oe Derde Pititflt Pillen Ons Vrouwenhoekje GEDACHTEN MAAN HET LINNENHUIS GOEDE TAFELMANIEREN BALATUM WEKEUJKSCH LITURGISCH BULLETIJN WEEK-KALENDER HANDELSBELANGEN De treurigste vreugde ls voldane wraak. De oppierker, die zoo Juist ln de verst- verwijderde harten leest, wordt dikwijls misleid door die, welke hem omringen. Onschuld ls als de opaal: zij wordt cnbeteekenend geacht door wie haar glans niet opmerken. De plicht fronst slechts de wenkbrau wen zoolang gij hem schuwt; volg zijne roepstem en hij lacht u toe. IBBBSBBBBnBBBOBBBBBafliZaBBSB HETMANNEKE UIT Of ALLEE, ALLES ls nog niet verloren... Want 't is een feit Alsdat in oorlogstijd Meer jongens dan meisjes worden geboren! En da's een vraagstuk, dat ln Frank rijk, waar het geboortecijfer zeer laag staat, wel eenig belang oplevert, vooral met het oog op oorlogvoeren. Nu, het wordt bevestigend beantwoord. In gewone tijden gebeurt meestal het tegenovergestelde: het geboortecijfer der meisjes is hooger dan dit der jongens. En dit legt uit, waarom de statistieken der bevolking haast overal een grooter aan tal vrouwelijke dan mannelijke inwoners vermelden. Dat in oorlogstijd de gewone verhouding tusschen mannelijke en vrouwelijke ge boorten verandert, in het voordeel der jongens, schijnt te worden bewezen door de statistieken. Zoo werden in Duitschland, in de ja ren 1914 tot 1919, op 1.000 meisjes, 1.070 jongens geboren; in Groot-Brittanië, op 1.000 meisjes, 1.047 jongens. Over Frank rijk zelf vinden we geen opgave vermeld. En, wat het geval nog Interessanter maakt, hetzelfde verschijnsel werd waar genomen in landen die toen buiten den oorlog konden blijven: Nederland, Zwit serland en Denemarken. Zouden de... «'jongensjaren - opnieuw beginnen? We hopen van... niet! DE GEHEELONTHOUDER - redenaar ging heelemaal in zijn welsprekendheid op. Wie heeft het meeste geld uit te geven? riep hij uit... De kroegbaas! Wie rijdt in een fijnen auto?... De kroeg baas!... Wie draagt de duurste kleeren?... De vrouw van den kroegbaas!... En wie betaalt al deze dingen?... Gij, arme men- schen!... Een maand later ontmoette de spreker op straat een echtpaar, dat hem zeer hartelijk bedankte voor den goeden raad. Zoo, zei de man, ik ben zeer ver heugd, dat ge het drinken hebt opgege ven. O, dat is het nu juist niet, was het antwoord, maar we zijn ook een cafétje begonnen. JA, zeker en gewis Veel namen hebben 'n beteekenis Die van Mussolini, Daladier en Stalin Wat houden die dan wel in? Bianchini, professor van geschiedenis aan d'universiteit van Florentië verbleef jmeer dan 3 maanden te Prédappion; ge boorteplaats van Mussolini, om er al de familiepapieren op te sporen en na te zoeken. Volgens hem werd de naam Mus solini geschonken aan reizende kooplie den die tapijten meébrachten uit Mos- soul. Ook de moesseline, een stof die voor -'t vervaardigen van dameskleeren dient, kwam oorspronkelijk uit deze stad. Zoo kan het dus gebeuren dat Mussolini voorvaderen had, die in Italië Oostersche tapijten en stoffen aan dgn man brachten. Edward Daladier. de Fransche Minister- President, was professor van geschiedenis, eïl heeft zelf gevonden dat zijn voorva ders hun naam op Italiaansche wijze schreven, namelijk Dala diéwat be- teekent van den dag De man van den dagdus. Een van zijn voorvaders heeft dus denkelijk op een of andere wijze van zich doen spreken. Zooals iedereen weet is Stalin een aan genomen naam en heet de roode heer- scher van Sovjet-Rusland eigenlijk Vas- srianovitch Djugashvili (zoo niet vloeken Manneken!). Dit beteekent in een Oeral- dialect: «iemand die op alles jaagt» of, zooals men hier zou zeggen: de man die uit alle hout pijlen maaktDe bijnaam Staiin werd hem door Lenin geschonken en beteekent: man van Staal! What's in a name? Heeft Shakspaere gevraagd... Wat zit er in een naam? Zie daar! WAT WORDT uw leven toch anders, als ge getrouwd zijt, zei het pas getrouw de vrouwtje tegen haar vriendin. Dat is zeker, antwoordde deze. Toen mijn man en ik nog verloofd waren, zat ik tot laat in den nacht op; voor hij ein delijk naar huis ging, nu rit ik laat in den nacht op, tot hij eindelijk thuiskomt. RATTEN zijn 'n felle plaag Daarom stelt zich ook de vraag Hoe er zich best van te ontmaken Zonder zelfs hun knoken te kraken! In Denemarken heeft men een nief middel tegen ratten ontdekt. Een boer heeft in zijn kelder en zijn stallen... luid sprekers laten opstellen en zoodra de rat ten de harde muziek hoorden, zouden ze er zoo snel als hun pooten hen konden dragen vandoor ge... muisd zijn! We weten natuurlijk niet of het mid del niet erger is dan de kwaal, voor de buren van dezen landbouwer, want die hebben nu een extra portie ratten er bij gekregen. Overigens is het niet zeker dat het middel voor altijd helpt want men mHBKBaHHueiiiirnuHuaifiiiHOKMM" Mengelwerk v. -19 Nov. 1939 nr 36 oorspronkelijke detective-roman door WILLIAM HOLT Wat belang hebt ge erbij mij te waarschuwen. Geen enkel belang, mijnentwege neemt men u gevangen. Maar hier mijn heer Werner wil en zal met juffrouw Alice Evan trouwen en hij vindt het minder prettig, dat zijn aanstaande zwager ook opgepikt zou worden. Daarom kwamen wij hem waarschuwen. En meer niet, vroeg Janowski. Zeker. Ik heb van de gelegenheid meteen gebruik gemaakt om mijnheer Evan te overtuigen, dat hij toch eigen lijk niet thuis behoort in een eeheime revolutionaire vereeniging. Aha, u erkent dat u hem overhalen wilt tot verraad. Weineen, alleen maar hij moet met u