VLAMINGEN OP ONZEN TRADITIONELEN 18 AUGUSTUS - DE BEDEVAART VAN N.S.B. ZONDAG, Geen Bedevaart in minder waardigheid a De M.Z.W. bedevaart naar de graven van den Ijzer is eigenaar van IJzergrond en IJzertoren. Minister Buisseret bevestigde dit ook in de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Het is dus alleen de M.Z.W. die iets kan doen voor de heroprichting van het IJzergedenkteken. Het is dus alleen de M.Z.W. die bedevaarten kan inrichten naar den Ijzergrond. Geldinzamelingen werden gedaan? Inschrijvingen werden geopend, feesten werden gegeven en spon taan hebt U bijgedragen om onzen IJzertoren te doen herrijzen in de IJzervlakte. Hebt U zich al verzekerd of uw bijdrage, of uw geld ter bestemming kwam? Zo niet talmt daar niet langer mee! te spreken en kloeg alzo ’t was dit verraad dat telken- De foto's in de verschillende bladen verschenen, be wijzen ten ander dat er van massa geen spraak was. En wij trekken hetzelfde besluit als het Handelsblad van 20 ‘Augustus 1946. Wij herhalen, wij geven hetgeen zich zondag te Diks- muide heeft voorgedaan liever geen naam. Trouwens het veroordeelt zichzelf. Maak een vergelijk met wat die zelfde dag vroeger was en wat er thans spijts de ge voerde campagne nog van overschiet. Men houde er rekening mede Ons Vlaamse Volk voelt diep, valt zwaar en vergeet niet licht. De betoging van den Nationalen Strijdersbond op Zondag 11. te Diksmuide is verlopen zoals wij het voor zien hadden... en ook zoals ze bedoeld was... in tact loze onwelvoeglijkheid tegenover de Vlamingen. De Nationale Strijdersbond is zijn Anti-Vlaamse tra ditie getrouw gebleven. Van den tijd dat zijn leden wer den opgetrommeld om te'betogen tegen de oprichting van een Vlaamse Universitèit tot op heden loopt een rechte lijn. Dit is de aanhef op de voorpagina van Het Volk op 20 Augustus 1940. Dit hadden wij gerust kunnen schrijven daags vóór de bedevaart en ook jaren terug De benaming zelf van de betoging Eerherstel was reeds genoeg. -Het ging er niet om eerherstel tegen het dynamiteren. van de graven van helden uit den oorlog '14-T8, het ging er om de anti-Vlaamse hetze. Het Vlaamse volk mag zijn helden niet huldigen, want dat is ant -Belgisch. of liever het Vlaamse volk mag zijn Vlaams-zijn niet tot uiting brengen, want dat is anti-Belgisch in-de ogen van N.S.B. en van de Vla- mingenhafers en helaas ook van zekere zogezegde Vla mingen, die moeten doen vergeten wat ze vroeger deden en willen verbranden wat ze eens aanbeden hebben.. Dat de vroegere bedevaarten tegen of met miskenning van de Waalse oudstrijders gehouden werden is een grote leugen. Telkens waren er delegaties van Waalse Oudstrijders op de Ijzerbedevaarten. Maar dat Vlaanderen zijn doden huldigt, dat kunnen sommige mensen niet slikken, wij kunnen heel goed be grijpen dat b.v. de Walen hun Ardeense Jagers en Grenswachters zouden huldigen in het teken van hun Waalse volksgemeenschap alhoewel er in die regimenten ook Vlamingen waren. Een der sprekers vond het goed nog eens over de overlopers van den oorlog ’14-’18 het Vlaams verraad aan, en jare door de honderdduizenden bedevaarders verheerlijkt werd. Waarom zegde die heer niet dat het Waals le gioen lang vóór het Vlaams legioen naar het Oostfront trok en dat er procentsgewijze meer Walen dan Vlamin gen naar het Oostfront trokken en collaboreerden met den vijand, waarom sprak hij niet van Generaal Char don, (Majoor Hellebaut en consoorten? Maar laat ons daarover geen tijd verspillen, die heren zijn hét werke lijk niet waard. Wat de betoging zelf betreft, ware het zeker interes sant te weten of de heer Burgemeester van Kaaskerke ook op voorhand den tekst der spreekbeurten opeischte en of deze voorafgaandelijk goedgekeurd werden door de hogere overheid (dhr Minister»), dat zou zeker een bewijs te meer zijn van het edelmoedig begrijpen van regeringswege. Wij die gewoon zijn aan het stelsel van twee maten en twee gewichten, durven er aan twijfelen of de mani festanten die teksten moesten inleveren, en willen dan voorlopig nog zoveel krediet geven aan de regerings personen. De heren van N.S.B. en hun trawanten zullen nu wel klaar gezien hebben, en als de officiële tellers van Minis ter Buisseret aanwezig waren, zou het heel interessant zijn eens te mogen vernemen hoeveel betogers er waren. Een ooggetuige verklaarde ons dat er niet eens 3.000 man waren, en de spreker kondigde wel aan dat al de speciale treinen binnengelopen waren en men nu kon ver trekken met den optocht (anderhalf uur na den vastge- stelden tijd), maar het schijnt der er zelfs geen enkele speciale trein was ingelegd! Hieronder het antwoord van den Burgemeester te Kaaskerke, als gevolg op onze vraag van 14 Juni 1946,. om dit jaar op den traditionelen 3“ Zondag een bede vaart naar het puin van het IJzerkruis in te richten. Provincie WEST VLAANDEREN Arrondissement Diksmuide Gemeente KAASKERKE Kaaskerke, den 3 Juli 1946. Mijnheer de Beheerder-Afgevaardigde, Als gevolg aan Uw schrijven van 14 Juni jl. zijn wij zo vrij Ued. kenbaar te maken dat reeds toelating is verleend om op 18 Oogst op de gemeente zekere plech tigheden te houden in samenhang met de onthulling te Diksmuide van een gedenksteen voor de gesneuvelde soldaten van het 241. Rt Voetvolk van het Franse Leger in Mei 1940. Den Zondag daarop 't zij den S25 Oogst 1946, kan Ued. de gevraagde toelating verleend worden, op voor waarde ons volledig programma der' plechtigheden worde overgemaakt alsook de namen der sprekers en medede lingen van den volledigen tekst der redevoeringen. Dit alles zal voor kennisgeving aan de Hogere Over heid overgemaakt worden die voor verdere toelating zal gevraagd worden. Aanvaard Mijnheer de Beheerder, de verzekering- onzer gevoelens van hoogachting. De Burgemeester, Aan den Heer E. CLOTTENS, Beheerder-afgevaar- digde Bedevaarten naar de Graven van den Ijzer - BRUSSEL.

De IJzertoren (1946) | 1946 | | pagina 5