Ons Vrouwenhoekje VEREENIGING ¥00R BESCHAAFDE OMGANGSTAAI bei tesi® cl hebbed' ueYag j dü. p* °duc^toto \uiieV La beleven. rtf,v vraai 3 F! HET PAKJE VAN 5 BLOKJES óO DE 2 TABLETTEN IBaXBBBEB32a3a2ZaaaEXEBBSaBEiasslBflBXBfllllxaxXBKXXKKXlXXBlBI GEDACHTEN WILLIAM HOLT mmom pan welk -ANPERE DRANK,MAAK NEEMT DAN OOK THEE! VAN; DE BE5TE KWALITEIT. SPREEK EN SCHRIJF BESCHAAFD! HANDELSBELANGEN ar> bijvoegsel uk 11 r. poperingenaar en .de r alle van zondag 11 juni 1939. nr 24. Wat komt er van kwaad voedsel?- Niet anders dan kwaad broedsel. Met wijsheid verzinnen Met hoop beginnen Met geduld verdragen Zijn goede slagen. En zullen nooit geen schatten winnen. Die 't nat en 't lekker veel beminnen, iMsaaasaïBHBjauaBasssssaass HETMANNEKE UIT DE MAAN 'T IS EEN FEIT Dat onze tijd Tot mijn spijt Aan fatalisme lijdt En, zoo ge 't nog niet wist. Menig katholiek die is Boedhist» Natuurlijk, 't sloganis versleten Zonder dat hij 't zelf wil weten. Bah! 't Is van tijd tot tijd ne keer noodig nagels met koppen te slaan... al zijn we ook geen godgeleerden! Als er 't een of 't ander gebeurt, dan zeggen de .menschen: 't Is dat het zoo moest zijn Want, zoo denken ze God voorziet alles en dus het moet geschieden. Daarin steekt 'n echte ketterij weie! Luistert ne keer: 't Is avond. Kobe de zatterik zit nog te pintelieren, staminee in, staminee uit. 'n Groepje jonge kerels voorzien dat Kobe rond zeker uur eindelijk naar huis zal afzakken en heel de breedte van den weg zal van doen hebben. De snaken gaan achter hoek of kant verstoppertje spelen en gichelen stil van 't planzier dat ze gaan beleven, want ze voorzien dat Kobe zal struikelen en dan zijn schietgebeêkens gaat afsteken. Wie nu, in Gods naam, is van meening: Kobe moest vallen... want de rakkers hadden 't voorzien? Wel neen: zij voorzien Kobe's val, om dat hij valt, doch Kobe valt niet, omdat zij het voorzien. Akkoord eh? Hewel, zoo is het voor 't andere eveneens gesteld. God ziet en weet alles van te voren, omdat voor hem alles tegenwoordigen tijd is, maar de feiten gebeuren niet om dat God voorzag! Merci meneer de Paster... en mijn bes te Lezers, alderliefste Lezereskens en ik zelf zullen 't onthouden! HUWELIJKSBUREAU Een uitstekende partij voor U! Jonge weduwe, net 25... en evenveel duizendjes als ze jaren telt. Hm... ze lijkt me alleen wat te jong.. MOEST 'K ALS KADO ofte geschenk Een in zilverpapier gewikkelde patat U [geven Wel, 't is mijn opinie... en ik denk Dat g'het mij nooit zoudt vergeven U zoo 'n affront te hebben aangedaan En ge wenschtet me zeker... naar de [maan! Ja, ge zoudt zeker denken: Dane pa- tattenboer wil me zeker voor den gek houdenen ge zoudt gelijk hebben ook. Maar in Engeland denken z'er alzoo niet over... 't is waar dat 't een gansch andere affaire is. In Bradford dus maakt men thans op alle' mogelijke manieren propaganda op dat de menschen meer patatten zouden eten. Zoo wikkelde men kort geleden dui zende van die knobbelknolvruchten in zilverpampier en verdeelde deze... als ge schenk, onder de bezoekers van 'n groot tuinfeest. Ook heeft men een prijsvraag uitge schreven, waarbij hij of zij den eersten prijs won, die 't grootste aantal aard appelen-recepten kon opgeven. Nieuwe recepten kregen daarbij 5 keers zooveel punten als oude en gedurende den dag dat de uitslag bekend gemaakt zou wor den, werden er op straat, gratis, gebak ken aardappelen uitgedeeld. Moeder do vrouw had het dus gemak kelijk. Van aardappelen gesproken: Weet ge dat ge patatten kunt: Koken, braden, bakken, stoven, poffen? Dat er bonte, vroege, late, kruimige, melige, glazige, oude en nieuwe patatten zijn? Dat ge ze, om ze te hebben moet planten, telen, poten, delven, rooien... en om t'eten moet schillen, jassen, schrappen of... laten zooals ze zijn? GE MOET meer fruit eten, zei de dokter, meer fruit en dan bij voor keur ongeschild! De menschen weten niet hoe verkeerd 't is vruchten te schil len. Alles waar 't op aan komt zit in de schil: vitamine A. en B., vitamine C. en nog allerlei zaken meer. Van welke vrucht houdt ge bijvoorbeeld 't meest? Van kokosnoten, zuchtte de patient. ZONDER AAN POLITIEK TE DOEN Kom 'k hier, met veei fatsoen. Zonder er veel aan te schaven Met 'n duivelsche legende aandraven In Bohemen vertelt men sedert eeuwen een