De Geleiiiiise Derde Ons Vrouwenhoekje tEooatswafer hel vuur, dooft den koest GEDACHTEN het Manneke DF. LÏCHTOOVING VERHOOGT DE VERKEERSONGEVALLEN IN ENGELAND WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEK-KALENDER OKTOBER - ZAAIMAAND NOVEMBER - SLACHTMAAND WILLIAM HOLT SNOECK'S ALMANAKKEN Een groot offer ls gemakkelilker te brengen, dan duizend kleine opofferingen in den loop van vele jaren. Wat men niet nodig heeft, ls altijd te duur. t Ts beter rich met stroomatten te kleeden dan met geleende kleederen. ir»SE»»lCSI3EI»lIia?SSBB UIT DE V.'E ZIJN dus d'echtst-e weke van den oorlog ingetreden... en we weten d'r precies nog niks van, waar dat se wel naartoe willen!... En spijts allemaal de franskiljong- sche hyperpatriotards is Belgie nog neutraal!... Ja, die hyperpatriotards dat zijn de mannen die altiid óp de Vlamingen zitten te schelden van slechte vaderlanders en «flaminbo- ches en bij d'eerste gelegenheid de beste, alles in 't werk stellen om de politiek van onzen Koning te kelde ren. Een woord, een daad, een ge schrift is voldoende om gansch mijn streven te doen mislukken, heeft Ko ning Leopold III gezegd!... Verleden week ging de Parkschouw burg te Brussel open... met een Fran- schen troep. Een Fransche meneer droeg een gedicht voor «Poëme k la France» en gansch de zaal... de bloem van Beulemanla. franskiljons honderd per honderd... hief de «Mar seillaise s> aan! In de kinema's der hoofdstad 't zelfde spel... daar wordt pro-fransche propaganda gevoerd, 't en kan niet meer, en eenige heetgebakerde pro- Marianne's kunnen zich natuurlijk niet w«êrhouden. hun liefde voor Frankrijk te laten blijken door... handgeitlap! En dat zijn de echte Belgen! Allee! 't is triestig! In alle geval, waar gaan we naar toe? Da's de vraag... Kon men al het oorlogstuig In venditie steken Daar ging een daverend gejuich Door alle wereldstreken De krisis rolde van den dijk 't Was uit met alle vasten Want de staatskas ware schatrijk Met 't vierde van de lasten 't Ware een leven van plezier En kermis vroeg en laat Op vijftig jaar elk rentenier Ten koste van den staat. Zoo zingt de dichter in de «waar heid» en... 't is de volle waarheid! DE PITSEN zijn bij hun buren op 'n gezellig avondje gevraagd. Pits. lk heb heelemaal geen zin om er een te gaan. Zijn vrouw. Stel U voor. wat zou den ze blij zijn. als we niet kwamen! En toen gingen ze! MONDJE DICHT Da's uw plicht Als ge naar 't kaartsoel zit te kijken Geen geste of gebaar Al is het maar Om uw spelkennis te deen blijken! Want niks zoo ambetant voor ne speler dan dat ze achter zijnen rug 't spel zitten aan te dulden... door woorden of gebaren, lijk 't in den ca techismus staat in de les over d'er- gernis... en niks dat hem zooveel ergert. Dat hebben z' ook ln Amerika on dervonden. De staat Vermomt heeft een bepaling in het leven geroensn volgens welke de toekijkersbij 't kaartspelen, dammen of schaken flin ke geldboete kunnen oploopen, wan neer zij door bewegingen, uitroepen of raadgeving blijk van aanwezigheid geven. De oorzaak van deze bepaling is 't feit, dat er in den lesten tijd regel matig vechtpartijen waren tusschen spelers en toekijkers die hun mond niet konden houden. En wie zou durven beweren dat dat bij ons ook al niet gebeurd 'n is...! O! Ik zou dat gespeeld hebben... en zie, ruzie ls troef!... en 't spel zit op den wagen... En we moeten 't be amen, die maatregel is nog zoo be spottelijk niet! RECHTER. Gij staat terecht om dat ge uw vrouw van uit de derde verdieping op straat hebt gegooid. Wat hebt ge hiér op te zeggen? Gevangene. Het was pure ver geetachtigheid. Edelachtbare! Rechter. Vergeetachtigheid? Dus gs denkt de rechtbank maar wat te kunnen wijsmaken? Gevangene. Neen, Edelachtbare, maar de zaak zit zoo: de vorige week woonden we nog ln een benedenhuis. Ik was op het bewuste moment glad vergeten dat we verhuisd waren l 'N GEDACHT. Zulke pijpen, zulk geluld 't Rechte hart is ook rechtuit De wil alleen 'n is niet goed Als iemand kan en niet 'n doet. DE MANNEN, den dag van heden 'k Beken het voor mijn deel Bemoeien zich veel te veel Met d'r vrouwen bezigheden... Hier 'n lijstje... 't ligt voor 't grijpen Van wat de meeste mannen niet be- grijpen! Ze begrijpen niet: 1. - Dat het huis nu en dan eens terdege moet worden schoon gemaakt en dat zoo'n werk altijd een beetje ongezelligheid meebrengt. 2. - Dat zij 't moeten zeggen als er Iets aan hun kleederen hapert, in plaats van 's morgens bij het aan- kleeden kwaad te worden dat het euvel nog niet hersteld is. 3. - Dat schoteltjes, borden en bloempotten geen aschbakjes zijn. 4. - Dat de kinderen ook wel eens hun mond willen open doen. 5. - Dat de vrouw maar op een plaats tegelijk kan zijn. 6. - Dat een huisvrouw ook het recht heeft van moe te worden. 7. - Dat de schuiven er zijn om dicht geschoven te worden. 8. - Dat het eten niet klaar kan zijn als meneer een uur vroeger dan gewoonte thuis komt. 9. - Dat de vrouw, wanneer zij door een winkelstraat wandelt, gaarne voor een magazijn blijft staan. 