II fr "J mmmm f STADSNIEUWS. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. v~ h! Aan den Dichter Guido Rotiers. Dijnsdag 11. kwam de genaamde Van Abeele, land bouwer te Vlamertinghe, naar de stad met wagen en peerd. De man hield stil op de Lentemarkt en verwij derde zich een oogenblik om graan te gaan halen; maar toen hij terugkeerde bemerkte hij dat zijn peerd ver dwenen was. Aanstonds werd de politie verwittigd, die zich dadelijk op zoek begaf, en donderdag morgend reeds ontdekte de agent Demerlie het gestolen peerd te Passchendaele, waar de dief het heengeleid en ver kocht had. Het is de genaamde Louis Demol, van Thourout, een oud veroordeelde, die dezen stoutmoedigen diefstal ge pleegd had. gemarck en Merckem. Men verhoopt nog andere dieven te ontdekken. Gisteren morgend hebben de agenten Demerlie en Thomas twee kerels aangehouden, die hier ter markt eene hoeveelheid kiekens, hennen en hoenders te koop stelden. Dit pluimgedierte was gestolen geweest te Lan- leven Voor haar zal ik alles doen, en ook mijne smar ten gelaten dragen Dit besluit bracht den vrede in zijn gemoed, maar deed hem terzelfder tijd ook zijne lichamelijke afmat ting gevoelen. Vermoeid en zwak, sleepte hij zich naar huis. Aan het licht, dat door een spleet van de deur schemerde, zag hij dat zijne moeder nog naar hem wachtte. Vol angst en vreugde liep zij hem te gemoetzij meende hem te bekijven, maar had er den moed niet toe, want zij zag hem afgemat en doodsbleek op de bank aan de deur neerzinken. Met bevende handen leidde zij hem naar het bed bereidde hem nog eenige verfrisschingen, en legde zich dan ook met een bekommerde ziel neder en hare sluimering was eiken oogenblik afgebroken, om te luisteren of hij sliep en hoe hij het stelde. Quinten voelde zich des morgens toch krank, echter stond hij vroeg op, en ging naar zijn werk, want als hij niet werkte, kon zijne moeder niet leven en ook wilde hij door zich zeiven overtuigd zijn, hij wilde zien en hooren wat in De Brindt's huis omgegaan was en nog omging. Zijne makkers, die hem sinds eenigen tijd niet gezien hadden, verschrikten van zijn gelaat. Zijne wangen waren ingevallen, zijne oogen van glans ont bloot, en men zag welke moeite hem elke hamerslag kostte. Het venster ging open, Margareta keek uit. Was het waarheid, was het begoocheling Zij ook scheen bleek en lijdendhet dacht Quinten, rond hare oogen een rooden rand, een spoor van vergotene tranen ie zien. Société anonyme des Coupons commerciaux Parmi lesnuméros sortis, figure le numéro 114, 385, qui vient d'être remboursé par cent francs a Monsieur Galere Lieutenant Instructeur a l'école d'équitation a Ypres. Le 9me tirage aura lieu le Dimanche 31 Juillet 1881. Loterie natonaie. Numéros gagnants vendus d'Ypres. 18966, gagnant 154304, - au bureau des postes 154464, 284054, 284119, 541942, 613797, 613821, 613966, 887980, coussin a air. paraplu ie. 2 chapeaux de paille. parapluie. 3 boites de savon. caisse de cigar es. fontaide en fer émaillé. 3 petites cannes h pêche. 2 buires en porcelaine. 12 pots de moutarde. Feesten. De oostenrijksche dagbladen bevatten het programma der feesten, welke ter gelegenheid van het huwelijk van dsn kroonprins met prinses Stephanie zullen plaats hebben Donderdag 5 Mei. Ten 4 uur des namiddags, aan komst der koninklijke familie van Belgie te Salzburg ontvangstten 6 uur, diner aanbieding van het ge schenk der dames avondfeesten. Vrijdag 6 Mei. Ten 4 uur namiddag aankomst der koninklijke familie te Weenen ontvangst door den keizer en den kroonprins in de statie ontvangst door de keizerin en het hof in het paleis van Sclioen- brunn. Voorstelling der toekomstige kroonprinses diner in den familiekring'ten 7 uur diner aan het hof. Zaterdag 7 Mei. Verhoor bij den koning en de koningin der Belgenfamiliediner bij aartshertog Karel- Lodewijk. Groot bal in den Hofburg. Zondag 8 Mei. Ten 