breken. Maar dat wil hij niet. Enfin misschien wilt u hem overtuigen, dat hij niet geschikt is voor samenzweerder. Genoeg, zei Janowski, ik weet niet wat ik aan u heb. Met u kan men geen ernstig woord spreken. Nu, nu, zei Bunning opstaand, ik was volkomen ernstig, hoor, volkómen ernstig. Hij sprak deze woorden met bijzonderen nadruk uit en zich dan tot Frits Wer ner wendend, vervolgde hij Kom wij kunnen gaan en zullen de heeren alleen laten. Misschien doen ze toch hun voordeel met wat ik verteld heb. Hij streek zijn hoed glad en ging heen, gevolgd door Frits Werner, die het ge voel had alsof hij meespeelde ia een heeft opsemerkt. dat ratten zich ln het geheel niet bekommeren om machines die heel veel lawaai maken: ze wennen zoo gauw dat men bij wjjze van spreken, niet gemerkt heeft dat ze weg zijn. Maar misschien heeft de boer steeds een gra- mofoonplaat laten afdraaien, waar het gemiauw van een kat op gregistreed was en dat door de luidsprekers laten ver sterken?... of misschien nog klonk 't ge- j zang en de muziek van die platen nog zoo... valsch dat de ratten dachten, dat alleen 'n kat in staat was. zoo 'n valsch gehuil voort te brengen??.. Wie zal 't ons zeggen... of wie beproeft het eens? MEDIUM. De geest van uw overle den vrouw is hier, meneer. De weduwnaar zweeg. Medium. Hoort u me niet? U kimt met haar praten. Als het werkelijk de geest van mijn overleden echtgenoote is. dan zal zij wel beginnen, antwoordde de weduwnaar. Hij kende ze! 'N GEDACHT: De bloem ls deugd, de vrucht de eer Dat is den was van klein tot heer! DE TIJD van de kwakzalverij Is thans voorgoed voorbij En in Londen, luistert naar m'n zang Is daarover 'n proces aan den gang. Ja, een proces waarbij er gehandeld werd over wondermiddels en kwakzalverij is thans ln Engeland op 'n sisser uitge- loopen!... Hoe is 't mogelijk, als g"U re kenschap geeft van de geneesmiddelen waarover het ging... alzoo hadden de kwakzalvers voorgeschreven In geval van leverziekteDe zieken moeten pleisters leggen van grijze klei, kalfsbloed, grof zout en gemalen herts hoorn... daarmeê zijt g'er van af. MaagziektePillen van schaapvet met gemalen berkebast, wijnsteen, krijt en ijzervijlsel. Slaapioosheid en nachtmerrie In een looden kom laat men gedurende twee of drie uren suikerwater staan, en men drinkt er van even vóór naar bed te gaan. Vallende ziekte Men moest zekere ge beden op een stuk perkament neèrschrij- ven, dit drie nachten achtereen aan het maanlicht blootstellen en het dan ver branden. De asch die er van voortkwam moest men in bronwater oplossen en uit drinken. Hoofdpijn Met een hamer ln vilt ge wikkeld moest men zich negen klopjes op het achterhoofd laten geven, en bij iederen slag uitroepen Jesu Salem, ver los mij van de pijn! Maar we zullen ons hierbij houden en... gansch het woordenboek niet aanhalen... want 't is zoo maar vierhonderd bladen dik... en dat uitlezen ware nog de groot ste kwaal DE OUDE Jansen is een zeer medelij dend goedhartig man. In den dierentuin vroeg hij eens aan een oppasser Als zoo'n giraf keelpijn heeft, dan moet dat arme dier zeker veel pijn heb ben? Och, antwoordde de oppasser, zeker niet zco veel als een duizendpooter die last van eksteroogen heeft. Die kende z'n vak! LEZERESKENS, voor lang te leven Wil 'k U hier een trukje geven... t Zal U ook leeren, zonder overdrijven Hoe g'eeuwig... jong kunt blijven! W'hebben dat lesken te danken aan de 75-jarige Amerikaansche madam Towner, die d'r maar 40 uitziet!... Droom van elke vrouw. Het geheim van haar eeuwige jeugd? Ze heeft het rustig verteld, omdat ze er iedereen een gunt... Ziehier dan heur Tien geboden.: 1) Ze zorgt steeds in een goed humeur te zijn. 2) Ze vergeet nooit haar morgengym- nastlek te doen! 3) Eens in de week, zorgt ze een hee- len namiddag in de buitenlucht te zijn. 4) Ze slaapt nooit meer dan zeven uur per nacht. 5) Een keer in de week slaapt ze twaalf uur achtereen', aldus eens heerlijk uit rustend en neemt ze een heel rustigen middag. 6) Eiken dag probeert Ze iets te vin den om vol geestdrift te zijn. 7) Voor het slapen gaan drinkt ze een glas melk met suiker, ten einde heur zenuwen tot rust te brengen. 8) Ze drinkt nooit sterken drank, eet weinig vleesch, veel groente en veel fruit. 9) Ze rookt nooit! 10) Ze zorgt zich nimmer te overwer ken. Nu, men kan eens hetzelfde probeeren. Over het algemeen zien die leefregelen er naar uit dat, zoo ze niet kunnen baten, ze ook niet kunnen schaden, en... men kan nooit weten! TOPPUNT! Drie sloom uitziende niksnutters stonden op den hoek van een straat. Een passeerende heer, erg nieuws gierig, beloofde aan den meest luien een gulden. Dadelijk schoten twee handen uit, maar de derde geeuwde en zeiStop maar in mijn vesjeszakje. En hij won! THANS GA'k U met fatsoen Zoo maar eventjes onderhouden Over de paraffine - handschoen Om misdadigers aan te houden. De Amerikaansche politie heeft een nieuwe methode uitgewerkt om inbrekers, die niet willen bekennen, door de mand te laten vallen. Wanneer iemand er van verdacht wordt een schot te hebben ge lost, dan kan door een onderzoek, dat nog geen tien minuten in beslag neemt, de waarheid worden vastgesteld. Ontken nen helpt den verdachte niet meer. De hand van den misdadiger werd van een soort handschoen van paraffine voor zien, en wel op de volgende wijze men giet gesmolten paraffine over de vingers en rug van de uand. laat ae massa it worden stroopt haar daarna ais een hand schoen af. Heeft de verdachte