De Geheimzinnige Derde li Wil Ons Vrouwenhoekje Hel is de NAAG nief guCHam ViREENIGING VOOR BESCHAAFDE OMGANGSTAAI Zooals water het den hoest GEDACHTEN het manneke uit oe HET LINNENHUIS Rijselstr. 20 - ieper WEEK-KALENDER VRIJE TECHNISCHE SCHOOL TE OOSTENDE december wintermaand HANDELSBELANGEN Nieuw succes in officieele examens! Lastige tijden. SPREEK ES SCHRIJF CORRECT! WILLIAM HOLT O* niet voort, builen gij twijfelt. Weinig ls beter dan niets. HIER wil Tc TT b-j m'n Iet Thans den uitleg geven Over 't ontstaan, luistert w< Van 't aloude golfspci. Doe uwen vriend goed. opdat hij uw vriend blijve. en uwen vijand opdat hij 1 uw vriend worde. IIIIIIIIIIIIIIllllEBIIlHaill Het golfspel. dat teg eoefend wordt, had v en voorlooper in het olven, dat binnenhuis laar anderen zijn van orspronkelijk een spel chappers, die zich daari ls ze ne langen weg i OUQ oruig Duiten is sommigen Hollandsche )eeld wordt, meening dat het was van... bood- Men had deze zonderlinge en ook ta melijk kostbare wijze van vervoer bc- dacht, omdat het transport per trein of I per auto zeer omslachtig en tijdroovend was. aangezien de betreffende meren ver van de bewoonde wereld lagen. De vraag is natuurlijk wat men gaat doen als de visch zich zoo vermenigvuldigd heeft, dat het tijd wordt hem «e gaan v k« KOUVATTEN zooals j flinke af >d lie len tot ze :n wonen, en een ol naar huis moe- onderweg met de huis zijn. Meestal ijk twee 1 schappers, VALLEN IS NOOIT PLEZANT Maar 't heeft ook z'n aangenamen kant Ge kunt er tyok zoo verwonderd door wezen Hier hebt ge 't geval Van iemand die door 'n val Van 'n gebrek werd genezen 1 Mrs Louise Philips, uit Londen, was in 1934 als twintigjarig meisje op de uni versiteit, toen ze bij ecu auto-ongeval een schedelbas'sfractuur kreeg, later gevolgd door een hersenvliesontsteking. Toen ze van het ongeval genezen was, wist ze van alles wat er vóór den val in haar leven gebeurd was, geen sikkepit meer af. Er was een volkomen leegte ofscheen ze ver der gezond en ook we r voor nieuwe in drukken vatbaar was. Ze had zich intus- schen verloofd en deed verder alsof er niets gebeurd was. Met haar verloofde speelde zij kortgeleden tennis, waarhij zij uitgleed en weer op heur achterhoofd viel. Het eerste wat zij zich herinnerde was, dat zij al eens eerder op het hoofd ge vallen was en daarna keerden zeer snel alle herinneringen terug, die zij vier jaar lang kwijt geraakt was. Zelfs haar onder broken studie had ze kunnen voortzetten, wanneer zij er niet de voorkeur aan ge geven had om in 't huwelijksbootje te stappen Da's 'n aardig geval... van ne val, eh! en heur lief is toch... in de val geloopen! Dit is geen aanval op hem want het had niet schoon geweest van hem haar dan af te vallen... het ware te opvallend ge weest. Ik wensch hem overigens veel bij val en dat ze gelukkig leven in den Zoe ten Inval DE BEROEMDE MALESHERBES, minister van I.odewijk XVI, moest eens, volgens de strenge regelen, een toe spraak houden tot den troonopvolger die verjaarde, en nog in de wieg lag te blei ten. Male: lies zei Moge w we Koninklijke Hoogheid, tot uw eigen geluk en tot welzijn van Frank rijk, voor de taal der vleierij altijd zoo doof en onverschillig zijn als voor de toespraak die ik tot U richt Flink, Malesherbesl lachte LoUewijk. VERSCHOONING DITMAAL... Da'k U 't geval verhaal (Hoe... ge zit al te geeuwen?) Van de spreeuwen Die als kloeke telgen De kevers moesten verdelgen En die gevolgd werden, op d'hielen, Door d'uilen, die de spreeuwen moesten [vernielen! Een tijdje geleden heeft men in Was hington de oorlog verklaard... aan de spreeuwen, want die werden zoo lastig en brutaal en traden in zoo grooten getalle op, dat ze een ware plaag werden. Men sprak... of beter schreef, in de gazetten van de ondankbaarheid van de menschen, want in 1890 zijn diezelfde spreeuwen met gejuich binnengehaald en men trachtte op alle wijzen deze vogels in de stad zoo aangenaam mogelijk te maken, omdat de Japansche kevers alles wat maar groeide opvrat en zoodoende groote scha de aanrichtte. Men zag geen andere mo gelijkheid dan de spreeuw uit te noodigen de stad te komen reinigen. Maar nu nes telen de spreeuwen op alle openbare ge bouwen, zelfs op het Capitool, en niemand is in staat ze te verdrijven. Bovendien zijn de kevers nu toch weg zoodat nie mand eigenlijk de spreeuwen nog noodig heeft. Men heeft nu geprobeerd ecu op lossing te vinden door... uilen in de stad te brengen in de hoop, dat die opruiming onder de spreeuwen zullen houden. Maar als er nu te veel uilen komen, wat dan?... En d'r zijn er al zooveel...! Daarmee is 't spreekwoord nog eens bewezen zie: ondank is 's werelds loonl OCH HEERE. Papa, zei Lisbet, gij hebt slecht gehandeld met Rik 'n schup te geven als hij kwam vragen om met me te trouwen. Zijn hart is gebroken. Kon ik weten dat hij zijn hart daar droeg? zei pa. 