H) JU OP 500 EXEMPLAREN. KUNST- EN LETTERNIEUWS. Zondag 18 Juli 1880. 5 centiemen het nummer. lste Jaar N° 26. I yj PEïjSG a yV EEKÖLAD, DE KUNSTBODE VAN IJPEREN, verschijnt den Zaterdag avond; men abonneert zich bij Charles Deweerdt, drukker, Rijselstraat, 59, IJperen. Do prijs van het abonnement is fr. 2-50 voor stad. fr. 3-00 voor geheel het land. Alle artikelen, verslagen of mededeelingen moeten vrachtvrij aan het bovengemelde adres gezonden worden. Aankondigingen den regel 5 centiemen. Reklamen den regel 15 centiemen. Insertien bij akkoord aan geringen prijs. Breydel in het Eksterbosch. Getoonzet door M. Erg. Cuvetier. I. Komen. P.-P. Dexys. Hendrik Groenlandthistorische schets uit de ijzingwekkende jaren veertig, door P.-P. Dexys, hoofdonderwijzer te Komen. Roeselare. De Brau- were-Stock en zoon, in- 12°, 59 bl. Prijs 60 c. Ziehier een klein, maar niet onbelangrijk verhaal, ontleend aan de dagen van rouw en beproeving, toen Vlaanderen door't verval zijner eeuwenoude nijver heid en door de mislukking der aardappelen schier de eenige spijs der handwerkersZoo feVfweid ge teisterd. Het tafereel der volksellende isgJ^geschetst: hetleed derschamele armen van Vlaanderen op aangrij pende wijze uiteengezet en het liefdeverhaal, welk de schrijver er tusschen gevlochten heeft, recht aandoen lijk. Het ofliciëele stuk betrekkelijk de heropbeuring van Vlaanderen hadden wij echter liefst geheel op het einde gezien, als er geene spraak meer was van de fa milie Groenlandt en Leonora, hetzij als bijlage, hetzij in nota tusschen het verhaal gevlochten, komt het zonderling voor, want hoewel de titel van het werkje luidthistorische schets, is en blijft Hendrik Groen landt toch eene novelle waarin officiëele akten den indruk, dien het werk der verbeelding maakt, vermin deren moet. Wij kunnen den jeugdigen schrijver geenen lof ge noeg geven voor zijne vlijt en de moeite, weike hij zich geei't om. eene. goede taal te schrijven. Niet min dan drie andere novellen staan op den omslag reeds aange- (Een sein schalt door het bosch.) Wat wekt mij uit mijn droom Wat gallemt door 't gebladert t 't Is mooglijks een spioen, die rond ons leger waart, UI' wel liet vuig gebroed dat ginds reeds op ons nadert En, liunkrend naar ons bloed, zich vóór den boschzoom schaart Ahwreed en laf gespuis, gij hebt uw wraak voltrokken Op eene zwakke vrouw, wier Zoon zich vlaming noemt: Omdat die zoon zijn hart voor vlaandrenland voelt schokken. Omdat hij tot den dood uw slavenjok verdoemt! II. (Het sein schalt nogmaals). Maar hoeliet is het sein liet wraaksein van den Deken. Dat gallemt door het boschbij Godhet uur breekt aan Het uur der bloedge wraak, waar wij de kluisters breken, In welke men zoo snood ons Vlaanderen wou slaan III. O! duurbaar vadrenland, gewijde grond der vaderen. Men zou u kluisterts smeén Men wou den vrijheidsglocd Versmachten in ons hartJa spottend durft men naderen Vertredend wet en recht, ons hoonend tot in 'tbloed Maar 'tvrijheidsuur is daar! Ja, snood gebroed van walen. Ik zweer het op mijn bijl: Voor 't daglicht dat in pracht Haast rijzen gaat aan 't Oost, ter zee zal wederdalen, Ligt gij of 'k ben een lijk reeds in uw bloed versmacht IV. Bede. O! goede God, gij kent het bitter lijden, Waaronder 't trouwe Vlaandren ligt versmacht! Gij weet dat wij voor recht en vrijheid strijden En voor.'t bestaan van ons bedreigd geslacht! Ik smeek u bij het bloed van mijne moeder, Verlos ons uit de wreede dwinglandij Verleen ons kloeken moedwees ons behoeder. En vóór een dag verstrijk is Vlaandren vrij V. (Het sein wordt allerwegen herhaald. De Bruggelingen staan op om 't Eksterbosch te verlaten). De klaroenen schallen!... En, om aan te vallen Staan wij hondertallen Den goeden dag in hand T vurig bloed gaat stroomen, Uit het modder droomen? Niemand moge schromen Vooruit voor Vlaandrenland Op dus maceklieren! Scheurt als woede gieren Prankrijks soldenieren En wat gij vijands vindt! Neeringen en gilden! Rukt u op als wilden Brijzelt lansen, schilden Voor Vlaandren Schild en Vrind."

De Kunstbode (1880-1883) | 1880 | | pagina 1