legende van den duivel, die nu treu rige werkelijkheid geworden is. Toen de duivel, overwonnen zijnde, uit den hemel werd verdreven, kwam hij met dusdanige kracht op de aarde terecht, dat zijn lichaam in stukken vaneen ge rukt werd. Zijn hoofd viel in Frankrijk, het hart in Italië, de buik in Duitschland, de handen in Tartarije en de voeten in Spanje. Daardoor komt het dan ook dat de Spanjaarden van dansen houden, de Tartaren van plunderen, de Duitschers van eten, de Italianen verraders zijn en de Franschen op bevrediging van den geest uit zijn. Wat Tsjecho-Slovakije... zaliger ge- IIIDIHeilllHUHIIBIIIIIIJI Mengelwerk van 11 Juni 1939. Nr 13. oorspronkelijke detective-roman door Ja ziet u, de portier heeft zooeven het hekken gesloten. En hij wilde den hond loslaten. Maar de hond ligt dood in zijn hok. Hé, riep Werner, is de hond dood. Was het dier ziek? Neen, de portier zegt, dat het beest Vergiftigd moet zijn. Wat, men zou den hond vergif toe gediend hebben. Maar dat lijkt toch on mogelijk. Onmogelijk? Ja, doch het schijnt toch zoo te zijn. Het is een vreemd geval. Men zou daaruit bijna concludeeren, dat iemand voornemens was hier van nacht in den tuin te komen. En uit voorzorg heeft hij dan den hond onschadelijk gemaakt, riep van Gielen. Misschien wilde hij wel inbreken hier, meende Werner maar vervolgde toen: Dan heeft hij het echter niet slim overlegd. Waarom niet, mijnheer, vroeg de huisbewaarder. Wel, de hond ligt over dag aan den ketting, nietwaar. Als regel wel. Vandaag heeft hij aan den ketting gelegen. Goed, nemen we nu aan, dat iemand het dier vergift heeft toegediend om hier dezen nacht de kust vrij te hebben. Dan kon hij toch vooruit weten, dat zijn daad ontdekt zou worden, zoo spoedig men den hond loslaten wilde. Maar dan wist hij meteen, dat we hier op onze hoede zouden zijn. Tenzij we aannemen, dat de schurk dachtenis betreft, bij hen viel de lijst die de duivel, op 't moment van zijn val, in de hand hield, en waarop zij alle on recht, waarvan zij sinds onheuglijke tij den het slachtoffer waren, konden neer schrijven. De lijst is nu voL En zoo gebeurt het zie... dat niet alle legendenlegenden blijven. EN DAT de verstrooidheid van de ge leerden ook geen legende is, bewijst dees: Theodoor Mommsen (1817-19031 was niet alleen wereldberoemd door zijn groo- te historische kennis, doch ook door zijn geweldige verstrooidheid. Van hem werd gezegd, dat hij steeds met zijn geest in Rome zat. Tijdens een avondfeest had hij zich in een zijvertrek met een zijner vrienden, een wijsgeer, teruggetrokken en weldra waren de beide geleerden in een diepzin nig gesprek gewikkeld. Plotseling greep Mommsen de rechter hand van den wijsgeer. Waarom krab je over mijn duim? vroeg de wijsgeer. Omdat hij zoo jeukt, antwoordde Mommsen, die dacht dat hij zijn eigen duim vast had ALLEN NU ROND MIJ GESCHAARD Zonder talmen, zonder temen Om enkle nieuwsjes te vernemen Die 't vertellen wel ziin waard Al hebt g'er tot mijn spijt... o! wee! Geen cent meê meer in uwen port'monee! Madam Knickel, van Amerika, die heeft het fijn aan boord gelegd, om geen com- missekens nu meer te moeten gaan doen. Ze bezit namelijk een papegaai en een fox-terrier, 's Morgens gaan die twee dieren voor heur winkelen. Ze zegt aan Lorre, da's de vogel, wat ze hebben moet, en Lorre gaat dan den terrier roepen en tippelt met hem naar den vleeschhouwer en beenverkooper... of beenhouwer en vleeschverkooper... dat hangt af... of naar den kruidenier... Lorre heeft nog nooit een boodschap vergeten en Panks, de hond, heeft nog nooit 't mandje laten vallen Twee eksempels, allee!... En madam Knickel d'r bij, dat maakt er drij! En nu is 't over de bij... dat kan er nog bij! Omdat honig duizenden jaren het eenige materiaal was, waarmee de mensch spijzen kon zoeten, is de honigbij niet alleen het nuttigste, maar ook altijd het populairste insect geweest in de folklore, gebruiken, symbolen, kunst en godsdien stige ritèn van de meeste volkeren der geschiedenis. Tallooze Aziaten meenen nog altijd dat iedere bij de ziel van een gestorven mensch bevat... Die zielen moeten dan duivels zijn... want ze kunnen soms fa meus steken! LIEVELING, zei de filmster tot haar echtgenoot, hebt ge een bad genomen? Ja, schat. En hebt ge uw tanden gepoetst? Ja, engel. En hebt ge u glad geschoren? Ja, alderliefste. Nu, dan moogt ge m'n schoothondje kussen. Ze kunnen d'r nog al aan, eh?! ALLES IS GEMAAKT MET 'N DOEL Daar valt niet op te bedillen. Zoo ook is 't gesteld met de brillen Zelfs die van ne k...stoel! 