mi w f 11 ilf I II Finsche Perikelen interesseeren het officieeie Duiischlnnd niet SPEELKAARTEN IN T BINNENLAND KI 1 i j iW Wat het zwaarste is, moest voor de Duitschers het zwaarste wegen Verschil van opvatting tusschen Molotoff en Komintern BESELARE- DAVIDSFONDS! IN ENKELE REGELS ZEER BELANGRIJKE ZAAK VOOR DE BOETSTRAFFELIJKE RECHTBANK VAN IEPER Studiedagen voorden Soerenbond te Leuven ROESBRUGGE-HARINGE Eerste Lustrum van het KathoïËek Vlaamsch Secretariaat AGENDAS 1940 'T ROOS KRUIS BURGERSTAND VAN WISSELKOERS (VERVOLG) li li'l ill Ill ■1 1 I 11 I AXGE.MARK. A al De 21-Jarige houwersdorhter, M. K wonende Ha- aewridestraat. beeft tijdens haar gewone beruheden, door een ral, zoodanig het hocfd beaeerd dat dokierszorgen moesten toe dier.d worden. I iXGEMARK V. O. S. - B. V. O. S. - Kerstboom. Zooals telken Jare wordt op Kerstdag voor de vele kinderen van onz-» bloeiende afdeeling V.O.S.-B.V.O.S. de Kerstboom geplukt We zullen trachten dit feest dit jaar nog een warmer en echter vredesfeest te ma-en! «Vrede aan de menschen die van goeden wille zijnzongen de engelen. Lat-n wij dien zang niet alleenlijk her halen en meezingen, doch de wede in en om ons •bewerkstelligen. Wij V. O. S. - B. V. O. S. ijveren sinds meer dan 20 Jaar voor het vredesideaal dat nu meer dan ooit door de gansche wereld betracht wordt. Het is maar als ge ziek zilt dat ge weet welk een schat de gezondheid is. Zoo is t met den strijd om. den vrede. Daarom, Vlaamsche strijders, zullen wij dit Kerstfeest van het mobilisatiejaar 1339 in e-n echter vredesstemming dan te voren meeleven en denken aan de honderden vaders en zonen van Langemark die verre van hun geliefden voor het behoud van den vrede en onze veiligheid ergens te velde het Kerstfeest moeten vieren. Het Kerstfeest gaat door in 't Lokaal der Klerkenstraat te 3 u. namiddag. Tooneel, zang en groote Tombola. En... dit jaar een verrassing. Maar die zult ge zien. Maak dus dat ge op post zljt. MEEKEM. Liefdadigheidsavond ten voordeele van het Pakje van den Mer- kemschen Soldaatingericht door de Harmonie «Sinte Cecilia de Tooneelkring De Onverwachte Vriendenen Het Da idsfond», Merkem Op Zondag 24 en Kerstdag 25 December 1939, In de zaal Sidronius Hosschiusbij J. Pauwels- Gantois. Begin te 4.30 uur. FEESTWIJZER Eerste Gedeelte: Muziek, uitgevoerd on der de kunstige leiding van M. Deridder, le prijs aan het Conservatorium. Daarna 29 minuten poos. Verder als Tweede Ge deelte: opvoering van KLUCHTIGE TWEEZANG door M. C. Van Isacker en M. G. Mortier, en opvoering van SOLDA TEN IN 'T DORP, Blijspel in twee Be drijven door A. Coninckx. Daarna KLUCHTIGE TWEEZANG, door Mej. G. Doucy en M. G. Mortier. Prijzen der plaatsen Voorbehouden 5 fr. Genummerde 4 fr. Kaarten op voorhand te bekomen in het lokaal. Vrijen toegang voor de soldaten In uni form. De totale opbrengst is bestemd om aan alle demobiliseerden der gemeente zon der onderscheid, hun pakje te kunnen ge ven. De belanghebbenden en hun fami- liën worden echter welwillend verzocht hun legeradres te willen opgeven jn het lokaal hierboven. MERKEM. Vinkcnmaatschappij De StrausszangersOp Zondag 17 De cember, Algemeene Vergadering voor alle leden te 5 uur, zeer stipt DAGORDE Kas - uiteenzetting door den Schrijver. In-regel-stellmg van de achterstallige bijdragen. Aanwerving van nieuwe leden voor 1940. Tombola voor de aanwezige leden die in regel zijn met hun bijdrage. Den Onder-Voorzitter zal U ook een woordje van belang toesturen. Dus stipt te 5 uur in het Lokaal. KLERKEN. Vinkenmaatschappij Static-zangersZondag laatst, bij schoon Herfstweder, hebben wij onzen Ko ning en Kampioen gehuldigd. Het was de eerste maal sinds ons bestaan en het was prachtig. Veel leute en plezier, op een manier waarvan onzen bond alle eer haalt., werd er gemaakt..., en of Maurice en Jerome er gaarne bij waren! Ten huize van den Koning wei-den wij konink lijk ontvangen en het Muziek van Kler ken, onder de wakkere leiding van Mees ter Vcrhoeve, heeft eenige schoone deun- tjs gespeeld ter eere van Koning en Kam pioen. Daarop kwam onzen Schrijver en Ondervoorzitter in vlammende bewoordin gen den Koning en Kampioen een huide woord toespreken. Vinkeniers van Kler ken, gij hebt er een handje van weg om feest te vieren! Langs dezen weg bedanken wij de mu ziekmaatschappij en de vinkeniers die ons feest met hunne tegenwoordigheid vereerd hebben. Ziehier de uitslag der Prijskaarting Decaesteker Achiel, Waerenburg Oscar, Doom Sidon, enz. OOST- - WESTVLE1ERE.V - REN IN GE. Davidsforadsafdeeling. Aan deze derde Wintervoordracht hebben onze leden en hunne families veel genoe gen beleefd. Er was een talrijke opkomst in tegenstelling met het dagenlange tem- peestweer. Spreker, E. H. Lepoutre heeft er-geheel den avond door geestige vreugde meegedeeld Ierland en Iersche humor; Schotland en Sehotsche humor.. Den lach dien hij in geheele seriën afdwong be wees genoeg dat hij hier bij 't publiek een gunstigen, zwaren grond gevonden heeft om oog en gevoel in te geven voor vroolijk-makende tegenstrijdigheden, ernst met luim. Het dient wel opgemerkt te worden dat juist deze numeriek kleine volkeren zulke vroolijke geestesgezindheid bezitten die hun grenzen verre over schrijdt. Het spreekt vanzelf dat de Vla mingen VOORAFS bevattelijk zijn voor dezen humor! Spreker besloot met den diepen onder grond aan te duiden van de besproken zaken Christelijke levenszin