De Afscheidsbrief Hef is nog eens een verwaarloosde -valling 1 V>gezen$ircop(azé Ons Vrouwenhoekje ENKELE REGELS VEREEN1GING VOOR BESCHAAFDE OMGANGSTAAL GEDACHTEN MAAN WEEK-KALENDER SPREE EN SCHRIJF CORRECT! HANDELSBELANGEN UITSLAG AANBESTEDING Bijvoeren aan RE POPERINGENAAR -en r DE HALLE DRIE KARAKTERS wt- mensch heeft drie karakters in zich Vereend Eén dat hij heeft, Eén dat hij toont. En één. dat hij te hebben meent GEEF NOOIT Geef nooit. Als gij geschenken geeft. Iets wet men dringend noodig heeft. Want dan Wordt uw geschenk misschien Nog als Kleineering aanzien. iiiaiHiasiiEiEHsiiiiaaiiii van Zondag 10 Maart 1M# N> 10. mi o 111 m—i ia II .9. het vasten... Mozes bleef veertig dagen op En nochtans staat die kat op t oogen den berg Sinal. De profeet Ellas zette blik in het middelpunt van de belangstel veertig dagen om den top van den berghirlg der Turksche kattenliefhebbers... als- Horeb te bereiken. De zondvloed duurde 0f ze ginder geen andere katten te gee- veertig dagen en de Israëlieten bleven selen hadden!... en zeer groote bedragen veertig dagen in de woestijn. Jezus pre- j zjjn aan den eigenaar van 't beestje aan dikte in 't openbaar gedurende vee1 tig geboden, voor 't leveren van zulke vestzak maanden. bleef veertig uren in het H. Oraf krtten. het manneke uit de en steeg ten Hemel veertig dagen na zijn verrijzenis. Jacob telde veertig trappen toen hij de lichtende ladder aanschouwde. Dichter bij ons hebben we 't Jaar 1940 dat het einde van de wereld meest betee- ktnen... en is het. omdat ze met veertig zijn ir de Academie Frar.caise dat ze... onsterfelijk zijn? Ge mejgt fr van denken wat pe wt»t 'dienen r"n al een beetle bligeloovizT Maar 't moet zijn dat 't nen eerlijken vent is. waarmee ze te doen hebben, want hij wil niet overgaan tot het leveren co groote schaal van de diertjes, voordat hij er zeker van is dat ze zóó sterk zijn, dat men ze in leven kan houden. Dat is tenminste niet zoo valsch... als *n kat! T STORMDE en de zeer dikke meneer, die zijn hoed de geheele straat had nage da ad'ar.derinmaar 't is te hop-n dat loooen. stond ar verhit en buiten adem het iaar 1940 het einde onzer kwalen be- met zijn eindelijk toch gevangen hoed in teekene' Se hand '-ht ta blazen, toen een andere heer hem den hoed uit de hand nam en 'N PAAR gedachten van een... vrouwen- j zeide: Ik dank u wel voor de moeite! hater... (niet van mijl): Waarom? - hijgde de dikke heer. De gebreken van de vrouw zijn Jein er Wel dit is ml in hoed! dan die van den man. maar hi/» getal is «Uw hoed?... en de mijne dan? dar cok des te grooter. Die hangt aan een koord... op uw De man verovert de vesting die vrouw rug!!! heet. en wordt dan zelf voor zijn verder DE BAARD, 'k verklaar 't met gewicht. Is een aanhangsel van 's menschen gezicht dat ook. zeker en gewis, heeft zijn geschiedenis. Sla een oud geïllustreerd geschiedenis boek open en kijk naar de groote mannen, waar an zooveel verteld wordt. Begin dan met de oude Egyptenaren. Dat zijn de mannen van de slanke lijn en die ver tonnen zich ook in hun baard. Deze is niets anders dan een dunne lange reep die aan hun kin hangt, een soort gelte-sik. Kijkt ge bij de Grieken dan ziet ge na tuurlijk Socrates afgebeeld met groote snor en flinken baard. En daarom werd hij dan ook de «baardige filosoof» genoemd. Be- klikt. ge ne Jood dan ziet ge dadelijk den typischen kinbaard. die krullend naar be neden hangt. Bil de Romeinen heeft de baard goel en slechte dagen gekend. Go- then en Longobarden zlin allen voorstan ders van den baard geweest... De Longo barden ont'eenen er zelfs hun naam aan. De oude Galliërs, Germanen. Saksen en Franken droegen een baard en in de meeste gevallen ook een moestasje. Bij 't eten was die baard dikwijls een verza melplaats van... eetwaren en bij 't drin ken deed de moestasi soms dienst als zeef. 't Was wel nractiseh maar niet hygië nisch. Schoon gebaard zijn altijd de Rus sen geweest. Maar Pleter de Groote ver bood het dragen van lange baarden en toen hi 1 bemerkte dat de boeren niet erg genegen waren dat bevel op te volgen, voerde hli een belasting in op 't dragen van baarden. Bij 't binnenkomen-van een stad moest voor den baard tol betaald worden, 't, Was moeilijk die belasting te ontduiken en daar verschillende boeren hun baard wilden behouden werd cr dus betaald. LUCHTKASTEELEN. De hertogin van Newcastle, die veis too- neelstukken en romans geschreven had, vroeg eens aan een geleerde: «Op welke wijze zou men ooit ee nreis naar de maan kunnen maken? De tocht ls immers ver schrikkelijk lang en er zijn onderweg geen herbergen waar men overnachten kan! Kom. kom. mevrouw lachte de ge leerde. terwl.il hij aan haar vele romans dacht, o u hebt zóóveel luchtkasteelen ge bouwd. dat het aan logementen niet ont breken zal! 