'k Wil van 't onderwerp niet wijken Een bril is gemaakt om door te kijken... Thans ja, is 't alzoo, inderdaad Maar vroeger diende hij slechts als sieraad. Hoe dat de goestingen van den mensch toch kunnen veranderen, eh! 't Bewijst nog ne keer wat 'n onstandvastig wezen hij is. Toen in 1285 de bril was uitgevonden, begon deze al heel snel een ware triomf tocht door de gansche wereld! Vooral in Spanje werd de bril toen veel gedragen, maar niet om slecht ziende menschen te helpen... Bijlange niet... maar hij was daar te lande veel eerder een Sieraad dat alleman wilde fjezitten, die er den prijs kon voor betalen) 't geen in dien tijd nog al veel was. Dé brillen werden in 't begin genaaid aan den rand van de muts (hoeden bestonden er im mers nog niet, noch voor 't vrouw-, noch voor 't mansvolk) en over 't voorhoofd totop de oogen getrokken, wanneer men er doorheen wilde kijken. Zooals met veie andere dingen, probeerde men Ook door middel van den bril, dén maatschappe- lijken welstand van den drager aan te toonen: De rijkste menschen mochten namelijk de grootste brillen dragen... Zot eh!... maar enfin, 'k laat aan ieder zijn gedacht, want... elk ziet toch door zijn eigen bril... NU HOE BEVALT U mijn drama? vroeg een auteur onlangs aan Bernard Shaw. Overweldigend realistisch, antwoord de de beroemde ironist. Vooral de dieven zijn prachtig geteekend. Zelfs de woor den, die ze spreken, zijn gestolen! WE MOGEN d'Amerikanen bezingen Ze zijp de Assender uitvindingen Luistert, Lezers mijner drocmen Waar ze nu meê vbor de pinnen komen! ISflBffiSSflBBXBBBHSIBBaaBBBS33E 4BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB zoo onnoozel was te meenen, dat we den dood van den hond louter aan toeval zou den wijten. En na hetgeen hier gebeurd is valt dat toch moeilijk te gelooven. Hij kon op zoo'n manier zich van den hond bevrijden, maar heeft het zich niet ge makkelijker gemaakt hier onbemerkt bin nen te dringen. De huisbewaarder haalde de schouders op. Dat is wel waar, mijnheer, antwoord de hij, maar welk doel zou men anders gehad hebben met die gemeene streek, den hond te dooden. Ik weet het niet. In ieder geval, als er achter zou schuilen wat gij vreest, dan zal de opzet mislukken. Een hond moge uitstekend dienst kunnen doen om een woning, waarvan de bewoners slapen, te beschermen, als we wakker en waakzaam blijven kunnen we den dienst van den hond missen. En we zullen natuurlijk wakker blij ven, voegde Van Gielen er bij. De portier is woest, zeide de huisbe waarder, hij hield heel veel van den hond. Hij zegt, dat hij dezen nacht zeker niet naar bed gaat en iedereen neerschieten zal, die zich in den tuin zou durven wa gen. We zullen het hem niet beletten, zei Van Gielen, in ieder geval sluit de deuren en vensters goed. De huisbewaarder ging heen en toen hij weg was bleven de beide vrienden elkaar een oogenblik zonder te spreken aansta ren. Welnu, vroeg Werner ten leste, be grijpt gij er iets van. Neen, het is mij alles volkomen duis ter. Ik kan me heel goed voorstellen, dat iemand hier zou willen binnendringen. Maar niet, dat hij zoo dom zou zijn op deze wijze ons te waarschuwen. Ge moet echter niet vergeten dat het middel anders en sneller gewerkt kan heb ben dan hij meende. Het is immers moge lijk, dat men de bedoeling had, dat de hond eerst later zov sterven, dus nadat Ja, raden kunt ge 't niet... "k zal 't U dan zelve maar verspreken: Een schei kundige van Senyruth, in 't land van the biggest in the worldheeft een nieuw uiterst gevaarlijk product uitge vonden en dat product is het spreek- poeder dat, eens toegepast, nog doo- delijker zijn zal dan al de fameuze poedersdie z'in den oorlog gebruiken. Dat poeder heeft namelijk die eigen schap, dat het, in zeer geringe hoeveel heid genomen, al de geheimen doet ver tellen van dezen die het slikken... Slikt g'het? Van regeeringswege zullen maatregelen getroffen worden om den verkoop te be perken of zelfs te verbieden... want 't schijnt dat het gebruik van dat poeder, volgens