'N GEDACHT «Wat is een afgezant?» Een deftig en rechtschapen man Die liegt, wanneer het strekken kan Tot 't heil van 't vaderland. dat spel al I gers, en i. maar o aat voor liet geval een van hen iets mocht overkomen, en die spraken dan af dat degene die met de minste slagen van zijn stok een bal naar de plaats van bestem ming kon slaan, winnaar zou zijn. Men beweert dat bij de Egvptenaren :oefend werd door rijke bur- het dus al heel oud moet de ouderwetsche wijze wordt het nu nog gespeeld door de Bedoeïen als ze hun kudden van 'de eene weide plaats naar de andere moeten brengen Alle, nog 'n kennis die we rijker zijn! DE OUDE JACOBUS was op ziin pikkebest. Hoewel hij 70 jaar was, werk te hij nog regelmatig iederen dag en het verbaasde dan ook den staaimeneebaas van 't hoeksken dat hij dien dag niet werkte en opgekleed te voorschijn kwam. Wat is er, ge ziet er zoo chic uit? vroeg de herbergier. Ja. man, antwoordde Jacobus, ik feest vandaag Wat dan?... Ik ben 50 jaar getrouwd! Watte, vijftig jaar getrouwd? En daar hebt ge niets van gezegd in de buurt? En uw vrouw die viert ook niet? Ha. neen, zei Jacobus, ik ben 50 jaar getrouwd, maar zij niet, het is mijn vierde vrouw!... 'T WORDT MOEILIJKER, keer op keer 't Wordt moeilijker, meer om meer Mijn beste vrinden Om interessant nieuws te vinden Daarom ga'k hier eventjes zagen Over... 't meer van vijf lagen! Ge_ zult me zeggen da'k lieg... en dat er nieuws is met de vleet...! Ja maar... wat voor nieuws? Allemaal bazar over den oorlog... Neen. zulle, beste Lezers en alderliefste Lezereskens, 'k gaf nog liever mijn demissie dan daarover nen heelen dag te moeten pennen... 't is al triestig genoeg zonder dat het een vast gedacht moet worden... Des te meer da'k nieuws gevonden heb in... 't meer van vijf lagen. Dat heel eigenaardig meer bevindt zich op het eiland Kildin aan de Moermans kust in de Noordelijke IJszee. Het bestaat uit vijf verschillende waterlagen, die zich niet met mekaar vermengen. Bovenop vindt men een laag zoetwater, van een meter ongeveer, dan komt een laag zwak zouthoudend water en de derde laag be staat uit zeewater. Op een diepte van een meter of twaalf komt een roode laag, die er zoo uitziet, omdat er roode bacteriën leven, en de onderste laag bestaat uit water, dat vermengd is met zwavelwater stof. Men neemt aan. dat er een verbin ding van dit meertje met de open zee bestaat, waardoor steeds weer versch zee water wordt toegevoerd, dat zich dan op een of andere geheimzinnige wijze in vijf iagen verdeelt. Allee, als ge daarin verdrinkt hebt ge nog de chance alle watersmaken te... smaken 1 KAPITEIN (tot schildwacht). Het staat dus vast. dat men op U heeft ge schoten. Vertel me hoe 't gebeurd is. Schildwacht. 'k Keek aandachtig rond... Plotseling viel er een schot. De kogel vloog rakelings langs mij heen... Eenige seconden later vloog ik hem voorbij 1 Kapitein. Schildwacht. Ja, zoo hard liep ik om weg te komen 1 HIJ WAS PAS naar school weer. Pa, is latijn 'n doode taal? Ja? Och, zuchtte hij, waarom begraven ze haar dan niet? 'K ROEP HET LUID De tijd gaat snel vooruit En met hem, onder 't hemelgewelf, Ook de vooruitgang zelf... Want, 'k lever U geen zavel voor zand, Thans worden de visschen... geplant! En uit vliegmasjienen dan nog wel. 'n Eksplikatie van dit fenomeen zal wel noodig zijn. Een paar maanden geleden heeft men een eigenaardige methode toegepast om de vischstand in vijvers en meren te ver beteren. De Canadeesche regeering van welke dit plan uitging, liet vier groote vliegmasjienen uitrusten om er snoek, baars en paling in te kunnen vervoeren, en deze werden boven het water, waar de visschen geplantmoesten worden, ge opend, zoodat deze onmiddellijk in hun clement terecht kwamen. Kouvatten is ln den Winter een onaan- cnOf I genaam Iets, waar wij voortdurend door dat ook per vliegmasjien gebeuren moet: bedreigd worden. Het veroorzaakt me- D'r moet ons niks meer verwonderen... |nigmaal een gevoel van algeheele afmat en Canada is in Amerika gelegen! Dat ting, pijn in de ledematen, enz. en al zegt alles! deze verschijnselen kan men het best ,.r.. overwinnen door flink te zweeten. Men EEN ZENDELING m China had de h b bevorderen door het hu.p ingeroepen van een paar genoot- Lrinken yan egn oud beproefd huismid. schappen en kreeg tot zijn groote ver- lindebloesemthee. die men vlak wondering twaalf dozijn doosjes met gelc|"^ schoensmeer gestuurd. Ik stuur U twaalf dozijn met. prima I- i „„„r, tonder de wol. Vele menschen komen niet gele smeer, schreef de milde geefster. De Chineesche dames mogen ook van geen 3 nJ.. 