I CHRÖNIQUE LOCALE. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. Msm 3" MB IV r ï\V 'i I i: - Keos en Roosje, tot bij acht dagen, gij zijt te laat toe gekomen. Ville d'Ypres.— Conseil Communal I.e Conseil, dans sa séance du 16 cl, a désigné comme membres de la Commission des fètes pour la Thuyndag: MM. Cornette, Brunfaut Aug. et Beaucourt, sous la présidence de M. Ie Bourgmestre. Par arrêté royal du 20 Avril, 1'adjudant sous-officier Bourgeois, du 2e chasseurs a cheval, détaché a l'école d'équiiation, est nommó sous-lieutenant adjudant de place de 3e classe. Loterie Nationale. Numéros gagnants vendus au bureau de la poste d'Ypres. 154,304, 284,054, 284,119, 541,942, 613,821, 613,922, 613,966, 887980. Garnizoen. Het le Linie Regiment, in garnizoen binnen onze stad, is gister morgend ten 6 ure met bij zondere trein naar het kamp van Beverloo vertrokken, alwaar het eene maand zal verblijven en vervolgens in onze stad terugkomen zal. vond de barreelwachter verminkte lijk van het Maandag, 16 April, is de genaamde Marie Vanover- schelde, beter gekend onder de benaming van Miete Kruisgebed oud 72 jaren, ongehuwd, door den trein van IJperen naar Roeselaere, nabij de Rijselpoort over reden geworden. De dood is oogenblikkelijk geweest. Ziehier in welke omstandigheden dit ongeluk voor gevallen is. Omtrent 6 1/2 uren 's avonds, Marie Vanoverschelde, die men veronderstelde eenigzins haar verstand te mis sen, begaf zich in het huis van den barreelwachter, ten einde dezes vrouw te spreken. Zij verliet het huisje op het oogenblik dat de trein naar Roeselaere in volle vlucht aankwam. De barreelwachter, aan zijnen post, de oogen naar het konvoi gekeerd, liad de vrouw niet bemerkt. Zij werd door het locomotief tot 9 meters vooruit op den weg gesleept. Nadat de trein voorbij was, langs den weg het schrikkelijk ongelukkig slachtoffer. I3e overblijfsels van Marie Vanoverschelde zijn ter stond naar het gasthuis gedragen en donderdag ter aarde besteld geworden. Vijf millioen. De koning geeft aan zijne dochter Stefanie eene huwelijksgift niet van twee millioen fr. maar van twee millioen oostenrijksche gulden, 't is te zeggen van vijf miljoen frank. Dat zal evenwel later aan de prinses op haar erfdeel afgehouden worden. Men zegt dat de koning het domein van Ardennen, Antwerpen voor eenigen tijd verlaten en zich van het huis van Margareta verwijderen juist op het oogenblik, dat hij er zoo geern eiken uit- en inkomenden zou af gespied hebben. Eeuwig en smartelijk scheen hem deze verwijde ring, doch legde hij zich op zijne zaken toe, en alles liep af tot zijns meesters voordeel en tevredenheid. In 't begin der vierde week kwam hij in de ouder lijke hut terug. Het was tegen den avond; zijne vergenoegde moeder stak het vuur op, goot olie in de lamp, en zette hem weldra zijn lievelings gerecht vóór. Wanneer hij, hoe weinig het hem ook in den zin stond, en hare nieuws gierigheid en moederlijke belangstelling voldaan had, begon zij onverpoosd te vertellen, van alles wat sinds zijn vertrek in de beurt was voorgevallen. Op eens begon zijGij kent het huis van den rijken De Brindt, niet waar Gij kunt het van op uw werk zienQuinten, die tot hier toe met het hoofd ne- dergebogen op zijnen stoel had neder gezeten, schoot zich recht, en staarde zijne moeder aan zonder te ant- worden. Het is toch recht over uwen winkel, meen ik Quinten knikte en zonk in zijne vorige houding terug.» Welnu, gij moet den ouden schilder's schoone dochter wel kennen, Quinten schudde het hoofd het ware hem onmogelijk geweest te antwoorden. Kent gij haar niet hernam de moeder, Maar aan prins Baudewijn, zoon van den graaf van Vlaan deren, heeft bezet, omdat het familiegoed in het land zou blijven, Verjaardag'. Aan de Meuse wordt uit Brussel geschreven dat het gouvernement besloten heeft plech tig den vijftigsten verjaardag te vieren van de troonbe klimming van Leopold I, op Donderdag 21 Juli aan staande. Ter dier gelegenheid zal de cantate uitgevoerd wor den, welke door Limnander gecomponeerd werd, voor do feesten, welke plaats hadden, ter gelegenheid van de meerderjarigheid van Leopold II. Inschrijvingslijst. De Etoile Beige sluit de inschrijvingslijst door haar geopend ten voordeele der overstroomden