berekeningen op voorhand ge maakt, de echtscheidingen met 90 procent zouden verhoogen... Ge moet niet vragen hoe de waarheid geschuwd wordt en hoe. gevaarlijk ze is op onzen droeven wereldbol... En pertang, ik vertel z"U... de waarheid, zonder poederslikkerij!... en aan Marenta durf 'k ook heur... waarheden zeggen! EEN BEROEMD GELEERDE schreef eens aan een vriend een vertrouwelijken brief, waarin hij allerlei bijzonderheden mededeelde over een uitvinding, die hij pas gedaan had. Wees zoo goed,schreef hij onder aan den brief, om dit papier onmid- delijk te vernietigen, nadat ge het ge lezen hebt. want ik zou r.iet graag willen dat de brief in verkeerde handen kwam Eenige oogenblikken bleef de geleerde in gedachten zitten. Daarna nam hij den brief weder op en begon deze over te lezen. Hij verplaatste zich geheel in de gedachtengang van zijn vriend, en toen hij bij de woorden kwam: "Wees zoo goed om dit papier onmiddellijk te ver nietigen, mompelde hij bij zichzelfDe man heeft gelijk! En hij wierp den brief in den brandenden haard. Straf eh! EEN LEZER die teekent onderwijzer ('k Ben daarvoor geen sikkepit wijzer Misschien is 't maar een list En is hij eer, een groote humorist...) Laat hooren nu zijn... zwanzerstcm En stuurt m'een opstel van een leerling [van hem *t Gaat over de koe... en luistert: De koe is een dik beest. Zij heeft vier pooten die tot op den grond komen. Op heur voorhoofd heeft zij twee lange pun ten die men horens noemt. Een weinig lager heeft zij twee ronde, dikke, zachte, domme oogen. Op 't einde van heur neus heeft zij twee groote holten en een lange tong, die dient om heuren neus te snuiten, want ze heeft geen vingers. Deze zijn vervangen door hoeven die dikwijls in tween kapot zijn. Op 't einde van heur lijf heeft zij een staart met nen bezem op om de vliegen weg te jagen. 's Winters blijft zij in een huis dat men koeienstal noemt, maar 's Zomers zet men haar op de wei. Dan brengt ze heuren tijd door met de trelns te zien voorbijrijden. Wanneer zij een uier heeft, bedient men er zich van om melk te fabrikeeren, waarvan men dan ook boter en kaas maakt. Als ze geen uier heeft, dan noemt men de koe kalf, vaars, stier of os. De koe is een 'van de nuttigste dieren van de maatschappij. Hewel en d'r zijn er die beweren dat «meester» zijn geen plezante stiel 'n is! WIE KAN ME ZEGGEN waar Hil versum ligt? vroeg de onderwijzer in de klas. Ik meester, in de groote golflengten op 1875 meters! Modern 'N GEDACHT: Laat kiemen en bloeien en ruischen Het leven aan uwen vcet. En zingt met uw schallende stemmen Het lied van den levensmoed. 'K VERNAM DAAR ZOOEVEN En we gaan 't in een epistel vieren Hoeveel soorten van dieren D'r op de wereld wel leven! Limé, de groote natuurvorscher diens he vorsch... nog 'n dier) wist ons te zeg gen dat het aantal dierenrassen, ver spreid over de gansche aardoppervlakte, ruim 1100 bedraagt... en d'r zijn er maar 5 rassen bij de menschen. Hij was tot de bevinding gekomen dat de insecten alleen in 280.000 verschillende soorten verdeeld zijn, waaronder 120.000 kever-, 50.000 vlin der- en 40.000 vliegsoorten. 't Is Je moeite, eh! Dan volgen de visschen met 12.000 ver schillende soorten, waarvan er slechts 300 in zoet water leven. De familie der vogelen is ongeveer van denzelfden om vang als die der visschen. Doch in Duitschland alleen zijn reeds 400 ver schillende vogelsoorten aanwezig. Ame rika (natuurlijk!) voedt voor 't oogenblik nagenoeg 6.000 vogelsoorten. Na de vogelen komen de weekdieren, met bijna 10.000 families, waaronder de slakken en de oesters; de 8.000 verschil lende schaaldieren, waaronder de krabben en de rivierkreeften; de 4.000 stekelhui- dige diersoorten; de kruipdieren zijn ten slotte verspreid in 2.500 verschillende soorten. De geleerde zegt ons, helaas, 't aantal vertegenwoordigers niet van... elke soort en 't is oprecht spijtig voor 't beest jen! MIJN VROUW heeft mij in een oogenblik van zinsverbijstering verlaten, verklaarde meneer Kriekebol aan den politiecommissaris. En zijt ge achter haar niet geloo- pen? vroeg deze... die zeker ne jonkman moest zijn. Watte? denkt ge dat mijn zinnen ook verbijsterd zijn? riep Kriekebol uit. Nog zoo zot niet! 