10 1/2 uur des morgends, ont vangst van gezantschappen in Schrenbrunn ten 4 uur, familiediner en diner aan het hof. Vertrek naar den Prater, volksfeest. Maandag 9 Mei. Ten 1 uur namiddag plechtige intrede van prinses Stephanie, vertrekkende van het Theresianum en gaande naar den Hofburg. Ten 6 uur galadiner in den Hofburg. Verlichting der stad. Dinsdag 10 Mei. Huwelijksinzegening in de hof kapel ten 11 uur des morgends ontvangst in de zaal der cereinonien ten 1 uur nanoen, familiediner ten 5 uur. Vertrek der jong gehuwden naar Luxemburg. Woensdag 18 mei. Ten 9 uur des morgends, ver trek der jong gehuwden naar Pesth aankomst te Pesth Zwijgend en adem ophoudend, bezag hij haar, en nu voelde hij geene zwakheid meer, zijne ziel spiegelde in zijne blikken en deze waren op het geliefde beeld ge vestigd. Na eene wijl, keerde zij zich om, en keek naar de smis. Zij ontwaarde Quinten, die zoo even met een gloeiend ijzer voor de deur van 't werkhuis stond. Zijn oog ontmoette het hare, en hij zag ditmaal bedroog hij zich niet, een hooge bios glom op haar gansch gelaat, en de uitdrukking van een vrolijke verrassing zweefde op hare lippen. Maar zij zag hem nog eenmaal aan, eene weemoedigheid overschaduwde hare lieflijke trekken, zij keerde zich om loosde een diepen zucht, steunde den elleboog op den Vensterboord, legde het lieflijk hoofdje op hare hand, en het dacht buurman Quinten dat zij een traantje afvaagde. Wat mocht dit beteekenen Kon zij zich aan hem gelegen laten Wist zij nog dat hij op de aarde was en weende zij om den dwang, dien haar vader haar aandeed Quinten had zijn leven ten besten gegeven om een dezer vragen opgelost te zien. Hij was buiten zich zeiven en hoorde niets meer van al wat zijne makkers zegden. Maar hun gesprek werd luider, en derzelfder inhoud wekte hem uit zijne gedachten. Ziet ge, daar komt hij. Wat ziet hij er toch uit als een rechte gek Zoo opgesierd en opgepronkt Neen zeide de meesterknecht, dat is geen bruide gom voor dat vlugge, deftige meisje, dat is geen man voor Margareta, dat is eenpronkpop Wordt voortgezet.) tên 4 uur nanoen verblijf te Pesth tot 23 Mei en aan komst te Praag den 23 Mei, ten 9 uur des avonds. Verminderingen en kwijtscheldingen van straffen zullen, volgens wij vernemen, verleend worden ter gelegenhoid van het huwelijk van prinses Stephanie. Nationale Tombola. Het is de heer Fondu, van Seneffe, kassier der koolmijn van Bascoup, te Ma- riemont, die het groot lot van 100,000 fr. van de 2e se rie der National Tombola gewonnen heeft. Een der loten van 25,000 fr. der Nationale Tom bola is gewonnen door eene juffer van Chatelineau, die slechts één lot bezat. Zekere Toussaint, loodgieter te Marchienne, en die reeds eene piano en een lorgnon gewonnen had in de le serie, heeft ook een der loten van 10,000 fr., van de 2e serie gewonnen. De Nihilisten en den nieuwen Czar. Het volgend feit, dat bijna ongeloofbaar schijnt, zou bewij zen dat de oorlog begonnen is tusschen de nihilisten en den nieuwen czar Eergisteren, rond vijf ure 's mor gends, reed een gansch rijtuig groenten en andere le vensmiddelen het paleis van Gatchina binnen. Dit alles was voor de bijzondere keuken van den czar bestemd. De voerman, welke de kok goed kende, meldde zijne aankomst. Een der wachters echter ontdekte, als bij toeval, een weinig rook, dat van onder de levensmid delen uitkwam. Hij riep aanstonds om hulp; de groen ten en levensmiddelen werden van de kar genomen en men vond meer dan honderd kilos dynamiet met eene brandende lont. Yijf minuten later en het prachtige paleis zou in de lucht gesprongen zijn met den keizer, de keizerin en al hunne kinderen. De keizer heeft bevolen het geheim te houden. Wat de voerman betreft, hij heeft gezworen niet te weten hoe die stoffen daar gekomen waren. Hij zegt ook dat hij zelf de kar niet geladen had. De grootte der zon. Van dit stipje, dat