'It BESPELE thans m'n snaar ter eere van den boksleeraar die er in is gelukt elk mensch die ze vóór hem brengen met vijf centimeter te verlengen zonder dat zijn kop wordt afgerukt! Natuurlijk... want dan zou hij, in de plaats van vijf centimeter grooter, eerder een... koppeken kleiner zijn, maar dat laatste vers beteekent hier: zonder dat hij er pijn van voele 't Riim hei Die man. Louis Clear van New-York das. heeft een instituut geopend, waar hij personen, die wegens hun geringe li chaamslengte, voor de verschillende be trekkingen van politieman of pompier niet in aanmerking komen, enkele centimeters uitrekt en uittrekt. HIJ heeft vijf toestellen. Een dezer ge lijkt fameus op de middeleeuwsche folter bank. De verlengingsspecialist maakt hier op zijn kliëntcn langer door aan hun ge wrichten gewichten te hangen. Een ander instrument is precies een galg. Door middel van een soort hoofd- harnas wordt de patiënt hieraan opgehan gen en... en avant la musique... laat den beiaard maar spelen Men betaalt voor die kuur van 5 cm. 't ronde sommeken van 500 dollarkens, 't geen bewijst dat Clear zijn systeem op zijn eigen zciven ook al heeft toege past... ten minste wat zijn vingers be treft».. want hij heeft er vrceselijk lange! TWEE VRIENDEN zijn aan 't boffen over hun honden. Mijn Fldo is buitengewoon schran der. Gisteren kwam er een vriend bij me thuis, en wat gebeurde er? Fido stoof blaf fénd op hem af. Weet ge waarom? De naam van dien vriend is Poes! Sterk, maar moet ge van mijn Hec tor hooren! Een vriend durft niet meer bij me thuis komen. Zijn naam is Worst. NU GAAN we aldra allemaal eens na welke rol, als 't u niet verveelt 't- cijfer 40 in de geschiedenis heeft [gespeeld. fin daar we nu toch juist in 't jaar 40 zijn kan dat zijn belang hebiien, voor *t geen w'er mogen van verwachten... De ouderen hechtten aan dit cijfer een gansch bijzonder belang. Veertig... is dat geen teeken van boet- veerdlglieid, penitentie en groole mvste- ries? De heiligen... heiligden dit cijfer door 1MB Mengelwerk van 10 Maart 1910. Jir 16. door H. COURTHS-MAHLER Huiverend, in haar warme peignoir ge huid, nam zij in de huiskamer bij de haard plaats, die door Meta reeds aan gemaakt was. Zij staarde voor zich en piekerde cr over. wat er nu gedaan moest worden. Lonny zou nu natuurlijk niets van de gewonnen tienduizend mark af «taan. aangezien haar vader dit ook niet walde. En het geld zou zoo goed te pas gekomen zijn. Maar zelfs dit lichtpuntje werd haar niet door het Lot gegund. Zoo zat zij nog te piekeren, toen Meta de krant binnen bracht. Zij nam deze aan en bladerde er lus teloos in. hier een daar een regel lezend, maar met tiaar gedachte er slechts half bij. Maar plotseling drong iets van het geen zij gelezen had tot haar bewustzijn door. Het was de naam Baron Lutz von Henersberg. Met vette letters stond die midden in een advertentie. Zij verzamel de haar gedachten en las de advertentie nu aandachtig; met groote oogen bleef zij er naar staren. Keer op keer herlas zij de kennisgeving. Haar gezicht werd beurtelings bleek cn rood van opwinding en een diepe zucht ontsnapte haar borst. Toen verzonk zij weer in diep gepeins, zoodat zij niet eens hoorde dat Lonny binnenkwam, en eerst opschrok, toen deze haar goede morgen wenschte. Verschrikt frommelde zij de krant in elkaar, maakte er een klein propje van, en stak dit in de groote zak van haar peignoir. Lonny verbaasde zich er eenigszins over, dat haar stiefmoeder de krant zoo hi elkaar propte en in haar zak stak. Maar het verwonderde haar nog meer, toen haar stiefmoeder met uitgestrekte arm >n op haar toe kwam Kindlief, vergeef mij. dat ik gister avond zoo opgestoven ben. Ik heb mij zoo bezorgd gemaakt, misschien meer dan leven den gevangene! Onderwijzer: Geef me een definitie j van niets Bob: Een luchtballon zonder omhul sel, mijnheer! 't Paard ls 'n beest nuttig om ter meest en ge zult het dra gaen hooren zelfs zijn haar gaat niet meer verloren. Na eenige proeven heeft men ontdekt dat paardenhaar een uitstekend middel ls om wonden te hechten. Het is sterk, elas tisch. goed te steriliseeren verbindt zich niet met het gehechte weefsel, zi-odat het goed kan worden verwilderd,. Meervoudig koken verhoogt zelfs nog de taaheid van h»t haar. zoodat het nu reeds door verschillende heelmeesters gebruikt wordt met succes. Naast de bovengenoemde eigenschappen komt nog deze en de's nen hengen troef in dezen duren tUd dat het blikan niks- mandalle kost. Het materiaal voor onge veer duizend operaties kost neg geen 20 frank. Wat *n beetje meer kost dat is... oor logvoeren. Een granaat van 2^0 kilos die tegen duikbootcn "ebruikt wordt kost 6.000 fr.; een mijn kost er 75.000; een torpedo 530 030. Om een duikboot tot zinken te brengen had de Siroco negen granaten noodig. het kostte dus 54.000 fr. In een minuut, tijd verschiet de kruiser Eoch voor 72.000 fr.; de kruiser - Mar seille voor 351.000 fr.; de Dunkerque voer 1 700.000 fr. en de Richelieuvoor 2.164.000 fr. Anne wereld! DE TREIN STOND op het punt van vertrekken, toen plotseling nog een heer kwam aangerend, het nortier van een coupé onenrukte en ziin koffers naar bin nen gooide. Maar in stede van zelf binnen te stap nen. keerde hij zich tot den sta tionchef. Heb ik nog tijd om m'n vrouw gedag te zeggen? vroeg hij. Ze staat daar in de hall. De chef keek naar de klok. Mijnheer, sprak hij. dat ken lk u niet precies zeggen, want dat hangt er van af. hoelang ge getrouwd zijt. Dat was er eenen die 't kende! ALS 'K U moest vragen zonder er lang on te zagen Beste Lezers mijn. welke volgens U nu de nuttigste diertjes zijn die God heeft geschapen wel... ge stondt mil aan te gaper, en 't antwoord on m'n vraag vondt ge zeker niet vandaag. He wel, 'k zal het U dan maar zeggen, de nuttigste diertjes dat zijn de Teca- vlsschen, die de eerste verwoestert en ver delgers zijn yan de muggen die de malaria ofte moeraskoorts veroorzaken in de tro pische streken en bijzonder In onzen Con go, en daardoor duizenden en nog duizen den menschenlevens redden... Als ge pes simist zijt kunt ge zeggen dat dat niks 'n helpt, want dat men dan van nen anderen kant er zooveel mogelijk tracht kapot je maken. hier in ons gezegend Europa, bij voorbeeld... Daarachter komen de juffers Dat deze geen beestjes zijn? 