't Manneken uit de Maan. VRAAG aan uw BRIEFDRAGER EEN POSTABO'N'NFMENT OP DIT BLAD lBBBflBaBEBSS2BBa»SiGBBBBBaBBB» de portier hem had losgelaten. Dan zou den we er niets van geweten hebben en dan was het mogelijk geworden dat wij verrast waren. Het is waar. Daarom zullen we nu ook zeker blijven waken. Maar de nacht zou geheel anders ver- loopen, dan zij verwacht hadden. Want geen half uur later kwam een Jongen van het post- en telegraafkantoor te Renswoude met een bericht. Het was geen telegram. Het was een briefje van den directeur van het kantoor. Hij schreef daarin: Waarde heeren, Ik heb zooeven hier het bericht ont vangen, dat de auto, die heden avond van den Beukenhof vertrokken is onderweg een ongeluk heeft gehad. Het schijnt dat de auto in volle vaart tegen een boom ge reden is. Een collega van een naburig kantoor seint het mij. Van de inzittenden is de chauffeur gedood of zwaar gewond, terwijl een der beide andere inzittenden bewusteloos een huls langs den weg is binnengedragen. Zijn toestand is niet ge vaarlijk. Misschien weet u wie de inzit tenden waren. In ieder geval achtte ik mij verplicht u dit mede te deelen. Dan volgde de onderteekening. Groote hemel, riep Antoon Van Gie len, m'n vader gewond, ik moet er dade lijk heen. We gaan er heen, zeide Werner, maar het kan alles nog op een vergissing be rusten. Uw vader zat alleen in z'n auto. En hier is van twee inzittenden sprake, de chauffeur niet meegerekend. We kun nen dus nog op de mogelijkheid hopen, dat een andere auto verongelukt is. Maar er staat zeer beslist de auto, die van en Beukenhof kwam. We gaan er heen, in ieder geval. Vijf minuten later waren zij .gereed. Antoon Van Gielen zelf bestuurde den lichten auto, die uit de garage gehaald was. Frits Werner zat naast hem. Zij ga ven den portier last goed uit te zien, op- VOORNAAMIIEID, EEN SCHOONE VLAAMSCHE DEUGD. Het gaat hier niet om de zoogezegde voornaamheid der hedendaagsche ge- blankette Jeugd, maar wei over de echte, diep overtuigde voornaamheid, voor naamheid die elke vrouw en elk meisje kan bezitten als ze de waarde begrijpt van vrouwte zijn; en zulks in het midden waarin ze zich dagelijks bevindt. Ja, we moeten voornaam zijn, bewust zijn van onze innerlijke waarde, als christen, als vrouw. Geen rijker kroon, dan eigen schoon - zegt het Vlaamsche spreekwoord. Voornaamheid is geen deugd, eigen aan een categorie menschen of aan een stand of afkomst. Neen, deze bloem kan op alle bodems bloeien, zelfs bij de nederigsten: Een boerenmeisje kan even voornaam zijn als een rijke jonge dame. Men ver wart soms wel eens de voornaamheid met tact. Tact is ingeboren, een eigenschap van sommige zielen. Voornaamheid daar entegen kan iedereen verwerven. Alle edele vrouwen zijn voornaam, omdat ze zich beheerschen, voorzichtig zijn en te rughoudend aldus Pater J. De Vreeze. Voornaamheid is een Vlaamsche deugd: Onze Vlaamsche menschen loopen wel dikwijls wat hoog op met hun Germaan- sche ruwheid, ze verschansen zich achter hun ingeboren hartelijkheid, rondborstig heid en blijmoedigheid; en toch, al die eigenschappen zouden schooner worden als de voornaamheid ze kwam sieren; zij most er de bloesem van zijn. In een klas had een zorgzame meeste res op 't bord geschreven: "Welgema nierd is onnoemelijk sierlijker dan 't al lermooiste kleed!Mochten onze meisjes dat begrijpen! Hoe zou ons landeke een ander uitzicht krijgen als allen er naar streefden, niet enkel elkaar 't leed te sparen, maar anderen zooveel mogelijk diensten te bewijzen. Mocht het ieders leuze worden: strengheid voor zichzelf, welwillendheid voor de minderen, harte lijkheid voor de gelijkstaanden, eerbied voor de gezagsdragenden. Wat zou de samenleving erbij winnen indien iedereen zoo dacht en zoo deed! Moesten de menschen wat meer voor mekaar voelen, meer bewust zijn van den werkelijken band die tusschen hen be staat, de welgemanierdheid zou er bij winnen. De beleefdheid moet een uiter lijke vorm van de liefde zijn en waar liefde heerscht en broedermin daar is God. c. De Christene Caritas moet fijne menschen vormenzegt P. Callewaert. Is dit verwezenlijkt dan zullen de katho lieken als voorname menschen behandeld worden; want zijn zij het niet, die moe ten uitschijnen in voornaamheid? Dan zouden we ook heei wat winnen in onzen omgang met andersdenkenden: dan zal men de