. Met het doel die sympathie uit te brei den tot een gezamenlijke moreele en financieele hulp is thans te Roesbrugge een supportersclub gesticht. Men ziet thans gelukkiglijk in dat het noodig is een zoo verdienstelijken en veel- belovenden renner als Deloz te steunen. Ik wil hier natuurlijk de hulp dien hij van den eersten dag van zijn renners loopbaan als beginneling vanwege den Heer Beun uit Proven ontving en thans nog ontvangt, niet op den achtergrond stellen. Integendeel, want de Heer Beun heeft eerder dan gelijk wie gezien dat er een renner in dezen Jongen stak. We moe ten hem er dankbaar voor zlfn, want het blijft steeds een lastig werk, en men heeft er moed voor noodig om een jonge op komende renner in z'n eerste pogen te steunen, en dat heeft hij gedaan, onge zien de voorspoed en ongezien ook de te genspoed van dezen laatste. Men heeft dus te Roesbrugge een sup portersclub gesticht. Alleman zal dus kun nen medewerken om, en DpIoz te steunen en het hem tevens mo"elifk te maken te Roesbrugge te blitven. Ik wil over dit blij ven thans niet verder uitweiden, dit komt wel In een volgende biidrage, maar één ding zeg ik thans: Vast en zeker, als we ons best niet doen om in alle opzicht on zen renner te steunen, dan zal Roesbrugge niet lang een junior bezitten. De naaste week nog wat meer daarover in een bijdrage; Op bezoek hij Junior Deloz E. G. O. HHeden Zondag te 9 uur, vergadering bij Deloz G. Da Heer Burgemeester met nevens hem do Z. E. H. Pastoor Bittremicux, in den feeststoet. HET HOEKJE VAN ROESB RUGGE-SPORTIF Ik zie er al veel opkijken en zeggen: Wat voor een nieuwigheid is dat nu weeral?... Kom, ik wil U een klein feit aanhalen dat zeker door de sportliefhebbers op onze streek met vreugde is begroet geworden, en dat zeker aanleiding heeft gegeven om den sportgeest onder de bewoners van de IJzerstreek op te monteren en de slape righeid en onverschilligheid tegenover het werken en streven naar hooger-op op de sportladder van een onzer volksjongens, weg te vagen. Ik bedoel hier natuurlijk onzen vriend: Gaston Deloz. En het feit waar ik van spreek Is zijn overgang naar de Juniors. Als ik zeg, onzen vriend, dat is dat niet uit de lucht gegrepen of ook niet een for- mulaire term waarmee men b. v. een brief begint; neen, want wie nog denkt aan het huidefeestje te Beveren, verleden jaar; wie zich nog die honderden sportvrienden herinnert die met muziek aan 't hoofd daar door het dorp trokken, om Gaston ta huldigen otn zijn vele mooie uitslagen UITSLAGEN VAN KOERSEN BEROEPSRENNERS TE DEINZE 1. Marcel Claeys, 195 km. in 5 u. 35 min. 2. Christiaens; 3. Delepeleire; 4. De Mayer; 5. Buysse; 6. Vanden Broeck; 7. Van Wezemaele; 8. Beirnaert; 9. Vermas- sen; 10. Beeckman. DE RONDE VAN DUITSCHLAND 4* Rit. 1. Grysolle; 2. Zimmerman. 5* Rit. 1. Grysolle; 2. Umbenhauer. 6* Rit. 1. Spiessens; 2. Umbenhauer; 3. Amberg. 7* Rit. 1. Geyer; 2. Prior; 3. Le Cal- vez. Algemeene Rangschikking. 1. Umbenhauer, 48-15-09; 2. Scheller, 48-19-31: 3. Zimmerman, 48-19-37; 4. Bautz, 48-23-24; 5. Oubron, 48-24-30; 7. Wierinckx, 48-32-48; 10. Grysolle, 48-34- 24; 15. Spiessens, 48-43-47; 32, Janssens, 50-50-52. Landenrangschikking. 