'n Minuutje! d'r is hier sprake va nde waterjuffers -De Amerikaansche dierkundige geleerden heb ben bewezen, dat 2 waterjuffers, na 7 uren ttjds. zoo maar 800 muggen hadden ge dood. In de malaria-streken is het verbo- de nwaterjuffers te dooden. en daar waar die beestjes aanwezig zijn neemt de ziek te spoedig af. 't Is allemaal goed om weten! BRITSCHE HUMOR. Dat is één shilling, zei de kapper. Een shilling voor eenmaal scheren, maar man. dat is diefstal! Neen, maar u moet de omstandighe den in aanmerking nemen. Hoe zoo? Wel, sedert het uitbreken van den oorlog gaan de zaken slecht, de belastin gen worden steeds hooger en de gezichten der klanten steeds langer. 'K SPREEK U thans. "t en is geen zwans en 'k ben niet abuis al is 't wat plat over de kat niet grooter dan 'n muts. Een kattenliefhebber en fokker ln An kara is er in geslaagd een soort Angorakat te fokken dei slechts 6 centimeters groot is. Het diertje vindt plaats in een thee kopje en zou zonder twijfel niet in staat zijn een gevecht te leveren met een ge wone muis... Waarvoor kan ze dan wel dienen? Da's precies dat er zich nu eenen op toelegde om koelen te fokken... die geen melk 'n zouden geven! I 'N GEDACHT. Wat op het tooneel kunst I heet, heet in het leven komedie! ONS LAND. raar het bleek. 'k herhaal het week op week. behoort tot de gematigde kluchtstreek van vast klimaat geen sprake laat 't vandaag maar vriezen dat het krake mergen vindt ge weer de zonneblake. En dat is juist 't ongeluk van d'affaire zie... want 't ls de wereld rond bekend d"t g'een ijzeren gestel moet hebben om ln ons land te blijven leven... Proficiat! beste Le-ers en alderüefste Lezercskens. Men zou meenen dat de koudste plaat sen van de wereld aan de Noord- en Zuid- oocl te vinden zijn... Ge zijt er wel meê. Permetteer da 'k er de geleerden nog ne keer bij sleur. Die venten, dl» overal ln genesteld zit ten. hebben vastgesteld, dat de grootste koude heerscht ln Di-Mekon (Oost-Sibe- rië> waar de temperatuur lager dan 102 graden onder nu! kan zijn... Om er van te rillen bii 't lez°n alleen. En toch wo nen daar menschen... Straffer nog. Door de "root.e droo"te van de lucht en het ont breken van wind kunnen ze gewone win- terkleeren dragen en ze klagen slechts over koude wanneer ze naar... warmere maar vochtiger streken gaan! Ze mogen altijd hier ne keer een kijkje komen nemen! Maar dat z'hun dikste on derbroek niet vergeten aan te doen! EEN OUDE heer stapte de tram binnen. Tegenover hem zat een kleine jongen die hem met onverholen belangstelling zat aan te staren. Om het ventje wat meer op zijn gemak te zetten, knipoogde de oude heer eens tegen hem. De kleine baas wilde graag terug knipoogen, maar hij kon het niet verder brengen dan allebei zijn oogen tegelijk krampachtig te sluiten en te ope nen. Na een paar vergeefsche pogingen, klonk zlin helder stemmetje opeens: Ma ma. knipoog gij eens tegen dien meneer over ons. 'N GEDACHT. Die nimmer zot wil zien Moet deur en vensters sluiten Koom' nimmer uit zijn huis. En houde er anderen buiten: Maar opdat hem zijn wensch Onfeilbaar rrcog' lukken Sla hij de Svieglcn door zijn gansche huis Aan slokker! 'N NIEUWS, dat door karakter en aard, 't medeelen was waard kon ik, met den besten wil van de wereld, en hoe ook 't zweet op m'n voorhoofd niet meer vinden Iperelt, m'n allerbeste vrinden... 't Is dan ook daarom dat 'k mijn toe vlucht neem tot de volgende historiekens, die men lapmiddeltjes noemt... In een vtelgelezen Britsch dagblad kon men onlangs lezen: Geen zwartgalligheid meer! Probaat middel om alles rooskleu rig te zien, wordt U onder terugbetaling toegezonden. Prijs: vijf shilling. Engeland telt veel zwartgallige men schel. Niet minder dan 7468 personen be taalden vijf shilling, toen 't probaat mid del in een doosje werd afgeleverd. 't Bestond uit een spotgoedkoop brille tje... voorzien van rose glazen... 't Werd pertang reeds dikwijls gezegd en herhaald dat de menschen zouden moeten op hun hoede zijn voor dergelijke aankon digingen... maar: wat baten kaars en... bril, als de uil niet zien 'n wil...! Miss Jamet Kuckelberry heeft een tapijt geweven uit de... moestasjen en lokken van heur aanbidders. Het meet I m. 10 op 1 m. 40. Heur aanbidders zijn er kaal af geko men! 'k Zóu 't denken ook. PAT, de Ier, was erg ingenomen met het leven. Op een dag ontmoette hij Mike. En. vroeg zijn vriend, hoe bevalt uw nieuwe betrekking u? Het is het fijnste baantje, dat ik ooit gehad heb, zei Pat. Wat moet ge eigenlijk doen? vroeg Mike. Ik heb heelemaal niets te doen, luidde het antwoord. Ik draag telkens alleen maar een hoop steenen de ladder op naar den metser en die doet al 't werk. Nog 'nen optimist! 