voorna.amlieid met recht kunnen betitelen als de bloem der christelijke naastenliefde. We leven in een groote wereld, die we moeten veredelen en beter maken, want wij zijn het volk dat Vlaanderen bewoont en dat ook zijn roem zal moeten uit maken. Wij zullen dit doen, vooreerst door on zen eigen rijkdom. Maar leeren we ook aan de jeugd de voornaamheid beoefenen, ook onder den vorm van beleefdheid. Waardige, voorname moeders zullen ook zulkdanige kinderen groot brengen. Nooit zullen ze dulden dat de kinderen oneer biedig spreken over hooggeplaatste per sonen, ouderen of oversten, noch dat ze minachtend spreken over kameraadjes. Hoe weldoende werkt de omgang met beleefde menschen! 't Is immers een mid del om overal binnen te geraken, een sleutel die past op alle deuren. Voor naamheid brengt meer schoonheid in het leven en meer echt geluk. NUTTIGE WENKEN, TE DROOG HAAR. Wie te droog haar heeft, zal baat vinden bij brillan tine. Een weinigje op een borstel druppe len en daarmede herhaaldelijk het haar bewerken. Een harden borstel nemen en de behandeling vrij kort na elkaar toe passen. HET NUT VAN EIERSCHELPEN. Het is best de elerschelpen niet weg te gooien. Men zal eerst de witte pel er uit doen die ze van binnen bedekt. Ze daarna wat laten drogen en ze zeer fijn wrijven, zoo fijn mogelijk, om de voorwerpen niet te krassen. Vervolgens gebruiken om me talen voorwerpen te poetsen. KEUKENPRAATJE. FRUITSALAAD. Cchil 5 mooie ap pelsienen, snijd ze in fijne schijven en neem de pitten er uit. Schik de schijven in een slakom en bestrooi ze ruim met poedersuiker. Snijd 2 bananen in dunne schijfjes en 2 geschilde en geboorde zoete appelen in stukjes. Leg dit al bovenop de appelschijven. Giet daarna bovenop den inhoud van 1 blik in stukjes gesneden ananas met het sap, vervolgens den in houd van 1 blik abrikozen, zonder het sap. Kook het abrikozensap met 100 gr. suiker, laat die stroop afkoelen en giet ze daarna op de vruchten. Men kan des- verkiezend nog 1 soeplepel rozijnen toe voegen, die gedurende 10 12 uren in wat Kirsch, Rhum of Cognac getrokken hebben. Laat dit al in een koele plaats of op ijs rusten. Even voor het opdienen roer voorzichtig dooreen en leg er boven op e»nige geconfijte vruchten, zooals kersi DE ITALIAANSCHE BUITEN- MENSCHEN MOETEN OP HET LAND BLIJVEN OVER DEN UITWENDIGEN VORM VAN BRIEVEN. Dagteekening Titel Zie vorig Nr De Italiaansche regeering heeft een reeks maatregelen ter studie gelegd om de uitwijking naar de steden tegen te gaan. Volgens een jongst genomen besluit mag niemand zich in een gemeente van boven de 25.000 zielen komen vestigen dan wanneer daarvan de noodzakelijk heid bewezen zij. JK UITERLIJKE VORM: Aan den linkerkant van de bladzijde laat men eenige ruimte of een witten rand. Tusschen den laatsten regel en den beneden rand moet ook eenige ledige ruimte blijven. Indien het slot en de liandteekening op'de eerste bladzijde bezwaar lijk plaats vinden, moeten zij op een volgende staan. Voor gewone brieven ivordt gewoonlijk nog een dubbel blad postpa pier genomen. Voor handelsbrieven wordt gewoonlijk een enkel blad papier met firma gebruikt. Voor oversten en meerderen moeten vavier en omslag wit zijn. Aan hooge overheden of hooggeplaatste Staatsambtenaren schrijve men gewoonlijk op een dubbel blad vier bladzijdenrequesten- papier propatriaformaat). Thans schrijft men ook algemeen op de ommezijde van het eerste blad, behalve in de officieelc brieven, waarin men alleen schrijft op biz. I en 3. Wordt een nieuw gedeelte van den brief of een ander punt aange vangen. dan zal men een nieuwen regel beginnen en wat inspringen. (Handboek voor het Briefschrijven; A.E. De Boeck, IX Druk., blz. 44.) V.B.O. Bijdragen: Beschermend I,id: fr. 100 of 50; Steunend lid: fr. 25; Gewoon Lid: fr. 15< Studenten en inwonende Leden: fr. 5. Postrekening 412.386, V.B.O., Deurne-Antwerpen. De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie, 24 Zelfregeeringstr. te Brussel (afdee ling: Handelsinformaties)deelt ons mede. FAILLISSEMENTEN IN BELGIE. Er werden over de week eindigende 2-6-39, in België 14 faillissementen uitgesproken, tegenover 11 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende de week 26-5-39 tot 2-6-39. 12 Diversen. 1 Wisselagent. 