werkelijk een schot gelost, dan bevinden zich aan den onderkant van den duim en aan het middelste en onderste lid van den wijs- «BaSBaaaSfi»B0B2EESHH3BH3SH3» klucht in plaats van in een ernstig dra ma. En ze wei-den nagekeken door de beide anderen, die eigenlijk ook te ver rast en te verwonderd waren om iets te zeggen. Toen Werner met Bunning buitenge komen was, riep hij Ik begrijp er niets van. Uw houding was mij evenzeer een raadsel als ze dit was aan de beide anderen. Maar welk een ellendig iets, dat die Janowski ons net overvallen moest. De detective glimlaohte. Misschien, zei hij, is het wel een meevaller. Iri ieder geval nu hij daar zoo plotseling kwam opdagen, was het zaak daarvan gebruik te maken. Maar dat hebt ge niet gedaan. Toch wel. Die oude nihilist kent mij zoo'n beetje en ik weet zeker, dat hij aan mijn waarschuwing wel degelijk waarde hecht. Ziet ge, dit heb ik alvast bereikt, dat de heeren revolutionairen liier spoedig hun biezen zullen pakken. Evan óók? Ja, Evan ook. Maar wat dan? Nu luister eens, mijnheer Werner, als zij voelen dat de grond onder hun I voeten brandt, dan zullen ze gaan. Maar I clan zullen ze eerst neg hun slag pogen te slaan. En hoe sneller zij dit trachten te doen, hoe minder goed voorbereid hun poging zal zijn. Maar wat zullen zij doen? Ja dat hangt er van af. Als zij wer kelijk gelooven, dat u bijvoorbeeld sa menspant met Jozef Evan, dan zullen ze maatregelen tegen u nemen. Maar als zij overtuigd zijn, dat de bankier allèèn het geheim bezit, dan zullen ze desnoods hem oplichten. Maar dan moeten daartegen maat regelen genomen worden. Die zijn genomen m'n waarde. Maar ik begrijp er niets van, alles lijkt me steeds meer verward, zei Wer ner, die zich erg hulpeloos voelde. Integendeel, lachte Bunning, we vinger kruitsporen, die de paraffine van kleur doen veranderen. De nieuwe me thode moet tot dusverre uitstekende uit slagen hebben opgeleverd. Des te beter! IN EEN OUD boek, stond de volgende geschiedenis Een kleermaker was In den vreemde gegaan om het eerzame kleermakersvak grondig te leeren. Helaas had hij daarbij zijn godsdienstplichten verleerd. Toen hij nu weer in zijn vaderdorp te rug was, en met zijn t ak wat geld ver diende, gaf hij af op den godsdienst en alles wat den menschen heilig was. Daar ontmoette hem eens de oude pas toor van 't dorp op een stillen eenzamen landweg. Wel, kleermaker, vroeg hij, waarom zijt ge met Paschen niet te biechten ge komen? Het biechten staat me tegen, zei de kleermaker ontwijkend. Waarom dan? Ik wil daar niet gaan knielen en zeggen Ik arme, zondige mensch Wel, als het anders niet is, daar kan ik u wel helpen, meende de pastoor. Ge behoeft dat heelemaal niet te zeggen. Ge kunt evengoed zeggen Ik, rijke, trotsche kleermaker Dat komt op hetzelfde neer. WIJ zifn knapen Zacht als schapen Braaf te huis in school en kerk Altijd zullen Wii vervullen Onze plichten en ens werk. Zoo zongen w'in onzen Jongen tijd... maar we waren schapen., met klompen aan den voet en geen Argentijnsche scha pen... want die dragen... schoenen. Ja, een Argentijnsche herder in Pata- gonië is op 't gedacht gekomen om schoe nen voor schapen te fabrikeeren. daar de schapen door de moerassigheid van den bodem, een ziekte kregen aan de pooten. Zulke schapenschoenen die uit caout chouc vervaardigd worden, worden thans in Buenos-Aires in groote getale gemaakt. Inderdaad, de sterfte onder de scha pen is gedaald. Als ze nu maar geen... zweetvoeten 'n krijgt. En nu gaan w'een ander nootje kra ken. Marguerite Dupont, een Francaise, wil de een noot kraken, maar slikte ze bij vergissing in. Nen dokteur moest er bij komen, maar van de noot geen spoor! Dat is nu de vroolijke noot in de ge schiedenis maar voor de madame *n kwestie is het een harde noot om te kra ken... in den eigenlijken en den figuur lijken zin! FRANSCHE SCHOONHEID. Elegante Parijsche vrouwen vroegen een beroemden vreemdeling ln haar gezelschap wat hij dacht over de Fransche vrouwelijke schoonheid. Dames, zei de man, ik heb heele maal geen verstand van. schilderkunst. 'N GEDACHT Niet wel begost, is dobbel kost Niet wel geënd, is al geschend. LUISTERT, 't is de moeite waard, Naar Pater Huck's gezegde Een ezel balkt... met zijnen staart! En hoe hij 't feit uitlegde. Pater Huck, een missionaris die gansch China heeft doorgereisd, vertelt over zijn reisindrukken en ervaringen in dat land Eens dat ik in de nabijheid van een echte viervoetigen ezel te slapen lag, werd ik gedurig gewekt door het gebalk van langoor... Ik ging me bij de overheid be klagen en... vanaf dit oogenblik hield het hihan! hihan op... hetgeen mij met ver bazing sloeg. Ik vroeg uitleg aan een mij ner catechisten... die mij het raadsel verklaarde Ge moet reeds opgemerkt hebben, Pa ter, dat, als een ezel aan 't balken gaat, hij begint met zijnen staart op te heffen en dat hij dezen bijna horizontaal uitge strekt houdt, zoolang als dat zijn liêken duurt. Om hem te doen zwijgen moet men slechts een steen aan zijnen staart hangen, opdat hij hem niet meer kunne opheffen... Ik wilde het dier zien, het scheen fa meus vernederd en ik verzocht mijnen catechist den steen los te maken. Van zoodra hij zijn muziektuigweèr vrij kon bewegen, begon de ezel terug te bal ken, hetgeen mij er dubbel van ever- tuigde dat nen ezel balkt... zoo niet mét, dan toch dank zij zijnen staart! EEN JONGETJE ZIT op den stoep van een huis en huilt. Een medelijdende da me komt naar hem toe en vraagt naar de oorzaak van zijn verdriet. Omdat ik met mijn schoone broek in de modder gevallen ben, snikt de kleine. Maar, ik zie niets aan uw broek antwoordt de dame. 1 Moeder wilde niet, dat ik ze uittrok, toen zij ze afklopte, lost de kleine het raadsel op. 