't Manneke uit (lc Man,". ASIBIBlBBBBBBBBBBflBflQBBüBBBB MAART - LENTEMAAND 10 Z Paiiiezondag. HH. 40 Martelaren Evwwpelie: De Joden willen Jetut tteeniien 11 M H. Vindicianus van Atrecht 1213 H.Gregorius 1J \V II. Ku|>hrasia 14 D li. Mathilda 461* Ver jaardag v. 't Mi rakel v. O.L.V. v. St-Jan te Poperinge 15 V O.L.V. v. de VII Weeën. H. Longinus 16 7. H. Eusebia 17 Z PalmenzonA H. Gcrtrudis v. Nijvel 3 GEEN CAS VERSPILLEN TE HARD KOKEN VEP.KNOE1T HET ETEN T.ang ::;et Iedere huisvrouw weet, vat de zuinigste manier is om op gas te ko ken. Oin zooveel mogelijk profijt te trek ken van de ontwikkelde warmte, dient I :nen op het volgende te letten Aan te bevelen zijn breede pannen van I Dag model; deze hebben het voordcel dat de warmte zich gemakkelijk over het breede bodem-oppervlak kan verspreiden. I Men kan heel wat Ras uitsparen door eenige pannen op elkaar te plaatsen Als I het eten in de onderste pan aan de kook jis, zal in de pan, die daar bovenop staat, bouillon kunnen trekken, groente stoven. Men moet de spijzen op de volle vlam, dus zoo vlug mogelijk, aan de kook bren gen en. zoodra het kookpunt is bereikt, den spaarbrander gebruiken. Xiets wordt vlugger gaar door het hard te laten ko- I kenAls de inhoud van de pan kookt, draait men dus de vlam op «klein» of gebruikt den spaarbrander. De vlam mag nooit om de pan heen slaan, maar moet ongeveer ecu centime ter binnen den bodem van de pan blijven. Zorgt men hiervoor niet, dan gaat on- noodige warmte verloren en wordt een zekere hoeveelheid gas nutteloos verbrand. Telkens na 't koken, dus 's avonds als liet werk in de keukeu is aigeloopen, wrijve men de branders even af met een stuk gazet. Eeiis per week moeten ze er uit genomen en goed afgeschuierd wor den. Want ook als niets is gemorst of overgekookt slaan de branders aan door het zich ontwikkelende vocht. Is er iets overgekookt, dan moeten brander en naaste omgeving zoo gauw mogetijk met zeepsop worden schoongemaakt, 't Steeds goed schoon houden van de branders werkt zuinig koken in de hand. Verstandig is liet om aardappelen en groenten op te zetten met niet meer wa ter dan strikt noodig is. Bij het koken moeten de ketels en pan nen gesloten blijven, want hij open dek sel verdampt vocht, waardoor veel warmte verloren gaat en een grooter gasverbruik noodzakelijk wordt. Bovendien blijft bij gesloten deksel het aroma behouden. VOOR DE LEKKERBEKKEN De komende Paascli feestdagen brengt de huismoeder er toe zich op het maken van allerlei lekkernijen, onder vorm van gebakjes, toe te leggen. Deze zelf ge maakte zoetigheden, waaraan misschien iedereen wel een handje aan meehelpt, zijn juist daarom des te gemakkelijker. Hierna volgeft enkele recepten die, wij hopen het, met succes zullen beproefd worden IBBBBHBBBBaEBBBBBBBBBBBBBBBB lEBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBRBL^B noodig was, en ik heb van nacht niet geslapen. Lonny zag zoo bleek als een doek, en het was haar aan te zien, dat zij ook geen rustige nacht gehad had. Des te meer verwonderde zij zich over de woor den van haar stiefmoeder cn over haar liefderijke omhelzing. Het doet mij leed, dat u zoo slecht geslapen hebt, mama, antwoordde Lonny, zonder eenige neiging om de beminne lijkheid van haar stiefmoeder te beant woorden. Haar gezicht bleef ernstig en bekommerd. Maar haar stiefmoeder ver volgde tot haar verbazing zeer Hef en hartelijk: Ik weet. dat je een goed. lief kind bent, en daarom wil ik niet, dat je ongelukkig wordt. Dat heeft mij geen rust gelaten. Ik heb er de heele nacht over getobd, of lk jou en Lutz Henners- berg niet op een of andere manier zou kunnen helpen, zoodat Jullie toch nog gelukkig woden zullen. Ik heb nog geen uitweg gevonden, maar wees verzekerd, dat ik die vinden zal. Ik zal probeeren om alle3 in orde te brengen. Je weet. ik bezit nog mijn sieraden uit betere dagen, die ik angstvallig bewaard heb. voor het allerergste geval. En nu ben ik tot be sluit gekomen, om die op te offeren, zoo dat papa en ik jullie niet tot last behoeven te zijn. Zoolang, totdat Lutz Hennersberg in staat zal zijn om ook voor ons Iets te kunnen doen, zal de opbrengst van deze sieraden ons wel boven water hou den. Op die manier zal net wel gaan. Laat mij eerst alles nog eens kalm over leggen: Je mag niet ongelukkig worden, kindlief, dat zou mij het hart bnken. Weliswaar had ik er op gerekend, dat je met Dr. Friesen zou trouwen ik had slecht3 je bestwil op het oog. Ku deze evenwel reeds verloofd is, zie ik in, dat ik dit plan om je gelukkig te maken, moet laten varen. En daarom zal ik pro beeren. jou en Lutz Hennersberg te hel pen om gelukkite worden. Lonny stond paf. Zoo had haar stief moeder nog nooit gesproken. En nu nog wel na haar heftige uitval van gisteren avond? Wat moest zij daarvan denkeu. Waardoor was haar stiefmoeder zoo plot seling veranderd? Zij wist niet, wat zij er van denken moest. U verbaast mij ten zeerste, mama; maar het Is lief van u, dat u van ge dachte veranderd bent. Als u mij wer kelijk heipen wilt, zal ik u uiterst dank baar zijn, zei zij eenigszins bedrukt en ongeloovig. Mevrouw Strassman trok haar met overdreven hartelijkheid in haar armen. Ach, Lonny, ik ben vannacht ein delijk tot inzicht gekomen, hoe goed je eigenlijk bent. Ik kan Je niet zien lijden. Zoolang ik dacht te kunnen verhinderen, dat je ernstig verliefd op Lutz Henners- ber werd, heb ik geprobeerd dit te vei- hincieren maar slechts uit angst voor je to.