10. - Dat de regeling van het huis houden aan de vrouw moet worden overgelaten. En dat op uwen kazak, Jef! en dan nog van mijnentwege... Als ik nu de stemmen van al mijn alderliefste Le- zereskens niet gewonnen heb... geef 'k de pijp aan Marten... want nen tweeden keer zal 't niet gebeuren da'k zoo mijn medebroeders in den steek laat! MAAR... 'k pakke mijn revanche: Toen Spiegels Maandag morgen zijn broek aantrok en in zijn zakken tast te» zei hij tegen zijn wiif: Trees, ik heb ongelijk gehad; als ik dezen nacht opgestaan was toen ik dacht dat er dieven in huis waren, zou ik nu mijn geld nog hebben dat in mijn broekzak stak. Wat? zei Trees. Wel ja, al mijn geld is uit mijn zak. Awel. zei ze, waart gij opgestaan en hadt ge den dief doodgeschoten, dan waart ge nu uw geld niet kwijt geweest. 't Is waar. zei Spiegels, en dan was ik nu wevenaar geweest. «ODAR SUI GENERIS Da's een Latijnsche spreuk gewis. Die beteekent, 'k zeg 't bedaard Ieder... riekt naar zijnen aard! Primer Bey. Castellain en Parke, die als natuuronderzoekers naam en faam verwierven beweren eenparig, dat de verschillende menschenrassen zich on derscheiden... door den reuk die zij verspreiden. Zoo beweert Primer Bey, en niet ten onrechte, dat de negers een lucht ver spreiden, een zooeenaamde odar sui generis, die onwillekeurig aan den geur doet denken, die door een bok wordt verspreid... keurig is anders! Castellain die ook de binnenlanden van Afrika bezocht, weet te vertellen, dat hij negervrouwen ontmoette, die een geur van... hazelnootjes uitwa semden! Parke daarentegen geeft ons de zekerheid, dat'hij met negers in betrekking kwam, die denzelfden geur verspreiden als... apen in kooien.. Zeker Arabische volksstammen rieken naar knolloof; de Chineezen versprei den een muskuslucht. en Adachi. een Japanees, aarzelt niet neer te schrij ven dat wij. Europeanen, een geur verspreiden die aan... ammoniakzuur doet denken... en we moeten d'r niet fierder om zijn... 'k Vraag ekskuus bijn miin alder liefste Lezereskens da'k dat hier alle maal... in geuren en kleuren heb ver teld... 'k zou er mijn... geur van hei ligheid kunnen door verliezen... maar enfin, zi.in allemaal dingens cVc ne mensch mag weten... d'eigenliefde moet soms een deuksken krijgen! EEN NEGERKLEERMAKER had tot uithangbord een appel. Waarom een appel?.-vroeg een vriend. Een schaar zou toch beter ge weest ziin. Wel neen! V/as er ln het Paradijs geen appel geweest, dan hadden de menschen nooit kleeren gedragen! antwoordde de zwarte en hij had ge lijk, had 'm gelijk! APPEL, gij sappige vrucht Hebt ons gespeeld 'n dolle klucht Daar in 't Aardsch Paradijs Dat is 'n ouw bekende wijs Had Adam in U niet gebeten ft Heeft hem later genoeg gespeten) Dan waren wij nu, naar lichaam en [geest Alvast de «peer» niet geweest! Maar enfin, die zonde is U half ver geven, want als we de dokters mogen gelooven. gij zijt een vrucht, die een eereplaats od onzen disch toekomt. Zelfs menschen met een niet zeer sterke maag kunnen appels verdragen, mits ze langzaam eten, goed kauwen en ze niet ongeschild nuttigen. Een rauwe appel is in anderhalf uur ver teerd terwijl b.v. kool de maag 4 a 5 ur.en werk geeft. Appels aan het ont bijt genuttigd bevorderen de spijsver tering en werken gunstig ten opzichte van alle organen. Een nagerecht waar aan appels toegevoegd zijn is zeer ge zond. Zieken zullen een portie koude appelmoes steeds smakelijk en ver- frisschend vinden, terwijl appels, op verschillende manleren klaargemaakt, het vet neutraliseeren. Kinderen bij ten met graagte in een appel en dat komt hun organisme meer te goede dan allerlei snoepgoed. Appels bevat ten onder meer phosfoor. dat een uit stekende voeding voor de hersens is en daarom zoo uitstekend voor allen, die geestelijken arbeid verrichten... Allee dus. alleman aan 't appel vre ten... en leg de rotte maar van kant want vergeet niet dat: Een rotte appel ln de mand Maakt al het gave fruit te schand. TIEN KWAM bij den wisselagent ach Ier een lotie van de Koloniale. Geef me Nr 55. De agent zag dat hij 't niet had. Waarom liever dat als 'n ander? MJjn pas overleden vrouw ver scheen me ln droom met een 5 op elke wang. De agent kc-ek nog eens na. Had ze aen mond open? Jawel. Dan heb lk uw gerief. En hij gaf hem 505. Maar... droomen is bedrog En naar zn' prijsje wacht hij nog. 'T IS AL een heele tijd geleden Da'k de°s onderwerp heb aangeroerd 'k Doe het dan den dag van heden Want 'k heb er al lang op geloerd 't Gaat over gebruiken en zeden Met betrek tot bijgeloovigheden! Ze zijn altijd n'tti? die volksvoor spellingen en volksgebruiken... luis tert maar. A)s ee'i meisje een deken uitwringt en dit blijft niet recht, dan is dat een teeken dat zij een... krommen man zal hebben!... Als men tooverheksen wil leeren kennen is het voldoende onder de Mis, als de priester zich omkeert en Or ate frateszegt, zich om te keeren en door een trouwring te zien. al de aan wezige tooverheksen staan dan voor U. Om veel hanen in een broeisel te hebben moet men, onvoorziens, in 't rood gekleed, bij de broeiende hen komen. Laat men een paling in sieneverke- lief sterven e:i geeft men dien drank aan een dronkaard, dan zal hij nooit meer drinken... 