1 Kleermaker voor damen. In totaal werden er van 1-1-39 tot 2-6-39, in België 344 faillissementen uit gesproken, tegenover 287 over hetzelfde tijdperk van 1938. CONCORDATEN. Van 1-1-39 tot 2-6-39, werden in België 118 aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat, en 72 aanvragen gehomologeerd, tegenover resp. 96 en 50 over hetzelfde tijdperk van 1938. PROTESTEN. Over de week ein digende 2-6-39, werden in België 2089 protesten geregistreerd, tegenover 2004 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1-1-39 tot 2-6-39, werden in Bel gië 50.321 protesten geregistreerd, tegen over 40.736 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Gezien de bekendheid van ons Handels inlichtingen-bureau, vertrouwen Banken, Industrieelen en Handelaars meer en meer Het incasseeren van hun achterstallige vorderingen toe aan onze Incasso-Dienst. Belg. N. V. VAN DER GRAAF Cie, 24, Zelfregeeringstraat, 24, Brussel-Zuid. Opgericht in 1888. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB VALSCHE BANKBILJETTEN VAN 1.000 FR. EN 50 FR. IN OMLOOP LANGS DE KUST EN IN HET BRUGSCHE Het Parket van Brugge onderzoekt. Naar we uit goede bron vernemen, zijn valsche bankbiljetten van 1.000 fr. en ook van 50 frank in omloop te Westkapelle, Oostende en te Brugge. De valsche briefjes van 50 frank zijn te herkennen aan een zwaardere groene druk van de banden die op de paarden koppen zijn aangebracht. Het Parket van Brugge geleid dcor MM. Van Rolleghem, onderzoeksrechter en M. Vossen, substituut, heeft een onderzoek ingesteld. HET VIJFTIG JARIG BESTAAN VAN DEN EIFELTOREN N^ar aanleiding van het vijftigjarig be staan van den Eifeltoren, zal er op Zon dag 11 Juni, een plechtige H. Mis gecele breerd worden op het platform van de eerste verdieping van den massalen toren, ter intentie van hen, die aan den bouw van het gewrocht hebben medegewerkt. dü-xvzjgs- i bete^etv' Vn van twee inzittenden, behalve den chauf feur. dat in hun afwezigheid niemand het huis zou binnendringen. Weest u maar gerust heeren, zei de man grimmig. Er komt niemand in dén' tuin of ik jaag hem een kogel door zijn lijf. Toen reden zij weg. VII. Het ging in pijlsnelle vaart over den donkeren weg. De lampen van den auto wierpen een hel schijnsel voor zich uit, maar op zij staarde men in sombere duis ternis. De beide trienden hadden' afgesproken, dat men eerst rijden zou naar het kan toor te Renswoude om daar nadere b.j- zonderhed -,1 te vrrgen. En het dato ttes zeer spueci!g bereikt De directeur was nog op. Feitelijk ver wachtte hij niet anders dan dat men van den Beukenhof nog komen zou. Op de vragen die Van Gielen hem stelde antwoordde hij: Ja, ziet u. ik weet natuurlijk ook niet precies wat er gebeurd is, maar een uurtje geleden had ik mijn collega uit Veldho ven hier aan het toestel. Hij deelde mij mee, dat dicht bij zijn standplaats een auto-ongeluk gebeurd was. Kwam het mededeelen in opdracht van den een of ander. Weineen, u moet me goed begrijpen. Wat ik u gezonden heb is een particulier bericht. U begrijpt op de kleine kantoren vervelen we ons 's avonds nog al eens en dan roepen we vaak elkaar op en onder houden om met elkaar. De collega van wien ik u sprak vertelde me van dat on geluk. Hij dacht natuurlijk niet, dat ik er veel belang in steldé, omdat hij niet weten kan, dat ik u keu. Toen hij ver telde dat de verongelukte auto van het landgoed, den Beukenhof gekomen was, heb ik gemeend u misschien een dienst te bewijzen door u een briefje te zenden. O Ja. we zijn er u dankbaar voor. Maar weet u wel zeker, dat er sprake is O ja, dat weet ik heel zeker. De kwestie is, zei Frits Werner nu, dat de vader hier van mijnheer Van Gie len van avond op den Beukenhof geweest is en terug gereden is. We vreezen dus zeer, dat het zijn auto is. Maar hij was zeer beslist alléén, hij had niemand bij zich. Daarom hopen we nog, dat er een vergissing in het spel moet zijn en het zijn auto niet is. De postdirecteur haalde d,e schouders op. Daar weet ik natuurlijk niets van, zei hij, ik heb u geschreven, wat ik zelf ver nomen heb. Maar wilt u uw collega te Veldhoven nog even voor het toestel roepen en na dere inlichtingen vragen. Zeker wil ik dat. Wacht een oogen blik. De directeur kwam spoedig terug. Hij weet er ook niet mee;» van, dan men hem verteld