-kom.st. En nu ben je niet boas meer op mij, nietwaar, zijn wij nu weer geheel verzoend? Lonny kon er geen steek van begrijpen. Dat haar stiefmoeder zelfs haar sieraden, die zij tot nu toe angstvallig tegen iedere mogelijke aanval verdedigd had. wilde opofferen, kon zij niet gelooven. Zij vond zichzelve zeer haatdragend en slecht, om dat zij deze plotseling opgekomen liefde en teederheid niet beantwoorden kon; maar zij was toch veel te dankbaar voor deze onverwachte verandering van -mee- ning, om niet alle wapens te strekken. Het viel haar nu dubbel zwaar op het hart, dat zij ln haar neerslachtigheid Lutz gisteravond die afscheidsbrief geschreven had. Hoe graag had zij dat ongedaan ge maakt. Maar zij wist toch hoeveel Lutz van haar hield. De brief zou hem ver driet doen. omdat hij daaruit bemerken zou, dat zij kleinmoedig en bevreesd was, maar hij zou er niet aan denken, haar te laten schieten. Nu kon zij goddank toch nog gelukkig worden. En zich schamend omdit zij niet zoo hartelijk als haar stief moeder kon zijn, sprak zij, deze de hand drukkend Beste mama, ik ben u zeer dank baar omdat u Lutz en mij helpen wilt. Ik beken, dat ik gisterenavond diep in de put zat en Lutz nog een afscheidsbrief geschreven heb. Swiu Roll. 2 Eieren. 60 gr. 'zelfrlj- zende bloem, 80 gr. rapésuiker. Klop de eierdooier* niet de suiker f-}- 15 min.). Voeg onder poed roeren de zelfrijzende bloem en op 't laatst de tot sneeuw geklopte eiwitten bij. Bekleed platten rechthoekigen vorm met geboterd oerkamentpapier. Giet er het mengsel in. Schuif op draagrooster in 't midden van den pasoven en laat hakken gedurende 4- 15 min. met halve vlam. Omklinken op met kristalsuiker bestrooid papier. Papier voorzichtig aftrekken. Bestrijk den koek met konfituur. rol hem op en rol nog in grove kristalsuiker. (Uit het kookboekje der Antwerpsclie Gasmaatschappij.) Katte tong je». Klop tot stijve sneeuw het wit van 4 eierenvoeg 125 gr. gezifte poedersuiker toe. 100 gr. gesmoitcr. boter en daarna 125 gr. gezifte bloemaroma tiseer met eenige druppels vanille-e-sence. Bewerk dit al voorzichtig dooreen om een mooi-schttimend deeg te bekomen. Boter een koude bakplaat. Spuit er kleine staaf jes deeg op van 1 cm. breedte en die eenigszins aan beide uiteinden breeder wordenzorg dat ze op behoorlijken af stand van elkander liggen. Bak in ma tigen oven tot de kattetongjes lichtjes gebruind zijn. Laat op rooster afkoelen. Zandkoekje». Bewerk met den lepel, m het waterbad. 100 gr. st-'ker met 100 gr. boter tot een schuimende room bekomen wordtvoeg dan 1 ei toe, l/2 dl. melk en 200 gr. gezifte bloembewerk dit al bui tengewoon zorgvuldig gedurende 5 mi nuten. Boter een koude bakplaat of een kou den platten vorm; spuit er, met de deeg- spuit. cirkel- of ovaalvormige dccgscliijf- ies op, op behoorlijken afstand van el kander; bak 5 min. in matigen oven; glijd op een rooster en laat afkoelen. Zandkoekjes worden droog opgediend of met garneering van geslagen room of van boterroom. Suikerwafeltje» (Galettes fine»). Kneed zorgvuldig 150 gr. bruine suiker met 130 gr. versche boter; voeg allengs 250 gr. gezifte tarwebloem toe; meng in het deeg. onder het kneden, een snuifje1 kaneel. 5 gr. natrium-biearbonaat en 8 a 10 druppels vanille-essence; kneed ten slotte 2 versche eieren in het deeg. Laat dit in een koele plaats rusten gedurende 20 a 30 minuten. Verdeel dan het deeg in balletjes, groot als een nootbak in een goed verwarmd en zorgvuldig geboterd wafeltjesijzer, op zeer flink vuur. Glijd de wafeltjes qp een rooster en laat afkoelen. Bewaar ze in een luchtdicht gesloten blik, opdat ze knappend zouden blijven. Te Gent heeft het onderzoek der boe ken van den wisselagent Jozef Teirllnck uitgewezen dat deze reeds sedert 10 Jaar in moeilijkheden verkeerde en een tekort heeft van ruim drie millioen frank. Scherens werd ook ge:nobiiisc°r.l. Te Bertem heeft een woestaard ge weerschoten gelost op zijn vrouw die zwaar getroffen werd. Daarna gaf hij zich gevangen. Te Weristar werden drie mijnwerkers bedolven bij een niijninstorting. Gelukkig- lijk konden zij gered worden. Te Lambersart had ook een mijnin- storting plaats bij dewelke een mijnwer ker het leven liet. Te Rotselaar brandde 15 Ha. bosch af. Vermoedelijk is hier kwaadwilligheid in het spel. Te Lebbeke werd een 4-Jarig kindje door een auto doodgereden. '—""TT SeS-Jftffn-heefT een 57-jarigé vrouw, in een vlaag van waanzinnigheid, haar knecht met een spade doodgeslagen. Te Batsheers, Limburg, tijdens een familietwist op een boerderij, heeft zekere Dawans zijn schoonbroeder Stassens zoo erg gestoken met een riek dat de gewon de een oog werd uitgeslagen, den neus werd afgerukt en het hoofd ingeslagen. De ongelukkige heeft weinig kans nog te blijven leven. Te Paal stuikte een soldaat van zijn paard. Ook het paard struikelde en kwam op den jongen