'i-mitm in h«l schoonheidsmiddelen verstoken blijven. nen 3 een paar kruiken in bed En dat op uw... gezicht! voor het naar bed gaan drinkt, liefst twee of drie koDjes en daarna kruipt men neusverkoudheld kan men de neus en keelholte desinfecteeren door gorgelen met een zeer verdunde oplossing van over mangaanzure kali, waarbij het water slechts zeer licht lila gekleurd mag zijn En ten slotte, wanneer de verkoudheid met koortsachtige verschijnselen gepaard gaat, ls het geraadzaam den geneesheer te raadplegen. OM VLUG EN GOED EEN SOEP GEREED TE .MAKEN leggen. Transnireeren verdrijft de meeste glft- F.F.N BEKEXDF, TOONF.ELSPELER stoffen uit het lichaam en ls dus als een leeft geheel op fruit, schreef een Amen- j r.oort reinigingsproces te beschouwen. kaansche gazet. Zou hij het toegeworpen krijgen tijdens de vertooning?... Als 't dan maar geen rotte appelen of peren zijn! HIER VOLGEN NU,-ZEG. Enk'le spreuken met hun uitleg... Luister... en zie 't Trekt veel op 'n parodie Maar. 'k hope dat 't U niet ontsnapt, Zc zijn allen fameus... gelapt! Geven is zaliger dan ontvangen... dat geldt hijzonder voor oorvijgen 1 Eerlijk duurt het langst!... Ja om op een eerlijke manier rijk te worden duurt het héél lang! Na regen komt er altijd slijk! Arbeid adelt!... doch den adel ule het werken overlaat aan den gewonen man, staat achter dezen niettemin met de... zweep 1 Beter één vogel in de hand dan 10 die misschien zijn te krijgen... Dat is hijzon der de meening van de meeste vrouwen 1 De mensch wikt... en de vrederechter beschikt of ge, ja dan neen, zult worden buitengezet Wie niet liooren wil... trekt het zich niet aan! Rust. roest... maar als ge uw lieele le ven hebt geslaafd, zonder tijd te hebben om te rusten, komt ge in het oud-manne kenshuis toch niet als een acrobaat!... En scheldt me nu in Gods naam toch niet uit voor nen azijnbrouwer of nen af breker... want <le waarheid mag wel eens gezeid... d'r wordt toch al zooveel gelogen. En hier hebben we 'n paar. MOBILISATIE-BLOEMPJES. Ad judant. Vertel mij eens soldaat Pim pels. welke zintuigen een schutter, om goed te raken, het minst ontberen kan? Pimpeltje zwijgt. Adjudant. Weet ge 't niet? Doet uw oogen open! Wat heb ik rechts en links van mijn neus? Pimpel. Sproeten, adjudant! Janssen kwam drie uren na het appel de wachtkamer binnengestompeld. Waarom komt ge zoo laat? vroeg de sergeant. Om te slapen, niet om te praten, zei Janssen. FRUIT, mocht het U behagen Is niet alleen goed voor den achterwagen... 't kloet er ook nog om and're reden zijn Want 't houdt de tanden rein. Ja. het eten van fruit is een uitstekend middel voor liet onderhoud van de tan den. Het is reeds lang bekend dat men schen, die regelmatig groenten en vruch ten eten, in den regel schoone witte tan den hebben en zelden door tandpijn ge plaagd zijn. Zoo verklaren zonder uitzon dering al de natuuronderzoekers, dat juist bij de bewoners in de zuidelijke landen de mooiste gebitten worden gevonden en dat tandziekien tot een groote zeldzaamheid bij deze volken behooren. En dat is ge makkelijk te begrijpen, want juist de zui delijke menschenrassen eten veel fruit en groenten. In de vruchten heeft de natuur een groote levenskracht onder invloed van de gon,_ verzameld en dit komt ten goede aan fruiteters. Bij het kauwen van het fruit komt dit en ook de door de vrucht afge scheiden zuren, met alle tanden in aan raking. De vruchtzuren dringen overal door en verstoren de bederfveroorzakers. Hier moet nog worden aan toegevoegd dat de zuren voor de tanden onschadelijk zijn, maar dat de in de vruchten aanwe zige voedingszouten van groote beteekenis zijn voor den bouw van de tanden, 't Besluit Da'k uit Dat luidt Eet fruit Met volle manden Tot heil van uw tanden 1 HET MOET toch ontzettend zfjn voor een vrouw als ze een knoop aan de pardessus van haar man heeft gezet en ze vindt dan in een van de zakken een liefdebrief van een ander vrouw 1 Dat is onmogelijk. Ze zou den brief al gevonden hebben voordat ze den kr.oop aanzette!... Voorts kan men ook een warme kwast en eventueel wljngroc drinken, alhoewel alcoholhoudende dranken als transpireer middelen de voorkeur niet verdienen. Na het transpireeren volgt een lauw warme afwassching en een flinke ver koudheid overwint men het vlugst door een of'twee