't Manneken uit de Maan. '.Esiaassis&nd? saaaaKsazasBaBB Rijselstr. 20 - IEPER Witgoed, Bonnetteriën, Corsettcn, PuU'Overs, Gilets. Sayetten Bloezen, Handschoenen, Kinderartikelen. Specialiteit van schoone Schorten. (aaaBBSBBaaaaaasBBGaiBBaBBSB 2-JARIG WICHT IN KOKEND WATER TE WULPEN HUISHOUDELIJKE WENKEN H-t kraken en piepen van deuren en het slecht sluiten Van sloten kan door het olie spuitje voorkomen worden, Dc bewegen de of draaiende onderdcelen moeten van tiid tot tijd met een machinespuitje met olie vet gemaakt worden. Om zonder ijzer te strijken. In som mige omstandigheden kan hc* gebeuren dat men geen ijzer bij de hand heeft om te strijken. Dan kan men. met vofgend I eenvoudig middel, erin verhe.pen. Daar toe volstaat het een flesch te vulleti met warm water en ze over het vochtig lin- I nen te wrijven dat op een effen plank werd gelegd. Het linnen zal tr glad uit komen. Om he* kurk vart op de flzreh te «te ken. Wanneer gc een flesch mee op reis neemt en vreest dat dc kurk los kan komen, neem dan een vinger van een ouden glacé handschoen, snij dezen af en doe hem over de kurk. Vervolgens bindt I ge een touwtje stevig om het gedeelte van den «vinger», dat om de flesch zit cn ge hebt evenals bij Eau de Cologne flesschen en anderen die men in de win- I kels koopt, een perfecte sluiting. Om het kleuren van rauwe aardappelen te voorkomen. Rauwe, geraspte aard appelen, die men bijvoorbeeld voor koek jes moet gebruiken, kleuren dikwijls rood achtig, hetgeen men kan voorkomen door er Onmiddellijk na het raspen bloem over te strooien. BABY IN 'T EAD Welke moeder is niet in dc weer om baar kindje frisch en gezond te houden en met wat ijver en zorg worden vele middelen daartoe in praktijk gesteld? Wij zeggen, vele, want niettegenstaan de een grooten vooruitgang die er is ge komen in de kinderverzorging, de laatste tijden, zijn er nog sommige puntjes, die door onze moeders nog niet veel in to passing worden gebracht, onder andere het baden der kleinen, en nochtans dit is een uitstekend middel om het kindje frisch en gezond te houden. Meestal zeggen onze moeders dat bet te veel tijd vraagt, en dat ze het noodige gerief er niet voor bezitten. Dat bet baden der kleinen niet zooveel werk vraagt als velen meenen gaan we aanstonds bewijzen, en dat het vereischte gerief niet moeilijk is om aan te schaffen, bewijzen we eveneens. Luistert even... De benoodigbeden zijn een badkuipje, een thermometer, een zachte zeep, een spons of waschhandje, een paar band doeken en lauw water. Hoe gaat ipen nu te werk? Men zorge eerst dat de kamer goed verwarmd is, anders zou de kleine een verkoudheid kunnen opdoen. Nu begint men met alles klaar te zetten zonder iets te vergeten. Het water neemt men liest op een temperateur van 33° C., nooit min der dan 30° in den Winter. Men weze ook steeds indachtig, dat het baden slechts mag gebeuren 2 a 3 uren na den maal tijd. Is alles Jcant en klaar, dan mag men beginnen het kind uit te kleeden, en men brengt liet aanstonds heelemaal in 't wa ter, uitgenomen het hoofdje dat men on dersteunt met den linkerarm. Dit onder dompelen heeft voor deel een te groote warmteuitstraling te beletten. Eerst wascht men het hoofdje met een zachte spons of waschhandje en men spoelt af. Men gebruike liefst veel zeep om het doorwrijven Xe voorkomen. Dan komen vervolgens aan de beurt hals borst, rug, armen ep. onderste dcelen van het lichaam. Het wasschen moet, vlug en behendig gebeuren en mag hoogstens 10 miriutten duren. Dan wordt het kindje uit het had genomen en in een handdoek gewikkeldeen tweede handdoek zal nu dienen om af te drogen. Men zorge en vooral voor, het kindje goed droog te maken, om het' tocuI worden tè voorko men. Ook de n'Sgéls vergete men niet te reinigen eh van tijd tot tijd te knippen. De nagels der vingeren rond cn deze der teenen vierkffst. Is het kindje nu zoo flink cn netjes ge- wasschen, dan krijgt het nog vcrsche kleedjes aatj. En 't 75 weéral gebeurd." Het servet Beeft ten doel de kleeren te beschermen, doch niets staat leelijker dan wanneer volwassenen het uitge spreid over kleed of colbert dragen. Iets anders is dit met kleine kinderen en oude menschen, wier hand niet vol komen vast is. »3«39SBSBSsssaaasBS9aEaBZ8BSBafMszaBaaaasBi2ssags!saBsi!SSB Deze gebruiken meermalen een servet houder, welke bestaat uit een lint, waar aan de uiteinden klemmetjes gehecht zijn, die liet servet op houden. Welopgevoede menschen zullen reeds als kinderen geleerd hebben op welke wijze rij lepel, vork en mes moeten han- teeren, zonder vlekken te veroorzaken op kleeren. Men legt het servet op de knieën en alleen op deze wijze kan het de broek of rok beschermen. Vóór men onder het eten een slok water of wijn neemt zal men eerst de mond met het servet af vegen. om te voorkomen, dat de rand van het glas vettig v.ordt. Is men gast, dan legt men het servet, vóórdat men van tafel opstaat, losjes inéén gevouwen naast het bord. in géén geval, zooals men meermalen ziet doen, m de oorspronkelijke vouwen opgevou wen. Thuis zijnde draagt ieder lid van het gezin zorg zijn servet netjes opgerold in zijn servetring te schuiven. Gasten, die meerdere dagen blijven hebben ser- vettaschjes, die zij van de