terecht die de borstkas werd Ingedrukt en kort daarop den geest gaf. Te Aat werd eon 10-jarige knaap door een autorail gegrepen en letterlijk in twee gesneden. Te La Louvière werd de ontvanger der belastingen aangehouden wegens ver duistering van 600.000 fr. Te Planquery, Frankrijk, heeft een jonge moeder haar pasgeboren kindje ge wurgd en verbrand in een waschfornuis. Te Ans kreeg een soldaat, bij een twist, vitriool naar het gezicht geworpen. De arme Jongen zal waarschijnlijk het lin keroog verliezen. Te Correderas. Spanje, zijn twee trei nen ln botsing gekomen. Twee treinbe- dienden werden zwaar- en veel reizigers licht gewond. Te Lausanne deed zich een ontplof fing voor in een haarkapperssalon. Een persoon werd gedood, drie dames zwaar gewond wijl voorbijgangers geraakt wer den door glasscherven. Te Havanna werd een politieke aan slag gepleegd waarbij een luitenant en een zijner gezellen werden gedood. Te Brussel reed een motorzijspan te gen een paal. De voerder en twee personen die hem vergezelden werden zwaar ge wond. IBBEBBIBBIBBBBBBBBBBBBBBBBBD Mevrouw Strassmann schrikte geweldig en staarde Lonny ontdaan aan. Maar Lonny, is het Je dan in je bol geslagen? bracht zij er buiten zichzelve uit. Dit leek Lonny nog raadselachtiger. Ik was zoo moedeloos, omdat ik zeil inzag, dat wij van Lutz niet mochten vergen, om voor twee gezinnen te moe ten zorgen. Want daarmee hadt u eigen lijk gelijk. Daar had Ik absoluut ongelijk mee. beijverde haar stiefmoeder. Hoe kon je je door mijn overdreven bezorgdheid tot zoo'n stap laten verleiden! Dat moet je onmiddellijk ongedaan maken! Ik zou het mij eeuwig verwijten, als Jullie door mijn schuld niet vereenigd werden. Hoor je, Lonny, Je moet het onmiddellijk on gedaan maken! - Lonny keek haar stiefmoeder hoe lan ger hoe verbaasder aan. Maar nu moest zij toch lachen. Ach. mama, Lutz zal ztcli van die brief niets aantrekken, dat weet ik; hij zal mopperen omdat ik bij de pakken neerzat en mij er om beknorren. Dat verdien Je ook. jij kleinmoedige Lonny! Maar het is mijn schuld en ik zal het ook weer goedmaken. Ik heb veel goed te maken, zoodat Lutz een beetje van mij leert houden en een goede zoon voor mij wordt, zooals jij een goede doch ter voor mij bent. O, Lonny, hoe voel ik mij nu opgelucht! En weer omhelsde zij Lonny. Meta bracht nu het ontbijt binnen en de twee vrouwen namen aan tafel plaats. Hierbij schoof de ineeugefrommelde krant uit de zak van Mevrouw Strass mann's peignoir en viel op de grond. Lon ny bukte zich om hem op te rapen, maar haar stiefmoeder deed dit eveneens en wel zóó haastig, dat zij tegen elkaar botsten. Lonny kreeg echter de krant toch te pakken, en aangezien zij zich nog niet geheel op haar gemak gevoel de, ja. bijna verlegen was, vouwde zij het blad open en wilde het Inzien. Maar haar stiefmoeder nam het haar haastig af en zei lachen"?? In den sneltrein Le Mans-Parijs heeft een krankzinnige met een revolver zijn medereizigers aangevallen en twee hunner gewond. Marinesoldaten kenden den woes teling overmeesteren. Te St. Nicolas (Luik! speelden kin deren met vuur, zij hadden vuur gemaakt in 'een ouden stoofpot, ln een stal. Plots geraakte de stal ln brand en een der kin deren werd er vreeselijk verbrand. Te Zalk, Nederland, zakten drie kin deren door het ijs en verdronken. In Argentinië, tijdens verkiezingsrel letjes. werden drie personen (waaronder een senator) gedood en elf gewond. Te Templeuve werden door Belgische grenswachters 2 Engelsche soldaten die verdwaald waren op Belgisch gebied, aan gehouden en geïnterneerd. Te Overrijsche, ln de bocht, is een vrachtwagen, wier remmen niet meer werkten en die verschillende werklieden vervoerde, met volle geweld op een huis gevel terecht gekomen. Twee der opzitten den werden gedood en zeven anderen ge wond. EEN FORTUIN IN EEN KAS DIE ZOU VERKOCHT WORDEN 200.000 FRANK IN GOUD EN BANK BILJETTEN VERBORGEN IN EEN OUDE TAARTENDOOS Op het oogenblik dat de laatste rom mel op de bovenste plank van een kleer kast. met al de andere meubels bestemd om na het overlijden van den eigenaar in een verkoopzaal publiek te worden verkocht, werd weggenomen, deed de kommissaris-schatter oude taartendoozen openen, die in oude vodden verborgen, hem bijzonder zwaar voorkwamen. Men ontdekte er in verscheidene goud stukken van 10 dollar en Fransche bank biljetten van duizend Frank. De rekening werd ter plaatse gemaakt: er waren 149 goudstukken en 80 biljetten van A0C0 frank. Daarop deed de kommissaris-schatter, opnieuw ln zijn tegenwoordigheid, alle laden nazien en alle meubels tot in de hoeken doorsnuffelen, maar er werd niets meer gevonden. Ten slotte overhandigde hij zijn vondst, omtïent 200.000 fr.. aan den notaris be last met de erfenisregeling van zijn klant. AUTO IN EEN HAVENDOK VIJF VROUWEN VERDRONKEN. Te Belfast (Ierland)) is een auto waar in vijf vrouwen waren gezeten, in een dok van de haven terecht gekomen. De vijf vrouwen vonden hun einde in het water. IBBBBBBlBBlBBBBBBBBBliBBBBBBB Laat die vervelende krant toch lig gen, er staat toch leder dag hetzelfde in. Laten wij liever nog een poosje praten. Je moet direct weer weg. Hoe denk je Lutz te laten weten, dat je die dwaze brief niet gemeend