vat de rang orde der waarden en der vrooiijken gees- teszin in alle omstandigheden. WOESTE'N Pakje voor de Soldaat. Door bemiddeling van het Komiteit voor hulpbetoon aan de soldaten zal er op tweede Kerstdag, 26 December aan staande te 5 u. stipt, een groote Bonte Avond ingericht worden en dit maal wel door de twee overbekende Michels van Torhout. Het eerste leest gegeven door de school- kinders heeft buitengewonen bijval ge oogst en tot eenieders voldoening zonder eene uitzondering; maar nu willen de 2 Michels nog de kroon halen, en gij weet allen naar zij te voorschijn komen er volle bak- is. Dus gezorgd om op tijds eene plaats te verzekeren. Prijzen der plaatsen; 1ste: 5 fr.; 2de: 3 frank. Boerengüde. Heden 17 December buitengewone Algemeene Vergadering bij Kamlel Boudrlj, In den Os om kwart voor 6 ure. Met een zeer belangrijke uit eenzetting over onzen huldigen landbouw- toestand. Alle leden moeten dees Vergadering bij wonen. HOOGSTADE. Voor onze opgeroe pen en. Heden Zondag, 17 dezer, wordt in namiddag- en avondvoorstelling, res pectievelijk te 2.30 u. en te 6 u.. een kine- mavertooning gehouden, waarvan de op- trengst zal omgezet worden in een ex- •atje i' voor de onzen, die, evenals zoo welen, ook uit hunne haardsteden gerukt Weiden om ergens in België... zich pa raat te houden t'Allenkante hoorden we roemen op bomvolle zalen ter gelegenheid van derge lijke feestjes ten voordeele van de ge- mobiliseerden. Ook hier verwacht vnen een talrijke opkomst, een miiden steun. Prijzen der plaatsen 3 fr. en 5 fr. VINKEM - WULVERINGEM. Bond der Kroostrijke Gezinnen. Op Vrijdag 8 December, had de jaarlijksche verga dering plaats van den bond der groote gezinnen, ter herberg Sint Elooibij Camiel Dewitte, Vinkem. Niettegenstaande het slechte weder was er veel volk opge komen. De Heeren Noliet en Boucqulllnn gaven beurtelings eene uiteenzetting van de werking van den Bond, en van de menige voordeelen die hij aanbiedt aan zijne leden. Een groote Tombola besloot deze aangename en nuttige vergadering BOEZINGE. Soldatenavond. Het ls wel geweest Zondag laatst in de Paro chiale Feestzaal; ja, boven verwachting. De zaal was stampvol en alle standen goed vertegenwoordigd. De familie de Thibauit de ■Boesinghe zat voor met de Eerw. Heer Pastoor en vele vooraanstaanden der pa rochie: het was aanmoedigend voor de inrichters te zien dat tot het laatst toe de opvoeringen belang inboezemden. Een pa- relke van den avond waren de reidansen door de fcontgekleede meisjes van het Da- vkürfonds uitgevoerd. De film, door het toedoen van het Provinciaal Bestuur af gerold, was niet min belangwekkend. Leer rijk zooals niet te verwachten was, toonde hij benevens al wat West-Vlaanderen kan presteeren op gebied van Land- en Tuin bouw. nog menige wetenswaardigheid; waardoor het mag gezegd dat hij zelf de meestetschenden kan bevredigen. Wij kre gen verder nog wat te hooren door Eerw. Heer Onderpastoor De Mey over het hui dige soldatenleven, en het veelzeggend woord van onzen herder. Onder de rust poos verkochten onze meisjes Varenplan tjes ten bate van de gemobillseerden, zoo dat menigeen in *t groen huiswaarts keer de. Het slot van dezen avond was, zcoals werd medegedeeld, dat vanaf Nieuwjaar elke soldaat wekelijks Onze Plichten De Poperingenaar zal ontvangen, voor- loopig tot Paschen. Er mag zeker ook wel een woordje af van dank voor de B. J. B.-ers, die, tot spijt van die 't benijdt, niet alleen het initiatief van dezen avond hebben geno men, doch zich bovendien nog verdien stelijk maakten met de omhalingen en de orde in de zaal. Hier "t een en 't ander. Dinsdag morgen verspreidde zich de mare dat Juf frouw Germaine Bintein overleden was. Na een loopbaan van zelfverloochening voor al wat goed is, heeft zij ten laatste het offer gebracht van een leven dat steeds aan de jeugd tot voorbeeld mag dienen. Heden Zaterdag morgen te 9 H uur wordt zij ten grave gedragen door hare medezusters der Mariacongregatie, waarvan zij de schrijfster was. en met een laatste hulde van het Parochiaal zangkoor, dat na het zingen der Requiem mis het In Paradisum zal aanheffen voor deze die een beste lid was. Heden Zondag avond 17 December te 7 u. is er in de Parochiale zaal vergade ring voor de leden van het DAVTDS- FONDS en andere belangstellenden. Op de dagorde komt een spreekbeurt van Eerw. Heer Pastoor over Boezinge na den oorlog met lichtbeelden aangevuld, onze gemeente voorstellende zooals zij was in 1919. Heel interessant nu vooral na 20 jaar. Het lidgeld zal dan ook worden af gehaald. De avond is kosteloos voor de leden en hun gezin, niet-leden betalen 5 fr. KERSTAVOND 24 December wordt zooals voorheen een feestje Ingericht, al- waai- de menschen die de Middernacht plechtigheid willen bijwonen hunnen avond komen doorbrengen. Het begint te 7 54 Hi. en zal met zang, voordragen en tooneel aangename stonden laten bele ven. Teekent aan! Voor de 20ste maal sinds den oorlog 1914-T8, zullen onze kleuters komen pluk ken aan den KERSTBOOM; dat gebeurt na den kinderzegen in de kerk. Naar Eerw. Heer Pastoor vertelde, zal een derde VREDES-BEDEVAART plaats hebben op Zondag 31 December, na het lof in de kerk, naar de kapel van O. L. Vrouw van Smerten, bij de hof stede Donclc-Vandenberghe. Het jaarlijksche feest van den KROOSTRIJKE GEZINNENBOND neemt zijnen dag in de maand Januari. Deze week komen de bestuursleden bijeen om de noodige schikkingen te nemen. Ter inlichting wordt medegedeeld dat de Parochiale BOEKERIJ St Michiel, vorenaan de jongensschool, 's Zaterdags van 10 tot 11 ure en 's Zondags van 8 !4 tot 9 !4 u. leesboeken uitdeelt aan deze die er verlangen. Weet ge?... dat er nog soldaten- plantjes te koop staan bij J. Hollynck aan den spotprijs van 2 fr.?... dat men die plantjes best neerzet in een verwarm de plaats en dikwijls water geeft?... dat er door het Gemeentebestuur een schoone kerkwegel werd aangelegd als uitgang der nieuwe laan?... dat in de laatste oorlog in Frankrijk een op zes gemobiliseerde priesters sneuvelde?... dat wij onzen elek- triek zeer duur betalen en toch zeer flauw licht hebben?... dat onze B. J. B.