dagen bedrust te houden, waardoor men cok minder kans heeft besmetting op derden over te drager- Minder bekend ls het aftreksel van wil- genbast, dat zoowel het transpireeren be vordert als het afvoeren van urinezuur en eventueel gezamelijk met kamillen- thee kan gedronken worden. Hartpatiën ten mogen echter niet zonder medisch advies geneesmiddelen drinken die het transpireeren bevorderen. Gedurende het verkouden zijn ls het aan te bevelen niet te veel te eten, aan gezien het lichaam voor de spijsverte ring krachten verbruikt, die beter voor het genezingsproces kunnen gereserveerd worden. Allerlei middeltjes worden tegen ver koudheid aangeprezen, doch deze werken slechts verzachtend, kunnen de oorzaak der verkoudheid niet bestrijden, tenzij de geneesheer een of ander voorschrijft, dat het gen' slngsproces bevordert. Na een (9!lB9!35BBBBB9E3EBBTB9BSi393B3 'K VRAAG 'T U, proper en net Van waar komt de bajonnet? Opgepast, opgelet Qf 'k vang U in het net! Neen de bajonnet komt niet van... Bayonne... zooals ge zeker dacht... Troost U, want g'en zijt niet alleen en menig een klopt hier naast den bal. Bajonnet komt van het Romaansche woord Bay- netawaarmee een kleine scheede be doeld wordt. In al de Spaansche dialec ten gebruikt men bayna voor scheede. De inhoud werd aldus naar het omhulsel gedoopt. Eu wat de geschiedenis van dat ge vreesde wapen betreft!? Er werd voor de eerste maal over de bajonnet gesproken in het relaas van den veldtocht in Vlaanderen, ten jare 1642... We zijn toch altijd de slachtoffers, eh 1 Te dien tijde werd ze in den loop van het geweer geplaatst. Het eerste regiment dat met een dergelijk mes werd uitge rust, was een Fransch marineregiment in 1671. Eerst in 1701 werd de bajonnet met huls uitgevonden, die toeliet te schieten met de bajonnet op den loop, en in 1703 werd elk Fransch infanterieregiment met ba- jonnetten gewapend. Sedertdien hebben ze al enkele bonderden liters bloed... af getapt, die schoone blinkende meskens! TOEN DE Amcrikaansche toerist, door een sullig uitziend jongmensch rondgeleid, de bezienswaardigheden van een zeer ver laten dorpje op den Balkan bewonderde, zag hij aan de kerkdeur een oude bede laarster zitten. Ivan, zei de toerist, voor elke ko peren munt, die gij aan die oude vrouw geeft, zal ik haar een zilveren geven. Goed, zei de gids en ledigde zijn zak ken. Hij telde zevenüea koperen geld stukjes al wat hij bezat en gaf ze aan de vrouw. De Amerikaan lrield woord en de for tuinlijke bedelaarster wist niet wat haar overkwam. Wat verder stond de Amerikaan stil om aan zijn gids te vragen, wie van hen de grootste dwaas was. Gij, zei Ivan. Mis, lachte de ander, want gij gaaft alles wat ge hadt. Dat geloof ik wel, 't was ook mijn moeder, luidde het triomfantelijke ant woord. 't Manneke uit de Maan. f£8BB9BSBBBB9S9BB9B!SBB3B9S8B Witgoed, Bonnetteriën, Corsettcn, PuU'Overs, Gilets. Sayettcn Bloezen, Handschoenen, Kinderartikelen. Specialiteit van schoone Schorten. Veel werk of een te lang uitblijven door het boodschappen doen, worden ge woonlijk vergoed met het slagwoord ik kook vandaag geen soep, dat ls zooveel tijd gewonnen. Het ls waar, de bereiding van sommige soepen ls omslachtig en vraagt veel tijd. Maar daarnaast zijn er talrijke andere soepen die ook zeer sma kelijk zijn en op enkele minuten, hoog stens toch op een half uur, klaar zijn, Elke vrouw zou het zich tot een eere puntje moeten rekenen alle dagen soep op tafel te brengen. Ajuinsoep. Enkele mooie ajuinen fijn snipperen, ln boter bruinen. Een paar lepels (zooveel als boter) bloem bijvoe gen. Langzaam aanlengen, kruiden met peper en zout. Op het oogenblik van op dienen de soep binden met een of twee eierdooiers, die men in de soepkom ge klutst heeft. In plaats van eierdooiers mag men een tas melk en 50 gr. Gruyère - kaas bij de kokende soep voegen. Niet meer laten doorkoken. Ajuincrème. 1 Liter water, vier ajui nen, 7 lepels havergort, 2 lepels boter. De boter bruinen. De fijngesneden ajuinen bijvoegen en laten opkomen. Kokend wa ter opgieten. In volle koken de havergort er bij voegen en nog een half uur laten koken. Aardappelsoep. 1 Pond aardappelen en 2 gesnipperde preien aan den kook brengen, met ruim water en zout. Door een teems wrijven. Aanlengen tot 2 14 li ter, 2 12 kopjes melk bijvoegen. Aan den kook brengen met zout en peper en noot muskaat. Intusschen twee eierdooiers met 2 eetlepels kervel en peterselie ln de soep kom kloppen." De kokende soep er bij voegen. Tomatensoep. Een kleine ui fruiten in 2 lepels boter, met een laurierblad en een paar peperbolletjes. Er 1 54 liter wa ter of bouillon bijvoegen, en zout. 20 Mi nuten laten koken. Door een zeef gieten, 2 lepels boter kneden met 3 lepels bloem, aanlengen met een tas melk en daarna met de soep. Tomatenpuree met wat ci troensap bijvoegen. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB 17 Z 5" Zond. Advent. H. Lazarus Evangelie: Joannes geeft getuigenis van Jezus. 18 M H. Gatianus. H. Begga v. Andenne 3 19 D H. Nemesius 20 W Quatert. H. Philogonus. Gulden Mi* 21 D H. Thomas 22 V Quatert. H. Hungerus 23 Z Quatert. H. Victoria 24 Z 4e Zond. Advent. H. Euthymius De Belg. N. V. Van der Graaf en Cle, 24 Zelfregeeringstr. te Brussel afdee- ling: Handelsinformaties)deelt ons mede. FAILLISSEMENTEN IN BELGIE. Er werden over de week eindigende 8-12-39 in Belgie 17 faillissementen uit gesproken tegenover 18 over hetzelfde tijdperk van het vorige Jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedurende de week 1-12-39 tot 8-12-39 11 diversen 2 aannemers 1 banketbakker 1 pantoffelfabrikant 1 schoenfabrikant 1 breigoederenhandelaar. Tn totaal werden er van 1-1-39 tot 8-12-39 in Belgie 704 faillissementen uit gesproken tegenover 604 over hetzelfde tijdperk van 1938. CONCORDATEN. Van 1-1-39 tot 8-12-39 werden in Belgie 263 aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat en 155 aanvragen gehomologeerd tegenover 208 en 124 over hetzelfde tijd perk van 1938. PROTESTEN. Over de week eindi gende 8-12-39 werden in Belgie 2265 pro testen geregistreerd tegenover 2710 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1-1-39 tot 8-12-39 werden in Bel gie 109.068 protesten geregistreerd tegen over 95.790 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Ook ln de V.T.S. heeft de mobilisatie moeilijke toestanden geschapenop de zeven en twintig leeraars zijn er tegen woordig nog TIEN bij het leger, nadat er TWEE door toedoen van den dienst voor het technisch onderwijs te Brussel, door het Ministerie van Landsverdediging te rug naar huls werden gestuurd. Dan! echter de toewijding van het overgebleven personeel, de bevoegde hulp gegeven door architect Denneweth, door de leerlingen van het Hooger Instituut, die lessen geven in de lagere afdeeling ,dcor de hulp van E. H. Gryspeerdt van den Volsbond en E. H. De Brabandere van de H. Hartparo- hle, zijn de lessen nog geen dag onderbro ken geweest en hebben de ouders nog maar weinig kunnen ondervinden, dat de toestand er zoo gespannen was. De leer lingen zijn talrijker dan ooit te voren (465 dagleerlingen waaronder niet min der dan 190 van Oostende alleen). Er werden reeds een tiental internen uit verre uithoeken van de provincie opgeno men in afwachting van de ingebruikne ming met nieuwjaar aanstaande der prachtige nieuwe gebouwen, waarin er als 't God belieft, ondanks den slechten tijd, nog meer zullen kunnen ondc-rgc bracht worden. Juist ln die moeilijke tijden is goed nieuws dubbel aangenaam. Zoo lazen we in het Staatsblad van Za terdag jl. de uitslag van het vergelijkend examen ingericht te Brussel voor het aan werven van een teekenaar-expeditionair voor den Rijksscheepsbcuwdienst te Oost ende. Van de verschillende kandidaten, die zich uit het heele land hebben aange boden werden er maar 2 gerangschikt 1. Declercq Leon 2. Reniere André, bei de uit Oostende en alle twee oud-leerlin gen van de V.T.S. Na hun drie jaar dag vakschool volgden ze de avondlessen ln den scheepsbouw onder leiding van Mr Heylen en nu plukken ze de vrucht van hun uithoudingsgeest in dezen schoonen uitslag. Anderzijds vernamen we ook dat Mr Louis D'Hoedt uit Wilskerke van de laatste promotie technische ingenieurs uit ons hooger Technisch Instituut werd aangesteld tot leeraar van het derde en vierde jaar. afdeeling electriciens. in de St-Jozefs Vrije Beroepsschool te Kortrijk. En dit op 22-Jarigen leeftijd Hartelijke gelukwenschen aan de be trokken oud-leerlingen en leeraars. Woor den wekken, zegt het spreekwoord, en voorbeelden trekken. Mochten vele flinke jongelingen aangemoedigd worden door zulke uitslagen om te volharden ln hun lastigen studietijd 1 Ons volk en onze streek kunnen maar voordeel halen uit de studiegelegenheden die hier zoo ruim schoots gegeven worden zoo voor mid delbaar- als hooger-, dag- en avondon derwijs, zonder veel kosten 1 1 IBBBBBBBBBBBBBBBIBBS9BBBBBBBI Wanneer uw lever pijn doct# wanneer gij uw lever <c voelt wanneer gij braldngen, zwaar- tengaljeuking hebtwanneer gij lijdt aan verstopping, dan zouden wij durven wedden dat uw lever slecht werkt en U ver ontrust. Verzorg U op tijd... Maar opgepast al te voel ge