hebt. Ik hoop hem bij liet kantoor te ont moeten en zal dan direct met hem spre ken. Ja, doe dat. Lonny. En weet Je, als ik straks met papa gesproken en hem overgehaald hel) om toch nog zijn toe stemming te geven hij zal er in de grond van zijn hart blij om eijn. want het heeft hem ook bezwaard dat hij Lutz moest afwijzen dan zal lk Lutz een vriendelijk briefje schrijven. Ik moet hem toch mijn excuses maken, want lk wil niet voor een booze schoonmoeder door gaan. ZIJ had de krant weer in haar zak ge stoken. Lonny kon nog altijd niet begrij pen, hoe haar stiefmoeder zoo veranderd was. Het viel haar ook op, dat haar stief moeder de krant, die anders altijd op ta fel lag. nu in haar zak stak en die boven dien nog dichtknoopte. Maar zij meende, dat dit een onbewuste, verstrooide han deling was. En bovendien werd zij toen plotseling door een andere gebeurtenis afgeleid, zoodat zij niet meer aan de zoo zonderling lneengefrommelde en in de zak verdwenen krant dacht. Niettemin bleef dtt nietig voorval, naar zij meende, vast in haar geheugen geprent, zooals Je je soms later bijkomstige omstandighe den zeer nauwkeurig weer herinnert, ter wijl gewichtige gebeurtenissen ln verge telheid geraken kunnen. Het zou heel vriendelijk van u zijn, als u Lutz schreef, had Lonny nog ge zegd, toen er buiten stormachtig aan de bel gerukt werd. zooals alleen gebeld wordt door iemand die haast heeft. Lonny en Mevrouw Strassmann luisterden ge spannen. De majoor en Meta kwamen geUjk binnen en het meisje spraü haas tig: Juffrouw, de kantoorknecht van Dr. Friesen is cr, hij wenscht u onmiddellijk te spreken! Hij zegt, dat er een ongeluk JA,het ls nog eens een ver waarloosde valling, een hoest die gij met verzorgd hebt. Uw longen zijn aangetastgij hoest voortdurend, uw lucht pijpen schuifelen, gjj zijt be klemd. Weest op uw hoede voor deze ongemakken, oorzaken van een ziekte die doodelijk kan zijn. en denkt er aan dat gij vlug en zeker kunt genezen met de Vogezen-Siroop Caze. die den hoest zal stillen, de flu:men die uw borst beklemmen zal uit drijven, de longen versterken. Hoeveel ongelukkigen zouden opnieuw een normaal bestaan kunnen hebben Indien zij het voorbeeld volgden van Me vrouw Stouff, II. rue de la Gare. te Audlncourt (Doubs). die ons schrijft <l Ja, Mijnheer, ik vertel and tetteren dat uw Vogezen-Siroop Cazé wonderbaar is om den hoest te stillen. Sedert jaren had ik een bronchitishoest dte maar niet wilde verdwijnen, niettegenstaande alles wat tk genomen had. 's Morgens bij het opstaan was ik krachteloos en zonder moed. Een buur~ vrouw deed mij de Vogezen- Siroop Cazé nemen. A'a enkele dagen was mijn hoest veel gC' stild. In alle Apotheken 15 Belgische frank de groote f.esch. «■■■■■■■■■UHHHBaamaaBt laaaBBaBaiBaaBaBBaiiaBaaaaaHI O— I. - ZEG NIET tooveraar de nevenkamer blefsteek, bijstek metser mulder gevang ontriggelen het presseert niet met verwondering geslagen WEL toovenaar de zijkamer biefstuk metselaar molenaar gevangenis ontsporen er is geen haast bif zeer verwonderd (slaan met wordt enkel in ongunstigen zin gebruikt.) II. - AANEEN SCHRIJVEN OF NIET? Tweehonderd, driehonderd, elfhonderd, negentienhonderd lïn terschrift toorden de veelvouden van honderd aaneengeschreven.) Twee duizend, tien duizend, vijftien duizend, negenhonderd negea en negentig duizend (in letterschrift ivorden de veelvouden van dui zend niet aaneengeschreven.) Een millioen, twee millioen, tweehonderd vijf en veertig milUoea, (zelfde opmerking als voor duizend), Eén maal een enkele maal), twee malen, drie malen. Eenmaal is geenmaal. Dat laat hij ziek geen tweemaal zeggen. V.B.O. BijdragenBeschermend IJd: fr. 100 of 50; Steunend Lid: fr. 351 Gewoon Lidfr. 20; Studenten en inwonende Leden: fr. 7,50. - Postrekening 412.386, V.B.O., Antwerpen. JORIS DEKEYSER VRIJ Dinsdagochtend werd de zaak Joris De- keyser afgehandeld door de Rechtbank ts Veurne. Na een kort rekwlsltorium door het Openbaar Ministerie en twee schitterende pleidooien van zijn verdedi gers, Mrs Goedertier én Elias, werd Joris Dekeyser veroordeeld tot één maand ge vang, voorwaardelijk. HIJ werd onmid dellijk in vrijheid gesteld en geestdriftig begroet door de zeer talrijke V.O.S.-sen, die eraan gehouden hadden bij het pro ces aanwezig te zijn. DRIE DUITSCHE GEÏNTERNEERDE SOLDATEN ONTSNAPT UIT HET FORT VAN IIOEI Uit het fort van Hosi zijn Zaterdag nacht drie Duitsche soldaten, die aldaar geïnterneerd waren, ontsnapt. Totdusver werd geen spoor van hen ontdekt. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB MAN UIT VEURNE TE ANT WERPEN VERDRONKEN OVER BOORD GESLAGEN Maandag namiddag deed zich aan boord van het motorschip Clothilde ter hoogte van het Steen aan de Schelde, een jammerlijk ongeluk voor. De 46- jarlge Desseman Camiel, echtgenoot van Vandenbilcke Irma, geboren te Veurne, en ingeschreven te Adinkerke, slóeg over boord en verdronk. Zijn lijk werd nog niet opgehaald. (BBBBaBRBBBBBBBBB! BIJ DE VLAMINGEN IN AMERIKA Te Detroit zijn overleden: Alfons Val- cke. echtgenoot van Celine Blondeel. ge boren te Halewijn; Emiel Duytschaever, echtgenoot van Margaretha Lambrecht, geboren te Ramskapelle den 1 Januari 1885. Te Anchorville, Michigan. Is over leden Louis Claeys, geboren te Hoogstade en 92 Jaar oud. Hij wordt overleefd door zijne echtgenoote die reeds 90 jaar oud is. gebeurd is. Lonny sprong doodsbleek vau haar stoel op. Haar eerste gedachten golden Lutz. Zij stormde de kamer uit en keek Zörner doodelijk verschrikt aan. Wat is er gebeurd, Zörner?» Deze zag er zoo bleek en ontdaan uit, als Lonny hem nog nooit gezien had. O, Juffrouw Strassmann, zoo'n on geluk! Onze arme Mijnheer Friesen! Lonny wankelde even, maar een ont zettende last viel van haar hart. Zij kon aan niets anders denken, dan dat het on geluk, wat haar verteld zou worden, niets met Lutz te maken had, en dit maakte haar flink. Wat ls er dan met Mijnheer Frie sen, Zörner? Spreek dan toch! Hemel nog toe. Juffrouw Strass mann, dat zult u gauw genoeg te weten komen schrik niet Dr. Friesen ls dood! Lonny werd doodsbleek. Zörner dat ls niet mogelijk! bracht zij er heesch en ontdaan uit. Zörner knikte tragisch. Het is de waarheid. Juffrouw Strass mann, hij is vannacht, ongeveer om twee uur, met zijn vriend in de auto van Ber- nau naar Berlijn vertrokken en toen is de auto verongelukt. Dr. Friesen was op slag dood, en zijn vriend heeft een arm en een been gebroken. Hij heeft nog een uur op de plaats des onheils gelegen, omdat er niemand voorbij kwam: pas te gen drie uur zijn zij gevonden. De vriend van Dr. Friesen heeft zelf gereden, hij had zijn chauffeur niet meegenomen. En bij het krieken van de dag hebben zij dsn chef de bureau uit zijn bed gehaald en het gelieele personeel bijeen getrom meld. En lk moest u gaan halen, ik heb een auto meegebracht. De zitting begint vandaag vroeg, en de chef de bureau kan geen wijs worden uit de acten, omdat hij zijn hoofd een beetje kwijt is. Lonny dwong zich tot kalmte, hoezeer de dood van Dr. Friesen haar ook getrof fen had. Het is goed, Zörner, ik kom direct; wacht beneden op mij, ik zal iniju rnoe- De Belg. N. V. Van der Graaf en Cle. Zelfregeeringstraat 4, te Brussel-Zu'-i (afdeeling: Handelsinformaties)deelt ons mede: FAILLISSEMENTEN. IN BEI.GIK. Er werden over de week, eindigend# 1-3-40 in België 20 faillissementen uit gesproken, tegenover 17 over fietzelfd# tijdperk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branch# gedurende de week 3-2"40 tot 1 -3-49. 12 diversen - 1 schoenfabrikant 1 schrijnwerker 1 beenhouwer 1 confectie 3 aannemers leaféhouder. In totaal werden 1-3-40 in België 94 gesproken tegenover tijdperk van 1939. CONCORDATEN. Van 1-1-40 tot 1-3-40 werden in België 52 aanvragen ingediend tot het bekomen van een con cordaat en 45 aanvragen gehomologeerd tegenover 45 en 28 over hetzelfde tijdperk van 1939. PROTESTEN. Over de week eindi gende 1-3-40 werden in België 1735 pro testen geregistreerd tegenover 2099 oyer hetzelfde tijdperk van 1939. Var. 1-1-40 tot 1-3-40 werden in Bel- gie 12.876 protesten geregistreerd tegen over 20.136 over hetzelfde tijdperk vad het vorige Jaar. er van 1-1-40 tot faillissementen ult- 126 over hetzelfd# 1 Maart. Te 11 u„ voor den h. Ver- schoore, Hoofdingr.-Bestr. -van Bruggea en Wegen te Oostende. Langestraat, 69 weren van den aanwas op de kielbank van den linkeroever der havengeul vaa NIEUWPOORT en van het leveren vaa wekkrachten voor het uitvoeren van spul bewerkingen aan de sluis der vlotkom ia deze stad. VAN CRAEYNEST L.. Kokstraat 67, Nieuwpoort, 10.800 fr. en 900 fr. (werk krachten). der even op de hoogte brengen, Lonny ging met een bleek gezicht naar binnen. Haastig vertelde zij wat er ge beurd was. Ik moet direct naar kantoor. Tot ziens, mama lk dank u voor uw goed heid. Hiermede verliet zij het vertrek, nam op de gang haastig haar hoed en mantel en snelde de trap af. Toen de majoor blnnekwam, verteld# zijn vrouw hem direct wat er gebeurd was. Maar toen gebruikte zij Dr. Friesen# dood als voorwendsel voor haar veran dering van front. Beste Botho, de dood van Dr. Frie sen bewijst mij weer eens, hoe weinig wij tegen het noodlot vermogen. Deze gezon de, krachtige man ls plotseling ln d# bloei van zijn leven weggerukt geworden. Ik ben er geheel van streek van. De majoor verkruimelde lusteloos zijn broodje. Hij had ook slecht geslapen. Een diepe zucht ontsnapte zijn borst. Dan heeft een hoogere macht je lie velingsplan ln de war gestuurd. Hermine, sprak hij. en het klonk als een geheime genoegdoening. Zij vatte met een bijzonder bemlnlljls lachje zijn hand. Herinner mij niet meer aan dl# dwaasheid, Botho, Ik moet je bekennen, dat ik deze nacht, die ik slapeloos door bracht. die plannen heb laten varen. Ik heb er reeds met Lonny over gesproken, weet je, ik kon het niet verdragen, om Lonny*# geluk te verstoren. Ik houd veel meer van het kind, dan ik tot nu toe zelf wist. En Lutz Hennersberg i3 zoo'n dege lijke, nobele man, dat hét mij ook om hem speet. En of hij nu ook slecht# chauffeur of wat ook is. hij ls en blijft toch Baron Lutz von Hennersberg. Kort ea goed, Botho, ik kon het niet langer over mijn hart krijgen, om die twee ongeluk kig te maken. Het mag gaan zoo het wil, de lieve God zal ons helpen, als wij lie# onze er toe bijdragen. Ik heb Lonny be loofd, om je te verzoeken Je toestemming alsnog te geven. (Nadruk verboden) 3 f» ferrojfttj.

De Halle (1925-1940) | 1940 | | pagina 7