-ers elke maand eenen brief schrijven naar al hun leden bij den troep?... FOLLINKHOVE. Spijtig Overlijden. Zaterdagmorgen ging het hier van mond tot mond Modest Verhamme is gisteren-avond overleden De menschen hadden er hartzeer in, dat die kloeke ouderling, die bijna dagelijks naar de mis ging.en maandelijks in de 6 ure-mis van den H. Hartebond tegenwoordig was, en dat op zijn 90ste jaar, overleden was. Iedereen wenschte hem 100 jaar te zien worden zooals zijn moeder Sofie, die stierf kort na den oorlog, in den ouderdom van 103 jaar. De Heer heeft het anders beschikt. Eenige dagen onpasselijk zijnde is Modest Vrijdag avond te 7.30 u. bijna schielijk overleden. Met hem verdwijnt een def tig man, een flinke landbouwer met een talrijk kroost. Hij verloor een zoon, Mau- rits. in den Wereldoorlog, een ander zoon is Pastoor te Keyem. God hebbe zijn schoone ziel. De begraving had plaats Donderdag te 10 ure. Er was veel voik hem een laatste afscheidsgroet komen brengen. Modest Verhamme was jarenlang Gemeenteraads lid. Reeds verscheidene jaren bewoonde hij met zijn dochter Augusta, een huis in de Vaartstraat, en genoot er een stil huiselijk geluk na een leven van noesten arbeid in het boerenbedrijf. KROMBEKE. Tooneel. Op Zon- dadag 17 December te 6 uur, opvoering van Samson en Moot doen aan boksen Klucht in 3 bedrijven, en van Jochem Pezei wat zijt ge voor 'n ezel klucht in een bedrijf, In de tooneelzaal van de Oude Pastorij, door den Tooneelkring In Deugd en Vreugdvan *t Katholiek Volkshuis van Poperinge, ten voordeele van het Werk van De hulp aan de fa milies onzer SoldatenIedereen ls wel kom. De kaarten-verkoop gaat bijzonder goed. Het wordt een succes. Elk zegge 't voort. WESTVLETEREN. Ze zijn tevreden. Onze soldaten hebben nu al 2 weken De Poperingenaar ontvangen, en ve len onder hen hebben ons reeds hunne groote voldoening uitgedrukt, van wat nieuws te weten over de streek. Hier langs deze weg weze dank gezegd aan de mede werkende menschen die zoo bereidwillig hun Poperingenaar hebben medegegeven spijtig dat er nog enkele te kort zijn.... met een beetje goê wille zullen wij wel aan ons getal komen nietwaar!... Dat diegenen die nog hun Poperingenaar kun nen missen hem van toekomende week af medegeven. Mogen we de bevolking vragen de ICo- I miteitsboden wel te ontvangen als zij I rondgaan met steunkaarten. Gij zult er veel, en veelvuldig genoegen aan beleven Welk?? Gij zult het weten binnen enkele dagen En ook!... wie zou er kunnen zijn hulp weigeren als het gaat voor onze soldaten die zoo veel moeten laten om onzen wille en voor onze rust! Namens HET KOMITEIT. STAVELE. Tooneel ten voordeele der gemobiliseerde soldaten der gemeente. Op Kerstdag 25 en Dinsdag 26 December, geeft de TooneelgroepNiet uit Eer zucht, maar uit Leerzuchttelkens om 5.30 u. 's avonds in de Oemeentezaal twee vertooningen, ten voordeele der ge mobiliseerde soldaten der gemeente. Er zal opgvoerd worden Neef Adriaankluchtspel in 3 be drijven door Funny Fellow, en In het land van Tyrol», operette in 2 schuifjes, door J. Missinne. Kaarten van 5 en 4 fr. te bekomen bij Jas. Cornilis, vanaf Zondag 17 December. IVOESTEN. Tuinbouw. Op Dins dag. 26 December, tweede Kerstdag, wordt J de verjaring onzer stichting gevierd op een buitengewone vergadering, die met een noenmaal in De Tramstatiehaar aanvang zal nemen. De leden spaarders worden dus verzocht op Zondag 17 dezer tusschenin de missen hun vereffening bij den Voorzitter te doen. De vrouwen onzer gemobiliseerde leden worden ook hier ver wacht. Rond 2 ure begint de Algemeene Vergadering met den heer Delfosse als voordrachtgever. Een mooie Tombola met fruitboomen wordt c~ verloot. Het ver slag van het verloopen jaar komt aan de beurt en eindelijk de vernieuwing der lidkaarten. Gezien het groot belang dezer vergadering, zal geen enkel lid willen af wezig ziln: zelfs zullen veel nieuwe leden rich v ten Inschrijven daar onze landelijke bevolking hun moestuin naar waarde weet te schatten en streeft naar meer en beter, t Is in aller belang! VOORMEZELE. Versterkt uw leg hennen tegen nattigheid en koude door het gebruikt van Apotheker Vermanderë's poeier 4200. Marvol geneest het ergste snot. Te hekomen in alle Apotheken. ZONNEBEKE. Davidsfonds. Maan dag 1.1., 11 December, gaf het Davids fonds van Zonnebeke zijne eerste Win tervergadering. Deze eerste feestavond had niet de verwachte bijval, want slechts een gering getal leden hadden den op roep beantwoord. Een paar prachtige filmkens over al de omstandigheden bij de verkiezingen en de kroning van Paus Pius XII. Tusschenin schetste E. H. Van- besien, redenaar, in korte woorden de levensbeschrijving van Z. H. den