neesmiddelen zijn maar al te dikwijls een waar vergif voor de lever die, zooals men weet, een heel teer orgaan is. Met de planten is dit ongemak niet to vreezen. Do planten werken zacht, en op natuurlijke wijze. De Tisane Sainte-Claire is, op dit oogenblik, een der meest af doende geneesmiddelen legen de ziekten van de lever en hun gevolgen. In alle apotheken, 12,50 Ir. het groot pak. AncMaisLculs SandersSA Brussel IBBBBBBBBEBBBBRBBBIBBBBBBBIB HEBT GE OOIT EEN GOED WOORDJE GEDAAN OM EEN EN ANDER KENNIS AAN TE ZETTEN TOT HET ABONNEE- REN OP DIT BLAD. DANK EROM. GEBRUIK HET JUISTE WOORD: BEKNIBBELEN BEDILLEN. Beknibbelen, dat vroeger gebezigd werd in zijn eigenlijke beteekenisi aan of op iets knabbelen, van dieren sprekende, komt thans in Zuid-Et» derland voor, in 't bijzonder in de schrijftaal, om er mede te bedoelen: zich afkeurdend over iemand of over zijn handelingen uitlaten, d. i. wat men in 't Fransch noemt critiquer en waarvoor, in navolging hiervan, in onze volkstaal doorgaans kritikeeren wordt gezegd. In plaats van iemand of iets beknibbelen, in deze Zuidnederlandsche opvatting, gebruikt men in 't algemeen Nederlandschiemand of iets be dillen, en als het kleingeestige aanmerkingen betreft: iemand of iets bevit ten, op iemand of iets vitten. Men noemt in 't algemeen Nederlandsch een albedil of een bedilal iemand die alles bedilt, op alles aanmerking weet te maken. Iemand die kleingeestig afkeurt, is een vitter, en de geneigdheid om kleingeestige aanmerkingen te maken, heet vitlust (m.) of vitzucht (vr.). Wel zegt men ook in 't algemeen Nederlandsch iets of iemand beknib belen, dit echter om te beduiden: 1. iets met kleine beetjes verminderen, b.v. het loon der arbeiders beknibbelen; 2. op iets afdingen, er aan tornen, b. v. iemands lof beknibbelen; 3. een persoon benadcelen of trachten te benadeclen door hem winst, loon of verdienste te betwisten, b. v. iemand op zijn loon beknibbe len, iemand in zijn verdienste beknibbelen. (Maandblad V.B.O., Slachtmaand 1938.) V.B.O. Bijdragen: Beschermend Lid: fr. 100 of 50; Steunend Lid: fr. 35; Gewoon Lid: fr. 20; Studenten en inwonende Leden: fr. 7,50. - Postrekening 412.384. V.B.O., Antwerpen. Mengelwerk van 17 Deo. 1939. Nr 40. oorspronkelijke detective-roman door Daarom alleen is er heil nog in een eer- looze vlucht. En och, wat maakt het uit, met wien we vluchten. Maar gij behoeft niet mee te gaan, Antoon. Men zal wel licht zoo eerlijk zijn u niet te zwaar aan te rekenen, wat uw vader misdeed. Ik ga met u mee, zei Antoon een voudig. Daar ls Janowski. Inderdaad trad deze de kamer binnen. Luister, zei deze, ik heb u enkele aanwijzingen te geven. Ik raad u, dat gij zoo verstandig zijt, u daar strikt aan te houden. Onze auto staat voor. Gij kunt binnen ln plaats nemen, naast elkaar. Ik zit met mijn dochter tegenover u. Bij de eerste verdachte beweging schiet ik u neer. Volg mij nu. Hij verwachtte blijkbaar geen antwoord. Zonder nog iets te zeggen, ging hij voor en de beide Van Gielen's volgden hem zwijgend. Eerst door den gang. Bij de buitendeur bleef Janowski staan en liet hen passeeren. Recht den tuin door, zeide hij kort. Zij zagen voor het hek de lichten van een auto. De chauffeur zat op zjin plaats, naast hem zat nog een ander. Het portier stond open. De bankier stapte in, An toon van Gielen volgde, toen riep Janow ski de chauffeur iets toe en met de lin kerhand aan het portier, in de rechter een revolver geklemd wilde hij instijgen. Halt, riep opeens een scherpe stem, ln naam der wet, ik.;. Meer viel er niet te verstaan, want eensklaps verlichtte een korte vuurstraal het inwendige van de auto, gevolgd door een kreet. De Rus had zijn wapen afge vuurd, draaide zich nu om en vuurde ln de richting vanwaar de stem geklonken had. Vooruit, riep hij. Maar op hetzelfde oogenblik werd er teruggevuurd. Janowski uitte een vreeselijke vloek, bracht de hand naar de borst en viel voorover. Intusschen zette de auto zich ln bewe ging, maar weer klonk een schot en de belde mannen, die bij het stuurrad zaten, sprongen van den wagen af en verdwe nen ln het duister. De wagen slingerde en reed tegen het hek, doch met bijna geen vaart. Intusschen speelde zich binnen in de auto een verschrikkelijk tafereel af. Janowski had zijn revolver gelost op den bankier en deze was zwaar gewond in de kussens gezonken. Antoon van Gielen hoorde zijn vader een vreeselijken kreet slaken en begreep van alles alleen dit, dat deze zeer ernstig gewond moest zijn. Veder, vader, zei hij, zich over het slachtoffer heenbuigend. Maar de bankier antwoordde niet. De