'k Kan 't gelooven... als 't uitkomt! Wanneer g'een vreemden hond hebt. dien ge wilt houden, dan moet ge drie dagen lang een stukje kaas onder uw oksel steken en hem dit te eten ge^ ven en hij zal TT nooit meer verlaten7 Men mag niet spreken over toover heksen behalve 's Zaterdags, want on de andere dagen hooren ze alles wat men van hen zegt! Awel, wat zoudt g'er van nMnzen! Ne 'mensch is slim... maar hij moet leven...! SCHIPBREUKELINGEN zaten drie maanden reeds op 'n verlaten eilandje. Daar daagde 'n groote boot op. Men zag hen. 'n Klein schsenje werd afgelaten. En toen hij bij de veriatenen kwam zei de bootsman, al 'n pak gazetten af te geven: Onze kapitein heeft gezegd, alvo rens we U oppikken, dat ge eerst die gazetten moet lezer. Hij twijfelt of ge nadien nog zult willen mee gaan... Teeken des tijds! T'TTN alderliefste Lezerschaar Het r 'bijnt, vreemd... en toch is 't waar Wat hierachter staat vermeld Want z'hebben 't me voor waarheid [verteld! Ja, 'k weet niet of 'lc me laten beet nemen heb maar z'hebben me toch gezegd Dat Charles Neraton, die te At lantic City het sproetenkampioen schap won, welgeteld 1895 van die ver sieringen op zijn gezicht had staan. Dat In Oost-Londen een bijen zwerm zich neerzette voor den in gang van ne cinema, zoodat niemand meer in of uit kon, aan welken toe stand de politie een einde maakte door den zwerm te arresteeren en naar den dierentuin over te brengen. Dat de heuvels die de witte mie ren in Belgisch Congo maken, dikwijls zoo groot en stevig zijn dat de Inlan ders het de moeite waard achten de bewoners er uit te rooken, en zelf in het mierenhuls te gaan wonen: Dat een vergadering van een anti-lawaai vereeniging in Kaapstad eindigde met een geweldig rumoer en tumult, dat door de politie moest wor den onderdrukt. Dat China een kampioen-eter heeft, de officier Kao Wen Po, die eiken dag 10 pond varlcensvleesch ver orbert, plus nog een goei portie groen ten en rijst... Dat... we mogen content zijn dat wc niet met zoo nen slokdarm behept zijn... en dat 't alzoo zal volstaan. DENKT maar aan iets prettigs, zei de tandarts, terwijl hij de boor aanzette. Dan voelt ge de pijn niet zoo erg. De patiënt verroerde niet en gaf geen kil:. Er kwam zelfs een guitige tinteling in zijn oogen. Toen de pijnlijke behandeling was afgeloopen, vroeg de tandarts: 't Was zeker iets erg prettigs waaraan ge hebt gedacht? En of! antwoordde de man met een grijns. Ik heb me voorgesteld, dat... mijn schoonmoeder op mijn plaats zat! HIER weze U 't een en 't ander ver- [haald Over den vogel die licht uitstraalt... Over hem, die gewis D'uitvinder van de sandwich is... En dergelijke dingen meer Al wat waar is... of ongeveer! Ja, er bestaan niet alleen visschen, insecten en planten, die licht uitstra len, maar ook een vogel, de blauwe kraanvogel, bezit deze eigenschap. Op zijn borst heeft hij phosphoresceeren- de lichtvlekken van verschillende grootte, waarmeê de natuur hem waarschijnlijk heeft toegerust opdat hij bepaalde dieren, visschen, enz. be ter kunne aanlokken. Blauwe kraan vogels, die lichtend door het lucht ruim zweven, vormen een onvergete lijk mooi en indrukwekkend schouw spel. De sandwich heeft ziinen naam te danken aan... lord Sandwich, die met nauwgezetheid de zittingen in 't par lement volgde. Wanneer zi.in collega's de zaal verlieten om voor den inwen- digen mensch te zorgen, haalde de lord een boterham met hesp voor de pinnen. Dit eenvoudige gerecht had een enorm sukses... en zoo werd ds hooggeolaatste Engelsche lord Sand wich de poepa van den... sandwich! DE STEKSKENS zijn zeldzaam ge worden en niet alleen hier. In Italië hield iemand een reizigerstrein staan. De man zwaaide met een roode vlag. Wat ls er? vroeg de masjinist. 'k Ben verlegen om wat vuur. antwoordde de man met de vlag wiil hij zijn sigaret aan 't vuur van de locomotief wilde aansteken... Maar... hij vloog vol vuur aan den haal toen de masiinist en zijn stoker vlammend van woede op hem toe sprongen. 'k Weet niet of 't waarlijk gebeurd is... maar, waar rook ls. is vuur, zei Uilenspiegel... en hij wees op 'n peer- devijg! IN EEN TREIW. Conducteur. Waarom spuwde u daarnet in de lucht? Reiziger. Daar staat toch: «Ver boden op den grond te spuwen! 