SOCIÉTÉ DE GARDES CIYIQUES D'YPRES. VERSCHILLIGE TIJDINGEN. Kortrijk, Dipant, Edingen, Gent, Gembloers, IIoei, Bergen, Namen, Nijvel, Tongeren en Doornijk. Bij lief/ naderen der jaren duizend dragen de munten den stem pel eener buitengewone achteloosheid. Zo.idra zijn die gruweljaren voorbij, of het volk, dat zich bedrogen vindt, schijnt als met nieuwen moed be zield en voor de munten is het een tijdvak van herle ving. Het leenroerigstelsel brengt de kleine deniers mede, ware juweelen van graveerkunst. Margareta van Constantinopel brengt de groote munt in ons land in voege. Haar voorbeeld wordt bijna overal gevolgd. Hier scheidt heer spreker de verschillige provinciën van Belgi£ om zich uissluitelijk met Vlaanderen bezig te houden. Het invoeren van groote munten zou van geener beteekenis geweest zijn, zonder sommige overeenkom- staen tusschen de oversten d r verschillige provinciën. Dit was reeds een stap tot de vereeniglng der kleine mogendheden, die België verdeelden. Ouder Philip den Goede ging men verder. Ten bewijze: de Vierlanders, munten, die in'vier provinciën gangbaar waren. Keizer Karei verwezentlijkie den droom zijner voor gangers en bracht de eenheid van het muntwezen tot stand. Op het einde der XVe eeuw, als de geheime muntstempels afgeschaft worden, krijgt ieder munthuis een bijzonder teeken: zoo had Antwerpen eene hand, soms een torentje, enz. Onder de regeering van Albert en Isabella bestonden er nog zes munthuizen in de Nederlanden. Die van Doornijk, Luxemburg en Maas tricht werden onder Philip IV vernietigd. Er bleven slechts die van Brugge, Brussel en Antwerpen over. Maria-Theresia schafte die van Brugge, en Antwerpen af en liet slechts dat van Brussel bestaan, dat verdween bij de inlijving van België door Frankrijk. Koning Willem van Holland herstelde in 1815 het munthuis van Brussel in zijne vorige rechten. Leopold I, koning Van België, na de omwenteling van 1830, gaf den 5 Juni 1832 eene wet uit, waardoor het muntstelsel van Frankrijk hier ten Lande werd ingevoerd. In 1853, ter herinnering van het huwelijk van den Hertog van Brabant, thans Leopold II, werden er gangbare eermetalen geslagen: 300 gouden stukken van 100 fr., 31,739 zilveren stukken van 5 fr. en 60,000 koperen stukken van 10 centiemen. In 1856, ter gele genheid van den 25a verjaardag der troonbeklimming, sloeg men insgelijks gangbare eermetalen. Hetzelfde had plaats in 1880, gedurende de feesten der Belgische onafnankelijkheid. Eenieder is met het tegenwoordig stelsel genoeg bekend om verder uitte wijken. Na ons aldus breedvoerig de geschiedenis der munten voorgedragen te hebben, eindigde M. R. S. zijne voor dracht door ons het nut voor te leggen dat de munten- kennis heeft voortgebracht en nog zou kunnen stichten, indien men de studie ervan ter harte name. Het overige van den avond werd natuurlijker wijze besteed aan gesprekken over geschiedenis en andere wetenschappen, en na dat de zitting geheven was, ver liet eenieder welgemoed de zaal, den wensch uitende dikwijls zulke vergadering te mogen bijwonen. X. Serénade. Dinsdag 11. werd er eene serénade gegeven, door het muziek der Pompiers, voor de woonst, van den heer A. Poupart, geneesheer, ter gelegenheid zijner benoe ming tot ridder van 't Leopold's orde. werk hernomen en, na dat de jongeling nog qene wijl toegezien, van alles gepraat en te vergeefs verwacht had dat de vader Margareta zou geroepen hebben, nam hij zijn afscheid. In het uitgaan wist hij de meid te over halen hem langs het achterpoortje uit te laten, want hij zou niet geerne voorbij de smisse zijn gegaan. Margareta vernam zulks en was getuige van zijne bejegening met Quinten geweest. Dit diende geens zins om dezen in haar gedacht te krenken; De Bos, integendeel, die nooit groot bij haar gestaan had, was nu nóg lager gedaald. Margareta's hart had sedert eenigen tijd eene verandering ondergaan waarvan zij zich zelve geene rekening gaf, of liever niet bekennen wilde. En met een ongeduld, dat zij voor haar alleen trachtte te verbergen, wachtte zij hetoogenblik af waarop zij des anderdaags-haar vader's kamer opschik- ker zou. Maar er was geen Quinten te zien; en na dat Marga reta hem acht dagen lang te vergeefs met de oogen gezocht had, beving haar een hov igê angst; zij ging op tijdingen uit en aanzocht hare moeie naai' hem te be vragen. Eindelijk vernam zij dat de flinksobe smid ge