gastvrouw krijgen of zelf meebrengen. Lepel, vork en mes houdt men in het midden vast en hanteert deze niet op onbeholpen wijze, doch licht en handig, zonder echter in een ander uiterste te vervallen, door op ln het ocg vallende wijze met de pinken te manoeuvreeren. Het behoeft geen betoog, dat alle spij zen en dranken onhoorbaar verorberd moeten worden, terwiil men zichzelf lie ver eenige malen bedient, dan het bord al te vol te laden. De armen worden zoo dicht mogelijk bij het lichaam gehouden, terwijl men bij het snijden van vleesch evenmin met de ellebogen behoeft te werken. Vleesch wordt niet in zijn geheel op het bord aan kleine stukjes gesneden, doch tel kens snijdt men er een stukje af. Wanneer men zich gewent om in het dageiijksch leven alle kleine vormen in acht te nemen, dan zal men zich in groo te gezelschappen of aan dinertjes steeds gemakkelijk bewegen. Aardappelen worden nimmer met een mes, doch steeds met den vork aan kleine stukjes verdeeld. Macaroni en spaghetti maakt men eveneens met den vork klein, indien men althans de kunst niet verstaat, deze, zooals men dit in Italië doet. od handige wijze om den vork te wikkelen en naar den mond te brengen. Het mes wordt in de rechterhand ge houden, de vork in de linker. Wanneer men eier-gerechten, salaad of voorge rechten eet, waarbij een mes niet be paald noodig is, dan gebruikt men een vork, die in dit geval in de rechterhand gehouden wordt. In geen geval mag men het mes ooit naar den mond brengen. Sneedjes brood of kleine broodjes wor den aan den middagdisch niet gesneden, doch gebroken. Wordt er wild of gevogelte geserveerd, dan snijdt men evenals van andere vleeschsoorten telkens een stukje af, zooveel als men denkt te eten tusschen compote of salaad door. Al wordt tegen woordig toegelaten een kiekenbeentje met de hand aan te raken, moet men dit handig weten te doen, gaat het niet vlot, dan snijdt men er enkele stukjes een of andere onhandigheid begaat, af en laat de rest op liet bord liggen, hetgeen verstandiger is, dan dat men (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden.) TANTE BARBARA. IBBBBBBBBBBBSBBBBBBBBaBBBaHB KLOOSTERZUSTERS IN DIENST VAN FRANKRIJK Alle Fransche kloosterzusters zijn ge mobiliseerd om te heipén in de bijzon dere nooden die de oorlogstijd heeft ver oorzaakt. Twee honderd en vijftig Zusters hebben deelgenomen aan de ontruiming van de Parijsche bevolking. De Prefekt vari bet Sejne-departement heeft de kloos terzusters openlijk dank gebracht voor hun hulpvaardigheid. Zes honderd kloos terzusters in Parijs hebben een specialen kursus gevolgd voor de bescherming te gen' gasaanvallen. Meer dan de helft vt'i de eerste hulpposten in Parijs voor lucht aanvallen worden door kloosterzusters be diend. Bij meer dan honderd posten 'in PhrJjs, waar verbandmiddelen worden uit gereikt, zijn eveneens Zusters met de lei ding belast. Meerdere honderden klooster zusters bevinden zich in de hospitalen van het Roode Kruis en in de ambulance posten aan het front. sa^BHBsaavaiaasiiKss i inaasaasB BIJ SANSEN-VANNESTE Een jammerlijk ongeval deed zich te Wulpen voor. Door een oogenblik onacht zaamheid der echtgenoote Mevr. Elie Bruneel, is Zaterdag morgen baar twee jarig dochtertje in een ketel kokend wa ter gevallen. Rug en onderlichaam van het kleine slachtoffer werden deerlijk ge wond. De toestand van bet meisje is ernstig. IBBSasaBBBBBBBSBBilBflBSBBBBBS nu de oplossing van het raadsel nabij. Mijnheer Bunning, zei Werner, men weet bij u vaak niet of het u ernst of kortswijl is. Meent u waarlijk dat er kans ls, dat spoedig de raadselen zich oplossen? Bunning floot wat tusschen de tanden. Toen zeide hij Hoor eens de ontknooping nadert zeer snel. Reken daar maar op. En wilt u mij zeggen hoe de ont knooping zijn zal. De detective schudde het hoofd. Alsof ik dat zou kunnen. Neen de stelling van den vijand is ondergraven en de mijn is gelegd. Die mijn zal sprin gen, maar hoe ze springen zal, ja dat zullen we afwachten. Maar we willen hopen, mijnheer Werner, dat alleen de meest schuldigen getroffen zullen worden en dat degenen voor wien gij zorg voelt het er goed afbrengen. Zwijgend liepen zij eenige oogenblik- ken naast elkaar voort. Plots zeide Werner Ik zou u kunnen haten mijnheer Bunning, omdat ge mij overal buiten houdt, v.-ant dat is onduldbaar ik wil ook handelen, wat doen. Goed. dat zal ook nog gebeuren, luidde het kalme antwoord. XIV. Daags na zijn kennismaking met den detective ondervond Frits Werner de meest onaangename sensatie in deze aan verrassingen toch zoo rijke geschiedenis. Daar las hij 's avonds, toen hij zijn blad opensloeg een bericht, dat hem een oogenblik als verlamd deed staren op het papier, dat hij met krampachtig saam- geknelde vingers vast hield. Na eenige oogenblikken herlas hij het bericht als kon hij zijn eigen oogen niet gelooven. Toen maakte een wilde woede zich van hem meester, frommelde hij de courant tot een prop bijeen en wierp deze verontwaardigd ver van zich weg. PP 43 te zijjra moet gij eiken dag uw ingewanden volledig ledigen. Neem daarom eiken avond, na den laatsten maal tijd, 2 kleine Prieur Pillen. Zij werken zacht, prikkelen niet, verwekken geen kolieken, verzwakken niet. Zij zijn op basis van planten. Prijs Fr. 5.voor 25 pillen: Fr. 7.50 voor 50 pillen; Fr. 12.50 voor 100 pillen. S. A. Am. Haison LOUIS SANDERS, Brutscl Het #e4ie tax^imidclaE ■■H ■lllll—MIIMWIIf—Ill i i mm ipj "BBBlBBdlBBSI)BBBBfl933SBBB3BBBB3 