Paus. Nog nooit hebben de leden van het Da vidsfonds zoo een prachtige rede aan hoord. Met een kort wederwoord van E. H. Callewaert. waarbij hij Spreker en aanwezige Leden bedankte, besloot deze eerste feestvergadering met het gebed. Ter Inlichting aan de leden De leden die hun lidmaatschap willen vernieuwen, kunnen dit altijd doen bij E. H. Calle waert en dit ten laatste tot Maandag 18 December. ZONNEBEKE. Paardenstamp. In den voormiddag, na het lossen van sui- kerbeeten aan de statie, keerde landbou wer Michel Deleu, wonende Passchendale, met zijn gespan huiswaarts. In de Al- bertstraat kreeg de landbouwer zoo een ergen stamp van het paard, dat hij zi.in weg niet meer voortzetten kon. Land bouwer Jozef Priem voerde het slacht offer naar zijn woning, waar een dokter seffens ontboden werd. Het Pakje van den Soldaat. De groote Bonte Avond van Zondag laatst ten voordeele van de opgeroepen soldaten mocht een waar sukses boeken. De zaal was pronpensvol. De tooneelgroep Ik Dienuit leper verdient allen lof. Het blijspel <i O Mijnheerwas gansch naar den tand van het opgeruimde publiek. De Heer Inion, voorzitter der groep dankte de verschillende medewerkers, drukte zijn tevredenheid uit over de zoo talrijke op komst en verzekerde dat de totale op brengst ten goede zou komen aan de op geroepen soldaten. Vroolijke Kraaiers. Hanenkraaien op Zondag 17 December, om 2 ure na middag, in De Schaapdreefbij, Th. Masure, 50 fr. vooruit en boven 't getal inleg bij. Lidkaart verplichtend. Inleg 2,50 frank. Er is een onbekende prijs voor het lid met het meeste getal haantjes. WATOU. Davidsfonds. Op Zondag aanstaande, 17 December, wordt in de Patronagezaal der Nieuwstraat, een zeer belangrijke voordracht gegeven, door E. H. Vanderstichele, uit het Koninklijk Ge sticht voor Doofstommen te Brugge. De avond bestaat uit 1. Een voordracht met lichtbeelden, met als onderwerp De Doofstommen thuis, op school en in de maatschappij. 2. Het afrollen van een 600 meter lange film, die handelt over Het Onderwijs en het leven dei- Doofstommen op school. Het nut van dergelijke voordrachtavond, aan onze laden doen uitschijnen, ware oveitbodig. Reeds meer dan eens, gedu rende de voorgaande jaren, werd hen dergelijk buitenkansje opgedischt. Wie zou er niet van willen profiteeren!? Al de leden met gansch hun gezin war den verwacht. Vrienden en kennissen zijn eveneens welkom. Ingang vrij, ook voor diegenen, die zich als nieuw lid laten inschrijven. Niet-leden betalen 2 frank. Deur open te 4.30 u. Begin om 5 ure aeer stipt. Wij zijn gered! sedert wi.1 de MO NOPOEDERS kennen, want dank aan hen kennen wij geene hoofdpijn meer, noch zenuwlijden, rheumatiek, enz. Te verkrijgen in alle Apotheken. POELKAPELLE. Hielbeen gebroken. De gehuwde biervoerder Prosper Ver- faillie in dienst van brouwer Nevejan van Poelkappelle heeft Vrijdag toen hij met zijn vrachtauto op ronde was al afstap pende van het voertuig het hielbeen ge broken. De geneesheer van langemark heeft het slachtoffer naar de kliniek te Roeselare overgebracht. BESELAKE. Feestvergadering. Heden Zondag, te 5 uur, in de Patronage zaal, heeft er eene groote Feestvergade ring plaats, ingericht door de K.A.V. en V. K. A. J.ter gelegenheid van het aan staande Kerstfeest. Op het programma komen er prachtige Kerststukjes en kluchtliederen voor, alsook een groote Voordracht door Meester Vanbelle. Ingang Kosteloos. We verwachten veel mannen en vrouwen. Het zal een prach tige avond zijn. Kinders alleen worden niet toegelaten, ze moeten vergezeld zijn door hunne ouders. Ziekenbond VooruitzichtWe maken van nu af bekend dat met begin van Januari de uitbetalingen zullen ge schieden op de vastgestelde dagen die binnen kort zullen kenbaar gemaakt wor den. Het groot aantal aangeslotene huis gezinnen verplicht ons dien maatregel te treffen, voor den goeden gang der zaken. Terloops weze opgemerkt dat wie tanden doet trekken of een bril aankoopt, enz, hij eerst een speciaal briefje moet afha len naar den Ziekenbond. Anders zullen er geen uitbetalingen meer gedaan wor den. in alle prijzen Bij V. SANSEN-VANNESTE Garthuiiitraat - 15 - POPERINGE DE ZAAK DER BEDRIEGLIJKE VRIJSTELLINGEN NIEUWE AANHOUDINGEN Het onderzoek omtrent de bedrieglijke vrijstellingen gaat zijn gang. Te Luik werden twee nieuwe aanhou dingen gedaan, namelijk van een jonge ling en dezes moeder. Anderzijds werden ln het Luiksche vier aangehoudenen, die de feiten ten hunnen laste bekend had den, vrijgelaten. UB BRUTALE JUWEELENDIEFSTAL TE DEERLIJK Bij den 64-jarigen juwelier Coorevits Gentiet te Deerlijk, wonende aldaar in de Hoogstraat, werd in den nacht van Vrij dag 8 op Zaterdag 9 December, langs achter van de woning, ingebroken. De diefstal werd eerst den Zaterdag morgen vastgesteld door den juwelier. De dieven hadden daarbij nog een keus ge daan onder de juweelen en enkel de kost baarste meegenomen, alsook de Inhoud van de lade. In het geheel werd voor een waarde van circa 100.000 fr. ontvreemd. De daders zijn onbekend maar worden ijverig opgezocht. VREDESOFFENSIEF P. F. 1S40 «NAAR DE 125!» Hoewel het nu al weer eenige dagen ge leden ls, dat de roode troepen de Finsche grens overschreden, aldus aantoonende, dat de Sovjets voor de hen «bedreigende» Pinnen, inderdaad niet bang zijn, ont houdt de Duitsche pers zich nog steeds van commentaar en beperkt zij zich tot het brengen der officieeie mededeelingen van