't Manneken uit de Maan. IBaiHKUBSBaBEaBBlBBaBimB HF. B4AN MAAKT MEER SLACHTOFFERS DAN DE VIJAND Kapitein Fvah Wallace. Britsch minis ter van Verkeerswezen, maakte in eene mededeeling bekend dat 1130 personen tijdens de maand September den dood hebben gevonden bil verkeersongelukken op de Engelsche banen. Voor September 1033 bedroeg hét aantal doodelijke slacht offers slechts 554. Uit de statistieken blijkt dat gedurende de eerste maand oorlog de baan meer slachtoffers heeft gemaakt dan de vij and op zee, te lande en in de lucht tege- ZONDAG 29 OCTOBER 22ste na Pinksteren en Feest van Christus - Koning:. Het Evangelie van heden verhaalt ons van de gebeurtenis waarbil Jezus de Fa- rizeën een eijnspenning toonde waarop het beeld van den keizer gemerkteekend werd. Zeggen wij dus een woord over het Doopsel en het Vormsel waardoor ieder van ons geteekend wordt met het onuit- wischbaar merkteeken van Christen en soldaat van Christus. Door het Doopsel worden wij bij Chris tus ingelijfd. De priesterlijke zalving, die Christus, ons Hoofd, tot priester wijdt, vloeit over heel zijn mystiek Lichaam en al zijn ledematen neer. De H. Kerk is niets anders dan de levende uitbreiding en voortzetting, het mystieke Lichaam van Christus, waarin Hit blijft voortle ven. Door het doopmerkteeken hebben wij deel aan ziine zalving, wij zijn Chris tus' medegezalfden en daardoor in zeke ren zin deelgenoten van Christus' pries terschap. Het priesterschap in den vol len zin des woords, waardoor de mensch de macht krijgt tot het consacreeren van Jezus' heilig Lichaam en Bloed, is het uitsluitend bezit van hen. wien het merk teeken der Priesterwijding ingeprent werd. Door het Vormsel wordt de Christen- leek bovendien nog sacramenteel gewild, officieel en ambteliik aangesteld, en dus gerechtigd en verplichtom op de hem als leek passende wijze, onder de lei ding der Kerkelilke overheid, als offi cieel getuige en strijder Christ! actief op te treden door christelijke voorlichting te geven aan onze onwetende en dwa lende medemensehen. ja zelfs offers te brengen voor het zielen-Ijverig en blij vervullen van meer nog dan de strikt genomen dwingende plichten van ons ge- loofs-leven. ten einde aldus door woord, daad en offer den naaste op te wekken en te trekken tot Christus-dienst, en hem de helpende hand toe te steken ter geestelijke redding. Wie dit alles goed heeft leeren inzien, zal ook de wee'galooze verhevenheid van den Christen ten volle weten te erken nen en te huldigen, vooral door het na leven der daaruit voortvloeiende rechten #n plichten van esn apostolisch en li turgisch leven. Erken, o Christen, uwe waardigheid zoo roept St Leo de Groote ons toe, en wacht u wel door een onwhardig gedrag weer terug te zinken tot uw vroegeren staat van verval, nadat eé eenmaal deel hebt gekregen aan de goddelijke natuur 29 Z 22e Zond. na Sin'^en. H. Ermelindis Feeat Christus-Koning. Evangelie: Geef den keizer wat den hetzer TOM H. Alohnnsfis Rodriguez 31 D Vigilie. H. Quintinus. H. Wolfgang 1 W ALLERHEILIGEN 2 D Allerzielendag 3 V H.Hubertu» 4 7. H. Carolus Borromaeus C 5 Z 23® Zond. na Sinksen. H. Zacharias een poos ln warmen met water verdunde* azijn leggen; om ze 1c üooden. Bij am, paling het vel aftrekken, dunne enkel met zout afwrijven. Kop en staart er tf doen, en haar verder in stukken snijden- uit de bovenste deelen worden de inge'ja:., den verwijderd. Daarna worden de stuk, ken gewasschen in wat lauw water. De gewasschen stukken worden een kwartiertje gekookt, clan even opgestoofd ln een bouillonsaus van b.v. 50 gram boter, 30 gram bloem, een halve liter kooknat! wat peper en zout. Op het laatst van het stoven, zoo gewenscht, een scheutje ma. dera toevoegen, en de saus afmaken met wat mosterd. Broodpudding We wrijven 200 gram oud brood (zonder korst! fijn ln een vier- de liter warme melk. Vermengen met 50 gram suiker, 50 gram krenten, en 50 gr, rozijnen die goed gewasschen werden, 25 gram gesnipperde sukade, 50 gram boter, tlrie eierdooiers en tenslotte het stijfge klopte eiwit. We doen het mengsel in een met boter besmeerden en met paneermeel bestrooi, den pudaingsvorm. We sluiten den vorm en koken den pudding ander half uur in kokend water of in de stoompan. We presenteeren er een warme vanille- of schuimsaus bij. Gevulde Tomaten Tomaten zijn door hun mooie kleur zeer geschikt voor garneering van schotels. Ze kunnen op zeer verscheidenene wijzen gevuld wor den, en dan als koud voorgerecht of bij de koffietafel worden gegeven. Men re- kentéén tomaat perpersoon. Om de tomaten ts vullen, zullen we er een kapje afsnijden, en de inhoud er met een koffielepeltje uitnemen. Men vult de uitgeholde vrucht met doperwtjes ver mengd met mayonnaise of met vleesch- restjes ln kleine stukjes gesneden en met vinaigresaus vermengd, of met knolseide- rijsalade; of met garnalen vermengd met mayonnaise: of met vischrestjes en een augurkje: of met ham; of met fijn ge wreven harde eieren vermengd met may onnaise: of met een mengsel van allerlei koude restjes. De opgevulde tomaten worden dan op een schotel geplaatst, waarop frissche slabladen zijn gelegd, of een papieren vingerdoekje. Men garneert dan met schijfjes ei en ausurjes die tot waaiertjes ziin gesneden. (■BSHHIIGaaSHBBESBgBSDa&EKSaRSIlXMBHMIBHISgaXXBlIXIBa! BANGE KINDEREN. Kinderen zijn bang omdat zij vrees wer den aangekweekt Dit kan vreemd klin ken, doch het is de waarheid. Immers een kind dat niet bang gemaakt werd, is