IEBHBBBBBEBSBBBBIBS3S3BBIBBBS ZONDAG 19 NOVEMBER 25ste na Pinksteren Mis van den zesden Zondag na Driekoningen. De Mis van heden behandelt de tweede komst van Jezus, die het voorwerp is der laatste Zondagen van het Jaar. Alleluia en Offertorium spreken de gevoelens uit die de menschen zuilen bezielen wanneer op 't einde der wereld de krachten der hemelen zullen geschokt worden, en de zee in woest geweld zal bruisen. Gelijk de Israëlieten te Babyion verbannen, zul len zij tot Gcd roepen om verlossing van onuitsprekelijke beproevingen Uit de diepten roep ik tot U. o Heer; Heer. geef gehoor aan mijns stem; uit de diepten roep ik tot U, o Heer. Ons gebed zal betrouwvol Zijn dank zij de voorspraak van Jezus en indien wij onzen goeden wil toonen door onze mede werking met zijne genade, zooals zal blij ken uit onze góede wecken. Dit toont ons de H. Paulus in de Epistel Steeds danken wij God voor allen... zonder op houden zijn wij voor God. onzen Vader uw werkdadig geloof indachtig, uw naar stige liefde en uwe standvastige hoop op Onzen Heer Jezus-Christus... Gijzelf zijt navolgers geworden van ons en van den Heer, door onder veel wederwarigheden met de vreugde van den H. Geest het woord aan te nemen, zoodat gij een voorbeeld zijt geworden voor alle geloo- vigen in Macedonië en Achaië.Zelfs vertelde men ons hoe gij u van de afgo den tot God bekeerd hebt, om den leven den en waren God te dienen en om uit den Hemel ziin Zoon te verwachten, dien Hij van de dooden heeft opgewekt Je zus. die oris van den komenden toorn verlost. Jezus zal alle menschen komen verlos sen. Daarom leest de Kerk in het Evan gelie eene parabel die aantoont dat het Riik Gods gansch de aarde omvat. Het Rijk der hemelen is gelijk aan een mos terdzaadje. dat iemand nam en on zijn akker zaaide. Het is wel het kleinste van alle zaden, maar als het is opgewassen, is het grooter dan ai le moeskruiden en wordt een boom. zoodat de vogelen des hemels in ziin takken komen rusten. Die boom verbeeldt de Kerk van Chris tus, klein bij haar ontstaan, maar zich over geheel de wereld uitstrekkend. Alles omvattend is ook de omkeer die Jezus in de zielen zijner geloovigen be werkt, hier beneden door zijne genade, meer nog in den Hemel door zijne heer lijkheid. Daarom deze tweede parabel Het Rijk der hemelen is gelijk aan zuurdesem, dat eene vrouw nam en ver mengde onder drie maten meel, totdat dit geheel was gedeesemd. De leering van het Evangelie moet geheel onze le venswijze beïnvloeden indien wij oprechte christenen willen worden. NOVEMBER - SLACHTMAAND 19 Z 25* Zend. na Sinkien. H. Elisabeth Evangelie: Het goede toad en het onkruid. 20 M H. Felix van Valois. H. Octavus 21 D O. L. Vrouw Opdracht 22 W H. Cecilia 23 D H. Clemens. H. Felicitas 24 V H. Joannes a Cruce. H. Chrysogonus 25 Z H. Catharina 26 Z 25" Zond. na Sinkaen. H. Joan. Berch- Vlaamsch als ongeschikte taal dec Igeverfa wordt, en c«kv' bet Frs^ch Flgnsch de' Belgisch*'' Staafs/akcft' toelaat. 1861. Overlijden te) So'rère JFratV. rijk) van Jean-Baphvte-Henri I.acordaire" beroemd prediker, Dominikaan. Gel,. in 1802. Vooral bekend door ziin Conf#. rencies in Notre-Dame te Parijs. 1912. Overlijden van den Duit'0 eg schilder cn bcelhomver O. Lessing, gt. boren te Dusseldorf in 1817. 23 NOVEMBER: 1407. Jan Zonder rees, zomi c:i op. volger van Filip Den Stortte en Margaret» van Male, was niet tevreden met zi;n lier. togdom en met bet graafschap Vlaande. ren: hij wenschte ook bct medezeggings. schap in het bestuur van Frankrijk. I)och de hertog van Orleans, broeder van den Koning, duldc zulks niet. Daardoor ont. stond een scherp konflikt en twee \ijan- dige kampende Orleanisten cn de Bur- gondiërs. Het gevolg van deze tweedracht was noodlottig: op den avond van 23 No. vcmbcr 1407 werd de Hertog van Orleans door de Èurgondiërs aangerand, en mid den de straten van Parijs wreedaardig i.m het leven gebracht. Later echter werd Jan Zonder Vrees, op zijn beurt, door de Orleanisten vermoord. U36. Groot-Brittannië verklaart, bij monde van NT. Eden. dat liet Belgie zou verdedigen indien Belgie liet slachtoffer werd van een niet geprovo^cerden aanval 21 NOVEMBER: I3g4. Dnor bemiddeling van den Gentschcn edelman Jan lleyle komt een wapenstilstand tot stand tusschen Filip den Stoute, Hertog van Börgondië, en de Gentenaars. 1783. Tc Parijs verschijnt liet eerste nummer van den Franschen Moniteur, toen «Journal Officiel» genoemd, Hij werd gesticht door C. Panckoucke: 1825. Tc Parijs wordt de Beu-= vol tooidzij was begonnen door Architect Brongniart cn verder opgebouwd naar de teekeningen van Labarre. 23 NOVEMBER: 1333. Lodevvijk van Mak', aoon van Nevers en van Margarcta van Vlaanderen, wordt geboren in liet graaflijk kasteel van Male, bij Brugge. Men noemde hejji naar zijn geboorteplaats: van Male 1776. Opening te Oostende van het eerste handelsdok. 1820. Te Parijs wordt het Conserva torium van Kunsten cn Ambachten ge organiseerd. 1885. Overlijden van Alfons XII. Ko ning van Spanje, geboren te Madrid in 1857. HIJ regeerde gedurende -de jaren 1874 a 1885. Hij onderdrukte den tweeden Carlistenoorlog. 