dochter van Janowski hoorde dezen kreet. Ook zij was gewapend, ook zij had haar wapen opgeheven. Maar de vreese lijke angst, de liefde welke klonk in dien kreet vadervan den man tegenover haar, verlamde haar arm. Als willoos bleef zij zitten. Zij hoorde meerdere scho ten knallen, zij zag haar eigen vader in eenzinken en dit deed haar tot de werke lijkheid terugkeeren. Indien Antoon van Gielen nu had ge tracht zelf ook in te grijpen in hetgeen hier zoo onverwacht voorviel, dan zou zij zeker r.u, na de korte aarzeling, haar vuurwapen gebruikt hebben. Maar hij zag of hoorde niets, lette alleen op zijn vader. Doch wat Fedora Janowski misschien nog gedaan zou hebben, de korte aarze ling had haar de kans benomen kwaad te doen, want tegelijk dat de auto tegen het hek botste sprong er iemand in de wagen, greep haar bij da pols en wrong de revolver uit haar handen. Het was Bunning, de detective. Hij riep naar buiten Hier licht eens bij met je lantaarn, Werner. Het schijnsel van een electrische lan taarn viel in de donkere ruimte. Uitstappen, juffrouw Janowski. zei Bunning kort. Daar bij het hek ligt uw vader. Zie of ge nog wat voor hem doen kunt, hij is gewond. Werktuigelijk gehoorzaamde het meisje hem. Toen zei Bunning tot Antoon van Gie len Htn, de ellendeling heeft raak ge schoten, wacht eens mijnheer van Gielen, laten we uw vader opnemen. We zullen hem weer in huis dragen. Werner licht nog eens bij. Antoon van Gielen, van den eersten ontzettenden schrik hersteld, droeg te sa men met Bunning zijn vader uit de auto, terwijl Werner bijlichtte. Zouden die anderen niet terugkee- ren, vroeg Werner. Neen, de boschwachter blijft hier, als er iemand nadert schiet hij hem zon der aarzeling neer. Langzaam en voorzichtig droegen de beide mannen het beweginglooze lichaam van den bankier terug, het hekje van den tuin door, naar het huis, waarvan de voordeur open stond en waar het licht neg brandde. In de eerste kamer, een ruime, maar eenvoudige salon, werd de bankier op een canapé gelegd. Ga terug, Wemer, zei Bunning en blijf bij den Rus, ik kom dadelijk bij u. Werner ging. Maar, riep Antoon van Gielen, laten we toch eerst voor een dokter zorgen. Mijn vader is zwaar gewond. Heel zwaar gewond, zeide Bunning, met bijzondersa nadruk. U zegt dit zoo vreemd, u meent tcch niet, dat hij gaat sterven, riep hij, kom help me zijn wond te onderzoeken. U weet overal van, mlinliear Bunning, u zult ook weten, hoe een eerste verband aan te leggen. Van Gielen, je bent een man, draag je leed ook als een man. Hier kan geen hulp meer baten, uw vader ls helaas dood. De kogel heeft hem recht in het hart getroffen. De jonge man zag den detective als versteend aan. Neen, zeide hij, dat is niet waar, dat kan niet waar zijn. Gij vergist u. Zeg dat het niet waar is. Bunning haalde de schouders op en Antoon van Gielen begreep, dat hij geen hoop meer mocht koesteren. Weenend wierp hij zich op het lijk van zijn vader, die hij met zoete namen aan sprak. Zachtjes verwijderde de detective zich en sloot de deur. Het best was voor het oogenblik den zoon alleen te laten. Hij liep vlug naar den weg waar Wer ner voorovergebogen stond over het li chaam van Janowski. Uw vader leeft nog, hoorde Bunning hem tot de dochter van Janowski zeggen. Het meisje antwoordde niet. zij lag ge knield en hield de handen van haar va der in de hare. Bunning trad naderbij. We zullen hem binnenshuis brengen, zei hij. En dan? vroeg Fedora, wilt u hem dan aan de politie uitleveren? Welneen, antwoordde Bunning kort weg, maak u daarover geen zorg. Dat is mijn bedoeling niet. Hij gaf Werner een wenk. Deze reikte het meisje den lantaarn, die iiij in de hand hield en droeg te sa men met den detective den gewonden Rus naar binnen, waar zij hem in een slaapkamer te bed legden. De detective ontdeed den gewonde han dig van zijn bovenkleercn en onderzocht de wonde. Hij legde hem een noodver band ae.n en haalde verlicht adem, toen Janowski de oogen opsloeg en om drin ken vroeg. Terwijl zijn dochter heenging om het gevraagde te halen, fluisterde Bunning Werner in het cor Hij zal ook geen vier en twintig uur meer leven. Maar ga gij nu heen en tracht uw vriend te troosten. Werner deed dit. den detective met den gewonde alleen latend. Janowski, zei deze toen, zich over het bed heenbuigend, gij zult niet lang meer leven. Weest verstandig. Lever mij het geheim weer uit en ik zal u rustig laten sterven. Uw dochter zal ook vrij mogen heengaan. Als gij het niet zoudt willen doen, zal ik natuurlijk geweld gebruiken Zeg me waar is het. In mijn portefeuille, antwoordde