Russische en Finsche zijde. Men dcet kennelijk alle mogelijke moeite om de ge beurtenissen in het Noordoosten van Eu ropa uit het middelpunt der openbare be langstelling te houden, want de weinige berichten, die men daarover brengt, stopt men bij voorkeur ln een verborgen hoekje van de bladen weg. Ongetwijfeld heeft men daarvoor zijn goede redenen. De Duitschers hebben voor het kleine Fin sche volk altoos een zwak gehad en ook indien dit niet het geval ware geweest, bezit het Duitsche volk toch sportiviteit genoeg om zijn sympathieën in het on derhavige geval, nu de dwerg tegenover den reus staat, aan den dapperen Lilli putter te schenken. Aangezien echter de dwerg om redenen der hoogepolltiek het onderspit moet delven en men bovendien geen kwaad humeur van den reus kan ris- keeren, acht men het maar beter geen medelijden met het lot van den kleine op te wekken. DE WILHELMSTRASSE TREKT ZICH VAN FINLAND NIETS AAN Al even weinig royaal met haar com mentaar op de Russisch-Finsche gebeur tenissen als de Duitsche pers, is de wil- helmstrasse. Officieel geeft men slechts te kennen, dat Duitschland bij dit con- flikt niet geïnteresseerd is een antwoord, dat den onpartijdigen waarnemer moei lijk zou kunnen bevredigen, want een dergelijke versterking van de Russische positie in het Oostelijk del van de Oostzee moet om slechts een voorbeeld te noe men in de toekomst voor de Duitsche admiraliteit ongetwijfeld nieuwe proble men met zich medebrengen, om nog maar geheel te zwijgen van de onmiddellijke bedreiging, waaronder het voor Duitsch land zoo belangrijke Zweedsche ijzer thans van Russische zijde komt te liggen. Men moet de Duitsche houding dan ook beschouwen als een «feire bonne mine a mavvais jeu?». Ook dat is geenszins juist. De Duitschers hebben datgene, wat voor hen het zwaarst was, het zwaarst laten wegen. Zij hadden, om hun Poolsche plannen te doen slagen, den Russischen steun noodlg en betaalden daarvoor den gevraagden prijs. Hoe hoog deze prijs precies geweest is, kan men nog niet met zekerheid zeggentot op heden staat slechts vast, dat men Rusland de vrije hand in de Baltische staten en Finland heeft moeten laten. IS DE PRIJS VOOR DE RUSSIS- SCHE HULP TE HOOG GEV.'EEST? Er zijn ook in Duitschland ongetwijfeld lieden, die dezen prijs te hoog achten, maar toch zou men, wanneer men dieper over de zaak nadenkt, aan deze meening ifiiet kunnen blijven vasthouden. De Rus sische drang naar de Oostzee dodeert uit den tijd van Peter Den Groote, en al heeft men dezen drang, om me bolsje wistische revolutie te doen slagen, eenigen tijd op 't 2e plan moeten schuiven, in de laatste jaren werd hij steeds sterker en zonder de goedkeuring van Duitschland 't ventiel naar de Oostzee en den Finschen Zeeboezem zouden hebben trachten te openen. En onder dergelijke omstandig heden zou Berlijn dan géén aanspraak hebben kunnen maken op de danKbaar- heid van Moskou. Verder wijst men er in Ferlijn niet geheel ten onrechte op dat de P.ussen reeds vroeger oorlogshavens in het oostelijk deel der Oostzee bezaten zonder dat dit tot bijzonder gevaarlijke wrijvingen met het Duitsche rijk leidde. In een herberg te Gent wist een kindje van 4 jaar een fleschje met vitriool te bemachtigen achter de tooglade. Bij het ontstoppen werd het kindje deerlijk verbrand door het bijtend vocht aan lin keroog en gezicht. Te Kasterlee brandde een boerde rij af. Te Schilde reed een auto met volle geweld op een autobus. De twee soldaten die in den auto zaten werden zwaar ge wond. Te Lummen kwam een vrachtwagen, volgeladen met personen uit het tientsche, tegen een boom terecht. Een der inzit tenden werd zeer zwaar gewondtalrijke anderen liepen eveneens kneuzingen op. Te Namen kwam een jonge vrouw met haar kindje terecht in de Samber. De vrouw kon gered worden doch het kindje niet. Te Edegem werd een auto door een trein gegi tpen. De inzittende van den auto, een wachtmeester, werd zeer zwaar gewond en gaf kort nadien den geest. Te Diest, in een steegje langs de Dender, gleed een soldaat uit Gembloers uit, kwam in de Dender ter ht en werd door het water meegesleurd, .vlakkers lie pen naar de eerstvolgende brug en sta ken den drenkeling hun geweren toe maar hij kon ze ongelukkiglijk niet vatten en werd verder meegesleurd. Zijn lijk werd niet gevonden. Te Parijs overleed de H. Chapede- laine in 63-jarigen ouderdom. De afge storvene was herhaaldelijk Minister se dert 1931. Te Jabbeke werd de werklooze Mar- celijn Leon, 52 jaar, die in den avond ne vens zijn rijwiel langs de baan lag, door de side-car van een motorrijwiel aange reden. De ongelukkige werd het hoofd verbrijzeld. Te Antwerpen werd een zaak van valsche nationaliteitsbewijzen ontdekt. Een aanhouding had plaats. Aldus konden ge stolen autos, met behulp van valsche do- kumenten, over de grens worden gesmok keld. Te Wetter-Hurh, Duitschland kwa men twee reizigerstreinen in botsing. Men betreurt 17 dooden en talrijke gewonden. Te Chératte, bij Luik, werden vier verdachte lieden aangehouden. Onder hen zijn er twee broeders en een zuster. Zij gaven zich allen uit voor Italianen alhoe wel zij Duitschers bleken te zijn. Wapens werden bij hen thuis gevonden, o.m. een Duitsch splinternieuw mrtraijeuze-geweer. Te St Hubert, in een hotel, werd door de politie een verborgen radiozender ontdekt en aangeslagen. De man die de kamer had betrokken waarin de zender gevonden werd