1. Diamant (Bautz, Thierbach, Ober- beek) 144 u. 33 min. 21 sec.; 2. Zwitser, land, 144 u. 41 min, 40 sec.; 3. België, 144 u. 41 min. 47 sec.' RONDE VAN BELGIE VOOR ONAFHANKELIJKEN 2* Rit. 1. Sercu Albert; 2. Van Rans- beek; 3. Claes G. 3* Rit. 1. Kiewit Juul; 2. Van Helle- mont; 3. Declercq A. 4* Rit. 1. Van Laethem H.; 2. Matheys Fr.; 3. Troch L. 5* Rit. 1. Claessens; 2. Francois A.; 3. Hopstaken. Algemeene Rangschikking. 1. Dupont, 23-20-42: 2. Van Hellemont, 23-24-22; 3. Kiewit, 23-32-54; 4. Depestel, 23-33-13; 5. Buuron, 23-34-41. GROOTE PRIJS VAN AMIENS 1. Salambier, 210 km. in 6 u. 44 min.; 2. Remi Decroix, in 6 u. 54 min. 50 sec.; 3. Le Moal, in 6 u. 54 min. 55 sec.; 5. Carru Eug., in 6 u. 55 min. KOERSEN VOOR JUNIORS TE BRUGGE. 1. Deceyn Albert, 139 km. in 3 u. 41 min.; 2. Paepe, op 1 1.; 3. Deloz, op 3 1.; 4. Janssens, op 10 sec.; 5. Roose, z. t.; 6. Kint, op 20 sec.; 7. Ramon, op 1 banddikte; 8. Demeulenaere; 9. De- simpelaere; 10. Eeckhout. TE RONSE. 1. Vanheuverzwijn, 100 km. in 2 u. 55 min.; 2. Vanerberken, op 200 meter; 3. Francois Jos.; 4. Desmet A.; 5. Hardeel Frans; 6. Salomé; 7. Stofferis. TE ZWEVEZELE. 1. Desimpelaere Maurits, 100 km. in 2 u. 45 min.; 2. Salo mé Pol, op 2 lengten; 3. Albert Desmet, op 2 lengten; 4. Demeulenaere, op 4 min. 25 sec.; 5. Eeckhout, op 1.; 6. Knoc- kaert; 7. Vanoutryve, op 6 min.; 8. Stof feris; 9. Desmet Robert; 10. Janssens. TE IZEGEM. 1. Deceyn Albert, 100 km. in 2 u. 55 min.; 2. Tack, op 4 min.; 3. Himpe, op 5 min. 55; 4. LecluySse, op 8 min.; 5. Vansteenkiste; 6. Knockaert; 7. Callens; 8. Theo; 9. Verscheure; 10. De- kimpe. KOERSEN VOOR BEGINNELINGEN TE IEPER. 24 Vertrekkers: 1. Anut- chin, 60 km. in 1 u. 50; 2. Gekiere; 3. Cassier; 4. Rondelez; 5. Vanhove; 6. De croix; 7. Vercruysse; 8. Rubbens; 9. Tho mas; 10. Carlier. TE ZARREN. 10 Vertrekkers: 1. Proot (Bekegem), 45 Km. in 1 u. 20 min.; 2. Deslenter; 3. Savate; 4. Vrydaghs; 5. Sioen; 6. Vanhove; 7. Vandenbussche; 8. Deborght, TE DADIZELE. 17 Vertrekkers: 1. Verhaeghe, 65 km. in 1 u. 50 min.; 2. Du- jardin; 3. Dhont; 4. Degraeve; 5. Deraeve; 6. Overpelt; 7. Seynaeve; 8. Vantomme; 9. Vervaecke; 10. Samyn; 11. Godefroit; 12. Debont; 13. Braekevelt. TE DEERLIJK. 23 Vertrekkers: 1. Stadbader D„ 45 km. in 1 u. 30 min.; 2. Descamps A.; 3. Van Herreweghe; 4. De- prez; 5. Debruyne; 6. Verlinde; 7. Van- laeken; 8. Buysschaert; 9. Descamps G.; 10. Depraeter; 11. Vangheluwe; 12. De- jaegere. TE ZONNEBEKE-Flezenberg. 1. La- cante Maurice, leper, 48 km. in 1 u. 20 min.; 2. Denagel; 3. Softer; 4. Degaie; 5. Martin; 6. Coppens; 7. Du verger. illllllllllllllllllllllllUIIUIII'llllllllltlllllllillllilllllllllllM schrijving van heden af in het lokaal def Veloclub Vereenigde Sportvrienden in Vllle de Courtrai DONDERDAG 15 JUNI 1939. NOORDSCHOTE. Beginnelingen V« W. B.; 700 fr. prijzen; te 4 uur stipt. ZONDAG 18 JUNI 1939. LOO. Beginnelingen V. W. B. tot en met 20 jaar; 700 fr. prijzen. Te 3.30 uur. Proef Kriterium der Beginnelingen. KROMBEKE. Voor renners V. W. B.2 500 fr. prijzen. Begin te 4 uur. o» UITGEGEVEN DOOR DE POPERINGENAAR en «SIGARETTEN St-MICHEL TWEEDE PROEF TE ST-JAN-TER-BIEZEN OP MAANDAG 19 JUNI 1939. te 4 uur namiddag, groote velokoers voor alle beginnelingen B. W. B., tellende