Het Gerechtelijk Onderzoek Onze Inschrijvingslijst De IJzertoren AAN ONZE LEZERS DE IJZERTOREN het daarachter L. staat het zogezegde onderzoek? zal bij naar de Graven van den Ijzer, Emiel Jacqmainlaan, 124, Brussel. Gij waart de blonde baak voor wie de stormen tarten, o Kruise van mijn land, gegroeid uit offerbloed. We voelden in uw steen het kloppen onzer harten en legden in uw 'graf het zaad van onzen moed. Gij leerdet ons de leus -wat God U heeft gegeven schenkt het aan Hem terug, uit liefde tot uw land. Hij, die zijn land bemint, kan om geen leven geven en wie uit liefde sterft, wordt zaadknop in het zand. O Kmise van mijn land I Thans puin op dode helden Hooit sloeg men in ons hart een breedre en diepre wond; nooit droegen zwaarder rouw de Vlaamse IJzërvelden, doch nooit ook bloeide als thans, ’t gebed op onzen [mond. En waar gebeden wordt, daar kan geen hinder slagen, Een geest met hoop vervult kan nooit ontmoedigd zijn, Wie op de oogsten hoopt moet daden in zich dragen en wie in daden leeft baart moed in elke pijn. Zo schenkt uw puinhoop weer wat nooit uw beeld kan [schenken Een nieuwgeboren drang tot nieuwe grote daad. Weer rijst guit onzen grond en zal uw leus ons wenken, en leren hoe een volk ter eeuwige beevaart gaat. 28-3-46. Karei Dekandelaere. •Nog steeds is het onderzoek aan gang, en ook hef 'opsporen van de grafschenners. De dynamitering werd gedaan door specialisten, zo werd verklaard in de Kamer van Volksvertegenwoor digers. 'Men "heeft Verschillende sporen gevolgd, maar niets gevonden. Wij zeggen de misdaad werd bedreven door technie- kers, hoeveel techniekers zijn er in België die over de nodige hoeveelheid dynamiet kunnen beschikken, die tijd te over hadden, en in de gelegenheid waren te Diks muide die grafschennis te plegen? Wil of durf of mag men de schuldigen niet aan houden? Hoe ver Hartelijken dank aan de personen die onzen oproep tot steun zo m:ld hebben beantwoord. Onze plaatsruimte is te beperkt om de lijst te publiceren. Wij zullen achter af wel publiek rekenschap geven van het beheer en het gebruik der gelden. Onze maatschappij is wettelijk samengesteld en dan ook tot den laatsten centiem rechtvaardigen. Achtbare lezer, stel niet uit, stort heden nog uw drage oponze postrekening n1' 94.660, 'Bedevaart 1 Enkele afmetingen en data Een kunstcommissie, onder wie wijlen Aüg. Vermey- len, bekroondehet plan van den Kruistoren, gemaakt door de gebroeders architecten Van Averbeke. De gebroeders De Tandt, ondernemers,, bouwden den toren onder ‘toezicht van ingenieur De Bondt, IJ. De toren was ruim 50 m. hoog eri bood een prachtig uitzicht over het slagveld aan den Ijzer. Van Nieuw- poort tot leper. De Vlaamse Toeristenbond had op den top een orientatie-tafel aangebracht. Het Kruis steunde op 85 betonpalen in den moeras-, grond ingeheid. De eerste steen werd gelegd den 2n Juni 1928; de laatste den 12n October 1929. In den toren hingen twee, panelen Amnestie en Vloek aan den oorlog Onder den toren lag de crypte 34 meter doorsnee en 100 meter rondgang electrisch sober verlicht. Dit mausoleum was de ingetogen rustplaats van Renaat De Rudder Joe English, de gebroeders Van Raemdonck, Fr. Van der Linden, F. Deprez, Fr. Kusters, B. Wil lems, J. De Wilde. De toegangspoort droeg de woorden hier liggen hun lijken als zaden in ’t zand; hoop op den oogst, o Vlaanderland 1 De doorboordeChristus van Nieuwpoort stond in de Crypte, tegenover den toegang. Bovendien werden in de crypte bewaard, geredde zerkjes en brokstukken, photo’s, het testament van L. de Boninge en allerhande herinneringen. De wanden der Crypte waren bekleed met duizenden en duizenden namen/ per gemeente gerangschikt, van gesneuvelden uit den oorlog 1914-18. In den oorlog 1940. werd de toren door een obus door boord; deze schade werd onder den oorlog hersteld. De eerste daad van banditisme, na de bevrijding ge beurde in den nacht van 16 Juni 1945. De tweede daad van banditisme, in den nacht van 15 op 16 Maart 1946. Wij mochten veel brieven met sympathiebetuigen ont vangen, en konden vaststellen dat dé massa der Vlaams- voelende bevolking bij ons staat en ons zal steunen in onzen strijd. De Vlamingen zijn verbitterd om wat gebeurde te Diksmuide, en zij willen dat recht geschiede en menen dat dit alleen kan geschieden door het herstellen van het IJzerkruis. HetIJzerkruis was voor hen meer dan een gedenk teken van ijzer en steen, het was voor hen een verheer lijking aan Vlamingen die het hoogste offer brachten om het mogelijk te maken Vlaanderen en het Vlaamse Volk tot zijn volledige ontplooiing te laten komen en er van te maken, een groot, schoon- en edel volk! Deze gedachte moet bewaard blijven en intenser nog worden aangekweekt bij de jeugd en in onzen huiskring. De tekening op de voorpagina is een synthese van den strijd aan den Ijzer, strijd die wij hoopten te zijn afge sloten. Wij moesten helaas vaststellen dat het niet waar is! De tekening geeft weer de beruchte blok van Merkem met de woorden Hier ons bloed, wanneer ons recht daarachter een van de geschonden zerkjes van het kerk hof te Oeren, met de dichtgecimenteerde letters, die daar na terug met verf werden aangebracht, en daarachter de IJzertoren. Deze tekening met in de woonkamer van elk Vlaming te vinden zijn; de kinderen en de nakomeligen moeten steeds dit beeld voor ogen hebben om hun te herinneren aan die glorievolle periode van den Vlaamsen strijd. Kunstfoto’s van deze tekening zijn te bekomen op ons secretariaat. Groot 24 x 18 aan 25 fr. 5 fr. verzendingskosten. Groot 30 x 24 aan 50 fr. 5 fr. verzendingskosten. Vlamingen, bestelt deze foto’s, maakt er propaganda voor, in elke woning in Vlaanderen moet zo’n foto prij ken, het symbool dat men heeft willen vernietigen te 'Diksmuide moet in egn schrijnender vorm op tienduizen den exemplaren over heel Vlaanderen tronen in onze huiskamers, als voortdurende aanklacht tegen het onbe- -grip van epggeestige politiekers en Vlamingenhaters.

De IJzertoren (1946) | 1946 | | pagina 6