de Rus, neem het daaruit. Op dit oogenblik kwam zijn dochter weer binnen, die haar vader drinken liet. Toen zeide de detective Daar in die jas bevindt zich uw vaders portefeuille. Ik wil daaruit niets dan de papieren, die hij van den bankier ontvangen heeft. Geef ze mij. Fedora zag haar vader aan. Deze knik te. Zij deed daarop wat Bunning haar gezegd had. Ziezoo, zeide deze, ik zal de papie ren geven aan degenen wie ze toekomen. Ik laat a nu alleen. Over een half uur kom ik terug, we hebben dan nog te pra ten. De Rus zag hem aan met een blik, waar uit dankbaarheid sprak. Blijkbaar wilde hij gaarne met zijn dochter alleen gela ten worden. Bunning, bulten de kamer gekomen, sloct zacht de deur en verborg toen de kostbare papieren in zijn binnenzak. Daar na ging hij naar buiten, waar nog steeds de boschwachter wacht hield. Samen brachten zij den auto weer in de schuur terug, die als garage diende. Toen den volgenden morgen de zon opkwam, verried niets welk drama zich dien nacht voor het landhuisje had afge speeld. XVI. Dien morgen werd het lijk van den bankier Van Gielen naar den Beukenhof overgebracht, terwijl in het afgelegen landhuis Janowski op het lijkbed lag uit gestrekt. Bunning had dien nacht een geruimen tijd met hem gesproken en om een uur of acht had ook de moordenaar van den bankier den laatsten adem uitgeblazen. Ik zal u den tijd geven on: te be slissen, wat ge doen wilt, had Bunning tot de dochter van Janowski gezegd. Ik moet de Justitie natuurlijk Waarschuwen. Deze zal zeker niet voor elf uur hier zijn. Meent ge de vlucht te moeten nemen, dan kunt ge dat doen. Toen liet hij haar met het lijk van haar vader alleen en begaf zich ook naar den Beukenhof, waarheen de anderen reeds gegaan waren. Om ruim twaalf uren verschenen de ambtenaren van het gerecht op den Beu kenhof, ook de burgemeester van Rens- woude was aanwezig. Men kwam in de groote salon bijeen, nadat het lijk van den bankier, door den eveneens aanwezigen dokter vluchtig ge schouwd was. Ik geloof, zeide de Rechter van in structie, dat hier niet veel te onderzoeken valt. Mijnheer Bunning zal wel bereid zijn ons een verklaring te geven. Een verklaring, die misschien meteen den sluier opheft, die nog steeds ligt over de misdaad hier kort geleden op den Beu kenhof gepleegd. Allen zagen nu naar den detective. Er ls. sprak deze, zeker eenig ver band te leggen tusschen deze misdaden. Ik zal kort en goed de heeren zeggen wat ik ervan weet. Dan zullen niet alle din gen die gebeurd zijn ons duidelijk wezen, maar veel van hetgeen onbegrijpelijk was zal daarmee toch verklaard zijn. Antoon van Gielen zag den spreker ongerust aan. Hij vreesde, dat deze ook veel zou zeggen, wat ten nadeele van zijn overleden vader strekte. Maar Bunning wierp hem een blik toe, waarin hij las, dat de detective volstrekt niet voornemens was alles te zeggen. De heergp, vervolgde Bunning, weten allen van de uitvinding die professor Evan deed, die hij te samen met zijn vriend Van Gielen exploiteeren wilde. Zij vormen de eene partij van dit drama, liet heeft hen beide het leven gekost. De andere partij, die hierin een rol speelde waren Russische revolutionairen met Janowski aan het hoofd, die ook van de ontdekking dér ontplofbare stof wis ten, die zoo zeldzaam hevige uitwerking hebben moest. Janowski heeft alles op het spel gezet om zich daarvan meester te maken en deinsde om dit doel te berei ken voor geen misdaad terug. Daarvoor heeft hij mijnheer Van Gielen gedood. En professor Evan, zeide de burge meester. Neen, hem niet, klonk het zeer na drukkelijk terug. Ik zal u vertellen wat ik ontdekt heb, ook wat de stervende Ja nowski mij hedennacht heeft medege deeld, dis geen enkele reden had mij te bedriegen en het vormt een tamelijk ge heel, al blijven er onverklaarbare din gen. De geschiedenis is zooProfessor Evan heeft een aantal jaren geleden een reis gemaakt naar Amerika, Hij heeft daar toen een wetenschappelijk proces bijgewoond en heeft verschillende Zuió- Amerikaansche steden bezocht. Vandaar is hij teruggekomen met het begin van zijn uitvinding, die oorspronkelijk niet van hem was. De eigenlijke ontdekking was gedaan door een ander, maar werd door Evan vervolmaakt. Die ander even wel had bedoeld samenwerking met den professor en hij wilde in de voordeden en de eer der ontdekking deden. Dio man heeft Evan gedood, na hem een dreigbrief te hebben gezonden, die man heeft ook de aanslagen gepleegd op Van Gielen. Men zag elkaar verbaasd en ongcloovig aan. (Nadruk verboden). ('t Vervolgt),

De Halle (1925-1940) | 1939 | | pagina 6