1S23. De Vlaamsche. Nationalisten brengen te Antwerpen een hulde aan Dok ter Antoon Jacob bij diens invrijheids- stelling na vijf jaar opsluiting, 1936. Te Berlijn wordt 'één Get- maansclï-japofjéesch Verdrag geteekend tegen bet Internationaal Communisme, IS37. Te Parijs ontdekte de Nationale Veiligheidsdienst en de Prefecture teil komplot tegen bet regiem. Verscheidene personaliteiten wgrden gearresteerd, waar onder Generaal Duscigneur en M, Pozzo di Borgo. Huiszoekingen leiden tot de ont. dekking van geheime wapendepots en mi litair materiaal. Dit komptoty vvorflt door het volk geheetenHet Komplot der Cagoulards J5. B. mans. H. Silvester -«o»- HERD EN KINGEN 19 NOVEMBER: Braziliaanscbe Feestdag: Nationale Vlag- viering (Dia da Bandeira). 1404. Groote óvérstroomirig in Vlaan deren cn ZeCland. 1806. D;e Schot Mungo Park, egrstc ontdekkingsreiziger van de Niger, komt om in de stroomversnellingen van Boiissa. Mungo Park werd geboren in I77L 1832. In dc Rue Royale te Parijs wordt één revolverschot gelost op Louis- Philippede dader wist tusschen de massa te ontvluchten. 1844. Geboorte te Gent van Julius Devigne. advokaat, vader der taalwetten van 1883 op onderwijs en van 1888. op ge rechtszaken. Overleden 27 December 1908. 20 NOVEMBER: 1789. Sluiting van het Seminarie tc Leuven. 1869. Inhuldiging van liet Kanaal van Suez, te Port-Saïd: 160 kilomeier lang, 75 meter breed, 10 meter diep. Men was er in 1859 aan begonnen te graven. 1910. Dood van den grooten Russi- schen schrijver graaf Lew Tolstoi. Hij werd in 1828 te Isnaïa Poliana geboren. Hij schreef diepe cn gevoelige schetsen van het Russische leven. o.a. Oorlog en Vrede, Anna Karenina, Iwau de Dwaas, Opstanding. De Kozakken, en verder wijs- gcerige schriften. 1936. De Binncnlandschc Onafhan kelijkheid van Mongolië wordt door Ja pan bevestigd. 21 NOVEMBER: 1330. Het Nationaal Kongres verga dert met 183 op de 200 leden, en stemt met 170 voor het grondwettelijk koning- zich voer een domde overige 13 spreken zie Belgische Republiek uit. Bah, zei hij, diep ademhalend, ik begrijp niet hoe de ezels zoo iets hebben durven opnemen. Hij nam de telephoon van den haak en belde de redactie van Het Eerste Nieuws op. Is de hoofdredacteur er, vroeg hij. Deze was niet aanwezig maar wel mijn heer Crans cn Werner vroeg hem dan met deze te verbinden. Hallo, riep hij, met Werner, Ja. U is daar mijnheer' Crans? Maar hoe kunt u in 's hemelsnaam zoo iets waanzinnigs in de courant opnemen, als er van avond in staat Wat ik bedoel Wel natuurlijk dat sensatie-bericht over den moord op professor Evan. U is gewoonweg gek. Aan de andere rijde van den draad scheen men niet spoedig hoos te worden. Tenminste men achtte Werner, ondanks zijn alles behalve parlementaire uitdruk kingen nog wel een antwoord waard. Werner luisterde naar dat antwoord eerst met een smadelljken en ongcloo- vigen glimlach op de lippen. Maar toen werd hij doodsbleek. Het is vast en zeker waar zegt u, maar dan ïs de politie waanzinnig. Weer kreeg hij een antwoord dat hem ten uiterste scheen ts verbazen. Zou dat werk rijn van hem, schreeuwde hij, neen maar, dat geloof ik nooit. In elk geval, ik zal dat spoedig weten. Hij hing den haak weder op de tele phoon, hij raapte de ineengefrommelde courant weer op, streek deze glad cn herlas het bericht dat zoozeer zijn woede en verwondering had gaande gemaakt. En waarlijk dit was geen wonder. Im mers Het Eerste Nieuws bevatte niet meer of minder dan de mededeeling, dat in verband met den moord op professor Evan gepleegd gevangen genomen waren de beide kinderen van den professor èn Jozef èn Alice Evan. En er werd nog bij gemeld, dat men zoo gced als zeker be wijzen in handen had, dat beiden mede plichtig waren aan den tot nog toe onop- gelosten moord. Frits Werner was buiten zich zelf. Als de courant vermeld had, dat Jozef Evan in hechtenis was genomen, dan zou hem dit zeker ook ten zeerste ontsteld hebben, omdat hij den broer van Alice geen moeilijkheden toewenschte en ook omdat hij voor zich overtuigd was, dat Jozef Evan geen vadermoordenaar kon zijn. Maar hij zou niet zoo erg verwonderd zijn geweest. Immers cr bestend reeds de mogelijkheid, dat ook de justitie ver nam, dat Jozef Evan in het land geweest was ten tijde dat de inoord op rijn vader werd gepleegd. En dan moest wel een zware verdenking op hem vallen. Maar dat er iemand ter wereld zoo dwaas kon zijn, ook maar een oogenblik te ver onderstellen, dat Alice aan den moord medeplichtig was, dat sloeg hem met uiterste verbazing. Hij kon zich eenvou dig niet voorstellen, dat Iemand zoo on- noozel zou zijn, Alice te verdenken. En in de courant werd nog al gezegd, dat men zoo goed als zekere bewijzen tegen de dochter in handen had. Geen oogenbik geloofde Werner, dat het meisje, dat hij liefhad ook maar in de verste verte medeplichtig kon zijn aan de gruwelijke misdaad, hij was overtuigd, dat spoedig blijken zou dat de Justitie een dommen flater begaan had. Maar door hetgeen hij zoo even door de telephoon vernomen had was zijn ver bazing en rijn woede ten top gestegen. Want Crans had hem in vertrouwen me degedeeld, dat de detective Bunning de gene was, die de justitie op dat spoor bracht, dat Bunning zich cr op beroe men kon de dochter van Evan in deze onaangename positie te hebben gebracht, Hij zou de bewijzen tegen haar en haar broeder hebben opgestapeld. Zoo'n vervloekte fat, siste Frits Werner, wat ben ik toch dom geweest op hem te vertrouwen, ondanks zijn idiote fatterigheid. Men mag dan duir 1864. Afkondiging van het Kon. Be sluit dat, na den zoogenaamden Spel lingsoorlog» in Belgie een icnvormige schrijfwijze der Nederlandsche taal be veelt. 22 NOVEMBER: 1539. De Heilige Albertus van Leu ven, Bisschop, wordt door drie handlan ger van Keizer Hendrik Vf, verraderlijk vermoord. Hij wordt nog lieden ten dage' op 21 November door de Roomsch Katho lieke Kerk gevierd als martelaar. 