all proef voor het Kriterium der Hoppestreek, gegeven door 't Gemeentebestuur van Watou, 't Stadsbestuur van Poperinge en verscheidene liefhebbers der Gemeente. Afstand 60 Km.; 700 fr. prijzen en pre- miën, verdeeld als volgt: 1" prijs, 120 fr., tube en bloemtuil; 2* prijs, 100 fr. en bui tenband; 3* prijs, 80 fr.; en vervolgens: 70, 60, 50, 40, 30, 20 en 10 fr. Verscheiden» geldpremiën. Inschrijving vanaf 3 uur, ter herberg In de Smisbij Verhille Leon. De inleg is bepaald op 5 fr., waarvan 2 fr. terug voor het rugnummer. Vertrek te 4 uur stipt. De koers wordt verreden in den Om loop der Gemeente. Aankomst aan d» herberg In de Zonbij Milleville Da niël. Prijsuitdeeling onmiddellijk na d» koers ter herberg De Wagenmakerijbij Boussy Alidoor. Alle geschillen zullen onwederroepelijk door de Commissie be slist worden. AANGEKONDIGDE KOERSEN ZONDAG 11 JUNI 1939. POPERINGE. Alle Beginnelingen; 550 fr. prijzen; 125, 100, 75, 60, 50, 40, 30, 23, 20, 10, 10, 10 fr. Inschrijving te 3 uur bij Dewyze Marcel. Vertrek te 4 uur. NOORDSCHOTE. Beginnelingen V. W. B.; 300 fr. prijzen; te 5 uur. VLADSLOO. Beginnelingen V. W. B.; 150 fr. prijzen; te 5.30 uur. DINSDAG 13 JUNI 1939. IEPER, In de Tempel- en Statiestra ten, te 14 uur stipt, Groote Prijs der Bra derie voor Juniors B. W. B.; 110 Km.; 1700 fr. prijzen en 300 fr. premiën; ver- dceling der prijzen: 1* prijs 325 fr., ver der: 275, 225, 175, 125, 110, 90, 80, 70, 60, 50, 40, 25, 25 en 25 fr. Omloop: leper, Dik- kebusch, Clytte, Kemmel. Nieuwkerke, Wulvergem, Meesen, 4 Koningen, leper (1 Ronde) en vervolgens 10 Ronden langs de René Colaertplaats, Grachtenstraat, Veurnesteenweg, Koekje, Kaai. Brugge- steenweg, St-Jan, Potyze, Zonnebekesteen- weg, Bascule, Meenenstraat, Markt, Bo- i ter-, Tenypel- ea Statiestraten- In- 'gezond lichaam 1 MAANDAG 19 JUNI 1939. KROMBEKE. Voor renners V. W. B.J 500 fr. prijzen. Begin te 4 uur. DINSDAG 20 JUNI 1939. GELUWE. Voor Juniors B. W. B. ett Fransche renners 3* en 4* kategorie; 100 km.; 2500 fr. prijzen en premiën: 375 fr. en palm, 300, 250, 225, 175, 150, 125, 100, 80, 70, 60, 50, 30, 20 en 20 fr. De inschrij vingen worden van heden af aanvaard mits 5 fr. in 't lokaal bij Jos. Defever, Ieperstraat. Vertrek te 2 uur. DONDERDAG 22 JUNI 1939. KROMBEKE. Voor renners V. W. B.J 300 fr. prijzen. Begin te 4 uur. DONDERDAG 29 JUNI 1939. GIJVERINKHOVE. Voor alle begin nelingen; 60 km. zeer goede baan; 600 fr. prijzen. Inschrijving bij R. MasschelelB tot 4 uur. Vertrek te 4.30 uur. STAD IEPER GROOTE BOKSGALA in open luchfc op Zondag II Juni, te 3.30 uur, in de Sta tiestraat. Vijf liefhebberskampen itt 4 x 2 m., 8 one.: leper Ossieur R., 54 kgr. Kesteloot A., 61 kgr. Heughebaert, 66 kgr. Verdoene R., 64 kgr. Vercoutter M., 58 kgr. Moeskroen Adens, 54 kgü Demets, 60 kgr. Mullie, 67 kgE. Sagaert, 63 kgr. Couvreur, 58 kgr. Weging der boksers om 3 uur. flMBBBBBBBSBRBBBNBBBBBB 'N ZOMERFEEST MET VOLKS- EN RUITER- SPELEN TE MOORSLEDE OP 18 JUNI 1939 Als een noodkreet weerklonk eens da roep van een B. J. B.