vaarlijk ziek te bed lag, van al ie hulp ontbloot, niet alleenelijk aan zijne tegenwoordige smarten lijdende, maar ook met de zorg in d - toekomst zijner arme moe der bekommerd; want indien hij er nu nog doorkomen kon, was hij voor lang buiten staat zijnen zwaren ar beid te hernemen en zijne moeder brood te verschaffen. (Wordt voortgezet,.) Société de Seeoors lYiutuels. La lre assemblée générale de cette année aura lieu a l'hótel de ville, le Dimanche, 15 de ce mois, a 10 1/2 h. du matin. Une conférence sur l'lnstuction des filles, y sera donnée. École d'Équitation. A l'occasion de la cloture de l'année scolaire 1880-81, nous apprenons que l'Ècole d'Équitation donnera au Juri d'examen une fête équestre, le 24 courant. Ayant eu l'occasion de voir le programme de cette fète si intéressante, nous ne croyons pas être indiscret en le publiant ci-dessous 1. Officiers réunis. Travail de carrière en selle anglaise sans étriers. 2. Sous-officiers réunis, mouvements d'ensemble. 3. Travail d'école, par les Sous-officiers de seconde aifnée 4. Course de bagues. 5. COCO, cheval du 2e Lanciers dressé en liberté. 6. Voltige ,au galop. 7. SULTAN, cheval du 3e Lanciers, autrefois méchant et dangereux, présenté dressé et monté k la haute école. 8. Reprise des mouvements d'ensemble, par les Sous officiers. 9. Jeu de la Rose, poursuite au galop. 10. Course des Javelots. 11Course dés têtes a ter re. 12. Entrée de deux canons de campagne, manoeuvres de force. 13. Reprise des mouvements d'ensemble. Sortie. 14. Sauts de haies, par les Officiers élèves. 15. Sauts des obstacles a l'hippodrome, par toutes les divisions, selle anglaise sans étriers. PÉRIODE D'ÉTÉ. Dates des tirs aux armes de guerre. Tl R AUX POINTS ET AU BLANC. Le Lundi, 16 Mai a 5 heures du soir. 30 id a 6 13 Juin 27 id 11 Juillet 25 id 22 Aoüt a 5 5 Septemb. Les prix seront divisés comme suit: Trois prix aux points, savoir: 1' prix: 1 assiette ar- moriée; 2e prix: 1 cuiller a café; 3e prix: 1 cuiller id, Un prix au plus beau blanc, savoir: 1 assiette armo- riée. Besluiten en Benoemingen. Bij koninklijk besluit van 4 Mei, is de heer A. Pou part, geneesheer te IJperen, tot ridder van het Leo poldsorde benoemd. Bij koninklijk besluit van 9 Mei is de heer Hendrik Conscience groot officier van hetzelfde orde benoemd. Met tJonseïencefeesll. De voorloopige commis sie van liet Consciencefeest had Zondag de afgevaardigden van al de vlaamsche maatschappijen der lioofstad en van het land bijeengeroepen in het Nieuw hof van Brussel, te Brussel. Tal rijk waren de afgevaardigden opgekomen, en reèds lang vóór het gestelde uur bevonden zij zich reeds ten getalle van twee tot drie honderd in bovengemeld lokaal. De zitting werd juist ten 11 ure geopend onder voorzitterschap van den heer Strophanti Er werd met eenparigheid van stemmen besloton 1° Het Consciencefeest buiten alle politiek te vieren 2° Gerne geldelijke toelagen, onder welk voorwendsel ook, van stad- of Staatsbestuur te aanvaarden 3° Van het Consciencefeest een echt vlaamsch volksfeest te maken 4° Eene commissie te benoemen, welke te Brussel zal zetelen, uit dertig leden bestaande, voor de eene helft katholieken en voorde andere helft liberalen, en die zal gelast zijn met het inrichten van het feest 5° Bij die commissie eene andere commissie te voegen, samen gesteld uit twee afgevaardigden voor elk arrondissement van het vlaamsche land en door hunne lastgevenden t'huis te benoemen, die twee afgevaardigden moeten insgelijks de eene katholiek zijn en de andere liberaal. Na eenige uitleggingen van wege liet bureel, is er met over- groote meerderheid van stemmen besloten dat de commissie voor Brussel zal samengesteld zijn als volgt De heeren Stroobant, Hoste, Rooryck, Delcroix, Dewinde, Vandriessche, Vandenduine, Verbas, P. Devigne, Waelput, Tiel, Gassee, Schaeken, Hiel, Warnots, Dr. Wauters, Haver- mans, Laude, Lynen-Hoygaert, Ongena, D. Vygen, Vandeven, 4 secretarissen van het Willemsfonds, 4 secretarissen van het Davidsfonds en 2 van de Veldbloem. De vergadering heeft beslist een comiteit in haar midden aan te duiden, dat last zou hebben de algemeene maatregelen uit te vaardigen. Tot dit comiteit worden benoemd a) Voor de libe ralen 1. Van Driessche, prof. Atheneum, Brussel; 2. Hoste, (Zweep)3. De Veen, schoolopziener, Brussel4. Gassée, kunst- teekenaar. b) Voor de katliolijken 1. Stroobant notaris; 