1836. Het Dekreet van Berlijn pro- klameert het Continentaal blocus, 0111 En geland af te zonderen. 1830. Het Voorloopig Bewind» kon digt het Dekreet af waardoor het Vlaamsch fE£3SB3eBSflBBBSaBSB3fSiaBEB!5B zcndmaal meenen, dat die man een scherpzinnig speurder is, in werkelijk heid is hij een groote ezel. En onbetrouw baar bovendien, want hoe heeft hij ge daan alsof hij geen grooterc zorg had dan Jozef Evan te redden. En nu laat hij niet alleen hem, maar ook Alice in hechtenis nemen. Dat is waarlijk verre gaand. Terwijl Frits Werner zoo zich zelvcn opnieuw opwond, was het voorwerp van rijn woede minder ver af. dan Werner misschien, wel meende. Op hetzelfde oogenblik* toch beklom hij den trap, die naar Frits Werner's kamer leidde en stond zoo eensklaps voor diens verwon derde cogen. Goeden avond, zei hij en stak met innemenden glimlach Werner de hand toe. Maar deze deed of hij het niet zag. Zijn groet beantwoordde hij evenmin maar vroeg dadelijk op feilen toon Is het waar, mijnheer Bunning? Wat zou waar zijn, zeide deze kalm. Werner toonde hem de courant. O, zeide hij, ik heb het avondblad nog niet gelezen, wat staat daar in? Dat Alice Evan gearresteerd is. Zoo is dat toch gebeurd? Gij wist het nog niet? Neen, ik ben vandaag buiten de stad geweest, antwoordde de detective, raad eens waarheen. - Dat kan ik niet raden, zei Werner stug. O, ik heb den Beukenhof bezocht. Mooie buitenplaats is dat. Mijnheer Bunning, riep Werner, dat intareeseert mij voor het oogenblik niet. Ik verlang iets anders van u te weten. Is het waar, dat Alice gearresteerd is, door uw toedoen? Zoo? Hebt ge dat ook al vernomen. Te drommel van wien weet ge dat. Gij schijnt het niet prettig te vin den, dat ik dit weet. Neen zeker niet. Hoe zijt ge daar achter gekomen?. De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie, 24 Zelfregeeringstr. te Brussel (afdee- lingHandelsinformatiesdeelt ont mede. FAILLISSEMENTEN IN BELGIE. - Er werden over de week eindigend» 10-11-39 in België 16 feillitsementen uit gesproken, tegenover 12 over hétzelfdl tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branch# gedurende dc week 3-11-39 tot 10-H-3St 10 diversen; 2 wissclagenfcn; 1 loodgieter; 1 confectie; 1 meubelfabrikant; 1 schrijnwerker. In totaal werden er van 1-1-39 tot 10-11-39 in België 650 faillissementen uit gesproken tegenover 532 over hetzelfde tijdperk van 1938. CONCORDATEN. Van 1-1-39 tot 10-11-39 werden in België 232 aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat en 136 aanvragen gehomologeerd tegenover 191 en 109 over hetzelfde tijd perk van 1938. PROTESTEN. Over de week eindi gende 10-11-39 Werden in België 1669 pro testen geregistreerd tegenover 1934 over hetzelfde tijdperk van 1938. Vari 1-1-39 tot 10-11-39 werden in Bel gië 100.691 protesten geregistreerd tegen over 86.234 over hetzelfde tijdpérk van het vorige jaar. Gezien ae bekendheid van ons Handels inlichtingen-bureau, vertrouwen Banken, Industrieelen en Handelaars meer cn meer Het incasseeren van hun achterstallig# vorderingen toe aan onze Incasso-Dienst, Belg. N. V. VAN DER GRAAF Cie, 24, Zelfregeeringstraat, 24, Brussel-Zuid. Opgericht in 1883. RBX0SfEXSB393BSBIBGB3B5B3'J££I IN DEN KELDER DOODGEVALLEN te KQRTRÏJK Zondag avond is de 78-jarige Maria Dc GIcrc.q, bij het afdalen in haar kelder, Wijngaardstraat, gevallen. Dc vrouw liep een schedelbreuk op eri overleed Maan dag in het gasthuis. IBBaBSaaBaaBBSBUIEBaSSGBSilSIS GE ZIJT OVFR ONS BLAD TEVRE- DEN! NA LEZING. SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN CEBUUR OF VRIEND ZOO STEUNT GE JN8 - DOE DIT ZONDER UITSTEL. BANK. IHBBBBHBBBBBBBBBBBBBB1IIIBB Dat is geheel bijzaak! ik wil weten of het waar is. De detective knikte. Nu ja, zeide hij, het is zoo. Maar al geef ik u dit tóa, ik zou niet graag wil len, dat dit dadelijk iedereen wist. Van wien hebt ge die wetenschap. Doch Frits Werner sloeg geen acht op deze vraag. Dan moet ik u toch zeggen, mijnheer Bunning, zeide hij. dat u er zeer eigen aardige principes op na houdt. U speelt tegenover mij comedie alsof u bezorgd is voor de Evans en intusschen tracht gij hen' in het ongeluk te storten. Het is bovendien heel dom van u, dat gij u en anderen op een dwaalspoor hebt laten leiden, want ik ben overtuigd dat Alice zeker geheel onschuldig is. Ik ook, klonk het kalm terug. U ook? Maar... M'n driftige vriend, zei Bunning, terwijl hij zitten ging. zorgvuldig de pij pen van zijn pantalon iets optrekkend, ik dacht dat ge de quaestie begrepen zoudt hebben. Maar dat hebt ge blijk baar niet gedaan en daarom wil ik u het geval ophelderen. Ik ben er zeer nieuwsgierig naar. Dat mag ik wel. Zie eens ik heb Jo zef Evan en zijn zuster heel netjes laten opbergen, omdat dit de eenige manier was om hen buiten gevaar te stellen. Als Jozef Evan op het oogenblik vrij was zou hij vandaag met, z'n vrienden vertrekken en dat mocht ntet. Als Alice Evan niet in hechtenis genomen was, kon ik haar onmogelijk beschermen. Beschermen, tegen wie? Tegen zich zelf. Zij zou dan een on herstelbare daad bedreven hebben, zij was in het huwelijk getreden met Antoon van Glelen. En dat mocht ook niet. En nu ritten ze beiden achter slot en gren del, ik geef toe, dat is niet prettig, maar dat is beter dan het andere. Werner zag Bunning met gróete oogea aan. (Nadruk verhodtjU. .('t Vervo^tL

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 6