ook niet bang Ouders die hun kinderen van jonsaf aan in het donker leeren slapen, zullen bij voorkeur in het donker blijven slapen, en vragen eventueel licht te dooven immers de duisternis- zal het normale kind een prettig gevoel van rust geven. De vrees wordt bij het kind over het al gemeen onbewust aangekweekt 1 Ouders bedreigen Pas op, of ik roep den boeman! Loop niet zoo dicht bij het water, of de bullebak zal eruit springen om Je te pakken en mee te sleuren! «Als ge niet zwijgt zal de heks u komen halenAls je niet braaf bent, zal lk de politieman roepen! Eerstens is dit onder opvoedkundig oog punt zeer verkeerd, maar tweedens is het ook voor de gewondheid van den kleine verkeerd hem aldus onnoodig bang te makenWant de zenuwen worden er door geschokt, de verbeelding begint wild te werken, het lichaampje wordt er door verzwakt Een kind dat ziek was, en bittere drank jes heeft moeten slikken, of misschien een kleine operatie heeft moeten ondergaan, mag evenmin met den dokter bedreigd worden, die weer eens «zoo'n draokie» zal geven, weer eens «zal gaan snijden-: want daardoor maakt men het kind bang voor den dokter. Dit is niet alleen slecht voor de opvoeding van het kind. maar het gevaar is niet denkbeeldig dat wan neer het kind weer eens werkelijk ziek wordt, zóó bang wordt voor den dokter dat het t onderzoek belemmert, mogelijks zelfs belet, door op allerlei manieren den dokter tegen te werken. Een andere verkeerde manier bij de op voeding van kinderen is het voorlezen of vertellen van griezelige verhalen, wat he laas nog veel te veel gebeurt... zelfs door onderwijzers er. onderwijzeressen men moest toch begrijpen dat deze griezelige verhalen een noodlottigen invloed heb ben op de teedere kinderzielen. Daarom straf de kinderen als ze stout zijn, maar.maakt ze NOOIT bang! ENKELE RECEPTEN Paling in Mosterdsaus Ze vooraf HERDENKINGEN 29 OKTOBER 1412. Dood van Margriet de Walde- mar. Koningin van Zweden, Denemarken en ,£Toorwegen. 1783. Overlijden te Parijs van Jean Le Rond d'Alembert, Frans"h wiisgeer en wiskundige. Geboren in 1717 te Parijs. Met- Diderot uitgever der Encyclopédie. 187L Inhuldiging van het standbeeld van J. Cockerill. die in België dé con structie van machines begon. 1889. Overlijden te Gent van den Vlaamschen musicus Karei Miry. aldaar op 14 Augustus 1323 geboren. Hii deed veel voor den heropbloei van den Vlaam schen opera, componeerde o. a, De Vliamsche Leeuw 1922. Overlijden te Ingooigem ven den bekenden Vlaamschen redenaar Pas toor Hu"o Verriest. On 25 November 1840 te Deerlijk geboren. Hij schreef: «Twin tig Vlaamsche Konpen Regenboog Or) WandelHii hield in Noord- en Zuid-Holland voordrachten over Vlaan deren en droeg alzoo veel bij om Gezelle beter te doen waardeeren. Als kunstenaar roemt men in hem zijn gave der bewon dering. ziin geestige bezonkenheid en zijn waarheidszin. 30 OKTOBER 1408. Verwoesting van Luik. nadat de 609 Franchimonteezen den 29 Oktober een heldhaftigen dood gestorven waren. De stad werd verbrand. Slechts eenige huizen bleven ongedeerd, en duizenden inwoners kwamen in het vuur om. 1S32C Dood van Hertog van Montmo rency. in 1595 te Chnntilly geboren. Hij was luitenant-generaal van Lodewijk XII. 31 OKTOBER 1517. In Wurtemberg afficheert Mar tin Luther zijn onvattingen over de phi- losofie der Kathedraal. Martin ('ook Maarten) Luther is de grondlegger van het Duitsche protestantisme. Hii werd in 1483 te Eisleben geboren. In 1505 trad hij ln het Augustiinerorde te Erfurt. Hij werd er priester in 1507. Hij werd in 1508 Hoog leeraar te Wittemberg, waar hij in 1517, naar aanleiding van de prediking van den aflaat door Paus Leo X ter voltooiing van St Pieterskerk uitgeschreven, zijn 95 stellingen van de slotkerk aanplakte. In 1520 verbrandde hij de tegen hem uitge vaardigde pauselijke banbul. Hii verde digde zich in 1521 op den Rijksdag te Worms en onttrok zich aan den Rijksban door zijn verbijf op de Wartburg, waar hij zijn bijbelvertaling begon. In 1522 keerde hij naar Wittemberg terug om den Beeldenstorm te dempen. Hij legde in 1524 de monikspij af en huwde het daar opvolgende jaar met de verloopen non Catherina van Bora. Hii overleed in 1546 te Eisleben. Heden ten dage heeft Luther nog millioenen volgelingen. 1863. Het Brusselsch Beroepshof, in zake Jacob Karsman, verbiedt de advoka- ten. Meesters Braeck en Julius Vuylsteke, in het Vlaamsch te pleiten. 1923. De eerste Vlacmsche Jaarbeurs te Antwerpen wordt geopend. 1 NOVEMBER 1814. Het Kongres van Weenen be gint zijn herzieningswerlien van de kaart van Europa. 1831. Stemming van het Verdrag der 24 Artikelen, door de Kamer met 59 stem men tegen 38. waardoor België aan Hol land een deel van Luxemburg en van Limburg moest afstaan, en bovendien 8.400.000 gulden moest betalen, tot de demping van de Hollandsche schuld. 1898. Het eerste Vlaamsch Studen tencongres wordt te Gent gehouden. 1532. De dijken van de Schelde, den Rupel, de Dijle en de Nethe scheuren open, en gansch de landstreek wordt overspoeld. 