2. Dewinde, IL, van 't Brusseleerhe3. Onghena, wisselagent; 4. Dr Vandeven, Schaarbeek. De leden van dit o dercomiteit zullen onder hen eenen voorzitter, ondervoorzitter, schatbewaarder en secretaris benoemen. Nopens het karakter van het feest is er beslist geworden dat bet. in den breedsten zin zal geschieden. Ondercomiteiten zullen samengesteld woï'den, wier zending bestaan zal in het volbren gen der verschillige punten van het programma, dat eerstdaags wordt vastgesteld. Met huwelijk van Primses Steplmnle. Woensdag avond heeft er in den Operaschouwburg eene gala- vertooning plaats gehad. De keizer, prins Willem van Pruisen, de prins van Wallis, de graaf van Vlaadderen en verscheidene prinsen en princessen van de keizerlijke familie woonden de vertooning bij. Men speelde de Somnambule. De aartshertog Rodolf en prin ses Stephanie hebben den nacht doorgebracht in het kasteel van Laksenburg, waar de koning en de koningin hen heden zijn gaan bezoeken. De burgerwacht van Brussel te paard heeft Donderdag een banket aangeboden aan verscheidene voorname personen van Weenen. Sedert Donderdag avond valt er veel regen. De keizer van Oostenrijk heeft ter gelegenheid van hel huwelijk van zijnen zoon het groot lint der Stevenorde verleend aan de heeren Frère-Orban en Van der Straeten-Ponthoz en het groot lint van Leopold van Oostenrijk aan de heeren de Jonghe, J. Deveaux en generaal Van der Straten het groot lint der IJzeren Kroon aan de heeren d'Oultremont Duras en generaal Prisse het kruis van commandeur van Frans-Jozef aar; de heeren kolonel Lun- den en van den Bulckevan commandeur der IJzeren Kroon aan den heer graaf d'Urselid. van de Frans-Jozeforde aan majoor Duroyen dr. Wimmer de ijzeren kroon van 3" klas aan graaf de Lalaing. Gravin de Jonghe heeft van den keizer een armband met brillanten en het portret des keizers in camée ontvangen. Het orde van het gestemd Kruis der dames, werd verleend aan mevr. de Jongh, Eug. de Grunne, de Namur en Van den Busche. De koning en de koningin zijn gister vertrokken om 11 uur, om 's anderendaags rond 3 uur te Laken aan te komen. Vrijdag morgend heeft in het paleis van Coburg de doop plaats gehad van de dochter van prins en prinses Philip van Saksen Coburg. De keizer en de keizerin, de koning en de koningin der Bel gen, de prins van Wallis, de prins van Pruisen, de graaf en de gravin van Vlaanderen en prinses Clementine woonden die plechtigheid bij, even als de heer Frère-Orban en de nuncius. Kardinaal Simor, primaat van Hongarie deed den dienst. Het kind heeft de namen van Dorothea-Maria-Hendrika-Louisa- Stephania ontvangen. 5£oiiinj£ Leopold II heeft van den president dei- Republiek van Liberia het grootlint ontvangen van de orde der Afrikaansche Verlossing. Slaats-spooriveg. De Moniteur kondigt den vergelijkenden staat af der ontvansten van den Staats-spoor weg van 1879 en 1880. 't Jaar 1879 heeft opgebracht fr. 99,387,361,41 1880 - 113,785,288,40 Dus meer in 1880 fr. 14,397,426,99 Boter. Er zijn vele lieden die voor den winter eenen voorraad boter insteken. Het gebeurt soms dat die boter, die oningezouten van goeden smaak was, na korten tijd gepekeld geweest te zijn, sterk wordt. De oorzaak van dit sterk worden ligt somtijds in het gebruik van onzuiver zout. Alvorens, de boter in te steken, moet men zien of het zout goed gezuiverd is. Hoe kan men dat zien Men neemt een lang glas, doet'er een» hoeveelheid zout in en giet het dan vol water. Als het zout zui ver is. blijft het water klaar en helder; als het niet zuiveris, wordt het water ondoorschijnend, en het krijgt meer of min eene melkkleur. Oostende. Opbrengst der vischmijn te Oostende ge durende de maan April 1881 Belgische visch frank 118,794-05 engelsche visch fr. 24.251-15 fransche visch fr. 28.653-30 1 kleinvisch voor 3.075 fr. Met ïtalvinet-Eveeoi-d van Londen, is te Brussel verkocht. De prijzen zijn fabelachtig laag. De Verklaring van II. Leys, voor welke twee jaren geleden de stad Antwerpen 20,000 fr. bood, is gegaan aan 7600 fr. De. Vrede en de Oor log van Gallait aan dezen 50,000 fr. betaald, werden verkocht aan 23,000 fr. De Martelaars en de Hugenoten van Slinge- neyer, door den schilderijkoopman 6,250 fr. betaald, gingen 900 fr. het stuk een Mistig Landschap van de Knijff, is ge. kocht voor 300 fr. De Afwachting van Perrault voor 1,275 fr-

De Kunstbode (1880-1883) | 1881 | | pagina 2