van Belgie de opbrengst beloopt het hoog cijfer van 168,609 fr. 12 c. Nooit heeft in Belgie een dagblad zulke belangrijke som kunnen bijeenkrijgen voor een liefdadig werk. Duivenprij skampEen duivenliefhebber van Brussel heeft dezer dagen bij notariëele acte eene beurs gesticht, ten kapitale van 20,000 fr. en waarvan de jaarlijksche inkomsten, hetzij 1,000 fr., moeten besteed worden voor den eereprijs van een nationalen duiven- prijskamp te Brussel in te richten. Paardenloopstrijden. Ziehier eenige datums van paardenloopstrijden voor het aanstaande jaarge tijde Ledeberg, 18 AprilBrussel, 15, 22 en 26 Mei Spa, 26 Juni en 2, 5, 7 Juli Gent 10 en 12 juliDein- ze, 26 JuliWaregem, 30 Augusti, Visch. De verledene week zijn in de mijn te Oostende 3,767 manden visch verkocht, voortkomende van 165 vangsten, eene opbrengst doende van 53,848 fr. Gedurende de maand Maart heeft de zeevischvangst voorde oostendsche mijn opgebracht fr. 282,919,35c. Het maken van Margarine- of Kunstboter. Sedert jaren heeft eene nieuwe nijverheid, diegene van het maken van kunstboter, groote ontwikkeling verkregen, voornamelijk in Holland. Dit land fabri- keert tegenwoordig wekelijks meer dan 2 millioen kilos margarineboter. Ziehier hoe men die boter maakt. De aanduidingen werden gegeven door den heer P. Van de Voorde van Laken. Het ossevet of schaapvet, in bruten toestand roet genaamd, bestaat uit drie hoofdstoffen ongeveer 60 °/0 margarine, 30 stearine of zuivere talkstof en 5 oleïne of oliestof. Om de margarine uit het roet te trekken doet men het smelten in het water bad op eene temperatuur van 40 graden men doet het roet vervolgens in doeken, die men den eenen op den anderen plaatst op eene tafel van eene hijdraulieke pers, hebbende eene drukking van 5000 kilos. Door de persing loopt de margarine er uit en de stearine blijft in de doeken. Deze margarine wordt gebruikt in de fabrikeering van margarineboter, doch daar zij geenszins den smaak der boter heeft, smelt men op nieuw de margarine in het waterbad op eene temperatuur van 40°, en in eene karn, insgelijks verwarmd met het waterbad, waarin men zuivere melk heeft gedaan, doet men eene zekere hoeveelheid margarine doch daar de margarine met de melk eene te brokkelige boter geeft, voegt men er eene zekere hoeveelheid aardnotenolie bij, en om er de boterkleur aan te geven, voegt men er eene zekere hoeveelheid boterkleursel van dr. Hansen, van Kopen hagen, bij. Dit kleursel is niet schadelijk, integendeel, het is beter dan wortelsap, oker, rokoe, tegenwoordig gebruikt door sommige boeren om hunne boter te kleu ren. Het kleursel van dr. Hansen behoudt den smaak der boter. Men karnt dan gedurende 45 minuten met ge moet haar toch zien uit en ingaan of aan het venster zitten Waartoe dat alles vloog de zoon op, wat wilt gij met uwe vragen Nu, nu, gij moet daarom niet bitsig worden "zei de moeder, terwijl zij haren bril in het groot gebeden boek legde, waarin haar Quinten in zijn kinderjaren, zoo geern printjes had gezocht. Wanneer men een woord spreekt gij behoeft daarom seffens aan geen achterklap of vuiltongerij te denken. Hetgeen ik ge hoord heb, mag ik met aller eer houden staan. En wat hebt gij dan gehoord riep Quinten nog heviger uit, Zeg op, vertel Neen, mijn kind, neen wanneer daarom twist tusschen ons beide moest ontstaan, zal ik liever van den ganschen dag'niets zeggen, en zoo sprakeloos blij ven als een visch. En ook wat scheelt het ons, wat rijke en voorname lieden doen, die zich om ons toch ook niet bekommeren. Quinten loosde een diepe zucht. Men zegt dat het een schoon en deugzaam meisje is, die daarbij een schoonen stuiver geld te verwachten heeft. Het is niet te verwonderen, dat het haar aan geen vrijers ontbreekt. Ik veronderstel het slechts zoo, hernam de moe der; misschien is het maar ijdel gezwets, men hoort van alles zeggen. (Wordt voortgezet groote snelheid, en na die bewerking laat men alles uitloopen in eenen kelder met wit marmeren vloer om het stijf worden-te verhaasten. Eens gesteven, doet men de zelfstandigheid onder cylinders gaan die door hunne sterke persing haar zuivert van alle vreemde stoffen na deze bewerking zout men en doet men in tonnen of kistjes voor de verzending. Tot hiertoe is de