1755. Geboorte van Maria-Antoinet- te, overleden 'n 1793. Dochter van Ma- ria-Theresia. 1 huwde in 1770 met Lo dewijk XVI van Frankrijk. Zij werd als Oostenrijksche gehaat en ln 1793 ont hoofd. 1802. Lodewijk Baeckelandt wordt met 22 leden van zijn bende onthoofd. Eenieder hoorde reeds spreken óf las reeds over de gruwelen van deze beruchte moor denaarsbende van het Vrijbcsch ln West-Vlaanderen. 1910. Overlijden te Antwerpen van den ouden Vlaamschen voorkamper Edw. Coreman. vader van verscheidene taal wetten. Geboren 1 Februari 1835. 1922. In vrijheidstelling van Pater Stracke. 3 NOVEMBER 1901. Geboorte te Brussel van Ko« ning Leopold III, zoon van Koning Al- bert en Koningin Elizabeth. Huwde in 1926 met Prinses Astrid van Zweden (overleden 29 Augustus 1935). Uit dit hu welijk zijn gesproten Prinses Josephina- Charlotte (11 Okt. 1927), Prins Boudewiin (3 Sept. 1930), Prins Albert (6 Juni 1934). Leopold III studeerde tijdens den oorlog in Engeland aan het Etón College. In 1924-1925 volgde hij de lessen aan de Gentsche Universiteit. Hij vergezelde zijn vader op reizen naar de Vereenigde Sta ten en Brazilië, en verbleef in 1925 gedu rende acht maanden in Belgisch Kongo. Vergezeld van Prinses Astrid ondernam hij een lange reis naar Ned, Oost-Indië. Op deze tochten toonde hij belangstel ling voor de studie der natuurwetenschap pen. Hij volgde zijn vader als Koning op den 23 Februari 1934, zes dagen na diens tragischen dood bij de beklimming van een rots te Marche-les-Dames. 1917. Te Gent wordt, onder Duitsche bezetting, de 100" verjaring herdacht der Universiteit, gesticht door Willem I de* Nederlanden. 4 NOVEMBER ""'I'S 1 1380. Intrede van den jongen Fran- schen koning Karei VI te Parijs. Hij wordt later genoemd: De Krankzinnige». Hij zag zijn rijk Verdeeld door den par tijstrijd der Armagnacs en Bourgignons en werd in 1415 verslaeen door de Engel sehen. onder Hendrik V. 1576. De Spaansche Furie Na den dood van Don Louis de Requesens, in Brabant, staken de Epaansche soldaten, die sedert 22 maanden niet meer bezol digd waren, het hoofd op, en leverden zij zich over aan de meeste baldadighe den in Antwerpen o.m. werden de bur gers aangevallen, de huizen geplunderd en verbrand. Deze beroerten gaven aan leiding tot de Bevrediging van Gent, 1847. Overlijden van den Duitschen komponist Felix Mendelssohn. 1867. De Italiaansche Vrijheidsheld Guiseppe Garibaldi (geboren te Nice in 1807) werd door de pauselijke zouaven en met, behulp van een Fransch legerkorps onder Failly, bij Mentana verslagen. (Nadruk verboden). IBBSBBB3BISBS9BBBEBBa3E3IIEia VRAAG aan uw BRIEFDRAGER EEN POSTABONNEMENT OP DIT ELAD. Mengelwerk Tan 29 Okt. 1939. Kr 33. oorspronkelijke detective-roman door Hoor eens, mijnheer Werner, zelde Mj, Iaat ik open en rond met u spreken. U is op mijn hulp niet bijzonder gesteld «n ik begrijp wel om welke reden dat is. Zoo, u is toch geen gedachtenlezer? Neen, heelemaal niet. Maar beken maar eerlijk, dat het ls omdat gij vreest dat Jozef Evan in moeilijkheden zou kun nen komen. En gij wilt hem gaarne spa ren omwille van zijn zuster. Werner zag den detective ontsteld aan. Hoe, riep hii, gil weet iets ten na- lêeele van Jozef Evan? Ja. ik weet, dat hij hier te lande was toen zijn vader vermoord werd. Ik weet •ok. dat hij te voren met zijn vader overhoop lag. En ik weet bovendien, dat gij om zijn zuster hem sparen wilt. Maar dit alles mijnheer Werner behoeft u niet te beletten met mij samen te werken om het volle licht over deze duistere zaak te doen schiinen. Want dit kan ik u ook wel •eggen, dat lk overtuigd ben, dat Jozef Evan aan den dood van zijn vader even onschuldig is als u en ik. O meent u dat. riep Werner met blij de verrassing in ziin stem. Zeker, al is de schijn natuurlijk te gen hem. Ja, zijn houding is mij in vele op dichten onverklaarbaar. Ik geloofde ook aan zijn onschuld, doch het vertrouwen, dat ik in hem was gaan stellen werd'weer ■Jernietlgd toen Hij hield plotseling op. Wel, zeide Bunning ga verder, gij hunt ftiij ujJiplJjls ygtrouwen, yjrUl Balj_jLaieer_^etj indruk maken yan eea (Uujdy gerust wat bezwarende omstandigheid gij tegen hem ontdekt hebt. Ik geef u de verzekering al is het nog zoo'n ernstig feit, dat Jozef Evan onschuldig is. Welnu -luister -dan. Ik heb vorige week een onbekende gesproken. Hij ver telde mij, dat de zoon van den professor al eerder in het land terug was dan men geloofde, hij wilde dit publiek gemaakt zien. hoopte dus dat Evan daarmee in moeilijkheden zou komen. Later heb ik den man gezocht, want ik wilde hem overreden te zwijgen. Ik plaatste daartoe een oproeping in de courant, maar hij verscheen niet. Daags daarna werd in een der grachten een lijk drijvende ge vonden van een onbekend manspersoon. Men ontdekte op het lijk sporen van geweld, zoodat aangenomen moest wor den, dat de man vermoord was en daar na te water geworpen. Waarom weet ik niet, maar lk ging het lijk zien. Welnu