Wij willen van geen bedevaart naar den Ijzer in minder waardigheid, tegen den geest der Grote Doden- De vernieuwde raad van de bedevaarten naar de graven van den Ijzer, vroeg den 14n Juni 1946 aan den Burgemeester te Kaaskerke, gemeente op wier grondgebied de IJzertoren ligt, of dit jaar de traditionele 3" Zondag van Augustus een bede vaart naar het puin van het Kruis mocht plaats grijpen. De raad lei er de nadruk op, dat deze dag insgelijks de hoogdag was, die vele Vlaamse a-politieke verenigingen, naar jarenlange gewoonte vrij hielden, voor de plechtigheden van hulde en pieteit aan de gesneuvelden van 1914-’18. Wij weten echter dat sedert langen tijd, enkele nationale oudstrijders van Diksmuide, die nooit van de kleinzieligheid Van een bepaalde plaatse lijke partijpolitiek ontgroeiden en op wier bekrom pen patriotische drift de IJzertoren, zelfs met de graven van de schone doden maar vooral met zijn Vlaams karakter inwerkte als het rode doek op een razende stier, en die zich publiek verheugden toen het vandalisme der dynamitering voltrokken werd, wij weten dat deze nieuwe helden reeds lang voorgenomen hadden alles in het werk te stellen om de Vlamingen die een hernieuwden en vader- landslievenden, maar steeds Vlaamsen geest van de bedevaarten hooghielden, te dwarsbomen. Voor den oorlog hadden zij reeds enkele proef nemingen gedaan om naar hun gedachten een of andere vaderlandse plechtigheid op touw te zetten. Hun fiasco werd iedere maal groter. Ditmaal hebben zij de fransen ter hulpgeroepen, om ergens een monument te onthullen. Vermits de geschiedenis van 1940, ons weinig, zelfs zeer weinig geleerd heeft over de heldendaden van het Franse leger, en leedvermaak is verre van ons zullen de meeste bewoners van ons land voorzeker ook bitter weinig af weten van de krijgs daden van dit regiment. te verbieden die aan de misbruiken van het verle den herinneren; in één woord, ik verbind mij het nodige te doen om aan de betoging van 28 April een waardig en patriotisch karakter te geven.» De raad van beheer, uit naam van zijn vlaamse meerderheidsmentaliteit voelt het als kleinerend voor zijn Vlaams volksgevoel en vQor zijn Vlaamse vaderlandsliefde aan, dat de Vlaamse Leeuwen vlag en het liedde Vlaamse Leeuw maar betrouw baar en smetteloos zouden zijn wanneer zij een soort van loutering door de aanwezigheid van de Belgische Driekleur of het Vaderlands Lied zouden ondergaan dan wanneer zulks niet gebeurt tegen over allerlei partij manifestaties achter vlaggen en liederen met internationale betekenis. De Vlaamse leeuwenvlag is een nationale vlag het lied: de Vlaamse Leeuw is een nationaal lied. Het knechtschap en het misbruik dat de Duitse bezetter aan deze symbolen oplegde groeide tot een hardnekkig onbedwongen Vlaams en vaderlands lievend verzet uit. Onder een regime van democratische vrijheid moeten de gezagdragers van de Belgische Staat verstandiger en fijnzinniger zijn, om te voorko men dat geen tegenstelling tussen de Vlaamse en de Belgische vlag geboren worde. De raad van beheer wordt rechtskundig voorge licht om de hangende vraagstukken en werkzaam heden tot een goed einde te brengen. De raad in overleg met de a-politieke verenigin gen legde den traditionelen 3n Zondag van Augustus vast, om opnieuw de bedevaarten in 4e richten. Bij de interpellatie betreffende de onteigening van den IJzertoren in den Senaat erkende de heer Buisseret, Minister van Binnenlandse Zaken, uit drukkelijk dat: 1. het eigendomsrecht aan deze raad, behoorde. Hij zei: deze gronden van den IJzertoren beho ren aan een vereniging zonder winstgevend doel. 2. het monument niet onder sekwester staat. Hij zeimen zou die begraafplaats onder sekwester hebben kunnen stellen, hetgeen kwetsend ware geweest. De raad van beheer had reeds klacht neergelegd bij den Prokureur des Konings tegen de aansla gen; hij tekende bij den Minister verzet aan, tegen de ontworpen onteigening; hij vroeg om gehoord te worden bij den Eerste Minister en bij den Prins Regent, ten einde het eigendomsrecht te verdedi gen, hij zal het juridiek doen bepleiten. In deze actie wordt de raad gesteund door vele a-politieke verenigingen waarvoor hij hen dank baar blijft. De Vlaamse dagbladen echter, op één uitzonde ring na, nl. Het Handelsblad van Antwerpen, en waarvoor het blad oprecht gedankt wordt, namen onze mededelingen en berichten niet op. De andere bladen die over alles en nog wat konden schrij ven, behalve over onze werking, spanden zich in voor een ander comité dat door zijn stichting den schijn verwekte of de statutair bezittende ver eniging verdwijnen moest, en het op een aanslag min of meer tegen de wettelijkheid niet aankwam een comité dat de vraag om de werking te coördi neren nog niet, beantwoordde en dat door den schijn van tweedracht onder de Vlamingen, de verdedigingtegen de officiële aanslagen met ver warring verzwakte. Dit comité heeft kpnnen ervaren hoe de Vla mingen diep getroffen werden door de rovende hand die de regering naar den IJzertoren uit steekt. Dit comité moest bedenken dat het zelf voor den opbouw van den toren niets vermocht, vermits het wettig eigendomsrecht vaststondtenzij hier ook de bedoelingen niet duidelijk waren. Een ontvreemding onder welk motief of onder welken vorm ook, zou mettertijd de sporen van roof vertoond hebben en de geest 'van het Kruis en de toekomst van de bedevaarten zouden in verbittering ontaard zijn. De huidige raad van beheer heeft de medewer king van niemand afgewezen hiervoor zullen de Vlaamse a-politieke verenigingen gaarnegetuigen. Er wordt gezeid in het parlement dat de huidige raad van beheer niet representatief genoeg is. Een paar vraagjes: Wat is representatief genoeg zijn Is een politieker (het was een volksvertegen woordiger die sprak) representatief genoeg? In zijn bescheidenheid heeft de raad van beheer om beterswil gezwegen en uit bescheidenheid, om representatief te zijn, deed hij beroep buiten de partijpolitiek op alle Vlaamse verenigingen van goeden wil. Hij zal niet versagen En daarom zal bij gelegenheid dit blad De IJzertoren» als tijdin gen van de vereniging de werking bekend maken, de gedragslijn voorleggen, metéén woord, voor de Vlamingen rekenschap geven dat het erf goed van de helden van den Ijzer, waardig verde digd en bewaard wordt. fZie vervolg onderaan volgende kolom) V {zie vervolg derde bladzijde)

De IJzertoren (1946) | 1946 | | pagina 2