heeft. En er is hem ge zegd, dat de auto van den Beukenhof kwam. Maar er zaten zeer beslist twee personen in behalve den chauffeur. Dan rijden we er maar dadelijk heen, zei Werner. En weldra suisde de auto in razende vaart over den donkeren en eenzamen weg. Zij spraken over den rit niet veel. Ieder was met zijn eigen gedachten bezig, bang als het ware om die voor den ander uit te spreken. Was de auto verongelukt, waarin de bankier gezeten was? En zoo ja, zou hier dan alleen van een ongeluk sprake moe ten zijn. In gewone omstandigheden zou men niets anders veronderstellen. Maar dacht men niet onwillekeurig terug aan wat er gebeurd was, toen zij de eerste maal naar den Beukenhof reden. Toen had wanneer de chauffeur niet zoo op lettend geweest ware ook gemakkelijk een ongeluk kunnen gebeuren. En het zou zeer waarschijnlijk een ongeluk ge weest zijn met opzet veroorzaakt. Moest daarvan nu opnieuw sprake zijn? Men zou het spoeig weten, want Antoon Van Gielen liet zijn wagen met groote snelheid loopen. Het ongeluk had plaats gevonden bij Veldhoven, een klein dorpje en toen men dit bereikt had, werd voor een café daar stilgehouden, waarvan de bewoners al was het vrij laat, nog niet naar bed wa ren. Men wist daar waar het ongeluk ge beurd was en ook, waar de gewonde was binnengedragen. Een van de zoons uit het huis wilde wel met de heeren meerijden om hen te wijzen, waar zij zijn moesten. Men behoefde geen vijf minuten meer te rijden, toen hij een groote boerenhoeve aanwees. Hier is het, zeide hij. Twintig meter verder is het gebeurd. De auto ligt er nog. Dien zien we later wel. We zullen eerst hier binnengaan. In de boerenhoeve troffen zij den eige naar en zijn vrouw in het woonvertrek. Hier zijn een paar heeren, zeide hun begeleider, die naar den gewonde komen informeeren. Ja, wie is het, vroeg Van Gielen da delijk. We kennen hem niet, mijnheer, zei de boer. De gewonde ligt in de achterka mer, de dokter en een liefdezuster zijn bij hem. Ik denk, dat het mijn vader is, zei Van Gielen, ik zal er heen gaan. De boerin riep: Uw vader, mijnheer, o maak u maar niet te ongerust. De dokter zegt, dat het zoo heel erg niet met hem is. Komt u maar mee. Terwijl Antoon Van Gielen haar dade lijk volgde, zeide Frits Werner: En het lijk van den chauffeur? Dat ligt in het koetshuis. Wilt u hem zien? Ja, graag, als het kan. De boer stak een lantaarn aan en met z'n beiden gingen zij de voordeur uit over de donkere plaats naar een soort koets huis. Daar lag het lijl^ het was, Werner zag dit direct, inderdaad het lijk van den trouwen chauffeur van den bankier. Blijft dat hier zoo liggen, vroeg hij. De burgemeester wil het nog laten afhalen en naar het lijkenhuisje brengen, zei de boer, ja ja het is wel treurig. Werner wierp nog een laatsten blik op het lijk en prevelde een gebed voor de zielerust van den ongelukkige. Toen gingen zij naar de boerderij terug. Ja, ja, zei de boer, dat is een vreem de geschiedenis bovendien. Vreemd, waarom? Wel ik geloof nooit, dat het een ge woon auto-ongeluk is. Zoo. En waarom niet? Ja ziet eens, een klein eindje verder maakt de weg een scherpen draai. Nu daar zijn een tijd geleden boomen gehakt, die er nu langs den weg liggen. Een van die boomen is op en weg getrokken. Hé? Dus dat zou met opzet gebeurd kunnen zijn. Waarom denkt ge dat? Wel u hebt toch ook zeker in de cou rant gelezen, de vorige week van dien moord op dien geleerden professor. Ja zeker, zei Werner, maar wat heeft dat hier mee te maken. Nu ge zult toch ook wel weten, dat die professor met z'n dochter en nog een paar heeren dien avond van z'n dood naar dat buitengoed bij Renswoude is ge reden. Ja, ja, dat weet ik natuurlijk, maar yertel verder. Nou, toen lag er ook een boom over den weg. En weet u, dat dit was op de zelfde plaats. Werner zette grootte oogen op. Wat zegt ge, riep hij, je meent dat dit ongeluk op dezelfde plaats gebeurd is, waar de auto toen terugkeerde, Ja, maar die kwam van de ander® zijde. We hebben daar toen niets van ge merkt, maar wel den boom over den weg gevonden den volgenden morgen. Later hoorden wij ervan, er is hier toen een on derzoek ingesteld. En we lazen het ook Bi de courant. (Nadruk ver boden). Ct Verruigt),

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 9