tot mijn groote ontsteltenis ontdekte ik, dat het het liik was van den onbekende dien ik zocht. En toen moest ik wel tot de conclusie komen, dat Jozef Evan de hand in zijn verdwijning gehad moest hebben, want hij had er het grootste belang bij. dat den man het zwijgen werd opgelegd. Die vreeselijke ontdekking deed mij het vertrouwen, dat Evan mij had ingeboe zemd weer verliezen. En ik helde weer over tot de meening van Van Gielen, dat Jozef Evan de dader zou zijn. Aha, denkt mijnheer Van Gielen dat er van, zeide de detective. Komaan mijnheer Werner vertel me nu eens pre cies alles wat gij weet en verzwijg me niets. Ik weel al wel een en ander van wat ge mij meedeeien zult. maar ik wilde het heele relaas nog wel eens uit uw mond hooren. En als u mij alles verteld hebt, dan zal lk u ook enkele bijzonder heden verteilen, die u nog niet kent, maar die u zeker wel belang zullen in boezemen en nieuw licht op de zaak wer pen. Frits Werner zag eens naar Bunning. Deze mocht dan fatterig gekleed gaan en dan van een ernstig speurder, hij boe zemde hem toch vertrouwen in. En Wer ner had werkelijk behoefte om eens ver trouwelijk met iemand te sDreken over alles wat hem bezighield. Hii moest zijn hart ontlasten. Daarom vertelde hij alles, ook van zijn ontdekkingen op den Beu kenhof en van zijn liefde voor Alice Evan. Hij vond in Bunning een aandachtig toehoorder, die hem niet een enkele maal ln de rede viel, nu en dan slechts knikte, alsof hij zeggen wilde Juist dat had lk wel verwacht. Toen hij geëindigd had. vroeg Werner En vindt u ook niet deze heele ge schiedenis een onontwarbaar kluwen. Ik wil wel bekennen, dat alles mij als een raadsel voorkomt. Ik vertrouw eigenlijk noch den bankier, noch Jozef Evan. Ik begrijp hun gedrag niet, maar weet even min wat Allee bezielt, dat zij zich zelf zoo geheel ln de macht van den bankier acht. Het is een moeilijke geschiedenis, antwoordde de detective, maar we be hoeven daarom nog niet te wanhopen. Zie eens, ik heb de paar dagen, dat 11c met het onderzoek in deze zaak bezig ben niet onbenut laten voorbijgaan. En lk heb een en ander kunnen ontdekken dat volstrekt niet van belang ontbloot ls. Ik heb dat kunnen doen, omdat in deze geschiedenis een Jonge dame een rol speelt, die ik nog van vroeger ken. Een jonge dame? vroeg Werner ver wonderd, de eenigste dame die in dit alles een rol speelt is Alice Evan en gij kent haar van vroeger, zegt ge? Ik? Weineen, dat beweer ik aller minst. lk heb mejuffrouw Evan voor zoo ver ik mij herinneren kan zelfs nooit ge zien. Maar er is nog een dame hierbij in het spel, hoe vreemd ge daarvan ook op ziet. "En wie zou dat dan zijn? De stouw van Jozef Evan. De vrouw van Jozef Evan? Hoe, ls de zoon van den pi-ofessor getrouwd? Ja ea üie jarajiiï J§. jje fiosMerj®) den man die u hiér bezocht heeft. Ge meent Janowski. Maar ik begrijp er niets meer van. riep Werner, de han den voor het hoofd houdend. Het ls toch waar. sprak de detec tive kalm en als gij luisteren wilt, zal ik u de geschiedenis vertellen. Och het is een romantische geschiedenis als zoovele anderen. Maar de houding van Jozef Evan zal u dan misschien minder onver klaarbaar voorkomen. O, riep Werner, maar u weet dan wellicht reeds meer van de bedrijvers van de misdaad, u kent de daders mis schien reeds. Doch de detective schudde het hoofd. Neen, zei hij, zoover ben ik nog niet, al heb ik ook een oogenblik gemeend de oplossing reeds te hebben gevonden. Maar ontdekken zal ik den misdadiger. Hij zeide dit zoo kalm weg, zonder vertoon en Werner voelde, dat hij hier met iemand te doen had, die de misdaad zou onthullen. Laat ik u eerst vertellen wat ik weet van de vrouw van Jozef Evan. Waarachtig, zelde Werner, ik ben daarnaar zeer nieuwsgierig. Nu luister dan. Jozef Evan is in zoo verre van zijn vader een waardig zoon, dat hij ook met een groote liefde voor de wetenschap bezield ls. En hij beschikt over een stel hersenen, die u en ik hem zouden benijden. Alleen maar. Evan is door zijn vader al vroeg met alle moge lijke vakgeleerdheid volgepompt. Hij zat als Jongen reeds achter de boeken ver schanst en was toen al een professor in den dop. Hij was als student al vreese- lijk knap dus, maar practischen zin of een gezonden vroolijken kijk op het le ven, neen, die moest men niet bij hem zoeken. Men heeft meer van die boeken geleerden, die hun wijsheid uit de boe ken halen, maar voor wie het leven zelf absoluut geen leerschool is. Maar bijzon der practische menschen zijn dat niét. En erg bestand tegen de gevaren en we derwaardigheden zijn ze ook niet. Dat fewft.Jiïïi Ey&u ook feswSien. W de hier den doktorsgrnad en studeerde daarna aan buitenlandsche universitei ten. Nu, wat het stud°eren betreft en de resultaten, daar kon zijn vader meer dan tevreden over zijn. Maar te Berlijn, waar hij zich vooral op de chemie toelegde, kwam Jozef Evan in kennis met studen ten. die zeer revolutionaire ideeën koes terden. Ge weet, dat er veel Russische intellectueelen, die