-leider in een alge meene vergadering: «Wij missen ont spanning voor onze boerenzonen! Die kreet werd begrepen door de vela luisteraars die bewust waren en in 't in nigste van hun gemoed aanvoelden dat die noodroep een weergave was van het schrijnend tekort dat ieder boerenzoon aanvoelt die dagelijks werkend in da schroeiende hitte der zomerzon langs vel den en wegen zooveel reizigers en vacan- tiegenieters in autobus en per flets ziet voorbijrijden in lichte zomerkleedij, niet zelden 's avonds studenten ziet komen, scouts en touristen die hun tenten op slaan in de nabijheid der hoeve en zin gen in halve duisternis rond het kamp vuur hun gemoedelijke liederen, onder da begeleiding van een mandolijn en de ge voelige avondtrompet haar laatste tonen doen weergalmen tot in de verste verte der slapende natuur. Dan komt als na tuurlijk de vraag: Wat geeft de B. J. B., onze jeugdorganisatie, aan spel en sport? De J. B. J. wil in zake ontspanning van zijne leden geen natuurzoekende toeristen maken. De boeren leven heele dagen in Gods wijde wereld waar ze werden gehard door regen en wind en hitte en zon: ze zijn gezonde stoere kerels. De B. J. B. is tegen alle dwaze sportfurie, zooals ze he den geuit wordt in halsbrekende koersen en stormachtige footballmatchen, brutale bokspartijen en roekelooze geldspelen, de B. J. B, is radikaal tegen dansers en ki- nemaloopers, tegen kermiszotten, her- bergsmannen en flirters, tegen verdachte avondfeestjes en vergaderingen van al de boerenzonen en dochters van deze of gene wijk op bepaalde hoeven, omdat dit alles niet gezond is en niet overeenkomt met het rechtgeaard en ongekunsteld christe lijk karakter van d n boerenzoo:.. Daarom werkt de 3. J. B. voor het ont spanningsleven op een hem eigen terrein: sport en liefhebberij moeten voor den boerenjongen passen in het kader zijner hoeve, zijner christelijke opvoeding en le venswijze. Terug dus naar de oude volks ontspanning; kaart- en dominospel, zin gen, declameeren, vertellen, toor.eelspelen en opstappen, poetsen bakken ten gepaste tijde, turnen en footballen. Ook onze leu tige boerespelen: zakloopen, koordtrek- ken, mastklimmen, handboogschieten, bol len, maar bovenal de ruistersport. Het paard is het edelste en trouwste huisdier dat van oudsher op de boerenhoeve thuis hoort en een onmisbare hulp is. Geen wonder dat dit dier door elkeen bemind wordt om zijn handelbaarheid en zijn in nemend karakter. Het is niet enkel onze werkgezel maar ook onze makker in hit spel. Het trekt en het ploegt, en het sla* t en het zwoegt en als een reus draagt h t ons op zijn machtigen rug en vlie/t s een pijl door beemd en bosch, over haag en heg. Eéns met zijn ruiter kampt en vecht het in de volksspelen tegen zijn m dedinger alsof het bewust is van de ze.e dat het moet behalen. Het opent den stoet in de processie, het voert den zege- en strijdwagen, en waar in den oorlog de zielooze motor of tank het laten steken zal het paard den soldaat redden. B. J. B.-ers, hier ligt uwe ontspanning dat u eens begonnen in heel uw leven niet meer verlaten zult. Te Moorslede zal op Zondag 18 Juni een groot propaganda- feest plaats grijpen van volks- en ruiter- spelen. Alle paardenmannen zullen daar zijn, alle boerenvrienden gaan daar be wonderen: de frissche, jolige, reine boe- renjeugd, met haar Gezonde ziel in eea

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 7