wij aarde noemen, hebben onze sterrekundigen getracht te weten te komen, hoe groot het wereldlicht toch was. Vroegere wijsgeeren in Griekeland durfden beweren, dat de zon zoo groot was als de Peloponesus. En een paar honderd jaar geleden, werd nog beweerd, dat deze ster (de zon) om de aarde wentelde. Wanneer wij met getallen den afstand van de zon tot de aarde willen uitdrukken, dan heeft men geen maatstafde grootste geleerden staan hierbij stil. Wat wil het toch zeggen wanneer wij een spoor van de aarde naar de zon konden leggen en daarop eenen sneltrein lieten loopen, die zestig kilometers in 't uur aflegde, dus één kilometer in de minuut, en dat onaf gebroken, dan zoude deze trein 148 millioen minuten noodig hebben om de zon te bereiken een tijdver loop van ongeveer 266 jaren. Wanneer we in getallen komen, waarvoor de mensch in zijn voorstellingsvermogen stilstaat, is het beter dit niet te noemen, en dus een en ander maar zoo aanschouwelijk mogelijk te maken om onze nie tigheid in vergelijking met de zon, de licht en leven geefster van onze aarde, op andere wijze duidelijk te maken. Om dit aanschouwelijk te maken, trekke men op een stuk papier een cirkel van ongeveer 0,17 meters middellijn en daarnaast een cirkeltje van één milli meter, dan zal men eenigszins die verhouding kunnen nagaan tusschen de aarde en de zon. Een professor te Angers, in Frankrijk, wilde eens zijnen scholieren een begrijpelijk denkbeeld geven van de grootte der zon in vergelijking met de aarde, en nam dartoe het volgende voorbeeldHij telde het aantal graankorrels die een liter kon bevatten. Er waren er 10,000; dus moest een decaliter er 100,000 bevatten een hecto liter 1,000,000 en 14 decaliters 1,400,000. Deze graankorrels op eenen hoop geworpen heb bende, nam hij er één op en zegde tot zijne lerlingen: Ziehier onze aarde, wanneer de hoop daargings den inhoudt der zon voorstelt. En dan nog is onze zon slechts eene kleine ster aan den HemelEene ster die zich met duizelingwekkende snelheid door het hemel ruim beweegt Variétés. A la police correctionnelle. On amène un grand gaillard ayant déja subi cinq ou six condamnations variées Au moment oü l'on appelle sa cause Mon président, dit-il, mon avocat est indisposé, je demande la remise a huitaine. Mais vous avez été pris en flagrant délii, la main dans le gousset du plaigrfant. Que pourrait-dire votre avocat pour vous défendre Justement, mon président. Je serais curieux de l'entendre Bien qu'unis Tuna l'autre depuis trois mois déja, ils sont dans un moment de douce expansion. - Na kluchtige zuchten te hebben geslaakt. De smachtende klachten dan worden gestaakt. De knechtjens weêr rechten zich ademloos op, 't Gesnap en geklap stijgt nu hevig ten top En feller en heller dan 't grootste gerucht, "t Geroep van de groepe doorschettert de lucht De meester begeestert volgt lachend de schaar, En wenscht als vroom rnensch dat God ze bewaar' De bel maakt een schel en oorruischend geluid; Dit teeken beteekent dat spelen is uit. De guiten nog buiten verlaten 't gedrang, En stappen al grappen te doen dan in rang. Ieperen. Gtjido Rotiers. ZOO Door het luistrend loover Vliegt dei' zachte wind, Doet 't geblaarte trillen, Kust het en verzwindt Door de bloemge weide Ruischt, een heilakfeoord, Welk door iedre bloeme Juichend wordt aanhoord Door de bergen, dalen Klinkt der vooglen taal, Zelfs bij nachte in 't boschje Kweelt de nachtegaal Alles zingt vol wellust 't, Lied der minne zoet, En ontvlamt het harte In den reinstèn gloed Ook het hart dos Dichters Vormt een lief akkoord Soms gaat het verloren Soms wordt het aanhoord Mij is 't, lied der liefde 't. Allerliefste lied. Want het in mijn harte Zoete droomen giet Meer mag ik niet zegger. Dichter lief en zoet Want het roosje, als bloeme Veel verzwijgen moet Roosje, HUITIÈME TIRAGE 2e SÉRIE.

De Kunstbode (1880-1883) | 1881 | | pagina 2