fabrikeering goed, doch daar het winstbejag vindingrijk is, mengelt men die kunstboter met bloem, zoogenaamde siropen, enz.; maar wat erger mag heeten, is dat men de natuurlijke boter daarmede vervalscht. Kooplieden en zelfs sommige boeren men gen bij hunne boter kunstboter. Dat is een strarbaar bedrog, dat een groot nadeel zal doen aan onzen han del in boter voor den uitvoer evenals voor de ver bruiking, als men er niet in gelukt het tegen te houden. Tot nu toe nam de scheikundige ontleding te veel tijd om de overtredingen vast te stellen, maar geluk- kiglijk heeft een fransch scheikundige, de heer Leune, van Parijs, een brevet van invoer gevraagd voor de uitvinding van den margarinemeter. Dit toestel is zeer eenvoudig en is gesteund op het feit dat de dichtheid der natuurlijke boter grooter is op de temperatuur van 99 graden dan diegene der andere vetstoffen op de zelfde warmte. De margarinemeter wijst 0 voor de natuurlijke boter en 100 voor het zuiver vet met onderverdeelingen van 5, 10, 15 20, 25, enz. Deze onderverdeelingen duiden dus de hoeveelheid vreemde vetstoffen aan die in de natuurlijke boter aanwezig zijn. Voorzien van dit toestel, kan de politie de hoeveel heid van het mengsel na 15 a 20 minuten vaststellen en aldus de markt van de vervalschers zuiveren. Dit nut tig toestel wordt in Frankrijk gebruikt in al de bestu ren, godshuizen, door de boterkooplieden, in de colle- giën, enz het is te hopen dat de policie onzer stad een oog zal in 't ziel houden, want gisteren nog heeft eene schaamtelooze boterverkoopster menige arme huismoe der bedrogen en onmiddelijk het hazenpad gekozen. Brugge. De heer Thérv, die als bestuurder van stadsschouwburg benoemd was, ziet er van af, omdat hij niet heeft kunnen overeenkomen met de gemeente- overheden van kortrijk, IJper en Veurne. Da voile. In een fransch geneeskundig blad leest men de volgende opmerkingen betreffende liet dragen van voiles in de koude, die voor dames zeker niet on belangrijk zijn. De voile bedekt den neus en den mond en belemmert de ademhaling. In dit saizoen haalt men meestal adem door den neus, vooral onder het loopen en in de vrije lucht, oe neus wordt door de voile ver warmd, maar een oogenblik daarna wordt hij koud door de bevrozen waterdeeltjes, die in de lucht zijn en zich aan de voile hechten. De verwarming en verkoe ling van den neus volgen elkaar dus zonder eenigen overgang op de bloedsomloop is gestremd, het gelaat wordt bleek, de neus neemt eene hoogroode tint aan, en zoo gelijkt de schoonste vrouw op een portie half frambozen- en half vanille-ijs. Bericht aan de rockers. De personen die de gewoonte hebben, van te rooken, zouden wel doen het volgende eens te overwegen Een jonge Indiaan, is te Dacotot (Vereenigde Staten) overleden, in den weinig gevorderden ouderdom van 117 jaren, zegge honderd zeventien jarenten gevol ge van het misbruik van den tabak. Dat ongelukkig kind heeft van als het 14 jaar was beginnen rooken en heeft het tot bij zijne dood niet willen laten. Als de tabak nu een vergif is, zooals nien zegt, is het toch maar een langdurig vergif, daar die Indiaan meer dan 100 jaren noodig heeft gehad, om er van te sterven: En jongen klaagde eens over zijnen broeder die des nachts de helft van zijn bed innam. En waarom? zeide zijne moeder, hij heeft immers recht op de helft van het bed Ja, moeder antwoordde de jongen, maar hij wil de helft uit het midden hebben en ver langt dat ik aan weerszijden van hem liggen zou. Men vroeg aan eenen luitnigen kwant hoe oud hij was. Ik weet het niet juist, antwoordde hij. Hoe komt dat Wel, hernam hij, ik tel mijn geld, maar mijne jaren niet, want ik weet stellig dat ik er toch geene verliezen zal en dat men ze mij niet zal ontstelen. De Bliksemafleider. Veel, ja zeer veel moest er over een honderd vijftigtal jarenin zake van natuurkunde, gedaan worden, vóór de mensch opentlijk en met goed gevolg - - met het hemelsch vuur in strijd kon treden. Dwaasheid en bijgeloof maakten zich allerlei ongerijmde voorstellin gen, en liet onkundig publiek jaagt zich nu nog vruchteloozen angst aan, en neemt zijnen toevlucht tot de bespottelijkste middelen, om m6t v 2e SÉRIE. Vrijers, ei wel, ei wel.

De Kunstbode (1880-1883) | 1881 | | pagina 2