het met het Czaren- bewind niet vinden konden, uitweken en aan Duitsche of andere buitenlandsche universiteiten studeerden. Dat waren mannelijke maar ook vrouwelijke stu denten en wat hun theorieën betreft, zijn de laatste meer revolutionair, meer döl- doordrljvend nog dan de eersten. Onder hen waren er, die werkelijk zich over de regeering van Vadertje-Czaar met reden beklagen konden, van wie het, om het leed. dat zij of hun familie ondervonden, begrijpelijk moet heeten, dat zij het Rus sische bewind haatten. Jozef Evan schijnt nog al in hun smaak gevallen te zijn. Omdat er onder hen wa ren, die ook zeer veel belang stelden in het vak, waarin hij uitmuntte, zochten zij hem. Hun anarchistische theorieën begonnen hem ook te bekoren, hij be studeerde de werken van nihilistische en anarchistische schrijvers en word als het ware met hun ideeën doordrenkt. Ik wist reeds dat hij anarchist ls, merkte Wemer op. Goed. ge moet ook weten, hoe hij het geworden is. Indien hij eerder al wat meer belangstelling voor de maatschap pelijke vraagstukken had gehad, indien hij wat in de volle werkelijkheid had rondgekeken, zou Jozef Evan niet zoo spoedig slachtoffer van die holle theo rieën geworden zijn. maar hij werd het. En daar kwam ook vrouwelijken invloed bij. Onder degenen, die hij had leeren kennen had eene vooral indruk op hem gemaakt, het was Fédora Janowski, een vrouwelijke studente van buitengewone schoonheid en schitterende geestesgaven. Zij was een zeer interessant meisje, ook J?B» haar Haar YaOtl' ftas wegens samenzwering teen den staat tot dwangarbeid in de Siberische mijnen veroordeeld, ziin goederen waren gecon- fisccerd. Verdriet en ellende hadden haar moeder, die zij zeer liefhad ten grave ge sleept. Dit alles had haar een hartstoch- telijken haat tegen de bestaande orde doen opvatten, zij was een overtuigd Ni- hiliste en had zich bij de geheimzinnige organisatie aangesloten, die alle midde len goed acht om de maatschappij omver te werpen. Al spoedig oefende zi.i grooten invloed op Jozef Evan, zoozeer dat. toen zij Ber lijn moest verlaten, omdat de Duitsche veiligheidsdienst haar het verblijf in Duitschland ontzegde, op aandringen van de Russische geheime politie, dat toen Jozef Evan ook daar weg ging. De schoo- ne juffrouw Janowski ging naar Zwit serland, waar de Russische politieke uit gewekenen in grooten getale hun toe vlucht zochten. Jozef Evan volgde haar. Dat bracht hem in botsing met ziin va der. die het niet billijken kon dat zijn zoon Berlijn verliet. Want hij was daar. door zijn voorspraak, assistent geworden bij een wereldberoemd professor en, als hij een paar jaren onder deze bleef wer ken, was voor hem een hoogleeraarszetel een vanzelfsprekend iets. Maar Jozef Evan stoorde zich aan de wenschen en de wenken van zijn vader niet en verliet toch Berlijn. In Zwitserland raakte hij al meer ver ward in de strikken der revolutionairen, werd er lid van hun geheim verbond en verkocht zich als het ware aan hen met lijf en ziel. Hebt u dat alles in de paar dagen, dat u zich met deze zaak bezighoudt ont dekt, vroeg Werner verwonderd. De detective glimlachte. Neen, antwoordde hij, die weten schap is het resultaat van maandenlange moeilijke speurdersarbeid. Ik heb in an dere zaken met deze revolutionairen te doen gehad en ben zoo met heel veel van deze dingen op de hoogte gekomen. Daar- sa 29A gtejjte ia dSR BLOgi'fl op Pres sor Evan groot belang, daar ik wel ver moedde dat de revolutionairen in deze zaak een rol zouden spelen. En natuur lijk doen zij dat ook. al heb ik in de paar dagen van mijn onderzoek de overtuiging opgedaan, dat zij niet voor dezen moord verantwoordelijk gesteld kunnen worden. Maar wie dan. De bankier Van Gie len? De detective hief waarschuwend de hand op. Wij mannen van het vak, zeide bij, trekken niet zoo spoedig onze conclusies, want wij hebben geleerd, dat men zoo heel gemakkelijk tot overijlde besluiten komt. Maar laat ik u verder vertellen, lk zal kort zijn. Jozef Evan is met de schoo- ne Russin getrouwd. Een huwelijk uit liefde dus. De detective haalde even zijn schou ders op. Ik twijfel er aen. zpi hij. Hoe? Maar uit hetgeen ge verteld hebt. moet men ciet toch wel opmaken. Dat is te zeggen. Van den kant van Jozef Evan was het zeer zeker wel een huwelijk uit liefde, maar van haar kant ben lk daar niet zoo heel zeker van. In elk geval heeft zij zijn aanzoeken steeds geweigerd tot haar vader het beslissende woord snrak. Zooe's ik u al gezegd heb, haar vader vertoefde in Siberië, doch het gelukt? hem uit dat verre verbannings oord te ontsnappen. Via Japan kwam bi) naar Eurona terug en voegde zich in Zwitserland bil ziin dochter. En hij heeft ten slotte bewerkt, dat zij hem haar hand reikte. Natuurlijk omdat hij haar gelukkig wilde zien en overtuigd was. dat zli bel den elkaar liefhadden, meende Flits Wer* (Nadruk verboden) ('t Vervolgt), tij SANS EN-VAN NESTE, Fop,

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 6