was reeds uit het hotel NOODLANDING VAN ENGELSCH VLIEGTUIG TE ESPLECHIN DE PILOOT VLUCHT RAS DE GRENS OVER e Esplechin, in de omstreken van »^jrnik, moest een Engelsch vliegtuig een asodlanding maken in volle veld, op en kele meter van de Fransche grens. Het vliegtuig, een jachttocstel, was nogal erg beschadigd. De piloot bemerkte ras dat 'hij op Bel gisch grondgebied was. Hij sprong spoe dig uit zijn machiene, met de papieren van boord in zijn bezit, en nam de vlucht naar de Fransche grens en kon deze be reiken vooraleer de toeloopende Belgische grenswachters op de landingsplaats toe kwamen. Men meent zelfs, dat ln dien tijd de spanningen ln Noord-Oost-Europa aan zienlijk geringer waren dan na den we reldoorlog en dat men thans weer voor een rustiger ontwikkeling in dit gebied staat, die ook aan het Duitsche Rijk ten goede moet komen. OP DE TOEKOMSTPLANNEN DER SOVJETS KOMT HET AAN Aldus tracht men aan de hand van de historie te bewijzen, dat de Duitsche po litiek goed zou zijn. Het behoeft echter wel geen betoog, dat eerst de toekomst zal kunnen leeren of dit inderdaad het ge val is; want alhoewel ook het Duitsch- Russische samengaan ongetwijfeld voor een groot deel gegrondvest zal zijn op de reëele basis van nevenselkaarloopende be langen. moet daarbij op den duur toch ook het vertrouwen, dat de een in de an dere kan stellen een groote rol gaan spelen. Met andere woorden, voor Duitsch land kunnen op den duur niet de voor de hand liggende Russische bedoelingen zooals het verkrijgen van uitgangen naar de Oostzee en misschien ook naar de Noordzee (In Noorwegen), alsmede de ver dere versterkingen van Moskou's Invloed op den Balkan en wellicht ook in Britsch- Indië den doorslag geven, maar moeten vooral de toekomstplannen van de Sov jets liet grootste belang blijven vormen. Heeft Rusland werkelijk zijn plannen voor de Communistische Wereldrevolutie laten varen? Er zijn in Duitschland ve len die dit aannemen; en zij kunnen voor hun these, alsmede voor hun overtui ging. dat Moskou het eerlijk meent het de samenwerking met Duitschland, onge twijfeld steun vinden in de laatste groo te redevoeringen van Molotoff. Daarin toch geeft de leider der Russische bui- tenlandsche politiek onomwonden te ken nen, dat de imperialistische en kapita listische Westersche demokratieën ver antwoordelijk moeten worden gesteld voor den oorlog, terwijl Duitschland, als de aangevallen partij, alle aanspraak op den steun van Rusland kan maken. DE KOMINTERN ZINGT EEN AN DER LIEDJE DAN MOLOTOFF Tezelfder tijd echter en dat kan ook in Duitschland niet onopgemerkt gebleven zijn heeft de Komintern zich over de internationale situatie uitgelaten. En ziet hier, deze komt en dit is in het com munistische Rusland nog nooit voorge komen met een geheel andere theorie voor den dag, dan de Russische regeering. In het verslag van de Komintern wordt, naast Engeland en Frankrijk, ook Duitschland voor het uitbreken van den om-log verantwoordelijk gestelden te vens wordt daarin de bekende theorie van Lenin, dat het in het belang van het proletariaat in de oorlogvoerende landen zou zijn, de nederlaag van de eigen Impe rialistische en kapitalistische regeeringen te bewerkstelligen, weer op den voorgrond geschoven. Daarbij wordt dan, zooals reeds gezegd, in dit verslag tusschen En geland en Frankrijk eenerzijds en Duitschland anderzijds, geen verschil gemaakt. Van het grootste belang is het thans, te onderzoeken wat de ware poli tiek van de Sovjets is de door Molotoff verkondigde of die, welke het jaarverslag van de Komintern bevat Men behoeft er daarbij slechts op te letten, in welke landen de Komintern haar activiteit tracht te ontplooien. Dat zij dit in Engeland, en meer nog in Frankrijk en in de Koloniën van deze beide staten, reeds doet, staat wel vast. In Duitschland echter is dat kennelijk nog niet het geval en evenmin zijn er teekenen, die er op wijzen, dat dit binnen afzienbaren tijd zal gebeuren. Een veel zeggend iets, buiten kijf. (Nadruk verboden.) ■■■■■■■■■BaaiRa POSTZAK GESTOLEN UIT AUTOBUS VOOR HET BUREEL VAN MOORSELE LENDE POSTASSIGNATIES DE ZAK BEVATTE VERSCHIL- Zeer groote belangstelling. Tusschen 23 en 25 Oogst 1.1. werd tij dens het vervoer per autobus een postzak gestolen voor het bureel van Moorsele bestemd, in die zak bevonden zich de postassignaties. Op 26 Oogst reeds werd te Izegem een check van 400 fr. uitbetaald die korts nadien valsch bevonden werd. Op zelfden datum werd te Komen een check uitbetaald ten bedrage van 10.000 fr. en korten tijd later werd uitgemaakt dat de check geteekend C. Vandromme verralscht was geweest. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld door het postbeheer. Dit onderzoek werd toever trouwd aan den opziener Pieter Vanassche die na korten tijd de overtuiging bekwam dat de checks ter betaling aangeboden werden door zekere Disiré Bauwens te Moorsele inwonend bij de genaamde Van hoe Ollivier. Het onderzoek bracht later aan het licht dat het handteeken op de check van 10.000 fr. nagemaakt was ge weest door de genaamde Vanhoe. Beide kerels werden aangehouden en te Kortrijk opgesloten. Zij verschenen op heden voor de rechtbank en zoo vernam men dat Bauwens beweert had de check gevonden te hebben. Het deskundig onderzoek had echter de plichtigheid van Vanhoe bewe zen. De Belgische Staat stelt zich als bur gerlijke partij aan tegen Bauwens 10.400 fr. schadevergoeding vragend. De verde diging van Vanhoe had erop gewezen dat ongelukkiglijk voor zijn Client, dat hij meende onschuldig te zijn deze reeds een paar malen voor soortgelijke feiten ver oordeeld was geweest. De rechtbank ver oordeelt de 2 betichten als daders of me dedaders voor het feit A ieder tot 3 maan den gevang en 350 fr. boete, 15 dagen ge vang voor het felt B idem elk tot 1 maand gevang en 350 fr. boete of 15 da gen gevang voor de 3 feiten het feit C uitmakend waarvoor slechts eene straf dient uitgesproken elk tot 3 maanden ge vang veroordeelend voor t feit E wordt Bauwens tot 3 maanden gevang en 350 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld Bauwens voor het feit F tot 2 maal I maand gevang en 2 maal 350 fr. boete of 15 dagen gevang Bauwens voor het feit G, tot 1 maand gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang en beide tot elk de helft der kosten voor dewelke de lijfsdwang be paald wordt voor ieder op 1 maand. Verders wordt Bauwens veroordeeld om te betalen aan de Belgische Staat de som van 10.400 fr. welke deze als burgerlijke partij eischte, alsook de kosten harer aan stelling. De twee betichten worden ins gelijks vervallen verklaard viÊT al hun rechten voor een termijn van 5 jaar. Vanhoe ca Bauwens die aangehouden waren, werden gevankelijk weggeleid e:i onmiddellijk daarna vernemen wij dat beiden zich schikkend naar den goeden raad hun «in extremis» gegeven niet zul len in beroep gaan tegen dit vonnis. Men kan zich wel indenken dat deze zaak druk besproken werd in het Iepersche zooals in Moorsele en niet het minst in het Roesalaarsche waar beiden woonach tig waren toen ze aangehouden werden. •Op 20 April 1939, wonnen we bet eerste offensief: 100 Leden! Op 4 December 1939, wonnen we den 2" en grooteii slag 125 LEDEN! BESTE PROPAGANDISTEN, LEDEN EN BESTUUR Offensief D.F.i... viktorie! Honderd vijf en twintig sterk Daarom, dank aau God en glorie Want, Hij zegende ons werk 1 Offensief D.F.i... Ik dank U, Beste Leden en Bestier 1 Propagandadienst werkt goed nu] Vlamingen zijn welkom liier! Offensief D.F.i... Onz' leuze: Godsdienst. Taal en Vaderland 1 Buiten politiek onz' keuze Op! Ten strijde, hand in hand! DE VOORZITTER. Besélare, Ste Barbara 1939. GEO. eCHHCflHHMSHBHSBBHBMH GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE DEN! - NA LEZING. SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND. ZOO STEUNT GE ONS. - DANK EROM. DE BESTUURBARE LUCHT BALLONS DER AMERIKAANSCHE VLOOT Een luchtballon van Je AmeTikaansche vloot gelukte erin zich boven eene vedette te houden, eene koordenladder neer te la ten en aan verscheidene leden der be manning ve- het vaartuig de gelegenheid te geven aan boord van den ballon te klimmen. Bij eene andere proefneming kon een rubberen vlotter, waarin ver scheidene personen zaten, aan boord van den ballon geheschen worden. insDDiasBBaBa&^saaisaiBflsaa UITSLAG VAN DE STIERENKEURING te Haringe, op 8 December '39. 37 Stieren werden voorgesteld: 25 aanvaard en 12 uitgesteld. De Eigenaars der aanvaarde Stieren: Vandeubussche Prosper, Roesbrugge- Haringe idem idemidem Delva Gy- riel, Vlamertinge Soete Cvriel, Boezinge idem idem Vandroemme Gaston, Watou Igodt Georges, Watou; Qbin Jules. Re- ninge; Gkesquiere Victor, Geluwe; VVicke Nestor, WestNieuwkerkeDelerue Julien, Roesbrugge-HaringeCoene Maurice. Po peringe; idem; Feryn Georges, Proven; Dehouck Elie, KrombekeLaseure Leon, Roesbr.-HaringeCambier Julien, Steen- kerkeIngelaere Remi, Beveren-IJzer Vandenbussche Julien. Roesbrugge-Harin ge; Cornette Maur., Krombeke; Cornette Julien, Krombeke; Quaghebeur Georges, Krombeke. De Prijskamp der Stieren: l0 Prijs, 100 fr., aan Cornette Maurrce, Krombeke, met Cartouche. 2° Prijs. 80 fr., aan Vandenbussche Ju lien, Roesbrugge-Haringe, met Carlo. 3e Prijs, 60 fr., aan Delerue Julien, Roes brugge-Haringe, met Cesar. 4e Prijs, 50 fr., aan Vandenbussche Pros per, Roesbrugge-Haringe. 5® Prijs, 40 fr., aan Top Marcel, Proven, met Casimir de Montefoul. 6e Prijs, 30 fr., aan Patfoort Adricn, Houtem-Veurne. 7° Prijs, 20 fr., aan Soete Cyricl, Boe- zgine, met Carlo. 8e Prijs, 20 fr., aan Ghesquicre Victor, Geluwe, met Carlos. IBBB39BÜ9BBBZIS3BBBH! «In de huidige omstandigheden» zoo lezen wij in den omzendbrief van den Boerenbond. meenen wij dat onze Jaar lijksche studiedagen niet alleen van het hoogste nut zijn, maar dat zij zich als een ware noodzakelijkheid opdringen Het spreekt ook van zelf dat het program ma heelemaal is gericht op den toestand van land- en tuirbond in deze omstandig heden. Het algemeen thema luidt; 'i Land- en Tuinbouw tijdens den mobi- lisatictoestand. A De studiedagen gaan door, te Leuven, in de lokalen van het St-Pieterscoilege zij beginnen DINSDAG 26 DECEMBER (tweede Kerstdag), te 11 uur, en eindi gen WOENSDAG 27 DECEMBER, rond den middag. Senator Mullie, voorzitter zal de ope ningsrede uitspreken. In verband met het hoogervermeld» lessen over landbouw, veeteelt, tuinbouw en organisatie. Prof. Oud-Minister Van Dievoet, on dervoorzitter, zal den laatsten dag, han delen over de taak der Openbare Be sturen, waarna Mgr Cruysberghs, Alge meen Proost, de slotrede houdt, getiteld Geestelijke Mobilisatie. IBBDISBBBBBBBBBBBBBEBBBBBBBBft Reeds VIJF JAAR strijdt het Katho liek "Vlaamsch Sekretariaat tegen de pijn- Hlke verbastering, geloofsafval en zeden verwildering bij de Vlaamsche inwijke lingen en de Vlamingen te Brussel. Dit vijfjarig bestaan heeft de levens vatbaarheid en de levenskracht van het Sekretariaat bewezen en tevens de nood zaken Ikheid van zijn bestaan aange toond Professor-Volksvertegenwoordiger Alb. BOUWER AERTS, Voorzitter, zal op Woensdag 20 December a.s., te 16.45 uur, een radiotoespraak houden, handelende ov*r cl? werking van het Kath. Vlaamsch Sekretariaat. Wie dus iets meer wil vernemen over dit Katholiek Vlaamsch werk bij uit stek ln de hoofdstad, stemme op 20 dezer te t6.45 uur af op de Vlaamsche golf lengte van het N.I.R. Katholieke Vlamingen, steunt het Ka tholiek Vlaamsch Sekretariaat, 182 Ko- ninkliike straat, Postrekening 4107 52 OUDERS OPGEPAST VOOR UW KINDEREN DIE NAAR BRUSSEL GAAN DIENEN! In de droevige omstandigheden, die wij nu beleven, zien veel ouders zich genood zaakt hun jonge meisjes te laten dienen. Het Katholiek Vlaamsch Sekretariaat vestigt de aandacht der ouders op de roe- kslooze handelswijze van sommige meisjes die, nu de vraag naar dienende meisjes aanzienlijk is verminderd, den oproep van particuliere aankondigingen in d» dag- en weekbladen beantwoorden zon» der voorafgaande Inlichtingen in te win nen. Meestal landen zij aan in private plaatsingsbureelen die er slechts op uit zijn om zooveel mogelijk geld te verdie nen, zonder zich verder om het lot van het meisje "te bekommeren. Ouders, bezorgd om het behoud op godsdienstig en zedelijk gebied van uw kinderen, opgepast IBBBBBBBBBBBBBBSBBBS3BBBBBBB TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN 1922 Zaterdag had in de Nationale Bank te Brussel de 211» trekking plaats van de Leening der Verwoeste Gewesten 1922. Reek» 175172 Nr 6 wint 500.000 fr. Reek» 175172 Nr 12 wint 100.000 fr. De andere obligatiën van deze reek», alsmede dezen van reeks 230142 zijn be taalbaar met 312,50 fr. of 300 fr, naar ge lang zij al dan niet werden omgezet Bij SANSEN-VANNESTE, Poperinge. ■Hl EEN ZELFMOORD IN ZIJN EIGEN DOODSKIST NAAST ZIJN VROUW IN DEN GRAFKELDER Enkele jaren geleden had de 79-jarige Vandy Olivier, wonende te Waziers, zijn vrouw verloren en hij was dit verlies nooit te boven gekomen. Zijn karakter werd buitengewoon moeilijk. De man had sedertdien zijn eigen doodskist gebouwd, welke kist hij in den grafkelder plaatste waar ook het stoffelijk overschot rust van zijn vrouw. Zondag had de man een ruzie met een gebuur, waarbij hij zich zoo opwond dat hij op zijn gebuur een revolverschot loste. Deze werd niet getroffen, doch de gebuur liet zich vallen en begon te kreunen, alsof hij zwaar gewond was. De grijsaard ging vervolgens naar huis, nam een deken en ging naar de begraaf plaats. Daar kroop hij over den muur, waarna hij in zijn doodskist ging lig gen, na zich in een deken te hebben ge draaid. Vervolgens pleegde hij zelfmoord door zich een kogel in het hoofd te schie ten. uiiiminiiiiHiinuiiiu NEDERLANDSCH-BELGISCHE SPORTVRIENDSCHAP Dit glas-in-Iood raam, bestemd voor bet nieuw bureau van den K..N.V.B. werd door d^n Kon. Belgischen Voetbalbond aange boden ter gelegenheid van bet 50-jarig bestaan van den K.N.V.B. Te Linz, Duitschland, werden 18 per sonen gedood bij een botsing tusschen autobus en trein. Te Gent kwam een schip met volle geweld tegen het staketsel van de St-I,ie- vensbrug terecht en werd zwaar bescha- jBfcd.i'il Waarom lijden HOOFDPIJNEN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER MAANDSTONDENI als de Wonderbar* Bruine Poeder» van I der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaas- Waas. U ^ogenblikkelijk «onder schadelijks gevolge* v«a dttc pijnen iuIIm bevrijden. Dé doos t. t pottitn 4 fr. j 44 ériêdMbbêit daoj v. f orders to,oo fr. Te verkrijgen in alle I goede Apotheken of vrachtvrij tegen postmandaat Gebruikt ze eenj, U zult nooit geen an dere meer gebruiken.! POPERINGE, van 8 tot 15 Dec. 1939. Geboorten. Vandromme Liliane, d.v. Jozef, en Wyseur Marie, Woestensteen- weg. Ingelaere Anita, d.v. Joseph, en Taillleu Irma, Duinkerkestraat. Overlijdens. Bervoet Clotilde, 74 wed. van Dequecker Benedictus, Veurne- straat. Debyser Celina, 66 J, ongeil. St Michielstraat. Hauspie Lucia, 65 j„ echtg. van Vandevoorde Theophile, Ga- paar dstraat. Huwelijksbelofte. Geenjaar Jan, Jo ckey, van Poperinge, en Bourgois Agnes, z.b, van Westouter. IEPER, van 8 tot 15 December 1939. Geboorten. Depuydt Ginette, Recol- lettenpoort, 5, van Rysselsteenweg, 24. Masscheiein Hubert, Recollettenpoort, 5, van Dranouter. Fournier Noël, Re collettenpoort, 5, van Wijtsohate. Sou- vage Jacqueline, Recollettenpoort, 5, Kaaistraat, 7. Dewitte Andrea, Rccol- .lettenpoort, 5, Baisculestraat, 46. Lozii Gilbert, Zonnebekesteenweg, 328. De- graeve Maurice, Recollettenpoort, van St Jan. Delanote Lucas, Recollettenpoort. 5, van Vlamertinge. Lemahieu Astrid. Recollettenpoort, 5, van Voormezeele. Overlijdens. Verhaeghe Gaston, 42 J. mekaniekwerker, ongh., Capucienenstraat 110. Merlevede Stephanie, 68 J„ echtg. van Gillloen Eugeen van Poperinge. Cornette Augusta, 66 J„ echtg. van Ver- faillie Oscar van Loo. Knockaert Ma- ria-Theresia, 81 j., wed. van Lesage Emtle Lindendreef, 22. Hullaert Albert, 6 m. Lindendreef 75. VAN VRIJDAG 8 DECEMBER 193» VAN VRIJDAG 15 DECEMBER 19J» 100 Fransche Franken: in biljetten 60 frank, in checks 67,45 frank. 1 Pond Sterling 119.0125 frank. 1 Dollar 30,25 frank. 1 Gulbeu 10,0575 irauk.

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 4